Prikkeldraad I Let op deze STER STER TABAK Een herinnering Rome Katholieke werkloozen naar als ge tabak koopt. Zo garandeert U het beste voor Uw geld» - Willi Münzenberg gezocht Strijd tegen de* machine OP HET „STALEN ROS” VRIJDAG 22 SEPTEMBER Rede NIEMEUER'5 EERSTE KAMER Spoorwegontvangsten STEUN AAN ROGGE EN GERST R.K. ARBEIDERSBEWEGING Geen audiëntie St. Franci»ca Romana-Liefdewerk Dagen van beproeving Het vertrek Werken voor groote kanalen Misaieactie op Java Een stoomgemaal te Steenwijkerwold SCHEEPSBOUWERS VRAGEN STEUN BEGROOTING VAN WATERSTAAT Nieuwe aflaten Veertiguren-gebed - HET WEER OP ZONDAG Enkele jaarverslagen Indrukken van een gaat bij dezen moeitevollen pelgrimstocht PLECHTIG AFSCHEID VAN MISSIONARISSEN De omzetbelasting in de afdeelingen TEGEN ZONDAGSSLUIT1NG de V ooreerst geen blyvend mooi weer te verwachten, eerder veel regen Oplichting gepleegd? van /Minister Slotemaker bij het plaatsen van een gedenksteen Een trap na Nederlandsche justitie vraagt op sporing en aanhouding van den uitgever van het „Bruinboek” Juioi in tijden all 'deze verlangt men de hoogaie waarde voor z’n geld. Dat verklaart de nog steeds toene mende populariteit van Ster-taoak. Steeds meer pijprookers onder vinden de juistheid van Niemeijer'i devies: „Hei beste in elke prijsklasse” Wat ge ook voor Uw «tabak besteedt als 't Ster-tabak is, krijgt ge 100% smaak on geur. ver- overal p. a met t rop 1* De minister van Koloniën zal op Vrijdag 6 en 13 October geen audiëntie verleenen. vyitien Jaren, by leder zulk bezoek, tijdens de uitstelling kunnen verdienen. >eM* dd- Zelfs geloofden en vreesden sommigen van ben, dat de „Ijzeren kanselier" met het plan omging de lijdelijke macht te herstellen! Bismarck heeft daaraan zeer waarschijnlijk geen oogenbllk gedacht. Maar tn elk geval gaf hy een welverdiend lesje aan de kleuigeestlgeu en kortzlchUgen, De Sacra Poenltentiaria Apostollca heeft bij decreet van 24 Juli 1933 onder handhaving der vroegere voorrechten met de betreffende bepa lingen. uitbreidingen en verklaringen, die met dit decreet niet in strijd zijn, de vroegere ver leende aflaten van het Veertig urengebed ver meerderd in dier voege, dat zij, die gebiecht en Heden werd in een poldergemaal te Steen wijkerwold onder groote belangstelling een ge denksteen geplaatst, bij welke gelegenheid Mi nister Slotemaker de Bruine een rede uitsprak, waaraan wij het volgende ontleenen: Op Woensdag 27 Sept. as. zal in de kerk van den H.H. Nlcclaus en Gezellen, Raamstraat. Delft, het plechtig afscheid plaats hebben van dertien Minderbroeders-missionarissen, die res pectievelijk naar China, Brazilië. Noorwegen en Java vertrekken. De plechtige H. Mis begint om half negen, waarna de waarnemende Pro vinciaal, de HoogEerw. Pater Hazebroek. de zendingsbrleven aan de missionarissen uitreikt. De Paus nam de taak op zich en loste het geschil op door de rechtmatigheid van Spanje's aanspraken het bezit der eilanden vast te •tellen. in onze zeldzame gesprekken en brieven, als zijn goede blik, of zijn warme „broer", zoekt naar mijn zlelsgeateltenls. En als ik met mijn collega nog even wandel in het bosch, waar de regen ver- trouwelljk rulzelt in de dennen, weet hij, in zijn cel, hoe fel en oprecht mijn oogen en mond gevraagd, hebben: Maria! Moeder! toe, geef hem kracht! Plooi Uw mantel om hem, als eenzaamheid hem doorhuivert, maar lach hem bemoedigend toe. als hy jong en vurig uittrekt om Uw lof te zingen!! De zeer koude nacht, met het ongemak der gecommuniceerd hebben en In het vervolg de H. Eucharistie, openbaar plechtig ter aanbidding uitgesteld In het stride Veertig uren-gebed of by wijze van Veertig