Het Duitschland Hitler Trein grijpt auto van RADIOPROGRAMMA EEN ONDERHOUD MET GOEBBELS Moord te Batavia Renner Kooyman verongelukt y-rk. s DINSDAG 19 SEPTEMBER Woensdag 20 Sept. 1933 geen verwijt van" Roofoverval te Numans- dorp Bekentenis afgelegd COUPONBELASTING Moordaanslag te Haren HOFSTEDE AFGEBRAND De bewoner* met moeite gered DUITSCHE DIENSTBODEN GEKNOEI MET STEMPELS Tegenmaatregelen te wachten HÉT DRAMA TE MUIDEN TRAGISCH LEVENSEINDE R. K. ONDEROFFICIEREN Nieuw wereldrecord van Beccali ZESDAAGSCHE IN ENGELAND Betere buitenlandsche markt ITALIË—ENGELAND 85—62 Het organisatie-talent dat de massa leidde Wethouder s verkiezing in Den Haag Nederland blijft ver schoond Van verdere propaganda der Duitse he Nazi’s BACONEXPORT NAAR ENGELAND» Vijfjarig kind als door wonder gered Ontwerp zal nog deze week worden ingediend Zal hy zyn recordpoging kunnen voortzetten SPRUYT BLOKKER MAAKT LEELIJKEVAL’ OM HET CLUBKAMPIOEN- SCHAP OP DEN WEG HOOGERE VARKENSPRIJZEN Het vreeseli jk drama te Nuth Zullen zü nu ook worden geweerd Het c.-h. raadslid Snoeck Henke- mans gekozen »JMen begrypt ons niet, maar ik maak daar het buitenland Een haartje een Concert druk- d. H., die opera 5.50 9W Dordtsche rechtbank van het vonnis der JULES SAUERWEIN (Nadruk verboden) Haat tusschen voetbalsupporter» Henkemana ten ,jBt. met Verdachte tot vyftien jaar veroordeeld sterretjes. linkerzijde de *D en De Nederlandsche Varkenscentrale maakt be kend, dat met Ingang van 18 September de prijzen welke door haar voor de varkens wer den betaald verhoogd zijn met 4 cent per K.G. Deze prüsverhooging is mogelijk in verband werden hoorden: De Zesdaagsche motorwedstrüden te Llan- drindodwells zjjn Maandag begonnen. De Ne derlander Eysink startte niet. Moos heeft zich teruggetrokken. Zuur en Sybrandy kregen elk drie strafpunten, terwijl de andere Nederland sche rijders het parcours van 185 mijl zonder strafpunten aflegden. In totaal zijn 116 deel nemers nog zonder strafpunten Een der verdachten tot twaalf jaar veroordeeld Mr. Stokvis zal Ibeling* verdedigen n val werd de Hagenaar door een auto gegrepen Naar het „Handelsblad” ter oore komt, Is de indiening van het wetsontwerp tot heffing van een couponbelasting deze week te verwach ten, tegelijk met de indiening der Ruksbegroo- ting. di d< n D h. b< et *1 VI ÏT a; SC st v< d di g< di Tf het muz. ng door M. 13.15 Naar wij vernemen is het contingent dat door Engeland aan Nederland voor den baconexport is oegestaan vastgesteld op 57.70 cwts. per pe riode van 4 weken. Deze overeenkomst geldt tot 38 Februari as. Ons vorig contingent was 65.000 cwta., zoodat de vermindering ongeveer 13 pet. bedraagt. Er zijn nog enkele onder- handelingen gaande tusschen de betrokken in stanties van beide landen. Zondagmiddag te ongeveer vier uur kwamen twee voetbalsupporters uit Berghem bjj Oss van in Haren gespeelde wedstrijden op den terug weg per flets door de Harensche Steeg. Daar ontmoetten zij een zekeren Megens. supporter van een andere voetbalclub, die met een ka potte fiets langs den weg stond. Een der beide wielrijders uit Berghem trok plotseling een re volver en loste twee schoten in de richting van M. De schoten misten echter doel. De beide wielrijders maakten zich daarop snel uit de voeten. In verband met dezen aanslag heeft de poll- De R. K. Onderofficierenvereeniging Martlnus” zal eind September ophouden lid te zijn van het R. K. Werkliedenverbond, als ge volg van de door den minister van Defensie; mr. dr L. N. Dcekers. gestelde bepalingen. Waar de minister aan die bepaling vasthoudt, aldus „De Volkskrant" heeft het bestuur van het R. K. Werkliedenverbond. daartoe bjj voorbaat gemachtigd door de Ver bonds vergade ring, in die tusschentljdsche afscheiding be. willigd teneinde de katholieke onderofficieren niet in moeilijkheden te brengen. Naar we thans met zekerheid vernemen, zal de Amsterdamsche advocaat, mr. dr. Benno J. Stokvis optreden als verdediger van