De opiumhandel r in De conversatie die f 2357.76 kostte ONZE INHEEMSCHE BOOMEN DE GROOTE CENTRALE DE WILDE KASTANJE ARRESTATIES IN SAN- FRANCISCO <3^ DE GELE KASTANJE b Een gesprek van 67 minuten De invoer uit Indië B Gevonden documenten over Columbus w. De Venetiaansche gondels Kolonisatie in Noord- Australië 1 Een nieuw woorden boek Voor de houtteelt van geen belang Strijd met een konings- cobra Tegen het midden der 16e eeuw uit Azië in West-Europa ingevoerd Radioverbinding tusschen de vyf werelddeelen De opiumschuivers van Shanghai. Hoe in één slag twintig mil- lioen dollars werden verdiend F V Jttoeiende tak van den kleinbloemiffen Kastanje CAesculw parvi/lora/ Bloeiende takken van den gelen kastanje Aescuius flava) J ▼1< om- ver- A. TEPE tót- t Verkeer von rec hl» gaaf altijd vóór! het een A Degenen, die tegenwoordig nog een gondel bo ven een nuchtere motorboot verkiezen, stellen er zich mee tevreden een oude boot uit de tweedehand te koopen. Alles by alles zijn het voor de gondels en de gondeliers van Venetië slechte, ja hopelooze tijden. ken adelstand vart wordt over den a dat zij uit Cogole' Vaas met bloeiende takken van den klein- bloemigen kastanje (Aescuius parvi/lora). sp« Fri nc bei eer hei hei I des hei dig ma bli de we E bli) voc wsh E krü get der hek ben hot zUn Ier. niei hoe lad ten N te i win klei Kai trol aec< bez BtXX wer en ten hoe gen moi Joni der een gaa ren wor der Bchi beu dan mir vel m| sta be: vai he; ba; Ui wi Knoop dif eens stevig In Uw oor Ir Vro< pier er geei prai nist een, te 1 op i .J u thai Jont dat En goe< mer met kon: ren' raai alty geve keer toch hen den kei een slist me bur, van schl list, het O tent maa van Vrat vror ring den VOOI Tocl klar met ■tas dan mot wen keil; Er bestaan tegenwoordig zulke bekwame clj- ferdeskundigen, dat geen geheime code meer in staat is het ononderschepte overkomen van berichten te verzekeren. Menschen, die zich in het gebruik en de ontsluiering van geheimtalen hebben geoefend, kunnen ook zonder sleutel ieder systeem met behulp van de hun bekende combinaties ontcijferen. De geheime berichten dienst speelt echter niet alleen een rol by de spionnage, maar ook in het Internationale be drijfsleven, dat heden groote voorzichtigheid eischt. Iedere radio-amateur kan draadlooze mededeelingen opvangen en uitbuiten. Firma's die met buitenlandsche relaties draadlooze cor respondentie willen onderhouden, hebben meer dan één’ code noodlg. Men heeft thans gepoogd den eodedlenst op internationale basis te reorganlseeren en wel door de uitgave van een boek, dat de voor naamste codeboodschappen der geheele wereld bevat en dat ieder Jaar vernieuwd wordt. Het eerste deel van deze juist verschenen codelexicon bestaat uit niet minder dan 122.000 woorden en zinnen, welke gemakkelijk zijn na te slaan en overzlchteiyk zyn opgesteld. AI mogen ook de berichten over het uitster ven van de Venetiaansche gondels door de oude gondeliers als overdreven sensatienieuws worden beschouwd, toch zien ook zy met zorg de toekomst tegemoet, hoe gaarne zy zich ook troosten met de gedachte, dat Venetië zonder zyn gondels eenvoudig ondenkbaar Is. Maar het gevaar van het verdwynen dezer karakte ristieke booten der Lagunenstad werpt reeds zyn sclytduig^n vooruit als men naar de oude „Squeri" kijkt, zooals de werven genoemd wor den, waar de gondels worden gebouwd.. Negen tien van de beroemde gondelbouwers van Ve netië, de Pancera's, Casals. Penso's, Cosml's