Geruchten uit Onkerzele D Hitler Het Duitschland van Let op deze STER Prikkeldraad r r !i STER TABAK I 1 Pakhuisbrand in Den Bosch als ge tabak koopt. Ze garandeert U jfee t beste roor Vic gelde 'i NAAR LAGEREN STEUN Totaal f 22.000.000 minder On-Duitsch DE STERILISAT1EWET I f Nieuwe verschijningen in België? St/iendde VRIJDAG 22 SEPTEMBER HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW NIEMEIJER’S Felle brand te Meppel Duitschers uitgewezen Dr. Gütt aan het woord SPOORWEGTEKORTEN Opheffing van diensten Wie is Leonie van Dyck? NAASTING SPOORWEGEN •Na-Brasem en Na-Kaag NATIONALE SCHULD I <7 Door de aanwezigheid van veel hout breidde het vuur zich snel uit Bestuursverkiezing Juist in - tijden als dexe verlangt men de hoogste waarde voor s'n geld. Dat verklaart de nog steeds toene mende populariteit van Ster-taoak. Steeds meer pijprookers onder vinden de juistheid van Niemeijer's devies: „Hel beste in elke prijsklasse** Wat ge ook voor Uw tabak besteedt, als 't Ster-tabak is, krijgt ge 100% smaak ejn geur. „Wy zyn niet wreed en onmen- schelyk. De wereld moest dankbaar zyn voor ons initiatief” Het dorpje Onkerzele 1 „Besmetting” van Beauraing Najaarsvergadering te Alkmaar allemaal radicaal anders onaan- 1 W. A. s. 'f categorieën reizigersverkeer op het traject geheele reizigersverkeer op het traject misvorming. :t recht de ge- gere raming van de kosten der kasvoorzlenin- 13 el Het voornaamste deel der vermeerdering van uitgaven, 14072.100, is het gevolg van de hoo- Deze vermeerdering Is tot een beloop f 4.744.051 het gevolg van de toeneming 1. 1. f; vervolgingswaanzin erfelijke maanziekte (epilepsie); erfelijke St. Vitusdans; erfelijke blindheid; erjplijke doofheid; zware erfelijke lichamelijke een is de Raad den hebt U Zaterdag en Zondag aJS-, 23 en 34 September, zal de zeilvereenlging „Braassemermeer” de Na- Brasem houden. Inschrijvingen kunnen gericht worden aan Jachthaven „De Brasem” te Oude- wetering. De eerste start heeft Zaterdagmiddag te 3 uur plaats bij de Jachthaven. Aansluitend aan bovengenoemde wedstrijden zal, tot besluit van het Zeils^Jzoen, op Zaterdag 30 September en Zondag 1 oAober de Na-Kaag op de Kagerplassen worden gehouden. De inschrijving is opengesteld tot 28 Septem ber bij d enheer Ir. J. O. van HoolwerfMidden laag 56, Haarlem. De wedstrijden vangen aan Zaterdagmiddag te 3 uur. Zondag te half elf. 4- 4. 5. 6. 7. 8. gebed te bidden. Wij kunnen moeilijk den indruk van ons afwerpen, dat deze devo tie, in Mei opgekomen, verband houdt met de berichten uit Beauraing. Die indruk wordt door de feiten versterkt. Naar „Het Volk" verneemt is den heeren dr. J. M. Ridder, H. Krieger en H. Wolters, vooraan staande menschen in de Dultsche nazi-beweging in Noord-Llmburg en Ooet-Brabant. op last der Nederlandsche justitie aangezegd, dat zij voor een bepaalden dag in de eerste helft van dc maand October Nederlandschen bodem moeten hebben verlaten. Tot dien tijd hebben geroemde heeren gelegenheid hun zaken hier te Lande te regelen. van der lasten, voortvloeiende uit gevestigde schuld. De strekking van dit wetsontwerp zal tweeledig zijn. Ten eerste zullen de steun- normen worden verlaagd en ten tweede zal de Rijksbljdrage aan de gemeenten in de koeten van den werklooaensteun worden verminderd. De regeering heeft zich hierbij ten doel gesteld het bedrag, dat voor ondersteuning en werkverschaffing door het rijk wordt uitgegeven, te verminderen van 70 mlllioen in 1933 tot 48 mlllioen In 1034. Dat is natuurlijk nog maar het begin van de zuivering en de verdultschlng van t Oude Testament. We krijgen geleidelijk een heel a nd er Oud Testament, een. dat begint: „In den beginne was alles Dultsch...." en waarin de eerste rollen vervuld worden door h Gretchen en h Mlchei; ook de appel zal van zuiver Dultsche origine zijn. En zoo alles navenant. „Bij