1 BEURS VAN AMSTERDAM V: De inbraak aan de Oudegracht LYCEUMBOEKHANDEL JÏ vc MARKTEN Wisselkoersen VERDACHTE STAAT TERECHT -.1 'i WOENSDAG 13 SEPTEMBER V Carillon-concert BURGERLIJKE STAND Hardraverjj te Schagerbrug 8-OCTOBER VEREENIGING 8-OCTOBER KERKKOOR r DOOR ANNA K. GREEN r Eerst kijken Twee jaar gevangenis straf geëischt HET GEVAL LEAVENWORTH MIDDENS!'ANDSTENTOON- STELLING TE HEILOO DE LANDBOUWTENTOON STELLING GEM. RADIODISTRIBUTIE- BEDRIJF HET VERSCHE CADETJE AAN HET ONTBIJT my* 123 VUTTEN OORTMEIJEN. PkVGLOk STADSNIEUWS DE ZAADMARKT WORDT VERSIERD L WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1933 /gr 61JJU H^t programma van- het door den f in Donderdag 14 September (cable) hierna Heden ge- -k 6 maakte er gebruik van om te VIERDE HOOFDSTUK Een «poor (Wordt vervolgd». Grecuw Jr, heette In een korte spraak, allen van harte welkom, zonder tte aanwezige autoriteiten beurs veel te bereiken, vooral als ook de Be- ■djmiaplulmveChouders tot het welslagen der ten toonstelling medewerken. 12 132 115 ,"*4 132 118 SS SS SS M*A 138J4 Beden 792 59.12H 9.70K 34 S7H 47.95 191% 92 61 IVs 32 19.00 i 3 i ook vol 1. 2 6 8. 83H SS 25*/, 16h 188 1H 138 S6 57 58 100% 101*/. ioiM 99*4 100% 89 36% 14 18054 97 S54 12*4 6*/. 195M 93 61 1*4 31 18.50 30 14 14 10*/t 54 130 125 22 140 12*/, 28*4 387/, 1374 20*4 97 69 41*4 29 28*4 48 40 2*4 9654 71*4 42*4 29% 28 50 38 2% 84 3*4 15*4 14 22 5% 14 Ee Spai nlng de c jarig moei had moei dat i door Wat fiets had den den De een kwaj beho heer boeh Ze 31 e stal Alkii tot ja rei wert proe haai gron tot ten Gisteravond hield de 8-Octobervereenlglng een algemeene ledenvergadering. Wegens bijzondere omstandigheden kunnen wU het verslag dezer vergadering eerst morgen plaatsen. 100% 101’4 101% 99% 101 89 365, 29 14 14 10*4 5354 I> veer gesti perc te a Uitgl pikk cier belei weel had med Holl getu zal meei de noeg were 8655 3*4 16*4 13 22*4 6 14 8154 54 26 16*4 185*1 136 - De Oudl Here C. K zqnd Mei leeiy de t hoe be- be- 11% 2654 13*4 20*4 - HJn 1 Hilversum; lyn 7 Hulzen; HJn 3 Lond. Reg. 10.35—10.50; Daventry 1050—11.20; Lond. Reg. 12.20—13.05; Mid. Reg. 13.05—1570; Da ventry 157024.HJn 4 Langenberg 11.00-*- 17.40; Zeesen 17.40—19.20; München 1970—2070; Zeesen 207034. WOENSDAG, 13 Sept. Vorige Koersen 9.9754 59.U 9.70*4 34.58*,, 47.94 UTRECHT Oude Gracht 151 Naar wy vernemen, hebben de bewoners van de Zaadmarkt (Luttlk Oudorp) en de zyda.-n eenstemmig besloten, de gracht tijdens de 8- Octoberfeesten te versleren. Blijkens de plan nen, die men heeft, zal des» versiering wel de moeite waard worden. Vorige Koersen Heden wendde hl) zich weer tot de keuken meid en vroeg: „Waar Is ale Hannah?" „ZU Is weg, mijnheer „Sedert wanneer?" „Sedert vannacht, mijnheer.* Ikeeta. De 4e prijs ad ƒ25 werd verdeeld onder de drie .afvallers", te weten Janet Harvester, eige naar de heer K. Taams te Amsterdam, berijder de heer L. Ensing; Norterman B. eigenaar de heer J. Schoon te Medembllk, berijder de heer K. Bakker; Gretchen H. eigenaar de heer N. J. Silver te Oudesluls, berijder de heer R. van Wleringen. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New York Rome Praag Madrid Rubber A'dagn Rubber Bandar Dell Batavia Rubber Serbadjadi Sllav V. L G. O Allied Intercontln. Rubber Scheepvaart Java Oh Japan Holl. Amerika Lijn Dito Gem Elgend Kou. Ned. Stoomb. Scheepvaart-Unie man loog, hand namelijk meer was. Het bestuur der Holl. My. van Landbouw verzoekt, ons te berichten, dat wegens het heer- schende mond- en klauwzeer op de tentoonstel ling van Woensdag 20 Sept, as de rubrieken rund- en tokvee niet zullen doorgaan. Slaapkamer te brengen?" Ja, mijnheer." „U hielp daabjj nietwaar?" Vervolgens riep men de keukenmeid. Deze achtenswaardlge persoon kwam met kleine haastige passen naar voren; haar gezicht druk te zoo’n mengsel van bereidvaardigheid en angst uit, dat bijna alle aanwezigen begonnen te lachen zoodra zij binnenkwam. „Hoe Is uw naam.” begon de coroner. „Kate, mijnheer. Katherine Malone." „Welnu Kate, sedert hoe lang ben je In dienst van mljpheer Lea ven wórth?” „Het is zeker al wel twaalf maanden geleden, mijnheer, dat Ut op aanbeveling van mevrouw H$t programma van- het door den hier P A. van Langen morgenavond van 8309.30 te ge ven concert luidt als volgt: Hanneke moet slapen, Nico Hoogerwert. Lies wil loopen leeren. Nico Hoogerwerf Wiegelied, Cor Ponten. Preludium, Jef van Hoof. Menuet. Jef van Hoof. Heldeliedje, Joh. Winnubst. Jlet liedje van den stpid, Fr. Andelhof. Das Wandern, Schubert. 