ONS BLAD Van het Rijksdagbrandproces I 1* Het nieuws van heden De komende winter Duitschland l SCHERPE TERECHTWIJ ZING VOOR DIMITROF Van der Lubbe onderzocht Stahlhelmcongres te Hannover in NIEMAND ZAL HONGER MOETEN LIJDEN DE BAROMETER JOH. LAU WERS PAYGLOP 3 ALKMAAR MAANDAG 25 SEPTEMBER 1933 VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS DE NIEUWE OOSTENRIJKSCHE REGEERING Popof in verhoor o o I Vy7 „Cristeros” gedood I Belgische ministers te Rome I Waarom de Bulgaren Berlijn verkozen Malaria-epidemie in Peru Het schijnproces te Londen Krijgt hij dwang- voeding De Bulgaar P$pof gedraagt zich beschaafder. Zyn verblyf te Berlyn DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN ZEPPELIN DIEN ST NAAR DE V. S.? I I Het Weer,||,|l,||,|||,|||||,|,||||||||,,|,|,||||||,||||,i»i= Bloedjge botsingen in Mexico Zij, die zich tegen 1 October op on» blad abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschij nende nummer» gratis. ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag één 55c. p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 30S NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD z L i Geen lid der K. P. H. Dimitroff zeer (United Press) Dat ons was Vyf duizend dooden Wanneer wy het vraagstuk der werkloosheid oplossen, dan zyn wij niet te verslaan, zegt Goebbels Bovenste rij van links: Bondskanselier dr. Dollfuss (deze vereenigt tn zijn hand de portefeuilles van Buitenlandsche Zaken, Defensie, Binnenlandsche Zaken en Landpouw), majoor Fey, vice-kanselier, dr. Schuschnigg, Onderwijs en Justitie, dr. Buresch, Financiën, Schmitz, SocialeZaken, Stockingen, Handel en Verkeer. Onderste rij: de staatssecretarissen prins Schönberg-Hartenstein Neustadt er, dr. Ender, Karwinski en Kerber de voor ROME, 23 Sept. (V. D.) Mussolini heeft be den den Belgischen minister «president Graaf de Broqueville en daarna den Belgischen mi nister Jaspar ontvangen. Graaf de Broqueville te later door den Paus in particuliere audiëntie ontvangen. President: Dimitroff ik wil u een ding leggen, u heeft u hier bescheiden en rustig te gedragen. Als u dat niet doet heeft u b(j ons geen succes. Als ik hier spreek over vonnissen, die u reeds gekregen heb. dan komt het er niet op aan of dit u koud laat of niet. den Wü LEIPZIG, S3 Sept. <W.B) De voornaam ste beklaagde in het proces Inzake de brand stichting in het Rüksdaggebouw. Marinus van der Lubbe, te Zaterdagavond, na de rechtszitg ting, door den gerechtelljken arts dr. Schütz onderzocht. De conclusie van den geneesheer luidt als volgt: Van der Lubbe verkeert in een toestand van passief verzet en legt het er klaarblijkelijk op aan, de onderbreking van het proces af te dwingen door een algeheele inzinking voor te wenden. Een dergelijke houding stemt geheel overeen met de instructies der communistische party omtrent de houding, welke haar leden voor de rechtbank moeten aannemen. Hij te <n staat het proces te blijven bijwonen. Geeft hü zijn verzet niet op. dan zal dwang- voeding overwogen moeten worden. Van der Lubbe wordt in de gevangenis zlekenkost ver strekt. Zoo kreeg hij bijvoorbeeld vanavond een ..Schnitzel gebakken aardappelen en groenten, wijn en een perzik. Hij heeft de spijzen echter niet aangeroerd. Het proces inzake den Rfjksdagbrand. Het ver hoor van Dimitrof en Popof. V. d. Lubbe ge neeskundig onderzocht. Stand op Maandag uur v-a^.: 753 Vorige stand; 747. President: Maar misschien wel voor ons. Ik vraag u slechts of u de mededeelingen van het gezantschap kunt bevestigen. Dlmltroff: Vooruit dan maar, ik geef het toe. Stahlhemcongres geopend te Hannover. Belgische ministers te Rome. Malaria-epidemie in Pern; vijfduizend dooden. Begroeting van het Wegenfonds voor 1934. Torpedoboot op de roede van Soerabaja gezon ken opvarenden gered. De bemanning van het IJsiandsche station te Soesterberg gehuldigd. Benoemingen in het bisdom Haarlem. Moderne