Deelname uit het geheele land 1 Het nationaal Huldigingsdefilé te Amsterdam Heidemaatschappij GROOT ENTHOUSIASME 7 ZATERDAG 9 SEPTEMBER Dag van excursies De Koninklijke familie Minder buitenlandsche studenten Vrees voor represaille-maatregelen In het Stadion Enorme belangstelling Een betrekkende hemel I De galastoet Het kasteel Ruurlo BEDEVAART NAAR ROME Een herinneringsmedaille De opstelling 1 De ontvangst Openingstoespraak De besmettingsbronnen De Eerewacht Een filmalbum Audiëntie Ds. van Hoogenhuyze A 30.000 menschen in het Stadion, 45.000 menschen in het défilé ZIEKTE VAN WEIL TE ZWOLLE nillHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII|||i|||||!l||W!|||||||||||||||||||||||||||||[|||||f^^^ Het Olympisch Stadion, waar het nationaal huldigingsdéfilé plaats vond De Slangenburg” Een weelde van boschboaw Toespraak van Ds. van Hoogenhuyze 1 land «j 3e (Ongecorrigeerd) een natio- ma- voorgestelde heeft O tl het Majesteit. 1 -1 een vorm Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Maandag en Woensdag géén der G. A. Scheffer, K.N.IX. aan- Den R. K enkele zich uit het stadion verwijderen en zich langs den terugtochtweg hebben opgesteld Maar op 't oogenblik van het ter perse gaan van ons blad is 't nog zoo ver niet De Nationale Huldiging moet nog haar vol einding bekomen. - De blauwe hemel koepelde stralend des mor gens over de aarde. Geen schoonere dag had men zich voor dit festijn kunnen denken. Bui tengewoon was al vroeg de drukte aan de verschillende stations. De spoorwegdirectie had extra-treinen doen rijden om deelnemenden en toeschouwers naar de hoofdstad te brengen. Bovendien vervoerden honderden autobussen en andere voertuigen, óók schepen, de belang stellenden van alle streken naar het midden punt der nationale gedachte; de hoofdstad met de Koninklijke Familie. Half drie ving de plechtigheid aan, maar al veel vroeger, ja heel den morgen, was er bui tengewone drukte rondom het Stadion aan den rand der stad, zoowel als rond den Dam in de binnenstad. Wie geen plaatsje in het Sta dion had bemachtigd, wilde toch den statie- stoet zien, wilde toch de Koninklijke Familie toejuichen op haar tocht naar het Stadion en op haar triumfalen terugtocht te midden van een haag van 45.000 deelnemers, die langs den weg waren opgesteld. In de Hoofdstad des Rijks is het initiatief gepomen om ter gelegenheid van de 35-jarige regeering onzer geëerbiedigde Koninginne Nationale Hulde H. M. te bereiden in den een Huldigingsdéfilé in het Olympische waaraan groepen uit heel het Geluidsversterkers wttren overal op het ter rein opgesteld om het welkomstwoord van den voorzitter en de toespraak van H. M. de Ko ningin welke men elders in ons blad vindt afgedrukt tot alle ooren te brengen. Door welwillendheid van den voorzitter zljnwe in staat gesteld de toespraak van ds. van Hoo genhuyze, die kort voor het afdrukken van ons blad op Zaterdagmiddag zou worden uitge sproken, hier reeds op te nemen. Tenslotte werd de vraag gesteld, of het waar is, dat reeds thans inschrijvingen worden ge weigerd. en. zoo ja. of dat geschiedt in op dracht van d* Regeering. Verscheidene leden zouden dat sterk moeten afkeuren. Het is my als voorzitter van de Commissie van Advies een hooge eer om namens het Uit voerend Comité der jongeren op dit historisch oogenblik Uwe Majesteit te zeggen, hoe dank- naar Ani- duizenden De eerewacht bij de Koninklijke Loge was gevormd uit hen. die op 6 September 1898 als Cadetten en Adelborsten deel uitmaakten van de eerewacht voor het Koninklijk Paleis te Am sterdam bij de inhuldiging van de Koningin. De eerewacht op 6 September 1898 bestond uit 33 Cadetten en 33 Adelborsten; de deelne mers ontvingen ter herinnering een bronzen legpenning. Van deze 64 deelnemers zijn thans 10 overle den; 3 bevinden zich in Ned. Indlë, o.w. de vlce-admlraal Oaten, de chef van het kantooi