Duitschland Het Vaticaan en o Tribune brand Concordaat met Berlijn Zijn grootouders mishandeld Met een scheermes te lijf RADIO-PROGRA MM A in VAN WRIJVING IS GEEN SPRAKE STEUNVERLEENING STOP GEZET Nieuwe president op Cuba MAANDAG 11 SEPTEMBER e ■LEEUWARDEN- ~s Voldaan? Oorzaak onbekend Paniek onder het personeel Onrustig Indië Een tweede vuurhaard Het verhoor van ir. Soekarno Felle branden te Vught prooi der In- en uitvoer over Augustus Vrouw in levensgevaar VERZOEK' AFGEWEZEN De U^ker visschers in het ongelijk Gisteren geratificeerd Rampokpartij Vier dooden, twee gewonden de eid der Ratificatie binnen af- FRAUDE ONTDEKT? zienbaren tijd BRUTALE AANRANDING Zevenjarige jongen meegelokt Verantwoordelijkheid uitsluitend by den minister ONTSLAG AAN PERSONEEL DER MARINE R. K. vereenigingen nog niet bevredigend geregeld DE „OPERA-STUDIO IN NEDERLAND” Door de revolutionnaire junta uit haar midden benoemd Scheepsbotsing voor Portugals kust Wering van vroemde studenten Massa-ontslag bij de Rdbaver Officieren weigeren nog dienst L'v- De oudjes werden na een twist met een knuppel neergeslagen DRAI5lfl Avan VALKENBURG'S LEVÈRTRAAh i- i- Ook voor andere organisaties? Sensatie tijdens een voetbalwed strijd op Houtrust in Den Haag Minister Marchant wil een plot- selingen toevloed voorkomen Twee boerderijen een vlammen Dertien man omgekomen „De Krabbebosschen” WILLEM VAN OR^NJEFILM .Voor de werklooze leden van Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders Wel acht men de Dinsdag 12 Sept. 1933 Het eerste katholieke internaat voor kleuters in ons land Drama uit minnenijd op het Centraal Station Arrestaties en veroordeelingen I Hf* 13 aan die anderen hapert zjjn over Augustus 58.5 (vm. -i Speelseizoen oorzaak hiervan is gelegen in bet vol- id en (v_m. Zaterdagavond heeft te IJmuiden een man een zevenjarigen Jongen onder allerlei aanlok kelijke voorspiegelingen weten mee te lokken naar een in de haven aldaar liggenden treiler. Gelukkig was dit niet aan de aandacht ont snapt van een voorbijganger, die terstond den vader van den Jongen met het gebeurde in kennis stelde. De vader begaf zich naar den treiler, waar hij den knaap uit zijn hachelijke positie bevrijdde. Daarna waarschuwde hij de politie, die den onverlaat arresteerde. en leiding de Statistiek bedroeg de waarde van Invoer (zonder .1933 ƒ106 miUii Blijkens mededeellngen van den burgemees ter van Barneveld, gedaan In de laatste Raads vergadering. zou van ernstige fraude gebleken zijn bij den veekeuringsdlenst aldaar. Een com missie van onderzoek is bereids Ingesteld. ti t ROME, 11 September. (Reuter) Hedenmiddag zal het Vaticaan aan kondigen, dat gisteren *t concordaat met Duitschland is geratificieerd. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS na een feestdag, na een hul- na er de den grootvader en den kleinzoon, die liep, dat G. den ouden man met den tegen den grond sloeg. Op het hulpgeroep kwam de 75-jarige echtgenoote van den grijsaard te hulp, waarna G. zich tegen haar keerde en haar zoodanig met den knuppel bewerkte, dat Zij bewusteloos bleef liggen. De misdadiger pakte daarop zjjn fiets en riep onder het wegrijden tot de buren, dat hij zich ging verdrinken. HU verdween In de richting Oirschot en is tot dusver nog niet teruggekeerd. De politie heeft hem niet kunnen vinden. Geneeskundige en geestelijke hulp waren spoe dig ter plaatse De toestand van de oude vrouw is zoo zorgwekkend, dat haar de laatste H.H. Sacramenten zijn toegediend. De toestand van den grootvader Is redelijk wel. Dezer dagen hebben In de pers enkele ge ruchten geloopen over wrijving, die ontstaan zou zijn tusschen het Vaticaan en de natlo- naal-sociallstlsche regeering. Moeilijkheden aangaande de katholieke opvoeding, den dienst plicht van seminaristen, de belemftiering der Katholieke actie zouden het Vaticaan