I H De SPAREN OF UITÓEVEN? - 11*1 aardappelsteunregeling Een zeer vreemde geschiedenis Alweer een! UITVOERING IN NOORD EN ZUID-HOLLAND c A DONDERDAG 14 SEPTEMBER 4 MERKWAARDIGE PLECHTIGHEID TE LONDEN Oranje Dinsdag Indische financiën NIEUWE SPOORLIJN den Rijn Vervoer-vergunningen DE ALG. POLITIEBOND En het défilé „Het Nationaal Huldigingsdéfilé” \N Hel doel ia den verbouwer voor zyn aardappelen een toonen den prys te geven Eucharistisch Congres te Buenos-Aires Doos met Misgewaden, vermist r DE „ORAN JET REIN” TERUG GEKEERD MINISTER L. M. N. DECKERS TE UTRECHT Een bezoek aan de Nat. Vee- Paard ententoonstelling HET VERSCHE CADETJF HET ONTBIJT Verbinding Alphen aan Gouda Kind er hulde aan de Koningin Aanmoediging van den Aarts bisschop in en D. Na de uitvaart van pastoor Zwart, te Zaandam i vastgesteld, dan Is dit niet, omdat bet iverschllllg zou zijn. Indien, ook zonder Het is dringend noodlg dat velen van ons volk over de maatschappelijke verhoudingen nog eens andere voorlichting krijgen dan die van een verpolitiekte pers, die vóór alles het partijbelang heeft te dienen." te Hul- ge- ring van hetgeen op het punt van de afschaf fing van den nachtarbeid voor bakkers is be reikt niet onderdoet voor de leden, die met een beroep op bet groote goed van die afschaffing tegen het ontwerp gekant zijn, doch wanneer hjj het aanvangsuur van 5 uur v.m. als algemee- ne norm ook voor het kleinbedrijf in de steden wil zien hem on' noodzaak, vroeger dan thans wordt begonnen, maar dan vindt dat zijn reden alleen hierin, dat het kleinbedrijf op technische gronden het recht moet hebben, om, evenals de andere bak kers, om 5 uur met den arbeid aan te vangen. In den Hoogen Raad van Arbeid achtte een groote meerderheid de verkrljgbaarstelllng van versch klein brood voor het ontbijt ongewenacht; de minister is het daarmede eens. Als voor naamste bezwaar geldt wel, dat toelating van het versche kleine brood aan de ontbijttafel met zich zou brengen een drang naar een vroeger aanvangsuur "an den bakkersarbeld. De minis ter kan dus ook geen termen vinden om een re geling betreffende den verkoop van versche ontbijtbroodjes in het onderhavige wetsontwerp op te nemen. En.... onder de vapte medewerkers van dit reeds vóór zijn verschijnen verouderd? weekblad komt o.a. voor: C. K. Elout, te Wassenaar, voor- zoover wij weten nog steeds Redacteur, althans i vast medewerker van „Het Handslsblad”! In de memorie van antwoord aan de Tweede inzake het wetsontwerp tot wlizigmg de bepaling der arbeidswet 1918 bctrefCn- Een groote menigte heeft deelgenomen aan een openbaar gebed op Trafalgar Square voor het maatschappelijk feerstel der wereld nbaar.-» ■meenschap, waarin Naar wij vernemen, zijn de werkzaamheden aan de nieuwe spoorlijn Alphen a. d. Rijn Gouda thans zoover gevorderd, dat de opening van de lijn bij de In werking treding der Zo- merdlenstrcgeling 1934. dus op 15 Mei ax, te gemoet «kan worden gezien. Dezer dagen zal de bouw der stations te Bos koop en Waddlnxveen worden aanbesteed, waarna dan de aanleg van toegangswegen enz. dit groote werk zal bes’ulten. Het schijnt in de bedoeling te liggen bij de 'n gebruik neming van de nieuwe lijn ook rechtstreeksche treinen te laten loopen van ’-elden naar Gouda, waarbij dan in Alphen met behoeft "te worden overgestapt. Deze treinen zullen dan op de nieuwe ’Ijn AlphenGouda stoppen aan de stations Boskoop en Waddinx- veen. enkele treinen eveneens aan da halte Zypersluis. a De secretaris van den Alg. Bond van Politie personeel in Nederland heeft op een hem ge stelde vraag, waarom deze Bond niet heeft deelgenomen aan het Nationaal Huldiglngsdé- file. geantwoord dat het hem wilde voorkomen dat de Bond geen uitnoodlglng tot deelname neeft ontvangen. Echter, hebben wel een aantal leden van den Bond, vereenigd in de politie-muzlekvereeniging ..Hermandad" medegedefileerd. Voorts zeide de secretaris nog: „Het spreekt vanzelf dat wij, als