Oranjegloed in de Ridderzaal Zegetocht door Den Haag Auto tegen boom f Bescherming het kleinbedrijf van Weer de overweg RADIOPROGRAMMA SPONTANE GEESTDRIFT CONGRES VAN DE NED. R.K. MIDDENSTANDERS WOENSDAG 20 SEPTEMBER Donderdag 21 Sept. 1933 Minder ambtscostuums Een vijftal gewonden EERSTE KAMER REDE VAN DEN VOORZITTER De toestand der gewonden n Negental conclusies R. K. VAKSCHOOLLEERAREN Antwoord op de Troonrede F- TWEEDE KAMER INVOER VAN VISCH In Frankrijk het Saargebied en Meer progressie De fakkelhulds De Rekenkamer RELLETJES TE ROTTERDAM Nog een tweede slachtoffer Opening Leeningfonds 1914 Felle brand te Dreumel RIJKSVERZEKERINGSBANK Vermindering van het aantal leden tot drie Duizenden namen aan het hulde betoon deel De socialist Schaper getuigde door zijn aanwezigheid van zyn af wy kende meening Aansluiting bij het Werklieden verbond Winkelhuis en kapitale boerdery in de asch gelegd Bovendien een grootere opbrengst der inkomstenbelasting Commissie van advies ingesteld Praeadviezen van prof. dr. W. M. Koenraadt en drs. H. L. Jansen Man door trein gegrepen en gedood Letterkundigen vrijgesproken Tengevolge van den schok liep het benzine-reservoir leeg en vloog de wagen in brand Den Haag, 19 September 1933 AVRO 8 50 Ore- we 1111 M. 1 i beroep- 1 1 ons als kunnen gouver- boerderij i 3 leeg, terwijl de vrij komende vloeistof In brand vloog. 1 1 i i 1 groot- en plaats gevonden, terwijl ander- tljdlge en frissche aanpassing mo. By het station Kropswolde aan de lijn Gro ningenNleuweschans is Dinsdagavond te ruim zes uur de vljftig-jarige boerenarbeider H. Kre mer, welke terugkeerde van het koelen melken, op een particulieren onbewaakten overweg door een trein uit Groningen gegrepen. Zwaar ver minkt werd hjj opgenomen. Een onmiddeliyk ontboden geneesheer kon slechts den dood con- stateeren. Het ongeluk is waarschijnlijk aan onvoorzichtigheid te wijten. eert Nawrot Topltz idem nijverheid en handel te bepaalde voor onderne- I 1 I door deze steld ook men. Werner 5 50 He ook aal v een suchl D deze onk bele dat ds ding 1 i 1 dl ai d< h< te D wi M tr t De loglM een 1 weer. 1 I dig do< opl att het ►bt goe bar rak Het dinge den. aan i beeft •voor welke het n ben, helde: roepir ii n Tl U Na ring, pakke lande: troon: V b k ti n si o k Vl De Tweede Kamer maakte de voordracht voor het voorzitterschap op. Jhr. Ruys de Beeren- brouck werd nummer één, de sociaal-democraat Schaper nummer twee, de anti-revolutionnair Van Dijk nummer drie. Met S3 tegen 4 stemmen verwierp zy een voorstel-Wynkoop, om op de Troonrede met een Adres van Antwoord te reageeren. De brutale communist had den tekst al klaar en deponeer de dien op het bureau van den voorzitter. Maar deze liet hem het papier door een bode terug bezorgen, zonder één woord! De juiste methode! VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Later is gebleken, dat bU de relletjes, die Maandagavond te Rotterdam hebben plaats ge had. nog een slachtoffer is gevallen. Het be treft hier een 22-jarig fascist, die, toen hy een kameraad wilde ontzetten, zoo ernstig werd mis handeld, dat hy in ernstigen toestand naar het ziekenhuis aan den Coolsingel moest worden ge bracht, waar bleek, dat een zyner nieren ge scheurd was. Ingediend is een. wetsontwerp tot wyziging der Comptabiliteitswet, waarby wordt voorge steld het aantal leden van de Algemeene Reken kamer terug te brengen tot 3. Teneinde by af wezigheid van een of meer dezer leden geen stagnatie in de werkzaamheid te veroorzaken vermindering, wordt tevens voorge- plaatsvervangende leden te benoe- 1. Een bneede en welvarende bezetting van laatschappy met de zelfstandige kleinon- imlng is maatschappelijk van zeer groote economisch is dit niet zonder Ingediend is een wetsontwerp, dat een tech nische herziening bevat van het tarief der in- komsten-belastlng. Het betreft een meer gelel- delijke opkllmimng der belastingbedragen voor de inkomens beneden 1600.en een yerhoo- ging van dit bedrag voor de inkomens van f 70.000.tot en met f 85.000.Van deze her ziening wordt een meeropbrengst van 1.900.000 verwacht, gelijk reeds in de becyterir.gen der mlllioenennota werd meegedeeld. De rijtoer, welke H. M. de Koningin, ver gezeld van prins Hendrik en prinses Julians, Dinsdagnamiddag door Den Haag hebben ge maakt, is een ware zegetocht geworden, b dichte rijen stond de menigte Jangs den wtf geschaard en overal werd de Koninklijke fami lie bij bet voorbijrUden met groot enthousias me begroet en