EEN NIEUW PROBLEEM H De Koningin de hoofdstad Het Koningschap in t RONDVAART VAN DE PRINSES f ZATERDAG 9 SEPTEMBER LEEKEPREEKEN SCHITTERENDE BLOEMENHULDE VOOR H. M. DE KONINGIN i R.K. BLINDEN RAAD Beruchte smokkelaar gepakt Te Nymegen opgericht Voor de derde maal gearresteerd Rondvaart Prinses UITVOER VAN STEENKOLEN Gaat België invoerrechten heffen HET UNIFORMVERBOD Verzet in Universitaire kringen CRIS1S-BOTERMERK WEER TERUG OP URK Na de conferentie* in Den Haag Overwerk in confectiefabrieken DOOR EEN AUTO GEDOOD Bloemencorso Wielrijder reed in zigzaglijn MIDDENSTANDSCONGRES BELANGRIJKE OPDRACHT Invoer van bananen I i Kinderhulde op den Dam WERING VAN VREEMDE STUDENTEN PERMANENT HOF VAN ARBITRAGE H. M. bezoekt de tentoonstellingen ten bate van het Crisis-comité in het Stedelyk Museum Ter eere van H. M. de Koningin werd Vrijdag te Amsterdam een bloemencorso gehouden door Aals meerders vanwege de Vereeniging ter bevordering van Amsterdams belangen en van het Vreemde lingenverkeer ,,’t Koggeschip”. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana onderhouden zich met de deelnemers aan het bloemencorso Wat aan de plaatselijke overheid blijft overgelaten Op 28 September te Breda* Prins naar Amstelbrouwery Langs de oorlogsschepen nogal 1) Staatkundige opstellen. 1904. HOMO SAPIENS X van Jong, Graichen en i i IT maakt, ■kenls van de dagbladpers Hoefnagels te Nijmegen. A. Bar te Bentveld bij Haarlem en A. C. J. Moonen te Maastricht. Als dagelyksch bestuur werd aangewezen: dr. Hoefnagels, voorzitter, rector van de Heuvel, vlce-voorzitter en A. O. J. Moonen, secretaris penningmeester, Parkweg 5, Maastricht. HM. de Koningin Is gistermorgen wederom ten paleize gebleven, terwijl de Prins en Prin ses ieder afzonderlijk uitreden, om zich met enkele personen uit het Amsterdamsche leven te onderhouden. Dezen keer waren daarvoor genoodigd de heeren J- Stroeve, voorzitter van de Vereenlglng voor den Effectenhandel en 8. P. van Eeghen, oud-voorzitter van de Kamer van Koophandel der hoofdstad. Na langdurige nasporingen hebben Duitsche rechercheurs in een woning aan de Duitsche grens bij. Venlo den lang gezochten bestuurder van den gepantserden smokkelauto A. O. gear resteerd, die gedurende ruim 2 Jaren Noord- Llmburg zoowel als de Duitsche grensstreek onveilig maakte met zijn pantserauto, waarin regelmatig groote hoeveelheden tabak en koffie werden vervoerd. O. Is voordien reeds tweemaal gearresteerd, doch wist telkens op verbluffend brutale wijze te ontkomen. Zijn compagnon H. Schommer vluchtte naar Nederland, doch te Venlo werd 1 '1 gegrepen en als ongewenschte vreemdeling op last van den Inspecteur van den vreemde lingendienst In Öen Haag uit het land ver wijderd. O., die zich na zijn laatste ontsnap ping in de Duitsche grensstreek had schuil gehouden, werd ontdekt door een patrouille, die onverwijld den naastbljgelegen douane post waarschuwde, waarna een inval gedaan werd in de woning. Daar werd de beruchte smokkelaar gearresteerd. Hij is in de strafge vangenis opgesloten. ziek van de Burgerwacht was aanwezig om te drie uur by de aankomst van den bloemen- stoet het Wilhelmus In te zetten. De Konink lijke Familie verscheen om het feest der bloe men te aanschouwen. Door bovengenoemde hee ren werd ’n schitterend bloemstuk van 500 ro zen H M. aangeboden. De Koninklijke Familie was eerst op het bal- con verschenen, maar kwam vervolgens naar beneden om daar de bloemenhulde in ontvangst te nemen en langs de voor het paleis In drie rijen opgestelde prachtige auto's te schrijden en vervolgens langs de juichende kinderen. Vervolgens schreden de