der lichte brigade Wering buitenlandsche studenten De oefeningen RADIOPROGRAMMA DAG DER CAVALERIE ONTWERP-MARCHANT AANVAARD Rechterlijke macht ’n Retourtje OVER ’T MERWEDEKANAAL De nieuwe brug Vrydag in gebruik Een artilleriestelling Een heidebrand je Chauffeur staat terecht Paters Capucijnen Minister Marchant Nieuw leven begonnen Vechtpartij om niets NAAR GENèVE KINGSFORD SMITH Op 14 September hier verwaait EERHERSTEL TE BLARICUM Na de inbraak in de kerk TWEE AUTO'S IN BOTSING Dagbladconcentratie Zes licht en een ernstig gewond Een „Oranje-Zaterdag”-aIbum HEVIGE BRAND TE OSS DANKBETUIGING KONINGIN KLEINE JONGEN VERMIST De verdediging Wielrijders blusschen een heidebrandje Amsterdams wethou ders treden af Het vreeselijk ongeval bij Nieuwenhoorn Bij de opening van de Staten Generaal Desbetreffende motie in den raad aangenomen Dr. Anacletus van Breda tot Provinciaal gekozen TE GAST BIJ DE GOOISCHE SCHILDER^ De Commissaris der Koningin jhr. Röell Slechts by uiterste noodzaak zal de maatregel worden toegepast Een nieuw voorstel tot reorgani satie te wachten? Ondanks de veranderde strijd wijze der bereden troepen hebben de paarden nog niets van hun betee- kenis verloren Ryksambtenaar neemt ontslag als O.S.P.'er en als gemeente- raadslid Uitzending van de Troonrede door K.R.O. en A.V.R.O. Nieuwe departementale indeeling Hooge belangstelling Jongeman te Rotterdam zwaar mishandeld By de hufaren Donderdag 14 Sept. 1933 WOENSDAG 13 SEPTEMBER - 8.20 geen tot heel ±4- ge- Mr. G. A. Boon. Slechts bij uiterste noodzaak, merkte de mi nister op, zal de maatregel worden toegepast. MILAAN. 331 M. 8 00 Gramofoonmu- zlek 8.50 Radlotooneel. ziek Concert het. w 10.30 Dansmuziek. Met het Indlê-vliegtuig der K. L. M. wordt op 14 Sept. te Amsterdam verwacht Air- commodore Sir Kingford Smith. HU sal rijn nemen In het Carlton Hotel te Amsterdam. Binnen eenlgen tijd zal bij de fa. Holdert nn Oo., Keizersgracht te Amsterdam, verschijnen een album, waarin foto’s bijeen zullen worden gebracht ter herinnering aan den Oranje-Za- terdag. Het formaat zal zjjn als dat van de welbekende Zulderzee-albums. BEROMTX8TER. 460 M. 730 Italiaan se he muziek door het omroeporkest 8.60 Concert 9.30 Concert. BANDOENG, 12 Sept. (Aneta) De com mandant van het Leger In Ned.-Indié ontving heden een telegram van dank voor het op 9 September door hem namens het Ned.-ïndlzcbe leger aan H. M. de Koningin verzonden hul- digings telegram. den heer Van der Waerden blijkt dat de kern van het verzet tegen het ontwerp foutief Is. Er zijn een groot aantal vreemdelingen die de studie aan Nederlandsche unlverslteiten wil len volgen. Er Is gezegd dat ons land lijnrecht tegen de traditie Ingaat. Maar we gaan hier met onze preventie niet tegen een bepaalde richting in; het Is geenszins een voorstel dat een uitzondering wil maken voor bepaalde menschen. Dit ontwerp heeft ook met den heer Westerman niets te maken. Reeds vóór diens vragen was de mogelijkheid van dit wetsont werp overwogen. Zijn de menschen Ingeschreven, dan hebben ze recht op alle colleges. Spr. moet hun dus vóór zijn; anders zou spr. by een grooten toe vloed van vreemdelingen te laat zijn. Het on schuldige ontwerp is voorrecht te geven aan de Nederlanders. 3X-'. -^t geen kans, de zaak anders te regelen dan zooals gedaan is. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS De minister van Onderwijs. K. en W, de heer MARCHANT, zegt dat uit den toon van misachlën is meegelokt. Naar uit Zaandam wordt gemeld, heeft de heer Stan Poppe, ambtenaar bij de registratie en domeinen aldaar een verklaring geteekend, dat hij ontslag zal nemen als lid van de O. S. P. en als lid van den gemeenteraad, terwijl hij verzoekt als ambtenaar naar een andere meente te worden overgeplaatst. De Nederlandsche delegatie naar de veertien de Volkenbondsvergadering, welke op 25 Sep tember as te Genève zal aanvangen, zal zijn samengesteld als volgt: Jhr. mr. A. C. D. de Graelf. Minister van Buitenlandsche Zaken; mr J. A. N. Patjjn, bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Rome; mr. J. Limburg, lid van den Raad van PARIJS (Elfel), 1446 M. 8.50 Oramo- foonmuziek. Dinsdagmiddag half vijf bracht de commis saris der Koningin, jhr. mr. dr. A. Röell, naar aanleiding van het album, dat door-'1 de ver eenlging van Beeldende Kunstenaars „Laren- Blaricum" bjj het tot stand komen van het Goolsche Natuurreservaat ten geschenke werd aangeboden, een bezoek aan de Goolsche kunst schilders. De ontvangst vond plaats In de kunstzaal van Hotel Hamdorff, waar de kunst schilder A. Brlët op het oogenbllk een tentoon stelling van zijn werken houdt. De burge meesters van Laren en Blaricum en verschil lende leden van de vereenlging waren aanwe zig, Nadat de heer Brlët den commissaris van de Koningin had rondgeleid, gaf Bram Mendes een vloolnummer ten gehoore. In de sociëteit werd daarna de thee aangeboden. De voorzitter van de Vereenlging, de heer David Schulman, heette jhr. Röell welkom, terwijl de commis saris In zijn toespraak zijn waardeerlng uit sprak voor de vele blijken van sympathie en erkentelijkheid, welke hy ondervond van de Goolsche kunstschilders voor het weinige, dat hij heeft gedaan voor het tot stand komen van het Goolsche natuurreservaat. BUITENZORG, 12 Sept. (Aneta) H. M. de Koningin betuigde den Gouverneur-Generaal en Ingezetenen van Ned.-Indië Haar dank voor de door Haar ontvangen gelukwenschen. i Dinsdagavond om acht uur werd de om half zeven geschorste vergadering van de Tweede Kamer heropend ter behandeling van het wetsontwerp tot aanvulling der hooger onder wijswet. De heer VAN DER WAERDEN (8. D.) be toogt dat dit wetsontwerp niet Inhoudt een: welkom vreemdeling. Het is eigenlijk een verdamping van het asylrecht. Bovendien wordt aan één persoon, den minister, alleen de beslissing gegeven over de studie van zoovelen. Spr. herinnert aan de gastvrijheid. In vroegere eeuwen verleend aan Schotsche émlgré’s en Pransche réfuglé’s. Daar tegenover staat nu dit wetsontwerp, een maat regel Inhoudend, als nog in geen enkel land werd getroffen. Door verandering van de elschen van toe lating tot de universiteit zou reeds heel wat te bereiken zijn In de richting, door dit wets ontwerp Ingelagen. Indien, wat niet het geval is. er een overvulllng ware van de laboratoria, had de minister voorkeur kunnen geven aan de Nederlandsche studenten en aan de vreem delingen die reeds ingeschreven staan. Nu is er een numeris clausus Ingevoerd. Met instemming heeft spr. het adres van tal van hoogleeraren van allerlei richting gelezen om het ontwerp niet aan te nemen. Hier zullen vreemdelingen niet afgewezen worden omdat er geen plaats is; hier zullen kortaf réfuglé’s geweerd worden die hier rust dachten te vin den. Velen zullen er teruggaan naar de con centratiekampen, zullen in het buitenland ge meden worden als de pest. En dat in dezen tijd van economische opsluiting, waarin ons hooger onderwf ontwerp zeer c. Op onzen levensrit worden retourtjes afgegeven. We kunnen slechts een enkele reis bekomen, hoogstens een overstapje.... geen retour. BP het instappen moeten we kie zen tusschen twee eindpunten. Allen willen we natuurlijk het goede eind punt bereiken maar...... we stappen zoo dikwijls in den verkeerden wa gen...... of de rit verveelt ons onder weg en ,we stappen voor een poosje over op het gezelliger traject, en vergeten weer over te stappen naar het goede einddoelof hebben er geen gelegenheid meer voor. Laten we tijdig overstappen op het goede traject En bedenken dat er geen retourtjes zijn. Maandagavond vroeg een Fransch chauïfeui, die van Rotterdam naar Den Haag wilde rij den, den weg aan een 18-jarigen Jongen A. V. K., dien hij juist passeerde. Dé jongeman bleek bereid mee te rijden. Tijdens het gesprek tusschen hem en den chauffeur kwam er ech ter nog een derde bü, de 19-jarige L. P. Ook