L Reglement van Orde gewijzigd Zwaar weer boven Rotterdam' Uit den R.K. Landbouwbedrijfsraad RADIOPROGRAMMA DE NOOD IN LAND- EN TUINBOUW BEVOEGDHEID VAN DEN PRESIDENT VRIJDAG* 22 SEPTEMBER Zaterdag 23 Sept. 1933 De optimistische bril Een meisje getroffen Boeren en arbeiders Jaarverslag Werkloozensteun voor het groote gezin Een beroep op de regeering EERSTE KAMER Overstrooming in Indië Eigenaardig verloop Twee kinderen gedood Kerkinbraken in het Gooi Ditmaal te Kortenhoef TWEEDE KAMER Inleiding A. J. Loerakker Conclusies H. M. DE KONINGIN-MOEDER Enkele weken naar Zwitserland GEVAARLIJK SPEL Duys uit de S.D.A.P. RUSSISCH GRAAN TJALKSCHIP LEK GESTOOTEN 1 Behouden binnengebracht Discussies MAN DOODGEREDEN NAZI’S TE GRONINGEN RADIOREDE MINISTER OUD Boternoteering Ernstig auto-ongeva! Het voorgevallene op 29 Maart kan zich niet herhalen Ontsteltenis in de huizen, waar radiotoestellen werden vernield Het tabernakel onver breekbaar MISLUKTE ROOFOVERVAL TE WATERINGEN Een jongen doodgereden, een andere ernstig gewond Inschakeling van de particuliere ondernemingen in de werkverschaffing Acht jaar gevangenisstraf voor de daders Inleiding G. W. J. van Koeverden By een botsing vier personen ge- wond waarvan één ernstig Henrv 7.25 Pianorecital 8.50 Pianorecital OP DEN HAAG, 21 September 1933. DEN HAAG. 21 September 1933 van wetsontwerp wijziging van A. LOERAKKER be- Oeen enkele partij Russisch graan is echter en onbreekbaar De Leeuwarder boternoteering u Donderdag i 6 10 Volksliederen programma. legt den Naar wij vernemen zal de Minister van Fi nanciën, mr P. J. Oud, op Donderdag 28 Sep tember aa. van 8 tot 9 uur des avonds voor den A.V.R.O.-microfoon een rede houden over de mlUioenennato. BEROMt'NSTER. 460 M. 5.50 Oramo- foonmuziek 7.40 Gramofoonmuziek 8 00 Vocaal concert 9.00 Gramofoonmu ziek 10.35 Dansmuziek. PARUS (Eifel), 1446 M. 9.50 Radlo- tooneel. BERLIJN. 419 M. 8.25 Gevarieerd 9 05 van Wcst- 2 50 Naar „De Telegraaf" verneemt, is thans een voorstel Ingediend om het Kamerlid mr. J. E. W Duys te royeeren als lid der 8. D A. P. Tot dusver waren door vele afdeellngen der 8. D. A. P. b(j het partijbestuur moties inge diend. alle Inhoudende het verzoek maatrege len te nemen jegens den heer Duys naar aan leiding van zjjn bekende brochure. Het partij bestuur had tot op heden aan de uitnoodigtn- gen in deze moties geen gevolg gegeven. De heer Duys is lid der afdeellng 6 te 's-Graven- hage van de S. D. A. P en volgens de statuten kan een afdeellng een lid royeeren. Nu is bjj de genoemde afdeellng 6 een van toelichting vóórziet; voorstel ingediend om den heer Duys Wordt het aangenomen, dan is mr Duys dus van het lidmaatschap der 8. D. A. P. vervallen te verklaren. Dit voorstel wordt in een Woens dag 27 Sept, te houden vergadering behandeld, geen lid meer van de 8. D. A P. Naar aanleiding van het aanhangige voor stel hierboven omschreven, heeft het blad zich tot den heer Duys gewend om van hem zjjn meening te vernemen over deze zeer belang rijke kwestie in de 8 D A P. De heer Duys deelde mede, voorloopig zich niet over de op handen zjjnde gebeurtenissen te kunnen uit laten. MILAAN. 331 M. 8.00 Gramofoonmu ziek; gevarieerd programma. ROME. 441 M. 8 35 Vloolanel Il Pirate”, opera in twee bedrijven BelUnl. VOOR NADERt BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Het bestuur van het R. K Werkliedenverbond heeft zich gericht tot den Minister van Socia le Zaken met het volgende schrijven: het in overleg met de organisaties van landarbeiders vast te stellen loon, worden te werk gesteld. nersteld en tegen de WARSCHAU. Uil Af. 5 35 Populair concert 6.50 Vloolrecltal 8.20 Popu lair concert door het omroeporkest o. 1. v. St. Nawrot 8.50 Pianorecital 10 20 Dansmuziek. PARUS (Radio). 