PROVINCIAAL NIEUWS De eerste Mirakelopvoering VERZOEK ROTTERDAMSCHE PREMIERE SPIT, ISCHIAS, U—BQiWi door h die sndorc middelen slecht verdr -._S£SSSs®ETOGAL r VRIJDAG 8 SEPTEMBER HEEMSKERK NIEUWE NIEDORP EDAM OUDER-AMSTEL DE KWAKEL OUDE NEDERL. LAWNTENNISBOND OBDAM LEIMUIDEN OUDER-AMSTEL OUDERKERK a.d. AMSTEL HOORN WORMERVEER Zessteden-loop MONNIKENDAM BOERDERIJ AFGEBRAND ENKHUIZEN NIEUWER-AMSTEL AMSTELVEEN ABCOUDE ST. MAARTEN Groote bijval SPIERDIJK BAAMBRUGGE TER AAR BERGEN Mevr. Tilly PerinBouwmeester BLOKKER Een fynzinnige vertooning, die ook in haar pompeuze maualiteit de innige sfeer van het diep-vrome niet miste TWEEDE AUTO-BEDEVAART NAAR DOKKUM Op Zondag 10 September 1933 BUITENVELDERT NIEDORP Blaartje garetha Jansen. 40 Jaren en O. Root, District Noordelijk Holland te aas ingeroepen, hechtte de wond. 3e pr. 4e 5 door Burge- een zilveren wlsselmedallle opgebracht winnaars zijn beschikbaar gesteld hebben den inkeer •an goede belangstelling. DE DIRECTIE. <L B. f aan Adverteerders Mond- en Klauwzeer Het aantal gevallen De groote winst van deze première leek deze: dat De Meesters massa-regie er in slaagd was, niet alleen een weldsche. kampioen ontving. Met pensioen De heer O. Feringa, hoofd der school aan de Korte Coupure te Baam- brugge, zal op 31 December het onderwijs met pensioen verlaten Gat in het hoofd Woensdagmiddag had *t vijfjarig zoontje van den heer S. het ongeluk bij het halen van zijn vlieger te struikelen en tegen den scherpen kant van den huismuur te vallen, waarbij hij een gapende wonde in zijn Politie examens Gisteren slaagden te Am sterdam voor het politie-diploma de heeren S. Wokke, 3. Nleuwland. O. Zuurbier en 3. M. Otten. Jubileum Zaterdag 9 Sept, zal het 35 Jaren geleden zijn dat de heer S. Woestenburg te Broekerhaven werd aangesteld als organist der R-K. kerk 8t. Franciscus Xaverius, alhier. Zanguitvoering De Christelijke Zangver- eeniging „Excelsior" alhier geeft Maandag 11 September, ‘s avonds bij gelegenheid van het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin een uitvoering in de zaal van den heer 3. Sneeboer. van mond- en klauwzeer breidt zich nog steeds uit en steeg sinds de laatste opgave van 56 tot 90. zot eer wa vol hei txx stil ras dei nu is I I no< bet 1 gez del far doc sch var y Bel aar dit gisl nie 1 Kz wa: ten de I ten noe dre zeei wei van wer .9.30 uur: Samenkomst v te Quatrebas F geji en Ov< der ton N Nee boe Grc Boe A vaa E 3de B Ne V lent G Ote D tore K Mol vaa: W ram Ote: petc R Pr O ker; 15 Pr- Broi 6 Olyi P. I 6 Kra vaar Blol Bi luist ooiei V« arbl Al lenvt W NI Mok 2de Vt met Vi Frar 1st len« én Grot lens Sch< weg, vore 1st de I ker» vark alsvi Vc D. t Dl le 2e p tore: tore: torei Dl le torei tore: tore: 1> Stuc Ol le 3e p b p Ston Tv tere Vl tere Ster Ston Pi 2e e torei Kt vaar vaar St vaar St Oud lal late Abr. te S’ torei Ot Ston torei Het ■pel zal zeker vol nuances zijn. WU twijfelen niet W. S. Hoorn; 3e prijs D. Lelie, W. 8. Hoorn; 3e prijs H. Munnlkes IJster; 4e prijs T. Peetoom, W. S. Hoorn. Wedstrijd R. 1 p. Adsplrantenle prijs 3. Oudste inwoonster Alhier is overleden Mej. M. Kater in den ouderdom van 91 jaar. Zij was de oudste ingezetene van onze gemeente. Twee jubilea. Zooals al reeds eerder ge meld, zal deze week het Genootschap van de Kindsheid haar 50-jarig bestaan vieren. Een evenement. Maar nog verheugljjker Is het feit. Haf. tovpnc riart wr-»iivxr O UrtzttroT-T’nrcf dat tevens dien dag juffrouw B. Hoogervorst haar gouden Jubileum herdenkt als zelatrice van het Genootschap. Deze twee Jubilea noopten ons het een en ander weer te geven over het ontstaan en den :n gestadigen groei van deze vereeni- Burgeri. Stand Geboren: Johanna Sara, F. A. de PlejJt en C. Sukkel. De bloemenweek Donderdag, den laatsten dag der bloemenweek. Is het feest besloten met een schitterend vuurwerk op het terrein aan den BultenlulendiJk, dat duizenden belangstel lenden trok. De feestweek Is thans ten einde en heeft veel belangstelling getrokken. Zoowel de dahlia- tentoonstelling als de feesten in het Park zijn druk bezocht, zoodat het comité met voldoe- Ondertrouwd: Jacob Kok en Geertruida Goo- nlng op haar werkzaamheden kan terugzien. Personalia. Voor het diploma Digelsche Handelscorrespondente slaagde dezer dagen te Amsterdam de heer C. K. Kuyper