Anderen over de Troonrede B Afzonderlijke begrootingen Prikkeldraad o* RIJNVAARTCOMMISSIE 8 WOENSDAG 20 SEPTEMBER H. M. DE KONINGIN LEEST DE TROONREDE VOOR Een vastberaden geluid Pater A. Saut Zilveren priesterfeest SPOORWEG ALPHEN—GOUDA Sparta, Den Haag, wint den titel BEDEVAART NAAR ROME Donkere vooruitzichten ACTIE TEGEN STRAPERLO INBRAAK IN EEN KERK EEN RIJKSROGGEBUREAU? Binnenlandsche Zaken Huis der Koningin Buitenlandsche Zaken r i t De voorlezing der troonrede door H. M. de Koningin bij gelegenheid der opening van de Staten-Generaal. Aan de rechterzijde van H. M. de Koningin zit Z. K. H. Prins Hendrik. aan de linkerzijde H. K. H. Prinses Juliana Wat uit de Troonrede niet blykt Porsche economische paragraaf Een rede, die vertrouwen inboezemt CLUBKAMPIOENSCHAP OP DEN WEG Bravo! Opmerkelijk ontslag De dieven hadden weinig succes De economische toestand van Ned.-Indië Bravo! Kloek en evenwichtig staatsstuk Onderwijs, Kunsten en W etenschappen Het komt den Minister wenschelük voor, dat -’*1 bleek Postbegrooting Hooge colleges van Staat Defensie het L i naar Na te hebben geconstateerd, dat de Regee ring, ondanks donkere tijden, toch niet bij de pakken wil blijven neerzitten, wijdt de „Neder lander” een beschouwing aan enkele details der troonrede en besluit dan: Het liberale blad hoopt, dat de regeering bij de „besnoeiing van diensten” wanneer noodig ook het gevoelige sociale arbeidsveld zal dur ven betrekken, al staan daar dan ook de hei lige huisjes het dichtst gezaaid. „Dit geldt In de eerste plaats voor wat betreft de maatregelen tot bevordering van een opleving van het economisch leven. Er Voor het aandeel In de kosten van den Vol kenbond wordt 14.000.minder geraamd. Voor minder Tevens is bekend gemaakt, dat de Bond wél zal deelnemen aan de Konlnginne-hulde te Den Haag. Bravol Het doet deugd, op te merken, dat er Iets aan 't veranderen is In veler hoofden. f 1.065 734 926 295.— 464987.— 2.894.997.— 44.000.— Dezer dagen werd vermeld, dat de spoorweg AlphenGouda met de nieuwe dienstregeling in Mei 1934 voor het publiek zou worden geopend. Naar wfj uit goede bron vernemen, Is dit evenwel niet het geval. Wanneer de opening zal plaatsvinden Is nog niet bekend, doch zeker niet met den nieuwen zomerdienst. Volgens de grondwetteljjke bepalingen is uit getrokken f 1.200.000, als inkomen van de Ko ningin, f 300.000. als inkomen van de Koningln- Moeder 200.000, als inkomen van Prinses Ju liana en 100.000, voor onderhoud der Konink lijke Paleizen. Evenals vorige jaren wordt ook voor 1934 een bedrag van 50.000, aangevraagd voor de voort zetting der restauratie van het Koninklijk Pa leis te Amsterdam. In deze Troonrede ziet „Het Handelsblad” het vierhoeksplan om „werkelijk nationale po litiek” der regeering-Colijn bevestigd, hetgeen ons kan behoeden voor het fascistische voor beeld aan onze oostgrens, dat uit.... wanhoop werd geboren. Na gewezen te hebben op het hernieuwd be sef van saamhoortgheld bij ons volk, dat niet altijd met vreugde, of zonder ernstig beden ken, maar toch in sterk vertrouwen achter de regeering staat, vervolgt het blad om.: Wat deze troonrede echter besluit, aldus het blad, en als het ware omsluit, is de gezagsparagraaf die blijk geeft van een on- verzettelljken wil om ons volk hier en in de overzeesche gewesten, te bewaren voor de uiterste Invloeden van links en rechts, van bulten en binnen, die onze onafhanke lijkheid zouden bedreigen, of ons met ge weld regiems zouden willen opdringen die vreemd zijn aan onzen volksaard. Het aangevraagde bedrag is f 5.305.755 lager dan het in 1933 toegestane. Van deze bezuini ging leveren de afdeellngen: Voor 1934 wordt geraamd 1932.069. 