Prikkeldraad Curacao De toestand van a Philips brengt nieuwe producten Het slachten van pluimvee Oranje Dinsdag! De boycot-actie EEN GEHEIM ONTHULD VEEL VERBETERINGEN rrr 1 Een ontevredene WOENSDAG 13 SEPTEMBER Betere productiecijfers Ergerlijke toestanden LOONGELDEN GESTOLEN ALG. MIJNWERKERSFONDS Ingenieuze fabricatie Vroeger ook reeds geprobeerd De heer Veth bezweken Katholiek filmfront SIGARENWINKELIERS T ydschrift opgericht Gouv. v. Slobbe vertelt NAKLANK DEFILE 11 Eei nieuwe Philips-radio-toestel 834 A Oproep van ds. v. Hoogenhuyze en den heer F. K. Lotgering tot de Oranjegezinden Mr. F. Wobbe tot directear benoemd De ballonblaasmachine in de Philips Glasfabriek te Eind hoven, welke automatisch de glaqpn ballons voor de lampen vervaardigt Eisch van het J aarbeursbestuur afgewezen Toezicht dringend gewenscht tot bescherming der volks gezondheid BRANDSTICHTING TE VUGHT? Rust en orde laten niet te wenschen over en de geschiedenis Ur bina zal zich niet herhalen „Decalumen” de nieuwe eenheid Een geldkistje met 1200. spoorloos verdwenen i Slachtoffer van de schietpartij te Muiden Dank voor een vriéndelijke geste Wat beteekent „Bi-Arlita” en „Spi ralta”? Het raadsel van „Decalumen” NAAR SAMENVOEGING DER ZAANGEMEENTEN Vergadering van den Hanzebond WW 0 Baba C1‘ naas- •j 1 dat men den laatsten productie weer tevre- 'R l<j Dinsdagavond omstreeks zes aar is In het Burgendekenhais te Amsterdam de heer Veth ait Maiden, die bij de schietpartij in den Maidensehen raad op Dinsdag 5 Sept, ernstig werd gewond, overleden. Nog een nieuwtje, lezer, dat feitelijk al oud is, doch misscnien niet bekend. We spraken van een lamp, die een lichtsterkte had van b.v. 25 kaars en we dachten direct aan het licht, dat 25 kaarsen gaven. Dit is echter onjuist en om nu aan dit misverstand een eind te maken, gebruikt men als eenheid „Decalumen". Boven dien wordt op de lamp het verbruik in watten gestempeld, zoodat elke gebruiker zelf on mid dellijk kan zien, welke hoeveelheid licht hü per gebruikte hoeveelheid stroom krijgt. “ssia - «MMB **-*v»*iK Interessant was het bezoek aan de glasblazerij. De klompen vloeibaar glas worden als kauw- gumml uitgerekt voor het maken van glazen staven. Er is een afdeeling voor hand-glasblazertj en een machinale inrichting. Wat deze laatste af deeling betreft, daar zien we een machine, die telkens vanuit een oven een bepaalde hoeveel heid glas ontvangt en deze dan tot lamp ver werkt. Op deze wijze worden 350370 duizend lampen per week gemaakt. De contróle over de lampen geschiedt met een gasvlam. Neemt de vlam, wanneer deze op het glas komt, geen bepaalde kleur aan, dan deugt de lamp niet. In den namiddag had een demonstratie plaats van nieuwe radio-producten. Men verbaast zich over de verbeteringen, die telkens weer worden uitgevonden. De nieuwe toestellen zijn weer volgens het „Super-inductle" principe gebouwd. Nieuw is het type 834 A, een populaire ont- De president der rechtbank te Amsterdam, mr. J. W. Huysinga, heeft gisterochtend Uit spraak gedaan in het kort geding tusschen het bestuur der Kon. Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland en de heeren B. van Dam en N. Nathans, voorzitter en secreta ris van het Algemeen Comité tot verweer tegen terreur en vervolging in Duitschland. die door de Kon. Vereeniging gedagvaard waren hun ac tie, het verspreiden van strooibiljetten en loo- pen met Lorden, waarop wordt aangeraden geen Duitsche goederen te koopen, te staken, daar eischeresse zich hierdoor benadeeld gevoelt. De president overwoog in zijn vonnis, dat m de dagvaarding niet is te begrijpen, wélke han deling van gedaagde eischeresse verboden wil zien. De