Openbare gezondheidsregeling c Alkmaar, 8 Sept. GEMEENTERAAD VROOM DREESMAN BEURS VAN AMSTERDAM IN ONZE LUNCHROOM CONGRES TE ALKMAAR Wisselkoersen 11 1074 Programma gem. radio-bedryf EN ZIJN ENSEMBLE ALKMAAR 8 octobeA-viering 1 UIT DEN OMTREK Binnenbrandje KOEDIJK WIERINGEN Verhaar grond W esterweg BURGERLIJKE STAND VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1933 WORMER Lyceumkwartier T.B.C.-bestri j ding F Het Sportfondsenbadplan vin de baan ONTROUWE PENNING MEESTER NI 3fl R NE FL FAILLISSEMENTEN SPECIAAL FEESTPROGRAMMA Met mede werking van Melchert Schuurman Vragen van den heer Van Drunen Uitbouw Tuberculose bestrijding In hoog^r beroep Aanleg dwarsstraat in - HET DEFILE TE AMSTERDAM PURMERENï/ Overheerlijke Hollandsche POFFERTJES Per portie f 0.25 Ze beginnen weer!! Onze gezellige avonden MORGENAVOND 8 UUR (ZATERDAG) OPENING VAN HET NAJAARS-SEIZOEN VRIJDAG 8 SEPTEMBER APOTHEKERS-NACHTDIENST gesloten en sluit de vergadering. aan van V«n Rubber TV len voor een goede aftocht zijn getroffen. Buitenland dam. Tedi vra- m< voort 798. B. tot voorzichtig er Overeenkomstig heV door den secretaris Voc de en 12 128 116 S9H 58 60 57 57 60 1947, 98 65 IK 317, 19.75 133 127 24 142 van den dader geven, daar het «eer donker was. De politie heeft de zaak in onderzoek. 35.05 40.60 39.45 1.71»/* 13.077$ 7.35 20.75 35.00 40.37M 39 3774 1 7174 13 0774 735 20.75 SI Bu bii bc w pr de h< d< di al H tc dl tl dat was; eens. dat deze nomen, om te sfeer. Het voorstel wordt niet in Weth. 87K 58 26 189 135 14 1787, 98 57, 12A. 6A. 32 14 14 1OK 56 Benoemingen. Z. H. Exc. de Bisscbop van Haarlem heeft tot directeur der K. J. O. alhier benoemd den weleerw. heer B. Kloes en tot geestelijk adviseur van de R. K. Sport alhier den weleerw. heer B. Kloes. De Zondag- en nachtdienst wordt In de week van 3 tot en met 9 September waargenomen door de apotheek van Mevr. Schouten—Oele, Koorstraat <7. op ver ▼ai of hei (v on 8t\ let ■ti di oi m ▼o B- Lc et 14 17974 100 57, 127, 67* 1174 1287, 114 847', 374 15.h 14 2174 574 1374 19374 94 64 IV. 31 19.50 150 125 24 140 29 55 1 (oj rer K jaa Lee lett b B e< K d r< S 9574 737, 421/, 297. 19 49 4(4 2’/, 1 Lee ken Ber se ld 1174 267. 3674 8»/, 1374 20 867. -56 26 1674 1867, 17, 13574 98»/. 27V. 44»/« 3174 30 51 40 2»/, 8474 37* 1ST* 14 2074 574 1374 257, 35», 874 157. 1974 Bie 30 DB C nle ren lett 10074 1017/f lOP/f 994* 101 89>« 36»/. --‘—••.n- J. BatAng en M. Th. Boer- w V. T. Dat- Heden 7.83V* 59.1274 9.71^ 34.5774 47.9274 Zaterdag 9 September: Lijn 1 Hilversum, lijn 2 Huizen, UJn 3 Da- ventry van 10.35 tot 34.—. Ifjn 4 Langenberg vin 10.50 tot 17.40. Zeesen van 17.40 tot 1930, Langenberg van 19.20 tot 20.20. Zeesen van 2020 tot 23.20. Breslau van 23.30 tot 34.— VRIJDAG. 8 Sept. Vorige Koersen 722M 59.15 9.72 34.60 47.95 Thans werd als eerste getuige de ryksaccoun- tant, de neer Engelgeer te Haarlem, gehoord Desk, had een boekenonderzoek ingesteld er. geconstateerd, dat er ongeveer 20 mille uit de kas was verdwenen Verdachte kon echter géén verklaring geven van de wijze, waarop dit ge schied was. Voor de gelden van den bond en zijn prlvé-rekening gebruikte hl) dezelfde giro. Op 1 JarAiarl 1920 had verdachte een ba lans opgemaakt waarin stond, dat er 23 000 kasgeld was. gedencne -d bij een bank en op werkelijkheid was er echter slechts B. en W. bieden daartoe den Raad een des betreffend besluit ter vaststelling aan. Als voren. Vorige Koersen Heden Vorige Koersen Heder tteravond kennis gege- aan de Molenbuurt Zij begaf zich on- Burgeriyke Stand Geboren: All Marie, d. van F. Dammes en O A. Bierman Klazina, d. van 8. de Ridder en A. de Waal. Overleden: Jacoba de Dood, 65 J„ wed Gerrit Brasser (overleden te Puxmerend). Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New York (cable) Rome Praag Madrid nu va Ar 8t lei kei tei sei Hs mi ■j' (Be Ru De heer Van Drunen stelde cfe volgende gen aan B. en W.: Ie. Hebben B. en W. kennis genomen van de mededeeling in de Alkmaarsche Courant, dat een ambtenaar der Gemeente Llchtbedrijven aan Iemand, die om inlichtingen kwam inzake van gas- en electrlsche Uchtleldlng. den raad heeft gegeven den huiseigenaar geen huur te betalen? 