De oefeningen der lichte brigade Wering buitenlandsche studenten F .RADIOPROGRAMMA DAG DER CA VALERIE ONTWERP-MARCHANT AANVAARD WOENSDAG 13 SEPTEMBER Rechterlijke macht n Retourtje geen OVER ’T MERWEDEKANAAL De nieuwe brug Vrydag in gebruik Een artilleriestelling Een heidebrand je Chauffeur staat terecht Paters Capucijnen Minister Marchant Nieuw leven begonnen Vechtpartij om niets NAAR GENèVE KINGSFORD SMITH Op 14 September hier verwacht EERHERSTEL TE BLARICUM Na de inbraak in de kerk TWEE AUTO’S IN BOTSING Dagbladconcentratie Zes licht en een ernstig gewond Een „Oranje-Zaterdag”-aIbum HEVIGE BRAND TE OSS DANKBETUIGING KONINGIN KLEINE JONGEN VERMIST De verdediging Slechts bij uiterste noodzaak zal de maatregel worden toegepast Desbetreffende motie in den raad aangenomen TE GAST BIJ DE GOOISCHE SCHILDERS Het vreeselijk ongeval bij Nieuwenhoorn Bij de opening van de Staten Generaal Amsterdams wethou ders treden af De Commissaris der Koningin jhr. Röell Jongeman te Rotterdam zwaar '^mishandeld Nieuwe departementale indeeling de Troonrede en A.V.R.O. Dr. Anacletus van Breda tot Provinciaal gekozen Wielrijders blusschen een heidebrandje Ondanks de veranderde stryd- wyze der bereden troepen hebben de paarden nog niets van hun betee- kenis verloren Een nieuw voorstel tot reorgani satie te wachten? Hooge belangstelling Ryksambtenaar neemt ontslag als O.S.P.’er en als gemeente raadslid Uitzending van door K.R.O. Donderdag 14 Sept. 1933 By de huzaren "'•X door tweede 4 heel Mr. G. A. Boen. ziek - Concert De minister van Onderwijs, K. en W, de heer MARCHANT, zegt dat uit den toon van Slechts bij uiterste noodzaak, merkte de mi nister op, zal de maatregel worden toegepast. Naar we vernemen, zal Vrijdag de nieuwe brug over het Merwede-kanaal officieel In gebruik kunnen worden genomen. Naar uit Zaandam wordt gemeld, heeft de heer Stan Poppe, ambtenaar bü de registratie en domeinen aldaar een verklaring geteekend, dat hij ontslag zal nemen als lid van de O. S. P. en als lid van den gemeenteraad, terwijl hij verzoekt als ambtenaar naar een andere ge meente te worden overgeplaatst. BEROMUNKTER. 460 M. ISO Italiaan se!» muziek door het omroeporkest 8.50 Concert 930 Concert. 730 Gramofoonmuzlek door het Radlo-orkest o. 1. v. Franz André Met het Indié-vllegtulg der K. L. M. wordt op 14 Sept. a3. te Amsterdam verwacht Air- commodore Str Klngford Smith. Hij zal zijn nemen in het Carlton Hotel te Amsterdam. BANDOENG, 12 Sept. (Aneta) De rom- mandant van het Leger in Ned.-Indie ontving heden een telegram van dank voor het op 9 September door hem namens het Ned.-In<Dscbe leger aan H. M. de Koningin verzonden hul- digingstelegram. den heer Van der Waerden blijkt dat de kern van het verzet tegen het ontwerp foutief is. Er zijn een groot aantal vreemdelingen die de studie aan Nederlandsche universiteiten wil len volgen. Er is gezegd dat ons land lijnrecht tegen da traditie Ingaat. Maar we gaan hier met onze preventie niet tegen een bepaalde richting in; bet is geenszins een voorstel dat een uitzondering wil maken voor bepaalde menscben. Dit ontwerp heeft ook met den heer Westerman niets te maken Reeds vóór diens vragen «as de mogelijkheid van dit wetsont werp overwogen. WIJ ztfn vanmorgen eerst eens in de richting van Meulunteren gereden, waar een motor-bat- terü van de gele rijders in stelling stond, om zoo nöodig steun te verleenen aan de roode voorposten die ongeveer drie kilometer verder naar voren lagen. De stukken stonden In de open hei: om ze voor vijandelijke vliegers min der zichtbaar te maken waren er netten over heen gespannen waarop hel en takken gelegd waren. Camouflage is tegenwoordig een van de noodzakelijkste dingen in den oorlog, en is een kunst op zichzelf geworden. Er bestaat een lijvig voorschrift over en om in het terrein goed ver stoppertje met den vijand te kunnen spelen, is heel wat ervaring noodig. Achter een boSchrand in