uren-gebed volgens het decreet „Augetur" van het H. Officie dd. 22 Januari 1914 bezoeken volgens de Apostolische Breve „Uiterts Nostris". door n.l. vijfmaal het Onze Vader, Wees Gegroet en Glorie zy den Vader, enz. en daarenboven nog éénmaal het Onze Vader, Wees Gegroet en Glorie zy den Vader, enz. te bidden tot Intentie van Z. H. den Paus, op lederen dag der uitstelling ééns per dag een vollen aflaat kunnen verdienen; en dat zij. die ten minste met een berouwvol hart dat zelfde bezoek doen, een gedeeltelijken aflaat van De geraamde ontvangsten der Ned Spoorwe gen over de maand Augustus 1933 bedroegen: Reizigers ƒ6 528 500; Bagage ƒ240 900; Post 260 000; Goederen 3 929 600. Levende die ren 62 400; Diversen 220.400; In totaal 11.241 700, tegen 13.263 092 in Augustus 1932, dus ruim twee millioen minder. Van 1 Januari 1933 af bedroegen de Inkom sten ƒ80.977 437 tegen ƒ93 321.340 van Januari t/m 31 Augustus 1932 Hoewel het aantal reizigers, zoowel als 1 aan tal zendingen goederen, Is toegenomen, blijven toch de ontvangsten ver onder die van Augus tus 1932. hetgeen een gevolg is van de aan zienlijke tariefsverlaging. Het bestuur der Scheepsbouwvereeniging Hoo- gezand heeft zich met een adres tot den minis ter van Economische Zaken te ’s-Oravenhage gewend, waarin nogmaals de noodtoestand van de Groningse he Scheepsbouwindustne wordt uiteengezet, met een dringend verzoek haar ter hulp te willen komen. Hebben de heeren vryhandelaara het goed gelezen?Verouderd oeconomiach stelsel'* „eindstreep, welke in de gansche wereld on der het tijdperk van het liberalisme wordt ge trokken'*.... We zijn dom geweest en achterlijk! Dat is de trap, dien we nog nA krijgen, onverstoorbaar volhard te hebben In onze „edelmoedigheid”. Hebben we eigenlijk wel beter verdiend? In verband met de herneming van den wel- eerw zeergel heer A. Vollaerts tot Diocesaan Directeur van het geheele vrouw t lijke jeugd werk In het Bisdom Haarlem, heeft Z. H. Exr Mgr. J D. J Aengenent aan den weleerw. heer A. Leesberg eervol ontslag ver’eend als Dioce saan Directeur van het St. Francisca Rornana- Liefdewerk. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Woensdagmiddag 27 September om twee uur. Eenige kleine ontwerpen staan op de agenda, na afloop waarvan de Kamer in de afdee lingen de Omzetbelasting zal onderzoeken. f Het Tweede Kamerlid Van den. Heuvel heeft aan den Minister van Economische Zaken ae volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend dat ondanks de mededeelingen. welke door hem zyn verstrekt er by de landbouwers nog onzekerheid bestaat omtrent de vraag of alle rogge en gerst in 1934 gesteund zal worden en welke garantie prijzen voor deze producten zullen gelden? Is de Minister bereid, met het oog op den reeds aangebroken zaaitijd voor wlnter-rtgge en winter-gerst. mede te deelen voor welken prijs rogge en gerst geleverd kunnen worden en of nog eenige beperking voor deze cultures bestaan zal? De Nederlandsche Bond van Slijters 5n gedis tilleerd „Vergunning B", heeft een adres ge zonden aan oen Minister v&n Economische Za ken en Arbeid, waarin om wordt gezegd, dat de houders van een slfjtvergunnlng practised, omdat anderen clandlstlen op Zondag kunnen verkoopen. nadeel heeft geleden door de Win kelsluitingswet Verschenen is het Jaarverslag over 1932 van den Ned. R. K. Volksbond. Uit de inleiding ver melden we de volgende passages, welke den In houd van het verslag volkomen duidelijk weer geeft: Was 1932 een crisisjaar, voor onze organisatie was dit niet het geval. De organisatie nam in groei en krachtsontplooiing toe. De samenwer king tus-schen Centraal Bestuur en afdeelingen