Heffing van een omzetbelasting L uniform ver bod Naar een RADIOPROGRAMMA NIEMAND ENTHOUSIAST Nationale Hulde INSTEMMING VAN DE TWEEDE KAMER DONDERDAG 7 SEPTEMBER TWEEDE KAMER Prys den dag met. Leeftijdsgrens De Indische defensie Licht- en"schaduwzijden De provincies De steden Stuntelig VISCH NAAR FRANKRIJK Van 1 October af Felle duinbrand onder Noordwijk Eenige H.A. duingrond verwoest Politiek in de rechtzaal De marinekosten COMMUNISTEN-TERREUR Het vereenigingsrecht Een commissie ingesteld RADIOCENSUUR KINGSFORD SMITH Vyf jaar gevangenisstraf geëischt Socialistisch strijdlied verboden Aan boord van de „Pelikaan** Tegen strijd formaties Goede slag der Rotterdamsche recherche Nadere uiteenzetting gevraagd Verschillende wenschen van de Katholieke Kamerleden Fleskens en Kortenhorst Aanwijzingen voor de deelnemen- den van elders aan *t Nationaal Huldigingsdéfilé op 9 Sept, in de hoofdstad Vier socialisten tot heengaan gedwongen HET DECEMBER-DRAMA IN DE RESIDENTIE Valt de A.J.C. onder de wet? De organisaties Het Zaansch conflict Verdeeling tusschen Indië en v Nederland Maatregelen voor groote gezinnen Van de Regeering wordt verwacht, dat zy met kracht tegen elke ordeverstoring zal optreden Vrijdag 8 Sept. 1933 V Na .nee«te 1923 M. MINISTER COLIJN 9 N. FLESKENS de aan Wlbaut, oud-wethouder van Am- Ver. voor Vrouwen van en R. K. P. T. T.-personeel onder van i Arne Con or- VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Van verschillende zijden werd erop gewezen, dat de regeering twee maatregelen ter verzeke ring der openbare orde heeft toegezegd, waar van de eene was het thans ingediende uni- formverbod, de andere een verbod van politieke strydformatles. Verscheidene leden achtten het onderhavige wetsontwerp onvoldoende tot bet tegengaan van dergeiyke formaties. Zij acht ten strafbaarstelling van vorming van particu liere korpsen noodzakelljk. Wordt, vroegen zy voorts, de wapenwet wel streng genoeg toege past en zijn de straffen op overtreding dezer wet wel zwaar genoeg? pCt.5 en daardoor een zeer groot deel der be denkingen weggenomen. bij dfze trokken. Men neme goede nota dat de vereenigingen, aangesloten bU de onderstaande bonden, defi- leeren: door het 10.30 BEROMl'NRTER. 460 M. 5.50 omroep- kleinorkêst o.lv. Max Scharbaum; 8.40 har- mo niemuziek PARIJS. Eiffel. 1448 M. 8.50 pianoreci tal; .0.20 concert o.l.v. Ed. Flament. Woensc dulnreep or- ffSo Voorts waren er enkele leden, die - geert'be wondering konden gevoelen voor deze wijze van wetgeving. H. L is het niet voldoende, het dra gen van uniformen e.d. te verbieden en zal er een diepgaande verandering in de mentaliteit moeten worden gebracht. Ook behoort de regee ring in dezen tijd het vereenigingsrecht te her zien om die partijen, welke zich tegen staat ?n overheid richten, geheel te verbieden. Van andere zijde werd hiertegen opgemerkt, dat wij In de wet van 22 April 1855 en artikel 140 van het wetboek van strafrecht t^Jles bezit ten, wat wij op dit gebied noodlg hebben. Par tijen en vereenigingen dragen echter wel zorg, dat haar statuten niet met de wet In strijd komen. BATAVIA, 8 Sept. (Aneta) Aan boord van de „Pelikaan”, welk* vliegtuig te 10 uur 40 Is vertrokken, bevinden zich als passagiers de bekende vlieger Kingsford Smith, die naar Europa reist, en Lady Kingsford* Smith, die haar echtgenoot tot Singapore begeleid. tegen wantoestanden. Indien het tot de stich ting van inlandsche Industrieën gekomen is. Voor schandalen, zooals b.v. te Sjanghai in de textielindustrie voorkomen de heer Sneevliet verwees daarnaar behoeft geen bezorgdheid te bestaan. Daarvoor zal de regeering, naar dr. Colljn uitdrukkelijk verklaarde, waken. De totstandkoming van een inlandsche Industrie zal moeten worden bevorderd, omdat het In dische bedrijfsleven in het verleden veel te zeer aangei mar rt. De nieuwe Industrie zal voor de blm- Ionische markt moeten werken en op die t.__ In l et economische en fiscale leven van Neder- lan< sch-Indlë meer stabiliteit brengen. MILAAN. 