1725 M. 8.05 Gra mofoonmuziek 12 20 Gramofoonmuziek 7.30 Gramofoonmuziek.. Donderdagmiddag om vjjf uur heeft het tjalk- schip van O. Metz te Nes (Ameland) dat met steenkolen van Amsterdam kwam, ter hoogte van de rombalg op de Wadden noodsignalen gegeven. De reddingboot van Hollum en het recherchevaartulg .JLaman de Vries" van Ooet- mahorn zjjn daarop ter assistentie uitgevaren. Het bleek, dat het achlp was lek gestooten en dat het reeds half vol water stond. Het recher chevaartulg heeft het in zinkenden toestand verkeerende schip, aan boord waarvan zich de schipper en zijn knecht bevonden, op sleeptouw genomen en naar de reede van Nes gesleept. De reddingboot behoefde geen hulp te verlee- nen. Nadat de vertegenwoordigers van den Chr. Boeren- en Tulndersbond en van den Chr. Landarbeldersbond van hun belangstelling in ’t werk van den bedrjjfsraad hadden bljjk gege ven, hetgeen door de vergadering op hoogen prijs gesteld werd, stelde de voorzitter der vergade ring. de Zeereerw. Pater BORRET de volgende resolutie voor: Naar men ons bericht heeft de Gronlng- sche politie een vereeniging van te Groningen wonende Duitsche nationaal-soclalisten ontbon den en een der voormannen van deze vereeni ging, zekeren Foeckel, aangezegd, dat hU In ons land niet meer wordt geduld. Deze Foeckel is daarop naar Dultschland vertrokken. De postbode werd meegesleurd en ten slotte tegen den grond geslingerd. Met een diepe hoofdwonde bleef K op den weg liggen. Door de hevige botsing tegen den boom werd de wagen vrijwel in elkaar gedrukt met het ge volg, dat alle drie inzittenden gewond werden. Een 22-jarige Duitsche dame, die hier te lande met vacantie was. was er het ergst aan toe. Met een zware hersenschudding en een sche delbreuk werd zjj opgenomen en per zieken- auto naar het R.K. Ziekenhuis te Zwolle over gebracht. Haar toestand is levensgevaarlijk. De andere inzittenden, een tweede Duitsche dame en de bestuurder, de heer Houben, wer den minder ernstig gewond. Dr. Hagenbeek te Staphorst verleende de eerste geneeskundige hulp. Ook de postbode Klein werd door dezen geneesheer verbonden. De auto is zwaar beschadigd. WEENEN, 517 M. 10.35 -Dansmuziek. Nadat korten tijd gepauzeerd was. werd ge legenheid gegeven tot gedachtenwisseling, waar, van door verschillende aanwezigen over Weer gebruik werd gemaakt De heer B LOERAKKER uit Hlllegom den nadruk op de noodzakelijkheid voor R.K. Bedryfsraad, om het vertrouwen van de arbeiders te winnen. Het is noodzakeiyk om toe te rien dat de steun die door de regeering krachtens de verschillende crisiswetten aan den landbouw gegeven wordt, althans ten deels aan vastgesteld op 68 cent per KG. Donderdoe morgen barstte een hevig onweer boven Ftoti bliksem m In de Camisselaan, waar eenige perceelen wer den getroffen, alsmede tal van ruiten en radio toestellen werden vernield, werd het meisje G de Man. dat in perceel 95b bezig was haar han den oftder de kraan te wasschen. door den blik sem getroffen. Zjj kreeg een brandwonde aan den palm van haar linkerhand. Haar zusje, dat naast haar stond, verkeerde door den hevigen schrik in verdoofden toestand. Vooral in de Meester Arendzstraat vond het hemelvuur zijn prooi. In het pand 48c werd re radlo-antenne van het aak geslagen, en wer den zooals ook in pand 47c twee radio- toestel’en vernield. De grootste schade richtte de bliksem aan in pand 46c. bewoond door de familie Van San ten. waar öe bliksem door den luchtkoker vaa het toilet binnendrong, daar alles vernielde en bovendien een gat in het plafond sloeg van de verdieping daaronder. ,.Tn verschillende plaatsen wordt thans de loonnorm, die als maatstaf dient voor de uitkeering krachtens de steunregeling, ver laagd. Daar in de steunregeling Is be paald". dat niet meer dan 65 procent, in sommige gevallen 70 procent van het loon mag worden uitgekeerd, heeft dit tengevol ge. dat de groote gezinnen met nlet-verdie- nende kinderen daarvan de dupe Worden. Daar de uitkeeringsnormen dezelfde blij ven, krijgen gezinnen alléén bestaande uit man en vrouw, of gezinnen, waar één of twee kinderen zjjn. dezelfde steunbedragen uitgekeerd terwijl de grootere gezinnen thans vaak niets méér ontvangen dan de kletne gezinnen, omdat zij anders boven het maximumpercentage zouden komen. Wij verzoeken U beleefd daarin verbete ring te willen brengen door te bepalen, dat aan groote gezinnen met niet verdienende ♦kinderen uitgekeerd mag worden tot bijv. 90 procent van het vroeger verdiende loon. Daardoor wordt tegemoet gekomen aan den nood der groote gezinnen, zonder dat daar onder de kleine gezinnen lijden, welke laat ste de thans aan hen uitgekeerde bedragen dringend