Debatten de omzetbelasting over leed aan eiken daq KONING FEISAL OVER- RADIO-PROGRA MM A LEDEN DR. KORTENHORST HAD GEEN SUCCES ZATERDAG 9 SEPTEMBER TWEEDE KAMER Een veelbewogen leven Vele amendementen gesneuveld Een proces in kort geding BRAND TE WAGENBERG Boerderij en schuur vernield De Duitsche herstel- Ghazi de Eerste gekroond betalingen OMZETBELASTING GROOTE DROOGTE Napoo door zeebeving verwoest Zeventig dooden Mijnongeluk in Silezië Jacht op smokkelauto Vijf mynwerkera bedolven GEORGANISEERD OVERLEG Nieuwe commiaaie geïnstalleerd Naar de Missie r DE BOYCOT VAN DUITSCHE PRODUCTEN HULPACTIE VOOR RUSLANDS CHRISTENEN Herriot geen kolonel De pers was het slachtoffer van een grappenmaker Krygt België 500 millioen francs van Frankryk? Inbreker** aan het werk Een saaie preek is vervelend Een goede preek is een weldaad Verkrijgb. bij den boekhandel en agenten Kath. Illustratie 4 Geen IJmulder zeeviech, maar apiritua Maandag 11 Sept. 1933 De hooper van een artikel ia niet hoofdelijk aanaprakelyk voor de betaling der be- laating Zondag 10 Sept. 1933 Huldiging BEROMUN8TEB (480 M.). 730 Populair orkestconcert e Sally rug 1.20 Strijk- schonden van s taatshoof den 9 05 Pro- woei 9 ii nadeellg la lllUflIllllllllllllllllltlIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIHIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIHmflIllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIII Pater H. de O reeve BERN, 8 Sept (Reuter) Konlng Feteal van Irak Is hier vannacht om 12.30 tengevolge van een hartverlamming overleden. Te Blledrecht la Vrijdagavond te ongeveer half acht het zevenjarig zoontje van den aannemer D de Rouwe achter de ouderUJEe woning te water geraakt en verdronken. Het lijk is nofc niet opgehaald. De woning van de familie K. te Roosteren Is geheel door het vuur vernield. Ook de inboedel ging totaal verloren. 8 0S Gra- 12.20 Gramofoonmuziek 8.20 idem BERLIJN: De Rtfkspresldent heeft een har- teltfk condoleantle-telegram gezonden aan den kroonprins van Irak, thans konlng Ohazi 1. i M.). 150 Concert door het Jean Ibos-orkest. WOW <441 M.). 9.05 ..Sus Altezza balla il Valzer”. PARIJS (Radio), HM M. mofoonmuzieiu 7.30 Gramofoonmuziek 9.05 Concert. BERLIJN. 419 M. 8.25 Mozartconcert door een kamerorkest 9.20 Oramofoon- muziek 10.20 Berichten èn dansmuziek. 4.05 Concert 5.05 Gra- 6 50 Concert 8 20 10 40 Dansmuziek on- Zouden de i had Bel- Te Berg-Urmond te de electrische timmer fabriek van Wenmaekera en Zonen tot den grond afgebrand. Een groote hoeveelheid bput en de machinerieën werden mede een prooi der vlammen. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS 1 BAGDAD, 8 Sept. (Reuter). In verband met het overlijden van konlng Feteal te Bern, te de 21-Jarlge prins Ghazi, de vierde zoon van den gestorven vorst, hedenmorgen tot konlng van Irak gekroond. - KATTOWITZ, 8 Sept (VB.) In de Mcgr- zljow-mUn bjj Sosnowitz te Donderdag een stut ingestort tengevolge waarvan 5 mijnwerkers, bijna allen jonge mannen, werden bedolven. Ter plaatse werkten 12 mannen, van wie 7 zich tijdig In veiligheid konden brengen. De vijf be dolven mijnwerkers konden, ondanks de koorte achtige bergingswerkzaamheden tot nu toe niet worden bevrijd. Er bestaat weinig hoop, hen nog levend te bergen. Voorts zijn In de Boer-mUn te Kostoeachnawo twee mijnwerkers door vallende kolen bedolven en verpletterd. mofoonmuzlek. 535 Populair program ma. De 20-jarlge juffrouw J van den Hoek die Woensdagnacht op de Wlerdenachestraat te Almelo werd aangereden door een auto waarin was gezeten een gezelschap dat onder den In vloed van sterken drank verkeerde te Vrjjdau - nacht aan de opgeloopen verwondingen ovei - leden. Tijdens de afwezigheid van de moeder te een kindje van 18 maanden der echtelieden K te Spaubeek in een waschkuip gevallen en ver dronken. Vrijdag vertrok per s.s. „Coeta Rlca" naar de Missie van Curasao de eerw. Zuster Oerarda Majella Tromp, van de Congregatie der Zusters Dominicanessen te Voorschoten. Arubaansche van geboorte keert deze zuster naar het eiland Aruba terug, om zich daar aan het onderwijs te wijden. PARIJS, 7 Sept. Alle Parljsche avondbla den van gisteren en ook de middernacht- edities van de ochtendbladen