en de Fassl's, die als kunstenaars In hun vak niet by de groote vioolbouwers van Cremona ten achter stonden, hebben reeds hun gondelbouw moeten stilleggen. Een gondel, die van hen af komstig was, maakte den bezitter gelukkig en trotsch. De eigenaars van zulke particuliere gondels, die in tegenstelling met de zwart geverfde van het openbaar verkeer, rijk en kleurig versierd waren, stelden zy er een eer in, den schoonsten gondel van Venetië te bezitten. Thans zyn van de beroemde gondelbouwers slechts, twee of drie overgebleven. De een bouwde tien jaar geleden nog gemiddeld dertig gondels In het jaar. Sindsdien echter is de productie gestadig te- ruggeloopen. In 1932 kon hy nog slechts één gondel van stapel laten loopen en dit jaar heeft hy In het geheel nog geen opdracht ontvangen. als de bloemen aan een rechtopstaanden ge- meenschappeiyken steel. De zaden zyn groot en vertoonen een grooten navel. Zooals we reeds hebben vermeld, is kastanje hout weinig waard. Het is los, grof en vezelig en van korten duur, zoodat het voor timmerhout weinig in aanmerking komt. Ook als brandhout heeft het weinig waarde, terwyi het by het branden een onaangenamen geur verspreidt. Het best is het nog geschikt voor snywerk, omdat het kleur en politoer goed aanneemt en niet door houtwtvmen wordt aangetast. Het is fraai wit met bruine en zwarte vlammen. Het meest be langrijk zyn wel de zaden, die tot voeding van vee. vooral van varkens, dienen en ook door hAten gaarne gegeten worden. Zy bevatten eene groote hoeveelheid zetmeel, maar tevens een scherpe, bittere extractiestof. welke aan hare waarde als veevoeder nu niet juist bevorderlyk is. Van de schors wordt beweerd, dat deze eene genezende kracht zou bezitten by tusschenpoo- zende koortsen. Ook bevat deze een verfstof die toebereid zynde, den inkt zou kunnen vervan gen. Uit de kleverige bladknoppen kan men ver nis trekken, uit de wortels zetmeel en een af kooksel van de bladeren is ook als verstof te gebruiken. Slechts weinig afwykend van de gewone Wilde Kastanje is de Roode Kastanje (Aescuius car- noa), waarvan de bladeren donkerder, de bloe men prachtig rood en de vruchten veel minder stekelig, byna glad zyn. De boom wordt minder hoog, maar groeit meer In de breedte. Hy is in tuinen zeer gewild en verdient deze bevoorrech ting ten volle. Op een zonnig plekje staande, vormt hy echter eene meer stijve en ronde kroon dan de gewone Wilde Kastanje. Minder mooi daarentegen zyn de variëteiten (Aescuius Pavia) Gladde Kastanje, die uit Noord-Amerika en (Aescuius flava) Gele Kas tanje, die uit de Vereenlgde Staten werd Inge voerd. Byzonder fraai is daarentegen de eveneens uit Noord-Amerika Ingevoerde soort (Aescuius parvtflora) Kleinbloemige Kastanje, een hees ter met zeer lange yie trossen van kleine witte bloemen met roode onbehaarde meeldraden, die tvreemaal zoo laag zyn als de kroonblaadjes Deze heester bloeit midden In den zomer en verdient In eiken tuin een ham toezeggend plaatsje. ■J mag het gesprokene te onderscheppen; alleen de personen voor wie het bestemd is, verstaan elkaar duideiyk. Door het genoemde „verscheu ren" voorkomt men, dat staatsgeheimen en wat dies meer zy door spionnen worden opgevangen. Het tarief bedraagt voor het traject Beriyn BuenosAires f 72, voor de eerste drie minu ten en f 24 voor iedere minuut meer. Hetzelfde betaalt men als men Manilla opbelt. Het duur ste gesprek, dat ooit over Beriyn is gevoerd, werd kort