kinderen langs H. M. en legde elk een bloemenruiker aan haar voe ten. Dit was een zeer aangrijpend moment. Een onzer correspondenten verneemt uit de kringen van onze mijndlrectles, dat België het voornemen heeft, om Invoerrechten te gaan heffen van steenkolen. De Koningin dankte de heeren voor de zoo geslaagde hulde, Haar gebracht. Na afloop trok de stoet langs Damrak, Prins Hendrikkade. N. Z. Voorburgwal, Singel, Regu- liersbreestxaat, Utrechtschestraat, Stadhouders kade. Te Aalsmeer werden de organisatoren op het gemeentehuis door B. en W. ontvangen. Na de bloemenhulde op den Dam vertrok de Koninklijke Familie naar het Stedelyk Museum ter bezichtiging van de zeldzame tentoonstelling welke aldaar door en ten bate van het Cnsls- comlté Is Ingericht De vorstelyke bezoekers werden allereerst be groet door den directeur van het museum den heer C-WJI. Baard en rondgeleld door prof. J.C. van Eerde, voorzitter van het tentoonstelllngs- comité, mevr. F. J. Vattler Kraane-Daendels en Ir. Blocq van Kuffelen, leden van dit comité. Aanwezig waren mede de heeren Vattler Kraane mevr. Westendorp Osieck en de schilders de heeren Mastenbroek en Dooyewaard. De Ned. R. K Middenstandsbond zal Don derdag 28 September te Breda zjjn tiende con gres houden. Het congres zal één dag duren, 's Avonds te voren worden de deelnemers verwacht op een reunie van de ontvangende vereeniging. Op het congres zal aan de orde worden ge steld het in deze dagen zoo allerbelangrijkste en aller-actueelste onderwerp van de „Wette lijke bescherming van het Kleinbedrijf," .dat zal worden Ingeleld door twee schriftelijké prae- adviezen, van de hand der heeren prof. dr. W. J. M. Koenraadt, hoogleeraar aan het Groot seminarie te Hoeven en dr. H. L Jansen, lei der van dé Economische afdeellng van het Bureau van den Ned. R.K Middenstandsbond schip en nam op de kade In den gereedstaanden auto plaats, waarmee naar het paleis werd te ruggereden. De machinefabriek Gebr. Stork en Co. te Hengelo heeft van de afdeellng Tilburg van den Noord-Brabantschen Christeiyken Boeren bond opdracht gekregen tot den bouw van een destructor voor afgekeurd vee. De firma heeft de hand weten te leggen op het z.g. systeem „Hassel”, waarbij genoemde cadavers en het afval worden gesteriliseerd door middel van benzine-extractie. De installatie wordt geheel in de fabrieken van Stork vervaardigd. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat het In zyn beschikking van 23 Augustus J1 bepaalde bedrag, dat bij den in voer van bananen per K.G. netto zal worden geheven niet ia 0.06 per K.G„ doch f 0j03 per K.G. netto. Heel den nacht was door vele Amsterdam sche bloemisten voortgewerkt om met behulp der Aalsmeerder bloemen, door de Aalsmeer der kweekers daarvoor beschikbaar gesteld, de circa dertig luxe-auto’s om te tooveren in reus- Een nota van wijzigingen op het wetsont werp inzake het uniformverbod geeft een bij zondere bepaling tot bevordering van een spoe dige Inwerkingtreding van het ontwerp. Een nieuw art. 2 bepaalt namelijk: Deze wet treedt In werking met Ingang van den dag na dien harer afkondiging. De minister zegt nog tn de memorie antwoord Het uitsteken van partyvlaggen en andere emblemen als bezems e.d. uit hulzen valt niet onder het voorgesteld artikel. De minister zou deze materie, welke eenigszlns anders ligt van het motief van tegengaan van militaire machtsontwikkeling van politieke organisaties naast het wettig gezag is ten deze bijv, geen sprake en ook als minder dringend Is te be schouwen, voorlooplg aan de plaatselijke over heden willen overlaten. Gelijk bekend Is in Den Haag b.v. op dit