ONS BLAD Het nieuws van heden De Katholiekendag van Weenen Roode terreur in West-China sH HOOGTEPUNT: REDE VAN DOLLFUSS DE BAROMETER V. J I JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Scheermessen en Tondeuses Een besluit van Gandhi DE katholiekendag te weenen DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1933 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het WeeniHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiniiiihiiiiniiii DE KATHOLIEKENDAG TE WEEN EN ztaatzwezen door te voeren” 200.000 menschen aanwezig De chaos op Cuba Welle» blyft voorloopig te Havana Parool aan het land gehandhaafd In Beets joeanaland Oesjida afgetreden Als minister van Bait. Zaken Een griezelige petitie In Frankryk veroordeeld De Geneefsche zone in Vjjftien dooden Mijnwerkersstaking in Philadelphia ,Jk heb my tot taak gesteld, de principes van Quadragesima Anno radicaal in het Een merkwaardige rechtszitting Rijksweer-officier als spion Spoorwegovervallen - Mandsjoerije Perzische regeering .af getreden Het ontwapeningspro- bleem Inleidende zitting van de Inter nationale commissie te Londen Groote propaganda-parade voor de herstelactie Te Koeflach blijven de mijn werkers reeds 5 dagen in de mynen Hy zal zich tot Augustus van burgerlijk verzet onthouden DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN De brand in het Rijks- V daggebouw Zweed, Engelschman en Spanjaard als bemiddelaars Diplomatieke besprekingen tus- schen Engeland, Frankrijk en Italië u' Aan den Japanschen minister van oorlog By duizenden zouden menschen vermoord en verbrand zyn ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20a, ingez. med. 40c p. regel; idem op pag. één 55a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voorde kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 Het nieuwe Amerika Staking in Stiermarken breidt zich uit Rothschild-gave voor Oostenrijk J 9 I ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 299 1 NOOBD-BOLLANDSCB DAGBLAD I. 9 t u T i- O (Van onzen Weenschen correspondent) I i indienden. petitie Engelsche advocaten worden be- r o L 1 TEHERAN. 13 Sept. (Reuter) De Perzische regeering Is afgetreden. Over de oorzaken, die tot dit onverwachte aftreden hebben geleid, te tot nu toe niets bekend. r 5 e d 1. t METZ, 14 Sept. (Reuter) De rechtbank heeft Henrl Muller, oud-officler van de Reichswehr, veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met 1000 franc boete, wegens splonnage in het for- tengebied nabij Maginot. Een nachteljjke oefening van de lichte troepen in en om Barneveld. I 1 B 1 a L. e BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS. Per kwartaal voor Alkmaar f X— Voor buiten Alkmaar I2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem middelen en water te afgesloten. Te Seegraben wordt de toevoer van water en droge levens middelen toegelaten. r. i c. NEW-YORK. 13 8ept. (VX>.) Heden vindt te New-York door de met vlaggen gesierde Fifth Avsnue een reusachtige propaganda parade voor de herstelactie plaats. De parade duurt van 13.30 tot 30 uur. Op de eeretribuno TOKIO, 14 Sept. (Reuter) Kokl Hlrota. de vroegere ambasa-z'eur te Moskou, is benoemd tot minister van bultenlandsche zaken ter ver vanging van Oesjida. die, naar het officieel beet, om gezondheidsredenen ia afgetreden. Het gerucht gaat evenwel, dat hij met zekere hooge kringen een verschil van meenlng had in zake de bultenlandsche politiek. WASHINGTON, 13 Sept. (Reuter.) Tenge volge van hier ontvangen berichten, dat het zakenleven In bepaalde streken van Cuba to taal stil ligt en de wanordelijkheden op vele plaatsen toenemen, heeft Welles, ofschoon pas benoemd tot onder-secretarls van staat, in structies gekregen voor onbepaalden tijd de functie van ambassadeur te Havana te blijven waarnemen. Welles en de andere Amerikaan- sche zaakgelastigden hebben het National Ho tel verlaten, om niet den indruk te wekken, dat ze met de 500 officieren, die den terug keer van De Cespedes eischen en in hetzelfde hotel verblijven, sympathiseeren. De Cubaansche studenten vormen een com pagnie van carablnlers en worden geïnstrueerd door sergeants. PARIJS. 