voor Inlandsche Zaken, de heer Gobee en de gep. kapitein Van Vejjlhuüsen. Was het weer bij de allereerste organisatle- maatregelen voor dezen dag in den vroegen morgen prachtig geweest, zoodat we van een koepelenden blauwen hemel in het begin van dit verslag konden gewagen en van een kleu renweelde van sommige vanen in de zon. helaas betrok de lucht al meer en meer tegen het uur van aanvang. Er dreigde zelfs regen uit het dnulirige grauw geworden uitspansel. Van de firma C. J. van Houten en Zoon te Weesp ontvingen we een nieuw album „Hel Tweede Filmalbum", waarin foto’s van be kende filmsterren kunnen worden verzameld. Dit album is een vervolg op .Mijn Filmboek", dat in 1931 door de firma werd uitgegeven. Dit nieuwe album is verlucht met fraaie foto grafieën van bekende sterren op het witte doek. Op het IJsclubterreln hadden zich verza meld de groepen uit de provincies Friesland, Was de eerste dag van het verblijf te Win terswijk voor een groot deel nog gewijd aan de algemeene vergadering, de volgende dag. (Za terdag) werd geheel besteed aan excursies. Reeds des morgens om 8 uur kwamen de deelnemers op de Markt bijeen, vanwaar met toerauto's naar „Bekendelle” werd gereden, eigendom van de familie Tenkink. Vla den Wooldschenweg kwam men na on geveer 15 minuten rijden, nadat men even te voren langs een der boschbouwproefvelden was gereden, die door de afdeeling Winterswijk, ter gelegenheid van het 40-jarlg bestaan der afdeeling worden aangelegd, aan „Bekendelle”. Bekendelle beteekent Beekdal en is, zooals de naam reeds aanduidt, een dal. dat langs de daar ter plaatse stroomende Slingerbeek Is ge legen. Een mooi plekje van ongerept natuurschoon, waar, naast populieren. Iepen en esschen, wilde varens, hop enz. worden aangetroffen. Hierna ging de tocht langs de bezittingen het „Llntum”, „Gossellnk", „Meerdlnk” en „Roerdink” via halte Miste naar Bredevoort. ..Llntum" en ..Gossellnk” zijn eveneens be zittingen van de familie Tenkink en hebben met „Bekendelle” te zamen een oppervlakte van ongeveer 250 H A. De bezitting ..Meerdlnk”. eigendom van den heer J. L. Esselink. heeft een oppervlakte van 100 H.A., terwijl ..Roerdink” eigendom van de familie Roerdink. ongeveer 250 H.A. groot is Op bovengenoemde bezittingen wordt naast de hoofdboérderij veel houtgewas aangetroffen. In dit gebied komen nog bosschen zoowel van loof- als naaldhout voor, van meer dan 100 jaar oud. Bjj het begin van den Holdersdük. die eerst kort geleden in werkverschaffing werd verhard, ziet men links op eenigen afstand den z.g. „dikke boom” een reeds eeuwen-ouden eik. terwijl men rechts het andere boschbouwproefveld (nog in aanleg) aantreft. Vervolgens werd gereden naar Door de trotsche Marathonpoort zou de Ko ninklijke Familie waarbij zich H. M. Koningin Emma zou voegen, die den wensch had te ken nen gegeven de huldiging bü te wonen en per auto uit Soestdijk zou komen het Stadion binnenrijden. Vol belangstelling wachtten de duizenden het tijdstip van aankomst af Welk een zenuwachtig beweeg in 't Stadion. Dat alles was gereed; allen waren paraat. Voor de eere-tribune waren ter begroeting aanwezig de heeren ds. A. G. H. van Hoogen huyze, F. K. Lotgering, J. C. W. Thoolen, G. Verhoef, K, Schouten en G. H. Joosten. Tot het geven van de noodige inlichtingen waren aangewezen voor H M. de heer Lotge ring, voor de Prinses de heer J. C. W. Thoolen en voor den Prins de heer A. L. G. van Hoo genhuyze. Duizenden en duizenden waren Sterdam gekomen, duizenden en hadden zich reeds vroeg langs den weg ge schaard. De scholen waren gesleten. De vrije Zater dagmiddag had van zelf werkplaatsen en kantoren vroeger doen sluiten. Zoo groeide deze Zaterdag tot nalen Feestdag. Het eigenlijke landgoed „de Slangenburg”, ge legen aan beide zijden van den weg Doetinchem- Varsseveld. beslaat een oppervlakte van 725 H A. Als tweede complex behoort daarbij een bosch- terreln van ongeveer 375 H A. onder Zelhem. In 1895 is het landgoèd door aankoop eigen dom geworden van de familie Passmann te Dutsburg; het staat onder beheer van den heer Beltman. Verspreid over het landgoed liggen een 33-tal boerderijen met een grootte van 535 H A. Ver der wordt het bezit ingenomen door loof- en naaldhoutenbosschen. resp. 390 en 4OÖ”*W.A. 