331 M. 8 00 gramofoonmu- ziek: 8 35 gramofoonmuzlek. ROME. 441 M. 8.50 opera ..De jongleur de Notre-Dame Onder de voorstanders van een unlformver- bod waren er verscheidenen, die tegen deze re geling bezwaar zouden moeten maken, alg het In de bedoeling lag om onder alle omstandig heden het dragen of voeren van onderschel- dlngsteekenen met politieke strekking te ver bieden. De vrijheid voor het houden van op tochten met vlaggen, vaandels en andere on- derscheidlngsteekenen zouden zij behouden wll- WEENEN. 517 M. 7.00 concert door bet volksoperaorkest o.l.v. Karl Auderleth; 11.05 dansmuziek. De algemeene huishoudelijke vergadering van de plaatselljke afdeellng van de SDAP te Zaan dam heeft Woensdagavond het voorstel van het bestuur om de vier soc.-dem. raadsleden waaronder twee wethouders, te verzoeken hun mandaat ter beschikking te stellen van de partij met 201 tegen 123 stemmen aangenomen. Zooals men zich herinnert hebben dese vier raadsleden tegen de uitspraak v^n de partij- afdeeling in. vóór de bezuinigingsvoorstellen van B. en W. gestemd. De vergader.ng werd om. bijgewoond door Dr. F. M. sterdam. Van de vier betrokken raadsleden waren de twee wethouders afwezig. de 3e groep, omvattende de stad Utrecht, stelt zich op om 3 uur 15 precies op het IJs- clubterreln. Ingang D. zijde Boerhaave-kllnlek; de stad Amsterdam stelt zich op om half vier precies op het Usclubterreln, ingang C, zijde RUksmuseum; KALUNDBORG, 1153 M. 12.20 strijkorkest o.l.v. Harald Andersen; 3.20 omroeporkest o.l.v. Fritz Mahler. 5.20 gramofoonmuzlek; 10.35 Fransche operette- en balletmuziek; door het omroeporkest o.l.v. Emlle Reeaen. BERLIJN. 419 M. 4.50 Harmonlemuzlek; 10.20 operette muziek; 11.40 dansmuziek. De Roode-Valken, die wel een uniform dra gen. staan nog bulten elk staatkundig streven, terwijl de veelkleurige kleedlng van de oudere leden, welke geen uniform Is, niet als een uiting van een bepaald staatkundig streven kan worden opgevat. Ook omtrent de vraag, of leden van de Oraal hun uniformen mogen blijven dragen, zou men gaarne de zienswijze der regeering hooren. WARSCHAU. 1411 M. 4 20 populair kestconcert; 5.35 solistenconcert. 6.55 mofoonmuzlek; 10.20 dansmuziek; dansmuziek. DAVENTRY. 1554 M. 12.20 orgelreci tal; 1.05 concert door het Paramountorkest o.l.v. Anton; 2.05 concert door het Western Studlo-orkest; 2.35 gramofoonmuzlek; 3.20 concert door het Schotsche Studlo-orkest o.l.v. Ouy Daines: 4.35 concert door het Me tropole Hotel orkest o.l.v. Emile Colombo; 6.50 recital; 8.20 Promenadeconcert door het B.B.C.-symphonle-orkest: 10.25 dansmuziek. len zien. Deze leden gaven, ten einde Iedere onzekerheid weg te nemen. In overweging, In dan. tekst van het voorgestelde artikel 435a tus schen, „of” en „opzichtige” In te voegen, „an ders dan In optochten, waarvoor vergunning is verkregen van het bevoegde gezag”. Verschei dene andere leden daarentegen meenden, dat het doel eerst zal worden berikt, wanneer iedere intimidatie van het publiek door optoch ten, spreekkoren, straatbetoogingen e.d. ónmoge lijk wordt gemaakt. Zy verwachtten van de regeering. dat deze met kracht zal optreden tegen elke ordeverstoring, ook van de „zijde der marxistische groepen, die door hun actie de reactie der antlmarxisten hebben opgewekt. Hiertegen werd aangevoerd, dat In leder geval de sociaal-democraten niet uitdagend optreden en de fascisten wel. Ook waren er leden, die meenden, dat het om het uittartend karakter van optochten en straatbetoogingen aanbeveling zou verdienen, de toestemming daarvoor niet meer te doen verleenen door het plaatselljke, maar door het centrale gezag Deze wensch werd intusschen door andere leden bestreden. omlddag heeft een felle brand de luaschen Ruigenhoek en Noordwijk ernstig geteisterd. Eenige HA. duingrond zijn door het vuur totaal verwoest. Ren enkel pogen- blik hebben de hulzen aan den duinkant te Noordwijk groot gevaar opgelonpen door de vlammenzee te worden aangetast. Door het krachtig ingrijpen van de Noordwljksche brand weer, die geassisteerd werd door een aantal bur gers, kon dit gevaar echter tijdig worden ge keerd. De duinbrand is omstreeks drie uur begonnen. De brandweer te Noordwijk werd telefonisch gealarmeerd en Is oruniddelUjk met een motor- spuit naar het terrein van den brand uitgerukt. Het spreekt vanzelf, dat met