zijn de dupe ge worden van een zonderlinge mystificatie, aldus lezen we In de „Telegraaf”. Gisteren werd den Parljschen redacties door het als serieus be kend staande persagentschap „Bud-Est" eefi bericht ter kennis gebracht, waarin gezegd werd, dat de volkscommissaris van Oorlog der Sovjet-Unte, Worosjllof, bjj gelegenheid van een Intieme plechtigheid aan Eduard Herriot den rang had verleend van kolonel in het Rus sische leger. De Fransche staatsman, zicht baar ontroerd door deze onderscheiding, had er daarop aan herinnerd, dat hij zelf een zoon van een officier was en verklaarde: „Ik ben l diep getroffen door dit blijk van vriendschap van het groote Russische volk, en zal door het verdedigen van de goede Fransch-Russische verstandhouding den vrede en de democratie blijven dienen.” Dit bericht te In alle bladen gepubliceerd ge worden en gaf gisteravond bjj het publiek tot tegenstrjjdigen en soms heftlgen commentaar aanleiding. Van welken aafd dit soms was is ■niet moeilijk te bedenken. Pas laat In den avond kwam het démenti. De bladen, maar 40k het persagentschap waren het slachtoffer van een- grappenmaker geworden. Herriot te dus geen kolonel van het Russische leger. De mystificatie te ter kennis van de politie ge bracht en de zaak zal gerechtelljk worden ver volgd. Het te Kopenhagen vergaderende interna tionale bureau voor kerkelijke hulpactie heeft besloten, een internationale hulpactie voor de hongerende christenen van alle belijdenissen In Sovjet-Rusland op touw te zetten, waarbij men op de eerste plaats de hulp wil inroepen van Engeland en de V. S. Vrijdagnacht te ingebroken in de Coöperatieve Stoomzuivelfabriek „De Vlijt” te Rouveen, on der de gemeente Staphorst. De daders zijn binnengekomen door een open staand raam van de roomkamer en hebben vervolgens een kantoorraampje uit de hejjjels gelicht. Een zware brandkast werd uit een. (Ter kasten gehaald. Sporen van boring zijn op de brandkast te zien, doch de daders hebben de kast niet kunnen loskrygen. Uit een geldkistje te *lt klein geld en eenlge postzegels ontvreemd Daarna hebben de Inbrekers een bezoek ge bracht aan de slagerij van de firma Bloemhof Uit den winkel heeft men een stuk rookvleesch ontvreemd, terwijl een klein bedrag uit de win kellade te meegenomen. Van de daders geen spoor. LONDEN, 8 Sept. (Reuter) Omtrent den dood van konlng Felsal van Irak wordt nader uit Bern gemeld, dat de konlng pas sedert eenl ge dagen in de Zwitoersche hoofdstad vertoefde, na In verschillende plaatsen in Zwitserland een rustkuur te hebben ondergaan. In zijn gezondheidstoestand kwam echter geen verbetering en vannacht om half een te hij in zijn hotel aan een hartverlamming overleden. Zijn dood geschiedt juist in' een tijdperk, dat de belangstelling der wereldpolitiek zich weer richt naar de gebeurtenissen In Azië, waar de strijd tusschen de Assyrteche Christenen en Irak, waar zich een minderheid gevormd had. een punt van bespreking zal worden op de komen de zitting van den Volkenbondsraad. Over de andere mislukte pogingen, om nog andere wijzigingen aan te brengen, kunnen wjj zwijgen. De Kamer had trouwens gisteren en ook reeds bU de vóöfbehandellng tegemoetkomingen van den Minister losgekregen, waarby verge leken de heden gevraagde concessies vrij onbe- teekenend waren. En ook u. Dinsdag, als de lijsten van de vrijgestelde en van de weeldear tikelen worden doorgenomen, zal Minister Oud zi i nog wel voor overleg toegankelijk toonen. Opnieuw bewees de bewindsman, dat hij In de materie buitengewoon goed te Ingewerkt. Met groot gemak, „stond” hy de talrijke van alle zijden grondig Ingellcbte Kamerleden. Het is vandaag de dag der Natio nale Hulde aan onze Koninginne namens heel het land in onze Hoofd stad des Rijks. Vit alle provincies komen afgevaardigden. Een buiten gewoon groot aantal burgemeesters vergezellen hun burgers en zoowel de hoogst geplaatsten in den lande als de eenvoudige lieden zullen aan deze -huldiging hun deel hebben. Ons volk schaart zich rond de Koninginne, rond het Vorstenhuis, rond Oranje. ■Vijf-en-dertig jaren heeft de Ko ninginne land en volk gelukkig gere geerd. De bede, als randschrift rond ons geld gegrafeerd „God zij met ons” ging