ONS BLAD I te. Corporatieve staat in Oostenrijk Het nieuws van heden HET CONCORDAAT MET DUITSCHLAND De spanning groeit te Havana DE BAROMETER DOLLFUSS’ PROGRAMMA REDE JOH. LAUWERS I h VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 12 SEPTEMBER 1933 ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 297 fz— DE KATHOLIEKENDAG TE WEENEN teling plaats vond Fakkeloptocht o Simon naar Genève Doll fust in dé pers y Broodprijs verdubbeld DE SCHELDE-TUNNELS In Sovjet-Rusland Sovjet-methoden 55.000 arhbtenaren ontslagen Pruisische Staatsraad 15 September plechtig geopend Nieuwe omwenteling Alleen Arische artsen Het kabinet-Lerroux gevormd Auto door trein mee gesleurd Lerroux nog niet geslaagd Hirtsiefer in arrest Waarom is de wereld tegen ons? s De Katholiekendag te - Weenen De regeeringscrisis in Spanje Mijnongeluk in Penn sylvania Staking in National Hotel Soegimoera naar China en Mandsjoekwo Een in 1932 beraamde aanslag tegen Hitler ontdekt Artikel van Duitse hen ex-kroonprins DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN 5 5 PAYCLOr3 Clozetztoelen (reukloos) Schryven van Otto van Habsburg aan Kard. Innitzer „Wij willen geen ter reur” Waarom de ratificatie zoo plot- Tegen het marxisme en het bruine socialisme, voor een Christely- ken staat, die de rechten der arbeiders erkent ADVERTBMTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 g, ingez. med. 40c p. regel; idem op pag één 55cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 DE OPENING VAN DE SCHELDE-TUNNELS Wederzijdsche ultimata der weigerachtige officieren en San Martin Foto genomen tijdens de openingsrede van Koning Albert. Van links naar rechts: 2. Zm. Kardinaal van Roep, Prinses Astrid, Koning Albert, Koningin Elisabeth en prins Leopold De problemen van het verre Oosteiy Het Actie tegen commu nisten te Mainz Burgerrecht voor gedoopte joden aBwS NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Dollfum kondigt corp ■taai aaau itiev Mijnongeluk in Pemmylvnnit Licht (United Press) u Doorkijk in den voetgangerstunnel uur Het concordaat met Dvitachland. Het Vaticaan etecht burgerrecht voor gedoopte Joden. De veenbrand te Winterswijk woedt onvermin derd voort. I TOKIO, 11 Sept. (VU.). Otaro Soegimoera. vroeger ondersecretarte-generaal van den Vol kenbond. is gisteren vertrokken voor zijn reis naar Mandsjoekwo en China. Tegenover pers- ESSEN. 13 Sept. (WH.) De vroegere Prui sische Centrums-minister Hirtsiefer, die giste ren betrokken was b(j een botsing met S. A-- t mannen, is In „Schutzhart" genomen. Nader wordt gemeld, dat tot nu toe 7 dooden zijn geborgen. De ontploffing Is veroorzaakt door ontbranding van kolengas. Door een hevigen braad te Sleon werd "n aan tal boerderijen vernield. Ir. Feber volgt wethouder Drees in het dnge- lijkach bestuur der gemeente Gravenhage op. MÜNCHEN, 11 Sept. (W. B.) c— Twee Ooe- tenrfjksche eerste luitenants hebben aan mi nister Vaugoln een schrijven gezonden, waar in zij den eed. dien zij -als man. als burger der Oostenrijkse he republiek en als soldaat" met geestdrift gezworen hebben, terug nemen. om dat deze eed een „wettelljke regeering en grond, wettelijke Instellingen" gold. DORTMUND. 12 Sept (W. B Hier zijn dertig personen wegens onwettige politieke actie ge arresteerd. grootendeels Communisten; 13 hun ner worden beticht van hoogverraad. De tegenwoordige sitting der Staten Generaal sal worden gesleien op Zaterdag 16 Septem ber s* Huge tl stand op Dinsdag ar v^aa US Vorige stand 7» Negentig varkens omgekomen bij oen braad ie Brandwijk. WEEN EN. 11 Sept. (VU.) Otto heeft aan kardinaal Innitzer een gelukwensch doen toe komen In verband met den Katholiekendag. Hl) schrijft, dat zijn gedachten te Weenen vertoe ven. Hij wenscht Oostenrijk geluk met het re sultaat van den Katholiekendag en verklaart zich daartoe verplicht te gevoelen als nakome ling van Rudqlf van Habsburg. Ferdinand n. Leopold I en hertog Karei van Lotharingen Bijna nooit heeft hij