1933 is toegestaan 1.965.789, zoodat wordt aangevraagd 33.700. bulten de op- het geens- Naar „Het Handelsblad” verneemt, zal de heer H. W. Verbrugge directeur worden van een in te stellen afzonderlijk Rjjksroggebureau. dat de verschillende wettelijke maatregelen met betrekking tot rogge ten uitvoer zal brengen. ij Koninklijk Besluit werd aan mr. O. W. J. Bruins eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van Rjjnvaartcom- missaris. Hetzelfde nummer van de Staatscourant, dat deze mededeeling brengt, bevat nog be richten van ontslagnemingen „op zijn ver zoek” of „met dankbetuiging voor bewezen diensten” van andere rijksambtenaren. Bij het bericht betreffende mr. Bruins ont breekt een dergelijke aanwijzing. Zijn wij wel Ingelicht, dan schijnt het op merkelijke ontslag In verband te staan met de opzienbarende publicaties in het „Dgbl. van NBr.” over de Ned.-Belgische rlvler- verbin dingen. Het spreekt vanzelf, dat nieuwe verrassende dingen in deze Troonrede niet worden gevon den. Ons volk heeft ook allerminst behoefte aan verrassende invallen en nieuwigheden. Het heeft hieraan behoefte, dat het zichzelf klaar voor oogen stelt, hoe de werkelijkheid is en welke roeping die werkelijkheid het stelt. En het mag dankbaar zijn een Regeering te heb ben, die het niets verbergt en overtuigend en helder den weg wijst, dien zü krachtens haar roeping en taak wil bewandelen. De Katholieke „Volkskrant” heeft in deze Troonrede niet veel lichtpunten kunnen ontdekken. Het blad is, ondanks de formida bele lengte der Troonrede, geneigd te zeggen dat er beter uit blijkt wat niet zal gebeuren dan wat het nieuwe kabinet, onder de lei ding van den sterken man, zal ondernemen. Alles tezamen een kloeke Troonrede, waarvan de ernst vertrouwen inboezemt en die in algemeene strekking beantwoordt aan de beste verwachtingen, al zal omtrent de onderdeden uiteraard de concrete in houd der ontwerpen, met de daarop gegeven toelichting, moeten worden afgewacht. Dankbaarheid vervult ons, vooral bij veel wat wü in het buitenland zien, dat Hare Majesteit, draagster van onze eeuwenoude tradities, weder te midden van Haar ge net eenige lichtpunt is volgens het blad, dat ook voor bestaande woningen huurverlaging zal worden mogelijk gemaakt, waardoor althans een der zorgen, waaronder het arbeidersgezin zucht, zal worden verlicht. Het is niet slechts een momènteele „gron dige verwarring” welke de wereld te zien geeft, doch terecht heeft de Koningin nu de volks opinie, zegt „De Maasbode”, duidelijk attent gemaakt op het vaststaand feit, dat, hoe het toekomstig wereld beeld ook worden zal, „bij de productie zoowel als bij den ruil van goederen zich overal verschuivingen open baren, die in menig opzicht een blijvend ka rakter schijnen te dragen.” r - ƒ4714418. Voor 1934 wordt dus minder geraamd dan oorspronkelijk voor 1933 is toegestaan 732138. Minder uitgetrokken is om.: 534.856 voor uit gaven ten behoeve van Suriname (Afdeeling II)in hoofdzaak een gevolg van de omzetting van het militair hospitaal in een burgerlijke ziekeninrichting en voorts door vermindering der RljksbUdrage met ongeveer 200000; f 114198 voor uitgaven ten behoeve van Curacao (Af deellng III), welke bezuiniging hoofdzakelijk verkregen zal worden door Inkrimping van het detachement mariniers tot 65 man. houden met de nijpende schrijver zich De Minister van Koloniën heeft aan den voorzitter der Tweede Kamer doen toekomen exemplaren van het verslag nopens den eco- nomlschen toestand van Ned.