De verdediging van v.d. Lubbe Koninginnehulde Steunveneening HET UNIFORMVERBOD RADIO-PROGRA MM A EEN ONDERHOUD MET MR. B. W. STOMPS MAANDAG 18 SEPTEMBER Dinsdag 19 Sept. 1933 Dinsdag in werking Socialisten verdeeld? Kinderhulde Geen Een strenge controle Vergunning geweigerd Avond hulde te De tentoonstelling geopend Relletjes te Groningen Merkwaardige genezingen REENS VEROORDEELD OPPENRAAY S.J. DR. R. Tot 14 dagen gevangenisstraf Een jubilaris met groote talenten doodstraf kan niet De BENOEMINGEN worden geëischt DRIEMAAL SCHEEPSRECHT In het bisdom Haarlem BURGEMEESTER DE RAADT Naar huis teruggekeerd Nieuwe parochie Geheime jeneverstoker^ ontdekt VISCH NAAR FRANKRIJK Sluiting der Staten** Generaal Communisten bespringen fascisten Laatste bekendmaking van den Haagschen burgemeester in zake Oranje-Dinsdag Miss Gleitz tracht weer het Kanaal over te zwemmen „Tegen studie hier te lande geen bezwaar” Ministerieee circulaire aan de burgemeesters Nieuwe maatregel van Minister Verschuur STUDENTEN UIT BELGIË EN ZUID-AFRIKA PRINSES JULIANA GAAT PROEFVAREN DE GEBEURTENISSEN TE BANNEUX Een. tal. van nieuwsgierigen lokkende ceremonie „roode Dinsdag” te Amsterdam „Moeder en Kind” Heerlen Het contingent verbruikt Teeltbeperking voor den tuinbouw Fakkeloptocht langs Huis>ten Bosch Met de „Zwarte Zee” De A.N.P. doet mee Dinsdag a.s. zal de advocaat zich melden aan het Huis van Bewaring te Leipzig Iedere verdediging afgewezen Oud worden! te LyonConcert o.l.v. M. Waersegers, 12 20 I 1 T. J. Verschoor mr. I. e en zijn genezen Q Nu is het tnogelük, zei mr. Stompe ons, dat BATAVIA, 16 Sept. (Aneta.) Het Hoog» gerechtshof voor Ned.-Indlë heeft het von nis van den Raad van Justitie te Batavia bekrachtigd, waarbij de mulo-onderwijzer Reens wegens het uiting geven aan gevoe lens van minachting jegens de Regeering van Ned.-Indië werd veroordeeld tot veer- ti«n dagen gevangenisstraf. I i J 8 8 8 7 1 4 4 S 7 7 1 7 1 1 4 9 3 3 4 3 5 7 1 3 9 6 0 3 1 7 1 1 7 3 3 3 4 6 9 5 3 9 5 6 0 5 1 7 9 9 0 5 1 1 3 1 3 1 I 3 Kahmann 8c Steger, Nieuwe Gracht 57, Haar- -- v. O.) wat u (Reeds geplaatst In een gedeelte van onze vorige oplaag). Mercedes Gleitze, de Engelsche zwemster die voor de derde maal in dit seizoen een poging deed om het Kanaal over te zwemmen, heeft na vijftien uur moeten opgeven. Banneux de >1 I- 5 8 0 6 1 0 4 0 9 4 4 6 3 0 3 0 7 3 6 7 7 5 e 3 gramofoon- HollAnder”, Vervolgens Is bij Bisschoppelijk besluit te Am sterdam een nieuwe parochie opgericht onder den naam van den H. Stephanus. Tot pastoor aldaar werd benoemd de Weleerw. Pater J. M van den Berg en tot kapelaan aldaar de Wel eerw. Pater H. W. Peters van de orde der Con ventueelen. Zaterdag beeft mr. Stompe zich naar bet Duitsche Gezantschap te Den Haag begeven om zich te vergewissen of hl), en zoo ja, onder welke voorwaarden de verdediging van Van der Lubbe op zich zou kunnen nemen. Daar verzekerde men hem het heel begrijpe lijk te vinden, dat een landgenoot als ver dediger of raadsman van v. d. Lubbe zou op treden, en men meende, dat daartegen ook geen bezwaar zou worden gemaakt, mits daartoe de beklaagde aelf het verlangen te kennen geeft. In een Zaterdag voor de R. K. Baroneesche Tuinbouw voor Breda en Omstreken uitge sproken rede heeft minister V e r*s c h u u r o.m het volgende gezegd: VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Walthei vac LaJ 1 0.30 a&vz v uca jvro. a x .w Gram. muz. 12.00 Sluiting. Jn tegenwoordigheid van vele geestelijke wereldlijke autoriteiten is Vrijdagnamiddag te Heerlen geopend de tentoonstelling „Moeder en Kind", welke in samenwerking met de R.K. Prinses Juliana is voornemens begin Octo ber den proeftocht mee te maken van de sleep boot de „Zwarte Zee" van de N. V. Smit Co.'s Sleepdienst, directeur de heer Murk Seis, te Rotterdam. Hij verklaarde, dat hij. alhoewel hij ver schillende malen communisten, die voor de Haarlemsche rechtbank noesten terechtstaan heeft verdedigd, niet tot de communistische partij behoort. Het Is. gelet op de buitengewone belangstel ling. onmogelijk dat vereenigingen en oranl- satles zich met al hunne leden opstellen langs den weg. waarlangs de koninklijke stoet zich na de openingsplechtigheid begeeft. Aan be sturen en deputaties van vereenigingen. die zich daartoe bij 't Haagsch Comité voor Volks feesten (secretariaat: Koningin Emmakade 126. 