'groot, alsmede door enkele complexen hakhout. Deze laatsten zijn en worden geleidelijk ver vormd tot opgaand eikenhout, waarvan reeds mooie voorbeelden te vinden zjjn. Van Westendorp rijdend ln.de richting Doe- tfnehem, werd even voorbij den rijweg naar het kasteel „de Slangenbrug” rechts afgeslagen en volgden we een minuut of tien den weg naar Halle. Dan was het uitstappen en werd een mooie wandeling gemaakt door een perceel van ongeveer 80-jarlge grove dennen Over den harden weg voerde de tocht ons door een met 27 jarige lariksen beplante laan. Links en rechts bevinden zich eiken van 35 jaren oud. De wandeling ging verder langs een Ujnspar- renbosch en een grove-dennenbosch Dit den- nenbosch is oorspronkelijk een eikenbosch ge weest met een natuurlijke menging van grove- den. De grove-den heeft de overhand gekregen en den elk verdrukt. Na nog een eikenbosch en beukenboech te zijn doorgewandeld, vonden we wederom de toer auto's om ons naar „De Wtemellnk” te brengen, waar een verversching werd gebruikt. De toerauto's brachten ons dan wederom naar een schoon oord, om een tweede wandeling te maken. Door schitterende bosschen werd gewandeld, totdat we ten slotte op een laan uitkwamen, waar we van een prachtig gezicht op het kasteel „Ruurlo” genoten. Over dit kasteel, het einddoel van dezen heer lijken tocht, willen we eenige bijzonderheden vertellen. J. W. A. Mulder, Oud-Luitenant ter Zee. Direc teur bijkantoor OLVEfi voor Noord-Holland, Heemstede; J. de Graaf. Schout bij Nacht, Chef van den Marinestaf, 's-Gravenhage F. M. Fran sen van de Putte. Oud-Luitenant ter Zee. 's-Gra venhage; R. G. M Heg. Oud-Officier der Mari niers. Directeur der N. V. Transportonderneming N. V. Exp. onderneming van Gend en Loos te Utrecht; P. J. J. Michlelsen, Oud-Officier der Mariniers, gep. chef arbeidsinspectie Ned. Indlë, 's-Gravenhage; R. H. Wjjmans, Gep. Kapitein Luitenant ter zee, 's-Gravenhage; F. F. Prager. Gep Luitenant ter Zee le klasse, Agent Ned. Bank. Zwolle. Voor wat de oud-Adelborsten betreft. Schout-bij-nacht De Graaff, by verhindering van kolonel Romswlnckel, in devoorbereiding van de vorming van de eerewacht een belangrijk aandeel genomen. Aangenaam werden de deelnemers verrast door de ontvangst dezer dagen van een schrijven na mens de Koningin van hun jaargenoot, den ad judant der Koningin Kolonel Jhr. C. M. Storm, van 's-Gravesande, houdende mededeeling, dat de Koningin Inderdaad zeer waardeerde het voornemen van de oud-cadetten en adelborsten van 1898, zich thans, bij de huldiging op 9 Sep tember as. weder als eerewacht op te stellen. H.M.. zoo vervolgt het schrijven, heeft aan Hare erkentelijkheid uiting willen geven door U bij gaande Herinnerlngsmedaille te verleenen De Koningin heeft in de zevandew gebrulkeljjken weg langs Hr. Ms. Secretarie willen afwijken om mij in het bijzonder als uw aller jaargenoot met de toezending te belasten. H M. verleent u hier bij het recht, de medaille te dragen. De Herinnerlngsmedaille is in dof zilver uit gevoerd en vertoont aan de voorzijde de beelte nis der Koningin, terwijl op de andere zijde een inscriptie voorkomt: „1898 Eerewacht cadetten en adelborsten 1933”. Het lint, waaraan de me daille gedragen wordt, is in de kleuren van den Koninklijken standaard, blauw met goud (oranje). Er was een heele organisatie voor noodlg geweest, om die 45000 deelnemenden en er kwamen er zelfs nog op 't allerlaatste oogen blik ondanks de tijdige oproepingen!