Prikkeldraad Augustus De rijksmiddelen m H H Na 10 jaar eigen Universiteit Onze R.K.Handelshoogeschool f RECTORAAL OPTIMISME De roode jongeren DINSDAG 19 SEPTEMBER HOE DE STORM IN FLORIDA HUISHIELD ’n Lastig geval Zalige Gemma Galgani Plechtige viering te Haastrecht Geen voorbeeld ONTSLAGEN TE VELSEN Bij de Papierfabriek INTERN. EUCH. CONGRES Onze spoorwegen KATHOLIEKEN IN DRENTE Intellectueel prole tariaat Ruim twee millioen minder dan in Augustus 1932 Karaktervorming hoort tot de eischen, die wy aan een universiteit stellen Ik heb vertrouwen in den geest der Nymeegsche studenten- gemeente hap H I Voorbereiding te Buenos-Aires zander de brallende titels „Zegetocht I I van de roode Jongeren” en „De Op- tocht een voorbeeld voor de natie” beschrijft „Het Volk” de betooging, die Zondag door de socialistische jeugd in de hoofdstad gehouden, als „zoo’n staal van voorbeeldige orde, zelfbedwang en bescha ving geweest, dat heel de natie met reden ttotsch op een dergelijke manifestatie zou kunnen zijn.” Van deze „model-demonstra- tie” heet dan ook „de moreele beteekenls onafzienbaar." Het zeventigjarig bestaan van Erica Weinig promoties Mr. Romme tot lector benoemd 4 Een jacht werd in de nabijheid van Palmbeach door een geweldigen storm op het strand geworpen 1 I De studenten zijn en een Dit strekt een van zijn als aiddelen lat de on- ■len, welke ?n, gedeelte - de zou nieuw geslacht moeten kwee- geslacht zonder.... menschehjke wat het „Handelsblad" uit .Pravda” vertaalde: Het hoogtepunt van dit triduum was het be zoek van den bisschop van Haarlem. Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent. Zaterdagavond kwam Mgr. om zeven uur in Haastrecht aan. Er was een eerewacht opgesteld. derom stampvol. De belangstelling tijdens het Triduum is zeer groot geweest. het het De taak eener katholieke hooger -onderwijs instelling is. naar spr. meent, hiermee echter niet geëindigd. zy moet ook met'eerbiediging van het eigen vrije initiatief, waarop de leef tijd den studenten recht geeft, meewerken aan de karaktervorming. Juist de belangrijke po sities, die de afgestudeerden eener hoogeschool einde eerste veel meer omdat op die wijze de academische studie is het te 1- De Nederlandsche Spoorwegem die er alles op zetten om tegen alle concurrentie in „fit” te blijven, hebben nu weer een propaganda-uit- gave het licht doen zien, waarin vele interes sante artikelen, verlucht door goede foto* een goede plaats hebben gevonden. elks mis: krach’ van o: com- stroo- lijke onderscheidingen enz. en vervolgens overleden collega Prof. v. d. Grinten; nieuwe hoogleeraar prof. Kamphuysen. die Spr. gaf vervolgens een overzicht van de werkzaamheden in de instituten, over den boe- kenvoorraad, de excursies en de vertegenwoor digingen van den Senaat. Op de gebruikelijke wijze droeg de rector vervolgens zijn waardig heid over aaa Prof. Kaag. Spr. deelt vervolgens mede, dat In de vaca ture „Sociale wetenschappen** voorzien Is door de instelling van een lectoraat, dat bekleed zal worden door mr. O. P. M. Homme te Am sterdam. van Emmen woonde het feest bij en gaf blijk van zijn belangstelling. Men hield een optocht en er werden verschillende volkspelen gehou den. De vaderlandsche vlag wapperde van vele huizen. De eerste bewoner van Erica kwam van Slagharen en het is opmerkelijk, dat de. eerste bewoners van Erica bijna allemaal katholieken waren. Zij behoorden tot de parochie Nieuw Schoonebeek In 1866 tóséjg men een eigen pa rochiekerk, eerst een noodkerk en toen een fraaie steenen kerk, welke echter te klein werd en nu vervangen wordt door een ruimer kerk gebouw. Vanuit Erica en later vanuit Barger. compascuum, waar veel Dultsche deserteurs woonden. Is gegroeid de omvangrijke katholieke nederzetting in de Veenkoloniën. Daar vindt men thans, terwijl men in geheel midden- Drente bijna geen enkelen katholiek vindt, 7 parochiekerken, terwijl de katholieken in de gemeente Emmen 4 raadszetels bezetten. In Erica, waarvan men mag