STADSNIEUWS Alkmaar, 19 Sept. Agenda 1 BEURS VAN AMSTERDAM 1 HET CONFLICT P.E.N.- ZAANLAND Overeenstemming bereikt? De vroegbeurs Wisselkoersen L A DINSDAG 19 SEPTEMBER ess OPBRENGST COLLECTE V De expositie in de Korenbeurs GRAALNIEUWS Prachtig geslaagde tocht Woensdag 20 September Donderdag 21 Sept. BIJLAGEN TOT DEN RAAD Een psychiatrisch onderzoek gelast ’n Tunnelfee Weer anderhalf jaar geëischt ESTHER DE BOER VAN RIJK Zilveren professiefeest Directeur Nic. Hoogerwerf De kluts kwjjt geraakt Repetitie Kerkconcert 9 October DINSDAG 19 SEPTEMBER 1933 De Oude Gracht verli''*'* Van wie is die hond? Nog wat te goed K.J.M.V. Een biitlustisre hond 1 C. W. Bruinvisstraat Geheimzinnige vondst? Verordening op het beheer der gemeentebedrijven Onaangename vryhandels- belemmering Fietsrijder met ’n stuk in zyn kraag De kermisblommetjes buiten gezet Jongemannencongregatie St. Dominicus Zelfs stuur krabben dragen ook by in *t rykslaadje! DE R.K. VOLKSBOND NAAR BILTHOVEN FRAUDE IN HET GERECHTS GEBOUW DE INBRAAK AAN DE OUDE GRACHT VOOR DEN ALKMAARSCHEN KANTONRECHTER DE LANDBOUWTENTOON STELLING n sn/, 57 56 Apothekersnachtdienst WINTERZITTING PROV. STATEN VAN. N.-HOLLAND s Ut BUURTVEREENIGING „S.I.S.” MANNENKOOR „ORPHEUS” Levering van smidswerk aan de gemeente Lange auto’s en smalle bruggen Programma gem. radio-bedryf Boter aan den galg gesmeerd Ja daar de vereenlging ditmaal de Woensdag 20 Sept. Verbali- lk. York cable) Deze pag. is gedeeltelijk gecorrigeerd. en Ou de gracht” A Rubber k dien h t in 1 1 li l l E 133 119 11 133 115 De apothekersdienst wordt deze week ver vuld door de apotheek van dr. H. Hartong van Ark. Langestraat 1. 125 119 21 138% 34.75 40.00 39.00 1.62% 13.05 7.35 20.75 192% 95 63 I 31 18.00 25 2 2 10 48 35.10 40.50 39.50 107% 1305 7.35 20.70 25 2 2 i«% 54 Heden 7.77 59.17% 9.70% 34.60 48 00 123% 114 30 136% Ij ze or to ot n De ons 11*4 25% 35% 8 13% 19% 14 180% 95 11% 10014 101% 101% 99% 101%.- 88 37% Weenen Kopenhagen tockhoim Oslo New Rome Praag Madrid D fi te di ei R tx 57 56% 56% 11% 24% 34% 7% 13% 18% 195% 94 65 32 17.00 79% 3 15% 13% 21 5% 131/4 79% 2% 14% 13% 20% 4»/a 13% 1 na an Er get pai dal me aat 5 nee bor I op teu kijl dat 1 het in ruil var wai cor pas fon per flln diji var zeil b frai de blij als na» ven ver bril zilv E wei H sch dit hur rus B tnri ger eise kar V ras taf< zitt A flet N het gev wat re» sch enk is t E bar niel pra lam nin lam voo best een ge» D gro< was is. 1 keu een ing< er i m<x A Vi er 01 Vi H d< bi M B 14 181% 9j 4% 11’4, 6% 97% 70% 42 31V» 29 50% 38 2% 97% 72% 42% 32% 29 50 38 2% 81% 55 25% 161/, 190% 1% 137 in H et Zi 80% 55 2j% 16% 190 1% 136% Een ij-isrlee loneen is gisteravond op den Kanaaidlik. alhier, zoodanig door een hond ge beten. dat hij zich onder dokters behand-’ine •noest stellen Door de politie wordt een onder zoek Ingesteld. De rechtbank wees heden Interlocutoir von nis in de zaak van J. V., metselaar alhier, thans in voorarrest, verdacht van diefstal door middel van Inklimmlng en gelastte het Instel len van een psychiatrisch rapport. Zooals bekend is. valt de huldlgingsavond te Alkmaar op Donderdagavond 28 September. Waar het Comité zich voorstelt, de scheiden de kunstenares nog een bedrag en couvert ter hand te stellen, verzoekt het op de lijst te wil len teekenen, die door een der Comité-dames zal worden aangeboden. DINSDAG, 19 Sept. Vorige Koersen .17 84% 59 20 9 70% 34.59 48 02% Een werkloos arbeider uit Heiloo, de heer G. J. de L„ was In den avond van Kermls- zaterdag 3 Sept, aangetroffen in de Eknma- Lijn 1 Hilversum; Lijn 2 Huizen; UJn 3 Da- ventry 10.3524.00; Lijn 4 Langenberg 1030— 17.40; Zeesen 17.40—19.20: Mühlacker 19.26— 2030; Zeesen 20.20—2130; Heilsberg 2130—2430. Bioscoop Harmonie: „De drie stuivers Opera", 730 uur. Cinema Americain: „Twee vaders”, 730 uur. Vorige Koersen Heden Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland De Eerw. Zuster Gudula, in de wereld mej. M Fuhrmann viert 23 September a.s. haar 25-ja- rig professiefeest in de Orde der Augustinessen, Toussaintkade 43, Den Haag. 1001/» 101% 101% 99% 101 88% 37% De Zondag in de St. Laurentluskerk door pa ter Henri de Greeve S.J. gehouden predicatles ten behoeve van het St. Francises Romans Liefdewerk hier ter stede heeft 230.opge bracht. over de brug tx>. de Appelsteeg naar de noord zijde moest. Met vereende krachten werd het vaarte, dat op de brug was vastgeloopen. in het goede spoor gebracht. en niet vrouw A-s. Woensdag van 78 en van 89 uur turnen in het gymn.