in deze jaren in vervulling. Er is vrede en voorspoed geweest in de lage landen aan zee en ondanks alle jammeren de huidige tyds- omstandigheden is de afgesloten pe riode een gelukkige te noemen. Onze hulde, op dezen dag 'tbr acht houdt in dank aan den Almachtige en dank aan Haar die ons regeerde. Vrijdagmorgen omstreeks elf uur brak brand uit in de boerderij van den heer 8. V. te Wa genberg iN. B.) De geheele boerderij alsmede ’n schuur en een loods gingen in de vlammen op. De kinderen konden met moeite worden gered. Twee stuks vee werden een prooi der vlammen. In de drie aangrenzende hulzen ontstond eveneens brand. De brandweer wist echter door kordaat optreden deze hulzen te behouder. De oorzaak van dep, brand te onbekend. Verzeke ring dekt de schade. Vrijdagmiddag werd het twee-jarig dochter tje van de familie van Netten, welke In het woonwagenkamp aan den Bodegraafschen weg nabij Gouda verblijft, vermist. Reeds dadelijk vreesde men, dat het meteje spelender wijze in de diepe Breevaart was gevallen. Nadat men eenlgen tijd had gedregd, werd het kind levenloos opgehaald. De speciale heffing op weelde-artlkelen. te tenslotte in het ontwerp gehandhaafd. Weder om stond hier de Minister tegenover Dr. Kor tenhorst, die deze heffing funest achtte voor de toch reeds zoo geknauwde bedrijven, welke deze artikelen produceeren, en die tot het uiterste voor zijn desbetreffend amendement gestreden heeft. Minister Oud evenwel dwong tenslotte den Katholieken afgevaardigde tot intrekking door hem voor het alternatief te zetten, dat bjj aanneming van het amendement de gisteren ge dane concessies zouden moeten worden terug genomen Zjj beteekenden reeds een offer van 5 6 millioen. En zU waren tenslotte voor héél het bedrijfsleven en niet slechts voor een deel daarvan van belang. piF’lg (R IT’S M.). 8 0S O-» moto'”’- mn*l"k 1? 40 Gramcrco-> n-'--‘-k. 08 i so irt-m. 2 r.rnmnfnpTUr"'71ek. 3 °0 Tdem. 5 50 Grflmnfonr'wii? F *10 8 20 Uit zending uit het C««1no te V1chy. <3*1 M.). 'T Gntr-ofoonmui!. 9 ii. ..Le Jongleur de Notre Dame” van Ma*«en*t. MILAAN. 331 M. 8.00 O ra mofoonmu zlek 8.35 Gramofoonmuziek 10.05 Vioolrecital. De chauffeur, die zich (natuurlijk) van den domme hield, had een rijbewijs en bewlte v»n Nederlanderschap ten name van J. D. te Baam. Hij werd naar het politie bureau overgebracht. om verder te worden ver hoord. Daar hij Nederlander te. zal hij, nadat proces-verbaal te opgemaakt, op vrije voeten worden gesteld. Verfnoed wordt, dat de spiritus afkomstig te uit Llnnlch. Voor wiens rekening de chauffeur de spiritus over de grens bracht, zal wellicht niet kunnen worden achterhaald. ROME 441 M. 8 20 Gramofoonmuziek 8.50 Inleiding tot de opera. WEENEN. 517 M. 3 35 Cellorecftal 730 Gramofoonmuziek 10.48 Populair concert. WARSCHAU, 1411 M. 4.20 Orkestcon cert 5.35 Pianorecital 6 55 Zangvoor- dracht 930 „La Comteaee". opera van Mo nl ugzko Verlos ons van den preektoon. Heer, &eef ons natuur en waarheid weer (De Genestet) Deze vljf-minuten-preekjes van den bekenden kansel redenaar Pater H. DE GREEVE 8J„ zyn kort en krach- tig. pittig en veelbevattendzij komen voort uit, en richten zich tot het leven van dezen tijd. Op lederen Zondag van het Kerkelijk Jaar zeggen zij O Iets .waar U wat aan beeft. Zü zijn „verlost van den preektoon", maar prediken helder en boeiend de oude Evangelie-waarheden aan den moder nen mensch. Het boekje te handig van formaat, eenvoudig maar keurig. Het biedt op 111 bladzijden een schat van verheffende lectuur, en te daarbij zeer goedkoop. U moet het bezitten: voor U zelf, voor Uw huisgenooten, voor Uw kinderen. 