De huldiging het Stadion Triumfale avond m Het galadiner I EINDELOOS GROEIDE DE STOET MAANDAG 11 SEPTEMBER HET VOORBIJTREKKEN DER DUIZENDEN Fantastisch slot in het duister In de Oranjestad Oranje-blanje-bleu troef Ovatie voor de Marine Een hoogtepunt„de Graal” Geen roeide wethouders meer Geen roode Dinsdag Leve de Roomsche jeugd! Toespraak jhr. Röell Varia Het dansnummer Huldiging Th. v. d. Byl Mgr. G. Brandsma Wederwoord des Burgemeesters De Koningin-Moeder Andere sprekers In de stad Zulk een uiting van geestdrift voor en aanhankelijkheid jegens Oranje heeft de Hoofdstad in een menschenleeftyd niet meer gekend Jongen bekneld geraakt en op slag gedood Het wapen van den nieuwen missiebisschop VRACHTAUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN Zestigduizend gingen voorby SCHOUT-BIJ-NACHT DULM NAAR NEDERLAND Duizenden hebben deelgenomen aan het défilé voor de jubileerende vorstin. Een prachtig overzicht tijdens het voorbijtrekken der groepen voor de eere-loge, waarin de Koninklijke Familie had plaats genomen. geestelijke hoogwaardig- heidsbekleeders woonden de nationale huldiging van H. M. de Koningin in het Olympisch Stadion te Amsterdam bij. Een détail van de tribune der genoodigden, onder wie men ook onderscheidt Z. H, Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem. Z. K. H. Prins Hendrik zat in Hotel de l’Europe aan tafel aan DE AUTORITEITEN OP DE EERE-TR1BUNE en (Vervolg van bladz. 1) o zeer zie- van ons volk liefde woont voor Oranje, voor onze vorstinne. Amsterdam had wat goed te maken om den smaad uit te wisschen die en kele Jaren geleden aan H. M was aangedaan. Een nationaal ontwaken moet van deze hol de het gevolg s(jn. Een nieuw Amsterdam moet geboren worden. Geen roode wethouders meer In den raad. Een nieuw Nederland moet ge boren worden. Geen revolutionnairen meer in het parlement. Geen roode Dinsdag meer in September. Zoo moet in 19 September Oranje Nederland naar Den Haag. Deae oproep weerklinke door Neder land. En ononderbroken duurde inmiddels het voor bijtrekken der honderden, duizenden, tiendul- Generaal Snijders huldigde eveneens het uit voerend comité en den technischen leider. De voorzitter van het uitvoerend comité de heer Lotgering sloot de tafel met een algemeen dankwoord. BATAVIA, 9 Sept. (Aneta) Aan Schout- by-Nacht M. H. van Duim Is vergunning ver leend naar Nederland terug te keeren. i Burgemeester de Vlugt wilde evenmin als de commissaris over politiek spreken. Hem was de rede, door ds. van Hoogenhuyze gehouden des middags, liever dan die van dezen avond. Hoe dichter by de troon, hoe minder partyman. Met niet te groote waardeering is thans door hem over de gemeentepolitiek en het Dageiyksch Bestuur der gemeente gespro ken. Zoo iets kan de voorzitter gemakkelyk zeg gen maar het te niet aangenaam zulk een dis- qualiflcatie te hooren voor een burgemeester, wien het een voorrecht is in vriendschappeiyite verhouding samen te werken met hen. die op wettige wyze gekozen zyn In het Dageiyksch Bestuur. Ook spr. wilde het niet hebben over de poli tiek en huldigde daarom het uitvoerend comité en speciaal den technischen leider, den heer F. Thoolen. zenden. Reeds lang was het duldeiyk, dat het aantal défileerenden veel en veel hooger zou worden dan de verwachte 45.000. En werkelyk zou biyken dat de vele groepen die op het laat ste oogenblik nog werden ingelascht, het totaal de 60.000 te boven brachten. Goulmy en Baar's beroemde corps ontbrak natuuriyk niet tusschen de tallooze muziek gezelschappen. die soms dicht achter elkaar In den stoet meemarcheerden. Trouwens de Bos sche afdeellng mocht er wezen. Vendelzwaalers, •chutterskonlnger^ hellebaardiers, het waren evenzoovele aantrekkelyke accenten. Dan volgde Katwyksche vteschersvrouwen, Schiedam met tal van Katholieke corporaties, het nationale Overschie onder een woud van Prlncevlaggen. Na Haarlem komt Den Helder met een aan tal afdeellngen van de Marine, de adelborsten voorop kranig het Stadion binnenmarcheeren. 