De omzetbelasting door I J het veld Meer dan 24 uur in Ziet leed wu\ eiken daq RADIOPROGRAMMA Aanval en alarm SLECHTS ZES STEMMEN TEGEN 9 DONDERDAG 14 SEPTEMBER Naar evaluatie van den TWEEDE KAMER gulden Vrijdag 15 Sept. 1933 Autobus omvergereden De electriciteitsraad In botsing met een rijdende tram Minder millionnairs Daling der vermogen» in on» land Electriciteit»raad Tegen een vischauto Twee jongen» zwaar gewond ALBUM VAN HET DEFILE Aan de Koningin aangeboden Lof aan de Kamer Voorzitter mijnraad BRANDSTICHTING LEIDEN Om de verzekeringMom f Van 1 September tot 1 December MASSAONTSLAG TE BORN Blauwe terugtocht Overrompeling der stad Katholieke Illustratie DE MERWEDEBRUG Bloembollen, boeken enz. V- «w Jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer genoemd ENSCHEDE EN LONNEKER EEN GEMEENTE CONTINGENTEERING VAN DRAADNAGELS WIE WORDT GEZANT TE BRUSSEL? V Minister Oud handhaafde zoo ver mogelyk zyn tegemoet komende houding Jhr. Ruy» de Beerenbrouck benoemd Een nachtelyke oefening van de lichte troepen in de omgeving van Barneveld Feestelyke ingebruikstelling op Vrijdagmiddag 2 uur a.a. Verbeeld u eens Barneveld overrompeld De belager» ■-A 11.30 7 50 Duo*» door 450 arbeider» op straat J. ter Laan Ede, Woensdagmorgen. déze aflevering belicht •Mand- Sch. den ondergang te behoeden, moet de leiding de B een man wone op drukkende lasten geleidelijk te hoog zijn geworden. Deze kwestie kwam echter beter aan de orde bij de as. herziening van het tarief van Invoerrechten, welke door den Minister zal worden bespoedigd. Minister Oud is zoo practisch geweest, reeds bjj de beraadslaging over een der eerste amen dementen precies aan te geven, hoever hij nog kon gaan. De heeren waren dus In de gele genheid. om keus te maken. En tal van amen dementen stierven op die wijze door Intrek king een vóórtljdlgen dood. Over sommige werd zelfs geen toelichtend woord gesproken. lijn ophouden. Blauw krijgt zoo nog eenlgszins de gelegenheid om het veege Ijjf te redden Maar Barneveld Is reddeloos verloren. Van ach ter den spoordijk laten de aanvallers hun ge weervuur hooren. De wielrijders, die al In de stad zijn, schieten ook links en rechts en plot seling ontstaat op de Markt een verwoed hand gemeen. Een leven als een oordeel, midden in den nacht. De overrompeling van hun goede stad zal den Barnevelders nog lang heugen De oude Jan van Schaffelaar, wiens kleln-formaat standbeeld het kerkplein siert zal met wee moed herinnerd zijn aan den gemoédelijken tijd van de Hoeksche en Kabeljauwsche twisten. 10 30 Oramofoonmuzlek 11 uur Ora mofoonmuzlek. ROME. 441 M. 8 35 Oramofoonmuzlek 935 Concert 10.35 Concert. statistiek Nederland Kortenhorst's amendement tabel BEROMUNSTER, 460 M. 8.50 Concert door het omroeporkest. Woensdagmiddag Is uit het Almelosche Ka naal onder Tubbergen het lijk opgehaald van den 37-jarigen J. Boom uit Almelo. Op last van de politie ia het lijk naar Almelo over gebracht. *r- Heelemaal In het Noord-Oosten wordt de aan val van een eskadron huzaren, dat plotseling vlak vóór de stelling van een zwaren mitrail leur opduikt, krachtig afgewezen, maar meer Zuidwaarts hebben de aanvallers al terstond de spoorlijn bereikt. Een sectie wielrijders dringt ongemerkt door tot midden In het stadje en Na afloop der oefeningen op Dinsdagmiddag en na den aanval op de keukenwagens waarmee we ons vorige verslag sloten, bleven de troepen In het veld. Na eenige uren rast trad de oor- oorlogstoestand weer In. terwijl de blauwe aan val op Lunteren als mislukt beschouwd werd. Gedurende den avond werden de blauwe troe pen teruggenomen tot in Barneveld, waar zij, moesten legeren. De blauwen bleven nog In hun stelling, doch hielden natuurlijk voeling met den terugtrekkenden vijand. Later op den avond verlieten