elscheres, aldus mr. Huysinga, heeft het blijkbaar aan ons willen overlaten een ver bod zoo scherp te formuleeren. dat nagegaan kan worden, wanneer van overtreding daar van sprake is. Reeds om deze reden kunnen wij op het verzoek niet ingaan. Indien bezoekers van het Jaarbeursgebouw last ondervinden door de actie, zoo moet eischeresse zich tot de po litie wenden, hetgeen zij, zooals ten processe bleek, reeds had gedaan. Mitsdien wee: de pre sident den eisch van de Kon. Vereeniging af en veroordeelde eischeresse in de kosten van het geding, begroot op 50. Naar we vernemen, heeft de politie te Vught een ernstig vermoeden, dat de felle branden, die in den nacht van Zondag op Maandag twee boerderijen hebben vernietigd, te wijten zijn aan kwaadwilligheid. Reeds eerder is een po ging gedaan om de boerderij van den neer v. U. in brand te steken. Een onderzoek wordt Ingesteld. Op verzoek van den Ned. R.K. Middenstands bond heeft Mr. Wobbe in 1931 een praeadvies uitgebracht over wettelijke pensloenverzekering via kleine zelfstandigen, welk praeadvies op het dat jaar te Venlo gehouden congres is be handeld. De haven van Curacao is den laatsten tijd veel verbeterd. De handel in Curacao is in hoofdzaak in handen van Israëlieten, ontwikkelde menschen met veel invloed in scheepvaart-, handels- er bankkrlngen. Echter ondervindt men den laat sten tjjd veel concurrentie van den handel van vreemde kooplieden uit Bombay en Syrië, die goedkoop kunnen werken en producten leveren. Het valt Curacao moeilijk, met betrekking tot landbouw en veeteelt te concurreeren tegen Venezuela, dat ontzaglijk goedkoop vee pleegt te leveren. Wat Aruba aangaat, vertelde de gouverneur nog, dat de Amerikaansche oliemaatschappij in hoofdzaak Nederlandsche krachten ‘aanneemt, en hij vestigde er de aandacht op, dat daar ook een Nederlandsche onderneming, de Eagle, een dochtermaatschappij van de Shellgroep, geves tigd is. Bonaire is helaas arm. Velen van dit eiland komen in Curacao werken, maar als zij daar eenigen tijd zijn, willen zij hun familie laten overkomen en dit zou ontvolking van Bonaire ten gevolge hebben. Aloë, zout en visscherjj vormen voor Bonaire bestaansmiddelen en de desbetreffende bedrijfstakken worden gesteund, o.a. met behulp van het Antillenfonds. Op St. Eustatlus is er wat tuinbouw en vee teelt, maar tegen de Engelscbe koloniën kun nen zij moeilijk concurreeren. De mannelijke bevolking op Saba bestaat hoofözakelijk uit zeevarenden. Worden de man nen ouder, dan blijven zij thuis om een stukje grond te bebouwen. Aan de haven van Curacao zijn eenige mll- lioenen besteed voor uitdieping, verbreeding, enz. Aanzienlijk verbeterd is de zuigelingenzorg. Orde en rust laten niet te wenschen over. Tegen excessen bjj spreken en schrijven zijn eenige artikelen tot stand gekomen, welke riet zoozeer gericht zijn tegen onze eigen bevolking als wel tegen woelwaters uit het buitenland. In Zuid-Amerika is het nog al eens onrustig en wij rpoeten een wapen hebben om de onrust te weren, al behoeven wij het wellicht niet eens te gebruiken. Tot de drankbestrijding draagt ook de tot stand gekomen acUns-verhooging bij, evenals aanmoediging van de sport. Met Maandag 25 September as. zal in Hotel .At lanta". Coolsingel te Rotterdam', de 15e Jaar vergadering van den Nationalen Hanzebond van Sigarenwinkeliers worden gehouden, begin half elf. Van de voorstellen, die aan de orde komen, vermelden wij een voorstel-Amsterdam, lui dend: De Bond spreke zich in verband met de verwarde situatie uit vóór of tegen Zondags- sluitlng. Voorts het voorstel Utrecht: t Bonds- eestuur reffe maatregelen om te komen tot ’n petitionnement om