CADENA I Sociale studieweek te Amersfoort Parlementaria De Rijksmiddelen Karakteristiek Slachtoffers van het verkeer De tweede dag DE TAAK DER STANDS- ORGANISATIES 1 MAANDAG 18 SEPTEMBER DE ELFDE OLYMPIADE TE BERLIJN Het leekenapostolaat De tram te Rotterdam R.K. Middenstandsbond Sociale wetgeving t Zondag van Schiphol vertrokken BENOEMINGEN In het bisdom Den Bosch BEDEVAART NAAR HE1LOO VAN EEN TRAP GEVALLEN en er krachtig voor geijverd hebben; Ruim twee millioen minder dan verleden jaar De S. A. hulppolitie een struikelblok Vernieuwing van het beginsel- en. werkprogram Van den Mariabond in het bisdom Haarlem Mr. C. P. M. Romme benoemd tot lector te Tilburg Standsorganisatie en staat kundig leven DRIE SPORTVLIEGERS NAAR FRANKRIJK Redevoeringen van A. C. de Bruyn en pater mr. dr. Beaufort O.F.M. Gecompliceerde aanrijding tus- schen tramtrein en auto kost dame het leven Ongezonde toestanden bij de grens e Inleidingen van het Kamerlid Henri Hermans en van pastoor Hooyman Op economisch gebied i 3 Motor tegen auto Op sociaal gebied De taak van de standsorgani satie inzake het gezin De algemeene taak van de standorganisatie in heden en toekomst De taak van de standsorgani satie ten opzichte van het godsdienstig leven De Berlijnsche beeldhouwer Walter E. Lemcke heeft bovenstaande klokken ont worpen, die te Berlijn in den Marathon-toren de 11de Olympiade 1936 zulleri inluiden. 1 X Op Woensdag 27 vormen. En verder: (Ongecorrigeerd.) Thans 3®,42. 8. achtereenvolgens waar 1919) het leven der K. A. B. heeft ratieve maatschappij; V7 meer ge- laving en ze- IS u d L. De tweede dag, Zondag, begon met een H. MIs, waaronder zeer velen ter H. Tafed nader den. Pater van Kempen Ss.s.R., Directeur van het Retraitenhuis bracht nog eens uitvoerig de geestelijke voordeelen van een retraite onder t oog. Om tien uur hield de voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond, de, heer A. C. de Bruyn een rede over „De taak van de standsorganisatie op sociaal en economisch terrein” aan de hand van de volgende stellingen: i wel! terwijl uit den antl-paplstischen hoek bezwaren rezen tegen het ontwerp op grond „Graal”-unlformen en Z. H. Exc. de Bisschop van ’s-Hertogenbosch heeft aan den Weleerw. Heer K. C. L. M. de Beer, die zijn theologisch studies in Rome zal gaan voortzetten, eervol ontslag verleend als kapelaan te Heeze en heeft In diens plaats be noemd tot kapelaan te Heeze den Weleerw. heer P. A. v. d. Heijden, tot kapelaan te Helvolrt den Weleerw. heer W. J. M. Bergmans en tot kape laan te Boven-Leeuwen den Eerw. heer P. H. M. Moeskops, priester van het Seminarie. 6. sociale verbondenheid met steun aan per soonlijke voorzorg. Na de inleiding werd het gesprokene door on derlinge bespreking van alle zijden bekeken, waarbij talrijke vragen uit de practljk door den Inleider werden beantwoord. In verband met de bedrijfsorganisatie noemt spr. het een groote fout van de werkgevers, die toch ook zien, dat we een anderen toestand krijgen, dat zjj niet de beste onder hun arbei ders hebben opgekweekt voor die medezeggen schap in de bedrijven. Bjj het Leekenapostolaat zal de Pastoor der parochie moeten medewerken. Zjj kunnen o.a. de arbelders-apostelen wijzen op de beantwoor ding der meest gestelde vragen door socialist en fascist.. Na de thee werden de besprekingen voortge zet, waarbij de zeereerw. heer J. H. Hooyman, pastoor te Amersfoort, besprak: zijn ook de lieden die zich dikwijls schuldig en Nu de verhoudlngscUfera, waar het toch ei genlijk op aankomt! Bekijken we die. dan valt de acheruitgang der kerken nog veel sterker op. Alle kerk^ Nieuw is deze opmerking niet, maar teeke- nend voor de anti-papistische gezindheid en ha ren ondergrond is en blijft zij zeker. De felle strijd tegen Rome werd en wordt voor een groot, of liever voor het grootste, ja, verreweg het grootste deel gevoerd door onker- kelljken en ongeloovlgen. Belijdende protestanten, die vasthouden aam het positieve christendom, staan daar meeren - deels bulten, houden er zich verre van. En overigens blijkt ook weder uit de cijfers der jongste volkstelling, hoe weinig de katho lieke Kerk thans de sterkste van alle Ker ken in ons land te duchten heeft