zeggen, dat het is het eenigste overwegend katholieke dorp in de gemeente Emmen, heeft altijd het hart ge klopt van het katholieke leven en op vrijwel elk terrein van katholiek leven bezetten perso nen uit Erica, of zij die daar hun jeugd door brachten, een vooraanstaande plaats. Een overtalrijk samengestroomd publiek was bij de ontvangst ter verwelkoming aanwezig. De versiering van kerk en klooster was tot in de puntjes verzorgd. Boven het altaar was een groot schilderij aangebracht van de zalige Gemma, van den kunstschilder Bogaards uit Boxtel. Op een der zij-altaren prijkte een klein schilderij der Zalige, vervaardigd door Anton van Welle. weer een daling zoowel ten opzichte van *32 als van Juli *33. Anders was het met het bier, dat 78 mille boven de raming kon komen. Onze voorspelling, dat in de komende maanden de gevolgen van den warmen zomer by dit middel zullen te bespeuren zijn, zal wel uitkomen. De suiker was ook weer zeer behoorlijk. Met 4.639.000 kwam deze accijns boven de maand - raming en slechts iets beneden Juli 1932. Tabak herstelde zich van den val in Juli, toen werd hiervan slechts 1.663.000 ontvan gen tegen 2.031.000 nu. Wat de resteerende middelen betreft, zij en kel opgemerkt, dat de zege! en registratierechten belde juist de raming konden halen; (de va- cantle en ongeanimeerde stemming ter beurze heeft op een onderdeel der zegelrechten, de beursbelasting, natuurlijk Invloed gehad) de successierechten bleven 4 ton onder de ra ming, doch kwamen boven vorig jaar en bo ven Juli 1933. Het scheepvaartverkeer ging zooals de loods gelden aanwijzen vergeleken bij vorige maand iets achteruit, maar toch werd hiervan 40.000 meer ontvangen dan in Augustus *32. Tot slot van dit overzichtje meoreeren we nog, dat na 8 maanden de volgende middelen méér opbrachten dan 1932: grondbelasting, ge slacht, registratierechten, staatsloterij en loods gelden. Zaterdag zijn aan de Papierfabriek van Van Gelder Zenen te Velsen dertig arbeiders, werk zaam in de paplerafdeellng. ontslagen, terwijl over dertien dagen de arbeiders werkzaam in de cellulose-afdeeling één dag per week minder zullen gaan werken. straks in het maatschappelijk leven kunnen Innemen, eischen. dat aan de karaktervorming een bijzondere zorg worde besteed. Evengoed als alleen sterke beenen de weelde van den rijkdom kunnen dragen, kunnen alleen sterke karakters de weelde van een groote weten schappelijke ontwikkeling torsen zonder schade voor zich zelf of voor de gemeenschap. De taak der karaktervorming berust èn by de studentenorganisatie in by de hoogleeraren, die ln_ ongedwongen contact met de studenten hun opvoedende talk kunnen volbrengen. Belde verstaan die taak In Tilburg. Spr. gaf daarna eep overzicht van het stu dieplan en de recente veranderingen daarin aangebracht. Het belastingrecht is thans in de algémeene studierichting opgenomen; het staatsrecht en de leer der openbare financiën zullen daarin opgenomen worden, zoodra de flnancleele omstandigheden het toelaten. Een tweejarige cursus accountancy wordt na het doctoraal examen gegeven. De wetteiyke regeling van de bevoegdheid van onderwijs te geven aan de doctoren en docto randi in de handelswetenschappen is nog steeds niet verder gekomen dan het stadium van wetsontwerp. Op initiatief van dr. 8. Elzlnga, Inspecteur van het middelbaar onderwys hebben de Senaten van Rotterdam en Tilburg en de faculteit van Amsterdam echter besloten aan de doctorandi een verklaring af te geven voor welke bevoegdheden zy door den Senaat of de faculteit bekwaam worden geacht, met de oe- doeling. dat deze verklaring by een eventueele sollicitatie van dienst kan zyn. Spr. releveerde vervolgens het overlyden van Prof. Triebels en van den student Daalderop. In den loop van het jaar werden 4 doctorale en 16 candldaatsexamens afgelegd met goed gevolg. Van de 42 studenten, die propaedeutlsch examen aflegden slaagden er In totaal 36. In de vacature Riebels Werd voor de bedrijfs leer voorzien door benoeming