water tegen de loeiende vlammenmassa, welke door den kracn- flgen Noord-Westenwind fel werd aangewakkerd en welke steeds In omvang toenam, niet veel kon worden uitgericht. Evenals bij heidebranden zulk» de gewoonte is heeft men met takken en schoppen getracht het vuur te dooven. Met man en macht heeft men dijken opgeworpen om zoodoende het vuur te stuiten. Zooals ge zegd is men erin geslaagd het overslaan van de vlammen naar de aan de dulnzljde gelegen hulzen te voorkomen. Het vlammenfront strekt zich over eenige Kilometers uit. Om half vijf was het blus- •chingswerk zoover gevorderd, dat het gevaar voor uitbreiding van den brand was geweken. Een deel van het brandweerpersoneel Is toen naar Noordwijk teruggekeerd, terwijl enkelen ztfn achtergebleven om eenige vuurhaarden te bewaken. De dulnbeplantlng over eenige HA. is geheel vernield. De anders zoo prachtige groen-gol- vende duinhellingen leveren een troosteloozen aanblik op. De politie van Noordwijk heeft een onderzoek naar de oorzaak van den brand Ingesteld. Ver moed wordt,, dat deze moet worden toegeschre ven aan onvoorzichtigheid van een rooker. Vereen. Helder. Bond Utrecht. Kon Ned. Bond van Onder-Offlcleren onder Den Helder. Geref. Jeugdraad onder Amsterdam. Ned. Padvlnders-Organlsatle onder Amster dam. ZD, die geen tekstboeekjes of insignes hebben ontvangen, worden aan den ingang van het terrein In de gelegenheid gesteld zich daar van te voorzien. bedrijfsleven in het verleden veel te ewezen is geweest op de bultenlandsche inen- wyze 6 September 33 De Tweede Kamer, die wat een zeldzaam heid is vlak vóór de opening van het nieuwe zittingsjaar nog eens bijeenkwam, teneinde minister Oud zoo spoedig mogelijk aan zijne omzetbelasting te helpen te lang reeds moest tengevolge van de politieke crisis de schatkist de vele milHoenen missen, welke deze heffing maandelijks opbrengt de Tweede Kamer toefde, alvorens tot dit belangrijke fiscale on derwerp over te gaan, allereerst een dik uurtje in Indische sfeer. bel kei de ven (worden, het is reeds allemaal ultenterna igen voor zoover men bij eene belasting „bezingen” spreken kan lang voordat >ter de Geer In het voorjaar 1933 na een een voorstel De advocaat-generaal bij het Haagsche Ge rechtshof elschte tegen den 31-jarigen café houder en petroleumventer A. C. van B.. die in hooger beroep terecht stond wegens mis handeling met doodeljjken afloop (het drama In de Naaldwykschestraat te 's-Gravenhage op 12 December 1932) vijf Jaren gevangenisstraf. De rechtbank had van B. tot drie Jaar ver oordeeld. „Prijs den dag niet vóór den avond” zeiden onze verstandige voorouders en óók wij moeten leeren geen ,,hei"4e roepen als overwinning skreet vóór we over de brug zijn. Hoe vaak gebeurt het niet, dat we met een prachtig élan beginnend, reeds ons het succes als zeker droo- men. Maar te ontmoedigender en te deprimeer ender is het daarom, wan neer de tegenslag ons overvalt. We moeten den dag beginnen met de wetenschap dat de avond donker wordt en dat ontmoediging een rijk deel des levens is. Maar als we dit bedenken bij het begin, zullen we ons niet laten terugslaan door een niet onmiddellijk slagen en we zullen onze krachten niet laten breken door te groote ontmoediging. We moeten onze daadkracht behouden door ons zelf meermalen voor te houden: prijs den dag niet vóór den avond. Andere leden vereenlgden zich geheel met het denkbeeld der regeering, daar de rechter lijke macht door haar objectiviteit het aan gewezen orgaan Is. Zjj wezen er voorts op. dat b.v. by het delict van opruiing de rechter even zeer politieke vragen moet beantwoorden. Hiertegen voerden de eerstbedoelde leden weer aan, dat er geen reden kan zijn om ’s rechters bemoeiingen op staatkundig terrein uit te breiden, zy bleven de voorkeur geven aan een wet, die de uitwerking van het begin sel zou overlaten aan een Koninklijk besluit. Enkele leden hadden groote bezwaren tegen het wetsontwerp, omdat in het wetboek van strafrecht een zeer rekbaar artikel wordt In gevoerd. HAMBURG. 372 M. 11.50 populair con cert o.l.v. Fredo Niemann: 1.3o gramofoon muzlek: 4.20 concert: 8.20 concert door het Noragorkeat o.l.v. v. José Llbenachuts: 10.50 oude en nieuwe kamermuziek; 11.20 popu lair concert. HILVERSUM. 