ONS BLAD DE TROONREDE De Valera’s partij in gevaar? I i Het nieuws van heden Discontoverlaging Polen en Danzig DE PREMIER GELOOFT ER NIETS VAN DE BAROMETER F r ansch-Engelsche besprekingen Feestviering in Mands j oekwo JOH. LAU WERS PAYGLOP 3 ALKMAAR VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS I H 8 Door de Nederlandsche I 'I Bank «- Londens contraproces „Dreigbrieven” de Bulgaren zyn Ernstig scheepsongeluk Schilderijendiefstal Streven om Ierland on afhankelijk te maken De Valera FABRIKANT GEARRESTEERD I 1 Het verdrag geteekend „concrete poging tot samenwerking” Verscheidene meeningsverschillen inzake de ontwapening” Een Zweedsch en een Noorsch schip botsen in volle vaart tegen elkaar DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN iT ut I Twee jaar geleden geschiedde het incident, waaruit de staat geboren werd 1 Messen en Scharen F. Herder 50 „Torgler en volkomen onschuldig” Japan herdenkt zijn dooden Davis te Parys In de Vereenigde Zitting der Staten-Generaal heeft H.M. de Koningin hedenmiddag volgende Troonrede uitgesproken: ,JDe verwachtingen die Engeland van de fusie der oppositie koestert, zullen onver vuld blyven” Zij, die zich tegen 1 October op ons blad abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 De dader naar Nederland? DINSDAG 19 SEPTEMBER 1933 5^ 53 I 1 A ^^51 1 door de Moord te Batavia. Moordaanslag te Haren. er O O 83 90 >m van verscheidene gemeenten maakt voorts 0 L 51S IMT sullen Communisme groeit op Cuba. De Haagsche renner Kooyman verongelukt. 91* >651 DE OPENING DER STATEN-GENERAAL DE TROONREDE GROOTE BELANG STELLING IN ’s-GRAVENHAGE. Chauffeur op onbewaakten overweg te Amstel veen door trein gegrepen en op slag gedood. Nederlandsche Stand op Dinsdag 9 uur vjs.; 7M Vorige stand: «1 ij. d. o. iet bU au O Kt Norman Davis had vanochtend te Londen een langdurig onderhoud met MacDonald over de ontwapenings-kwestie. LANDESHUT (Sllesié), 18 Sept. (V. D.) Te Bertelsdorf is de fabrikant Stahrl in hechtenis genomen. Medegedeeld wordt tn dit verband, dat hü in gebreke bleef bü het uitbetalen der loonen aan de wevers en weefsters. In vele ge zinnen was daardoor rijende ontstaan. Disconto-verlaging Bank. L— ret XX L— 3 0.— Bde tur. of Ier rr. 11- qL ir. BL PARIJS, 18 Sept. De voorbereidende bespre kingen voor de ontwapeningsconferentie zün Maandagochtend tegen elf uur aan den Qual d'Orsay tusschen de Fransche politici Paul- Boncour en Massigll en de Engelschen Tyrrell, onderstaatssecretaris Eden en den ontwape- nlngsexpert Cadognan begonnen. Aan de lunch, welke Paul-Boncour ter eere van de Engelsche gasten en van den Hongaar- schen minister Von Kanla gaf, werd ook deel genomen door Daladier en Sarraut. 's Middags vonden nieuwe besprekingen plaats, waaraan ook Daladier deelnam. De premier verklaarde na afloop, dat de situatie sJ. vooruit was gegaan sinds Juni jl Morgen wordt in tegenwoordigheid van Norman Davis verder on derhandeld. PARIJS, 18 Sept. (Reuter) Norman Davis arriveerde hedenavond alhier met denzelfden trein als Henderson. Davis zou morgen een zeer korte boodschap van Roosevelt overbrengen, welke in algemeene en vriendelijke bewoordin gen zou wijzen op de noodzakelijkheid, om de ontwapenlngsbesprekingen tot een goed einde te brengen. Minister Huil verklaart evenwel vandaag te Washington, dat Amerika nog vol ledige informaties uit Europa afwacht, alvorens zijn ontwapeniftgspolitlek te bepalen. Van de zijde van Danzig wordt er op gewe zen. dat Polen de verplichting op zich beeft genomen, een vermindering van het tegenwoor dige over de haven van Danzig gaande verkeer te verhinderen. Tevens is vandaag onderteekend de overeen komst aangaande de behandeling van Poolsche onderdanen en personen van andere nationa liteit in Danzig. Het drama te Nu th, verdachte tot vijftien Jaar veroordeeld. Feestviering in Mandsjoekwo en Japan. De R.K. Onderofficierenvereeniging verlaat het R.K. Werkliedenverbond. Een der verdachten van Numansdorp tot twaalf veroordeeld. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433,- Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS, Per kwartaal voor Alkmaar f Z— Voor buiten Alkmaar f 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaamested - Haarlem PEKING, 18 Sept. (V. D.) Volgens Chlnee- sche berichten zouden Japansche vliegtuigen boven Kalgan pamfletten hebben uitgworpen. waarop de bedreiging werd geuit. dat de stad zou worden gebombardeerd, tenzij de Chlnee- sche troepen uit Koeyoean zouden worden te ruggetrokken. De Chineesche bladen spreken de meening uit, dat de Japanners trachten een nieuwe ge demilitariseerde zone te vestigen langs de Wes telijke grens van Jehol. Evenzeer wordt be zorgdheid uitgesproken voor de toekomst van Sjanghaikwan. De deuren werden gesloten tijdens het ver hoor van Otto Kuhnen. den secretaris van de Rijksdaggroep der Duitsche Communistische Partij. Deze zeide, dat het onmogelijk was om de brandstof op te slaan in de vertrekken, welke in het Rjjksdaggebouw ter beschikking waren gesteld der communisten, daar deze voortdurend in het oog werden gehouden Torgler heeft met getuige den nacht van den brand doorgebracht; den volgenden ochtend heeft de politie getuige gearresteerd. Torgler kleedde zich en verliet het huis. Eenige uren later werd Torgler overgebracht naar het hoofdbureau van politie en nadat hij eenige weken in de gevangenis had verkeerd, werd Kuhnen ondervraagd en vrijgelaten op het be wijs van zijn alibi. Torgler en de Bulgaren zijn volkomen onschuldig, zoo luidde de conclusie van getuige. die een gewelddadige afschaffing der grondwet ten doel heeft, voort te zetten”. De nieuwe toestand heeft niet den minsten invloed op de politiek der regeerlng-ultgeoefend. „Wij hebben geen reden gehad om deze te ver anderen". zeide De Valera. Wij zullen ook in de toekomst voor de vrijheid en eenheid van Ier land werken en er naar streven den landbouw en de industrie op te bouwen om het volk een be hoorlijken levensstandaard te verzekeren en ons land zooveel mogelijk van buitenlandsche pro ducten en afzetmarkten onafhankelijk te ma ken. Wat onze buitenlandsche politiek betreft zullen wj) er naar streven precies als vroeger vredelievende en vriendschappelijke betrekkin gen met de andere landen te onderhouden. (United Press) BERLUN, 18 Sept. (V. DZaterdagmiddag heeft uit den antiquiteitenhandel van Goldt- schmldt en Co. de 40-jarige bediende Karl Manchen een aantal^bhilderijen in olieverf, ta pijten etc. ter waarde van ongeveer 70.000 Mark gestolen. Manchen heeft de doeken met ken nis van zaken uit de lijsten gehaald en om de ontdekking van zijn daad zoo lang mogelijk te vertragen heeft hij na met den b uit de zaak te hebben verlaten den deurjaloezie-grendel ver nield. Sindsdien is hjj met zijn vrouw en een kind van één jaar verdwenen. Waarschijnlijk acht men het, dat hij naar Nederland gevlucht is. Onder de gestolen schilderijen bevinden zich doeken van Niedermann, Renoir, Guardi, Terborch, Cézanne, Pissaro en Slevogt. Nederland blijft verschoond van verdere pro paganda der Duitsche Nazi's. den roofoverval te jaar gevangenisstraf WARSCHAU, 18 Sept. (V. D.) Het Poolsch- Danziger verdrag over de uitvoeringsbepalingen op het verdrag van 5 Augustus is heden te Warschau geteekend door den Poolschen mi nister van Buitenlandsche Zaken. Beek, en den staatsraad van Danzig. Buettner. In het officieele rapport der Poolsche regee- ring over de teekening van het verdrag wordt o.a. gezegd, dat thans een einde gekomen is aan een landentwlst tusschen Polen en Danzig. Het verdrag beteekent werkelijk een concrete poging tot samenwerking tusschen Danzig en zijn natuurlijk achterland. Aanvullend wordt nog medegedeeld, dat Po len in het verdrag Danzig oz. een jaarlijksch contingent van 3 millioen ton kolen beeft toe gestaan. De bevindingen van de commissie Woensdag worden gepubliceerd. Met ingang van 19 September beeft de directie van de