alhier. Kanowedstrjjden De uitslagen der kanowed-. strijden luiden als volgt: Wedstrijd R 1 Senioren: le prijs J. Kraaier. Geuzen: 2e prijs: K. W. Tromp, Viking. Wedstrijd R 1 Junioren: le prijs: J. Kaan vi king; 2e prijs V. Husslage, Geuzen. Wedstrijd R 1 Adsplranten le prijs K. Boek hof!, Geuzen: 2e prijs J. Vink. Geuzen. Wedstrijd R 3 8. Junioren: le prijs V. Hus slage, R. v. d. Linden. Geuzen; 3e prijs H. Mulsse C. Gruis. Quo Vadls. Wedstrijd R. 3 S. Adsplranten: le prijs 3. ScholerE. Romijn, Stormvogels. Wedstrijd R. 1 S. Senioren: le prijs F. Slijper, Amstelzwemmers, 3e prijs P. Wljdekop, IJster. Wedstrijd R. 1 8. Junioren: ie prijs P. Tromp. Mond- en klauwseer In den loop dezer week, heeft deze gevreesde veeziekte zich alhier weer geopenbaard. Damclub Amstelveen De uitslag van den zeskamp voor de eerste zee uit den competitie wedstrijd om een zilveren lauwertak is geëin digd met den volgenden uitslag: P. Q. Annes 9; 3. Boon 7; C. Smits 6; O. Jongkind 4; J. van Kempen 2; W. Touw 2. De tak werd dus gewonnen door P. G. Annes, die als club- reeds Beleefd versoeken wü de medewerking van onze H.H. Adverteerder» tnmke bet vroegtijdig toeaenden van de voor du Zaterdag-nummers bestemde ad- vertentlên. WIJ sullen het zeer op prijs ■tellen indien wij de annonces, be stemd voor Zaterdag, reeds Donder dags of ulterlljk Vrijdagsmorgezzi ont vangen. Door bet vroegtijdig inaenden we» advertenién kunnen wij ook aan do nlivoeelug, dus aan bet zetten van de advertentie, meer ■andarht schenken, hetgeen vanzelfsprekend de reclame- waarde van de annonce ten gnede komt. Mede in Uw steen belang vertrouwen wfj op Uwe medewerking Inzake een on ander te mogen rekenen, waarvoor bij voorbaat onzen dank- Raadsvergadering Dezer dagen hield de gemeenteraad een spoedvergadering onder voor zitterschap van Wcth. Klokman (8.D.). Van den heer P Klinkenberg was een schrijven In gekomen. dat hjj volgens een gebteken beschik king van Ged. Staten een In art. 35 der Ge meentewet uitgesloten betrekking had vervuld. Van het Hoofdstembureau was bericht Ingeko- mne. dat In de vacature-Klinkenberg was be noemd de heer 3. Keyzer en in de vacature 3. P. Roodzant de heer P. Klinkenberg. Tevens was bericht ingekomen, dat beide heeren hun benoeming tot lid van den gemeenteraad had den aanvaard. De Voorzitter wees tot Commissie van On derzoek der geloofsbrieven aan de raadsleden Kuyken-Stuurman, Koene en Baker. Na onder zoek deelde de heer Koene namens bedoelde Commissie mede, dat de geloofsbrieven In orde waren De heer P. Klinkenberg (V.B.) legde den eed af: de heer J. Keyzer (VB.) de gelofte. De Voorzitter wenschte de nleuw-benoemdg leden geluk en dankte den afgetreden heer J. P Rood- zand voor alles wat hjj In het belang der ge meente had gedaan. Daarna werd tot stemming overgegaan voor de wethouders-benoeming in de vacature-Klin kenberg. Tot wethouder werd gekozen de heer P. Klinkenberg (VB.) met 7 stemmen. Er wer den 8 stemmen blanoo uitgebracht. De heer Klinkenberg nam de benoeming aan Hierna sluiting. Wat Ik ook hier vreesde gebeurde gelukkig niet. De tafereelen van den val van Beatrijs werden geen verlokking van zonden maar geheel In de sfeer van eerste en laatste bedrijf de klaaglijke treurnis over de ver wording van de eens Godgewijde vrouwe: een demonstratie hoe ongelukkig de mensch wordt Gisterenmiddag te ongeveer half 5 werd brand ontdekt in een boerderij, staande aan de Koor- meerlaan In de gemeente Heiloo, eigendom van den heer P. Frans en bewoond door diens ar beider T. en gezin. Het vuur, dat ontstaan was in den grooten hooiberg, die zich In de oude boerderij bevond, tastte, aangewakkerd door den wind, fel om zich, zoodat In een oogwenk de geheele woning een prooi der vlammen was. Slechte met de grootste krachtsinspanning wis ten de bewoners nog wat huisraad en lijfgoede ren te redden. De Alkmaarsche brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon niet veel uitrichten. De boerderij was verzekerd, de Inboedel niet Den geheelen avond bestond er op de plaats des onheils groote belangstelling, daar de hooi- klamp nog steeds brandde. Tosal Mol» waar andaro middelen seen baat brachten. Bi> Apod, a O-,, Jubileum Mej. J. E. Jleignans. onderwijze res aan de O. L. School, alhier herdacht deze week den dag waarop zij 40 jaar geleden haar onderwüs-werkzaamheden aanving. Door het hoofd der school werd zij hartelijk toegesproken. Als aandenken werd haar een fraaie schemer lamp aangeboden. R. K. Voetbal Zondag as vinden er ver schillende revanche-wedstróden olaata. Zoo zal In Spierdijk V.C.A. I trachten te winnen van St. Georg. I. Voorts sneelt in Purmerend V C.A. II tegen Purmerend II. terwijl de V.C-A.