-zoo danig op te stellen, dat de menschen niet heel den dag op 1 opstelllngsterretn behoef den te toeven. Provincies en deels ook stede- gewjjze was de indenting geschied. Desondanks reden de galakoetsen open voor. Wat is zoo n ouderwetsche galastoet toch pit- teresk en oogenbekorendVier paarden voor den koets met twee ruiters.... Het publiek wil graag wat zien.... en het kreeg wat te zien. Duizenden langs den weg.... overal vlaggen en oranje. Overal enthousiasme voor ons Vor stenhuis. voor Koningin Wilhelminahet zelfbewustzijn van ons volk rond Oranje groeit.... de Dam, heel de lange weg naar het Stadion, de straten rondom het Stadion waren met een duizendkoppige menigte gevuld. De politie had een moeilijke taak, maar ze treedt menschkundlg en tactisch over 't algemeen op. Ze laat de menschen zooveel mogelijk zien, be grijpend dat allen om de koninginne komen. De politie zorgt, dat de orde gehandhaafd blijft zonder de menschen noodeloos te hinderen. Groningen. Drente. Overijsel, Limburg. Zee- land. Noord-Brabant, Utrecht, GeldeAand. Het IJsclubterreln was evenwel te klein om alle groepen te bevatten en daarom waren op het Olymplaplein bijeengebracht de groe pen uit Noord-Holland en Zuld-Holland. Enkele groote steden waren afzonderlijk ge groepeerd; Zoo was het IJsclubterrein gewezen aan Amsterdam, Rotterdam, Haag en Utrecht. Als voorzitter van de Commissie van Advies hield ds. A G. H. van Hoogenhuyze de wel komsttoespraak. Blijkens het voorlooplg verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot aanvulling van de hooger-onderwjjswet betreurde men al gemeen, dat bepalingen als die van dit ontwerp, strekkende om de Regeering te machtigen, het aantal buitenlandsche studenten te beperken. In overweging genomen moesten worden. Men begreep, dat slechts de buitengewone tijdsom standigheden de Regeering tot de Indiening van het ontwerp hebben gebracht. Intusschen gevoelden zeer vele leden ernstige bei waren te gen de voorgestelde maatregelen, terwijl de memorie van toelichting hen geenszins van de noodzakelijkheid daarvan had overtuigd. Zij waren van oordeel, dat van de eeuwenoude traditie van Nederlandsche gastvrijheid alleen dan afgeweken mag worden, wanneer onem- stootelük vaststaat, dat de offers, welke zij vergt, voor ons land te zwaar worden. In de tweede plaats werd betoogd, dat door her weren van buitenlandsche studenten onze eeuwen oude invloed op de wetenschanpcHIke vorming van vele vreemdelingen, en daarmede tevens onze invloed op het buitenland in het algemeen aanzienlijk zal worden verminderd. Men meende ook de vrees niet te mogen on derdrukken. dat andere landen represa’lle- maatregelen zouden nemen tegen Nederlapdeis. die aldaar hun studie volbrengen. Voor het geval het ontwerp wet mocht wor den. werd van vele zijden erop aangedrongen, daarin een aantal verzachtingen op te nemen. nale kleederdrachten ..van banters, van Volendammers en Urkers, Friezen en Groningers, van Drentenaren de menschen uit de plaatsen rond de vroegere Zuiderzee. van Stadion, «ouden deelnemen. De opzet was H M. de Koningin btf haar bezoek aan Amsterdam een nationale hulde te brengen. Deze hulde had niet alleen ten doe) te toonen, dat de hoofdstad een machtig bol werk is rondom den Troon van Oranje, maar tevens om aan het geheele Nederlandsche volk gelegenheid te geven zijne Vorstinne te eeren ter gelegenheid van haar regeeringsjubileum. De gedachte was van jongeren uitgegaan, die zich de hulp van ouderen hebben verzekerd. polder toe zijn ze naar Amsterdam gekomen, de aanzienlijken en de eenvoudigen, om Uwe Ma jesteit te huldigen. 