'sGravenhage) aanmelden, worden echter toegangsbewijzen uitgereikt welke recht geven op het Innemen van een bepaalde plaats aan het Lange Voorhout met ten hoogste 35 per sonen. De wet tot invoering van het z.g. ■niformverbod zal reeds aux Dinsdag in werking treden. Het dragen van uniformen en zichtbare onderrcheidingsteekenen met politieke strekking, zal das dan niet meer geoorloofd zijn. De Minister van Onderwijs, Kunsten en We- tenschappen heeft den colleges van curatoren der Hoogeschool bericht, dat tegen de Inschrij ving van studenten van Belgische nationali teit en van hen, die het onderdaanschap van de Unie van Zuid-Afrika bezitten, geen be zwaar bestaat. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: Pastoor te Zaandam: den Wel eerw. heer J. H. M. S. van der Marck; te Schermer: den Weleerw. heer P. L. Ch. van der Moer, die kapelaan was te Amsterdam (O. L. Vrouw Onbevl. Ontv.). Vervolgens tot Rector te Zaandam (St. Jans- stichtlng): den Weleerw. heer C. N. B. Nujjen. thans conrector te Amsterdam (St. Joës. de Deo). Tenslotte tot kapelaan te Voorhout: den Wel eerw. heer G. P. Bakker, die kapelaan was te Rotterdam (H. Laurentius). In een circulaire van den Minister van Bin nenlandsche Zaken aan de burgemeesters wijst deze er op dat als orgaan van steuhverleening slechts kan optreden het college van B. en W. dan wel op aanwijzing van dit college de ar beidsbeurs of het bureau voor maatschappelijk hulpbetoon. Het orgaan is niet bevoegd zonder door den Minister verleend? machtiging eenigerlei wijzi ging in de bepalingen der steunregeling aan te brengen. De Minister herinnert eiaan dat het uitoefe nen van een strenge contröle met betrekklug tot de aanvragen van ondersteuning noodzakelijk is. Naar hem gebleken is ontbreekt hieraan vrij- veel en hij dringt daarom nogmaals op een strenge contröle aan zoowel ten aanzien van all? factoren, welke noodig zijn om de beoordee lt ng van de vraag of en zoo ja hoeveel steun dient te worden verleend, als tijdens de onder steuning nauwlettend wordt nagegaan of zich in de gezinsomstandigheden geen wijzigingen hebben voorgedaan, terwijl er steeds op dient te worden gelet of de loonen in het bedrijf waartoe de ondersteunde behoort, zijn gedaald. Zooals wij reeds berichtten, heeft de familie van v. d. Lubbe mr. B W. Stomps te Heem stede bereid gevonden den hoofdverdachte van het Rijksdagbrand-prooes, dat Donderdag as zal aanvangen te verdedigen. Miss Mercedes Gleitz doet voor de derde keer in dit seizoen een poging om ove^ het Kanaal te zwemmen. Bij South Foreland is zij In zee gegaan. LUXEMBURG, 1191 M. 7.00 Uitzending voor België. Lichte gramofoonmuzlek: 7.45 weeroverzicht; 7.50 symphonlach concert van gramofoonplaten: 8 30 causerie over een actueel onderwerp In het Fransch; 8 40 lichte gramofoonmuzlek. 9 00 nieuws berichten In het Franseh; 9.10 voortzet ting concert lichte gramofoonmuzlek; 9 45 nieuwsberichten In het Dultsch; 9.55 dansmuziek en gramofoonmuzlek; In de dlv. pauzes: slotnoteerlngen en goederen prezen; daarna sportberichten; Aankon diging in drie talen. Zaterdagmorgen heeft de heer J. L. de Raadt, burgemeester van Muiden, die het slachtoffer werd van de schietpartij in het raadhuis aldaar, het Burgerzlekenhuls te Amsterdam verlaten. De burgemeester begaf zich loopende naar den gereedstaanden auto en reed vervolgens naar zijn plaats van inwoning. Er was eenlge publie ke belangstelling. Met het gebruikelijke ceremonieel heeft gis terenmiddag de sluiting plaatsgehad van de korte, maar door de wetsontwerpen, die zü zag aangenomen, toch zeer belangrijke buitenge wone zitting 1933 der Staten-Generaal. Het waren de Kamerontbinding