ontstemd hebben, terwijl men ook de oprichting van de Evangelische Bisdommen ongaarne zou zien. De ratificatie van het Concordaat zou. vol gens deze geruchten, door al deze moeilijkheden vertraging lijden. Naar wij uit welonderrichte Vaticaansche kringen hooren, kan men de geruchten In dezen De Vereenlglng „Visscherljbelangen” te Urk. waarvan dezer dagen, zooals gemeld, een depu tatie is afgevaardigd naar Den Haag, heeft Zaterdag van Minister Oud het volgend afwij zend telegram ontvangen: „Op grond van na dere adviezen kan aan uw mondeling toegelicht verzoek niet worden voldaan?” Wat zullen de Urkers nu doen? onderwerp in het mmofoonnwdek Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, is de oprichting der „Opera-Studlo In Neder land” thans niet alleen een voldongen feit ge worden. doch zijn ook de plannen voor het eer ste speelseizoen tot In de bijzonderheden uitge werkt. Als data der eerste voorstellingen te Am sterdam zijn vastgesteld: 20 November „Fidelio" van Beethoven. 9 Januari „Tzar und Zimmer- manrf’ van Lortzing. 12 Februari ..Julius Cae sar” van Handel en 5 Maart „Cosl Fan Tutte" van Mozart. Zooals bekend, staan alle voorstel lingen, die In den Stadsschouwburg gegeven zullen worden, onder leiding van den beer Paul Pella. Reeds dezer dagen wordt met de Instu- deering aangevangen. Het orkestrale gedeelte berust afwisselend bij het Residentie-orkest en het Utrechtsch Stedelijk Orkest Naar in „Het Anker”, socialistisch weekblad gewijd aan de belangen van 't mindere marine personeel. wordt medegedeeld, is in den ontslag brief, welke aan de schepelingen uitgereikt wordt, de aanhef gewijzigd. Vroeger was het de commandant der marine, daartoe gemachtigd door den minister van defensie, welke ontsloeg. Thans luidt de aanhef: „De minister van De fensie verleent bij beschikking van.... enz.” Lag vroeger de verantwoordelijkheid voor het ontslag bij den commandant der marine, deze is thans geheel uitgeschakeld en de verant woordelijkheid Is uitsluitend en rechtstreeks by den minister van Defensie, PADANG, 9 Sept. (Aneta.) De magistraat van Kota Nopan veroordeelde vier leiders vau de Himpoenan Pemoeda Islam Indonesia, die werden gearresteerd in verband met de politie ke tendenzen der te Tamiang gehouden geslo ten vergadering van de H. P. L I., ieder tot twee maanden gevangenisstraf. Maatregelen tegen de meisjes beneden de 18 jaar, die werden aangehouden In verband met ongeoorloofde bijwoning van een politieke ver gadering, zjjn nog in overweging. De voormannen van de P. M. I. en de P. S I. I., die. na huiszoekingen, welke 7 dezer ter Westkust van Sumatra plaats vonden, werden gearresteerd, zijn thans In preventieve hech tenis gesteld. BANDOENG, 9 Sept. (Aneta.) Het verhoor van Ir. Soekarno zal in den loop van de vol gende week worden beëindigd. Ir. Soekarno ontvangt weinig bezoek. Hij heeft eenmaal zijn echtgenoote ontmoet in tegen woordigheid van den su'j» ituut officier van Justitie die zijn zaak behandelt, nt£, P. H. C Jongmans. Aan mevrouw Soekarno Is medege deeld, dat zij haar man geregeld kan bezoeken. Aan den heer Thamrln is toegestaan den beer Soekarno morgenochtend te ontmoeten. kleutertijd. Voor zwakke schoolkinderen wordt reeds veel gedaan, maar voor den kleuter, die het veel eerder en harder noodig heeft, ont breekt alle voorzorg. Daarom is het zoozeer toe te juichen, dat dank zij de energieke zorgen van dr. Chr. Mol, arts te Etten. dit R.K. Kleuterhuls ..De Krabbe- bosschen” uit den grond is gerezen. De plannen voor deze inrichting werden uit gewerkt door mevr. dr. Ma. van Dijk en^ir. Chr. Mol. terwijl de 23-jarige architect Frans Mol uit Breda aan die plannen lijn en vorm gaf, en wel op een dusdanige wijze dat zjjn werk volkomen geslaagd mag heeten. Het heele kleuterpavlljoen is, In mooie ver houding van lijn en vlak, zoo