't Is een lust om te hooren hoe het publiek op hun verschynen reageert. Denkt men aan de gebeurtenissen In Indië terug en wil men op deze wyze tot uiting bren gen dat Nederland desondanks toch biyft bou wen op zyn verdedigers ter zje? De marlnekapel zet „De zilveren vloot" In en heel het Stadion zingt mee van Plet Hein. Ook de Markers die een eigen muziekkorps hebben meegebracht krygen hun deel In het applaus, dat telkens opklatert en alleen door broken wordt door het zingen van een van onze vele volksliederen. De haag van vlaggen op het middenveld groeit aan met de minuut; veelkleurig ryen zich ba nieren en vlaggen en vaandels naast elkaar. Weesper meisjes dragen bloemomkranste let ters die te zamen de woorden „Hulde aan de Vrydagavond elf uur is op den weg van Den Bosch naar St. Michielsgestel een vracht auto, vermoedeiyk tengevolge van slippen, te gen een boom gereden. De auto kantelde. De 17-jarige F. van Leeuwen, die naast den chaf- feur zat en die uit den auto wilde springen, raakte bekneld. De jongen was op slag dood. De chauffeur bekwam geen letsel. Het iyk van den jongen Is naar het kenhuis in Den Bosch overgebracht. Had het défilé reeds heel den dag uitzonder- lyke drukte in de rtad teweeggebracht, het uitloopen van het met tienduizenden gevulde Stadion schiep weer opnieuw verschillende pro blemen. Taxi’s waren zoo goed als niet te be komen; de trams konden, hoe snel ze ook ach ter elkaar vertrokken, den drom van menschen slechts zeer geleideiyk verwerken en dat ter- wyi het goed weer was, waardoor velen nog be sloten te voet te gaan. De binnenstad, die heel den dag een zeer levendig aanzien had gehad, werd weer overstelpt van tnenschenmassa's. Te 8 uur zou gisterenavond In l’Europe het galadiner aanvangen, dat door het Uitvoerend Comité van het Huldlgingsdéfilé werd aange boden. Maar op dit uur waren de genoodlgden nog alle In het Stadion en zoo ving eerst te half elf het diner aan. Z. K. H. Prins Hendrik zat aan de hoofdtafel met den commissaris der Koningin jhr. mr. dr’. A. Röell, burgemeester dr. W. de Vlugt, generaal Snyders en de leden van ’t Uit voerend comité, eerecomlté, comité van advies enz., o.w. ook mr. Hendrix benevens de leider van het défilé de heer Thoolen, de dirigent de heer Th. v. d. Byi ex. Ds. Hoogenhuyze presi deerde de tafel en bracht een dronk uit op H. M. Ds. Hoogenhuyze sprak er zyn vreugde over uit dat de huldebetooglng zoo buitengewoon is geslaagd. Hy eerde daarvoor in het byzonder het uitvoerend comité met name den techni schen leider den heer Thoolen. Groote voldoe ning geeft het, dat dit alles uitging van de jongeren want aan de jeugd Is de toekomst, zy sleepten de anderen mede en gaven een ander tafereel te zien aan hen die troon en altaar willen omverwerpen. Kerk en staat wil len sloopen. Nooit zullen we dit toelaten I Deze dag heeft bewezen hoe diep 4n de ziel Toen was het oogenblik daar, dat een der mooiste afdeellngen door de Marathonpoort binnenrukte: de Graal. Een zee van wuivende bonte vlaggen, een elndelooze stroom van meis je*, een kleurenspel, helder en klaar, fel-spre- kend. maar toch door juiste verdeellng van een zacht-vervloelend gamma. Dit opmarcheeren der „Graal" was een emotie, die al de rangen door trilde en gerulmen tyd was het, of deze jonge Katholieke vrouwen, de leidsters in hun fier uit waaiende mantels, de honderden In