van dit negatief gedoe. P. 8. Ten vierde: dat de K. A. B. een der krachtlg- aan de spits heeft gezet op den weg, door den ste promotors is geweest tot de instandhouding van de Bedrljfsraden-wet en daardoor Nederland Paus gewezen. De bakens behoeven dus geendeele te worden verzet: de K. A. B. is tot den dag van heden bij. Het verleden der beweging heeft bewezen, dat de K. A. B. haar toekomsttaak met succes zal kunnen verrichten. Het groote werk zal binnen 25 jaar zijn vol- trokekn. Daardoor is het noodig, dat de K. A. B. zal heben te beschikken over voor hun taak be rekende leiders. Hiervoor heeft ze zorg gedragen door de instelling van de Ontwlkkellngscentrale. Spr. vraagt de aanwezigen er vooral de jon geren op te wijzen, dat het vertrouwen in de K. A. B. zoowel voor heden als toekomst vol komen zal zijn gerechtvaardigd! (applaus). werd klaagde. IJaellJk! Het is intusschen maar gelukkig, dat men niet naar elk argument en elke redeneering ook niet naar méér dan één de hoogte van het parlementair debat en de waarde van het parlementaire stelsel heeft af te meten. En voorts, dat de spreektijd behoorlijk ge rantsoeneerd is.... P. S. van de beraad- haleest, dan is er >azen om maar liken over de manier waarop en de .argumenten” waarmee in ons Parlement kan worden gedebatteerd. Aard en bedoeling van het ontwerp zijn dui delijk. Det ekst is kort en klaar. En minister Van Schalk, „die niet licht de verdenking op zich zal laden, dat hij reactionnaire bedoelingen heeft." zooals een vrijzinnig blad schreef, zei- de het in zijne verdediging nog eens uitdruk kelijk, dat de Regeering dezen maatregel enkel bedoelt als een middel, om de orde en de rust op openbare straten en wegen te handhaven. Maar intusschen werd van communistische zijde geraasd, dat het bij deze wet tegen „de arbeiders” jtipg^- op geraffineerde wijze nog i Naar wij vernemen is mr. C. P. M. Romme benoemd tot lector aan de R-K- Handelshooge- school te Tilburg. Het betreft hier de vacature van Sociale Wetgeving, ontstaan door het overlijden van prof. mr. dr. L. Triebels. ^alf negen is op de hoogte van den oprit der electrlsche tram naar Zandvoort een doodelijk ongeval gebeurd. De 60-Jarige mevr. v. d. Broek, echtgenoote van een employé van de N.Z.H. Tramweg Mij., fietste in gezelschap van een buurman geheel rechts op den weg, toen achter haar een auto naderde. De vrouw stapte af en liep met het rijwiel aan de hand naar de lin kerzij van den weg. De autobestuurder meende toen, dat hij rechts van haar kon passeeren, doch de wlelrijdster liep vlak voor den auto plotseling weer naar rechts met het gevolg, dat zjj werd aangereden en voor de wielen terecht kwam. De chauffeur stopte onmlddel- Ijjk. Juist kwam echter een uit drie wagens bestaande tramtrein uit Zandvoort de helling van het viaduct afrljden. Hoewel de wagenbe stuurder uit alle macht remde, kon hjj niet verhinderen, dat hij achter tegen den auto aanbotste en deze hierdoor eenige meters voor uit schoof. Ten gevoge hiervan werd de vrouw overreden. Door de noodrem te gebruiken kon de wagenbestuurder voorkomen, dat ook de wie len van de tram over haar heen gingen. Men vond de ongelukkige onder de treeplank van het voorste tramrljtuig. Een dokter was spoedig ter plaatse, doch deze kon slechts den dood constateeren. Het lijk is overgebracht naar het St. Elisabeth’s Ziekenhuis. Indien men onder economisch terrein verstaat al hetgeen voortbrenging en distributie van stof te lijke goederen ter bevrediging van 's menschen behoeften omvat en men bedenkt daarbij, het geen 8t. Thomas van Aquino leerde. nJ. dat men naar het bezit van aardsche goederen mag streven, doch stellig niet om het bezit alleen, niet om dat bezit als einddoel na te streven, doch om het te benutten tot het bekomen van het eeuwig geluk; indien men bedenkt, dat de voortbrenging een zedelljk geoorloofd doel moet hebben, dat haar doel is: dienstbaar te zijn aan den mensch, wijl de mensch de macht heeft over de ulter- Hjke cultuur, dan spreekt uit dit alles weer dui delijk de taak, welke le standsorganisatie (met de vakbeweging) heeft in den komenden tijd. Wat is dan het leidend beginsel op economisch terrein? Niet de vrij