1875 M. 8.00 VARA Ora- moloonmuzlek. 10 00 VPRO Morgenwijding. 10.15 VARA Rollen Numan draagt voor. 10.30 Mlttchella Kwartet. 11.00 Onze keu ken P. J. Kers Jr. 11.30 Kwartet 12.00 AVRO Gram.muz. 12.30 Kovacs Lajos afgew. door gram muz. 2 10 Causerie d. A. v d Werf horst „Twentsche poezle en proza”. 2.30 Pianorecital door Frans Hlllen. 3.00 Oram. muz 4 00 VARA Trio Quaronl. 4.50 schooltijd: Een wonderiyk avontuur van Oome Keesje. 5.30 Orgelspel door Cor Steyn. 6 00 VARA-kleln orkest o.l.v. H. de Groot. 6 40 J. v Zadelhof „De dlenstwelgerlngswet 1923”. 7 00 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 7.40 Vloolapel door Eddy Walls met piano bagel van Isar Rosslzan 8 00 V1JRO Ds W. Mackenzie ..God ala geheim". 9.45 Cursus. Hoe van vrijz. Chr. Standpunt over zending te oordeelen Dr H. J Fischer. 10 25 Vr(jz. Godsd. Persbureau. Vaz Dias. 10.30 Decla matie door Alb. van Dalsum. 11.00 VARA Oram.muz. 12 00 Sluiting. Daarom maakt de technische leiding bekend: de ie groep, omvattende de provincies Friesland. Groningen. Drente, stellen zich op om half twee precies op het Usclubterreln. Ingang D. zijde Boerhaave-kllnlek; de provincies Overysel en Limburg stellen zich op op het Usclubterreln om half twee precies. Ingang C, zijde Ryksmuseum; de provincies Zeeland en Noord-Brabant. stellen zich op op het Usclubterreln om half twee precies, ingang B, zijde Sted. Museum; de provincies Utrecht en Gelderland stellen zich op op het Usclubterreln om halt twee precies, ingang A, zljfje v. Baerlestraat; de 2e groep, omvattende de provincies Noord-Holland en Zuld-Holland. stellen zich op op het Olymplapleln om half drie precies. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat van 1 October 1933 af de uit voer naar Frankryk. met Inbegrip van het Saargebted, in beperkte mate zal zijn toege staan van gedroogde, gezouten of gerookte vlach. andere dan kabeljauw, schelvtech. kllp- vlsch, stokvisch, haring en heilbot. Voor deae uitvoerregeling komen dus o.a. In aanmerking gerookte aal of paling, gerookte zalm, gerookte spiering, gezouten ansjovis, enz. De bovengenoemde uitvoer zal echter slechts zijn toegestaan. Indien daarbij een certificaat wordt overgelegd. Voor het verkrygen dier cer tificaten komen In aanmerking zy. die vóór 14 September aan den Inspecteur der Vlsscherljen, balast met de afgifte van certificaten. Heeren- gracht no. 2 te Gravenhage, zullen hebben opgegeven hoeveel kilogram netto en bruto, hier te lande gedroogde, gezouten of gerookte vlsch. beboerende tot die soorten, waarvoor de bovengenoemde uitvoerregeling zal gelden, zy In het tijdvak van 1 Januari 1931 tot 1 Januari 1933 naar Frankrijk hebben uitgevoerd. De juistheid der opgaven zal desverlangd met be wijzen moeten worden gestaafd. mer, waarby hy de grootste soepelheid trachtte, heeft 'Jhr. de Geer's opvolger. Oud. de meermalige heffing veranderd in een éénmalige van 4 pCt. (voor weeldeartikelen 10 PARIJS. R.. 1725 M. 12.50 gramofoon muzlek; 7.40 gramofoonmuzlek; 8.20 gramo foonmuzlek; 9.50 concert. Van verschillende zijden werd erop aangedron gen, dat de regeering een nadere uiteenzetting zal geven van het karakter en de beteekenls der voorgestelde strafbepaling en aanwUzingen om trent de wyze. waarop zy zich voorstelt, dat deze wet zal worden uitgevoerd. In het byzonder kan men twyfel koesteren met betrekking tot die organisaties, welker leden behooren of In de toekomst vrU zeker zullen gaan behooren tot een bepaalde politieke of kerkelijke party, terwijl nochtans de organisaties zelf de politiek al* zoodanig niet beoefenen. Zal het aan de AJ.C. verboden zijn, zoo werd gevraagd, voortaan haar leden kenmerkende kleedlngstukken te laten dragen? Sommige leden meenden, deze vraag bevestigend te moeten beantwoorden. Andere le den meenden Intusschen, dat de A. J. O. niet onder de wet valt. De Minister-President, dr. H. Colljn. heeft Glsteniiiddag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat binnen enkele dagen een commissie zal worden Ingesteld, die zal hebben na te gaan in hoeverre er verandering kan worden gebracht in