geleden gehouden op initiatief van zyne Majesteit den monarch van Siam, een hoogst modem vorst, die. gezeten In een mak- keiyken stoel binnen de muren van zyn paleis, zeven en zestig minuten lang de conversatie maande hield met zyn gezant te Venezuela. De vorst ontving een nota van R. M. 3929.60 of f 2357.76. Siam vereugt zich In een uiterst ac tief souverein, die b.v. eens tegelykertyd zyn ambassadeurs te New-York en te Rlo aan het toestel riep. De zaak werd zoodanig Ingericht, dat de drie heeren elkaar onderling konden verstaan. De oude strijd of Christoffel Columbus, de ontdekker van Amerika, Italiaan of Spanjaard van geboorte is geweest, schynt thans door do- cumentarische getuigenissen een eind te zullen vinden De Turynsche „Stampa" publiceert een fasclmlle van een document, dat een geleerde onder de oude manuscripten van de Vatlcaan- sche bibliotheek gevonden heeft. H-t papier draagt aan den kop het wapen van Don Fer dinand en Isabella van Castilië. Het is aan Columbus gericht en handelt over den erfeiy- tiem en zyn familie Daarby rsprong der familie gezegd, i. Quinto en Savono in Ll- gurië stamt. En op een andere plaats heet het: „In 1492 gedroeg Crlstoforo van Cogoleto zich als een voortreffeiyk zeeman en vond nieuwe landgebieden voor den koning van Spanje Het noemen van drie Ligurische plaatsen verklaart de geleerde volgens zyn navorschingen daaruit, dat in Cogoleto zelf Christoffel Columbus In Quinto zyn grootvader, in Savona zyn voorva deren geboren waren, allen in leder geval Ita lianen Dit document behoort tot een verza meling manuscripten, die sinds driehonderd jaar in het bezit van de Vaticaansche blblio’heek is. Zy was vroeger het eigendom van koningin Christina van Zweden en werd door haar aan Kardinaal Azzollnl vermaakt en kwam in 1689 aan het Vatlcaan. Of nu het Ligurische Genua, dat zich beroemt Columbus' geboorteplaats te zyn of het Ligu rische Cogoleto geiyk heeft, In elk geval zou thans het bewys geleverd zyn, dat Coiumbus werkeiyk een Italiaan en geen Spanjaard was. erfden zyn belde broeders, die zyn deelgenoo- ten in alle zaken waren geweest, zyn vermo gen. Zy trokken naar de Vereenlgde Staten en voorzoover men In Shanghai wist, dreven zy in de omgeving van San Francisco handel in bouwterreinen. Reeds in 1923 vernam men, dat een der broers weer by den handel in verdoovende middelen was betrokken. Men kan zich voor stellen, welke sensatie het onder de kooplieden van Shanghai te weeg heeft gebracht, dat de schatrijke broers op de beklaagdenbank moe ten plaats nemen.... in tuinen en parken. Langs vregen en in wellan den daarentegen dikwyis in styve, leelyke vor men met erg besnoeiden stam of met een kroon die van onderen dpor vee is afgevreten. Minder door hare fraaiheid aan den boom, dan wel als afgevallen vrucht, stellen we ook groot belang in de bruine zaden, die, hoewel voor menscheiyk voedsel ongeschikt voor de jeugd een bron van genot zyn. Waar Immers kastanjeboomen staan, daar zyn in den herfst steeds troepjes kinderen te vinden, die niet altijd wachten totdat de kastanjes van zelf van den boom vallen. Niet zonder gevaar loopt men dan onder de boomen door, want de ééne steen na den anderen wordt door de boomen gegooid en vervolgt niet zelden z'n weg door de ruiten van nabestaande huizen. Het is dus niet raadzaam wilde kastanjeboomen In straten of op pleinen van steden en dorpen aan te plaatsen. Waar deze vroeger op zulke plaatsen zyn aangeplant, zyn