deze bood zijn diensten aan. De polltie van het bureau Albrechtskolk te Rotterdam verzoekt Inlichtingen omtrent de ver- blljfplaata van den vijftienjarigen Jac. Takkebos uit de Eerste IJaerstraat te Rotterdam. Het jongetje wordt sinds Maandag vermist. Men vermoedt, dat het is verdronken, doch alle nasporingen en dreggen en spijt, Is het lijkje nog niet opgehaald De vrees bestaat, dat het kind Ede, Dinsdagavond. Het was vandaag de dag der cavalerie. Om even in het kort de tactische veronderstelling te schetsen: aangenomen was dat in den nacht van Maandag op Dinsdag de roode troepen, die gisteren nog in den aanval waren, waren terug gedreven tot de lijn Lunteren. Bovendien werden zjj geacht door de gevech ten zoo vermoeid te zijn dat zij eenrustdag noo- dig hadden. De commandant der wielrijders had daarom besloten, de hoofdmacht in de kan- tonnementen te laten rusten, en de wegen naar het Noorden en het Noord-Westen door twee voorpostendetachementen, verbonden door een postenketen, te laten bewaken. De blauwe partij, die vannacht reeds Barne veld bezet had, was daarentegen van plan, zijn tegenstander ook vandaag niet met rust te la ten, maar te trachten Lunteren te nemen. De commandant der blauwen had daartoe aan zijn verkennlngsdetachement, dat In Barneveld stond, opdracht gegeven, In de richting Lunte ren voorwaarts te gaan en de roode voorposten langs den kunstweg en angs de spoorlijn terug te dringen. Met zyn hoofdmacht zou hij dan op- schulven naar Barneveld om van daar uit ook in de richting Lunteren te opereeren. te gaan, de roode stelling heelemaal te omvat ten en Lunteren vanuit het Oosten aan te vallen. Zoo ver Is het echter niet meer geko men. Want plotseling zagen wjj. die toen In Meulunteren waren. In het Zuiden een zware rookkolom opstijgen- Vlak nabij de artillerie stelling. die wij 's morgens bezocht hadden, was de hei In brand geraakt. De oorzaak ervan is onbekend. Wjj zagen de vlammen langzaam verder kruipen, de hei was kurkdroog door het warme weer van de laatste dagen, er stond thans eenige wind, zoodat ingrijpen noodzake lijk was. Daarom stuurde de commandant van de wielrijders een van zijn bataljons naar de brand om te blusschen en weldra zagen we zwarte silhouetten tegen den rooden gloed ver schijnen, die met takken het vuur poogden uit te slaan en met hun pioniergereedschap zand op de vlammen wierpen. Toen was het met het vuur ook spoedig ge daan; er is maar een heel klein stukje hei verbrand. Maar de manoeuvre was daardoor opgehouden. De leiding had namelijk, zoolang de roode troepen met het blusschen bezig wa ren. ook aan de blauwen het verder gaan belet Zoo was het over tweeën dat de manoeuvre kon worden voortgezet. Wij zagen de hoofd macht der huzaren nog haar onttrekkende be weging volbrengen, maar tot de Inname van Lunteren is het niet meer gekomen. Om drie uur was de oefening ten einde en werden de dampende keukenwagens het voorwerp van den aanval van broederlijk vereenigde blauwen en rooden. huzaren en wielrijders. Wij zijn vanmorgen eerst eens In de richting van Meulunteren gereden, waar een motor-bat- terjj van de' gele rijders in stelling stond, om zoo noodlg steun te verleenen aan de roode voorposten die ongeveer drie kilometer verder naar voren lagen. De stukken stonden In de open hel: om ze voor vijandelijke vliegers min der zichtbaar te maken waren er netten over heen gespannen waarop hei en takken gelegd -waren. Camouflage Is tegenwoordig een van de noodzakelijkste dingen in den oorlog, en is een kunst op zichzelf geworden. Er bestaat een Hjvig voorschrift over en om in het terrein goed ver stoppertje met den vijand te kunnen spelen, is heel wat ervaring noodlg. Achter een boschrand in de nabijheid stond de Fordson-tractor opge steld, waardoor deze 7-veld kanonnen getrok ken worden, en op een heuvel, vanwaar men wel tot Barneveld het terrein kon overzien, troffen we den Batterij-commandant, die