de verdeeling der marinekosten tusschen Indië en Nederland. De Rotterdamsche Centrale Recherche is er In geslaagd een vijftal Jonge mannen te arres- teeren, leden van de C. P. H„ die er gevamen- Wk met een aantal jonge geestverwanten hun werk vin maakten, een terreur In Rotterdam uit te oefenen. By vele winkeliers werden de ruiten stuggegoold, fascistische vergaderingen werden in de war gestuurd, terwyi de Jeug dige warhoofden er niet tegen op zagen poli tieke tegenstanders herhaaldeiyk te mishande len. De recherche, die haar onderzoek nog voort zet, heeft hiermede een goeden slag geslagen. BU de andere suppletoire begroetingen voor Indië zyn door de heeren FEBER, JOEKES en CRAMER verschillende opmerkingen van meer ondergeschikten aard gemaakt. Ook hier weer mengden zich communisten WIJNKOOP en EFFENDI met niets terzake doende frasen in 't debat, terwijl de heer SNEEVLIET klaagde over het gebrek aan vertrouwen In de ryp- wordlng van de Indische bevolking, gebrek, dat een hinderpaal is op den weg naar meer mede zeggenschap dier bevolking over haar eigen lot. Als het waar Is, dat, gelijk de communisten zeggen, Roestam Effendi de vertegenwoordiger is van „de Indische massa's”, dan zal hij in het Nederlandsche parlement zuiver en alleen de negen en negentig andere leden voortdurend overtuigen, dat het met de rijpwording der In dische bevolking nog - maar triest gesteld Is. Want de wyze, waarop deze Indiër zijn Sovjet- taaltje uit, is zóó stuntelig, dat het elgeniyk een beleediglng Is voor degenen, die hy heet te vertegenwoordigen. Hij elscht voor Indië ab solute vrijheid en, als uit de Kamer aange drongen wordt op meerdere mdustrlallaatie van Indië ook door mannen als den soclaal-democreat Cramer en den revolutionnalr-socialist Sneevliet, dan karakteriseert h(j dien aandrang als een poging om de inheemsche bourgeoisie In staat te stellen, de Inlandsche proletariërs volledig uit te mergelen. Alsof niet, dank zy het Neder landsche bewind en de Nederlandsche arbeids inspectie, onmlddeliyk zal worden ingegaan Blijkens een bericht in „Het Volk” heeft de Radlo-Contróle-Commissle Woensdag de uit zending verboden van een gramofoonplaat, waarop een bekend socialistisch strijdlied, dat lederen Woensdagmiddag door de wordt uitgezonden. HUIZEN. 298 M. 8.00 KRO Morgen- concert. 10.00 Gram.muziek. 11.30 VOor zie ken en ouden van dagen. 12.00 Pol.ber. 12.15 J. Brown's melodlans. 1.45 Rustpoos. 2 00 Orgelconcert uit de St. Hlldegardlakerk te Rotterdam door Hub. Vissers 3 00 Concert, m.m.v. Oerard v. d. Berk, tenor. D. v. Kuyk plano. L. Bomer. Viool. 5 00 Gram muz. 5.30 Th. Arts. Land- en Tulnbouwhalfuurtje. 6 00 de KRO-Boys o.l.v P. Lustenhouwer. Jack Mossel, refrelnzang. 7.00 Pol.ber. 7.15 D. v. Dkntzlg „Iets over speceryen". 7.35 Gram.muziek. 8.00 KRO-Orkest o.l.v. Joh. Gerritsen m.m.v. Boleslav Kon. pianist. 10.30 Vaz Dlas. 10.35 Aansluiting met Heck's lunchroom. Rembrandtpleln. Am sterdam. Ernesto Arcari met zyn Itallaansch orkest. algemeene Jie.sehouwingen over de voor- ilde omzetbelasting zyn door de van een aantal algemeen debat bestaat, een lager compenseerend andere landen. De Soclaal-democraat JAN TER LAAN, die In het midden liet, of zyn fractie met de be lasting zou meegaan het vervallen van de weeldebelasting zou in ieder geval haar animo sterk doen slinken heeft nog eens behalve de reeds door Minister Oud afgewezen hefflng-ln- eens op verhooglng van de directe belastingen aangedrongen. Vooral wat het arbeidsloos In komen betreft, „taste de Minister toe met wel- berekenden greep”. Het Is allemaal zoo gemak- keiyk gezegd. En de buitengewoon groote be zwaren die aan nog verdere verzwaring der di recte lasten vastzitten, worden zoo luchtig ge negeerd. De man van Nationaal Herstel, Mr. WESTER MAN, kon slechts met zeer veel moeite over zijn talryke bezwaren heenstappen. HIJ ziet alleen heil In een uiterst krachtige bezuiniging, die ons budget tot ongeveer de helft zal moeten drukken. Aan het eind van den middag waren nog aan het woord de plattelander VERVOORN en ds. ZANDT. Belden vrUwel onverstaanbaar en wei nig belangrijk. Tot aan den Minister Is het sprekerslljstje nog niet