en de vervroegde verkiezing, die deze zitting inschoven tusschen het ontijdig geëindigde zittingsjaar 1932/ 33 en de as. Dinsdag door Hare Majesteit te openen zitting 1933/*34. Het huzarenescorte, dat de gala-calèche van den Minister van Binnenlandsche Zaken be geleidde, trok weer zijn grauwen rechthoek binnen, het zonomschenen en menschenom- zoomde vierkant van het Binnenhof. Sabels wierpen haar llchtreflexen en, als de militaire politie, opgesteld voor den Ingang der Tweede Kamer, stram de gewerkolven op de oude klin kertjes vallen deed, kwam er een echo terug van den kant der Ridderzaal. De nieuwe Minister van Binnenlandsche Za ken. Mr. de Wilde, binnengeleid door de Eer ste Kamerleden Prof. Kranenburg In hooglee- raarstoga en de Savornin Lohman in het ambts- costuum van den senator en door de Tweede Kamerleden ir. Bongaerts. mr. van Rappard. Kampschoer, alle drie in ambtsgewaad, en Qpymaer van Twist in generaalsuniform, heeft zich van zijn taak gekweten met honderd per cent van de waardige statigheid, welke bij dit soort plechtigheden past. De buigingen, die hij naar het bureau van den president en naar links en naar rechts maakte, en de wijze, waarop zijn korte toespraak tot de vergaderde Eerste en Tweede Kamerleden richtte, zou zijn voorganger, de in het vervullen van dergelijke functies doorknede jhr. Ruys de Beerenbrouck hem niet verbeterd hebben. Degenen, die vóór de plechtigheid hun si gaar gedeponeerd hadden In pers- of wacht kamer. vonden haar nog brandende, toen de geprulkte koetsier op de felroode bokbekleeding de ranke koets alweer zwenken deed door de poort aan de Buitenhofzijde. Zóó kort was ook nu weer deze tal van nieuwsgierigen naar de city lokkende ceremonie. Het baarde eenlge verwondering dat bij de II behandeling van het Uniformverbod in de Eerste Kamer de heer W lt>a u t by het begin van het debat en nadat hij den Minister had gehoord, een nietszeggend speechje hield, fei telijk alleen om te verklaren, dat hij geen stemming zou vragen, maar genoegen zou nemen met de aanteekening. dat hij en zijn partügenooten beschouwd wenschen te worden als tegen het wetsontwerp te hebben gestemd. Er waren meer dan leden gehoeg om een stem ming tte houden, zoodat de figuur wel vreemd was. Thans vernemen wij. dat de socialisten in de Éérste Kamer verdeeld waren, en dat b|j een stemming een minderheid van deze fractie zich vóór het wetsontwerp zou hebben ver klaard. dns voor het verwijderen van roode vlaggen uit optochten. Achteraf is het dus wel Jammer, dat er niet gestemd is. want nu zullen 'y wjj het juiste omtrent de inzichten in die partij wel nooit te weten komen. Een Reuter-telegram uit Parijs bericht, dat volgens het Journal Offlciel" het drie-maande- lijksch contingent voor den Invoer van gedroog- Men schrijft ons: Op den 26sten September as viert pater van Oppenraaij het 60-jarig feest van zijn Intrede In de Sociëteit van Jezus. Dien dag is het ook feest voor ons. Voor de oud-leerlingen die hij godsdienstig en geestelijk vormde, voor al degenen wlen hU leiding en raad gaf en daardoor tot zijn vrienden maakte, voor iedereen gelijk, die ooit met hem in aan raking kwam. Immers dat beteekende meteen, zün vereerder worden; ja, zoolang zijr groote mannen eeren behoort tot de daden van een cultuurvolk, is het dien dag feest voor katho liek en ook voor niet-kathollek Nederland. Deze kleine man is immers een onzer groo- ten. Klein is hü niet alleen In gestalte, maar vooral in de diepe geestelijke beteekenls. om dat hij, naar het Woord van den Goddelijken Meester", als kind wilde zün. teneinde het rijk der hemelen binnen te gaan Groot is hij vóór alles om den adel waarmede hij zijn Priester schap draagt, dan, om zijn eruditie, zijn geest, zijn blijmoedigheid in alle levensomstandighe den, de warmte van zijn hart, men kan zeggen Bonder tegenspraak te vree zen. dat is groot als welhaast geen andere zoon van ons kleine land in de laatste decenniums, op het gebied van echt christelijke beschaving in den