telefonisch met zijn batterij verbonden was In een zand groeve daarnaast sagen we ook nog een U-seln- lap, d l. een groote gele lap in den vorm van een U, die op den grond wordt ultgelegd. en waarmee men. door er andere lappen op een bepaalde manier bij te leggen, seinen kan geven aan vliegtuigen die komen overvliegen. Toen we vervolgens via Lunteren naar Bar neveld gingen, troffen we aan den weg een der voorpostendetachementen, onder wier vei lige bescherming de roode hoofdmacht een rustlgen dag hoopte door te brengen. Weer de zelfde groepeering als we reeds elders hebben beschreven: scherpschutters achter de boomen. mitrailleurs op sy van den weg om flankeerend vuur af te geven en een klein kanon tegen vecht- en pantserwagens. Aangezien hier bin nenkort een gevecht verwacht kan worden blij ven we hier maar even kijken. Weldra komt dan ook een ordonnans van den wachtpost, die 1500 M. verder staat, aangefietst om onraad te melden. Hij is rljkelljk laat, want tien meter achter hem komen de „Bison” en de „Buffel" reeds aan. Zooals men weet zijn dit geen dap pere opperhoofden van roode krijgers, waar over we in onze jeugd bjj Karl May lazen, maar pantserauto’s, die voor vandaag b(j de blauwe partij rijn Ingedeeld. De rooden haasten zich om een boerenkar dwars over den weg te zet ten. en als de pantserauto’s hun vaart ver minderen om daar langs heen te komen, knal den de schoten van het kanonnetje. In werke lijkheid zou het nu met Bison en Buffel af- geloopen zijn geweest, maar omdat er geen scheidsrechters ter plaatse zijn om den uit dag van het gevecht vast te stellen, trekken de stalen gevaarten zich van de losse schoten niets aan en rijden doodleuk verder. Een beetje krligsmansgeluk moet een mensch hebben. Even na afloop van dit incident komt een auto aanrijden met den chef van den Gene nden Staf, den Lultenant-Generaal H A. SetJffardt, en even later komt ook de Com mandant van het Veldleger, de lultenant-ge- neraal Jhr. Röell, vergezeld van den luitenant- kofpnel Slllevls. Belde hoofdofficieren komen vandaag de oefeningen volgen, begroeting gaan zij verder, Generaal Fabius. De belde pantserwagens, die we hebben zien passeeren, zijn natuurlijk niet meer dan een visitekaartje van de troepen die nog op komst zjjn. Weldra zien we ook de eerste wielrijders verschijnen, die door een greppel op zij van den weg langzaam vooruit gaan. Maar een grooter deel probeert, door om een stukje wel land heen te trekken, den vijand te omvatten. Een zware mitrailleur wordt in stelling ge- Na een korte op zoek naar Zondag 17 September as. zal in de kerk te Blaricum, met toestemming van Z. H. Exc- den Aartsbisschop, een dag van eerherstel wor den gehouden voor de heillgschennende In braak in de kerk gepleggd in den nacht van 3 op 4 September. Den geheelen dag zal het Al lerheiligste worden uitgesteld. Na de Vespers zal men in plechtige proces sie met het Allerheiligste rond de kerk en het kerkhof trekken, waarna in de kerk gebeden tot eerherstel zullen worden verricht. Het wetsontwerp werd aanvaard met 41 tegen 16 stemmen (tegen de soc. dem., de heer Boon (Llb.) en de heer Sneevliet (rev. soc.). Dinsdag kwam de Amsterdamsche gemeen teraad in vergadering bijeen. Er heerschte een Ietwat onrustige sfeer. Nadat burgemeester de Vlugt de grootsche viering van het regeer!ngs- jubileum van H. M. de Koningin had herdacht, waarbij zich alle raadsleden, ook de Soclaal- Demoeraten (de Communisten hadden zich ver wijderd) van hun zetels verhieven, kwam de wethouderskwestie ter sprake. Ingediend was een motte van het Neutrale Blok aller Midden standers, strekkende, om naast het heengaan der drie roode wethouders, ook het aftreden der drie andere wethouders te bewerken. Deze motie werd aangenomen met 2217 stemmen. Voor stemden de Soc.