15 181*4 98 5% »2% 6% H. V. A Jav. Cultuur N. L w» U Poerworedjo Vorstenlanden Actions Idem Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust ...f».. Senembah Spoorwegen Union Pacific Wabash Erie Kansas City South South Rallw. .L Chic. Mllw Maxwell L. Gr. kastje in de huiskamer De meeste rljksdaalders waren van Koning Willem III. waarvan het verzamelen ’n hobby van getuige was. Hij keek niet dikwerf naar zijn schat, want dan had je geen deel van leven, zei getuige wljsgeerig; Hij werd echter door zijn zuster ge waarschuwd, dat de timmerkist los was. Hjj ging toen kijken en *t bleek, dat het geldkistje vertrokken was, waarop hij aangifte deed. De verdachte kon weten dat getuige geld had. want hl) was eens te leen geweest om 1000 gul den. teneinde een huisje te kunnen verbouwen. Getuige Volkers was (rel bereid, doch alleen op le hypotheek. Op Zaterdag 15 Juli had getuige met verdachte gesproken over de Kaasmarkt. Verdachte was toen in t bezit van een trof- feltje. Tegen 1 uur ging getuige uit. Zijn zus ter was ongesteld en hield het bed. Verdachte had wel eens karweitjes gedaan voor getuige, maar niet aan het huisje waarin getuige woon de. In 1927, toen verdachte werd aangesteld als kaasdrager, had getuige hem 150 voorgescho ten. welk geld hjj later van verdachte had te rug gekregen. Verdachte verklaarde nimmer In de woning van Volkers te zijn geweest Volkers had wel eens geld geboden voor de woning der familie V- Verdachte erkende op 15 Juli met getuige te hebben gepraat over kaasmarkt-aangelegen- heden. Mej. O. Volkers had In 1931 haar geld van de spaarbank gehaald: 1 briefje van f 1000 en 2 van 100 en voor de rest klein geld Ge tuige had verdachte wel eens gesproken, maar op 15 Juli niets van een inval gemerkt. ZIJ 1b hardhoorepd en lag dien dag te bed. Het werd noodig geacht de niet in beslag ge nomen timmerkast te halen waartoe Jan Vol kers met rechercheur V. d Burg zich naar de woning begaven. De heer W. F. Koster, schilder, had opge merkt dat verdachte met behulp van een lad der zich toegang had verschaft In het perceel van Volkers. HU vermeende dat verdachte zich later verwijderde In het bezit van een kistje of kalkbakje, dat misschien puin of zoo iets vatte. Getuige dacht dat V. pannen had ■treken. kers, die geld spaarde voor den ouden dag en een goed stuk brood had. Hij en zijn zuster had den bespaard plm. 3000; waarvan f 1200 aan zijn zuster toebehoorde, die dit geld van de spaarbank had genomen uit „veiligheid" om dat het zoo’n rare tijd was. Getuige borg het spaargeld in een Ijzeren kistje, en een en ander In een platte timmerkast, op de slaapkamer ge plaatst. De sleutels bewaarde hy In een penant- In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer Inzake het wetsontwerp tot wtfzigtng van de bepaling der arbeidswet 1919 betreffen de den arbeid in broodbakkerijen zegt de mi nister van Sociale Zaken, dat hij in waardee- ring van hetgeen op het punt van de alschaf& fing van den nachtarbeid voor bakkers is be reikt niet onderdoet voor de leden, die met een beroep op het groote goed van die afschaffing tegen het ontwerp gekant zijn, doch wanneer hy het aanvangsuur van 5 uur v.m. als algemee ne norm ook voor het kleinbedrijf in da steden wil zien vastgesteld, dan Is dit niet, omdat bet hem onverschillig zou zijn, indien, ook zonder noodzaak, vroegjr dan thans wordt begonnen, maar dan vindt dat zjjn reden alleen hierin, dat het kleinbedrijf op technische gronden bet recht moet hebben, om, evenals de andere bak-” kers, om 5 uur met den arbeid aan te vangen In den Hoogen Raad van Arbeid achtte een groote meerderheid de verkrijgbaarstelling van versch klein brood voor het ontbijt ongewenacht de minister is het daarmede eens. Als voor naamste bezwaar geldt wel. dat toelating van het versche kleine brood aan de ontbijttafel met zich zou brengen een drang naar een vroeger aanvangsuur ”an den bakkersarbeld. De minis ter kan dus ook geen termen vinden om een re geling betreffende den verkoop van versche ontbijtbroodjes in het onderhavige wetsontwerp op te nemen. GehuwdJohannes Petrus van Hove en Anna Venneker. Geboren: Allda Maria, d. van Arlen Krom en Anna Duinmeyer, Leendert z. van Hendrik de Boer en Anna Kruk. Overleden: Hlltje Jongkers geh. met Jacobus Hermanns v. d; Toorn, 49 jaar, Wouter Noote- boom 77 jaar. „Sedert wanneer hebt u die schaduw be merkt?" „Dat zou ik niet precies kunnen zeggen." „Kent u de reden?" .Neen." ,Jn de mate van de oneenlgheid?” „Ook niet." „U opent de brieven van mijnheer Leaven worth, nietwaar?" „Ja.