wüdsten zin des woords. In 1914 verliet hij ztfn land om in de Eeuwige Stad den Generaal zijner Orde als Assistens Germanise ter zijde te gaan staan. Zijn zorgen- sfeer werd van toen af heel belangrijk vergroot, want bjj Nederland hij was toen Provin ciaal kwamen België, Duitschland, Zwitser land, Oostenrijk. Hongarije, Polen, Joego slavië en Tschecho-Slowaküe hem opelschen. HIJ werd leider van 4600 leiders op geestelijk en cultureel gebied, verspreid over een groot ge deelte van Europa. Zijn talenten ontplooiden zich al maar meer, nieuwe ontloken bij de oude, zijn invloed werd steeds grooter, zijn nationali teit verveelvoudigde zich als het ware, of lie ver, hij geraakte er boven uit; maar toch, voor zijn eigen volkje bleef hij dezelfde, een harte- lijke, sterk verknochte vaderlijke vriend, altijd vol attenties, en, natuurlijk, fijne attenties. Het is eigenlijk niet noodig hieraan iets toe te voegen. Voor hen, die hem kennen was het reeds onnoodig veel, voor hen die dat voor recht missen, kan het toch nooit genoeg zijn. Daarbij, de historie van mannen, die ieder een behoort te kennen, blijft bewaard tot na hun dood. en. Goddank, pater van Oppenraaij leeft nog, hij Is, zooals hijzelf het uitdrukte, bij zijn 60ste levensjaar zijn tweede Jeugd pas in gegaan. Da ondergeteek*nden wilden hem eeren en huldigen op zijn feest, os. door hem een blij vend souvenir aan te bieden: en zij wenschen idereen in de gelegenheid te stellen daaraan mede te doen. Wil daartoe vóór 33 dezer uw naamkaartje opzenden aan het adres van den •UObb ondergeteekende, en glreeren (Nr. 194037 de. gezouten en gerookte vlsch In Frankrijk, toe gestaan tot 30 September, verbruikt is. Te omstreeks 4 uur in den namiddag zal de Koningin na afloop van de klnderhulde in den Paleistuin langs een nader te bepalen weg een rijtoer maken, opdat alle leden van ver eenigingen en organisaties in de gelegenheid zullen rijn om Hare Majesteit te zien en Haar toe te ju‘chen. Zü zullen rich dan langs dien weg kunnen opstellen op de door de politie aan te geven plaatsen, waartoe de vereenigin gen en organisaties vóór Maandag 18 Septem ber as. te 13 uur. onder mededeellng van het aantal deelnemers, een verzoek moeten doen aan den hoofdcommlssaris van politie te's Gra- venhage Op Dinsdag 19 September zullen aan de spoorwegstations en aan de Ingangen van de stad de aldaar dienstdoende inspecteurs van politie zoo noodig nog aanwijzingen kunnen geven. De politie heeft Zaterdag een inval gedaan bij een boer aan het Meester Cornelispad te Zaandam, die reeds lang verdacht werd jene ver ste stoken. Hier werd een volledige en in volle werking zijnde distilleerderij aangetroffen voor het sto ken van jenever. De installatie werd in beslag genomen, bene vens een vat met 60 liter jenever en drie vaten In gisting. Te voren was in een leegstaand huls aan de Bloemgracht eveneens een dergelijke Inrichting ontdekt. Dit werd voorloopig geheim gehouden, om met meer kans van slagen een inval te kunnen doen aan het Mr. Cornelispad. V. d. Lubbe heeft echter op een desbetref fende vraag van mr. Pauwels afwijkend geant woord. Dat het telegram Inderdaad het gevoel van v. d. Lubbe weergeeft behoeft, naai de meenlng van mr. Stomps niet te worden be twijfeld. Hij heeft brieven van V. d. Lubbe ge lezen, waarin hetzelfde wordt gezegd. „Doet maar geen moeite”, schreef hij eenigen tijd geleden aan zijn familie, „om een verdediger te vinden, want ik wil hem niet hebben. De motieven, waarom niet, zijn hier niet bekend. Teneinde het huldebetoon aan Hare Majes teit de Koningin bij gelegenheid van de ope ning van de Staten-Generaal op Dinsdag 19 Septeniber as., waartoe men zich allerwege opmaakt, goed en regelmatig te laten verloo- pen, wordt ons verzocht nog eens nadrukkelUk de aandacht te vestigen op de voornaamste punten in de laatste bekendmaking ter zake van den burgemeester van den Haag. Het 4s Zaterdagavond in Groningen zeer ru moerig geweest. Om 9 uur coljsorteerden op de Vtschmarkt, het centrum van