-Democraten, de Communisten, de heer Kitsz (R.8.P.), de neutrale middenstanders en dr. de Hartogh. Ook de soclaal-democratische wethouders stem den voor. De wethouders Kropman (R.K.) en Abrahams (V.D.) namen niet aan de stemming deel, terwijl wethouder Douwes (A.R.) wegens famille-omstandigheden niet ter vergadering aanwezig was. De uitslag dezer stemming zal tot gevolg heb ben, dat het geheele college aftreedt. In een Maandagavond te houden zitting van den Raad zal in de zes vacatures worden voor zien. ROME, 441 M. 8.36 Gramofbonmu- elek 8.50 ,Xe Jongleur de Nótre-Dame”. WEENEN. 517 M. 5 40 Solletenooncert 6.45 .Die Walküre” van Richard Wag ner 11.25 Gramofoonmuzlek. te een den heer Westerman, die te dezer zake In Juni vragen stelde. Met dit wetsontwerp zet Nederland de klok terug. Toen de heer Westerman die vragen deed, ging het om drie studenten. Spr. heeft In Lelden geïnfor meerd, maar daar is van een grooten toevloed van vreemdelingen niets bekend. De maatregel is dan ook niet va/i de curatoren uitgegaan; Integendeel wijst ook spr. op het heden ontvangen adres. Door de studie van vreemdelingen aan onze unlveraitelten worden internationale betrek kingen voortreffelijk bevorderd. Ook nu nog studeeren er in het buitenland, b.v. in Duitsch- land, tal van Nederlanders. De minister schreef van retorsiemaatregelen op geestelijk gebied. Dergelijke retorsie ware dan nog slechts toe laatbaar als een uitersten maatregel. Thans betreft het ontwerp alleen Nederlan ders die voor de eerste maal zijn Ingeschreven nJ. na de aangebrachte wijzigingen In het ont werp. Spr. ziet in het algemeen in dezen tijd niet op tegen het geven van dlctorlale bevoegd heid aan de regeertng. Maar met dit ontwerp gaat de regeertng een te grooten stap terug. Op 19 April JJ. is onder Nieuwenhoorn een auto In het Voomschekanaal gereden met het gevolg dat een 58-jarige vrouw en drie van haar kleindochters en een vriendinnetje, allen kin deren van 9 tot 11 Jaar, verdronken. De chauffeur en zjjn broertje wisten nog bij tijds uit den wagen te komen. De vrouw was af komstig uit Rockanje en de kinderen allen uit Rotterdam. Zy hadden by haar gelogeerd en zouden per auto naar Rotterdam terugkomen. Terzake van dit* ongeval heeft de chauffeur, de 20-jarige H. 8. uit Rotterdam, zich Dinsdag voor de Rotterdamsche rechtbank te verant woorden gehad. Hem was alleen ten laste gelegd het veroorzaken van den dood der vrouw door zyn roekeloso en onvoorzichtig ryden. De jongeman wist zich van het geval weinig te herinneren. Uit de verklaringen van deskundigen bleek echter, dat zyn onervarenheid als chauffeur dé oorzaak van het ongeval is geweest. Het O. M. eischte tegen hem een maand hech- tenls«.voorwaardelyk met een proeftyd van twee jaar. De verdediger pleitte clementie. Uitspraak 26 September. In het provinciaal kapittel der Capucynen, dat Dinsdag in het klooster der Capucynen te ’s-Hertogenbosch werd gehouden, zjjn geko zen tot: Minister Provinciaal pater dr. Ana cletus van Breda, tot Deflnitoren de paters Robertus van Kerkdriel, Natalis van Vlierden, Engelbertus van Delft en Anastasius van Houten en tot generale Custoden de paters Stanislaus van Harderwyk en dr. Vitus van Bussum. De nieuwe provinciaal maakte zyn studies te Rome, behaalde aan de Pauselyke Universiteit het doctoraat in de H. Theologie en aan het Bybellnstituut het Licentiaat in de H. Schrift. Tot aan zijne benoeming was de hoogeerw. pater Provinciaal Vicarius van het Klooster der Capucynen te Helmond en aldaar Lector van de H. Schrift. HAMBURG. »72 M. 13.40 Populair concert door het kleln-orkest van de Phil harmonic van Sllezié o. 1. v. Hermann Behr 1.35 Gramofoonmuzlek 2.30 Gramofoonmuzlek 4.20 Concert 10.50 Dansmuziek door het kleine Noragorkeat o. 1. v. Gerhard Maasz. De „Prov. Groninger Courant,” die thans 147 Jaar heeft bestaan is in eigendom overgegaan aan R. Hazewlnkels Jzn. Ultgeversmaatschap- py N.V. te Groningen, welke N.V. ook het „Nieuwsblad van het Noorden” ultgeety. Er is nog geen beslissing genomen over de