concurrentie of de econo misch^ dictatuur, doch de sociale rechtvaardig heid en de sociale liefde, welke zich in daden uiten. Heeft de standsorganisatie een taak op eco nomisch terrein? Zeker, en deze taak moet zijn de nieuwe juridische en economische orde met alle beschikbare middelen in woord en geschrift te propageeren: door plaatselijke voorlichting te geven, door vat te krijgen op en het vertrou wen wekken van de massa. De conclusie uit het voorgaande moet zijn: taak, doel en streven der standsorganisatie, op zich, maken haar tot een onontbeerlijk middel in den strijd der Kath. arbeiders, welke gericht is op hetgeen aangeduld wordt met: christelijke toekomstmaatschappij. Daaruit volgt, dat een nodzakeltfk werk wordt verricht. Indien voor de Standsorganisatie voort durende en daadwerkelijke belangstelling wordt getoond werd in de middagbljeenkomst belicht door Pa ter mr. dr. Beaufort O.F.M.. directeur der Ont- wikkelingscentrale van het R.K. Werkliedenver bond. Het staatkundig leven is van zeer groote be- teekenls voor de Kath. Arbeiders Beweging, om dat ter bereiking van het veelomvattend doel dier beweging talrijke maatregelen van staat kundigen aardinmlsbaar zijn. Al ligt hierin een rechtsgrond voor bemoeie nis van de Kath. Arb. Beweging met het staal kundig leven, erwille van de eenheid, onze groote kracht, moet zij echter In Nederland on der huidige omstandigheden vah rechtstreeksche bemoeiing met het politieke leven afrien. in dien zin. dat zl) geen personen aanwenst, voor de vergenwoordigende lichamen. Ook geen politieke propaganda, geen verkiezingscampagne moet zij voeren. Dit neemt natuurlijk niet weg. dat vooral de standsorganisatie aan haar leden door con crete punten van de Ktahm. politiek, hen voor oogen te houden, voorlichting geven en kennis bijbrengen kan en moet. Kennis omrtent de be- teeknis is van een gezond staatkundige leven, omtrent het wezen van de prlciple.1 katholieke politiek en bepaalde sociale maatregelen in het bezonder. Juist thans, nu alerlel staatkundige denkbeelden als de eenig juiste wordt gepropa geerd, is deze taak van voorlichting uiterst be langrijk en urgent. Ter beïnvloeding op de samenstelling van het beginsel- en urgentleprogram. alsook ter verkrij ging van een deskundige en veelzijdig samen gestelde fractie in de vertegenwoordigende li chamen. dient de standsorganisatie de leden aan te sporen lid te worden van de politieke organisatie in ons land, de R. K. Staatspart. Na het lof nam rector J. F. A. Bots, geeste lijk adviseur van den Ned. R.K. Volksbond en zette in duidelijke bewoordingen uiteen: Zaterdagavond is de 35-jarige kantoorbe diende A. F. Reymer, gewoond hebbende aan de Hooidrift op den Schiedamschenweg, onder een auto geraakt en met een hersenschudding naar het ziekenhuis gebracht, waar hij Zon dagmorgen is overleden. -w—r. J. P. Kruyf schrijft in Het Volk een I lartikel over de uitkomsten der jongste volkstelling en vestigt daarbij zooals ook reeds elders werd gedaan de aandacht op het sterk gestegen aantal van hen. die tot geen kerk behooren. Dan vervolgt hij: genootschappen zijn aanmerkelijk achteruit gegaan, ook de Christelijk Gereformeerden en ook de Gereformeerde kerk. Een uitzondering vormen nu alleen de groep „andere kerkelljke gezindten” en dan de R.K. kerk, die nog ster ker is vooruitgegaan dan in de periode tus schen de belde voorlaatste volkstellingen, toen ze voor het eerst gestegen bleek te zijn, nX van 35.05 pet. (1909) tot 35.61 pet. (1920). De groep der onkerkelljken blijkt relatief bijna verdubbeld te zijn en nu reeds het Telt men de percenten van alle protestant- sche kerkgenootschappen op. dus van de bo venste acht gezindten op de tabel, en voegt men gemakshalve het percentage der „andere kerkeljjke gezindten” er geheel bij (deze groep bestaat wel niet geheel, maar toch wel groo- tendeels uit Protestanten), dan verkrijgt men 47.61 pct„ dus minder dan de helft. De voor spelling van prof. Bonger in zijn studie van 1924: „Geloof en ongeloof in Nederland", dat Nederland in 1930 opgehouden zal hebben in meerderheid protestant te zijn, is dus uitge komen. ten minste als men dezen term in den kerkeljjken zin opvat. Bedoelt men