53 preekjes 60 ets., franco per post 0.66 Even een postwissel of girobiljet aan N V Drukkerij .De Spaamestad”. Haarlem (Giro No. 5870) of: even aan lopen in den boekwinkel umiiiiiiiiiiitiiiiuiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiintiiiiitiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiMUiiii DEN HAAG, 8 September 1933. Over de behandeling van de artikelen van het ontwerp-Omzetbelasting, die heden klaar kwam Dinsdag neemt de Kamer 'nog de toe gevoegde tabellen van de vrijgestelde artike len en de weeldeartikelen door kunnen we zeer kort zijn. Er waren talrijke amendemen ten en over die amendementen te zeer In den breede en hardnekkig soms het woord ge voerd. Maar wat tenslotte uit deze zee van opmerkingen te overgebleven, beperkt zich tot één door Minister Oud overgenomen amende ment van Dr. Bierema op artikel 7, tengevol ge waarvan de kooper van een aan de omzet belasting onderworpen artikel niet hoofdelijk voor de betaling mede aansprakelijk zijn zal voor zooverre hjj kan aantoonen, de belasting te hebben betaald. Het zou Inderdaad eene on billijkheid geweest zjjn, indien men in gevallen, waarin de fabrikant de op den kooper afge- wentelde belasting niet aan het Ryk had af gedragen, dezen laatste nogmaals de belasting had willen doen betalen. De heer IJSSELMUIDEN ca. heeft op het ontwerp-omzetbelasting een amendement voor gesteld om In de tabel betreffende de vrijstel lingen (tabel B I) In te voegen: gas, electrische energie of petroleum, bestemd voor verlichting van openbare wegen, straten of pleinen. KALUNDBORG (1153 M.) 12 35 Mogen Hansen's orkest. 3 20 Populaire orkest muziek. 8 20 Noorse he muziek. 10 05 Omroeporkest o.l v. Emlle Reesen 10 25 Gramofoonmuziek. 10 45 Operettemu ziek. 11.20 Dansmuziek. Vrljdagvoormlddag passeerde de Nieuwstraal (neutrale weg) voorbij tiet grenskantoor Holz- Keikrade een uit de richting Herzogenrath komende vrachtauto, beschilderd met het op schrift „IJmulder Zeevisch”, die zich begaf in de richting Aken. Deze auto had reeds gerui- men t(jd de bijzondere aandacht van de Neder- landsche rjjksambtenaren. Van het kantoor Holz werd door hen waargenomen, dat de auto op Hollandsch(Kerkraadsch) gebied reed, op den Pricksteenweg. De hoofdcotnmles, de heer P. H. Walraven, nam aanstonds uitgebreide maatregelen. HIJ Het naar Kerkrade leidende wegen afzetten door rUksambtenaren. militaire en gemeente politie, requlreerde een taxi, waarin hy plaats nam met twee ambtenaren en den rechercheur Deckers der gemeente-polltle, om de achter volging te beginnen. Toen deze auto in de Grupellostraat reed, bevond de verdachte auto zich reeds in dezelfde straat. Aanstonds maakte de fiscale auto rechtsomkeert en achtervolgde den smokkelwagen. Enkele particuliere auto’s namen eigener beweging aan de vervolging deel en lionderden nabij het postkantoor te hoop geloopen menschen volgden met spannende be langstelling de sensationeels vervolging. In de Wijngracht was de fiscale auto den smokkelauto voorbijgereden. De heer Walraven sommeerde den chauffeur onder den roep: halt, rUksambtenaren, om te stoppen. Deze gaf daaraan onmlddellljk gevolg. Zonder dat, gelukkig, het geringste incident plaats had, kon op den smokkelwagen en zUn inhoud beslag gelegd worden. Zoowel de chauf feur als het oude Fordje, dat oogenachdnlUk bestemd was voor het vervoer van zeevisch. werden aanstonds naar het grenskantoor Holz overgebracht. Daar bleek, dat de fiscus een buitengewoon goeden slag had geslagen. De smokkelwaar bestond n.l. uit twee groote metalen fusten Duitsche spiritus van 85 8 87 pet. Op niet minder dan 500 L. spiritus kon beslag gelegd worden. Deze kostbare Inhoud werd In het douanekantoor opgeslagen terwijl het Fordje elders werd ondergebracht De ont doken invoerrechten en accUnzen bedragen rond 2000 gulden. LONDEN. 8 Sept. (Reuter). Dé Fransche re- geerlng heeft besloten gevolg te geven aan een kort geleden door de Belgische regeerlng ge daan verzoek, dat betrekking heeft op de defini tieve verdeeling van de Duitsche herstelbeta lingen. aldus meldt de Fransche correspondent van de „Daily Telegiaph." Het betreft hier de overdracht van 500 mil- lloen francs, die de Fransche schatkist Belgié ter beschikking wil stellen. De Belgische eisch Is gegrond, aldus gaat het bericht van den dagblad-correspondent voort, op een overeenkomst, die Tardleu en Jaspar gesloten hebben op de Haagsche Conferentie van Januari 1930. Aan België was toen geen aandeel in de beschermde annuïteiten toegezegd. 2 herstelbetalingen zijn voortgezet, dan gié zijn aandeel gekregen. Nu de betalingen echter reeds sedert ruim een jaar zijn gestaakt, heeft België het stand punt Ingenomen, dat FrankrUk naar verhou ding meer gekregen heeft en derhalve aan Bel gië een schadeloosstelling moet ultbet«>«" WFFNFK 4817 MI sas Frmn'slr «mc-ri rtnnr het Wilhelm Mscek-ocke«t. -r- O 20 Ponulatr con-ert door het omroenorkrat o.lv Max Schönherr. 