een onderzoek van het godsdienst onderwijs is vastgesteld, dat nog steeds de geschiedenis van de offering van Isa&k op de school wordt behandeld. Zonder vooruit te loopen op veranderingen, die zullen wor den aangebracht in het onderwijs met be trekking tot het Oude Testament, verorden ik dat de genoemde geschiedenis reeds thans uit het leerplan geschrapt moet worden, aan gezien het in haar gehuldigde Godsbegrip on-Dultsch is.” Deze vrouw is de 58-jarige Leonie van Dyck, woonachtig in de Kampstraat 22. Zij is geboren te Idegem op 18 October 1875, en woont hier sedert haar 13e jaar in Onkerze le. Ze is gehuwd geweest met zekeren De Splegeleer. Haar huwelijk, dat met dertien kinderen gezegend werd, moet zeer onge lukkig geweest zijn. In 1920 werd zij door haar echtgenoot, die thans nog in leven is. verlaten. Hij heeft zijn vrouw achtergelaten in zorgen en ontbering. Het gerucht, dat de H. Maagd bij een der verschijningen de vrouw vermaand zou hebben, terug te keeren naar baar echtgenoot, schijnt uit de lucht gegrepen. Volgens den verslagge ver van „De Standaard” ligt de oorzaak der echtscheiding in geenen deele bij de vrouw, die wordt afgeschilderd als een voorbeeld van christelijken lijdensmoed. Zij zou door haar man langen tijd mishandeld en ein delijk moedwillig verlaten zijn. Van haar dertien kinderen zijn er nog negen in le ven. Vier kinderen sloten zich aan bij de socialistische partij en waren actieve pro pagandisten van het socialisme. Onder in vloed der gebeurtenissen zou althans een f De regeering bereidt, volgens .Het Volk” een wetsontwerp voor, dat de strekking heeft, de ondersteuning van de werkloozen aanzien lijk te verminderen. ningen dan de waarschijnlijkheid gedoogt. Men herinnert zich de mededeelingen be treffende een tweetal verschijningen van de H. Familie aan een vrouw te Tweebeek in het Aartsbisdom Mechelen. Deze be richten wekten zekere verbazing, omdat, na Beauraing in ’t bisdom Namen, en na Ban. neux, in het bisdom Luik, ook het aarts bisdom van België in verschijnlngs-zaken betrokken werd. Nog verwonderlijker is het, dat thans ook ’t bisdom Gent zijn verschij ningen heeft. Er schuilt in de geruchten over Onkerzele, waarovpr wij kort bericht gaven in ons avondblad van 5 September J.L, "n zekere humor, die zelfs aan de vroom ste voorstanders eener bovennatuurlijke ver klaring niet is ontgaan. Zoo wordt in België de ^necdote verspreid, dat Mgr. Coppieters, bisschop van Gent, naar aanleiding der ge beurtenissen te Beauraing zou hebben ge zegd: „Een verschijhlngszaak, dat is erg! Wat een geluk, dat zij zich voordoet in het bisdom van Mgr. Heylen en niet in het mij ne!” Thans is echter het bisdom Gent toch in beroering gekomen door „een verschij- ningszaak” en het laat zich werkelijk aan zien, dat zij „erg” is, want sedert 9 Augus tus zouden reeds zestien verschijningen zijn waargenomen. Ze worden opgesomd in „De Standaard” van 3,4, 10, 11 en 18 Septem ber, waaraan wij hier de meeste feitëlijke gegevens over deze zaak ontleenen. Laat ons er eerstaven aan herinneren, dat ook uit Rochefort in de Ardennen berichten zijn verspreid betreffende verschijningen, die door vijfhonderd personen zouden waarge nomen zijn op Woensdag 23 en Donderdag 24 Augustus. Deze gebeurtenis heeft in de Nederlandsche kranten nogal aandacht ge vonden, omdat een der getuigen, de heer B. van Brakel, woonachtig te Wageningen, wat wij haar omtrent Banneux zelden”, een niet-katholiek Nederlander was. Het schijnt inmiddels wel uitgemaakt te zijn, dat de massa-waarneming te Rochefort moet toegeschreven worden aan een louter natuurlijk optisch bedrog. Sinds een Brus- selsch dagblad die verklaring publiceerde, hoort men niet veel meer over de gebeur tenissen te Rochefort. Toch zijn ze niet ge heel verdwenen uit de aandacht, want het wekelijkse!» informatièblad „Kroniek van Beauraing” meldde op 17 September, dat een meisje te Rochefort, woonachtig in de buurt van de „Briqueterie”, beweert, vizi- oenen te krijgen, waarbij zij de Heilige Maagd ziet, die haar toespreekt, en bijzon der aandringt op de bekeering der zondaars. Het blad onthoudt zich van een oordeel over deze beweringen. Nq wat betreft On kerzele. Bij nota van wijziging stellen de ministers van Waterstaat en van Financiën voor, in het wetsontwerp betreffende naasting van de spoor wegen UtrechtZwolle. ZwolleKampen en Den DolderBaarn, als gevolg van het besluit der Tweede Kamer tot schorsing van de be raadslaging den dag van naasting op een jaar later te bepNlen en «derhalve In plaats van 1 Januari 1933 te lezen 1 Januari 1^34. Woensdagavond omstreeks elf uur werd brand ontdekt in een complex pakhuizen, gelegen aether de Schi'derstraat In Den Bosch. Waar precies het vuur ia ontstaan, heeft men niet kunnen constateeren. Door de aanwezigheid van veel hout breidde het vuur zich snel uit. Het vuur dat vermoedelijk In een houtschuur is ontstaan, sloeg over op de loods van de dood- klstenfabriek der firma Danse, waarin veel kisten en een groote voorraad hout geborgen waren. Vervolgens sloeg het over op den tim- merwlnkel dier firma, het kaaspakhuis der fir ma Van den Berg en een woonhuis. Toen oe motorspait der gemeentebrandweer arriveerde kon men uitbreiding van het vuur voorkomen Inmiddels waren de inboedels van een vijftal aan de pakhuizen grenzende woningen In ver- ligheid gebracht. Het huisraad van een der bewoners, genaamd Dohna, was niet meer ie redden. Diens woning brandde grootendeels uit. terwijl tot een grond toe afbrandden de. dood- kistenfabriek van den heer Danse, de tlmmer- wlnkel van die firma, en het kaaspakhuis van de firma van den Berg. Alles was meest laag verzekerd. De oorzaak van den brand ïs on bekend. gen, met name de rente van schatkistpapler. Het desbetreffend artikel moest 14.250.000 hooger geraamd worden, zoowel wegens de te verwachten toeneming van *s Rijks vlottende schuld, als tengevolge van den rentestand, welke vergeleken bij dien van een jaar te voren, een niet onaanzienlijke stijging vertoont. Het totaal der voor amortisatie en aflossing geraamde bedragen beloopt 22.211.145. |i I veeder loonend wordt, zal de veestapel minder worden. Na eenige discussie, waarbij verschillende andere punten besproken werden, werd op voor stel van Dr. Lovink een motie aangenomen, waarin dep minister van Jusitie verzocht wordt, zoo spoedig mogelijk het wetsontwerp Inzake executie van bedrijven aan de belde Kamers aan te bieden, „want er is groote haast bij." Een motie van de afd. Houtrijk en Polanen, waarin den minister verzocht werd, ulterlljk 1 October de teeltregeling oogst 1934 kenbaar te maken, speciaal wat betreft den inzaai van tarwe en gerst en met het oog op dë aanschaf fing van pootaardappelen, werd bij acclamatie aangenomen. Van verschillende zijden werd aangedrongen op maatregelen tot beperking van margarine- verbruik en vermeerdering van natuurboterge- bruik, o.a. door het verstrekken van goedkoops natuurboter aan werkloozen en behoeftlgen. Hierna sluiting. at moet worden! t Is voor den kern-Duitscher onuit staanbaar, dat er eenmaal.... geen Duitschers waren, dat de geschiedenis het zonder Duit schers moest doen, dat er dus wel eens on- Duitscbe begrippen bestaan hebben; en t erg ste is, dat de herinnering aan die tijden van on-Dultschheid nog voortleeft onder de men schen, dat er nota bene een heel dik boek, het Oude Testament, bestaat, waarin nog geen één Duitscher een rol laat staan een übermenscheljjke rol speelt, een heel dik boek, dat krioelt van on-Dui|qche gruwelijk heden. Neem b.v. de geschiedenis van t offer van Abraham; dat verhaal is gewoonweg ongeper mitteerd en moet dan ook uit het Oude Tes tament verdwijnen. Terstond