den Mui- denschen strandfotograaf Ibelings. Bij de Maandag as. op de Veluwe gehouden clubkampioenschappen heeft de Haagsche ren ner L. P. Kooyman, die voor de Haagsche wiel- renvereeniglng „Voorwaarts" uiScwam, een ern- stlgen val gemaakt. Los van zijn peleton reed hij in gezelschap van een motorrijder. Toen van een andere zijde een auto naderde, ging de motorrijder meer naar rechts, waarbij hij in aanraking kwam met een voor hem rijdenden toerist. Deze viel en over hem heen buitelde Kooyman vlak voor de wielen van den auto, die hem over het hoofd gingen. In deemlswekkendea toestand werd het slachtoffer naar het Gem. Ziekenhuis te Arnhem overgebracht, waar hU kort daarop aan de bekomen verwondingen is overleden. Het slachtoffer was 33 jaar oud. PARIJS. (Elffrt) 1446 M. BSO o.l.v. E. Flament, Zaterdagavond vond een jachtopziener in het nabij Veuls gelegen dorpje Wellrool het lijk van een S. A.-man. Het bleek een 34-jarlge S. A.-lelder te zjjn uit Lebur bij Keulen. Blijkbaar heeft de man zichzelf van het leven beroofd. Enkele personen hadden den man, die zich nog. al zonderling gedroeg, 's middags in de nabijheid zien rond loo pen. Het gerucht gaat, dat de man door S. A -le den’ is achtervolgd en over de grens gedreven. BRI SSEL, 509 M. 1.30 Concert door het V. Luffln-orkest. 6.35 Daniel Harris, ba riton. zingt. 7 30 gramofoonmuzlek 8.30 Concert door het Radioorkeat o.l.v. Franz André. Afscheiding van het R. K. liedenverbond Een en twintig-jarigen chauffeur op onbewaakten overweg te Amstelveen op slag gedood De knoeierijen met valsche vleeschkeuringz. stempels nemen steeds grooter afmetingen aan. zoodat maatregelen om hieraan een eind te ma ken, dringend noodig zijn geworden. We ver nemen thans, dat binnenkort enkele wüziglngs- besluiten zullen worden afgekondlgd. waardoor dergelijke knoeierijen voortaan niet meer moge lijk zullen zijn. 9 30 door de met de prijzen, welke op dit oogenblik op de buitenlandsche markten worden betaald. Aangezien het geenszins zeker is, dat deze prijzen zich zullen handhaven, zal er rekening mede moeten worden gehouden, dat van een verdere prijsverhooging door de Varkenscentrale in den eersten tijd geen sprake zal zijn. De voorwaarden waaronder de varkens aan de Ned. Varkenscentrale kunnen worden ge leverd zijn ongewijzigd gebleven. Ook de prijzen van het spek, dat door de Ned. Varkenscen trale wordt overgenomen, zijn met 3 cent ver» hoogd. Deze prijsverhooging geldt voor varkens ge slacht na 17 September. Maandagmiddag is de hofstede van den land bouwer B. te Angeren geheel uitgebrand. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet te denken vlei. De bewoners konden met moeite worden gered. Enkele ko nijnen en de hoolvoorraad verbrandden. De oorzaak van den brand is niet bekend. Ver zekering dekt gedeeltelijk de schade. De bur gemeester van Bemmel was op het terrein van den brand aanwezig. Integendeel, wij weten, dat zij dapper zijn Maar wij willen, dat de andere volkeren ook zoo over ens denken en ons hoogachten. Zü moeten ook ons recht erkennen en dan hebben wij geen rancunes. En ik zelf ben té dicht otf de Fransche grenzen opgevoed, om Frankrijk niet te begrijpen. De eenlge oorlog, dien wij hebben verklaard, is de oorlog tegen de werk loosheid. óen honger en de koude. De wereld zal dezen winter zien, hoe wü er ons uit zullen redtfen. U hebt zooeven over de Joden ge sproken. Het nationaal-socialisme heaft nooit ontveinsd, dat het anti-semitlsch is. Onze te genstanders: de geheele wereld en de joden zelf hebben dit altijd geweten. Ik zou wel eens willen weten, wat b.v. de Parijzenaars zouden zeggen, wanneer te Parijs drie-vlerden van de advocaten en doktoren Joodsch was en alle ziekenhuizen in handen der Joden. De door de Joden gevoerde propa ganda kan ik niet begrijpen, zij deden ver standiger wanneer ze er zich van onthielden Het is hün en niet onze schuld, dat de Jood- sche kwestie tegenwoordig in de geheele we reld een onderwerp van bespreking wordt. Wanneer ze om het leven gebracht waren, zou het vraagstuk niet zoo acuut geworden zijn als thans en zou het zelfs in Duitschland niet meer aan de orde van den dag züp- En waarover beklagen ze zich eigenlijk'?