leden van den Alg Bond, volkomen achter het hoogste gezag stagn en dat er geen enkel motief zou zijn om een uil- oodlglng af te wijzen. Trouwens dit standpunt ten aanzien van het gezag heeft te bond on- angs wel zeer duidelijk uiteengezet aan den Minister van Justitie". De Haagsche Jeugd zal op dén dag van de opening der Staten Generaal in de gelegenheid worden gesteld H. M. de Koningin een groet te brengen. Het Haagsch comité voor Volks feesten regelt deze begroeting en heeft daar voor medewerking verkregen vaa het openbaar en bijzonder onderwijs en van de Jeugdvereeni- glngen. Aan de huldiging kunnen deelnemen de leerlingen van het vijfde eerjaar der lagere school af tot 16 jaar. De kinderen zullen van de schoolgebouwen of de Vereenigingslokalen af s-menkomen op bet plein achter het paleis Noordeinde. on dezelf de plaats, waar in September 1393 de Koningin door de jeugd een aubade is gebracht. Arnold Spul zal den zang van de kinderen leiden. Het is de bedoeling o.m. ten ;ehoore te brengn en kele gedeelten uit de cantate van Cath. van Rennes, woorden van J. D. O. van Dokkum, welke 35 jaar geleden door de kinderen H. M. is tcegezongen. Uit de talrijke verzoeken om Inlichtingen bij de Gewestelijke Aardappel-organlsaties voor Noord-Holland en Zuld-Holland, belde geves tigd te ’s-Gravenhage, Anna Paulownastraat 20, blijkt, dat zeer velen, zoowel In de stad als op het land van Noord- en Zuld-Holland nog niet goed weten op welke wijze deze steunrege ling werkt, waar men zijn moet om vervoer- bewijzen te halen, welke bevoegdheden de po litie heeft, enz. enz. Daarom meenen wij goed te doen, de volgen de korte uiteenzetting te geven: In dep loop van de volgende week zal bij de N. V. Dagblad Drukkerij „De Standaard" Amsterdam verschijnen: .Het Nationale imber 1933”. een rijk herinnering aan de feesten BATAVIA. 13 Sept. (Aneta BIJ de’ bespre king in den Volksraad van de Tariefwet. deelde de gemachtigde der Regeering voor de Afdee- Ung Financiën mede, dat met het Opperbestuur overeenstemming is verkregen over een uil- gavenbudget van 300.000.000 als einddoel Het vooriooplg doel der Regeering. hetwelk reeds voor 1935 wordt beoogd. Is een uitgaven budget van ƒ350 000 000 Dit is niet gemakk» lijk doch r.codzakelljk wanneer Ned -Indlë net hoofd boven water wil blijven houden. De Minister van Defensie heeft zich Woensdag middag vergezeld van zijn adjudant, luitenant Tlelens, naar Utrecht begeven, tot het brengen van een bezoek aan de Nat. Vee- en Paarden- tentoonstelling en conccurs-hlpplque en het daaraan verbonden springconcours. De minister is voornemens heden de groepsoefenlngen van de lichte brigade In Amersfoort en omgeving bij te wonen. Voor de pontificale Requiem-Mls, welke Za terdag door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent te Zaandam werd opgedragen voor wijlen pas toor Zwart. stond pastoor Winkelman van „de Duif' een kostbaar stel misgewaden af zwart kazulvel, stools, koorkap en verdere toebehooren welke Vrijdagavond aan de pastorie te Zaan dam werden bezorgd. Maandag zijn deze misgewaden, verpakt in een doos, weer per bode naar Amsterdam ge ëxpedieerd. maar niet aan de pastorie van „De Duif” afgeleverd. Op nog onverklaarbare wijze moet de doos onderweg van Zaandam naar Amsterdam ver loren zijn geraakt. Voor pastoor Winkelman, wiens beste stel het was, is dit een belangrijke schadepost, al blijft er nog eenige hoop, dat het verlorene terecht komt. Kamer van - e den arbeid in broodbakkerijen zegt de mi ter van Socla'e Zaken, dat hij In waaid-e In gesloten productenhulshoudingen ge schiedt sparen uiteraard nog steeds door voor- raadvormlng van eigen voortbrengselen. Waaruit dan echter de expansie der pro ductiemiddelen zou kunnen worden gefinan cierd is niet a priori duidelijk. n (Ut tijdsgewricht schijnt geen enkel vraagstuk te mogen bestaan, waarop door gezaghebbende Ueden niet lijnrecht tegenovergestelde antwoorden