1105 Dansmuziek. WARSCHAU (1411 M.) 12.35 Orkeetcon- cert. 2 40 Gramofoonmuziek. 3.25 Gra de droogte nadeellg te voor akkers en welden, begint op verscheidene plaat sen ook gebrek te komen aan drinkwater voor mensch en dier. Algemeen wordt reikhalzend naar het einde der droge periode uttgezlen. HUIZEN. 2M M. NCRV 8.00 Schriftlezing en meditatie 8 15 Gramo foonmuziek 10.30 Morgendienst door da. J. A. Hoekzema 11.00 Chr. Lectuur- ..Aan den zoom van bet oerwoud” van prof. dr. Albert Schweitzer 11.30 Gra- mofoonmuzlek 12.00 Politieberichten 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 Orgel concert door Jan Zwart uit de Lutherache Kerk, Kloveniersburgwal, Amsterdam 2.00 Uitzending voor scholen. P. M. Le- gêne: „Van een uitstervend volk” 2.35 Gramofoonmuziek 2 45 „Wenken voor de keuken" door mevr. AdrianMerckena 3.15 Rustpoos 330 Gedeeltelijke uit zending van de 19de maranatha-conferen- tle te Zeist o. 1. v. Joh. de Heer 5 00 Gramofoonmuziek 5.15 Orgel door Ferd Kloek 830 Vragenuurtje 7.00 Poli tieberichten 7.10 Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau 7.20 Vragen uurtje 7.45 Verv. uitzending uit Zelat 9 00 Gedeelten uit Oratoria (gramofoon- platen) 9.30 Het Haydn-kwartet. P. Kramer, le viool. A. de Groot. 2e vlooi. H. v. d. Bosch, altviool. A. de Groot, vio loncel 10.30 Gramofoonmuziek 1130 Sluiting. HILVERSUM. 1875 M. AVRO 8 00 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofconmuzlek 1030 Voor dracht door mr. Ph. La Cbapelle: ..De zoon uit Amerika" door Tjebbo Franken 11.00 Orgelspel door Fr. Iteaselaar Nlta van OaPool, zang 1230 Concert door het ensemble Rentmeester. Afgewisseld door gramofoonmuziek 2.15 Oramofoonmu- zlek 2 30 Vioolrecital door Alexander Felnland. A. d vleugel Egbert Veen 3.00 Gramofoonmuziek 3 45 Rustpoos 4.00 Zangrecltal door Gé Veenbaas 430 Causerie door Max Tak 5.30 Kovacs Lajoa en zUn orkest. Hllde Jager, zang 7.00 Gramofoonmuziek 730 Dito 7.45 PTT-kwartlertje. Causerie door J. G. Pater, chef V. d. persdienst PTT: ,RTT Confetti” 8.00 Vaz Dlae 8.05 ..De opera- dlrecteur". blijspel met zang en muziek naar het Dultsch. bewerkt door Louis Schmidt. Muziek van A. Mlzart. Het om roeporkest o. 1. v. N. Treép. Muz. leiding N. Treep Regie L. Roberts 9 45 Gramo foonmuziek 10.15 Omroeporkest o. 1. v. N. Treep 11.00 Vaz Dlas 11.10 Gra- mofoonmuzlek 12.00 Sluiting. LUXEMBOURG, 1191 M. 7.00 Uitzen ding voor Italië; lichte gramofoonmuziek 7.45 Weeroverzicht 7.50 Symphonlsch concert van gramofoonplaten 830 Cau serie over een actueel onderwerp In het Itallaansch 8.40 Lichte gramofoonmuz. 9.00 Nieuwsberichten In'bet Fransch 9.10 Voortzetting concert lichte gramofoon muziek 9.45 Nieuwsberichten In het Dultsch 9 55 Dansmuziek en gramo foonmuziek. In dlv. pauzes slotnoteerlngen en sportberichten. KALUNDBORG, 1153 M. orkest o. 1. v. Max- Skalka 3.20 Omroep orkest o. 1. v. Launy Gröndahl 5 20 Gramofoonmuziek 835 Klassieke opera muziek o. 1. v. omroeporkest o. I. v. Fritz MAhler 10.50 Mandollnemuzlek. Donderdagavond to in het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen door prof. dr. G. A. van Poelje, secretarte-generaal by dat Departement namens den Minister, de commissie voor georganiseerd overleg voor het voorbereidend-, hooger- en middelbaar onder wijspersoneel geïnstalleerd. Prof, van Poelje wees op de moeliyke omstandigheden, welke voor het georganiseerd overleg In het algemeen zyn aangebroken, nu niet meer tusschen de Overheid en de personeels-organtoatle» over het vraagstuk der verdeeling van beschikbare baten kan worden onderhandeld, maar nu de overtjeid ilch gedwongen ziet tot veranderingen der ar beidsvoorwaarden ten nadeele van het perso neel te besluiten en zy daarvoor in het geor ganiseerd overleg met de vertegenwoordigers van dat personeel tot overeenstemming wenscht te komen. De nieuwe commissie aanvaardt dus haar taak op een moeiiyk oogenbllk, de vraag of zyt die als zoodanig geen verleden heeft, In die taak zal slagen, kan voor de toekomst van het georganiseerd overleg van beteekenls zyn. De voorzitter bracht In antwoord op de In- stallatle-rede van prof, van Poelje een woord van dank aan oud-Mlnlster Terpstra, die deze commissie heeft Ingesteld, alsmede aan den te- genwoordlgen Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Marchant, die zyn me dewerking In deze beeft verleend en sprak daarby de hoop en bet vertrouwen uit. dat de commissie er In moge slagen, de haar in deze moeliyke tyden opgelegde taak te vol brengen. HILVERSUM. (1875 M.) VAR A. 9 uur Poatdulvenberlchten. 