* ZIJ wisten dat wij antisemieten waren en maatrege len zouden nemen tegen hun ongeëvenredigde pjaats in het openbare leven. Ik geef toe. dat deze maatregelen, van men- sche'.jjk standpunt beschouwd, soms hard wa ren. Zij waren echter noodzakelijk, om aan ons eigen ras de plaats te geven, welke hem toe komt. In ieder geval zijn die maatregelen steeds in werking gesteld langs zuiver wettelijke we gen. Ik zou wel eens willen weten, wat er gebeurd zou zijn, wanneer wjj in plaats van aldus te handelen den vrijen loop hadden ge laten aan de verbittering van het volk. Dit hebben w(j voorkomen. Maar waarom hebt gij u met deze maat regelen tegen Intellectueelen gekeerd en hen aldus verbannen Het waren ten deele Joden, die het Duit sche volk ernstige schade hebben toegebracht. Vergeet bovendien niet dat de zuiver Duitsche intellectueelen en kunstenaars in het ver’eden niet aan het woord kwamen omdat de open bare kunst en de publieke opinie sterk be ïnvloed waren door een partijdige propaganda. Wjj willen dat de Duitsche idee zich uit volkomen en vrije kracht, zelfs in kunst wetenschap. Maandagavond te ruim zes uur. heeft op den onbewaakten overweg bjj Amstelveen een vreeselijk ongeluk plaats gehad, dat het leven van een jongen chauffeur heeft geëischt, terwijl een vijfjarig jongetje als door een wonder werd gered. DA VENTRY, 1554 M. 13 30 Orgelconcert door Quentin Maclean. 1 05 Concert door het Western Studio Orkest olv Frank Thomas. 10.31 Concert door het Gërshom Parklnton Kwintet. 11.30 Roy Fox en zijn Band in het Kit Cat Restaurant. Een provinciaal, die een slechte weggebruiker bleek, kwam in een groote stad midden in een draaikolk van autoverkeer terecht. De goede man had niet gelet op stopborden en richting swijzers, doch was in de voorwereldlijke onderstelling dat ten allen tijde voor den voetganger de weg was.' De auto’s snorden ter weerszijden van them...... de adem stokte in zijn keelhet scheelde volgens hem maar één haartje of hij was er ge weest. Hij was één streep van den dood Intusschende verkeersagent had op hem gelet en de autobestuurder van den meest dreigenden wagen was volkomen gereed om oogenblikkelijk te stoppenhij had bovendien met een zuivere berekening een kleinen draai om den man genomen. Maar tochde mensch zelf dacht dat hij een streep afstands van den dood stond. Dezelfde mensch had zonder het zelf te weten een hartkwaal. Niet in den modernen -..edloop van het ver keer beloerde hem de Dood, doch op de meest rustige plaats zijner stille inwoning, waar hij dan ook aan een hart aandoening onverwacht stierf. We zijn allemaal dicht bij den Dood, het dichst allicht wanneer wij er het minst aan denken. Eén haartje WARSCHAU, 1412 M. 5 35 populair con cert 7.20 gramofoonmuziek. 8 20 kamer muziek. 9.30 populair concert. 10.30 dans muziek. BATAVIA. 18 Sept. (Aneta). Hedennacht heeft in een hotel alhier een moord plaats ge vonden, waarvan het slachtoffer is mevrouw W. BogaardDenkers. Het slachtoffer was nog in leven, toen men het vond en verklaarde, dat een zekere O. Ramp uit Makassar de dader was. De hotelgasten werden opgeschrikt door hulpgeroep. Zij hoorden: _Niet doen, help moord!" He'Zondagavond laat te Berghem een zekeren J. B. gearresteerd, die van den aanslag ver dacht wordt. HU is naar Oss overgebracht en daar voorlooplg opgesloten. Naar „De Telegraaf” verneemt, heeft de re- geerlng geenszins het vooitiemen om na aanne ming van het ontwerp tot het weren van vreem de arbeidskrachten, van de daarin aan haar verleende bevoegdheden gebruik te maken om Duitsche dienstmeisjes te weren. Intusschen opent het wetsontwerp ook 1 aanzien van deze categorie de mogelijkheid om zoo noodig maatregelen te