-Junloren In de Beemater de St. Jan-junioren-zullen ont moeten. senzen Cornells Valentljn en Elisabeth Bijl Jan Schenk en Margje Tilder. Getrouwd: Hendrikus de Vries en Koog. Overleden: Janke van Marie, 68 J., echtgen, van Frederlk Willem de Wolf. Collecte De collecte, die door de muziek- vereeniglng T.A.V.E N.U. 'op 6 Sept, gehouden werd, heeft circa f 34.— opgebracht. Dank aan de begunstigers. Het programma luidt als volgt: 9J0 uur: Samenkomst van de auto’s uit alle richtingen te Quatrebas (kruispunt In den Rljksstraatweg GroningenLeeuwarden) 1°3° uur: Plechtige H. Mis op het SL Bo den te Katholieke Kring. Vrijdag 15 September Opent de Kath. Kring het nieuwe seizoen met een specialen Missle-avond bij gelegenheid van het afscheid van father J. de Reefver, die ver-* voorhoofd opliep. Dokter B., wiens hulp direct trekt naar de missie van Kisumu (Afrika). Alle Kringleden hebben gratis toegang, terwijl voor zoover de ruime dit toelaat, er eveneens toe- gan gis voor andere belangstellenden. Dien avond zal spreken dr E. M. Hermans, lector in de tropische huidziekten aan de Rijks Universiteit te Leiden met als onderwerp: „De beteekenis van het medische Missiewerk’. Voorts zal de scheldende missionaris spre ken over: „Missieperspectleven". Welwillende medewerking is toegezegd door de heeren G. Hoop en Evert Koning, het Dub belmannenkwartet ,De West-Friezen” en het muziekensemble „V. O. P.’’. Father de Reefver; die in Hoorn lang geen onbekende is, moge dien avond een volle Park- zaal aantreffen. Filmnieuws. Het Wllson-Theater vertoont deze week „Zijn terugkomst”, met in de hoófd- rollen Janet Gaynor en Charles Farrel. Dit programma is goedgekeurd voor volwassenen. Het Victorla-Theater prolongeert deze week .Het Teeken des Krulses’’. Af gekeurd. Aanbesteding De architect Herm. van der Bijl te Amstelveen heeft aanbesteed namens het RK. Kerkbestuur te Buitenveilden onder, half 3 woren getrokken naar het voetbalveld vanaf „de Witte Eenhoorn”. Kunst en sport bieden elkaar de hand. Intereesante wedstrijd Zondag as aal op het terrein der Blokkers een interessante wedstrijd worden gehouden tusschen leden van het R. K. fanfare Ht. Pancratlua” en die van het corps „dr. Nuyens" te Westwoud. In optocht zal om nlgJ. W. Hekert, Stormvogels. Wedstrijd F 3 P. Senioren: le prijs D. Doe- ven—H. de Wit, Quo Vadls. Wedstrijd T 3 P. Junioren: le prijs H. Mulsse C. Gruis, Qua Vadls. 2e prijs T. PeetoomF. Tromp, W. S. Hoorn: 3e prijs G. Houter—G. M Godfrlet, W. 8. Hoorn. Wedstrijd T 2 P. Adsplranten: le prijs: J. Phi lipsJ. Munnlkes, IJster. Wedstrijd RIS. Dames :1e prijs 3. Llnglus', IJster; 3e prijs J. Kraayer, Quo.Vadls: 3e prijs C. Scheeres Viking, f Wedstrijd gemengd voor Edammers: le prijs Mej. T. Ent, de heer K. de Boer; 3e prijs Mej. Taselaar, de heer D. H. F. Woltecs. Wedstrijd 3-persoons heeren voor Edammers: le pr. P. EntR. Labeur, 3e pr. K. en J. de Boer. De prijzen bestaande uit bekers en medailles, werden door burgemeester Kolfschoten met een toepasselijk woord uitgereikt. Konlnginnefeesten Woensdagmorgen om 9 uur begonnen de feesten met een optocht van al de schoolkinderen. Na den optocht stelden de kinderen zich op voor het Raadhuis, waar de heer C. v. Veen, voorzitter van „Koninginnedag" een welkomstwoord sprak. De algemeene voorzitter sprak daarna en wees er op, dat Heemskerk de laatste jaren steeds schitterend feest vierde. Vervolgens richtte de heer burgemeester zich tot de aanwezigen. In zijne toespraak memo reerde spr. het 35-jarig regeeringsjubileum van onze geëerbiedigde Koningin en het vele goede t welk het Nederlandsche volk aan Haar heeft te danken. Deze week, aldus spreker zal in Am sterdam tot uiting komen de dank van het volk aan zijn vorstin. Mevr. Vreugde ontving bloemen. Burgerl. stand Geboren: Petrus Jacobus Adrianus z. v. Adrianus Jonker en Helena Ma ria Cornelia Mul; Maart Je d. v. Dirk Helmlg en Grietje