Het nieuwe kabinet in Spanje H Beauraing, Bahrieux Documentair verslag, uitge- bracht door W. Asselbergs Anton van Duinkerken 56 Bladagden druks, 16 bladzijden illustraties op kunstdrukpapier Prijs 35 cents HET Ut over Beauraing Ook verkrijgbaar in den boekhandel Verdere inflatie in Amerika? Opbouw een nieuw Amerika van u Het nieuws van heden EEN NOODOPLOSSING LINDBERGH NAAR AMSTERDAM? DE BAROMETER DE „PROSPERITY” ZAL TERUGKEEREN JOH. LAU WERS ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 300 BEGRAFENIS VAN KAPITEIN KöNIG De onvermijdelijke ver kiezingen 26 personen by onlusten verwond Het blijft gisten op Cuba Mattery tegen het nieuwe bewind Brutale roofoverval te Antwerpen Geen valuta-inflatie o o bureau Bandieten De Rijksdagbrand VERKRIJGBAAR: Nieuwe belastingen te New York De H. Stoel en Estland r r, e De ontsnapte gevange nen te Angola Door 300 politie-agenten en 30 bloedhonden achtervolgd Vrouwelijke minister vol goeden moed Mijnwerkersstaking in Pennsylvanie Krijgt Oostenrijk een raadszetel te Genève? DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN PAYGLOP3 alkmaar -1 Het Intern. Arbeids- Het evenwicht tusschen productie en consumptie moet hersteld en in stand gehouden worden „Te Londen wordt geen proces gehouden” er met 240.000 francs van door Congres-afgevaardigden oefenen een sterken druk op president Roosevelt uit VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Per kwartaal voor Alkmaar f 2—— ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag één 55cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Fijne ztaalwaren Verzoek om gegevens over den arbeidstyd Op zyn vlucht naar Schotland zou hy hier een tusschenlanding maken Grieksch—Turksch ver- drag geteekend s -■S 9 N00RD-H0LLAND8CH DAGBLAD r a a Sir Kingsford Smith op Schiphol geland. Burgemeestersvacature te Rijswijk. aansluiting van de mjjnwer- Noodtoestand In de dezoa’s in onze Oost. Geval van gas verstikking te Venlo. Mislukte moordaanslag te Scheemda. s belastingen 4— maknd (United Press Nadruk verboden) e :he ministerie van Duitsche regeering Het Enj heeft aan Miss Frances Perkins Minister van Arbeid der Vereenigde Staten gevallen van staking of loongeschil lend optreedt, zijn voortdurend ter king der hoogste leiding van den nationalen Wederopbouw. FRANCES PERKINS Minister van Arbeid. Nader wordt gemeld, dat het college van wet houders met 47 tegen 7 stemmen het wetsont werp heeft goedgekeurd. Het conflict b(j de K. L. M.; Evert van Dijk uit de advies-commissie getreden. De gearresteerde fotograaf te Malden; poging tot vergiftiging zijner familie? Echtelijk drama voor het Arnhemache Gerechts hof De moordaanslag te Veldhoven; verdachte aan gehouden. n e u ■1 is e n d t T e I. e dat de commlsslezlttlng in het geheel geen officiéél karakter draagt. Te Gnadau by Maagdenburg werd onder groote belangstelling kapitein P. L. König begraven. Deze kapitein is tijdens den wereldoorlog beroemd geworden, doordat hij de zeeblokkadé der geallieerden met zijn handelsonderzeeboot „Deutschland" verbrak efl behouden in New York aankwam. De kist is bedekt met de vlag van den Noord- Duitschen Lloyd. Vreeset jjk auto-ongeluk bjj Leeuwarden! vrouw levend verbrand. vangerik Londen.' d n !1 L t J 1 a 1 e X ar- dle STOCKHOLM, 14 Sept. (Eigen tel.). Naar verluidt is de beroemde Amerikaansche Oceaanvlieger Lindbergh van plan binnen kort met een tusschenlandlng te Amsterdam, naar Schotland te vliegen om aldaar langs de kust gunstige landingplaatsen te zoeken. (United Press) Heel het Ministerie van Arbeid met al zijn afdeelingen en onderafdeelingen en vooral de commissie van overleg in arbeidskwesties en de commissie van den nationalen arbeid welke in imidde- De aansluiting van „St. Christoffei” bij het R.K. Werkliedenverbond. PARIJS. 