-lokaal Nieuwlandersingel. Allen verschijnen in keurig uniform. A3. Donderdag na de congregaties vergade ring voor alle Graalleden- Niemand mag ontbreken!! Graalhuis, Oude Gracht 283. Aan het bureau van politie is gisteren een (•offert Ie. inhoudende vrouwenkle-ren. gedepo neerd. hetwelk in het Victorienark was gevon den. De eigen''»’-''"-cs) kan zich ter terugbe- knming van zijn bezit aan het bureau ver voegen. Ofschoon we af gesproken hadden Woensdag avond officieel te beginnen in restaurant Xin- helm", moet ik laten weten dat we nog een week wachten, vooral om de feestelijkheden as. Woensdagavond. Woensdag 27 September zijn we dus weer present. Jonge Middenstanders van Alkmaar, sluit U bij ons aan. We zullen trachten U voor Uw godsdienstig en maatschappelijk leven te geven wat ge noodlg hebt. In onze nieuwe omgeving moet onze mooie organisatie een nieuwe toe komst tegemoet gaan. Jonge middenstanders, helpt Uw eigen organisatie groot en sterk ma ken. Nieuwe leden kunnen zich aanmelden des Woensdags. avonds tusschen 911 uur f onze vergaderzaal restaurant ..Kinheim” Pater H. RUBERG O P. Moderator Cinema Americain: „Twee vaders", 730 uur. Gebouw „De Unie”. (Choorstraat) Leden vergadering amateur-fotografenclub „Iris”, 8 uur.» Het voorrecht, geschonken aan wielrijders om veilig te kunnen fietsen op 'n speciaal rijwielpad, wordt nog steeds niet door som migen van die ondankbaren gewaardeerd Althans verschenen heden achtereenvolgens ie heeren H N. D. kantoorbediende uit Am sterdam en Joh. V., bakkersbediende uit Hei loo, die respectievelijk te Bakkum op den Zeweg en te Limmen op den rijksstraatweg het rijwlelverbod hadden gesaboteerd. Aan leder werd dan ook onder de noodige vermaningen, vaarte van de Zuidzijde van het Lultlk Oudoi^- °P8el*8<l boete of 8 dagen. Een werklooze heer uit Krommenie, bevond zich op 4 Juli per rijwiel te Castrlcum bij het station en geraakte als toen met zijn flets bulten de rooilijn met het gevolg, dat hij door een personenauto werd aangereden, terwijl de airco van de schrik tegen een boom huppelde sn voor f 37.78 materieele schade bekwam. De on handige wielrijder stond heden terecht en werd na een opgewekt debat over rechts en links, veroordeeld tot 10 gulden boete of 10 dagen, plus voldoening van de schadevergoeding. We gelooven echter niet, dat door dit vonnis, hoe wijs ook, de vriendschapsband tusschen den ver oordeelde en den waarnemend kantonrechter, nr. Langeveld. is versterkt. Een zeswiellge lange vrachtauto van gebr. Zuldam bracht vanmorgen op het Luttlk Oudorp eenige stagnatie va nhet verkeer toen het ge- De Commissaris der Koningin in de provin cie Noord-Holland heeft de Statenleden opge roepen voor de tweede gewone zitting der Sta. ten van Noord-Holland. welke zal worden ge opend op Dinsdag 31 October 1933, des voor middag» te half twaalf. De openbare behapdeling van de begroetin gen en rekeningen met de daaromtrent uit te brengen verslagen van het onderzoek in de af- deellngen en de memoriën van antwoord van r' Gedeputeerde Staten, zal plaats hebben art Dinsdag 12 December 1933 en volgende da. gen, telkens des voormiddags te half elf. Na afloop van de behandeling der begroetingen en rekeningen c a. zal de zitting worden ver daagd tot Dinsdag. 19 December 1933. des voornflddags te half twaalf, op welken datum de nader te verschijnen tweede puntenlljst aan de orde zal worden gesteld en zal worden voorgesteld de stukken, welke daarvoor in aanmerking komen, nog denzelfden dag op de gebruikelijke wijze door de commissiën te doen onderzoeken De zitting zal vervolgens worden verdaagd tot Dinsdag, 9 Januari 1934, des. voormiddags te half elf. op welken datum de openbare behandeling aan de orde zal worden gesteld van de stukken, die op 19 Decem ber 1933 door de commissiën zullen zun on derzocht. Zoo noodlg zal de vergadering op Woensdag. 