de bitterheid der ver banning zoo zeer gevoeld als in deze dagen, nu hü niet kan deelnemen aan de geweldige geloofsdemonstratie van Oostenrijk en Wee nen WEENEN 11 Sept. (W. B.) De feestelijkhe den ter gelegenheid van den Katholiekendag werden hedenmorgen voortgezet. Reedt in den vroegen ochtend marcheerden talrijke veree- nigingen door de straten der stad. In den St. Steph an us-dom werd een plechtige H Mis ge celebreerd. waarna een processie werd gehou den naar de .Kapuzlnergruft”. waar de over leden Oostenrjjksche vorsten begraven liggen. Alle te Weenen aanwezige kardinalen, bisschop pen en kerkeljjke hoogwaardlgheldsbekleeders namen aan deze processie deel. Tegen den mid dag trokken Tirölsche schutterscompagnleën in nationale kleederdracht naar den Heldenplatz, waar bij het standbeeld van Prins Eugène een plechtigheid plaats vond. AREZZO, 11 Sept. (Reuter) Bij Castiglione reed een auto op den trein—Florence—Rome In. De auto werd ongeveer 500 M. meegesleept, Alle acht Inzittenden kwamen om bet leven. WEENEN. 12 Sept. (Reuter). In de tweede hoofdvergadering van den Katholiekendag sprak gisteren de primaat van Hor.garüe. kar dinaal Seredi, die zeide er van overtuigd te zijn, dat de solidariteit der Katholieken van Europa en van de heele wereld ook in de toe- MADRID, 11 Sèpt. (V. D.) In de avonduren werden heden In tal van straten van Madrid demonstraties gehouden van socialisten en communisten. De demonstranten schreeuwden o. m. „Dood aan Lerroux". De politie dreef de betoogers uiteen en arresteerde verscheldenen hunner. DORTMUND, 11 Sept. (V. D.) Wegens uit latingen tijdens een vergadering op 13 'Juni is een bestuurslid van een Dultsch Nationalen Vrouwenbond veroordeeld tot 5 maanden ge vangenisstraf. NEW-YORK, 12 Sept. (VU.) Te Havana is de politieke toestand verder verscherpt ten gevolge van de hulpeloosheid der regeering San Martin. Men verwacht, dat de vroegere presi dent Menoecal, tezamen met de afgezgtte leger officieren, binnenkort een omwenteling zal be werken. De toestand in het binnenland zou chaotisch zjjn. Communistische arbeiders zouden tal van plantages en fabrieken hebben in beslag geno men. Voorts zouden twee Amerikaansche dames voor de tweede maal zijn overvallen en uit haar huis verdreven zjjn. vertegenwoordigers verklaarde hij. dat de Chl- neesche politiek Jagens zal veranderen. Deze politiek zal worden beïnvloed door de houding van Engeland en Amerika tegmo—er Japan en China. Soeng, de Chlneesche minister van fi nanciën. die juist van zijn bultenlandsche reis Is teruggekeerd, heeft kunnen opmerken, dat Europa en Amerika niet in staat zijn zich met de problemen van het Verre Oosten bezig te houden, en dat zal niet nalaten een wijziging In de politiek van China tot stand te brengen. GroentenmonopoHo voor snsnss en war- moeserügewaaaen treedt 12 September in wer- De kanselier Belde nog. dat hij op het oogen. bllk wèl het marxisme en het bruine socialisme bestrijdt, maar dat hij er niettemin zelfs niet aan denkt om ooit een aanslag te plegen op het leven en de rechten der arbeiders Het nageslacht zal voorts uitmaken of het Dultsche karakter vat? Oostenrijk beter gediend wordt door de methoden der regeering Dollfuss of door andere manieren, die van buitenaf wor den opgedrongen. PITTSBURGH, 11 Sept (VU). In de H1I1- man-mljn te Barking in Pennsylvania heeft hedenmorgen een ernstige explosie plaats ge had. Nadere bijzonderheden zijn nog niet be kend, maar men vrpest, dat talrijke mijnwer kers zijn bedolven. Naar verluidt, hebben de beraadslagingen tus schen het Japansche ministerie van marine en den generalen staf er toe geleld, dat In het nieuwe vlootbouwprogramma wordt voorzien In den aanbouw van 43 nieuwe oorlogsschepen. Het programma zal binnenkort aan het kabinet worden voorgelegd. LONDEN, 12 Sept (VU). De redevoering van bondskanselier Dollfuss heeft m de Engel- sche pers sterk de aandacht getrokken. De ..Daily Telegraph" verklaart, dat