E SCHER ME ERF EESTEN 1 8 DAMES NORMEBELANGSTELLING MARKTEN K Adverteerder» Wisselkoersen - I DONDERDAG 7 SEPTEMBER WILNIS PROVINCIAAL NIEUWS Succesvolle première Oud-Hollandsche koffietafel RUMOER IN HAARLEM Officieele opening I Pastoor J. Zwart 4" VINKEVEEN Retraite Kerkzanger* ZAANDAM AMSTELVEEN BURGERBRUG De avondfeesten De tentoonstelling BAAMBRUGGE VEILING-OVERZICHT MIJDRECHT Zaterdag pontificale uitvaart W eerbericht UITHOORN De historische tentoonstelling Op Zondag 10 September I J <Maaa'Mw:«eB». TWEEDE AUTO-BEDEVAART NAAR DOKKUM De gemeentelijke boekhouding van Den Helder De Schermer vlag geheschen FIRMA TJ. VAN ALTHUIS Co. BELLAMYSTRAAT 5-7 - TELEFOON gOOOS oMW Deboerenbruüoft en Tetjeroen Het vroeg rooien van gladiolus knollen ■3 ran (Vervolg) het ko- De God ten beste te spreken. Dat zy zoo. in ter mg aan o oso.ts BOVBNK ARS PEL en d. 1- ia het en Catharina •an DE DIRECTIE. i 4 «WW in *n hebben op Zaterdagmorgen te tien uur. De Lauden worden gezongen te half tien. De Metten worden gezongen Vrijdagavond om 8 uur. De pontificale uitvaartdienst door Z. H. Exc. Mgr. J. 7>. J. Aengenent voor den hoogeerw aantasting der knollen door de noemde ziekten te voorkomen; Vertrek L. van Dokkum Sr. Het ligt in de bedoeling van den heer L. Van Dokkum Sr. onze gemeente metterwoon te gaan verlaten. De heer v. D. is directeur en voorzitter van het Fanfarecorps „Crescendo", dat 44 Jaar geleden door hem en eenlge andere ingezetenen is op gericht. Vanaf 1910 vervult hy ook de betrek king van organist der Herv. Kerk. Gunning Aan den aannemer P. Bos. alhier is gegund, het bouwen van drie woonhuizen te Mulden. BesmétteliJke ziekten In de afgeloopen week zijn alhier 1 geval van typhus en 1 geval van roodvonk geconstateerd. Been» ter, tien: BI. ■boonen: ir 15 treede per 6.00 34.61 47.96 tkt. 1ste te llet lan en. ne ar ■ft de 53 3e De groote tribune, plaats biedende aan ruim 1500 personen, bleek nog te klein om de vele belangstellenden voor de boerenbruiloft te be vatten. Velen moesten zich met een staan plaats tevreden stellen; er zijn na deze eerste, gistermiddag, gisteravond, en worden vanavond en morgenavond nog voorstellingen van dit aar dige spel gegeven, zoodat allen zeker bevredigd zullen worden. De bruiloft kwam over de oprijlaan van de boerderij van den heer D. Kramer Glynis in oude sjeesen, charetten, haspelwagens en dls- selwagens naar het terrein; het was een schit- Verandering Postdienst Met 1 Januari as. zal de kantoorhouder der posterijen alhier, de heer Frumeau, den dienst met pensioen verla ten. Het moet iq de bedoeling liggen het Milp- postkantoor van Baambrugge op te heffen en in een z.g. poet-agentschap om te zetten. De postdienst zal dan ondergebracht worden bij gebr. Griffioen, kruideniers alhier, alwaar een afdeellng van het huls voor dit doel zal wor den ingericht. Op bepaalde uren kan men daar dan zijn postzaken afdoen en ook telefoneeren. De brievenbestellingen blijven echter ongewij zigd. Melkprijs De kleinhandelsprijs voort con- sumptlemelk is door de melkslijters alhier ver hoogd van 8 op 9 cent per liter. Heden 7.85 S9.14 sae n* der aan hier Ing een are :lch mp nds en int nd. en, uld zen fl- ras ig S3 ig In be- erd den in Ie. rna nde an- iw- go- en □ra, 3e- >ots 35.10 40.50 39.50 1.72Vs 13.10 737« 20.77*^ en u- j som- Fubbel- J. de age de til de in- *- er-» te Gaat mee met Uw Ttto Stuurt de waaeb naat de NUVERBEW Polderbestuur en pachters De pachters van de dijken en bermen der wegen in den polder Groot Mijdrecht hebben dezer dagen vergaderd over het voorstel van het polderbe stuur om op de pachtsommen voor 1933 een reductie te verleenen van 30 pCt. Met groote meerderheid werd besloten hierop niet in te gaan. Hoogste stand: 775.8 Stomöwe en Lerwick. Laagste stand: 753.1 te Isafjord. Zwakke tot matigen, helder Vorige Koersen 7.85^ 59.16 9.72 - 9.72»/, 34.62 - 47.95 Het feit, dat Ir. Mussert gisteravond in Concertgebouw te Haarlem voor de nat -soc- beweging sprak, was voor honderden aanlei ding, een kijkje in de omgeving te gaan nemen. Een uur voor den aanvang der bijeenkomst oordeelde de politie het noodig. het Klokhuis- Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New York (cable) Rome Praag Madrid R.K. auto-bezitter zorgen, deze laatste bedevaart in 1933 mee te maken. In tijd van kommer en crisis, zooals wij nu beleven, is er zooveel te vragen voor ons zelf, voor anderen, en vooral voor het behoud van ons H- Geloof. Laten wij aan onzen grooten Bisschop-Mar- telaar en zijn Gezellen vragen om voor os bij plein af te zetten en het verkeer om te lelden. 35.20 40.70 39.70 1.71% 13.05 7.35 20.75 20 It- lid ika- -sv ifJ> l ng i «b ng ;te n- gymnastleklokaal zou een bezoek rechtvaardigen; o. a. de octrooibrief, waarin bet bedijklngs- recht verleend werd. Van Ir. I.eég’ffwater’rinrtt "fhën—ft-'eeri be- langri.l boek over de droogmaking van de Haarlemmermeer; voorts vele oude boeken uit het archief van de Bchermeer. Van 1013 November as. worden er voor de kerkzangers in het bisdom Haarlem twee re traites gehouden, nJ. voor Zuld-Hplland te Noordwljkerhout en voor Noord-Holland te Ber gen (N.