Prikkeldraad HET GELD EN DE POLITIEK O De Koningin naar Amstelveen I De schietpartij te Muiden De Duitsche pers Wat moet mogen I KONINGIN EMMA VERWACHT i V IF Mgr. van der Pas Prinses naar Soestdijk N Spoorwegtekorten Naar Amstelveen MOLEN AFGEBRAND De moord te Oss VermoerfelyAe dader bekent niet Opening afsluitdijk Begrafenis van het slachtoffer Vreemdelinge verkeer op Texel H.M. de Koningin betuigt haar deelneming De ontvangsten over de maand Mei Door Minister Kalft op 25 September m- Rytoer door Nieuwer-Amstel met bezoek aan de nieuwe oplei dingsschool van het Leger des Heils Groote echode aan de omliggende huizen VAN EGMOND MAAKT SCHOOL VRIJDAG 8 SEPTEMBER Na een bezfek aan het K.l.B. weer naar Indië vertrokken T iHi Foto Franz Ziegler. *s-Gravenhaga =s de vangt te half U0 •ld IS- on» rar- rer- van dat ite- en ken. die van rop sta ui- av- *-n. ca che ets in duister. Bij Hugenberg Is er geen voor zichtbare dak-organisatie, en zelfs niet Het gemeentebestuur van Muiden ontving Donderdag het volgende telegram van Baron van Geen, particulier secretaris van H. M de Koningin «H. M de Koningin is zeer getroffen door de berichten betreffende ongeval in uw gemeente en draagt i aan uiting te geven. De Koningin vernemen hoe de toestand der gewonden is Namens het gemeentebestuur werd daarop telegrafisch het volgende geantwoord: „Onder eerbiedige dankzegging voor de be langstelling van Uwe Majesteit bericht ik dat de toestand van den burgemeester gunstig is, die van Hottentot en Veth nog onzeker en die van De Beus zeer ernstig.” ben. ng", dn", nan een iing- Itta «De van T- rt If- stonctei muziek waren Nieuwer-Amst Bouwe Vla», j het betreurenswaardig j daar- gaarne ‘d- xw bet xlen nte- nde, ken. ud”, .4» erk en! da n« lag ito n- ht H- Naar wfj vernemen, is de minister van Water staat voornemens, den Afsluitdijk op 25 dezer officieel te openen, op welken datum tevens de aanbieding aan den Staat zal geschieden van bet door de Mij. tot Uitvoering der Zuiderzee werken opgerichte monument. De burgemeester van O. P. Haspels, omhangen vergezelde den koninklijken den auto van burgemeester grens der gemeente aan de hU uitstapte en van de Vorstelijke gasten af scheid nam. Toen de stoet langs Ouderkerk kwam, stond aan de Overouderkerkerbuurt de burgemeester van Ouder-Amstel J. A. A. Straman met ambtsketen om te midden der bevolking en schoolkinderen. H. M. liet stilhouden en nam een bloemenhulde in ontvangst. Voorbij de Kalfjeslaan werd nog eenmaal voor Rozenoord aan den Amstel stil gehouden, waar bloemen werden aangeboden. Langzaam reed de stoet vervolgens door de zéér drukke stad naar X paleis terug, waar de koninklijke familie te circa half acht aan kwam. Onder zeer groote belangstelling is Woens dag het slachtoffer van den moord, de 36- jarige G. v. Lieshout, ter aarde besteld. Pastoor Vissers droeg de H Mis van requiem op. gaf de absoute en verrichtte op bet kerk hof de beaardlng. Vele kransen en bloemen dekten de baar. De R K. Werklleden-Vereenlglng en de 81a- gersgeaeUenbond waren vertegenwoordigd. Flstermorgen is een felle brand uitgebroken in den koren- en pelmolen van de firma Nien- huls te Zoutkamp* Het vuur breidde zich zóó snel uit, dat dé brandweer van Zoutkamp, die vreesde, dat ook de naast den molen gelegen hulzen Lu vlammen gouden opgaan, de assisten tie Anker Meier Andersen. de beste amateur wielrenner van Denemarken, die derde werd ir de wereldkampioenschappen te Parijs, heeft be sloten over te gaan tot de beroepsklasse. dj gejuich uit de dichte menschen- <f de koninklijke stoet tusschen de >nde haag om het palies den Voor- (JD. A. Z."); bet ging snel omhoog. In 1930 stierf de eigenaar