van Prof, de Quay. De voorbereidende werkzaamheden voor het 32ste InternationaalCongres dat van 10 tot 14 October in Buenos Aires, de hoofdstad van Ar gentinië, gehouden wordt, zyn reeds ver gevor derd. In de Blsschopsteden Rosario, Cordoba, Pa ra uü en Tucumén zullen plaatseiyke Eucharis tische Congressen worden gehouden ter voor bereiding van het Internationaal Eucharistisch Congres. Bit het uitvoerend comité zyn reeds berich ten binnengekomen dat er georganiseerde bede vaarten worden ondernomen door de katho lieken van Dultschland, Spanje, Holland. CWUl, Brazilië, Ierland. Canada, Ver .Staten, Frank rijk en Engeland. De Aartsbisschop van Montevideo Mgr. Dr Juan Francisc Aragone heeft dezer dagen een herderiyk schrijven uitgevaardigd, waarin ver schillende commissies worden benoemd ten einde een talryke deelname aan het Con gres van 1934 vanuit Uruguay zoo goed moge- iyk te organiseeren. De georgafische ligging van Argentinië en Uruguay is van dien aard dat de katholieken van Uruguay in grooten ge tale naar Buenos Aires zullen optrekken om deel te nemen aan de wereldhulde van den Christus Eucharistlcus. De Aartsbisschop zal in een herderiyk schry ven dat met Kerstmis In alle kerken van Roe menië zal worden voorgelezen. de aandacht vestigen op de gewichtige gebeurtenissen die zich in October 1934 in Buenos Aires afspelen Het huisvestingscomité, dat alle mogelyke Inlichtingen verschaft omtrent reis en verbiyf- gelegenheld zal dezer dagen gevormd worden en gepubliceerd. de de op 3 October as zyn inaugurale rede zal houden, Kard. van Roasum’s overiydert; het aftreden van jhr Bosch van Oud-Amelisweerd als se cretaris der St. Radboudstichting. en het op treden van mr. de Jong en prof. v. d. Heyden als secretaris resp van de St Radboudstichting en van den academlschen senaat. Spr. somde verschillende autoriteiten op die in den loop van het jaar de Universiteit met een bezoek vereerden. Hy memoreerde nog de belangstel ling in Rome voor Nymegen Op de prysvraag van de Faculteit der Let teren en wysbegeerte in 1932 door den senaat uitgeschreven voor een dialect-geographlsch onderzoek naar de grens en eenlge der be langrijkste verschillen tusschen het West- en Oost-Noord-Brabantsch dialect was in den loop van dit jaar een antwoord ingekomen van den heer Antonius Weynen, student te Nyme gen, welk antwoord bekroond werd met den gouden eerepenning. De rector overhandigde deze hooge onder scheiding aan den bekroonde. Op de prysvraag van de faculteit der god geleerdheid werde geen bekroning toegekend doch wel aan twee 'schrijvers een eervolle ver melding uitgereikt, en wel aan Pater H. Come- lisse O. P., student van het Albertinum en Fr. M. D. Vergeer O. S. Crucis te St. Agatha. Dezer dagen zyn te Haastrecht, evenals dit reeds te Mook is geschied, de plechtigheden gehouden ter viering van het triduum ter eere van de zalige Gemma Galgani. De plechtigheden zyn Vrydagavond begonnen met een Lof, gecelebreerd door pastoor P. Bennebroek, van Oudewater. Komend tot de verklaart de rector: Jammer genoeg hebben de houding en de uitlatingen van enkelen een blaam op allen doen werpen, welken zy niet verdienen, ge lukkig Er is nu eenmaal in dezen tyd van radicalisme en integrallsme een strooming in de wereld, welke ook in het katholieke kamp althans een tydlang velen heeft meegetrokken in een sfeer van eenerzyds pessimistisch neer zien op het leven de Kerk niet het minst op dat der geestelykheld/enderzyds van een op timistisch eischen van volmaakte t Jevlng van het christeiyk ideaal. Voor beide gezichtspun ten is grond aanwezig Zy zyn als twee stroo- men, die in elkander vloeien. Op den duur, als beide even diep gaan, vermengen zy zich met ider en matigt het optimisme het pessl- en omgekeerd. Maar by het eerste met ontspringen van beide uit een grond Jderscheiden samenstelling bfyven zy een tydlang onharmonisch en onverbonden naast el kander stroomen. zonder dat een synthese van de tegenstellingen plaats heeft- Deze