-H). Aanmeldingen worden gaarne spoedig Ingewacht bij den secretaris van den Retraitebond van het Bisdom Haarlem, den heer J. A. J. Erftemejjer, Keizersgracht 21. te Amsterdam (C.). Des middags om 1 uur verzamelden de circa 150 genoodigden zich aan de oud-Hollandsche koffietafel in de groote feesttent. Deze zag er keurig en overvloedig uit; de opgediende spijzen en dranken herinnerden aan'vroeger dagen; de koffie stroomde uit de hooge kan op pootjes met de kraan; er werd door de Schermervrouwen eigengebakken brood gegeten en voorts de oud-hollandsche spouwers, dikkert jeskoek en soezen met suiker; er heerschte een prettige stemming. Burgemees ter Wende laar van Alkmaar en de heer P. A. de Lange, dijkgraaf van de Uitwaterende Slui zen, vertolkten de gevoelens van de colleges, welke zij vertegenwoordigden en zij wezen op den band, die er met de Schermeer bestaat. De dijkgraaf dankte voor de woorden van gelukwensch. De bekende West-R-iesche declamatrlce Ma Bierman hield ’n aardige West-Friesche voor dracht en oogstte daarmee veel succes. per bos .06—0.98 FlscalM <uiu v.u i v.xzsz, muvuuiu -«.w—7.50, Pl- I 0.09—0 06 per 100. Roeelandla 0.13—0.35. 0.150.55. Noack 0.100 35, Briarcliff Gladiolen 0 020.14, Dahlia's 0 06 Sportdag Op Zaterdag 16 September as. organiseert de gymnastiekver. „Sandow" op het terrein van den heer Verdam een sportdag. Er zullen spannende athletiekwedstryden worden gehouden, waaraan Inwoners van na burige gemeenten kunnen deelnemen. Voor dames Is er 80 M. hardloopen en balwerpen. Voor heeren 100 M. hardloopen. 1500 M. hard loopen, speerwerpen, kogelstooten. hoogsprin gen en polsstokhoogspringen. Voor de kinderen is er zakloopen. balwerpen. hoogspringen voor meisjes en hardloopen, doelschoppen en kast ie- balwerpen voor jongens. Verder zal „Sandow" met eenlge nummers gymnastiek komen, terwijl de zes beste tur ners van den Turnkring Noord-Holl. Zuider kwartier hun medewerking verleenen Tot slot zullen de twee sterkste handbal- ploegen van Nederland een handbalwedstryd spelen. Des avonds is er voor de kinderen een lampionnenoptocht. De Mjjdrechtsche fan fare heeft haar medewerking toegezegd. Het geheel staat onder leiding van Sandow's di recteur. den heer H. W Snapper, gymn.-leeraar bij de gemeente Amsterdam. Hieraan kan worden toegevoegd, dat voor zichtige behandeling der knollen bij het rooien en tijdens het vervoer den goeden invloed van het vroeg rooien nog kan bevorderen De Inspecteur, hoofd van den Plan- tenzlektekundigen dienst, N. VAN FOETEREN Concert Ter gelegenheid van den ver- ■jaardag van H. M. de Koningin zal de R.K. Muziekvereeniging „Unitas” alhier Vrijdag avond een concert geven in de tent. Zaterdagavond zal de trekking plaats heb ben van de verloting ten bate van „Unitas". Deze trekking heeft plaats in het St. Josephge- bouw. Burgerlijke stand Geboren: Johannes Cor nells Hêndrlcus, zoon van H. Sek en W. A. M. Koele man; Antonius Augustinus Maria, zoon van Th. J. Wesselman en Ch. J. Hulgsloot. Ondertrouwd: Gerrit Hendrik Brink, 25 Jaar en Marie Jansen. 20 jaar; Gerardus Bander.’ 31 jaar en Marrigje Cuiper. 27 jaar. Overleden; Mana van 't Schip 45 jaar te Haarlem, echtg. van W. J. Schijf. De genoodigden verzamelden zich vervolgens midden op het feestterrein, waar de dijkgraaf, de heer C. Kramer Glynis. het comité een vlag aanbood, die in het vervolg de eigen Scber- meervlag zal zijn; de kleuren van de Schermeer zjjn groen, blauw en goud en als symbool van de saamhoorigheld bood spr deze vlag aan. welke door zijn oudste kleindochtertje, het elf jarig dochtertje van den heer Burmann, werd geheschen, waarop een hoera volgde. ondergebracht In het nieuwe O. L. School, Stempelaren alleen al ziet men o.a. de fraai gebeeldhouwde Schermer- kast van gebeeldhouwd eikenhout, welke een van de graag geziene pronkstukken is van het Alkmaarsche stadhuis. Voorts is er veel oud glas en porceleln; oude schrifturen en boeken, en voorts vele gebruiksvoorwerpen uit vroeger dagen. Er ziln veel waardevolle documenten Ruim acht uur verspreidde de politie de menig te met het gevolg, dat velen zich op de Groote Markt en in de Gr- Houtstraat verzamelden Omdat het verkeer in de war dreigde te loopen, voerde de politie enkele charges uit. Na afloop van de vergadering hadden zich weder talrijken op het Klokhuisplein verzameld. De politie chargeerde opnieuw, waarbij eenlge rake klap pen werden uitgedeeld. Eenlge groepen bega ven zich daarna naar het station, waar een aantal fascisten op den trein zou stappen De politie hield de menigte echter op behoorlijken afstand. Tot laat In den avond bleef