-Indië over 1933. Het verslag is ter griffie uedergelegd. de betrekkingen van inspecteur van de lichame lijke opvoeding worden opgeheven en het Alge meene college van advies voor de lichamelijke opvoeding wordt gereorganiseerd. Bezuiniging zal worden doorgevoerd bij den Centralen Jeugdraad. In de subsidie voor de muziek acht de Mi nister een krassen bezuinigingsmaatregel niet verantwoord. Het artikel betreffende instand houding van historische gedenkteekenen en van gebouwen, die 'oudheidkundig of kunstwaarde hebben, wordt andermaal verminderd. Zaterdag 7 October herdenkt de hoogeerw. Pater A. Saut. Provinciaal der Redemptoristen, den dag. waarop hij vóór 25 jaar de H. Priester wijding ontving. Z. H. eerwaarde was eerst eenl- gen tijd werkzaam als misslepredlker en retrai- tenlelder. waarna hjj gedurende dertien jaar is verbonden geweest als leeraar aan het Klein seminarie der Paters Redemptoristen te Roer mond. De laatste jaren van zijn verblijf aldaar was hij tevens directeur van die studie-lnrlch- ting. In 1924 werd hij aangewezen als overste van het klooster te Roosendaal. Bij zijn aftre den aldaar werd hij in dezelfde hoedanigheid overgeplaatst naar ’s Hertogenbosch. Na het overlijden van den hoogeerw. Pater L. Wouters in Mei van dit jaar werd hij benoemd tot pro vinciaal Overste en vestigde zich te Nijmegen op den Nebo. Wegens afwezigheid van Z. H eerwaarde vanaf 7 Oct. tot en met 31 Oct. wordt dit feest herdacht op den zesden Oct. Des mor gens om 9 u^r zal de jubilaris een plechtige Hoogmis opdragen en van 11 tot 12 uur receptie houden. Ook het Nederlandsch Bureau van het Apos tolaat des Gebeds heeft het plan opgevat in den geest van den Paus een bedevaart naar Rome te ondernemen. Al is de reisroute zóó gekozen, dat men tevens genieten kan van de schoonste steden en streken in Europa, den Rijn. Zwitserland, de Riviera, Rome, Napels. So rento, Florence, Venetië, de Dolomieten. Tirol met Hall, het Oostenrijksche Heiligdom van het H. Hart, Beieren. toch blijft bij de lei ding voorop staan, dat het een echte bede vaart moet zijn, waarbij het geestelijke nut den doorslag geeft. Het hoogtepunt is natuurlijk Rome en de audiëntie bij den Paus. hooger onderwijs middelbaar onderwijs nijverheidsonderwijs lager onderwijs de afd. kunsten en wetenschappen gesteld worden dan op f 1.517.000 lager. Telegrafie (Draad). De achteruitgang van de telegrafie (draad), die in de naoorlogsjaren een ernstig karakter heeft aangenomen, heeft zich onder de ongunstige economische omstandighe den van het afgeloopen jaar verder voortge zet. Telegrafie (Badio). Wat betreft het Europeesch verkeer kan ten aanzien van verbinding van Nederlandsch-Indië worden gemerkt, dat een verdere teruggang van verkeer en mitsdien van de opbrengst zins onwaarschijnlijk is. Bij het Europeesch verkeer valt een geleide lijke toeneming van het aantal per radio be handelde telegrammen waar te nemen. Telefonie (draad). Ondanks de ongunstige tijdsomstandigheden is het interlocale verkeer eenigszins toenemende. Het internationale ver keer ondervindt nog steeds den ongunstlgen in vloed van de maatschappelijke crisis, vooral wat het verkeer met Dultschland betreft Telefonie (Radio). De opbrengst van het ra- dlo-telefonlsch verkeer met Nederlandsch Oost- Indlë over 1932 ad f 94.055 bleef slechts f 5945 beneden de raming, hetgeen in hoofdzaak moet worden toegeschreven aan een belangrijk deel zakengesprekken van zeer langen duur, het welk in de laatste maanden van 1932 door eeni ge gebruikers van den dienst werd ingevoerd. Postcheque- en Girodienst. De ramingen voor dit dienstonderdeel geven als gevolg van de toe neming van het verkeer, eenige stijging te zien zoowel voor de baten als voor de lasten. Staatsmijnen. De begroeting sluit in ontvang sten en uitgaven op l 94.422 000, Willen wjj onze oude democratische vrij heden redden, dan moet onze democratie toonen, dat zjj geen Zondagskind is, maar zich ook in moeilijke tijden