2e. Hebben B. en W. hiernaar een onderzoek ingesteld en zoo Ja, is het College bereid den Inbraak Woensdagnacht werd een poging tot inbraak gedaan by den heer J. B. alhier. De heer des huizes'werd uit zijn slaap'opge- schrikt door het verbreken van een ruit, waarop' hy zich naar den kant spoedde van waar het ge- Ze< 23 gel tb, ere, gei lOO^ 1027* 1027,. 99% 1017, 90 34»/. Indië per postwissel gelden naar den Bond. De kwitanties, die get. ontving, waren onderteekend door den adn,:n st -tv v»-> r* r Groot hof. Getuige Groothof blijkt niet te zijn ver schenen. zoodat de zaak wederom wordt ge schorst tot 31 Ocober as. Burgerlijke Stand Geboren: Antonlus luid kwam. BV het raam gekomen werd den Joannes, a. v. A. A. ZyImans en J. A. M. v. d. heer B gelast onmiddeliyk geld te geven daar hll anders gedood zou worden. B.. die al op jaren is voldeed aan het verzoek waarop de dader zich Ijlings uit de voeten maakte De hevig ontstelde heer B. kon geen signalement mistoestanden, hierop betrekking te hebben aangestipt, concludeerde spr., dat er alle reden is om de ongehuwde moeder te helpen, materieel en geestelijk. Voor al rust hier een taak op ziekenhuizen en der- gelljke inrichtingen. Er wordt reeds veel door vereenlgingen ge daan. doch vooral op dit terrein is onderlinge samenwerking noodig. Samenwerking en medewerking van geesteiy- de giro in 133. Als bondsoestuurder verdiende verd. f 3000 voorts genoot hy nog Inkomsten als wethouder en kreeg hij nog een pensioen, zoodat hij in to taal ongeveer 5000 toucheerde. De president mr J. Jolles merkte naaf aan leiding hiervan op. dat verd. boven zyn stand had geleefd Verd. verzette zich tegen de voor stelling van zaken. Als getuige 4 décharge werd een sergeant - schrijver van de marine gehoord. Deze zond indertyd als penningmeester van de afd. Ned Dr. W. Bronkhorst, Geneesheer-Directeur van het Sanatorium Berg en Bosch te Büthoven was de eerste prae-advlseur van het vraagstuk over „den uitbouw der tuberculosebestrijding Na de oorzaken van het kwaad te hebben na gegaan, wees spr. op de daling van het tubercu- lose-sterftecljfer, welke te danken is aan de sociaal-economlsche ontwikkeling der laatste 50 jaar. die voor ons volk betere economische en hygiënische omstandigheden schiep; daarom is het de plicht der t-bc.-bestrijders naar ver mogen mede te werken aan het behoud van het moeivjtitm-veroverde, dat In deze crisis zoo ern stig bedreigd wordt. Naast den erfelijkheidsfactor verdient de besmettingsfactor onze volle aan dacht. De kans van het optreden van een tu berculeus ziekteproces wordt grooter naarmate het contact met den lijder aan open tuberculose inniger en langduriger is geweest. Van zeer groote beteekenls is de leeftijd, waarop dit con tact met een infectlebron heeft plaats gehad. Het aantal Consultatlcbureauartsen is echter verre ontoereikend. De eerste voorwaarde voor •n efficiënte t.bx.-bestrijding is uitbreiding van het consujtatlebureau-werk. Dit systematisch onderzoek spoort niet alleen onbekende smet- tingshaarden op. doch voorkomt ook nieuwe. Iso latie van patiënt in de woning, hygiënische op voeding door geregeld huisbezoek zijn de voor naamste middelen om de open t.b.c. tot een zoo danige genezing te brengen, dat geen infectie- gevaar meer bestaat.' Aan de hand van objectieve gegevens belicht te spr. beide kanten van het vraagstuk der ef ficiënte tubërculosebehandellng, zeer uitvoerig. De hefr F. Tijdens, arts, directeur van het districtsconsultatlebureau te Groningen sprak over den uitbouw der t.b.c.-bestrljding in ver band met de tegenwoordige elschen van behan deling. HJj begon met het stellen van de vraag, of de bestaande organisatie, alsook het systeem van de bestrijding aan de gestelde elschen heeft voldaan en nog voldoet, dan wel of ten dezen opzichte uitbouw wenschelljk of noodig geacht moet worden. 