13 Sept. (Reuter.) Havas meldt, dat op het oogenbllk diplomatieke gedachtenwisse lingen plaats hebben tusschen Engeland. Frank rijk en Italië over alle bjj den Volkenbond han gende vraagstukken, vooral over het ontwape ning spro bleem. De onderstaatssecretaris van het Engelsche departement van bultenlandsche zaken. Eden, zal na zijn besprekingen te Parijs met Daladier en Boncour naar Rome gaan, alvorens aan de beraadslagingen te Genève deel te nemen Nog 30.000 andere mijnwerkers hebben voor staking gestemd en zullen die Donderdag aan vangen. Er wordt gevreesd, dat deze staking zal overslaan op alle andere staten. President Roosevelt wees er op, dat hij de ondernemers de code van de brulnkoolindustrle zou dwingen te aanvaarden. Ingeval de ondernemers niet spoedig tot overeenstemming kunnen komen over het codevoorstel. MOEKDEN. 13 Sept. (V. D.) Naar semi-of- flcieel wordt medegedeeld, hebben Chlneesche opstandelingen overvallen gepleegd op de sta tions Sjoean sjen en Kosjantoen van het baan vak Halloen-Kirin. De bandieten, die een groote overmacht be zaten, hebben bij den eersten overval 7 passa giers gedood en bij den tweeden 8. Zij ont voerden de Japansche wacht. Ter beveiliging van het spoorwegverkeer rijden thans pantser- treinen. NEW YORK. 13 Sept. (V. D.) In Philadel phia zijn 30.000 mijnwerkers der kolenmijnen in staking gegaan. WEENEN, 13 Sept. (VD.) De steking in het steenkolengebied van Stiermarken heeft zich thans uitgebreid tot de mijnen van Seegraben en Pohnsdorf. Te Koeflach verblijven de mijn werkers reeds gedurende 5 dagen In de mij nen. Darmbezwaren deden zich bij hen voor, zoodat een dokter In de mijn moest afdalen. Daar de hoofdverlichting uitgeschakeld is, ver- keeren de mijnwerkers voor het grootste deel In het duister, daar zij hun lampen sparen. Gisteren zijn vrouwen te Koeflach binnenge drongen in de dlrectlebureaux, waar zij oe- drelgingen uitten. Te Fohnsdorf heelt de di rectie der mijnen het electrische licht doen I ROME. 13 Sept. (V. D.) Mussolini heeft de leden aangewezen voor de Italiaansche dele gatie voor de 14de Volkenbondsvergadering, die 25 Sept, haar arbeid begint. Leider der delega tie Is Baron Alolsi, kabinetschef van den mi nister van bultenlandsche zaken. WEENEN, 14 Sept. (Reuter) De voormalige president van de Kreditanstalt, Louis Rothschild, en zijn broeder Alfons Rothschild hebben den Oostenrjjkschen staat landerijen met een geza menlijke oppervlakte van 13.500 HA- ten ge schenke gegeven. Dit staat 1^ verband met de liquidatie van de uitschakelen, "terwijl de toevoer van levens- I Kreditanstalt-aangelegenheden. WASHINGTON. 