DE TROONREDE Opening der Staten-Generaal In <de Ridderzaal Vertrouwen gevraagd Meer bedrijvigheid GROOTSCH EERBETOON DINSDAG 19 SEPTEMBER WEER OPSTANDEN IN INDIE Pater A. Saut Zilveren priesterfeest VERTREK NAAR DE MISSIE Het groote moment Hulde langs den weg .1 Rumoer te Rotterdam I DE GOUVERNEUR DER BANK VAN ENGELAND In de Ridderzaal Eerste vrouwelijke leerling Vijf wethouders gekozen, de zesde vacature onvervuld Ook in het tweede kwartaal had den vele ondernemingen te kampen met een groote malaise LUCHTVAARTSCHOOL OP SCHIPHOL De wethouderscrisis in de hoofdstad Vereenigde vergadering der beide Kamers tot opening der gewone zitting Indrukwekkende plechtigheid te Cadier en Keer Adhaesie aan d«. van Hoogenhuize Dalende werkloosheid De politie voerde charges uit, waarby fascist werd gewond Hoe druk het was De weg terug on- luitenant- kolonel Het eere-escorte Eerbetoon langs den weg Op het Binnenhof zyn kantoor op een a trouwen noo- in de Troon- ■enen wij ge- mwerdeeld te Nationale Noveen ter eere der Kleine H. Theresia In een zevende gala-koets volgde de Opper- ceremoniemeester gep. Generaal-Majoor J. H. F. Graaf Du Monceau. Naast leder portier van elk dezer vier gala koetsen gingen twee lakeien. Maandagavond omstreeks half tien verscheen op den Coolsingel te Rotterdam een veertigtal leden van de N. S. B., gekleed in hun zwarte uniformen. Zij marcheerden over den drukken Coolsingel en zongen daarbij vaderlandsche lie deren Een en ander trok zeer veel publiek en bovendien bemoeiden al zeer spoedig groote groepen anti-fasclsten zich met het geval De vaderlandsche liederen werden overstemd door de Internationale en het rumoer gaf de politie aanleiding om in te grijpen. De fascisten, hun tegenstanders en het publiek werden verspreid, waarbij eenlge malen van den gummistok werd rede zwijgt, maar die mcigelijk bij de uitvoe ring van de verder gaande maatregelen in ’t belang van den afzet onzer producten bin nen de eigen grenzen toch nog vervuld kun nen worden. Wij denken aan de bescher ming van den Nederlandschen naam en vlag tegen misbruiken, aan steun door tal van maatregelen aan den middenstand door afschaffing cadeaustelsel, wijziging Winkel sluitingswet enz., en niet het minst aan de omzetting van de geheele maatschappij, waardoor wij moeten komen tot een corpo ratieve samenstelling. Dit neemt niet weg, dat deze Troonrede als geheel vertrouwen wekt en dat ze de groote krachtsinspanning, die van ons volk gevraagd zal worden, tracht duidelijk te maken. Wij zijn ervan over tuigd, dat de komende periode een der ge wichtigste en een der moeilijkste zal zijn die ooit in de moderne politieke geschiede nis van ons land is voorgekomen. Wil het aan de Regeering gelukken ons land daar zonder al te veel kleerscheuren doorheen te helpen, dan is voor alles vi dig en aan de hand van he rede ontwikkelde program r rechtigd te zijn haar deze schenken. Koningin, de gep. vice-admiraal Fr. Bauduln. ter linkerzijde de Gouverneur der Koninklijke Residentie, Lultenant-Generaal Jhr. W. Roell, Mühlen, alsmede den adjudant in dienst, den kapltein-luitenant-ter Rost van Tonningen. Onnoodlg te zeggen, dat de Koningin op den terugweg opnieuw met groote geestdrift door de menigte werd toegejuicht. Na Haar terug keer in het Paleis vertoonde de Vorstelijke Fa milie zich eenlge oogenbllkken op het voorbal- con, onder daverend gejubel der menigte. gebruik gemaakt. De N. S. B -era begaven zich naar een café aan de Dlergaardelaan, maar verschenen ©eni gen tijd later weder op den Coolsingel. ZIJ had den hun zwarte hemden uitgetrokken en droe gen thans witte, terwijl zij de zwarte hemden demonstratief