14 Sept. (W. B.) Volgens nog niet bevestigde geruchten uit Londen zou Oosten rijk in Londen, Parijs en Rome den wensch te kennen hebben gegeven een der niet per manente raadszetels te bezetten, die bij gele genheid van de as. Volkenbondsvergadering opnieuw zullen worden toegewezen. Na dr. Hertz werd Greszinskl, vroeger polltie president te Berlijn, verhoord. Hij deed uitvoe rige mededeelingen over den Pruisischen pers dienst, van welken het eerjte officieele bericht over den brand afkomstig was. WASHINGTON. 14 Sept, velt zal spoedig handelend goederenprljzen omhoog te drijven, verklaaroe Harrison, de voorzitter van de senatoriale fl- nancieele commissie. Hij voegde hieraan toe dat indien Rooseve't het niet uit eigen be weging deed, het Congres hem in de zitting van begin 1934 zou dwingen. Z* Huil verklaarde dat de berichten, welke op het ministerie van buitenlandsche zaken uit Cuba binnenkomen, verre van geruststellend zijn. In de provincie Santa Clara strijden twee gouverneurs om de macht. groot déél afhangen van de houding, welke de socialisten in de Cortes tegenover Lerroux zul len aannemen. Maken zy het hem te lastig, dan zullen zit daardoor de zoozeer door hen gevreesde verkiezingen provoceeren. Bepalen zU zich ter voorkoming van erger voor hen tot een dul- dingspoStiek, dan krijgt Lerroux misschien de kans om langs lijnen van geleidelijkheid de nieuwe verkiezingen voor te bereiden, totdat zij niet zooveel gevaar meer ópleveren voor het door de voorgaande regeering ernstig verzwakte leven van de jonge republiek. De belangwek kende vraag, die ook na de noodoplossing van Lerroux blijft openstaan, betreft dan ook niet de quaestie óf er nieuwe Cortesverklezlngen tn Spanje zullen worden gehouden, maar wanneer deze zullen worden gehouden. HAVANA. 14 Sept. Volgens een der officie ren. die in hotel National is opgesloten, en die beweert deze inlichtingen van betrouwbare zijde te hebben vernomen, is een escaaron ca valerie in Matanzas in opstand gekomen tegen president San Martin en een detachement in fanterie ontwapend. Dergelijke Incidenten zou den volgens den officier ook zijn voorgekomen in de provincie Santa Clara; deze mededeelin gen zijn echter niet bevestigd. Wel wordt aan genomen, dat de president om dictatoriale vol machten zal vragen, ten einde opstanden te kunnen onderdrukken. Hotel National moet nog steeds streng bewaakt worden. WASHINGTON, 14 Sept. (Reuter) Roosevelt heeft den procureur-genéraal, den minister van arbeid en den gouverneur van Pennsylva- nie bij zich geroepen teneinde de crisis in de steenkool-industrie te bespreken. In het Z.W. van Pennsylvanlë hebben m drie steenkolenmijnen onlusten plaats gehad waarbij 6 personen door schoten en 20 door knuppels werden gewond Deze onlusten be- teekenen het officieel begin kersstaking. De nieuwe maatregelen omvatten o.a. een belasting van 5 pet. op de winsten van obllga- tie-makelaars en een belasting van 4 pet. bij overdracht van aandeelen. De voorzitter van de New Yorksche beurs, Richard Whitney, heeft een krachtige waarschuwing gericht tot het gemeentebestuur, om de belastingen niet in te voeren. Hij zeide, dat anders de effecten handel uit New York zou kunnen verdwijnen, en dat de beurs, met de groote inkomsten, die daaruit voor de stad voortvloeien, zou kunnen ophouden te bestaan. Buit. Zaken geantwoord, -w—e Spaansche regeerlngscrisis is althans I 1 formeel en voor het oogenblik ..opgelost" Of de door den leider der gematigd repu- bllkeinsche Radicale Party, Lerroux, gevonden „oplossing" een duurzame zal blijken, staat ech ter nog te bezien. Toen de taaie en mln of meer dictatoriale premier Azana, die hoofdzakelijk op de meest invloedrijke party In de Cortes nJ. de socialisten steunde, eindelijk besloot te zwichten voor het zJ. onvoldoende vertrouwen, hetwelk de president der republiek Zamora en ook het volk in hem bleek te stellen, hebben wij ge schreven, dat de tyd in Spanje ryp was voor een grondige wyzlging in de regeeringspolitiek De uitslag van de in April gehouden gemeente raadsverkiezingen en van de onlangs gehouden verkiezing voor het staatsgerechtshof. dat tot taak heeft de handhaving van de grondwet te waarborgen, heeft bewezen, hoe sterk de onte vredenheid en de teleurstelling over Azana’s bewind onder het