10 Januari, des voormiddags te half elf, worden voortgezet. *- De disconto-verlaging van de Ned. Bank kwam voor de Amsterdamsche Effectenbeurs nauwelijks als een verrassing De geldkoersen op de open markt blijven nog altijd aanzienlijk nar lager dan de officieele. zoodat de reductie nau welijks eenig effect zal kunnen hebben. De koersbeweging tond hedenmorgen dan ook weer onder Invloed van de teleurstellende koersbe weging in Wallstreet, waar de noteeringen eer der lager waren, ondanks de zwakke houding van den dollar. De koersen liepen hier tot 1 pCt. beneden het slot van gisteren terug, met uit zondering van Amsterdam Rubbers, die booger waren in verband met de betere vooruitzichten op de doorvoering van een rubber restrlctie- plan. Bif Van der Steen. Boezemsingel 5. alhier, is 1.1. Zaterdag een bruln-zwnrte hond komen aanloonen. welke aldsar is terug te bekomen. Bij adres van 14 November j.l., wendden zich tot den Raad de afdeeling Alkmaar van den Bond van Smedenpatroons in Nederland en van den R.K. Smedenbond met verzoek: a. het z.g. kachelwerk niet langer in eigen beheer door"den dienst der gemeentewerken te laten uitvoeren; b. het bij de verschillende takken van dienst voorkomende smidswerk óf aan te besteden, óf te verdeelen onder de georganiseerde pa troons. Naar aanleiding van dit adres merken B. en W. het volgende op. Het in eigen beheer nemen van het kachel werk. dat slechts een klein gedeelte van het smidswerk vormt, is een gevolg van het groote riciso, dat in kachelwerk zit. Door dit risico waren de kosten, welke de smeden aan de ge meente In rekening brachten voor het bezor gen. weghalen, stellen en nazien van kachels en pijpen in verschllenlde scholen en andere ge- meente-gebouwen, aan den hoogen kant. Doordat het kachelwerk thans belangrijk goedkooper in eigen beheer kan worden ver richt. lijkt B. en W. een terugkeer naar het stelsel van aanbesteding niet gewenscht. Wat het verzoek onder b. genoemd betreft, merken B. en W. op, dat regelmatig onder alle smedenpatroons door den dienst der gemeente werken een inschrijving wordt gehouden, waar bij geen enkele smid wordt gepasseerd. Verdee- llng van het werk onder de smedenpatroons achten B. en W. niet doelmatig, omdat de ge meente dan ten aanzien der kosten van het werk afhangt van de plaatselijke smedenpa troons. Openbare aanbesteding heeft, wanneer deze zich alleen uitstrekt tot de plaatselijke smeden het nadeel, dat daarbij afspraken kun nen worden gemaakt, waardoor de kosten van het aanbestede werk hooger worden dan nood zakelijk is. B. en W. achten het gewenscht, dat het stel- dat bepaalde voordeelen ^aanbestedingen, zoo mo- bij raadsbesluit van 27 Juli jj. verordening op het beheer der drijven. B. en w hebben geen bezwaar aan deze wenschen tegemoet te komen en stellen voor de verordening dienovereenkomstig te wijzigen. Deze groote NitrtarlHjnfrjChe tooneelspeelster werd op 29 Juli 1853 te Rotterdam geboren als het I4e kind van eenvoudige Joodsch- Orthodoxe ouders en is dus thans 80 jaar oud. Reeds vroeg op de lagere school bleek haar bijzonder talent bij het opzeggen van gedich ten voor de klas. Aanvankelijk werd zij in de zaak van haar moeder opgeleid tot modiste. In haar vrijen tijd speelde zij als dilettante mede In een tooneelvereeniging te Delftshaven. Bij een prijskamp verwierf zij den eersten prijs en werd toen opgemerkt door de Jury, de In de 70-er jaren beroemde tooneelspelers mevr. Ca tharina Beersmans, Derk Haspels en Willem van Zuylen. OnmlddeUljk werd zij toen als Ingenue geëngageerd bij het toenmaals voor naamste tooneelgezelschap „De Rot’erdam- mers", terwijl mevr. Catharina Beersmans zich met de verdere opleiding van Esther Van Rijk (die later huwde met Henri de Boer) belastte. Haar repertoire als karakter-speelster en film- actrice is ej/en rijk als verscheiden. Vierde zij in haar jeugd triomfen als ingenue in de stuk ken van d"Ennery, Dumas, Sardou, Multatull, haar populariteit won in de Nederlanden (Hol land en België) nog steeds, toen zij in de laat ste decennia van de 19e eeuw Ibsen en Haupt mann interpreteerde. In 