ONS BLAD Het Duitschland van Hitler Waar der Lubbe terecht staat van Het „oordeel” te Londen Het nieuws van heden NA TIONAAL-SOCIAL1SME OP STRAAT MONUMENTAAL GEBOUW NAAR VOLKOMEN RIJKS- EENHEID? DE BAROMETER De moeilijkheden te Weenen Afpersingsterreur in Amerika JOH. LAU WERS PAYGLOP 3 ALKMAAR en Fotopapieren VEREEN1GDE KATHOLIEKE PERS HET GERECHTSHOF TE LEIPZIG Van en over de kunst van groeten wereld betaald” Wat er tegen te doen? o o DIT NUMMER BESTAAT UIT Historisch overzicht TIEN BLADZIJDEN V erdeeling van het land in gouwen Starhemberg contra Winkler het De Rijksdagbrand Tornado in Zuid-Servië Oogst grootendeels vernield Arbeidsconflicten in de V.S. Meer dan 50.000 arbeider» et aken HET OPPERSTE RIJKSGERECHTSHOF TE LEIPZIG Films Annie Besant overleden Op 86-jarigen leeftyd Priesters naar Siberië verbannen r 305 zegezangen en smarte- kreten Samenstelling van het rechterlijk college Vier beklaagden onschuldig ver klaard. Vermoedens tegen Nat.-Soc. leiders Zij, die zich legen I October op ons blad abonneeren, ontvan gen de tol dien datum verschij nende nummers gratis. De zaal van het door Hoffmann en Dybwad gebouwde, monu mentale Rijksgerechtshof te Leipzig, waarin het proces Van der Lubbe wordt behandeld ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 c. p. regel; idem op peg één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 „Jaarlijks wordt qngeveer 10 mil liard dollar aan de onder- Binnen deze muren zal het proces inzake den brand in het Berlyn de immense stad, met haar geloovigen en ongeloovigen, Ryksdaggebouw wor den gevoerd Dr. Bumke, president van Ri jksgerechtshof N00RD-H0LLANDSCH DAGBLAD IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHII JULES SAUERWEIN (Nadruk verboden) t benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer. u Dr. 4- I van een WASHINGTON. 20 Sept. (Reuter) Presi dent Roosevelt heeft Walton Moore, oud-lid van het Congres, benoemd tot opvolger van prof. Moley. als adviseur van het ministerie van bul- tenlandsche zaken. Nederlandsche graancentrale opgericht. Schrijven van Minister vhn Schalk inzake het Uniform verbod aan de proeureurs-generaal b(j de gerechtshoven. Ceding de 37 gouwen zal i de steden waarin de De z|jn stand op Donderdag uur VJS.: 7M Vorige stand: 7M WEENEN. 20 Sept. (Reuter) Dr. Dollfuss heeft besloten om een wijziging te brengen in zijn kabinet, welke reeds binnen enkele uren kan worden aangekondlgd. Dollfuss wil een kabinet van persoonlijkheden vormen, terwijl hij zelf de geheele uitvoerende macht in handen zou willen nemen. Hieruit meent men te kunnen besluiten, dat de minis ter can Veiligheid, dr. Fey, zal aftreden. Wanneer ik hrt café verlaat, ontmoet ik een eigenaardig heerschap. Hjj is in het bruin ge kleed en draagt een groot bord op zijn buik: De meest nabije bomvrije schuilplaats bevindt WEENEN. 20 Sept. (V. D.) Te Kapfenberg in Stiermarken zijn drie personen gearresteerd, o.w. de vice-burgemeester, onder de beschuldi ging, het vertrek van nat.