Neen, we maken geen grapje! De regeeringspresident van Sleeswljk toch zeker niet de eerste de beste heeft heel officieel de volgende mededeeling afgekondigd: edert geruimen tijd reeds brengt de Bel- gische pers, en In het bijzonder het l*-' Brusselsche katholieke dagblad „De Standaard” verslag uit van zonderlinge ge beurtenissen, die zouden plaats grtjpen te Onkerzele in ’t bisdom Gent, en die verband schijnen te houden met de opzienbarende feiten te Beauraing. De Nederlandsche bladen waren terecht uiterst gereserveerd bij het vermelden van deze geruchten, omdat het in Bel gië wat drukker wordt met Maria-verschij- dere vrouwen uit de Kampstraat het avond- V«rtri|gboar voa 13 /of 5 cent per half ons. Met bons voor Niemeijeri beke n do kwa liteits-cadeaux. Jules Sauerwein geeft in dit artikel een interview met dr. Gütt weer over de wet op de sterilisatie. De materialistische denkbeelden der nazi's op dit punt zijn voor Katho lieken natuurlijk volledig vaardbaar. ben dit voorbeeld gevolgd. Op den 3en Sepi ber 1928 heeft het canton Vaud in Zwitser besloten, dat deze maatregel op overeenstem mend advies van twee doktoren en met goed keuring van kan worden wil van Gisternacht Is brand ontstaan in de rljwielfabriek der firma J. en W. Bralten te Meppel. Hoewel de Meppeler brandweer spoe dig ter plaatse verscheen, kon niet verhinderd worden, dat de bovenverdieping der fabriek, waarin de brand ontstaan was. door het vuur vernield werd. Honderd nieuwe fietsen, vierhon derd frames en tweehonderd rijwielbanden wer den mede een prooi der vlammen. De bovenver dieping brandde totaal uit. waardoor waar schijnlijk het werk eenige dagen zal moeten worden stopgezet. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. Verzekering dekt de schade, die aanzienlijk is. Eenn kleine paragraaf voegt zware, ingewor telde drankzucht aan deze lijst toe. De volgende artikelen leggen de détails van de procedure vast en artikel 15 schrijft het beroepsgeheim voor, welke schending bestraft wordt met boete of gevangenisstraf van een jaar. Ik zou nu nog even Uw aandacht er op wil len vestigen, dat de sterilisatie ’n facultatieve kwestie is. De met boven aangedulde aangebo ren kwalen behepte menschen kunnen per soonlijk of door hun wettelijke vertegenwoor digers aanvragen, om aan de operatie te wor den onderworpen. Indien zjj het niet doen, kan de dokter het voorstel ertoe Indienen. Maar hij moet dan de goedkeuring hebben van een co mité, bestaande uit twee doktoren en een rech ter. En dan nog blijft zijn initiatief facultatief. Door de toepasing der sterilisatie zullen die vreeselijke ziekten na een of twee generaties afnemen en tenslotte zal de gemeenschap er geheel van worden bevrijd. Ons initiatief moest eigenlijk door heel wereld met warmte worden begroet. En, zoo besloot dr. Gütt, U moet niet looven; dat wij onmenschelijk wreed zijn. Denkt U maar aan onze wet op de vivisectie en de behandeling der dieren. JULES SAUERWEIN Met Ingang van 8 October as. zal bij de Ned. spoorwegen worden opgeheven: het geheele t-l_2„- - TzummarumFraneker (halte) het SchagenWarmenhuizen en het station Vlake, voor wat het reisigersver- voer betreft, zoodat aldaar ingaande b.g. datum geen treinen meer zullen stoppen. - Voor het dienstjaar 1934 wordt aangevraagd voor den geheelen dienst 98.152.201, waarvan voor den kapitaaldlenst f 780.000 en voor den gewonen dienst 97372.201. Voor 1933 Is daar toe onderscheidenlijk toegestaan 78.517.550, f 780.000 en 77.737.550. Gelijk met de 52ste Tentoonstelling van de afd. Alkmaar, werd de 136ste algemeene verga dering aldaar gehouden van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Vooraf werd een bezoek gebracht aan de Veetentoonstelling, waarbij bleek, dat het mond- en klauwzeer oor zaak was, dat het aantal inzendingen in de verschillende rubrieken