-tnljuheer." „Valt n uit de laatste brieven niet het een of ander In, dat eenig licht In deze zaak sou kun nen brengen?" Harwell leek niet in staat tot antwoorden. Overwoog hij bij zichzelf zijn woorden of was hU van zijn stuk gebracht? „Mijnheer Harwell, hebt u den gezworene niet verstaan?" vroeg de coroner. „Zeker wel mijnheer; ik dacht na." „Nu dan, antwoord." „Zooals gewoonlijk, heb ik ook de laatste we ken de brieven van mijnheer Leavenworth ge opend en ik geloof niet, dat iets van hun in houd betrekking had op dit vreeselljk drama." De man loog, dat merkte ik dadelijk. Zijn en de hand verraadt vaak dan de oogen die eerst half gesloten sloot zich nu krampachtig, als om zijn bezitter te stijven in de leugen. „Mijnheer Harwell,” besloot de coronet, „dat kan ontegenzeglijk waar zijn volgens uw op vatting, maar de correspondentie van mijn heer Leavenworth zal nog nader onder de loupe genomen worden.” „Natuurlijk, mijnheer, dat begrijp ik." ant- Vorige Koersen Verdachte ontkende ter plaatse te zijn weest. Het is een vergissing of er moeten twee V.’s rondloopen Getuige Koster verklaarde V. omstreeks 8 uur 's morgens te hebben gezien. De heer W. F. Adolf, loodgieter en overbuur man van Volkers, had lp den bewusten avond de verdachte gezien met een laddertje. Hat bij Spreker wil dus het feit ernstig aanslaan en requireerde 2 jaar gevangenisstraf. Mr. de Groot releveerde het courantenbericht in de Alkmaarsche Courant omtrent den dief stal en dacht aan een film. Het leek verdediger geheel onmogelijk dat een inbraak op een der- gelijke wijze kon worden uitgevoerd Pleiter noemde deze zaak er echter een, zoo- als hij nog niet had meegemaakt. Vast staat dat de familie Volkers het geld Is ontstolen, doch het is de vraag of de Recht bank de overtuiging zal krijgen, of verdachte dezen diefstal heeft gepleegd. Het is toch mogeljjk, dat Inderdaad een ver gissing beeft plaats gehad, zooals verdediger met een voorbeeld uit de rechtspraak illustreer de. Na een en ander nog eens meer uitvoerig te hebben nagegaan, kwam verdediger tot de conclusie uit volle overtuiging, dat verdachte niet de Inbreker geweest. Pleiter eindigde zijn schitterend pleidooi met vrijspraak te verzoe ken. De president las hierop voor aan verdachte, dat deze in het vooronderzoek niet heeft kun nen verklaren, hoe hij aan bet bankje van 1000 is gekomen Hierop volgde nog re- en dupliek en werd de behandeling gesloten. AMSTERDAM Nieuwendijk 225-229 vleesch een stand aantrekkelijk en bezlens- waardlg maken? Dat deze heer er op uitsteken de wijze In geslaagd is deze taak op uitstekende wijze te vervullen, pleit voor zijn groote vak kennis. Keurig is het. De heer M. P. KALKSMA heeft de vertegen woordiging van de N.V. Ned. MU voor Weeg- werktuigen en stelt in zijn stand de nieuwste weegmachines ten toon. Een stand, waar de zakenmenschen-bezoekere wellicht Iets langer by stil tullen staan. In een bescheiden boekje stelt de heer LAN- GEREIS, rec'.ame-teekenaar. verschillende re- clame-ontwerpen ten toon. Ook deze stand za> zeer zeker de belangstelling der zakenmenschen trekken. De heer KRAAKMAN heeft een heel aardige stand ingericht, waarin hij bekendheid geeft aan de verschillende zuivelproducten, welke bij verkoopt. Dan is er de flnha KORSTANJE, die in een groote en gezellige stand tal van meubelen ten toon stelt. Hier zullen de huismoeders en jonge echtparen allicht iets van hun gading vinden. De heer BOS heeft een Interessante stand ingericht met de bekende Jaarsma-haarden. terwijl de heer N. Meilink met de bekende Na- tionaal-kasreglsters is vertegenwoordigd. De DRUKKERIJ DEUTEKOM demonstreert met verschillende drukwerken, terwijl