hun wisse lend uniform, heel het Stadion beheerschten. Uitbundig waren de oovatles, welke hun ten deel vielen, ook en vooral van de velen, die hier voor het eerst de kracht en de schoonheid van deze prachtige organisatie leerden kennen. Van gansch anderen toon was het défilé der Amsterdamsche scholieren met hun versierde fietsen, die vrijwel zonder uitzondering den toets der critiek konden doorstaan. Weer volgde nu een massale vrouwe lijke groep: de padvind- aters In haar sober blauw tenue. Vrooiyk klonk het ,/ilep hól" vóór de Konlnklyke tribune. Een korte wyi werd nu het défilé onderbroken voor het optreden van een stoet danseressen in rood, wit, blauw en oranjecostuum, die onder leiding van LUI Green dansen uitvoerden rond om een praalwagen, waarop de Nederlandsche maagd In al haar waardigheid troonde. Het publiek volgde dit aardig nummer met veel in teresse en harteiyk klonk het applaus toen LUI Green na afloop met een krans werd gehuldigd. Terwyi het défilé werd hervat, bleven de danseressen op het middenveld, dat zich reeds ten deele had gevuld met de vlaggen en vaan dels der afdeellngen, die na hun rondmarsch weer waren afgetrokken. Uitstekend wist de organisatie te werken met de mooiste groepen, die tusschen de vaandeldragers in het veld werden opgesteld, zoodat het ruime terrein steeds meer schud ging in een schouwspel, dat slechts te schilderen zou zyn, wanneer de woor den fleurig en kleurig nog tientallen synonie men hadden, En onophoudeiyk steeds maar weer aan pas seerden de groepen en afdeellngen. De provin cies Friesland en Groningen, Drente en Over- ysel. Muziekcorpsen wlselden af met juichen de burgers, dan weer schreden stoer en stram voorby de leerlingen der Zeevaartschool „Abel Tasman” te Delfzyi. Een zee van vlaggen werd meegedragen. De Chrlsteiyke groepen ont plooiden hun oranje en nationale dundoeken, de Roomsche organisaties torsten de zware ryk- bestlkte fluweelen vaandels. Steden en dorpen uit den Achterhoek, en uit Brabant Limburg, van de Geldersche dreven, volg den elkander op Culemborg bracht een keurige jeugdgroep, het Roomsche Wlerden bleek uit stekend vertegenwoordigd, trotsch ontplooide de NCB.V. haar reusachtige sprekende vlaggen. Stram marcheerden nog de oud-ged lenden van Bronbeek In hun donkere, rood-betreste unifor men, de trommelende kleuters van Harderwyk wonnen op slag de harten van heel het Stadion. Daar liepen ook de mannen, vrouwen en kin deren der ruige Veluwekust. van Hierden. Nun- speet en Hulshorst in hun kleurige kleder dracht. De Burgerwachten, ten deele geüniformeerd, sloegen overal een uitstekend figuur. Wy noe men Nymegen en vooral ook Renkum, dat over een geweldige afdeellng. honderden koppen sterk en verdeeld over etteiyke diensten, beschikt. Brabant opende met een keurig gelid van Bredasche Kadetten. Daverende hoera's hadden de gilden en schutterskonlngen In ontvangst te nemen. Het H. Bloedsgilde van Boxmeer In zyn oude kleederdracht trok byzonder de aandacht. Zeeuwsch Vlaanderen bracht de mooie kappen der vrouwen en dan passeerden al weer de Utrechtsche groepen, waarby de brandweer van Soest in lange glimmende jassen zich In aller belangstelling mócht verheugen. Het Oranje-blanje-bleu was ditmaal wel heel byzonder troef. Steeds meer populair wordt deze prachtige driekleur, niet het minst door het yveren der jonge vereenlglng „De Prince- vlag”, die met verschillende afdeellngen telkens weer in den stoet opviel. Ook het Nationaal Jongeren Verbond, dat vrywel overal flink ver- tegenwom-dlgd is, trok achter de Princevlag gen op. In de afdeellng Noord-Holland, waar we he laas de Voiendammers misten, trok Alkmaar de aandacht door zyn groep