Kooyman. Overleden: Martha Margrietha Kater 91 Jaar, wed. van Jan de Ruyter. Ondertrouwd: Jan v. d. Wint van Ilpendam 31 Jaar en Maria Klein 37 Jaar. verdc ging. Het was In het jaar 1883 toen hier ter plaat se het Initiatief genomen werd om een der- gelijk Genootschap op te richten. De plannen tot oprichting kwamen In hoofdzaak van Nieuwveen, want aldaar werkte onder leiding van mej. NuiJens een bloeiende vereenlging. Burgerlijke S»and GetrouwdJohan Frede rlk Ferdinand Möller, 39 j. en Maria de Pee, 29 J. Overleden: Slemon Stoop, 77 J„ ochtgen. van Elisabeth Visser Clara van der Tal. 80 J.. echtgen. van Lourens Schager. Oprichting Graal Naar wjj vernemen zal ook in deze Parochie een afdeeling van de Graal worden opgericht. Men Is reeds druk bezig met het inrichten van het oude Schoolhuis der voormalige jongensschool tot Oraalhuis. Dit zal as. Zondag, 's namiddags ca. 3 uur worden In gewijd. Daarna werd met begeleiding, muziek van het fanfarecorps, onder leiding van den heer C. Kuljs, door de kinderen een aubade gebracht. Bij de verschillende spelen voor de kinderen op het Patronaatsterreln, waren de kinderen langen tijd gezellig bijeen. De uitslag van de versierde paard en karren alsmede deszelfs ge- costumeerde paren was spoedig beslist, daar er maar twee waren welke in deze mededongen. i J. de Ruljter en mej. L. de Wlldt. voorstellende Oud-Hol- landsche kleederdracht, en de tweede prijs aan M. Kloes en L. Smit voor versierd paard en rij tuig, oranjeverslering. Onder groote hilariteit vond aan de Kerklaan het Watersteken op de flets plaats. Op het A-DO.-terrein werd een Voetbalwed strijd gehouden tusschen AB.O. 1 en Sparta, onder leiding van scheidsrechter Ant. Beentjes. De spanning komt er spoedig in. De radiowagen doet zijn best om de geestdrift er in te houden. Het einde kwam met 21 voor Sparta. De geheele middag en avond bleef er eene gezellige drukte heerschen. Onder zeer groote belangstelling gaf de gym- nastiekvereeniglng DOK onder de eminente leiding van den heer L. Henneman eene keurig uitgevoerde gymnastische uitvoering. Onder aanwezigheid van den Edelachtb. heer burgemeester werdefi op de bordes van hét raad huis de prijzen der verschillende spelen met een toepasselijk woord uitgereikt. De Rotterdamsche première van Carl Voll- mOUers „Het Mirakel” in den Grooten Schouw burg met Engelbert Humperdinck's muziek is onder regie van Johan de Meester tot een suc cesvolle daad van beteekenis geworden voor het Groot Nederlandsch TooneeL Burgerlijke Stand Geboren: Johanna, d. van Jacob Goos en Dries Mulder Catharina Maria Theresia, d. van Andries Merljjn en Trijntje Volkers. Jubileuni Maandag 11 Sept hoopt de heSRid J. C- Stevens, ladlngmeester aan de Meelfa briek van de N V. Kon. Wessanen s Fabrieken te Wonnerveer. den dag te herdenken waarop hij 40 Jaar geleden 'rijn werkzaamheden aan genoemde fabriek begon Het zal den pcnulairen jubilaris, die steeds rijn plichten op buitenge woon accurate wijze heeft verricht en In de geheele Zaanstreek bekend is als een verdien stelijk koorzanger. niet aan bewijzen van hulde ontbreken. Ook als bestuurslid van den vrien denkring van het H. Sacrament heeft de ax. jubilaris zich vele verdiensten vergaderd. Zondag 34 September organiseert de Zaan- sche Vereenlging voor Vreemdelingenverkeer voor de vijfde maal den Zaanschen Zessteden loop, op het bekende traject. Assendelft— Zaandam. Aan den hardloopwedstrijd kunnen slechts zij deelnemen, die lid zijn van den K. N. A. U. en der aangesloten bonden, welke bepaling ook geldt voor den snelwandelwed- strljd, die over hetzelfde parcours wordt gehou den. Voorts is voor Zaansche athletlek-beoefe- naars een propaganda-klasse Ingesteld. De In schrijvingen sluiten 17 September. Burgerl. stand Ondertrouwd: Cornells van Oostveen 23 Jaar, slager en Pietje Lena van den Roest, 23 Jaar, beiden alhier. Johannes de Jager 31 Jaar, slager te Breukelen en Alida Maria Snoek, 25 Jaar. alhier. Johan Hendrik Arendsen 25 jaar. magazijnbediende te Weespercarspel en Christina Carolina Maas. 23 jaar, alhier. Albert Hofman. 