ze thans een aantrekklngspunt voor de jeugd, maar tevens een gevaar voor menlgen rustigen voorbyganger. De raad der gemeente Apeldoorn heeft dan ook wijs gehandeld, toen zy bet besluit nam de alleszins fraaie maar tevens veel last veroorzakende wilde kastanje boomen. die de Dorpstraat aldaar versierden, te laten rooien. De Wilde Kastanje kan 14 tot 34 Meter hoog worden, terwyi de stam eene aanzieniyke zwaarte bereiken kan. De boom groeit tameiyk knel, maar behoeft daartoe een goeden, niet ai te vochtigen grond. Reeds In het eerste Jaar worden zaadplanten dikwijls meerdere voeten hoog en groeien in vyf Jaar tyds tot een boom van tien voet hoogte. De stam is vrijws rol rond. nu en dan echter mln of meer hoekig en wordt reeds vlak onder de kroon minder zwaar Eene voortzetting van dezen is by onverminkte boomen tot in den top zichtbaar. De schors van stam en takken is van Jonge boomen licht grys met bruine vlammen en puntjes, van oude boo men bruingrijs of zwartachtig, weinig inge scheurd maar dikwyis geschubd en bladert deze dlkwyis met hoekige stukjes af, zonder echter aan den stam nieuwen glans te verleenen, want e kamer met de schakelborden In het ver- II maarde perceel aan de niet minder be faamde Wlnterfeldstraat is een zeer nuch ter en zakeiyk vertrek. Men krygt aanvankeiyk den indruk, dat men zich in de telefooncentrale van een groot warenhuis of bankbedrijf bevindt. Toch worden hier Japan en Brazilië, Siam en Venezuela verbonden, terwyi Iemand in Was hington met Kopenhagen en Weenen tegeiyker- tyd spreekt. Het hikt phantastsch, maar zy, die er aan ge wend zyn, zien er niets byzonders meer in De zaak is even eenvoudig als rsdio en sprekende film. Daar gaat b.v. een lichtje aan; het is Zuid-Amerlka, dat met Hongarije in contact wenscht te komen. De centrale te Buenos-Alres wil no. 34105 te Boedapest iets vragen. Onmlddeliyk wordt Boedapest opgebeld, en na luttele minuten wisselt Senor de M. aan den La Plata-oever met zyn zakenvriend uit de An- drassy-ut van gedachten. Korten tyd later vraagt Soerabaya op Java gehoor. De heer R verzoekt hem te verbinden met zyn zaak op het Leldscheplein te Amsterdam. Terwyi wy onze verbazing mog niet meester zyn, klinkt een stem uit Abesslnië, die graag enkele woorden zou richten tot een deelhebber aan het Corso Vitto- rM Emanuel te Milaan. Vla de locallteit in de Wlnterfeldstraat kan men direct gesprekken voeren met: Abesslnië. Egypte, Perzlë, Siam, Java, Sumatra, Madoera. Manilla, China. Japan, Rlo de Janeiro. Monte video, Buenos-Alres, Lima, Bogota en Para guay. Daarentegen moet men voor Kaapstad. Pre toria, New-York. San Francisco, de Bermoeda- eilanden of Hawaii eerst met Engeland worden verbonden: Dan moet men een minuut langer wachten. Wil lemnad, die zich op Sumatra bevindt zich radlo-telefonlsch onderhouden met een persoon op Hawaii, dan wordt de verbinding niet recht streeks tot stand gebracht maar via Beriyn en onden. In de Wlnterfeldstraat gaat alles op de mi nuut. Zoo moet zich byvoorbeeld over drie mi- uten Rio de Janeiro aanmelden, terwyi tezelf- dertyd een stadje in Sllezlë voorbereid moet zyn De employé waarschuwt eerst de Silezlsche ge meente. Precies op het juiste moment duikt Zuid-Amerlka op. Niemand anders dan de be roemde clrcus-directeur Stoech-Sarrasani roept zyn typisch „Holla, holla!" Hy bereidt 'n Zuid- Amerikaansche vournée voor, en confereert lede ren dag met zyn zoon in Europa. Zoo zyn er ook abonné's