de stad, fas cisten met lectuur, zjj werden plotseling door communisten besprongen. Er ontstond een vechtpartij en een groote volksoploop, die spoedig door de politie uiteen werd gedreven. Er moest met behulp van de wapenen ruim baan worden gemaakt. Een jongetje en een meisje, die zich tusschen' het publiek bevonden werden gewond. Er werden gevoelige klappen uitgedeeld; te ongeveer half tien was de orde weer hersteld. Gra ta ruet, bariton, gr pi.) Gelooft toch niet, dat deze geweldige crisis in eenlge Jaren tot het verleden zal be- hooren. en gelooft toch niet, dat wij de groote leveranciers van land- en tuin bouw en zuivelproduc ten van Europa zullen blijven. Donkere wol ken pakken zich sa men en zware tijden staan te wachten, zoo dat in de komende Jaren de grootste soberheid zal zijn geboden. De minister hoopte, dat ook in dezen moei lijken toestand en in de toekomst de land en tuinbouw achter de regeering zullen blijven staan ook ai sou deze, niet volledig te begrij pen. hard-schijnende maatregelen moeten ne men, zooals wettelijke voorschriften voor teelt beperking enz. R-K. Ver. Moederschajwzorg te Heerlen, geeft een overzicht van de toename van het aantal bevallingen en verpleegdagen en heeft een mo derne kraamkamer ingericht. Een heele aparte stand is die welke een beeld geeft van moderne kinderverpleging. In dezen stand Is een ma quette 1/13 van de ware grootte, voorstellende opname boxen, een klnderzaal en gesloten en open boxenafdeeling voor zuigelingen, gelijk deze aanwezig zijn in het St; Joseph-zieken huis te Heerlen. Zusters en personeel van het ziekenhuis heb ben eer van hun werk, het is vernuftig gevon den, practlsch gemaakt en dat in zoo n korten HJd en geeft een goed beeld van de werkelijk heid. Hoe prachtig het Llmb. Groene Kruis spe ciaal in de mijnstreek werkt bewijst ook de stand, waarin tengestelt de verpleglngsartike. len. welke aan de leden gratis in bruikleen worden afgestaan. Volgende stand geven een sprekend bewijs van hetgeen gedaan wordt voor de bestrijding van de tuberculose. Van de niet minder dan 42 stands, welke alle betrekking hebben op .Moeder en Kind" noemen wjj nog: Onderwijs en Veilig Verkeer, R.K. Kleuterhuis, Hulshoudonderwijs, FröbeL onderwijs, Mcntessori-onderwijs, Ambachtson- derwjjs. Schoolwerktuinen, Moedercursus, Mo delboerderij. K. J. V., Geneeskundig Schooltoe zicht, Wijkverpleging, Huisvlijt en het Patro- naatswerk. de Jonge Werkman, R.K. Verken- nersbeweglng. Woningbouw in de Mijnstreek. Klnderkoloniehuis te Bunde, welke alle weer geven wat In Limburg gedaan wordt. Het Is een tentoonstelling, welke veel te zien qn te leeren geeft en In ofiset en uitwerking schitterend geslaagd is. Zij werd door dr. Koe. nen de beste genoemd tot op heden gehouden. Initiatiefnemers en uitvoerders hebben eer van hun werk. In het succes deelt ook en niet het minst de R.K Mlddenstandsvereenlglng te Heerlen, die aan deze tentoonstelling een mld- denstandstentoonstelllng verbond, waarop niet minder dan 44 stands. De tentoonstelling, welke een groot gedeelte van het Bekkerveld beslaat} duurt tot 24 Sept. De afdeeling Den Haag van het Nationaal Jongeren Verbond heeft op Dinsdag 19 Sep tember as. een fakkeloptocht georganiseerd mft toestemming van den burgemeester van ’s Gra- venhage. welke optocht des avonds voor H. M. de Koningin langs het Paleis Huls ten Bosch zal defileeren. Vereenigingen, muziekkorpsen en indlvlduee- le personen, die hieraan wenschen deel te ne men. wordt verzocht zich ten spoedigste op te geven aan het secretariaat van de afdeeling den Haag van het N. J V. Lange Houtstraat 1 te den Haag. De stoet zal te half acht worden ojogesteld op de Carel Reinierszkade. Fakkels zfjn ter plsatse verkrijgbaar. Deze fakkeloptocht vindt plaats om al die genen. dte~-ntet in de gelegenheid waren Z>* terdagmTTOSg of Dinsdagavond H. M. de Ko- sailngin te huMigen. in staat te stellen dtt des avonds te doen. De communistische partij had vergunning gevraagd voor een demonstratie op 19 dezer op het IJzclu bier rein te Amsterdam, gevolgd door een optocht. Wekenlang al roept „De Tribune” de ar beiders op deel te nemen aan de demonstra tie op den „rooden Dinsdag”. Naar wjj thans vernemen, heeft de burgemeester zoowel voor den oplacht als voor de démon stratie vergunning geweigerd. De C. P. H. be’egt thans Dinsdag a.s. eenlge vergade ringen In Bellevue en de Diamantbeurs. HII.VER8M. 1875 M. 8 00 AVRO Gra mofoonmuzlek. 