de nabijheid stond de Fordson-tractor opge steld, waardoor deze 7-veld kanonnen getrok ken worden, en op een heuvel, vanwaar men wel tot Barneveld het terrein kon overzie*, troffen we den Batterij-commandant, die telefonisch met zijn batterij verbonden was. In een zand groeve daarnaast zagen we ook nog een U-seln- lap, dX een groote gele lap in den vorm van een TT, die op den grond wordt uitgelegd, en waarmee men, door er andere lappen op een bepaalde manier bü te leggen, seinen kan geven aan vliegtuigen die komen overvliegen. Toen we vervolgens via Lunteren naar Bar neveld gingen, troffen we aan den weg een der voorpostendetachementen, onder wier vei lige bescherming de roode hoofdmacht een rustigen dag hoopte door te brengen. Weer de zelfde groepeerlng als we reeds elders hebben beschreven: scherpschutters achter de boomen, mitrailleurs op zjj van den weg om flankeerend vuur af te geven en een klein kanon tegen vecht- en pantserwagens. Aangezien hier bin nenkort een gevecht verwacht kan worden blij ven we hier maar even kijken. Weldra komt dan ook een ordonnans van den wachtpost, die 1500 M. verder staat, aangefietst om onraad te melden. Hü is rijkelijk laat, want tien meter achter hem komen de „Bison" en de „Buffel" reeds aan. Zooals men weet zijn dit geen dap pere opperhoofden van roode krijgers, waar over we in onze jeugd bü Karl May laaen, maar pantserauto’s, die voor vandaag bij de blauwe partij zijn Ingedeeld. De rooden haasten sich om een boerenkar dwars over den weg te zet ten, en als de pantserauto’s hun vaart ver minderen om daar langs heen te komen, knal den de schoten van het kanonnetje. In werke lijkheid zou het nu met Bison en Buffel af- geloopen zijn geweest, maar omdat er geen scheidsrechters ter plaatse zijn om den uit slag van het gevecht vast te stellen, trekken de stalen gevaarten sich van de losse schoten niets aan en rijden doodleuk verder. Een beetje krügsmansgeluk moet een menach hebben. O/ Maandagavond vroeg een Fransch chauffeur, die van Rotterdam naar Den Haag wilde rij den, den weg aan een 18-jarigen jongen A. v. K dien hij juist passeerde. De jongeman bleek bereid mee te rijden. Tijdens het gesprek, tusschen hem en den chauffeur kwam er ech ter nog een derde bij. de 19-jarige L. P. Ook deae bood zijn diensten aan. BUITENZORG, 12 Sept. (Aneta) H. M. de Koningin betuigde den Gouverneur-Generaal en Ingezetenen van Ned.-Indlë Haar dank voor de door Haar ontvangen gelukwenschen. Zijn de menschen Ingeschreven, dan hebbfg ze recht op alle colleges. Spr. moet hun dus vóór zijn; anders zou spr. bij een grooten toe vloed van vreemdelingen te laat zijn. Het on schuldige ontwerp Is voorrecht te geven aan de Nederlanders. Spr. ziet geen kans, de zaak anders te regelen dan zooals gedaan is. Zondag 17 September as. aal in ds kerk te Blaricum, met toestemming van Z. H. Exc- den Aartsbisschop, een dag van eerherstel wor den gehouden voor de heillgschennende in braak in de kerk gepleegd in den nacht van 3 op 4 September. Den geheelen dag zal het Al lerheiligste worden uitgesteld. Na de Vespers zal men in plechtige proces sie met het Allerheiligste rond de kerk en het kerkhof trekken, waarna in de kerk gebeden tot eerherstel sullen worden verricht. De Nederlandsche delegatie naar de veertien de Volkenbondsvergadering, welke op 25 Sep tember as. te Genève zal aarrvangen, zal zijn samengesteld als volgt: Jhr. mr. A. C. D. de Graeff. Minister van Buitenlandsche Zaken; mr J. A. N. Patjjn, bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Rome; mr. J. Limburg, lid van den Raad van State, vertegenwoordigers; prof. mr. dr. J. P. A. Francois, administrateur, chef der afd. Vol- kenbondszaken aan het departerient van Bui tenlandsche Zaken, en buitengewoon hoog leraar aan de Handelshoogeschool te Rotter dam; prof. dr. E. Moresco, oud-vlce-presldent van den Raad van Ned.