30.000 in het Stadion, 45000 die in een kleurenrijk défilé van hunne ver knochtheid aan het Oranjehuis willen blijk ge ven, terwyl vele meerdere duizenden in Neder land en in Nederlandsch-Indië, luisterend m hun huiskamer naar wat hier geschiedt, in die hulde instemmen. Uwe Majesteit aanvaarde deze hulde als een bewijs, dat in het hart van Neerlands volk on uitroeibaar is vastgelegd de liefde voor Uwe Majesteit en voor het Huis van Oranje, waar aan het naast God zooveel heeft te danken. Laten de tijden moeilijk zfjn en de horizon donker, wjj weten dat boven het wereldgebeu ren de Almachtige God staat, en Hem willen wjj bidden, dat trots alle stormen van den tijd Nederland en Oranje onverbreekbaar één mo gen blijven. En als zoo straks uit de monden van deze vele duizenden het aloude Wilhelmus zal op klinken. dan is dat méér dan het zingen van ons Volkslied, dan wordt daarin vertolkt de bede dat God Uwe Majesteit en Haar Huis nog vele jaren voor ons land en ons volk sparen moge Wij willen dat zeggen allen te zamen met deze drie woorden; Leve de Koningin!!! Eere-voorzitters waren jhr. mr. dr. A. Röell, Commissaris der Koningin in Noord-Holland, en dr. W. de Vlugt, Burgemeester van Am sterdam. Een uitgebreid eere-comité had zich gevormd, waarin van kath. zijde o. a. zitting hadden genomen kanunnik deken mgr. dr. G C. van Noort, de voorzitter van „Katholiek Amsterdam” mr. A. J. M. Hendrix, A. Laudy, O. Oltshoorn. mr. L. F. A. M. van Ogtrop, mr. C. P. M Romme, mr. G. M. de Vries Feyens. Een Commissie van advies was ge vormd, bestaande uit de heeren ds. A. G. H. van Hoogenhuyze, voorzitter, A. Asscher. Jan ter Haar Jr.. mr. A. J. M. Hendrix, ds. A. Klinkenberg, mr. D. W. O. A. Schut en C. G. Vattler Kraane. In het Uitvoerend Comité hadden zitting ge nomen de heer F. K. Lotgering, voorzitter, J. C. W Thoolen, vice-voorzitter, E. A. G. van Hoogenhuyze, secretaris. G. Verhoef, penning meester, K. Schouten en G. H. Joosten. De technische leiding was In handen van den heer F. Thoolen. baar het Nederlandsche volk is, dat Uwe Ma jesteit deze hulde heeft willen in ontvangst ne men. Heden stroomt er een vloedgolf van vreugde door ons volk heen, omdat het dankbaar ge denken mag. "idat Uwe Majesteit vijf en dertig jaren lang den scepter draagt door God in 1898 in Uwe nanden gelegd. Nederland is dankbaar aan God. die aan ons land en volk Uwe Majesteit schonk. Nederland is dankbaar aan Uwe Majesteit voor de groote trouw en zeldzame toewijding waarmede Uwe Majesteit al die Jaren, waarvan er vele uiter mate moeilijk waren. Haar Koninklijke taak heeft vervuld. Eén eenig partijloos juichend volk heeft zich heden in het Amsterdamsche Stadion vereenigd om aan Uwe Majesteit een nationale hulde te brengen, daartoe gedreven enkel en alléén door de innige liefde voor Uwe Majesteit, die er leeft in de harten van Neerlands volk. En nu is dit het bijzondere van deze huldi ging. dat die is voorbereid en uitgevoerd door Neerlands jongeren, die nu nog staande in den bloei der jeugd, straks de plaatsen zullen inne men door de ouderen ledig gelaten, en die he den aan Uwe Majesteit en aan heel het Ko ninklijk Huls willen toonen. dat er een Jong Nederland is. dat onverzwakt en ondubbelzin nig zich schaart om Uwer Majestelts troon. Een jong Nederland, op hetwelk Uwe Majesteit re kenen ken. dat ten allen tijde bereid is om als dat wat God verhoede, ooit noodld zou zijn, alles voor Uwe Majesteit te offeren. Daaraan heden voor Uwe Majesteit uiting te geven is hun een voorrecht en een eer. En aan den oproep der jongeren hebben de ouderen gehoor gegeven. Vanuit de elf provin ciën, tot zelfs uit den nieuwen Wierlngermeer- Enorm was de belangstelling voor deze Sta- dionplechtlgheid, zoowel van de zijde van het publiek ais van de zijde der deelnemende ver- eenlglngen enz. Reeds een week te voren was het Stadion uitverkocht. Men heeft nog ge poogd op allerlei wijze meer plaatsen te ken dan oorspronkelijk in het Stadion zijn ge bouwd. Wanneer het reuzenstadion grooter ware geweest, hadden de inrichters der plech tigheid nog tallooze aanvragen kunnen inwil