te verkrijgen een verbod van Overheidswege, dat niet beneden banderolle- prijs mag worden verkocht, en het voorstel-Rot- terdam: Het Bondsbestuur wende alle middelen aan om een spoedige regeling van het automa tenwezen te verkrijgen. gemeenten. Het ligt in de bedoeling een voorlooplg comi té op zoo breed mogelijken grondslag te vor men, uit welks midden een dagelijksch bestuur zal worden gekoaen, dat samenvoeging der Zaangemeenten volgens nader te bespreken richtlijnen zal dienen te bevorderen. Zooals men weet streeft het Katholiek Pllm- front naar een drieledig doel, te weten: een eigen katholieke filmproductie, een eigen tijd schrift, een eigen adviesbureau. Het laatste doel werd reeds bereikt: het adviesbureau (secretariaat Amstel 274) is reeds geruimen tijd in werking. Het tweede doel is thans eveneens bereikt. Dezer dagen—besloot het bestuur over te gaan tot oprichting van het tijdschrift, dat den naam zal dragen van „Fihnfront". orgaan van het Katholiek Filmfront. Het tijdschrift, dat onder redactie zal staan van Close-Up, verschijnt voor het eerst op 1 October as. en verder lederen Isten en lederen 15den van de maand. Het blad wil de katholieken zoo volledig mogelijk inlich ten over de wereld van de film door algemeene artikelen, actueele filmbesprekingen, beschou wingen over fllmverschijnselen. enz. De abonne mentsprijs is met opzet zeer laag gesteld om zoodoende een zoo groot mogeljjk aantal men- schen te bereiken. Regelmatig zullen bijdragen in „Filmfront” verschijnen van de hand der volgende medewer kers: Jan Beerends, C. Boost. Chan. Brohée (België), L. van den Biggelaar, Jan Derks, Nol Etman, Mannus Franken, Leo Hanekroot, Jan Hln, dr. H. Hoeben, Albert Kuyle, Herluf van Merlet, Irma Meyer, dr R Muckermann (Duitschland), F. Morllon OP. (België). Willem Nieuwenhuls, mr. A. Tepe, A. J. D. van Oosten, Kees Spielings, Kees Strooband, Bernard Ver hoeven, J. van Vonderen, C. Vos, e.a. Het redactie-adres van .Filmfront" is Valeriusstraat 262. Het administratieadres, Groote Kerkstraat 12, Venlo. In de heden gehouden vergadering van het bestuur van het Algemeen' Mijnwerkersfonds te Heerlen is benoemd tot Directeur dier instelling Mr. F. B. M. Wobbe. chef van het bijkantoor van de Coöp. Vereeniging Centraal Beheer te ’s Oravenhage. 0 De gouverneur van Curacao, de Beer B. W Th. van Slobbe, die met verlof In ons land ver toeft, is zoo vriendelijk geweest, aan vertegen woordigers van de pers een onderhoud toe te staan, waarin hij hun een en ander over den tegenwoordigen toestand in Curacao heeft mee gedeeld. - De gouverneur verklaarde, dat men in Cu ra- Cao den algemeenen druk der malaise wel sterk gevoelt. Vergeleken bij elders echter is de toestand niet zoo slecht. De begroetingen voor dit en die voor het volgende Jaar zijix sluitend. Het eigen inkomen van Curacao, dat in 1930 8 millioen bedroeg, zal voor 19331934 onge veer 6.4 millioen bedragen. De eigen uitgaven z|jn verminderd van 8 millioen (zonder bouw werken) tot 5.6 millioen. Dit is mogelijk geweest door groote bezuiniging, door vereenvoudiging van diensten en salarisverlaging en ook door vermindering van kosten. De belastingen in Curacao zijn vrij laag. Er is geen vermogensbelasting en de inkomsten belasting daar bedraagt slechts de helft van die in Oost-Indië en die in Suriname. De gouverneur vestigde er vervolgens de aan dacht op, dat Aruba, waar de L.A.G.O., een on derneming van de Standard Oil, gevestigd is, meer en meer opkomt. Op Curacao, van de Benedenwindsche eilan den het voornaamste en waar de Curagaosche Petroleum Industrie-Maatschappij gevestigd is, is de raffinaderij van veel belang. Mr. Wobbe is