Nederlandsche Bank het wissel disconto verlaagd tot 2'4 pet. en het promessen disconto, alsmede het disconto op beleening van effecten, op beleenlng van goederen en op voorschotten in rekenlng-courant verlaagd tot 3 pet. Fransch-Engelsche ontwapenlngsbesprekingen te Parijs. Nog verschillende meeningsverschillen. Dublin, Sept. Nu de geheele oppositie van den lerschen Vrijstaat, onder aanvoering van den leider der fascistische blauwhemden, gene raal O’Duffy, zich aaneen heeft gesloten is voor De Valera een nieuwe toestand ontstaan, die in het buitenland als gevaarlijk voor hem wordt beschouwd. De Valera zelf schijnt in die ver eenigde oppositie absoluut geen gevaar voor zijn partij te zien In een interview met een vertegenwoordiger van „United Pres” verklaarde hij: ,Jk verheug mij er over, dat de oppositiepartijen zich hebben aaneengesloten. In het laatste anderhalf jaar schijnt de Engelsche regeering van meening te zijn geweest, dat de vereenigde oppositie in staat zou rijn, mijn partij «it de regeering te verdrijven en een nieuwe regeering te vormen, die bereid zou zijn een einde te maken aan den economlschen oorlog onder door Engeland gedicteerde voorwaarden. Zij schijnt te gelooven, STOCKHOLM. 18 Sept. (V.D.) In den nacht op Maandag heeft niet ver van de haven van Malmö een ernstig scheepsongeval plaats gehad. Een Zweedsch passagiersschip en een Noorsch schip kwamen in volle vaart met el kaar in botsing, waarbij meer dan 50 passagiers van het Zweedsche schip werden gewond. Het Noorsche schip zonk; de 17 opvarenden konden worden gerei' dat de blauwhemden en hun bondgenooten be reid zijn Ierland aan de Engelschen te verkoo- pen, zeide De Valera en voegde daaraan toe: „Het resultaat der fusie zal den Engelschen Ico nen. dat hun verwachtingen even onvervuld zul len blijven als die zij destijds van de vereeniglng der oud-strijders en de zoogenaamde Nationale Garde, de blauwhemden, gekoesterd hebben”. Op de vraag of de houding der regeering te genover de blauwhemden zou veranderen in verband met de vereeniglng der oppositie, ant woordde De Valera: „Qat zal van O’Duffy en zijn vrienden afhangen. Wanneer zij van hun plannen om met geweld een dictatuur op te richten afzien en wanneer zij de Nationale Garde opbellen dan zal de regeering dit toejui chen. Wij zullen hun echter niet toestaan onder den dekmantel van een partijfusie, hun actie. Volgens Havas bestaan er nog op verschil lende punten meeningsverschillen tusschen de Franschen en de Engelschen. Op den voor grond staat de bekrapeningscontröle. Het zou juist zijn, dat Eden en ook Norman Davis zich onmlddellijk vanuit Parijs naar Rome zullen begeven, om voeling te nemen met de Italiaansche regeering. TOKIO, 18 Sept. (V. D.) De tweede verjaar dag van het historische Mandsjoerjjsche inci dent, dat op 18 September 1931 in de voorstad van Moekden plaats greep, werd vandaag in geheel Japan et^Mandsjoekwo herdacht, in het bizonder te Tokio en Hsingking. Er werd een gedenkdienst gehouden voor de mannen, die tijdens bet incident en de latere operaties zijn gevallen. s Het ministerie van Oorlog maakt officieel bekend, dat 3266 soldaten bij het Mandsjoertj- sche incident en gedurende de later volgende operaties zijn gedood, hiervan waren 203 offi cieren en 2930 minderen, zoomede 133 burgers, welke bij het leger waren te werk gesteld. In een voor de pers afgelegde verklaring bracht Salto hulde aan de Japansche troepen voor de schiterende wijze, waarop zij den vrede en de orde in het uitgestrekte gebied van Mandsjoekwo hebben hersteld. Thans maakt dit gebied een gunstige ontwikkeling door. De nieuwe minister van Buitenlandsche Za ken. Sjlrota, zeide. dat er geen reden voor een geschil bestaat tusschen China en Japan ter zake van Mandsjoekwo. dat zal blijken te zijn de brug voor hechter banden tusschen de belde landen. verscherpt toezicht op het financieel beleid der gemeenten nood- een versterking van den invloed van het van personeel in snijden en niet van overheidspersoneel LONDEN. 