gevorderd. Enthousiast zijn over een nieuwe belasting kan natuurlijk niemand. Maar voorzoover dan van enthousiasme sprake zyn kon, heeft de Katholieke specialist FLESKENS. die al eer der deze heffing aan beval, de goede zyden van dit belastingtype In het licht gesteld. Den Minister, die zich, om njaar aan de bezwaren tegemoet te komen, had „ultgesloofd”, dankbren- gend. heeft hy de hoop uitgesproken, dat de be windsman alsnog zich zou willen bereid ver klaren lot concessies, die speciaal groote gezinnen ten goede zouden komen. Dr. KORTENHORST zong een toontje lager. Alhoewel hij niet voor verwerping pleiten wilde, gaf hy toch tal van détails, die aantoonden, dat aan de belasyng toch wel groote bezwa ren. ook nu nog, kleven. Het grootste bezwaar doch de Minister schijnt daaraan te wil len tegemoetkomen Is de hoogere heffing van de in een speciale iyst opgenomen weelde artikelen. De bedryven, artikelen be- hebben tóch reeds het meest onder de crisis te lyden. Im- Dr. L. O. Kortenhorst mers, daarop richt zich het eerst het bezulnl- gingsstreven van het publiek. Verder wenscht Dr. Kortenhorst en andere afgevaardigden, b.v. de heeren dr. BIEREMA en SCHILTilUIS sluiten zich daarby aan de lijst van vryge- stelde goederen uit te breiden. Zoo wil hy ook de hulpmiddelen der industrie b.v. electrlsche energie, brandstoffen en emballage-materlaal onbelast laten. Doet men dit niet, dan komt men onvermydeiyk tot dubbele belasting. Van de andere wenschen van dezen Katho lieken afgevaardigde, by wiens betoog de li beraal dr. Blerema en de vryzinnig-democoraat Schilthuia zich grootendeels aansloten, noemen wy alleen nog de andere komen by de ar tikelen vanzelf aan de orde eene wijziging in de wet, waardoor ook de fabrikanten van vrij gestelde goederen genieten zullen van de vry- stelllngen voor den Inslag van grondstoffen, en het opnemen In de wet van een retorsiebepa- llng, waardoor wy ten aanzien van bet de om zetbelasting compenseerend Invoerrecht op bul tenlandsche goederen zullen kunnen optreden tegen landen, die ons op dit gebied achterstel len by anderen. België en Zwitserland betalen b.v. in Frankryk, waar óók een omzetbelasting recht dan ge^el sprekers doorspekt geworden détails, die elgeniyk in het kwziyk pasten en waarop we by de behande ling der artikelen en amendemwten vanzelf terugkomen. Er is al tal van m«en In de Ka mer aangedrongen op Invoering 'van een der- geiyke heffing. En by die gelegenheden is dan telkens reeds uitvoerig betoogd, welke de licht en welke de schaduwzyden van zulk een belas ting zyn. De verdeeling van haar druk over een zeer groot oppervlak, de versnippering van hare Hing In een zeer groot aantal vry onbetee-' hde hefflnkjes op alle mogelyke Inkoopen, ry eenvoudige wyze, waarop zy kan gehe- de stad Rotterdam stelt zich op- op het Us clubterreln om 3 u. 15 precies ingang A, zljdg, Concertgebouw de stad Den Haag stelt sich op op het Us- clubterrein om 3 u. 15 precies. Ingang D. zijde Boerhaave-kllnlek. bes vai Ml secuur onderzoek tenslotte met kwam. Het was ingewikkeld, dooirlat het lederen omtft belastte. En in een overleg met de Com missie van Voorbereiding uit de Tweede Ka- be- mr. De algemeene technische leiding verzoekt een leder, die deelneemt aan bet défilé, goede nota te willen nemen van het volgende: Doordat de meeste vereenigingen nu pas hare opgaven Inzenden, zou het onmogeiyk biyken om alle vereenigingen op tyd haar tekstboekjes en insignes te doen toekomen. In verband met t voorgaande bepleitten som mige leden de Instelling van een leeftijdsgrens. Kinderen beneden die grens zouden niet ver volgd moeten kunnen worden. Andere leden bestreden dit denkbeeld. Verscheidene leden vroegen zich af. of het voorgestelde artikel niet behoort te worden ondergebracht In boek II van het wetboek van strafrecht „mlsdryven" m plaats van In boek III „overtredingen". Vele andere leden meenden dat het feit, dat thans strafbaar gesteld zal worden, geenszins het karakter van een mlsdryf draagt. Wel werd er op gewezen, dat krachtens art. 52 van het wetboek van strafrecht, medeplich tigheid aan het feit niet strafbaar zal zjjn Zul len naar 's ministers meening