Het Duitschland van Nooden van den middenstand Hitler I K IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIII 1> p troe mai der ven brat op i Het staa zijn zijn zich vrat zijn hert Eng held geht TWEEDE KAMER BIJEEN NA TIONAAL-SOCIAUSME H OP STRAAT STEEDS MEER LASTEN A EERSTE TRIP I I 1 DONDERDAG 21 SEPTEMBER - Taak van parlement HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW D Van en over de kunst Najaarsvergadering te Alkmaar van groeten Nederland-Curacao Driehonderd jaar kolonisatie ONTSLAG BIJ BRUIJNZEEL ZIEKE VARKENS GESLACHT Fl. 135.000.uitgedeeld HOCKEY Nederland-Amerika Het „Wilhelmus” aangeheven Het cadeaustelsel Resolutie Hofbericht Als dit stelsel faalt Ingrijpende maat regelen geëischt Demonstratievergadering van den Kon. Ned. Middenstandsbond in Den Haag WELDADIGHEIDS- POSTZEGELS Het wachtwoord van den voorzit ter luidtZaakkundige bon digheid bondige zake lijkheid” I I i Eervolle 01 nederlaag van onze d ames-hockeyploeg zegezangen en smarte- kreten Berlijn de immense stad, met haar geloovigen en ongeloovigen, W inkelsluiting Ni over Militaire belangen-vereeniging JV1 SAUERWEIN (Nadruk verboden) in. 11.131 M f 38-34131 88.900 55 van In totaal recht moet Eischen en tot een half uur de volgende den van den voor De Litausche gezant te Berlijn, dr. Jurgis Saulys, en de bekende zangeres Mafalda Salvatini zijn in het huwelijk getreden. maar dat de raak quaestle was op 1. Naar we vernemen, zijn bij Bruynzeel’s Deu- renfabrlek te Zaandam vijftig arbeiders ont slagen. tengevolge van een vermindering van werkzaamheden. De beer JO6. TEN BERG, van Utrecht, sprak hierna over beteugeling van bet cadeaustelsel, verklarende, dat, als aan dit stelsel geen eind gomt, vele bedrijven ten gronde sullen gaan. (Langdurige bijval.) Reeds tien Jaar lang bestudeert men het cadeaustelsel. In den loop dier jaren heeft minister Slotemaker de Bruine een commissie Ingesteld, die uitsprak, dat een wettelüke rege ling noodzakelljk was. Minister Verschuur sel later, dat haar onderzoek goed was geschied. tg was. De wraakt. Het delnistelsel heeft ft bleek, dat fa- De vergaderden waren van hun stoelen op gestaan. Toen zette de muziek het Wilhelmus in, dat de menigte geestdriftig meezong. Het slot was. dat de resolutie werd aangeno men met de door de vergadering gewenachte verandering. Ma vertn drlet. vinge Jk plicht gevor nore nog r die 1 aan re vol' .Ml zich, moor, ook” houdt durve in vi Zt ,.on< niet W de Eng woo nen. ?e% bü date Ged de 1 ver» Engi aan kwa Noo: Non er Hast een Alles aims mac behc vort Wills oven ver» ren linie W: oven ook aans H)k aan belet vertr derb g:nn_ Enge verot sing oorsj linge daan open: maar in ui In steld provl strek huize brant men ratte verde fami niet kwijn held vervU Üzere stelse in le en dt weer en r plichi spror onde de vi AU verh< opval politi past alleei ook verm Ange mode Fran Avond. Een café-terras in het Westen van Berlijn. Een groote maan straalt tegen een heldere lucht. In het café zie ik, een beetje achteraf, twee Joden zitten die Ik ken. Ik ga aan hun tafeltje Mtten. Ze hebben, aooals dat f Met ingang van 1 October 1933 is aan Jonk- vrouwe E. Baronesse van Hardenbroek op haar verzoek eervol ontslag verleend als hofdame van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Ju liana der Nederlanden. De minister van Defensie heeft voorlooptg*als militaire belangenvereeniging toegelaten de Ver eeniging van Hoofdopdchten en Opzichters van Fortificatiën Geachte medeleden: Nu mij opnieuw door Hare Majesteit de Ko ningin op Uwe door mij zeer gewaardeerde voor dracht het Voorzitterschap der Kamer werd opgedragen, past mij allereerst een woord van dank voor het in mij gestelde vertrouwen. Voor hem. wien het voorrecht te beurt valt Uwe beraadslagingen te leiden. Is op dit oogen- blik zelfbeperking meer dan ooit plicht, e Slechts over den vorm, waarin. over de wijze, waarop de Kamer haar werk zal verrichten, moge Ik een woord tot U spreken. De vertrouwenscrisis, die de wereld teistert, heeft ook het parlementaire stelsel niet onver let gelaten. De schade aan dat stelsel toegebracht, kan slechts warden hersteld, wanneer de parlemen ten het bewijs leveren, dat met hunne mede werking het algemeen belang naar den elsch van dezen zwaren tijd kan worden gediend Noodig is. dat aUes worde vermeden, waar door wetgrvende en uitvoerende macht In