gebied ook reeds een plaatse lijke verordening tot stand gekomen. De Minister van Sociale Zaken heeft onder bepaalde voorwaarden Ingewilligd het verzoek van de Vereeniging van Confectie fabrikanten te Amsterdam, den Nederlandschen Bond van Mannelijke en Vrouwelijke Arbeiders in de Kleedlngindustrie en aanverwante Vakken te Amsterdam, den Nederlandschen Bond van Chr. Arbelders(sters> in de Kleedlngindustrie te Rotterdam, den Ned. Roomsch-KathoUeken Naaisters- en Kleerzeakers Bond ..St. Gerardus Majella" te Utrecht en den Landelyken Fede ratievee Bond van Arbeiders (sters) in de Klee- dingindustrie te Amsterdam, daartoe strekken de, dat in de confectiefabrieken van werk gevers, lid van genoemde Vereeniging, door ar beiders va o 16 jaar of ouder arbeid wordt ver richt in afwijking van het bepaalde bij artikel 24 der Arbeidswet 1919. Vrijdag is de deputatie van de Urker vis- schers uit Den Haag op het eiland weerge keerd. Na een onderhoud met de A. R. Kamer fractie zijn besprekingen gevoerd allereerst met minister Coljjn en vervolgens met minister Oud, die belden een spoedig groncLg onder zoek van de zaak hebben toegezegd. Waarde lener, ge zult vermoedeiyk ditmaal niet begrijpen, waar wij heen willen? Een vrij overbodige preek houden over de waarde van de katholieke dagbladpers? Neen, maar een bedel- preek, doch dan een van geheel bijzondere soort Nog nooit hebben wij een beroep op uw mild dadigheid gedaan; er *ijn er anderen, die u beter dan wij van uw geld kunnen afhelpen. In den «hikten zin des wtxirds komen wjj dan ook nle< De Crisis Zuivelcentrale deelt mede dat voor de week van 10 tot en met 16 September de prjjs van het crisls-botermerk op 1.en die van de vervoervergunnlng voor buitenlandsche boter op ƒ140 per KG. is vastgesteld. Volk en Mo- llcale misluk- 'p naar de wijze aan- In een Donderdag te Nijmegen gehouden vergadering is opgericht de RK. Bllndenraad, als orgaan van de geheele RK. Bllndenbewe- glng. In dezen raad hebben zitting genomen lector van de Heuvel voor het Instituut van Blinden te Frave „De Wijnberg", frater Josef voor de Le Sage ten Broek-bibliotheekvereeni ging. de beer J. G. van den Berg voor den RK Blindenbond. terwijl de in Nederland bestaande RK. Bllndenzorgcommissle zijn vertegenwoor digd door -kapelaan Brandehof te Amsterdam, I 'pen en de belangstellenden bij den steiger aan boord van de „Prinses Juliana", waar zij be groet werd door den heer M. J. van Alphen de Veer, inspecteur van het Nijverheidsonder wijs en voorzitter van'het bestuur van het On derwijsfonds yoor ,0eScheepvaart. Deze stelde verscheidene bestuursleden van het Onderwys- fonds en autoriteiten, die bij het bezoek aan wezig waren aan H. K. H. Prinses Juliana voor. oa. de heeren C. Fock. Inspecteur-Generaal voor de Scheepvaart, T. L. Meliema en A. C. G. v. d. Boom, respectievelijk inspecteur voor de Scheepvaart te Groningen en te Amsterdam, D. Bakker, adjunct-inspecteur voor de Scheepvaart te LJmuiden, kolonel Van Reede en J. G. Hen- driksen, secretaris van het Matrozen-instituut „Pollux”, P. Haverkamp, directeur van de Zee vaartschool te Amsterdam, L. Binnendyk en Dr. M. J. A. de Vrijer en het Tweede Kamerlid mej. mr. O. Frida Katz. De leerlingen van de Zeevaartschool „Ubel Tasman” te Delfzijl vormden de eerewacht, ter wijl de bootsman, commandant H. Buist, de gebruikelijke begroetlngs-fluitsignalen gaf. Een dochter van den directeur van het On derwijsfonds, mej. J; de Jong, bood de Prinses bloemen aan. Onder leiding van de heeren Van Alphen de Veer en De Jong bezichtigde Hare i Koninklijke Hoogheid het Instructievaartulg. i Om elf uur