9.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram, muziek 10.30 Omroeporkest. 11.00 R.V.U. Mevr. H. L. GoemanaGeertaema Becke- rlngh over ..Hulsvrouwenoverpeinzingen”. 1130 AVRO Gram.muz. 13.00 Aansluiting met het Binnenhof te Den Haag. Oogge tuige verslag van de plechtige opening van de Staten-Generaal door de heeren D. Hans en W. Vogt. 2 00 Gram muz. 330 Zang door Gerard Holthaua. bariton, a. d. vleugel Egbert Veen 3 00 Gram muz 4 00 Vlooireel tal door Colette Frantz a. d. vleu- gel Egbert Veen. 4.30 Radio kinderkoor o. I. v. J. Hamel. 5.00 voor de kinderen. Mevr. Ant. v. Dijk 530 Omroeporkest O.1.V N. Treep. 8.30 R.V.U. H Ch. G J. v. d. Mandere „De nieuwe programma's der Volksuniversiteiten." 7.00 AVRO Omroep orkest o.l v. N. Treep. 7.30 Causerie door D. J. H Schuurmans Stekhoven ..Schok land". 8.00 Vaz Dlas. 8 05 Gram muz 8 30 Aansluiting met het Plein 1813 te Den Haag. Ultz. v. d. Taptoe, gegeven door de Kon. Militaire Kapel o.l.v. Kapt. C. L. Waltper Boer. 9.00 Gram.muz. 930 Ko- alos 10.00 D. Hans „Mlllloenennota”. Kovacs La Jos. 11.00 Vaz Dlas. 11.10 WEENEN, 517 M. 7.08 Soljstenconcert 8.50 Concert door het Weensch Phllharmonle- orkeat o.l.v. Clemens Krauss. 1035 Populair concert. WARSCHAU. 1412 M. 5.35 Sollsteneoncert. 8.55 Mevr. J. Paplnska slngt. 735 gram - muziek. 830 Concert door het omroeporkest o.l.v. J. Ozlmlnskl. 1030 Dansmuziek. BEROMONSTER. 4«0 M. 530 muziek. 830 ..Der fllegende opera van Wagner. Middenstandsvereenlging gehouden wordt. Het woord wefd gevoerd door dr. H. P. J. Koenen, kinderarts te Maastricht, voorzitter der Med. Sociale communie, den heer F. Ritsen, voorzitter van de R.K. Mlddenstandsvereenlglng. den heer V. M. Van den Kamp, voorzitter van den burgemeester van Heerlen den heer M. Van Oninsven. Zoowel dr. Koenen als de burgemeester van Heerlen hebben onder Instemming hulde ge- bracht aan wijlen dr. Clemens Meuleman voor alles wat deze voor moeder en kind gedaan heeft. Nadat de burgemeester de tentoonstelling ge. 1 opend had werd door het uitgelezen gezelschap i een rondgang gemaakt. i Toont de tentoonstelling In bepaalde opzich- i ten hetzelfde beeld als die gehouden in andere plaatsen, toch heeft zjj een eigen cachet, dat i sterk tot uiting komt in de satnds, welke een Llmburgsch karakter dragen. Duidelijk komt tot uiting, hetgeen in de la tere jaren In Limburg in het bijzonder in de mijnstreek voor „Moeder en Kind" gedaan is en wordt. Zoo geeft de Prov. Ver. „Het Llmb. Groene Kruis” een overzicht van den groei der Prov. Ver. en hare diverse takken van dienst en het Centrale Groene Kruis te Heerlen gegevens en overzichten met betrekking tot het werk van de drie afdeellngen in de gemeente. Het consultatiebureau voor zuigelingen en voor a s. moeders is up to. date ingertcht. De De ANP (A'gemeene Nederlandsche Po litiebond) zal Dinsdag as deelnemen aan het défilé te Den Haag. De afdeellngen en kringen zullen zich ver zamelen te 11 uur voorm. op bet Stations plein Holl. Spoor te Den Haag. Inlichtingen Zijn te Verkrijgen aan het secretariaat afd Dep Haag, J. Visser, Burgemeester v. d. Werff- straat 161. Naar mr Francois Pauwels ons mededeelt, heeft hij een brief ontvangen van den toege- voegden Dultschen verdediger V. d. Lubbe, waarin deze hem mededeelt, dat v. d. Lubbe in tegenwoordigheid van den tolk heeft ver klaard. dat hij iedere verdediging afwijst Deze afwijzing slaat dus niet op een bepaal den verdediger, doch v. d. Lubbe wenscht blij kens deze mededeellng In het geheel niet ver dedigd te «orden. Ik mij desondanks In het Huls van