hare taak worden belemmerd. De K_mer moge door daden bewijzen, dat z*j de plaats haar in ons staatsbestel toegedacht, op waardige wijze weet in te nemen. Zaakkundige bondigheid bondige zakelijk heid. sb ook In de komende maanden ons wachtwoord. Met den wensch dat Gods zegen onzen ar beid vergeselle. aanvaard ik uw voorzitterschap Wanneer Ik het café verlaat, ontmoet Ik een eigenaardig heerschap. HU Is in het bruin ge kleed en draagt een groot bord op zün bulk: De meest nabije bomvrije schuilplaats bevindt zich In de Potadammerstrasee nummer zooveel. En aan eiken boom hangt een aanplakbiljet: ..Bescherm u-zelven en de eigendommen die u zich met noesten arbeid verworven hebt tegen brandbommen. Laat u voorlichten omtrent de te nemen maatregelen en help ons schuilplaat sen bouwen”. In gedachten verzonken keer Ik naar mijn hotel terug. Boven de immense stad staat de voUe maan en doet haar vreemd licht stralen over geloovlgen en ongeloovlgen. over zegezan gen en smartekreten. Wb zijn ontevreden ook over de poUtleke partijen, waarop de vorige regeeringen steun den. Als men prijs stelt op de waarde van het In de antichambres der Ministers trof vroeger kamerbewaarders aan die oud w plechtig en ernstig. Tegenwoordig vindt men er Jonge natlonaal-soclallsten, gemoedelük en geestdriftig. En spraakzaam ook! Het liefst praten zü over de politiek. Gisteren, In het Mi nisterie vau Binnenlandsche Zaken, kwam er een, na mijn naam op mijn kaartje gelezen te hebben, met een onberlspeiyken Hltler-groet op mij af: -Het was niet allemaal even vriendelijk wet u over Duitschland geschreven heeft, maar thans hebben we een nieuw Duitschland. De Jonge menschen regeeren er en u zult zien hoe dat gaat. De „Führer" en de Jonge menschen! En zegt u eens, gelooft u ook niet dat wü heel goed tot overeenstemming zouden kunnen ko men met Flankrbk? Waarom kunnen de Jonge menschen van belde kanten niet eens samen komen en rustig praten zonder de oude bon zen! Zonder de diplomaten, zonder de gene raals, zonder de oude ambtenaren? Waarom altbd raad gevraagd aan hen die den oorlog gevoed hebben en die hem den volgenden keer niet meer zouden hoeven voeren? Het is toch veel beter om den raad In te roepen van hen die een volgenden keer naar bet front zou den moeten gaan? De .(Führer” heeft een he kel aan oude menschen. Moet u eens hooren: een paar dagen geleden wilde dr. 8hem be slist spreken. En wat antwoordde hij? „HU is me te oud.” U moet eens naar den schouw burg gaan, meneer, wanneer ,Jn den Hemel van Europa" gespeeld wordt. Het la de ge schiedenis van een Jongen Franschen journa list, dia als een broeder ontvangen werd m het kamp der Duitsche vliegeniers.” Op dit oogenbllk kwam er een hooge amb tenaar uit *Un bureau en zijn verschUnlng maakte een ontijdig einde aan dezen stroom van welsprekendheid. „Heil Hitler Het wordt gezegd aooals men vroeger „Goeden dag.” of liever: zooals men vroeger „Orüss Gott" aelde. Dit is de verkla ring welke een ambtenaar mü gaf. Ik Het hem «Jen groet telkens herhalen en dwong hem zoo voortdurend den naam Hitler uit te spreken. Toch eindigde hU niet met den naam zinloos, klankloos te herhalen. Het ging met hem ais met den gelocvige die zegt: „God moge u oU- staan." Wanneer hij deze woorden gebruikt, dan legt hü er heel zijn ziel In. Alleen In den mond van den onverschillige wordt deze sege- wensch een leege formule. „Heil Hitler". De kellner aegt het. de telefoniste, de controleur, •en Iedereen. De menschen ontmoeten elkaar op straat: „Mooi weer vandaag! Hell Hitler! Loopen we een eindje op?” En degene die niet meer weet hoe hij zich moet houden, is de vreemdeling. Het staat zoo ■lap en eoo aftandech om zijn hoed af te ne men voor Iemand die zijn hakken tegen elkaar klettert en zijn arm opzwaait om a te be groeten. .Jammer," zegt ze, „dat men thuis moet blijven. Op zoon dag! Ach, wanneer alle lan den een Hitler hadden, dan was de vrede In de wereld verzekerd.” Zü' glimlacht. En dan wrijft zij weer den vloer. opgelegd zonder dat eenige compensatie daar tegenover staat; achten het tegenover duizenden nuvere bur gers een niet te rechtvaardigen daad, dat zoo wel ten aanzien van het verleenen van buiten gewone credieten aan door de crisis getroffen mlddenstandsbedrUven als ten opzichte van de herziening der winkelsluitingswet ten behoeve van sommige bedrijfsgroepen, door