21 Jaar, melkslijter te Dwingeloo en Aaltje Bantingh, 23 jaar, alhier. Ontvreemd Ten nadeele van de heeren O. v. Z. en G. V. alhier zijn uit de bloemenveiling te Aalsmeer, terwijl zij hun bloemen wegbrach ten, hun fietsen ontvreemd. Het Ingesteld on derzoek heeft tot niets geleid. de RB. georganiseerde aannemers het maken van een parkeerterrein met rioleeringen, hek- HU had de aloude en zoo teere Beatrijs- legende o schoon wonder van Maria’s ont ferming over een verdwaalde kloosterlinge die tot Haar heur toevlucht nam afgestemd op de naar binnen gekeerde geaardheid van den Nederlander en den vromen zin deed hij geen oogenbllk. zelfs niet In het kleinste detail, gevaar loopen door een glimlach. De oorspron kelijke legende van zuster Beatrijs te zoo sim pel en daardoor Juist K» tot ons hart sprekend. Van en voor alle eeuwen. Och.... voor het groote publiek blijft Bea- ♦rijs de weggeloopen non, en bet Is Juist de fout vanvele tooneelbewerklngen. dat ze dit bij bet publiek hebben geaccentueerd in plaats Munnekes Ulster; 2e prijs J. Philips, Uster; 3e _De Prijs werd toegekend aan prijs E. Romein. Stormvogels. Wedstrijd R. 2 8. gemengd: le prijs Mej. C. JonkhoffJ. Juck, Viking; 2e prjjs Mej. A. 3. Ho ven het volle licht op Maria’s hulpe en den Inkeer der zondaresse te laten vallen. Er zijn vele lezingen en latere toevoegingen.... Mae terlinck, Teirllnck, Rutten ex. hepben bet ver haal op bet tooneel gebracht. Adolf Kolping. Zondag zal de oud vice- praeses. kapelaan Oud. met de R K. Voetbal club „Union” uit Grootebroek. een bezoek bren gen bij Adolf Kolping. Het tweede elftal speelt om 1 uur n.t. tegen Union 2. Hierna ongeveer om 3 uur speelt Kol ping 1 tegen Union 1. Voor de twee groote medailles. „Artl" zal medewerking verleenen. Het be stuur verwacht een groote opkomst. mi) ge- een weldsche, pra lende, ulterlljk-schoone vertooning te scheppen die gansch den avond boeide, maar óók en vooral: deze massaliteit te verinnigen. Zoodat de grootste waarde zijner regie niet was de oogenbekorende en oorenstreelende pom peuze grootheid, doch de zuivere en soms ont roerende innerlijkheid. werken, twee Inrij wegen en een pfrgplaats bij de R.K. kerk te Bulteveldert. De uitslag was als volgt: Firma Van der Wal en Van Diepen te Am sterdam, perceel A 8970, perc. B. 9900, per. C 19730; A. Vergouw. Amsterdam, perceel A 9910, perc. B 10591, perc. C 20501; Gebr. Terllngen. Amsterdam, perc. A 10300. perc. B 11200, perc. 3 20650: Hillen en Roosen, Amsterdam, perc. A 10180, perc. B 10900, perc. C 20790; Th. S. Albers, Abcoude, perc. C f 31351; Kuypers Bouw Mij., Amster dam. perc. A 10500, perc. B 11900, perc. C 21499; Vermorken Co:, Amsterdam, perc. A 12172,55, perc. B 10419:50, perc. C 22593; P. Rings, Santpoort, perc. A 11900, perc. B 11040, perc. C 23040! C. Kool A Co., Amsterdam, perc. A 127.000. perc. B f 11200. perc. C/.23660; Amsterdamsche Balast Mjj. Amsterdam, perc. A 11023, perc. B 13879. perc. C 24002; Begroeting Architect was perc. A 10560, perc. B 10090, perc. C 20650. Burgerlijke Stand GeborenGertrudes Maria, d. v. Johannes Adrianus SUjkerman en Anna Kruijer; Cornells en Margaretha, z. en d. van Arte Versluis en Jacoba Geertruida Mar garetha Jansen. e Getrouwd: Henricus Groot, oud Aaltje van der Molen, oud 34 Jaren, beiden al hier. Overleden: Cornells Lont, oud één maand, zoontje van Jan Lont en NelliJ Helder; Mar garetha en Cornells Versluis. wanneer deze zich verwijdert van God en Zijné goedertierene Moeder. Zoo werd de vertooning niet een uiteenval lende tweeslachtigheid van tegenstrijdige we- reldsche en geestelijke waarden, doch een straffe éénheid die geheel naar het geestelijke gekeerd was. Dit alles is waarlijk geen geringe verdienste voor Johan de Meester, wiens vader eens in denzelfden schouwburg geregeld de waarde schiftte van het tooneel als geestelijke be- schavingsf actor. Er was geen terugvallen, maar gestage stij ging tot het waarlijk mooie slot van het Won der als de beeltenis van Maria weer op haar voetstuk staat, nadat -Beatrijs Is weergekeerd. Er is alle gevaar voor veruiterlijking bjj dit laatste bedrijf: alle gevaar voor verlegging van het accent naar het Mirakel vsor bet oog In plaats van bet bekeeringswonder in Beatrijs* hart. Dit Is niet geschied. Beatrijs’ terugkeer en Maria’s tusschenkomat voor de zondaresse bleven heel dit slot beheerschen. i Het eerste en t laatste bedrijf spelen in de kloosterkerk: In en bulten het hek dat de Sa cramentskapel afsluit. Daarvoor is ter zijde het Mariabeeld geplaatst. Met