nemen. Wanneer dus in de toekomst de trek van Duitsche dienst meisjes naar Nederland zoo groot mocht wor den, dat ingrijpen noodzakelijk zou zjjn, kan de regeering dat zonder meer en zonder eenlgen om slag doen. Bij de Maandag JJ. op de Veluwe gehouden clubkampioenschappen op den weg hebben ach. zooals men ook elders in dit blad kan lezen, eenlge ongevallen voorgedaan, waarvan zelfs een met doodelüken afloop. Op den gevaarlijken hoek van den Aptl- doomschen wegSchelmschen weg te Arnhem slipte de Rotterdamsche renner Viergever. Hij kwam daarbij zoodanig te vallen, dat hij een sleutelbeen brak. De bekende Amsterdamsche renner P Spruyt Blokker, die voor de EJ4.R.K.W.V. uitkwam, maakte bij Otterloo een buiteling. Met ernstige ontvellingen aan armen en beenen werd bQ naar het Gem. Ziekenhuis te Arnhem overge bracht, waar hij werd verbonden. Spruyt Blokker is sinds 1 Januari bezig bet wereldduurrecord te verbeteren. Het staat ech ter te bezien of hjj voorlooplg deze poging Ml kunnen voortzetten. De trein, die om zes uur uit Amstelveen ver trekt. greep op den onbewaakten overweg aan den Molenweg den vrachtauto van -den aard appelhandelaar J. 8.. komende uit de Heern- raadschapslaan en bestuurd door den 31-jarigen A. J, Fontaine. De chauffeur reed een paar meter vóór den trein uit en passeerde paard en wagen van den manufacturier vóór het spoor stond te wachten. In voile vaart reed de trein op den vracht auto in, slingerde den chauffeur eenige meters verder op de spoorbaan en overreed hem. De dood trad bijna onmiddellijk in. Kapelaan Schinkel van /de St. Anna-parochle te Amstelveen diende hem nog het H. Oliesel toe. Een ongeveer vijfjarig zoontje van den aard appelhandelaar S.. die naast den chauffeur meereed, kwam er zonder ernstig letsel af. Het kind werd meters verder op den dijk neerge worpen. Dr. Bots verleende de eerste hulp, maar kon bij den chauffeur slechts den dood constateeren Het jongetje had hevig bloedende snljwonden aan het hoofd. Na verbonden te zijn, werd het kind In den auto van den dokter gedragen en naar een der ziekenhuizen te Amsterdam ver voerd, waarheen later ook het stoffelijk over schot van F.’ Is overgebracht. De vrachtauto is totaal vernield. De trein reed met eenige vertraging verder. HUIZEN, 296 M. 8 00 NCRV Schriftle zing en meditatie. 8.15 Cram.muz. 1030 Morgendienst door De. J. L. v. d. Wolf. 11.00 Barmonlumbespellng door M. F. Jur- jaana. 13.00 Pol. ber. 13.15 Gram. muz. 13 30 Kwartet o.l.v. Luise Lauenroth. 3.00 Rustpoos. 2.30 Grammuz. 3.00 Chr. lec tuur ..Blinde Hendrik", van G. A. Aldus. 3.30 Onze zang- en muzlekver. Het Chris tel (ik meisjeskoor .Kunst en Genoegen", te Lelden o.l.v. mej. A. J. Eerdmans. 5.00 Klnderuurt je door mej. C. Ingweraen. Mevr. A. v. d. EUk-Muller. zang. Mej C. Muller, plano: 8.00 Landbouwhalfuurtjè. C Ketel Jr. 6 30 Onderwijsfonds voor de binnenvaart. 7.00 Pol. ber. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 P. K. Dommisse. „Kerk telefoon en slechthoorenden" 8 00 Uitzen ding eener samenkomst van het Leger des Hells te Utrecht o.l.v. Lt. Kolonel J. Ra- wle. bijgestaan door Lt. kolonel J. Wjjk- hulze. brigadier V. E. Krone. Adjudant J. E van Keken 9 30 Gram muz. 9 45 Stu- dio-orgelbespellng door Marc E Bouw meester. 10 00 Var Dl as. 10 45 Gramoloon- muzlek. 11.30 Sluiting. HILVERSUM. 1875 M. 8.00 VARA Gram muziek. 10 00 VPRO Morgenwijding IQ 15 VARA-Uitzending voor de arbeiders In de continubedrijven. Jan Lemaire draagt voor. De Notenkrakers o.l.v. D Wins VA RA-Tooneel o.l.v. W. v. Capellen. 12.00 Orgelspel door Joh. Jong. 12.30 De Fliere fluiters olv Ray Forest 130 VARA-kleln- orkest olv H de Groot 300 voor de kinde ren. m.m v. VARA-Tooneel ol v. W. v. Ca pellen. Oom Henk, vragenuurtje. Gram, muziek 3.45 Rustpoos 5 30 Orgelspel door Cor Steyn 6.00 Huwelijksaanzoek. Frag ment uit de Plas van Karl. Emil Franzos. voor te dragen door Jan Lemaire. 