Hobbing, en de weduwe ver kocht het blad, buiten weten der Redactie, aan Hugo Stinnes, den sterksten tegenstander van de democratische Regeering. Economisch was Stinnes de machtigste man in het nieuwe Dultschland. HU wilde nu ook politieken invloed uitoefenen. Maar krachtens een contract, door Bethmann Hollweg met den vorigen eigenaar afgesloten, behield het blad nog de jaarlyksche Regeeringssubsldie, ter betaling van 5000 abon nementen voor de Pruisische ambtelijke in stellingen I en bovendien veel Rijks-drukwerk waaraan goed verdiend werd. Zoo werd nu de Regeering met haar eigen geld bestreden! Toch werkte deze onderneming met steeds stijgend verlies. Maar Stinnes was er goed voor; door de inflatie verdiende hij'geld als water. Een jaar- lijksch verlies van 1 A 2 ndllioen had hü te dekken. Maar Stinnes kocht nog meer bladen op, oa in 1922 de „Frankfurter Nachrichten”, en ook verschillende groote drukkerijen, waarop om ook de geleidelijk waardeloos wordende bank biljetten werden gedrukt. Met de ineenstorting van het groote Stlnnes-concem in 1925 stortte ook dit papieren-paleis ineen. De drukkerij van de D. A. z. werd door Pruisen gekocht, ook in bedekten vorm de D. A. Z. zelf. Het ont ving maandelijks 60 A 70 duizend M. van de Regeering. ter dekking van het tekort, d.wx. van het Rijk, want Pruisen had onderwijl de D. A. Z. aan het Rijk verkocht, dat ox ook de „Tiigliche Rundschau" aankocht. Maar t zon derlinge was. dit bij dezen overgang de Redac tie van de D. A. Z. ongewijzigd bleef, en het blad nog steeds tegen democratie en parlemen tarisme schreef, en Mussolini en het fascistisch Italië verheerlijkte. Er ging een storm tegen op in bet Rijk, en het blad werd snel aan een nieuw gevormd consortium verkocht. Dit geval letje had den Staat echter 2H millioen M. ge kost. En ook daarna bleven de Rjjksspoorwegen bet blad met 300.000 M. ’s jaars subsidieeren. hoewel het nu gekomen was in de invloedssfeer van het Hugenberg-concern! Dit is w^l de meest curieuze bladzijde in de geschiedenis van de Duitsche dagbladpers. Naar wjj vernemen bracht gister Mgr. M. van der Pas, Apostolisch Perfect van Malang een bezoek aan het Katholiek Indisch Bureau, waar hij in gezelschap van de Paters J. Kerkhofs O. Oarm. prior te Mechelbeek en F. Duindam Q. Carm. prior te Zenderen met groote belangstel ling kennis nam van het werk, door den Heer en Mevrouw Schnebbelle in het belang der Indische Katholieken verricht. Gistermiddag keerde Mgr. naar Malang tanig met Pater Methodius Hendriks O. Carm. uit Loosdulnen, die voor bet eerst naar de missie vertrekt. Om tien minuten voor vijven is Donderdag middag de koninklijke familie uitgereden voor den grooten rijtoer naar Amstelveen. Duizenden stonden ook thans weer op het Middendam- terreln, langs de Mozes en AAronstraat en op den N. Z. Voorburgwal opgesteld om het uit rijden der Koningin gade te slaan. Meester Vincent bespeelde der traditie getrouw het paleis-carlllon, toen de koninklijke familie langs de eerewacht van matrozen naar de hof- auto’s schreed. Onder menigte dubbele burgwal Vopr 1 ters Cal Nederland, brigadier Beekhuis, leider van kweekschool. In de hal torste Gretha Beekhuis een prach- tigen bloemruiker voor de Koninklijke Vrouwe. In de kamer der officieren waren aanwezig enkele hoofdofficieren en de architecten van X gebouw, de heeren Ingwersen en Bakker. De groote aula was als ontvangstzaal smaak vol Ingericht. Cadetten stonden hier ojjgesteld onder lei ding van commandant Claerys. Diens echtge- noote, adjudante Claerys, had een welkomst lied gecomponeerd. Lang duurde bet koninklijk bezoek aan de school en het was reeds kwart over zes, toen de