ving een rondvaart door de ha ven aan. Voor de Hooge Gasten waren stoelen geplaatst voor de brug, maar de Prinses verkoos het hoogste dek boven de stuurhut, vanwaar zij een ruim uitzicht had pver de omgeving. Vooraf- I gegaan door een boot van de havenpolitie en gevolgd door het oude Instructievaartulg ..Prins Hendrik” voer de „Prinses Juliana” met den oranje-blauwe standaard in top langzaam van den steiger. Het IJ voor Amsterdam bood een feestelijken aanblik. Tal van schepen waren gepavotseerd Bij K. B. is aangewezen als lid vanwege Ne derland van het Permanente Hof van Arbitrage mr. A, Anema, hoogleeraar aan de Vrije Unl- versiteft te Amsterdam, lid van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal. by u bedelen. Wij vragen slechts uw aller aan dacht voor een byzonderen noodtoestand, waar in de allerarmsten onzer geloofsgenooten zyn komen te verkeeren, een nood die meer gees- teiyk dan stoffelijk is en waarvoor nog geen oplossing is gevonden. Wy vragen de aandacht van allen, van hoog tot laag, van Blsschop tot kapelaan, van kapitalist tot eenvoudlgen arbei der, die nog het geluk heeft In eigen onderhoud te kunnen voorzien. De bood, welken wy bedoe len, is de volgende. In de kleine en groote ste den en op vele flinke dorpen bestond de lof- feiyke gewoonte, dat de bedeelden van Sint Vin- centius door bemiddeling van dit liefdewerk een gratis abonnement op een katholiek plaatselyk dagblad ontvingen. Naar onze informaties lui den, leverden de directies van de dagbladen deze couranten tegen verminderden prijs. De lang durige economische crisis heeft nu echter in heel wat parochies reeds een einde aan dit mooie liefdewerk gemaakt en dreigt in de naas te toekomst op nog veel meer plaatsen hetzelfde te doen. Het aantal bedeelden neemt nm. toe, de inkomsten verminderen sterk. Dus moet er bezuinigd worden! Waarop zal Sint Vincentius bezuinigen? Haar eenige „luxe” was het abon nement op een Roomsche krant I Waarde lezer bedenk, wat dit beteekent, vooral In onze groote steden. Daar waren vele honderden arme ge loofsgenooten. die door de hulp van St. Vin centius als eenige lectuur, als eenige geestelyke ontspanning een katholiek dagblad in huis kre gen. Neen, als eenige lectuur mogen we niet zeggen. In de groote steden weten communisten en andere ondergravers van de zedelyke en maatschappeiyke orde by voorkeur de huizen der armen te vinden voor hun pamfletten. Daar tegen bood de katholieke krant tenminste nog tegenweer. En met de bedeelden van Sint Vin centius staan in dit opzicht gelyk de duizenden werkloozen, die nog voor kort van hun karig loon trouw iedere week een kwartje afzonderden voor hun Roomsche krant. Maar ook dit mo gen zy thans niet meer doen. Ziedaar een noodtoestand, die nog niet pu bliek is opengelegd. Er is heel veel ellende in onzen tyd, er wordt ontzagiyk veel geleden; er wordt ook wel geofferd en geholpen; er zyn comités voor alles en nog wat. Eén voornaam ding is vergeten: aan den bedeelde en werk- looze is door de crisis zyn Roomsch dagblad ontnomen. Denkt hier eens over na! wy ontvangen ge regeld tientallen brieven van scherpzinnige lezers met behartigenswaardige opmerkingen Velen meenen zelfs de geheele economische cri sis te kunnen oplossen. Scherpt uw verstand eens op deze eenvoudige maar o zoo gewichtige vraag: boe helpen wy de minst bedeelden onzer geloofsgenooten aan zoo iets broodnoodigs als de katholieke krant? achtige rydende bloemstukken. Er waren pracht stukken by duizenden bloemen waren ver werkt. Groot was de belangstelling voor deze bloe menweelde toen de stoet rond twee uur de garage van Vueren