Dollfuss heelemaal geen duidelijk omlljnd program heeft kunnen aanbieden. Zijn redevoering is meer een uitdrukking geweest van een middeleeuw- sche gemoedsstemming dan een verklaring van Fascisme. De ..Echo de Paris” meent, dat het grootste gevaar hierin bestaat, dat het zwarte fascisme op den duur het bruine fascisme zal voorbe reiden. LONDEN, 11 Sept CV. D.) De Engeteche mi nister van bultenlandsche zaken. Simon, heeft besloten, op de voor 23 Sept vastgestelde zit ting van den Volkenbondsraad persoonlijk te verschijnen. Het te nog niet bekend of hij zijn reis te Parijs zal onderbreken. De beslissing zal voor het grootste deel afhangen van het resul taat der besprekingen van onderstaatssecretaris Eden te Parijs. MADRID, 11 Sept. (V. D.) De nieuwe minis ter-president Lerroux deelt mede .dat het hem gelukt te een kabinet te formeeren. De samen stelling van dit kabinet te door den staats president goedgekeurd. De mlnisterlljst kan echter niet voor Dinsdagmiddag worden ge publiceerd. daar eenige portefeuilles nog on derling geruilfl moeten worden. PARUS, 11 Sept. (VU.) In de New-York Herald Tribune schrijft de Dultsche ex-kroon prins een artikel „Waarom is de wereld tegen ons?** Uitgaande van een vergelijking met pro pagandamethoden gedurende den oorlog, die als moraalvernletigende strijdmiddelen wel konden worden erkend, veroordeelt hij scherp de toe passing van dergelijke methoden in vredestijd Deze propagandistische Invloed laat zich slechts verklaren uit het feit, dat de naties der wereld vreezen. dat Duitschland onder de energieke leiding van Hitler zich de plaats beeft her overd. die het eens heeft bezeten. Als resultaat van de tegenwoordige Internationale propa ganda krijgt de wereld een voorstelling van Dultschianl, die niet overeenkomt met de fei ten. De ex-kroonprins stelt verder vast, dat de geschiedenis geen revolutie kent, die zoo on bloedig te verloopen. Von Hindenburg en Hitler hebben een daad volbracht, waarvoor leder Duitscher bun altijd dankbaar zal blijven. BERLIJN, 11 Sept. (V. D.) Bij de opening van den Prulsischen Staatsraad op 15 Sept, zal een plechtige „Staatsakt" plaats vinden. Mi nister-president Goering zal een groote rede houden, welke, evenals de beëediglng der staats raden, per radio zal worden uitgezonden. De eerste werkzitting van den staatsraad zal Za terdag worden gehouden. STAD VAN HET VATICAAN, 11 Sept. (Eigen telegram). In aansluiting op het Concordaat heeft Duitschland een Vatl- caansch memorandum aanvaard waarbij aan alle gedoopte Joden de volledige burger rechten worden toegelqend. Het Vaticaan toonde zich heftig gekant tegen hun achterstelling op gronden van rasverschil. ..Elke beleediging van gedoopte Joden staat gelijk aan een beleediging den H.H. Sacramenten aangedaan." WEENt-N. 11 Sept. (W. B.) In het kader van den katholiekendag had heden een meeting plaats van het „Vadertandsche Front" waar bij kanselier Dollfuss zjjn aangekondigde pro- gramma-rede hield. De bondskanselier begon met een opsom ming van hetgeen zijn regeering zonder het parlement gedaan had. Has parlement ml overi gens In zijn ouden vorm niet meer terugkee- ren. Minister Fey heeft onverschrokken de maatregelen genomen, die noodzakelijk bleken. Wij willen, aldus Dollfuss, geen politiek van geweld, maar het is onze plicht het arbeidende volk tegen geweld te beschermen, wij staan aan het begin van den nieuwen opbouw van ons land. Wjj zullen ons aan geen enkele terroris tische beweging laten overrompelen en we roe pen als Oostenrjjkers op om geen valsche voor spiegelingen achterna te loopen en zich te be zinnen nu het nog niet te laat is Ons streven te er op gericht den vrede te handhaven. De tijd van het liberale kapitalisme te voorbij De tüd van de marxistische volksleidlng te voorbij, de tijd van de absolute partjj-heerschappij is voor bij- BERLIJN, II Sept. Op 1 Sept, te over eenkomst tusschen den bond van Dultsche art sen en den bond van particuliere