strooming was in haar eerste opkomstte oppervlakkig, dan dat zy op den duur mehschen. die naar dieper inzicht zoeken, zoude kunnen bevredi gen of voldoen. Ik zal niet ontkennen, dat deze strooming eenigen tyd eenigen aanhang onder de studenten van Nymegen heeft gevonden, elgeniyk wel te veel. Ik acht dit van den eenen kant voor jonge menschen heel verklaarbaar en ten deele zelfs getuigend, zij het nog niet even wichtig, van liefde en geestdrift voor het goede, van den anderen kant, hoewel te betreuren, al lerminst gevaariyk of verontrustend. Daar is mij de student van Nymegen. als ik het geheel beschouwd, te goed en te reëel, te ernstig zoe kend naar het ware en het goede voor, dan dat ik vrees zou hebben, dat deze al te opper vlakkig loopende stroom hen zou opnemen, zy mogen een oogenblik wat in dat water mod deren, zoodra zy tot de ervaring komen, dat in dat water niet dieper is te duiken en daarin niet vooruit te zwemmen is, zullen zy dat mod deren dra aan anderen overlaten, die aan zulk oppervlakkig en weinig bezonken gedoe kwajongens-vermaak en erger hebben. •et is met den godsdienst een lastig ge val: met, verbod en onderdrukking kan men in de wereld héél wat bereiken (kyk maar naar Italië en Dultschland en Rus land!); heele volken kunnen gedwongen wor den op alles ja en amen te zeggen, ook als ze precies *t tegenovergestelde bedoelen en wil len; als men door Dultschland en Italië reist zou men zelfs gaan vermoeden, dat vele men schen zelfs tot gedicteerde gedachten en gevoe lens gecommandeerd kunnen worden, vooral Indien het commando telkens weer herhaald wordt. Met godsdienstige gedachten en ge voelens, met godsdienstige overtuigingen gaat het echter niet zoo gemakkelyk: de gods dienst schynt in de menscheiyke ziel een al te taal leven te hebben. Zie naar Rusland! Daar wordt nu al jaren en Jaren de gods dienst vervolgd, daar heette het al herhaalde- lyk. dat de godsdienst radicaal was uitgeroeid, het werkelijke resultaat van al die edele bemoeiingen? *t Is treurig! Lees maar eens de Russische Om half acht begon het plechtig Lof. gece lebreerd door pastoor A. Waterreus, te Haas trecht. Onder dit lof hield pater Bertholdus c.p., een gloedvolle predikatie over de zalige Gemma Galgani, wier leven hy in een byzon- der licht zette. Zondagmorgen, het hoogtepunt van het tri duum droeg Z. H. Exc. een pontificale Hoog mis op. Het zangkoor gevormd door de seminaristen, onder leiding van pater Hendrlkus c.p. voerde de Mathüdls-mis van Hub. Cuypers uit.- Als presbyter Domlnicus c.p. provinciaal der congregatie, troondlakens waren deken W. B. de Rooy en pastoor A. Waterreus. Diaken en subdiaken waren resp. pater Bo- nifacius c.p. rector van het klooster en pater Willibrordus c.p. 1 Zondagavond werden de plechtigheden be sloten door een plechtig lof. met Te Deum ge celebreerd door regent Mr. wytenburg van het kleln-semlnarie .Jlageveld”. De kerk was we- T "X Tanneer we nu no* een oogenblik de Vy verschillende middelen afzonderiyk be- schouwen, valt het onmiddeliyk .op, dat uitgenomen de dividend- en tantièmebelasting de schommelingen binnen enge grenzen bly- ven. De grondbelasting blyft zich goed houden, nog 355.000 werd ontvangen. Men moet er zich over verwonderen, dat van het uitgemer gelde platteland dat zoo n voornaam deel in deze belasting bydraagt nog zooveel inge vorderd kan worden. Komt het missemhien hier door, dat zooals wy van boerenzyde wel eens hoorden klagen die invordering zoo „rück- sichtlos” geschiedt? De inkomstenbelasting, van ouds de groote voedingsader van de schatkist, bracht het in Augustus tot 2376.000 _Dit is 1.800.000 bene den 1/12 der raming. Men vergete hierby niet, dat in de middelperiode van het jaar dit mid del het traagst vloeit. De oude aanslagen zyn goeddeels voldaan, en over het nieuwe jaar komen enkel nog maar wat voorloopige aan slagen. Het voordeelig saldo ten opzichte van de raming Is nu, na 8 maanden, nog ruim 7 millioen. Vermoedelyk zal dit saldo