noodig hebben. Daar wjj overtuigd zijn, dat Uwe Excel lentie een open oog heeft voor de moeilijk heden van het groote gezin, vertrouwen wjj dat V aan ons verzoek tegemoet zult willen komen.” Op het Ljjnahelke te Tilburg zijn Donderdag avond omstreeks half acht twee jongens, die per fiets een autobus tegemoet reden en die aan het stoelen waren, vermoedelijk doordat de sturen in elkaar verward geraakten, onder de autobus terechtgekomen. Een van hen. T. 8. uit Tilburg, was op slag dood, zijn kameraad P. M.. eveneens uit Tilburg, werd zeer ernstig gewond naar het ziekenhuis overgebracht. Donderdagmiddag omstreeks half vijf 1» de 53-jarlge landbouwer H. Keizer uit Rulnerwold. die vermoedelijk onder den invloed van sterken drank verkeerde, met zijn rijwiel tusschen O» Wjjk en Meppel onder de Dedemsvaartscbe tram geraakt en op slag gedood. Het slacht offer was gehuwd. Het lijk ie naar Kumerwokl overgebracht. hamburg. 372 M. 11.50 Populair concert door het orkest van de Konings berger opera o. 1. v. Köllner 2.30 Gra mofoonmuziek 4.20 Concert door het Noragorkest o. 1. v. Gerhard Maasz 10.40 Programma van Berlijn. LANGENBKRG. 472 M. 12.20 Weekend- programma 12.50 Populair concert 1.50 Concert door het orkesfr van den Duitschen omroep o. 1. v. Kühn Gramofoonmuziek 5.20 Vesperconcert 5.20 Vocaal concert 5.30 Solistenconcert 8.25 Dansmuziek o. 1. v. Eysoldt. DAVENTBY. 1554 M. 12.20 Concert door het Western Studio-orkest o. 1. v. Frank Thomas 1.05 Gramofoonmuziek 1.35 Concert door het Commodore - Grand-orkest o. I. v. Joseph Muscant 2.35 Gramofoonmutiek 3.20 OFgelrecital 3.50 Concert 8.20 Promenadeconcert 10.50 B.B.C.-dansorkest o. 1. Hall. De vacanties zijn voorbij. Het geld is op. De sombere dagen breken aan. De blaren beginnen te vallen.... de begrootingen vertoonen in rijk, ge west en gemeente ontstellende tekor ten. Zorgen. Zorgen. We voelen de crisis weer nijpender. We aanschou wen het gevaar weer reëeler Met be rekeningen slapen we in, met bereke ningen ontwaken wij. Is er ooit zoo’n angstige tijd geweest, vraagt menig een. En toch. Niet te somber. Met ernst den toestand bezien, maar niet met moedeloosheid. Wie bij de pakken gaat neerzitten komt er nooit. Wie niet durft worstelen zal nooit ver winnen. Cijfers rpoeten ons ernstig stemmen maar mogen ons nimmer neerslaan. De geestkracht en de veerkracht moeten we behouden om weerstand te bieden. Daarom is juist in dezen tijd de optimistische bril noodig. We l| zullen er nog wel komen. Moed hou- II den. Vol houden! Vooruit! Opnieuw heeft In het Gooi een kerkinbraak plaats gehad. In snelle opeenvolging worden in de kleinere plaatsen goed voorbereide in braken in de R K. Kerkgebouwen verricht. Eenigen tijd geleden was het Blaricum, waar de bende de eerste proef r.flegde En hier ge lukte het haar, zooals wij toen meldden, ook het tabernakel te openen en den monstrans mede te nemen Nog in denaelfden nacht was AbJ- coude reeds aan de beurt geweest. Enkele dagen geleden werd aan de O. L. Vrouwekerk te Bussum zulk een bezoek gebracht, doch het mocht den dieven hier niet gelukken iets van hun gading te vinden. In den afgeloopen nacht is de kerk van Kor tenhoef schijnbaar aan de beurt geweest. Naar aanleiding van berichten over een in voerverbod van Russisch graan deelde de tijde lijke Graancentaale ons mede, daarvan niets te weten. Aanleiding van dit gerucht was blijk baar het verzoek sinds Maandag j.L ter over legging der koopcontracten voordat invoerver gunning werd verleend ten einde de tljdeUjke graancentrale in staat te stellen te kunnen na gaan of er soms gevaren voor de binnenland- sche markt dreigden door Invoer van groote hoeveelheden Russisch graan. TOELOENG AGOENG, 21 Sept. (Aneta). Een hevige regenval werd geconstateerd in het gebergte. bU de dessa Kalidawir, de dessa Kall- batoer en op de onderneming Kali Gentong van de cultuurmaatschappij Kali Tello, tot 200 m.M. Vele zware aardverschuivingen waren hiervan het gevolg. Acht woningen en vijf bruggen zijn totaal vernield, twee kinderen werden gedood en twee volwassenen werden ge wond. De bevolking Is gevlucht. Te Kalidawir is alles overstroomd. De algemeene landbouwbedrjjfsraad zal by de uitvoering van het