het ru moerig in de stad. Hooiklamp in .brand Maandagavond ont dekte men. dat de hooiklamp van den heer J. Erlks. staande in de onmiddellijke nabijheid van diens boerderij in den Belkmerweg alhier, in brand stond. Door het resolute optreden van het publiek, dat het rieten dak van de belendende boerderij met emmers water en met behulp van een waterleidlngslang nat hield, werd voorkomen, dat ook de boerderij vlam vatte. De inmiddels ter plaatse gearriveerde motor- brandspuit van Schagerbrug mocht er In sla gen, den brand geheel te bluaschen. Een be langrijke voorraad hooi ging echter verloren. De oorzaak was hooibroei. wapen wordt geflankeerd door allerlei figuren, keurig van vorm en rijk van kleur, samengesteld uit de meest denkbare vruchten en producten, zoowel grove als fijne vruchten, dat alles gerangschikt op een onnavolgbare wijze. Wat hier te zien Is, laat zich niet in I woorden uitdrukken. De heer Velders uit Den Haag, die ook de Nederlandse!» stand op de internationale Tentoonstelling te Keulen ver zorgde, heeft ook hier eer van zijn werk; een ieder staat vol bewondering over dit schilderij van enorme afmetingen en in tal van kleuren in levende verven. Dit onderdeel van de her denking is zoo grootsch en indrukwekkend, als bet geheel zelf is. De groote Tentoonstellingstent, tegenover den ingang gelegen, bevat een groot aantal zeer interessante stands. Direct bij der entrée ziet men, dat men In het land van de kaas is verzljld geraakt. Het kaascontrólestatlon leat u de beteekenis zien van het Rijksmerk en van het prima kaasproduct. De stand van „Neer- landla" «let er smakelijk uit; de geoliede kaas jes maken een goeden Indruk. De statistische cijfers over de opbrengst van zeer Interessante stands. Direct bij de entrée sant. O.a. wordt hier de nieuwste hygiënische melkslijterswagen gedemonstreerd. De Zuivel fabriek Prins Hendrik komt eveneens met een Woensdagmorgen te half elf is de Hoogeerw. heer J. Zwart, pastoor van de parochie van den H. BoniMtilus te Zaandam en eere-kanunnlk van het Kathedraal Kapittel te Haarlem in het St. Jan-Zlekenhuis te Zaandam zacht en kalm in den Heer ontslapen. Met pastoor Zwart is heengegaan een vol ijverig priester die met liefde en toewijding zijn parochie ruim 35 jaar heeft bestuurd. Pastoor Zwart was algemeen bemind en ge acht, niet slechts bij zijn parochianen, maar ook onder de niet-katholieken in Zaandam, die hem eerden om zijn persoon, zijn vriendelijk en hulp vaardig karakter. De liefde van de parochianen was ook weder- keerig want de grijze herder betoonde 'n voort durende zorg voor zijn parochie en voor zijn parochianen. Bij al zjjn daden was zijn eerste gedachte aan de parochianen en hun geestelijke belangen. 20 Mei j.l. mocht de Hoogeerw. pastoor onder vele blijken van belangstelling zijn SOsten ver jaardag vieren. Zijn 25-jarig pastoraat op 20 Mei 1923 en zijn gouden priesterfeest op 7 October 1927 zijn luis terrijk gevierd. De vele groote en heilrijke instellingen, die onder het bestuur van pastoor Zwart op zijn aanstichting en met zijn krachtige medewerking tot stand zijn gekomen, strekken tot bewjjs van lijn vruchtdragend priesterlijk leven. Het-eerste werk was de bouw van een nieuwe parochiekerk met pastorie, waarna met kortere of langere tusschenruimte de Katholieke scho len de R. K. Meisjesschool, de jongensschool, de UX.O.-school zijn gevolgd, evenals het nieuwe R. K. Vereeniglngsgebouw en het jeugd- gebouw en als de kroon op het werk het mooie groote R. K. Ziekenhuis aan de Bloemgracht, dat naar Pastoor Zwart werd vernoemd daarom het 8t. Jan-Zlekenhuis heet. Pastoor Zwart werd 20 Mei 1853 te^Onderdjjk Brand Bij den veehouder Stammes, in den polder WilnlsVeldzijde. geraakte Dinsdag middag de hooiberg in brand, waardoor groot gevaar ontstond voor woning en stallen. Dank zij het krachtig ingrijpen der Vrijwil lige Brandweer, werden de belendende percee- len slechts licht beschadigd De hooiberg brandde geheel uit. Een en ander Is laag ver zekerd. Heiligdom gehouden, de auto-zegening is niet doorgegaan. Dit legt aan alle R.K. auto-bezitters van Noord-Nederland den eerepllcht op, om te zorgen dat de tweede Auto-Bede vaart een groot suc ces wordt. (Voor mooi weer wordt gezorgd). In dezen tijd, die geheel staat in het teeken van het Leeken-Apostolaat, hebben alle Ka tholieken den plicht leeken-apostel te zijn, dus door woord en daad anderen tot God te voeren. Is er vruchtbaarder apostolaat denkbaar, dan mee op te trekken in bedevaart naar Dokkum. am tot eigen heiliging de HJI. Martelaren te vereeren, door gebed en voorbeeld onze geloofs- genooen te stichten, en doo onze devote ge loofsdaden de andersdenkenden tot nadenken te stemmen. Prachtig Leeken-Apostolaat dat hier te ver vullen is. Laat elke terend schouwspel, die ruim 100 medespelenden te zien opkomen in hun oud-Hollandsche klee- derdracht. De