nog be- langryk inkrimpen, misschien wel tot nul ge reduceerd worden. Toch is er een lichtpuntje. Vorig jaar 1 Sept, was het surplus boven de raming slechts 6 pet., dit jaar echter niet mln- 'der dan 21 pet. Reden om te wanhopen is er voor dit voorname middel dus niet. De dividend- en tantièmebelasting geeft deze maand een reactie te zien. Na de schitterende Juli-opbrengst van 3.167 000 steekt Augustus met 1.337.000 wel wat poovertjes af. We schreven ter verklaring in ons vorig overzicht dit toe aan het vroeger declareeren van dividenden. De Augustus-opbrengst beves tigt deze theorie. Het Is een totaal in 8 maan den van byna 8 millioen in deze tyden nog heel behooriyk. Dat de invoerrechten In meerdere mate en het statistiek! echt (in mindere mate) zouden stygen, is geen nieuws voor wie den loop onzer ^ian- delsbeweging over Augustus nauwkeurig gevolgd heeft. Heel gunstig zyn de invoerrechten met 6.748.000, weer 3 ton boven Juli en ruim 7 tem boven Augustus *32. Hierdoor is het totaal van dit middel over 8 maanden gestegen tot ruim 45 millioen en staat het weer aan de ■pits onzer belastingen. Bedenkt men hierby dat aan opcenten op dit middel nog ruim 10 mil lioen binnenkwam, dan biykt daaruit wel, van hoe groot gewicht zelfs in een vrijhandelsland als het onze, deze rechten voor den fiscus zyn. Over de accijnzen valt ditmaal al heel weinig op te merken. Het zout vertoont na maanden goed te zyn gegaan een lichte daling. Geslacht blyft nog Immer stygen. Juli met 528.000 was reeds vrij gunstig, en nu zyn de 6 ton overschreden. De rundveepryzen zyn dus wel wat beter, wyn is nog steeds allerdroevigst: f 28.000, slechts iets boven het laagterecord. Zet daar nu eens naast de maandraming van 2 toni Wat het gedistilleerd betreft, gaf Augustus peëtaan gevierd. De loco-burgemeester Alle waardeering voor de veerkracht, het élan en de geestdrift van deze jeugd-be- weging, maar een voorbeeld voor heel de natie is zij niet geworden. Politiek werden de roode jongeren misbruikt, en er mani festeerden groepen, die onder de vlag der S.D.A.P. als reclame voor dé badpak-zeden meeliepen. Pas hebben sociaaldemocratische Ka merleden het gevaar, dat ook de A. J. C. over de schreef van het unlformverbod onder de wet komt, trachten te bezweren met verzekeringen, dat zij met de politieke party niets te maken pleegt te hebben. Maar Koos Vorrink riep gisteren op het IJsclubterrein uit: „Wy marcheeren achter onze eischen misschien voor het laatst voor langen tyd onder de wapperende roode vanen onzer sociaal-democratie.” Inderdaad werden de roode vanen ont plooid en daarachter marcheerden de co lonnes der roode jongeren, met opgestoken knuisten en daverden: „Vryheid, vryheid, vrijheid De colonnes werden afgewisseld met spor tieve, Venus-achtlg gekleede groepen, zóó van de badplaatsen naar de groote stad geloopen. Geërgerde voorbygangers wezen hen met den vinger na: „die komen van het Zandvoortsche strand, die van Muider- berg, die van Scheveningen.” En iemand, die als volksopvoeder zyn verdienste heeft, merkte op: ,4n de wet op het uniform ver bod is nog één artikel vergeten, dat tegen de manjfesteerende badgasten en de niet- gekleeden Een „staal van voorbeeldige beschaving en onafzienbare moreele beteekenls” Ja, KATHOLIEKE GRONDSLAG maar laten die voorbeeldige moralisten zich eerst wat behoor lijker kleed exil „Ik had liever gezien, dat de stroom radicaal Integrallsme onze studentenkringen niet had beroerd en nog liever, dat deze by die beroering er onontvankeiyk voor zou zyn gebleken, maar men kan ook te veel verlangen en ik kan me best verklaren, dat deze stroo ming hier verwante, maar edeler gestemde geesten een oogenblik meenam. Ik maak er n>y weinig bezorgd over- Ik heb genoeg vertrou wen in de Nymeegsche studenten-gemeenschap. dat ik verklaren durf, dat de geest, die er leeft en aan kracht wint, een goede is. een die moed geeft voor de toekomst en de schoonste ver wachtingen van onze jonge studenten doet koesteren.