zl) van enveloppen een geheel huis heeft opgericht. De heer H. KEEL zal met zijn stand met hulsvlljtartlkelen zeker de belangstelling van velen opwekken. Een andere stand, welke tot taak heeft de hongerlgen te spijzen, is die van bakker VAN VELZEN, ale over een keur van gebak beschut. De bekende firma A. J. POLAK uit Gronin gen Is met haar bekende puddlngsoorten ver tegenwoordigd. Een specialiteit welke zij thans naar voren brengt, is het nieuw soort zelf rijzend bakmeel. De bekende DEKA-artikelen van de melk fabriek de Uithoorn te Alkmaar, zijn In eer ruime frlssche stand ondergebracht. Voor de tallooze vlsch- en frultllefhebbers zal de stand van den heer D. DE GRAAF onge twijfeld een groote attractie hebben. De bekende N. V. HAAS uit Haarlem is ook hier ruim vertegenwoordigd met BoogazUn er. tafelazljn, a’smede met de verschillende tafel zuren en specerijen. Ook met brandstoffen een aardige stand in te richten, valt ook niet mee. Het is echter de firma L. SPAANS EN ZONEN gelukt met dit lastige materiaal een aardig geheel te bereiken. De stand van den heer S. B. BOERMA. schoenmaker en winkelier, zal zeer zeker de aandacht trekken. Behalve keurig schoenwerk, stelt de heer Boerma ook verschillende slangen hulden ten toon, terwijl hij met eenlge voor dbeelden het verschil tusschen goed en slecht repaartiewerk demonstreert. de coroner op Ironlachen toon. „U schijnt het meer by de hand gehad te hebben." Toen 35.50 41 00 40.00 1.71H 13.0754 7.35 20.75 In de mlddagzltting van de meervoudige strafkamer stond gisteren terecht de 52-jarige V., momenteel in voorarrest, terzake de tegen hem bestaande verdenking, dat hy zich te Alkmaar op Zaterdagmorgen 15 Juli uit het perceel Oudegracht 193. bewoond door den be jaarden T. J. Volkers en diens zuster C-, te hunnen nadeele wederrechteiyk zou hebben toegeëigend een bedrag van ƒ3000. bestaande Uit papieren geld, waaronder een bankbiljet van 1000 en het resteerende in ryksdaalders en guldens en gereed geld. De verdachte metselaar scheen de lucht van dien In een timmerkast staande In de achter- bovenkamer van de antieke arbeiderswoning verborgen schat te hebben gekregen, althans had hy op dien Zaterdagmorgen, schynbaar onbemerkt, kans gezien een ladder tegen den achtergevel van het perceel te plaatsen, zich toegang tot het slaapkamertje verschaft en de „pget" buitgemaakt. Het politieonderzoek ging weldra In de rich ting van dezeh vermoedeiyken geveltourlst, die werd gearresteerd en Ingesloten. Niet de politie, noch de rechtercommissaris was echter zoo knap geweest, hem tot beken tenis te brengen, zoodat dan ook het wettig en overtuigend bewys zou moeten worden ge vonden in de z.g. stomme getuigen, voorheen aanwyzingen. benevens in de getuigenverkla ringen en had de Officier gedagvaard als ge tuigen a charge de benadeelde familie Joh. en Cornelia Volkers. W. F. Koster, W. F. Adolf, J. C. C- Koreman en A. A. Brouwer. De verdediger, Mr. C. A. de Groot, had boven dien nog gedagvaard de dames G. Vet en F v/d Pyl en de H H. Jb Verhoeven en Schouten als getuigen A décharge. Het terechtgekomen geld was opgetast op het corpora delicti tafeltje. Op de publieke tribune was een belangstelling waar te nemen, een .slechtere” zaak waardig! De heer Romyn. een beambte der Nedenand- sche bank controleerde de aanwezige „nervus veruta" van welke manipulatie de supporters stonden te watertanden. Geteld werd 2820 gul den In baar geld en bankpapier, welk geld door de politie gedeelteiyk was opgespoord in het pakhuisje van den verdachte. Het zilvergeld droeg de sporen, voomameUjk door de beeltenis van Koning Willem III, langen tyd bewaard te zyn geweest. Allereerst werd gehoord de 69-jarige J. Vol- Door het Comité Hellooër Algemeen Belang, is het initiatief genomen tot het organlseeren van een tentoonstelling, waarop de midden stand van Heiloo de gelegenheid kreeg, haar bestaansrecht en nut te demonstreeren. Na een grondige voorbereiding kon gister middag tot de offlcleele opening van deze Mld- denstandstentoonstelling wonden overgegaan. Te precies twee uur "hadden een aantal ge- noodlgden, waaronder wy o.a. het'geheele col lege van B. en W. opmerkten, alsmede de raadsleden Dekker en de Jager, den gemeente secretaris en