1898 begon zij te spelen in het naturalis tische werk van Herman Heyermans, dien zij, naar zijn eigen getuigenis, mede hielp zijn weg te banen. Haar voornaamste creatie, waarmede zij ihede door de film een Europeesche vermaard heid werd, is wel ..Kniertje" in het Holland- sche visschersdrama „Op hoop van Zegen”. Op haar 70sten verjaardag werd zij toen door heel Nederland, door pers en publiek, gehul digd. Men huldigde toen niet alleen de groote ac trice, maar ook het voorbeeld van de voortref felijke gezlnsmoeder. die zij gebleven was, niet tegenstaande haar veelomvattend kunstenaars leven, maar ook als.... sportswoman, die op haar leeftijd nog bijna dagelijks winter zwemt Men schrijft het dan ook aan haar soberen arbeidzamer! geest toe, dat zij thans op 80-jarigen leeftijd nog tooneelspelen haar tijd medeleven kan. als een frissche van middelbaren leeftijd. Zy trad bulten haar geboorteland veelvuldig op in België. Speelde te London en Berlijn en meermalen te Par^s. Overal verwierf zij de grootste bewondering voor haar subliem na tuurlijk spel, men begreep de actrice, ofschoon men haar spreektaal niet verstond. Mevrouw de Boer Is ridder in de orde van Oranje-Nassau en van de Kroonorde van Bel^ë Bovendien is zij eerelid van verschillende vereeniglngen op letterkundig- en tooneelge- bled. buurtvereenlalng ..Oudegracht” deelt mede dat de Onderrecht on 8 October ge ïllumineerd zal worden vanaf Choorstraat tot HofstraatBaangracht De rechtbank zette heden de behandeling voort in de zaak tegen den 42-jarlgen J. P„ rtjksklerk le klasse aan het parket van het kantongerecht alhier, wien ten laste was ge legd verduistering van schikkingsgelden. valsch- heid in geschriften en het wegmaken van een ambtseedig proces-verbaal en contract-vonnis- leidlng werd daarna de sen, ten einde de gepleegde verduistering te 1 verheimelijken. Deze zaak was reeds in Mei be handeld. De heer Wiggers bracht heden een reclas- seeringsrapport uit, waarin hij de reclassee- ringskansen van verdachte dubieus oordeelde. Hy adviseerde echter tot een voorwaardelljke straf, met bijzonder strenge voorwaarden. De C.ficier eischte wederom anderhalf jaar gevangenisstraf. Mr. van der Loos, verdediger van verd., pleit te clementie en een voorwaardelijke veroordee- ling. benevens onmiddellijke invrijheidstelling van verd., hetgeen werd geweigerd. Uitspraak volgt later. Vorige Koersen Heden m zomer en Poor een vergissing heeft in ons kerkbericht gestaan: Dinsdagavond geen congregatie; dat moet zijn Dinsdagavond kwart over acht con gregatie in de St. Francisca-Romana Kapel. Ik verwacht U dus allen op tijd. We zullen wel zooveel stoelen zetten, dat ieder een plaats heeft. Pater H. RUBEkG. Directeur straat te Alkmaar, op een rijwiel, waarmede hij vermoedelijk trachtte zijn Helmath te he rik en. Hij verkeerde echter in zoodanige mate onder den Invloed van de genoten kermls- neutjes, dat een survellleerend agent hem be keurde ter zake overtreding der Motor- en Rijwielwet, die dergelijke benevelde sportslie- den liever niet op den rijweg ziet. De delin quent was echter heel gemoedlijk en zei: ,Jao. dat is zoo, maor t was kerranis en toe heb Ik ‘n enkele glaosle gedronken, moar.” voegde hij er met trots bij: Jk ben d"r niet ofge.i vaHe, meheer” Natuurlijk liep hij een uit brander niet mis en werd tot verdere correc tie veroordeeld tot f 8 boete of 8 dagen. Db heer Job. K„ *n arbeider ohne stelle te Alkmaar, die tot dusver zonder eenige merk baar succes de slanke lijn beoefent. op Zaterdag 3 September de zorg van den stoep geschopt en was kermis gaan houden. Als a joviale^ jongen van de gestampte pot werd hij getrakteerd en raakte een beetje boven zijn theewater en kwam tot lot van het fes tijn in contact met de politie, die hem *n „prentje” gaf ter zake van ordeverstoring. Joseph compareert heden in persoon op de receptie van mr. Langeveld en werd, en werd, behoudens nog de onvermijdelijke straf predi cate veroordeeld tot f 8 bpete of 8 dagen. En waar de veroordeelde, naar wij vermeenen. niet bekend staat als een drankzuchtige vechtersbaas, zjjn we van oordeel, dat dit wel voldoende is. Gisterenmiddag is door