doelmatig moge lijk ingericht. Vooral aan de kleur is alle aan dacht besteed, daar dit een gunstlgen invloed op de kleuters heeft. Heel het paviljoen, zoowel inweneftg als uitwendig, is zoo hygiënisch mot. gelijk ingesteld: licht en lucht, helder en ijl dat zijn de motieven die den jongen bouwkundige bezielden om een schoon architectonisch geheel te vormen. In het huls zelf is alles op kleutermaat in gesteld: de stoeltjes, tafeltjes, de rubber-trap (uitglijden is ónmogelijk), de kleine treden, dubbele leuning, de kleine lavabo's, tandenbor stel, nagelschuier, alles poppenmaat. Bij de keuze van de meublleering werden de modellen en maten gekozen zooals die volgens de wetenschappelijke metingen van dr. Siensa uit Barmen werden ontworpen. Voor <fe kleuters zijn 3 H.A. speelweide met zandbakken, gelegenheid voor pootjebaden enz. beschikbaar. Bjj slecht weer spelen de kinderen op het terras en in de overdekte hallen (die toch verwarmd kunnen worden in den winter) en die door den kunstschilder Strube uit Lies- bosch buitengewoon leuk zijn gedecoreerd met allerlei sprookjes-voorstelllngen. Op de Zuid- Oostzyde zijn drie dergelijke dagverblijven in gericht, ieder in eigen kleur en meubileering. Het huis zorgt voor cle kleeding der kinderen, al die kleedingstukken de directrice zuster Schaper toonde met trots haar linnenkast zijn vervaardigd door een club dames onder leiding'van mej. Klep hetgeen een reuzenwerk is geweest en waarop thans met voidoening mag worden teruggezien. De uitzending der kinderen geschiedt door bemiddeling van de plaatselijke afdeeling van het R2C. Huisvestingscomité (of door de Cen trale te Den Bosch) en door elke andere er kende uitzendvereeniging. Noord-Brabant is door dit RK Kleuterhuls een machtig sociaal werk rijker geworden, een werk voor het heil van den kleuter, voor zijn welvaart en levensgeluk, voor het geluk van ons volk! Voldaan? Zijn we wel ooit voldaan? We zijn allemaal moeilijk te bevredi gen. Over ons zelf zijn we al heel gauw voldaan. Dat is perfect in orde dit eigen ik! Maar met die anderen LISSABON, 11 Sept. (Reuter). De Spaan- sche stoomschepen .Romeu” en „Exnau” zijn op 35 mijl ten Zuidwesten van de haven van Leixos in botsing gekomen De ..Exnau", die negentien man aan boord had zonk. Slechts zes leden van de bemanning konden worden gered. SINGKAWANG, 9 Sept. (Aneta.F» Gister nacht heeft nabij Selakau, ongeveer 30 KM. ten Noorden van Singkawang. een rampok partij plaatsgevonden. Hierbij werden vier Ma- lelers, nl een vader en drie zoons, vei moord en afschuwelijk verminkt. De moeder en de dochter werden vrij zwaar verwond. De daders zijn met medeneming van den geldbult voortvluchtig. Volgens de overlevenden van dit drama zijn de daders Chlneezen. Naar we vernemen beeft de Minister van Sociale Zaken besloten de stennverleenlng aan de werklooae leden van de Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders in Neder land. met ingang van 10 deser voer het ge- heele land stop te zetten. voldaan’ diging, na een prettige vacantie, een ontvangen geschenk? ontbreekt altijd wat aan. zoogenaamde tevredenen Naar „Het Volk" verneemt, is aan een groot deel van het kantoorpersoneel van de Rotter- damsche Bankvereeniging Vrijdag schrifte'-ijk de mededeeling gedaan, dat het per 31 Decem ber as. ontslagen is. Dit ontslag zou verband houden met een ophanden zijnde reorganisatie Getroffen worden hierdoor 70 man te Rot terdam, 83 te Amsterdam en 20 in Den Haag Allen krijgen 70 pCt. wachtgeld gedurenue een Jaar. Het bericht van het massa-ontslag moet een hevige paniek onder het personeel tengevolge gehad hebbej; enkele personeelleden werden zoo door het bericht getroffen, dat zjj een zenuwtoeval kregen. WEBNBN. 517 M.: 520 Populair concert. 7.25 Populair concert door het omroep orkest onder leiding van Hüttlach. 