ONS BLAD lord Grey Het overlijden van F r O i Weenen in 1683 en de Katholiekendag tiet nieuws van heden Aanslag op een consul S ia Einstein en het „Bruinboek” CHRISTUS IN HET A VOND- LAND De Rijksdagbrand WAARDEERING VAN VELE ZIJDEN DE BAROMETER JOH. LAUWERS VEREEN 1G DE KATHOLIEKE PERS NIEVWE SENSATIE VOOR TOERISTEN «I Bewapeningscontróle Paus-Mis in St. Pieter 3 Slachtoffers van den overweg Eckener naar New York KONING FEISAL OVERLEDEN Herdenking in België Geheele Atlantische vloot gereed DE VLSTER-TROPEE Amerika en de,situatie op Cuba Weer een radio-rede tegen Dollfuss De Duitsche broeders niet aanwezig Het Engelsche vakvereenigings- congres betracht eenige oogen- blikken stilzwijgen Hij zou geen communist zijn Mr. Pauwels zal alsnog trachten, v. d. Lubbe te mogen verdedigen De „Morning Post” over Oosten rijks onafhankelijkheid HERRIOT GEEN EEREKOLO- NEL VAN HET ROODE LEGER Tusschen Lenggries en München kunnen de toeristen op de Isar een pleiziertocht op houtvlotten maken DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Ramsay MacDonalcl complimenteert den Italiaanschen autorenner Nuvolari, den winnaar van de wedstrijden om de Ulster- tropes PAYGLOP 3 ALKMAAR W arm water zakken e n n u k I- in et ;n Het Weer" De V.S. bereid het Fransche voor stel te steunen, mits er ook werkelijk ontwapend wordt Tweehonderd jaar lang heeft Rome zich Herweerd tegen het gevaar der Turksche invasie Alle medeverantwoordelijkheid voor uitgave en samenstelling wyst hy beslist af Door Bedouïnen overvallen en gewond ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c., ingez. med. 40a p. regel; idem op pag- één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1933 Leipzig aan dr. Br anting 4 i la 11 Neten doodvonnissen in Düsseldorf. lllllllll t- :n De afsluitdijk wordt 25 Sept officieel geopend. (Van onsen correspondent) een C ie l L 1 i. de „Hamburg* i aanzienlijke plaats In L XP I V or n r: BERN, Sept (Reuter) Konlng Feisal van Irak is hier vannacht om 12.30 tengevolge van een hartverlamming overleden. ROME. 7 Sept. (Reuter) In tegenwoordig heid van 50.000 personen droeg Z. H. de Paus In St. Pieter een H. Mis op voor de verbreiding des geloofs. Kardinaal Dellacosta en een twintigtal bis schoppen waren hierbij aanwezig. rs n tegenover de De Nederlandsche consul-generaal te Jerusalem door roovers overvallen en gewond. Minister Oud verdedigt de omzetbelasting tal de Tweede Kamer. Het overlijden van lord Grey. Waardeering van vele zijden. Arrestatie van een radio-redenaar in Rusland. Hoogste stand op Vrijdag 1 uur njn.: 762 Vorige stand 761 I- le Acht jaar geëischt tegen twee verdachten van den roofoverval te Wateringen. ie le et Koninklijke deelneming met Muiden. ie kt at [n in ÏD’ er ie i- n Jt n st It ter de viering HANNOVER. 7 Sept. (W B.) Op een onbe- waakten overweg bij Schluesselburg werd een auto door een goederentrein gegrepen. Drie personen werden gedood, een zwaargewond. Het spoorwegtekort groeit nog steeds. den aanslag te Reuter seint ons, dat Bedoulenen Donderdag ochtend een aanslag hebben gepleegd op den Nederlandschen consul-generaal te Jerusalem den heer Van Vriesland. Terwijl hij vanavond langs de Doode Zee reed, werd hij door roovers overvallen en door een schot aan den schouder gewond. De heer Van Vriesland wist echter aan zijn aanvallers te ontkomen. illlllUIIIHIIIIIII rijs hftft. zoddat Prof. Etnstéin, die gedurende de laatste maanden in Engeland en Belg.