geboren te Rotterdam 16 Fe bruari 1897 en is dus 36 Jaar oud. Hij studeerde aan de universlteit te Leiden, waar hü in 1919 promoveerde Na tot 1922 werkzaam te zjjn ge weest als secretaris van de redactie van het tijdschrift ,Jn- en Uitvoer" trad de heer Wobbe in d.enst bij de Vereeniging Centraal Beheer als chef van het bijkantoor te Tilburg. In 1924 werd hjj in gelijke functie overgeplaatst naar Den Haag. Hij is aldaar dus belast met de uit voering van de z.ektewet voor de bedrfjfsver- eenigingen. die het voeren barer administratie aan Centraal Beheer hebben opgedragen De benoemde was gedurende een deel van zijn studententijd en Jcorten tijd daarna par ticulier secretary van Prof. Aalberse, destijds hoogleeraar te Delft. Destijds was hij tevens vast medewerker aan het Katholiek Sociaal Weekblad. Een Rotterdamsch Burgerwachter schrijft ons: „Als deelnemer aan het défilé IJ. Zaterdag voel ik mi) gedrongen een woord van dank en waardeering uit te spreken aan diegenen die, wonende langs den weg welke de optrekkende vereenlglngen volgden, de werkelijk treffende vriendschap toonden door ons in de gelegenheid te stellen ons met een verfrisschenden dronk te laven. Deze hartelijkheid werd door allen op zeer hoogen prijs gesteld. Een woord van dank In uw veelgelezen blad mag dan ook «eker niet ontbreken," Toen een ambtenaar van den Gemeente lijken Reinigingsdienst te Rotterdam de loo- nen van de arbeiders op het terrein aan de Oostmolenstraat aldaar wilde uitbetalen, kwam hij tot de ontstellende ontdekking, dat het geldkistje, waarin 1200.spoorloos verdwe nen was. De ambtenaar was genoodzaakt geweest even te asslsteeren bij de pogingen om een schichtig geworden paard op de been te houden. Intus- schen hadden dieven van de gunstige gelegen heid gebruik gemaakt en waren er met" het geldkistje vandoor gegaan. vanger met zeer soepele volümeregellng. Er zijn slechts twee bedieningsknoppen aanwezig. Type 634 A is bijzonder selectief, zelfs onder de moeilijkste omstandigheden, ook in de na bijheid van een krachtlgen zender. Een voorbeeld werd ons daarvan getoond, in vergelijk met een ander toestel, toen een kleine zender in de na bijheid van het ontvangtoestel in werking werd gezet. Ook zwakke zenders zijn met dit toestel goed hoorbaar. Een zeer bijzonder toestel is het type 636 A. waarvan het aantal lampen 8 bedraagt. Het ge luid is bijzonder mooi. Zoo hoorden we een orgel en het was alsof men het direct uit de eerste hand hoorde. De afstemming is bovendien zoo geluidloos, dat het bij het kiezen der stations tusschen den eenen en den anderen zender volmaakt stil is. Een noviteit is ook een radlo-gramofoon, r.es- thetlsch van uitvoering en zeer gering van af metingen. De nieuwe toestellen zijn alle zeer selectief, de voorste kamer stond een slachtbank met Het bezoek aan de Philipsfabrieken werd be sloten met een gezellig 'samenzijn in het club gebouw der golflinks te Valkenswaard Na het bezoek in de fabrieken, waar het ge ratel der machines het hoofd vermoeid had, vond de geest hier aangename verstrooiing. In een genoeglijk discours met de heeren Scholten en Sterkenburg, de leiders van deze excursie, vernamen we, tijd bij Philips over de den is. Deze journallstenreünle, die vroeger leder Jaar trouw gehouden werd, doch den laatsten tjjd is overgeslagen, wijst er op, zouden we bijna zeg gen. Uit alles krijgt men wel den indruk, dat Philips een wereld-lndustrle blijft, waar men dag na dag naar nog nieuwere vindingen speurt. We zijn al benieuwd naar de volgende Thans zijn er echter weer eenige primeurs en kan Let menschdom tevreden zijn. eenige emmers, waarin afval, hoofdzakeljik pooten en