naby den Amstelvecnschen weg verliet om langs den Overtoom naar de binnenstad te gaan en via de Leidsche straten. Spui, Rokin, te omstreeks 3 uur den Dam te bereiken. Daar waren vanzelfsprekend weer uitgebrel- de politiemaatregelen genomen. Het betrof hier een hulde der Aalsmeerder kweekers, wier co mité voor een jaariyksch bloemencorso aanwe zig was: o.a. de bestuursleden de heeren Oud, voorz. Mensing sect., en Bol en Jongkind, be- stuurderen. Vóór het paleis waren een tweehonderdtal schoolkinderen uit Aalsmeer opgesteld. De mu- Glstermogen om 11 uur bracht Z. K. H. Prins Hendrik een bezoek aan de Amstelbrouwery waar hy ontvangen werd door den President-’ Commissaris, den heer Jhr. Hooft van Wouden berg van Geeresteln, terwyi van de Directie mede ter ontvangst aanwezig waren de Heeren M .van Marwyk Kooy en Jhr. Six van Hllle- gom Na afloop van het bezoek keerde de Prins naar het Paleis terug. overal wuifden de vlaggen: oranje, rood-wit blauw en oranje-wlt-blauw. Op de steigers en langs de De Ruyterkade groepten de belangstel lenden samen. Met matig tempo bewoog zich het Instructie- vaartulg in Westeiyke richting. Op het Duitsche vrachtschip „Astarte", dat bevlagd en gepavol- seerd was, bracht de bemanning op correcte wyze het saluut. By den vischafslag lagen de Urkerbotters met de driekleur in top en even verder in de Burgemeester de Vlugthaven, we melden de vlaggen boven het mastbosch der daar gemeerde tjalken. Kort nadat de „Prin ses Juliana” haar rondvaart was begonnen, kraakte van Hr. Ms. Pantserschlp „Jacob van Heemskerk” het eerste saluutschot met narom melende echo’s over de stad. Met tusschenpoozen van vyf seconden donderden de schoten drie en dertig maal achtereen, telkens met driftige blan ke wolkploffen aan de flanken v»u het grys- grauwe gevaarte. Midden op het IJ wachtten twee sloepen van het bekende opleldingsvaartuig „Pollux”, de jonge matroosjes aan de riemen. Enkele minu ten voeren de sloepen met de ..Prinses Juliana” op, toen draaiden zy by, de jeugdige roeiers ver hieven zich van hun zitplaatsen en met de rie men hoog brachten zy bet saluut. e anti-monarchale stroomlngen. die zich i 1 tusschen 1830 en 1850 door geheel Euro- pa deden gevoelen en die tn 1*4* een oogenblik dreigden te zegevieren, hebben in Ne derland weinig kracht uitgeoefend," schreef mr W. H. de Beaufort een dertigtal Jaren geleden. „Ook thans zyn er hier te lande tegenstanders van het monarchale beginsel, maar zoo zy van de voikomgnMi^ieid om hunne meenlng open- iyk uit te spreken weinig gebruik maken dan ligt dit ongetwyfeld daarin, dat zy voelen, boe een dergeiyke uitspraak met den grondtoon der volksovertuiging in schellen weerklank is” 1>. Deze woorden hebben in den loop der jaren niets van hun juistheid en actualiteit verloren. Zelfs kan men zeggen dat zy hun bevesti ging hebben gevonden in de feiten. De gebeurtenissen, welke vóór vyftien Jaren in een groot deel van Europa de kronen deden vallen, hebben geen weerklank gevonden in ons land.. Veeleer werd de band tus^bhei narchle verstevigd, zooafe-^ie- king van den soclalistlschen gn macht in 1918 op overtuigende toonde. En thans, by de herdenking van Wilhelmi na's vyf en dertig-jarige regeeting. biykt op nieuw, hoe groot het aanzien is, dat de Ko ningin en in baar het Koningschap by ons volk geniet. Zelfs by de soclaal-democraten zyn in den laatsten tyd teekenen waar te nemen van een zekere kentering In hun houding tegenover de Kroon, al blyft hun party dan ook over t geheel tegen den monarchalen regeerlngsvorm gekant. Maar de ervaring, welke men in verschillen de landen met de invoering