13 Sept. (Reuter.) President Roosevelt te ontevreden over de geringe ver mindering der werkloosheid. Het aantal werk- loozen, dat In April bij het begin van de cam pagne voor Nationaal Herstel 13 mlllioen be droeg. blijkt slechts met twee mlllioen te zijn verminderd. Roosevelt is voornemens druk uit te oefenen op de banken om credleten te verstrekken aan kleine handelaren om de onkosten ontstaan door het Invoeren der codes, te bestrijden. WEENEN, 13 Sept. (V. D) De stakingsbe weging in Stiermarken omvat 5000 mijnwer kers, van wie zich de helft onder de aarde bevindt. De autoriteiten nebben poolshoogte genomen en verklaard, dat het leven der mijn werkers gevaar loopt, wanneer zij nog langer beneden blijven. Reeds 30 ziektegevallen heb ben zich voorgedaan. WASHINGTON, 13 Sept. (V. D.) Staatssecre taris Huil deelde heden mede, dat met het oog op de op Cuba steeds meer toenemende com munistische invloeden de oorlogsschepen der Vereenigde Staten tot nader order In de Cu baansche wateren zullen blijven. Desgelijks zal ambassadeur Welles, die eigenlijk half Septem ber de leiding op zich zou hebban genomen va» de afdeellag Zuid-Amerika van het staatsde- partement, nog op Cuba blijven. HAVANA, 13 Sept (Reuter) De nieuwe mi nister van Oorlog heeft last gegeven, dat de troepen, die het hotel National belegeren, zich moeten terugtrekken, daar de Cubaansche re geering geen conflict wenscht met de officieren, die de Cespedes zijn trouw gebleven. Deze kun nen naar hun haardsteden terugkeeren. dienst", ook voor het openbare leven, betoon den, inoomtten. Dit geldt bizonder voor de redevoering van den geprononceerder: katholieken minister Schuschnlgg en zoo mogelijk nóg meer van de rede van den bondskanselier dr. DoHfuss. Het was niet den eersten, keer, dat Ik gele genheid had dr. Dollfuss te hooren en eerlijk gezegd, hU heeft met zijn redevoeringen maar zelden indruk op me gemaakt. Ze waren niet zoo zelden geïmproviseerd, zonder niveau, vlak. Thans heeft hij. Ik wil niet zeggen zich zelf overtroffen, want we weten al lang dat hjj wat kan. Thans heeft hij niet alleen een bepaald programmatische rede gehouden, maar hij heeft die gehouden met een élan, met een bijna agressieve geloofsovertuiging, zooals Ti man In zijn positie een dergelijke in onze eeuw, zoover mijn weten reikt, nog niet gehouden heeft. Deze rede heeft een geweldig applaus doen ont branden, waarvan men de waarde hoog of laag kan schatten, maar zij heeft ook menschen In mijn buurt, die waarachtig geen vurige aan hangers van hem zijn, geïmponeerd. En dat wil wat zeggen. „Ik heb mij tot taak gesteld, en dé regeering Is t In deze met mij eens, uit Oostenrijk het eerste land der wereld te maken, dat de prin ciepen van Quadrageslmo Anno radicaal door- voert.” Dat deze woorden Ingeslagen hebben, hoef Ik niet te melden. Bekroond werd de eerste dag door de nach telijke Eucharistische processie der mannen en mannelijke jeugd. Ik heb hier veel Eucharis tische processies bijgewoond, zelfs een der wereldberoemde Sacramentsprocessies onder keizer Frans Jozef, een processie als deze, ook wat de Innerlijke deelname betreft der hon derdduizend toeschouwers, heb Ik nog niet be leefd. aroev uit de menigte met een houten kruis uit Tirol tijdens de H. Mis, opgedragen e groep Schönbrunn, De ontvangst van den Pauselijken Legaat, Z. Sm. Kardinaal La Fontaine, door den Oostenrijkschen Bondspresident. Zittend v.l.n.r.: Bondspresident Miklas, Z.Em. Kardinaal La Fontaine en Bondskanselier Dollfuss POENA, 14 Sept. (Reuter). Na een aantal gesprekken met Jawaharlal Nehroe heeft Gandhl zich verplicht, om zich tot 3 Augustus 1934 niet meer bloot te stellen aan gevangen neming door het voeren van burgerlijk verzet. JBedert mijn onverwachte invrijheidstelling op 33 Augustus ji”, zoo verklaarde Gftndhl, ..benevelde mij een duizeligheid. Ik zal nog ver scheidene weken noodig hebben voor het her stel van mijn gezondheid.” Oandhl noemde den zich zelf opgelegden dwang aan bitteren, maar eavsrastfdelijken ^oodsstrijdbeker. Zijn besluit is echter niet van invloed op eten raad van Individuele onge hoorzaamheid. welken hjf na het congres te Poena den