den broeder econoom van het St. jVllllbrordus gesticht. De voorzitter van het comité, de heer A. 35.70 41.20 40.15 1.74 13 05 2&^** Staataleenlngen 5 Nederland 1919 Nederland 1916 41» Nederland 1917 4 Nederland 1931 5 Nederland 1932 4H N. Ind 1926 AB 5!4 Youngleen. Banken Kolonlals Bank Indische Bank Cert. Handel-My. ndustrieën Unilever Calvé Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel’1 Pat. Nieuwe Philips Küch Accoustlek Ned. Ford Industr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel U. 8. Steel U. S. Leather Intern. Mlckel Stand. Brands Mynbonw qpeton Mynbouw Alg. Exploratie Red jang Lebong ‘etrolenm Gaboes Kon. Olie Perlak Peudawa Continental Oil ^hell Union OU „Sedert wanneer?" „Sedert vannacht, mynheer.” „Om hoe laat is zy verdwenen»” „Dat weet ik werkelyk niet, mynheer. Ik weet er niets van." „Heeft men haar weggezonden?" ,JMt weet Ik niet. Maar haar kleeren zjjn nog op haar kamer.” ,Zoo. zoo. En hoe laat miste u haar?" „Ik heb haar niet gemist. Gisterenavond was zy nog hier en vanochtend was zy weg.” „Hm. hm," kuchte de coroner en liet lang zaam zyn blik door de kamer dwalen. Iedereen keek.verbaasd, alsof men plotseling oen deur had ontdekt in een dichten muur. De coroner vervolgde: „Waar sliep dat meisje?" De keukenmeid stond, niet op haar gemak, aan haar schort te frommelen en keek by deze VTaag byna apgstlg ZU antwoordde: „wy slapen allemaal op de bovenste verdl»- plng, mynheer.” „In één kamer?" „Ja, mynheer." ^a zy gisteren naar boven gegaan?” „Ja. mynheer „Om hoe laat?" „Om tien uur gingen wij allemaal naar boven. Ik hoorde de klof slaan.” .Merkte Je lets byzonder» aan haar?” „zy iiad klespyn, mynheer.” „Zoo, had zy klespyn. Vertel my *1 w*t deed.” Wilson hier ben komen aankloppen en dat.... „Goed, goed, laten wy verder gaan. U woont dus sedert een jaar by de familie Leaven worth?" .Ja, mynheer." .Had u het er naar den zin? Was hy goed voor zyn bedienden?" Tt heb nooit een beter mensch gekend. HU was zoo goed, zoo edelmoedig, dat ik vaak tegen Hennah „zei: Kate hield plotseling op, den mond op kod dige wyzc half open van schrik en keek de be dienden aan als Iemand, die een flater begaan heeft. De coroner vragen: „Hannah! Wie Is Hannah?" „zyzy is de kamenier van de dames.” „Ik heb die Hannah hier nog niet gezien.’, De coroner wendde zich tot Thomas en zei: „Toen wy het over de bedienden hadden, hebt u dien naam niet genoemd." .Neen, mynheer, antwoordde de huisknecht. „U vroeg n»y, wie er in huls waren op het oogenbllk, dat de moord werd ontdekt en dat heb Ik u gezegd." „Zoo, zoo," riep tegen den voorgevel plaatste van het perceel van Volkers. Hy zag hem het laddertje opgaah en even later weer te voorschyn komen. In het bezit van een kalkbak of iets dergeiyks. Verdachte bleef ontkennen. Hy was het niet geweest I Me], J. J. C. Koreman. dienstbode bU de familie Zeeman, aan de overzyde. had om streeks 15 Juli verdachte uit het raam zien komen met een pak onder den arm en de ladder afdalend. Het pak legde hy neer in de kar. Daarop ging hy weer naar boven om het raam te sluiten, had de ladder op de kar ge legd. doch zy had hem niet zien wegryden. Hierop werden gehoord de aanwezige getui gen A décharge. Vooraf echter werd plechtig de timmerkist van den heer Volkers binnen gedragen en door belanghebbenden bezichtigd. De eerste getuige A décharge, mej. Bakker- Vet, kende verdachte. Hy had omstreeks half 9 een karweitje uitgevoerd In haar woning. Hy had een kwartier werk gehad en moest toen naar den Bergsweg. Verdachte verklaarde dat dat was In den morgen van Zaterdag 15 Juli. De heer v. d. Oord verklaarde dat verdachte op Zaterdag 15 Juli 's morgens tusschen half 9 en half 10 een karweitje te zynen huize had verricht. Hy had metselbenoodigdheden by zich. Mej. E Veerv. d. Pyl. een winkelierster In de Overdestraat. had op een Zaterdag van Juli vóór 9 uur visite van verdachte gehad, hy kwam praten over 'n rioleerlng, De timmerman Schouten had op een dag, •dien hy zich niet meer kon herinneren, ver- moedeiyk voor half 9. verdachte gezien by zyn patroon. De president bracht nlerop verdachte onder het oog. dat het by hem gevonden geld nage noeg overeenkwam met het geld, door de fa milie Volkers gemist en zulks terwyi hy kort