die dageiyks uit Klein-Azië Australië opbellen, of van Noord- Afrika haar de Vereenlgde Staten telefoneeren. Geen onbevoegde kan meeluisteren; zoo wer den we byvoorbeeld in de gelegenheid gesteld een gesprek tusschen Zuid-Afrika en Finland mee te genieten, maar in plaats van verstaan bare klanken, vernamen we alleen zoemen en sissen, daarna een geluld, alsof duizend men schen in duizend dialecten door elkaar praatten en vervolgens straatlawaal. Dat is het zooge naamde „opzetteiyke versnipperen” van draad looze conversaties. Geen tnensch op aarde ver- egen het midden van de 16de eeuw Werd de Wilde Kastanje uit het Noorden van Azië door onzen landgenoot Bousbeque, die In diénst stond van den Keizer van Duitsch- land en eenlgen tyd gezant was in Constantino- pel, In West Europa en ook In ons land inge voerd. Hy behoort tot het geslacht Paardekas- tanje (Hlppocastannm) maar om de geiykenis der zaden van deze plant met de vruchten van de Tamme Kastanje, ontstond de naam „Wilde Kastanje". Zeer zeker is de Wilde Kastanje éèn onzer fraaiste boomen, zoo niet de allerfraaiste, wanneer hy, reeds vroeg In het voorjaar In vol len bloei staat. Helaas duurt die bloei slechts korten tyd. Overigens is er heel wat op de Wilde Kastanje aan Se merken en voor de houtteelt Is de boom van weinig belang. Wanneer we hem zien In z'n volle voorjaars pracht, dan zyn we vol bewondering over de fraaie koepelvormige kroon, die haast al te re gelmatig gevormd is, over de naar beneden ge bogen handvormige bladeren en de talrijke bloemkaarsen, die als bet ware een reuaenkan- delaar vormen. En dan zoo vroeg, wanneer er asm andere boomen nog weinig te zien is van een hernieuwd leven en de Accacia er nog als dood naast staat. Z'n schaduw Is dicht aaneen gesloten en koel maar éénvormig, want de overal bedekking gevende bladeren laten weinig schamplichten door. Als laanboom is hy daarom zeer gewild, veel meer zelfs dan de Linde. Zoo fraai skea we de Wilde Kastanje echter alkeen Een Indische boer uit Madras heeft kort geleden den directeur van den dierentuin te Trawankur een levenden koningscobra gegeven, waarmee hy een strijd op leven en dood had gevoerd. Het dier was byna vier meter lang en 20 cM. dik. Hy liep op een dag in de jungle, toen hy byna over iets struikelde, dat hem een dunnen boomstam leek. Hy bukte zich, maar op dit oogenbllk schoot de slang bliksemsnel omhoog, en voor de man het wist was zyn lichaam door het geweldige Ujf van den cabra omstrengeld, welker beet een olifant binnen drie uur kan dooden. In een onderdeel van een seconde was het den overvallene echter gelukt de keel der slang met vasten greep te klemmen. Dat redde zyn leven. Meer dan een uur duurde de strijd. De man liet echter niet los en elndeiyk gelukte het hem de overhand te krijgen. De slang stierf den dag daarop in den dierentuin; de huid zal worden bewaard, daar koningscobra's zeer zeldzaam zyn gewor den. betalen. Een tweede opiumoorlog werd In 1858 gevoerd en na dezen kryg, die door het verdrag van Tientsin beëindigd werd, was de opium- invoer uit indië een volkomen wetteiyke en zelfs geachte bezigheid. Maar in 1906 begingen de Chineezen een voor de machtsverhoudingen in die dagen ongeloo- feiyke daad. Eenige Amerikanen, welker mensch- 11e vend held nog niet door deelneming aan den opiumhandel had geleden, hielpen hen, wereldgeweten wakker te schudden en laatste krachtsinspanning tegen het oplumkwaad mogeiyk te maken. Met