6 15 Gram muz. 7 00 6 D A P -Kwartiertje, door Jan Oudegeest 7.15 VARA-Kleln-Orkest o.l.v, H. de Groot. 8.00 Herhaling 8OS- berlchten 8 03 Vaz Dlas. 8 15 VARA-Orke^t o.l.v. H. de Groot. 8.45 Lisette Stevens zingt met planobegel van J. Tlemever 9 00 VARA orkest o.l v. H. de Groot. 9 50 Verv zang 10 00 Gam muz. 10 30 De Flie refluiters o.l v. Ray Forest. 11.15 Dr Premsela .Het tweejarig bestaan van Dr Aletta Jacobshuls. 11.30 Gram. 12 00 Sluiting. Zondag vond te Milaan een athletlekland®- wedstrijd plaats tusschen Italië en Engelaoo- Italië won met 85 tegen 62 punten. Beccali. oe Olympische winnaar, vestigde een nieuw we- reldreeofd over 1500 Meter met een tijd 3 mln. 49 sec Finlay bracht het Engelscbe re cord 110 Meter horden op zijn naam door dezen afstand af te leggen in l*-6 sec. Naar de „Llmb. Koerier” verneemt, is van Berlijn uit voorgeschreven, dat» de propaganda in Nederland van de zijde der N 8.D.AF. dient op -te houden. Ook het demonstreeren met in Duitschland wonende Nederlanders, leden der NS.N.A.P. in Nederlandsche grensgemeenten dient op te houden, zoodat we voortaan van vertooningen als o.a. te Brunssum plaats had den. verschoond zullen blijven. De overweging, welke de Duitsche Regeering tot het nemen van dezen maatregel heeft be wogen. schijnt gezocht te moeten worden in de omstandigheid, dat de tegen Oostenrijk gevoer de actie, reeds zooveel sympathie voor Duitsch land In het buitenland deed verloren gaan, dat men daarnaast geen onaangenaamheden regeeringen van andere landen wenscht. Wat daar ook van zij. over het genomen be sluit kan men zich slechts verheugen. Sinds zestien jaar hadden te Den Haag In het college van B. en W. sociaal-democraten zitting. De S. D. A. p. heeft in den Raad oe grootste fractie, zoodat het voor de hand lag. dat zü ook vertegenwoordigd was in het dage- HJksch bestuur der gemeente. Het star vast houden aan den eisch: twee zetels of niets I heeft thans den sociaal-democraten hun beide zetels gekost. Ook de heer Vrijenhoek stelde aerleden week', toen de raad om een combi natie van uiteenloopende redenen als opvolger van wethouder Drees in plaats van de sociaal democratische candidate mevr, de Vrles-Brulns den voorzitter der katholieke fractie. Ir. Feber. tot wethouder koos, zijn functie ter beschik king. Thans heeft men na eenige beslissinglooze stemmingen als opvolger van den h^er Vrijenhoek den voorzitter der Chris- telijk-Historlsche fractie, den heer Snoeck Henke- mans gekozen. Met 31 tegen 19 stemmen 4 stemmen werden blanco uitgebracht won deze veteraan den eindstrijd van den ambitieuzen libe raal jhr. van Bereeteyn, MILAAN. 331 M. 8.00 gram.muziek. 8.50 populaire muziek. ROME. 441 M. 9 06 .Ruy Blaa". vap Filippo Marchetti. WEENEN. 517 M. 7.20 ..Die Stadt”, Het Weensche symphonleorkest o.l.v. Dlr Dr. Bernhard Paumgartner. 10.30 Gramofoon muziek. PARUS. (Radio) 1724 M. muziek. 13 50 Orgelconcert, muziek 8.20 Idem en zang, cltal door Pierre Fontaine, muziek. Het slachtoffer kon vóór haar sterven den dader nog aanwyzen .Duitschland na zeven maanden Hitler." Voorwaal geen makkelijk onderwerp. Een buitenstaander heft niet licht de sluiers op waarin een régime van dictatuur en mystiek gehuld is. De getrouwen met hun geestdriftig geloof toonen hem slechts de lichtpunten. De tegen standers houden om begrijpelijke redenen hun mond." Aldus leidt de bekende Fransche journalist Jules Sauerwein een serie artikelen in over het nieu we Duitschland, die voor een Franschman en een anti-fascist als Sauerwein van een loffelijke ob jectiviteit getuigen. Wij hebben ons van deze artikelen het „copyright" voor Nederland verzekerd en ken hiernaast het eerste af. Het slachtoffer werd door den directeur van het hotel aangetroffen voor de directiekamer. Zij werd naar de C. B. Z. overgebracht, waar zü is overleden. De dader werd in haar kamer gearresteerd. Hij deed een verward verhaal over zün echtgenoote uit Makassar, die belden wilde vermoorden. De vermoorde vrouw is 23 April 1899 te