-Indiè, plaatsvervan gend vertegenwoordigers en Mevr. O. A. Kluy- ver. hoofdcommies aan het department van Buitenlandsche Zaken, secretart* tevens plaats vervangend vertegenwoordigster. WEENEN. 817 M. 8.40 Sollstenconeert 8.45 ,x>ie Walküre" van Richard Wag ner 1135 Gramofoonmuzlek. bracht, en weldra knettert van alle zijden ge weer- en mltrailleurvuur. Vijf koeien, die vreedzaam op bet weilandje liepen te grazen, galoppeeren nu als dollen In het rond en vor men voor de wielrijders, die kruipend en sprin gend het stukje grond trachten over te steken, een werkelijker bedreiging dan de roode mi trailleurs, die zich ook niet onbetuigd laten. Intusschen zijn er scheidsrechters ter plaatse gekomen en dezen bepalen, dat de roode ver dedigers langzaam terug moeten gaan. In het provinciaal kapittel der Capucijnen, dat Dinsdag in het klooster der Capucijnen te ’s-Hertogenboech werd gehouden, zijn geko zen tot: Minister Provinciaal pater dr. Ana cletus van Breda, tot Deflnltoren de paters Robertus van Kerkdriel, Natalis van Vllerden, Engelbertus van Delft en Anastasius van Houten en tot generale Custoden de paters Stanislaus van Harderwijk en dr. Vitus van Bussum. De nieuwe provinciaal maakte zijn studies te Rome, behaalde aan de Pauseljjke Universitelt het doctoraat in de H. Theologie en aan het Bijbelinstituut het Licentiaat in de H. Schrift. Tot aan zijne benoeming was de hoogeerw. pater Provinciaal Vlcarius van het Klooster der Capucijnen te Helmond en aldaar Lector van de H. Schrift Binnen eenlgen tijd zal bij ds fa. Koldert en Co„ Keizersgracht te Amsterdam, verschijnen een album, waarin foto's bijeen zullen worden gebracht ter herinnering aan den Oranje-Za- terdag. Het formaat zal zijn als dat van de welbekende Zulderzee-albums. Even na afloop van dit Incident komt een Suto aanrijden met den chef van den Gene nden Staf, den Luitenant-Generaal H. A. Seijffardt, en even later komt ook de Com mandant van het Veldleger, de lultenant-ge- neraal Jhr. Röell, vergezeld van den lultenant- kolonel Slllevta. Belde hoofdofficieren komen vandaag de oefeningen volgen. Na- een korte begroeting gaan zij verder, op zoek naar Generaal Fabius. De beide pantserwagens, die we hebben zien passeeren, zijn natuurlijk niet meer dan een visitekaartje van de troepen die nog op komst zijn. Weldra zien we ook de eerste wielrijders verschijnen, die door een greppel op zij van den weg langzaam vooruit gaan. Maar een grooter deel probeert, door om een stukje wei land heen te trekken, den vijand te omvatten. Een zware mitrailleur wordt in stelling ge- De politie van het bureau Albrechtskolk te Rotterdam verzoekt inlichtingen omtrent de ver blijfplaats van den vijftienjarigen Jac. Takkebos uit de Eerste IJzerstraat te Rotterdam. Het jongetje wordt sinds Maandag vermist. Men vermoedt, dat het is verdronken, doch alle nasporingen en dreggen en spijt, is het lijkje nog niet opgehaald. De vrees bestaat, dat het kind miRsr.hi^n Jg IXWCgOlOlLU Ede, Dinsdagavond. Het was vandaag de dag der cavalerie. Om even in het kort de tactische veronderstelling te schetsen: aangenomen was dat in den nacht van Maandag op Dinsdag de roode troepen, die gisteren nog in den aanval waren, waren terug gedreven tot de HJn Lunteren. Bovendien werden zij geacht door de gevech ten zoo vermoeid te zijn dat zjj eenrustdag noo dig hadden. De commandant der wielrijders had daarom besloten, de hoofdmacht In de kan- ■tonnementen te laten rusten, en de wegen naar het Noorden en het Noord-Westen door twee voorpoetendetachementen. verbonden door een postenketen, te laten bewaken. De blauwe partij, die vannacht reeds Barne veld bezet had. was daarentegen van plan, zijn tegenstander ook vandaag niet met rust te la ten, maar te trachten Lunteren te nemen. De commandant der blauwen had daartoe aan zijn verkenningsdetachement, dat in Barneveld stond, opdracht gegeven, in de richting Lunte ren voorwaarts te gaan en de roode vowposten langs den kunstweg en angs de spoorlijn terug te dringen. Met zijn hoofdmacht zou hij dan op schuiven naar Barneveld om van daar uit ook in de richting Lunteren te opereeren. Op onzen levensrit worden retourtjes afgegeven. We kunnen slechts een enkele reis bekomen, hoogstens een overstapje.