kaasdragers In onbe- rispeiyk wit met kleurige hoeden. Ook de Alk- maarsche brandweer reed mee. Haarlem was door tal van vereenlglngen uitstekend vertégen- woordlgd en opende met een pittig detachement Burgerwachters In onberispelyk uniform. Nu en dan speelde de muziek vaderlandsche liederen, die door het publiek werden meegezon gen, meer dan eens namen de tribunes zelf het initiatief en klonk een monter ,,’t Is plicht, dat iedere jongen” of „Alle man van Neerlands stam” uit tienduizenden kelen. Zoo leefde men mee In onverflauwde geestdrift, geïnteresseerd voor elk detail van het machtig schouwspel, dat die elndelooze opmarsch bood. Steeds opnieuw dromden In de Marathonpoort vlaggen en vaan dels en groepen op naast de afdeellngen die na hun rondgang, weer het Stadion veraten. Vooral in de omgeving van het station was het een geweldig beweeg van menschen, die moegeloopen en moegekeken naar huls terug wilden. Allerlei maatregelen waren genomen om eehcoo vlot mogelyk vervoer te verzekeren en ondanks de omstandigheid, dat he. défilé veel langeren tyd In beslag genomen had dan was gedacht, konden de reizigers, zy het niet zoo comfortabel, als gewooniyk, worden geborgen. Voor de late avonduren werden byzondere maatregelen genomen. Zoo werden aan goede rentreinen personenwagens gekoppeld. Na Haar terugtocht naar het paleis op den Dam, op welken tocht de Vorstelyke Familie ondanks het late uur overal door duizenden nog harteiyk werd opgewacht en toegejuicht, vertrokken de Hooge Bezoekers te tien over half elf In open auto uit de hoofdstad, op den Dam en de naaste omgeving daarvan uitgeleide gedaan door een veelkoppige en geestdriftige menigte. Het is een vreugde-week, een nationale week, een echte Oranje-week voor de hoofdstad ge worden, welker herinnering ieder die haar door leefde nog lang, nog zeer lang byblyven zal. We hoorden oudere Amsterdammers, sprekend over deze week en haar illustere beëindiging, vergeiykingen treffen met vroegere feesten van Oranje en alleri'waren het er roerend over eens, dat deze dag alle vorige in geestdrift en mas saliteit van deelname beeft overtroffen. De Commissaris der Koningin In Noord- Holland en eerevoorzltter van het comité Jhr. mr. dr. A. Roell nam alsdan het woord om ds. v. Hoogenhuyze te huldigen. Deze heeft, ik zal niet zeggen één politieke rede gehouden, maar heeft toch de politik benaderd in zyn scherp zinnig en mooi opgebouwd betoog. Ik heb ge hoord dat ook de wethouders waren genoodigd. En verbeeldt u nu eens dat ze gekomen waren! Het ware dan de vraag geweest, of zy zich ge vleid gevoeld zouden hebben. Doch laten we er verdr niet over praten. We kennen ds. v. Hoogenhuyze als iemand, die allen weet samen te binden rond Oranje en we voelen er alles, alles voor om 19 September tot Oranje Dinsdag te maken. Als Zaandam aan de beurt komt denkeW de meeste menschen dat het eind van het alphabet in zicht Is, maar dit biykt nog lang met het geval, want er volgen nog tal van groepen. Als vertegenwoordigers van het In naam roo de Zaandam krygen de defileerenden een storm achtige hulde. De Rotterdamse he burgerwacht maakt een fikschen Indruk en krygt eveneens een geest driftig onthaal e< zoo biyft het maar steeds aanstroomen. Iedere groep met een eigen aan zien met een eigen groet, maar alles vol en thousiasme voor Haar. Wie deze hulde geldt. Onder daverend applaus krygt de algemeene leider de heer Thoolen weer een groote krans van de vertegenwoordigers der verschillende po- Utle-organisaties. „Het Mobilisatlekruis” en de Nederlandsche Bond in Duitschland hebben ook ferm applaus in te oogsten. Dan komt Amsterdam aan de beurt, voorop twee herauten met het hoofdstedeiyk