Ren- kum geboren. Zü vestigde zich met twee zoon tjes. resp. zes en acht jaar. in November 1932 te Bandoeng, komende uit Makassar, waar haar echtgenoot ambtenaar bij de P.T.T. is. Het slachtoffer had al eens uit Makassar een dreigbrief van Ramp ontvangen tot terugBê- taling van geleend geld. Hierin wordt voorloo plg de ondergrond van den moord aangeno men. Vier maanden geleden schreef haar echtge noot uit Makassar een brief aan de politie te Bandoeng, waarin hü verzocht zün vrouw te gen Ramp te beschermen wanneer deze te Bandoeng mocht komen. De heer Ramp is geboren te Boskoop en 58 jaar oud. Hü was reeds jaren in Indlë. Belden hadden zich in het hotel als echt paar onder een valschen naam doen inschre ven. De moord had plaats door een steek in den buik. De dader heeft bekend. MAKASSAR, 18 Sept. (Aneta). De dader van den moord te Batavia. Ramp, is een oud-min- der-militalr van den hoepltaaldienst. Hü was jarenlang venduhouder te Maxassar en lid van den Kerkeraad. Hü verdween nu en dan naar Java en Uet daïj zün zaken totaal in den steek. Zün verhouding met de vermoorde was be kend. Hü vertrok 13 September naar Java. De vermoorde verzocht kortgeleden haar echtge noot te Makassar te mogen terugkomen, waar op mevrouw Ramp te Makassar zich uitgelaten moet hebben: ,J>aiL-vermoord ik haar”. ■a ti een worsteling van tien lange Jaren heeft een driemanschap Duitschland veroverd waarvan Hitler de ziel. Göring de kracht dadige wil en dr. Joseph Goebbels het organl- ■atie-talent is dat de massa leidde. In zün groote werkkamer die uitziet op den Wilhelmplatz, tusschen twee tafels waarop geen snipper papier laV maar waarop ik wel twintig schel- en telefoon-knoppen telde, onder een por tret met eigenhandige opdracht van Adolf Hit ler, hoorde ik den Rüksminister voor propa ganda vanmorgen zün standpunt uiteenzetten. Eigenlijk Is het woord propaganda zeer onvol ledig en zeker te zwak, wanneer men spreekt van iemand wiens actie langs verschillende we gen heel het regeerlngsstelsel en heel de natio nale oeconomte omvat. Kunst en gedachte, thea ter, pers en radio mogen al rechtstreeks onder zün leiding staan, bulten deze, om zoo te zeggen, technische functie ligt zün veel grootere taak, die namelük van de vele en verscheidene ge dachten welke door den FtihZei1 en zün onmld- dellüke medewerkers zün uitgestrooid of die uit de ontwikkeling der revolutie spontaan geboren werden, ha«monlsch te rangschikken in een deels populaire, maar deels ook filosofische leer. Uit heel deze oppositie-mystiek een regeerings- program op te bouwen dat voor heel het volk, ongeacht den graad züner ontwikkeling, bevatte, lük is, voorwaar, men kan dat geen licht werkje noemen! Maar nog veel moeilüker is het deze leer bevattelük te maken voor de openbare mee- nlng in het buitenland welke Duitschland da- gelüks zwaarder voelt wegen op al zün onderne mingen. Wsnt het Nationaal-Soclallsme net was de heer Goebbels-zelf die dit den 2en Sep tember te Neurenberg in den aanhef züner groote rede zeide is ’n zuiver Duitsch verschünsel en kan als zoodanig met geen enkel ander ver- achünsel, van hoe groote schünbare gelüke- nis ook. vergeleken worden. Klein, nerveus en bewege’-ük, een tengere ge stalte, verteerd door het denken en door den hartstocht van den vechter, fonkelende oogen. dat is dr. Goebbels die zelfs in de intimiteit zü- her werkkamer een machtig redenaar blüft met een welsprekendheid welke door zün levendige trekken en zün gebaren wordt aangevuld. Zün rechterhand doolt zenuwachtig telkens weer naar de bronzen Swastika welke hem tot presse- papier dient. Om zün gedachte te verduidelüken teekent hü nu en dan haastig een schema. Plots trekt hü een lün. Twee kringetjes ter rech ter züde daarvan verbeelden dr. Brünlng en de macht van den staat. Een soort sterretjes, eveneens twee in getal, stellen ter Hitler en het volk voor. De kringetjes en sterretjes met de streep die hen scheidt, doen eenigszins