7 25 Populair concert door het omroeporkest onder leiding van Joseph Holzer. 11.20 Ora- moloonmuziek. De heer Jan C. W. Polak, secretaris van het Comité tot initiatief voor vervaardiging van de Willem-van-Oranje-film deelt ons mede, dat deze film, die thans geheel gereed is, in Octo ber als de eerste Nederlandsche belangrijke ge luidsfilm. in Nederland vervaardigd, in roulatie gebracht zal worden. Er is naar gestreefd, een waardig Nationaal-historisch document te ver vaardigen. De film zal blijken, aan de hoogst^ gestelde eischen te voldoen. Intusschen is het wel eigenaardig, dat de tri bune links van de Koninklijke loge ook ge brand heeft. Zij bevindt zich in de richting, waaruit de wind woel. De plaats van het vuur hier was zoodanig, dat men niet zou aanne men, dat hierheen vonken zouden kunnen overwaaien. Intusschen schijnt toch de moge lijkheid niet uitgesloten, dat het vuur naar deze zijde is overgeslagen. Anders kan men uit den aard der zaak niet verklaren, dat de mogêlUk- heid van opzet bij voorbaat uitgesloten is. De rechtertribune was in ongeveer een half uur tijd een rookende puinhoop Het publiek, uit verscheidene duizenden menschen bestaande, moest geleidelijk het veld verlaten. Voor de hekken van „Houtrust” staarden duizenden naar de rookwolken. De brandweer pakte het vuur aan met negen stralen en drie spuiten. De afgebrande tribune bood plaats aan 800 ft 900 menschen en besloeg een lengte van 50 tot 60 M. Verzekering dekt de schade. .juist! zooveel! Voldaan? Wie is er nu eens „echt ilrinnn” nn zr/v nn on», K-.v verzocht genoemde de Federatie hem de te geven, dat zjjn organisatie, evenals de andere landelijke vakbonden ac toord gaat met de nieuwe verlaagde regeling de loonen en tarieven in het stucadoors- bedrijf te Amsterdam. Voorts verzocht de •Minister hem te willen mededeelen. welke maatregelen het bestuur had getroffen ten ganaian van de leden zijner organisatie, die niet bereid bleken de nieuwe regeling te aan vaarden en of dezen evenals bij de andere vakbon- Zondagmorgen is brand utigebroken in de ka pitale boerderij van mr. Mar graf f te Vught. welke wordt bewoond door den landbouwer v. d. Laak. Het vuur greep snel otn zich heen. Al spoedig was het vuur overgeslagen naar de groote boerderij van den heer C. van Uden. De brandweer moest zich beperken tot het be schermen van de in de omgeving liggende boer derijen. De geheele Inboedel ging verloren, terwijl tevens negen varkens en een «root aantal kip pen een prooi der vlammen werdhj). Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. Debvrzaak van den brand is onbekend. De schade, die zeer groot is, wordt door verzekering gedekt. HUI 8 EN. 296 M.: 8 00 KRO: Morsrencon cert, 9.30 Pontificale Hoogmis op te dra gen door Z. H. Exc Mgr. A F. Diepen, bisschop van Den Bosch in de parochie kerk van den H. Dionvsius (’t Heike) te Tilburg, bij gelegenheid van de onthulling van het standbeeld van wijlen Z. H. Exc, Mgr. Zwtfsen. 11.30 Gramofoonmuzlek. 12.00 Politieberichten. 12.15 Onthulling van het standbeeld te Tilburg. 12.45 Gra-t mofoonmuziek. 1.00 Concert door het KRO- sextet onder leiding van P. Lustenhouwer f 1.45 Rustpoos. 2 00 Vrouwenuurtje. 3.00 Gramofoonmuzlek. 3.30 Zang en pianoreci tal door Jan van Bommel zang en H. Her mans. piano. 5.00 Grafhofoonmuziek. 5.30 KRO-Bovs onder leiding van P Lustenhou wer. 7.00 Politieberichten 7.15 Prof. dr W. Lampen O.F.M. ..Zegelkunde", 7.35 Gra- mofoonmuziek. 7.45 Middenstandskwartler- tje. 8.00 Gramofoonmuzlek 9.00 KRO-or- kest onder leiding van Joh. Gerritsen. 9 50 Gramofoonmuzlek. 10.00 Viool-soli door Fernando Zepparoni. A. d. vleugel Fred. Boshart. 10.10 KRO-orkegt onder leiding v. Joh. Gerritsen. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Viool- soli door Fernando Zennaroni. a. d. vleugel Fred. Boshart. 