lande heeft gegeven. Oandhl verplicht zteh tot Awgwetae 1934 geen burgerlijk verzet meer te voeren. Afgrijselijke berichten «ver communtettoebete terreur in Mldden-West-China. Staking in het sieenkolengebied van Stiermar ken breidt rich uit. De Tweede Kamer aanvaardde de Omirtbe lasting met «8 tegen 8 stemmen. Jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrewek be-' noemd tot voorzitter van den Mijnraad. Ernstig swto-ongeluk te IJmuiden: twee jongens zwaar gewond. Spoedige samenvoeging van de gemeenten En schede en Lonneker. Verwachting: Matige, Wee- S telijke tot Noord-Westeljjken wind, zwaar tot half bewolkt, aanvankelijk nog regen- buien met kano op onweer, weinig ver- S andering in temperatuur, later toto zach- s tor. Hoogste stand: 768.8 te Valentia Blacksod Laagste stand: 749.5 te Relkjavtk. Zon op 633, onder 7.17. Licht 1 op 7,47. 19 September Nieuwe Maan, g IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIII^ PARIJS, 13 Sept. (Reuter) De regeeringen van Frankrijk en Zwitserland zijn overeengeko- men drie deskundige arbiters aan te wijzen, welke belast zullen worden met de regeling van de kwestie der vrije grenszóne. De drie experts zijn de Zweed Unden, de Engelschman sir John Baldwin en do Spanjaard Lopez Odlvan. Zij zul len optreden als bemiddelaars, maar indien hun bemiddeling niet tot een accoord leidt, zullen zu een voor beide zijden bindende regeling kun nen opstellen. TOKIO, 13 Sept. (Reuter) De Japansche minister van oorlog, generaal Arakl, ontving een petitie van 9 jongelieden, waarin zij ver zachtende omstandigheden bepleitten voor 4e 11 cadetten, beschuldigd van medeplichtig heid aan den moord op den 77-jarlgen eersten minister InukaL welke in Mei van het vorige jaar is gepleegd. De jongelieden, die de hadden elk hun pink afgesneden en deze 0 llchaamsdeelen met de petitie aan den minis ter gezonden, als bewijs van de fanatieke oe- langstelling, welke het proces tegen de cadet ten in de nationalistische kringen des lanos heeft verwekt. SHANGHAI, 13 Sept. (Reuter) Afgrtjse- HJke verhalen over mishandelingen door Chl neesche Communisten in het Noorden van de Midden-Westelijke provincie Sz-tajwan ge pleegd. hebben Shanghai bereikt. In de steden Toengklang, Nankiang en Pats- joeng zijn meer dan 200.000 personen met wreedaardige ruwheid vermoord. Te Pelyangpa. een dorp bij Patsjoeng, zijn alle inwoners vermoord met uitzondering van zeven bedelaars, die rich bij de communisten hebber, aangesloten. Te Tsjangsji werden 600 Inwoners levend verbrand, terwijl 700 bewoners van Tahakou •M naburige stad, hetaelfde lot ondergingen. In Nankiang, dat het meest van de benden heeft te lijden gehad, werd een pakhui» leegge haald, om er de lijken van de slachtoffers In te stapelen. Te Patsjoeng werden 1600 mannen opgehan gen en hun familieleden door de bandieten weggevoerd. De materleele schade veroorzaakt door dit barbaarsche optreden der communistische ban dieten wordt op meer dan een mlllioen pond sterling geschat. LONDEN, 13 Sept. (V. D.) Hedenmiddag heeft een inleidende zitting plaats gehad van de Internationale Juristencommissie Inzake den brand In het Rijksdaggebouw in een ka mer, waar gewoonlijk de disciplinaire proces sen tegen handeld. De zitting geschiedde met gesloten deuren en was gewijd aan het karakter van de eigen lijke rechtszitting, die Donderdag begint. De pers wordt niet toegelaten. Men verwacht, dat ongeveer 15 getuigen zullen verschijnen ïen verslag van vergaderingen, redevoe- f ringen, plechtigheden dat zou een on- A—S begonnen werk zijn, het persbureau van den Katholiekendag toch stelt dagelijks een stenogram van minstens 