groote en geen enkel oogenbllk falende waardigheid beeldde mevr. Tilly Perin-Bouwmeeester de moeilijke Maria-rol Hoe schoon was haar houding, hoe fijn beeneden gelaat en gestalte, hoe teer de romantleke mld- deleeuwsche sfeer rondom haar. Een schilder achtig gothlsch kathedraalbeeld bood het too neel, waarin zich rond het Wonderbeeld zusters en geloovig volk, zieken en ongelukkigen ver dringen. De realiteit van de kerkelijke beeldlng zoowel door spel als gewijde muziek, was zóó sterk, dat ik iemand de hand naar het voorhoofd zag brengen alsof de persoon een kruis wilde slaan toen de Bisschop het volk vanaf bet altaar zegende. Even waren met deze vrome realiteit in strijd enkele danahoudingen van Beatrijs nog als nonne, dat was symboliek, die niet met dis realiteit samenstemde. Darja Collln speelde Beatrijs. Vol stemming was de zang en de muziek van het Phllharmonisch Orkest onder Eduard Fllpse. Alles stemde mooi samen! Zooals hierboven reeds neergeschreven: de zes, wereldsche tusschentafereelen waarin we kennis maken met bet droevig wedervaren dér nonne vielen niet uit de gewijde sfeer. En zoo kreeg men tenslotte een prachtig pan tomimisch kijkspel met bekorende muziek een grooteche uiterlijkheid, die diepe innerlijke waarde had. Ook wijl al was Maria mid denfiguur de regie het tabernakel met bet Blanke Geheim op den achtergrond, liet mee spelen ais dominant. Het was Juffrouw Wildenburg, die hier de plannen uitwerkte en direct „Betje” (anders kennen wij haar niet) opnam in de club van zelateurs. Het doel van het Genootschap Is „het steu nen van de Missie” en daarbij de noodlge pro paganda maken. Ieder lid betaalt per jaar 30 cent, dit bedrag wordt afgedragen aan een Missie-comité. BIJ de oprichting en de daaropvolgende JarenV telde het Genootschap zoo rond om de hon-> -- van' iria-soldaatjes. Witte aantal costuums was Burgert, stand Geboren: Anna Alida, d. v. A. Smit en A. Schuit, Pieter, a. van P. de Vries en L. Klerk, Johannes Cornells, s. v. 8. P. Bak ker en A. Ruiter, Gerardus Petrus, z. v. Jb. A. Blom en A. Albrink. Overleden: Nicolaas Martlnus Brink, z. V. KI. Brink en A. M. Beemsterboer in den ouderdom van 1 Jaar. gprMiwHi.fr De verkoop van de Oranje- zpeldjes op Koninginnedag ten bate van het plaatselijk Crisis-comité, heeft f 168.45. derd leden. De eerste pakjes waren die zouaven, schildknapen. K Paters, heidenen enz. He! vanzelf de eerste Jaren gering, want let wel, de zelateurs vervaardigden, zooals nu vandaag nog geschied, zelf de verschillende pakjes. De tradltioneele optocht” bleef in den beginne achterwege, men had toen zoon gezellig dagje op de school. In het Jaar 1898 is men voor het eerst begonnen met het maken van een stoet en zoo door de parochie te trekken. Juist toen begon het Genootschap in sterke mate te bloeien. Een pracht propaganda-middel was dit voor de Missie. Momenteel zijn er zoo ongeveer een 700 le den aangesloten. Gingen de zelateurs voorheen de parochianen af om lid te worden, nu volgt men een andere methode, die zeer gunstig werkt. Bij den doop wordt men. natuurlijk bij goedvindlng der ouders, al reeds ingeschreven als lid. Wij kunnen wel zeggen, dat^ niemand weigert. Een zware zorg is het om zoo’n beetje de ohkosten te bestrijden, die voortvloeien uit het Jaarlijksche feest. Want denkt er wel aan. de contributie wordt In z’n geheel afgedragen aan de Missie, maar dank zjj eenige milde gevers en het weiden van enkele schapen, komt er vol doende binnen om de kinderen een prettig dagje te bezorgen. Om de zaken zoo goed mogelijk te laten mar- cheeren wordt er vaak veel gevergd van de ze- latricen, met aan het hoofd Betje Hoogervorst. Weken voor het feest Is alles In rep en roer om de verschillende pakjes na te zien en te ordenen, enja. dit is ook nog een belangrijk iets en waarvan vaak zoo licht wordt gedacht, het uitdeelen van de pakjes. Ónmogelijk kan ieder lid wat zijn en zij zouden graag allen de mooiste costuums hebben Toch weet het be stuur dit alles naar tevredenheid uit te voe ren. Typisch is vooral de medewerking, welke het Genootschap ondervindt leder jaar met de optocht. De eene staat "een paard af, de vol gende een kar en weer een andere stuurt zelfs dagen van te voren zijn ezel naar het feestoord. Dit alles getuigt van medeleven. Ongetwijfeld