de regee- nng gedane toezeggingen met gereedelyk wor den nagekomen, waardoor talloozen in groote moeilijkheden zUn komen te ver koeren; betreuren het. dat evenmin Iets gedaan is om noodlijdende middenstanders, hetzij door een buitengewone steunverleenlng, hetzij door het verschaffen van opdrachten van overheids wege, voor den ondergang te behoeden, en ach ten het te veroordeelen, dat dergelUke personen worden verwezen naar armenzorg of werkver schaffing; stallen vast, dat tal van redelijke en recht matige verlangens van den middenstand op het gebied van de wetgeving Inzonderheid waar het de bescherming tegen de bedrU'en betreft ondanks herhaalden aandrang der organisa ties eveneens onvervuld blijven; concludeeren. dat deze toestand onhoudbaar is en derhalve spoedige verbetering door in grijpende maatregelen vereischt is; dragen het bestuur van den K N.M.B. op. deze verlangens met kracht en klem onder de aandacht van regeerlng. pers en openbare mee- nlng te brengen.” eurenberg. Een gang In het hotel. Een oude vrouw wrijft den vloer. ZIJ groet mij met een krachtig „Guten Morgen" En zij houdt op te wrijven. Ik zie dat zü praten wu. Jammer," zegt ze, Station Neurenberg. De trein kan elk oogen bllk vertrekken. Een reiziger van aristocratisch voorkomen staat op de treeplank van een „sleeplng-car". Een hotel-portler geeft hem zijn koffers. Hy krijgt een fooitje. Vroeger zou de man nederig gebogen en zijn pet afgezet hebben. Hij aou den reiziger zijn naam en ai zijn titels genoemd hebben en hem onderdanig een goede reis heb ben toepewenscht. Thans springt hij in de houding, slaat zijn hakken tegen elkaar, zwaait zijn rechter arm omhoog en roept: „Heil Hit ler." De reiziger weet in zijn moeilijke positie niet beter dan bet zelfde maar te doen. Van hoog tot laag, op alle sporten van de sociale ladder kent men slechts één manier van groe ten. s Men geloove niet dat bet een kleinigheid is te groeten onder het natlonaal-sociallstlsch be wind. De vlaggen zijn niet te tellen. In eiken Uelnen stoet worden er dozijnen meegedragen. Kan de voorbijganger stil blijven staan op het trottoir, dan is het een kwestie van een paai seconden, een minuut. Dwingen hem echter zijn bezigheden om op te schieten en naast den stoet te blijven loopen. dan wordt de situatie werkelijk crltlek. Men ziet buikige oude heeren en ook bejaarde vrouwen die achterover moe ten loopen om hun rechter arm gestrekt om boog te kunnen houden. Wee dengene die te gen deze regelen zondigt of een sigaret in zijn mond houctl Aanhoudend ziet men hoe een jonge kerel even uit den stoet treedt en zon der bedenken een of anderen overtreder op een stevigen draai om zijn ooren onthaalt. Dit gaat allemaal heel rustig, zonder opzien te ba ren en zonder dat er een woord bij gesproken wordt. Het HJkt een kleine, nu Ja. wel onplel- zlerlge, maar onvermijdelijke formaliteit. Is de schuldige voorbijganger een Duitscher, dan ge beurt er verder niets. Is hij een buitenlander, dan loopt ht« naar zün gezant en smaakt ten minste het genoegen dat er over zijn geval een vel papier wordt volgeschreven. In de hal van het aèlfde hotêl lérhand klopt mi) op den schouder. Wanneer Ik mij omdraai, sta ik tegenover een Prins, wien ik eens een bezoek bracht op zijn kasteel In het Zuiden van Duitschland. Hy draagt een uniform welke herinnert ean het keizerlijke legér. F-en roode band met de zwarte Swastika siert zijn arm. „Wel,” zegt hl), „dat is nog eens een schouw spel. niet waar? En vergeet nu vooral niet In Frankryk te zeggen, dat dit niet tegen u ge richt is. Ik ben vjjf-en-zestlg en zooals u ziet, ben ik lid geworden. Die „Führer,” dat is me een man! U zult hem wel eens zien. Ik had hem al lang eens willen spreken, maar hij heelt het te druk om mij te ontvangen.” Ik zie hem met verbazing aan. Ik weet dat deze man zich zelfs boven de HohenzoUern ver heven gevctlt en het zeker beneden zijn waar digheid geacht zou hebben Wilhelm II twee malen om een audiëntie te verzoeken. De VooAttter van de Tweede Kamer. Jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck. heeft heden middag in de vergadering der Kamer zijn func tie aanvaard met de volgende rede: Nederland: Doel: Molhuyaen. Achter: Roes, Rollin Couquerque. Midden: Van Hasselt, Eilers, Dubote Voor: Polanen. Terwlndt, Dros Canters. Bauduln en Hofland. Amerika: Doel: Elliot. Achter: Pleree. Black. Midden: Pugh, Deusslg, Strebeigh. Voor: Rlchy, Howe, Cross. Townaend. Qe6- burr. Op 29 Juli 1834 namen Johannes van Wal- beeck en Pierre le Grand het eiland Curacao voor de West-Indische Compagnie in bezit; spoedig daarop volgden de beide andere der te genwoordige Nederlandsche Benedenwlndsche Eilanden. Bonaire en Aruba. Deze drie eilanden waren toen ongeveer een eeuw lang Spaansch bezit geweest, doch de Spanjaarden hadden er geen vestingen van eenige beteekenls, noch had den zij er eenlg voordeel van genoten. Van de drie Bovenwlndsche Eilanden. St Maarten «Zuidelijk gedeelte), St. Eustatius en Saba, hadden particuliere Zeeuwsche onderne mers het eerstgenoemde, onder een door de Compagnie verleend octrooi, reeds eenige jaren vAeger bezet; de kokmlseering der belde an dere Bovenwlndsche Eilanden werd omstreeks 1635 ondernomen. Het jaar van Van Walbeeck's expeditie mag worden beschouwd als het meest belangrijke in de geschiedenis der Nederlandsche vestiging op de eilanden der Caralbische Zee en het is op Curacao, dat het InitiAlef is genomen door de Groep Nederlandsche Antillen van het Alge meen Nederlandse!) Verbond en de Curacaoeche Afdeeling der Kon. Vereeniging Oost en West om 1934 te maken tot een herdenkingsjaar Op aandrang der beide hooger genoemde or ganisaties hebben de hoofdbesturen van het A. N. V. en de Kon. Ver. O. 8c W. op hun beurt zich moeite gegeten om ook hier te lande be langstelling te wekken voor het derde eeuwfeest der vereeniging van Curacao met Nederland. Als resultaat der pogingen van de beide Hoofdbe sturen heeft zich een herdenklngscomité ge vormd. bestaande uit de heeren: F. H. A. van der Brugh. Algemeen Secretaris der Kon. Ver. Oost en West. H. Ferguson. Oud-Lld van den Raad van Be stuur van Curacao. Mr B de Gaay Fortman. Oud-Lid van het Hof van Justitie in Curacao. O. L. Helfrlsch. Oud-Oouverneur van Curacao. Jhr. J. O. de Jong van Beek en Donk, Oud- Gouvemeur van Curacao P. J. de Kanter. Alg. Voorzitter van het Alg. Ned. Verbond (Voorzitter der commissie). Pater Fr. M Kösters, OP.. Oud-Missionaris op Curacao. W. R. Menkman. Oud-Hoofdagent v. d. Kon. W. I. Maildienst op Curacao (Secretaris-Pen ningmeester der Commissie) R. Zuyderhoff, Algemeen Voorzitter der Kou. t«i. Oost en West. Het Nederlandsche dames hockeyteam heeft Woensdagmiddag op het landgoed Te Werve (Rijswijk) een eervolle 0—1 nederlaag gele den tegen het Amerikaansche dames-hockey- team. dat op het oogenbllk een tournée door Europa maakt en daarbij tot dusver slechts eenmaal een nederlaag heeft geleden. Hoewel mej. Rollln Couquerque de ster ven het veld was, bleek de Amerikaansche ploeg toch een beter geheel te vormen dan de Ne derlandsche dames, voornamelijk door betere stokvoerlng en door een betere middenlinie. Daar staat tegenover, dat de Nederlandsche ploeg door misschien iets grooter enthousias me meer scoringskansen heeft gehad, waarbij echter veel pech werd ondervonden. Een 31 in plaats van een 01 uitslag sou danook zeker niet vreemd geweest zijn, hoe wel de Amerikaansche dames o. 1. de over winning toch volkomen hebben verdiend. De rust kwam met blanke score en kort na de hervatting was het tempo der gasten soo overrompelend, dat zelfs mej. Rollln Couquer que er voor bezweek, zoodat miss Cross na vQf minuten gelegenheid kreeg om van dicht bü te scoren. Voor het overige waren „de elftallen goed tegen elkaar opgewassen. De samenstelling der ploegen was als volgt: (van rechts naar links). Toen deae reqplutie was voorgelezen, werd vanuit de zaal op de vraag, of men er accoord mee ging, met krachtig geluld geantwoord: ..Neen! Niet „verlangens”. ..eischen”!” Van de bestuurstafel werd opgemerkt, dat de vergade ring in de kleine zaal, waar dezelfde sprekers waren opgetreden, de resolutie bad goedge keurd. Maar opnieuw werd vanuit de vergade ring geroepen: „Eischen! Eischen!” Iemand riep: ..De arbeiders hebben altijd ge- elscht.” (Daverend applaus De voorzitter Bel de: „Als de vergadering verlangt, dat wij zul len spreken van „eischen” en niet van „ver langens”.... Het slot van zijn woorden ging verloren in een lang aanhoudend applaus en gejuich in de zaal. Joden elfen is. aan geestdriftigheid niet Inge boet, al zijn de tijden slecht. „Galgenhumor” heet dat hier. En heeft Rivarol niet gezegd: „Geestigheid Is waardigheid"? „Heeft <1 het laatste nieuws al gehoord." zegt de een: „uit Palestina? Er zijn vijfhonderd Joden uitgewezen, omdat bewegen kon wor den dat te een Arische grootmoeder hadden.