geringer was dan ver wacht mocht worden; het geregistreerde fokvee was om genoemde oorzaak geheel afwezig. Het gepresenteerde vee was echter van goede kwali teit; vooral bleek de scheer-1933 van de wol die van voorgaande jaren te overtreffen. Zoowel uit de noordelijke als de zuidelijke provincies wa ren kcopers aanwezig. De voorzitter. Dr. Lovink, heette speciaal welkom den heer De Berger, hoofddirecteur van den Veeartsenijkundlgen Dienst, en de heeren J. Westerhof. H. Klaver en Mr. A. Koelma, resp. loco-burgemeester, wethouder en secretaris te Alkmaar. Spr. verheugde zich over het in de Troonrede toegezegde executlerecht over welk onderwerp spr. volgens in de vorige vergadering gedane toe zegging, met den minister onderhandelt. Spr. herinnerde aan de inwerking getreden aardap- pelsteunwet, met de uitvoering waarvan de ge meentelijke besturen reeds begonnen .zijn. Op verzoek van het Centraal Bestuur van de Aard- appelsteunwet heeft het H. bestuur aan den Se cretaris de directie van de Aardappelsteunwet opgedragen. Herinnerende aan de door minister Verschuur in Breda gedane uitlating inzake teeltbcperklng en wijzende op hetgeen op dit gebied reeds in Duitschland geschiedt, meende spr. dat ook hier iets in dien geest gebeuren moet. De Geweste lijke Tarwe Centrale, die besloot over dit onder werp een onderzoek te doen instellen, zal hier over binnenkort een rapport publiceeren. waarin wordt aangegeven op welke wijze zij zich die teeltbeperklng Indenkt; tusschen den invoer en uitvoer van tarwe moet beter verband gebracht worden. N.a.v. een besluit op een der vorige vergade ringen hebben eenige H. B.-leden een onderzoek ingesteld naar het gebruik van wol ten dienste van de nationale productie; het rapport hier over leidt tot de conclusie, dat de Nederland sche wol niet die afkeuring verdient, welke haar van sommige zijden wordt toegeschreven. Verheugend noemde spr. het voorts, dat juist dezen dag de varkensprijs met 4 ct. verhoogd der zoons de socialistische Jonge Wacht hebben verlaten. Ook de socialistische kin deren wijten de echtscheiding hunner ouders uitsluitend aan het wangedrag van De Splegeleer. Over de vrouw werd een gunstig luidende verklaring afgelegd door den pastoor van Onkerzele.^Hij bevestigt, dat Leonie van Dljck ontzettend ree\ gele den heeft. Betreffende haar psychische gesteldheid komen wij uit de berichten niet veel te weten. Met dit cardinale onderdeel is men wel wat slordig. Het eenige, wat „De Standaard" mededeelt, luidt: „ZIJ spreekt nogal veel, maar er zit zin in.” Sedert Mei van dit jaar ging vrouw van Dljck lederen avond tusschen 8 en 9 uur naar de Mariakapel teneinde daar met an- groep I Noord-flolland (Bond van op Grondslag werkende Zuivelfabrieken in plaats Van den heer K. Kuiper te Oostwoud. gekozen de heer Olivier te Assen delft. In plaats van den heer P. Jas te Dubbeldam werd tot lid van de flnancieele commissie geko zen de heer Joh. Knegt te Rotterdam. Het Jaarverslag Aug. 1932—Aug. 1933 werd onder dank aan den secretaris goedgekeurd. Besloten werd de voorjaarsvergadering 1934 in Mei te Amsterdam te houden. Op verzoek van Dr. Lovink deed prof. De Berger eenige mededeelingen over het mond- en klauwzeer-instituut te Rotterdam. Het weten schappelijk onderzoek aldus spr. is de voornaamste factor in de mond- en klauwzeer- bestrljding. Op de te Parijs gehouden interna tionale vergadering kwam men tot de conclu sie, dat het mond- en klauwzeer niet alleen door wettelijke maatregelen bestreden moet worden, maar vooral dat het komen moet tot een biologisch product. Ondanks alle moeilijk heden is het gelukt in ons land een instituut daarvoor te krijgen. Onder leiding van Dr. Frenkel is er in de Rijksserumfnrichting te Rotterdam een aparte afdeeling opgericht, welke reeds 6 mnd. wc-rkt, en waar getracht wordt een oplossing te