zij Lunteren en trokken ze In een wijden boog op Barneveld aan, dat ze na' tweeën (vjn 1) uit Noordooete- Ijjke en Oostelijke richting naderden. Ook wij waren te elf uur uit Lunteren vertrokken, na dat we eerst het vertrek van een wlelrijdersba- taljon, dat in alle stilte geschiedde, hadden ga degeslagen. Het eskadron huzaren, dat aan de roode partij was toegevoegd, was reeds eerder vertrokken. Wjj namen denzelfden weg als een der aanvalsgroepen en weldra zagen we de wielrijders dan ook weer tn het schijnsel der autolampen vóór ons uit op den plkdonkeren weg: een elndelooze colonne, In een rustig en regelmatig tempo, volkomen geruischlooa voort glijdend. WU halen hen In en zien hen achter ons verdwijnen In het duister. Slechts één en- BERLIJN. 419 M. 4.55 Harmonlemus. o.l.v. Paul Muller 9.10 Pianoconcert 9.45 Omroeporkest 10.30 Berichten daar na dansmuziek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS BRUSSEL. 509 M. 12.20 Concert d het kleine orkest van het N.IJI. >l.v. P. Leemans 1.30 Oramofoonmuzlek 5.20 Concert door het omroep-symphonleorkest o.l.v. Jean Kumpe 8 20 Concert door het omroepsymphonleorkest o.l.v. Jean Kumpe Woensdagmorgen werd door een voorbijgan ger in een sloot bij de hofstede van den heer Den Hollanere onder Geestdorp ee n 1 ij k ge vonden. De politie werd gewaarschuwd. Het bleek de 46-jarige schoenmakersknecht A Klerk te zijn. Omtrent de oorzaak van net ongeluk Is niets bekend. die van een anderen Leldenaar. die te Leipzig terecht moet staan, kreeg van den president te hooren. dat de Duitsche Rechtspraak in deze geen rol speelt. Als de verdediger, daarop tal van krantenverslagen voorleest, waaruit zou moeten blijken, dat in verschillende gevallen van brandstichting minder straf wordt opge legd, merkt de president op, dat verslaggevers zich wel eens vergissen kunnen. Pleiter betoogde, dat er alle aanleiding was om te overwegen om ditmaal den verdachte een voorwaardelijke straf op te leggen. Arrest 27 September as. KALUNDBORG, 1153 M. 12 20 Strijk orkest van .Bellevue Strandhotel" o.l.v. Harald Andersen 3.20 Concert door het stedelijk orkest van Odense 1090 Ora mofoonmuzlek 11 05 Dansmuziek door de band van restaurant „Wlxex” o.l.v. Ted dy Petersen. Jhr. mr. Chr. J. M Rays de Beerenbrouck zij totaal weerloos zijn. Maar daartegenover staat, zoo zagen wij, dat ze zich snel en ge- rulschloos kunnen verplaatsen, dat zij bij ver rassing kunnen optreden en een vervolging met kracht kunnen doorzetten. De discipline in deze troep liet evenmin trouwens als bij de huzaren niets te wenschen over. Te kwart vóór acht liet de leider de oefening eindigen. Na zich eerst eens terdege te hebben versterkt aan de dampende keukenwagens, die bij de wielrijders koffie en bij de huzaren soep verstrekten, trekken de vermoeide troepen huis waarts, na meer dan 24 uur aaneen in het veld gestaan te hebben. Dót te pas oefenen voor de „oude mannen", die in geen drie jaar onder de wapenen zijn geweest. Gezond te het ook en het staalt het uithoudingsvermogen. Maar wij mogen Intusschen blij zijn, dat het weer zich zoo goed gehouden heeft. Intusschen daalden, .ulst als de oefening geëindigd is, de eerste druppels van een malscb regenbuitje op aarde neer. Maar vandaag deert ons dat niet, want verovert een licht machinegeweer op een sla- dezen dag brengen de troepen rustend In de penden wachtpost. Om blauw niet geheel voor kantonnementen door. Wat de dag van mor gen, de laatste dag der manoeuvres, zal bren- overige roode troepen eenlgen tijd aan de spoor- gen, vertel Ik In een volgenden brief. De inmiddels voor de stad aangekomen troe pen bedreigen Barneveld nu onmiddellijk. Het te ongeveer kwart over drie geworden. De roode aanvoerder heeft om dezen tijd nog geen aan val verwacht. Hij