toegewuifd, terwyi op vele pun ten het huldebetoon den vorm aannam vin grootsche ovatie. Uit alle oorden des lands waren de duizen den naar de residentie getrokken. Byzonder aardige indruk maakten de vele groepen, welke in hun uniform of vereenigingscostuum aan de huldiging deelnamen; de Graalmeisjes vielen byzonder op in haar kleurige kleedy. Overal langs den weg stonden muziekcorp sen, die het „Wilhelmus'1 en verder populaire volkswüsjes ten gehoore brachten. Ook de mi litairen ontbraken niet bij de huldiging. Voorts vermelden wy nog den Algemeenen Ne- derlandschen Politiebond, alsmede een aanzien- luke groep fascisten, die den bekenden fascls- tengroet bracht. Nu eens stapvoets, dan weer in draf reed de stoet door de juichende menschenmenigte en aan het gejubel kwam op sommige oogenbllk- ken geen einde. MILAAN, 331 M. 8.00 Gramofoon muzlek 8.50 .,11 Plrata", opera van Bel lini. Het hoofdbestuur van de R. K. Vereenlging van Directeuren, Directrices, Leeraren en Leeraressen bij het NOverheidsonderwijs „Sint Bernardus” heeft, naar de „Volkskrant” oe- richt, op een daartoe strekkend verzoek tot het kennen van hun standpunt, van de Hoogwaar dige Bisschoppen een schrijven ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de vraag of ge noemde vereeniglng zich zal aansluiten by het R. K. Werkliedenverbond door het Episcopaat als een voor de vereenlging interne zaak be schouwd wordt. Precies dus als reeds geschied is by „Sint Christoffel” mengen de bisschoppen zich niet In de aansluitingsvraag; dat moet de vereenl ging zelfstandig beslissen. Het ligt üi de bedoeling, van het hoofdbestuur van „Sint Bernardus” in de volgende algemeene vergadering der vereeniglng een voorstel tot aansluiting by het R. K. Werkliedenverbond te doen. De vyf inzittenden werden allen min of meer ernstig gewond. Een der Inzittenden kreeg een dybeen-fractuur, een tweede een zware hersen schudding. een derde persoon een gapende hoofdwonde, terwyi een vierde inzittende eenlge ribben brak De vytde Inzittende kwam er met eenlge lichte verwondingen af. Alle personen BEROMVNSTER. 460 M. 5 20 Popu lair concert 3.20 Gramofoonmuzlek 7.30 Gramofoonmuzlek 8.50 Itallaanache muziek 9.35 Itallaansche muziek. Nadat de Griffier het desbetreffend benoe mingsbesluit had voorgelezen, hield de VOOR ZITTER. MR. W. L. BARON DE VOS VAN 8TEENWIJK. een rede, waaraan wy het vol gende ontleenen: Goede, mitsdien verstandige Staten-Generaal zullen onder deze omstandigheden er zich meer dan ooit tevoren voor waren, door langwyilge redevoeringen, Overbodige interpellatleën, on doordachte motiën en bemoeizieke schrifteiyke vragen beslag te leggen op den zoo kostbaren tyd van de bewindslieden, waardoor de Regee- rlngsactie ten zeerste wordt belemmerd. Naar daden van de Overheid, allerminst naar woorden van Kamerleden, wordt reikhalzend uitgezien. Op een doelbewust, doortastend, krachtig be stuur is net wachten, op een vaste hand aan het roer van Staat. Wie de teekenen der tyden verstaat, waar neemt hetgeen bulten onze grenzen geschiedt en wat ook binnen onze landpalen in steeds klimmende mate wacht en werkt, begrypt dat, wil de politieke vrijheid hier te lande behouden biyven, nagelaten moet worden alles met het parlementaire stelsel in de waardeerlng der Natie nog meer neerhaalt en dus de oppo sitie er tegen doet aanzwellen. Integendeel: versteviging er van is dringend geboden. En deze zal meer in zelfbeperking van het Parlement dan in machtsuitbreiding be- hooren te worden gezocht. Deze rede, welke door de leden staande werd aangehoord, werd met bravo’s begroet. BRUSSEL. 509 M. 12.30 Gramofoon muzlek 1.30 Concert door het kleine orkest van bet N. I. R. o. 1. v. P. Leemans 5.20 Populair concert door het Radlo- orkest o. 1. v. Franz André 6.35 Gramo- foonmuzlek 6.50 Concert door het kleine orkest van het N. I. R. o. 1. v. P. Leemans 8.20 Gramofoonmuzlek 9.20 Populal- concert door het Radlo-orkeet o. 1. v. Franz André. Dinsdagavond omstreeks zes uur brak door onbekende oorzaak brand uit in het winkel pand van J. de Jong aan den Hoofdweg. De vlammen sloegen over naar de kapitale boerdery van P. Rutten. In een oogwenk ston den beide perceelen in lichter laaie. De brandweer kon door gebrek aan water niets uitrichten. Wel slaagde zy erin een aan grenzende boerdery te behouden. Het winkelhuis en eerstgenoemde zyn geheel afgebrand. Bovendien brandden,af de tot de boerdery behoorende twee stallen, twee schuren en een hooiberg. De landbouw- voorraad, w.o. 200.000 pond hooi ging verloren. De Inventaris van belde panden werd gedeel- teUJk gered. De schade wordt grootendeels door Heel wat kalmer is de uittocht dao verleden verzekering gedekt. LUXEMBOURG. 