worden gege ven. Zoo ook met het In hoofde genoemde thema. Zoowel door onzen tegenwoordlgen minister-president als nu b.v. weer kort geleden door den president der Belgische Centrale Bank, den heer Francqul, alsmede door vele ahdere supporters der klassieke oeconomle, is herhaaldelijk betoogd, dat de weg uit de heerschende eUende moet voe ren langs spaarzaamheid und keln Ende. Anderen daarentegen, voorop natuurlijk weer het oeconomisch-revolutionnaire Ame rika, prediken een „Buy-it-now” stelsel om ten koste van alles het geld aan het oliën te krijgen. Het begrip sparen is bijna altijd vastge- ppeld aan het geld 1). Dit is dan natuur- jk vooral van belang voor de groote massa, die niet in de gelegenheid is om zoo groote sommen te sparen dat voor haar directe kapitaalsbelegglng practlsch mogelijk wordt. Toch speelt het geld voor het spa ren een betrekkelljk ondergeschikte rot Wat de beter gesitueerden terzijde kunnen leggen, wordt veelal slechts voor een ge ring deel in baar geld aangehouden. Deze >esparlngen zoeken dus voor het grootste leel directe belegging, d.w.z. er worden direct goederen voor gekocht (natuurlijk geen verbrulksgoederen, zooals auto’s, gra- mofoons, etc. maar huizen, land, sieraden, kunstvoorwerpen, etc), ofwel het geld wordt In den vorm van aandeelen of schuld brieven indirect ter beschikking gesteld van het bedrijfsleven, of van een publiek- rechtelijken geldnemer. die dan op zijn beurt het geld weer doorgeeft aan zijn directe leveranciers en loontrekkenden. In belde gevaUen vloeit het geld dus weer in de gewone circulatie terug. Ook voor de spaarders van kleine bedragen geldt pre- ies hetzelfde. Weliswaar houden die hun esparingen veelal in'saldi van banken of paarkassen. maar deze, vooral de laatste, oeken dan op hun beurt weer belegging op rincipieel dezelfde wijze waarop de parti- illere kapitalist het doet. Zij mogen dit □en, omdat volgens de waarschijnlijk- □idsrekening niet alle spaarders tegelijk un tegoed komen opvragen en‘de bona ide solvabele spaarkassen in abnormale evallen op de centrale credletlnstelling unnen terugvallen. Afgescheiden van de betrekkelijk geringe :dragen. die werkelijk ,Jn de kous” wor- en gedaan, welk geld (soms op de onmo- elljkste en Intiemste plaatsen weggemof- ?ld) inderdaad buiten oeconomische func- e blijft, komt de zaak dus hierop neer, at alle spaarders, zoowel groote als kleine, irect of langs omwegen, hun spaargelden er beschikking stellen van hen, die om utlmiddelen verlegen zitten, fen deze zoo -neenen te kunnen gebruiken, dat ze meer kunnen „verdienen” met het geleende geld dan de huur (rente!) die ze er voor moeten betalen. Het is duidelijk, dat juist de mo derne productiewijze de rechtvaardiging is van bedongen rente, maar dan ook alleen voor geld, dat in het productieproces (In den wljdsten zin des woords) kan worden opgenomen. De min of meer aanzienlijke tijd, die moet verloopen tusschen het pro- duceeren van grondstoffen en den verkoop daarvan, den Inkoop van grondstoffen en het veredelen daarvan, of het Inkoopen van fabrikaten en agrarische voortbrengselen en het afzetten daarvan bij de directe con sumptie noodzaakt zeer velen, die zich met deze aangelegenheden bezig houden om Iemand te zoeken, die ze helpt om dien tijd te overbruggen door het beschikbaarstellen van geld. WIJ spreken dan nog niet van de nog veel aanzienlij ker behoefte aan over brugging op zeer langen termijn ter fine van vastlegging In gefixeerde bedril fs- actieven, als daar zijn: fabrieken, schepen, machines, etc. wat dan gemeenlijk door flrmavorming of aandeelen geschiedt. Dat ook de publiekrechtelijke geldnemers, die feitelijk q.q. buiten het directe oecono mische proces behooren te staan, gedwon gen zijn rente te betalen, ofschoon zij nooit de hoop mogen koesteren met dit geleende geld meer waarde te verkrijgen, is in eerste Instantie veroorzaakt door de mededinging der produceerende