In de Troonrede aange- kondlgde voornemen, het particulier bedrtf' in te schakelen in de' werkverschaffing, py de Centrale RK Landbouworganisaties met alle kracht er op aandringen, met eventueele rege lingen zoodanig mee te werken, dat niet het persoonlijk voordeel der werkgevers, doch ver ruiming van werkgelegenheid tegen redelijk loon, eerste en voornaamste doel van den maat regel blijft. De Haagsche rechtbank heeft thans votr gewezen in de zaak tegen den 27-jarlgen va rensgezel H. Z. en den 38-jarigen los werk man C. B. A., tegen wie het. O.M. leder acht jaar gevangenisstraf had geëischt ter zake van sen door hen in den nar t van 2i o» 32 I jj. gepleegden roofoverval op den 82-jarigen alleen wonenden Le‘"dnt C. r soon in du woning aan de Schoollaan te Watertogen. De Rechtbank veroordeelde ieder der ver lachten overeenkomstig den elsch. 1. Ofschoon behoorlyke steunregelingen op onze dorpen onmisbaar zijn, verdient in het algemeen het verschaffen van werk toch vgpre de voorkeur boven het verstrekken van steun. 2. Naarmate de werkverschaffing het karak ter v*n normalen arbeid meer benadert, naar die mate zal zy ook beter het doel benade ren wat men daarmede beoogt, n.4. vooral de moreele Inzinking der arbeiders tegen te gaan- 3. Indien het dus mogelijk is om het be. dryfsleven in te scha kelen In de werkver schaffing zou dat stel lig een belangrijke stap in de goede richting beteekenen. 4. De gevaren daar aan verbonden zyn echter aeer groot zoodat ook dit terrein met groote omzichtigheid moet worden betreden, wjjl anders de werkloosheid niet geringer maar grooter zou worden, minstens tot gevolg zou hebben dat het aantal zg. vaste arbeiders nog meer werd ingekrompen. 5. VermoedelUk zal men rich dan ook moeten beperken a. tot het op normale wijze uitbesteden van groote werken echter met een zoo groot moge lijke beperking van machlr.aien arbeid. b het verleenen van subsidie aan bedryfs- werkzaamheden, welke zeer kenneiyk een by- zonder karakter dragen zooals: het verbreeden en in het algemeen belangryk werk aan water, gangen, baggeren, veendelven e.d. c. idem aan werkgevers, die kepneiyk meer arbeiders in dienst nemen dan anders het ge val zou zyn. 6 Teneinde misbruiken te voorkomen zal het noodig zjjn een adviesinstantie te maken van de centrale organisaties Van werkgevers en werknemers, die geacht kunnen worden objec tief de plaatseiyke toestanden te zullen oordeelen. 7. In elk geval dient er tegen gewaakt, dat de „Ingeschakelde” arbeiders, beneden contractloon, of bU gebreke daarvan, het loop van zaken geweest. Uit de geschiedenis van art. 46 van het Reglement van Orde biykt duidelijk, dat de wyze, waarop Baron de Vos van SteenwUk zich op 29 Maart vastklampte aan de hem krachtens de letter toekomende bevoegdheid, om alléén te heerschen, in stryd was met de bedoeling waarmede die bevoegd heid aan den president der Eerste Kamer in 1889 gegeven is. de bedoeling namellik, om het mogeiyk te maken, dat de bepaling van den dag der openbare beraadslagingen ook zou kun nen plaats hebben, wanneer de Kamer niet in vergadering byeen was. En thans sneed dezelf de president opeens alle debatten af door vóór de behandeling van het voorstel te verklaren, dat naar zijne meening de Kamer de voorge stelde bevoegdheid krygen moest. Was het een by voorbaat retlreeren voor de op de historie gegronde argumenten, waarmede Dr. Wibaut en Mr. van Lanschot voor eene verduideiyklng van de strekking van art 46 pleiten zouden? In dezelfde vergadering werd het ontwerp- adres van antwoord op de Troonrede goedge keurd. Omtrent het onderzoek van rechercheur De Jong uit Hilversum, vernamen wy van den Zeereerw. heer Pastoor Kaasgaren het volgende: Juist dezelfde wyze van entrée als tn Bla ricum is gekozen. Na op het kleine dak der sacristie geklommen te zyn heeft men een ruit Ingedrukt. De offerblokken werden geledigd, doch hierin zal niet veel geld geweest zyn. Het tabernakel heeft .Tien geforceerd. De koperen versieringsplaten waren omgebogen, doch men heeft de stalen deur, die hierachter was, niet kunnen verbreken, hetgeen een groot geluk mag worden genoemd daar alle voorwer pen van waarde erin waren gesloten. Zooals ook In de andere