met Protestant slechts zuiver negatief: antl- Roomsch, dan zijn er onder de onkerkelljken zeker zeer velen, die „Protestantsch" voelen. De Rijksmiddelen hebben in Augustus 29.568.936 opgebracht of 2.269.188 minder dan ver led m jaar. Over de eerste acht maanden van het loopende jaar bedraagt de achterstand tegenover het vorig jaar 18.239.355. Vergeleken bij 1/12 van de raming, groot 31849.200, valt er over Augustus nog een vermindering van ruim I 2 millioen te constateeren. De Inkomsten ten bate van het „Leening- fonds” beliepen in Augustus I 3.156.767. De Inkomsten ten bate van het „Gemeente fonds” bedroegen in Augustus 3.491.707. De inkomsten van het „Wegenfonds" waren in Augustus I 3.772.431. Zondagochtend is de 82-jarige mevr, de wed. H. Rlenks, gewoond hebbende aan de Roode Rljschelaan te Rotterdam, op de Berg- schelaan onder een tramwagen van lijn 5 ge raakt, toen zij onverwacht den rijweg overstak. Met zware verwondingen werd zij naar het aekenhifis-Bergweg overgebracht, waar zij kort daarop is overleden. Zondagmorgen omstreeks half elf heeft op den Rljksstraatweg nabij de Vechtbrug te Mul- dén een aanrijding plaats gehad. Een motor rijder, zekere V. R„ reed tegen een luxe-auto, welke uit de richting Bussum naderde en plot seling de bocht nam. zonder acht te slaan op den aankomenden motorrijder. R. werd tegen den grond geslingerd. Met een beenbreuk werd hjj opgenomen en naar het ziekenhuis te Amsterdam vervoerd. Zijn toestand is niet ernstig. (Ongecorrigeerd) In de stemmige zalen van het St. Alphon- sus-Retraitenhuis te Amersfoort kwamen Za terdag de afgevaardigden bijeen van de R. K. Werkliedenvereeniglngen in het Aartsbisdom, om in een aantal Studiedagen de middelen onder de oogen te zien, welke kunnen leiden naar een wereldordening, waarin rechtvaardig heid en naastenliefde weer in toepassing wor den gebracht, zooals het voorbeeld werd gege ven door de encyclieken „Rerum Novarum" en „Quadrageslmo Anno”. Niet het program behoeft daarvoor te wor den gewijzigd dit blijft ook thans nog de richtsnoer van de actie doch de uitvoering ervan kan en moet in overeenstemming met den huldigen stand van zaken gebracht wor den. Het laten belichten der taak van de stands organisatie en het bespreken der middelen om deze ten uitvoer te brengen door hoogst be kwame sprekers is het doel van deze Studie week. Immers, de kern vah onze arbeiders leeft en werkt voortdurend in een omgeving van andersdenkenden, waar zij alle dagen in woord en schrift moeten aanhooren, dat alléén bij doorvoering van socialistische, communistische, fascistische of nationaal-socialistische ideeën een oplossing van den wereldchaos is te ver krijgen. De sprekers in deze dagen zullen ech ter aantoonen, dat alleen door het toepassen der katholieke beginselen, neergelegd in het program der katholieke arbeidersbeweging, op bouw van een betere maatschappij mogelijk is. Toen omstreeks twee uur de bescheiden kle peltjes van de kapel door de strak-blauwe lucht deinden, vereenigden zich de ruim 80 af gevaardigden uit alle deelen van het diocees om gezamenlijk de gezangen te zingen van het Lof, gecelebreerd door den Eerw. Pater-Direc- teur van het Retraitenhuis. waarna in een der zalen de bondsvoorzitter, de heer H. Brouwer, de studiedagen opende met een harteljjk wel kom aan allen, aan Rector v. d. Berg, den Di recteur van den Jonge Werkman erf aan de sprekers van deze dagen. Het program biedt niets nieuws, veel meer is het een Verdieping der kennis omtrent de taak der standsorganisaties. De heer Henri Hermans, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, opende de serie besprekingen met een beschouwing over Op Woensdag 27 en Donderdag 28 Sept. a.s. houdt de Ned. R. K. Middenstandsbond een al- gemeene vergadering en zijn 10e tweejaar- Hjksch congres in Breda. De algemeene vergadering begint op Woens dag 27 Sept, des ochtends te 11 pur in de groote zaal van den St. Joseph Kring in de Waterstraat. In behandeling komt alsdan het nieuwe „Be- glnsel- en Werkprogram van den N. R. K. M. deel der Nederlandsche bevolking te waarover door dr. J. van Beurden een lijvig prae-advles is uitgebracht. Deze vergadering waartoe zijn ultge- noodlgd