weet, te» weren en niet terugdeinst voor de noodzakelijke maatregelen. Het volk vraagt om leiding en het schaart zich met geestdrift en vertrou wen rondom de Koningin, die ons zelfbe houd symboliseert. In weerwil van de slech te tijden moeten wü ons over deze gezonde uitingen van de volksziel verheugen, want zü bewüzen. dat wü in jaren van neutrali teit en voorspoed niet zün verslapt, maar bereid zün gebleven onze plaats in de zon te verdedigen. Met bevrediging zal men algemeen con- stateeren, dat de troonrede in harmonie is met hetgeen de openbare meening terecht verlangt. i De a.r. „Standaard” geeft in het kort den logischen gang van de Troonrede, dat het blad een Hoek en evenwichtig staatsstuk noemt, weer. De Troonrede schetst in een enkelen for- schen trek den toestand der wereld: beeld van grondige verwarring, een zich open baren van verschuivingen, die een blüvend karakter schünen te dragen. Daar zit tweeërlei in. Vooreerst, dat niemand meer mag handelen, alsof wü in deze wereldcri sis, met haar ernstige gevolgen ook Voor onze volkswelvaart, te doen hebben met iets, dat spoedig voorbü zal gaan. Er zün veranderingen gaande, die de toekomst der wereldhulshouding zullen beheerschen JJaar in de tweede plaats valt dit blüvende nog niet met zekerheid te bejialen. Daar is nog verdere daling mogelük. Er is geen stabi lisatie nog met beslistheid aan te wijzen. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Laren heeft een adres gericht aan den Minis ter van Binnenlandsche Zaken in verband met de door den burgemeester verleende vergunning voor het houden van een speelzaal in hotel Hamdorff aldaar. De minister heeft thans geantwoord, dat door den rechter zal worden uitgemaakt of het Stra- perlo geoorloofd is of niet. Tevens deelt de minister mede, dat hü de meening, dat maatregelen getroffen moeten worden tot het tegengaan van dit kwaad, ten volle deelt. Onder dezen titel zet „De Telegraaf” uiteen, dat het karakteristieke van dezen tüd is de concentratie der nationale energie. Wü moeten vechten om te blüven wie wü zün. Dat gevoelt het geheele volk. Slechts wie begrip heeft voor dit gezonde instinct van zelfbehoud, dat in de massa is ontwaakt, kan de huidige gebeurtenis sen naar waarheid beoordeelen. De Nederlandsche avondbladen van gis teren wüdden in hunne hoofdartikelen uit voerige beschouwingen aan de Troonrede, waarin waardeerlng en critlek elkaar af wisselen. Uit de voornaamste bladen nemen wü eenige passages over. Niet minder dan 19 ploegen namen Maandag deel aan de clubkamploenschappen, welke op de Veluwe werden verreden. - Terwül de Amhemsche politie op rustige wüze voor de orde zorgde, vertrok om half elf als eerste ploeg de kampioen van het vorig jaar „De Bataaf uit Halfweg. In verband met het groote aantal deelnemende ploegen was het onderling verschil na eiken start tot 3 minuten teruggebracht. Het traject ging evenals andere jaren over Terlet, Wodste Hoeve. Beekbergen, ügchelen. Hoenderloo. Otterloo. Oud-Reemst en Schaars- bergen naar Arnhem. Deze afstand, 58 KM., moest driemaal gereden worden. Tüdens de eerste ronde gebeurde er weinig büzonders. In een snel tempo trokken de ren ners tegen de Veluwsche heuvels op. 1 uur 33 mln. 9 sec. na den start snellen de renners van ,Be Bataaf" weer over den Schehn- schen weg. Er waren twee ploegen, die de eerste ronde sneller deden dan „De Bataaf.” Het waren Ex celsior en Sparta. Het Amsterdamsche Excel sior had 1.31.56 noodig. Een voortreffelüke in druk maakte het Haagsche Sparta, dat met 6 man. die nog volkomen frisch bleken, aan de tweede ronde begon, paar tüd was 1.29.41. De Bataaf en Excelsior hadden leder reeds een man achtergelaten. In de tweede ronde vielen spoedig