Bewaring, waar v. d. L. zit opgesloten, ga presenteeren met een brief, waarin de familie mj verzoekt de verdediging van v. d. L op mij te nemen, en dat v. d. L. dan mijn hulp aanvaardt. Maar de kans bestaat ook. dat *k ook dan word ge weigerd en onverrichterzake naar huls moet terugkeeren. Toch ben ik van plan te gaan Ik ga as. Dinsdag naar Leipzig en zal mU daar in het Huls van Bewaring aanmelden. Wanneer ik als verdediger wordt toegelaten, zal ik wel eenlge weken In Duitschland blijven, en moet ik beginnen met de stukken te bestu- deeren, en de vijftig getuigen, die in deze zaak zijn gedagvaard een bezoek te brengen. Op onze vraag of hij eenlg perspectief ziet In de verdediging antwoordde mr Stomps, dat er voor de verdediging een aantrekkelijke kant aan de zaak zit. De noodverordening namelijk, waarbij op daden van hoogverraad, waaronder ook de brandstichting in net gebouw van den Rijksdag wordt gerekend, de doodstraf wordt gesteld werd pas van kracht na de brand stichting en nu Is het volgens Hollandsch recht, ja, volgens de rechtsopvattingen van de geheele wereld, niet juist dat aan een derge- Hjke wet terugwerkende kracht wordt gegeven, dat dus aan v. d- L. een straf zou worden opgelegd „de doodstraf”, die. toen het mis drijf werd gepleegd daarvoor niet gold. Mr. Stomps vertelde ons dat de familie van v. d. L. zistk tot hem heeft gewend, nadat zij eerst een anderen advocaat te Haarlem had aangezocht. Deze had echter geen gelegenheid aan het verlangen der familie te voldoen en had haar naar hem verwezen. HUIZEN, ZM M. 8.00 KRO Morgen- concert. 10:00 Oram.muó. 1130 Godsd. halfuurtje door pastoor L. H. Perquln. 12 00 Pol. her. 13.15 KRO-sextet o.l.v. P. Lüstenhouwer. 1.45 Rustpoos. 3.00 Vrou wenuurtje. 3.00 Zang- en vloolrecltal door W. Hesslnk. bas en L. Coenen. piano 4.00 H.IJt.O. Ults. voer de Rottcrd.ver. tegen trekhondenmlsbnux en voor de Ned. ver. van spiritisten ..Harmonie 4.30 F. P. J. H Cllnge Doorenbos. liedjes enz. 4.45 Gram muz. Lezing over spiritisme. 5.10 KRO Gram.muz. 5 30 De KRO-Boys o.l.v. P. LustenhoUwer.. 7.00 Pol. ber. 7.15 Gram, muz. 735 Ir. L. J. M Feber „Lenln en Gandhl" 7.45 Verbondskwartlertje 8.00 KRO Orkest o.l.v. Joh Gerritsen 830 Vaz Dlas. 8 35 K.R.O.-orkest 9 30 gram -muz. 9.45 Pianospel door George v. Renesse. 10 00 KRO Orkest. 10.30 Vsz Dlss. 1035 KRO-Boys o-l.v. P. Lustsnhouwsr. 13.00 Sluiting. Oud wordenWelk een tragiek en welk een blijdschap ligt er in. We hebben onlangs gegekscheerd dat de wereld een oude mannen- en vrou wenhuis A>u worden indien we eens allemaal heel, heel, heel lang konden blijven leven. Maar tochhoe vre dig en prettig zou het voor ons jon geren zün indien zooveel lieve vrien delijke goede oude menschen die onze jeugd eens verblijdden, nog rondom ons waren! Of 't voor die oudjes zelf pleizierig ware is een an dere vraag die we toenmaals aan stipten. Doch voor ons ware het een genot en een voordeel indien we die g^n le- wie we BRUSSEL, 509 M. 12.20 Concert door het kleine orkest vsn het NJ.R. o.l.v. P. Leemans. 5.2t) Orkest door het Omroep orkest o.l.v. Jean Kumps. 0.50 Concert d. het kleine orkest van het N.I.B. o.l.v. P. Leemans. 8.20 Orkest door het radlo-orkest o.l.v. Pranz André. 9.20 cóncert door het omroep-symphonieorkest o.l.v. Jean Kumps. K ALVNDBORO. 1154 M. 12 20 Het strijkorkest van hotel ..d Ansleteme** o.l.v. Max Skalaka. 3.20 Louis Prelrs orkest. 11 25 Dansmuziek door de band van restaurant „Lodberg o.l.v. Richard Johansen. BERLIJN’, 419 M. 4.50 populair doneert 8.25 Wsgnecconcert. 9.20 Programma ge wijd aan Carl Marla von Weber. 10 20 Dans muziek door de George Nettelmann-kapel. s .HAMBI RG. M. 11.50 Concert door ’t kleine omroeporkest van Heilsberg o.l.v. Eugen Wllcken 2.30 Gramofoonmuzlek. 5.50 gevarieerd programma. 1Ö50 Concert door t Norag-orkest o.l.v. José Eibenschütz. LAN’GENBERG, 472 M. 12.20 Populair concert door „Die fröhliche Pünf”. 1.50 con cert door het Westfaalsche omroeporkest o.l. v. Werner Göhre. 5.20 Vesperconcert. 