Spaansche volk zyn gegroeid en hoezeer de steeds krachtiger wordende oppo sitie in het parlement de sympathie had van de kiezers, wlen men de kans onthield om zich opnieuw aan de stembus uit te spreken. De felste opposant van Azana was Maura, de leider van de conservatief-republikeinen, die sinds eenigen tyd een krachtige obstructie voerde en met zyn partygenooten weigerde aan het parlementaire werk deel te nemen. Hy elschte en eischt nóg de onmiddeliyke uitschryving van nieuwe ver kiezingen. Dezen eisch baseert hy op het volko men juiste argument, dat de huidige Cortes, welke alleen gekozen zyn voor bet maken van een republlkeinséhe grondwet, dienen heen te gaan, nu dit werk voltooid is. Dit argument klemt te meer, nu het overduidelyk is geworden, dat de samenstelling dezer Cortes niet meer beantwoordt aan de politieke gezindheid van de meerderheid des volks. Het onbekookte enthou siasme der revolutie-dagen voor het socialisme is danig bekoeld en gevolgd door een reactie ten gunste van een meer gematigd republl- keinsch bewind. Het spreekt vanzelf, dat Maura groote verwachtingen voor zyn party koestert van eventueele verkiezingen. En dat die ver wachtingen allerminst ongegrond zijn, bewijzen zyn tegenstanders door alles in het werk te stel len om aan zulke verkiezingen zoo lang mogelyk te ontkomen. Op den duur zullen zy dit echter toch niet kunnen voihouden. venals aan den thans heengeganen Azana heeft Maura aan de door Lerroux ge vormde nieuwe regeering den oorlog verklaard. Hy is van meening, dat de kabinets formateur zich onvoldoende van zyn taak heeft gekweten. Wel zyn de socialisten uit de regee ring gezet en door vrienden* van Lerroux en meer gematigde republikeinen vervangen, maar daardoor is de toestand maar weinig beter geworden. Immers zoo lang de huidige Cortes worden gehandhaafd, zullen de socialisten met hun 114 zetels daarin de sterkste fractie blijven vormen en de ietwat meer naar rechts ge oriënteerde regeering het werken lastig maken. Lerroux schijnt persooniyk dan ook wel wat voor nieuwe verkiezingen te hebben gevoeld, maar op aandrang van president Zamora op Bich genomen te hebben het* eerst nog met de tegenwoordige Cortes te willen probeeren. De vrees, dat by nieuwe verkiezingen zoo hevig naar rechts gerukt kan worden, dat zelfs de republiek misschien moeilijk haar evenwicht zal kunnen behouden, zit er blijkbaar diep in. Het *11 ons dan ook voorkomen, dat de thans gevormde regeering-Lerroux hoofdzakelyk ten doel heeft, de ontstemming over het beleid der geëlimineerde socialistische ministers eerst wat te laten luwen en daardoor de al te rechtsche reactie af te zwakken, alvorens men zich aan nieuwe verkiezingen zal wagen. Zy sou dus een geleidelijken overgang moeten vormen naar een nieuwe politieke orienteering der Spaansche republiek. Of dit zal gelukken, zal voor een ANTWERPEN, 14 Sept. (VB.) Hedenmor gen heeft in de Leopoldstraat te Antwerpen een brutale roofoverval plaats gehad. Twee loopers van de Westminster Foreign Bank hadden by de Belgische Bank een chéque van 240.000 francs geïnd. In de Leopoldstraat ktvam hen een auto achterop. Plotseling greep een der inzittenden van den auto de tasch van den loopper waarop de wagen pijlsnel wegreed Van de au'obandieten geen spoor. Het num mer was bekend, doch he£ bleek een gestolen auto te zyn. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Voor buiten Alkmaar f 2.85 M«* geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnested - Haarlem Dr. Hertz, een der leiders yan de vroegere 8. D. P., die sedert 1920 lid van den Ryksdag is geweest, was de eerste getuige. Aan dé hand van foto’s gat hy een uiteenzetting van de wyze, waarop de bewaking in het Ryksdag-^ gebouw was geregeld. De getuige werd niet beëedigd. Dr. Hertz zette uiteen, dat onder het Rtjks- daggebouw onderpardsche gangen waren aan gelegd, waarvan een naar het paleis van Gö- ring leidt. (Reuter) Roose- optreden. om Je WASHINGTON, 14 Sept. (V. D.) De göu- verneur van de Federal Reserve Board. Eugene R. Black, en