1191 M. ISO Uiteen- ding voor Dultschland; orkestconcert 8.35 Pianoconcert door Heinz Jolles 9 20 Vocaal concert. Th. L. van Berckel, vice-president Arr. recht bank te Amsterdam, te Amsterdam; mr. C. Briët, vlce-pres. Arr.-rechtbank te Amsterdam, te Haarlem; tot pl.verv. lid prof. mr. P. A. J. Losecaat Vermeer, hoogleeraar Gem. Unlversitelt te Amsterdam, te Bloemendaal; mr. dr. J. B. Pey- rot. oud-lid van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten, te 's Gravenhagemr. B. de Gaay Fortman, rechter art. rechtbank te Am sterdam, te Amsterdam; mr. dr. F. Sleutelaar bestuurslid Verzekeringskamer, te Amsterdam, te Amsterdam; mr. A. G. G. Tydeman, dir. RykspostspaarbanK, te Amsterdam. Aan bovengenoemde commissie is toegevoegd als secretaris H. Huberts, referendaris gem. se cretarie te Amsterdam en als pl.verv. secr. mr. E. W. K. Cox. adv en proc. te Amsterdam. Met 1 October 1933 is wegens verandering In de inrichting in den Dienst der Ryksverzeke- ringsbank. waardoor zyn werkzaamheden over bodig zyn geworden, eervol ontslag verleend aan H. E. van Leeuwen als commies by die Instelling. waren in dienst van de firma Stork te Hengelo in welke plaats de slachtoffers Woonachtig zyn. Per ziekenauto en per vrachtauto werden de gewonden naar Hengelo overgebraeht. De auto werd vrijwel geheel vernield. De vyf personen, die Dinsdagmorgen by het auto.ongeluk op den Zutphenschenweg nabij het Wallen tusschen Warnsveld en Lochem wer den gewond, zyn ter verpleging in het zieken huis te Hengelo opgenomen. Het ernstigst is er aan toe de heer S. Vis. de chef van het electrisch bedrijf der firma Stork, die een ga pende hoofdwonde en eenlge gebroken ribben heeft. Zyn toestand is gelukkig niet levensge. vaarlijk. De toestand van de vier andere gewon den, te weten de heeren Ir. Roorda, De Graaf en Harp van de firma Stork en de chauffeur Fokkink is redeiyk wel. Voorlooplg moeten zy echter in het ziekenhuis biyven. fen en doorte voeren rust el handel en industrie i ondergebracht in schappen. Waar deze echter vooralsnog ontbreken, moet die taak worden overgenomen door de Staats- overheid, met deze restrictie evenwel, dat door de Staatsoverheld reeds nu de georganiseerde groepen van betrokkenen zooveel mogeiyk by de voorbereiding en doorvoering van die maat regelen worden betrokken. PARIJS (Elfel), 1446 M. mot oonmuzlek. De Haagsche rechtbank deed gister uitelM*** In de zaak tegen den 28 Jarigen letterkunjW* L. M. K. uit Maartensdijk, en den M-janF" kantoorbediende A. J. D. te Delft, tegen 1*** van wie drie maanden gevangenisstraf geëlscht ter zake dat zy In een door ben digeerd orgaan „De Stormer”. uitgegeven de R. K. stormtroepen een artikel hadden F* plaatst dat beleedlgend geacht werd voor Koningin. De rechtbank achtte het ten laste F** niet bewezen en sprak hen vrij. Taptoe Gisteravond hebben wederom vele duizenden zich opgemaakt en thans naar het Plein 1313 en omgeving om daar te genieten van de mili taire taptoe, welke door de Konlnkiyke mili taire Kapel benevens door de met groot verlof zijnde tamboers van het regiment Grenadiers voor zoover laatst genoemden zich hiertoe vrij willig beschikbaar hebben gesteld, de hoornbla zers van het regiment Jagers, benevens de met groot verlof zijnde hoornblazers van dit regi ment, eveneens voorzoover zy zich vrijwillig beschikbaar hebben gesteld, de trompetters van het derde halfregiment huzaren en van het 2e regiment veldartillerie te paard. Het Plein en de toegangswegen daartoe waren geheel gevuld met een dichte menschenmenig te, welke zich reeds lang voor het vastgestelde uur daar verzameld had om zich een goed plaatsje te verzekeren. Dertig fakkeldragers van het derde half re giment huzaren en evenveel manschappen zorg den voor de noodige verlichting van den stoet. Om negen uur was de taptoe afgeloopen. Voor den afmarsch der troepen had de mi nister van Defensie tegenover kapitein Walther Boer zyn Ingenomenheid betuigd met het ge hoorde. Ook sprak de minister enkele oogen- blikken met de leiders der verschillende afdee- llngen, welke aan de taptoe hun medewerking hadden verleend. Ook de fakkeloptocht was een groot succes Meer dan 8000 personen, nagenoeg allemaal met hun fakkels, stelden zich te 8 uur langs do Carel-Reinlerszkade op. om vandaar met muziekkorpsen van Klein Maar Dapper. Juliana PARIJS (Radio), 17’5 M. 8.05 Gra mofoonmuzlek 12.50 Gramofoonmuzlek 7.30 Gramofoonmuzlek 8.20 Gramo foonmuzlek 9 50 Populair concert. De VOORZITTER stelde voor de Troonrede met een adres te beantwoorden. De heer WIBAUT (8. D.) verklaarde, dat hy en zyn politieke vrienden dit ook ditmaal over bodig vinden. Het voorstel van den voorzitter werd z. h. tt. aangenomen, met aanteekening dat de soc.