ligen, die nu helaas moesten afgewezen wor den. Dertig duizend menschen in het Stadion. Vijfenveertig duizend menschen in het défilé. Groot en grootsch was dit alles. Het défilé wordt dan onderbroken door een dansgroep van vierhonderd meisjes die de na tionale kleuren dragen, tezamen een reuzen vlag vormend, voorttrekkende de zegewagen met de wapenschilden van het Koninklijke Huis. Hoog op een stellage van 35 treden troont de Nederlandsche Maagd als symbool van ver trouwde eenheid. Onder leiding van LUI Green voert de groep meisjes een dansgroep uit. Het tweede gedeelte van het défilé, de fiet sende schooljeugd, de groq£e steden zullen hierna komen. Theo van den Bijl staat alsdan weer gereed om zjjn zangersgroep liederen van Valerius te doen zingen met. als slot, het Wil helmus als de Koninklijke Familie zelve in triumfalen aegetocht door het stadion weg rijdt. volgende week Inmiddels sullpn de defileerendeu groepen audiëntie verleenen. Bij nader onderzoek is gebleken, dat zeer onwaarschijnlijk is, dat de Weil-pallënten te Zwolle de besmetting hebben opgedaan in het Natuurbad „Vechterstrand zooals eerst verondersteld werd. Eerder komen als besmet tingsbronnen andere zwemgelegenheden in de omgeving van de Centrale Werkplaats te Zwol le in aanmerking, daar het juist opvallend Is, dat twee bankwerkers van de C. W. geïnfec teerd zijn en deze werkplaatsen een beduiden de rattenbevolking herbergen. Hoewel de Centrale Reiskas van het Werkliedenverbond aanvankelijk geen reis zou organiseeren in verband met de tijds omstandigheden, zullen dit jaar toch nog twee reizen naar Rome geschieden, als gevolg van de samensmelting met het R. K. Reiscomité van Spoorwegpersoneel te Venlo, waarvan de leden In de Centrale Reiskas werden opgenomen en omdat het spoorwegpersoneel door bet vrij ver voer weinig reden heeft, dit Heilig Jaar uit Rome weg te blijven. Het spreekt vanzelf, dat ook particulieren aan de reis kunnen deelnemen. De eerste reis is van 13 tot 21 October en gaat achter elkaar door naar Rome en terug. Verblijf te Rome vijf dagen. De tweede reis gaat van 12 tot en met 23 October, logeert op heenreis één nacht in Ge nua. verblijft te Rome vjjf volle dagen, ontmoet daar de deelnemers aan de eerste reis, logeert op den terugweg één nacht te Milaan en één nacht te Luzern en keert 23 October weer in Nederland terug. Prospectussen verkrijgbaar te Venlo. Blerik en Utrecht, en wel bij de heeren: W Hendriks. Heutzstraat 44. Venlo; H van Borren, Lamber- tusplein, Blerik; J. A. Schutte. Drift 101—12. Utrecht. Het plan om thans uit deze oud-cadetten en adelborsten opnieuw een eerewacht te fonnee- ren, is tegelijkertijd gerijpt bjj een oud-adel- borst, kolonel Romswlnckel en oud-cadet gene raal Kies. Kolonel Romswlnckel was echter persoonlijk door verblijf in het buitenland tot zijn leedwezen verhinderd aan de eerewacht deel te nemen. Men is er echter in geslaagd een eerewacht te formeeren. bestaande uit 18 oud-cadetten en .18 oud-adelborsten. De oud-cadetten zijn de volgende: R. C. Bakker, oud-lultenant der infanterie, onder-directeur der Topografische inrichting, te 's-Grayenhage. C. A. van Beugen Bik. lult.-ko lonel, commandant van het 14e reg. infanterie te Bergen op Zoom; J. H. A. de Voogt, oud-lult. der infanterie K.N.I.L., oud-hoofdambtenaar der staatsspoor- en tramwegen in Ned.-Indlë, te ■s-Gravenhage; W. Lasonder. luit.-generaal der infanterie K. N. I. L. b. d., te Wassenaar; H. A. C. Fabius. Generaal-Majoor Inspecteur der Cavalerie. Commandant der Lichte Brigade, 's-Gravenhage; R. H. A. van den Wall Bake, Luit.-Kolonel Commandant van het Korps Rij dende Artillerie Velp; G. L. M. H. Hlgly. Kolo nel Commandant der He Artillerie Brigade, Epe; C. H M. H. Kies, Generaal-Majoor der Artillerie K. N. I. L. b. d„ Oud-Gedelegeerde van den Volksraad van Ned.