zon gaf aan dit alles nog meer kleur. De bruiloft had een prettig verloop en om de leuke toespraken in het platte West- Friesche dialect en de oud-Hollandsche boe ren- en bruiloftsliedjes werd smakelijk gela chen. De voorstelling van het oude kluchtspel Tetjëroen werd in de Bruiloft ingelascht en zoodoende hadden de toeschouwers eenlge uren een aardig kijk- en hoorspel te genieten. De Klucht sloeg bijzonder In en het bleek, dat men voor de vertolking van de verschillende hoofd rollen goede spelers had weten te vinden. Het publiek, waaronder ook de Commissaris der Koningin, heeft veel genoten en bewees dit door veel en hartelijk applaus. De E. N. N. A. bedevaart naar Dokkum op 11 September 1932 ligt ons nog versch in het geheugen. 83 Deelnemende auto's kwamen on der stortergens Dokkum binnen en t is verder dien dag bijna niet droog geweest. Met recht kan gezegd worden, dat de E. N- N. A.-bedevaart in het water is gevallen, de plechtigheden zijn'niet op het St. Bonifacius De Boerenbruiloft en Tetjeroem worden he den- en morgen-avond on 8 uur weer opge voerd. Men neme zijn jas of mantel mee voor de avondkoelte. gemeente Wervershoof geboren. Na zjjn studiën aan het Klein seminarie Ha- geveld en te Warmond te hebben voltooid, werd de overledene 7 October 1877 tot priester gewijd en kort daarop tot kapelaan van Haarlemmer- liede benoemd. Vandaar volgde in dezelfde func tie zijn overplaatsing naar A’dam in de kerk „de Pool" en vervolgens naar Haarlem (Rozen krans en Domlnicuskerk Na daarna nog eenlge jaren als rector te Oegstgeest te hebben gearbeid, volgde zijn be noeming totepastoor te Zaandam. Z. H. Jde Paus eerde den grijzen priester door hem het kruis Pro Ecclesia et Pontlfice te schen ken, terwijl hij enkele maanden geleden zjjn be noeming ontving van eere-kanunnlk van kathedraal kapittel te Haarlem. Ook het landsbestuur erkende de verdiensten van den overledene door hem te begiftigen met de Oranje-Nassauorde. Bovendien was pastoor Zwart gerechtigd een hem verleende Hongaarsche onderscheiding te dragen. Hooibroei Bij den landbouwer C. Boer, alhier, is een ernstig geval van hooibroei ge constateerd. Door tijdig ingrijpen wist men het uitslaan van brand te voorkomen. De schelft moest echter geheel worden uitgegooid. Burgerlijke Stand Geboren: Cornells, z. van C. Langelaar en J. 'Smit Cornells Jo hannes, z. van 8. van E(jk en S. A. van Die men Hermanns Hendrlkus, z. van J. C. Breuren en H. M. Bosman. WOENSDAG, 8 Sept. Het avondfeest van den eersten dag is bij zonder geslaagd. De eerepoort aan den Omval, de drempel van den Jubileerenden polder was schitterend geïllumineerd en de volgende illuminatie. het begin der Noordervaart een brug met twee molentjes bewees, dat we in het land van de molens en tochten waren.. Het feestterrein baadde In een zee van licht en er heerschte een levendige vroolijkheld. De rijpe 5ë“An stond over dit alles vriénde lijk te schijnen en zorgde voor een fantastische verlichting van heel het polderlandschap. Ook de eerepoort over den Oterleekerbrug was goed verzorgd. De avondvoorstelling van de Boerenbruiloft en „Tetjerpen” kwam dank zy de krachtige schynwerpersverllchting byzonder goed tot haar recht. Het décor en de spelers kwamen in dit kunstlicht beter uit dan in het felle zon licht des middags. Ook het spel had gewonnen; men was over de plankenkoorts heen en dank zy het zeer stille weer was al het gesprokene en gezongene overal goed verstaanbaar, zoodat de voorstelling onafgebroken boeide. Aan de gelaatsuitdrukking van het talryke publiek op de voor de 2de maal uitverkochte tribune, te zien heeft men harteiyk van 't spel genoten. In de feesttent, die. hoe groot ook nog te klein bleek te zyn, heerschte een feestelyke stemming. Twee prima bands zorgden voor uit stekende muziek en Jan van Rlemsdyk, de Veluwsche boer, en de gebr. Kroon als de West-Friesche dito’s wisten de talryke bezoe kers door hun fyne voordrachten in hundialect, zeer aangenaam bezig te houden. J Dat er van de dansvloer door de jongelui druk gebruik werd gemaakt, behoeft geen be toog. Het sluitingsuur van half 2 was te spoedig geslagen. Hedenmorgen werd om 11 uur de veetentoon stelling geopend. Deze geeft in alle rubrieken prachtige exemplaren te zien en trok dan ook veel belangstelling. Vanmiddag werden kinderfeesten georgani- smakeiykê stand* van" boter en kaai. De"rijïuH> v5»? I^ott^n. ,met 2 n_b?