werd zoo mogelijk nog versterkt. De positie on zer organisatie in de katholieke arbeidersbewe ging werd nog steviger en menige criticaster van voorheen kwam tot overtuiging van de be langrijkheid der taak, die wjj in onze arbeiders beweging door onze organisatie hebben te ver vullen. Ook de Ned. R fc Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel ,J3t. Raphael" deed ons een ult- Wel is de stemming Inmiddels behoorlijk ge stegen. Eindelijk staan we dan voor het groote oogen bllk. I In halven cirkel wordt aangetreden voor rector Boonekamp. die in het Latijn het reis- gebed zegt, onze geestelijke leider, die geen gelegenheid laat voorbijgaan om de jongens rijker te maken, geeft eerst een kort begrip van doel en inhoud van dit heerlijke gebed. „Ad dlrigendos pedes nostros In vlam pacis”, klinkt het nederig In Zacharias' Benedlctus, en verder vraagt de Kerk voor ons, dat Raphaël ons lelde, opdat we In vrede, gezondheid en vreugde bij de onzen terug mogen komen. In Oostersche overdaad worden de moeilijk heden opgesomd, maar we vertrouwen op God en zie: kronkelwegen zullen recht worden en ongelDke vlak. De groote reizigers, die Gods hulp zichtbaar ontvingen, gaan aan ons voorbij; de Joden, die blootsvoets de gespleten wateren doortrokken, de Wijzen uit het Oosten, Abraham op zijn dooltochten Gods engel zal pok ons raad en steun geven: bescherming bij ons vertrek, steun tijdens de reis, mantel tegen de regen en koude, opbeuring bij vermoeidheid, verdediging by tegenslag, stok op de glibberige wegen en haven bij schipbreuk. Procedamus in pace! Zoo zjj het. De Minister verzekerde zeer erkentelijk te zijn voor de ontvangen ultnoodiglng en voor de Idee, om aan het tweede gemaal zijn naam te ver binden. Hjj stelde er evenwel prijs op om alvorens één woord verder te zeggen, de namen te noemen van zijne voorgangers, de Ministers Voorts worden aangevraagd: 3.833.000 voor aanleg van het Jullanakanaal; 4.000 000 voor aanleg van een scheepvaartverbinding van Amsterdam met den boven-Rijn en verbe tering van den vaarweg naar Vreeswijk ten behoeve van de binnenscheepvaart; 2.500 000 voor den bouw yan een schutsluis c.i te Umulden en verbetering van het Noordseeka- naal en 4.000.000 voor den aanleg van scheepvaartkanalen naar Twente. Voorts wordt aangevraagd 1 128 000 voor verbetering van spoorwegtoestanden aan de oostzijde van Amsterdam, 80 000 voor den aanleg van spoorwegverbindingen met de ha vens-west bU Amsterdam met aansluiting aan den spoorweg AmsterdamHaarlem en aanleg van een rangeerterrein nabij Dui vend recht Naar het zich laat aanzien, zullen de werken aan het Jullanakanaal, met uitzondering van het afwerken. In 1934 kunnen worden voltooid. Het ging met die vernieling zelfs zóóver, dat de regeering het noodig achtte er met de doodstraf tegen te dreigen. Naar wy uit kringen der Kruiaheeren te St. Agatha vernemen, bestaat er by de Indische Katholieke Party het i>lan om op een verlaten onderneming by Bandoeng een voorkolonle te stichten. n ongelooflyke lankmoedigheid om niet te zeggen: In princlpieele lamlendigheid hebben wy ons jaren achtereen laten afslachten op het vrijhandelsaltaar. Fier heette het, dat wij wat er ook ge beurde ons door de eeuwen gezegend, heilig beginsel niet mochten prijsgeven, maar..., laf werd er steevast aan toegevoegd, dat het bui tenland ons wel eens iets zou kunnen ,-doen", wanneer wy het zouden wagen, een het bui tenland minder welgevallige handelspolitiek te gaan voeren. En ondanks het vermaan van velen lieten wy ons. quasl-fler, maar werkelyk-laf, het bloed aftappen. Eén troost bleef er echter nog over: onze grootmoedige, nobele