** Spr. herinnerde eraan, dat ook de materieele belangen der studenten met den nieuwbouw van een eigen huis bevorderd zyn. Vervolgens vestigt de rector er de aandacht op, dat slechts weinigen hun studie voltooien door een promotie. Van de 272 doctorandi onzer universiteit promoveerden tot heden nog slechts 38- Dit aantal aarzelt spr. niet veel te gering te noe men. Het niet promoveeren ontneemt niet slechts aan de academische studie haar be kroning. maar doet deze studie ook niet tot haar recht komen. Over het algemeen leeft daarover een verkeerde voorstelling. Door het afleggen van het doctoraal examen en het ver- krygen van de toelating tot het behalen van den doctoraten graad verwerft men de be voegdheid tot het geven van onderwys en voert men een ingevoerden academlschen titel van Mr- of Ddrs. De laatste benaming is eigenlyk in het geheel geen graad in den gewonen sin des woords. Omdat men er echter geen be voegdheid aan ontleent, is het gebruik gewor den, ze ook als een academlschen graad te be schouwen en voert men triomfantehjk den titel drs. De titel zelf drukt uit. dat de drager er van tot 'n hoogeren geroepen wordt. Maar niet zoozeer, omdat de doctorandus tot een hoogeren graad als wordt geroepen en daartoe toelating krijgt, zonder dat hij van dit recht gebnjlk Erica, de plaats waar In de groote gemeente Emmen het langst een R. K. kerk heeft ge staan (thans is een heel nieuw kerkgebouw in aanbouw) heeft Vrijdag en Zaterdag zyn 70- maakt maar veel meer omdat op die wyze u» studenten van Nymegen argdemLsche studle Diet tot haar recht komt. betreuren, dat betrekkelyk zoo wei- nig promoveeren. Spr. dringt erop aan dat in de wet in nog sterker mate hoogere waardeering wordt uit gedrukt voor den academisch in vollen zin ge gradueerden De opwerping. dat de universiteiten overvuld intellectueel proletariaat winnen, omdat er geen arbeidsgelegenheid genoeg be staat. wyst spr. van de hand omdat er geen gevaar hoeft te bestaan dat het handwerk niet gedaan wordt ter wille van de studie er zyn millloenen arbeiders werkloos en omdat een hoog peil van ontwikkeling een volk boven zyn getal sterk kan maken. Laten ^e toch voorzichtig zyn en de cul tuurgoederen ons geboden niet van de hand wijzen en zoo de bronnen stoppen, waaruit de ware welvaart moet voortspruiten. Ik vrees dan ook in het geheel niet den grooteren toeloop tot onze Universiteit. grooter dan verwacht werd. Ik juich dien toe, omdat het my de ver zekering geeft, dat daarmede de vitaliteit en de energie van ons katholieke volksdeel in hooge mate zal toenemen. Spr. maakt vervolgens melding van den bloei der bibliotheek en geeft hen. die aan deze in stelling boeken legateeren den raad tevens een bedrag aan geld over te maken om de hooge kosten van catalogiseerlng etc. te bestryden. Het totaal bezit der bibliotheek groeide tot 158 000 nummers. Voorts vestigt de rector de aandacht erop, dat van de tydschrift-artikelen, welke verband houden met het Katholicisme, een afzonderlijke catalogus wordt gehouden en deze in den loop van dit jaar van 19.000 tot 22.000 nummers kon worden opgevoerd. Dit is voor de Bibliotheek wel een zeer eenlg bezit. Naast schenkingen van boeken en tydschrif- ten mocht de Bibliotheek ook nog menige aan winst ontvangen voor het Schaepman- en Ariëns-archief. waarin allerlei documenten van belang voor de kennis dezer twee groote man nen worden samengebracht. In het byzonder mogen we hier de schenking vermelden van een collectie brieven van en aan Mgr. dr. Ariëns door' wyien dr. van Koeverden verzameld en in cataloog gebracht, en een tweede collectie Schaepmaniana door dr. J. F. 