-Indlë, 's-Gravenhage; P. E. van der Burg, Generaal-Majoor Inspecteur der Genie K.N.I.L. b.d.. 's-Gravenhage; W. J. Ar- rlëns, Luit.-Kolonel Commandant van het Regiment Infanterie. Bergen op Zoom; L. J. de Wolf, Kolonel Hoofd-intendant. 's-Gravenhage; J. A. ten Cate. Kapitein der Infanterie b.d., Brussel; M. J. van Lakerveld. Oud-Luitenant der Infanterie K.N.I.L.. Ridder der Militaire Wil lemsorde, Oud-Admlnistrateur der Bllliton- Maatschappij. 's-Gravenhage; Luit.-Generaal der Infanterie K.N.I.L. b.d.. 's-Gravenhage; Jhr. K. F. Quarles van Ufford; Luit.-Kolonel Commandant van het 3e Rege- ment Veld-Artillerle, Breda; Ir. G. E. van Lier, Oud-Luitenant der Artillerie K.N.IX., Oud-Di- recteur van den Gemeentelijken Telefoondienst, 's-Gravenhage; A. F. A. Heytlng, Oud-Cadet der Genie. Letterkundige. 's-Gravenhage; L. J. Harmsen, Oud-Luitenant der Genie K.N IX., Directeur der Nederl. Ind. Levensverzekering en Lijfrente Maatschappij, 's-Gravenhage. De oud-adelborsten zijn: A. H. Sirks, Oud- Luitenant ter Zee. Gep. Hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, Waterschout te Rotter dam: P. M. van Riel. Oud-luitenant ter Zee. Di recteur der afd. Oceanografie en matitleme me teorologie van het Kon. Ned. Meteorologisch In stituut. De Bilt; C. J. E. Brutel de la Rivière, Vice-Admiraal, Commandant der Marine. Wil lemsoord; A. F. H. Dalhuisen. Gep. Kapitein ter Zee, Den Haag; R. H. Arntzenius, Kapitein ter Zee, Directeur van het Loodswezen in het 6e district te Vlissingen; C. L. M. Bijl de Vroe. Gep. Luitenant ter Zee. Agent Ned. Bank, Almelo; R. H. Haantjens, Gep. Kapitein ter Zee, Zeist: B. Kruys. Kapitein ter Zee, Directeur van het Loodswezen in het 3e district te Amsterdam; J. Oee .Klolonel der Mariniers, Chef van het Korps Mariniers, te Rotterdam; C. R. van Blyenburgh. Gep. Kapitein der Marfniers. Chef van den Ci- vielen Dienst Kon. Hollandsche Lloyd, Hilver sum; C. RUhl, Gep. Kapitein te Zee, Vlissingen; Verscheidene leden vestigden de aandacht op het fei£, dat de voorgestelde regeling geen be trekking heeft op de gemeentelijke en de Vrije Univertlteit te Amsterdam, noch op de R K. unlversiteit te Nijmegen. Heeft men in het bij zonder de bescherming der Nederlandsche af gestudeerden op de arbeidsmarkt op het oog. dan zal de bejialing weinig resultaat opleveren, daar de buitenlanders aan deze universiteiten toch nog terecht kunnen. Andere leden kwa men bij voorbaat tegen beperking van de vrljj^ heid dizer universiteiten tot het toèiaten van buitenlanders krachtig op. Voor den Staat is daaraan geen geldelijk voordeel verbonden Voorts werd erop gewezen, dat ook op dc Land- bouwhoogeschool de voorgestelde bepalingen niet toepasselijk zullen zijn. Het kasteel Ruurlo. of Roderio, zooals het toen genoemd werd, ging in 1420-, door verkoop over op Jacob van Heeckeren en het bleef in handen van deze familie tot 1688. toen een nakomeling in vrouwelijke lijn Ruurlo verkocht aan Adriaan Schimmeljienninek van der Oye. Doch in 1705 werd het weer teruggebracht in het geslacht Heeckeren. waaraaan het ook thans nog behoort. In den bouw van hel huls treft men verschil lende perioden aan. Een steen boven het water vlak wijst naar de 14de eeuw terug, terwijl de hoektoren van 1572 is. Het geheel is omgeven door eeuwenoud ge boomte. Vlak bij het kasteel vinden we een der breed ste en langste eiken oprijlanen van ons land. Links stroomt de Ruurloeche beek, welke de geheele bezitting doorsnijdt en de grachten voedt. Een brug over deze beek leidt naar het Molenbosch met den ijskelder, een tweede brug voert naar den Hengeloschen kunstweg en den Zelhemschen landweg, die naar den Doolhof en het Wlndmeulenveld gaat. Bjj de Wittebrug gaat de beek door den Vor- denschen weg; tusschen deze brug en den over weg van de spoorlijn RuurloDoetinchem ligt rechts het Ravenbosch en over de spoorlijn het Sophiapark. Een uitgezocht