voortzetting van de J’rov. Groninger Courant.” WARSCHAU, 1411 M. 5 35 Bollstencon- cert 7.15 Populaire muziek 8 20 Om roeporkest o. 1. v. Bt. Nawrot 10.20 Dansmuziek 11.00 Dansmuziek. Vervolgens werd aan de orde gesteld het ontwerp betreffende de nieuwe departementale indeeling, dat na artlkelsgewyze behandeling lis. aanvaard werd met de aanteekenlng.dat de heeren Wynkoop (C PB.) en Roestam Ef fendi (CP.H.) tegen zyn. wlja*nog vrij was. Spr. acht dit errtetlg en hoopt dat de minister zyn crltlek niet met spot zal beantwoorden- Het is in stryd met de gastvryheid van ons land. De heer BOON (llb.) merkt op, dat dit ont werp wel geen inltia- tief-ontwerp is doch beschouwen is als wetsontwerp van Intusschen zyn de huzaren waarover het hier gaat, zuidwaarts getrokken, en blykt hun bedoeling, om de vyandeiyke voorposten héén De troonrede welke as. Dinsdag by de ope ning van de zitting der Staten-Generaal door HM. de Koningin zal worden uitgesproken, aal over de belde Nederlandsche omroepzenders worden uitgezonden. Tevens zyn maatregelen getroffen om deze rede ook in Nederlandsch-Indiè hoorbaar te maken. Behalve door den Phóhi-zender zullen ook een drietal rykszenders te Kootwyk de rede uitzenden, nl„ PD.V. op 34,8 M., P.CK. op 16,3 M. en de nieuwe laboratoriumzender P.C.X. op 16,034 M. golflengte. Deze 'laatste zender zal door den Indischen dienst worden gerelayeerd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze zender, zonder by- zondere hulpmiddelen, niet door het publiek kan worden ontvangen. Er zal zorg worden gedragen, dat ook^Surt- name en Curacao kunnen meeluisteren. De K.R.O. en de A.V.R.O. zullen tevens een ooggetuige-verslag geven, voor de KJt.O. door den heer Paul de Waart, voor de A.y.R.O. door den heer D. Hans. t Dinsdagavond omstreeks half negen ontstond een zware brand in de kapitale boerderij van den landbouwer J. Coolen op de Koolwyk te Herpen. Het schuur was ontstaan in de groote voor raadschuur, waar hooi en stroo waren opgesla gen. Spoedig stond deze schuur in lichter laaie. De vlammen sloegen over op de boerderij, die weldra in volle vlam stond. De belendende perceelen, waarvan de daken met riet bedekt waren, liepen groot gevaar, doch de plaataeiyke brandweer slaagde er in deae gebouwen te be houden. De voorraadschuur, de boerderij, de Inboedel, een hoeveelheid landbouwgereedschap pen werden een prooi der vlammen. Een viertal varkens alsmede een hond kwamen in de vlam men om. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. LANGENBERG, 472 M. 12 20 Populair concert door het Btedelyk orkest van MUnster 1.50 Populair concert o. 1. v Eysoldt 6.20 Vesperconcert 10.40 Vo cale muziek 11.30 Populaire en dans muziek o. 1. v. Eysoldt. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Concert o. 1. v. Norman Austin 1.35 Nieuwe gra- mofoor.muzlek 3 35 Concert door het Schotsche Studlo-orkest o. 1. v. Guy Gai nes 3.30 Vesper 4 05 Concert 7.30 Concert door het BB.C.-orkest o. 1. v. Arthur Wood 820 Promenadeconcert 10 40 Dansmuziek. 7 20 Gramofoonmuzlek door het Radio-orkest o. 1. v. Franz André 10.30 Dansmuziek. 4 KALUNDBORG, 1153 M. 12.20 Strijk orkest van ..Bellevue Strandhotel" o. 1. v. Harald Andersen 3 20 Gramofoonmu zlek. 3 50 Omroeporkest o. 1. v Fritz MAhler 820 Kamermuziek 9.30 Dansmuziek. Met 51 tegen 38 stemmen nam de Tweede Kamer op 9 Februari van dit Jaar een motie- Boon aan, welke schorsing beoogde van de be handeling van minister Donner’s wetsontwerp reorganisatie van en bezuiniging op de rechteriyke Macht. Tevergeefs had de minister de kablnetskwestle gesteld en verklaard, dat hy aanneming van de motie geiyk zou stellen met een verwerping van zyn ontwerp. Naar de „Telegraaf” verneemt, is minister Van Schalk voornemens, binnenkort een wetsont werp aanhangig te maken, dat in hoofdzaak een gelyke regeling bevat als die van het ont werp, dat indirect het mlnisterle-Ruys heeft doen vallen. Van welingelichte