-socialisten naar Duitschland te hebben begunstigd. Te Klagen furt Is een helsche machine ontploft, waarbij geen ongelukken voorkwamen. LEIPZIG, 20 Sept. (VB.). De vierde Straf- senaat van het Rljksgerechtshof, die de zaak zal behandelen tegen de stichters van den brand in den Rijksdag, is als volgt samengesteld: Voorzitter: senaatspresident dr. Buenger; assessoren: Coenders, dr. Froehlich, dr. Lersch en dr. Rusch; plaatsvervangend rechter: dr. Poll. Rapporteur dr. Rusch. Als deskundigen zijn ultgenoodlgd prof. E. Josse, Ir Wormer en ..brand '-dlrecteur Wagner uit Berlijn en dr. Wilhelm Schatz uit Halle aan de Saaie. In opdracht van Oberrelchsanwalt dr. Wer ner, die bU de behandeling van bet proces in- dlen noodlg persoonlijk aanwezig zal zjjn, zal dr. Parlslus, die ook in opdracht van dr. Wer ner de dagvaarding heeft opgesteld, het O. M. vertegenwoordigen. Demonstratieve vergadering den in Den Haag. Stakingen in Amerika; Walton Moore opvolger van Prof. Moley. Te Londen geboren, huwde zij op 20-jarlgen leeftijd met den Angllcaanschen geestelijke Frank Besant. Zes jaar later scheidde zij. Ach tereenvolgens werd zij daarop Ud van de En- gelsche vrijdenkersbeweglng en van de socia listische Fabyan-Soclety, om zich tenslotte aan In de hal van het zelfde hotel. Iemand klopt tnjj op den schouder. Wanneer ik mij omdraai, sta ik tegenover een Prins, wien ik eens een bezoek bracht op zijn kasteel In het Zuiden van Duitschland. Hij draagt een uniform welke herinnert aan het keizerlijke leger. Een roode band met de zwarte Swastika siert zijn arm. „Wel." zegt hij, „dat is nog eens een schouw spel. niet waar? En vergeet nu vooral niet Ji Frankrijk te zeggen, dat dit niet tegen u ge richt Is. Ik ben vijf-en-zestlg en zooals u ziet ben Ik lid geworden. Die „Führer." dat Is me een man! U zult hem wel eens zien. Ik hao hem al lang eens willen spreken, maar hij heeit het té druk om mij te ontvangen." Ik zie hem met verbazing aan. Ik weet dat deze man zich zelfs boven de Hohenzollern vei - heven gevctlt en het zeker beneden zijn waar digheid geacht zou hebben Wilhelm II twee malen om een audiëntie te verzoeken. zich in de Potsdammerstrasse nummer zooveel. En aan eiken boom hangt een aanplakbiljet: „Bescherm u-zelven en de eigendommen die u zich met noesten arbeid verworven hebt tegen brandbommen. Laat u voorlichten omtrent de te nemen maatregelen en help ons schuilplaat sen bouwen”. In gedachten verzonken keer ik naar mijn hotel terug. Boven de Immense stad staat de volle maan en doet haar vreemd licht stralen over geloovlgen en ongeloovlgen. over zegezan gen en smartekreten. MADRAS. 20 Sept. (Reuter) Voor haar over lijden heeft dr. Annie Besant verklaard, dat zij In volgende Incarnatie als een eenvoudig Hin doe zal terugkeeren op deze wereld en deze van het ongeloof zal verlossen. MOSKOU. 20 Sept. (V. D.) Te Kamenes- Podolsk zjjn zes katholieke priesters, wegens actieve deelneming aan den strijd tegen de god- loozenbeweging. gearresteerd. Zij zullen naar Siberië worden verbannen. langrijke rechtsinstantie aan, met haar betee kenis en waardigheid overeenstemmende, ruim ten. Een prijsvraag, waarbij vijf prijzen van 8000 tot 2000 mark werden uitgeloofd, riep de architecten en kunstenaars In Duitschland jp lot een edelen wedstrijd. Uit de 119 binnenge komen ontwerpen kreeg dat van Ludwig Hoff mann en Peter Dybwad „wegens zuiverheid en eenvoudigheid van oplossing", den eersten prijs Hoffmann, die zich op een reis In Italië bevond hie'd de beslissing eerst voor een grapje van collega’s, r.oodlgde daarna echter In zijn vreug de den postdirecteur, die het met de geluk- wensch-telegrammen ontzaglijk druk had en de Itallaansche officieren van het