zal de Kindsheid een ieders sym pathie verwerven, al is het alleen maar om het schoone doel wat zij nastreeft. n.l. het .steunen en propaganda maken voor de Missie. De ijverige enthousiaste feestelinge, juffrouw Hoogervorst, brengen wij hulde en dank voor al hetgeen zij gepresteerd heeft met haar staf van medewerkers. Moge deze gouden Jublleumdag. een grootsche jubeldag worden. Wij hopen „Betje” nog vele Jaren aan het hoofd te zien van deze vereeniglng. Op den julsten feestdag zal een plechtige H. Mis opgedragen worden voor het genootschap en de hoofdzelatrlce. Koninginginnfeeort Zoo is dan na een Jaar overge^lagen te zijn het Koninglnne- *eest te Ouderkerk weer op de oude luisterrijke wijze leviard; ditmaal op Dinsdag 5 en woens dag 6 September. Begonnen werd met een optocht, voorafgegaan met muziek van de Muriekvereeniglng „Cres cendo” door het Dorp Ouderkerk, met de 'schoolkinderen. Ook vele grooteren liepen in den optocht mede Op het Kerkplein der N. H. Kerk werden door de kinderen een viertal liederen gezongen. De kinderen werden op hartelijke wijze toege sproken door burgemeester Straman. Na afloop volgde een filmvoorstelling in het Gezellenhuis, tractaties en verschillende kin derspelletjes. I Dés middags werden wedstrijden gehouden In het ringsteken per flets, voor heeren en dames. Bjj de heeren 34 deelnemers, le pr. D. de Groot N_A„ 3e Determan Abc., 3e. H. de Vries Hz.. O.A.. 4e P. Backer O.A. Bij de dames 44 deelneemsters: le pr. M de Wit O.A.. 2e pr Jo Schoenmaker OA., 3e pr. K Verbeekgeb. Van Vbller, Diemen: te pr. H. de Vries H<J„ O-A. Op den tweeden dag. des morgens Wasch aan de lijn voor meisjes; 13 deelneemsters: le pr. G. feoomars; 2e C. Korrel. 3e A. van Geilswijk; 4e Greta Wage naar; Korfbalwerpen voor dames; 14 deelneemstersle pr. C. van Vliet; 3e J. Schoenmaker; 3e Alt y. d Velden. 4e T. van Lammeren (troostprijs); Hardloopen met hin dernissen voor jongens. 14 deelnemers; le Prijs D. Kort, 2e Jan Copier. 3e H. Bogaard: jan Timmer. Hierop volgde Tobbetje steken. Er waren er maar weinigen, die er zonder frisch stortbad afkwamen 26 deelnemers: le prijs D. Spoor; 3e prijs A. de Kuiper; 3e pr. A. Krujjt Lz., 4e H. Otto. Des middags Tonknuppelen. waarbij 55 deel nemers wareirrie prijs C. Lubbe, 3e M. Over boom, Se B. Kraan, 4e Nol Compler. De tradltioneele rlngrtjderij met paard en til bury werd ook weer gehouden, op het land van den heer 3. van der Kroon. 33 deelnemende pa_- ren. De prijswinnaars waren: 1. N. Broekhui zen. Bovenkerk met 3. Duljn OA. 2. 3. van Nes met M. Lam balk; belde te Weesperkarspel; 3. Jan de Vries met Marie de Groot O.A_; 4 Jac. Plooi), Abc. met G. Voorthulaen Baam- brugge. Deze prijzen werden uitgereikt meester Straman. Een woord van hulde bracht Z Ed aan den secretaris der Ver., den gepens. ambtenaar ter secretarie. Bleek, die veel werk voor het wel slagen der eestelljkheden heeft verricht. De muziekvereeniging „Crescendo” luisterde verschillende wedstrijden op; terwijl tot slot van de feestelijkheden een welgeslaagd popu lair concert werd gegeven in de tent bjj j’aar- denburg". Op beide dagen waren er veel menschen op de been, ook velen van elders. De feestelijkhe den hadden alle een vlot verloop. Wanklanken werden niet vernomen. Brand Woensdagmiddag ontstond brand in de houten schuur van den heer C. Wltsmeer, welke geheel afbrandde. De Oorzaak is vermoe- I delijk het stoken van een fornuis, waardoor het hout is gaan schroeien. Sommige tooneelbewerklngen hebben het euvel méér aandacht te vragen voor de we reldsche geneugten en de zondige verlokkingen waarover de oorspronkelijke legende zoo voorzichtig heenglijdt dan voo der gevallene en voor Maria's gem Burgerlijke Stand Geboren: Anna Maria, d. v. H. Th. Leurs en M. A. Kok; Ernsje Geer trui, d. v. P. v. Lindenberg en G. de Bree. Overleden: Maria Alida Relnking, 78 j„ wed, v. A. H. Bosse, eerder v. J. A. de Boer; Johan nes Jacobus Boekhoff, 85 j., wedr. eerder v. G. Schweitz. Zaterdag 9 en Zondag 10 dezer, zullen op de banen van de Helloosche L. T. C. „Alkmaar- Helloo” bovenvermelde wedstrijden gehouden worden. Uit de meeste plaatsen van het district, waar bij den Nederl. Lawntennisbond aangesloten vereenlgingen zijn gevestigd, o.a uit Den Hel der, Behagen, Enkhuizen, Hoorn. Bakkum, Be