de noodlge slachtoffers. De ploegen van Vltesse-Tilburg. Le Champlon-A’dam, De Kampioen-Haarlem en Germanla-A'dam haalden zelfs voor de tweedo maal de contróle te Arnhem niet meer. Sparta bleek Inmiddels nog meer op haar concurrenten te zün ultgeloopen. Zonder uitval- passeerde men 3 uur 4 m. 29 sec. na den bergkamer. waar zü alle kasten hebben open gebroken. Zü hebben er echter niets van hun gading gfevönflen. Door het verbreken van een slot van een deur hebben zü zich toegang ver schaft tot kerk en sacristie. Gelukkig hebben zü het altaar en het tabernakel onaangeroerd gelaten. Zü hebben echter wel de offerblokken met geweld willen forceeren; gedeeltelük is cfit gelukt, doch de offerblokken waren Juist des middags na de Hoogmis geledigd. De inbre kers zün daarna door de hoofddeur onverrlch- terzake vertrokken. De inbraak werd ontdekt door den koster, die alle deuren en kasten open vond. Hü waarschuwde onmiddellük den pastoor en de politie. Na ingesteld onderzoek bleek, dat zoo goed als niets werd vermist. Bü het openen van de kerk bemerkte de kos ter, dat de hoofddeuren open waren. Vingerafdrukken en voetstappen zün niet ge vonden. wordt gezegd, dat de aanpassing aan de gewüzlgde wereldstructuur „leiding, hulp, zelfs drang” van regeerlngszüde steeds meer noodzakelük maakt. Het sterkste hier gebezigde woord is „drang” en het woord „dwang" is vermeden. Dit houdt zeker ver band met de afwüzing van „Planwirt- schaft", van bedrüfsordenlng van over heidswege. zooals die bü het Kamer-debat over de regeeringsverklaring geschied is. Onzes Inziens zullen rechtstreeksche voor schriften omtrent het particuliere bedrüfs- leven echter niet kunnen uitblüven. Hiermee hangt samen wat de Troon rede zegt over „het verkrügen van rede lijke verhoudingen in het goederenver keer”. Hierbü worden op den voorgrond gesteld maatregelen tot bevordering van den binnenlandschen afzet der Nederland sche producten. Dit is de prlncipleele aan vaarding van de noodlottige autarkie, waar men weliswaar tot zekere hoogte niet bul ten zal kunnen, maar die niet in de eerste plaats mag komen als het leidend begin sel. Pas in de tweede plaats „tevens" staat er wordt dan gedacht aan dienst baar maken van den invoer aan bevorde ring vah 'den uitvoer, dat, wat in ons eco nomisch urgentieprogram vooraan gesteld werd met de woorden: „Vereffening van In- en uitvoer”. Dit behoort niet den tweeden, maar den eersten rang in te nemen. Zoo legt ook in de flnancleele paragraaf de Troonrede het accent naar onze opvat ting verkeerd. De regeering wil „vóór alles” beperking der uitgaven en daarna pas ter aanvulling versterking der belastingop brengst. Met leedwezen zag het blad tenslotte dat de Troonrede de door het vorige kabinet getroffen maatregelen tot zóogenaaamde gezagsversterking bü de zeemacht voor haar verantwoording neemt. -wet was opgevallen, dat de bond der roode I -I politiemannen deftig gesprokende •L •^■Algemeene Bond van Politie-personeel in Nederland bü de Konlnglnnehulde in het Amsterdamsche Stadion geschitterd had door afwezigheid: een hoofdbestuurder zou nadien verklaard hebben, dat er voor dezen bond geen aanleiding was om zich bü deze gelegenheid te dóen' vertegenwoordigen.... Een en ander lokte nogal commentaar uit: er werd uitgerekend, dat zestig procent van het boofdstedelük politiepersoneel behoorde tot den bond, voor welken er geen aanleiding was.... enz., en men vroeg zich, terecht iet wat ongerust, af, of Nederland met een zich dusdanig karakteriseerende politiemacht wel veilig was In dagen van aanvallen op troon en gezag. De vraag was gesteld, en het antwoord daarop zou niet uitblüven: de overheid had reeds vroeger getoond, niet op te zien tegen