plekje natuurschoon is het bosch „de Meene" dat bij het kSsteel behoort. Een enkele omgevallen boomstam herinnert aan den cycloon van 1925. Aardig is het dool hof, een warnet van boschwegen, die tenslotte uitkomen op een pleintje met een bank. Het Wlndmeulenveld, waar men nog een rijke vegetatie der Junlreus of Jeneverstrulk aantreft, Is nog een overblijfsel uit den tijd toen het Ruurlosche land nog woest en onontgonnen was. Vanuit Ruurlo werd de thuisreis weer aan vaard Allen waren vol lof over het vele natuur schoon, dat dit deel van het land te zien biedt. Het Stadion vulde zich snel. Aan het ver zoek om te kwart over twee aanwezig te zijn hadden zéér velen, maar niet allen voldaan. Om half drie zou echter de Koninklijke Fa milie komen en daarom konden tegen dien tjjd verscheidene menschen door de afsluiting niet meer het Stadion bereiken, al toonde de politie alle bereidwilligheid en medewerking. Doch om half drie was de reusachtige ruimte, waren zit- en staanplaatsen gevuld. Op de eeretribune hadden plaats genomen de leden van het eere-comlté. de ministers, de gezanten, vele bestuurderen van stad, gewest en land„ kerkelijke en wereldlijke hoog waar- digheidsbekleeders, civiele en militaire overhe den, die in hun uniformen kleur en leven aan het schouwspel geven. Een groot aantal bur gemeesters uit heel het land droegen hun ambtsketen. De klokken beierden, de saluutschoten van de „Heemskerck" dreunden door de lucht om de komst van H. M. aan te kondigen, die In galakoerts a la deaumont bespannen door de Marathonpoort het Stadion zou binnenrijden Met het oog op t gevaar van het schichtig worden der paarden was verzocht niet te jui chen en te applaudlsseeren alvorens de Vorste lijke Gasten In de Koninklijke Loge hadden plaats genomen. Door eendrachtig samengaan van alle deel nemenden was de Koninklijke Loge smaakvol met een waren schat van bloemen versierd. Theo van der Bijl stond met zijn zangeres sen en zangers gereed: Toonkunst. Kon. Ora- torlumvereenlgtng, Kath. Oratoriumvereen. en Christel. Oratoriumvereen. verleenden mede werking. Er warem--500 zangers om het Kro- ningslied van 1898 in te zetten. Geen politieke groepen namen aan dit défilé deel. Dit moest alleen een beeld geven van nationale eenheid. Uit alle geledingen van ons maatschappelijk leven kwamen de deelnemers en deelneemsters. Daar waren de Graalmeisjes in hun kleurige costuums. daar was een groep van den R.K. Vrouwenbond, daar was een deputatie van het R.K. Post-, Telegraaf- en Telefoniepersoneel, daar was de R.K. Polltie-organisatle en de Kath. Pro pagandiste i en nog zooveel meer mannen en vrouwen uit tiet katholieke organisatieleven. Een rijkdom van vanen en banieren had den allen meegebracht. Hoe kleurden ze fel in de zon! Rijk van afwisseling waren de vele natio- Zeeuwen en Bra- van en Het programma ving aan met een ruiter- defilé van alle vereeniglngen bjj de federatie van landelijke rultervereeniglngen aangesloten. Dit rijke programma is natuurlijk nog lang niet .afgewerkt" als dit blad in de handen onzer lezers komt. Want wel staat officieel vermeld dat bü zessen de plechtigheid is geëindigd, maar de insiders vreezen dajt het wel een uurtje later zal worden. En de Koningin heeft te ken nen gegeven dat zü geen baast had Na de landelüke ruiter die hun vanen op *t terrein achterlaten, komt de militaire .politie onder luitenant P. Heken haar riiiterkunst too nen. Haar volgen de ruiters van den Bond van landelüke ruiters van den Noord-Brabantschen Chrlstelüken Boerenbond op. In rüen van acht marcheeren dan. met vaan del- en banierdragers voorop, de bonden, cor poraties, vereeniglngen aan met emblemen, schilden, banderollen, vlaggen om voorbü de Koninklüke Loge de Vorstinne te eeren. Eerst de provincies In wisseling van dracht .n kleur.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 21