personen, die b.v. aan werkloozen de middelen verschaffen om het verbod te overtredën of anderen zulk een over treding voorschrijven, gestraft kunnen worden, gelijk o.a. in Denemarken en Zwitserland? Of is de minister van oordeel dat de mogeiykheld. hen als uitlokken te vervolgen, voldoende is? In het algemeen achtten verscheidene leden de bedreigde straffen aan den lagen kant. In het byzonder werd aangedrongen op hoogere straffen voor het gezameniyke begaan der overtreding- Tenslotte wezen enkele leden er op. dat geen voorloopige hechtenis zal zyn toegelaten, zoo- dat herhaling van het feit, ook als hiervoor gegronde vrees bestaat, niet kan worden voor komen. Aan In het voorjooplg verslag voorkomende opmerkingen met betrekking tot verschillende onderdeelen van den tekst wordt ontleend, dat gevraagd werd, of met opzet de meervoudsvorm kleedlngstukken en onderacheidingsteekenen'* is gekozen Men kan moeiiyk aannemen, dat het niet strafbaar zou zyn om b.v. slechts één tot een uniform behoorend kleedlngstuk. b v. een hemd van een bepaalde kleur, te dragen.' Men vroeg, wat onder ..opzichtig” dient te worden verstaan, en ook. of het uitsteken uit hulzen van partyvlaggen en andere emblemen, als bezems e d. voortaan geoorloofd zal zyn. Verscheidene leden achtten het verbieden daar van noodzakeiyk. daar dit byzonder uittartend werkt. Zal het voortaan geoorloofd zijn, op vergade ringen. slechts voor de leden eener organisatie toegankeiyk. uniformen e d te dragen? Het verwonderde sommige leden, dat de re geering. die blijk heeft gegeven, de totstandko-* mlng van het thans voorgestelde verbod te wil len bespoedigen, m haar ontwerp geen bepaling heeft opgenomen omtrent de Inwerkingtreding, zoodat deze eerst op den 20sten dag na afkon diging zal plaats vinden. Tenslotte spraken verschelden leden den wensch uit. dat de regeering. zoo mogelyk een overzicht zal geven van de in het' buitenland bestaande unlformverboden. Er wordt aan ontleend, dat by het afdee- Ilngsonderzoek het wetsontwerp, wat zijn strek king betreft, vrij algemeene Instemming vond. Men deelde de meening der regeering. dat In dezen tyd een verbod als het hier voorgestelde noodzakeiyk is om te voorkomen, dat provo- ceerend wordt opgetreden en rust en orde wor den verstoord. Intussèhen meenden enkele leden, dat een overheidsbemoeiing, welke heftlAigen van be paalde kleedlng strafbaar stelt, de persoonlyke vryheid te zeer aan banden legt. Van meer be lang achtten deze leden hun bezwaar, dat het principieel niet te verdedigen is, in plaats van tegen onrustige elementen, die relletjes verwek ken. op te treden, te trachten, weg te nemen, wat dezen elementen aanstoot schynt te geven. Zoodoende wordt het buitengewoon gemakke- Ujk, allerlei dingen verboden te krijgen, eenvou dig door er relletjes over te verwekken. In deze iyn voortgaande, zou de regeering alle politieke optochten, spreekkoren, partyvlaggen. enz. moe ten verbieden, zoodra daarover onrust ontstond, wat de hier aan het woorl^^Urfde leden niet zouden kunnen goedkeuren. Eén Ud verklaarde, een algemeen verbod van duideiyk zichtbare kenteekenen van een be paald staatkundig streven, welke ook, onaanne- LANGENBERG, 372 M. 1220 Populair concert door het stedeiyk orkest van Mün ster oj.v. Jochum. 1.20 concert o.l.v. Eyaoldt 5.30 concert door het orkest van den West- dultschen omroep; 6 20 concert door het orkest van den Westdultschen omroep 0.1.v. Kühn; 8.25 concert door het klelnorkeat van den Westdultschen omroep o.l.v. Eyaoldti 11.25 gramofoonmuzlek. Verschenen Is het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp aan vulling van het wetboek van strafrecht met het oog op kleedlngstukken en onderscheldings- teekwen, welke uitdrukking zyn van een be paalt?