Engeland werd een overeenkomst gesloten, waarby de invoer van opium uit Indië werd verboden, als de Chinee zen van den verbouw van papaver in eigen land af zagen. Zoowel de buitenlandsche handel als de binnenlandsche papaverteelt zouden elk jaar met een tiende worden verminderd. Dit tien jarenplan tot afschaffing van de opium werd in 1907 van kracht; in 1917 moest het doel zyn bereikt. Nu is in de geschiedenis van China tydens de laatste tien jaren dikwyis gebleken, dat de macht der Chineesche autoriteiten nog op Chl- neeschen grond eindigde, waar het buitenland sche concessiegebied begon. De productie en verkoop van de opium in het binnenland kon den worden geregeld, in de concessiegebieden was niets uit te richten. Niettemin hadden de Chineezen met hun veldtocht tegen het ver doovende vergif zichtbaar succes. In 1917 kon men in het geheele Middenryk geen papaver- veld meer vinden. Maar nu mengde zich de Engelschman Ecra in het spel. Hy stond aan het hoofd van een opiumonderneming, om zoo te zeggen een concern van oplumhandelaar% die handel tusschen Indië en China dreven. Edward Ecra protesteerde aan het einde van het tienjarenplan tegen het verdwynen van den opiumhandel. Hy beweerde, dat de door hem vertegenwoordigde landen niet op tyd van den slottermyn op de hoogte waren gesteld en ver langde nog een tydvak van tien maanden om de voorhanden zynde hoeveelheden te kunnen verkoopen. Maar nu was intusschen door het ophouden van den papaververbouw en door het invoerverbod de opiumprys aanzleniyk gestegen. Ecra's voorraad was dus veel meer waard ge worden. Dat zag ook de vice-president der Chi neesche republiek in. Dit was destyds een zekere Peng Kuo Chong, die met Ecra een overeen komst sloot, over welker achtergrond nooit vol ledige klaarheid is gekomen. De Chineesche regeering nam de opiumvoorraden van Shanghai over. Ongeveer 3000 kisten met opium werden door haar aangenomen en daarvoor werd meer dan 20 mlllloen betaald. Had de Chineesche regeering op haar recht gestaan, dan waren de opiumvoorraden van Shanghai, die Immers niet meer verkocht mochten worden, F waardeloos geworden. De Chineezen schonken dus 20 mll lloen dollars weg. In het openbaar verzekerde de vice-president, dat hy de ongunstige overeen komst onder dlplomatischen druk had moeten aangaan. Dat geloofde evenwel niemand. Ieder een was overtuigd, dat hy aan de zaak slechts wilde verdienen. De vice-president had er niet op gerekend, dat het Chineesche volk de zaak zoo hoog opnam. Een storm van protesten brak In het land uit. Overal werden openbare ver gaderingen gehouden en het kwam tot demon straties en tenslotte werd de regeering in Peking gedwongen de daar verworven opiumvoorraden in het openbaar te verbranden. Het was Ecra onverschillig. Hy had zyn 20 mlllioen dollar verdiend, hy had daarenboven nog vele andere millioenen verworven en met dit geweldig vermogen was hy een van de aan- zieniykste burgers der internationale conces sionarissen van Shangha. Zyn in. loed was zoo groot, dat hy tot voorzitter van den almachtl- gen gemeenteraad werd gekozen. Na zyn dood fraai kunnen maken. Dat mag eveneens gezegd worden van de takken en van het kale boom geraamte. By goed gegroeide en ongeschonden boomen vormt de kroon een breede pyramlde, maar boomen met laagstaande takken hebben haast den vorm van een suikerbrood. Zulke boo men zyn ter afwisseling fraai en worden veel gezien, maar in een park zyn ze toch erg één