had den avond te voren zijn troepen laten legeren en voor den volgenden morgen de reveille op kwart over twee bepaald. Om half vier te men nog bezig met het opzade len der paarden als de eerste aanval krachtig Inzet. Er moet alarm worden gemaakt, doch velen weten niet terstond vanwaar het gevaar De heer G. H. Cladder Jr. te Amsterdam zal heden aan H. M de Koningin een album bevattende circa 80 foto’s van het natio naal Huldigingsdefilé in het Stadion aan bieden. Het is het plan van den heer Cladder, de negatieven af te staan ten behoeve van het Nationaal Crisis Comité. In verband met de benoeming van den nieu wen Nederlandschen gezant te Brussel werd de naam van mr. dr. A. B. G. M. van Rjjcke- vorsel, commissaris der Koningin in Noord- Brabant, genoemd. De Belgische pers publi ceert zelfs zijn foto, met de mededeellng, dat hij de opvolger van jhr. Van Nispen tot Seve- naer zou zijn. Naar „De Telegraaf" echter meent te we ten, zal de heer Van Rjjckevorsel commissaris der Koningin in Noord-Brabant blijven. Als eventueel gezant te Brussel wordt thans, vol gens het blad, wederom de naam van jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachou wer genoemd. Naar de „Volkskrant” verneemt, te aan 450 arbeiders, werkzaam aan de kansel werken van het Jullanakanaal te Born, ontslag aangezegd. Onder dezen bevinden zich bijna al de arbeiders uit Weert, die daar werkzaam waren. PARIJS. (RADIO), 1725 M. 8.06 Ore- mofoonmuzlek 12.50 Oramofoonmuzlek 7.40 Oramofoonmuzlek 8.20 Idem. HAMBURG, 372 M. 1150 Populair con cert o.l.v. Becker 1.35 Oramofoonmuz. 2.30 Idem 4.20 Concert 9.20 No- ragorkest o.l.v José Elbenschüts 11.20 Concert. Tabel B (van de vrijstellingen) heeft even eens nog eenige wijzigingen ondergaan. Dr. LOVINK kreeg zijn zin voor de bloem bollen. de heer TER LAAN voor de boeken, de heer 8MEENK voor de geneesmiddelen, de heer IJ8SELMUIDEN voor de electrische ener gie voor straatverlichting en de heer VAN DER WAERDEN voor de electrische energie voor landbouw- en bemallngsdoelelnden. Maar ten aanzien van het fruit (Mr V. RAPPARD) en de thee (mr. KNOTTENBELT) zette de minis ter zich schrap. Wat dit laatste. artikel be treft, erkende mr. Oud evenwel, dat de daar- De nieuwe brag over het Merwedekanaal bij Tuiden zal op Vrijdag «x. des middags te 2 uur, worden opengesteld. De verwachting is gewettigd, dat vele auto mobilisten, zoowel uit Amsterdam als uit het Gooi door hun aanwezigheid blijk sullep geven van hun waardeerlng voor hetgeen In het be lang van het moderne verkeen te tot stand ge- bracht. De K N A C, wekt daarom leder op om Vrij dag as. te 2 uur bij de openstelling tegenwooo dig te zijn. Verbééld u een» dat er op omen levensrit wél retourtjes werden af ge geven. Het zou tot onaangename situaties leiden. Lang leven is niet altijd een voor recht. Spreek er eens met onderen over. Rondom valt alles weg wat eens voor den betrokkene het leven tot een zekere vreugde maakte. Ver trouwde plekjes verdwenen, geliefde menschen stierven, jongeren stonden op die eens verworven verdiensten der ouderen niet kennen, niet kun nen waardeeren dus! Alles verandert rondom ons. We worden ten slotte vreemden in eigen kring. Dat is de ervaring der ouderen. Verbeeld u dan eens, dat we heel, heel oud konden worden. Ja, wanneer we ‘t allemaal te samen konden worden! Maar wat zou de wereld dan een vervelend oude man nen- en vrouwenhuis zijn. BU K. B. is aan mr. J. R. H. VAN 8CHAIK, minister van Justitie, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als lid en voorzitter van den Mijnraad. on der dankbetuiging voor de door hem als zoodanig aan den lan de bewezen diensten. Met ingang van 1 September te voor den tijd van vier jaar als zoodanig benoemd jhr. mr. CH. J. M. RUY8 DE BEERENBROUCK, minister