brengen in het mond- en klauwzeervraagstuk. Daar de smetstof niet op glas gekweekt kan worden, worden proeven genomen op levende weefsels, hetgeen een zeer moeilijk experiment is. Op een vraag uit de vergadering naar de oor zaak van de langzame werking van den vee- artsenijkundlgen dienst, deelde Prof. De Berger mee, dat de zeer snelle uitbreiding van het mond- en klauwzeer het onmogelijk maakt alle gevallen direct te contrftleerenmede wordt uit bezuinigingso herwegingen wat langzaam ge werkt. Van verschillende zijden rezen uit de vergade ring bezwaren tegen de Aardappelsteunwet, welke oa. door den heer P. Barendrecht, Am sterdam een ondergangswet werd genoemd. Voor duizenden Hectoliters is er geen afzetge bied, omdat in vele gebieden 73 pet. en meer vernietigd moet worden en als veevoeder weg gaat. Ir Hulsman vroeg vooral vertrouwen voor hen, die met de uitvdëring van deze wet belast zijn; de wet is er voor het heele land en daarom voor een bepaalde streek misschien ongunstig. Spr. zal echter trachten zooveel mogelijk aan de bezwaren tegemoet te komen. Ter sprake kwam ook het vraagstuk der Rundveebeperking, waartegenover de vergade ring nog afwijzend stond; een ernstig onder zoek naar de gevolgen achtte men noodlg, al vorens het H. B. een advies geeft. De heer H. K. Koster verklaarde namens het H. B„ dat de crisisrundveecentrale gedwongen beperking niet voorop stelt. Vrijwillige beper king is echter noodlg voor het op peil houden en opvoeren van den prijs; voor de vleeschvoor ziening en met het oog op den uitvoer der zui velproducten. De Regeering heeft toegezegd 25 mlllioen beschikbaar te stellen, als men tot vrij willige beperking komt en de zekerheid bestaat, dat niet binnen enkele Jaren de veestapel weer op zijn huidige grootte is aangevuld. De bestu ren der Centrale landbouworganisaties en de F. N. Z. hebben In dien geest een accoord met de Regeering gesloten. De heer P. Barendrecht. Houtrijk en Pola nen, was van meening, dat, zoolang het vee- voor goedkoop blijft, t niet tot beperking van den veestapel komt. Alleen als de teelt van vee- Ns.v. de bestuursverkiezing ontstond een hef tige discussie, waarbij om. werd voorgesteld de verkiezing 3 maanden aan te houden, welk voorstel geen meerderheid vond. In plaats van Dr. Lovink werd de heer P. Stapel Cz., Hoogkarspel tot voorzittef gekozen. In de vacature Jm. Blaauboer Kz. Schagen, werd voor Noord-Hofland gekozen de heer A. de Haan, De Beemster. In de vacature-P. Leeuwenburg te Numans- dorp werd voer Zuid-Holland gekozen de heer W. Boer te Bodegraven. A In de vacature-P. S. Overwater te Strijen werd voor Zuid-Holland gekozen de heer P. v. d. Hoek, Llselmonde. Voor Groep II Zuid-Holland (Prov. Bond van Melkveehouders) werd in plaats van den heer A. N. Vaandrager gekozen de heer E. Huis man. Voor Coöp. werd. In Juni heeft de dood arme Leonie van Djjck, bij wie nog zes ongehuwde kinderen inwonen, alles gespaard wat ze kon („tot het brood uit haar mond” zegt ,J)e Standaard” letterlijk) om een autobus-reis naar Beauraing te kunnen meemaken. ZIJ heeft voor Onze Lieve Vrouw een ruiker bloemen meegenomen van buitengewonen om vang, en deze bij de plaats der verschij ningen neergelegd. Personen, die met haar mee reisden, verzekeren, dat zij in den tuin te Beauraing onafgebroken heeft gebeden van elf uur in den voormiddag tot drie uur in den namiddag. Zij was diep onder den indruk van Beauraing. Van haar armoede heeft zij op Zaterdag 5 en Zondag 6 Au gustus twee gezongen H.H. Missen laten opdragen te Onkerzele, ter eere van Onze Lieve Vrouw van Beauraing. Dit feit wordt bevestigd door pastoor Van der Maeren. Juist op den avond van 4 Augustus mani festeerde zich het eerste der verschijnselen, die aan de visioenen van vrouw van Dljck voorafgingen. Niettemin berichtte ,J>e Standaard” op 3 Septembervan besmetting