houding zou in bet bui tenland waardeerlng vinden, onze edelmoedig heid zou, wanneer we maar eens goed In de penarie zaten, belóónd worden. O heilige onnoozelheid Weet u. hoe de Nederlandsche onderhande laars. dr Hlrschfeld. dr. Posthuma en gezel len, indertyd door den Dultschen minister van Ekonomlsche Zaken Hugenberg (z. g.) behan deld zyn, toen zy heel deemoedig om den strengen heer goedgunstig te stemmen in alle bescheidenheid wezen op de nobele han delspolitiek welke Nederland steeds gevoerd had en op de ellende, welke er nu het gevolg van was? Hugenberg moet de Nederlandsche bedelaars eens norsch en vanuit de hoogte aangekeken hebben en de onbarmhartige uitspraak hebben gedaan „Als Nederland zoo stom geweest is. een stomme handelspolitiek te voeren dan moet Nederland daarvan ook maar zélf de gevol gen dragen!’* Zoo heeft onze „goedheid" niet alleen geen waardeerlng. niet alleen geen beloohlng ge vonden we zyn bovendien nog voor stom merds uitgemaakt. Wat niet zoo heel ver mis is! t Zelfde valt ook nu weer op te merken: elndeiyk is er in de troonrede een wyzlglng in onze handelspolitiek aangekondlgd. einde- iyk schynen wy ons belang nu eens te gaan begrypen en behartigen. En hoe reageert daarop een Dultsch econo misch blad, de „Berliner Bórsen Kurier"? Na geconstateerd te hebben dat Nederland nadat Engeland den vryhandel had prysgege- ven nog de laatste steunpilaar was van het onbeperkt ruilverkeer, schrijft het blad: Was het op zlch-zelf reeds merkwaardig.dat een niet-katholiek staatsman als Bismarck toen de voornaamste politieke figuur in Europa en tot vóór kort nog vervolger der Katholieke Kerk de tusschenkomst van den Paus In riep, niet minder trok het de aandacht, dat hy zyn schryven aan Z.H. Inleldde met het opschrift „Sire". De antl-clerlcalen en allen, die meenden, dgt de Paus door het verlies der tydelyke macht ook zyn waardigheid als souvereln verloren had, waren door deze titulatuur niet weinig onthutst. V delyk tot voortgezet Voor onderhoud en verbetering van de Waal Gelijk gemeld, heeft Pius XI aan den bondspresident van Oostenryk de Christus- orde verleend, de hoogste pauselyke decoratie, welke slechts zeerzelden en dan alleen aan hooggeplaatste personen gordt toegekend. Een historische byzonderlseid is, dat deze orde Indertyd de eerste Duitsche ryks- kanseller prins Otto von Bismarck werd onder scheiden. Het feit verwekte opzien, ook wegens de om standigheden, waaronder het plaats had. In 1885 was n.l. een geschil ontstaan tusschen Dultschland en Spanje over het bezit eener eilanden-groep in de Stille Zuidzee, de Karo- llnen. In Spanje nam men het geval zeer hoog op Er vonden heftige betooglngen tegen Duitsch- land plaats, en men sprak zelfs van niets min der dan een gewapend conflict. De Duitsche rykskanselier wendde zich toen tot Leo XIII en verzocht dezen als scheids rechter uitspraak te wtllen doen, een verzoek, dat door de Spaansche regeering terstond werd ondersteund. p«f half ons. Mat boni Nfomoqor'i ba ka kwalitaits-cadocux. Naar wy vernemen heeft de Officier van Jmtitle te Almelo de opsporing en aanhon- ding verzocht van den heer Willi Münzen berg, den uitgever van het bekende „Brain- boek”. Dit verzoek om opsporing staat in verband met een gepleegde oplichting, waarvan hy .wordt verdacht. „Het land heeft tot in den laataten tyd krampachtige pogingen ondernomen om door verschillende verdragen een verouderd occono- misch stelsel te redden Waar ie^e po gingen echter geen succes hadden, bleef voer het land niets anders over dan het stuur van zUn oeco- nomlsche politiek In een andere richting te werpen en den koers te nemen, welke door de