- dem. geacht worden, te hebben tegengestemd. KALUNTlBOKG. 1153 M. 12 20 Strilk- orkesl o. 1. v. Max Skalka 3 05 Otto Llngton en ztin band 8.30 Omroeporkest o. 1 v. Nikolai Malko 11.10 Dansmu ziek. Het is toch wel hoogst merkwaardig, zoo muurvast als men erop rekenen kan, dat, als Hare Majesteit de Staten-Generaal opent, een stralend zonnetje door de diepe nisvensters van de Ridderzaal over het goud en zilver van de sunbtsgewaden en decoraties valt. Het wordt langzamerhand afgezaagd, steeds weer van ,^iet Oranjezonnetje” te spreken, maar het zonnetje, dat by de Statenopenlng sprankelt over den ■toet, waarin de Konlnkiyke Familie naar het Binnenhof rydt, 'verdient zich telkenjare weer opnieuw dien haam. De afd. Visscheryen van het ministerie van économische Zaken deelt ons het volgende mede: Fijne versche zeevlsch. Ingaande 1 October 1933 wordt tot 31 De cember 1933 een maandeiyksche hoeveelheid van 950 quintalen toegelaten. Grove versche zeevisch. Ingaande 11 October 1933 wordt gedurende de maand October toegelaten 3120 quintalen, gedurende de maand November 4500 quintalen en gedurende de maand December 5000 quin talen. Gezouten haring. Ingaande 1 October 1933 gedurende de maand October 4200 quintalen, gedurende de maand November 3200 quintalen’ en gedurende de maand December 3200 quintalen. Gedroogde, gezouten of gerookte visch (an dere dan kabeljauw, klipvisch, stokvisch, schel- vlsch, heilbot of haring). Ingaande 11 November 1933: gedurende de maand November 30 quintalen en gedurende de maand December 40 quintalen. Jaar, toen de communisten het bekende relletje uitlokten. Lulde toegejuicht na generaal Duy- maer van Twist’s „Leve de Koningin”, verlaat Hare Majesteit de staande vergadering weder. Bulten klinkt, als zy in de goude koets stapt, opnisuw het lulde meegezongen „Wilhel mus”. Fel schynt nu de zon op de gebouwen van het Binnenhof, op het verguldsel van de Konlnkiyke koets en op de roode leidsels en schabrakken. En onder het enthousiaste gejuich van de in het vierkant opgestelde menigte aan vaardt de stoet den terugweg. Na de plechtigheid hadden wy onmiddeliyk onze plichten in de gebouwen der Staten- GeneraaL Hoe na de openingsplechtigheid de stemming was langs de route, die door de hi*to- rle is vastgelegd, kunnen wy nu niet uit eigen beschouwing beschryven. Maar wél klonken heel den middag velerlei muziek en tromgeroffel en biyde zang tot onze perskamer door. En wél had in de ochtenduren, toen we de ctngevlng van het Binnenhof verkenden. Den Haag een heel ander ulteriyk dan verleden jaar. Thans was er een eensgezindheid, thans was er een algemeen oranjedragen en een overal zingen van vaderlandsche liederen, waarin geen dissonan ten van roode kokardes en communistische be- toogtnggangers te ontdekken vielen. Het moet voor vreemdelingen en met name voor Dult- schers een eigenaardige gewaarwording geweest zyn te constateeren, hoe ons volk, dat zich toch zoo gaarne deelt in politieken stryd. plotseling in groote meerderheid eendrachtig is. als het geldt aanhankelükheid te betuigen aan de dy nastie vxn Oranje. Die in spontane geestdrift zichzelf opgelegde „Gleichschaltung” leidde tot een gejubel, zoo- als het nog zelden op het Binnenhof zal heb ben weerklonken. We mogen niet sluiten, vóórdat we onze vreugde hebben uitgesproken over het feit, dat binnen de muren van de Ridderzaal thans ook een soclaal-democraat aanwezig was. De vice- president van de Tweede Kamer, de heer Scha, psr, had zich onder zyn mede-Kamerleden ge schaard en gaf daarmede opnieuw biyk. dat hy den moed heeft, openiyk te getuigen van zyne afwijkende meening. Ieder rechtgeaard vader-* lander zal daar blij om zyn. En op navolging van dit goede voorbeeld hopen. ROME. 441 M. 8.35 Zangvoordracht door PogKloll 9.06 Gevarieerd program ma. tfEENEN, «17 M. 820 „Undlne”. opera van Lórtzing 10 40 Gramofoonmuzlek. WARSCIUU, 1411 M. 535 Solisten concert 6.55 Kamermuziek 8 20 Con- door bet omroeporkest o. L v. St. 10.20 Dansmuziek. Ongeveer 20.000 