^, geen retour. Bi' het instappen moeten we kie zen tusschen twee eindpunten. Allen willen we natuurlijk het goede eind punt bereiken maar.„ we stappen zoo dikwijls in den verkeerden wa gen.of de rit verveelt ons onder weg en we stappen voor een poosje over op het gezelliger traject, en vergeten weer over te stappen naar het goede einddoelof hebben er geen gelegenheid meer voor. Laten we tijdig overstappen op het goede traject En bedenken dat er geen retourtjes zijn. te een den heer Westerman, die te dezer zake in Juni vragen stelde. Met dit wetsontwerp zet Nederland de klok terug. Toen de heer Westerman die vragen deed, ging het om drie studenten. Spr. heeft in Leiden geïnfor meerd. maar daar is van een grooten toevloed van vreemdelingen niets bekend. De maatregel is dan ook niet van de curatoren uitgegaan; integendeel wijst ook spr. op het heden ontvangen adres. Door de studie van vreemdelingen aan onze universiteiten worden internationale betrek kingen voortreffelijk bevorderd. Ook nu nog studeeren er in het buitenland, b.v. in Duitsch- land, tal van Nederlanders. De minister schreef van retorslemaatregelen op geestelijk gebied. Dergeiyke retorsie ware dan nog slechts toe laatbaar als een uitersten maatregel. Thans betreft het ontwerp alleen Nederlan ders die voor de eerste maal zijn Ingeschreven nJ. na de aangebrachte wijzigingen in het ont werp. Spr. riet in het algemeen in dezen tijd niet op tegen het geven van dlctorlale bevoegd heid aan de regeerlng. Maar met dit ontwerp gaat de regeertng een te grooten stap terug. WARSCHAU, 1411 M. 5 35 Bollstencon- oert 7 15 Populaire muziek 830 Om roeporkest o. 1. V. St. Newrot 1030 Dansmuziek 11.00 Dansmuziek. BERLIJN, 419 M. 4.50 Harmoniemu- slek o. 1. v. Paul Müller 835 Orsmo- foonmuzlek 830 Populair concert door bet radlo-orkest o. 1. v. Franz André 930 Concert door het omroep-symphonle- orkest o. 1. v. Jean Kumpe 10 30 Gra mofoonmuzlek. HAMBVRG. SIS M. 13 40 Populair concert door bet kleln-orkest van de Phil harmonic van Sllezie o. 1. V. Hermann Behr 1.35 Gramofoonmuzlek 2 30 Gramofoonmuzlek 430 Concert 10.50 Dansmuziek door het kleine Noragorkest o. 1. v. Gerhard Maaaz. LANGENBERG, 472 M. 1230 Populair concert door het StedelUk orkest van Münster 130 Populair concert o. 1. V. Eysoldt 5 20 Vesperconcert 10.40 Vo cale muziek 1130 Populaire en dans muziek o. L V. Eyeoldt. IXAVENTRY, 1554 M. 12 20 Concert o. 1. v Norman Austin 135 Nieuwe gra mofoonmuzlek 3.35 Concert .door het Schotscbe Studlo-orkest o. 1. v. Guy Dal- nee 330 Vesper 4.08 Concert 7.20 Concert door het BB.C.-orkeet o. 1. Arthur Wood 830 Promenadeconcert 10 40 Dansmuziek. PARIJS (Eifel), 1446 M. 830 Gramo- foonmusiek. Dinsdag kwam de Amsterdamsche gemeen teraad in vergadering bijeen. Er heerschte een ietwat onrustige sfeer. Nadat burgemeester de Vlugt de grootsche viering van het regeerings- jubileum van H. M. de Koningin had herdacht, waarbij zich alle raadsleden, ook de Soclaal- Democraten (de Communisten hadden rich ver wijderd) van hun zetels verhieven, kwam de wethouderskwestle ter sprake. Ingediend was een motie van bet Neutrale Blok aller Midden standers, strekkende, om naast bet heengaan der drie roode wethouders, ook het aftreden der drie andere wethouders te bewerken. Deze motie werd aangeiMMnen met 2217 stemmen. Voor stemden de Soc.