zyde wordt aan het blad medegedeeld, dat aangenomen mag worden, dat er thans in de Kamer wèl een meerderheid vóór zal worden gevonden. De rechtbank te Roermond zal volgens het nieuwe ontwerp echter blyven bestaan’ De chaufleur nam toen beide Jongemannen mee Dezen kregen echter onder weg een aoo hoogloopende ruzie over den te volgen weg, dat de chauffeur het maar beter vond, beiden uit zyn wagen te zetten en alleen verder te ryden. De twist werd op straat voortgezet. Daar kwam echter een aantal vrienden van P. aan diens argumenten meer kracht byzetten door hun vuisten v. K. werd zoodanig toegetakeld, dat hy bewusteloos op den weg bleef liggen. Een agent van politie arresteerde twee van de belhamels, die echter op een gegeven mo ment weer wisten te ontsnappen. De agent stelde een achtervolging in en kon een van hen weer opnjgpw te pakken krijgen. Dit ging echter niet zonder tegenstand van het publiek, dat een dreigende houding aan nam, zonder iets af te weten van de zaak, waarover het ging. De politie moest met de vuurwapenen drei gen. Tenslotte kon P. toch naar het dichtstby- zynde bureau worden overgebracht. Naar we vernemen, zal Vrijdag de nieuwe brug over het Merwede-kanaal officieel in gebruik kunnen worden genomen. Dinsdagavond heeft nabij Haarlem op den Amsterdamschen straatweg een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Een vrachtauto kwam uit de Nagtzaamstraat den Amsterdam- schen straatweg opryden in de richting Am sterdam. Op dat moment naderde zoowel uit de richting Haarlem als uit de richting Am sterdam een auto. De auto van Haarlem wilde, ▼oor den vrachtauto ultwyken, kwam daardoor te veel op den linkerkant van den rijweg met het gevolg, dat een botsing met den auto uit Amsterdam niet meer te vermijden was. Door de hevige botsing werden belde wagens vrywel vernield. In den auto uit Haarlem was de fa milie A. H. M. uit Oldehroek gezeten, nJ. man. vrouw en een broeder van M., alsmede een inwoner van Elburg. Alle vier werden gewond, doch hun verwondingen bleken niet van dien •ard te zyn, dat opname in een ziekenhuis noodzakelyk was. ZU konden later hun reis met een anderen auto voortzetten. De Amster- damsche auto, een two-seater, had drie per sonen by zich. De bestuurder en een naast dezen heer zittende dame werden lichtgewond. In de bek was voorts een jongeman uit Am sterdam geaeten. Deae werd vry ernstig ge wond en moest naar het ziekenhuis te Haar lem worden overgebracht. Een onderzoek wordt door de Haarlemsche PARIJS (Radio), 1725 M. 8.05 Gramo- foomnuzlek 13.50 Gramofoonmuzlek 7.30 Gramofoonmuzlek 8.20 Kamermu ziek 9.60 Gramofoonmuzlek. BERLIJN, 419 M. 450 Harmoalemu- ziek o. 1. v. Paul MUller - 6.35 Öratno- foonmuzlek 8.20 Populair concert door het radio-orkest o. 1. v. Franz André 9.20 Concert door het omroep-symphonle- orkeat o. 1. v. Jean Kumpa 10.30 Gra mofoonmuzlek. State, vertegenwoordigersprof mr. dr. J. P. A. Francois, administrateur, chef der afd. Vol- kenbondszaken aan het departerient van Bul- tenlandsche Zaken, en buitengewoon hoog- leeraar aan de Handelshoogeschool te Rotter dam; prof. dr. E. Moresco oud-vice-president van den Raad van Ned.-IndiS. plaatsvervan- I* gend vertegenwoordigers en Mevr. C. A Kluy- vef. hoofdcommies aan het department van Buitenlandsche Zaken, secretan-- tevens plaats vervangend vertegenwoordigster. We gaan verder. Barneveld is vol huzaren. Het is de blauwe hoofdmacht, die langs een meer Oostelyk loopenden weg Lunteren zal trachten te bereiken. De strydwyze der cave- lerle is in de laatste vyftig jaren vp veran derd. Vroeger was het hoogtepunt van* het ge vecht bereikt als de huzaren met lossen teu gel en met getrokken sabel in vliegenden galop op den vyand losgingen. Wie voor de nooge berenmutsen ert fladderende vanen nog niet op de loop was gegaan, werd neergesabeld of ou der den voet gereden. De Invoering der mi trailleurs heeft ^an deze schllderachttge