der republiek heeft opgedaan, is niet bepaald van dien aard, om geestdrift te wekken en tot navolging aan te sporen. Tegen het einde der vorige en In het begin der tegenwoordige eeuw placht men eens de Franschen na te zeggen: ,Jes rol 's sen vaut", vry vertaald: „het Koningschap heeft zyn tyd gehad." en het schokkende na spel van den wereld-oorlog scheen op dras tische wyze de juistheid van dat woord te be vestigen. j Het is echter zeer de vraag of velen van hen, die vroeger zoo dachten, er op dit oogenblik nog zoo over denken. En wanneer het bewys nog moest geleverd worden, dat de rechten en vryheden des volks onder een constltutloneele Monarchie minstens even veilig, even goed gewaarborgd kunnen zyn. als onder een republiek, dan zou daartoe zeer bizonder naar ons land kunnen worden verwezen waar Koningschap en Democratie op harmonische wyze samengaan. Het wetsontwerp-Marchant tot wering van buitenlandsche studenten heeft, naar „Het Volk verneemt, in universitaire kringen groo te verontwaardiging gewekt. Onder de professoren aan de universitelten bereidt men een adres voor, dat aan de' Staten Generaal zal worden gezonden. Men wil zich op het standpunt stellen, dat beperkende bepalingen in enkele speciale gevallen, in ver band met gebrek aan plaatsruimte, noodzake- iyk kunnen zyn, doch dat de algemeene be voegdheid tot wering van buitenlandsche stu deerenden, die de minister vraagt, als in strijd met de hoogste belangen der wetenschap moet warden afgewezen. et laatst verworven bezit heeft altyd de bekoring van het nieuw*. Zoo gaat het met groote en kleine zaken, met particu lier en gemeenschappelyk eigendom. Ook wy. groote menschen, blyven in dat opzicht als kin deren. Geef een Una met 8t. Nicolaas een kost baren spoortrein met rails en bruggen en via ducten, een stuk speelgoed van tientallen .gul dens, het zal er eenige dagen verrukt mee zyn. Geef het met Kerstmis een ding van enkele kwartjes, alle kans, dat de spoortrein vergeten wordt. Gaat het zoo ook niet met ons, met ons. groote menschen individueel, maar ook geza- meniyk als gemeenschap? Er zyn eeuwen gele den wonderbaariyke uitvindingen gedaan, welke een omkeer in de maatschappy brachten en de menschheld tot grooten zegen werden. Wy pro- flteeren er nog lederen dag van. Maar we heb ben de weldaad als een vanzelf sprekend iets tot ons genomen en hebben slechts oog en be wondering voor nieuwe vindingen, waarvan de glans van het pas ontdekte afstraalt en welke in haar onvoldragenheid nog nieuwe mogeiyk- heden, nieuwe toepassingen, beloven. Zoo bewonderen wy nog dageiyk? Ae geheim zinnige radio en volgen met Intense belangstel ling de vorderingen van de vliegtechniek. Mssr Wie heeft er nog een woord van waaraeering laat staan van dank over voor de uitvinding van de boekdrukkunst? En toch Is er zelden of nooit Iets door toeval aan het licht gekomen of door menschelyk vernuft uitgedacht, wat zóó diep in de menschelyke samenleving heeft ingegre pen. Om de beteekenis van de boekdrukkunst met een enkele gedachte te omvatten doen wy het best ons de wereld van heden zonder de drukpers in te denken. Zy zou onbestaanbaar zijn, omdat zy zonder de drukkunst nooit zoo zou zyn geworden, als zy thans is. Immers, alle groote uitvindingen van deze en de vorige eeuw, alle weldaden van snelverkeer en hygiëne, zyn mede door het bestaan van de boekdrukkunst in zulk een snel tempo en in zulk een omvang over de wereld verspreid. Het boek en het tyd- schrift, de krant en de brochure vormden de middelen van geestelijk verkeer, waardoor ge leerden onder elkaar Ideeën konden uitwisse len en waardoor