geldnemers. Voor sommi ge doeleinden staat de publlekrechtelijke geldnemer er natuurlijk precies zoo voor als de produceerende dito, zoo b.v. Indien een gemeente geld leent om er haar erf- pachtsgrond mee te financieren, of indien er publlekrechtelijke bedrijven (gas, water leiding. electra, tractie, etc.) mede worden opgericht. De geschiedenis bewijst helaas, dat de publlekrechtelijke schulden voor het leeuwendeel ontstaan voor allesbehalve productieve doeleinden, als b.v. oorlogvoe ring, bewapening In vredestijd, begrootings- tekorten. Het Is dan ook g**en wonder, dat de gemeenschap periodiek vastloopt met rentegevende leeningen, die geen produc- tieven grondslag hebben, of waaraan de productieve grondslag ontvalt. Wij hebben in het bovenstaande gezien, dat het besparen de bron Is, waaruit In laatste instantie alle productieve overbrug- glngscredieten (in alle vormen: zie boven) moeten worden geput. Wij moeten dit punt asthouden om te begrijpen, dat sparen in derdaad hoogst noodzakelijk is in tijden, waarin de gemeenschap ook behoefte heeft aan productieve credieten. Dit Ir de sociaal- oeconomische zijde van het sparen. Het lijkt ons voor geen twijfel vatbaar, dat juist nu aan zulke productieve credieten al bijzonder weinig, althans abnormaal geringe behoefte bestaat. Integendeel lig gen groote kapitalen braak. Schijnbaar om dat de peleggers ze niet durven aan te wen den; Inderdaad echter omdat het pro- ductle-apparaafr geen behoefte heeft aan credieten. Het wil ons dan ook voorkomen, dat, sociaal-oeconomisch bezien, het sparen geenszins het parool van het oogenblik is Wel zijn natuurlijk credieten noodlg van derlandsche Aardappel Centrale is dus het ver voer in Nederland verbod* i en volg-ns artikel 31 van de Landbouw Crisiswet 1933. krachtens welke het Crisis Aardappelbesluit Is genomen, zijn met het opsporen van de overtredingen o. m. «elast de ambtenaren van Rijks, en Gemeentepolitie en zij. die daartoe door onzen Minister zijn aangewezen (b.v. controleurs). Het spreekt vanzelf. -*at de verleiding om zon der vergunning te vervoeren groot is. De ver dunning wordt eerst efge^even. indien m'nstens de mlnimum-prljs betaald Is en bovendien een heffing van f 1.— per 106 KG. nog verhoogd met een zeker bedrag, dat wisselt met de plaats van bestemming. Men kan door frauduleus rvoer minstens deze f 1.— per 100 K.G. ontloopen, ter zijl de teler zelf bovendien nog ontloopt de Inhou ding "an X van den minimumprijs. De vast gestelde minimumprijs wordt nl. voorloopig slechts voor M uit betaald. Het "hndere 14 dient naast de heffing, om eventueel onverkochte consumpéie-aardappe'.en voor M der minlmum- nriizen op te koopm. Voor Noord-Holland -n Zuld-Holland is de kans op frauduleus vervoer groot. Vooral omdat de groote consumptle- centra in deze provincies liggen en niet alleen op de andere provincies, doch vooral op de naaste omgeving hun aantrekkingskracht uit oefenen. Daarom zal meer dan elders in Noord-Holland ’n Zuld-Hol'and de regel'ng pas goed kunnen loopen, indien gemeente- en rijkspolitie kracht dadig nvdehelpen. ieder vervoer, dat niet door een bewüs der Neder.andsche Aardappel Cen trale gedekt is. ónmogelijk te maken. Zoo spoedig moge’ijk zullen overal vertegen woordigers en controleurs der Gewest- '.tjke Aard appel Organisaties worden aangos’eld. In de kleine plaatstwordt gaarne een b“roep vedaan op de gemeente-secretarie. op vell'n"besturen. boerenleenbanken of op andere gevestigde adressen, terwijl In de groot ere rteden contact met den (reorganiseerden aardappelhandel op □rijs wordt ge'*-’d. Deze pfaatseUlke vertegen woordigers ztrllën in staat rijn, nad-re voor- ''chtfng aan telers, hande'aren en anderen verstrekken, betalingen in ontvangst te nem'n vervoerbewljzen af te geven of in te nemen. Voor export en voor vervoer van go-d"ekeurd- oootgoed kunnen gratis ve-voerbew 'zenf'TRis -onder iets te heffen, worden af-egeven. in dien