over den schouder geplooid mee voerden. De politie greep opnieuw onmiddellijk In, daar weder groot rumoer ontstond. De opdringende groepen werden verspreid, waarbij herhaaldelijk charges plaats hadden Hierbij werd een der fascisten zoodanig met den gummistok bewerkt, dat hij bewusteloos op straat bleef liggen. -De G. G D. vervoerde hem naar het ziekenhuis op den Coolsingel, waar hij. vermoedelijk met een hersenschudding, is opgenomen. zetels geleidde, onmiddeUljk gevolgd door de Grootmeesteres en de dienstdoende Dame du Paiais, den Chef van het Militaire Huis, den Gouverneur der Koninklijke Residentie, den eerste-Stalmeester en de Officieren van het Militaire Huis der Koningin, die in den stoet hadden medegereden, alsmede die. welke zich onder de peristyle ter begroeting bevonden. Rechts van de Koningin nam de Prins, links van Haar Prinses Juliana plaats, terwijl de leden van het gevolg de plaatsen achter en terzijde van den troon Innamen, welke hun In het officieel programma waren aangewezen. Onmiddellijk daarop ving de Koningin, op den Troon gezeten, de voorlezing van de Troon rede aan, welke dit jaar voor de eerste maal per radio werd uitgezonden. Duizenden uit den lande in de residentie aanwezig, om uiting te geven aan hun „Oranjeliefde” Zoo waren er b.v. fabrieken, welke haren af zet door verdere prijsverlaging wisten te ver- grooten, of waar de toeneming der bezetting voor een deel kwam door vervaardiging van nieuwe artikelen. Soms was er een stimulee- rende Invloed op de vraag merkbaar van ver wachte prijsstijging in verband met het duur der worden van grondstoffen. De export van een aantal artikelen was grooter dan verleden jaar. Hier en daar kon men bemerken, dat meer dan tot dusver voorkeur werd gegeven aan de Nederlandsche producten, terwijl in een aantal branches in meer of mindere mate de gunstige invloed werd geconstateerd van ae contingenteeringsmaatregelen. Het invoersaldo van grondstoffen overtrof in de eerste helft des jaars, met uitzondering alleen van Maart, iedere maand het overeenkomstig cijfer van 1932, de laatste maanden zelfs aanzienlijk. De toeneming betrof vooral de grondstoffen voor de productiemiddelenindustriedie voor de ver- voordiglng vaii consumptiegoederen vertoonden pas sinds Mei gunstiger cyfers. De werkloos heid daalde, alle groepen tezamen genomen, niet onbelangrijk en kwam in Juni iets beneden het cijfer van Juni 1932. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft Maan dagavond tot wethouders gekozen de heeren mr, Kropman (R. K), dr. Abrahams (VX>.). Baas (A.R.), Rustige (CM.) en Boissevain (V B.) In de zesde vacature werd gekozen de heer De Miranda (SBAF.), die de benoeming niet aanvaardde. Na herstemming werd bij een nieuwe vrije stemming wederom de heer De Miranda gekozen, zoodat men tot geen lesultaat kwam. Daarna werd besloten, dat de raad Woensdag avond opnieuw zou bijeenkomen, om een zesden wethouder te benoemen. Voor de wethoudersbenoeming was een voor stel van mr. Romme (R. K.) om het aantal wet houders op 5 te bepalen, verworpen met 22 tegen 20 stemmen. Voorts werd nog een voorstel der communis ten, om alsnog een demonstratie op Rooden Dinsdag toe te staan verworpen, nadat <*e burgemeester had opgemerkt, dat het niet aan den raad was, een demonstratie al of niet toe te o Nadat de zeven gala-koetsen waren weggere den, kwam het groote moment van het voorrij den van de Gouden Koets, met acht paarden bespannen. Op dat oogenblik werd door het uitsteken van vaantjes het sein gegeven voor het lossen van het eerste der tijdens den duur der plechtigheid van het verlaten van het paleis tot den te rugkeer