gevallen Is men door de groote kerkdeuren vertrokken. De bult zal echter niet groot zyn geweest. Alles wjjst er oJ. op. dat men hier te doen heeft met een kleine bende wellicht uit Amsterdam die per auto het Gooi „bezoekt". Men heeft zich eerst goed van de plaatselyke situatie, van ligging der kerk, plaats van offer blokken. enzoovoorts. op de hoogte gesteld en enkele dagen later wordt de coup verricht. In den nacht komt men per auto, doet zyn slag, en gaat snel weer terug. Even zeker js het o.i., dat men by al deze Inbraken met dezelfde personen te doen heeft, een bende, die het voor korten tyd op de Gooi- sche kerken voorzien heeft. Doch als men het grootste deel hiervan heeft bezocht en on danks dat de politie ze nog niet mocht vatten de Gootsche grond ietwat heet ondei de voeten wordt, zal men waarschUnlyk een an dere richting inslaan. Vandaar dat het wel de- gelijk overweging verdient, dat de herders der parochiën lederen avond hun voorzorgsmaat regelen laten treffen en speciaal voor een on verbuigbaar en onbreekbaar tabernakel zorg dragen. Totdat de rust is nersteld en de hellig- schennende dieven tegen de lamp zyn ge- loopen, wat ongetwyield gezien hun bruta liteit eerstdaags gebeuren zal. De heer van Koeverden opende zijn inleiding met een waardeerende verwijzing naar de laat ste troonrede, waarin inschakeling van het particulier bedryfsleven in de werkverschaffing als propagandapunt der regeering werd aange- kondigd. Zooals de toestand nu is, biedt het particu liere boerenbedrijf geen gelegenheid tot loonen- den arbeid in dienstverband. Het is nog slechts in het leven te houden door uitbreiding van de arbeidskracht van den boer zelf met zijn gezin; loon voor arbeiden kan niet meer be taald worden. - Toch zou veel meer arbeid in het landbouw- bedryf ingeschakeld kunnen worden, doch daartoe is noodig steun van de regeering aan de landbouwers, waardoor zy in staat gesteld worden, loonen uit te betalen. Twee wegen wyst spr. aan: ie verbetering van onvrucht bare gronden, en 2e vervanging van machlnalen door handenarbeid. Vervolgens schetste spr. het belang van de houding der georganiseerde landbouwers tegen over pogingen die de regeering zal aanwenden om het bedrijf ala werkver«chafflngsobject aan te wenden. De organisaties zullen, gezien het groote zedelijke gevaar, dat in de werkloosheid gelegen is, zich moeten stellen niet zoozeer op een economisch, dan wel op een sociaal stand punt. Men zal niet op de eerste plaats moeten ▼ragen naar het directe geldeiyke voordeel, dat in een eventueele regeling gelegen Is. doch men zal moeten samenwerken ,4n dienende liefde". Muizen, z»« m. kro s.oo Mor- Renconcert 10.00 Gramofoonmuziek 11.30 Godsd. halfuurtje door pastoor L. H. Perquln 12.00 Politieberichten- 12.15 Kro-aextet o. 1. v P. Lustenhouwer 1.45 Rustpoos 2.00 Voor de rijpere jeugd. 8. J. Coomans: .Schaken". H. Tul- der: „Dammen” 2 30 Kinderuurtje 4.00 Gramofoonmuziek 4.30 Kro-orkest o 1. v. M v. 'I Woud 5 15 Esperanto- nieuws door P. Hellker 5.30 Orkest 6.20 Weekoverzicht door P. de Waart 6 40 Orkest 7.00 Politieberichten 7.15 Orkest 725 Dr W M A. v. d. Wilnperse: ..Het maken van huiswerk door de leerllnRen van de M. O. scholen" 7 45 Gramofoonmuziek 7.50 De as. es- perantocursus door P Hellker 8.00 Gra mofoonmuziek 8.05 Mevr. M. Helber Nan: ..De as. cursus schriftverbetering" 8.15 AvondproRr*nma. De Kro-Bovs o. I. v P. Lustenhouwer. A. V. d Wal voor dracht 1100 Gramofoonmuziek l^>0 Sluiting. In aansluiting hierop werden ook de con clusies van den heer A. J. Loerakker, hierboven vermeid, door de vergadering aanvaard, die daarop, te ongeveer twee uur. door den voor zitter gesloten werd. de arbeiders ten goede komt. Scherpe kritiek oefent spr. op de houding der boerenorganisa ties tegenover de arbeiders, b.v. wat ontreft tegemoetkomingen by het weder-invoeren van het met-de-hand dorschen. en het ultbctalen van de gecontractueerde loonen. De heer J. v. BEEK, burgemeester van Deume, onder-voorzitter en vertegenwoordiger van den N. C. B.,'wil nog iets zeggen over het scheppen van werkgelegenheid door dorschen met den vlegel. Dat dit in Oosteiyk-Brabant byna n^et geschiedt, is gevolg van het feit dat daar