een en ander op behoorlijke wijze wordt 'tewezen. Reeds zijn In Noord-Hdlsnd en Zuld-Hol 'and vele p’aatseVjke kantoorhouders benoemd, terwijl de benoeming van anderen In voorbe reiding is. Inzender cld Noord-Ho'land tre den veilingen veelal als zoodanig op. Aan ne veilingen, waar Aardappelen worden verkocht, wordt gelegenheid gegeven, met de Gewest TJke Organisatie een contract af te sluit*" de veiling voortgang kan hebben. Het doel der aardappelsteunregeling 1933 is den aardappelverbouwer voor de aardappels, welke in Nederland geconsumeerd worden, een toonenden prijs te geven. De Nederlandsche consument verbruikt echter lang niet alle aan wezige consumptieaardappelen. Het overschot is o. m. door invoerbelemmerlngen van andere landen, aeer groot. Daarom is de voorraad consumptieaardappelen kunstmatig verkleind, door alleen tot deze categorie te verklaren de meten van 3560 cM. en .een lengte van maxi maal 8 cM Alleen dez? maten worden be “chouwd als consumptie-aardappelen. Alleen 'eze maten mogen in consumptie worden ge bracht. Een leder, die zich hieraan niet houdt is in overtreding. Het is goed hier den handel -n de veillngsbesturen op te wijzen. Het Crlslsaardappelbeslult van 1 September '.1. bepaalt n.l„ In artikel 3. dat het vervoer van aardappelen slechts Is toegestaan krach tens schriftelijke vergunning, af t*- geven door aen crlslsorg&i.lsatie. Als zoodanig is door den Minister aangewezen (3 September JJ.) de No- derlandsche Aardappel Centrale. In deze Ml- sterleele beschikking zijn o.m. ook genoemde •"ten opgenomen en een heffing van f 1.— 100 K.G. - Zonder achnftelijke vergunning van de Ne- plaatst sparen, ter in schil met verloopen eeuw ten onze een zuinig kerwijs 1 Zal niet gaan. Die tijd (als hij er ooit was) is thans voorbij. Het menschdom wil niet meer terug naar de fouten van het verledeh. om aan de fouten van het heden te ontkomen, maar het heden wil het verbeteren, om zoo te komen tot een betere toekomst, ontdaan van de doorwerking van het Liberalisme in den Staat en vooral! de Maatschappij. a Wie thans nog niet ziet, wtarheen de weg leidt, is ziende blind. Hij wil. uit vrees voor het Communisme, dat evenwel niet zal komen, terug naar een verouderd stelsel, dat juist het Com munisme als consequentie en reactie tevens heeft doen opkomen. Veel levenskracht zal deze Jongste Rotterdam- sche spruit wel niet blijken, te bezitten, indien het al niet/dood geboren is. Deze heesche stem uit een afgedaan verleden zal geen gehoor meer kunnen vinden temidden van de daverende dingen dezer dagen. Tenslotte een mopje, dat als een guitig grijs lokje uit dit neepjeskapje steekt: In het inleidend artikel komt ook dit snor kende zinnetje voor: De Nederlandsche Eucharistische Bond in sa menwerk ng met het Eucharistisch Secretariaat heeft besloten tot organisatie der officleele Nederlandsche Congresreis naar het Internatio naal Eucharistisch Congres te Buenos Aires. Het reiscomité is samengesteld uit de Zeer ee rw. heeren J. L. van Mulukom, voorzitter Eucharistisch Secretariaat, voorzitter; Pater H. Wessellnk, O E S A., secretaris van den Neder- landschen Eucharistlschep Bond en 'Directeur van het Eucharistisch Bureau, Bagljnhof 32 te Amsterdam, voor de propaganda in Nederland aangewezen door het Permanent Comité voor fnt. Congressen, Secretaris; Pastoor F. Lucas, sen en Pater A. Schelstraete, S SS. In de laatst gehouden vergadering werd be sloten de technische uitvoering toe te vertrou wen aan het Reisbureau „Oentropa” te Utrecht en de reis te ondernemen met den oceaanstoomer Rotterdam" (24150 ton) der Holland-Amerika- l«n. Van Z. H. Exc. den Aartsbisschop mocht het comité net volgende schrijven ontvangen: ,,Het 32ste Internationale Eucharistische Con gres. dat In October 1934 te Buenos Aires zal gehouden worden, zal wederom heel de katho lieke wereld verzamelen rond het Allerheilig ste Sacrament. Deze wereldhulde aan den God onzer