* „En kent u dien mooien brief van dien Jodenjongen aan zijn vader en moeder in New- York? „Hier gaat alles uitstekend en wij ma ken het best. Oom Isodoor was het daarmee niet eens en wij hebben hem gisteren begra ven Ik kijk eens om mij heen en stel vast dat de twee tegenover my niet de eenige vertegen woordigen van hun ras zijn in dit café. Aan een tafeltje naast ons zit een dame die een sigaret rookt. „Hier, in Berlijn, kan Ik nu en dan wel eens een sigaret aansteken." vertelt zij. „Maar niet ver van hier, in Brandenburg, kwam er eer gisteren plots een jonge man naar my toe en gaf mij dit papier.” Uit haar taschje haalt zy iets dat op het eer ste gezicht aan een briefkaart denken doet, en ik lees het volgende: „Een Daitsche vrouw rookt niet. Schaamt u zich niet dat de Hitler-jeugd u daaraan her inneren moet?” Een poosje later zie ik een Jonge vrouw wier hoofd als het ware gekroond wordt door een weelde van goudblonde haren, ijverig bezig m-t de ontcijfering van een Fransche krant. Ik haal er ook een uit mijn zak en een .gesprek begint al spoedig „Verschrikkelijk,” zegt ze. „Ik ben getrouwd met een Jood. Hy werkte op een bank en moest vertrekken. Eerst ben ik met hem meegegaan naar Parijs waar wy in ’n klein hotelletje woon den aan het Faubourg Montmartre. Hier hadden we een appartement van acht kamers aan den KurfürstendammToen wij geen geld genoeg meer hadden voor ons tweten, zeide hü. dat Ik maar weer naar Beriyn moest gaan en zien boe ik mü redde. Kijk, hier Is zün laatste brief”. zy haalt een verfrommeld vel pajtier te voor- schün en wüst mü de regels aan die ik lezen moet. „Ik doe mün uiterste best om Fransch te lee- ren en raad je aan het zelfde te doen. Het is ontzettend moeiiyk om in Parüs werk te vin den. Ik heb uitgerekend dat ik met mün drie duizend Marken toekom tot 15 December." Er vloeien tranen langs haar moot gezichtje. Van verschillende deelnemers aan onze eerste excursie naar Beau- raing ontvingen wy het verzoek een afdruk te kunnen ontvangen van de in ons blad afgedrukte groepfoto. genomen by de Grotten van Han. Vanaf heden is déze verkrijgbaar aan het bureau der Ver. Kath. Pers, N. Z. Voorburgwal 69, Amster dam. 4 15 cent p. s.. franco per post. Worgt voor eigen gebruik Een veehouder uit Nieuwkoop had zich Dins dag voor het kantongerecht te Woerden te ver antwoorden. omdat hü worst had gemaakt van zieke varkens. De worst was beslist voor eigen gebruik. Een züner dochters was na het «ten ervan ziek geworden, waardoor het feit aan het licht is gekomen. Het OM. elschte een boete van 325. De straf werd bepaald op 100. 8.78837 136-058.88 Verleden jaar bedroeg het totaal der ultkee- rlngen 148938.07. Na verkregen goedkeuring van den Minister - van Binnenlandsche Zaken heeft de Centrale Propaganda Commissie de uitkeerlngen uit de opbrengst der Weldadigheidspostzegels en Prent briefkaarten voor het Kind 1833 33 doen toeka men aan de vereenigingen die daarvoor in aan merking komen. Uitgedeeld werd: Aan 21 instellingen voor achter- lüke kinderen tezamen Aan 83 instellingen voor zieke en zwakke kinderen tezamen Aan 239 instellingen voor verwaar loosde kinderen tezamen Aan 11 instellingen voor doof stomme en gebrekkige kinde ren tezamen niiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiniiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Woensdagmiddag is vanwege den Konlnk- lüken Nederlandscben Middenstandsbond in den Dierentuin te Den Haag een nationale, demonstratieve vergadering gehouden. De groo te en de kleine zaal waren gevuld. groep I Noord-Holland «Bond van op Grondslag werkende Zuivelfabrieken) in plaats van den heer K. Kuiper te gekozen de heer Olivier te Assen- De voorzitter vap den Middenstandsbond, de beer Ed. Schürmann. beeft de büeenkomst in de groote zaal geopend met een rede, waarin nü verklaarde, dat men met deze demonstratie tot doel heeft, de nooden van den mlddenstahd ter kennis te brengen vsrn de regeerlng en de andere autoriteiten. 