'M Sterck uit Aerdenhout geschonken. Naast dit archief is ook een begin gemaakt met het verzamelen en ordenen van portretten, documenten, brieven, pïaten enz- van andere Nederlandsche Katho lieken. Na een herinnering aan het optreden der hoogleeraren naar buiten, waarmee •Êpf- van Ginneken's opmerking van enkele jaren gele den, dat men de hoogleeraren niet in het volle leven zette, is weerlegd droeg rector Brands- ma zyn waardigheid aan prof. v. d. Heyden over met de volgende woorden: r My is in den loop van dit jaar veel onver diende eer geschonken, hooge eer. omdat ik de Rector was van de Katholieke Universiteit van Nymegen. Dat woord heeft een goeden Klank- Ik verheug er my over, vooral op dezen dag, nu ik het rectoraat mag overdragen aan U, Hooggeachte Collega van der Heyden. U past die eer meer dan my. Ik verheug er my over, dat door deze waardigheid uw aanzien in den lande, reeds zoo groot, nog stygen zal en zy U de gelegenheid zal geven uw vele gaven, uw scherpzinnig beleid, uw helder Inzicht en bo venal uw groote liefde voor de Katholieke in dienst te stellen van de leiding onzer versitelt. zy zal van uw bestuur mooie vruch ten plukken. Gy hebt als Rector het voorrecht, het tweede lustrum der Universiteit te leiden. Gy begint uw Rectoraat in feest- Moge dia stemming van blydschap en voldoening over het verkregene niet slechts de hoop verleven digen op verderen vooruitgang, maar het u ook gegeven zyn, de wegen te vinden en te bewan delen. welke daartoe voeren. Onder de aanroeping van Maria, Sedes 8a- plentiae, ter bemiddeling van Gods Zegen, draag Ik U met den keten ambt en waardig heid over. By de Rectoraatsoverdracht aan de RIK. Han- delshoogeschool, Hoogeschool voor Economische en Socialeo Wetenschappen te Tilburg, heeft de aftredende rector-magnificus Prof, d r.M. J. H. Cobbenhagen een rede gehouden, waarin hy o.a -het volgende zelde: By van 1 lustrumjaar is er reden voor gevoe lens van vreugde en dankbaarheid. Deze zyn met name gelegen in het fkét, dat het in deze Jaren is mogeiyk geweest een geheel op te bouwen, dat voldoet aan de ei schen, die aan een Katholieke instel ling van hooger on- Frof. Cobbenhagen worden gesteia. Heeft het Katholiek hooger onderwys met alle hooger onderwys gemeen, dat het zich tot taak stelt de vorming tot zelfstandige beoe fening der wetenschap, het wenscht echter meer, zy eischt, dat wysbegeerte en theolo gie op katholieken grondslag de cultureele syn these brengen 'in het onderwys. In tegen woordigheid van wele kerkeiyke en wereldiyke hoogwaardigheidsbekleeders mocht reeds 18 November van verleden jaar getuigen, dat de hoogeschool deze katholieke gedachte en haar studleprogram had verwezeniykt. et moet voor velen, dié na de Jull-ont- vangsten, welke maar liefst 4K millioen hooger waren dan die van 1932, een he vige en welicht onverwachte ontgoocheling zyn, dat Augustus het gewone beeld der laatste jaren te zien geeft: een daling ten opzichte van de overeenkomstige periode van vorige jaren. Vooral, nu deze onaangename va sing komt slechts enkele etmalen, vóórda mlllioenennot zal verschynen. Natuurlijk het feit, dat een paar maanden méér 'oplever den dan haar voorgangsters, uitgelei een bewys, dat de crisk tn de rijl over haar dieptepunt heen was en A getwyteld harde saneeringsmaatr minister Oud zal moeten voorstel lyk overbodig worden. Zoo redeneert echter slechts de leek die niet anders ziet dan de totaalcyfers en geen kyk heeft op de samenstellende deelen van de mid delenstaat. Nu Is het wel eigenaardig, dat zy die wat dieper in deze materie schouwen vorige m^tand erecht een domper hebben gezet op al te uitbundige blydschap, maar nu ook even zeer terecht een waarschuwend woord zullen dcen hooien tegen te veel pesslmlsrfie. Het is nJ. zóó, dat men maar niet zonder meer tegenover elkaar kan zetten: vorig jaar Augustus 31838.000, nu 29368.0000, alzoo een teruggang van f 2.170.000. Allereerst zy opgemerkt, dat Augustus *32 na den diepen val van Juli, de gewone reactie ver toonde van een ruimer vloeien van die mid delen welke de maand daarvoor zoozeer waren achtergebleven. Maar er kwam nog een zeer byzonderen factor by. Oogstmaand 32 gaf een ongelooflyke opbrengst der dividend- en tan- flfeme-belastlng te aanschouwen van maar liefst 5)4 millicen (veroorzaakt door de toen moge- hjk geworden