Altaren verstrekt, tooals de voorbije internationale con gressen leerden, de liefde tot het Aanb ddelljk Geheim en bindt strakker den band der katho lieke broederschap. Den Nederlandschen Eucharistlschen Bond, die in samenwerking met het Eucharistisch Secretariaat ook dezen keer de door 't Perma nent Comité gewilde, offic eele congresreis or ganiseert, wenschen W\j dan ook, om wille van het heqrlljk doel, trots de moeilijke tijden, van harte succes. Gezien de stichting, die uitging Eucharistisch Congres in Ierland. Wy, dat ook op het Congres in tot uiting komen het geloof en de liefde van de vele Nederlanders tot het Allerheiligste Sacra ment. Wij keuren daarom uw moeizaam pogen van harte goed en geven U tot welslagen daarvan Onzen blsschoppelijken Zegen.” van het vertrouwen Zuid-Amerika Men hoeft er niet lang over te peinzen. Dit nieuwe Weekblad staat op het standpunt: Na- tlonaal-Llberaai, tusschen Communisme en Llberalhtne ligt de keuze buiten deze twee is er geen andere s mogelijkheid. „De besten van ons volk” (vriendelijke variatie op bet oude „denkend deel der natie”) moeten weer de lei ding van 's Lands zaken in handen nemen. Dit alles is vieux jeu. t Is reactlonnalr-liberaal. ’t 'Is van een Liberalisme, dat van zijn eigen consequenties geschrokken is, en nu op een drafje terug wil, liefst onder het welluidende motto: nationaal. Maar de heeren schijnen niet te weten, dat het eigenlijke nationalisme, hier gelijk elders, in wezen is: antl-liberallsme. In het leven der volken is een geweldige be weging gaande tegen het Liberalisme, dat in zijn logische consequenties zijn absolute onhoud baarheid voldingend bewezen heeft. In Rotterdam echter wil men de wijzers van de klok met vooruit, maar een flink stuk ach teruit zetten. privaat-oeconomischp. openbaart zich "ëch- een essentieel ver stel met de laatst daaromtrent. Moch- solide voorouders na inderdaad menschellj- rekenen op het pluk- publlekrechtelljken, nlet-productleven aard- De leenlngsbehoeften van Staat en Ge meenten zijn allerwegen enorm. Maar de belegger heeft door bittere ervaring ge leerd, dat op deze Improductieve publlek- rechtelljke credieten op den duur toch geen zegen kan rusten. Dit is de diepste grond voor het Inderdaad abnormale écart tus schen zgn. „lang" en „kort” geld. De spaar der is bereid met zeer geringe rente genoe gen te nemen voor dagelijks opvraagbare leeningen. Tegenover lang loopende lee ningen staat hl] echter Instinctief wan trouwend, omdat hjj gevoelt, dat daaraan in deze phase der depressie geen dringende behoefte kan bestaan, voorzoover de geid- nemer Inderdaad In staat zou zijn met het opgenomen geld al produceerende meer winst te behalen dan de geldhuur (rente) hem kost,, terwijl de andere geldnemers feitelijk op hoop van zegen leenen. Daar komt bij, dat juist het totaal dier Impro ductieve publlekrechtelijke credieten oeco- nomlsch beschouwd goeddeels een wassen neus zijn. Want daar de geldgevers als de meest draagkrachtige burgers feitelijk ook al weer dezelfden zijn die den Staat aan de gelden moeten helpen, welke dienen voor rente en aflossing, mosten de bezitters v^n die publlekrechtelijke leeningen lm Grossen und Ganzen zelf qlt den vestzak opbrengen, wat de broekzak aan rente en aflossing empocheert. Normaliter is ieder geneigd om, voor zoover hij er de gelegenheid toe krijgt, dus met uitschakeling der zgn. mlnimumlljders, besparingen op zijde te leggen met het concrete doel om zonder zorgen te kun nen leven, als hij na verloop van tijd door natuurlijke oorzaken, In de eerste plaats dus door ouderdom, uit het productieproces wordt uitgeschakeld. Indlen het individu door bepaalde wetgevingen de zekerheid had, dat de staat op de door hem redelijker wijs te elschen wijze veor hem zorgt als hij aanspraak kan maken op een otium cum dlgnltate (voor het gemak zien wij hier af van ziekten, ongevallen e.d.g.. die er natuurlijk ook bij hooren), dan