vormig. By normaal ontwikkelde boomen zyn de hoofdtakken tn vrywel geiykmatlge dikte over den stam verdeeld, niet erg vertakt en hangen deze by andere boomen erg naar beneden, ter- wyi de jonge scheuten haast loodrecht omhoog groeien, zoodat de Jonge twygen in tegenstelling metade hoofdtakken in een boog omhoog staan. Het geheele takgestel is styf en kaal en van binnen naar bulten gezien niet mooi. Een reden te meer om de Wilde Kastanje als laanboom niet al te dlkwyis aan te planten. De bladknoppen*van de Wilde Kastanje zyn groot, glanzend bruin en kleverig. Einde April, in zuideiy^er streken reeds in Maart, komen uit het dichte omhulsel van schubjes en witte wol de aanvankeiyk oUjfbruin gekleurde bladeren te voorschijn, die uitgegroeid zynde lichtgroen, in den zomer donkergroen en by het afsterven geel en bruin worden. Ze zyn groot, handvorm^ en bestaan uit zes tot acht langgesteelde, gevin gerde bladen van omgekeerd eironden vorm, die ongeiyk getand zyn. Helaas wtordt stof en roet van steden of dor pen nergens meer in bet oogloopend bewaard, dan op de groote kastanjebladen en nauwehjks is September met z'n zonnige dagen maar koele nachten in bet land, of ze beginnen reedt te verkleuren, worden geel en vallen één voor één af, zoodat ze tot einde October voortdurend wegen en parken verontreinigen. De heerlijk mooie, nog vóór de volle bladontwikkellng te voorschyn komende, van een bladkrans omge ven bloemtrossen staan rechtop aan de takein- den en dragen talrijke groote witte met rood en geel gekleurde bloemen, die ons aan den boom gezien geheel wit toeschynen. Zonder overdrijving zyn bet wel de mooiste bloemen van alle by ons voorkomende boomsoorten Naast de gewone bestaan er nog variëteiten met rose en met dubbele bloemen. Die met dub bele bloemen draagt geen vruchten en is daar om voor straatbeplantlng zeer aan te bevelen. De zoo algemeen bekende stekelige groene vruchten met de fraaie bruine zaden staan evea- Het noordelijk gedeelte van Australië, dat een oppervlakte van een half mlllioen vlerk, myien beslaat, is aan twee Engelsche maat schappijen verpacht; er is voor honderd jaar concessie verleend. De maatschappyen hebben de voorwaarden gesteld, dat eventueele immi granten vooreerst geen grondbelasting noch inkomstenbelasting behoeven te betalen De kolonisatie zal gepaard gaan met kosten ten bedrage van 200 mlllioen. De eerste minister Lyons helpt den pioniers op energieke wyze. Hy eischt alleen dat de blanke inwoners van Australië, die aldaar geboren zyn, door de nieuwelingen niet worden beconcurreerd. De eene emlgratiemaatschappy zal zich met de ontginning van de hoogvlakte van Barkly en die van het gebied naby de Golf van Carpen taria bezighouden, terwyi de andere de gega digden naar de oevers van de Vlctonarivler transporteert. Aan den mond van de Mac Ar- thurrivier zal waarschyniyk een haven ryzen. ""V 5 Amerikaansche nieuwsbureaus meldden 1^1 heel in het kort, dat twee broeders. J. en I. Ecra in San Francisco gearresteerd zyn et^zich voor het gerecht wegens handel in verboden verdoovende middelen zullen hebben te verantwoorden, zy moeten veel geld ver diend hebben met den handel in morphine en cocaïne. Bezwarend voor hen is, dat de beide broeders niet voor de eerste maal wegens dit feit terechtstaan; zy zyn recidivisten. De handel in verdoovende middelen is een geheim bedrijf, waarover gaarne in de kranten het een en ander wordt gemeld, omdat er veel te onthullen