8pr. verwelkomde vertegenwoordigers van de ministers van financiën en van economisch» zaken en verscheidene leden der Eerste en der Tweede Kamer, die aanwezig waren. De heer J. C. B1 a n k e r t, van Utrecht, heeft vervolgens het woord gevoerd over ..Wat ons beloofd is, doch niet verkregen. Wat verkregen is en niet gevraagd". De middenstand, aldus spr., heeft grootelüke roden tot ontevredenheid. Zijn vertrouwen in opeenvolgende regeeringen. ule tot aan de tegenwoordige regeerlng aan bet bewind zün geweest, is geschokt. Wü zün ontevreden over de werking van bet rijksinkoopbureau, over de personeele belasting, de tabaksbelasting, de omzetbelasting, enz. enz. Ook over gemeentebedrüven, die in huurkoop verkoopen en die een middenstander, die bard moet 'werken om aan den kost te komen, niet op zün weg moet vinden. (Langdurig applaus.) Spr. somde vervolgens een reeks wenaehen van den middenstand op welke niet worden verwezenlükt. zooals maatregelen tegen vliegen de winkels, tot vereenvoudiging van gerechte lijke vorderingen, enz. Er kome een dlrecteur-generaal micUtenstand. parlementaire stelsel, moet men in aanmerking nemen, dat er onder den middenstand stroo- mingen zün. bereid om. als men met het tegen woordige systeem geen recht kan vinden, het met een ander systeem te probeeren. (Applaus en gejuich.) Den zal men geneigd blüken tot samenwerking met hen. die even trouw of nog trouwer om Oranje staande, het met een ander stelsel willen probeeren. (Büval en bravo’s.) De regeerlng besefte, dat het van haarzelve af hangt. of zü den middenstand zal behouden of verliezen. Vervolgens sprak de heer A. van Resteren, van Den Haag, over .Moellükheden van den Ambachtspatroon". Spr zeide. dat het zwaar tepunt van de politiek moet worden verlegd naar het economisch terrein. Op dit oogenbllk worden de menschen. die een verantwoorde lijke positie bekleeden. ontkieserd door het algemeen kiesrecht. Dat het personeel van Philips meer stemmen uitbrengt dan alle in- dustrleelen in Nederland, spreekt boekdoelen- In verband met de aahgekoodigde voorne mens der regeerlng inzake woningbouw betoog de spr.. dat de regeerlng daarbij de particuliere bouwnüverheid tot haar recht moet laten komen De heer M. Kropveld van 's Oravenhage, be sprak de noodzakeiykheid van credlet- steunverleenlng aan den middenstand. Weet de regeerlng weL dal de middenstand twee mlllloen man sterk is en weet bet parle ment wel. dat hü een macht vertegenwoordigt, waarmee het meer rekening moet houden, dan het gedaan heeft tot nu toe? (Applaus) Met eerbied herinnert spr. er atn. dat de koningin tydens den oorlog belangstelling heeft doen blijken voor den kleinen middenstand. Toen zün voorschotten verleend aan midden standen en voor niet meer dan 13 pCt. van bet ulUtaande bedrag heeft de Staat schade ge leden. Juist in den tegenwoordigen tüd zorge de regeerlng. dat geen enkele groep, die in nor malen tüd een draagster was van orde en ge zag, ten gronde gaat- Mr. dr. H. F. A. VÖLLMAR, van *s Graven- hage, besprak als rechtsgeleerd raadsman van het comité van actie van de vrüe margarlne- handelaren de moellükheden der vrüe marga- rlnehandelaren. De heer R. J. Koopmelners. van Rotterdam, sprak over „verruiming d>er winkelsluitings wet voor die bedrüven. welke zulks behoeven.” Hü keurde af de vernietiging van gemeente- lyke verordeningen, waaröy rekening ie ge houden met de büzondere behoeften van groe pen winkeliers, als die in koek en chocolade, in fruit, visch. enz Onder gefluit vanuit de vergadering besprak spr de nalatigheid der regeerlng op dit punt en vroeg, welke motieven ue regeerlng hebben bewogen om op deze wüze duizenden nijvere winkeliers tot een kotómer vol leven te brengen. Van deze plaats vragen wü niet meer een verruiming van de verkoop- uren (Geroep: weg met de winkelsluitingswet). Spr. wenschte een werktijd op Zondag van 8 uur voor winkeliers in koek, banket, enz. en voor winkeliers in visch ed. op Zondag, van 11 tot 24.30 uur, benevens voor laatstgenoem den in de week van 11 uur na de cafésluiting (Bijval). Voorlezing werd gedaan van resoluties. „De vergaderden in het gebouw Dierentuin enz., spreken als haar oordeel uit, dat regeerlng en openbare meenlng blüken niet doordrongen te zün van den ernstlgen toestand, waarin talrijke middenstanders ten gevolge van d« crisis zün komen te verkeeren; maken ernstig bezwaar tegen het fett, dat den middenstand steeds nieuwe lasten worden van Melkveehouders) werd In plaats van den heer A. N. Vaandrager gekozen de heer E. Huls man. Voor Coöp. werd, Oost woud, delft. In plaats van den heer P. Jas te Dubbeldam