was sparen privaat-oeconomisch onzin. De valide kin deren behoorden dan op hun beurt in het productieproces te worden opgenomen en daaruit hun levensonderhoud te putten, of. voorzoover de omvang .van dit productie proces of gebrek aan kundigheden een zoodanige opneming niet toestaat, voor hun levensonderhoud op den Staat te kun nen terugvallen. Afgezien van eenlg kapi taal bij wijze van eerste stootkussen voor onvoorziene omstandigheden zou in zulk een Staat, gelijk gezegd, het Individu privaat-oeconomisch geen prikkel tot spa ren hebben en zijn consumptieve kracht zou zeer aanzienlijk worden verhoogd2). Bij gebreke aan een dergelijke situatie ziet het Individu zich echter vooralsnog ge- voor het Wederom dezen tijd vroeger, of brave, leven kunnen ken van de vruchten hunner besparingen, thans grijnst van alle zijden de grootst mo gelijke onzekerheid hen aan. Er is niemand die ook maar bij benadering kan voorspel len hoe de wereld er over tien jaar zal uit zien, en onder die omstandigheden verliest ook het privaAt-oeconomische sparen een groot deel van zijn aantrekkelijkheid. Waar om zuinig te leven. d.w.z. Zich in zijn beste jaren behoeftebevredigingen te ontzeggen, met de grootste kans dat men het bespaar1 de binnen afzienbaren tijd weer goeddeels kwijt raakt door een der vele plagen, die het beleggend menschdom in de laatste twee decennia ampel heeft leeren kennen, en die wij niet zullen opnemen, om geen knekelhuisgedachten te kweeken. Het ligt er in ieder geval toe, dat de zekerheid, die toch het eerste beginsel moet zijn van privaat-oeconomlschen spaarzin, zelfs in de best bestuurde staten, waartoe Nederland in de eerste plaats behoort, heden ten dage ten eenenmale ontbreekt. Reden waarom er alles voo^to-seggen is om de spaarzaamheid juist nuJgeenszins tot' beheer schenden factor te maken, maar bin nen redelijke grenzen redelijke behoeften te bevredigen. Men dient daarbij tegelijk soclaal-oeconomisch de gemeenschap, want het lijkt ons voor het oogenblik veel ge wichtiger, dat het stagneerende ruilproces weer op gang komt door tnin of meer „vlot te” consumptie, dan dat, men zijn con sumptieve daden beperkt om zich door sparen voor later te beveiligen in een tijd, dat men zich op de keper 'jeschouwd op geen enkele wijze beveiligen kAn Wij hopen in het bovenstaande althans eenige richtsnoeren tasteebben gegeven aan de hand waarvan ieder zich zijn eigen ge dachten over sparen of uitgeven kan vor men. Want het spreekt vanzelf dat juist de kunst van het oogenblik is om den gulden middenweg te vinden tusschen dogmatische zuinigheid en roekelooshejd-door-mlsmoe- digheid. Dit nu echter is levenskunst, die precies daar begint waar de oeconomle op houdt. Dinsdag 12 Sept, heeft de Eerste Nederiand- sche Tentoonstrilingstrein, bijgenaamd „Oran- jetreln” zijn eerste rondreis beëindigd en is bU het punt van uitgang. Utrecht teruggekeerd De eerste rondreis Is een groot succes gewor den. Bijna 400 000 menschen hebben de rijden de tentoonstelling bezocht. De exposanten heb ben goede zaken gemaakt. Het beste bewijs van hun tevredenheid Is, dat zich op en sluitingsdag reeds ruim een derde der deelnemers heeft opgegeven voor de tweede rondreis, die in het vroege voorjaar van 1934 zal plaats hebben en waarbij weer andere plaatsen zullen worden bezocht. Beloofd wordt dat in den tweeden tentoon- stelllngstreln ult'hiitenri voortbrengselen van Nederlandschen oorsprong geëxposeerd zullen worden. dlgingsdefllé 9 Septei Jlustreerd boek, ter 1 te Amsterdam, ter gelegenhe d van het 35-jarig Regeeringsjubileum van H M. de Koningin. De burgemeester van Amsterdam, Dr. W. de Vlugt, is bereid gevonden een voo. woord te schrijven, terwijl de organisator van het feest in het Stadion, de heer F. J. Thoolen, het boek technisch zal verzorgen. Aan den natlonalistlschen boom is al weer een loot uitgebot. In Rotterdam verscheen een nieuw Weekblad, onder den ietwat