ziekteverse^ kerlngsondernemingen in werking getreden, volgens welke ook bij particuliere ziekenfond sen niet-Arische artsen worden uitgeschakeld. Ook hier gelden de ultznnKeringen van de Ambtenarenwet. procedure Inzake het verspreiden van antl-Dtalteche circulaires voer het Jaarbunre gebouw. komst redding zM brengen. Indien de Katho lieken trouw bleven aan hun verleden en hun geschiedenis. De Aartsbisschop van Parijs, kardinaal Ver- dier, bracht den Oostenrijkse hen Katholieken den broedergroet van de Katholieken van Frankrijk. Mgr. Schinze! verklaarde, dat de Katholie ken van Tsjecho-Slowakije in oprechte trouw gekomen waren, om nieuwe arbeidsvreugde te scheppen in het voorbeeld van volkstrouw der Oostenrijksche Katholieken. De Poolsche kardinaal Hlond zoo meldt VU. nog zeide o.m Om God in de historie en om de wet van Christus in het leven der volkeren worstelt thans de geheele christen heid. In dezen hlstorischen strijd staat het Katholieke volk der Polen schouder aan schou der met 't Katholieke Oostenrijk en alle chris telijke volkeren. Bisschop graaf Majlat bracht de groeten over van de Zevenburgsche Katholieken. Profes sor pater dr. Wilhelm Schmidt hield de feest rede over ..Vrijheid en band der Christenen in de maatschappij”. BERLIJN, 11 September. (V D.) Naar uit Moskou wordt gemeld, werden volgens een ot- ficieele mededeellng In de laatste drie en een halve maand 50.000 staatsambtenaren te Mos kou uit den dienst ontslagen. De ontslagen ambtenaren hebben Instructie gekregen Moskou te verlaten en nieuwe functies te aanvaarden in Siberië en Turkestan. Die ambtenaren, die mochten wetgqren him nieuwe functies te bezetten, zullen direct langs admlntetratleveh weg uit Moskou worden uit gewezen en zullen bovendien geen werfeloosen- ultkeering ontvangen. HELSINGFORS. 12 Sept. (Reuter). Bü de creet van de Sovjet-regeering te de prijs van het brood in Rusland thans verdubbeld Een witbrood van 500 gram kost nu ongeveer M cent en een bruinbrood Ongeveer 38 oenk BUREAUX. HOF 6, ALKMAAR Te Woon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar f 2 85 M«t geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Wjj willen geen „Glelchschaltung” en geen ter reur. Wfj willen het Chr. Sociale Oostenrijk op corporatleven grondslag opbouwen. Deze hechte opbouw te de taak, welke In deze herfst maand verwezenlijkt Sal worden. De kanselier besprak daarna het wezen van den corporatleven staat. Ook op sociaal gebied is voor de regeering nog een groote taak weggelegd. De methoden van de sociale voorzorgen en der ondersteuning van de werkloozen zullen opnieuw moeten worden vastgesteü 'Een derde dar werkloosen sou weer tewerk gesteld kunnen worden. ROME. 11 September. (Reuter). De plotse linge ratificatie van het concordaat met Duitschland is een gevolg van den wensch van beide partyen. om een einde te maken aan de verschillende Interpretaties der technische moeilijkheden welke waren ontstaan en welke nog grooter dreigde te worden, doordat Kar dinaal Pacelll op vacantie zou gaan. De Kardi naal Is hedenochtend vertrokken en daardoor was het noodig de besprekingen tusschen de beide betrokken partijen te onderbreken. HAVANA. 12 Sept. (Reuter) Alle bedien den van het National Hotel, waar de Ameri kaansche en Europeesche Inwoners van Ha vana. o.w. de Amerikaansche ambassadeur Welles, een toevlucht hebben gezocht en waar zich thans ook een aantal officieren hebben teruggetrokken, zijn in staking gegaan. De di recteur van het hotel deelde zijn gasten mede, dat het personeel weigerde de officieren langer te bedienen. Het schijnt, dat de officieren tegenstand wil len bieden, zjj brengen namelijk groote hoeveel heden wapens in het gebouw. Zij hebben een proclamatie uitgevaardigd, waarin zij ontken nen pogingen te hebben gedaan om Interventie van Amerika uit te lokken. De door de revolutlonnalre Junta gekozen president San Martin heeft den officieren een ultimatum gezonden, waarbij hü hen 36 uur tüd geeft, om met de regeering tot overeenstem ming te komen. Anderzijds meldt V. D., dat 300 officieren de vervanging van San Martin door de Cespedes hebben geëtecht. Verder weigeren zü te dienen onder sergeant Batista, hoewel deze thans de distinctieven van kolonel op zün uniform heeft aangebracht. WASHINGTON. 