te voren nog geholpen was aan 150. Verdachte beweerde het geld vanaf 1927 te hebben bespaard van het door hem op de kaasmarkt verdiende geld Hy had dit altyd voor zjjn huisgezin geheim gehouden Hy wenschte er een nieuwe woning voor te bouwen als verrassing op zyn naderend zilveren huwe lijksfeest. Het bankbriefje van 1000 had ver dachte gewisseld voor klein bankpapier In het zyper Wapen Hy was onschuldig. De heer Officier ging In zyn requisitoir het gebeurde nog eens in de finesses na en schoof voor namely k naar voren de drie getuigen A charge, die bp den bewusten morgen den ver dachte voor het perceel van Volkers hadden opgemerkt. Zy hadden echter geen flauw idee, dat men hier. In dezën bekenden metselaar, een Inbreker had te zien. Het Is natuuriyk gek dat Volkers den man niet had gehoord, maar het staat toch wel vast dat hy er geweest is. Vervolgens trachtte de Officier aan te too- nen, dat verdachte op den bewusten morgen toch ook nog de getuigen A décharge Bakker en v. d. Oord heeft bezocht. Ook de financiën van verdachte wezen op zyn schuld. Dat Inwls- aelen by onbekende kooplui van het bankje van 1000 kwam den Officier ook precair voor. Voorts is geiyksoortig bankpapier in beslag ge nomen by zekeren Kuis en het zilvergeld, vry- wel kloppende met de verzameling van Volkers zyn In beslag genomen In het pakhuis van ver dachte. o De Officier wees nog op het geldgebrek van verdachte, toen hij kaasdrager werd In 1927. Zyn familie zelf is het een raadsel, op welke wyze verdachte aan zooveel geld is gekomen. Het is een zeldzaam staaltje van verdachte, dat men niet van hem zou hebben verwacht. woordde hij op onverschilligen toon. Hiermee was Harwell’s verhoor afgeloopen Terwyi hy weer ging zitten, resumeerde ik het gehoorde als volgt: 1. Om een onbekende reden koesterde Harwell een verdenking, die hy graag wilde ultwlsschen, zelfs uit zyn eigen geest. 2. Er was een vrouw by gemoeid, daar hy In de hall het geruisch van een japon had ge hoord. 3. Er was korten tyd geleden een brief ont vangen, waarvan de inhoud zeer zeker interes sant zou zyn. 4. De naam van Eleonore Leavenworth kwam moeiiyk over zyn lippen; deze man, dié er heelemaal niet overgevoelig uitzag, kon zyn ont roering niet verbergen, wanneer hy haar naam moest uitspreken. ,Ja. mynheer.” „Hebt u toen niets opgemerkt, dat u den naam van den moordenaar zou kunnen doen vermoeden?" De secretaris schudde het hoofd en antwoord de nadrukkeiyk: „Ik heb geen enkel vermoeden.” Door den klank van zyn stem ta door het samenknypen van zyn handen op de moüw van zijh jas, voelde ik dat men geen geloof moest hechten aan de woorden van dezen man. „Ik zou graag een vraag aan mijnheer Har well willen stellen," ze! een van de gezworenen, die nog niet gesproken had. „wy weten nu, dat er iemand vermoord is.'Iedere moord nu heeft een motief. Kent u mynheer Harwell, een of anderen geheimen vijand van mynheer Leaven worth?" '.Neen, mynheer.” „Leefde iedereen in het huis In goede ver standhouding met hem?” ,Ja, mijnheer." Dit zei hy met een nauw merkbare verandering van stem. .Hebt u nooit een schaduw van oneenlgheld waargenomen tuschen één van de huisgenoo- ten en hem?” „Dat Is een moellylee vraag. Een schaduw is tenslotte zoo iets gerings. Misschien was er vel iets...." „Tusschen wie en wie?" Een lange aarzeling. „Tusschen hem en een van zijn nichten." „Welke?" .Juffrouw Jdeonore,” antwoordde Harwell en b<x>g het hoofd. AMSTKRDMA. 13 Sept. Veemarkt. Aange- voerd werden: 371 vette kalveren: le kwal 50 ct.. 2e kwal. 3644 ct.. 3e kwal. 2632 ct. per Kg. levend gewicht, 41 nuchtere kalveren 4 per «tuk. 573 varkens: vleeschvarkens 00110 Kg 4142 ct.. zware varkens 3940 ct.. vette var kens 3738 ct. per Kg. slachtgewicht. 6 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Marktverloop: Vette kalveren flinke aanvoer, luie handel en pAiahoudend. mindere soorten iets lager. Varkens grootere aanvoer, stugge handel en prijshoudend. BROEK OP LANOENDIJK. 13 Sept. Aange voerd werden: 4600 Kg. aardanoelenBchotscfhe muizen 1.701.80. Eigenheimers 2. blauwe Eigen heimers 22 40 900 Kg peen 2 40. 23000 Kg. roode kool 12.30. 12000 Kg. gele kool 11,80 86000 Kg. vroege witta kool 1.251.90. 