machtige omstandigheden ook aan andere lan den wordt opgedrongen. Men zou het tegen woordige Nederlandsche hervormingsprogram ma thans kunnen beschouwen als de eindstreep, welke In de gansche wereld onder het tydperk van het liberalisme wordt getrokken Dit op treden van Nederland zal nu den weg banen tot een nieuwe regeling van de Internationale oeconomische samenwerking.” die meenden den H. Stoel, na het verlies der wereldlyke macht, als een „quanttté négligé- able" te kunnen behandelen, en den Paus zyn plaats tusschen de souverelnen te mogen ont zeggen. We vervolgen thans weer ons verhaal over den tocht der werkloozen naar Rome. Er heerscht den tweeden dag een onzekere stemming In het kamp. De leiders hebben nog heel wat te regelen, want het valt inderdaad niet mee voor honderd jongens mondvoorraad, zieken- en rywielverpleglng te waarborgen. Daarby krijgen de pelgrims zelf een harde noot te kraken. Want niet allen hebben door ervaring of door overlevering besef van de tucht, gebaseerd op onderllngvn steun en alge meen welzijn. Als dan ook In den druilenden morgen naar de kapel van St Anna wordt ge wandeld voor de ochtendmis, vlast men op een verderen vrüen dag en ziet vreemd op, als na het ontbyt net consigne voor verzamelen wordt gegeven Een tocht naar Grave staat op het program. Waarom? t Gaat zeker regenen! Dertig KM. voor niks! Ik ben al eens by die blinden geweestZe waren by ons verleden jaar! Honderd en één bezwaren. By het thuiskomen in den laten middag zyn de jongens Inderdaad doornat! Slechts enkelen begrepen de moreeleen phy- sieke voordeelen van dezen trainingstocht. O diep geheim van het klooster met z'n ,.on- noozele" gehoorzaamheid, die karakters bouwt en heiligen tot vruchtbaren bodem van schoonst ontbloeide deugden kweekte. Inmiddels onderneem Ik met een Jongen col lega een „diensttocht” naar het verregende Ny- megen. Albertus en Karei staan glimmend van kil vocht In het nu zeer trieste groen. Maar de Lieve Vrouwe In de Molenstraat Is zekere toevlucht en een der plters geeft een geestelyk bad, dat alle llchamelyke narigheid doet vergeten. vochtige tenten, die by gebrek aan greppels en grondzeil het overtollige regenwater aan kussen en stroozak overdoen, schrikt reeds een der deelnemers af. Toch staat de zon warm op het vochtige land! In het kleine dal by de kraan heerscht als de jongens elndeiyk weg zyn met hun volle waschblikken een rust, die ik tydeloos onderga Ik vraag me af, met Iets zeer droefs In myn hart: moet rtien ryk of geleerd zyn om dit alles weldadig te ervaren? Is het leven zoo vervormd In sommige menschen. dat zy by het schuwe zichzelf hervindend vogellied hun beklemmend vervelende oppervlakkigheden kun nen ratelen, dat ze In het kleurig treffen van straal en droppel aandacht hebben voor de on benullige leegheden, grotesk en zinloos opge schroefd tot hun „grappen”, die ze dekken met een lach, zoo hard, zoo hol. dat Ik alles vlucht, tot diep In het bosch, waar alleen het Ukken der druppels kalmeerende muziek wordt. Bismarck legde zich by de pauselyke be slissing neer, en het was naar aanleiding van dit geding, dat Leo XIII hem de Christus-orde verleende, terwyi de pauselyke staatssecretaris werd onderscheiden met de orde van den Zwarten Adelaar. Uitgetrokken wordt voor den gewonen dienst 75.341.751 en voor den kapltaaldlenst 24 801000. Voor de voortzetting der verbetering van den Neder-Ryn Is geraamd 320000, waar mede de onderhanden zynde werken vermoe- naby Doorwerth kunnen worden Kan en Ruys'de Beeren- brouck, die zooveel be langstelling voor den ar beid hebben aan den dag gelegd, die hier wordt verricht en wier namen aan dit