8pr. stelde vast, dat de grondslagen van de door het Rijk geschapen organisatie en die van de practljk der bestrijding op zichzelf Juist zijn geweest, doch dat het particulier initiatief bij By de politie ’-crd gfl ven. dat er in een perci een binnenbrandje woeddX ZU begaf zich on- midtfcllljk met een paar bluschapparaten der waarts. doch behoefde men hiermede niet han delend op te treden. Het bleek dat by d. P. aan de Molenbuurt in een achter zijn perceel staand schuurtje een motorrijwiel by het aanslaan In brand was gevlogen. De bewoner en enkele buren hadden het vuur onmiddeliyk met aarde gedoofd. Alleen het motorrijwiel bekwam schade. Burgemeester en Wethouders stellen voor: 1. te rekenen ingaande Kerstmis 1932 in te trekken liet raadsbesluit van 11 December 1930, nr. 10, voorzooveel betreft het bepaalde sub II i verhuur van grond aan H. W. Oudhoff); 2. Burgemeester en Wethouders te machtigen, te rekenen ingaande Kerstmis 1932, te ver huren een gedeelte van het achter de woning, plaatselijk aangeduid Westerweg nr. 144 gele gen terrein, kadastraal bekend gemeente Alk maar, sectie E nr. 3845 gedeeltelik, ter grootte van ongeveer 1100 M2., voor den door hen te bepalen prys, bedragende ten minste 15.— per jaar, aan een door hen aan te wijzen huurder, voor den door hen te bepalen tyd, den duur van vyf Jaren niet te boven gaande, onder de door het College nader vast te stellen voorwaaxden. Aldus besloten. Vandaag zette het AJnsterdamsche gerechts hof de behandeling voort van de strafzaak te gen den 50-jarigen sociaal-demccratlschen oud- wethouder van financiën D. C. A. de Z. te Den Helder en oud-penningmeester van een bond van Marinepersoneel, die door de arr. rechtbank te Alkmaar werd veroordeeld wegens verduistering tot anderhalf Jaar gevangenisstraf met aftrek van zeven maanden voorarrest. Bakkér A’dazn Rubber Randar Dell Batavia Rubber Serba djadl Sllau V. L G. O. Allied nlercnntln Scheep vaart lava ph. Japan Hoü. AnwriKa Lyn Dito Gem Elgend Kon Ned. Sloomb. Scheepvaart-Unie Suiker H. V. A Jav. cultuur N L 8. U Poerworedjo Vorsten lanoen Actions idem Tabak Dell Batnvia Oude Dell Oostkust Senembah Spoorwegen Union Pacific Wabash ErK| Kansas City South South. Rail’s Chic Milw Maxwell 1*. Gr. Naar we vernemen hebben de bewoners van de Schoutenstraat besloten hun straat op 8 October weder te versieren. Wy vertrouwen, dat nog vele buurt-commis sies dit goede voorbeeld zullen volgen en >de feestcommissie aan een lang gekoesterden wensch gevolg zal geven, door de optochten door de versierde straten te laten trekken. Met de N. V. Bouwmaatschappy Lyceum- kwartier, alhier, hebben B. en W. onderhan- delingen gevoerd over den aanleg van een door haar geprojecteerde dwarsstraat tusschen de Lyceumstraat en de Bleekerskade op het aan haar toebehoorepde terrein. Onder dagteekening van 29 Mel JJ. diende het Comité van Actie tot stichting van een overdekte en open bad- en zweminrichting al hier by den Raad het adres in, waarby werd gevraagd, de gemeente garant te doen zyn voor de betaling van rente en aflossing van een lee- ning van 135.000. door de op te richten N.V. Sportfondsenbad-Alkmaar te sluiten ter bestry- ding van de kosten van den bouw en de in richting van een overdekt zwembr Mede werd in dat adres verzocht, aan de N. V. voor dit doel een terrein in erfpacht te geven. Dit adres werd gevolgd door een verzoek schrift d.d. 15 Juli JJ. van hetzelfde Comité, waarbij een gewyzigd plan werd overgelegd, beoogende, aan het zwembad een open bassin te verbinden. Deze verzoekschriften werden in handen van B. en W. gesteld om advies. B. en W. geven sier Raad in overweging op het verzoekschrift van het Comité van Actie d.d. 29 Mei 1933, gelyk'dat is aangevuld en ge wijzigd by adres <Ld. 15 Juli 1033, afwyzend te beschikken. De heer VENNEKER kan aannemen, dat de zaak voor BenW. eenvoud.» is, na al wat er ge passeerd Is in den Raad en by Ged. Staten be grijpt spr. dat B. er W. tot de logische gevolg trekking komen, dat als Ged. Staten een plan met 6000 garantie niet goedkeuren, dit ook met een plan van 10.000 niet zul n ^loen. Spr uit zyn spyt e' over, dat in 1933 geen bad tot stand Is gekomen. C stmgt het wel van wijs be leid. alles wat er In d. burgerij leeft, buiten beschouwing te laten? Het lykt spr. niet geheel onmogelyk of Ged Staten zouden hun bezwa ren indien er geen oppositie was geweest, niet zoo zwaar hebben laten wegen, j-n deze afwy- zende beslissing zouden hebben genomen. Door dit praeadvles wordt de Raad geheel vrij. Als spr. voor deze byiage stemt, wil dat niet zeggen dat spr. noch voor en overdekte, noch voor een ojien inrichting Is. Spr. oppert het denkbeeld van een gecombi neerde zwemt-richting, die een paar dagen be schikbaar kor. worden gesteld voor minvermo genden. Als we wat verder zyn. Is er meer er varing elders opgedaan, waarmee Alkmaar zyn nut kan doen. f Als blijkt, dat voor Alkmaar een overdekte of gecombineerde inricht' ig niet mogeiyk is, dan zal de Raad dit wel erkennen. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige op lage.) Jhr. de Greve werd bij acclamatie benoemd tot secretaris van de afd. der Gezondheidscom missies. Besloten werd volgend jaar te Eindho ven het congres te houden In de vacature mr. Dé Crane werd als be stuurslid gekozen de heer A. B. Mlchielsen, voorzitter R. v. A. te Breda; In de vacature- dr. Doyer de heer J. A. Putto, arts en inspecteur van de Volksgezondheid. Ondertrouwd: Hermanus Koppijn en Aaltje Blokland, Nicolaas Snel en Cornelia Rietkerk. Johannes van Stralen en Catharina Wagendre- ver, Gerrit Blom en Elisabeth Schenke, Gerrit Wortel en Trijntje Burgert, Anna Schrale en Guurtje Oukes. Adrianus Braat en Cornelia Brakeboer, Cornells van den Tol en Clementina Vermelre, Andries Nleuwland en Johanna Gramser, Wilhelm Woltering en Wlllemlna Nar- der. Geboren: Petrus Cornells, z. van Cornells Barhorst en Maria Meyer. Gerda, d. van Bauke Aaljen Reitsma en Geertje Koppens, Petro- nella Wilhelmina, d. van Aloys Robert en Jan netje Wilms. Overleden: Helena Maria Carels. wed. van Hendrlcus Truyens, 82 jaar, Dirk Kistenmaker. 70 Jaar, Johann Schaublin, 41 Jaar, Jantje Rus. geh. met Willem Hopman, 33 jaar. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de deel nemers uit Aycmaar aan het défilé in het sta dion, morgen, om 12.45 op de Paardenmarkt aanwezig moeten zyn. Het vertrek zal plaats hebben precies om 1 uur. De pohtiemaatrege- Made; Jantje Jantina, d. H. Roossien: Maria Guurtrulda. d. v. sen en A. Klein; Jannis Cornells, z. thUn en A. Duynker; Jantje, d. v. F. Pomp en A; Bont; Harm, d. v. B. Boerema en J. C. v. d. Helde; Inez Cornelia Geertruida, d. v. J. Boon en B.'P. Swart; Hermanus, z. v. J. W Ras en A. H. C. Serano; Volkje, d. v. W. Py’man en M Nieuwenburg; Geertruida Hllbonde. d. v. J. Bakker en D. G. Timmerman; Styntje, d. v. R. zyi en 8. Meter. Ondertrouwd: H. v. d. Velde en D. A. Grin; J. Oedzes er M. Janssen. Overleden- E. Rotgans, m. 6B J-, echtgenoot van J. Halfweg. Werk looien Door bet gemeentebestuur Is, iri verband met hét groote aantal werkloozen, weder toestemming gevraagd tot het uitvoeren van baggerwerk In werkverschaffing, op den- zelfden voet als dit het afgeloopen seizoen beeft plaats gehad. Goed afgeloopen Donderdagnacht werden bewoners van den Kanaaldyk naby Vlotbrug op geschrikt door een luid geraas. De oorzaak hiervan was dat een paard bespannen voor een z g. dresseerkar op hol was geslagen en tegen een telefoonpaal, die terzijde van den weg staat, was gereden. Hierdoor was het lemoen gebro ken en werden de inzittende uit den wagen ge worpen Gelukkig bleek de heer G V. uit Schagerbrug ongedeerd te zijn. Na het paard, dat hevig te keer ging wat gekalmeerd te heb ben. werd de reis In een anderen wagen voort gezet. om de byiage aan te houden, stemming gebracht. BONSEMA denkt allereerst bestaande Ver tot Exploitatie van de bad- zweminrichting; een commissie van 3 lykt spr. voldoende; spr. voelt er niet voor plannen te maken, die niet de goedkeuring van Ged. Staten krijgen. Spr. hoopt, dat Alkmaar volgend Jaar in goed water kan zwemmen. Z.hst. wordt de byiage van B. en W. aan genomen. In de Unie te A’kmaar begon gisteren het 38ste Congres voor Openbare gezondheidsrege ling, dat x>k heden en morgen gehouden wordt. In de gisteravond gehouden besloten zitting van de alaeeling der Gezondheidscommissies, werden door de heeren dr. B. P. B. Plantenga. dr. J. J. Hofman en dr. A. Keilholz, allen lid der Gezondheidscommissie te Den Haag Inge leld resp. de onderwerpen: de noodzakelykheid van overheidsmaatregelen tegen het steeds toe nemende nachteiyk lawaai, veroorzaakt door automobie'en en motorrijwielen; de verontrei niging der atmosfeer door gassen, verspreid door moderne verkeersmiddelen; en de ondoel matige wjjze van bewaring van benzine en aether en het gebruik van benzine als