18 Sept. (VD.) In het z.g. contra proces aangaande den Rijksdag brand werd heden ook de zoon van Torgler als getuige gehoord. Leden der Staten-Generaal, mij wederom in Uw midden be vindende, gevoel ik mij allereerst gedrongen uiting te geven aan mijne gevoelens van medeleven in de moeilijke omstandigheden, waarin ons volk nog steeds verkeert. Voortbrenging, handel en verkeer bieden over de geheele wereld nog een beeld van grondige ver warring, waaronder ook ten onzent, de volkswel vaart ernstig lijdt, bü de productie zoowel als bij den ruil van goederen open baren zich voorts overal verschuivingen, die in me nig opzicht een blijvend karakter schijnen te dragen. Onze Landbouw en Nijver heid worden evenzeer als onze handel en scheepvaart door deze wijzigingen in de economische wereld structuur, voor eischen van aanpaassing gesteld, waar bij leiding, hulp, zelfs drang van de zijde der regeering, in toenemende mate nood zakelijk zullen blijken. Met vermijding van gewaagde proefnemingen op mone* tair en economisch gebied zullen, nu ook de Londen- sche Conferentie niets tot redelijke verhoudingen in len moeten woden ge- producten binnen de eigen De Duitsche dramaturg Ernst Toller ver klaarde, dat hij en vele andere schrijvers na den brand met arrestatie zijn bedreigd en dat talrijke ook Inderdaad in hechtenis zijn geno men en naar een concentratiekamp zijn overge bracht. De lijst met de namen moet van te voren zijn opgemaakt om bü het puollek de meening te doen post vatten, dat menschen van naam bü de brandstichting betrokken wa ren. Duizenden verbhjven nog in de concen tratiekampen, zonder dat zjj weten, waarvan zü eigenlük beschuldigd worden. een zakebjk. Dit brengt mede centraal gezag op de locale bezoldigingsregelen publieken dienst, mede met het doel uitwassen af te te rechtvaardigen verschillen in de belooning weg te nemen. Voorstellen tot wettelijke regeling van de afbetalingsovereen* komst, mitsgaders tot herziening van het in het Wetboek van Koop handel vervatte Binnenvaartrecht zullen U worden aangeboden. Op het gebied van het executierecht worden voorzieningen voor bereid, welke in de bijzondere tijdsomstandigheden geboden zijn. Daarbij zal. voor zooveel noodig, door bijzondere middelen, er voor worden gewaakt, dat schuldeischers niet onredelük worden benadeeld. Zoodra het evenwicht in de Rjjksbegrooting zal zijn verzekerd, zullen U voorstellen worden aangeboden ten doel hebbende, door uitvoering op ruime schaal van productieve publieke werken werk verruiming in het leven te roepen, ten einde de ellende der werkloos heid te lenigen. Bevordering 'van woningbouw tegen verlaagde kosten zal van deze plannen een deel uitmaken om voor arbeiders woningen te verkrijgen, waarvan de huurprijs meer in overeenstemming is met het loonpeil. Daarnevens zullen maatregelen worden getroffen om voor bestaande woningen geleidelijke huurverlaging mogelijk te maken. Zoolang werkverschaffing nog niet kan worden gemist, moet naar worden gestreefd het particulier bedrijf daarbij zooveel mogelijk in te schakelen. De economische omstandigheden en, in verband daarmede, de financieele toestand in Nederlandsch-Indië blijven groote zorg eischen. Het budgetair evenwicht is er vooralsnog niet verzekerd. In verband met den reeds zoo uitputtenden belastingdruk, zal, na de laatstelijk aanhangig gemaakte voorstellen tot nieuwe heffingen, van belastingverhooging nauwelijks meer eenig resultaat te ver wachten zijn en zal het financieel evenwicht in Indië dus slechts door voortgaande beperking der uitgaven zijn te herstellen. De ont wikkeling der politieke verhoudingen aldaar vereischt voortdurende aandacht en waakzaamheid. In het algemeen belang der bevolking zijn nadere maatregelen getroffen ter beteugeling van het misbruik, dat door sommige volksleiders wordt gemaakt van de vrijheid van vereeniging en vergadering. - Suriname heeft nog bij