van Staat, voorzitter van de Tweede Kamer en oud-lid van den Mijnraad. Toen Woensdagmorgen de chauffeur van een autobus van de onderneming Luxe, welke dienst doet op de route SchiedamRotterdam achter een op den Schiedamscheweg te Rotter, dam stitetaanden tramwagen wilde omrijden, kwam hij plotseling tot de ontdekking, dat van den anderen kant in volle vaart *n tram nader de. Een botsing was niet meer te voorkomen. De autobus werd gegrepen, omvergereden en on geveer een dertig meter meegesleurd. Groote angst over het lot van de In de autobus aan wezige passagiers maakte zich van de aanwezi gen meester Het bleek echter nogal mee te vallen. Toen de acht inzittenden uit hun nete- lie positie waren bevrijd, oleek. dat zij slechts lichte verwondingen hadden opgeloopen Slechts een van hen was erger door glasscherven ge wond. doch deze kon. na In het ziekenhuis ver bonden te zijn, toch weer naar huls worden vervoerd- De autobus daarentegen was zwaar bescha digd. Begrijpelijker wijze ondervond het tram verkeer gedurende langen tijd vertraging. van de In Klooster fotoreportage ..Bij het 35-jarig jubileum van Hare Majesteit de Koningin" plaatjes van 1898 en 1933 zien en vertelt lang~zjj op marsch, dus te flets gezeten, zijn. ..Van bulkspreker.^pop en dier Naast deze belangrijke artikelen vinden we voor het ontspannlngsuurtje .Haar fout" door Annie Molenbeek en „De Geteekende", door Neré Valk. De Staatscourant van Woensdagavond bevat een K.B, houdende contingenteerlng van den Invoer van: ie. draadnagels en draadkranen; 2e. getrokken Ijzerdraad zoowel blank als gegloeid, al of niet omkleed met onedele me talen en al of niet omwlkkeld en/of omsponnen. 3e prikkeldraad en puntdraad Deze contingenteerlng Is vastgesteld van den aan vang van 10 Sept1 December 1933. Van het sub 1 genoemde te het contingent bepaald op 50 pCt. van den gemiddelden In voer in 3 maanden in de jaren 1931 en 1932. van het sub 2 genoemde op 80 pCt van den gemiddelden Invoer per 3 maanden In 1931 en 1932 en het sub 3 genoemde op 100 pCt van den gemiddelden Invoer in bovenbedoeld tijd vak. Deze contingenten zullen worden opgesteld op basis van het gewicht der Ingevoerde hoe veelheden. 67ste Jaargang No. 50 WEENEN. 517 M 5.85 Bollstenconcert 10.45 Dansmuziek door de Broadway Boys. LANOENBERG, 472 M. 12.20 Populair concert 1.50 Populair concert o l.v. Ey- soldt 5.20 Vesperconcert 8.25 West- Dultache kleinorkest van den Weat-Dult- schen omroep.. DAVENTRY, 1554. M 12 20 Orgel reci tal 1.05 Concert door het Paramount Astorla-orkest o.l.v. Anton 2 05 Con cert door het Western Studlo-orkest o.l.v. Frank Thomas 2.35 Gramofoonmuzlek 3.20 Concert door het Bchotache 8tu- dloorkest ol.v. Ouy Dalnes 4 35 Con cert door het Metropole Hotel orkest o.l v. Emlle Colombo 6.50 Concert van North Regional 7.20 Concert door het radlo- mllltalr orkest o.l.v. Charles Leggett 8 20 Concert door het Geryhom Parklngton Kwintet 1020 Concert door het B B C.- orkest o.l.v. Edward Clark 1190 Harry Roy en zijn Band In het Mayfor Hotel. PARIJS EIFFEL, 1446 M. 8.50 Concert o.l.v. E. Flament. Woensdagmorgen hield de Coöp. Suiker fabriek Roosendaal haar jaarlijksche algemee- ne ledenvergadering. In de rondvraag kwam de wenscheUJkheld van muntcorrectle ter sprake. Na uitvoerige bespreking werd een motie aangenomen, waar in de Centrale Landbouw Organisaties werden verzocht een onderzoek in te stellen at de economische toestand van het landbouwbedrtjl gebaat zou zijn door een voorzichtige evalua tie van den Nederlandschen gulden. Ieder die wel eens voor herhalingsoefeningen onder de wapenen geweest te, weet dat een nachtelijke oefening een geliefkoosd program mapunt te bij dergelijke gelegenheden. Vannacht moesten de deelnemers aan deze groepsoefenln- gen