andere financiers hebben na be sprekingen met Roosevelt verklaard, dat de Amerikaansche regeering in het begin van October in een of anderen vorm een verdere inflatie zal Inleiden. De democratische senator Harrison (Missis sippi), die voorzitter is van de financieele com missie van den Senaat, verklaarde, dat hier waarschyniyk geen sprake zal zyn van een directe valuta-inflatie door middel van de bil jettenpers, maar dat naast grootere aankoopen van de Federal Reserve Banken op de open markt verdere maatregelen worden overwogen. In financieele kringen wordt aangenomen, dat hiermede hoofdzakelyk een verruiming van het credlet tot het doen stijgen van de grond stoffen pry zen wordt bedoeld. In verband met het meer en meer naderen van den openings datum van het Congres oefenen vooral Con gresafgevaardigden uit landbouwkringen een sterken druk op Roosevelt uit, om hem te be wegen tot nieuwe inflatlemaatregelen. ANKARA, 14 Sept. (VB.) Het Grieksch- Turksche verdrag is Donderdagmiddag te An kara geteekend. In politieke kringen wordt verklaard, dat het een militaire overeenkomst betreft. Griekenland en Turkije garandeeren wederzydsche veiligheid tegen lederen aanval en zullen ook op toekomstige internationale conferenties gemeenschappelijke vertegenwoor digers hebben. O LONDEN, 14 Sept. (Reuter) De attorney general tydens de Labourregeering verklaarde in zyn rede by de opening der internationale juristencommissie, dat de commissiegeenszins een proces kon ensceneeren. Zy wil slechts de buiten Duitschland beschikbare getuigenissen verzamelen, om den Ryksdagbrand voor de wereld op te helderen. De commissie onder neemt deze taak „wegens de klaarbiykeiyke moeilykheden, waaronder de beklaagden in Duitschland lyden". De commissieleden Nlttl, Moro Giafferi en Auber waren verhinderd de zitting by te wo nen. E>e te Leipzig voor de verdediging der ge- benoemde advocaat is op weg naar verslechtering Intreedt, zal het bedrag dat door de industrie in totaal aan arbeidsloon wordt uitgekeerd, dit jjgx met 390 miljoen dollars omhoog gaan. De verwachting is intusschen niet ongewettigd dat onder den invloed der ..Codes”, door de toenemende koopkracht, de industrie in de komende weken een groote op leving zal doormaken welke ten gevolge heeft dat de som der arbeidsloonen nog hooger sty- gen zaL et Is het doel van de wet op den natio nalen wederopbouw, de koopkracht van het volk te verhoogen en het aantal der werkgelegenheden, alsmede de loonen te verhoogen. Slaagt men er In dit doel te ver- wezeniyken, dan zullen de werkloozen en de arbeiders met verkorten werktijd weer werk vinden en een loon ontvangen dat hen in staat stelt een voldoenden levenstandaard op te houden. De voordeelen welke uit de nieuwe wet voor de arbeiders voortvloeien, vallen reeds thans op velerlei gebied waar te nemen. In de „Co des" der verschillende Industrieën zyn de mi nimum-loonen en de werktyden vastgesteld. Bovendien heeft men den werknemers het recht toegekend van gemeenschappeiyk in overleg te kunnen treden met de werkgevers voor alles wat het loonvraagstuk betreft. De kinderarbeid wordt afgeschaft. Zonder eenigen twijfel beteekent dit alles voor de werknemers een groote stap vooruit op den weg die voert naar een betere aanpassing van ons oeconomisch leven aan de eischen van den nieuwen tyd. De tewerkstelling en de som der in de in dustrie uitbetaalde loonen zyn in de maand Juli vooruitgegaan. Wanneer geen onverwachte ROME, 14 Sept. (Reuter). De H Stoel en de Estlandsche regeering zijn overeengekomen diplomatieke betrekkingen te herstellen. Te dien einde zal de Apostolische delegatie, die thans in Estland bestaat, worden veranderd in een nuntiatuur, terwyi Estland een diploma- tieken vertegenwoordiger naar bet Vatican zal zenden. De regeeringen van Engeland. Prankryk en Italië zouden momenteel deze kwestie behan delen. GENEVE, 14 Sept. Het internationaal beidsbureau heeft aan alle regeeringen. lid zQn van het bureau, vragenlijsten over de verkorting van den arbeidstyd gezonden^Weer in het