reeds werkverschaffingen in voldoende mate aanwezig zyn. De toestand voor den ar beider is daar nog niet zoo hopeloos. Bovenalen zyn de bedryven b.v. in de Peel, niet ingerictit op het dorschen met den vlegel. Men neeit daartoe geen gebouwen en geen materiaal De werklieden zou men daarvoor uit de werkver schaffingen moeten halen Wat betreft hrt Westen van Brabant, moet men in aanmeremg nemen dat de moeliykheden voor de particu liere bedryven daar heel groot zyn, en dat de boeren daar vaak geen kapitaal genoeg hebben voor het in dienst nemen van arbeiders De heer J. D de KOK uit Loosduinen. lid van het hoofdbestuur van den R.K. Diocesanen Land- en Tuinbouwbond in het Bisdom Haar- In het hotel ..Kasteel van Antwerpen" te Utrecht hield Donderdag de Algemeene R.K. Landbouwbedryfsraad zjjn algemeene verga dering onder voorzitterschap van den Zeereerw. Pater Mr. Dr Am Borret 8.J. KALUNDBOtUl. 1153 M. 12.20 Striik- orkest o. 1. v. Bendlx 2.50 Gramofoon- muziek 3.50 Qmroer>orkest o. 1. v. Emile Reesen 8.20 Vroolljke avond m. m. v. Louis Prell’s orkest. BRUSSEL, 509 M. 12.20 Gramofoori- muziek 1.30 Concert door het klein orkest van het N. I R. o. 1. v. P. Leemans 5.20 Concert door het omroep-sympho- nie-orkest o 1. v. Arthur Meulemans 6 40 Gramofoonmuziek 6.50 Concert door het klein-orkest van het N. I. R. o. I. v. P. Leemans 8.20 Concert door het omroep-svmphonie-orkest o. 1 v. Arthur Meulemans 9.20 Vervolg concert. LUXEMBOURG, 1191 M. 7J50 Uitzen ding voor Frankrijk; orkestconcert 9.20 Zang door mevr. Groef lisde Cuyper 10.15 Orkestconcert 11.00 Dansmuziek. De heer A. J. Loerakker, die vervolgens het woord verkreeg, legde het easentieele van syn betoog neer in de volgende conclusies: o •^Aan de inleiding op het Jaarverslag over 1932 i le«n. verklaart dat te Monster de Inschakeling ontleenen wy de volgende zinsneden: „De economische moeliykheden waren ook nu weer oorzaak van groote lusteloosheid in sociaal opzicht. Onder vele werkgevers vatte zelfs de gedachte post, dat het nu geen tyd meer was om aan sociale politiek te denken, laat staan: te doen. En een groote onverschil ligheid hier en onwilligheid daar, zelfs tegen over de collectieve arbeidsovereenkomsten, ken merkten de afgesloten periode. Hoezeer deze ongelukkige mentaliteit te ver klaren en deels zelfs te verontschuldigen is, juist is zy allerminst. Immers het dioge waar zyn, dat veel van hetgeen in deze dagen even goed als voorheen sociaal wenscheiyk is nu en misschien zelfs voorloopig economisch niet meer mogelijk is, toch is het volmaakt onjui't nu ook maar meteen aan te némen, dat er niets meer economisch mogelyk is. Zoo is b.v. het afsluiten van collectieve arbeidsovereenkom sten de basis van een ordeiyke arbeidsver. houding! steeds economisch mogelyk; dit instituut is in tyden van economische depres sie even noodzakeiyk en bruikbaar als in tyden van hoogen economischen bloei. Vervolgens werd overgegaan tot behandeling van het ondeywerp „Inschakeling van de parti culiere ondernemingen in de werkverschaffing.” Donderdagmorgen heeft op den RUksstraatweg tusschen Meppel en Staphorst een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. De heer H. Hou wen. handelsrelzlger, woonachtig te Groningen, reed met zyn auto in de richting Meppel in vrij groote snelheid. Van den anderen kant naderde de Staphorster postbode J. Klein op de fiets.» Op een gegeven moment stak K. plot seling den weg over, de automobilist werd hierdoor in verwarring gebracht, verloor de macht over het stuur en reed in volle vaart tegen een langs den weg staanden boom op. itterdam los. tydens hetwelk de ,1 verschll’ende woningen insloeg HM. Koningin-Moeder is voornemens Woens dag 27 dezer voor een verblijf van eenige weken in de hoogere lucht naar Zwitserland te ver trekken met voorloopig einddoel Luzem. Voor M. M.’s vertrek zal de Koningin-Moeder '4> Maandag 25 dezer nog een bezoek brengen aan H M de Koningin op den Ruigenhoek te 's-Ora- venhage. De vergadering'ging heen aan 't trekken van de vyf afdeellngen, die gepresideerd zullen wor den door de heeren Aalberse, Schouten. Joekes, de Geer en Albarda. en aan de samenstelling van tal van commissies. Tot 12 October is de Kamer