Koningin in gezelschap van Prinses en Prins het gebouw verliet om een rondrit te maken over Amstelveen langs Ouderkerk naar Anjsterdam. De tocht ging van de kweekschool langs den vroegeren Amstelveenschen weg, die thans Am- sterdamsche weg heet, door de Dorpstraat, Stationstraat, Ouderkerkerlaan langs den Am- steldjjk en zoo stadwaarts. Alleraardigst Was de begroeting op het kerk plein te Amstelveen, waar de jeugd van de Christelijke School en de Wllhelmlnaschool met oranjelinten gesierd, met vlaggetjes in de hand en oranje en witte banderollen boven zich, stond opgesteld. Een luid gejuich steeg op toen de koninklijke auto stil hield. Bloemen werden hier aangeboden en een begroetingslied werd gezongen onder begeleiding van een harmonie- korps. De Koningin toonde zich zeer Ingenomen met deze hulde van allen. Voort ging het nu door de Ouderkerkerlaan, waar hier en daar groepjes bewoners der aan liggende boerderijen stonden te juichen. Nleuwer-Amstel, mr. met ambtsketen, stoet, gezeten in De Vlugt. tot de Kalfjeslaan, waar dat ook vlammen van de Groninger brandweer. Toen de brandweer van Groningen reeds halverwege Zoutkamp was gekomen, kreeg zjj evenwel be- z 'richt, dat de brandweer van Zoutkamp er in geslaagd was, het vuur tot den molen te beper ken, zoodat zjj kon terugkeereh. De molen is geheel uitgebrand. De omliggende buizen kregen aanmerkelijke schade. De oorzaak van den brand is onbekend. Volgens dc offlcleele gegevens van de Neder- 'andsche Epoorwegen hebben de ontvangsten over de maand Me! in totaal bedragen: 9550575 58, tegen 12.083.407.89 in Mei 1932; in de maand Mei van dit jaar werd dus min der ontvangen een bedrag van niet minder dan ƒ2 532832 31; de totale ontvangsten van I Ja nuari tot en met Mei van dit jaar hebben be dragen ƒ49510.904.99, tegen ƒ57.683.810.39 in 1932. dus werd dit jaar minder ontvangen een bedrag van ƒ8.17280550. m de veelgelezen provinciale pers nog meer rechtstreeks in zijn Invloedssfeer te betrekken, en tevens de financieele basis voor andere krantenondernemingen te leggen, richtte Hugenberg een reeks financierings maatschappijen op. Zoo al reeds in 1917 de „Vera-Verlags-gesellschaft”. een advles-bureau voor noodlijdend geworden kranten. Deze wer den dan door de inkoop-maatschapptj van de Vera de „Deutsche Handels G. m. b. H. in den Hugenberg-kring getrokken. In 1922 werd daarnaast nog gesticht de „Mutuum-Dar- lehensgesellschaft”, die de noodlijdende bladen langs den weg van het krediet ohder Hugen- berg's contröle bracht. Evenzoo werkte de „Al- terum-Kredit-A. G.” Zoo kreeg Hugenberg bjj voorkeur langs deze omwegen de hand in het grootste deel van de Duitsche pers, die zooge naamd steeds „neutraal” bleef beeten. Maar al die Maatschappijen onderling weer verbonden hadden dit eene doel: op de' openbare mee- ning invloed uit te oefenen in den geest van Hugenberg en de hem nastaande politieke en economische kringen, die voor het noodige geld zorgden. Het eigenaardige in dit geheele gedoe was de samenkoppeling van dagbladondernemingen met andere ondernemingen, die schijnbaar niets hoegenaamd met de pers te maken hadden. Hu genberg had voorheen vporal twee posities in genomen de eene in den Oost-Dultschen land bouw, de andere in de West-Duitsche industrie In die belde richtingen liepen nu ook alle dra den van zijn krantenondernemingen. Ook door geld trachtte hij zoowel op den landbouw ais op de industrie Invloed uit te oefenen. Trad de politicus Hugenberg eenerzjjds op als de voor vechter van het grootgrondbezit, anderzijds nam de bankier Hugenberg levendig deel aan effec tenspeculaties en beurstransacties. Zoo had hij in het Oosten banken voor de