dar verbeel ding kan moeilijk sprake zijn. Toen wij haar en haar kinderen in verhoor namen op 26 Augustus, kende zij Beauraing en geloofde er vast aan. Banneux kende zij schijnbaar niet. Zij begreep ook niet goed. den Geneeskundigen toegepast, zelfs tegen den belanghebbende. Hier 1 de- wet, die 14 Juli 1.1. Is‘gepubliceerd en die 1 Januari 1934 van kracht wordt. Bjj artikel 1 vestig ik uw aandacht er op, dat de erfelijk belaste zieken, die aan deze operatie onder worpen kunnen worden, in acht zjjn ingedeeld; aangeboren idiotisme; schyzofzenia (volkomen ontoerekenbaar heid); k was op bezoek b(j dr. Gütt, chef van de geneeskundige afdeeling in het RUksminis- terie van Binnenlandsche Zaken, een man met een welwillend en peinzend gezicht, maar die zich koud en precies uitdrukt, geleerde, die bjj de administratie terecht gekomen. In zijn bureau wordt een van meest sensationeele hervormingen voorbereidt, die een nieuw bewind ooit heeft uitgedacht. En in de paar papieren, die dr. Gütt mij ult- noodlgt te lezen en te overwegen, concentreert zich een wetgeving van pakkende stoutmoedig heid. Zij is alleen mogelijk in een staat, waar men heeft gedecreteerd, dat in de hoogere mo raal het ras het Individu kenmerkt en dat al leen het ras zonder eenige sentimenteele con sideratie de maatregelen moet inspireeren, die noodlg zijn, om de uitbreiding van ziekten te voorkomen en de misdaad te onderdrukken. „Al heel lang,” zegt dr. Gütt, „heeft men er aan gedacht om bepaalde zieken te sterllisee- ren. Van 1900 af reeds heeft de criminalist Naecke er voor gevochten, dat men door spe ciale maatregelen de voortplanting van beroeps misdadigers, krankzinnigen en andere gedege-, nereerden van hetzelfde soort zou verhinderen. In 1932 is ook de Dultsche Maatschappij voor Hygiëne van het Rijk voor deze these in het krijt getreden. Maar men is tot geen enkel practisch initiatief gekomen, omdat het parle mentaire stelsel de verantwoordelijkheid voor dergelijke hervormingen niet op zich wil ne men. Het nationaal-soclalisme heeft de eer, den nieuwen weg te hebben geopend. In het boek van Adolf Hitler „Meln Kampf" kunt U het beginsel van onze wetgeving vinden- Hij schreef in dat boek: „Wie lichamelijk of geestelijk on gezond of onwaardig is, heeft niet zijn kwaal over te brengen in het lichaam van zijn kind. Het is staatszaak, dat alleen ge zonde menschen kinderen mogen hebben. Van den anderen kant is het een misdaad, de natie van gezonde kinderen te beröoven.” Het is een vreemd feit, dat juist zieke wezens zich het meest voortplanten. In Amerika heeft men door geduldvergende studies kunnen ontdekken, dat de ziekte van een afstammeling dikwijls haar gif verspreidde over honderden Indivi duen. Voor wezens, die sociaal onbruikbaar of schadelijk zijn, geeft men per Jaar millloenen uit. Bijvoorbeeld Berlijn. Die stad gaf in 1933 de som van 18.000.000 Mark uit voor gekken en mmderwaardigen. Op het platteland is het al niet veel beter. In Zwaben bijvoorbeeld heeft men op een bevolking van 860.000 In 1931 2358.000 uitgegeven, waarvan 87 pet. voor ge- brekklgen en maar 12 pet. voor geneeslijke zie ken. In het budget van het Rijk van 19301931 komt een post van 170 mlllioen voor tot on derhoud en verzorging van gebrekkigen van is (Instemming) en dat de uitkeering van f 5 per koe thans gaat worden verleend. Spr. con cludeert dat de Regeering in elk opzicht doet wat mogelijk is, waarvoor waardeering past (applaus). De heer J. Westerhof, loco-burgemeester heette de afgevaardigden welkom in de kaas stad en wees op de samenwerking, die er tus schen stad en platteland moet bestaan om te komen tot verbetering van het lot der mensch- heid, die dat zelf in haar handen heeft De heer D. Govers heette de vergadering na mens de afd. Alkmaar welkdm en dankte voor de verleende Gevers Deynootmedaille