aldaar afgegeven mlnuutschoten uit de op het Malieveld opgestelde batterij van de le Artillerie-brigade, bestaande uit 4 vuur monden. Onder het daveren van het eerste schot pre senteerde de eerewacht het geweer en terwijl het oude Wilhelmus weerklonk, ingezet door de Koninkl. Militaire Kapel, stapten de Koningin, de Prins en Prinses Juliana in de Gouden Koets, die zich onder luid gejubel der menigte statig in beweging zette. Naast elk der acht paarden, waarmede de koets bespannen was. ging een koetsier; aan elke zijde van de koets liepen vier lakeien. Zondag as. 24 September zal in de kapel van het missiehuis te Cadier en Keer, met de gebruikelijke luister en plechtigheid, het jaar- Uiksche afscheidsfeest worden gehouden van de nieuwe Nederlandsche missionarissen van de Sociëteit der Afrikaansche Missiën, die naar de missiën van Afrika zullen vertrekken. Z. H. Exc. Mgr. Dr. Lenunens. blsschop van Röërihond. zal zelf de missiekruizen zegenen en aan de vertrekkenden uitreiken. De plechtige afscheidsrede zal worden gehouden door Pater H De Greeve 8J. De plechtigheden beginnen om 2 uur 45 en de kapel zal voor iedereen toegankelijk zijn, zoodat niet alléén familieleden van de missio narissen, doch ook andere belangstellenden In de gelegenheid zullen zijn om deze indrukwek kende plechtigheden bij te wonen. gld. in hetzelfde tijdvak van 1932 en b.v. 1.002 millloen K.G. ad 325 millloen gld. in bet twee de kwartaal van 1929, teekent wel duidelijk hoezeer onze exportindustrle in de verdrukking is geraakt. De zich veelal meer toespitsende dan afnemende exportmoeUijkheden dwongen vele fabrieken er toe meer voor de binnenlandsche markt te gaan werken, met als gevolg nog verscherping der toch reeds zware concurrentie, welke werd ondervonden, niet zelden ook van buitenlandsche zijde. Wat de laatste betreft wees men o. a. ook op de opkomende nieuwe valuta-concurrentle van Dultschland (Sperr- marken). Het prijspeil werd dikwijls nog steeds zeer ongunstig genoemd. Zaterdag 7 October herdenkt de hoogeerw. Pater A. Saut, Provinciaal der Redemptoristen, den dag. waarop hij vóór 25 jaar de H. Priester wijding ontving. Z. H. eerwaarde was eerst eenl- gen tijd werkzaam als mlssiépredlker en retral- tenleider, waarna hij gedurende dertien jaar is verbonden geweest als leeraar aan het Klein seminarie der Paters Redemptoristen te Roer mond. De laatste jaren van zijn verblijf aldaar was hfj tevens directeur van die studie-inrich ting. In 1924 werd hU aangewezen als overste van het klooster te Roosendaal Bij zijn aftre den aldaar werd hü in dezelfde hoedanigheid overgeplaatst naar 's Hertógenbosch. Na het overlijden van den hoogeerw. Pater L. Wouters In Mei van dit jaar werd hij benoemd tot pro vinciaal Overste en vestigde zich te Nijmegen op den Nebo. Wegens afwezigheid van Z. H. eerwaarde vanaf 7 Oct. tot en met 31 Oct. wordt dit feest herdacht op den zesden Oct. Des mor gens om 9 uur zal de jubilaris een plechtige Hoogmis opdragen en van 11 tot -12 uur receptie houden. Nadat de plechtigheid In de zaal was be ëindigd, werd ruim half twee met hetzelfde eerbetoon door de Eere-wacht de terugtocht naar het Koninklijk Paleis langs denzelfden weg ondernomen. Toen de stoet van de Ridderzaal vertrok, hadden zich oudergewoonte de leden van het Corps Diplomatique en hun dames, die de ope ningsplechtigheid In de zaal hadden btjgewoond. nabij de middelste poort van het Binnenhof opgesteld, teneinde den Vorsteljjken personen bij het voorbijrijden een hoffelljken groet te brengen. Aan het Paleis werden der Koninklijke Fa milie dezelfde militaire eerbewijzen als bij het vertrek betoond. Maandag