1000 regels ter be schikking meer een reproductie van Indruk ken. Men raakt aan alles gewend, ook aan het verwonderen. Duizend menschen Is een aardige massa. Men spreekt t zoo makkelijk uit: bij die of die ge legenheid waren 1000, 3000, 5000 menschen te genwoordig. BU eerlijk nadenken komt men eerst tot het besef, hoe veel dat is endat de beraming gewoonlijk 50 pet. boven de wer kelijkheid uitgaat. Dat weet allang iedere cor respondent, die zijn oogen den kost geeft. Nu zijn er hier werkelijk meer dan 200.000 men schen, die aan den Katholiekendag deelnemen. Er zijn werkelijk al over de 200.000 insignes van den Katholiekendag uitgegeven en het is een klaarblijkelijk feit, dat er altijd nog een niet al te laag percent van menschen is, dat, om welk motief dan ook, nu eenmaal geen insigne draagt. Tijdens de pontificale Mis in den Stephans- dom was nauwelijks een vrij plekje te bespeu ren, de groote zaal van het Konzerthaus, be stemd voor het congres der neringdoenden, was uitverkocht, naar den Weltbauemtag marcheer den uit alle gouwen van het vroegere Oosten rijk beslist 30.000 boeren en boerinnen, in de zittingszaal van den Beneden-Oostenrljkschen landdag vergaderden 1500 tot 2000 paeda^ogen, naar aanleiding der opening van de tentoon stelling voor christelijke kunst vielen minstens 1000 liefhebbers te constateeren. De koormls bij de Domlnlkanen trok zooveel sandachtigen, (lat ik niet meer binnen kon. Gedurende de pontifikale mis van btschop dr. Waltz In de Votlvklrche zijn, naar men ml) verzekert, min stens 3000 vrouwen te Communie gegaan, vrou wen van de KZO. (Katholiscbe Frauenorgani- satlon). Het congres der katholieke meisjes- vereenlglngen vulde een der grootste zalen van Weenen en het congres van den Reichsbund der mannelijke jeugd huurde de groote öo- phiensaal, die alleen bjj massabezoek In aan merking komt. Tijdens de tweede pontifikale mis in de Votlvklrche om 10 uur de eerste om 8 uur voor de K.FO. een Anneensch- katbolleke hoogmis, was weer alles bezet. Het triduum van het Kommissariaat-generaal voor het Heil. Land en de algemeene vergadering der Derde Orde zijn schitterend geslaagd, zoo als mij een P. Franciscaan meedeelt. Zelfs de kathollek-Esperantisten zijn tevreden. En dat zijn dan nog niets dan geestelijke plechtigheden en sectle-vergaderingen, die ik lang niet voltallig opgesomd heb. Alles op één dag. De eigenlijke groote menschenmassa ont wikkelde zich, afgezien van het Imposante boerencongres, om twee uur op het Karlsplein, om vier uur in het Stadion en om acht uur om den ouden Steffel. De huldiging der kinderen grootendeels Weensche kinderen natuurlijk, was niet alleen lieftallig Holland leerde de Weensche kin deren kennen en zal hier wel niet een gevoel van tegenspraak voelen opkomen maar ook - roerend. Ook de kardlnaal-legaat kon zijn ont roering niet bedwingen. De ouders hebben bun kinderen vrijwillig gestuurd en veelal begeleid. Dat zegt niet wei nig. Dat zegt, dat de katholieke mentaliteit in Weenen niet gestorven is, zooals Ik boven reeds beweerde, dat de austro-marxistlsche opzet der ontchrlstianiseering door middel van jarenlang extreem-paedagogisch gedoe niet is geslaagd en dat de ouders, of liever een groot gedeelte der ouders, daarvan genoeg hebben. Nog onder den indruk van al het beleefde stond Ik voor het machtige stadion. De be schrijving van een stadion Is wel overbodig. Het Weensche stadion biedt 60.000 menschen plaats. Tot nog voor een jaar ware er niet aan te den ken geweest, het door t hoogroode Weensche gemeentebestuur gebouwde stadion voor een oe- tooging als de Katholiekendag is, ter beschik king te krijgen. Ook