denken aan een weegschaal. „Den dag”, zegt hü: „dat de staat zich aan onzen kant schaarde en zün gewicht bü het ge wicht van het volk voegde, dien dag hebben wü gezegevierd." Telkens en telkens weer verklaart hü ver der verbaas ik mü er over dat men in het buitenland het Nationaal-Soclallsme zoo slecht begrüpt. Natuurlük is het een zuiver Duitsch verschünsel. De Dultscher is in het algemeen weinig gesteld op het parlementarisme. Hü ver- verlangt krachtige leiders en een sterke regee ring. Maar waarom heeft het buitenland van onze beweging niet meer gezien dan enkele on derdeden welke met de kern niets te maken hebben? Ik geloof dat de Duitsche regeeringen welke ons zün voorafgegaan, aan deze vergis sing op de eerste plaats schuldig zün. Zü heb ben ons voorgesteld als een partü welke alieen door politieke eerzucht gedreven en welke door revolutlonnalre leiders gonder eenige geestelüke kracht bestuurd werd. Men heeft ons onderdrukt men heeft ons het recht van spreken ontnomen, men heeft ons werk dood gezwegen, zoodat het buitenland ons zelfs niet kon leeren kennen: Ik maak het buitenland dan ook geen ver- wüten. Wü waren wel gedwongen om onze toevlucht te nemen tot eenvoudige formules, want ne* was ons doel de massa te winnen en niet en kele intellectueelen. Wü spraken de taal van het volk opdat het volk ons begrüpen zou. Hit is in geestdrift geraakt voor onze gedachten en het is er zelfs toe gekomen daarvoor te sterven. Onze honderden dooden en onze vele gewonden bewüzen dit. Op deze wüze zün wü er toe geljpmen de ware democratie te ver tegenwoordigen. Onze leer echter is die der persoonlükheld en zoo hebben wü. terwül wü de massa wonnen, de democratie overwonnen. Den 30en Januari kwamen wü. daartoe ge roepen door den President van het Reich, wet tig aan de macht. Wü hadden toen kunnen regeeren. Wü hebben echter nog eens een be roep op jnet volk gedaan en het ons program uiteengezet. Den 5en Maart gaf het ons een overweldigende meerderheid. Tenslotte hebben wü ook de stemming van den Reichstag ge wild. Eenstemmig, met uitzondering alleen van de sociaal-democraten, gaf die ons zün ver trouwen en alle volmachten. Het is mü een raadsel waarom het buiten land ons voor de voeten werpt dat wü den oorlog willen. In Mei voor den Reichstag en thans nog eens op het Congres van Neurenberg heeft de kanselier onomwonden verklaard geen oorlogszuchtige bedoelingen te hebben. Wü ver langen niet naar verovering. Wü zün minstens even vredelievend als elke burgerlüke regee- rtng. Een nationaal-socialistisch Duitschland is een even hechte waarborg voor den vrede als een burgerlük Duitschland. Een kanselier en zün ministers die den oorlog hebben mee gemaakt en die er weer aan deel zouden moe ten nemen, zullen zich wel twee malen oe- denken voor ze hem ontketenen. Dr. Goebbels heeft op deze laatste woorden een grooten nadruk gelegd. Plots gaat hij over tot een Vergelüklng, welke zün gedachte scher per zal doen uitkomen en het is büna gemoe- delük dat hü herneemt: Ziet u, het is er mee als met een proces Er is een heme’sbreed verschil tusschen den advocaat die zün pleidooi houdt, en dengene die de kosten moet betalen. De parlementaire regeeringen hebben overeenkomst met die ad vocaten, die noch haat, noch liefde kennen omdat de uitslag hen niet persoonlük raakt. Deze menschen staan geheel apathisch tegen over een oorlog, omdat zü er innerlük geen deel aan nemen. Wü zün niet de advocaten van het Duitsche volk, wü zün het Duitsche volk zelf. En hü, die groote dingen doet, zal altüd hem weten te respecteeren, die ook ge lijke. groote daden volvoert. Duitschland elscht «ün bestaansrecht op. Ik zou liegen, als ik net tegenovergestelde zou beweren. Duitschland moet brood hebben, moet zün veiligheid heo- ben. Er is nog geen kanselier in Duitschland geweest, die zoo gerespecteerd is door de an dere volkeren als Adolf Hitler. Wü zün niet •oo absurd, om Europa in een nieuwen oorlog te