9.03 Tulnbouw- halfuurtje door S. S. Lantlnga: ..Bloembol len voor kamer en tuin". 930 Orgel spel door Joh. Jong. 10 u. Ned. Evang. Ver. Rzdlokerkdlenxt vanwege de Ned. Ev. Ver. In de Groote Kerk te Leeuwarden. 11.30 V.AJl.A. Zondagmorgentoeapraak d. G. J. Zwertbroek. 12 u. Pllmpraatje door L. J. Jordaan. 12.30 Omroeporkest 0.1.v. N. Treep. afgewisseld door gram.muz 2 u. Boekenhalfuur. Dr. P. H. Rltter Jr.: Carneval” van C. en H. Bcharten—Antlnk. 2 30 Cello-voordracht door Trlbor de Fachula. pianobegeleiding Egbert Veen. 3 u. Concert door het resldentle-orkest o.l.v. Ignaz Neumark. Boleslav Kon. plano; Sally v. d. Berg, cello. 430 Gram.muz. 5 uur V.A.R.A.: Dllettanten-ultzendlng. Rotterd. accordeon ver. Excelsior. 6 u. V.P.R.O. Halve uren met boeken. Dz. H. Cramer: „Absence" door Mare. Chadourne. 6.45 Kerkdienst uit de Ver. v. Vryz. Herv. te Beverwijk. Spr E. J. v. d. Brugh. 8 u. A.V.R.O. Vaz Dlas. 8.16 Concert door het omroeporkest o.l.v. N. Treep: An nie Woud. alt. 9.10 L. W. Njjlznd. met Internationale chansons. 930 Kovacs Lalos en zijn orkest m.m.v. De AVRO- glrls. 10 15 Gram.muz. 10.50 Kovacs Lajoa en zijn orkest. 11 u. Gram muz. 12 u. Sluiting. LUXEMBOURG (1191 M.) 7 u. Uitzen ding voor Engeland: lichte gramofoonmu- zlek 7 45 weeroverzicht. 7 50 sym phonlsch concert van gramofoonplaten. 8 30 Causerie over een actueel onderwerp in-het Engelsch. 8.40 Lichte gramofoon muziek. 9 u Nieuwsberichten In het Fransch. 9.10 Voortzetting concert lichte gramofoonmuziek. 9 45 Nieuwsberichten. In het Dultsch. 9.55 Dansmuziek en gramofoonmuziek. (In dlv. pauzes: zlotno- teerlngen en sportberichten I BRl'SSEI. (509 M 1120 Concert door het kleine orkest van het N.I R o.l.v. P. Leemans. - 12 30 Concert. 1 20 Concert o Iv. André Felleman. 2 20 Gramofoon muziek 5 05 Idem. 5.20 Populair con cert door het radlo-orkest ol.v. Prang An dré. 6 "0 Gramofoonmuziek. 8 20 Ka mermuziek. 8.50 Gramofoonmuziek. 9.20 Concert uit de Kurzaal te Ostende. HUIZEN (298 M.) KJID. 830 uur Mor genwijding door kap. J. Schmidt 9 30 N.C.R.V. Gram muz. 930 Kerkdienst uit de Gerei. Kerk te Mlddelstum. 12.15 K. R. O. Het KRO-orkest o.l.v. Joh. Gerritsen. 2.10 Boeken en schrijvers. Ernest Claes: „Toen Maria hare beeweg deed", bespro ken door Anton van Duinkerken. 230 De KRO-Boys. onder 1. v. P. Lustenhouwer. 3 u. Gram.muzlek 4 u. Ziekenlof uit Bloemendasl. 5 u. N.CJt.V. Gewijde mu ziek. door mevr. F. de Wolf, alt; TJalko Vellnga, tenor; Ferd. Kloek, orgel. 5 50 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Kra- Ungen (Rotterdam). 7.45 KRO. Rector J. van Galen: Jeugdwerkloozenzorg". 8.10 KRO-orkest o l.v. Joh. Gerritsen. Louis 3mltshuysen. bariton. Operaprogramma. 9 u. Vaz Dlas. 9.06 Humoristische ver telsels door Ernest Claes. 9.25 Vervolg Concert. 9.45 Zang, door Louis Smlts- huysyen. 9.55 Orkest. 10.10 Louis Smltshuysen 10.20 Vaz Dlas. 10 25 Orkest. 10.40 Epiloog door koor o-l.v. Jos. H. Plekken. o Emir Feteal werd In 1887 geboren als derde zoon van het hoofd der Arabieren, Hussein, vroeger lid van den Turkschen senaat, d e ech ter gedurende den "wereldoorlog Turkye In den steek Het en door de Engelschen tot konlng van Mekka wérd uitgeroepen. Esn zelfde loopbaan ongeveer heeft Emir Feteal achter den rug. Tot het voorjaar van 1916 was hy ingedeeld by den staf van den Turkschen opperbevelhebber Djemal-Pasja in Syrië. Hy kreeg vervolgens van de Turken op dracht aan de onlusten te Med na een einde te maken, maar In plaats nlervan organiseerde hy zelf een opstand der Arabieren. Als opper bevelhebber der Arabische hulptroeiien van Engeland trok hy in 1918 Damascus binnen en Het zich tot konng van Syrië uitroepen In- tusschen was echter Syrië door het