10.45 KRO-orkest onder lei ding van Joh. Gerritsen, 11.15 Gramofoon muzlek. 12.00 Sluiting. HILVERSUM. 1875 M.: 8 00 AVRO: Gra mofoonmuzlek. 10.06 Morgenwlldlng. 10.15 Gramofoonmuzlek. 10.30 Orgelconcert door het ensemble Otto Hendriks. 11.00 Kook- en bak praat 1e door mevr R Lotgering Hillebrand. 11.30 Ensemble Otto Hendriks. 12.30 Concert door het omroeporkest on der leiding van N. Treep. Intermezzo van gramofoonmuzlek, 2 15 Gramofoonmuzlek. 2.30 Omroeporkest. 3 00 Gramofoonmuzlek 3 45 Rustpoos. 4.00 Pianorecital door Mies de Jong. 4.30 Radioklnderkoorzang onder leiding van J. Hamel. 5.00 Voor kleinere kinderen door mevr. Ant. van DUk. 5 30 Dinerconcert door het omroenorkest onder leiding van Nico Treep. 6.30 RVU. Lezing door Dr. W. H. C. Tenhaeff: Het vraag stuk van de vrije wil AVRO: 7.00 Voort zetting dinerconcert. 7.30 Filmreportage in records door Max Tak. 8 00 Vaz Dias. 8.05 Gevarieerd programma met medewerking v. Kovacs Lalos en, zijn orkest. Alex de Haas met straatliederen. Marlette Sorlé zang- declamatie. Gramofoonmuzlek. 10.00 Ma rlette Serlé. 10 20 Kovacs Lalos. 1100 Vaz Dias. 11.10 Gramofoonmuzlek, 12.00 Slui ting.. LUXEMBURG. 1191 M.: 7 00 Uitzending voor België, lichte crramofoonmuzlek. 7 45 Weeroverzicht. 7.50 Svmohonlsch concert v gramofoonplaten. 8.30 Causerie actueel lichte richten in het Fransch. 9.10 Voortzetting concert. 9 45 Nieuwsberichten in ’t Duitsch. 9.55 Dansmuziek en gramofoonmuzlek. In Och. Zelfs troosten zich met de berusting, dat er niets volmaakts op deze aarde is. Voldaan? De levenscursus welken we allen doorloopen, moet ons leeren ons wat meer voldaan te betoonen, innerlijk wat meer voldaan te zijn. Werkelijk, we hebben 't nog zoo slecht niet op aarde, al is het hier een tranendal. Leer: voldaan te zijn! De gende: Den 21 en Augustus Minister het befttuur van verzekering te geven. Zaterdagmiddag heeft de ongeveer 30-Jarige G.. wonende in het gehucht Muggenhol, ge meente Zeelst een aanslag gepleegd op zijn bejaarde grootouders. G. was werkloos wever en is van jongsaf opgenomen geweest in het ge zin van zijn grootouders. Gedurende zijn werkloosheid hielp htf zijn grootvader nu en dan op de boerderij. Dezer dagen wilde de grootvaar de 73-Jarige Goos- kens, een neef, den/ongeveer 24-jarigen de Weyer, eveneens in 31enst stellen om te helpen bij het graan schoonmaken. De kleinzoon ver zette zich hiertegen echter, en was er niet op gesteld, dat de W. bjj zijn grootouders op de boerderij kwam. De oude man zette echter zijn zin door en de W. kwam werken. Zaterdag middag ontstond weer een hevige twist tusschen zoo hoog knuppel Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 9 September: vorm uit de lucht gegrepen noemen. De op richting van Evangelische diocesen raakt de Kerk niet en staat in geenerlei verband tot eenige bepaling van het Concordaat, terwijl over moeilijkheden aangaande den militairen dienstplicht, die aan de seminaristen zou wor den opgelegd, hier niets bekend is. Wat echter de Katholieke actie en, voor zoover zij daarmee verband houdt, ook de ka tholieke opvoeding betreft, is het zeker waar, dat de vrijheid der katholieke vereenigingen nog geen bevredigende regeling heeft gevon den. De Kerkelijke overheden zijn op dit punt zeer waakzaam, evenals zij ook aandachtig en kritisch de rassenpolitiek der nat.-soc. regee ring volgen. Anderzijds heeft het Vaticaan een open oog voor de moeilijkheden, welke de positie der nat.