grondbezitters en in het Westen voor de Industrie. Maar als commissarissen zaten in die talrijke, weer nauw met elkaar verbonden, banken vaak dezelfde personen. Maar toen later, vooral in het Oosten verschillende van deze banken op springen ston den, werd, natuurlijk in X algemeen belang, om een katastrofe te voorkomen, de Staat Pruisen te hulp geroepen, om ze staande te hóuden. Zoo sprong de Staat de Ostbank met 1 millioen M bij, en eveneens in 1925 de Landbank. Maar al die banken waren weer sterk betrokken bij de Mutuum en de Alterum, de twee Hugenbergsche flnancierings-maatschappljen voor dagblad-on- dernemlngen. Zoo werd vaak het eene gat met bet andere gestopt. Deze vermenging van agrarische ondernemin gen, bankzaken en dagbladondernemingen was maar niet een toevallige verbinding, maar was een bewuste vermaskering en omsluiering. De financiering van het Hugenberg-concern moest zoo ondoorzichtig mogelijk gemaakt worden. De -landbouw- en coöperatie-ondernemlngen waren de vruchtbare grond waarop, en tevens de voor gevel waarachter, het eigenlijke gebouw, de po litieke propagandatrust, omhoog rees. Terwijl de alles-opkooper Stinnes er na de stabilisatie naar streefde, zijn geweldig concern straf door te organiseeren, zooals X ook rationeel economisch betaamde, bleef in het Hugenberg-concern alles en door elkaar gevlochten, ondoorzichtig. ieder eens een centrale administratie. Alleen interne be- langengemeenscnappen verbinden de verschil lende maatschappijen van dit concern. Wel kwam er in 1922 een „Werbe-gemeinschaft" tot stand, waarbij de verschillende belangrijke Hu genberg-maatschappij en aangesloten waren, met het doel: het financieele risico onder elkaar te verdeelen. Hugenberg zag er wel geen been in om banken, waaraan zijn naam verbonden was, te laten springen (Landbank, Ostbank!) im mers die dienden slechts zeer indirect zijn po litieke oogmerken. Maar als politiek belangrijke ondernemingen in financieele moeilijkheden kwamen, dan moesten de andere bijspringen en steun verleenen. Dit nu zou geschieden door middel van de „Werbegemelnschaft". De verlie zen werden omgeslagen. De „Werbegemein- schaft” was aldus de politieke reserve-kas van bet concern, waarover de voorzitter Hugenberg de beschikking had. Dat Hugenberg, na zich van een zoo groot aantal kranten verzekerd «te hebben, nu ook ging uitzien naar de film-industrie, valt te be grijpen. Reeds had hij de „Deutsche Llchtbild- 1 gesellschaft" opgericht, met zoowel economische als politieke bedoelingen. Daarbij kwam later I de „Deulig Filmgesellschaft”, die films vervaar- I digde, zooals de politieke weekoverzichten, in Hugenberg's geest natuurlijk, volgens welke de wereld alleen scheen te bestaan in Engelsche I vlootparades, Fransche legermanoeuvres en l patriottische standbeeld-onthulllngen. Zoo kwam de „Deulig-Woche” in de meeste bioscopen en I variétés, om door honderdduizenden oogen ge zien en opgenomen te worden. Maar dit was Hugenberg nog niet genoeg. Alleen.... de er- varing had geleerd, dat fllmondememingen i uiterst riskant tsaren. Evenwel in den winter 1 1926—27 kwam de grootste Duitsche filmonder- neming, de Ufa (Universum Film A.O.) in fi- I nancieele moeilijkheden. Ze had reeds meer dan 50 millioen M. (meer dan hjiar aandeelenkapi taal) verloren, en de Deutsche Bank, die de meerderheid der aandeelen van de Ufa bezat, had er genoeg van. Financieel daarbij krachtig i gesteund, alweer door de zware industrie, nam Hugenberg de voorkeur-aandeeien (met 30-vou- i dig stemrecht!) van de Ufa over. Ze werden over verschillende maatschappijen van het Hu genberg-concern verdeeld, en Hugenberg-zelt werd president-commissaris