en romantische rultercharges een snel einde be reid Het chargeeren is tegenwoordig nog slechts gegeven aan politieagenten by een volksoploop Toch hebben de paarden nog niets van hun beteekenls voor de cavalerie verloren. Doch zij dienen thans alleen om de ruiters snel dóór te brengen waar zy in het gevecht noodlg zyn. zy zyn daartoe vaak beter geschikt dan auto mobielen, omdat zy niet aan de wegen ge bonden zyn en dwars door het terrein kun nen gaan. Maar als het strydtooneel bereikt is, stygen de ruiters af, laten hun paarden achter onder de hoede van eenigen hunner, en gaan te voet verder. Cavalerie wordt daarom in de moderne legers nog Ifing niet als een over bodige luxe beschouwd. Als men bedenkt, dat andere landen over cavalerie-dlvlsies beschik ken. van een sterkte van zes regimenten elk. mogen wy onze 2 huzaren-regimenten wel als kostbare kleinoodiën bewaren, en voor een uit stekende africhting der ruiters zorg dragen. Verder bezuinigen is hier niet mogelyk. bracht, en weldra knettert van alle zyden ge weer- en mitrailleurvuur. vyf koelen, die vreedzaam op het weilandje liepen te grazen, galoppeeren nu als dollen in het rond en vor men voor de wielrijders, die kruipend en sprin gend het stukje grond trachten over te steken, een werkelyker bedreiging dan de roode mi trailleurs, die zich ook niet onbetuigd laten. Intusschen zyn er scheidsrechters ter plaatse gekomen en dezen bepalen, dat de roode ver dedigers langzaam terug moeten gaan. HUIZEN, 296 M. KRO 8.00 Mor- genconcert NCRV 10.00 Gramofoonmu zlek 10.15 Morgendienst door ds. J. v. d. Woude 10.45 Gramofoonmuzlek KRO 11 00 Gramofoonmuzlek 11.30 Godsd. halfuurtje dooj pastoor L. H. Per- qulji OP. 12.00 Politieberichten 12.15 KRO-orkest o. 1. J.’Gerritsen. NCRV 2.00 Fraaie handwerken. Mej. G. AblU 3.00 Huishoudelijke raadgevingen door mej. T. Hagenbeek 3.30 Rustpoos 4.00 Bij bellezing door ds. H. J. Hak. Zang mei. C de Jager. M. F. Jurjaanz, orgel 5.00 Handenarbeid voor onze jeugd door H. J. Stein voort 5.30 Liéderenrecital door H. v. d. Kamp, alt. A. d. vleugel mevr. J. Ot tenvan Warmelo 6 45 Knippen en stofveraleren 7.00 Politieberichten 7.15 Weekoverzicht door C. A. Crayé 8.00 NCRV-strljkorkest o. 1. v. P. v. d. Hurk met orgel door L. Blaauw 10.30 Gramofoon muzlek 11.30 Sluiting. HILVERSUM, 1875 M. AVRO 8.00 Gramofoonmuzlek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuzlek 10.30 Piano recital door A. Erich 11.00 Voordracht door W. Hunsche 11.30 Zang door Mar tha Rol loos. A. d. vleugel Egbert Veen 12.00 Lunchconcert door het omroepor kest o. 1. v. N. Gerharz. Maria Riener, sopraan. Gramofoonmuzlek 2.15 Kamer muziek door het Haydn-kwartet 2.45 Gramofoonmuzlek 3.15 Kamermuziek 3.45 Rustpoos 4.00 Mevr. Ant. v. Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen 4.30 Gramofoonmuzlek 5.00 Voor grootere kinderen. Op en top William. .Wllliam'Srv tweede ik”. Regie Kommer Kleyn 5.40 Concert door omroeporkest o. 1. v. N. Treep 6.30 Sportpraatje door H. Hollander 7.00 Concert 7.30 Cau serie door W. Beukema: ..De unitates en bonden in het Nederlandsch studenten leven” 8.00 Vaz Dlas 8.05 Mevr. Ke telaarvan Gogh spreekt een opwekkend woord voor de aa. Zonnestraalcollecte 8.15 Aansluiting met het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag. Concert onder Avro’s auspiciën door het Concertgebouworkest o. 1. v. Albert van Raai te. Wim Noske, viool. In de pauze Radlotooneel: ,.De indiscrete microfoon” van Georg Lorenz. Leiding Kommer Kleyn 10.15 Gramofoonmuzlek 10.30 Kovacs La Jos en zyn orkest 11.00 Vaz Dias 11.10 Kovacs Lajos 12.00 Sluiting. LUXEMBOURG. 1191 M. 7 50 Uitzen ding voor Duitschland; orkestconcert 8.35 Pianoconcert door Heinz Jolles 9.20 Vocaal concert. BRUSSEL, 509 M. 12.20 Concert door het kleine orkest van het N. I. R. o. 1. v. P. Leemans 1.30 Gramofoonmuzlek 5.20 Dansmuziek 6 35 Oramofoonmu-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 16