wasch- middel. Vanmorgen begon om half tien het openbare congres. Aan het congres werd door circa IX personen deelgenomen. De voorzitter, dr. N. M. Josephus Jitta. open de de vergadering en ofschoon de N. R. Crt. zyn openingswoord reeds gisterenavond had op genomen, heette spr. toch alle aanwezige af gevaardigden welkom. (Gelach). Spr. herinnerde aan het door wylen Dr. Meulemans uitgebrachte prae-advies over de zorg voor de ongehuwde moeder. Spr. noemde het een gelukkig teeken, dat het aantal onwettige geboorten in Nederland in dalenden Hjn gaat; (1900 25 pct., 19X 2.2 pet. en 1929 12 pet.), al erkende h|j, dat er duis tere redenen zijn, die hierop van invloed zyn en die niet genoeg te laken gevaren Inhou den. In België, Frankrijk en Duitschland be draagt het aantal onwettige geboorten 42, 85 en 12 pet. Na vele hebbende. Staatsleeningen 5 Nederland 1919 Neaerland 1916 4H Nederland 1917 4 Nederland 1931 5 Nederland 1932 4H N Ind 1926 AB 5H Yéungleen Banken Koloniale, Bank Indisc.ie Bank Cert. Handel-MU TB jstrteën Unilever Jalvë Deift Alg. Kunstzijde an Berkel's Pat Nieuwe Philips KUch Accoustiek Ned. Ford Industr Anaconda Bethlehem Steel U 8 Steel 8 Leat’-'-r Intern Nickel Stand Brands Mynboow Boeton Mijnbouw Mg. Exploratie Redjang Lebong 'etrolenm Jaboes OUe Pertak /eudawa Continental OU ;heU Union OU talen; daar wordt niet over gesproken; de ge meente kan die 1875 niet nog eens opmengen en de kinderen zuljsn niet aUen zeil dat kwartje meebrengen. Spr. berekent, dat 'het de gemeente op 17.000 komt; zouden Ged. Sta ten dat goedkeuren? Spr. gelooft van niet. Spr. vraagt mr. Langeveld één plaats als Alkmaar te noemen, die bevredigende exploltatiecyfers kunnen toonen. Spr. noemt cyfers van an dere overdekte inrichtingen, die niet gunstig zyn. De kwestie „gemengd-zwemmen” kan voor alsnog bulten beschouwing gelaten worden. De Spaarkas van het Sportfondsenplan wordt niet na 12 jaar verdeeld; het is hier geen sparen zooals by andere spaarkassen. Wat de lijst van aandeelhouders betreft, zyn er 10-tallen by, die nog nooit in t bad geweest zyn; die misschien geen teen ooit in t water gehad hebben. (Ge lach.) Ook zyn er nlet-stadgenooten by en zwakke broeders, van wie zy niet zeker is, dat zy 13 jaar zullen kunnen blijven betalen. Op de bestaande inrichting aan het Zeglis dreigen dezelfde bezwaren als In de Berger- meer, waarvan spr. al gehoord heeft, dat men haar van de hand wU doen. Spr. acht het t beste de oude plannen af te wijzen, dan staat men geheel vrij. Weth. WESTERHOF aegt. dat B. en W al leen kunnen zyn voor een Inrichting voor iedere beurs, die bovendien te financieren is. Dit plan vraagt f 17.000 garantie van B. en W.. dat Ged. Staten nooit zullen goedkeuren; al zouden zy het doen, dan zou spr. er de ver- antwoordeiykheld niet van dragen willen. De heer VOGELAAR legt er den nadruk op. dal aanneming van de byiage niet beteekent. dat met de Sportfondsen geen onderhandellng wordt gevoerd. De heer KEYSPER is het met den wethouder byiage dient te worden aange komen in een zuivere, vrye «aardig geval van de ziekte voorgedaan. De heer KEESOM maant held; spr. onderwerpt den financieelen opzet van het Sportfondsenbad aan critlek; verdee- llng van de spaarkas na 12 Jaar lykt spr. niet mogeiyk; zyn de aandeelhouders betrouwbaar, is de voorgestelde afschryving wel voldoende? Voorzichtigheid gebiedt voorzichtig te zyn: daarom Is spr. voor een commissie. Ook omdat er in het aangeboden plan niet over gemengd baden gesproken wordt, wil spr. de byiage aan houden. Den heer VAN DRUNEN is het opgevallen, dat het Sportfondsenplan door de oppositie niet is verdedigd; zJ. is dit plan ook niet te ver dedigen. Spr. voelt niets voor 'n commissie. De heer v. d. VALL vindt de lucht wat zui verder geworden; hy acht het moment aan wezig het belang van heel de burgerij te man dienen, opdat Alkmaar volgend jaar In goed water kan zwemmen. De heele gevoerde actie van het Sportfon d- sen-comité was een antl-socialistische. gericht tegen den wethouder, die het voorstel van B en W. had te verdedigen. Nu is de lucht zui verder en er moet een vorm gevonden worden om tot elkaar te komen. Ook spr. is voor een commissie onder deskundige voorlichting van den wethouder, die