werd bij de Nationale Luchtvaart- School op Schiphol als leerlinge ingeschreven mevrouw Van Dobben te Zandvoort. Zij ta de eerste vrouwelijke leerling van de hoofdstede- Hjke afdeellng. De afdeeling Rotterdam telt reeds vijf vrouwelijke leden. Een aardige bijzonderheid is. dat ook de heer van Dobben en een zoon van het echtpaar zich tegelijkertijd als teerling hebben laten inschrij ven. In de Noordwestelijke provincie zijn den laatsten tijd weer opstanden onder de inlanders uitgebroken, zoodat twee brigades Britsch-Indische troepen naar 't onrustige r gebied gezonden zijn. Onze foto toont scherpschutters in een bergstelling Intusschen neemt dit niet weg, dat ook In Juni de werkloosheid in verschillende bedrijfs groepen nog wel grooter was dan verleden jaar en dat in bijna alle (alleen uitgezonderd de diamantindustrie en het bouwbedrijf) de werk loosheid over het geheele kwartaal genomen die van hetzelfde tijdvak in 1932 overtrof, dus ook in de zoo belangrijke metaalindustrie en textiel nijverheid. Ondanks gedeeltelijke opleving bleef het algemeene peil van de bedrijvigheid nog zeer laag et. hadden talrijke ondernemingen en verscheidene bedrijfstakken in hun vollen om vang nog steeds te kampen met een groote ma laise. Nog telkens vielen nu eens hier, dan weer daar gevallen te signaleeren van inkrim ping, al was deze meestal niet meer zoo om vangrijk als voor korten tijd, waarbij natuurlijk in het oog 1» te houden, dat de werkgelegen heid door vroegere inkrimping veelal reeds op een laag niveau was aangeland. Het feit dat de totale export van fabrikaten in dit kwartaal nog slechts 710 millloen K.G. ad 102 millloen gld. bedroeg, tegen 748 millloen K.G. ad 111 millloen nooit weer." Vervolgens betraden de Vorstelijke personen de Ridderzaal, aan den Ingang waarvan zij ontvangen werden door de gemengde commis sie van in- en uitgeleide uit de belde Kamers der Staten-Generaal. welke, voorafgegaan door den Kamerheet-Ceremontemeester, de acht Ka merheeren. de Groot-Offlcleren en den Opper- ceremoniemeester, de Koningin, den Prins en de Prinses, naar de voor ben bestemde troon- Alle vorstelijke personen waren getooid, met het breede lint van het Grootkruis van de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Ter rechterzijde van de statiekoets reed te paard de chef van het Militaire Huis van de Blijkens mededeeling van het Centraal Bu reau voor de Statistiek bevat de ter perse zijnde achtste aflevering van X Maandschrift de re sultaten van het gebruikelijke onderzoek naar den algemeenen bedrljfstoestand en den stand der arbeidsmarkt, ditmaal betrekking hebbend op het tweede kwartaal. Zooals daaruit blijkt, vertoonden verschillende ondernemingen een zekere vermeerdemg van de bedrijvigheid. Vond deze veelal haar oorsprong in seizoeninvloeden (de selzoenopleving maakte, althans In een aantal gevallen, geen slecht figuur tegenover die van een jaar geledeiw, daarnaast hebben deels ook andere omstandigheden tot vermeer dering van werk bijgedragen. Interessante foto van Montagu Norman op weg naar troosteloozen Londenschen regendag BATAVIA. 