-soc. regeering kenmerken. Van wrijving kan op dit oogenbllk dan ook geen sprake zijn en evenmin van een daardoor ontstane vertraging der ratificatie van bet Concordaat. Integendeel meent men deze rati ficatie binnen niet te langen tijd te kunnen verwachten in tegenstelling met de ratificatie van het OostenrUkscbe Concordaat, die door blnnenlandsche politieke omstandigheden, wel ke geen verband houden met de verhouding tot het Vaticaan. waarschijnlijk nog lang op zich zal laten wachten. Juist deze vergelijking met het OostenrlJk- sebe Concordaat toont duidelijk, dat het tot nu toe uitblljven van de ratificatie van het Dult- sche Concordaat geenerlei bijzondere gevolg-, trekkingen toelaat. over een Fran-ch. 8 40 9 00 Nieuwsbe- Het percentage van Jen iftvoer, gedekt door den uitvoer, bedroeg oW Z. 54) De invoér van goud en zilver over Augustus bedroeg/?64561486 en de ultvber ƒ3.804 458. diverse pauzes: Slotnoteerlngen en sport berichten. BRUSSEL, 509 M.: 1.05 Populaire mu ziek, 1.30 Concert door het kleine orkest van het N. I. R. onder leiding van P. Leemans, 1.50 Kermismuziek. 5 20 Kamer muziek. 6.35 Gramofoonmuzlek. 8.2Ó Ka mermuziek. 9.20 Populair concert, Gramofoonmuzlek, 11.00 Idem. KALUNDBORG. 1153 M.: 12.20 Strijkor kest van restaurant ..Wivex" onder lei ding van A. Bend lx. 3.20 'Omroeporkest onder leiding van Emil Reesen. 8.20 Noor- sche muziek door het omroeporkest on der leiding van Launv Öröndahl. 10.20 Mo derne dansmuziek, 11.20 Dansmuziek. BERLIJN, 419 M.: 4.50 Populair orkest- concert. 9 20 Omroeporkest. 10.20 Con cert uit Hamburg. HAMBURG. 372 M.: 1.35 Gramofoonmu zlek. 4 20 Concert. IQ 40 Concert door ‘t Noragorkest onder leiding van José Eiben- schutz. I.ANGENBERG. 47Ï M.t 12.20 Populair concert. Instrumentale muziek en zang. 1.50 Populair concert onder leiding van Eysoldt. 5.20 Solistenconcert. DAVENTRY’. 1554 M.: 12.20 Orgelconcert. 1.05 Concert door het C' Grand Orkest onder leiding van Joseph Muscant, 1.50 Concert. 2.35 Concert. 3.20 Gramofoon muzlek. 4.35 Concert. 6.50 Concert. 7.30 Concert. 8.20 Promenadeconcert door het B. B. C-Svmnhonle-orkest. 11.15 Het Ca- sanl Club Orkest. PARIJN EIFFELr 1446 M.: 8 50 Concert onder leiding van E. Flament. PARI JS R.. 1725 M.: 8 05 Gramofoonmu zlek. 12 20 Gramofoonmuzlek. 7.30 Gramo- fppnmuziek. 8.20 Gramofoonmuzlek, 9.05 Gramofoonmuzlek. MILAAN. 331 M.: 8 00 Gramofoonmuzlek. 8 20 Mededeellngen en Gramofoonmuzlek. 8.55 Operette-ultzending. ROME. 441 M.: Gramofoonmuzlek. 9.05 Orkestconcert onder leiding van Marsche- sinl. HAVANA. 11 Sept. De Junta heeft het voorlooplge presidentschap opgedragen aan het lid van de junta, Ramon Grau San Martin, voormalig hoogleeraar. Deze heeft onmlddelUJk een aanvang gemaakt met de vorming van een coalitiekabinet, dat alle revolutionnaire partijen zal omvatten. Talrijke officieren van leger en vloot hebben hun dienst weer hervat. 500 of ficieren van het leger weigeren echter nog steeds den dienst te hervatten,zoodat men vreest, dat door hun houding moeilijkheden zullen ontstaan. Het Amerikaansche ministerie van marine heeft nog negen destroyers naar Cuba gezon den. ofschoon na oplossing van de presidents- kkestie een ontspanning was ingetreden, naar het scheen. Op het oogenbllk bevinden zich in totaal 35 oorlogsschepen der Vereenlgde Staten in de Cubaansche wateren. Sedert de verkiezing van San Martin heerscht op het geheele eiland rust. Naar verluidt zou den de Vereenlgde Staten zijn verkiezing ech ter niet kunnen goedkeuren. In een nota, door haar aan den, ambassa deur der Vereenlgde Staten te Buenos-Airea overhandigd, spreekt de Argenttjnsche regee ring er haar voldoening over uit, dat president Roosevelt het vaste voornemen heeft niet in de Cubaansche zaken tusschenbeide te komen en wijst zU er op, dat jonge naties hun eigen bestemming kunnen uitwerken, indien men haar rustig haar gang Iaat gaan. Te midden van heerlijke dennebosschen, aan den grooten rijksweg BredaAntwerpen heeft de RJC. Provinciale Bond „Het Noord-Brabant- sche Wlt-Gele Kruis” (die gevormd wordt door de Federatie van de Bisdorpmen Den Bosch en Breda) een terrein te Rljsbergen aangekocht van 10 Hectaren, waar thans naast een keurig ingerichte villa het eerste Katholieke