er aan gelooven. In het grootste aantal gemeenten (296. v. j. 295) was het gemiddeld vermogen van 40.008 tot 50000. In slechts vier gemeenten (6) Bloemendaal, Maarn, Rozendaal en Wassenaar .was het gemiddeld vermogen 200 000 en booger. Het hoogste gemiddeld vermogen had Rozendaal met f 375.000 393 000). het laag ste Montfort (L.) met 19000 (v- J. Vlodrop met 19.000). In schoekwo. het nieuwe rijk van den zoon des hemels”; toont een fotoserie „terug naar het oude klooster", na den Brand In Zwolle; dtecht Sch. bovendien „rariteiten uit de geschiedenis automobiel" op. werpen we een blik „Metten" laat een Interessante ■Hij het 35-jarlg regeerings- Hare HUIZEN, 266 M. 8 uur NCRV Schrift lezing en meditatie 8.15 Oramofoonmuz. 10.30 Morgendienst door D. B. v Hal eems 11 uur Ensemble v. d. Horst 12 uur Politieberichten 12.15 Oramo foonmuzlek 12.30 Vervolg concert 1.15 Llederen-recltal door Truus ter Steege. so praan. A. d. vleugel Corry v. d. Veen,. 2 uur Rustpoos 2.30 Lezen van Chr. lectuur. .Blinde Hendrik” van O. A. Aldus 3 uur Concert door hèt Hendriks Trio 430 Voor jeugdige amateur-fotografen O. A. v. Deul ..Amateursfotografle” 5 u. Oramofoonmuzlek 630 Beantwoording van vragen over kamerplanten, door A. J. Herwlg 7 u. Polltleber. 7.15 Ned. Chr. Persbureau 730 Literair halfuurtje. Dr. C. Tazelaar „Oods goochelaartjes” van Aug. de Wit 8 uur De Statmuzlek van het 5de regiment infanterie te Amersfoort. Kapelmeester J. R. v d Glas 10 uur Vaz Dies 1030 Oramofoonmuzlek Sluiting. LUXEMBOURG. 1191 M. door Johan Kressen en Herman Fleischman 830 Pianorecital door Arend Koole 9.20 Uitzending van het concert uit Mon- dorf-les-Balnd m.m.v. Venant Pauké 10.30 Orkestconcert o.l.v. Henrl Peneis 11 uur Dansmuziek. Uitzending voor Ne derland. De bijna 44 pet. der aangeslagenen voor vermogens beneden 30 000 bezaten bijna 18 pet. (11.61) van het totaal-vermogen en betaal den bijna 8 pet. (7 23) van de totaal-opbrengzt der belasting, terwijl 3 42 pet. (3.79) der aan geslagenen voor vermogens van 300000 en booger met 35.28 pet. (38 45) van het totaal- vermogen 37 25 pet. (40.35) van het totaal-be drag der belasting voor hun rekening namen. Evenals ten aanzien van de Inkomens had van de provinciën Drente het laagste vermo gen met 158 pct. van het totaal en Zuld-Hol- land het hoogste met 31.55 pct. van het totaaL Voor Noord-Holland was dit 22.44 pet., voor Zeeland 257 pet voor Utrecht 7.72 pet. Van de drie grootste steden had Rotterdam het hoogste percentage (39 35) vermogens van 16000 tot 30.000 (Amsterdam 35 92 en ’s Gravenhage 30.68)'s Gravenhage had het hoogste percentage (348). j vermogens vaa 500000 en hooger (Rotterdam 332 en ,4a- sterdam 343). De 25-jarige garderobler P. C. L. te Lelden, is door de Haagsche Rechtbank ter zake van opzettelijke brandstichting, waarbij gemeen ge vaar voor personen en goederen ontstaan kon, veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. L. die als rede voor zijn misdrijf opgaf, dat hij in flnancieele moeilijkheden verkeerde, hij had o m. een plano op afbetaling gekocht, waarvan hij de termijnen niet kon voldoen. heeft reeds eerder br. id gehad, waarna hem een tamelijk hooge verzekeringssom te uitbe taald, terwijl ook een hem toebehoorende vrachtauto, welke verzekerd was, op onver klaarbare wijze Is verbrand. In hooger peroep eischte de advocaat-gene- raal bij het Haagsche Hof, mr. baron Speyart van Woerden bevestiging van het vonnis er op w’jzend. dat verdachte er niet tegen opzag het leven van zijn medemenschen in gevaar te brengen. Mr. L. Weljl te Lelden, die zijn pleidooi aan ving met een vergelijking van deze zaak met WARSCHAU, 1411 M. 4.20 Populaire muziek 5 35 Vocaoal concert 6 55 Ora mofoonmuzlek 8 20 Concert door het omroepsymphonle-orkest 10.20 Dans