kleine plaatsje, tot een schitterend feest uit De bouwtijd werd op zeven jaar, de kosten op 5.902.000 mark berekend. De architecten begonnen ï.un arbeid in Mei 1887. den 31sten October 1888 werd de eerste steen van het nieuwe geoouw gelegd. De feestelijkheden ston den in het teeken der drie hamerslagen: ..Een rijk een recht een rechter!" Staatsminis ter von Böttlcher vatte, als vertegenwoordiger van Bismarck de toekomstwenschen samen met de woorden: „Eensgezind blijven naar bulten, eensgezind worden naar binnen!" De feestelijke legging van dep laatsten steen had plaats m aanwezigheid van keizer Wilhelm II en den konlng van Saksen op 29 October 1895. In het monumentale gebouw met het royale voorplein en het ruime bordes komt de be zoeker bij het binnentreden onmiddellijk onder den indruk van de machtige koepelhal met haar galerijen, haar wandelgangen en zuilen. Be neden vindt men bovendien de groote verhan- delings- en raadzaal. Zoowel deze vertrekken sn ruimten als de zittingszalen op de eerste verdieping en de ontvangvertrekken van den president van het Rljksgerechtshof. bevatten waardevolle stukken van kunstzlnnigen aard. Het Rijk, de stad Leipzig en de bouwers heb ben alles gedaan om het Rijksgerecht een waar dig tehuis te verschaffen. De eerste president van het Rljksgerechtshof was de bekende politicus en jurist Martin Eduard voa Slmson. die vanaf de oprichting *ot 1891 dit opjierste Dultsche rechtscollege leid de. H?t Rijksgerecht had In den Keizertijd zooals onder normale en politiek-vredige om standigheden in de meeste staten het geval u zijn hoofdbeteekenls als laatste en hoogste Instantie in alle civiele en strafprocedures Eerst het Rijk van 1918 heeft dit gerechtshof nog afzonderlijk de ..misdaden tegen den staat” ter behandeling toegewezen. Ten opzichte van deze gevallen Is dit Gerechtshof de eerste en eenlge Instantie, die te berechten heeft. Tegen zijn vonnis is geen beroep moge lijkook kan er geen revisie van plaats vinden. Statlon Neurenberg. De trein kan elk oogen- blik vertrekken. Een reiziger van aristocratisch voorkomen staat op de treeplank van eeu ^sleeping-car”. Een hotel-portier geeft hem zijn koffers. Hij krjjgt een fooitje. Vroeger zou de man nederig gebogen en zijn pet afgezet hebben. Hfl sou den reiziger zijn naam en al zijn titels gedoemd hebben n hem onderdanig een goede reis heb ben toegewenscht. Thahs springt hij In de houding, slaat zijn hakken tegen elkaar, zwaait zijn rechter arm omhoog en roept: „Heil Hit ler.” De reiziger weet in zijn moeilijke posi’ie niet beter dan het zelfde maar te doen. Van hoog tot laag, op jdle sporten van de sociale ladder kent men slechts één manier van groe ten. Men geioove niet dat het een kleinigheid is te groeten onder het nationaal-socialistisch be wind. De vlaggen zijn niet te tellen. In eiken kleinen stoet worden er dozijnen meegedragen. Kan de voorbijganger stil blijven staan op het trottoir, dan is het een kwestie van een paai seconden, een minuut. Dwingen hem echter zyn bezigheden om op te schieten en naast den stoet te blijven loopen, dan wordt de sltuanë werkelijk trltiek. Men ziet buikige oude heeren en ook bejs arde vrouwen die achterover moe ten loopen om hun rechter arm gestrekt om hoog te kunnen houden. Wee dengene die te gen deze regelen zondigt of een sigaret in zyn mond houdtAanhoudend ziet men