Sykes-Plcot- verdrag den Franschen toegewezen. Dezen na men onder bevel van generaal Gouraud in den zomer van het jaar 1920 bezit van Damascus en verdreven Felsal. Feteal begaf zich daarop naar Londen. In Londen zat men toen Juist in moeilijkhe den wegens den opstand in Mesopotamië (Irak) die was uitgebroken, omdat de Engelschen hun belofte het land een eigen regeerlng onder een Inlandsch opperhoofd te geven, tot dan toe niet hadden ten uitvoer gebracht Fe sal scheen nu de geschikte man hiervoor. Hy had tegen de Turken gevochten en hy was ook geen vriend der Franschen. Hy was wel te waar niet in Irak' geboren, maar hy was toch een zeer aanzleniyk Arabier In 1921 g.ng hy naar Bag dad. waar de Engelsche commissaris Sir Percy Cox hem feestelyk ontving en er verder zorg Felsal tot konlng van Irak i Dat voor het overige de indieners van amen dementen geen succes hebben gehad, te toe te schrijven aan het feit, dat de meeste dier wy- ziglngen iets in deze wet trachtten te leggen, dat er niet in thuis hoorde. Zoo wilde de heer IJsselmulden eene speciale hoogere heffing op banket- en suikerbakkerswaren. De bedoeling daarvan was, uit die heffing een som te ha len, die voor maatregelen ten bate van de groote gezinnen zou kunnen worden gebezigd. Doch die bedoeling bleek alleen uit de toeUch- tlng. In den wettekst zelf had de voorsteller haar niet opgenomen, zyn poging strandde op noodgedwongen intrekking van het amende ment, dat overigens ook op groote bezwaren van practtechen aard stiet. Ook Dr. KORTEN HORST ondernam met de hem eigen taaiheid en scherpzinnigheid po gingen. om in de wet bepaHngen In te las- schen, die de Minister met het karakter van het ontwerp strydig achtte. Zoo mislukte het amendement, om den Minister retorslebe- voegdheden te geven, door verwerping met 63 tegen 16 (grooten- deete KathoUeke) stem- Dr. L. G. Kortenhorst men. Zoo had deze Ka tholieke afgevaardigde evenmin succes met zyn amendement, dat het compenseerend in voerrecht, dat voor de gewone artikelen 1 pCt. en voor de weeldeartikelen 2 pCt. bedraagt, oprespectleveiyk 2 pCt. en 5 pCt. te bepa len. Het werd met 48 tegen 30 stemmen ver worpen. nadat de Minister en ook de anti- revolutionnair Schouten, betoogd hadden, dat de voorgestelde percentage's na nauwkeurige becyferlngen geacht mochten worden, den op het blnnenlandsche bedryialeven gelegden last behooriyk te compenseeren. en dat iede re verhooging een handelspolitieke tendenz had. Ook hier waren het In hoofdzaak de KathoUeke afgevaardigden, die deze kwestie minder orthodox bekeken en het amendement steunden. De heer SMEENK es. stelt een amendement voor om in diezelfde tabel in te voegenge neesmiddelen, voorzoover op recept verstrekt, en de heer KNOTTENBELT om eveneens in die tabel op te nemen: thee. Laatstgenoemde schryft ter toelichting: De thee te reeds belast met een specifiek invoerrecht van 75 ct. per K G.. vermeerderd met 30 opcenten, makende tezamerïff 1.67i/2 per K.G. De waarde is tn en trepot 6tct' P*r K.O., zoodat de theebelasting thans wëBs ongeveer 150 pCt. van de waarde bedraagt. Een nieuwe verhooging dezer belas ting met 4 pCt. achten de voorstellers van dit amendement verwerpeiyk. LONDEN. 8 Sept. (VJ> Konlng George heeft een telegram van rouwbeklag gezonden aan den nieuwen konlng Ghazi. Jafar Pasha. Iraks gezant te Londen, Is na een bezoek aan het ministerie van Bultenlandsche Zaken naar Bern vertrokken. bet klein Men bericht ons uit Noord^Brabant, dat op de hoogere gronden dier provincie ernstig de gevolgen der langdurige droogte worden on dervonden. Op vele weiden, oa. in de Meiery, te het met den grasstand dermate gesteld, dat het vee vrywel geen voedsel meer vindt. De veehouders zullen zich noodgedwongen spoedig verplicht zien het vee naar de stallen te halen om het daar te-voederen. Daar zulks in normale Jaren eerst tegen November plaats heeft, zou dit voor den landbouw een groote schadepost zyn. in deze crlsistyden meer dan ooit onwel kom. Ook op de akkers, die in zeer dorren toe stand verkeeren. worden de najaarsgewassen door de droogte zeer In hun groei benadeeld Een gevolg van het droge weer te ook. dat de lage beemd landen geheel watervry zyn. iets wat in September byna nimmer gebeurt. De boeren kunnen thans sells het beemdhooi oog sten. waarvan, ondanks de geringe waarde van dit soort hooi, een vry ruim gebruik gemaakt wordt Behalve dat voor droeg, dat werd uitgeroepen Er heerschte echter weinig rust in zyn land. Herhaaldeiyk schonden de Wahabieten- stammen de grenzen. Tenslotte echter gelukte hét den Engelschen tusschen Feteal als konlng .'PARIJS (Elfrl). 