voor de tentoonstelling. Medegedeeld werd dat 83 van de 92 afdeelin- gen aanwezig waren. Onkerzele is een kleine plaats in de Den dervallei, en ligt op een half uur afstand van het station Schendelbeke, ongeveer op 40 minuten van Geeraardsbergen. De bevol king bestaat grootendeels uit kleine grond bezitters, landbouwers, sigarenmakers, ar beiders. Er heerscht veel werkloosheid. Een groot gedeelte der ingezetenen is lid van de socialistische party, doch een ruim der de gedeelte van deze socialisten schynt de katholieke plichten van kerkbezoek na te komen. Het gemeentebestuur was tot November 1932 overwegend socialistisch. Toen hier door het voortbestaan der katholieke lage re school bedreigd werd, veranderde de stemming echter. By de Jongste gemeente raadsverkiezingen kwamen zes katholieken uit de bus, naast drie socialisten. Ook de burgemeester, de heer P. Peerts, lid van den Provincle-raad, is katholiek. De parochiekerk van Onkerzele is toege- wyd aan den heiligen Martlnus; pastoor Is de zeereerw. heer Van der Maeren. De kerk staat op een heuvel, en wordt omringd door het kerkhof, zoals in vele zuldeUjke plaat sen gebruikeiyk is. Aan den voet van den keuvel, nabij de kerkhof-omheining, staat' een Lourdes-grot met een klein Marla.ka- pelletje, dat slechts ruimte heeft voor en kele bezoekers, ten hoogste tien. Links van de kapel staat een populier, die uitsteekt boven de haag van het kerkhof. Hier zou den verschyningen van de Heilige Maagd zyn waargenomen door een vrouw uit On kerzele. t allerlei soort. En daarbij komen dan nog de uitgaven aan verzekeringsmaatschappijen en andere sociale instituten. Een ziek kind koet twee A driemaal zooveel als een gezond kind. Aan den staat kost zulk een ziek kind van 12 tot 15.000 Mark. U moet niet gelooven, dat Duitschland - het eerste land is, dat dit vraagstuk aansnijdt. De eerste sterilisatiewet is in 1905 in de Vereenlg- de Staten, in Pennsylvanië, al aangenometa. Vier en twintig van de acht efï veertig staten heb- - --"item- :rland Ons UJkt deze gevolgtrekking van ,J>e Standaard” eenlgszins voorbarig. Wy mee nen, dat hier wel degeiyk rekening te hou den valt met de mogelijkheid eener „be smetting Van de verbeelding”. In de t>e- langstelling der vrouw is een toenemende hevigheid waar te nemen, die haar doet besluiten tot het brengen van betrekkeUjk groote offers als het reisgeld, de kosten van den ruiker, de stipendia. Wy achten het geenszins uitgesloten, wy achten het inte gendeel waarschyniyk, dat uit de sterk groeiende belangstelling der vrouw een steeds sterker verwachting van iets bui tengewoons is ontstaan. Haar moeiiyk le ven, haar groot verdriet, haar geforceerd bestaan van gescheiden vrouw, haar leed over het socialisme van vier harer kinde ren, kunnen haar ongetwyfeld hebben ge- praedlsponeerd tot een spanning van het zieleleven, die niet meer als geheel nor maal mag worden beschouwd. Het feit, dat zy in Mei van dit jaar (toen de geruchten over 'Beauraing algemeen verspreid waren) lederen avond naar de kapel ging en dat zy hiermee aanhield, toen de Meimaand ver streken was, geven ons de aanwezigheid van een byzondere gesteltenis te vermoeden. Dit vermoeden wordt bevestigd door het tweede feit, dat vrouw van Dyck de eerste buitengewone teekenen waarnam op den avond van 4 Augustus, daags voordat te Onkerzele op haar kosten een gezongen H. Mis werd opgedragen ter eere van O. L. V van Beauraing. Met zeer groot voorbehoud tegenover het karakter der verschynselen, zullen wy In een volgend artikel een overzicht van de gemelde gebeurtenissen geven. Ook al zyn de feiten van louter psychlschen oorsprong, dan zyn ze nog merkwaardig genoeg om een uitvoerige vermelding en nauwkeurige beschouwing te verdienen. n a. ie to .1 e it P e ier o- en Jk I- er er n

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5