hoe een jonge kerel even uit den stoet treedt en zon der bedenken een of anderen overtreder op een stevigen draai om zijn ooren onthaalt. Dit gaat allemaal heel rustig, zonder opzien te ba ren en zonder dat er een woord bij gesproken wordt. Het lijkt een kleine, nu Ja, wel onplel- derlge. maar onvermijdelijke formaliteit. Is de schuldige voorbijganger een Dultscher, dan ge beurt er verder niets. Is hij een buitenlander, dan loopt hij naar zijn gezant en smaakt ten minste het genoegen dat er over zijn geval een vel papier wordt volgeschreven. In de antichambres der Ministers trof men vroeger kamerbewaarders aan die oud waren, plechtig en ernstig. Tegenwoordig vindt men er jonge nationaal-soclalisten, gemoedeliJk en geestdriftig. En spraakzaam ook! Het liefst praten zij over de politiek. Gisteren, In het Mi nisterie van Binnenlandsche Zaken, kwam er een, na mijn naam op mijn kaartje gelezen te hebben, met een onberlspeiyken Hitler-groet op mjj af: «Het was niet allemaal even vriendelijk wat u over Duitschland geschreven heeft, maar thans hebben we een nieuw 'Duitschland. De jonge menschen regeeren er en u zult zien hoe dat gaat. De „Führer” en de jonge menschen!. En zegt u eens, gelooft u ook niet dat wij heel goed tot overeenstemming zouden kunnen ko men met Flankrijk? Waarom kunnen de jonge menschen van beide kanten niet eens samen kennen en rustig praten zonder de oude bon ten? Zonder de diplomaten, zonder de gene raals, zonder de oude ambtenaren? Waarom altijd raad gevraagd aan hen die den oorlog gevoed hebben en die hem den volgenden keer niet meer zouden hoeven voeren? Het is toch veel beter om den raad in te roepen van hen die een volgenden keer naar het front zou den moeten gaan? De „Führer” heeft een he kel aan oude menschen. Moet u eens hooren. een paar dagen geleden wilde dr. 8... hem ‘be slist spreken. En wat antwoordde hij? „Hij is me te oud." U moet eens naar den schouw burg gaan, meneer, wanneer „In den Hemel van Europa” gespeeld wordt. Het is de ge schiedenis van een jongen Franschen journa list. die als een broeder ontvangen werd -n het kamp der Dultsche vliegeniers.” Op dit opgenblik kwam er een hooge amb tenaar uit zjjn bureau en zijn verschijning maakte een ontijdig einde aan dezen stroom van welsprekendheid. „Heil Hitler.” Het wordt gezegd zooals men vroeger „Goeden dag,” of liever: zooals men vroeger „Grüss Gott” zelde. Dit Is de verkla ring welke een ambtenaar mij gaf. Ik liet hem den groet telkens herhalen en dwong hem zoo voortdurend den naam Hitler uit te spreken. Toch eindigde hij niet met den naam zinloos, klankloos te herhalen. Het ging met hem ais met den geloovige die zegt: „God moge u bü- staan.” Wanneer hij deze woorden gebruikt da-n legt hij er heel zijn ziel In. Alleen in den mond van den onverschillige wordt deze zege wensen een leege formule. ..Hell Hitler”. De kellner zegt het. de telefoniste, de controleur, NEW YORK. 20 Sept. (Reuter) In het ge heel staken thans meer dan 50.000 arbeiders In de verschillende bedrijven. Niet alleen te New York is de toestand zoo onrustbarend, ook uit verschillende andere steden komen berichten van staking en arbeidsconflicten. Te New York staken o.a. 15.000 georganiseer de huisschilders. Zij elschen de vjjfdaagsche werkweek met zesurigen werkdag en verhooging van loon. MADRAS, 20 Sept. (Reuter). De bekende