-Democraten, de Communisten, de heer Kltsz (R3P), de neutrale middenstanders en dr. de Hartogh. Ook de soclaal-democratlsche wethouders stem den voor. De wethouders Kropman (RK.) eu Abrahams (VB.) namen niet aan de stemming deel, terwijl wethouder Douses (AR.) wegens famille-omstandigheden niet ter vergadering aanwezig was. De uitslag dezer stemming zal tot gevolg heb ben, dat het geheele college aftreedt. In een Maandagavond te houden zitting van den Raad zal In de zes vacatures worden voor zien. Op 19 April JX is onder Nieuwenhoorn auto in bet Voomschekanaal gereden met gevolg dat een 58-jarige vrouw en drie van baar kleindochters en een vriendinnetje, alien kin deren van 9 tot 11 jaar, verdronken. De chauffeur en zijn broertje wisten nog bij tijds uit den wagen te komen. De vrouw was af komstig uit Roekan je en de kinderen allen uit Rotterdam. Zij hadden bij haar gelogeerd en zouden per auto naar Rotterdam terugkomgp. Terzake van dit ongeval heeft de chauffeur, de 20-jarige H. 8. uit Rotterdam, zich Dinsdag voor de Rotterdamsche rechtbank te verant woorden gehad. Hem was alleen ten laste gelegd het veroorzaken van den dood der vrouw door zijn roekeloso en onvoorzichtig rijden. De jongeman wist rich van het geval weinig te herinneren. Uit de verklaringen van deskundigen bleek echter, dat zijn onervarenhïld als chauffeur de oorzaak van het ongeval is geweest. Het O. M elschte tegen hem een maand hech tenis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De verdediger pleitte dementie. Uitspraak 26 September. Dinsdagmiddag half vjjf bracht de commis saris der Koningin, jhr. mr. dr. A Röell, naar aanleiding van het album, dat door de ver- eeniging van Beeldende Kunstenaars „Laren- Blaricum” bij het fot stand komen van het Goolsche Natuurreservaat ten geschenke werd aangeboden, een bezoek aan de Goolsche kunst schilders. De ontvangst vond plaats In de kunstzaal van Hotel Hamdorff, waar de kunst schilder A. Brlèt op het oogenbllk een tentoon stelling van zijn werken houdt. De burge meesters van Laren en Blaricum en verschil lende leden van de vereenlging waren aanwe zig. Nadat de heer Brièt den commissaris van de Koningin had rondgeleld, gaf Bram Mendes een vloolnummer ten gehoore. In de sociëteit werd daarna de thee aangeboden. De voorzitter van de Vereenlging, de heer David Schulman, heette jhr. Röell welkom, terwijl de commis saris in zijn toespraak zijn waardeering uit sprak voor de vele blijken van sympathie en erkentelijkheid, welke hU ondervond van de Goolsche kunstschilders voor het weinige, dat hij heeft gedaan voor het tot stand komen van het Goolsche natuurreservaat. De „Prov. Groninger Courant.’’ die thans 147 jaar heeft bestaan is in eigendom overgegaan aan R. Hazewlnkels Jzq. Uitgeversmaatschap pij N.V. te Groningen, welke N.V. ook het .Nieuwsblad van het Noorden” uitgeeft. Er is nog geen beslissing genomen over de voortzetting van de ,Prov. Groninger Courant.” MILAAN. 831 M. 8.00 Orsmofoonmu- ■iek 8.50 Radlotooneel. ROME. 441 M. 8.35 Ortmofoonmu- ziek 8.50 „Le Jongleur de Nótre-Dome”. Het wetsontwerp werd aanvaard met 41 tegen 16 stemmen (tegen de sec. derm, de heer Boon (Llb.) en de heer Sneevliet (rev. soe.). Vervolgens werd aan de orde gesteld het ontwerp betreffende de nieuwe departementale Indeeling, dat na artlkelsgewijze behandeling zli3. aanvaard werd met de aanteekening.dat de heeren Wijnkoop (OJ*M.) en Roestam Ef fendi (C.P.H.) tegen zijn. - Intusschen zjjn de huzaren waarover het hier gaat, zuidwaarts getrokken, en blijkt hun bedoeling, om de vijandelijke voorposten héén te gaan, de roode stelling heelemaal te omvat ten en Lunteren vanuit het Oosten aan te vallen. Zoo ver is het echter niet meer geko men Want plotseling zagen wij, die toen in Meulunteren waren. In het Zuiden een zware rookkolom opstijgen. Vlak nabij de artillerie stelling, die wij 's morgens bezocht hadden, was de hei In brand geraakt. De oorzaak ervan is onbekend. Wij zagen de vlammen langzaam verder krulpen, de hel was kurkdroog door het warme weer van de laatste dagen, er stond thans eenlge wind, zoodat ingrijpen noodzake- lijk was. Daarom stuurde de commandant van de wielrijders een van zijn bataljons naar de