werd tot lid van de fmancieele commissie geko zen de heer Joh. Knegt te Rotterdam. Het jaarverslag Aug. 1933Aug. 1933 werd onder dank aan den secretaris goedgekeurd. Besloten werd de voorjaarsvergadering 1834 in Mei te Amsterdam te houden. Op verzoek van Dr. Lovink deed prof. De Berger eenige mededeellngen over het mond- en klauwzeer-instituut te Rotterdam. Het weten- schappelijk onderzoek aldus spr. is de voornaamste factor in de mond- en klauwzeer- bestrifding. Op de te Parüs gehouden interna tionale vergadering kwam men tot de conclu sie. dat het mond- en klauwzeer met alleen door wettelyke maatregelen bestreden moet worden, maar vooral dat het komen moet tot een biologisch product Ondanks alle moeilyk- heden is het gelukt- in <ms land een Instituut daarvoor te krijgen Onder leiding van Dr. Frenkel is er in de Ryksseruminrichting te Rotterdam een aparte afdeeling opgericht, welke reeds 6 mnd. werkt, en •vaar getracht wordt een oplossing te brengen in het mond- en klauvrzeervraagstuk. Daar de smetstof niet op glas gekweekt kan worden, worden proeven genomen op levende weefsels, hetgeen een zeer moeilijk experiment is. Op een vraag uit de vergadering naar de oor zaak van de langzame werking van den vee- arteenükundigen dienst, deelde Prof. De Berger mee, dat de zeer snelle uitbreiding van het mond- en klauwzeer het ónmogelijk maakt alle gevallen direct te contrtleerenmede wordt alt bezulniglngso herwegingen wat langzaam ge werkt. Van verschillende züden rezen uit de vergade ring bezwaren tegen de Aardappelsteunwet. welke oa. door den heer P. Barendrecht. Am sterdam een ondergangswet werd genoemd. Voor duizenden Hectoliters is er geen afzetge bied. omdat in vele gebieden 73 pet. en meer vernietigd moet worden en als veevoeder weg gaat. Ir Huisman vroeg vooral vertrouwen voor hen, die met de uitvoering van deze wet belast zün; de wet is er voor het heele land en daarom voor een bepaalde streek misschien ongunstig. Spr. zal echter trachten zooveel mogelijk aan de bezwaren tegemoet te komen. Ter sprake kwam ook het vraagstuk der Rundveebeperking, waartegenover de vergade ring nog afwijzend stond; een ernstig onder zoek naar de gevolgen achtte men noodig. al vorens het H B een advies geeft De heer H. K Koster verklaarde namens het H. B.. dat de - crislsrundveecentrale gedwongen beperking niet voorop stelt. Vrijwillige beper king is echter noodig voor het op peil houden en opvoeren van den prijs; voor de vleestJivoor ziening en met het oog op den uit voer der zui velproducten. De Regeerlng heeft toegezegd 25 mlllloen beschikbaar te stellen als men tot vrij willige beperking komt en de zekerheid bestaat, dat niet binnen enkele Jaren de veestapel weer op zijn huidige grootte is aangevuld. De bestu ren der Centrale landbouworganisaties en de F. N. Z. hebben in dien geest een accoord met de Regeerlng gesloten. De heer P Barendrecht, Houtrijk en Pola nen. was van meening. dat, zoolang het vee voer goedkoop blijft, t niet tot beperking van den veestapel komt. Alleen als de teelt van vee- veeder loonend wordt, zal de veestapel minder worden. Na eenige discussie, waarby verschillende andere punten besproken werden, werd op voor stel van Dr. Lovink een motie aangenomen, waarin den minister van Jusitle verzocht wordt, soo spoedig mogelyk het wetsontwerp inzake executie van betirijven aan de belde Kamers aan te bieden. „want er is groote haast bü Een motie van de afd Houtrijk en Polanen, waarin den minister verzocht werd, uiterlük 1 October de teeltregellng oogst 1934 kenbaar te maken, speciaal wat betreft den Inzaai van tarwe en gerst en met het oog op de aanschaf fing van pootaardappelen. werd bü acclamatie aangenomen. Van verschillende züden werd aangedrongen op maatregelen tot beperking van margarine- verbrulk en vermeerdering van natuurboterge- bruik. o.a. door het verstrekken van goedkoope natuurboter aan werklooeen en behoeftlgen. Hierna sluiting. Gelyk met de 52ste Tentoonstelling van de afd Alkmaar, werd de 136ste algemeene verga dering aldaar gehouden van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. De voorzitter. Dr Lovink. heette speciaal welkom den heer De Berger, hoofddirecteur van den VeeartsenlJkundigen Dienst, en de heeren J. Westerhof, H. Klaver en Mr. A. Koelma. resp. loco-burgemeester, wethouder en secretaris te Alkmaar. Spr. verheugde zich