aanmatigenden titel: „Het Nederlandsche Volk”. Uit het inleidend artikel blijkt heel duidelijk, welk soort vleesch in deze kuip aantreffen. Als we het daarin vet gedrukte hier eyen cl- teeren, geven wU wel een goeden indruk van het geheel. Ziehier: ,JEr is wellicht geen enkel gebied, waarop lichtvaardiger wordt geoordeeld dan op dat van de maatschappelijke verhoudingen. Overal bestaat ontevredenheid over den gang van zaken in Staat en Maatschappij. Er is nog geen eenheid, geen algemeen lei dende gedachte en vooral veel te veel negatiefs in het streven van hen. die verbetering van onze maatschappijstructuur dringend noodzake lijk achten I Als grondslagen van den Nederlandschen Na- tionalen Staat beschouwen wij: ie. de erkenning van het Christelijke karak ter van ons volksleven, als den hlstorischen grondslag en den bezielenden geest van onze nationale beschaving; 2e. de historische vrijheldsgedachte op gees telijk en stoffelijk gebied; 3e. de indlvidueele bestaansverantwoordelljk- heid. Men zal verder doelbewust hebben te kiezen tusschen de communistische en de vrije gemeen schap. Een tusschen weg, zooals velen zich voor stellen. acMen wjj onbest^-'- Wij wenschen weer een de besten van ons volk zich thuis gevoelen en waarin zij naar wlaarde worden geschat.” et baart eenige verwondering, vooral in de kringen van hen die de Malelsche talen machtig zijn en een deel van hun leven In Nederlandsch Oost-Indlë hebben door gebracht, dat de door de communisten candl- daat gestelde en in de Tweede Kamer toegelaten inlander, aldaar de heer Effendi genoemd wordt en dat hjj ook als zoodanig in de handelingen van de Kamer vermeld staat. Ejétndl is wat wij hier noemen een titel, een toevoeging aan den naam. Men zou dezen titel het best kunnen vergelijken met dien van vrij heer of iets dergelijks. De naam van den com munist is altijd geweest Roestam. tenminste, naar men zegt, in Indlë. Ieder kenner van dit land vindt het dan ook vreemd dat deze man niet met zijn naam maar met zijn titel of toe voeging wordt aangesproken. Nu dlefit dadelijk opgemerkt, dat de namen kwestie bij Inlanders een heel moeilijke zaak Is. als bet er op aan komtv precies te weten hoe zij heeten, omdat er voor hen geen burgerlijke stand bestaat. Vóór zijn verkiezing hebben dan ook vier per sonen voor den rechter moeten verklaren, dat de persoon in kvdestle Roestam Effendi was en dat zij hem als zoodanig altijd gekend hebben. Hij zelf schrijft onder zijn brieven ook Roestam Effendi. Er zou nog zijn na te gaan, onder welken naam hij destijds zijn examen voor onderwijzer gedaan heeft en of hd toen niet enkel Roestam heette. Feit is echter dat hij thans in officieel» stukken Effendi heet, dat daar in Indlë harte lijk om gelachen wordt en dat men terecht zegt: wat weet men in Europa toch weinig van Indlë ^it! Nu moeten we er direct aan toevoegen, dat den voorzitter van de Kamer in dezen geen blaam treft, want hem is niet anders bekend, dan een mijnheer Eftendi. Het Centraal Stembureau heeft dezen inlander dien naam gegeven, door hem op de kiezerslijsten te zetten als R. Effendi, waarbij het vermoedelljk door onbekendheid met Indische toestanden, Roestam voor een voor naam heeft aangezien. De kiezers hebben daardoor hun stem uitgebracht op een zekeren R. Effendi. Na de verkiezingen heeft het Cen traal Stembureau dus ook R. Effendi voor ge kozen verklaard en deze inlander heeft zich dat kalm laten welgevallen en laat zich nu ook rus tig Effendi noemen. Het is een eenigszlns vreemde geschiedenis, waardoor we in Indlë een mal figuur slaan. In hoeverre de commissie voor de geloofsbrieven in de Kamer hiertegen iets had moeten doen is moeilijk te zeggen zonder dé stukken te heb ben gezien; maar toch zou het ons vreemd voorkomen, als een Inwoner van ons Rijk in Europa, bjj wlen men zoo gehandeld had met zijn naam, gekozen zou zijn verklaard.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5