theosofe dr. Annie Besant is heden op 86-jarl- gen leeftijd overleden. MUENCHEN, 20 Sept. (V. D.) Op een vergadering te Bayreuth heeft de Beiersche Minister van Onderwijs Tschamm. volgens de „Völklsche Beobachter” mededeellngen gedaan van zeer groote betert mi» en ojb. verklaard, dat drie dingen ook bulten Bayreuth en om* streken van beteekenis itjn. Ten eerste de con- stateerlng. dat volgen* den wil van den leider in de toekomst in Duitschland geen landen, geen landgrenzen en geen stamgrenzen meer zullen bestaan, maar dat eenheid van t Rijk in zijn staatkundige gele betreffen, waardoor dus gouwleldlngen zijn gevestigd, zooals Bayreuth, In de toekomst de beteekenis zullen hebben van regeertngszetel. Voorts deelde de Minister mede, dat In de Beiersche wouden ter leniging van de werk loosheid en den nood der grensbewoners een industrie zal wqrden gevestigd, welke volgens het procédé van Bergius uit de bootnen de productie van veevoeder mogelijk zal maken. te sluiten bij de door mevrouw Blavatsky ge stichte theosophlsche vereenigjng. In Krishnamurti zag zjj den nieuwen we- reldleeraar; meerdere malen vertoefde zij met hem In het Sterkamp te Ommen. Ook op politiek gebied is Annie Besant werk zaam geweest. Zelfs was zij destijds presidente van de Indische Congrespartij, welke autonomie voor Brltsch-Indlë eischt. Ook kwam zij op voor sociale verbeteringen In Brltsch-Indlë. Een belangrijke rol sjjeelde zij In de Co- maconnerle, welke ook vrouwen onder haar le den telt. In Brltsch-Indlë bestaan verschillende theosofische scholen, welke door Annie Besant zijn gesticht. haar redenaarstalent heeft zij duizenden weten te boeien. WEENEN, 20 Sept. Het „Oesterreichlsches Abendblatt” publiceert een oproep van prins Starhemberg aan de „kameraden In de Helmat- schutz”, In verband met de afwijzende houding van vice-kanseller Winkler tegen Starhemberg* plannen, om Oostenrijk tot een fascistische staat te maken. De poging om het oude corrup- tie-systeem weer in te voeren zoo heet het in den oproep moet door de Helmatschutz zoo beslist mogelijk worden bestreden. Dr. Dollfuss zou op het oogenbllk trachten door besprekingen een overeenstemming tus- schen Winkler en Starhemberg te bewerkstel ligen. Avond. Een café-terras In het Westen Berlijn. Een groote maan straalt tegen heldere lucht. In het café zie ik, een beetje achteraf, tw.ee Joden zitten die Ik ken. Ik ga aan hun tafeltje zitten. Ze hebben, zooals dat Joden eigen is. aan geestdriftigheid niet Inge boet, al zjjn de tijden slecht. „Galgenhumor" heet dat hier. En heeft Rivarol niet gezegd: „Geestigheid is waardigheid”? „Heeft u het laatste nieuws al gehoord.” zegt de een: „uit Palestina? Er zijn vijfhonderd Joden uitgewezen, omdat bewezen kon wor den dat ze een Arische grootmoeder hadden.' „En kent i* dien mooien brief van dien Jodenjongen aan zijn vader en moeder in New- York? „Hier gaat alles uitstekend en wij ma ken het best. Oom Isodoor was het daarmee niet eens en wij hebben hem gisteren begra ven." Ik kijk eens om mij heen en stel vast dat de twee tegenover mij niet de eenlge vertegen woordigers van hun ras zjjn in dit café. Aan een tafeltje naast ons zit een dame die een sigaret rookt. „Hier, in Berlijn, kan ik nu en dan wel eens een sigaret aansteken," vertelt zij. „Maar niet ver van hier, In Brandenburg, kwam er eer gisteren plots