kinderen, leerlingen van de hoogste klassen van Openbare en Byzondare scholen in Den Haag hebben Dinsdagmiddag. nadat de Koningin van de plechtige opening der Staten Generaal was teruggekeerd, onder de auspiciën van het Haagsche Comité voor Volksfeesten, te samen met vertegenwoordigers van vereenlgingen met jeugdafdeelingen een massale hulde gebracht aan H. M. de Koningin. Prinses Juliana en den Prins, die op het terras aan de achtersyde van het Paleis hadden plaats genomen. Ook in September 1898 by de Kronlngsfeestan van H. M„ had de Haagsche jeugd haar te dezer plaatse een ovatie gebracht. Tar herin nering daaraan werd thans door de ‘kinderen gezongen het koraal uit de Cantate* „Gebed voor de Koningin”. Zoodra de Konlnkiyke familie op het bordes verscheen, begroetten alle kinderen haar met de oranje programma’s. Behalve het reeds genoemde koraal werden enkele coupletten van „Myn Nederland” gezon gen van Richard Hol, het .Marschlled” van Brandts Buys en „Wy willen Holland Houwen* van Arnold Spoel, welke laatste ook den Bang leidde. s Het Haagsche Harmonie Orkest, onder leiding van den heer Zeldenrust, zorgde voor de bege leiding, terwyi padvinders van de Haagache afdeelingen der Ned. Padvinders Ver. en ven de Katholieke Verkenners en de Chr. Padv. Ver. voor de verschillende afzettingen sorg droegen. Te ruim twee uur nam het défilé een aan vang. De Konlnkiyke Familie nam, staands op het terras, te midden van de vele bloemstukken de huldebetuiging op de meest harteiyke wjjze in ontvangst; af en toe traden enkele kinderen naar voren om H. M. een bloemruiker aan te bieden. By het verlaten van den tuin ,/erden de kinderen onthaald op wafels en chocolade, welke werden uitgereikt dooi- padvtndsten van het Nederlandsche Meisjes Gilde. Tot byna kwart voor 4 duurd” het déflM voort. Na afloop werden guirlandes van bloe men door jonge meisjes op de trappen van het terras noergelegd, voor welke aardige hulde H. M. speciaal bedankte. Alle bloemstukken en guirlandes worden over gebracht naar den Ruigenhoek. De plechtigheid werd besloten met het „Wil helmus”. Gistermorgen pmstreeks kwart voor negen heeft op den Zutphenscheweg naby het Wallen te Lochem een ernstig auto-ongeluk plaats ge had. Van een luxe auto, waarin behalve de be stuurder nog vier andere personen gezeten wa ren, brak onverwachts de stuurstang, met het gevolg dat de wagen In volle, vaart tegen een langs den weg staandeq boom opreed. Tenge volge van den schok liep het benzinereservoir Ingesteld is een commissie van advies, als bedoeld in artikel 26 van het Dienstreglement voor de Ryksverzekeringsbank. In die com missie zyn benoemd: tot lid en voorzitter mr W. M. J. van Lut- tersveld, te Bloemendaal; tot Ud en pl.verv. voorz. mr. J. H. C. Busing oud-dir. Rykspostspaarbank te Amsterdam; tot Ud: mr. L. Th. Jorlssen, raadsheer Ge rechtshof te Amsterdam, te Amsterdam; mr. uit een verkeer worden geacht. 9. De taak om zoodanige maatregelen te tref- en rust elgeniyk op de by rechtstreeks betrokkenen, pubUekrechteiyke LANGENBERG, 472 M. 12.20 Gramo foonmuzlek 1.50 Concert door het West- faalsche Omroeporkest o. 1. V. GOhre 5 20 Populair concert Gramofoonmuzlek 8.25 Oramofoonmu zlek 10.40 Populair programma. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Concert door het Rutland Square en New Vlcto- rla-orkest o. 1. v. Norman Austin 1.20 Nieuwe gramofoonmuzlek 3.20 Vesper 4 25 Concert door het Midland Studlo- orkest o. 1. v. Frank Cantell 7.50 Or- gelrecltal 8.20 Promenadeconcert o. 1. v. Henry Wood 10.40 Dansmuziek. HUIZEN. 296 M. KRO 8 00 Mor- genconcert NCRV 10 00 Gramofoonmu- ziek 10.15 Morgendienst door ds. J. L. de Vries 10.45 Gramofoonmuzlek KRO 11.00 Gramofoonmuzlek 11.30 Oodsd. halfuurtje door pastoor L. H. Per- quln 12.00 Politieberichten 12.15 Kro-orkeet o. 1. v Marlntu van ’t Woud NCRV 2.00 Fraaie handwerken door mej. G. Ably 3.00 Vrouwenuurtje Mr A de Graaf: „Opleiding voor Christel. Sociaal Werk” 3 30 Rustpoos 4 00 Bllbelle- zlng door ds. J. P. v. Leusdem Me]. C de Jager, zang. Fr. Reymerlnk. orgel 5 00 Handenarbeid voor onze jeugd door H J. Stelnvoort: Een ganglantaarn 5 30 Llederen-recltal door L. Bogtman, bariton A. d. vleugel mevr. J. de LangeKoovman 6.30 Gramofoonmuzlek 6 45 Knippen en stofversleren 7.00 Politieberichten 7.15 Ned. Chr. Persbureau 7.30 CNV- kwartiertje. Secr. A. Stapelkamp spreekt 7.45 Gramofoonmuzlek 8.00 Arnhemsche Orkeetvereenlglng o. 1. v. H J. Marks 10.30 Gramofoonmuzlek 11.30 Sluiting HILVERSUM. 