* staatkundig streven. Minister-president Colyn zat achter groene tafel voor Alg. Ned. Politiebond onder Harderwijk. Christel. Nat. Vakverbond onder Utrecht. Chr. Spoor- en Tramwegpersoneel onder Utrecht. Federatie van Meisjesver. onder Utrecht. Geref. Jongelingsbond onder Amsterdam. Oeref. Melsjesbond onder Amsterdam. Graal onder Amsterdam, Kon. Bond van Ridders M. W. O. beneden den rang van officier onder Amsterdam. „Madjoe” onder Amsterdam. Ned. Chr. Oymn. Verbond onder Utrecht. Ned. Christ. Textielarbeldersbond onder Utrecht. Ned. Christ. onder Utrecht. Ned. Chr. Vrouwenbond onder Amsterdam. Ned. Chr. Vrouwen Geheel Onthouders Unie onder Amsterdam. Patrimonium onder Amsterdam. R. K. Vrouwenbond onder Nijmegen. Ryksveldwacht onder Amsterdam. Marlne-Onderofflcleren onder Den meiyk te achten. Er zyn staatkundige strevin gen, welke de staat dient te bevorderen. n.l. die, welke bedoelen, het gezag te versterken of lief de voor het Vorstenhuis aan te kweeken. In plaats van „een bepaald staatkundig streven" zou dit lid wilier^ lezen „revolutlonnair stre ven”. Bovendien meende dit lid, dat de betee kenls van bedoelde kleedlngstukken en de wer king daarvan op het publiek zeer worden over schat. De leden, in den aanvang dezer paragraaf aan het woord, konden deze bezwaren niet dee- len. De ervaring heeft geleerd, zoo voerden zij aan, dat een uniformverbod veel kan bydra- gen tot bevordering van rust en orde. Nauwe lijks was in Dultschland het aldaar bestaande verbod Ingetrokken, of de onrust begon weer. Sommigen dezer leden hadden gaarne gezien, dat de regeering zulk een voorstel reeds eerder i^gedlend had. LUXEMBURG, 1191 M. 7 50. Nederl. avond; Duo's d. Joh. Kresseu en Herman Fleischman: 8.30 pianorecital Koole; 9.20 uitzending van eert van MondorflesBains: keelconcert o.l.v. Henrl Peneis: 11.00 dans muziek. HRUHSEL. 509 M. 12.20 gramofoonmu zlek: 130 concert door het kleln-orkest van het N.I.R. o.l.v. P. Leemans; 5.20 populair concert door het radloorkest o.l v. Franz André; 9.20 concert uit de kurzaal te Os tende. Volgens andere leden wordt aan de wapen wet in den laatslen tyd streng de hand gehou den. De eerstbedoelde leden vroegen, of ook tegen het bezit en gebruik van knuppels e.d. wel vol doende wordt opgetreden. Sommige leden meenden, dat de door de regeering gekozen vorm van een aanvulling van het wetboek van strafrecht ei’nstlge be zwaren meebrengt voor de bereiking van het doel. Hierdoor wordt aan de rechteriyke macht een taak opgedragen, >welke hl. de regeering zelve behoort te verrichten. Op deze wijze wordt de politiek In de rechtzaal gebracht. De hier aan het woord zynde leden meenden, dat het juister ware, door de regeering, onder contróle der volksvertegenwoordiging, te laten beslissen, wat verboden zal worden en wat toegestaan biyft. Ook In verscheidene andere landen is dit systeem gevolgd. Het heeft «enigszins den schyn, dat hier te lande de regeering de ver- tintwoordeiykheid wil afschuiven op de rech teriyke macht. de de verdediging van eenige Indische begrootlngswy - zigingen. Het eerste bun deltje bevatte een aan tal bezuinigingen op de Indische defensie, waar de soclaal-democraat Ir. CRAMER zich In eer sten termyn tegen ver klaarde. Daar kwam het althans practisch op neer. De S.D.AJ’. heeft zich in den loop der jaren zóó aangewend, zich automatisch tegen al wat met defensie verband houdt, te ver klaren, dat het thans wel tot een Uchteiyk lach wekkende consequentie leidde. Mr. JOEKES en ook MINISTER COLIJN brachten den soclaal-democratlschen opponent onder het oog, dat. Indien eens de meerderheid der Kamer ertoe komen zou, -zyn standpunt te deelen, er eene bezuiniging van circa 6 millioen op dit onderdeel der begroeting zou achterwege blijven. Vroeger sou de S.D.A.P. na zulk eene nuchtere* opmerking stug In onverstand hebben volhard. Het eert de heeren en dames, dat zy thans, communlstlschen hoon trotseerend. una niem hun stem aan het voorstel gaven. De revolutionnalr-socialist SNEEVLIET secondeerde hen, zoodat alleen de communisten, wier leider de Visser ernstig ongesteld moet zijn, zich tegen verklaarden. Thans heeft In dit trio de heer WIJNKOOP, wien naar eigen historische ver klaring niets te dol Is, de leiding. Dr. Colljn heeft terzake van de Indische defensie de verklaring af gelegd, dat binnen enkele dagen eene commissie zal worden in het leven geroepen, die zal hebben na te gaan, of er tusschën moederland en Indië een andere verdeeling kan worden tot stand gebiecht van de kosten der marine.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6