ë gewoond heeft en zich vooral In België met wetenschap- geen kan Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het Uniform ver bod. Not* van wijziging, ingediend op het ontwerp- omaetbelasting. LONDEN, 7 Sept. (V. D.) Betreffende het program der Engelsch-Fransche besprekingen, welke op 18 September te Parijs zullen plaats vinden schrijft de „Daily Telegraph": „De be langrijkste punten van onderhandeling zijn de bepalingen van het Engelsche ontwero. welke betrekking hebben-op de luchtstrijdkrachten der mogendheden, voorts de beperking der Euro* peesche militaire strijdkrachten en het Fran- sche voorstel voor ëen automatische en ragel. matige controle der bewapening. n het onderhoud dat Norman Davis met den Britschen Minister van Bulten iandsche Zaken Sir John Simon heeft gehad, heeft Davis den Britschen Minister verzekerd, dat de Vereenlg- de Staten bereid zijn een politiek van bewape- ningscontrole te steunen, mits tegelijkertijd een zekere mate van feitelijke ontwapening zal wor den Ingevoerd. Nonnan Davis verklaarde met nadruk dat het Amerlkaansche scheepsbouwprogranuna geens zins een onvriendelijk gebaar jegens Japan ia. De Amerlkaansche vloot blijft feitelijk nog bin nen de bepalingen van het Londensche Vloot- verdrag, aldus Da vis. NOOBD-BOLLANDSCB DAGBLAD HAMBURG, 7 Sept. (V.D.)„ Dr. Eckener is in gezelschap van Hen heer Browsing, een der directeuren van de Stoomvaartmaatschappij .Jiederland”, aan boord van naar New-York vertrokken. In Duitschland is verklaard, dat men niet ge looft aan de verklaring van Prof. Einstein dat hjj met het „Bruinboek” niets te maken heeft. In verband hiermede wordt ons het volgende medegedeeld Prof Einstein is. zooals reeds meermalen, het slachtoffer geworden van zijn persoonlijke voor naamheid en goedmoedigheid. Hij heeft het eere. voorzitterschap op zich genomen van een comité, waarvan hem verzekerd was. dat het zich uit sluitend zou bezighouden met hulpverleenlng aan emigranten. Het was wellicht n fout, het eerevoorzitterschap te aanvaarden van 'n comi té, dat zijn zetel en zijn werkzaamheden te Pa- „Zeer geachte heer! Ik bevestig de ontvangst van uw letteren van 2g Aug. Uit den Inhoud daarvan constateer ik. dat u niet bereid bent, bet bewijsmateriaal Inzake den Rijksdagbrand. dat zich in uw bezit zou bevinden, hetzij dooi mijn bemiddeling, hetzij door die der verdedi gers, ter kennis te brengen van het Rijksge- rechtshof, opdat dit er oü het uitspreken van het vonnis rekening mede zou kunnen houden Ik moet derhalve tot mijn leedwezen mijn be moeiingen. die ten doel hadden, van u bewijs materiaal te verkrijgen, ook voorzoover dat misschien tot ontlasting der beklaagde kon die nen. als mislukt beschouwen en kan mij onder deze omstandigheden niet meer vleien met de gedachte, dat voortzetting der briefwisseling nog eenlg resultaat zou kunnen opleveren. Aan vaard enz." PARIJS. 7 Sept. (V. D.) De Parjjsche pers wijdt uitvoerige artikelen aan de nagedachtenis van wijlen Lord Grey, dien zij een „waar vriend van Frankrijk" noemt. HAVANA, 7 Sept. (V. D.) De linkervleugel van de radicale geheime studentenvereemglng A. B. C roept In een proclamatie alle kame raden op slch aan te sluiten bij een beweging tegen het Amerlkaansche imperial.sme Voor Donderdagmiddag was een groote demonstratie van alle revolutionnalre groepen vastgesteld Reuter meldt, dat het regeeringspaleis door een sterke troepenafdeeling bewaakt wordt, welke het houden van betoogingen heeft ver boden. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar f 2 85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 294 AMSTERDAM, 7 Sept. Mr. F. Pauwels heeft alsnog besloten, pogingen in het werk te stel- !en, om zich met de verdediging van den van den brand in het Duitsche Rijksdaggebouw oe- schuldigden M. v. d. Lubbe te kunnen belasten. Hjj tot dit besluit gekomen na ontvangst van een schrijven uit Oegstgeest, onderteekend door 5 familieleden van v. d.- Lubbe, waarin verklaard wordt dat geenerlei politieke pressie op mr. Pauwels bij zijn verdediging zal worden uitgeoefend. Mr. Pauwels zal thans toestemming, vragen aan den toegevoegden advocaat van Marlnus van der Lubbe in aan de Kamer van het Ge rechtshof te Leipzig, voor welke de zaak sal dienen. hebber van vogels en deze aten uit zijn hand en zetten zich op zijn schouders.' Zijn dood wekt groote verslagenheid in de rangen van de Brltsche Staatslieden. Sir John Simon zelde: ..Nergens is zijn dood met grooter verslagenheid of met meer gevoel ontvangen, dan binnen de muren van het foreign office- Het was in dit enkele regeeringsdepartement, dat hij zijn heele Mlnlsteneele leven door bracht”. MacDonald, die op Balmoral gast is van de koninklijke familie, zelde dat Lord Grey de belichaming was van Engelands fijne tradities van toewijding te algemeene dienste. Ook de leider der Labour-oppositle Lansbury verklaarde op het vakvereenigingscongres te Brighton, dat Lord Grey zijn heele leven lang geprobeerd had de beste tradities na te streven De conferentie nam ter eere van oen overleden staatsman enkele oogenbltkken een eerbiedig stilzwijgen in acht. V erwaehtlng: Zwakke tot matigen Oostelijke tot Noord-Oosteijjken wind, licht tot half bewolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur. Hoogste stand: 775.6 te Larwick. Laagste stand: 752.1 te jan Mayen. Zon op 6.23 - onder 7.32 - Licht op 8.02 11 September L. K. LEIPZIG, 7 Sept. (W. B.) De procureur-gene- raal te Leipzig heeft aan dr. Brantlng, lid der internationale juristencommissie tot ophelde ring van den Rijksdagbrand, het volgende schrijven gericht: aan te twijfelen, dat de Turken onder den in vloed van dezen ordensman en diens kruis kwa men. Tot op heden is het postulaat-generaal van de Kapucijnen te Rome in het bezit van een notarieel bekrachtigd dokument, waarin ver klaard wordt, dat in 1686 drie christelijke koop lieden uit Turkije P. Marcus, die toen in het klooster „Redentore” te Venetië vertoefde, kwa men opzoeken en onder getuigen meedeelden, dat Turksche autoriteiten hun opdracht gegeven hadden, naar P. Marcus te vorschen en omtrent zijn persoon bericht te geven. „De Turken zoo- vertelden de kooplieden, ..zijn vol van den man. die met een stuk hout In de hand verwarring bracht in de rijen der strijdenden, wiens ge stalte van de aarde tot den hemel reikte en de groote oorzaak der nederlaag was.” Dit eigenaardig bezoek uit Turkijewordt nog bevestigd door den gezant des Keizers te Ve netië, Graaf Franz ThumValsassina; Graaf Thurn zond een dier Oostersche kooplieden naar den Apostolischen Nuntius, die in een tot heden bewaarden brief akn Kardlnaal-Staatssecretaris Cybo dezelfde schildering van Marcus en zjjn kruis herhaalde. Tijdens het tweehonderdjarige