1875 M. AVRO 8.00 Gramofoonmuzlek 10 00 Morgenwijding 10.15 Gramcfoonmuzlek 10.30 Zang voordracht door Carry KloosRuysch van Dugteren, sopraan. A. d. vleugel Egbert Veen 11.00 Gramofoonmuzlek 11.30 Vloolrecltal door Ir. L. van Gelderen. A. d. vleugel Egbert Veen 12.00 Gramofoon muzlek 12.15 Lunchconcert door het ensemble Rentmeester, afgew. door gramo foonmuzlek 2 15 Voordracht door Marie Holtrop: „De ontdekking ven „E1 Dorado" van Stephan Zweig 2 45 Orgelconcert door Piet van Egmond Jr. Solist H. V van Oort, bas-barlton (obllgaat-vlool Jan Fel- derhof) 3 45 Rustpoos 4 00 Mevr Ant. v. Dilk spreekt voor zieken en ouden van dagen 4.30 Gramofoonmuzlek 5.00 Voor grootere kinderen. Op en top Wil liam. „Veelbewogen slot der zomervacan- tle" 5.40 Kovacs Lajos en ziir. orkest 6 30 Sportpraatje door den heer Hollander 7.00 Kovacs Lajos 7.30 Mevr. Ida de Leeuwvan Rees bespreekt knippatroon voor middag- en avondjapon 8.00 Vaz Dlas 8 06 Omroeporkest o 1. v Alb van Kaalte. Intermezzo-praatje door Fred Frv over de as. cursussen Engelsch 9 00 Radlotooneel: ..Zomerzondag" van R. H. Kunze. Vert. Gustav Szopp. Regie Kommer Kleyn 9.40 Omroeporkest o. 1. v. Alb. v. Raalte. Julia Noach. piano 10.20 Gra mofoonmuzlek 10 30 Omroeporkest o 1 v. Alb. v. Raalte 11.00 Vaz Dias 11.10 Gramofoonmuzlek 1300 Sluiting. Precies te half negen begon het eigenlijke défilé voor de konlnkiyke familie, die met de leden van de Hofhouding, op het terras ten Bosch den stoet in oogenschouw nam. Herhaalde malen steeg een harteiyk gejulcn uit den stoet en uit de omringende menigte Oft terwijl met de vlaggen en vaandels de gebrat* keiyke eerbewyzen werden gebracht- Harteiyk wuifden de vorsteiyke personen ds deflleerenden byna allen jongelieden tus schen 12 en 20 jaar toe. Ruim 30 minuten duurde het voorbytrekken van dezen fantas* tischen lichtstoet. aan het einde, waarvan he» Jullanakorps het Wilhelmus deed hooren- ds» door de duizenden toeschouwers spontaan meegezongen. De koningin dankte harteiyk voor dit détu» en zy gaf de verzekering dat zy dit als sa» waardig slot van dezen ontroerenden dag M* schouwde. lyke grenzen. 8. Ten einde de aanpassing van het getal ondernemingen aan de behoefte te benade ren. worde het onmogelijk gemaakt zich in bepaalde takken vap vestigen, tenzy aan ming en ondernemer-te stellen eischen is vol daan. 1 Binding van de middelen van onderlinge concurrentie aan redeiyke grenzen houdt in, dat maatregelen op dit terrein zich niet be perken tot het weren van concurrentle-metho- den, welke In stricten zin oneeriyk kunnen worden genoemd, maar ook van die handelin gen, welke uit een oogpunt van geordend economisch verkeer ontoelaatbaar moeten korps e.a. naar Huls ten Bosch op te trekken. Deze schier eindelooze fakkelzee leverde een imposant schouwspel op. waarby heit weer zoo gunstig was als men slechts had tX wenschen BERLIJN, 419 M. 9.20 Muziek door een populair orkest en dansmuziek. HAMBI RG, 372 M. 11.50 Gramofoon muzlek 12.40 Concert door een phil harmonic o. 1. v. Topltz 1.35 Gramo foonmuzlek 2 30 idem 4.20 Concert 8 30 ..Der Bettelstudent**. operette in drie bedreven van Millöcker 10 50 Dansmuziek door bet kleine Norag-orkest o. 1. v. Gerhard Maasz. '■Morgens te half elf nog goot het in de residentie. De vereenlgingen, die met slaanae trom de stad Introkken, hielden de leeren hoe zen om haar vaandels potdicht gesloten. Ietwat zielig dromden de talrijke menschen. die van buitenaf naar de residentie gekomen waren, byeen op piekjes, waar een boom of een kiosk of een winkel portiek eenlge beschutting bood tegen den fortissimo neerplensenden regen. En de weerkaatsingen in het natte asfalt en de zich overal voortspoedende parapluies waren niet bepaald om de stemming erin te brengen Maar de optimisten kregen geiyk. zy hadden betoogd, dat deze piasbui alleen ten doel had, de uit zee gpgekomen loodgrijze lucht te bre ken. En inderdaad, we hadden nog niet ons plaatsje gevonden op de tribune van de Ridder zaal, of daar schoot de eerste stralenbundel over liet wyde tapyt, waar reeds de eerste Kamer leden en andere autoriteiten elkander aan het begroeten waren. We' kwamen te -zitten naast een collega, die de plechtigheid der Statenopenlng voor de vyf- en-twlntlgste maal meemaakte. Maar hU vond haar nog aTtyd boeiend. En dat is zy ook Vooral voor den journalist, die al deze honder den vogels van diverse pluimage by name kent en als explicateur kan optreden voor de be langstellenden, die op de