de politie een per soon aangehouden die ges'gnalrerd stond in het politieblad. HU heeft efe verschuldigde boete betaald. De ouvrier-tltulalr te Schermerhorn, Jan B„ had op 3 Augustus stuurkrabben geschept zonder jachtacte of vergunning van den eige naar. Gelet op de protesten der stuurkrab ben, die zicht verongelijkt achten, zijn deze koters ook opgenomen onder de zoetwater- bewoners, voor welke vangst een acte nood zakelijk is. De arme Jan was echter nog niet op de hoogte van den politieken toestand en werd uitgenoodigd voor deze eerste cursus les te voldoen f 2 x f 1 boete of desverlangd 2 dagen in Alkmaar te komen logeeren. De Zondag door het Alkmaarsche Comité van Herwonnen Levenskracht georganiseerde excur sie naar Bllthoven naar het nieuw gebouwde Sanatorium Berg en Bosch mag prachtig ge slaagd heeten. Een 70-tal leden van den R. K. Volksbond namen aan den tocht deel, waaronder eenige leden uit Bergen en Heiloo. In een drietal prettige H. A. B. O.-autobussen werd om half negen de excursie aangevangen. Er heerschte een opgewekte stemming waartoe het prachtige weer niet weinig bljdröeg. Via Haarlem werd Amsterdam bereikt, waar in de nieuwe, keurige lunchroom van Heek op het Rembrandtpleln de koffie gebruikt werd Daarna werd de tocht voortgezet en over Abcoude. Baambrugge naar Utrecht gereden en Vandaar naar Bllthoven. Om ruim 12 uur arriveerde het gezelschap in Hotel de Leljen, waar gelegenheid was het mid dagmaal te gebruiken. Toen allen aan tafel ge zeten waren heeft de heer G. van Slingerland, Kath. wethouder, die eveneens den tocht medemaakte, vanzelfsprekend de gelegenheid benut om het mooie werk van Herwonnen Levenskracht nog eens in het licht te stellen. Hij wees er op, dat men nu het nieuwe Sana torium, het grootsche monument van katholieke arbelderssolidariteit ging bezichtigen, waarbij men dan tevens een Indruk zou krijgen van het grootsche der stichting, maar voorat tal men dan een idee kunnen vormen van de kosten, welke met een dergelijke stichting gemoeid zijn. Als men verneemt, dat reeds meer dan een millioen aan de stichting ter koste gelegd is ge worden, dan is het geen wonder, dat Herwon nen Levenskracht steeds weer opnieuw steun vraagt. De heer v. Slingerland wees ook op het moo'e doel der stichting, waar velen die de levens kracht verloren hadden, daar In deze mooie stichting weer nieuwe levenskrachten verzamel den. Wat spr. echter minder prettig stemde, was dat er een z.g. wachtlijst is. Dit beteekent, dat er patiënten zijn, die opgenomen dienen te worden en die teleurgesteld moeten worden. Daarom wekte spr. allen op Herwonnen Levenskracht te steunen en beval deze mooie stichting in ieders warme belangstelling aan. Het uitstekende diner het leder zich goed smaken, waarna naar het doel van den tocht: het Sanatorium Berg en Bo.ch werd gereden. Onder deskundige stichting bezichtigd. We behoeven nu niet in bijzonderheden te treden, want reeds bij de in gebruikneming is een uitgebreid verslag opgenomen. Men moet er echter geweest zijn om een goeden Indruk te krijgen van het grootsche der stichting. Tijdens de bezichtiging werd even gepauzeerd en tijdens deze pauze werd den bezoekers een kop thee aangeboden. Om 5 uur werd de terugtocht aanvaard, waarbij thans een andere route gevolgd werd dan op de heenreis. Nu ging het over Soestdijk langs het paleis van H. M. Koningin Moeder; over Hilversum langs het nieuwe raadhuis, K. R. O. studio, enz. naar Amsterdam. Te ongeveer half tien arriveerde het gezel schap weer behouden en wel In Alkmaar, en wij twijfelen er niet aan of een ieder zal voldaan geweest zün over dezen uitstekend gesigagd<en tocht. De lèlders, de heeren v. Slingerland en Koopmeiners hebben wel eer gehad van hun werk. Bioscoop Harmonie: „De drie stuivers Opera" doorloopende voorstelling van 2 uur af. Cinema Americain: „Twee vaders," doorloo pende voorstelling van 2 uur af. Hotel ,J*root”, Langestraat: C. O -vergade ring, 8 uur. aandacht en belangstelling had en er over „8. IJJ.” slechts één roep van verbazing uitging. Weliswaar heeft ook de crisis op deze ver eenlging haar stempel gedrukt en moet het bestuur ervaren, dat het