18 Sept. (Aneta). Naar aanleiding van de redevoering, gehouden door De. Van Hoogenhuize bij het diner, aangeboden door het Huldigingscomlté te Amsterdam, merkt het „Nieuws van den Dag van N. I.” het volgende op: In de offlcleele entourage verscheen opeens het enfant terrible Van Hoogenhuize. Met zijn „dissonant" is deze tafelredenaar buiten zijn boekje gegaan, maar dat er nu eens eindelijk, eindelijk iemand is die alle opgehoopte smaad, verguizing en onhebbelijkheid den rooden be taald zet, schenkt voldoening. De „Java-Bode” schrijft, dat de onbehoor lijkheid van Ds. Van Hoogenhuize navolging verdient. Er is'veel onbehoorlijkheid, welke men niet graag zou missen. Het blad roept in her innering het feit dat wijlen generaal Van Heutsz in een zijner bekende aanteekenlngen In margine op een Atjeh-stuk waarin iets stond van een flink officier, die zijn boekje te buiten was gegaan, schreef: .Straf hem maar niet te zwaar. Anders doet hij het misschien Opnieuw heeft de Koningin zich heden, vergezeld van den Prins en van Prinses Juliana met de door de traditie geijkte praal en luister naar het Binnenhof begeven ter plech tige opening van de zitting der Staten-Gene raal. Heerscht er op dezen dag steeds In den vroegen morgen reeds een buitengewone leven digheid in de Haagsche binnenstad, ditmaal was het drukker dan ooit, In verband met de op dezen dag voorgenomen huldiging van de Koningin in de Residentie ter gelegenheid van Haar 35-jarig Regeeringsjubileum. Extra-treinen voerden de leden van Oranje- vereenigingen en organisaties tot handhaving van Orde en Gezag, van heinde en ver aan. Daarnaast kwamen er met de gewone trei- hen, «net bussen. trams en auto’s heele drom men van buiten, die. getooid met Oranje, in opgewekte stemming de straten vulden. Van de Departementsgebouwen en tal van andere openbare en particuliere gebouwen en woon huizen. niet alleen van die. gelegen aan den weg. welken de stoet zou volgen, maar In de geheele stad en vooral In de winkelstraten van de oude stad, was de vlag uitgestoken. Bij het Koninklijk Paleis In het Noordelnde stond al vroeg een dichte menigte opgesteld, die daar reeds vóór één uur het oogen blik. waarop de stoet yan het paleis afreed In de gelegenheid was de Koningin harte- Hjk toe te juichen, toen zij per auto van den Rulgenhoek kwam aanrijden. Ook werd daar de belangstelling levendig gehouden door de aankomst van de eerewacht voor het paleis welke ditmaal bestond uit een compagnie van het regiment Grenadiers van honderd man. onder bevel van den kapitein met het regi- mentsvaandel Deze eerewacht, waarvan de Koninklijke Militaire Kapel met de tamboers van het regiment deel uitmaakte, stelde zich op ter weerszijden van het Paleis, om daar bli het vertrek van den stoet de Koninklijke Familie de militaire eerbewijzen te brengen. Bjj deze eerewacht bevond zich de comman dant van het regiment Grenadiers, lultenant- kolonel Jhr. D. de Brauw met zjjn adjudant. Aangekomen aan de Grafelljke Zalen vond de Koninklijke Familie bij de Ridderzaal een eere-wacht opgesteld, bestaande uit een afdee ling van het corps Mariniers ter sterkte van zeventig man, met vaandel en het muziek korps der Koninklijke Marine, onder bevel van een kapitein. Bij deze eerewacht bevond zich de chef van het Korps Mariniers, kolonel J. Oele. Onder de tonen van het Oude Wilhelmus, door de Marinekapel gespeeld, besteeg de Ko ningin, gevolgd door den Prins en de Prinses, de treden, leidende naar den Ingang van de Ridderzaal, welker peristyle overhuifd was met het breede rood-fluweelen baldakijn met gou den franjes, terwijl de eerewacht de militaire honneurs bracht en de vaandeldrager zijn vaan del deed buigen. Alvorens de zaal binnen te treden werd de Koningin op het bordes begroet door de offi cieren der Zeemacht van Haar Militaire Huis en wel: de adjudanten 1. b. d. de vice-admlraals b.d. C. C. Zegera Rfjser. J. J. Rambonnet, A. ten Broecke Hoekstra, jhr. G. L. Schorer en den schout-bij-nacht b. d. jhr. J. C. F. von gewonen zee N. A. Onder voortdurende hartelljke toejuichingen van de aan weerszoden van den door militairen afgezetten weg opgehoopte menschenmenigte daarbij was ditmaal op het