werk onlosma- keiyk verbonden blyven. Men mag zich ove rigens overtuigd houden, dat ook de huidige mi nister met levendige in teresse gadeslaat wat thans In ..het Land van Vollen Itove is en wordt ondernomen. Hy brengt gaarne hulde aan al len, die door het ontwerpen en het uitvoeren van de plannen hebben mogelyk gemaakt, dat het beeld van deze streek economisch zoo zeer ten goede verandert. Men kan zich ongetwyfeld afvragen. In welk tempo het grootsche plan volvoerd mag wor den om economisch en financieel verantwoord te zyn. De Regeering paart hier wyze bedacht zaamheid aan voortvarendheid. Ook t laatste. Want al is de toekomst economisch en finan cieel zóó nevelachtig, dat niemand vooruit zien kan, de thans reeds voltooide of nog aan den gang zynde ontwatering en ontginning brengt ons een landbezit, dat onder alle om standigheden in waarde verre uitgaat boven den vorigen toestand. Bovendien mag niet vergeten worden, van hoeveel moreele waarde het voor vele honderden arbeiders is en ge weest Is. dat zy hier werk konden vinden ter verlossing uit den vloek der werkloosheid. Als het beeld niet al te gewaagd was, 8ou spreker het tweede gemaal, dat thans zyn naam ontvangt, een myipyi willen noemen op den weg. die vla het middel der werkver schaffing loopt In de richting van een bete ren toestand. Hy eindigt zyn rede met de beste wenschen voor de ontplooiing van het wyde VoMenhove-plan en voor allen, die zich daaraan geveninitiatiefnemers en leiders, uit voerders en arbeiders. De stryd tegen de mechanisatie heeft in Dultachland tastbaren vorm aangenomen. Door de Regeering zyn maatregelen getrof fen. waarby het gebruik van bepaalde machines In de sigaren- en in de glasindustrie wordt verboden, of althans in hooge mate beperkt. Begrypeiykerwyze heeft deze regeenngsdaad opzien gebaard, al wordt dan ook verzekerd, dat het slechts een overgangsmaatregel betreft. In verband met de abnormaal groote werkloos heid en dat men er geen conclusies uit mag trekken van prlnclpieelen aard. Intusschen is dan toch met dit ingrypen der regeering de eerste stap gezet op een weg waarvan niemand zeggen kan, waartoe hy zal voeren. Groote resultaten mag men er niet van wachten. Tydeiyk moge daardoor In een enkel bedryf de werkloosheid worden tegengegaan, of be perkt, op den duur houdt men de vorderingen der techniek niet tegen. De ervaring is daar om het te bewyzen. Want de actie, welke men tegen de machine voert, of wil voeren, dateert niet pas van dezen tyd. In de tweede helft der achttiende en in het begin der negentiende eeuw vertoonde zy zich bUv. in Engeland toen het eenige groote Industrie-land op zulk een scherpe wyze, dat hevige beroeringen er het gevolg van waren. Men meende destyds het lot der arbeiders te kunnen verbeteren, of althans te kunnen ver- ■ekeren. door.... de nieuw uitgevonden en In gebruik genomen machines te vernielen. Reeds in 1769 zag de regeering zich genood zaakt een wet uit te vaardigen tegen de z.g. „Luddleten”, welke naam afkomstig was van zekeren Ludd, een zwakzinnige, die by een ruzie zyn woede gekoeld had op een machine en naar wien de machine-vernlelers later wer den geheeten. Aan de langdurige periode van over het al gemeen mooi weer In de eerste helft van Sep tembers is Woensdag vrij plotseling een einde gekomen en wel op een wyze, die ons opeens dicht blf den herfst heeft gebracht. De oorzaak hiervan was het dqprdrlngen van een depressie, die eerst ten Westen der Brltsche eilanden lag. naar het Zuld-Oosten, dus in de richting van Frankrijk. Het slechte weer werd Ingeleid door onweersbuitjes, waarin een hoogst ongunstig voorteeken mocht worden