brand om te blusscheg en weldra zagen we zwarte silhouetten tegen den rooden gloed ver schijnen, die met takken het vuur poogden uit te slaan en met hun piooiergereedschap zand op de vlammen wierpen. Toen was het met het vuur ook spoedig ge daan; er is maar een heel klein stukje hel verbrand. Maar de manoeuvre was daardoor opgehouden. De leiding had namelijk, zoolang de roode troepen met het blusschen bezig wa- - ren. ook aan de blauwen het verder gaan belet. Zoo was het over tweeën dat de manoeuvre kon worden voortgezet, wy zagen de hoofd macht der huzaren nog haar onttrekkende be weging volbrengen, maar tot de inname van Lunteren is het niet meer gekomen. Om drie uur was de oefening ten einde en werden de dampende keukenwagens bet voorwerp van den aanval van broederlijk vereenigde blauwen en rooden. huzaren en wlelryders. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Dinsdagavond om acht uur werd de om half zeven geschorste vergadering van de Tweede Kamer heropend ter behandeling van het wetsontwerp tot aanvulling der hooger onder wijswet. De heer VAN DER WAERDEN (8. D.) be toogt dat dit wetsontwerp met inhoudt een: welkom vreemdeling. Het is eigenlijk een verdamping van het asylrecht. Bovendien wordt aan één persoon, den minister, alleen de beslissing gegeven over de studie van zoovelen. 8pr. herinnert aan de gastvrijheid, in vroegere eeuwen verleend aan Schotscbe émlgré’s en Fransche réfugié’s. Daar tegenover staat nu dit wetsontwerp, een maat regel Inhoudend, als nog in geen enkel land werd getroffen. Door verandering van de elschen van toe lating tot de universitelt zou reeds heel wat te bereiken zyn in de richting, door dit wets ontwerp ingelagen. Indien, wat niet het geval is. er een overvulling ware van de laboratoria, had de minister voorkeur kunnen geven aan de Nederlandsche studenten en aan de vreem delingen die reeds ingeschreven staan. Nu is er een numeris clausus ingevoerd. Met Instemming heeft spr. het adres van tal van hoogleeraren van allerlei richting gelezen om het ontwerp niet aan te nemen. Hier zullen vreemdelingen niet afgewezen worden omdat er geen plaats is; hier zullen kortaf réfugié’s geweerd worden die hier rust dachten te vin den. Velen zullen er teruggaan naar de con centratiekampen, zullen in het buitenland ge meden worden als de pest. En dat in dezen tyd van economische opsluiting, waarin ona^ hooger onderwys nog vry was. Spr. acht dit ontwerp zeer ernstig en hoopt dat de minister zyn crltlek niet met spot zal beantwoorden. Het is in strijd met de gastvrijheid van on» land. De heer BOON (Ub.) merkt op, dat dit ont werp wel geen inltia- tlef-ontwerp ia doch beschouwen is als wetsontwerp van. FARIJK (Radio), 1728 M. 8 05 Gramo- foonmuzlek 12.50 Gramofoonmuzlek 7.30 Gramofoonmuzlek 8.20 Kamermu ziek 9^0 Gramofoonmuzlek. bet 10.30 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20 Strijk orkest van „Bellevue Strandhotel” o. 1. v. Harald Andersen 3 20 Gramofoonmu zlek. 3.50 Omroeporkest o 1. Frlt» Mahler 8^0 Kamermuziek 9J0 Dansmuziek. Dinsdagavond omstreeks half negen ontstond een zware brand in de kapitale boerderij van den landbouwer J. Coolen op de Koolwijk te Herpen. Het schuur was ontstaan in de groote voor raadschuur, waar hooi en stroo waren opgesla gen. Spoedig stond deze schuur In lichter laaie De vlammen sloegen over op de boerderij, die weldra in volle vlam stond. De belendende pereeelen. waarvan de daken met riet bedekt waren, liepen groot gevaar, doch de plaatselijke brandweer slaagde er in deze gebouwen te be houden. Da voorraadschuur, de boerderij, de inboedel, een hoeveelheid landbouwgereedschap pen werden een prooi der vlammen. Een viertal varkens alsmede een bond kwamen in de vlam, men om. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Met 51 tegen 38 stemmen nam de Tweede Kamer op 9 Februari van dit jaar een motle- Boon aan, welke schorsing beoogde van de be handeling van minister Donner’s wetsontwerp tot reorganisatie van en bezuiniging op de rechteriyke Macht. Tevergeefs had de minister de kapinetskwestie gesteld en verklaard, dat hjj aanneming van de motie gelijk sou stellen met een verwerping van zyn ontwerp. Naar de „Telegraaf” verneemt, is minister Van Schalk voornemens, binnenkort een wetsont werp aanhangig te maken, dat in hoofdzaak een geiyke regeling bevat als die van het ont werp, dat Indirect het ministerle-Ruys heeft doen vallen. Van welingelichte zyde wordt aan het blad medegedeeld, dat aangenomen mag worden, dat er thans In de Kamer wél een meerderheid vóór zal worden gevonden. De rechtbank te Roermond zal volgens het nieuwe ontwerp echter blyven bestaan. De troonrede welke as. Dinsdag by de ope ning van de zitting der Staten-Generaal door HM. de Koningin zal worden uitgesproken, sal over de belde Nederlandsche omroepzenders worden uitgezonden. Tevens zijn maatregelen getroffen cm doe rede ook in Nederlandsch-Indié hoorbaar te makén. Behalve door den Pbobl-sender willen ook een drietal rykssenders te Kootwijk de rede uitrenden, nl„ PB V. op 24.8 M P.CK. op 16,3 M en de nieuwe labor*torliimnerwter P.CJL op 16,034 M. golflengte. Deze laatste sender zal door den Indiscben dienst worden gerelayeerd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze zender, zonder bij zondere hulpmiddelen, niet door bet publiek kan worden ontvangen. Er zal zorg worden gedragen, dat ook Suri name en Curacao kunnen meeluisteren. De KR.O. en de A.VR.O. zullen taven* een ooggetulge-veralag geven, voor de KR.O. door den heer Paul de Waart, voor de A.VJt.O.docr den heer D. Hans. Dinsdagavond heeft nabij Haarlem op den Amsterdamschen straatweg een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Een vrachtauto kwam uit de Nagtzaamstraat den Amsterdam- scheB straatweg opryden in de richting Am sterdam. Op dat moment naderde zoowel uit de richting Haarlem als uit de richting Am sterdam een auto. De auto van Haarlem wilde voor den vrachtauto uitwijken, kwam daardoor te veel op den linkerkant van den rijweg met het gevolg, dat een botsing met den auto uit Amsterdam niet meer te vermijden was. Door de hevige botsing werden belde wagens vrijwel vernield. In den auto uit Haarlem was de fa milie A. H. M. uit Oldebroek gezeten. nX man, vrouw en een broeder van M., alsmede een inwoner van Elburg. Alle vier werden gewond, doch hun verwondingen bleken niet van dien aard te zijn, dat opname in een ziekenhuis noodsakelijk was. Zij konden later hun reis met een anderen auto voortzetten. De Amster damsche auto, een two-seater, had drie per sonen bü rich. De bestuurder en een naast dezen heer rittende dame werden lichtgewond. In de bak was voorts een jongeman uit Am- sterdam geseten. Deze werd vrij ernstig ge wond en moest naar het ziekenhuis te Haar lem worden overgebracht Een onderzoek wordt door de Haarlemse!» politie ingesteld. HUIZEN, 296 M. KRO -8 00 Mor- genconcert NCRV. 10.00 Gramofoonmu zlek 10.15 Morgendienst door ds. J. V. d. Woude 10 45 Gramofoonmuzlek KRO 11 00 Gramofoonmuzlek 11.80 Godsd. halfuurtje door pestoor L. H. Per- qulp OP. 13.00 Politieberichten 13.15 KRO-orkest o. 1. v. J. Gerritsen. NCRV 2.00 Fraaie handwerken. Mej. G. AblU 3.00 Huishoudelijke raadgevingen door mej. T Hagenbeek 830 Rustpoos 4.00 Bij bellezing door ds. H. J. Hak. Zang mei. C. de Jager. M. F. Jurjaanz. orgel 5.00 Handenarbeid voor on^e jeugd door H. J. Btelnvoort 8.80 Liederenrecital door H. v. d. Kamp, alt. A. d. vleugel mevr. J. Ot tenvan Warmelo 6 45 Knippen en stofveraleren 7.00 Politieberichten 7.18 Weekoverzicht door C. A. Crayé 8.00 NCRV-strykorkeet o. 1. v. P. v. d. Hurk met orgel door L Blaauw 10.30 Qrathofoon- muzlek 11 30 Sluiting. HILVERSUM, 1878 M. AVRO 8.00 Gramofoonmuzlek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuzlek 10.30 Piano recital door A Erich 11.00 Voordracht door W. Hunsche 