Turken-bevrij- dingsfeest te Weenen vóór 50 jaren was op een historische tentoonstelling het beroemde kruis van Marcus van Aviano, dat in de Kathedraal van Cattaro bewaard wordt, te zien. Keizer Frans Jozef liet bisschop Forlani van Cattaro. die het kruis naar Weenen gebracht had, zijn „allerhoogsten” dank uitspreken. Lichtzinnig als steeds, ook al in den goeden ouden tijd, hadden de Weeners een zorgeloos le ven gevoerd ondanks het onmiddellijk dreigende gevaar. Toen het er echter gevaarlijk-ematig begon uit te zien, stelden ze hunnen man. Alles hielp wat helpen kon, hoog en laag, jong en oud. alle standen en bijzonder ook de geestelijke stand, priesters, kloosterlingen en nonnen met den strijdbaren Bisschop Graaf Kollonitz aan het hoofd. Er viel natuurlijk niet aan te denken tegen een tienvoudige overmacht de stad te kunnen houden, doch geen mensch dacht aan overgave gedurende heel de belegering wer den maar twee verraders terechtgesteld men hoopte op hulp van buiten en verwachtte des noods een wonder. Eiken nacht stegen van den Stephansturm raketten ten hemel als verkondigers van den hoogsten nood. Daar, op IX Sept., tegen het vallen van den avond, bliksemt vah den Her- mannskogel het antwoord ten hemel: de bevrij der I Op 12 Sept las Marcus van Aviano de H. Mis met Jan Sobieski, den Polenkonlng, nis mis dienaar. Dan brak de storm los: 27000 Ooetenrijkers onder Karei /*an Lotharingen. 26000 Polen en zelfs Russische Kozakken onder Sobieski, 11000 Hongaren. 11000 Saksers, 8000 Zwaben en Fran ken, rond 80000 man met 186 kanonnen tegen het Turksche leger, dat altijd nog 17DOOO, strij ders telde. Tegen zes uur 's avonds was de slag beslist. Een geweldige buit: 400 kanonnen met amu- nltie, 15000 tenten, 10000 buffels en ossen, 5000 kameelen, 10000 schapen. 100000 centenaars graan en een enorme voorraad koffie viel den overwinnaars ten prooi. Op 13 Sept. Intocht In de bevrijde stad naar de Stephanskerk, om God te loven en te dan ken, Te Deum Laudamus. Twaalf September 1683, de dag van Maria's Naam, is een der groote dagen in de wereld en kerkelijke geschiedenis. Wie overziet de gevolgen, wane Weenen in 1683 gevallen? Terwijl ik dit schrijf, draagt Weenen weer het veelkleurige volkerenkarakter van vóór den oorlog. Men ziet Hongaren, Tsjechen, -Slowa- ken. Blowenen, Kroaten, Rutheiitan en Polen, af- lëen het Duitsche broedervolk ontbreekt. LONDEN. 8 Sept. (Reuter). In een aan den toestand in Oostenrijk gewijd hoofdartikel zet de .Morning Post’’ uiteen, dat de onafhanke lijkheid van Oostenrijk niet, in het eigen belang des lands, doch in het belang van andere uit politieke overwegingen wordt opgedrongen. Deze onafhankelijkheid kan slechts van duur zijn, zoo schrijft het blad, wanneer Oostenrijk een dragelijk economisch bestaan verkrijgt, dat 15 Jaren lang veronachtzaamd is. Dientengevolge neigt Oostenrijk heel natuur lijk naar Duitschland. Daarom dienden aan Oostenrijk onverwijld economische afzetgebie den verschaft te worden en hem bestaansmoge lijkheden gegeven te worden. Anders zal zuivere vertwijfeling het land geen anderen uitweg overlaten, dan in de armen van Duitschland te vallen. LONDEN. 