een jonge man naar mij toe en gaf mij dit papier.” Uit haar taschje haalt zij Iets dat op het eer ste gezicht aan een briefkaart denken doet, en ik lees het volgende: „Een Dultsche vrouw rookt niet. Schaamt zich niet dat de Hitler-jeugd u daaraan her inneren moet?” Een poosje later zie ik een Jonge vrouw wier hoofd als het ware gekroond wordt door een weelde van goudblonde haren, ijverig bezig Tn*t de ontcijfering van een Fransche krant. Ik haal er ook een uit mijn zak ap een gesprek begint ^1 spoedig. „Verschrikkelijk," zegt ze. „Ik ben getrouwd met een Jood. Hij Werkte op een bank en moest vertrekken. Eerst ben ik met hem meegegaan naar Parijs waar wü in 'n klein hotelletje woon den aan het Faubourg Montmartre. Hier hadden we een appartement van acht kamers aan den KurfürstendammToen wjj geen geld genoeg meer hadden voor ons tweëen, zeide hij. dat Ik maar weer naar Berlijn moest gaan en zien hoe ik mij redde. Kijk, hier Is zijn laatste brief”. Zij haalt een verfrommeld vel papier te voor schijn en wijst mij de regels aan die ik lezen moet. „Ik doe mijn uiterste best om Fransch te lee- ren en raad Je aan het zelfde te doen. Het is ontzettend moeilijk om In Parijs werk te vin den. Ik heb uitgerekend dat Ik met mijn drie duizend Marken toekom tot 15 December.” Er vloeien tranen langs haar mooi gezichtje. een iedereen. De menschen ontmoeten elkaar op straat: „Mooi weer vandaag! Hell Hitler! Loopen we een eindje op?” En degene die niet meer weet hoe hij zich moet houden. Is zie vreemdeling. Het staat zoo slap en zoo aftaxidsch om zijn hoed af te ne men voor iemand die zijn hakken tegen elkaar klettert en zijn arm opzwaait om u te be groeten. LONDEN. 20 Sept. (Reuter) De Internationa le enquéte-commissle naar de brandstichting In den Rijksdag Is tot de conclusie gekomen, dat vier aangeklaagden onschuldig zijn. Ten aanzien van beklaagde Van der Lubbe kwam de commissie tot de conclusie dat hij geen lid doch een tegenstander van de com munistische partij was. Geen enkel verband kon voorts worden vast gesteld tusschen de communistische partij en den brand in den Rjjksdt.g De beklaagden Torgler. Dlmitroff. Popoff en Tanneff moeten beschouwd worden niet alleen als onschuldig aan hetgeen 'hun ten laste gelegd wordt, doch bovendien als noch direct noch indirect lets met de brandstichting te maken hebbende Er bestaan volgens de commissie ernstige redenen om te vermoeden dat de brand in den Rijksdag gesticht is door of namens leidende jxrsonen van de nat. soc. partij. De verklarin gen der getuigen hebben uitgewezen dat Van der Lubbe den brand niet alleen kan hebben aangestoken, dat de brandstichting groote voordeelen aan de nat soc partij heeft be zorgd en dat het zeer waarschijnlijk is dat de brandstichters gebruik hebben gemaakt van de ondergrondsche gang van net Rijks dagge bouw naar de woning van Goering. -j—en 6en Maart 1877 legde Bismarck den 1 nieuwen Rijksdag een wetsontwerp voor ..Het Rljksgerechtshof zetelt te Leipzig!” De voorafgegane stemming op 28 Februari nad acht en twintig stemmen voor Berlijn, dertig voor Leipzig opgeleverd. Een kwestie van groo te beteekenis was beslist. Het nieuwe hoogste gerechtshof van het Vereenlgde Rijk zou zete len In het hart van Duitschland, in Leipzig. Het Rljksgerechtshof werd den laten October 1879, in de aula der Universltelt te Leipzig fees telijk geopend. Nog ontbrak het de nieuwe, oe- Hoe ia onder Hitler’* Bewind het leven van allen dag? Hoe doen, spreken, denken de menschen? Neemt men het Nationaal-Socialis- me waar in het straatbeeld? Staat het alleen maar in de kranten dat er veel veranderd ia, of ziet, hoort, voelt men die veranderingen? Sauerwein wiens derde artikel over het nieuwe Duitschland wjj hier afdrukken, heeft zich deze vragen gesteld en doet kond van zijn ervaringen. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar f 2.85 geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem 'WASHINGTON, 20 Sept. (Reuter). Volgens een statistiek van senator Copeland, voorzitter van de senaats-commisste Inzake ..racketee ring” wordt een vierde van eiken dollar In de Vereenlgde Staten betaald aan afpersers. Jaar lijks wordt ongeveer 10.000.000.000 dollar of 14 van het inkomen aan de onderwereld betaald. Dit euvel Is thans zoo groot, dat In alle Ame- rikaansche huishoudens merkbaar Is door - de verhoogde prijzen van de verschillende levens- benoodlgdheden. Copeland verhaalde van een vriend, die een kantoorgebouw bezit op de Flfth-Avenue Kort geleden liet deze den gevel verbouwen. Eenige dagen later vervoegde zich een man bij hem, die vroeg of hij zich niet wilde aansluiten bij een beschermlngsvereeniglng. hetgeen hl) wei gerde. Den volgenden dag waren alle ruiten ge broken. De eigenaar was verzekerd en de Ver zekeringsmaatschappij herstelde de schade Den volgenden dag waren de ruiten evenwel opnieuw gebroken, welke schade de verzekering echter niet wenschte te betalen. Nu moet hij een we- kelijksche bijdrage aan de onderwereld stor ten. Hotel-eigenaars worden gedwongen zekere wasscherljen te gebruiken, Indien zij niet willen, dat hun linnengoed vernield wordt. De was- •scherijen moeten echter weer hun materiaal bij bepaalde personen koopen, anders wordt bij hen het linnengoed vernield. Senator Copeland stelt thans voor om in elke wet van de NH.A (de herstelbeweging) een clausule op te nemen, waarbij verboden wordt bijdragen te geven aan de onderwereld. -W T eurenberg. Een gang in het hotel. Een 1^ oude vrouw wrijft den vloer. Zij groet mij met een krachtig „Guten Morgen". En zjj houdt op te wrijven. Ik zie dat zij praten wil. „Jammer," zegt ze, „dat men thuis moet blijven. Op zoo'n dag! Ach, wanneer alle lan den een Hitler hadden, dan was de vrede In de wereld verzekerd.” Zij glimlacht. En dan wrijft zij weer den vloer. BELGRADO, 20 Sept. (Reuter). Door de tor nado, die het zuidelijk deel van Servië heeft geteisterd, is zeer groote schade aangericht. Twee personen werden gedood. oogst is grootendeels vernield, boomen ontworteld, telefoon- en telegraafpalen omvergeworpen en daken van hulzen afge rukt. Door een geweldige hagelbu> na de tornado werden duizenden vensterruiten vernield. Te Skopije werden de minarets van ver scheidene moskeeën ernstig beschadigd. Het Londemche „oordeel" over den RUkadag- brand. Vier beklaagden onschuldig verklaard. Het RUkedagbrandproeo*. Samenstelling van het rechterlijk college. De afpersingsterreur In Amerika. „Jaarlijks 18 milliard naar de onderwereld." De sweetvlieger Nijenhof maakt met sijn ..sleeper" een vlot verleopen noodlanding. Dr. I. H. J. Vos ie tot reeden wethouder van Amsterdam gekozen. iUllllllf/fj

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 1