“°n °P' land- en tulnbouwwinterschool te Behagen heeft onder leiding van Ir. Lienesch een voor land- en tuinbouwers merkwaardige stand samengebracht, die laat zien de verschillende grondsoorten van de Schermeer en de produc ten. al dan niet met kunstmeststoffen geteeld. Het totaal aantal stands in deze tent, be dragende circa 30, is te groot om ze alle te noemen of te beschrijven; we willen echter even stilstaan by de oud-Hollandsche woon keuken, waarin men de gebruiksvoorwerpen ziet, zooals onze voorouders die gebruikten. De heer Schuurman uit Graft, een verzamelaar van deze historische dingen, heeft hier veel succes meemet ziet er b.v. den kerfstok, waar op het aantal van den bakker genomen broo- den genoteerd werd; de oude kleine pijpjes; de oliedruiplampjes; de kaarsvonnen. waarmee de boeren zelf hun vetkaarsen met schapenvet maakten; de prachtig gesneden mangelplank met de gladde lek- of mangelsteenen; de bedde- stok, waarmee het laken op het 6J4 voet lange en 4% voet breede bed, waarin soms een „was- kipper" gelogeerd werd, werd gladgestreken; het wafeiyzer, de steenen doofpot met koperen deksel, een oud servies; de specery-trommels en het oude geldkistje; oude porcelynen wapen borden pryken op de schouw, en een koperen beddewarmer staat tegen de beddestee; dat alles is zeer bëzienswaardlg en trekt dan ook veel belangstelling; daarnaast staat een is- ..steltje", een wonlngafbeeldlng in den heden- daagschen boerenstal voor den zomer; de aan nemer H. Room en de schilder J. Molenaar hebben hier samen deze vertrekken in den pas senden styi opgetrokken. Het spreekt, dat de andere stands vooral de bewoners van het plat teland interesseeren. In een derde tent heeft de flora Ha- en huis- vlijttentoonstelllng een plaatsje gekregen; ook hier 1* zeer veel herienswaardigs Tot Vrydagmlddag biyft het stoffeiyk over schot In het St. Jan-Ziekenhuis. waar het Is op gebaard in de regentenkamer die geheel in rouwgewaad is gestoken. De bewyzen van belangstelling by het afster ven van den beminden en zoo hoog geachten priester zyn talryk, zoowel uit de kringen der geesteiyken als van leekenzyde, uit en bulten de parochie. Steun aan aardappelbouwen Namens de stichting Gewesteiyke Aardappelorganisatle voor Gelderland en Utrecht wordt allen ver bouwers. die voor steun in aanmerking wen- schen te komen en die meer dan 10 Are aard appelen verbouwen, in hun eigen belang aan geraden zich te wenden tot den heer M. van der Vaart, alhier, op Donderdag 7 September as., des namiddags van 79 uur. Na de herdenkingsrede van Prof. Jr. W. Schermerhorn Tz., waarvan wy gister slechts een zeer beknopt resumé konden geven, was het woord aan den Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland. Jhr. Mr. DT- A. Roëll, die zelde gaarne aan de uitnoodiglng om de feesteiykheden en de tentoonstelling te openen gevolg had willen geven; hy wenschte de ingelanden, het polderbestuur en den dyk- graaf geluk met dit derde eeuwfeest, niet al leen persooniyk, doch ook namens het heele ‘college van Ged. Staten, dat tot rijn groot leed wezen verhinderd was, dit feest by te wonen, twegens de vergadering van het college; spr. moopte, dat men in het vervolg dergeiyke festi viteiten niet op een Woensdag zou houden, want dan rijn Ged. Staten steeds verhinderd. pr. heeft rich kunnen ontwoekeren aan dien plicht, ofschoon het hem moeite kostte. In het stralende zonneweer ziet spr. een symbolisch teeken van den zegen, die er op de Schermeer rust, als men maar werkelyk vertrouwen heeft. En dat heeft het comité, dat deze feesteiyk- heden organiseerde, getoond te bezitten. Spr. had het eerevoorzltterschap aanvaard, ondanks den matigen opzet vgn de plannen; deze zyn echter uitgedyd tot grootsche plannen; doch spr zou met evenveel genoegen die onderschei ding hebben aanvaard, als de feesten ook zoo beschéiden gebleven waren; en niet van dien omvang, waartoe zy door de geestdrift van de jongeren gebracht zyn. Spr. hoopt, dat het „bidt en werkt", waarvan Prof. Schermerhorn sprak, het motto mag zyn van de boeren van de Schermeer in de toekomst en dat zy zegen op hun werk mogen krygen. Met dezen wensch verklaarde spr. de feesteiyk- heden en de tentoonstelling voor geopend. Beleefd verzoeken wy de medewerking van onze H H. Adverteerden Inzake bet vroegtydig toeaenden van de voor de Zaterdag-nummen bestemde ad- vertentlën. wy zullen het zeer op prijs stellen Indien wy de annonces, be stemd voor Zaterdag, reeds Donder dags of ulteriyk Vrijdagstnorgens ont vangen. Door het vroegtydig inzenden van advertenite kunnen wy eek aaa de uitvoering, dus aan bet zetten van do advertentie, meer aandacht schenken, hetgeen vanzelfsprekend de reclame- waarde van de annonce ton goede komt. Mede in Uw eigen belang vertrouwen wy op Uwe medewerking inzake een en ander te mogen rekenen, waarvoor by voorbaat onzen dank. Sept. Groentenveiling. Sny- Stokspercieboonen 0.050.13. 