veeren. terwijl rottende kippenpoo- ten, een zevental gestorven dieren en een aan tal pooten overal verspreid lagen. Hier werden de dieren vóór het slachten gehuisvest om daar na voor de consumptie te worden afgemaakt. Op den grond lagen duimen dik de vuiligheid opgestapeid en uit het feit, dat nergens inge wanden te zien waren, zou men kunnen op maken. dat de nog levende slachtoffers uit hon ger alvast de darmen en andere ingewanden hunner collega's verslonden! Naast den achter-ultgang, welke was dicht gespijkerd. zagen wij een oude bedstee en daar naast een kast zonder deur. De vloer was open gebroken; daar lagen een aantal doode kippen. In een achterkamertje bevond zich een trap en op de treden hiervan lagen eveneens een paar gestorven kippen en eenden. Dat het ge heel een afschuwelljken aanblik en stank op leverde, behoeft geen betoog en dat vele dieren ziek werden of waren, is ook zeker. Dat vele zieke en wrakke dieren van de pluimveehouders vaak nog gereeden aftrek vinden als slacht- pluimvee, Is bekend en dat toezicht op'dezen handel in het belang van de volksgezondheid noodig is, behoeft evenmin betoog. Het initia tief van dj heeren v. d. Land en Winter te Amersfoort had wel op geen schooner wijze zjjn nut kunnen bewijzen! Het behoeft voorts geen betoog, dat onmiddellijk proces-verbaal werd opgemaakt op grond van artikel 254 van het Wetboek van Strafrecht, dat over mis drijven handelt. De zaak komt eerstdaags voor den politierechter te Utrecht. Het Is te hopen, dat hier eens een flink voorbeeld zal worden gesteld, om aan dergelijke praktijken een einde te maken. We ontvingen „namens' het Uitvoerend Comité voor het Nationaal Huldlglngsdiefile. van den heer Lotgering het verzoek onder staande oproep te. plaatsen: ,JJs. A. G. H. van Hoogenhuyze en F. K Lotgering, resp. Voorzitter van de Commissie van Advies en voorzitter van het Uitvoerend Comité van het Nationaal Huldlgingsdeflle op 9 September JJ. in Amsterdam, roepen Oranje- lievend Nederland en de partijen, die voor orde en gezag zjjn. op, om op Dlrsdag 19 September as. ter gelegenheid van de opening van de Staten-GeneraaL van hunne aanhankelijkheid aan Koningshuis en Regeerlng blijk te geven Zij noodigen zoo velen mogelijk uit zich dien dag met Oranje getooid, naar Den Haag te be geven; in andere plaatsen van Nederland ver zoeken zij te zorgen vbor het uitschrijven van bijeenkomsten en voor net uitsteken van de nationale driekleur, teneinde te maken, dat 19 September geen Roode-, maar een Oranje- Dinsdag wordt. ..Zij wekken Oranjellevende organisaties op hun leden tot deelname op te roepm; aanmel ding kan geschieden bij de ver«>entgings-secre- tarissen; dien dag zullen geldig si:n de goed- koope tarieven bij deelname van groepen van minstens 25 personen.” Over de keuring van slachtplulmvee Is al heel wat geschreven In de laatste jaren en lang zaam maar zeker gaan verschillende landen er toe over. In ons land is het bedrijf van den heer van de Land te Amersfoort een pionier op dit gebied en hoe goed het is, dat er steeds meer toezicht komt op het slachten van ge vogelte, can een geval aantoonen. dat te Amersfoort is voorgevallen Op een goeden dag gaat van een onbewoonbaar verklaarde woning de deur open en ontsnappen er een aantal kip pen en eer den. De politie, die te Amersfoort buitengewoon actief is op het gebied van de dierenbescherming, wil hier het hare van weten en gaat met dr. Winter op onderzoek uit, bij gestaan door den heer v. d. Land, die zelf veel pluimvee houdt en slacht. Wat blijkt? Iemand, die slachtplulmvee verkoopt, heeft permissie gevraagd in dit pand wat manden met kippen en eenden te mogen