muziek 11 uur Voortzetting der dans muziek. Dit beteekende de voornaamste wijziging In de lijst der „weeldeartikelen”. Het lino leum tot een dikte van 4 mM. werd van de lijst afgevoerd. Het belang van de be trokken industrie, die zeer in het nAuw zit. gaf den doorslag. De andere wijziging op de lijst betrof de beeldhouwwerken. Door overneming van desbetreffend amendement-IJzer- zullen ook deze slechts met de ge- 4 pet. heffing belast worden. MILAAN, 331 M. 8 uu^' Oramofoon muzlek 8.50 Symphonleconcert o. 1. v. Toni 10.20 Populaire muziek. Den Haag, 13 September •«.Na een degelijke, maar niet al te zeer gerekte behandeling de vlotte wijze, waarop president KUIJS DE BEEREN BROUCK leiding geeft, prent aan de hee ren Volksvertegenwoordigers begrip voor efficiency in heeft de Tweede Kamer met 68 tegen 8 stemmen het ontwerp-om- ■etbelasting aanvaard. Tegen stemden met de communisten de revolutionnair-socialist Sneevliet, de plattelander Vervoorn en de RK. Volkspartij Arte. Het eenige geluid, dat deae laatste bjj heel de behandeling dezer belangrijke wet heeft doen hooren, was de korte verklaring vóór de stemming, dat hij deaen onevenredig zweien last voor de minst draagfcrachtigen niet aanvaarden kon, mede met het oog op de belangen der groote gezinnen. Deae afgevaardigde stelt xich zijn taak wel hoogst eenvoudig voor. HILVERSUM, 1875 M. 8 uur VARA Oramofoonmuzlek k 10 uur NPRO Mor gen wijding 10.15 VAK A Hetty Beck draagt voor 1030 Trio Favoriet 11 uur Onze keuken door P. J. Kers Jr. 11.30 Trio Favoriet 12 uur AVRO Oramafoon- muzlek 12 30 Kovacs La Job en zijn or kest, afgewisseld door gramofoonmuziek 2.30 Voordracht door Léon v. d. Hulst 3 uur Oramofoonmuzlek 4 uur. VARA Rustpoos 4.15 Xylophoon en orgel door Relnler Bennink en Joh. Jong 4.50 Na schooltyd. Een wonderlik avontuur van oome Keesje 5.30 VARA-orkest o.l.v. H. de Oroot 6.40 Het grensleven van meer nabij. H. J. J. Marlnus ,,Op pad met smok kelaars en kommiezen’* 7 uur VARA-or- kest o.l.v. H. de Groot 8 uur VPRO. Oursus. Rellgieuse opbouw ,.De mensch In de werkiykheid” door dr. W. Banning 9 uur In de pauze van het Kurhauscon- cert Lezing, een tweetal psalmen. Spr. ds. H. J. Kastein 10 uur Vrljz. Godsd. pers bureau. Daarna Vaz Dias 10.15 Decla matie door Jo Stemhelm 10.45 Oramo foonmuzlek 11 uur VARA Orgelspel door Cor Steyn 11.30 Oramofoonmuzlek 12 uur Sluiting. Verder keto de Minister ten aanzien van tabel A niet gaan. Gegronde vrees voor con sequenties, die de schatkist alle bij elkaar veel te groote sommen zouden doen derven, deed mr. Oud tegenover tal van amendementen ab soluut afwijzend staan. Verwonderlijk was de aandrang uit soclaal-democratlschen kring, om electrische kooktoestellen. broodroosters, klok ken (tot een waarde van f 25-—) en fotografle- toestellen (eveneens tot die waarde) aan de hoogere heffing te onttrekken. Men kreeg op eens van het levenspeil In landbouwstreken en arbeiderskringen wel een heel anderen indruk dan gewoonlijk uit den soclaal-democratlschen boek daarover gegeven wordt. van deze tabellen ge le Amsterdam bedroeg het gemiddeld ver mogen f 104.000 113 0001, Rotterdam 112 000 115 000), s-Gravenhage 116.000 131.000), Utrecht 80.000 88.000). Gronin gen 71.000 76000). Haarlem 75 008 83 000), RUksgemlddelde f 74.000 79.000). De blauwe bevelhebber kan niet anders dan algemeenen terugtocht bevelen en deze bevei ligen door de wegen naar het Westen, waar langs de terugvloellng der blauwen plaats heeft, met eskadrons huzaren af te sluiten voor roode achtervolgers. Wanneer blauw een nieuwe stel ling heeft Ingenomen, tusschen Terachuur en Achterveld, begint het In het Oosten reeds licht te worden. De rooden zetten de achtervolging met kracht door. Nog was hun geheele hoofd macht niet binnen Barneveld, of