voortduring met economische moeilijk heden te kampen. Zoowel van overheidswege ala van particuliere zijde wordt het mogelijke gedaan om de gevolgen van de crisis te ver zachten. Het stemt tot dankbaarheid, dat de economische toestand in Curasao, althans tot dusver en tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, vrjj bevredigend te noemen is. De moeilijkheden in het begin dezes jaars ondervonden met een deel van het personeel der Zeemacht, hebben ingrijpende maatregelen noodig gemaakt om te verkrijgen, dat onder alle omstandigheden zal kunnen worden gerekend op trouw aan de overheid en gehoorzaam heid aan het wettig gezag. Mochten zich ook elders teekenën voor* doen, die wijzen op verzwakking of ondergraving van juiste gezags verhoudingen, dan zal de regeering het overheidsgezag met gelijke klem handhaven. Hoewel het huidige tijdsgewricht niet bevorderlijk is aan de ont plooiing der internationale samenwerking en het uitgroeien van den Volkenbond, blijf ik hopen, dat de ontwikkeling van de organisatie der Statengemeenschap zich eerlang weer in opgaande lijn zal gaan bewegen. Het stemt tot voldoening, dat de diepgaande veranderingen, welke op het gebied van het internationaal handelsverkeer zijn inge treden, geen wijziging hebben gebracht in de vriendschappelijke ver houding van Nederland tot de andere mogendheden. Met de bede, dat God mijn volk in deze moeilijke tijden moge sterken, en levend in het vertrouwen, dat het in staat zal blijken onder verhoogde krachtsinspanning moedig en waardig te dragen hetgeen onvermijdelijk is. verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. stand kon brengen tot het verkrijgen van het goederenverkeer, verder gaande maatregel' nomen in het belang van den afzet onzer grenzen. Tevens zal aan de bevordering van onzen uitvoer - naast andere in die richting werkende middelen onze invoer dienstbaar moeten worden gemaakt. De reeds jaren aanhoudende afbrokkeling onre( welvaart doet ook in sterke mate haar invloed gelden op den toestand der publieke geldmiddelen en heeft het evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten op' verontrustende wijze verstoord. De Regeering zal daarom in het komende zittingjaar in de allereerste plaats Uw aan* dacht vragen voor een reeks van maatregelen, die onmisbaar zijn voor het financieel herstel. Het streven Is er voor alles op gericht dit herstel te bereiken door aanzienlijke beperking de? uitgaven. Die 1 beperking zal ten deele worden verkregen door eene redelijke ver- I laging van de salarissen en loonen van het rijkspersoneel. Een nieuwe salansregeling. die op 1 anuari 19935 in werking zal dienen te treden, is in voorbeeirding. Verdere inkrmpng der utgaven zal vooal moeten worden bereikt door doemlatiger organisatie en door besnoeiing van verschillende diensten ondanks de reeds aangebrachte en de op korten termijn nog te verwachten verdere besparingen op de uitgaven is een nadere versterking der middelen onmisbaar gebleken. Daartoe strekkende voorstellen zulenl onverwijld worden ingediend. Aan het misbruik, dat in steeds toenemende ma(e wordt ge maakt van den rechtvsorm der naamlooze vennootschap, ten einde de betaling van belasting te ontgaan, zal paal en perk worden gesteld; voorstellen te ider zake zijn in voorbereiding. Met het doel den overgang van de eerste naar de tweede vijf jarige uitkeeringsperiode meer geleidelijk te doen plaats hebben, zal het vraagstuk der financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten opnieuw in onderzoek worden genomen. In afwachting van de resultaten van dit onderzoek zal op de uitkeeringen uit het gemeentefonds over het jaar 1934/35 een korting moeten worden toegepast, welke verband zal houden met de gemeentelijke draag kracht. Een daartoe strekkend wetsontwerp zal U dezer dagen bereiken. De geldelijke toestand van NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Co j

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 1