zetten, doch, zooals bleek, gebeurde daar achter die dichtgespijkerde deu ren en ramen heel wat meer! Wat er gebeurde, was van dien aard, dat de photograaf en een der politie-ambtenaren, nadat zij in dit pand waren geweest, des middags geen eten konden zien. De stank en de vuiligheid moeten gewoon weg ontzettend zjjn geweest! In de twee bouw- val’lge kamertjes, waarin de regen lustig bin nenstroomde, bevonden zich ongeveer driehon derd kippen, haantjes en eenden. zegge 300! In De heer J. J. Dinkelberg te Koog aan de Zaan heeft een rondschrijven gezonden aan de „Edel Achtbare Autoriteiten en promenente Burgers uit Zaandam, Koog aan de Zaan, Zaandijk, Wormerveer, Krommenie, Westzaan en Wormer” met de vraag of thans niet het juiste oogenblik is aangebroken om voorberei dende stappen te ondernemen, die leiden zot samenvoeging der Zaangemeenten. De rondschrijver deelt in zijn brief mede daartoe te worden aangemoedigd door eenige met de samenvoegingsgedachte sympathisee- rende autoriteiten en burgers uit verschillende De dubbel gerptraliseerde gloeidraad van de nieuwe Philips gloeilampen ,^i-Arlita.” e hadden gisteren een antrenoetje met \A/ den directeur eener groote begrafenls- v v onrierr^ming: Wat hebben we den laatsten tijd toch ‘n luxe-weerye, hé? be gonnen wij luchtig. Kan me gestolen worden! gromde de twlntigste-eeuwsche Charon, en hij streek met de hand behaaglijk over het welgedane buikje, welk buikje ons al sinds geruimen tijd de over tuiging had bijgebracht, dat het brood, ’t welk •xl'n eene z’n dood” den ander verschaft, tame lijk gemeubileerd moet zijn. Vindt u t geen fijn weertje» Fijn weertje? Fijn weertje?? Schel er maar over uit! t Brengt gewoonweg de klad in ons vak; wie gaat er nou dood met zoo’n weer» Geen mensch toch zeker! Moet u de officleele statistieken van den laatsten tijd lezen: om bij te huilen! Leven me daar duizenden, Ja, honderdduizenden in de groote steden; maar hoeveel denkt u dat er dood gaan? 'n Zóó armzalig percentage, dat alle begrafenis-ondernemers bij mekaar er nau welijks *n armzalig bestaan in kunnen vinden. Moeder natuur legt het er den laatsten tijd heelemaal niet op 4An om de menschen naar hun eeuwige bestemming te-4aten verhuizen door middel van onze gegarandeerde en nim mer falende transportmiddelen; is me dAt 'n weer?! (de goede man grijnsde eens tegen de zon) is me dAt 'n weer?! En dan komt er nog bij. dat de menschen zélf bij zoo’n weertje heelemaal ge-«n zin hebben om dood te gaan; dat is óók een factor: ze vinden het voorlooplg nog veel te fijn hier beneden; dat zit zich hier benedan nog maar steeds knusjes te koesteren in het zon netje, terwijl men al lang bij O. L. Heer moest zijn; potstausend! wij moéten toch zeker óók leven! *t Is gewoonweg *n schandaal, die onwil van de menschen om hun natuurlijke bestemming te volgen. en dan nog het miserabele weer, dat de menschen in hun onwil tegemoet komt en stijft Ja maar, gelooft u nu heusch dat het mooie weer alle menschen die op de nominatie staan, in het leven houdt? DAt nou Juist niet! O neen, groote schuld hebben ook al die mooie maatregelen van Rijk, provincie en gemeente; van de wieg tot aan het graf (dat maar steeds niet gegraven wordt) zijn de menschen omringd van de teederste zorgen van alle mogelijke overheden; hygiëne vóór alles! ja wél. maar voor óns? Besef fen die lui nou niet, dat wi) ons heelemaal geen hygiëne kunnen veroorloven, als andere menschen niet doodgaan» D’r wordt gesproken van krlsis en van werk verschaffing. maar lossen de heeren voor óns de krlsis opl doen zij voor óns aan werk verschaffing» De menschel ijke natuur, het miserabele weer en de overheid spannen