25000 Kg. uien: gele uien 1.501.80, gele drielingen 0 90— 1.10. gele nep 2.202.70. 3000 Kg. slaboonen 2— 6 60. 280Q Kg bieten 0 601.80. 7800 stuks bloem kool le soort 3.8010.20. 2e soort 075—230. BOVENKARSPEL. 12 Sept. ..De Tuinbouw.” Aangevoerd werden 52 baal aardappelen: Eigen heimers 1.00. 748 baal uien: grof 7080 ct.. groo te gele 7590 ct.. drielingen 40 ct.. nep 96130 ct.. 35210 stuks bloemkool: le soort 4 2014.70. 2e soort 1 50- 5 60 3e soort 1 50. 21700 Kg roode kool 11 60. 7985 Kg gele kool 11.50. 19650 Kg. witte kool 11 40. 19786 Kg augurken: fftn 15 80 tot 19. fijn bast 8.80—13 60. 412 zak dubbele sla. boonen 3090 ct., 70 zak enkele slaboonen 0 40 tot 1.00. NOORDSCHARWOUDI. 13 Sept. Aangevoerd werden 4800 Kg. aardanpeler Eigenheimers 2 10, BI Eigenheimers 2—2.10, 4400 Kg Spercieboonen 3.207.50, 4500 Kg. uien: Gele nep 2502.60, drielingen 1.10. uien 1 601.70. grove uien 2 00, 1200 Kg peen 2 8a 2 90. 250 Kg kroten 0.60—0.90, kleine peen 1.00. fll Q0 Kg roode kool 1—1 30. 26700 Kg gew. witte kool 1.50. 5100 Kg. gele kool 1160 PURM REND, 12 Sept. Coöp. Centrale Eieren veiling Purmerend G A. Op de gehouden eierenveiling waren aangevoerd40 000 stuks een deneieren 3 403.60. 54000 stuks kinderen 70-80 Kg 4 60- 5 10. 65-66 Kg 4 1 0—4 30 63-64 Kg 4— 4 20. 60-62 Kg. 3 704 10. 58-59 Kg. 3 60—4, 56-57 Kg 3 503 70 53-55 Kg 320—3 50. 50-52 Kg. 3— 3 30. 40-49 Kg. 2— 2.80. WARMENHITT7EN. 12 Sept Gele nep 2 20— 2 40, gele drielingen 11.10. gele uien 170 180, gele uien (groote) 1801.90. slaboonen 4.50710. bieten 0 601 60. gele kool 1.40—1.50, roode kool 1190. witte kool 1.50—1.60. eigen heimers 22 50, idem groote 0.800.90 per 100 Kg Gisteravond heeft de Regellngscommlssie van de Landbouwfeesten afd. Korenbeurs wederom vergaderd en werd de voorlooplge Indeeling der Korenbeurstentoonstelling gereedgemaakt. Reeds dadeiyk bleek al dat de Inschryvingen een zoo groot oppervlak zouden beslaan, dat de commissie zich genoodzaakt heeft gezien te woekeren met de beschikbare ruimte, ten einde nog een klein stukje terrein beschikbaar te heb-, ben, voor inzenders die tot op heden hebben ver zuimd hun biljetten te retourneeren De Com missie adviseert dan ook om zoo spoedig moge- iyk deze fout te herstellen en deelt mede dat in zendingen tot ulteriyk Zaterdagavond worden aangenomen. Als de voorteekenen zich niet bedriegen zal de tentoonstelling dit jaar ieders verwachting overtreften en zal de exporttie In tegenstelling met verleden Jaar byna geheel in het teeken der landbouw-, tuinbouw- en veeteelt en pluimvee teelt staan. Vooral in de laatste rubriek valt op de Koren- De repetitie van bet 8-October Kerkkoor onder leiding van den heer H. Oudshoom, wordt hedenavond te 8 uur in het Gulden Vlies, Choorstraat gehouden. Dinsdagmiddag werd te Schagerbrug een handlcap-dravery gehouden, uitgeschreven door de plaatseiyke hardravery-vereeniging „Voor waarts’. Deze dravery vond plaats op den daarvoor uitstekend geschlkten Schagerweg tusschen Schagerbrug en Lagedyk. De baanlengte was 325 M. De uitslag was als volgt: le prijs, 250, Sister Patrick H., eigenaar de heer J. KI asen beek te Amsterdam; beryder de heer L. Ensing; 2e prijs, 100. Lady Bond, eigenaar de heer A. C. van Veen te Haarlem, beryder de beer J. van Leeuwen Sr.; 3e prijs, 50. Petition .eigenaar de heer J. de Haan te wyde Wormer, beryder de heer D. pittige toe- in het by- en de ver tegenwoordigers van den middenstandsorgani satie van Alkmaar. In het kort zette spr. het doel van deze ten toonstelling uiteen, welk doel beoogt, het be vorderen van het koopen by middenstanders in eigen gemeente en het verstevigen der belde middenstandsvereenlgingen. Spr. wees op voordeelen van het koopen by middenstanders in eigen plaats, boven het koopen by de groote warenhuizen in de stad. Koopt men by het groot kapitaal, dan bevoor deelt men dit, terwyi men den winkelier In eigen gemeente, die toch ook onder groote lasten gebukt gaat, laat zitten. Bovendien komt men zelf ook vaak bedrogen uit. Dat de kleine Mid denstand in een kleinere gemeente duur zou zyn, bestreed spreker. Vei der wees de voorzitter op de steeds meer m omvang toenemende ventery in de gemeente, welke zX een grooten nadecligen invloed uit oefende op den bona-flde handel. Er is echter maar één middel