opruiming van onbetrouwbare elementen, in dien die opruiming noodzakelük of wensche- lük bleek. Er is nu echter en wü vermelden het met groote voldoening een heel Ander antwoord los gekomen op de penible vraag: In een Zondag te Den Haag gehouden ver gadering der afdeeling van den Algemenen Bond van Politiepersoneel in Nederland is n.L de volgende motie aangekomen: Tegen dit perspectief past de forsche economische paragraaf van de Troonrede. Leiding, hulp, zelfs drang zullen in toe nemende mate noodzakelük blüken om ons bedrüfsleven aan de economische structuur aan te passen. Naast deze economische taak staat de flnancleele werkzaamheid der Regeering. tZÜ blüft resoluut afkeerig van ..gewaagde proefnemingen op monetair gebied”. Dit was te verwachten. Als echter de regeering elke „gewaagde proefneming” met ons ruilmiddel, zü heete inflatie of devaluatie, met de meeste be slistheid verwerpt, omdat zü niet gelooft in de goede gevolgen, welke daarvan wor den voorspeld dan moet -4J ook wel onver- blddelük streven naar handhaving van het finantieel evenwicht van de begrootlng „op verontrustende wüze verstoord". Met het slagen der economische en fl- nancieele politiek der regeering zal voor een zeer groot deel haar prüzenswaardig streven om „de ellende der werkloosheid” te lenigen staan en vallen. - ..'De afdeeling Den Haag van den Algemee- nen Bond van Politie-personeel in Nederland, op 18 September 1933 in vergadering büeen; gehoord de besprekingen over een artikel in het dagblad „De Telegraaf", waarin op grond van het niet deelnemen door genoemden Bond aan de Huldiging van H. M. de Koningin in het Stadion te Amsterdam, de betrouwbaarheid van de leden dier organisatie in twüfel wordt getrokken protesteert tegen lederen twüfel aan. de be trouwbaarheid van hare leden; verzekert, dat hare leden ten allen tüde, zonder eenlg voorbehoud, ook in de toekomst, trouw zullen zün aan het Staatsgezag en de plichten, voortvloeiende uit den door bare leden afgelegden ambtseed, ten volle zullen nakomen; i besluit deze motie te publlceeren in de pers, en gaat over tot de orde van den dag.” trouwe Staten-Generaal. en toegejuicht door een vrü volk, deze rede heeft mogen uitspreken. Ontleend is aan de toelichting: Materiaal van de Zeemacht Het totaal bedrag bestemd voor nieuwen aan bouw beloopt 4004000 tegen 1798800 in 1933, 6457000 in 1932 en f 10408000 in 1931. De Rijkswerf te Hellevoelslaie is in Juli 1933 gesloten; de werkzaamheeden welke tot dusver aldaar gewoonlük plaats hadden, zün overgeno men door de Rijkswerf te Willemsoord. Personeel Zeemacht. De betreurenswaardlge gebeurtenissen op de vloot in Nederlandsch- In- dlë hebben aan het licht getracht, dat op een gedeelte van ‘t Europeesche personeel der zee macht niet onder alle omstandigheden kan worden vertrouwd; degenen, van wie zulks over tuigend blükt, zullen den dienst behooren te verlaten. Als gevolg hiervan zün reeds verscheidene schepelingen ontslagen. Het gerechtelük onderzoek in Nederlandsch- Indië zal eveneens leiden tot ontslag van een aanta lin verschillende rangen dienende mili tairen. Herhalingsoefeningen. De aan de herhalings oefeningen verbonden koeten worden geraamd op ƒ891.650. Koloniën. Het Xlde hoofdstuk der Rüksbe- grootlng voor het dienstjaar 1933 is vastge steld op ƒ5446556. Voor 1934 wordt geraamd Wü weten niet, of de sociale voorzienin gen onaangetast zullen blüven. Of de hun lage haafd. tisch geknabbeld wordt maatregelen der regeering. Wü vernemen niet, dat Iets zal worden ondernomen tot beperking van den vrou wenarbeid. ojxlat weer meer mannen aan het productieproces kunnen deelnemen. Wü vernemen niet, dat de overheid van zins is iets te doen tot wering van de cu mulatie