tegenover ons samen, m'nheer! Waarmee we maar zeggen willen, dat nooit alle menschen tegelijkertijd tevreden gesteld kunnen worden. „Wat is „Bi-Arlita” en wat is „Spiralta?" Deze beide vragen hebben ons al dagen bezig gehouden en eiken avond ontvouwde de lezer zijn blad in de hoop, dat nu het geheim tot klaarheid zou komen. Thans zullen we vertellen, dat „Bi-Arlita” een nieuwe electrische Philips-lamp is, met edelgas gevuld en „Spiralta” eveneens een nieuwe lamp, die echter luchtledig is. Bij gelegenheid van een bijeenkomst van journalisten in de Phlllps-fabrieken te Eind hoven zjjn ons de nieuwe producten van deze wereldlndustrie getoond en thans behoorden daar ook lampen toe. De laatste Jaren was het uitsluitend radio, wat de klok sloeg. Radio en Philips waren eigenlijk één begrip. .Bi-Arlita” en „Spiralta” vormden nu echter de clou van de nieuwe producten. Tijdens deze bijeenkomst in de gezellige aula boven de kleuterschool heeft allereerst de heer Waterman, chef van de verkoopafdeellng daar over een en ander medegedeeld. De gloeilamp is een product waarvan de kwaliteit door een leek moeilijk beoordeeld kan worden Tot nu toe verkeerden we altijd in de veronderstelling, dat een lamp goed was, wanneer deze een langen levensduur had, doch dat bleek misgezien. Vele huismoeders hebben gemopperd, wanneer de lamp stuk was, maar dat was meestal Juist een voordeel Wanneer een lamp oud wordt, is het verbruik oneconomisch en daar men er nu eenmaal niet toe komt, een lamp, die gaaf is te vernielen, fabriceert Philips lampen met een nuttigen levensduur. De gemiddelde levensduur bedraagt 1000 uur. De eerste lamp, die gemaakt werd, was een kooldraadlamp, die zeer oneconomisch in gebruik was. Daarna kwam de gespoten metaaldraad, vervolgens de getrokken metaaldraadlamp, toen de spiraaldraad met gasvulling en thans wordt een lamp in den handel gebracht, die weer 20 pet. economischer in gebruik is. de Bi-Arlita. In deze lamp, die met gas gevuld is, zit een dubbel gespiraliseerde draad. De buitengewoon groote helderheid van de gloeiende dubbel- spiraal is verzacht door het inwendig satineeren van den ballon, waardoor het licht sterk ver spreid wordt. Dank zjj een geheel nieuw procédé is Philips erin geslaagd, de lichtabsorptie tot minder dan 0 5 pet. terug te brengen. De tweede nieuwe lamp is de „Spiralta”. die de zoogenaamde peerlamp moet vervangen. Deze geeft een bezuiniging van 5 A 6 pct. De ziel van de Bi-Arlita, het meest kostbare onderdeel, een condensaat van wetenschappe lijke metallographie en technische prestatie is de bi-spiraal. Voor de vervaardiging van een dergeljjke dubbelspriaal moet ren ragfijne wolframdraad om een molyb-deenkem, dunner dan een menschenhaar. worden gewikkeld met een snelheid van 3000—6000 toeren per minuut en hierbij mag deze niet uitrekken en niet be schadigd worden, want, zooals vroeger reeds gezegd, een plataselüke dikteverandering van 1/5000 mm. zou funest zijn. Deze enkelspiraal moet weer op een molyb- deenkem worden gewikkeld. Na een reeks van verdere bewerkingen en behandelingen moeten de twee molybdeenkemen weer worden verwij derd, want alleen de ragfijne wolframdraad gloeit later in de lamp. Een belangrijk snufje is er ook voor den auto mobilist. De laatste jaren was in den handel de z.g. duplo-lamp. Deze is thans voorzien van een schokbreker. De nieuwe ballon is geelachtig en heeft ongeveer dezelfde verlichting als de na- trium-lampen. Men ziet, er veel, scherper mee. terwijl deze lamp ook bij mist uitstekend dienst doet. Dr. Uyterhoeven gaf een korte beschouwing over het wezen van het natriumlicht (ontlading, luminiscentiestraling) en de voordeelen