7 Sept (VD) Viscount Grey, die hedenochtend op zijn buitenverblijf Fallodon (Northumberland) is overleden, is 71 jaar oud geworden. In zjjn jeugd was hij een flinke sportsman en in het bijzonder schitterde hij uit als tennisspeler. In 1905 werd hij Minister van Buitenland- sche Zaken, welke functie hjj bekleedde tot het aftreden van zijn collega en boezemvriend Asquith als Minister-President in 1916 Langen tijd voor den wereldoorlog overzag Grey reeds den gevaarlijken toestand in Europa en de ge heele Brltsche Invloed werd onder zijn leiding aangewend om verbetering tot stand te bren gen in de betrekkingen met en tusschen de continentale mogendheden Toen de oorlog echter een feit was geworden, kon hij niet toestaan dat Groot-Brittannië anders sou doen dan de neutraliteit van België verdedigen In zijn autobiographic staat, hoe hU den avond vanden 4en Augustus 1914 in zijn kamer op het Foreign Office de parade gade sloeg van de horse-guards, die het donkere tijdperk van den oorlog Intraden. Het was een donker oogenbllk voor hem de mislukking van jarenlange pogingen, het vervliegen van al zijn hoop, welke plaats maakte voor ernstige vrees en bezorgdheid. Van dat oogent-lik af begon zijn gezondheid te lijden. Aan het einde van den oorlog was Grey nog gedurende een korte periode ambassadeur in de V. 8. Teneinde de handicap van bijna vol slagen blindheid op te heften, leerde hij later brailleschrift, terwijl hij zoo goed als bit kon zijn genoegens bulten de deur voortzette, in het bijzonder het visschen. Hij was een groot lief- WA8HINGTON. 7 Sept. (VD). In verband met den dreigenden toestand op Cuba beeft het Amerlkaansche ministerie van marine bevel ge geven dat alle In de Atlantische marinehavens gestationneerde oorlogsschepen zich gereed moe ten houden voor een eventueel vertrek. In de Cubaansche wateren bevinden zich thans In totaal 20 Amerlkaansche oorlogs schepen, n.l. het slagschip .Mississippi”, de kruisers „Indianapolis” en „Richmond”. 5 tor pedojagers, 8 kustwacht-torpedojagers en 4 klei nere hulpschepen. NEW-YORK, 7 Sept. (Reuter). Volgens een bericht van Associated Press uit Havana heb ben troepenafde^Jlagen vanmiddag machinege weren in de pdFken in het hooger gelegen ge deelte der stad In stelling gebracht. In de stad doen tallooze verwarde geruch ten de ronde. O*, heet het, dat Amerika de radicale regeerlng zal verzoeken om af te treden. pelijken arbeid bezighoudt in het geheel contróle op de werkzaamheden te Parijs uitoefenen. Het is echter zeer onbehoorlijk Prof. Einstein dat de heer MUnzenberg, werkelijke uitgever van het „Bruinboek", het niet noodlg heeft geacht prof. Einstein in het geheel niet in kennis te stellen van het plan van dit politieke ..Bruinboek", nog minder nem het boek vóór het verschijnen in manuscript ter goedkeuring voor te leggen. Dat de heer MUnzenberg het desniettemin gewaagd heeft het boek te verzenden in een vorm, die alge meen den indruk gewekt heeft, dat prof. Ein stein in groote mate aan de uitgave heeft deel genomen, is een ernstig en onverantwoorde lijk misbruiken van den naam van prof. Ein stein, hetgeen ook prof. Einstein zelf buiten gewoon pijnlijk heeft getroffen. Wij zouden kunnen begrijpen wanneer prof. PARIJS, 7 Sept. (Reuter). Het van de ..Temps’- afkomstige bericht, dat Herriot tot eere-kolonel van het Roojle Leger In Sovjet- Rusland zou zijn benoemd, wordt al* onjuist gekenmerkte nze bladen hebben weliswaar reeds en ander over het beleg en de bevrijding van Weenen in 1683 gebracht, daar ech- van den Algemeenen Dult- schen Katholiekendag staat in het teeken van de Westersche