1446 M. jframma van Straatsburg. Naar wy vernemen heeft het bestuur van de Konlnkiyke Vereenlglng tot het Houden van Jaarbeurzen In Nederland In kort geding voor de Amsterdamsche rechtbank laten dagvaarden de heeren B. van Dam en N. Nathans, resp. voorzitter en secretaris van het Algemeen Co mité tot Verweer tegen Terreur en Vervolging In Dultschland. De aanklacht geschiedde wegens het ver spreiden van circulaires en het laten loopen met borden met opschriften tegen het koopen van Dulteche producten voor het Jaarbeurs gebouw in Utrecht. De etecheres ziet hierin een onrechtmatige handeling, waarvan zy schade lydt en zal ly- den. Immers reeds thans zyn by haar vele klachten ingekomen van Duitsche standhou ders, die zich door deze actie van het Comité benadeeld achten, verdere schade vreezen en die daarQm dreigen aan de Jaarbeurs den te zullen toekeeren en volgende jaarbeurzen niet meer te bezoeken, indien aan deze actie geen paal en perk wordt gesteld. Etecheresse vraagt daarom in kort geding een verbod van deze actie voor het Jaarbeurs gebouw in Utrecht. De zaak in kort geding zal op 11 September 14., des middags te twee uur, voor den presi dent van de Amsterdamsche rechtbank dienen. TOKIO, 8 Sept. <V.D.) Op een ten Westen van Japan gelegen eiland werd de stad Napoc tengevolge van de uitbarsting van een onder- zeeschen vulkaan byna geheel verwoest. 180 hulzen werden vernield. Volgens voorlooplg- schattingen zyn 70 personen om het leven ge komen. BRUSSEL, 509 M. 12.20 Grarrrfoon- muzlek 130 Concert doo- het kleine orkest o. 1. v. P. Leemans 6 20 Concert door het omroep-eymphonle-orkest 8 20 Concert door het radlo-orkest o. 1. v. Franz André 10.30 Dana muziek uit de Kurzaal te Ostende. DAVENTRY. 1554 M. 12.20 Orgelcon cert 1.05 Concert door het western Studio-orkest 2.05 Gramofoonmuziek 3.20 Concert - mofoonmuzlek Promenadeconcert 10 40 The Grosvenor House Band. BERLIJN <419 M.) 12 20 Concert uit Ham burg. 3.50 Orkest- en kooruitvoering. 8 25 Omroeporkest o.l v. Hildebrand. 10.40 Inter-academiale kampioenschappen. hamburg (372 M.). 1220 Populair con cert door het Norav-orkest o.l.v. Gerhard Massa. 3 20 Oude muziek. 4 20 Con cert. 8.20 Concert door het Phllharmon. orkest van Fambtirtr 01V. pidwtl Rich ter. 10 40 Programma van Berlijn LANGFvwerg C47Ï M.) 1 20 Concert d. het sted-lllk orkest van Mljo-’ter. 3.35 Gramotoormnziek. 4 50 V—nerconcert ol.v. Bewo’dt 6.50 Gramofnoomtlzlolt. 11 06 Populaire en dansmuziek o-l.v. Eysoldt. IIAVFNTRV <2554 Ml 12 50 Concert 1.50 Pianorecital. 2 70 Gramofooomnzlek. 3 05 Concert. 4 35 Concert door het BBC Theal-a- orkest o 1 v. frtnereert Bo- hlnsoe 5 50 Pianorecital. 9.25 Kamer muziek. (Reeds geplaatst In een gedeelte van onze vorige oplaag). Uit Bern wordt geseind, dat het lyk van konlng Feteal In een kliniek te gebalsemd. Waar- schijniyk zal het Zondag a.a. met een Britsch oorlogsschip naar Irak worden vervoerd. Op het Zwitsersche regeeringsgebouw heden de Zwitsersche vlag halfstok. van Irak en Ibu Saoed. den heerscher over het ryk der Wahableten en konlng van Hedsjas een vriendschapsverdrag tot stand te brengen, dat den 23sten Februari 1930 op een Engelsch oorlogsschip In de Perzische Golf door de beide staatshoofden persoonlijk onderteekend werd. H.AMBl RG. 372 M. 1130 Concert door een symphonle-orkest van werklooze mu sici o. 1. v. Otto Ebel von Sösen 1 35 Gramofoonmuziek 2.30 Idem 4.20 Concert 6.20 Orgelconcert 8.20 Con cert door het Noragorkest o. 1. v. José Elbenschütz 10.40 Populair concert door een orkest van werklooze mualcl te Kiel o. 1. v. Hans Dörlng. LANGENBERG. 472 130 Concert door het orkest van den West-Duitschen omroep o. 1. v. Kühn 6 20 Gramofoon muziek 530 Kamermuziek 835 Ge varieerd programma.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 18