valt en het publiek dergelyke dingen steeds nieuwsgierig volgt. Mfen hoopt iets van donkere opiumkitten te hooren, van Internationale misdadigersbenden. Dat de Ame rikaansche bladen niettemin weinig over deze arrestatie hebben medegedeeld, komt slechts, doordat zy over de persooniykheid der gear resteerden nauwelyks Iets wisten. Maar in een ander deel der wereld heeft hetzelfde bericht als een bom gewerkt. In Shanghai zyn de Europeanen niet uitgepraat over het lot der beide broeders, die men in China's grootste handelsstad zeer goed kent. In hoeverre zy nog in den laatsten tyd met Shanghai zaken hebben bedreven is niet bekend. Uit de Europeesche kranten van Shanghai verneemt men er wei nig van, wyi msgi daar met verschillende dingen rekening moet houden. Wanneer In het huis van den gehangene niet over den strop mag worden gesproken, dan is het in Shanghai ver boden, personen aan de kaak te stellen die met den opiumhandel mlllionnairs zyn gewor den. Teveel van de groote vermogens te Shanghai zyn van dezen oorsprong. Maar nu en dan valt een blad uit den toon, en zoo kan men in de China Weekly Review zeer dui- deiyke aanwijzingen vinden, welke stof tot gesprek de Europeanen van Shanghai op het oogenbllk hebben. Ook als niet onmlddeliyk van opiumholen en mlsdadlgerskelders sprake is, loont het de moeite, het licht te laten vallen in het half duister van de daar besproken transacties. De polltledlrectle onthoudt zich gaarne van alle dwangmaatregelen, als zy tegen den opiüm- hlmdel g&omen moeten worden, wanneer deze handel in handen van Engelschen berust. De politie is immers juist van die families afhan- keiyk, die vroeger van den opiumhandel niet ver hebben gestaan en zy weet, dat men de ■aken van de Europeesche opdrachtgevers dezer politie niet hinderen mag. Zoo deed zy ook niets tegen de firma Ecra, die vele Jaren lang onder de oogen der polltledlrectle haar werkzaam heden verrichtte. De autoriteiten deden zelfs meer: zy vervolgden en bestraften onder aller lei voorwendsels die pechvogels of die drieste ondernemingen, die het waagden met genoemde firma in concurrentie te treden of de een of andere zaak voor haar neus wegsnoepten. Om dit te begrypen, moet men iets in de geschiedenis van China terugblikken. Om den opiumhandel is zeer veel gestreden. Over dezen tak van handel zyn geheele bibliotheken ge publiceerd en talryke internationale conferen ties werden gehouden, om aan deze verdoovende mlddelen-epldemie van China een einde te maken. Waarom heeft dat alles zoo weinig uitgewerkt? In Indië zyn er groote gebieden, die van den verbouw van den slaapbol leven. Uit den slaapbol óf papaver bereidt men de opium. Wanneer de Chineezen het verdoovende gift niet meer gebruiken, verliest de papaver- kweeker zyn bestaan. Evenzoo vergaat het den Engelschen handelaar, die opium uit Indië naar China brengt. De Anglo-Indische economslche belangen bleken in de geschiedenis sterker dan de be moeiingen der Chineesche autoriteiten hun land van de opiumzucht te bevrijden. Het kwam tot een opiumoorlog tusschen China en Groot-Brit- tanië, die door het verdrag van 1843 beëindigd werd, waarby men China dwong, den opium- invoer uit Indië toe te staan en daarenboven Hongkong af te staan, de vyf havens Kanton, Amoy. Flutschon, Ningpo en Shanghai voor den bultenlandschen handel te openen, alsmede 4Kn oorlogsschatting van 21 mlllioen dollars te

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 22