cultuur, mede als tegenstelling tegenover de Oosersche, meep ik wel de betee- kenls van den Inval der Turken te mogen schil deren. De grondidee, het groote thema, van dezen ka tholiekendag is. zoo staat met vette letters boven op het program van den katholiekendag ge drukt: Christus in het Avondland! De bevrijding van de Turksche Invasie geeft ons het recht, zegt de Weensch-genToedelijke, eenlgszins omvangrijke hoofdleider van den ka tholiekendag, Mgr. Fried, bekend om zjjn orga nisatietalent en zijn aanpassingsvermogen, heel het Avondland voor den rechterstoel van Chris tus te dagen en de vraag te stellen: hoe staat t met den geest van Christus, waaruit gij geboren zljt en die U groot gemaakt heeft? Twee honderd jaren lang, gedurende 38 Pon tificates van Nikolaas V tot Clemens XII, heeft Rome zich geweerd tegen het onmiddel lijke gevaar der Turksche Invasie. Dit Westelijk front van het Pausdom reikt echter terug tot in de negende eeuw. Nadat Clovis met zijn tot het Christendom bekeerde Franken In den slag bij Tours en Poitiers (732) de Saracenen beslis send had geslagen en zoodoende de inval der Islamietlsche wereld vanuit het Westen naar Galllë en Germanië teruggeslagen was, hadden de Pausen op ZuidItaliaanschen bodem, ge deeltelijk alleen, gedeeltelijk met de verbonden Germanenvocsten, den strijd met d» Baraeenen te bestaan, welke strijd dan na 1096 op den grondslag der Kruistochten als gezamenlijke actie van heel ’t Christelijke Avondland gevoerd werd. Tegen het onmiddellijk dreigende Turkenge- vaar zijn bovengenoemde 38 Pontificaten als een lange verdedlgingsmuur te beschouwen. Strijdbare en stil teruggetrokken naturen, geleerden en asceten, humanisten en Renais sance, Pausen, allen zijn zij als één Paus, wan neer het er om gaat, het dreigende Turkenge- vaar te bezweren. Zoo was t dan ook, toen in 1683 de Turk moordend en brandend tot voor de poorten van Weenen was doorgedrongen. Aan het hoofd van het Turkengedenkteeken in den Stephansdom knielen naast Maria de Keizer en de Paus. Ware de Paus niet ter hulp gekomen. Keizer Leopold I had Weenen op moeten geven. Paus Innocentlus XI, zelf streng en zonder behoeften, door het Romeinsche volk als een Heilige vereerd, stelde den Keizer groote geld sommen In uitzicht: h(j zond ook werkelijk door den Nuntius 300.000 goudgulden met de toezeg ging van een verdere maandelijke zending van 50.000 gulden. Misschien nog grooter was de hulp door den Pauselijken invloed op den Polenkonlng Jan Sobieski. Sobieski stond op vriendschappelijken voet met Frankrijks konlng Lodewijk XIV, die sinds ja ren door flnancieelen steun de Turken tegen 1 Habsburgsche Huls opgehltst had. De tusschen- komst van Paus Innocentlus XI bewerkte, dat Sobieski zijn houding tegenover Lodewijk XIV opgaf en een verbond sloot met den Keizer. In nocentlus bezweert de Christelijke vorsten, toch met geld en troepen te hulp te snellen. Niet al leen Indirect, ook direct heeft Innocentlus Inge werkt op konlng Lodewijk van Frankrijk, die het plan koesterde, een leger op te stellen aan den Rijn en zoo den Keizer te dwingen zijne macht te splitsen. Dat was natuurlijk de val van Weenen geweest. Innocentlus zond nog een Le gaat naar Parijs om konlng Lodewijk te bewe gen, den Keizer toch niet In den rug te vallen. Tegelijkertijd wendde zich de Paus tot de Aarts bisschoppen van Parijs en Reims, tot den biecht vader des