voor den mid denstand om aan deze gevaren het hoofd te kunnen bieden. Alleen een krachtige organi satie stelt den middenstander in staat aan de zware concurrentie van het groot-kapitaal het hoofd te bieden. Tot slot van zyn toespraak richtte spr. zich tot den standhouders en wekte hen op propa ganda te maken voor een bona-flde midden stand. Spr. eindigde met de beste wenschen voor den groei en bloei van den Heilooër midden stand en hoopte, dat de tentoonstelling een groot succes zou mogen worden, (applaus) Hierna was het woord aan den burgemeester Jhr. van Foreest, die de tentoonstelling zou openen. De burgemeester achtte deze tentoonstelling niet zoozeer een daad van moed van den mid denstand, als wel een daad van wys beleid. Spr. was er reeds lang van overtuigd, dat het □iet noodig is zyn inkoopen bulten de gemeen te te doen, men kan in de gemeente even goed koop, ja soms zelfs goedkooper terecht dan in de stad. Spr. had ook de overtuiging, dat deze ten toonstelling zeer ten goede zou komen aan het zakenleven in de gemeente. Hy hoopte, dat deze tentoonstelling zou slagen, tot groei en bloei van Heiloo. De tentoonstelling verklaarde Spr. voor geopend, (applaus) Onder leiding van het comité werd lilema een rondgang langs de stands gemaakt. Gedeelteiyk in de zaak van den heer van Gemeren, gedeelteiyk in de Rustende Jager, in de tentoonstelling in een aantal lulmten ondei gebracht. Alles maakt een keurig, ver zorgde Indruk. Het is zóó ingericht, dat het publiek aan een stuk door de stands langs kan loopen, zoodat B*en geen onnoodlg gedrang krijgt. Ook de stknds maken allen een welver- zorgden indruk. Tal van winkeliers uit de ge meente* hebben zich van een goed plaatsje ver zekerd, van waar zy het publiek overtuigen van de voortreffeiykheid der te verkoopen artl- We zullen trachten hieronder den lezer m het kort een indruk te geven van wat er alzoo op deze tentoonstelling te zien is. By den heer van Gemeren is de tentoonstel ling in twee houten gebouwen en in de groote cafézaal ondergebracht. Daar treffen we dan allereerst een groote dubbele stand aan van PERSIL EN ATA, het eerste het overbekende waschmiddel en het tweede het dito schuur middel. Een stand, die een uitstekenden Indruk maakt en waaraan het zeker niet aan belang stelling zal ontbreken. De volgende stand Is van den heer HAR- REVELD, die uitstekend Is vertegenwoordigd met een aantal fraaie Gazelle-rywielen en Phi lips Radio-toestellen. De heer B. A. VAN DIJK stelt een keurige sorteering sanitaire artikelen ten toon, alsmede een aantal electrische apparaten. Op dsze belde stands volgt er een met VAN MELLE-artlkelen, zooals bonbons, caramels en chocolade, alles geprijsd, zoodat men onmld- deliyk weet, waar men aan toe Is. De heer JOH. JANSEN heeft een keurige ■tand Ingericht met de bekende Lorenz Radio toestellen. Onder deze toestellen bevindt zich er een, dat van het nieuwste en goedkoopste model zynde, een der drie eerste is. welke de fabriek in Nederland afleverde. De heer C. HOpBERG, bloemist, heeft een hoekje van de zaal tot een kleurige stand ingericht. Men kan daar verschillende fraaie bloemen en planten bewonderen. Een stand voor hongerige magen is die van den heer J. OVER, die met zyn heerUJk gebak en smakelyk brood velen tot klant van aljn zaak zal maken. Voor een moeüyken taak stond de heer J. RENES als slager, want hoe moet men nu met De coroner wendde zich met een ernstig ge zicht tot de jury en sprak: ,Xtyne hesren. er bestaat omtrent dezen sleutel een mysterie, dat we moeten ophelde ren.” Een van de juryleden stelde vóór, dat men hem op staanden voet zou gaan zoeken, maar de coroner besloot, dat men eerst de getuigen sou hooren. ,JBta mU dan toe, dat ik een vraag stel," ver volgde het jurylid, „wy hebben geboord, myn heer Harwell, dat de twee nichten van myn heer Leavenworth achter u de studeerkamer zijn binnengekomen, nadat men de deur had open gebroken." ^én maar, mijnheer, juffrouw Eleonore." Ja het Juffrouw Eleonore, die door mynheer Leavenworth tot universeel erfgename be noemd Is?” onderbrak de coroner. „Nem, dat is juffrouw Mary." „Dus juffrouw Eleonore beval t IjUc naar de alno nkamnr fo hrdnann?” w

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 12