Lange Voorhout, aan de overzijde van de Kloosterkerk een plaats aan gewezen voor besturen en deputaties met vaan dels van de vereenlgingen, die H M. bij deze ge legenheid wenschten te huldigen reed de stoet langs den gebrulkelljken weg. door de Heulstraat, over het Schelppad van het Lange Voorhout en langs den Korten Vijverberg naar het Binnenhof. Ongeveer een half uur voor het vertrek van den stoet kwamen de detachementen Cava lerie aan. die als eere-escorte den stoet zouden ppenen en sluiten en vervolgens de officieren der landmacht van het Militair Huis der Ko ningin, allen te paard, wlen onmiddellijk ach ter het Koninklijke Staatsierljtulg een plaats in den stoet was aangewezen. Ter opening van den stoet, die onder alge meene leiding stond van R. F. C. baron Ben- tlnck, eerste-stalmeester van de Koningin, was een detachement aangewezen van het 2e regi ment huzaren, sterk 50 ruiters, onder bevel van een ritmeester, met den regimentsstan- daard en het muziekcorps der huzaren, dat ge durende den tocht marachmuzlek speelde. De regimentscommandant, kolonel A. Diemont en zijn adjudant reden met dit detachement me de. OnmiddeUljk daarop volgden, in gala-Uvrei, een rjjknecht-majoor en twee rijknechts te paard. Daarachter kwam de eerste der met twee paarden bespannen gala-koetsen. waarin de kamerheer-ceremonlemeester der Koningin, R. A. baron van Hardenbroek van Harden broek, gezeten was. Naast elk portier ging één lakei. Nu volgden twee gala-koetsen. waarin acht kamerheeren volgens hun rang gezeten waren. Naast elk portier ging weder één lakei. In de eerste dezer koetsen, de tweede in den stoet, waren gezeten de kamerheeren 1. b. d. mr. E. L. M. H. baron Speyart van Woerden, mr. J. C. baron Baud, dienstdoende ter beschikking van Prinses Juliana, mr. W. J. baron van Lyn den en mr. G. W. H. baron van Imhoff. In de volgende, derde gala-koets. hadden plaats genomen de kamerheer In gewonen dienst jhr. A. G. Sicklnghe, de kamerheeren 1. b. d. mr. J. P. graaf van Limburg Stirum en jhr. H. J. Repelaer van Driel, thesaurier van de Ko ningin en de kamerheer in gewonen dienst F. M. L. baron van Geen. particuUer secretaris van de Koningin. Hierop volgde een tweetal gala-koetsen, waarin de Groot-officieren volgens rang van benoeming gezeten waren. De eerste dezer gala-koetsen. de vierde in den stoet, boon plaats aan den Opperhofn aa'schalk Jhr. V. E. A. Bc-eei van Oldenaller en den gep. Luitenant-Generaa! Jhr. C. L. van Suchtelen van de Haare. In de volgende, vijfde gala-koets, was geze ten G. Ch. Baron Snouckaert van Schauburg De zesde gala-koets verleende plaats aan de wil. Grootmeesteres. Mevrouw A. van Reigers berg Versluys, geboren Barones Schinunelpen- nlnck van der Oye, en de dienstdoende Dame du Palais Mevrouw H. Snouck Hurgronje geb. Jkvr. na Tets. w-^en Troonrede, die bevrediging van alle H verlangens zou brengen, waaruit men nu eens precies zou kunnen lezen, wat er te wachten was, welke maatregelen de Regeering meent te moeten nemen, is on bestaanbaar. Hoe aandachtiger men een dergelijk staatsstuk leest, destemeer wordt de nieuwsgierigheid geprikkeld en dess ineer vragen rijzen er op. Zoo is het ook met de Rede heden door H. M. de Koningin uitgesproken in de ver eenigde zitting der Staten-Generaal en waarin de Regeering haar program voor de eerstvolgende jaren ontwikkelt, nadat zij op 31 Mel J.L voorloopige richtlijnen had aangegeven. Regeeren is in dezen tijd moei- lljker dan ooit, vooral nu men gekluisterd is aan de zorg voor de financiën. Herstel van het financieel evenwicht in den Staat is het allesbeheerschende vraagstuk, nu t evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten op onrustbarende wijze is verstoord. Wij zouden dit dan ook het allesbeheerschende punt mogen noemen, waaraan het verdere werken van de Regeering ondergeschikt moet worden gemaakt. Een zeer moeilijk gegeven, temeer omdat bij de verwezenlij king van dit programpunt het moeilijk, zoo niet onmogelijk is, ook maar een eenlge maatschappelijke groep te bevredigen. De aangekondigde redelijke verlaging van de salarissen en loonen van het Rijksperso neel, de nieuwe salarisregeling op 1 Januari 1935, de versterking van den invloed itan het centraal gezag op de locale bezoldlgings- regelen voor personeel in publieken dienst en daaraan toegevoegd de voorstellen, die onmisbaar zijn tot versterking der midde len, zullen moeilijk met gejuich kunnen worden ontvangen. Dat zij noodzakelijk zijn, onontbeerlijk voor het behoud van de wel vaart in het land kan niet worden ontkend. Indien wij echter daaromtrent een wensch of een verlangen zouden willen uiten, dan zou het dit zijn, dat de redelkljeelijke verla ging van de salarissen die op 1 Jan. 1934 ge dacht is evenals de definitieve herziening in 1935 niet op 1 Januari zou intreden, maar op een later tijdstip, zooals het ook met voorgaande kortingen is geschied, waardoor men tenminste den winter, die hooge uit gaven eischt, door is. Wij denken bij dezen onontkoombaren maatregel aan 1 April. Vertrouwen is onmisbaar en daarom ho pen wij ook, dat het beroep in het slot van de Troonrede, dat ons Volk in staat zal blij ken onder verhoogde krachtsinspanning moedig en waardig te dragen hetgeen on vermijdelijk is, niet te vergeefs zal zijn ge- daaA. Vertrouwen dient men te hebben, ondanks de ontevredenheid, die onwillekeu rig gewekt wordt, omdat men overtuigd moet zijn dat de Regeering er in de gege ven omstandigheden het beste van tracht te maken Dit blijkt naar onze meening ook uit de verdere maatregelen door de Regee ring aangekondigd, waarbij bijzondere aan dacht vraagt haar plan om de Nederland sche markt zooveel mogelijk te reserveeren voor de Nederlandsche Industrie. Op welke wijze dit zal geschieden, door hooge invoer rechten of sterke contingenteering dient te worden afgewacht. Aan beide zijn nadeelen verbonden, maar een van beide of beide die nen te worden gekozen. De passage over de economische omstan digheden van Nederlandsch-Indië baart in dit opzicht eenlge teleurstelling, niet dat wij niet overtuigd zijn van de groote zorg, die deze eischen, maar wel omdat de Regee ring zich nog steeds los van het moeder land beschouwt. Welvaart in Indië betee- kent ook voorspoed voor Nederland en daar om hadden wij zoo gaarne gezien, dat al was het maar met eenige weerden gezin speeld was op de wederzijdse!)^ belangen van het treffen van maatregelen. De Ne derlandsche markt is toch niet alleen in Europa, maar omvat het geheele Konink rijk met een 70 millloen zielen, waarop niet voldoende nadruk kan worden gelegd, om dat dit een allesbheerschende factor is bij het bevorderen van onzen uitvoer, indien de geheele invoer daaraan dienstbaar kan worden gemaakt. Met bijzondere belangstelling zien wij de voorzieningen tëgemoet op het gebied van het executierecht, want daaronder kunnen wjj niets anders verstaan dan een tegemoet koming aan hen, die op dit oogenblik onder hypotheekschuld dreigen te bezwijken. Het valt niet te ontkennen, dat er voor dezen zorgvollën tijd nog heel wat verlan gens zjjn overgebleven, waarover de Troon- Hedenmiddag is de gewone zitting van de Staten-Generaal op de gebruikelijke wijze ge opend. De Heer W. L. BARON DE VOS VAN STEENWIJK, die het voorzitterschap bekleedt, opent, nadat de leden