internaat, voor kleuters in Nederland verrezen is. In tegenstelling met het schoolkind, waarvoor de gelegenheid tot uitzending naar een kolonie- huis reeds veel jaren bestaat en waarvan dui zenden kinderen den zegen hebben mogen on dervinden, was kolonlehuis-verpleglng voor den kleuter nog slechts in een beperkte mate aan wezig. Een R.K. Inrichting bestond er op dit gebied tot heden zelfs nog niet. En toch een georganiseerde kleuterzorg met een koloniehuis voor kleuters kan een grootè zegen voor de kleuters beteekenen; een zegen die echter niet I beperkt blijft tot den kleuter alleen, maar die voor het heele menschengeslacht en voor de héfle toekomst zijn rijke vruchten afwerpt. In het R.K. kleuterhuls „De Krabbebosschen” worden opgenomen kinderen van 16 jaar, voor wie op medisch advies verblijf in een kolonie huis tot herstel van gezondheid noodig wordt geacht. Er moet vooral de nadruk op gelegd worden dat kinderen die aan een besmettelljke ziekte, tuberculose enz. lijden, of kinderen die ter ge nezing ziekenhuisverpleging noodig Hebben niet worden opgenomen. Welke kinderen dan wel opgenomen worden? Vooreerst slappe, zwakke kleuters, bleeke. bloedarme kleuters, kleuters met Ehgelsche ziekte, nerveuze kleuters. Vervolgens bediyigde kleuters die in een ongeronde omgeving leven en die eens een kuur moeten maken om meer weerstandsvermogen te verkrijgen. Bovendien Is er plaats voor kleuters die herstel vap krach ten noodig hebben, lichamelijk achterlijke kleu ters. verkeerd opgevoede kleuters, slecht etende kleuters enz. Kleuterzorg Is dringend noodig! Omdat de kleuterzorg de levensperiode is, waarin lichaam en geest zich in korten tijd het snelst en het meest zullen ontwikkelen, maar waarin ook de grootste gevaren dreigen voor de gezondheid van het kind en van den mensch die uit hem opgroeit. Het prachtig werk dat door de zuigelingen zorg bereikt werd (het sterftecijfer daalde met meer dan 50 procent) dreigt echter verloren te gaan als die zorg niet wordt voortgezet in den Zaterdagmorgen tegen 8 uur is op het eerste perron van het C. S. te Amsterdam een jonge vrouw haar ex-verloofde met een scheermes te HJf gegaan. De oorzaak van dit gewelddadig optreden zou gezocht moeten worden In een ■wraakneming uit jalouzle, aangezien de vrouw niet hebben kon dat de man, In gezelschap van een andere vrouw, naar Bazel zou gaan. De man kreeg een diepe snij wonde over de linker wang en bJJ de afwerende beweging, welke hij maakte, een snij wonde aan de rechterhand. In de geweldige consternatie, die na dezen plotse- lingen aanval ontstond, wist de daderes te ont komen, zoodat er voor de politie van het post huis Centraal Station, die spoedig op het per ron aanwezig was, niets anders opzat dan het slachtoffer een snelverband aan te leggen. Hij la vervolgens, na In het Binnengasthuis be handeld te zijn, heengezonden. De arrestatie van de vrouw, een Amsterdhm- sche, wier naam en adres bekend is, kan spoe dig worden verwacht. Zondagmiddag Is brand ontstaan op een tri bune op ..Houtrust" in Den Haag. Daar dit juist tijdens de pauze plaats greep, waren slecht weinig menschen op de tribunes aanwe zig. Persoonlijke ongevallen zijn niet te betreu ren. De tribune is geheel af gebrand. Ook op een andere tribune werd een vuur haard ontdekt. De oorzaak is onbekend. Zondagmiddag Is op „Houtrust” een jubl- leum-voetbalwedstrijd gespeeld tusschen een gemengd elftal en H. B. S.. welke wedstrijd .door een talrijk publiek werd bijgewoond. Het was juist pauze, toen in den linker achterhoek van de tribune, welke, van het veld af gezien zich rechts van de koninklijke loge bevindt, brand werd ontdekt, even voor vier uur. Geluk kig bevonden zich maar weinig menschen op de tribune, doordat het publiek in de pauze zijn zitplaatsen grootendeels had verlaten. Ettelijke ooggetuigen hebben ons verzekerd, dat er geen paniek ontstaan en dat. voor zoover zich publiek op de tribune bevond, zich dat rustig verwijderde. De directeur van ..Hout- rust” met zijn personeel^ heeft eerst beproefd den brand te blusschen' met eigen middelen maar slaagde hierin niet. Aangewakkerd door den wind, verspreidde het vuur zich snel over vrijwel de geheele tri bune. welker materiaal dan ook licht ilam vatte. Het vuur verspreidde een ontzaglijke hitte en dichte rookwolken. Een begin van brand In een achter de tribune gelegen huis werd gebluscht. WARSCHAU. 