het publiek kan worden voor- gellcht. Er mogen lntusschéÖ\allerlel andere middelen zyn gevonden om het gesproken ol geschreven woord te vermenigvuldigen en aan de massa bekend te maken; behalve, dat geen enkel middel zoo volmaakt en onbegrensd is als de boekdrukkunst, zou ook geen van alle, zonde: deze zelfde drukkunst als groote schakel, ont staan zyn. En wat de vinding van Gutenberg en Koster boven alle andere als voordeel beeft, is, dat zy de bezonken, weloverwogen gedachte van kunstenaar en geleerde zwart op w4t vast legt, welke men op ieder oogenblik en zoo dlk- wyis men wil voor het grypen heeft en dat eeu wen lang. De vraag is dikwyis gesteld, of die geweldige uitvinding van de boekdrukkunst niet eer ten verderf dan tot zegen van de menschheld is ge wti*t en nog is, een vraag, die moeliyk te be antwoorden is. wanneer enen er mee bedoelt af te meten of er meer zielen tot God mee zyn gevoerd of verloren zyn gegaan. Zóó gesteld is de kwestie voor geen mensch te beantwoorden wy kunnen er slechts dit van zeggen, dat de boekdrukkunst, mede in haar veelzydige en ver nuftige toepassingen, een bewonderenswaardlge uiting van bet menschelyk kunnen is en dat. voor zoover zy verderf brengt, dit alleen komt, omdat een in zichzelf goede zaak verkeerd wordt aangewend. Inmiddels is de verzuchting van menigeen verklaarbaar: was die. drukduivel maar nooit op aarde gekomen 1 Inderdaad, wtanneer men de geestelyke verwoesting aanschouwt door de producten van de drukpers aangericht, kan men tot zulk een ontboezeming komen. Want. film en radio mogen mede een groot aandeel w bet geestelyk verkeer hebben vejoverd. de pers is nog altyd bet machtigste wapen, omdat baai producten bet gemakkeiykst te vervaardigen en te vervoeren zyn. Een krant, een boek, een brochure steekt men in zyn zak en leest ze waar en zoolang men wil; mqn leest met sprongen, slaat over, waarin men geen belangstelling heel’, of herleest, wel drie malen, wat byzonder in den smaak valt. Op film en radio kan de over heid gemakkelyk beslag leggen; de stryd tegen de pers is veel moellyker. En hoezeer haar macht gevreesd wordt bewyzen de bewindslie den in de landen met een nieuwen regeerings- vorm, waar eerst met de producten der druk pers een papieren oorlog tusschen de burgers werd gevoerd, waar partyen elkander met dag bladen, brochures en pamfletten op het heftigst bestookten, totdat de bovendrijvende macht de teugels in handen had. Een van de eerste daden is dan altyd de vrijheid van drukpers opheffen Een regeering, welke zich niet stevig in het zadel voelt, weet dat de dagbladpers de publie ke opinie beteekent. Vandaar dat zy zich aller eerst van baar mee De ontzagiyke bel la door de katholieken en de geloovige christe nen In de meeste landen van de wéreld laat, m vele zelfs veel te laat begrepen. Met het tydlg opwerpen van een dam tegen de onchristeiyke pers zou een zee van ongeloof en zedeloosheid zyn tegengehouden. Een ulterlyk katholiek land als Spanje is een recent bewys, boe een anti- dericale pers in staat is om bet nationale leven van een godsdienstig volk zóó uit te hollen, dat «én stoot voldoende is om het ineen te doen storten. In ons land is wel laat maar toch nog tijdig de waarde van een katholieke dagblad pers begrepen. En al wordt dit onwaardeerbaar bezit, waarvoor een vorig geslacht zware offers heeft gebracht, door de jeugd van thans niet op waarde geschat en al is ook deze rijkdom al reeds als iets noodzakeiyks en vanzelfspre kends aanvaard, de beteekenis is er niet min der om. Een fraaien aanbllk bood de gepavolseerde .Ja cob van Heemskerk". Op het dek van den „greyhound", in de sloepen, op den uithouder In de kraaiennesten tot in de toppen der mas ten; overal stonden de Jantjes in keurig gelid. Midscheeps waren de adelborsten opgesteld, op het achterdek stond de wacht In het geweer en eindeiyk waren de officieren aangetreden. Hoornblazers bliezen de Wachtparade, schel klonk het fluitje van den bootsman, toen de roep van den commandant „Leve de Koningin”, hoe- ra's, gewulf en gejoel. Hetzelfde herhaalde zich eenige oogenblikken later by t passeeren van den jager Hr. Ms. „Ban- ckert” en de onderzeebooten. Ook hier waren officieren en bemanning aangetreden, roffelden de trommen en weerklonk de fluit van den bootsman, juichten en wuifden de mannen. Ter hoogte van de Houthaven keerde de „Prinses Juliana". Hier bracht het Itallaan- sche vrachtschip „Aequltas” het vlaggesaluut. Bygedraald passeert de „Prinses" opnieuw de oorlogsschepen «a, loste de „Heemskerk” 33 sa luutschoten. Langzaam voer het Instructievaartulg terug naar de plaats van afvaart. Overal waar men voorby kwam groetten de schepen met fluit of vlag. De Prinses had thans plaats genomen op het voordek, waar koffie werd geserveerd. Zy onderhield zich hier met den bouwmeester van het schip, den heer J. Koster Hzn. Om twaalf uur meerde de ..Prinses Juliana” weer aan den steiger van Van Es en van Om meren. Uitgeleide gedaan door de heeren de Jong, Graichen en v. d. Poll, verliet de Prinses Donderdagavond heeft op den Ryksweg, na by Maastricht een doodelijk ongeluk plaats gehad. De 33-jarlge werkman J. Heymans, uit Maastricht, keerde per flets van zyn werk te rug en werd aangereden door een auto, be stuurd door Ir. S. De wielrijder reed in zlgzag- lyn over den weg. Het is nog niet vastgesteld of de man dronken was. De bestuurder van den auto treft geen schuld. Het slachtoffer was op slag dood. Ruim twee jaar geleden, op 13 Juni 1931. heeft H. K. H. Prinses Juliana het eerste in Nederland gebouwde schoolschip, dat haar naam zou dragen, op de werf „Gideon” van den heer mej. Hulsman te Den Boach en de_ heeren dr. j Koster Hzn. te Groningen gedoopt en te wa- ter gelaten. In de maand September run het zelfde jaar werd het Instructievaartulg „Prin ses Juliana” officieel in dienst gesteld, doch tot dusver had zich geen gelegenheid voorge daan. dat H. K. H. Prinses Juliana een bezoek aan het schip kon brengen. Nu het Instructievaartulg. dat deze week een oefentocht maakt met leerlingen van de Zee vaartschool te Delfzijl te Amsterdam is, juist nu ook de Koninklijke Familie de hoofdstad bezoekt, heeft H. K. H. Prinses Juliana gevolg gegeven aan het reeds lang gekoesterde voorne men. het door haar gedoopte schoolschip in de vaart te bezichtigen. Gistermorgen te half elf had het bezoek plaats. De „Prinses Juliana", gepavoiseerd, lag aan den steiger van de firma Van Es van Ommeren aan de De Ruyterkade te Amsterdam met daarachter het andere Instructievaartulg van het Onderwysfonds voor de Scheepvaart, de „Prins Hendrik eveneens in vlaggentool. Op den met groen en tapyten versierden stei ger werd de Prinses, die vergezeld was van klem gevolg, begroet door den heer G. de Jong, di recteur van het Onderwysfonds voor de Scheep vaart en de heeren G. J. Graichen, directeur van de firma Van Es van Ommeren en W/ ilan8s de eerewacht der Zeevaartscholleren het N. v. d. Poll, havenmeester van Amsterdam. De Prinses was gekleed In een blauwe man tel en aroeg een witten stroohoed. Begeleid door den heer G. de Jong begaf Prinses Juliana zich onder lulde toejuichingen van de genoodigden op de beide Instructiescne-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5