voorloopige aanslagen). Stel daar nu naast de Augustus-opbrengst van dit jaar *d 1.337.000 en men ziet een nadeelig ver schil van meer dan 4 millioen gulden. Scha kelt men dus deze toevallige 4 millioen uit, dan zou Augustus 1932 slechts opgebracht heb ben 27 s millioen en maakt 1933 daarnaast zelfs een accrès van ongeveer 2 millioen. Zóo mooi is het echter óók weer niet Er behoort in de vergelyking nóg een correctie te worden aangebracht. Er vloeiden nJ. dit jaaj enkele middelen, welke vorig Jaar npg niét be stonden (opcenten op invoer, suiker en bier), Deze brachten in Augustus op 2.172.000, zoo- dat per saldo de overige middelen ongeveer evenveel opbrachten als in Augustus *32. Een resultaat dat. de omstandigheden in aan merking genomen, nog niet zoo kwaad mag heeten, al verheelen we niet, dat met dit al het saldo te kort op 8/12 der raing toch maar opgeloopen is tot ruim 7 millioen gulden! By de overdracht van het rectoraat der Ka tholieke Universiteit heeft de aftredende rec tor Magnificus prof. dr. -Titus Brandsma O. Carm. een rede uitgesproken, waarin hy her innerde aan het woord van Le Sage ten Broek: „Dat men ons een vrije Catholyke Universiteit toestadan spreken we elkaar na verloop van tien Jaar nader” en dit woord toepaste op zyn eigen rede. Tien jaren Immers zyn ver vlogen sinds de stichting der Nymeegsche Alma Mater. Thans zien wy beter dan 10 Jaar geleden de waarde in van deze Instelling, schatten vooral de positieve waarde. Van meer belang immers dan het aantal ouders dat hun kinderen nog naar openbare universiteiten zendt. W het toenemend aantal ouders dat hun kinderen naar Nymegen zendt- Het aantal studenten overtreft de verwach tingen. Het zyn er 530 in het laatste Jaar. Hierover is te meer te juichen, omdat dit hooger aantal studenten piet zyn grond vindt in het gemakkeiykér tot een academlschen graad komen hier dan elders. Het zou onjuist zyn. Indien Nymegen hierin te ver ging en daardoor studenten van zich af stiet, die er thuis hooren, maar binnen rede- iyke grenzen is het toch verblydend. dat men te Nymegen de eischen hoog stelt en algemeen in universitaire kringen erkend wordt, dat te Nymegen de gestelde eischen een hoog peil van academisch onderwys waarborgen de Universiteit tot eer. Heeft de Katholieke Universiteit zich in de tien eerste Jaren van haar bestaan een eervol- len naam verworven door de eischen, welke zy aan de verkrijging harer graden stelt, zy mag er zich ook over verheugen, dat aan haar hoogleeraren erkenning en onderscheiding werd geschonken en zy in de kringen van hoogleera ren en van de mannen der wetenschap met waardeering werden ontvangen en begroet. Spr. memoreerde het veelvuldig contact der Nymeegsche professoren met hun collega's aan de openbare universiteiten, de wetenschappe- „Groote zorgen bereiden den ouderen munlstlschen leiders ook de religieuze mingen in den „Komsomol”. Ofschoon de pro paganda tegen de religie nog sterk is; ofschoon men alles doet om den godsdienst uit de zie len uit te roeien daarmee is de religie in den ..Komsomol" nog niet uitgebannen. Te WJaz- niki (gouvernement Wladimir) heeft 35 pro cent der komsomolzen den bond uit godsdien stige motieven verlaten. Bovendien moet men niet vergeten, dat van de 2.250.000 Komsomol zen slechts 100.000 lid zyn van den Bond der Godloozen. De „Pravda” schrijft, dat de Gods dienst op duizend wegen toegang vindt tot de communistische en niet-communistlsche jeugd. Ongeveer twee millioen Jeugdige Russen zou den tot allerlei secten behooren. Telt men daarby de jeugd, welke bewust tot de Ortho doxe Kerk, tot het Jodendom en den Moham- medaanschen godsdienst behoort, dan krygt men een getal,*dat dat der Komsomolzen verre overtreft.” Men zal er in Rusland en overal elders, waar men den godsdienst tot het verleden wil laten behooren iets anders op moeten prak- kizeeren om tot het gewenschte resultaat te komen. Men zal een ken, een natuur.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 9