verwijk, Krommenie, Zaandijk. Zaandam en vooral ook uit Alkmaar, werden inschrijvingen ontvangen, o.w. van de kampioenen van 1932. Ongetwijfeld zullep. als het weer medewerkt, de deelnemers genoeglijke wedstrijden spelen en zien. Het is te danken ten de welwillendheid van het bestuur van de vereeniglng Alkmaar-Helloo dat deze wedstrijden thans voor de eerste maal in het centrum van het district kunnen worden gehouden. Ook de directeur van het Gemeentelijk Sport park heeft zijne medewerking verleend, door indien de wedstrijden door minder gunstig weer stagnatie mochten ondervinden twee van de nieuwe banen als reserve beschikbaar te stellen. Van harte hoopt het districts-bestuur, dat de wedstrijden een aangenaam verloop zullen heb ben en het voor het organiseeren van later te houden wedstrijden wederom over banen in dit mooi gelegen en makkelijk te bereiken middel punt zal mogen beschikken. De uitslagen der partijen zullen zoo spoedig mogelijk in dit blad bekend gemaakt worden. 10.30 uur: T' nifaclus Heiligdom, met predikatie door zeereerw. heer J. Tepe, benoemd pastoor Leeuwarden. Na de H. Mis rellkwle-vereering in de broe- derachapakerk, waar tevens gelegenheid te een kaars te offeren. 230 uur: plechtig Lof met processie op het Martelveld, m^^predikatie door den weleerwi J?!?1,8; Bouwhvls. kapelaan te Leeuwarden. Na het Lof gelegenheid de auto's te laten zegenen. Plaquettes van den H. Christoffel op het Park verkrijgbaar. Wilhelminafeesten De eerste dag werd In gezet met een versierden optocht, die door het dorp trok, begeleid door de muziekvereeniging T.A.VE.N.U. Van de jongens wonnen den Isten prijs: An dré Winter: 2den prijs Plet Pouw: 3den prijs: Hein Lammers; 4den prijs: Anl Vork. Van de meisjes wonnen den Isten prijs:' de kinderen Wester bos; 2en prijs: de kinderen van Klink: 3den prijs: Marijtjes Sltvast; 4den prijs: Ger da Schijf. Op school werden de kinderen rijkelijk ge traceerd. ‘s Middags waren er kinderfeesten. Beschuit eten: le prijs To Smits. 2e pr Gre ta Ambagtsheer. Kaars-happenle pr. Martlen van der Sluis, 2e pr. Jos Leenders. Matje loopen: le pr. Annie van Egmond, 2e pr. Marie van RHn. T.A.V.E.N.U. begon den tweeden dag met een tnuzikalen rondgang door het dorp, waarbij een collecte gehouden werd ter versterking van de kas der vereeniglng. Te 2 uur begonnen we der de spelen. Blokjes rapen: le pr. To Onderwater, 2e pr. Martha de Blleck, 3e pr. Martha Kouwenhoven. Ezeltje prikken: le pr. Jo de Kuljer. 3e pr. Sientje van Diemen, 3e pr. Trijn v. d. Vlugt. Vlaggetje steken: le pr. Beb Könst, 3e pr. Henny v. d. Meer, 3e pr. Gerard Hölscher. Zakloopen: le pr. Jan PlasmeiJer, 2e pr. Jaap Kok, 3e pr. Hannes Boere. Touwsprlngen: le pr. Truus Meyer, 2e pr. Plo- nia ten Brink. 3e pr. Bertha Smits. Koekhappen: le pr. Jan van Kessel, 2e pr. Wltn Verlaan. 3e pr. Jaap Zwetsloot. Balloopen: le pr. Marie van Zaal Md., 2e pr_ Annie de Kuijer, 3e pr. Jo Züerveld. Tonrollen: le pr. Jan Röllng, 2e pr. 'Nico Bartels, 3e pr. Chris Smits. Caramels-happen uit meel: le pr. Theo Rö llng, 2e pr. Maarten van Egmond, 3e pr. Nico 1 de Kuiper. Turfrapen: le pr. Mientje Graven. 2e pr. Agatha de Kuljer, 3e pr. Trien Hoogervorst. De Zeereerw. Heer Pastoor P. J. Nieuwen huis reikte in het bijzijn van burgemeester Vos de Wael in het gymnastieklokaal de prijzen uit. 1 Burgerlijke Stand Geboren: Petrus Josef, z. van Theodorus van Baar en van Catharina Maria Wit. Getrouwd: Gerardus van Breemen, 26 J., bankwerker en Jacoba Helnis, 23 J„ zonder be roep. Overleden: Cornells Petrus Wit, oud 2 J., Alkmaar Plechtige Hoogmis Zondag a.s. zal de Wel- eerw. Heer J. Koper S.J.. die 15 Aug. jl. tot priester is gewijd, en op 30 Aug. zijn eerste Plechtige H. Mis in de St. Ignatiuswerk (de Zaaier) te Amsterdam heeft opgedragen, de plechtige Hoogmis opdragen in de parochiekerk te Wormerveer De Weleerw. heer Joh. Koper is geboren in Wormerveer. waar vroeger rijn ouders woonden. In 1903 verhuisde Z E. naar Amsterdam. Tot zijn 34ste jaar werkte de neo mist als analist te Amsterdam om zijn modder te onderhouden, waarna Z. Eerw. In Sent 1925 in de orde der Sociëteit van Jezus trad. Voor- zoover wij konden nagaan, is er zeker in de laatste halve eeuw geen geboren Wormerveer- der tot priester gewijd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 2