wapen en gevolgd door de Chr. Oranje-vereenlging Am sterdam-Oost. Als de leerlingen van de kweekschool voor de Zeevaart vóór de eere-loge zyn aangekomen laat de bootsman een fluitsignaal hooren en het Hoe-aee weerklinkt driewerf; zoo ook by de jongmaatjes van de „Pollux". Met hun baretten op deflleeren de studenten, van wie enkele corporaties de corpsbedienden in livrei In den stoet hebben meegenomen. Kranig marcheeren de katholieke turners en turnsters van U. D. I., Jong Leven en Achilles. De populaire Amsterdamsche politie die met volle muziek aanmarcheert krygt weer eens te Dan een zwaar en krachtig tromgeroffel, prachtig van cadens, diep en frisch van geluid: Het Is de Jonge Wacht en na de Koningin vormen alsmede de cyfers 1898—1933. Oraal maken zij Van de katholieke deel- nemers aan |iet défilé een schitterenden Indruk. Bravo kerels! Keurig! Prachtig. Met welk een elan marcheeren zij en het is doodjammer dat de tamboers even hun roffel moesten onderbreken omdat de „speaker" een mededeelfng heeft te doen. Ook onze verkennet s die kort daarna komen doen het best en veroveren aller harten door vóór de koninklijke tribune als één man de hoeden op de stokken te nemen onder een machtig hiep-hei. De Gezellen doen het eveneens perfect. We mogen volop trotsch zijn op de wijze waar op onze jeugd is voor den dag gekomen. Het was af. Een eere-saluut van deze plaats en de verzekering dat ook op an dere plaats hun optreden groote, groote waardeering heeft opgewekt. We kunnen niet aan het opsommen blijven. Het Stadion is wel goed verlicht maar we kunnen toch moeilijk meer de op schriften der vaandels en doeken onder scheiden. Onze eigen menschen echter herkennen we desondanks toch. De Alge meene Propagandaclub met een flinke af vaardiging, den R.K. Vrouwenbond van Am sterdam en Nieuwendam met een kleine groep. Ook de Scheveningsche vlsschers- vrouwen halen we gemakkelijk uit den nog zwellenden stroom. De Nederlandsche Padvinders betreden te half negen het Stadion en de speaker kondigt aan dat dit de laatste groep Is. Het publiek is bijna moe van het kijken, maar geenszins Is de geestdrift bekoeld. Ook zij nog krijgen een welhaast onver flauwd applaus. Dan moet er wat haast gemaakt, zoodat het eind van den stoet in stilte marchee ren moet om den indrpk. van <en koorzang niet te verstoren. De zangers en zangeressen onder leiding van Theo v. d. Bijl zingen voortreffelijk in de avondlijke stilte. Zuiver en teer klinkt Valerius’ lied „O Heer, die daar des hemels tente spreydt”, „Help nu u self, so helpt u God” een Oranje-lledje en tenslotte „Ge lukkig is het land”. Na den zang weer daverend applaus, alsof men heel den middag nog niet ge klapt had. Dan stijgt de spanning. Het afscheid gaat komen. Stilte wordt verzocht, opdat de paarden niet zullen schrikKen en dan rijden de koetsen van den koninklijken stoet met verlichte lantaarns het Stadion binnen, tooverachtige silhouetten teeke- nend op het witte cement der wielerbaan. Als één man rijst de bezetting van alle tribunes omhoog en voor het laatst zingen we ons statige en plechtige Wilhelmus, een massale belofte van trouw aan ons land en aan Haar, die het zoo zegenrijk bestiert. Men is bijna niet eraan te houden het verzoek om daarna stil te zijn te respec- teeren, zoo drijft de drang tot uiten. Maar na de geestdriftige ovaties welke nadat de laatste klank van het oude Wil helmus is verstorven, opklinken, moet er nu stilte zijn en daarom is zij er ook. Er is althans geen geklap dat de dieren schichtig maken kan, maar tóch het is zoo moeilijk zich in een oogenblik als dit te bedwingen en zachtkens ruischt een psalmgezang over het Stadionveld, terwijl de