van de Ufa. Maai het bioscoop-publlek is blijkbaar moeilijker over te nemen dan de menigte der krantenlezers zoodat de zaken, althans aanvankelijk, nog niet zoo vlot verliepen. Maar door de Ufa controleer de Hugenberg bet belangrijkste deel der Duit- scbe film-fabricage. en meer dan nonderd blos eoop-theaters. Ook de film is een machtig poli tiek propagandamiddel, waarover m^n met veel! geld de beschikking kan krijgen. Veel geld, zeer veel geld zelfs. De ervaring in Dultschland beeft daarom geleerd, dat bet winnen van politieken invloed door middel van de pers en de film veel duurder is dan het doo. middel van geld invloed verkrijgen op de poll- veranderd In de maanden JuliAugustus 1933 zijn op den bootdienst Texel—Den Helder v.v. ruim 10.000 passagiers meer vervoerd dan in de over eenkomstige periode van het vorige jaar (thans in die maanden totaal ruim 46.600 passagiers). Het aantal kampeervergunningen door Staats- boschbeheer op Texel verstrekt, was de helft grooter (thans 400). !t nieuwe 8t. Joseph-gesticht der zus- nelltessen aan den Amstelveenschen weg en/voor de andere katholieke schooi wer den nog bloemen overhandigd op den ".een- weg. Begrijpelijk was er in het landelijk gebied rond Amsterdam, en te Amstelveen groote belangstel ling. vooral rond het Marktplein, waar heel den middag enorme bedrijvigheid was. Want hier zou de Koninklijke stoet, na het bezoek, stil houden, om een bloemenhulde van velen in ontvangst, te nemen. Uttgebreide ordemaatregelen waren genomen Inmiddels heerachte er In en om de kweek school van het Leger des Hells zelf een zenuw achtige spanning. In de nabijheid en voor het nieuwe gebouw opgesteld officieren en soldaten met een :orps van het Leger des Heils. Aanwezig ter begroeting de burgemeester van mr. Haspels, commandant van bet Leger des Heils in ■w—w urgemeester en Wethouders van Den Haag l-Czljn soo vrij geweest een meteropnemer- geldophaler bjj de gasfabriek te ontslaan. Waarom? Wel, de man hield zich onledig met het ver spreiden van een anarchistisch propagandablad „Naar de Vrijheid" en in het bijzonder een zg. „anti-politle-numzner” van het nobele orgaan. Wat al fraais er in dit schlmpblaadje lezen staat, laat zich gemakkelijk raden; in ieder geval zal het geschrijf wel niet de be doeling hebben, den eerbied voor orde en gezag te bevorderen. B. en W. nu vonden In de revolutlonnalre liefhebberij van hun trouwéh ’dlehtutf ialiftldlng tot ontslagverleening. daardoor tevens demon- streerend, dat er sinds ,De Zeven Provinciën" in de hoofden van enkele autoriteiten toch wel wat veranderd Is: dat velen lang niet meer zoo lankmoedig met het gezag laten spotten. De roode „Vooruit* is over de houding van B. en W. echter heelemaal niet te spreken: het blad gewaagt van een „politiek ontslag”, terwijl de ontslagene een pamflet verspreidde vol met lasterlijke mededëellngen over den gemeente dienst, opruiing tegen de politie en propaganda van anarchistische Ideeën. Volgens de „Vooruit" nu moet dit allemaal mogen en komt het niet te pas, dat een ge- meentedlenaar, die zich aldus tegen zijn gever tevens het gezag misdraagt, gegooid wordt. Volgens de „Vooruit” moet het gezag lijdelijk toelaten, dat het door z’n eigen personeel aan gerand, ondermljnd, belasterd en bespot wordt. Zoo Ijvert het socialisme steeds voor de ont binding, waarop de chaos volgen moet. In bijgaand artikel vervolgt en be sluit jpnze Klaverbladmedewerker zijn beschouwingen over de Duitsche pers, bezien in verband met het vraagstuk ,Met Geld en de Politiek’. 'ninnimiiimiiiHiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiuiiiiiintiniiHuniiiï tieke partijen en de bulten-parlementalre poli tieke verbonden. Maar na het bovenstaande zullen verschil lende gebeurtenissen van den .laatsten tijd dul- delljker zijn gewordqp, zooals de machtspositie van Hugenberg tegenover Hitler, de financieel zwakke positie van de soclaal-democratlsche en van de Centrums-pers, het felle optreden van de natlonaa|-soclallstische Regeering tegenover verschillende^dagbladen, enz. Wij hebbed' ons in het bovenstaande in hoofd zaak bepaald iot de beschouwing van het Hugen berg-concern, omdat dit het machtigst is ge worden. Maar het stond volstrekt niet alleen. Zoo bad men nog het Ullstein- en het Huck- concern, die echter meer door financieele dan door politieke overwegingen geleld werden. Oos Stinnes, de grootste Duitsche Oweeër, streefde ernaar een kranten-concern te vormen, als on derdeel van zijn zeer talrijke andere onderne mingen. Tegen Hugenberg’s drijven vereenigden zich ook de drie grootste democratische uitgevers zaken: Ullstein, Mosse en de Frankfurter Zel- tung, die in overleg met eenige democratische leiders de uitgeverij .Neuer Staat" stichtten, waardoor men Invloed op de provinciale pers hoopte te verkrijgen. Daarnaast controleerde Hummel, van de kleurstoffenindustrie, de .Deutsche Provinz-Verlag G. m. b. H meer dan 400 kleine provinciale bladen nieuws en artikelen voorzag. Hummel nam ook deel in de Frankfurter Zeitung, waarvan commissaris was. Zooals we reeds voor eenigen tijd vermeld den. bestaat er alle kans, dat H. M. de Ko ningin Moeder Zaterdag tegenwoordig is bjj het huldlgingsdéfilé in het Stadion. De vertrekken die zjj pleegt te gebruiken ten paleize zijn we der in gereedheid gebracht en ook in het Sta dion wordt met haar komst rekening gehouden Het zal intusschen afhangen van haar gezond heidstoestand en de weersgesteldheid, of het be zoek van H. M. doorgaat. De huldiging in het Stadion drie Zaterdag aan. Er wordt ons van vele zijden gevraagd hoe laat ze geëindigd zal zijn. Dit valt moeilijk te zeggen, omdat H. M. de Koningin geen tijd heeft bepaald waarop ze wenschl terug te kee- ren. De Koninklijke Familie komt in galakoets met vier paarden i la Daumont-bespsmnen. maar ze keert per auto’s naar het paleis te rug, om kort daarop per auto de hoofdstad te verlaten. Verwacht mag worden, dat tegen zes uur de plechtigheid in het stadion geëindigd is, maar het kan ook best later worden. Hiernaast moet nog vermeld worden het com munistische Mtlnaenberg-concern, dat in op bouw het meest op het Hugenberg-concern ge leek. Het werkte nauw samen met Moskou. Men trachtte de arbeiders te lokken door sport- en sensatie-berlchten, waardoor de bladen van dit concern niet zoo bijster veel verschilden van de andere „neutrale” bladen. De verschillende tot dit concern behoorende naamlooze vennoot schappen droegen ook zeer neutrale namen, zoo als „Kosmos-verlag”. „Wilhelmstadt G. m. b. H „Neuer Deutscher Verlag”, enz. Dezelfde mas kerade dus als in het Hugenberg-concern. De „Welt am Abend” werd spoedig het meest ge lezen socialistische blad. Minder goed ging X de ..Berlin am Morgen". Beter weer de „Arbelter- Illustrierte Zeitung”, met ongeveer 400.000 abon- né’s. Voorts gaf de Neue Deutsche Verlag ook boeken uit, zoo de „Unlversum-Bücherel". Daar naast wierp MUnzenberg zich ook op de film. Tot zijn concern behoorde de „Prometheus-Film- gesellschaft”, die vooral Russische films aan de bioscopen verhuurde, maar zelf geen theaters exploiteerde. Maar evenals bU het Hu- genberg-oonoern was ook bjj het Münzenberg- concero de fllmzaak het slechtst rendeerend. Door al deze groote kranten-concerns kwamen vooral de zuivere partij-bladen in de verdruk king. De meeste werkten met groote verliezen