gezien. Mlddelerwyi heeft zich over Skandlnavië een krachtig gebied van* hoogen druk ontwikkeld, dat voor het verdere verloop van den weerstoe- stand by en in het algemeen over West-Europa van de grootste beteekenls werd. Daardoor toch kwam een breede en tameiyk krachtige Noord- Oosteiyke luchtstroom van relatief lage tempe ratuur over Mldden-Europa door, die over de ‘Zuldeiykc- Noordzee een warmen Zuldelyken luchtstroom ontmoette, die daarby in de hoogte werd gedrukt. In de stygende, vochtig-warme lucht kwam het daardoor tot een overvloedige condensatie en zoo vielen dan in Engeland en ook In ons land en omgeving zeer veel regen buien, gepaard met onweer. Deze aanvoer van koude lucht dwong de ge noemde depressie naar het Zuiden uit te wy- ken. geheel In tegenstelling met de gewone be wegingsrichting der depressies, waarvan het ge volg was een ongewoon verloop van de weers gesteldheid. Door dezen gang van zaken zyn de vooruit zichten buitengewoon onzeker geworden. Het is niet onmogeiyk. dat de toestroomrtide koele lucht tydelyk een onbeduidend gebied van hoo gen druk over de Brltsche eilanden zal opbou wen, maar daaraan zal, mede In verband met de nadering eener nieuwe depressie In het Westen, wel Jc-en lang leven beschoren zj/n Vermoedelyk zal na een kort durende opklaring tegen het einge der week opnieuw regenweer, doch met zachter^ Upiperatuur en Westelyke tot Zuldelyken wlnff Intreden en zal het weer dus Zaterdag en Zondag zeer wisselvallig en onzeker zyn. Een mogeiyke sterke verbetering in het weer zal niet moeten worden opgevat als het begin van een nieuwe periode van mooi weer. (Nadruk verboden). staat 125 000 op de begrootlng. voor onder houd der verbetering van den IJsel en zyn monden 68.100. In vorige jaren hebben verschillende belang hebbende polderbesturen het verzoek gedaan om ryksbemahngslnrichtingen In beheer en onderhoud over te nemen, omdat by bemaling van rijkswege uit den aard der zaak niet ver der wordt gegaan dan tot het voorkomen van schade aan de betrokken landerijen als gevolg van de verlegging van den Maasmond De minister stelt zich nu voor om, naar gelang overeenstemming is verkregen, te bevorderen, dat daartoe strekkende wetsontwerpen aan hangig worden gemaakt. Voor bydrage aan de provincie Zuid-Holland In de kosten van verbetering van den vaarweg Amsterdam Rotterdam en van den bouw eener nieuwe schutsluis te Gouda wordt 200.000 uitgetrokken. Als de kranten aan het station zyn afge haald, wagen we een bedelpartytje by van Campen en komen er met een stel flinke kam- peermessen van terug. Een vergissing hoe innig toevallig zyn som mige vergissingen brengt ons voor de poort van het nieuwe klooster der Dominicanen, waar m n jongste broer in retraite Is voor zyn professie. Ik mag hem niet spreken, maar pater Bender kent m n vreugde aan het koor gebed en spoedig zitten we op de galery en zien en hooren het altyd boeiende en ont roerende gaan en zingen der monniken; dringt de dichteriykheld der psalmen als een olie In onze ziel en worden we gelukkig, ryk, stil en tevreden. Even duizelt het me voor de oogen, als onder het zingen van het Salve Regina, m’n zachte broer daar langs het altaar loopt en Maria hem volgens de legende onder het O, clemens. o pia, o dulcis virgo Maria! persoonlyk haar „wel te rusten” komt brengen. Hier zyn we, door het toeval byeeau de eeuwige zwerver en onordelyke zoeker naar de Schoonheid, die nu reeds op het scherzo van felle genietingen en allersomberste eenzaam heden. den droeven elndzang van zyn leven dicht: lek heb gezocht myn leven lanc al naar een jonevrouw schoone, die werelt heeft ml bedrog hen en hy, de stille