van ambten, dien steen des aan stoots, welken velen nog altoos de er varing der laatste dagen heeft het weer bewezen blüken lief te hebben. Wü vernemen niet, dat deze regeering. chrlstelük toch in haar opzet en over- groote meerderheid, het. onder dat opzicht, sympathieke voorbeeld van Italië en Dultschland zal volgen en kras, on verbid- delü’k streng zal optreden tegen het schen den der publieke eerbaarheid op openbaar terrein. Deze saneering van het volksleven, die buiten alle posten der Rüksbegrooting om gaat, mag niet worden nagelaten, en het zou een gewaardeerde uiting van de kracht der regeering zün geweest, indien in de Troonrede publiekelük tegen het zedelük kwaad, dat onze volkskracht ondermünt, ware opgetreden. Van veel wat wü graag hadden verno men vernemen we niets. Wat WÜ hooren houdt weinig goeds, al la het ook niet nieuw, in. uitkeeringen aan werkloozen op laagte zullen worden gehand- waaraan voortdurend en automa- door de steun- Maandagnacht is ingebroken in de O. L. Vrouwekerk aan de Brinklaan te Bussum. De inbrekers hebben zich toegang verschaft door de Voor 1933 was deze begrootlng vastgesteld op 3 829.250—, terwül voor 1934 geraamd wordt 3 632933 alsoo minder 206.326.—. Ter toellchtaig van de wüziglngen deelt de Minister o.m. het volgende mede: Op de be groeting wordt geen enkele verhooglng aange vraagd. De voornaamste verminderingen zün de toepassing der reeds vastgestelde korting op salaris, benevens vermindering en vervallen van wachtgelden; algemeene inkrimping der u.tga- ven voor materieele behoeften; wüziging in de diplomatieke vertegenwoordiging te Ankara; inkrimping van het tolken personeel in China; inkrimping der uitgaven voor verplaatsing enz. van diplomatieke ambtenaren; verdere be. snoeling van alle dienstultgaven van diploma tieke en consulaire posten. De troonrede brengt ditmaal geen groote verrassingen. Zü geeft de lüne» aan voor den verderen uitbouw van ons crlsis-defen- sie-stelsel, dat ons moet beschermen tegen verdere ..grondige verwarring" van onze volkswelvaart, en ons moet steunen in het proces van aanpassing aan verschuivin gen „die in menig ojbicht een blüvend ka rakter schünen te dragen. De flnancleele paaragraaaf is wellicht de belangrükste uit de troonrede. De regee ring ziet het fundamenteele belang van evenwicht tusschen de Inkomsten en uit gaven van. den Staat terecht als het vraagstuk dat in de eerste* plaats verder ingrüpen elscht. Verstoord evenwicht moet de staatshuishouding vla steeds ver dere lasten, muntverzwakking, kapitaals- vlucht, enz. ook het bedrüfsleven, op den duur noodlottig worden. Posterijen De afdeeling Posterüen onder gaat in ernstige mate den invloed van dezen ongunstlgen tüd, hetgeen vooral aan den dag treedt in de raming van de frankeeropbren- sten. Deze werden voor 1933 nog geraamd op f 37.177 000, doch kunnen voor 1934 niet hooger gesteld worden dan op f 35.660.000, derhalve Iers start „De Waterberg." Excelsior nam thans de derde plaats in met een totaaltüd van 3.10.30. De Bataaf had 3.10.17 noodig. Beide ploegen telden echter eeni ge uitvallers. Tüdens dit gedeelte van den wedstrüd vonden de verschillende ongevallen plaats, waarvan één den traglschen dood van L. P. Kooyman uit Den Haag tengevolge had. Zün clubgenooten. die. daar Kooyman achter was geraakt, van zün noodlottigen val niet op de hoogte waren, pas seerden nog welgemoed voor de tweede maal de contróle te Arnhem. Toen hen onderweg de ongelukstüding bereikte, staakten de nog in den strijd zünde „Voorwaarts”-renners hun rit. Ook Spruyt Blokker, die met de E. N. R. K. W. R. V. „Amsterdam" meereed - werd door een val uitgeschakeld. In de deerde ronde liepen de Sparta-renners steeds meer op