der Staten-Generaal zich in de Ridderzaal vereenigd hebben, des namid dags te half een uur de vergadering en doet den Griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Koninklijk Besluit van 9 September 1933, no. 18, houdende zjjn benoeming tot voorzitter van de Eerste Kamer gedurende de zitting, welke he den aanvangt. s De VOORZITTER benoemt een Commissie, die Hare Majesteit in het gebouw zal ontvan gen en uittelden. De Ministers. Hoofden van Ministerieele De partementen, en de leden van den Raad van State vereenlgen zich des namiddags te één uur mede in de Ridderzaal. Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Ne derlanden. Hertog van Mecklenbarg, en van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, kort daarna In de Ridderzaal aangekomen, wordt door de Commissie in de vergadering binnengeleid, neemt plaats op den troon en houdt, nadat ter rechterzijde van Hare Majes teit Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden en ter linkerzijde Hare Konink lijke Hoogheid Prinses Juliana hebben plaats genomen de Troonrede, die we op de voorpa gina van dit r.ummef publiceeren. Daarna verlaat H. M. de Koningin, vergezeld van Z. K. H. den Prins der Nederlanden en van H. K. H. Prinses JuPana en voorafgegaan door de Commissie, de vergaderzaal. De VOORZITTER sluit, nadat de Commissie in de zaal is teruggekeerd, de vereenigde ver gadering. Onze aankondiging, vorige week in de bla den verschenen, Is niet zonder gehoor gebleven I Het motto dezer noveen, dat de lieve Heilige ons aan de hand deed: „Het is Gods Wil dat de zielen voor elkaar ‘s hemels gunsten, door X gebed, verkrijgen" schijnt goed begrepen. Goddank! Toch missen we nog vele oude be kenden. Wacht U a.u.b. niet tot den uitersten datum? Het is dan zoo moeilijk nog allen tij dig een antwoordje te sturen. Gaarne benutten we even deze gelegenheid om den velen, die reeds hun intenties zonden, te verzekeren, hoezeer we met ieders leed meevoe len. Men zou wel lederen brief apart met een troostend en belangstellend woordje willen be antwoorden. Doch als U weet dat X er vele honderden zjjn. begrijpt men dat zulks mogelijk is. Daarom op deze wijze! Nogmaals de verzekering onzer vurigste ge beden! Mét en vóór elkander, gesteund door de machtige hulp der groote Wonderdoenster Moge het weer voor velen een blij Theresla- feest worden dit Jaar! ZUSTERS KARMELIETESSEN, Hberenweg. Egmond a. d. Hoef (N.-H Postrekening no. 39730. ~2~ J'~r Koninklijke Lultenant-Generaal Jhr. W. Roell, commandant van het Veldleger. Beiden reden een weinig achter het portier. Achter de Gouden Koets reden te paard, twee aan twee, de Officieren der Landmacht, van het Militaire Huis der Koningin, de ouderen vóór, t.w. de Adjudant der Landmacht i.b.d. Reserve- luitenant-generaal J. H. Borel, luitenant-gene- raal-titulalr b.d. H. C. J. ter Beek, generaal-ma joor b.d. H. G. Rambonnet, kolonel J. J. G. Ba ron van Voorst tot Voorst, reserve-luit -kolo nels W. Froger en W. G. van Hoogenhuljze en de Adjudanten In gewonen dienst, generaal-ma joor titulair O.-I. leger D. Q. C. F. de Jonge van der Halen, Kolonel Jhr. C. M Storm van ’S-Gra- vesande. Luitenant-kolonel Jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet. de ordonnans-offlcieren le Luitenants Jhr. C. E. J. M Verheljen, Jhr G. H. A. van Kinschot en R. Römer, alsmede de adjudant en particulier secretaris van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, luitenant- kolonel Jhr. W. Laman Trip. Een detachement van het 2e Regiment Huza ren van 50 manschappen, onder bevel van een ritmeester, sloot den stoet.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5