buitengewoon moeilijk is om de eindjes aan elkaar te kunnen knoo- pen. zonder de belangen der kinderen te schaden. Er is evenwel nog een reden te meer om dit jaar. trots de crisis, toch de feesten te doen doorgaan, voor den vijfden keer met de kinderen feest gaat vieren, dus een 1ste lustrum. In verband met deze gebeurtenis doet het bestuur dan ook een dringend beroep op alle bewoners en op hen, die met de vereenlging .S.I.S." sympathiseeren, haar in de gelegenheid te stellen hieraan een goed cachet te kunnen geven, want het is bij „S.I.S." als bij vele an dere vereenigingen: de kas Is in een berooiden toestand. Daarom zullen zij deze week met lijsten rondgaan, om daarmede een inzameling te houden, terwijl zij. die onbekend wenschen te blijven en toch een gift willen schenken, deze kunnen afgeven bij den penningmeester; C. W. Bruinvisstraat 4. Het bestuur vertrouwt, dat op deze lijsten zeer druk geteekerd zal worden. Rubber A dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubber Serbadjadl Silau V 1 G O. Allied .ontin Scheepvaart 'ava Ch Japan Holl Amerika Lijn Dito Gem Eigena Kon Nea Stoomt) jcbeepvaart- Unie Suiker H. V A lav Cultuur N 1 8 U Poerworeajo Vorstenlanden Actions Idem Tabak Dell Batavia Dude Dell Oostkust enembah Spoorwegen Onion Pacific Wabash Erie Kansas City South South Rallw "hie Milw Maxwell L. Or. Gedeputeerde Staten hebben bij brief van hun voorzitter, d.d. 28 Augustus j.l.. enkele wenschen kenbaar gemaakt ten aanzien van de vastgestelde gemeentebe- De heer B., n detailhandelaar met behulp van een reiskotfertje, te Alkmaar, stond te recht ter zake het venten zonder vergunning m de Comanstraat en toonde zich alles behalve voldaan over de behandeling bij de politie ge noten. toen nü zich aan het bureau vervoegde ter verkrijging van een ventvergunning. De commissaris noemde hem een beaeiaar en zeils de voorspraak van wethouder Westeihof was niet krachtig genoeg om de politiechef van 'iit standpunt «e brengen. De heef B. toonde alsnu den inhoud van zijn handelskoffer, om den kantonrrechter te bew zen hoe onjuist de oe- oordeeling van den commissark. was. Hij gaf daan ook he voornemen te kennen te zullen doorgaan met venten, ten einde zijn gezin te kunnen onderhouden. Bovendien beriep hij zich op het grondwettelijk recht van den vrijen handel.. Den comparant werd het verachü tus schen handel en het recht van het gemeente bestuur op orde in het huisgezin te houden, nog eens kortelük uiteengezet en de heer B. gewaarschuwd, zonder consent niet met ven ten door te gaan, omdat hij dan gevaar liep, dat zijn handelsvoorraad in beslag zou worden genomen. Ten slotte werd hij veroordeeld tot f 1 boete of 1 dag. waarop verdachte ver klaarde In hooger beroep te zullen gaan. Men schrijft ons: Wederom is de tijd aangebroken, dat boven staande vereenlging bij gelegenheid van de 8-October-herdenking haar jaarlijksche kin derfeesten gaat orgar seeren. Het Is overbodig te vragen wat voor vereenlging .J3.IS” is. Wij herinneren slee lts aan de buitengewoon geslaagde wedstrijden: de opvoering der revue’ „X Kan er niet af”, welke door het sublieme spel der kinderen sulk een succes wist te boe ken, dat een tweede opvoering noodzakelijk bleek en ten slotte de deelname aan het Bloe- rr -ncorso in 1932, waarbij de verqenlging aller Zooals bekend, bestaat er een conflict tus schen het Provinciaal Electrisch Net van Noora- Holland en de Stroomverkoop bij „Zaanland” inzake het voorzien van de Zaanstreek van electrischen stroom. De provincie eischte van de „Zaanland" over gave van de leverlngsconcessle. doch na veel onderhandelen kwam men niet tot een ver gelijk. Naast een Zaanland-net begon dan ook provincie met het aanleggen van een kabelnet. Hedenmorgen zijn deze werkzaamheden ech ter, naar men ons mededeelt, op last van het P. E. N.. stopgezet, nadat Zaterdag wederom onderhandellngen gevoerd waren. Of overeenstemming bereikt Is, of dat 't hier wellicht een ingrijpen van hoogerhand betreft, kon men ons voor het ter perse gaan van ons blad niet mededeelen. Deze avond had overeenkomstig den smaak van dezen tijd, een herdenkings-motief ten grondslag; n.l. ,,De