de volledige hoofdbesturen der Dio cesane Middenstandsbonden en der Nationale Vakbonden, aangesloten bij den N. R. K. M„ benevens de voorzitter (of hunne plaatsvervan ger) van alle R. K. Middenstandsvereenlglngpn in den lande zal worden vereerd met een be zoek van Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans, Bisschop van Breda. Op Donderdag 28 September wordt, als een ééndaagsch congres, het 10e congres van den N. R. K. M. gehouden in de groote zaal van het gebouw „Concordia”, begin om half elf. Ten congresse komt na de aanbieding van het verslag over de werkzaamheden van den N. R. K. M. sinds het 9e congres in behan deling het onderwerp: „Wettelljke Bescherming van het Kleinbedrijf”, waarover prae-advlezen zijn uitgebracht door prof. dr. W. M. J. Koen- raadt van het Groot-Seminarie te Hoeven en drs. H. L. Jansen, leider der Economische af- deeling van het Bureau van den N. R. K. M. In den avond van Woensdag 27 September zullen de deelnemers aan het congres ten stad- huize door het gemeentebestuur van Breda worden ontvangen, waarna hun door de reci- pieerende vereeniging In „Concordia" een ge zellig samenzijn wordt aangeboden. De echtgenoote van den koster bij de Ned. Herv. Kerk te Hoofddorp zou dezer dagen in den toren de klok luiden voor een begrafenis. Zij werd plotseling onwel en viel van een trapje. Bewusteloos werd zy opgenomen en naar haar woning overgebracht. Zonder bjj kennis te zijn gekomen is zij daar overleden. van de niet-verboden de „pauselijke vlag”. Het was Rome dat door dit ontwerp weer „bevoordeeld", zooals een der sprekers Het slot van de geschiedenis was toch dat de z.g.n. aangereden 8. A.-man 8. uit Kleef in het ongelljk werd gesteld en door eigen medeleden een onwaardig lid der Hltlergroep werd ge noemd. HIJ zou op de eerstvolgende ledenverga dering uit de partU gestooten worden. 8. die het gerucht tegen den chauffeur V. verspreid had, bleef in zUn bruinhemd staan en kreeg ook geen schadevergoeding. VermoedelUk zal 8. zelf een vervolging tegen zich krijgen wegens val- sche aangifte en beschuldiging. De NUmegenaar, die verklaarde niet zoover gevorderd te zUn, als de S.A.-mannen niet ge zwicht waren voor fooien, roemde den Kleefschen rechter en ook den Kleefschen politiecommissa ris maar zeide geen groot vertrouwen te hebben in de z.g.n. hulppolitie, meestal S. A.-Ueden. die werkloos zUn. zeven gulden per week steun krU- gen en 1 mark 5 p. per dag voor politiediensten. Deze hulppolltlemannen. echte Hitler-aanhan- gers - maken aan mls_handellng van (arrestanten verdachten. l Zü zU" de z.g.n. „doodslagers”. De oude heer V. is Intusschen vrUgesteld. Men herinnert zich het plotseling verspreide sensatiebericht uit Kleef dat de chauffeur V. uit NUmegen, die een broer is van den voor eenige weken in Wjjler gearresteerden V., een 8. A.- man met opzet met zijn auto te Kranenburg zou hebben overreden. Men weet dat deze geheele auto-aanrjjdlng was gefingeerd. De aangeredene 8. uit Kleef een S.A-courantenbezorger liep half dronken over den weg zelf niet wetende of hU door ‘n auto of een kar overreden is hjj heeft in leder geval achter een vehikel gehangen. Toch werd V.’s vader gearresteerd, aan de grens gepakt als me deverdachte aan het autodrama en de oude man werd eerst later losgelaten na veel onder handelen en het stellen van borgtocht. Voor ’t zoover kwam moest door Njjmeegsche onderhandelaren heel, wat gepraat worden met de Kleefsche politie, welke volhleld dat 8. zwaar gewond was en met opzet overreden. De NUme- genaars kregen evenwel contact met andere S.A.-mannen, die zij met geld en goede woorden tot spreken konden brengen. En wat bleek nu? 8. was heelemaal niet zwaar gewond en was de man geweest die tijdens het verhoor van de NUme- genaars met de Kleefsche politie op het bureau een fiets stond schoon te maken. Het was er 8. maar om te doen van die „rijke Hollanders” een flinke schadevergoeding te krUgen. Een S. had er natuurlUk niet op ge rekend dat de NUmegenaars ter plaatse een on derzoek zouden komen Instellen. 