monnik, zich Immermeer verdiepend in het geheim dier Schoonheid, en zyn leven van studie verster ving en gebed bouwend tot een gotische ont- styglng aan al het aardsche. Hier voortgejaagd, telkens beschutting zoe kend by tfe Zuivere Moeder daar de ver trouwde zoon, het maagdelyk kind. Toch zyn we elkander zeer naby Omtrent deze zaak vernemen wy, dat op 25 Februari van dit jaar by Glanerbrug onder de gemeente Lonneker twee heeren over de grens kwamen, die verklaarden op weg te zyn naat Amsterdam, waar zy hun intrek zouden nemen in het Amatel Hotel. Zy reisden met een groo- ten auto, merk Mercedes. De Nederlandschs douane eische 90.— borgstelling voor den auto. Daar de heeren, die tusschen 30 en 40 jaar oud waren, niet over voldoende geld be schikten, leenden zy van een inwoner van Gla nerbrug, den heer A. Slottje. een bedrag van 61.Als waarborg voor de terugbetaling van Mlt geld lieten zy een Duitsche Steuerkarte en een Einlassungsschein achter. Zy gaven te ken nen bet geld met een dag of vier te zullen terugbrengen. Voor den auto kregen zy een. veertiendaagsche wegenbelastlngkaart. Na dien heeft men van beide heeren niets meer gehoord of ’gezien. In het Amstel Hotel te Amsterdam schynen zy niet te zyn geweest, althans niet onder de namen, die deze belde heeren zeer waarschijniyk dragen. De Steuer karte stond nameiyk op naam van Viktor Bruhn, wonende Gerolsteinerstrasse 12 A te Berlyn. De andere persoon moet, volgens In lichtingen waarover de justitie thans beschikt, de uitgever van het Bruinboek. de bekende communist Wllll Münzenberg geweest zyn. De justitie* vermoedt, daar ook de borgstelling te Glanerbrug by den ontvanger niet Is terugge haald. dat de over de grens gebrachte Merce- des-auto, waarvan het signalement bekend is, hier te lande is verkocht. Een beter Inzicht kreeg echter allengs de overhand by het volk. De arbeiders begrepen, dat de technische vooruitgang zich niet door gewelddadigheden laat tegenhouden en dat ook In t algemeen een dergelyk pogen geens- zins bevorderiyk kon. zyn voor de belangen van industrie en bevolking. Niét als een kwaad, maar als een waarde- 1 vol hulpmiddel mede tot verruiming van het arbeidsveld leerde men de machine be- schouwen. En nu verschilt onze tyd wel zeer met dien van honderd, honderd vyflig jaren geleden en vertoom de mechanisatie heden ten dage af metingen, waarvan men voorheen zelfs niet kon droomen. Maar al brengt dit ook ernstige moeilijk heden mee en laat zich daardoor een maat regel, zooals by onze ooateiyke buren getroffen is, verklaren, lang en duurzaam zal daarmee toch niet kunnen worden voortgegaan. De wyzers van den tyd laten zich niet terug zetten. gebreid relaas over het vereenlgingsleven in 1932 toekomen. Geconstateerd werd een belang rijk verlies van leden tengevolge der doorgevoerde personeelsbezuiniglng^ Deze vrywel natuuriyke achteruitgang geeft géén reden tot eenige bezorgdheid, zoo wordt geschreven, te minder, wyi de geest In de orga nisatie. ondanks de steeds prikkelende positle- verslechteringen, over het algemeen uitstekend bleef. Dat is een factor van het allergrootste be lang en geeft de gezonde hoop, dat de Bond de nog steeds voortwoekerende economische cri sis met glans zal doorstaan. Zoolang leden en leiding één blyven, zoolang het onderling ver trouwen ongeschokt blyft, zoolang de eenheid als een goed van onschatbare waarde voor een vruchtbare werking der organisatie blyft be schouwd, zullen de sterkste economische stor men het organisatie-huls niet schaden. KM lal KH ■oa> cri- Hl me ml ,an 933 eel L ien «L :bf U ■o- inen ilük af-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 19