werkt in de richting van een inrichting die het mogelijk maakt, dat iedere beurs er gebruik van kan maken: mis schien is zelfs gemeente-exploitatle mogeiyk. Wethouder BONSEMA stelt het namens B. en W. op prys, dat de kwestie van de zwem inrichting thans op een manier besproken is» welke toe te Juichen Is. De bijlage zelf is niet beetreden; er is slechts een commissie ge vraagd. Het lykt spr. niet wenschelljk, de bij lage aan te houden; Ged. Staten zullen zeker geen voorstel goedkeuren, dat een hoogere ga rantie Inhoudt. B. en W. staan niet uitsluitend op het stand punt: alleen ’n onoverdekte: zy zullen ook ’n open oog hebben voor een «verdekte, mits beel de bevolking ervan kan profiteeren. Spr gaat de exploltatle-opzet van t Sport- fondsenplan na en acht de cijfers onaanneme- ’Ht - moet de 7500 schoolboden iMct.be- uitslag hiervan den Raad mede te deelen? 3e. Indien de mededeeling op waarheid be rust. welke maatregelen denken B. en W. dan tegen dien ambtenaar te nemen? De heer VAN DRUNEN licht deze vragen toe, die hy stelt, omdat hy geen vertroebeling wil, De heer BONSEMA antwoordt op vraag 1 bevestigend. N.a.v. dat bericht heeft spr. met dir. Hofmann een onderhoud gehad, die van het geïncrimineerde geval niets afwist, De hee ren R. en B. waren hem onbekend, die zich tot den heer Stoutjesdyk gewend hadden; deze maakte er een aardig bericht van of liet dit door de redactie van de A. Crt. doen. De hee ren in het stuk genoemd, namen daar echter geen genoegen mee. Het bleek, dat men een ambtenaar voor den directeur had aangezien. Doch ook den ambtenaar treft geen blaam; bij heeft de bewuste uitdrukking niet gebezigd. Of de heer Stoutjesdyk heeft uit zyn Vr<j- heldsbondschen duim de vryheld genomen Iets te fantaseeren. of andersmans woorden te ver draaien. Het was een redactioneel artikel, ge ïnspireerd door het raadslid Stoutjesdyk. De heer VAN DRUNEN acht het na deze toelichting het beste, er geen woord meer over te spreken. De heer KEYSPER vraagt den rehabtlltatie- brief In de pers te doen publiceeren. De heer 8TOUTJESDIJK tracht een verkla ring te geven, waar wy niet veel van begre pen. De VOORZITTER verklaart de interpellatie ken, medici, sociale werkers vroedvrouwen en wijkverpleegsters, kan vooral leiden tot verbe tering van het lot der ongehuwde moeder. Na vaststelling der notulen werden 7 nieuwe leden toegelaten. Biykens het door den secretaris, prof. dr. H. Aldershof uitgebrachte jaarverslag was het le dental van 13 tot 482 gedaald. Spr. hoopte, dat de malaise en niet mindere belangstelling hiervan de oorzaak is. Waar de gezondheidscommissies als zoodanig beginnen te bedanken als lid, hoopte spr., dat de leden dier commissie persoonlyk lid worden. Spr. herdacht de overleden leden Dr. D. Broex en Meulemans. Namens het congres wenschte spr. den voorzitter, dr. Jos. Jitta, geluk met zyn onlangs gevlerden 75sten verjaardag, den wensch ulteprekende, dat hy nog vele jaren de actieve voorzitter van het congres mocht zyn. Onder applaus van de vergadering bood spr. een fraaie bloemenmand aan. Mevr. De VriesBruins (Den Haag) besprak het dreigende gevaar van opheffing van com missies voor de volksgezondheid en stelde voor persoonlyk contact te zoeken met een aantal Kamerleden en hen er op te wyzen, dat ophef fing der gezondheidscommissies geen bezuini ging brengt. Dr. Van Roozen. Zaandam, betoogde, dat een andere Indeeling van de commissies gewenscht Is; de Zaanstreek b.v. met drie commissies is onlogisch ingedeeld. Prof. dr. H. Aldershof. Utrecht, verwacht van opheffing der Gezondheidscommissies In plaats van bezuiniging verhooglng van uitgaven op an dere wyze. door aanstelling van een aantal la gere ambtenaren. Vooral voor het platteland moesten zj. de gezondheeidscommlssies gehand haafd worden. Besloten werd den Kamerleden een verslag te zenden van de in December J.l. te Utrecht ge houden buitengewone vergadering van de ge zondheidscommissie; tevens werd-het voorstel van mevr. De Vries-Bruin, enkele Kamerleden persoonlijk te bezoeken, aangenomen. Overeenkomstig het door den secretaris in zyn jaarverslag gedaan voorstel werd het be sluis- gemachtigd stappen te doen tot opheffing of fusie van het Tijdschrift voor Social- Hy