de eerste com pagnie wielrijders ging reeds achter de blau we eskadrons aan, en ongeveer zeven uur werd op de nieuwe stelling der huzaren over de ge heele linie weer druk ondervonden. De gebeurtenissen van vannacht hebben ons de oogen geopend voor het nut van wielrijders. Het groote nadeel van deze troepen Is, dat zoo- kele vóórganger heeft licht op: het moet wel heel moeilijk zijn om zóó het verband te bewa ren en niet van den weg af te rijden, want de nacht is pikdonker en de hemel bewolkt. Bij een zijweg houdt een compagnie rust. Een keuken wagen is er bij, schijnsel van vlammen en een groote wolk stoom maken hem herkenbaar: daar wordt koffie, krentenbrood en „kug" aan de menschen verstrekt. Een kleine Llmburgsche bij-kok In een veel te kleine katoenen kiel en broek staat er bij grappen te maken en geeft als verontschuldiging voor mogelijke tekortko mingen op. dat hU vandaag pas voor het eerst dezen vertrouwenspost bekleedt. Eenige minu ten verder treffen we een tafereeltje van minder prettigen aard. Langs den weg ligt een paard dat daar bij het passeeren van een ruitertroep te gevallen en door den schok kruteverlammlng had gekregen, zoodat het niet meer kon op staan. Wel poogt het dier over den grond tf rollen en met vóór en achterbeenen te slaan, terwijl het aanhoudend pijnlijk en angstig kreunt. Er zijn mannen bij die het dier In be dwang houden. De paardenarts heeft bevolen dat het zoolang ter plaatse moet blijven liggen; misschien wordt de patiënt hier later afge haald, want een kruisverlamming is niet onge neeslijk. Maar het machteloos gekreun van het lijdende dier treft ons. Op de Wllhelmlnakade te IJmulden te Woens- dagmlddag een ernstig verkeersongeluk ge- I schled. Twee jongens van ongeveer 12 jaar, een zoontje van den heer Verhey en een zoontje van den heer Beek, wonende te IJmulden, re den samen op een flets achter een vrachtauto. Zi) wilden passeeren, toen van tegenovergestelde richting een groote vischauto kwam aanrijden, dien ze niet hadden gezien. De bestuurder van den auto trachtte door zijn stuur naar rechte te gooien een ongeluk te voorkomen. De jongens botsten tegen den zijkant van den auto en prerden tegen den grond geslingerd Zij werden zoo zwaar ge grond geslingerd, waar zij zwaar gewond bleven liggen. Nadat door dr. Rutte en leden van de Roode Krals Transport Collonne eerste hulp was ver leend. werden de belde slachtoffers naar het St. Anthonius-ziekenhuis te IJmulden-Ooat overgebracht. Een der jongens, Verhejj genaamd en wo nende In de Olivier van Noortstraat, was zoo danig gewond, dat voor zijn leven ernstig wordt gevreesd. Hij had een zwaar schedelfractuur bekomen, evenals het andere slachtoffer, Beeck genaamd, wonende In de Schoutenstraat, wiens toestand eveneens zorg baarde. De bestuurder van de vischauto was, bij zijn poging om de jongens te ontwijken, het trot toir opgereden, waarbij de wagen tegen den boom botste en zwaar beschadigd werd. De aanvaarding zijner wet met zóó groote meerderheid is voor minister Oud, die ook heden weer blijk gaf van een op groote kennis van het onderwerp berustende slagvaardigheid, een groot succes. Hij werd natuurlijk van alle kanten hartelijk geluk gewenscht. En vóór de stemming heeft de heer Fles- kens, toen hem door den voorzitter het oor deel van de Commissie van Voorbereiding over het ontwerp gevraagd werd en hij namens deze commissie een unanieme aanbeveling kon uit spreken, nog eens speciaal gewezen op de groote tegemoetkomendheid, door minister Oud In alle phasen van de behandeling van het ontwerp aan den dag gelegd. Nog even heeft de Kamer zich met de ten slotte zonder hoofdelijke stemming geaccep teerde suppletolre begrootlng ter bekostiging van den ingestelden Electriciteitsraad bezig gehouden. Dr. Kortenhorst