willen storten. U moet niet denken, dat wü twüfelen aan da dapperheid der Franschen. Het gerechtshof te ’s-Gravenhage heeft Maandag arrest gewezen in de zaak tegen den 25-jarigen varensgezel F. L_ een van de ver dachten van den roofoverval, gepleegd in den avond var» 3 Jan. j.L op den landbouwer De Reus te Numansdorp, die door twee gemaskerde man nen in zün woning werd overvallen en later in den stal door hen werd gedood. L is ter zake door de veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf. Het Hof nam £e gronden rechtbank over, doch vernietigde dit ten aan zien van de straf en veroordeelde fc. tot twaalf jaar gevangenisstraf. De eisch van den advocaat-generaal luidde 16 jaar. De rechtbank te Maastricht deed Maandag uitspraak in de zaak tegen J. Janssen, oud 4C jaar. woonachtig te Houthem, thans ged. die verdacht wordt van moord op den molenaar Wevers te Nuth, op 35 Juni van dit jaar ge pleegd. terwül hem voorts ten laste wordt ge legd doodslag op de echtgenoote van den mo lenaar en opzettelüke brandstichting. De rechtbank veroordeelde verdachte tot een gevangenisstraf van vüftien jaar, conform den eisch van het O. M. KALI'NBBORG, 1154 M 12 20 Het strijkorkest van ..Bellevue Strandhotel” o. l.v. Herald Andersen. 3.20 Gram.muziek. 1035 Het Omroeporkest o.l.v. Launy Grön- dahl. 11.20 Donsmuzlek door de band van restaurant, „Nlmb” o.l.v. Jens Warny. 4 VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN. WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS REROM8N8TER. 460 M. 5.50 gramo foonmuziek. 7.30 gramofoonmuziek 8 20 Concert o.l.v. Vaclac Tallen 10.30 mo derne dansmuziek. LUXEMBl RG. 1191 M. 7.50 Uitzending voor Luxemburg: orkeetconcert; 830 lie deren o.a. van Roaslnl door Jules Michel; 9.30 militair concert van de Place d'Armee uit Luxemburg. BERLIJN, 419 M. 4 50 Populair concert. 6.05 Vloolrecltal door Grete Eweler Volksliederen 10.30 Dansmuziek Kermbachkapel. HAMBURG. 372 M. 11.50 Concert, door het Norag-orkeet o.l.v. José Elbenscbütz. 10.40 Concert van Berlün. LANGENBERG. 472 M. 12.30 Gram.mu- zlek. 1.50 Concert door het Westfaalsche omroeporkest o.l.v. Wenrr Göhre. 5 30 Ves per-concert. 8.25 Concert door het Sted. orkest van Münster o.l.v. Georg. Ludwig Jochum. Op het bekende Veluwetraject is Maandag verreden de wedstrüd om het clubkampioen- schap van Nederland op den weg, onder auspi ciën van de Nederlandsche Wtelren Urne. Ge start werd op den Schelmscheweg nabü Arn hem, nabü het restaurant „De Waterberg*. Het geheele traject is ongeveer 58 K. M. lang en moest driemaal gereden worden. Als eerste startte „De Bataaf” uit Halfweg, de kampioen van vorig jaar, en daarna startten met drie minuten tuschenpoozen de overige teams. Reeds na de eerste ronde maakte Sparta Den Haag den mooisten tüd. In de tweede ronde ver grootte deze club, die kranig reed, nog den voor sprong zoodanig, dat zü vrijwel onbedreigd won. De weg. waarin enkele slechte stukken waren, was als geheel niet slecht te noemen, terwijl het weer ook meewerkte. De eindstand was: 1. Sparta Den Haag (kampioen) 4 uur 43 min 25"sec. 2. De Bataaf. Halfweg 4 uur 56 mln. 37 sec. 3. De Germaan. Amsterdam, 4 uur 58 min. 6 sec. 4 Tllburgsche Wielerclub 5 uur 1 min. 1 sec. 5 Het Zuiden Tilburg 5 uur 3 min. 25 sec. 6. Olympia Am sterdam 5 uur 3 min. 36 sec. 7. Ulysses Amster dam, 5 uur 5 min. 44 sec. 8. Adelaar Apeldoorn, 5 uur 9 min. 49 sec. 9. Zaanlandsche W. CL D.T.S. II 5 uur 22 mln. 7 sec 10. R O. Rotter dam 5 uur 22 min. 27 sec. 11. A. W. C. Arnhem 5 uur 32 min. 32 sec. 13. Olympia Wageningen, 5 uur 37 min. 51 sec. 13 E. N. R. K. Wielren- vereeniging Amsterdam, 5 uur 39 min. 51 sec. Behalve de reeds afzonderlük vermelde ern stige valpartüen is de Rotterdammer J. Vier gever op den hoek van den Schelmscheweg en den Apeldoornschen weg komen te vallen. HU brak het sleutelbeen. 12 35 Gram - 1.25 gram- 9 05 Pianore- 9.50 gram-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 16