wit doublé brillen 1 andenng. Na een korte pauze wordt weer de Inspecteur der recherche Heisig voorgeroepen die reeds gisteren als getuige werd verhoord. Desgevraagd verklaart hij nog eens de eerste beambte ge weest te zijn die Van der Lubbe na diens arres tatie aan een werkelijk verhoor onderwierp. Van der Lubbe werd, zooais dat gebruikelijk te. eerst overgebracht naar een politiepost. Men heeft hem daar echter alleen otntrent «ün identiteit en eenige bijkomstigheden onder vraagd. Het eerste werkelijke verhoor had later in het hoofdbureau van politie plaats.en werd door hem, Heisig, afgenomen. Vrijdagavond het hij “GUADALAJARA (Mexico). 23 Sept. Bij bloe dige'“botsfhgen alhier tusschen zg. Chrteteros en politiemannen werden 5 Cristeros en 1 politie agent gedood. De politie maakte gebruik van machinegeweren tegen de Chrteteros. die pro testeerden tegen de anti-katholleke wetten. De Chrlsteros zijn bijzonder actief in de pro vincie Jalisco. LEIPZIG. 24 Sept. <W.B.) In het Stock- holmsche orgaan „Socialdemocraten” wordt de leugen verspreid, dat men heeft gepoogd den beklaagde Van der Lubbe uit den weg te rui men. Hiertegenover moet worden vastgesteld, dat Van der Lubbe zich vandaag veel beter voelt dan gisteren. Hij heeft een weinig brood gegeten en heeft verscheidene uren in den tuin van de gevangenis gewandeld. HU werd bjj die gelegenheid door zUn verdediger bezocht en on derhield zich met hem. AMSTERDAM, 23 Sept. Naar aanleiding der verklaringen van den Inspecteur der re cherche Heizlg, voor de rechtbank te Leipzig, publiceert het secretariaat der Kommuntetteche Partü Holland een lange verklaring. Hierin wordt het onjuist genoemd, dat de „Internationale communisten** het programma der K. P. H. aanhangen. Van der Lubbe trad in 1931 gedwongen uit de K. P H„ die hü daar na fel bestreed. HU bleef er dus niet direct af indirect lid van. Namens de K. P. H. zUn er op den dag vóór 1 Maart geen papieren of aanteekenlngen van Van der Lubbe weggehaald. Van een oude pas te niets bekend. Een dagboek van Van der Lubbe is in handen der ..internationale communisten" en werd gepubliceerd in’ het zoogenaamd rood boek. de snel kon ge- saneering van gaan, dan wü die er bestaat met vroegere verklaringen vol gens welke hU met verdachte Popof vluchtig in Moskou kennis had gemaakt en dat hü hem in Berlijn slechts een keer had ontmoet, voordat hü werd gearresteerd. dat ik bang was, dat de Duitsche politie min stens de Bulgaarsche politie inlichten zou om trent mün verklaringen. Ik wilde beslist niet, dat de Bulgaarsche politie op de hoogte gesteld werd van mün doen en laten tn Moskou. President: Waarom te Berlün eigenlük meer geschikt dan Moskou voor het afwachten van een amnestie? Popof: Emigranten, die van Moskou direct naar Bulgarüe gaan, worden daar altüd ver volgd. Bovendien was het een order van de partü. dat ik naar Berlün moest gaan om daar te zorgen voor den steun aan Bulgaarsche emi granten. Daarmee te het verhoor over den persoon van Popof ten einde. Maandagmorgen om half tien wordt het proces voortgezet. Volgens „Reuter” vormde Popof een sterk contrast met Dlmltroff. Volkomen rustig ant woordde hü kalm en beschaafd op de hem ge stelde vragen. Van der Lubbe was de zelfde ge broken man der eerste twee dagen. Nu en dan speelt er een vreemd laehje om zün lippen. Toen beklaagde Torgler mü uit de gevange nis te Moabit een brief schreef, waarin hü mü verzocht hem een bezoek te brengen heb ik bem laten vragen, hoe hü tegenover 9t be schuldiging stond of hü nooit voordeelen had getrokken uit zün communistische gezindheid en in bet bijzonder of hü zich op de aen of andere wüse schuldig voelde Torgler heeft mij verzekerd, dat hü onschuldig te en dat hü uit zün innerlüke politieke overtuiging nooit voor, deel heeft willen trekken. Deze verzekering te voor mü aanleiding ge weest. na Torgler eerst nog 24 