thans uiteenge gaan. Drie weken krygt zy dus voor de bestu- deering van den oceaan van stukken, die thans by de leden en ook by de parlementaire jour nalisten binnengolft. In de afdeellngen der Tweede Kuner zal op Dinsdag 3 October as. te één uur een aanvang worden gemaakt met het onderzoek niet alleen van de Ryksbegrootlng 1934 met bybehoorende wetsontwerpen, maar tevens met o. a. de vol gende voo-stellen en ontwerpen: Voorstel-K. ter Laan c.s. tot wUzlglng van art. 2 der wet tot regeling der Staatsloterij; voorstel-K. ter Laan ca. tot wüzlging van oe Leerplichtwet; wetsontwerp tot regeling het verrichten van arbeid in loondienst door vreemdelingen; wetsontwerp tot verdere tyde- lyke afwyking van eenige bepalingen der Ou derdomswet 1919; wetsontwerp wyziging van de Gezondheidswet. Voorts op Donderdag 5 October, des voor- middags te elf uur In de afdeellngen: de wets ontwerpen Inzake heffing van opcenten op oe gemeentefonds- en vermogensbelasting 1934-33 technische herziening tarief der inkomstenbe lasting, verhooging tabaksaccUns, tydeljjke voorziening tot versterking van Ryksmlddelen en 4e voorlooplge voortzetting der heffing vac enkele tUdelyke en verhoogde invoerrechten; en op Dinsdag 17 October te één uur in de afdeellngen het wetsontwerp tot wyziging der Ziektewet. van locale organisaties in de steunregeling zeer ■voldaan heeft en zoolang zy duurde een groote vermindering der werkloosheid tengevolge had. Spr. houdt vervolgens een krachtig pleidooi voor actieve handelspolitiek en beperking van den invoer uit het buitenland van land- en tuinbouwproducten. De heer G W. J VAN KOEVERDEN legt nog eens den nadruk op de noodzakeiykheid van samenwerking tusschen boeren en arbeiders in ‘het bewustzyn van het groote sociale belang van bestryding der werkloosheid. Daartegenover verklaarde de heer A. J. LOERAKKER dat het toch goed is, dat eens de aandacht gevestigd wordt op de toestanden zooals die in werkelykheid bestaan op het plat teland, ondanks de idealistische opvattingen dij in de bedryfsraden heer.chen. Nogmaals be spreekt hy 't niet uitbetalen van de contract- loonen in de groote landbouwbedryven. Als de bedryven met verlies werken aldus spr., waar om geeft men dan aan de arbeiders niet een stukje aardappelland in bewerking. Hy weer spreekt de beweringen van den heer de Kok, omtrent de subsidie-verleening in verhouding tot het aantal te werk gestelde werkloozen. Ge volg van dat stelsel is, dat de boeren hun ar beiders op straat zetten om werkloozen te werk te kunnen stellen, waarvoor zy toeslag krygen. Noodzakeiyk is. dat de centrale en niet de locale organisaties in dezen van advies mogen dienen. In een autarkische richting in de han delspolitiek ziet spr. in tegenstelling met den heer de Kok geen heil. Buitenlandsche handel is een levensbehoefte voor onzen landbouw, en inperking van den Invoer zou slechts verdere belemmering van onzen uitvoer tengevolge hebben. Na dupliek van den heer de Kok wyst het oud-kamerlid JAC VOS ANTZ te Roosendaal, lid van het hoofdbestuur van den N. C. B. op den uiterst precajren toestand waarin vele boeren verkeeren. Hy vertrouwt dat als hun toesta na het maar eenigszins toeliet, zy ook meer zou den doen voor de werkloose arbeiders ten plat te lande. De heer A. J. LOERAKKER is van meening. dat wanneer een werkgever niet meer in staat is de loonen uit te betalen, hy geen werkgeler meer kan zyn. en geen arbeiders in dienst moet nemen. In verband daarmede wijst de heer VAN DER WEIJDEN, lid der Tweede Kamer, op de ont zaglijke lasten {die op de bedryven drukzen. Evenals in het buitenland geschiedt, moeten maatregelen genomen worden van regeermgs- wege om deze lasten te verlagen. Dan zal het weer tnogeiyk zyn. loonen uit te betalen en den landbouw rendabel te maken. De Zeereerwaarde heer Rectoe J. P. J KOK uit Bloemendaal, gee'telyk adviseur van den Landarbetdersbond ..St. Deus^ Dedlt" wyst op de noodzakeiykheid. de ongunst der tyieu uit Gods hand te aanvaarden. Hy stelt vooi nog eens te overwegen, wat in de verschillende ge westen gedaan kan worden om partyen tot el kaar te brengen, welk voorstel met applaus aanvaard werd. Op 29 Maart van dit jaar stelde in de Eerste Kamer