stoet zich langzaam in beweging zet, een halven cirkel uitrijdt en dan verdwijnt door de breede Marathonpoort. Te vroeg nog eigenlijk is het sprookje, de droom voorbij en vol van innig genieten, van bezonken geestdrift. ondervinden hoe de Amsterdammers haar ap- precleeren. De leerlingen van het Hervormd Lyceum, die keurig in het gelid loopen, brengen den sport- groet en dan nadat de voetbalvereenlglng A F. C. de revue is gepasseerd, marcheeren achter elkaar twee nationaal-socialistische groepen die den fascisten-groet brengen onder den uitroep „Hou zee.” Schemer Is Intusschen over het Stadion ge kropen en floep daar flitsen plots de lichten aan. Een schitterend effect, in bet veld niet alleen maar ook op de binnentrekkende groe pen wier donkere schaduwen fel afsteken te gen den witten achtergrond van de cementen wielerbaan. Een vendelzwaaier geeft inmiddels staaltjes te zien van zyn kunst, waagroor hy met een dank baar handgeklap wordt beloond. Intusschen was aan spr. gevraagd om een verzuim in het Stadion te herstellen waar door het late uur aan den heer Theo van der Byl niet de krans was aangeboden, die voor hem bestemd was. Met vleiende woorden overhan digde jhr. Roëll den heer v. d. Byl den krans. Met enkele woorden dankte deze voor de hulde. In het Stadion was de huldiging van de Ko nlnklyke Vrouwe uitgegroeid tof een der gewel digste manifestaties van volksgeest, welke Europa in de latere Jaren heeft gekend. Nim mer was mogelyk geacht, dat zoo een grandioos iets binnen Amsterdam mogelyk ware. Een menschengeslacht heeft dit niet meer beleefd. Het liet alles achter zich wat tot nu, sinds menschenheugenls, aan volksbetooglng In Ne derland Is geweest. Zulk een massaliteit, zulk een geestdrift uren en uren en uren lang, zulk een samentastlng van menschenmassa’s en menschenmassa’s was ten onzent ongekend. Men heeft thans niet de straat aan de op ruiers van ons volk en aan de vergiftigere van ons volksbewustzyn overgelaten. Allen, die zich waarachtige vaderlanders voelen en zich scha ren rond Oranje, zyn uit de huiskamers, de stilte van de afzondering, de kalmte van het platteland getreden, zy hebben een saamhoo- righeid gevonden, die samenbindt. En de vyan- den van ons vorstenhui* hebben gezien wkt de ware gezindheid van een volk is. H. M. de Koningin had we hebben het reeds vermeld te kennen gegeven, dat zy geen haast had. dat ze tot het einde van lïet défilé wikte biyven. Officieel was in uitzicht gesteld, dat rond zes uur de ‘plechtigheid ten einde zou zyn. Maar reeds gaven we te ver staan, dat het wel later zou worden. Evenwel, dat het over negenen zou worden vóór de Ko nlnklyke Familie óók Koningin Emma het Stadion zou verlaten, kyk. dat heeft nie mand vermoed. By stralenden dag in t Stadion gekomen in den vroegen namiddag, verlieten de hooge gasten eerst in den duisteren avond de plek van zooveel volkseenheid, toen het Stadion door de electrische verlichting een ge heel ander aanzien bekomen had. Alreeds daar door verkreeg het slot van t défilé een gansch eigen karakter. De terugtocht werd een triomftocht. Geen eerbiedsbetoon op verren afstand. Neen! Het volk, dat straten en pleinen uren en uren ach tereen had gevuld, geduldig wachtend op den koninkiyken tseot, die maar niet kwam, werd tot in de onmlddeliyke nabyheld toegelaten. Enorm veel is van het lichamelük en geeste lijk uithoudingsvermogen der wachtenden ge vergd, vooral van de deelnemenden uit verre streken, die alreeds vroeg naar hier waren ge komen en nu nog uren langs den weg stonden opgesteld. Maar enorm veel heeft de aanhan- keiykhèid van Ons volk aan Oranje óóit voor deze uiting van onsen volksgeest <mr gehad. Op den terugrit