giëne, om na verkregen bezuiniging de contri butie te verlagen. Blijkens het financieel Jaarverslag, uitgebracht door dr. Hofman te Den Haag, bedroegen de ontvangsten 5699.85, de uitgaven 1 534953: batig saldo 35027. De rekening werd conform vastgesteld. Opgegevêh door d. Graaf M.V. (Afd. llandelsinforihatlM) Failliet verklaard: 4 Sept. I. Kemiase Jr, koopman. Den Haag, de Riemerstraat 150. C. J. van de Burgt. winkelier. Scheveningen, Weatdulnweg 56. C. R. Massaar. bakker. Voorburg. Egmondt* straat 28 A. Taal, winkelier, Den Haag. Prins Hen drikstraat 17L J. Barské. zich noemende Bordini. Den Haag, van Muttschenbroekstraat 71. H. F. Schón. Den Haag. Stutyveoantetr. 227. D. Ker see boom, koopman. Den Haag. Zout- manstraat 90. I-. A. van Leeuwen, koopman. Leidschen- dam. Tedingerstraat. B. J. Burgersdyk. timmerman en aannemer. '■-Gravenzande, Monsterscheweg 74. M. G. Klapwijk. rywielhersteUer. *a-Graven- zande. W Leemans, Den Haag. Laan van Meerder- voort 798. P. A, Dozy. Den Haag. Lansbergenetraat SO. A.. A. W. wolf, koopman, handelende of ge handeld hebbende onder den naam Wolf en Vroom. Den Haag, Suezkade 18. A. van der Zwan, Scheveningen, Prins Wil- lemstraat 11a. Opgeheven wegens gebrek aan actief het fail lissement van P. K. G. Tegelaar. Den Haag. Volgens het weekblad ..Huuaelsbeiangen” wer den gedurende de maand Augustus bij de ge zamenlijke griffies in Nederland gedeponeerd 40 crediteurenlijsten met een tota^u passief van 946.491 A9. waarvan preferent f 196.0^1.93. Sedert 1 Januari 1983 werden in totaal gedepo neerd 1642 crediteurenlysten met een totaal p??- sief van 41.970.686.43. waarvan pref, f 7-019.01L07. 6 Sept.: E. van den Bergh, weduwe van Corn, van der Vliet, zonder beroep, wonende te Am sterdam. Stuyvesantstraat 43 hs. J. Bntstra, kruidenier, wonende te Naarden. Kloosterstraat 11. C. J. Hein, zonder beroep, wonende te Am sterdam. Daniël Wlllinkplein 34 HL Th. A. Markmann. waschverzender, wonende te Diemen, Oud Diemerlaan 46. P. van Mourlk. wonende te Amsterdam. Bm- mastraat Handelsvennootschap onder de firma West- Indlsche Bananen Import Blom Co. in liqui datie. gevestigd en kantoorhoudende te Ameter- dam. Valkenburgerstraat 11. H J. Ruizendaal, wonende te Busarum. Spie gelstraat 36. N V. Bouw- en Exploitatie Maatachapuy „Te- Iok Betong”, gevestigd te Amsterdam, aldaar kan toorhoudende ten woonhulze van haren directeur K. A Nussbicker, Gelderschekade 95. 22 Aug N.V Handel Mij. vh. de Ruyter A van Oostmerssen Tilburgscheweg D. 92, Ginneken. 4 Sept.: G. F. Llndeyer. propagandist dei 8J>. AJ., vroeger aannemer en koopman te I^ren (N.H.), Hagedoornweg 31, Heerlen. 6 Sept.: J. Ducaneause, Woerdsingel WX 9® bis. Utrecht. H. J. W. van den Braken, Prat. Rltzema Beslaan 32. Maartensdijk Willem van D(jk. gepenslonneerd spoorweg ambtenaar. Schoutenstraat 8 bis. Utreeht J. C van der Kuy. sigarenmaker, Waaterwal 18a. Oudewater. Th. H. J. W. Reuvera, groentenkoopman. Looldyk 76. De BUt. A. A. J. Evers, rijwielhandelaar. Oliemolen singel 68. Enachede. A. Kraayanzang. meteropnemer. later «“y houder, thans zonder beroep, van Lennepstr. ar- Hengelo (O.). de voorziening In de middelen voor de bestrij ding te kort is geschoten en dat uitbouw noo dig is. De daling van de tuberculose-sterfte. van 194 per 100.000 inwoners in 1901 tot 75 in 1930 een afname van 61 pCt is bevredigend, doch niet om er voldaan over te zyn. Het aantal personen, dat van D.C.B. gebruik maakte steeg van 165.000 in 1924 tot 240.000 in 1931, doch spr. vraagt zich af, of dit voldoende is, om van een algemeene over de geheele linie doorgevoerde, in alle ran gen en standen der samenleving doorgedrongen en zich aan de g.ewyzigde inzichten aangepasten strijd tegen de tuberculose, als volksziekte, te kunnen spreken. Er moet naar u itbouw. van het arbeidsveld ge streefd worden. L'ank zij vele verbeteringen van soclaal-hygiënisclsen, soclaal-economischen en sociaal-medischen aard, en mede dank zy bet feit, dat het overgroote aantal van hen. die de D.C.B.'s bezoeken, tot de on- en minvermogenden behooren, is de sterfte aan t.b.c. in het laatste decennium op alle leeftyden belangrijk afgeno men onder de minder gegoeden, dan in de meer welgestelde klassen. Na erop gewezen te hebben, dat de sterfteiyn aan tuberculose in de puberteitsjaren een angst wekkende stijging vertoont, betoogde spr., dat by den uitbouw van de t-b.c.