niet tegen grof geld. De tijden zijn toch wel eenlgszlns veranderd! Zoo booze parten de Hltler-regeering den Ween- schen Katholiekendag gespeeld heeft, hier heeft de Hltler-beweging, zij t Indirekt, haar ver dienste. Qul potest capere capiat. (Die het kan begrijpen, begrijpe het.) President Rector Holzmelster opent de ver gadering met de gebruikelijke begroetingen. Duizenden begroetlngs-telegrammen van Bis schoppen uit bijna heel Europa, ook Holland, zelfs van buiten Europa. Van alle Dultsche bis schoppen ook. De organisatie van vergaderingen als deze In een stadion kan eenieder, die een dergelijke vergadering op het Amsterdamsche Eucharis tische congres In het Amsterdamsche stadion bijgewoond heeft, zich makkelijk voorstellen. Het Amsterdamsche Eucharistische Congres was rijker, nóg grootscher, nog meer omvattend en nog meer internationaal Men vergete ech ter niet, dat Oostenrijk een klein en arm land arm aan flnancleele kracht geworden is «n dat het groote Duitschland heelemaal af- zijds staat. We houden niet van overdrijving. Het eta- dlon was niet vol bezet. Ik schat met rond 40.000 menschen. Hooge kerkelijke waardig- heldsbekleeders herbergt Weenen op 1 oogen bllk binnen zijn veste méér dan tijdens bet Weensche Eucharistische Congres van 1912. Het karakteristieke der grootsche vergadering is de rellgieuslteit der aanwezige menschen. Dit kwam tot uiting bij de spontane ovatie den kardlnaal-legaat gebracht bij het geestdriftige, werkelijk algemeene. applaus dat de redenaars, die de noodzakelijkheid van den factor „gods- tegenover’Me stadsbibliotheek zullen mevr Roosevelt, generaal Johnson en de gouverneurs van New-York. New-Yersey en Connecticut het défilé gadeslaan. Aan de parade nemen deel het leger, de marine, talrijke vereenlgln- gen, schoolkinderen enz., in totaal meer dan 250.000 menschen met 200 muziekgezelschap pen. Tachtig vliegtuigen en wellicht ook net luchtechlp .Macon” zullen boven New-York verschijnen. De zaken en de beurzen zijn des middags gesloten. Op de beroemde Liberty vlaggenmast voor het raadhuis Is een roode vlag, die daar door communisten was gehe- schen, door de politie verwijderd. LONDEN. 13 Sept. (V. D.) Met groot militair ceremonieel is onder voorzitterschap van den Engelschen admiraal Evans In Beetsjoeanaland het onderzoek naar de mishandeling van een Engelschman door Inboorlingen begonnen. Het verhoor werd Ingeleld door trompetstooten en drie schoten uit het veldgeschut van de mari- ne-afdeellng, die den admiraal had begeleid. De gerechtsplaats werd door soldaten afgezet. De hoofdman Tsjekedl, die voor den duur van het proces van zijn functie als opperhoofd Is ontheven, was met de andere stamhoofden aan wezig. Vijftienduizend inboorlingen schaarden zich om de militaire afzetting. Reeds bij bet begin der behandeling bleek, dat de Engelschman, die zich over mishande ling beklaagde, Macintosh, met een zwarte vrouw leefde en zich volkomen gedroeg als lid van den stam en zich aan het recht der in boorlingen had onderworpen Hij was Inderdaad door het stamhoofd veroordeeld tot geesellng en heeft eenige slagen qpgeloopen. Het opper hoofd had hem echter verder met rust gelaten, zoodat Macintosh van bezwaren indienen had afgezien. Het opperhoofd had zich reeds tot de Engelsche autoriteiten gewend met het verzoek. Macintosh uit het land te wijzen, waarop hij echter geen antwoord had gekregen. De Engelsche admiraal verklaarde, dat Mac intosh wegens zijn laakbaar gedrag uit het ge bied der inboorlingen moet worden verbannen. Verdere beslissingen worden Donderdag ge nomen. I, l

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 11