ervan (meer licht voor minder stroom, bjj gelijke licht- hoeveelheid beter zien) in vergelijking met de gebruikelijke gloeilamp (temperatuurstraler). te toekomst vertelde de gouverneur, dat de on- derwijs-gelijkstelling waarschijnlijk tot een op lossing zal komen, zonder dat zulks veel meer geld zal kosten. De nieuwe staatsregeling is nog niet Inge diend. De Bovenwindsche eilanden noemde de gou verneur zorgenkinderen. Zij kosten veel en brengen weinig op, zelde hij, maar wij moeten ze steunen. De gouverneur verklaarde nog, dat men In het gewest zeer Nederlandsch gezind is en dat de rassen het onder elkaar wel kunnen vinden, al schept de emancipatie van kleurlingen en zwarten zekere problemen. Het volgende jaar zullen Nederland en Cura sao 300 jaar één zijn. Ter gelegenheid van dit feit zal alsdan in Curacao feest worden gevierd. In dit verband overweegt men een poging om een voetbalelftal van Nederland te laten uit komen. De Curacaosche voetballers zijn zeer goed. Ook overweegt men de organisatie van een tentoonstelling van Nederlandsch fabri- caat. In October, als de gouverneur ons land weer zal bezoeken, zal hieromtrent naders wor den vast gesteld. Op een desbetreffende vraag van een Journa list antwoordde gouverneur Van Slobbe dat hij naar Holland was gekomen om eens wat mon deling contact te onderhouden, om. over de quaestie der staatsregeling, over defensiebezui- niging, organisatie der politie, aflossing van kasvoorschotten, bevordering van kleinindus trie, de viering van het 300-jarig éénzijn, enz. Inzake de onderwijsgelijkstelling deelde de gouverneur op een vraag nog mee, dat de bij zondere scholen nu nog geen vrijen overtocht en pensionneering van leerkrachten en geen vergoeding voor schoollokalen hebben en dat zij die pas zullen krijgen, ais de nieuwe desbe treffende verordening er is. Op een vraag, of er waarborgen zijn, dat een gebeurtenis als die met Urbina zich niet her- naalt, antwoordde de gouverneur bevestigend. De politie heeft een recherche, die ook op vreemdelingen is gericht, en kan op hen een vrij behoorlijk toezicht oefenen. Voorts bestaat een inlichtingendienst buiten de politie om. Deze dienst verzamelt gegevens over de toestanden in Zuid-Amerika. Voor Curacao waakt een schip en een marinebezetting, enz. Aruba heeft mili taire politie, mariniers, een eigen en een Ame rikaansche burgerwacht. In bet algemeen moet men steeds waakzaam zijn, omdat de kans op woelingen in naburige staten uiteraard geens zins is uitgesloten en uitgeweken, op ons grond gebied gekomen vreemdelingen in hun drang naar zelfbehoud geneigd zouden kunnen zijn tot daden, welke voorkomen moeten worden. Wondere machines zijn het; die voor de fabricatie der nieuwe lampen gemaakt moesten worden. Deze moesten daar extra voor gebouwd worden en zijn in de Philipsfabrieken zelf ont worpen en geconstrueerd. Met de regelmaat van een kloK spuwt de machine 1000 lampen per uur door. Deze lampenfabricage stelt de hoogste eischen aan de glasfabriek, want is de ballonwand in zijn geheel of ook maar plaatselijk iets dikker, dan voorgeschreven, dan kan de machine de lamp niet insmelten, omdat de tijd, die haar ter beschikking staat, niet voldoende is om het glas week te maken. Nog andere voorbeelden van de juistheid, die door deze machines betracht moet worden en ook verkregen wordt, vertelde ons dr. W. Geiss, chef van het physisch laboratorium, die een voordracht hield over de meer technische bijzonderheden der nieuwe lampen. Van de „Spiralta” is ook een groot voordeel, dat deze lamp het licht naar alle zijden ge lijkmatig uitstraalt. WI 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5