Bangste Dag van Alkmaar" (18 Sept. 1573). We zouden dus kunnen zeg gen, een Praeludium voor de 8 October-vlering. In zoo n korten tijd mag men geen nieuw pro gram verwachten, vanzelfsprekend, dus veel bekends. Wat het koor betreft werden de eer ste nummers „Bede voor het Vaderland" van ValeriusHoogerwerf, en „Zum Sanctus” van Schubert, beschaafd en zéér mooi gezongen, .jutters Abschled” van Klinket kreeg ondanks een ruw momentje het noodige sentiment, en ook „Grabgesang" van Flemming werd goed uitgevoerd. ..L'Orque' van L. de Pillé werd volgens het programma gezongen (op verzoek). Bij veel gezongen werken is het werkelijk practlsch. als de verantwoording er achter staat. De koorklank was niet zoo fraai aks in de eerste nummers, gezien mln of meer geforceer de momenten van de tenoren, overigens een behoorlijke uitvoering. De Rhapsodie van Brahms, waarin èn koor én de soliste mej. Annie Veenenbos (alt) uitnemende momenten hadden, werd zéér artistiek uitgevoerd, onder steund door den pianist Jan Couvée, die de klavier-partij op zich had genomen Mej. Veenenbos zong o. m. zéér mooi „O Hei land, Reiss die Himmel auf" en een aria uit de Opera ..Xerxes” van Héndel. Behoudens een critlek oogenbllkje in „Maria Wiegenlied” van Reger, viel er ook in de overige nummers veei te waardeeren. De organist P. A. v. Langen opende het concert met de „Marche Solem- nelle” van Alph. Maylly; opgemerkt zij hier de uitstekende keus van registratie, dit geldt ook voor zijn begeleidingen van de soliste. Zijn im provisaties gaven geen aanleiding tot bijzon dere opmerkingen, doch konden iets beknop ter zijn geweest. En nu komen we tot het be sluit en tevens tot het herdenklngsmotlef. uit gedrukt in een tweetal gelegenheidswqfkjes. tekst yan D. v. Beek en muziek van Hooger werf, nJ. Koraal „ter herdenking van den Bangsten dag” en „8 Octoberlled”, door „Or pheus" aangeboden aan haar beschermheer den Ed. Achtb. Heer Mr. Wendelaar, Burgemeester van Alkmaar. De stemming van het koor was in het eerste couplet niet al te prima, en toen het orgel het tweede couplet begeleidde, beleefden we oogen- bUkken „den bangsten dag” gelijkwaardig. Deze muzikale crisis werd goed gemaakt dooi de reprise van het tweede couplet i capella Het concert werd bijgewoond door den burgemeester en zijn echtgenoote en verder door talrijke luis teraars. Staateleeningen 5 Nederland 1919 4K Neaerlano 1916 4H Nederlano 1917 4 Nederland 1931 5 Nederland 1932 4H N Ind 1926 AB 514 Youngleen Banken Koloniale Bank Indlsc te Bank Cert Handel-Mij !n -rieëu Unilever 3alvë Derft Alg. Kunstzijde in ’’erkers Pat Nieuwe Philips Küch Accoustlek Ned Ford (ndnstr Buitenland Anaconda lethlehem Steel U 8 'Steel 0 S Les*' Intern Nickel Stand Brands Mtjnbonw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Xedjang Lebong etroleun laboes Hls Perlak •eudawa ontlnental Oil bell Union OU De tentoonstelling in de Korenbeurs Is de laatste jaren gegroeid tot een der voornaam ste onderdeeleh van de landbouwtentoonstelling, welke de Holl. Mij. van Landbouw hier elk jaar 'organiseert. Wij namen heden reeds een kijkje, om onze lezers tijdig op de hoogte te stellen van hetgeen hier te zien is. Allereerst zij opgemerkt, dat de tentoonstel ling morgen van 9 uur tot ’s avonds 12 uur geopend is, zoodat degenen, die het vuurwerk hebben bijgewoond, alsnog de gelegenheid heb ben het hier tentoongestelde in oogenschouw te nemen: dat dit alles de moeite waard is. zal men graag erkennen, als men van de vol gende opsomming kennis genomen heeft. Rechts van den ingang treffen we een goed- verzorgden stand aan van Roest’s pluimveevoe der en zadenverder een stand van den bloemist Boersen, Verdronkenoord; een smakelijken stand van de DEKA-Roomboterfabriek met allerlei zuivelproducten; een artistleken stand van Langereijs- Reclameatelier. Heiloo; verder een wagenstand van D. Lelie, en daarnaast een smakelijken welverzorgden stand van den heer A. Boersen, groenten- en fruithandel, Payglop. „Vriesla” van Jan de Vries, is als alle Jaren met een aardigen stand vertegenwoordigd en behoeft oJ. geen nadere aanduiding, aar eze *irma be ken genoeg is. Een goede stand is ook