Konings en zelfs tot de Prinsessen van het koninklijk hof met het dringende ver zoek bij den Konlng voor den vrede te werken. Op alle kerkelijke goederen binnen de keizerlijke erflanden legde de Paus nog een oorlogsbelastlng die hjj door Kard. Buonvlsi voor den Keizer deed innen. Dan, en dit onderschatte men niet, zond In nocentlus op verzoek van Kelzer Leopold als^ zijn Legaat naar het bedreigde Weenen den besten man van zijn tijd, Marcus van Aviano. „Pater Marcus Is te hulp gekomen. Het kruis in de hand ktelt hij zich aan het hoofd van 1 le ger.” zoo schrijft de ooggetuige Markies Splnola, op 19 September 1683 aan zijn bloedverwant, den bisschop van Splnola. Andere documenten uit dien tijd schilderen, hoe P. Marcus, steeds aan wezig waar het gevaar het grootste was. het zelfde kruis waarmee hij de eigen troepen ze gende met uitgestrekten arm tot den vijand richtte met de woorden der Kerk „Ecce crux Do mini. fuglte partes adversae". Er valt wel niet Einstein, die steeds geweigerd heeft als nlet- communist communistische propaganda te steunen, de consequentie zou trekken uit het comité te treden, om zich, ongestoord door het politiek misbruiken van zijn naam. te kunnen wijden aan zijn arbeid van weldadigheid, waar toe hij zich door zjjn buitengewoon groote goed heid en steeds bereide menschllevendheid ge roepen voelt. Prof. Einstein heeft zelf verklaard: „In een aantal £ranten wordt het ..Bruin boek” als mijn „werk" beschouwd, of wordt be toogd, dat Ik de president ben van het comité, dat dit boek uitgeeft. Met betrekking hiertoe moet ik constatee- ren: Ik heb eenige maanden geleden het cere- voorzitterschap aanvaard van dit comité, om dat Ik mij natuurlijk niet wilde onttrekken aan een zuiver werk van weldadigheid het ging toch om de ondersteuning van Duitsche emi granten zonder onderscheid van geloof In de landen waarheen zjj waren uitgeweken. Ik meende niet hiermede een politiek doel te die nen. Ik heb het verschenen Bruinboek vóór het verschijnen noch geheel, noch gedeeltelijk of bij wijze van uittreksel in manuscript gezien. Ik ben er ook niet van in kennis gesteld, dat een dergelijke politieke publicatie zou plaats hebben Ik ben ook thigis nog niet In staat mijn oordeel er over te zeggen, omdat ik op het oogenbllk te veel wetenschappelijken arbeid heb en nog geen tijd heb gevonden, het te lezen." BRUSSEL. 7 Sept. (Reuter) De avondbladen ruimen een aanzienlijke plaats in voor het overlijdensbericht van Lord Grey. In het bij zonder wordt eraan herinnerd, dat het aan hem te danken la. dat Engeland zich In 1914 aan de zijde van België en FrankFyk schaarde. LONDEN, 7 Sept. (Reuter^. Hpt stoffelijk overschot van lord Grey zal Zaterdag te Dar lington verascht worden. Maandag vindt In de Westmlnster-abbey een herdenkingsdienst plaats. MÜNCHEN 8 Sept. Gisteren heeft een lid van de lejding der N.SD-AJ*. In Oostenrijk voor den Belerschen zender een rede gehouden over: ..Het ware beeld van Oostenrijks zelf standigheid." Hij betoogde, dat de lasthebbers van het buitenland dachten aan de sleutel- posltle van Oostenrijk en van dat standpunt uit de politiek van het land leidden. De regee- ring-Dollfuss moét, om zoo te zeggen. Maan dag luisteren naar het bevel van den Tsjechi- schen. Dinsdag naar dat van den Italiaanschen en Woensdag naar dat van den Franschen ge zant

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 13