de andere ploegen uit. Nog geruimen tüd bleef het zestal, gevormd door v. d. Valk. J. Pootjes. M. Leydekkers. H. d. Meer. C. Bronger en A. Ammerlaan büëen. Met 4 man gingen de blauw-wttte Hagenaars In een stevig tempo op Arnhem af. Na 4 uur 43 mln. 25 sec. gingen de Spartanen onder luid 'gejuich over de eindstreep. Excelsior, dat reeds slechts met 3 man aan de laatste ronde begon raakte weldra haar derden mam kwijt, zoodat de Amsterdammers den strijd moesten staken. Daaraan dankte „De Bataaf” het. dat zü op de tweede plaats belandde. Sparta had dus een voorsprong van niet minder dan 13 minuten. „De Germaan” uit Amsterdam bezette met 4.58.06 de derde plaats. De verdere uitslagen waren: 4. Tllburgia 5.01.01; 5. Het Zulden-Ttlburg 5 0325 6. Olymnla-A'dam 5.03.36; 7. Ulysses- Amsterdam 5.05.44; 8. De Adelaar-Apeldoom 5.09.49 9. D. T. B.-Zaandam 5.22.07; 10. Racing Club Rotterdam 5.22.37; 11. A. W.C Voorwaarts- Arnhem 5.33.33: 12. Olympia-Waqeningen 52721: 13. E. N. R. K. W. V.-A'dam 5.3921. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: De noodzakelükheid tot bezuiniging in ver band met de tüdsomstandlsheden noopte voor den dienst 1932 het artikel ..Büzondere Vrtj- willige Landstorm” te verminderen met 27200.Deze vermindering werd voor den dienst 1933 gehandhaafd. De voor 1932 en 1933 toegestane bedragen zün echter onvoldoende om de noodlge uitgaven te doen, als gevolg van het feit, dat het Instituut in de laatste Jaren steeds in sterkte toeneemt. In verband hier mede wordt voorgesteld het artikel weder op het voor den dienst 1931 toegestaan en aan- vankelijk voor 1932 geraamd bedrag van 392 343.te brengen. Ondanks de tijdelijke salarlskortlng moest het totaal-cüf«r voor de personeelsuitgaven bü het Rükskrankzinnlgengesticht te Woensel worden verhoogd met f 11.697 zulks wegens periodieke verhoogingen en uitbreiding met ten minste 14 leerling-verplegenden. Het laatste was noodig, omdat gerekend moest worden op stüging van het aantal pa tiënten. Voor 1933 was gerekend op 950 patiën ten; voor 1934 valt te rekenen op een aantal van’ 1040, daar de verpleegruimte tot voor kort ingenomen door psychopathen, thana weder met ki ankzinnigen kan worden bezet. Onder den titel .Donkere vooruitzichten” be gint „Het Volk” met de mededeeling. dat het niet anders zou kunnen, of de Troonrede moest zich büna uitsluitend bezig de crisisomstandigheden en zwarigheden. Dan haast de mede te deelen dat er meer dan één punt is, waarop „de steller van dit document het ac cent anders legt dan door ons wenschelük wordt geacht”: Voor de diverse universitelten worden aan- zienlük lagere bedragen aangevraagd (ƒ409 782 voor de Rüksuniversitelt te Leiden, 250.815 voor die te Utrecht, 133907 voor die te Gro ningen en 179.025 voor de Technische Hoo- geschool) Met voorzichtigheid zegt de Minister hooger onderwijs te willen hervormen. Hiertoe zullen nadere voorstellen warden gedaan. De reeds opgenomen bezuiniging van ruim 1 mil- lioen is slechts voorlooplg. Bü het middelbaar onderwijs worden de subsidies verlaagd evenals de koeten der eind examens. In de bedoeling van den Minister ligt de opheffing van een afzonderlüke bewaarschool- inspectle. De bezwaren die in sommige gemeenten bestaan tegen de opheffing van kleine openbare schooltjes om de koeten ver bonden aan het vervoer der kinderen verder gelegen scholen, wil de Minister onder vangen door tegemoetkoming van bet Rük in de gelijke gevallen. Verlaging van de L. O.- kosten wordt eveneens bereikt door de daling van het aantal leerlingen tengevolge van de verhooglng van den toelatlngsleeftüd en door de opheffing van een aantal kleine openbare schooltjes.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 9