die van A. Huisman, Dijk, alhier, in tuingereedschappen, enz. De Proeftuin „Kennemerland” heeft aan de Noord zijde een aardig tuintje aangelegd met mooie begonia's en andere kamerplanten. Een zeld zaam groote asparagus van den heer W. Twlsk staat hiernaast. De landbouwhoogeschool in Wageningen heeft hier een expositie van allerlei bestrijdingsmiddelen voor bloemen en planten. Aan de andere zijde, beginnende aan de Noord kant, treffen we allereerst een stand aan van het kunstmestmlddel Edelcompostde vereenlging voor volkstuinders heeft hier een zeer grooten stand, welke mag gezien worden. Bijzonder apetijtelijk ziet de fruitstand van Jan v. d. Poll er uit. waarin de Jamaica bananen en de groote handperen een voornaam onderdeel in vormen. De bloemist Kleverlaan laat de ver schillende kleuren van de herfstbloemen zien, terwijl een bijzondere stand van de zuivelfabriek „Lutjewinkel” dit gedeelte afsluit. Keeren we terug tot het middenvak, waarin de gemeenteplantsoenen een eerste perk heeft aangelegd met In bloemen de woorden: ..Steunt den Laudbouw". Daarachter komt de kweekelij Leeuwendal van den heer v. d. Stok, Nieuwe Niedorpjnet een aardige verzameling geraniums, cactussen met naam en succulenten, alles in een aardig perk opgesteld; de bekende kweekerij „Sursum Corda” van den heer P. v. Bodegraven te Schoorl is wederom vertegenwoordigd met een proeve van tuinaanleg, en voorts met bloemen en vruchten van eigen kweekerij. De heer Ruygh heeft een complete goudvis- schenvijver aangelegd en tevens een groote volière met allerlei aardige vogeltjes -geëxpo seerd. De fa. Zaadnoordijk, zaadhandel, heeft, be halve een gewone stand, ook het plattegrond van de Schermeer. uitgevoerd in diverse kleuren zaad; alle boerderijen en andere perceelen zijn er op aangegeven. Reeds op de tentoonstelling tijdens de Schermeerfeesten trok dit dit 2.20 bij 1.70 M groote werkstuk veel belangstelling en het was een goede gedachte dit plateau naar de Korenbeurs over te brengen. Vermelden we nog. dat rond het middenvak van de Korenbeurs een 200-stuks pluimvee een plaatsje heeft gekregen en dat er mooie duiven, kippen en konijnen te zien zijn; ook is er een stand met kalkoenen, w.o. een met 16 pullen. Alles bij elkaar een Interessante expositie. Men verzoekt ons te melden, dat kinderen be neden 16 jaar zonder gelelde geen toegang heb ben. sel van inschrijving^ biedt boven openbaiw gelijk wordt gehandh: Intusschen is het biikjk, da^tofj het vragen van aanbiedingen geen R^jj^ipatroons worden voorbijgegaan, terwijl het öjxiragen van al het werk bij één tak van dienst aan één enkelen smid, naar B. en W. meenen. niet mag voor komen. In dit opzicht ware aan het door adres santen gedaan verzoek tegemoet te komen. B. en W. stellen den Raad voor hun College te machtigen aan adressanten te berichten: a. dat het voor de gemeente van belang is. dat het kachelwerk in eigen beheer blijft bij den dienst der gemeentewerken; b. dat voortaan bij alle takken van dienst al het andere smidswerk, voorzoover voor inschrij ving vatbaar, niet anders zal worden opgedra gen. dan nadat zooveel mogelijk alle smeden patroons ter plaatse een uitnoodlging hebben ontvangen voor het doen eener inschrijving en dat het niet voor inschrijving vatbare smids werk zoo moge lijk na prijsopgave zal worden verdeeld onder de plaatselijke smedenpatroons. Mej. Anny de R., "n slanke verschijning in ’n glimmende regenjas gehuld, kantoorbedien de te Bergen, had zich ook al schuldig ge maakt aan de fout van zoovele Eva's doch- jteren en gefietst onder den Berger tunnel. ■De jonge dame erkende de fout ten deele, doh beweerde, dat zij even voorbij het ver- bodsbordje. c. q„ het roode paaltje, was af- gestapk Aangezien het echter schijnt, dat men betreffende de voltooiing van dit delict meer zekerheid wenscht, werd de zaak tot aj. week aangehouden, ten einde den sant te „consulteeren”. Wegens de Landbouwfeesten zal de repetitie van het Kerkconcert 9 October a.s., deze week in plaats van Woensdag op Vrijdag as wor den gehouden en wel des avonds 8 uur in „het Gulden Vlies”. Koorstraat

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 12