en Ir. van der Waerden crltlseerden de samenstelling van dit college, die te beperkt zou zijn het bedrijfs leven was niet behoorlijk vertegenwoordigd en het feit, dat de provinciale bedrijven mede de kosten van dezen Raad dragen. Minister Kalff heeft In een beknopt en za- keljjk betoog nog eens herdacht, wat hij reeds schriftelijk aan de Kamer mededeelde. Men geeft voorloopig de voorkeur aan een niet te groot opgezet adviescollege en bovendien kan, zoo noodlg, altijd nog tot uitbreiding worden overgegaan. En de mede-flnanciering van den Raad door de belanghebbende provinciale be drijven is voorloopig aanvaard, opdat deze aangelegenheid, die reeds lang gesleept heeft, nu eindelijk onverwijld kon worden doorge- gezet. Die tegemoetkomende houding heeft de be windsman ook heden nog, voorzooverre dit In verband met de belangen van 's Rijks schat kist mogelijk was, gehandhaafd. De tabellen, waarop de van alle belasting vrijgestelde en de aan de fioogere heffing onderworpen artike len zijn samengebracht, waren aan de orde. En verschillende van die artikelen zijn door ’s Mi nisters soepele houding tegenover sommige amendementen alsnog schrapt. Het -■ waren vooral de Katholieke afgev. Dr. KORTEN HORST en de sociaal democraat JAN TER LAAN, die vrijwel aanhoudend de "beide lijsten belaagden. Bei den moesten even voortdurend voor de groote bezwaren van den Minister retiree- reh. Dr. Kortenhorst deed het met het lachend frzicht van den man, die sportief Dr. L. G. Kortenhorst zijn verlies kan dra gen. Maar de klassenstrijder Ter Laan grom de zoo maar wat, als hij zag, dat hij met hand having van zijn amendementen en met stem ming te vragen- de Kamer tegen- sjeh hebben zou. Bovendien zaten de goedlachsche Dr. Kortenhorst en de sombere Jan Ter Laan elkaar bij elkanders amendementen voortdu rend dwars, zooodat toen eindelijk bij Dr. laatste op de der verhoogde heffing de voorsteller den steun van zijn rooden opponent kreeg, Minister Oud een bes te beurt maakte door op te merken, dat hü bij zóóveel eenstem migheid tusschen te- genstanders-ln-zóóveel -schermutselingen wel een hart van steen tou moeten hebben, indien hü zich nü niet toegevend betoonen zou. Volgens de laatstverschenen statistiek der Inkomens en vermogens In Nederland over 1931-32 bedroeg het totale bedrag van bet rüksvermogen f 14 300 209 000 (vorig jaar 15-623.203.000) met 194.227 aangeslagenen (V. j. 197 501) en een opbrengst In hoofdsom van f 13.497 000 (V. j. f 14.831300) Bijna 44H pet. (vorig jaar 43 13) der aangeslagenen hadden een vermogen van 16000 tot 30 000. ruim 23 H pct. dets minder dan v. JJ van 30 000 tot 50.000. enz Het percentage daalt met het stijgen van het vermogen, zoodat slechts 054 pct. van da aangeslagenen een vermogen hadden van 1.000.000 en hooger. Het getal millionnairs bedroeg 1067 (v. j. nog 1306) met een totaal vermogen van f 2.322 507 000 2931924 000). De Kamer men mag haar dezen lof niet onthouden heeft in de laatste dagen van deze buitengewone zitting voortreffelijk wet gevend werk verricht. Hare Inmenging heeft vooral bij de omzetbelasting voor het Neder- landsche volk belangrijke verbeteringen weten te verkrijgen, welke een Kamerlooa volk zou moeten missen. En het contact tusschen Ka mer en Kabinet heeft zich gekenmerkt door een voor de toekomst beloften Inhoudende wederzljdsche vlotheid. Volgens een mededeellng van minister De Wilde aan Ged. Staten van Overijsel, Is deze bewindsman van plan, spoedig een wetsontwerp aanhangig te maken, be- oogende de samenvoeging van de ge meenten Enschede en Lonneker te ver ordenen. De bedoeling is, dat deze volledige sa menvoeging reeds op 1 Mei van het vol gend jaar tot stand gebracht kan worden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6