over het in de Troonrede toegezegde executierecht over welk onderwerp spr. volgens in de vorige vergadering gedane toe zegging. met den minister onderhandelt. Spr. herinnerde aan de inwerking getreden aardap pelsteunwet, met de uitvoering waarvan de ge meentelijke besturen reeds begonnen zün. Op verzoek van het Centraal Bestuur van de Aard appelsteunwet heeft het H bestuur aan den Se cretaris de directie van de Aardappelsteunwet opgedragen. Herinnerende aan de door minister Verschuur in Breda gedane uitlating inzake teeltbcperking en wijzende op hetgeen op dit gebied reeds in Duitschland geschiedt, meende spr. dat ook hier iets in dien geest gebeuren moet. De Oewesle- lüke Tarwe Centrale, die besloot over dit onder werp een onderzoek te doen instellen, zal hier over binnenkort een rapport publlceeren. waarin wordt aangegeven op welke wyze zü zich die teeltbeperkmg indenkt; tusschen den invoer en uitvoer van tarwe moet beter verband gebracht w«jrden N.a.v. een besluit op een der vorige vergade ringen hebben eenige H. B -leden een onderzoek ingesteld naar het gebruik van wol ten dienste van de nationale productie; het rapport hier over leidt tot de conclusie, dat de Nederland sche wol niet die afkeuring verdient, welke haar van sommige zyden wordt toegeschreven. Verheugend noemde spr. het voorts, dat juist dezen dag de varkensprijs met 4 ct. verhoogd is (instemming) en dat de uitkeering van f 5 per koe thans gaat worden verleend Spr. con cludeert dat de Regeerlng in elk opzicht doet «•at mogelük is, waarvoor waardeering past (applaus). De heer J. Westerhof. loco-burgemeester heette de afgevaardigden welkom in de kaas stad en wees op de samenwerking, die er tus schen stad en platteland moet bestaan om te komen tot verbetering van het lot der mensch- heid. die "dat zelf In haar handen heeft De heer D Govers heette de vergadering na mens de afd. Alkmaar welkom en dankte voor de verleende Gevers Deynootmedallle voor de tentoonstelling. Medegedeeld werd dat 83 van de 92 afdeelln- gen aanwezig waren. Bestuursverkiezing Na.v. de bestuursvyrklezlng ontstond een hef tige discussie, waarbij oon. werd voorgesteld de verkiezing 3 maanden aan te houden, welk voorstel geen meerderheid vond. In plaats van Dr Lovink werd de heer P. Stapel Cz Hoogkarspel tot voorzitter gekozen In de vacature Jm Blaauboer Kz Behagen, werd voor Noord-Holland gekozen de heer A. de Haan. Dé Beemster. In de vacature-P. Leeuwenburg te Numans- dorp werd voer Zuid-Holland gekozen de heer W. Boer te Bodegraven. In de vacature-P. 8. Overwater te Stryen werd voor Zuid-Holland gekozen de heer P. v. d. Hoek. Uselmonde. Voor Groep n Zuid-Holland (Prov. Bond Hoe ie onder Hitler’s Bewind het leven van allen dag? Hoe doen, •preken, denken de menscdien? Neemt men het Nationaal-Socialis- me waar in het straatbeeld? Staat het alleen maar in de kranten dat er veel veranderd is, of ziet, hoort, voelt men die veranderingen? Sauerwein wiens derde artikel het nieuwe Duitechlsmd wy hier afdrukken, heeft zich deze vragen gesteld en doet kond van zyn ervaringen. k niet zoo eenvoui het doode spooryt nationaal eomlté tegen het een enquête gehouden, wag brikanten, tMeeheaba»de^uen. vereenigingen op handels- en nijverheidsgebied. consumen ten. enz in overweldigende meerderheid voor standers zün van een verbod van het cadeau stelsel. Geheel Nederland snakt naar een ge zondmaking op dit gebied. (Applaus.) Ten slotte betoogde spr. de noodzakelükheid maatregelen tegen gefingeerde ultverkoo- pen. die een misleiding zün van het publiek en een benadeellng van het algemeen belang. (Büval.) Volgende spreker was de heer A. J. TEN HOPE, van Rotterdam, die de komende wet inzake een vergunnlngssteleel voor vrachtauto- diensten besprak. Spr ontkende niet, dat ongewensch» toe standen bestaan op het gebied van het vracht- autowezen. Maar daarvoor is het niet noodig. dat het bedrijf ten gronde gericht wordt De heer W Lubbertnk van Haarlem, hield vervolgens een beschouwing naar aanleiding van „land en volk in crisis” Spr. betoogde dat na den geest van haat en afgunst, die ons kleine, goede volk Jarenlang vergiftigd heeft, nu een geest van eenheid over ons volk is gekomen, die blüven moet. Hierna sprak de heer G D. Hoekstra, van Hulzum (Fr over .Middenstendstoestanden op het platteland”.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 20