8. kreeg later contact met de NUmegenaars en zeide met f 150 schadevergoeding tevreden te zUn. De Kleefsche politie was op haar beurt weer te eerlUk om 8. kans te geven de Hollanders af te zetten. Resultaat was, dat de zaak over een kort geding diende voor de Kleefsche rechtbank, waar een inderdaad waarhelddlenende rechter zat, die de truc van den 8.A.-mjn al spoedig door zag. Om de zaak nog beter te kunnen verdedigen had de NUmegenaar de assistentie ingeroepen van een advocaat te Kleef. Deze toonde zich zoo huiverig om met de 8. A-mannen in conflict te komen dat hU het beter vond niet openlUk tegen deze heeren op te treden. HU had er liever niet mede te doen en hield i^ch achteraf. De Katholieke drankbestrijders van Noord- Holland zullen 8 October, de maand bijzon der toegewüd aan de vereering van de H. Maagd Maria, hun hulde en liefde betuigen in het aan haar toegewUde genadeoord: Oesdom-Heiloo De slechte tUden doen In de - geledren der Katholieke drankbestrijders hun funesten Invloed ter dege gevoelen. Daarom, allen op Zondag 8 October ter bedevaart naar Onze Lieve Vrouw ter Nood! De Noordhollandsche Propagandacommlssie van den Mariabond in het bisdom Haarlem, hoopt dat vele buitenstaanders deze gelegen heid zullen aangrijpen, om dien dag mee ter Bedevaart te gaan. Slechts een vereenlgd gebed kan uitkomst brengen. Indien kan worden aangenomen, dat onder sociaal terrein mag worden verstaan het gebied, waarop een complex verhoudingen tusschen (onvolmaakte) menschen moet worden geregeld; Indien bedacht wordt, dat de verhoudingen tusschen zoo goed als alle standen en rangen doortrokken zUn van den onchristelUken indlvi- duallstischen geest; indien als een onomstootelUke waarheid geldt, dat het sociaal terrein, wil het aan zijn doel be antwoorden. moet worden gedragen door de hei palen van godsdienst en christelUke zedeleer; Indien het oordeel van Pater Welsz juist is: .Alles is ziek, niet allen het huishoudelUk, niet alleen het zedelUk leven, maar de maatschappU zelve”, dan is de taak van standsorganisatie wel reeds duldelUk aangegeven. De meening bestaat, dat de standsorganisatie geen taak heeft te vervullen op economisch of sociaal gebied, doch uitsluitend dient om de cul- tureele beschaving bU te brengen van den indl- vidueelen mensch. Na de gebeurtenissen in Dultschland is die meening nog vèrsterkt geworden om geen ge vaar te loopen „glelch geschalltet” te worden. De Katholieke Arbeiders-beweging is echter ingesteld op de behartiging van de belangen van den géheelen mensch met alle gods- dienstig-zedelUke, cultureele, sociale en econo mische belangen. - Alleen tyrannlek geweld zou deze taak kunnen Zondag zUn drie Nederlandsche sportvlleg- tuigen naar rankrUk vertrokken. De vliegers zullen gedurende een week de gast zUn van de Fransche sportvliegers. Van Schiphol vertrokken Zondagochtend te half twaalf K. de Geus. Van den Heuvel en jhr. O. A. E. E. L. Wittert van Hoogland per P. H. A. I. X.. een Multripo-Pandertoe- stel. Van Waalhaven startte het Pandeltoestel P.H.-A.K. A. met den heer R. van Romunde en mej. I. Jantsen. Het derde toestel vertrok uit Eindhoven. n.l. PH.-B.BC, die die Civi lian Coupé, bestuurd door den heer H. J. P. Boon. De vliegers gaan achtereenvolgens naar Reims, waar de champagne-keldera werden bezocht, naar Orly met logies te Parijs naar Buo en via Lyon nar Cannes. Van Can nes uit worden boöttocht engemaakt naar de Illes des Lérins en 8t. Rapbaël, waar op 23 September de 20ste verjaardag zal worden gevierd van het oversteken van de Middel- landsche Zee door Roland Carros. Op 24 September as. zullen de vliegen naar Nederland terugvliagen. Spr. schilderde de verworden toestanden, ont staan door het dooden van het gezinsleven. Het gezin wordt langzaam maar zeker door de tegenwoordige economische wanverhouding gedood en toch zal vanuint het gezitJ’het her stel de maatschappij moeten uitgaarf Hel on sociale actie/zal meer er baseerd moeten worden op de han< het herstel van het gezin. Daartoe kan zeer ker de standsorganisatie met machtige midde len medewerken. Op deze rede van Rector Bots hebben wjj reeds eerder de aandacht gevestigd, weshalve wU hier volstaan met de bemerking, dat den aanwezigen zoovele middelen aan de hand werden gedaan, dat zij vla den voorzitter aan Rector Bots zijn inleiding op schrift vroegen