tribune een plaatsje hebben weten te veroveren achter de pers. Het is overigens temidden van een zich aller wegen weer in uniformen en opvallende pak fee stekende wereld typisch, dat onder onze Volks vertegenwoordigers leder jaar het percentage der zich in sober zwart stekenden stygt. We noteerden onder de nieuwelingen in de Tweede Kamer op ’t lystje der dragen van en ambts- costuum alleen den heer van der Putt. De overige nieuwe Kamerleden waren allen in jacquette, rok of gekleede jas. Men bespare ons een systematische opsom ming v»m de aanwezigen en een beschrijving van de wyze, waarop zy zich gekleed hadden Er waren natuuriyk verschillende figuren, die onmiddeliyk in het oog vielen. Zoo droegen de oud-mlnisters Ruys de Beerenbrouck, Terpstra. de Geer, van Dijk, Aalberse, Donner en Bon- gaerts t minlsterscostuum, terwyi mr. Fock de oud-gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië. ditmaal een tegenhanger had in den pas Uit Suriname uit zyn landvoogdelyke positie weergekeerden dr. Rutgers. Opvallend temid den der bont dooreenwarrelende menigte zyn ook altyd de hoogleeraarstoga’s, die dezen keer door de professoren Kranenburg en Visscher vertegenwoordigd waren. In den diplomatenhoek was ditmaal minder kleur dan anders. Wij misten den militairen attaché van het Engelsch gezantschap, die daar altyd in zjjn vuurroode tuniek een byzonder accent bracht. Wel was er weer de roode fez van den Egyptlschen gezant. Maar het violet van Mgr. Lorenzo Schioppa ontbrak, daar de nuntius buitensland* vertoeft. Nog altyd moet men zich by het geleideiyk blnnenstroomen van de talryke belangryke fi guren uit de politieke en diplomatieke wereld, uit de rechterlijke macht en uit Haagsche amb tenaarskringen even realiseeren, dat Mgr. Nolens aan Nederland ontvallen is. Met welk een rustige statie deinde hy altyd op het laat ste moment naar binnen in zyn wydploolenden violetten mantel. We zien hem nóg de laatste maal in gesprek met ds. Llngbeek. En we den ken daar nog eens aan, nu we den antl-papistl- schen dominee zich zien onderhouden met mr. Westerman, den nieuweling van het Nationaal Herstal, die in een stemmig jacquette gestoken is. Er gaan over de tribune grapjes, die in ver band staan met het uniform verbod. Te half een doet voorzitter DE VOS VAN BTEENWIJK door griffier Beelaerts van Blok land het Konlnkiyk Besluit van zyn benoeming tot president der vereenigde vergadering voor lezen en benoemt hy de commissie van in- en uitgeleide. Uit de volgorde, waarin hy de namen afleest, biykt, dat prof, de Savomln Lohman Hare Majesteit de Koningin, Ir. Bongaerts Hare Konlnkiyke Hoogheid Prinses Jultena en prof. Kranenburg zyne Konlnkiyke Hoogheid Prins Hendrik begeleiden zal. Om vijf minuten vóór één treedt, voorafge gaan door zyn nieuwen president, den oud- mlnlster van Bultenlandsche Zaken jhr. Bee laerts van Blokland, de Raad van State binnen. Hoeveel hooge posten de leden van dit college bekleed hebben, biykt uit het feit, dat maar weinigen bet ambtsgewaad hunner huidige functie dragen. Vlak daarna volgt het kabinet. De nieuwe ministers dragen de witte broek en den strek ken goudgegalonneerden rok met statie. Alleen minister Marchant doet lichteiyk onwennig. De Minister van Bultenlandsche Zaken heeft zich in het prachtige ambtscostuum van neur-generaal van Indië gestoken. Daar klinkt boven het geroezemoes van de nu volle zaal, waar onder de groote schouw een zestal rechercheurs zijn opgesteld, de eer ste bons van het kanon uit. Even later klatert een vroolijk wUsje van de pijpers der mariniers en hoort men de hoeven der paarden trappelen. Er gaat telkens als er bulten een koets pas seert, een roode veeg langs de glas-ln-lood- ramen aan den kant van het voorzittersge- stoelte. Terwyi de marinlerskapel het oude Wilhel mus Inzet, dat luide wordt meegezongen, teldt de opperceremonlmeester van Hare Majesteit, Baron van Hardenbroeck een groep hof- dlgnltarissen binnen. Zy biyven even staan. Doch spoedig hierop kondigt Baron van Har denbroeck met luider stem: „de Koningin!” aan en schrijdt de stoet de thans muisstille verga dering binnen Hare Majesteit draagt een parelgrijze robe en hoed, prinses Juliana is in het lichtblauw, terwijl Prins Hendrik de admi- raals-uniform draagt. Rustig, doch belangrijk zachter, dunkt ons. dan anders misschien was dit met het oog op de onzichtbaar opgehangen microfoons voor den radio-otnroep leest Hare Majesteit de Troonrede voor, welke byna tweemaal zoo