Wij zagen reeds enkele malen, hoe de Staat b(j zwakke ondernemingen bijsprong. Dit was in Dultschland niets ongewoons. Uit de geschiede nis van het Duitsche Centrum herinneren we ons allen nog wel het dusgenaamde „Welfen- fonds”. Na den oorlog van 1866 vormde Bismarck met het inbeslaggenomen vermogen van den koning van Hannover een geheim-fonds van niet minder dan 16 millioen Thaler. Aanvankelijk was het de bedoeling, dit fonds te gebruiken ter be strijding van de „Welfen”, die een zelfstandig Hannover wilden herstellen. Koning Lodewtfk II van Beieren ontving uit dit fonds jaarlijks 300.000 M., gedurende 20 jaar; een omkooperU van Beleren om steun voor Pruisen. Maar ook allerlei schriftelijke actie werd uit dit „Reptl- lienfonds" betaald. Hoe dit geld eigenlijk be steed is, valt niet vast te stellen, wtent bjj zijn aftreden beeft Bismarck alle rekeningen van dit fonds verbrand. Maar dit staat wel vast, dat verschillende kranten er oök subsidies uit ont vangen hebben. Tljdenr de Republiek kwam er op de begroo- tlng ook een post voor „geheime uitgaven” waarvoor aan de Rekenkamer geen verantwoor ding verschuldigd was. In de begrooting voor 192627 bedroeg deze post 8 millioen. Voorts had nog de Relchswehr-minlster de beschikking over een geheimen post van 1 millioen (wel m hoofdzaak voor spionnage), terwijl er nog een poet van 2.760.000 M. uitgetrokken was voor den bultenlandschen berichtendienst, en 446.000 M voor den binnenlandschen. Voorts beschikte de Regeering nog over een geheim Ruhrfonds, dat eenige tientallen mil lioen M. groot was; het stond ter beschikking van den Rijksweerminister, en werd geheel uit geput. Waarvoor? Toen Poincaré beweerd had. dat de Duitsche Regeering per jaar bijna 100 millioen M. voor propaganda-doeleinden uitgaf, antwoordde Stre- semann daarop, dat dit in 1929 maar 21.6 mil lioen M. was geweest. Maar 21.6 millioen!I Het Duitsche Ministerie heeft een zeer uitge beelde pers-afdeellng, waarvan de kosten 750.00 M. per jaar bedragen. Zij heeft tot taak, eener- zijds de Regeering mee te deelen, «at in de pers voorkomt, en anderzijds de mededeelingen en Inzichten van de Regeering in den meest ge- schlkten vorm aan de pers te doen toekomen Daarnaast staat dan nog het officieuze Wolff- sche Telegraafbureau. Reeds tijdens Bismarck bevond de meerderheid der aandeelen van di bureau zich in handen van Bleichröder, den bankier van het Hof en van Bismarck. Het Rijk geeft, door de berichten, die het afgeeft, te be talen en op andere wijze subsidie aan dit Bu reau. Maar bovendien subsidieert het Rijk som mige kranten, zelfs in bet buitenland. Reeds sinds ongeveer 1860 was de „Norddeut- sche Allgemelne Zeitung" het officieuze blad van Pruisen, later ook van het Rijk. Opgericht als grootdultsch radicaal blad, was X geleidelijk naar Bismarck toegezwenkt, tegen betaling’ Na 1871 kreeg X blad een vast subsidie fan 30.000 M. ’s jaars. en de eigenaars werden ge leidelljk In den adelstand verbeven. Tijdens den oorlog ging de N. A. Z. in andere, meer actieve handen over, en na de Revolutie werd zijn titel in .Deutsche Allgemelne Zeitung” Ondanks het bericht dat P. v. R. te Oss zou hebben bekend den 36-jarigen G. van Lies hout te hebben doodgestoken, beweren de ma rechaussees en de burgemeester van Oss. dat de verdachte geen bekentenis heeft afgelegd. Wjj vernemen dat het slachtoffer J Kooien niet levensgevaarlijk is getroffen. Het is voor de politie moeilijk van deze wilde steekpartij een rapport op te maken. De meeste omstan ders waren bovendien een „beetje aangescho ten”..., en herinneren zich nu natuurlijk niets meer. I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5