1411 M.: 5 50 Pianorecital. 6.55 Zan?voordracht. 7.25 Gramofoonmu zlek. 8 20 Solistenconcert. 9.30 Populair muziekprogramma. 11.00 Dansmuziek. BFROMONSTFR. 460 M.: 7 30 Operette muziek. 8 35 Gewijde muziek. 9.45 Popu lair programma. Blijkens mededeeling van het Centraal Bu reau voor den Nederlanc zilver) over Ai ƒ104 mill). De waarde van den) uitvoer beliep Augustus ƒ62 mlllioen(v.m. /-56 mill) In haar memorie van antwoord op het voor- looplg verslag der Tweede Kamer over het wets ontwerp tot aanvulling der hooger onderwijswet noemt de regeering de vrees, dat zij een hou ding zou wenschen aan te nemen, tegenover vreemdelingen, die Nederland tot dusver niet heeft gekend, ongerechtvaardigd. In de vrees, dat schade zal worden gedaan aan „onzen eeu wenouden invloed op de wetenschappelijke vor ming van vele vreemdelingen” deelt de minister niet. Sedert de landstaal de voertaal van het onderwijs is geworden, is het getal vreemdelin gen, dat in het belang van hun wetenschappe lijke vorming onze Inrichtingen van hooger on derwijs bezoekt, gering. Van eenlgen maatregel om deze vreemdelingen te weren zal, voor zoo ver van den minister afhangt, geen sprake zijn. Bvenmln zal hjj. anders dan In uiterste nood zaak. de bevoegdheden, welke het wetsontwerp aan de regeering geeft, gebruiken tegenover studenten uit andere landen, waar Nederlan ders aan de unlversltelten gastvrijheid genieten. De vrees voor represaillemaatregelen acht de minister dus gêheel ongegrond. De mogelijkheid laat zich onderstellen van een plotsellngen nieuwen toevloed om een zóó groot aantal buitenlanders, dat daardoor een geregeld verloop van ons hooger onderwijs zou worden verstoord. Het eenige middel om dit te voor komen Is bet regelen van den toevloed In han den leggen van de regeering Uit vele verzoeken om Inlichtingen mag wor den afgeleid, dat een betrekkelijk groot getal personen overweegt om In ons land de studie in de geneeskunde, de tandheelkunde of de rechtswetenschap ter hand te nemen. Dat hier van een plotseling ultbottende lief de voor de Nederlandsche wetenschap sprake is, moet uitgesloten worden geacht. Voor overleg met de nnrrersitelten was geen aanleiding, omtrent de vraag, of het al dan niet noodzakeljjk is, van deze bevoegdheden gebruik te maken, zal de minister, gelijk voor hem van zelf spreekt, geen beslissing nemen, dan na dat hjj daarover curatoren der verschillende in stellingen van hooger onderwijs zal hebben ge boord. Inderdaad heeft de minister aan de colleges van curatoren verzocht, voorloopig niet tot de inschrijving van vreemdelingen over te gaan. I den, voor "t lidmaatschap der organisatie zou den worden geroyeerd. Aangezien een verklaring als bedoeld den Minister nog steeds niet heeft bereikt, heeft Z.Exc. het bestuur van de Federatie doen we ten, niet langer te kunnen wachten en daar om te hebben besloten tot den bovengenoemden maatregel over te gaan. De stopzetting van de steunverleenlng zal worden voortgezet totdat de Federatie de door den Minister gewenschte verklaring zal hebben afgelegd. Naar we voorts vernemen onderzoekt de Minister nog of voor enkele andere organisa ties, in verband met deze materie, de steun regeling zal dienen te wc n ingetrokken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 16