5 50 „Pür jeden etwas”, gevarieerd gramofoon- platenconcert, p.25 Gevarieerd programma. „Und alles 1st muslk.” BAVENTRA’, 1554 M. 12.50 Concert door het Paramount Astoria orkest o.l.v. Anton. 1.50 Concert door het Midland Studio or kest o.l v Frank Cantell. 8 15 Uitzending van het eerste en tweede bedrijf van Puc cini's opera „La Boh.me”. 10.60 Lew Stone en z\jn band In ..Monseigneur*'. PARIJS, (Eiffel), 1448 M. 8.50 uit de opera te Lyon: Concert o.l.v. M. Waersegers, mm. v. solisten. PARIJS. (Radio) 1724 M. mofoonmuzlek. 8 20 Gramofoonmuzlek zang door Edouard Maubout 9.50 Scandinavische muziek MILAAN, 331 M. 8 00 gramofoonmuzlek. 8.20 gramofoonmuzlek. 8.50 operette-ult- zendlng. ROME, 441 M. 8.35 Gramofoonmuzlek. 9.08 „II Toreador”, operette cab Caryll en Monckton. verstandige oudjes zooals zeres terecht opmerkt tot o zoo graag gingen, nog om raad en voorlichting konden vragen of wat tioost en opbeuring van hen konden ontvangen. Intusschenwij hebben 't niet voor het zeggen.... gelukkig. Eén is er Die Heer is van leven en dood en Die niet naar twistgesprekken of twistgeschrijf luistert wat beter wa re! Hij heeft ons dit leven als door- gangsreize gesteld naar de eeuwig heid in telkens nieuwe wisselingen van geslachten.... Als Hij roept ge hoorzamen allen. lem; onder het motto: Hulde P. aan het geschenk wilt bijdragen. Dat geschenk zal bestaan uit eenlge gebrand schilderde ramen (er zijn er 22 noodig, die 500 lire per stuk kosten) naar zijn keuze, in de ka pel van de Curie te Rome, opdat In perpetuam memorlam het licht daar binnentrede door zijn Nederlandsche vrienden, ten bate van hen, die na hem zullen komen In de Sociëteit, wiens groote zoon hij is en geweest zal zijn. Wjj we ten dat hem dit welkom zal wezen, al weet hij zelf niet, wat hem boven het hoofd hangt, en ook tot 26 dezer onbekend moet blijven. Het adres van pater van Oppenraaij is: Borgo 8, Spirito 5, Rome 113. Mr. J. M. J. F. Andreoli; Prof. Dr. J. A. J. Barge; F. J. M. Bonke, Arts; Mr. F. M. A Haff mans; Mr. A. J. M. Hendrix; Dr. W. B. Huddleston-Slater; Mr. H. P. J. M. Loeff; Dr. H. W. E. Moller; D. W v. Nlekerk, Note; Prof. Dr. F. RoeU; Prof. Dr. A. M. A. A. Steger, Lanckhorstlaan 36, Haarlem; L. C. M. Steger, Arts; Mr. A. M. A. van der Ven; F. A. M. van der Ven; Mr. Dr. P. J. Wittemah; Mr. A. L M. J. bn. van Wijnbergen; J. c. h Zondag Het maandschrift .Banneux-Tancrémont” maakt melding van de genezing te Banneux van den Spanjaard Benito Pelgri-Garcia, een oud-anarchlst. De man had een zware verwon ding opgeloopen aan den rechterarm, tenge volge van de ontploffing van een stuk gietijzer. De arm dreigde te moeten worden afgezet, daar hij meer en meer aangetast werd door koud vuur. Geen geneeskundige hulp kon meer ba ten. Ter bedevaart gegaan naar Banneux op Woensdag 22 Augustus, reikte de Spanjaard den zieken arm naar Onze Lieve Vrouw en niet kunnende bidden, zeide hjj met aandoenlijken- eenvoud: „Ziehier mijn arm. genees hem; toon, dat gij werkelijk de Lieve Vrouw der Armen zijt.... ik kom van zoo ver, opdat gij mij ge nezen zoudt”., Na zün arm gedompeld te hebben in een em mer water uit de Maria-bron, kon hü zün hand plotseling ojpenen en dichtknüpen. Hij trok hem uit het water, uitroepende, dat hü was. Voorts maakte de Brusselsche „Standaard” nog melding van de volgende merkwaardige genezing Zü betreft een 3-jarig jongetje uit Visé, Pierre Jowa geheeten. Het knaepje kwam niet zün ouders een dankzegging doen in Banneux 'cor de volgende gebedsverhoorlng Het kind had een revolverkogel ir. het hoofd gekregen. Den kogel, die diep in het hoofd ge drongen was. kon men niet verwijderen. Ten gevolge daarvan was er volslagen verlamming ingetreden wat betreft de beweging niet het hoofd. Tüdens een novene, door de ouders gehouden ter eère van O. L. Vr. van Banneux, is de kleine Pierre heelemaal genezen. De kogel, vroeger onbereikbaar, is vanzelf uit het hoofd gekomen en draagt nog sporen van stukjes been.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 19