was er in de Utrechtschestraat voor den stoet byna geen doorkomen aan. Toen onze persauto, die den stoet vooraf ging, langs kwam, juichte men de journalisten geestdriftig toe, omdat men nu wist: thans komt de ko ningin ook spoedig. En het werd een triumfale tocht door lich tend en verlicht Amsterdam. Een triumfale avond in de stad aan Amstel en IJ zooals die van gisteren hebben de latere jaren niet meer gekend. Tot een jubel van saamhoorigheld met en aanhankelykheld aan Oranje is deze avond ujtgegroeld. En 't is een levensmoment voor onzen sym- pathleken burgemeester dr. W. de Vlugt ge weest. dat onder zyn burgemggg^pchap dit heeft kunnen plaats grypen. Amsterdam was en moet biyven: de Oranje stad. Wy drukken hierboven het nieuwe Bisschops wapen af van Mgr. O. Brandsma, Apost. Vlc. van Kisumu in Afrika. Prof. Dr. Titus Brandsma O. Carm. te Nij megen zendt ons hlerby de volgende toelichting. By zyn verheffing tot de blsschoppeiyke waardigheid heeft Zyne Hoogw. Exc. Mgr. G. Brandsma het oude familie-wapen, gelyk dit oa. in het Groot-Wapenboek van Vorsterman van Ooyen wordt medegedeeld, weder In eere willen herstellen en het tot zyn bisschopswapen uitgekozen, te meer omdat het op zoo bijzonder teekenende wyze de roeping van den Bisschop- Missionaris weergeeft. De naam Brandsma of Ysbrands-zonen herinnert aan Eisenbrand. Isen- barnd, Isenbart, of IJaer in vuur. Om dit te verzinnebeelden is een ster van wit metaal, heraldisch zilver, vanwaar uit twee vAt-metalen of zilveren pyien gaan, geplaatst op een veld van Keel, heraldisch rood. Boven deze ster met de daarvan kruisgewys uitgaande pyien staat een gestyleerde zilveren lelie, het beeld der on gerepte reinheid, zinnebeeld van den prieuter- lyken staat, waarvan de blsschoppeiyke waardig heid., de volheid beteekent, zinnebeeld tevens van Maria, de Maagd der Maagden. De ster 'met de daarvan uitgaande pyien gaven aanlei ding tot de wapenspreuk: Vos estis lux mundi: Gy zyt het licht der wereld. Dit woord door Christus tot zyn Apostelen gezegd, geldt in het byzonder van den Missionaris, die zyn lichten de pyien over de wereld moet zenden ter ver lichting van allen, die In de wereld zyn. De dag was zonnig, de dag was biy, maar, hoe zou het anders mogelyk zyn, er gebeurde hier en daar wel iets dat een zwakke schaduw wierp. Zoo werd oa. by het Stadion een zakken roller op heeterdaad betrapt door een agent. Toen deze hem wilde arresteeren, rukte de man zich los. In de onmlddeliyke nabyheid bevond zich de commissaris van het Verkeerswezen de heer Bakker, die op zyn beurt den zakkenrol ler vast greep. De commissaris werd door den man tegen den grond geslagen. Door den val liep de heer Bak ker verschillende verwondingen op, hy moest zich in het Stadion door een dokter laten ver binden. De zakkenroller werd tenslotte door twee re chercheurs gearresteerd. By den terugkeer van den Koninkiyken Stoet in de omgeving van den Dam schrok het paard, voor het rytulg, waarin de burgemeester ge zeten was, Dr. de Vlugt sprong onmiddeliyk eruit, waarna agenten van de bereden politie het schichtig geworden dier tot kalmte wisten te brengen. Voorts zyn hier en daar langs den weg en ook In het Stadion eenige menschen door flauw ten bevangen. Er was echter gelukkig voldoen de geneeskundige hulp aanwezig. Daar het meeryden in den Koninkiyken stoet voor H. M. de Koningin-Moeder bezwaariyk bleek, In verband met haar hoogen leeftyd en haar gezondheidstoestand, is Zy. die ook In allen eenvoud en vrywel onopgemerkt was gekomen de hulde gold immers Haar Dochter, zoo zal-Zy het hebben gewild ver trokken, zooals zy was gekomen. (1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5