11.30 Zang door Mar tha Rollooe. A. d. vleugel Egbert Veen 12.00 Lunchconcert door het omroepor kest o. 1. v. N. Gerharz. Maria Rlener. sopraan. Gramofoonmuzlek 2 15 Kamer muziek door het Haydn-kwartet 2 45 Gramofoonmuzlek 3 15 Kamermuziek 3.45 Rustpoos 4.00 Mevr. Ant. v. DUk spreekt voor zieken en ouden van dagen 4.30 Gramofoonmuzlek 8.00 Voor grootere hinderen. Op en top William. ..William's tweede Ik’*. Regie Kommer Kleyn 5.40 Concert door omroeporkeet o. 1. v. N. Treep 8.30 Sportpraatje door H. Hollander 7.00 Concert 7.30 Cau serie door W. Beukema: „De unltatee en bonden In het Nederlandsen studenten leven” 8.00 Vaz Dlas 8.05 Mevr. Ke telaarvan Oogh spreekt een opwekkend woord voor de as. Zonneetraalcollecte 8.15 Aansluiting met het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag. Concert onder Avro's auspiciën door het Concertgebouworkest o. 1. V. Albert van Raai te Wlm Noake, vlooi. In de pauze Radlotooneel..De indiscrete microfoon” van Georg Lorenz. Leiding Kommer Kleyn 10 15 Gramofoonmuzlek 10 30 Kovacs Lajoa en zijn orkest 11.00 Vaz Dlas 11.10 Kovacs La joe 12.00 Sluiting, LUXEMBOURG. 1191 M. 7.50 Uitzen ding voor Dultschland; orkestconcert 8.35 Pianoconcert door Heinz Jolles 930 Vocaal concert. BRUSSEL, 509 M. 1230 Concert door het kleine orkest van het N. I. R. o. 1. v. P. Leemans 1.80 Gramofoonmuzlek 530 Dansmuziek 635 Gramofoonmu- We gaan verder. Barneveld is vol huzaren. Het is de blauwe hoofdmacht, die langs een meer Oostelyk loopenden weg Lunteren zal trachten te bereiken. De ztrydwyze der cave- lerle is in de laatste vyftlg jaren wel veran derd. Vroeger was het hoogtepunt van het ge vecht bereikt als de huzaren met lossen teu gel en met getrokken sabel in vliegenden galop op den vyand losgingen. Wie voor de oooge berenmutsen en fladderende vanen nog niet op de loop was gegaan, werd neergesabeld of ou der den voet gereden. De invoering der mi trailleurs heeft aan deze schilderachtige en romantische rultercharges een snel einde be reid Het chargeeren Is tegenwoordig nog slechts gegeven aan politieagenten bü een volksoploop. Toch hebben de paarden nog niets van hun beteekenls voor de cavalerie verloren. Doch zy dienen thans alleen om de ruiters snel dóór te brengen waar zy in bet gevecht noodig zyn. Zy zijn daartoe vaak beter geschikt dan auto mobielen. omdat zy niet aan de wegen ge bonden zün en dwars door het terrein kun nen gaan. Maar als het strydtooneel bereikt is, stygen de ruiters af. laten hun paarden achter onder de hoede van eenlgen hunner, en gaan te voet verder. Cavalerie wordt daarom in de moderne legers nog lang niet als een over bodige luxe beschouwd. Als men bedenkt, dat andere landen over cavalerie-divlsles beschik ken. van een sterkte van zes regimenten elk. mogen wy onze 2 huzaren-reglmenten wel als kostbare klelnoodlèn bewaren, en voor een uit stekende africhting der ruiters zorg dragen. Verder bezuinigen is hier niet mogeiyk. De chauffeur nam toen belde jongemannen mee. Dezen kregen echter onder weg een hoogloopende ruzie over den te volgen weg, dat de chauffeur het maar beter vond, beiden uit zyn wagen te zetten en alleen verder te ryden. De twist wert op straat voortgezet. Daar kwam echter een aantal vrienden van P. aan diens argumenten meer kracht byretten door hun vuisten, v. K. werd zoodanig toegetakeld, dat hy bewusteloos op den weg bleef «liggen. Een agent van politie arresteerde twee van de belhamels, die echter op een gegeven mo ment weer wisten te ontsnappen. De agent stelde een achtervolging In en kon een van hen weer opnieuw te pakken krijg**- Dit ging echter niet zonder tegenstand van het publiek, dat een dreigende houding aan nam. zonder iets af te weten van de zaak, waarover het ging. De politie moest met de vuurwapenen drel- gen. Tenslotte kon P- toch naar het dichtstbü- zynde bureau worden overgebracht

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6