lang is als anders. Er gaat een groote plechtigheid uit van deze heldere vrouwenstem In de dood- sche stilte onder de geweldige bouten kap van fie Ridderzaal. Ingediend is een wetsontwerp tot aanvulling van artikel 31 der leenlngswet 1914, zooals dat artikel is gewijzigd by de wet van 15 Mei 1931. De krachtens we tie lijke bepalingen ten ba te van het Fonds komende heffingen zullen op 1 Januari resp. 1 Mei 1934, komen te vervallen, zoodat ter dekking van de uitgaven hoegenaamd geen middelen aan het Fonds meer ten goede komen. Voorts Is op 1 Januari 1934, geen saldo in het Fonds meer aanwezig, zoodat, nu het ver schil tusschen uitgaven en inkomsten niet meer kan worden bygepast door eene ultkeéring uit dit saldo, dekking van het tekort moet wor den gevonden door eene ultkeering ten laste van de Ryksbegrootlng. Op de ontwerp-begrooüng van hoofdstuk VII B, dienst 1934, is dan ook een dergeiyke uit gaafpost opgenomen. Nu derhalve het tekort van het Leeningsfonds voortaan op de Ryksbegrootlng gedekt moet worden en dit Fonds geen eigen kapitaal of eigen inkomsten meer heeft, schynt het noo- delooe omslachtig het nog langer als een zelf standige eenheid te handhaven. Voor het 10e congres van den Ned. R. K. Middenstandsbond, te houden op Donderdag, 28 September a.s. te Breda, waar als eénlg onderwerp aan de orde komt het vraagstuk vkn de wetteiyke be scherming van het kleinbedrijf, zijn prae adviezen uitgebracht door de heeren prof, dr. W. M. Koenraadt, hoogleeraar «an het Groot-Seminarie te Hoeven, die de so ciale zijde van het vraagstuk belicht en drs. H. L. Jansen, leider van de Eco nomische Afdeellng van het Bureau van den Ned. R. K. Middenstandsbond, die den economischen kant van het probleem be handelt. De gemeenschappelijke con clusies der prae-adviseurs lideun als volgt: de dei waarde. Ook voordeelen. 2. Bygevolg moeten degenen, wlen het al gemeen welzijn ter harte gaat, open oog heb ben voor het feit, dat en voor de mate, waarin de zelfstandige kleinonderr.eming uit haar economische functie meer en meer wordt verdrongen door de groot-ondememing en door de coöperatieve beweging. 3. Op het gebied van de nyverheid wordt de klein-onderneming minder ernstig door de groot-ondememing bedreigd dan op het ge bied van den detailhandel. Op het eerstge noemde terrein toch heeft eensdeels een zekere werkverdeeling tusschen groot- en klein-on- dememlng plaats gevonden, deels by geiykheid van concurentla bestaat. Op bet terrein van den detailhandel echter wordt de klein-ondememing door de groot- ondememing ernstiger bedreigd: hier toch styden belde vormen van onderneming steeds om dezelfde economische functie. Het coöperatlewezen wordt zoowel in bepaal de takken van nyverheid als in den klein handel vaak als een lastige cqncurent ge voeld. 4. Het verweer van de zelfstandige klein onderneming tegen de naar bedreigende groot, onderneming en coöperatieve beweging kan geen steun vinden in een zoogenaamd recht op een bepaalde economische functie, welk recht anderen onder alle omstandigheden van die functie zou uitsluiten. Een zoodanig recht, hetzij verworven, hetzij op grond van het al gemeen welzijn kan niet worden erkend. 5. De groot-onderneming op het gebied van de nyverheid is om economische redenen, om redenen van volkswelvaart, onmisbaar. Ook op het gebied van den detailhandel mag tegen een matige opkomst van de groot-ondeme ming geen bezwaar worden gemaakt. 6. Wat de zelfstandige klein-ondememing in haar verhoudingen tot de groot-ondememing en tot het coöperatlewezen parten speelt, is de volstrekte ongebondenheid van de volks huishouding. de onbeperkte vrijheid van con currentie. Mede als gevolg hiervan leeft de on geregelde winzucht zich ten volle uit, wat be treft de middelen, welke in de onderlinge concurrentie worden gebruikt. Tegen deze fundamenteele dwaling van het hudige sociale en economische leven is het verzet noodzakelijk, om ook het groote goed van de zelfstandige klein-ondememing voor de maatschappy naar wensch te kunnen be houden. 7. Derhalve moeten ten aanzien van de ver houding tuschen klein, en groot-ondememing, klein-qndernemingen onderling zoowel als kleln-önderneming en coöperatie zoodanige maatregelen worden getroffen, dat het vesti gen, resp. uitbrelden van ondernemingen zoo veel mogelijk gericht wordt naar de maat- schappeiyke behoefte en dat de middelen van ondrellnge concurrentie biyven binnen rede-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 20