byzonder wordt opgave verlangd van het aantal arbeiders, het aantal werkloozen. den wekeiykschen arbeidstyd, reeds Ingesteld» verkorting van den arbeidstyd. en de gevolgen der beperking tot veertig uur per week. Verder heeft het bureau den regeeringen verzocht mede te willen deelen, of zy het slui ten van een internationale conventie in zake verkorting van den arbeidstyd, door een in ternationale arbeidsconferentie, aanbevelens waard Ig achten. Verdere vragen hebben betrekking op het handhaven van het loonpeil, den vast te stel len duur van den arbeidstyd, en de mogeiyx- heid van afwyking van de bepalingen voor bepaalde industrieën. Nadrukkeiuk wordt gevraagd, of de arbeids tyd door de conventie op gemiddeld 42 uur per week by onafgebroken arbeid moet wor den vastgesteld. NEW YORK. 14 Sept. (Reuter) Ondanks de krachtige cpposltie van Wall Street heeft de begrootingscommlssle van de stad New York vier nieuwe belastingen goedgekeurd, welke echter nog goedgekeurd moeten worden door het college van wethouders, alvorens van kracht te worden. De nieuwe maatregelen omvatten ROME. 14 Sept. (V. D.) Op vlieghaven van Llttorio is heden aangekomen de Oostenryk- sche minister van financiën Buresch. Hy werd begroet door den Italiaanschen minister van financiën Jung en leden van het Oostenryk- sche gezantschap. Nog heden heeft in het Pa lazzo Ohigl de eerste zitting plaats gevonden van de Internationale commissie van advies voor de Oostenryksche leening. Naar verluidt zal Buresch dezer d^gen door Mussolini wor den ontvangen. ANGOLA (Louisiana) 14 Sept (Reuter). De 13 gedetineerden, waarop door 300 politie-be- ambten en 30 bloedhonden jacht wordt ge maakt, nadat zy Zondag uit de gevangenis te Angola waren ontsnapt, bevinden zich nog op zee. Naar verluidt heeft de vrouw van een der gedetineerden bekend, een revolver in de cel van haar echtgenoot te hebben gesmokkeld. Twee der vluchtelingen zyn gewond, toen de cipiers hen beschoten, en zy trachtten de te- lefoon-leiding te verbreken Hun metgezellen sleepten hen echter in een auto, die op het binnenplein van de gevangenis stond en wisten hen in veiligheid te brengen. Men gelooft dat de vluchtelingen de Missis sippi hebben ove^ezwommen of in gestolen booten zyn overgestoken. Zoodra en naar mate deze ommekeer Zich voltrekt, zullen de industrie en het algemeen belang even groote voordeelen genieten van de wet op den nationalen wederopbouw als de arbeiders. Het nationaal Inkomen bestaat voor verreweg het grootste deel uit de loonen der arbeiders en de verdiensten der farmers. Zoo dra het geheele volk weer in staat zal zyn om alles te koopen waaraan het een redeiyke be hoefte heeft, zullen wy de lange periode van oeconomische inzinking achter den rug heb ben. Ons wacht dan de taak, langs weten- schappeiyken weg tot een systeem te komen hetwelk het evenwicht tusschen productie en consumptie herstelt en in stand houdt. Aan de uitvoering van het bouwprogramma der centrale Tegeering zal in overeenstemming met de bepalingen welke de wet op den weder opbouw omtrent de openbare werken bevat, ten spoedigste begonnen worden. Duizenden ge schoolde en ook ongeschoolde arbeiders zullen uit deze bron een loon ontvangen hetwelk hen in staat stelt een redelyk leven te leiden. Het stygen van de algemeene koopkracht ten ge volge dezer loonen zal er toe bydragen dat de oeconomische opbloei bestendigd wordt en een nieuwe periode van „prosperity” beginnen kan. Het streven van het Ministerie van Arbeid is er op gericht, den oeconomischen toestand van den werkenden stand te verbeteren en de belangen der arbeiders aan de hand van de wet op den wederopbouw naar best vermogen te dienen. De commissie van overleg In arbeidskwesties wordt door generaal Johnson by het afsluiten van elke nieuwe „Code” evengoed geraadpleegd als de commissies van overleg der werkgevers en der verbruikers. De bijeenkomst der Enquête-commissie te Lon den voor onderzoek naar den Rijksdagbrand; het verhoor der getuigen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 1