0.07—0.10, Doppers 0.09, 7 05. Postelein rr K.G. Bloemkool 004 Komkommers 0.02 per per bos. An- 0.60, Krppsla .03—ÖO6 per De genoodigden verspreidden zich vervolgens over de verschillende tentoonstellingsterreinen, in de vele tenten ondergebracht. In een der grootste tenten is de land- en tuinbouwten toonstelling ondergebracht; wat hier te zien wordt gegeven, overtreft de stoutste verwach tingen; hier is een ware artist aan het werk geweest. Op een hellend vlak van 28 M. breed en 12 M. diep, in den vorm van jen halven cir kel. is een groot werkstuk opgebouwd uit aller lei producten van Scheemeer* bodem. Middenin prijst, uit verschillende egden, erwten en boo- nen gemaakt, het oude wapen van den polder, zooals dit op de kaart van 1635 voorkomt; het stelt voor St. Michaël, als scheemeers bescher mer. Dit Burger)yke Stand Geboren: Cornelia, d. van Th. C. van Amsterdam en 8. van Leeu wen Maria Elisabeth, d. van J. N. Boortman en K. van Wirdum Catharina Johanna Cor nelia. d. van P. Roos en P. C. van der Stam Nico laas Wilhelmus, z. van J. N. van der Velden en M. G. Duikersloot. Ondertrouwd: Hendrik Kennedy en Huiberta Wilhelmina Slagt Wilhelmus Mourits en Adriana Catharina Verdam Dirk Winters en Anna Hillegonda Boer. GetrouwdStephanus Bon van Nierop. Verwachting Oosteiyke tot Noord-Oosteiyken wind, tot licht bewolkt, droog weer, weinig verande- ringring in temperatuur. Zon op 6.21 onder 7.34 Licht op 8.04 11 September L. K. Daar gebleken is, dat het vroegtydig rooien van gladiolenknollen het werkzaamste middel is om de aantasting dezer knollen voor ver schillende ziekten (hardrot. droogrot en schurft) en vooral ook de toe name dezer ziek ten gedurende den winter te voorkomen, dringt ondergeteekende er by alle gladiolenkweekers ten sterkste op aan, dit middel algemeen toe te passen Zooals bekend is, heeft de gezondheidstoe stand onzer gladiolen in het buitenland de laat ste Jaren meermalen aanleiding gegeven tot op merkingen. Teneinde de moeilykheden. die de uitvoerhandel ondervindt, niet nog meer te vergrooten, moet alles gedaan worden, om de hierbovenge- daarvoor is vroegtydig. d.wx omtrent midden September of ulteriyk in de tweede helft van die maand rooien, noodzakeiyk. Vienne I 0.090.11. idem II 0.040.06. Beurré Hady I 0.12—0.18. idem» II 0.06—0.08. Bon Louis I 0 15022. idem.II 0 04—0 09. Vygepeer I 0.10 —0.15. idem II 0.040.07. Beurré Lebrun I 0.10— 0.16. idem II 0.04—0.06, Eva-appels I 0.030.06. Idem II 0.010.03. Diamantperen I 0.050.07. idem II 0.030.04, Damperen I 0.030.04. Idem n 0.01—0.02. Kryntje Lammers I 0.030.04. idem II 001—0.03. Clapp's Favorite I 0.160.20, id. II 0.07—0.09. Witte Pruimen 0 18—0.30. Zoete Kwetsen 0.200.25. Zomer-Bergamotten I 0.06 0.10. idem n 0.02—6.04, Zoete Bloemé I 0 05 0.07, Idem II 0.02—0.04. Hermaperen I 0.040.06. idem I 0.020.03. Reine Claude 0.20—0 25. Reine Victorie 0.10—0.18, Max Codlln I 0.060.12. ld. II 0.040 06. Dr. Julius I 0.10—0.16, Idem II 0.06 0 08 Alles per KG. NOORD-8CHARWOUDE, 7 Sept. 3200 K.O. Aardappelen: BI. Eigenheimers 2.102.70. 16000 K.G. Spercleboonen 2.307.70. 400 K.G. Sny- boonen 2.00—4.90 15800 K.G. Uien: Gele Nepa 2.40—2.70. Drielingen 1.10—1.20. Uien 1.60—2.10. Grove Uien 1.1O-,1(.8O. 1900 K.G. Peen, kleine 1 10—1.40. idem Peen 2.80—3.00. 1100 KG. Kroten 0.60—1.40. 9100 K.G. Roode kool 1.00— 1 60 30600 KG. Deensche Witte kool 1.30—1.70. 5900 K.G. Gele kool 120-1.70. 450 boe Bospeen 1.00. OBDAM. 6 Sept. .JDe Tuinbouw” 1000 K.G. Wltkrop 190—3.10. 10500 K.G Roode kool 1.00 —1.30. 1000 K G. Gele kool 1.10—1.40. 12900 K.G. Uien 1.60—2.00. 5000 K G. Drielingen 0.801.00. 5700 KG. Nep 2 502 70. 7700 K.G. Wortelen 0 902.40. 1030 K G. Slaboonen 0.301.50. PURMEREND. 6 Sept „Alslagvereen Ef-- Purmerend en Omstreken" Aardappel Eigenheimers OAO—0.66 per 25 K.G. Slal dubbele 0.501.40. idem s. dr. 0.661.80 pel K.G. Snyboonen: Stok 0.902.70. Stam, bn 0.302.70 per 15 K.G. Perziken 2.806.60 100. Pruimen I 17.0025.00. idem II 8.00—16.00 per 100 K.G. Komkommers 0.506.40 per 100. To maten: A 6.209.80. C 4.00—6.40 per 100 K.G. Augurken: middel I 0 92—0.96. Idem II 0.86— 0 90 basterd I 0.72—0 79. Idem II 0 62. stek 0.06 0.12. bommen 0.220.42 per mand van 6 K.G. Bloemkool 2.001100. Roode kool 3.606.40, Savoye kool 3.004.80 per 100. Sprultkool 1.10 1.59 per 15 K.G. Spinazie 020—0.58 per mand van 6 KG Sla 1002 60 per 100 krop. Andy- vle 0 100 38 per kist Rabarber 2 00. Wortelen 4 4011 20 per 100 bos Uien 0 460.52. idem Drielingen 0.280.33 per 25 K.G. Druiven: Fran- kenthalers 0 230.34 per KG. Meloen: Suiker 4.0037 00. Net 3.00—19.00, Ananas 4 0037.00 per 100 stuks. AppelsZoete Bellefleur 4.00 10 00. Blsmarck-appel 2.00—8.00, Bramley Seed ling 3 009.00. Codlln Keswick 4 0011 00, Fta- her’s Eerstllng 4.00—10.00. Kandyzoet 4.00—6.00. Graham Jubllé 8.0016.00. The Queen 6.00 13 00. Transparante de Cronsels 4.0015.00. Tulp- appel 6.0016 00 per 100 K.G. Peren: Beurré Le brun 6.0016.00. Bon Chrétien Williams 8.00 13 00. Clapp’s Favorite 12.0034.00. Stoofperen 5.008 00. Diamant 10 OO16 00. Durandeau 5.00 11 00, Duchess Williams 3 0013 00. Gieser Wil deman 7.50. Juttepeer 10.0034.00. Seigneur d' Esperen 10.00—26.00. Trlomnhe de Vienne 15.00 —23.00 per 100 K G 8CHAGEN. 7 Sept. Elervelllng. 70.000 kipele- ren: 55-57 3.603.70. 