de vraag van den leider der Katholieke fractie Mr. van Lanschot. wanneer Baron de Vos van Steenwyk de wyziging van de Kieswet aan de orde dacht te stellen, de eigenaardige macht in het licht, welke door het Reglement van Or de aan den senaatspresldent in handen gelegd Was. Art. 46 gaf nametyk aan den voorzitter de bevoegdheid, den dag der openbare behande ling van een ontwerp vast te stellen. Deed hy dit, dan was de Kamer bevoegd, het voorstel van den president te wyzigen. Maar verder was totnogtoe de vraag, of de Kamer zich met haar agenda bemoeien kon, geheel aan het bon vouloir van den voorzitter overgelaten. Wenschte hy de bepaling van den dag der beraadslaging niet aan de Kamer over te laten, dan stond zy machteloos. De senatoren hebben die tot dantoe sluime rende dictatoriale bevoegdheid van den presi dent op 29 Maart plotseling aan den lyve on dervonden. De katholieken en sociaal-democra ten. samen de meerderheid in het college vor mende, en ook de Regeering, die de Kleswet- wyzlglng gaarne vóór de verkiezingen in het Staatsblad had gezien, zagen zich de behande ling van de Kieswet ontgaan. „Heel het raderwerk stond stil.” Het gevolg van dit incident is een voorstel van Wibaut geweest, om het Reglement van Orde in dier voege te wyzigen, dat de Eerste Kamer evenals haar zuster aan de overzyde van het Binnenhof ook zelf den dag van openbare behandeling van eenlg ontwerp kon vaststel len. In het Voorloopig Verslag en de Memorie van Antwoord over dit voorstelWibaut is nog al malsch over deze kwestie geschreven. En de verwachting was dan ook, dat de openbare be raadslaging eeniggn tyd zou vergen. Er zou, dacht men, nog eens kwistig worden nagekaart over dien gedenkwaardigen dag in Maart Het is echter anders geloopen. De president verklaarde, dat hy vóór de wyzllng was! Die verklaring wekte evenzeer verbazing na wat in het Voorloopig Verslag geschreven was ah indertyd, toen de Kieswet alsnog ni de ver kiezing aan de orde kwam, het feit, dat de pre sident demonstratief vóór stemde. En met die verklaring was heel het debat in den grond ge boord. Mr. Fock zelde. dat hij wel bezwaren had, maar dat hy, als de voorzitter zelf meen de. dat aan de Kamer de voorgestelde bevoegd heid moest worden gegeven, niet opponeeren zou. En Mr van Lanschot verklaarde m één zin. dat zijn fractie het met den voorsteller Dr. Wibaut eens was Zonder hoofdeiyke stemming en zonder dat Dr. Wibaut zelfs aan het woord behoefde te komen, werd de wyziging van het Reglement van Orde goedgekeurd! Al met al is het toch een eigenaardig ver- HILVERKt M. 1875 M. VARA 8 00 Gramofoonmuziek VPRO 10 00 Morgen wijding VARA 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven. Willem wan Capellen draagt voor. Vara-klein- orkest o. I. v H. de Groot 12.00 De Notenkrakers o. 1. v. Daar Wins 2.00 Gramofoonmuziek 2.30 De Flierefluiters o. 1. v. Ray Forest 3 00 De Mond-Ac- cordeonver. ..Door Oefening Kunst” o. 1. v. G. Looten 3.15 De Flierefluiters o. I. V. Rav Forest 3.45 Rustpoos 4.00 Cor Stevn. orgel en Eugène Charmon, zang 4.15 Vara-mandollne-ensemble o. 1. v. J. B. Kok 4.30 Cor Stevn en Eugène Charmon 4.45 Vara-Mandollne-ensemble 5.00 Moeder de Gans, verhaald door A v. Nlerop. gespeeld op muziek van Debusav en Ravel, door Job. Jong en Cor Steyn 6 40 Letterkundig overzicht door A. M de Jong 6.00 Volksliederen door de Wiele waal o. 1. v P. Tlggera 6.30 Ptatroglbns o 1. v. Joop Carlquist 7.00 Gramofoon muziek 7.10 Platroglbas 7.30 Gra mofoonmuziek 8 00 Herhaling SOS-be richten 8.02 Vaz Dlas en Varia 8 15 Vara-orkest o. 1. v H. de Groot 8.45 De zee roept. II 8 30 Vara-orkest o 1. v H de Groot 10 00 ..De Dubbelgangers", radloklucht in 1 bedriff door D. J. Klerk. Vara-tooneel o. 1. v. W v. Capellen 10 15 Vara-orkest o. 1 v. H. de Groot 10.40 Gramofoonmuziek 10.50 Vara- orkest o. 1. v. H de Groot 11.15 Gra mofoonmuziek 11.30 Orgel tfeoor Joh. Jong 12.00 Sluiting. geweigerd. Ten einde te zorgen, dat import* handel en havenbelangen zoo mln mogelDK hinder ondervinden van eventueel noodig» snelle beslissingen, zyn maatregelen getroffen ter verzekering van een doeltreffend overleg met deze belangen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 20