ter nadere bestu- deering. Zaterdagavond tegen Leldschevaart ter Deze beschouwing verdeelde spr. over twee stellingen. L De standsorganisatie, zich als beweging aanpassende aan veranderde denkbeelden (op komst van cultuur-socialisme en fascisme) veranderde verhoudingen (ontwikkeling der vakorganisatie naar bedrijfsorganisatie) en veranderde behoeften en belangen (goede be steding van loon en vrijen tijd) staat in een nieuw tijdvak van haar geschiedenis. In een vorige sociale week heeft spr. de ont wikkeling van de werkmansorganlsatie ver deeld in drie perioden. Thans staan we aan het begin der 4e periode. Hervormingen op so ciaal gebied zijn voorbereid, doorgevoerd. Met verouderde systemen is afgedaan. De storm van een revolutionnaire geest giert over Europa en kan niet meer bezwaren worden, ook met door hen, die aan de christe lijke beginselen hebben vastgehouden. Daarom zal de organisatie uit veel oude sleur moeten worden opgehaald en tot nieuwe actie moeten worden opgewekt in den geest van de encycliek „Quedragesimo Anno”. Het socialisme is ondergegaan in zijn eigan principes. Het fascisme is een natuurlijke reactie op de infectie der massa door het Marxisme. De .sterke man” .van het fascisme is een nieuw gevaar van tyrannie. Sterke mannen worden beulen, wanneer zij niet steunen op de sterke macht van zedelijke beginselen. wy willen ordening door samenwerking; geen corporatieve staat, maar een corporatieve maatschappij. De standsorganisaties hebben voortreffelijk gewerkt, waardoor echt katholieke, zelfbewuste arbeiders zijn gevormd. Hiermede is de grond slag gelegd voor de maatschappelijke hervor ming in Christelijken geest. De zedelijke ver nieuwing moet voorafgaan aan de econo mische hervorming. Daarvoor is noodig de kath. beginselen uit te dragen, ook buiten onzen eigen kring. Te lang is onze houding ten op zichte van het socialisme defensief geweest. We moeten nu overgaan tot het offensief! De nieuwe taak der standsorganisaties is dus het leekenapostolaat door de arbeiders «elf. De idealen van het socialisme gingen ver loren. In hun kamp wordt beraadslaagd over den te volgen weg, terwijl de leiders geen raad weten. Twee wegen kunnen worden ingesla gen. Links leidt naar het communisme; rechts onafwijsbaar naar ons. Met een offensief van Chr. liefde moeten wjj de socialistische arbeiders bestormen. Geen verdediging tegen, maar verovering van het socialisme. De menschheid moet opgevoed worden van klasse tot stand. De standen geven een positieve solidaire verhouding: de klassen maken aanspraak op alleenheerschappij en zijn dus verderfelijk. Een der grootste dwalingen is de meening, dat uit de zee van haat door den klassenstrijd komt een Rijk van liefde. Dit laatste is alleen te bereiken door het solidariteitsbeginsel, even anti-kapitallstisch als anti-socalistisch. Oostenrijk zal de eerste practische toepassing gaan geven van dit beginsel in den geest van Q. A. Na een eeuw van liberalisme, na 80-jarige propaganda van het socialisme, moet het een voldoening voor ons zijn, dat reeds na 25 jaar de inwerking van de pauselijke encyclieken op sociaal gebied zich doet gevoelen. Zeer dicht zijn we nu gekomen aan het tijd perk der bedrijfsorganisatie, waarmede de eco nomische basis voor een nieuwe maatschappij is gelegd. Nooit zal echter de komende standsorgani satie de verheven waarde van het Individu uit het oog moeten verliezen. Het jonge geslacht heeft afgedaan met het systeem hooren, zien en zwijgen; het wil wer ken als een reactie op de kudde-geest. Kern vorming moet plaats vinden, doch dor geheel de organisatie, waarbij alle leden in actie zijn. In 't kort komt het dus neer op: 1. uit defensief naar offensief; 2. geen klassenstrijd, ontwikkeling van klas sen tot stand; 3. ordening van het bedrijfsleven; de corpo- ^x'geen1 vahchêPdemocratie, geen kuddegeest; 191*9 geen gelegenheid ongebruikt hebben gelaten 5. juiste werkverdeeling; en er krachtig voor geijverd hebben. en herinnert zich, dat indertijd, het is al weer een aantal jaren geleden J.V-L van socialistische zijde groot ka baal opging tegen het anti-revolutle-wetje. Het leek wel. of de vrijheid in ons goede vaderland, dat op zijd