12 Sept (Reuter) Minister Huil verklaarde, dat de Vereenlgde Staten elke Cubaansche regeering zullen erkennen, welke in overeenstemming is met den wil van het volk en In staat de orde te handhaven. BERLIJN, 11 Sept. Ongeveer een nadat het bericht Inzake de ontdekking van een in 1932 beraamden aanslag op Hitler was gepubliceerd, werd verzocht dit bericht In te trekken en niet te publiceeren. WEEN EN. 12 Sept. (Reuter). Na de bijeen komst op den Rennplatz. waar bondskanselier Dollfuss het woord voerde, hielden de bij het Vadertandsche Front aangesloten bonden een fakkeloptocht. Bondskanselier Dollfuss prins Starhemberg en minister Fey rtoegen alle dile te paard den optocht gade. Verder hielden de bondskanselier en mevr. Dollfuss een receptie voor het corps diploma tique en verschillende autoriteiten, ter gele genheid van den 250sten terugkeer van den dag van Weenens ontzet. Wegens het verstoren der orde door het uit strooien van swaStica’s e.d. werden ongeveer 20 personen gearresteerd. Gistermiddag bood bondspresident tMiklas Opn naar aanleiding van den Katholiekendag W Weenen vertoevenden kardinalen een maal tijd aan. MADRID, 11 Sept (Reuter). Lerroux heeft besloten opnieuw met de partijleiders te on derhandelen. HIJ zeide, dat zekere politieke groepen den toestand niet dringend genoeg achtten, toen hij hun medewerking vroeg. Daar om verzocht hij Zamora nog eenlgen tijd uit stel, alvorens hem de definitieve minteterstijst te overhandigen. Dit zal hem In staat stellen een laatste beroep te doen op de vaderlands liefde der republlkelnsche partüen. Bü het ver laten van het paleis van den president vonden eenige incidenten plaats. Toen^êênlge personen Lerroux toejuichten begonnen anderen te flui ten. De politie had weinig moeite om de me nigte te verspreiden. MAINZ, 11 Sept. (VU.) De politie te Mainz heeft een groote actie tegen communisten ?p touw gezel. Vele functionnarissen en leden werden gearresteerd. Het onderzoek leidde ook naar Frankfort, waar eveneens een aantal lei ders werden in hechtenis genomen. Verder is gebleken, dat de Bond van Roode Frontstrij ders daar rog altijd bestaat en voorbereidingen voor een revolutie heeft getroffen. De orga nisatie was uitstekend gewapend, terwijl de leden werden onderwezen in het hanteeren van de wapenen en het vervaardigen van bommen. Veel munitie werd bij de Frontstrijders in be slag genomen. Door de gearresteerde Frontstrijders is toe gegeven. dat de Bond van Roode Frontstrijders een aanslag tegen Hitler had beraamd toen nü 13 Juni 1932 op een voetbalveld te Mainz het woord voerde. De samenzweerders hadden zich gewapend met pistolen opgesteld in de hoold- straat van Mainz en hadden het plan Hitler bü het voorbürüden neer te schieten. Slechts door een toeval Is het plan mislukt. Een der samenzweerders wist n 1. niet met het pistool om te gaan en liet zich door een kameraad onderricht geven. Daarbü ging een schot af. waarop de communisten zich uit de voeten maakten. Verwachting: Zwakke tot matigen. Oostelijke tot Noordelüken of Noord-Westelijken wind, toenemende be wolking, kans op regen of onweer In het Zuiden, lets koeler. Hoogste stand: 773.5 te Imfjord. Laagste stand: 753.6 te Vardö. Zon' - op 6.29, onder 122. op 7J2. 19 September Nieuwe Maan. SÏIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII^ De Pauselijke Legaat Z. Em. Kardinaal La Fontaine, Patriarch van Venetii, is van Rome uit naar Weenen vertrokken. Voor zijn vertrek inspecteert de Legaat op het Centraal Station van Rome de eere-compagnie van Italiaansche soldaten. VAN HET telegram), heeft 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 9