58-60 3.603.90. 61-63 3.70 —4.10. 64-67 3 904.20. 500 Eendeleren 3 203 50 33 Kalkoeneieren 4.906.10 6CHAOEN. 7 Sept. Veemarkt. 3 Plnkstleren 55.90—90.00. 36 magere Geldekoelen 70.00 120.00. 100 ,vette Geldekoelen 140.00340.00. 6 Pinken 40.0053 60, 5 Graskalveren 33 00—29 00. 18 nuchtere kalveren 6.0014.00. 525 Schapen 10.0018.00. 130 Lammeren 3.508.00. 4 Bokken en Geiten 4.00800. 25 magere Varkens 14.00 31.00 per stuk. 42 vette Varkens per K.G. 0.33 0 35. 7 Biggen 7.00—11.00. 14 Konynen 0251.00, 39 Kippen 0.300.75. Haantjes 0 15—0.30. TER AAR. 6 Sept. Centrale Veiling Snyboo nen 0.402.30. Kasboonen 2.75—3.15. Prlnceeae- Loonen 0.351 90. Witte Pronkers 0.500.70. Peulen per T0 pond 0.751.05, Tulnboonen per K G 0 15. AndUvle 0 130 32. Sla 0.60320. Pos telein 0 030.04. Peen 0.030.06. Uien 1.301.80, Witte kool 0.07 per stuk. Roode kool 0.060.07, Meloenen 0.030.13. Spinazie 0.16, Bloemkool 0.030.13. 'Kalebassen 0 250.36, Tomaten: A 4 40, B 5 106.50. C 2203 50. CC 1.30, Qeech. 2 60. BB 4.50. VOLENDAM. 6 Sept. Heden werden aan de vei ling aangevoerd 38847 Eendeneieren 3.603.77 VINKEVEEN. 6 - - - boon en 0.040.24. Stamspercleboonen Peulen 0.070.08. Pronkers 0.030. 0.03. Spinazie 0.060.07, pei 0.07. Groene kool 0.01,'lLui»wu stuk. Peen 0.030 04. Rabarber 0.01 j dyvie 0 100.13. Bleekselderie 0,500 0.C8—0.19 per *e atwkr. Tomaten O.l pond. WESTLAND. 6 Sept. MlddelprDs van de West. landsche veilingen. Aardbeien 0.631.03, drui ven 3885 ct prlnceaae-boonen 914 ct„ sny boonen 1339 ct.. moerbeien 5057 ct., spinazie 3ctpruimen 839 ct. per Kg tomaten A 34 - 46 ct.. B 53—86 Ct.. C 35—40 ct.. CC 3539 ct- dubbele boonen 16—86 ct. per bak. aardappe len 2567 et., spruiten 33-30 et pee kist, bloem - 1 37. aadUvle 1A0.. kom kommat*.JlAp peper* 3056 ct roode kool 1.80—6 aa- vpve kool 1.402.60. sla 0 701.30. eieren 2.60— 4.30 per 100. meloenen 338 ct.. perziken 320 c» per stuk, peen 33.00. kroten 0 801.10 per 100 bos WARMENHUIZEN. 6 Sept. Zllvernep 3.00. Gele Nep 2.60, Gele Drielingen 1.10130. Slaboonen 2.006 60. idem dubbele 2.607.60. Eigenheimers 3.103.30. idem groote 0.60. idem Drielingen 0.60, Schotsche Muizen 1.70. Witte kool 1.50 per 100 K.G. De afdeellng voor de geschillen van bestuur van dea Raad van State behandelde een beroep van de gemeente Den Helder tegen een besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland^ heer j Zwart> putoor te Zaandam, zal plaats waarby goedkeuring onthouden is aan een raadsbesluit der gemeente, houdende vaststel ling vat» een verordening op het beheer der be drijven van de gemeente. Deze verordening houdt o.m. in. dat de centrale kas der bedry- ven onder leiding komt te staan van den ge- meente-ontvanger. Ged. Staten zyn van mee- ning dat dit een optreden is door den gemeente ontvanger als kassier der gemeente, hetgeen de gemeentewet verbiedt. Namens de gemeente Den Helder trad voor den Raad van State op de heer Kamman, die het standpunt van Ged. Staten uitvoerig bestreed en daarby mede betoogde, dat, wanneer het be zwaar van Gedeputeerde Staten zou opgaan, drie voordeelen voor de gemeente zouden komen te vervallen: ie. de mogeiykheld van fraude tot een mini mum te beperken; 2e. dat de gemeente steeds precies weet hoe veel geld zy ter beschikking heeft en op rente kan uitzetten; 3e dat op personeelultgaven bespaard wordt. De Kroon zal later beslissen. 1 Zooals te verwachten was heeft de aanvoer van de vroege exportaardappclen geheel opge- houden Ook de verkoop van pootaardappelen la voorloopig tot staan gekomen, omdat de han del zich eerst aan de sterk verhoogde mlnlmum- pryzen zal hebben aan te passen. Er bluft du» over de consumptie-aardappelen. waarvoor voor blauwe en bonte f 150 per paal en de Eigenhei mers f 1 00 sla mlnlmumprys is vastgeateld, waar van de verkooper plus de meeropbrengat krijgt uitbetaald De bloemkoolcampagne komt In 't zicht. De stand van het gewas la over het algemeen goed: de beteelde oppervlakte niet minder dan andere jaren. zoodat de maanden October. November en December zeer drukke veilingen zullen bren gen. Door de droogte zal de teelt in Dultach- land niet meevallen. dus alle hoop op een eenlgazlns toonenden herfst behoeft nog niet te worden opgegeven De aanvoer neemt geregeld toe en bedraagt thans circa 30.000 stuks. Voor de eerste soort Is vry goede kooplust by een noteerlng van 6 4 14 gulden, tweede soort tot f 5.terwyi derde soort, die den mlnlmumprys van f 150 niet kon opbrengen, thans voor de zouters wordt hervelld by een mlnlmumprys van f 0 75. waardoor deze voor het meerendeel ook een bestemming krijgt. De ulenprys draalt om f 1.00 per baal, op mlge dagen Iets er boven, dan weer een du tje lager: drielingen gelden slechts f 0.50 en gaat sterk naar beneden en viel van f 2— terug tot t 135 De koolsoorten worden vlot verkocht, waarbij rood, geel en wit reapectlevelyk f 1.60, f 150 en f 125 per 