vrijheid Juist zoo trotsch gaat, het allerergste gevaar liep. De ervaring heeft sindsdien en sinds lang geleerd, hoe loos dit ruoerig alarm was. Wie denkt nog aan. en wie spreekt nog over het zoo hevig aangevochten wetje en de nood lottige gevolgen, welke men er zoo kwistig en luidruchtig sran profeteerde voor de vrijheid!? Tegen de thans door de Tweede Kamer aan genomen voordracht in zake het embleem- en uniformverbod JS Aiet zooveel spektakel ge maakt. w Maar toch heeft het ook ditmaal niet aan alarmkreten ontbroken. En wanneer men he vers staging in de Handelingen reden zich weer eens te ve| geen andet woord te gew vernietigen of denatureren. De taak van de standsorganisatie op dit ge bied is nu het door en door verknoeide sociale terrein met den meesten spoed Christelijk te maken; het werk dient gericht te zijn op de Christelijke ordening van onze maatschappij. De klassenstrijd moet beëindigd worden en al les gericht op het herstel der sociale bedrijfs- schappen en Juiste verhouding tusschen sociaal en economisch leven. Spr. wil een aantal zeer ernstige en urgente vragen stellen: 1. Moet de K. A. B. misschien iets van haar program wijzigen of andere middelen gebrui ken; de bakens verzetten; 2. heeft ze wat te leeren uit den klassestrijd en corpora tie ven staat; 3. heeft ze haar tijd voorbij Iften gaan en 4. is ze berekend voor haarz ware toekomst- taak? Spr. gelooft, dat hij zonder kans op gerechte tegenspraak, kan zeggen: Ten eerste: hetgeen de Paus als volmaakt her stel der sociale orde voorstelde de laatste 20 jaar (vooral na 1919) het leven der K. A. B. heeft gevuld i Ten tweede: dat de vorm van het door den Paus voorgesteld sociale herstel wonderwel over eenkomt met die van de K. A. B.; Ten derde: dat de katholieke leiders sinds De Standsorganisatie moet het godsdienstig leven bevorderen door aan haar leden bij te bren gen een aangepaste kennis van den godsdienst,, vooral van zijn waarde voor het geluk van den arbeider. De eerste vereischte is, dat het aangepaste kennis moet wezen aan de levensomstandigheden. Tot nu toe is bijna altijd individueel kennis bijgebracht door de adviseurs, die daarvoor hun tijd moesten afnemen van het gewone parochie werk. Ook in dit geval is van toepassing: qul ac- cendlt sine labore, descendlt sine honore! In dien van boven af in deze leiding gegeven zal worden, ziet spr. betere resultaten in de toekomst. Men heeft de katholieken kunnen wijzen op hun schoone leer, maar tevens ook kunnen wijzen op de slechte beleving daarvan in de praktijk. Hierdoor zjjn vele katholieke arbei ders overgegaan naar het socialisme, tevens omdat men geen voldoende kennis had van den katholieken godsdienst. De ware beteeke- nls van den godsdienst voor arbeid en huis houding is verloren gegaan. Daarom moet de standsorganisatie den arbeider leeren om prac- isch door den godsdienst zijn gewone leven in den arbeid en in het gezin een hooge betee- kenis te geven, vooral door de genademidde len der Kerk, n.l. de H. Mis en Sacramenten, waardoor vergankelijkheden als liefde en trouw worden beschermd en gelouterd en duurzaam de plichten bevestigd worden tusschen ouders en kinderen. Spr. gaf hierna een dieper inzicht in het H. Misoffer en H. Communie, welke de vervóL making is van het offer der H. Mis. In dit verband noemt spr. het jammer, dat zoovele werkloozen deze Genademiddelen niet gebrui ken. Niet alleen wijzelf hebben de genademidde len noodig, ook anderen behoeven die. Hiermede komt Pastoor Hoofjman op het gebied van het leekenapostolaat. Er is een onrust onder de menschen, doch zy weten niet, wat hen ontbreekt. Wij hebben de taak hen te zeggen, wat zij noodig heb ben. Voor ons. Katholieken, is het in dit op zicht een mooie tijd. Wie moet zich betasten met het leekenapostolaat? De standsorganisa tie. De vorming van de leekenapostelen is ech ter opgedragen aan de geestelijken, die ze zul len zoeken in de standsorganisaties. De eischen, gesteld aan die leekenapostelen, zijn niet gering; spr. zet die nader uiteen, voor de offermoed, die hun moet bezielen. Ook naar aanleiding van deze rede werden vragen gesteld en beantwoord.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5