-bestrydlng vooral onze krachten moeten geconcentreerd worden op den lyder aan open longtuberculose in de puber teitsjaren en op den volwassen leeftyd. Om tot uitbouw van middelen te komen, zal het particulier initiatief een groote en tevens dankbare rol moeten blyven vervullen. Hier moet echter een vast systeem op organisato- rischen grondslag gevolgd worden, b.v. in den vorm van een coöperatieve gezinsverzekering tegen de gevolgen van t.bx.; een onderlinge ziekte-risico-verzekering op coöperatieven grondslag. Na de bestaansmogelijkheid van deze onder linge ziekte-risico-verzakering te hebben aange toond en erop gewezen te hebben, dat het prak tische werk in handen van de bestaande plaat- seiyke vereenlgingen zal moeten blyven. ein digde spr. met de overtuiging uit te spreken, dat deze uitbouw wanneer hy tot stand zal zyn gekomen, een groote zetten zou biyken te rijn voor alle t.b.c.-iyders, zoo goed als voor het ge heele Nederlandsche volk. Na de ochtendvergadering werd een bezoek aan de kaasmarkt gebracht. In de middagvergadering werd de behande ling van het onderwerp „De uitbouw van de t.b.c.-bestryding” voortgezet, waarna om half 5 het congres officieel door het gemeentebe stuur ten stadhuize ontvangen werd. Vervolgens werd een beroek gebracht aan het Bio-vacantie-oord „Russen duin" te Bergen aan Zee, waarna men zich in Hotel Nassau-Bergen aan den maaltyd vereenigde. De heer KEYSPER noemt het een onsma kelijke geschiedenis, dat deze zaak in de poli tieke sfeer gebracht is. niet door B. en W„ maar door andere zijde. Als bedoelde crt. (H. Crt.) in drie dagers» van voorstander tot tegenstander van een open inrichting geworden is, gaat het niet aan, dat men zoo de politieke sfeer erin haalt. Spr. sluit zich aan by het protest van het N. H. D. hiertegen en verklaart met nadruk, dat het zwembad geen coalitle-overeenkomst was. Waarom dient dit Sportfondsenbad te wor den af geslagen; niet op de eerste plaats om het garantlebedrag; doch ook omdat het niet een zoo groot mogeiyk deel van de bevolking kan dienen. Ook lykt spr. de ligging nog niet de meest gewenschte. De exploitatie-opzet lykt spr. nog niet zoo. dat er op betrouwd kan worden. De vergeiy- king met Arnhem en Venlo gaat heelemaal niet op; die Sportfondsenbaden hebben nog niet genoeg ervaring en hebben niet die con currentie als Alkmaar. Er moet hier wat gebeuren; er Is een stroo- ming in de burgery. Is de wethouder bereid, de zaak geheel te herzien en te streven naar een bevredigende oplossing, waarby Alkmaar gebaat is? Spr. hoopt, dat B. en W. dit verzoek gunstig zul len onthalen. De heer VOGELAAR herinnert eraan, de zaak tot dusverre niet goéd voorbereid dit schreef ook het N. H. D.; die voorbereiding liet dus vrywel alles te wenschen over, zooals ook spr.'s grootste bezwaar was. Als B. en W met andere plannen willen komen, waarom is er dan zoo'n haast by het afwijzen van deze plannen; waarom de^ diverse plannen niet naast elkaar onderzocht? Laat B. en W. deze byiage aanhouden; spr. stelt dit voor en zag de plan nen graag weder onderzocht. Mr. LANGEVELD meent, dat de stem uit de burgerij niet mag worden gepasseerd. Spr. be treurt bet. dat de zaak In de politieke sfeer is gekomen. Spr. ziet niet in, wat deze zaak met politiek te maken heeft; de politiek kan er echter, ultbiyven. De R. K. en Christeiyken bebbep principen omtrent gemengd baden: ook andersdenkenden zyn daar tegen. Het hoofdbezwaar van de 8DA.P. is, dat de arbei dersklasse niet voldoende ervan kan profitee ren; ook daar kan wat aan gedaan wordeo Aan het verleenen van subsidie wU spr. de voorwaarde verbinden, dat niet gemengd mag worden gebaad. •De plaats by het 8portj?ark lykt spr aeer geschikt. Spr. hoopt, dat de zaak in der minne tot een goede oplossing komt. De heer SIETSMA bepleit het benoemen van een commissie, onder leiding van den wethou der. Een Inrichting in Alkmaar acht spr. op den duur rendabel; de Bergermeer zal ons geen schade doen, temeer nu zich een betreurens- van Well heeft

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 14