100 kilo bedingt Slaboonen zyn nu elndeiyk vrat naar boven gekomen. By den zeer ongunstigen toestand van het gewas en de geringe aanvoeren was het ver- wonderiyk. dat die zoo laag geprijsd waren: thans wordt voor het mooiste goed tot f 185 per’zakje betaald. De augurken slaan de laatste weken een ge heel uitzonderlijk figuur door de sterke vraeg gepaard aan den noogen prijs als gevolg van Dultschen kooplust vooral voor grof, waarvoor f 1450 betaald werd. De weinigen die Augurken telen, maken hier mede inderdaad goede zaken. P V. „Ons Genoegen" Uitslag der wed vlucht vanaf St. Katheiyne Waver is als volgt: 114 van Geffen-van Leeuwen, 2 S 11 W. Lunen borg. Afstand 132 KM. deelname 87 vogels. Aa. Zondag Vilvoorde (147 KM.) AVENHORN, 5 Sept CoOp. Land- en Tuin bouw. en Msrktvereen Avenhorn en Omstreken. 7500 K.G Roode kool 1.001.80 per 100 KG 3500 .KG. Gele kool 1.00—1.60 per 100 K.G 30.000 K.G. Uien: Gewone maat 16(^-3 00. Drielingen 1.00—1.30. Nep 3.608 10 per 100 K.G. 37000 stuks groote Bleten 4 007.70 per 1000 stuks Augurken: grof 1.041.06, basterd 9 63. stek 0.16 0 18. bommen 0.530.53 per mand van 6 K.G.. aanvoer 4100 manden van 6 K.G. 1700 zak van 15 K.G. Slaboonen: dubbele 0.701.50 per zak. 35000 K.G. Wortelen: Flakkee, verbeterde 3.60 3.00 per 100 KG ALKMAAR. 6 Sept. Exportveiling. Andyvle 0502 per 100 stuks, sppelen 36 per 100 pond, augurken 518 per 100 Kg bloemkool 1019. Idem 2e soort 35 per 100 stuks, druiven 1318 per 100 pond, gele kool 160 per 100 Kg. groene kool 15 pr 100 stuks, kropsla 0.501.90 per 100 stuks, komkommers 14 per 100 stuks meloenen 518 per 100 stuks, peren 37 per 100 pond, postelein 1334 per bakle. rabarber 13 per 100 boe. roode kooi 3.30 per 100 Kg., selderie 050 tot 1.30 per 100 boe. spinazie 2168 ct. per bak. snllboonen 411 per 100 pond, dubbele spercleboonen 0 60150 per zak. tomaten 3- 6 per 100 pond, uien 1.40 per 100 Kg wortelen 2- 4 per 100 boa BARNEVELD. 7 S^pt. Aangevoerd 1095 000 eieren 3.754.50 per 100 stuks. Handel vlug. BEVERWIJK. 4 Sept. Bloemenveiling „*t Cen trum" Chrysanten Pulling 0.140.28. Ravo- nante 0.080 23. per stuk. Harvester 0.10034. Sept. Wit 0.140.28, geel 0.040.08 Sprengerlgroen 0.050.20, Plumoea 0.1 Zinnia .0.06—0.15. Hallanthua 0.050.18. «-<« LonglflOrum 0.04—0.09, Arathum 4.007.50. Pi- Hpenna -V.w prw. *w. zawwr a cssava**» Hadley 0.150 55. Noack 0 10—0 55 0.100.40, C2 0.22 BEVERWIJK, 4 Sept. Bloemkool Aan de spe ciale markt bestond de aanvoer uit 4348 stuks. Ie soort 12.6015.00, 2e soort 6.200.00, 3e s. 0.50—1 40 per 100 BEVERWIJK, 6 Sept. R.K. Coop. Tuindersver. „Kennemerland” Breekpeen 0.400.50, Spina zie 0.30—0'.7O. Sla 0.15—0.55. Postelein 0.38—0.46. Andijvie 0.100.30 per kist. Wortelen 0 040.07, Peterselie 0 01002. Selderie 0.01—0.02. Prei 0 07 0.10 per bos. Bloemkool I 0.120.15, idem II 0.050.07 per stuk Tomaten 0.060.13. Uleri 0.020.03, per K O. Aardbeien 0.260.30 per doosje. Komkommers 0.010.05 per stuk. Bra men 0.50—0.60 per slof. Doppers 0.200.30, Ca- pucijners W 0 120 26. Idem Br 0 12 —0 22. Ris pers 0.240.32. Groentjes 0 10. Pronkboonen 0 0R 0.10, Snyboonen 0.100.25, dikke Boonen 0 05 0.10, Spercleboonen z. dr. 0 070.18, idem m. dr 0.070.11, Tuinboonen 0 030.06, Tros boo nen 0.120.18, Druiven 0 280.32, per K.O. Meloenen 0.040.15, Roode kool 0.040.05, Groene kool 0.020.04 per stuk. BOVENKARSPEL (Station). 6 Sept .De Tuin bouw’ Aardappelen: Eigenh. 1.051.10 per baal, aanvoer 111 baal. Uien grof 0 90, groote gele 0.900 95, Drielingen 0.400.55. Nep 1.25 1.35 per baal, aanvoer 459 baal. Bloemkool: le soort 4.1014.30. 2e soort 1 505.80. 3e soort 1.50 per 100 stuks. Aanvoer 21705 stuks Roode kool 110—130 per 100 KG. aanvoer 2550 K.G Gele kool 1.001.10 oer 100 K .G aan voer 3350 K.G Witte kool 1.001.25 per 100 K G., aanvoer 15900 KG Slaboonen: enkele 0.601 10. dubbele 0.55- 1.45 per 15 K.G.. aanvoer 61 zak HEILOO. 6 Sept Veilingsver. ,.8t Wlllibrordus•,. Aardbeien 0.200.28 per doosje. Andijvie 0.60 1.30. Kopsla 0.501.10, Komkommers 0.703.20 per 100 Augurken 0.040.20, Tomaten 0.05 0.14. dikke Boonen 0.030.12, idem enkele 0.06 0.10 Snijboonen 0.080.24. Raspers 0.07019. Groentjes 0.050.12, Tulnboonen 0.020.08 per K.G. Wortelen 0.240.27 per 10 bos. Meloenen 0.070.18 per stuk. HAARLEM. 6 Sept. Groentenmarkt. Tomaten 0040.10, Heerenboonen 0.080.14, Snyboonen 0.10—0.22 per K.G. Groene kool 0.150.35, Spi nazie 0.3Ó0.60. Postelein 0.100.50. Andijvie 0 20- -0 40 per kist Sla 0 403 00 per 100 krop Komkommers 0 010.03, Bloemkool 0.060.16. Roode kool 0.050.07, per stuk Rabarber 0 02 0.05. Wortelen 0 04-1-0.09Prei 0.03—0 10. Peter selie 0 020 10, Selderie 0 02- O IO per bos HOOGKARBPEL, 6 Sept „De Eendracht” Bloemkool: Is te soort 6.8012.20, 2de soort 2.10 4 10. 3e soort 1.50, Witte kool 0.80 WIJK BIJ DUURSTEDE, 6 Sept Triumph de in 3. sn er IL A

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 3