uur bedenktüd te hebben gegeven, de verdediging op mü te nemen. Rede van Goebbels over de bestrijding der werkloosheid en de winterhulp. üiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiniuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiH Redevoeringen van Hitler en Seldte Volgens de acten, welke voorgelezen werden, is Dlmltroff in zün land tweemaal veroordeeld. De president gaat dan over tot het verhoor van den Bulgaarschen beklaagde Dimitroff. Dlmltroff is een lange man met peper en zout kleurig haar. POPOF veroordeeld. Toen na dien opstand vele com munisten gearresteerd werden, te hü uit Bul garüe gevlucht, omdat hü vreesde, dat men nem als communist eveneens gevangen zou nemen. Hü te toen kantoorbediende in Wee nen geworden. De president schorst daarop de zitting voor de groote pauze en deelt mede, dat Popof nog een uur lang zal worden ondervraagd Na de pauze komt de President van het Ge rechtshof nog even terug op een mededeehng. gisteren door dr. Back gedaan omtrent de be richtgeving over het proces in enkele bladen van Rio de Janeiro. Er te gebleken, dat de be doelde bladen niet doos, een der hter aanwezige journalisten bediend worden. De zaak te daar mee afgedaan. Het verhoor van beklaagde Popof wordt voortgezet. Het blükt, dat Popof van 1925 tot 1929 te Moskou verbleef. Einde 1939 jverd hü benoemd tot secretaris der Bulgaarsche com munistische jeugd-organisatie en keerde hü weer naar Bulgarije terug. In October 1931 werd hü van zün bed gelicht en gearresteerd, maar hü wist te ontvluchten en trok weer naar Mos kou. De President vraagt hem waarom hü om trent zün oponthoud aldaar aanvankelük an dere verklaringen aflegde, dan bü latere ver hoeren. Popof: Het leek mü een groot onrecht, dat men mü verdacht van de misdaad der brand stichting in den Rüksdag. Ik durfde de waar heid niet zeggen uit vrees van aan de Bulgaar sche politie uitgeleverd te worden, en ook om voorafgaande hebben het LIMA, 23 Sept. (V. D.) Sinds acht maanden woedt in de provincie Cuzco in Peru een ma laria-epidemie, die tot dusver vüfdulzend doo den geëtecht heeft. Geheele dorpen rijn ont volkt. Sinds Januari zün twintigduizend ziek tegevallen voorgekomen. De plgatselüke auto riteiten hebben dringend om flnancieelen steun Eenmaal wegens'den grooten'opstand in Sep- verzocht ter bestrüdlng “van de epidemie. Het Hof gaat dan over tot-het verhoor van verdachte Popof zoo meldt Wolff verder die in 1902 in een Bul- gaarsch dorp te geboren. Zün vrouw woont in Moakou. Verdachte geeft toe, dat hü in Juni 1932 wegens zün lidmaat schap van het centraal comité der Bulgaarsche communistische partü. bü verstak tot 12 H jaar tuchthuisstraf en 15 Jaar verlies van burger rechten te veroordeeld. Aan den gewapenden opstand van 1923 heeft hü echter niet deelge nomen en hü te deswe gen ook niet vervolgd of doch slechts verdienden door het communisme vervangen te worden. de strüd tegen de communistische partü ook tot haar vernietiging leidde, doel. Nadat de minister de beteekente vernietiging van hét communisme Op de vraag van den president hoe het ge komen te tot den brand in de kathedraal te Sofia, verklaart Dlmltroff dat de massa's in Bulgarüe zich in opstand bevonden, omdat tegen het volk een aantal terreur-daden werden ge pleegd. Dimitroff verklaarde verder dat de kathe draal te Sofia tegen den wil der communisti sche partü in brand te gestoken. HUzelf be vond zich destijds in Moskou en kan derhalve geen büzonderbeden over dezen aanslag me- dedeelen. Bü het verdere verhoor beklaagt Dlmltroff zich er over, dat hü ondanks zün verzoeken geen vrüe keus meer had voor een verdediger. De Officier van Justitie dr. Werner: „Heeft de beklaagde wel eens een poging gedaan zün offlcieelen verdediger ertoe te bewegen be paal- d documenten voor bem te verzorgen en heeft de officleele verdediger het verzorgen van deze documenten geweigerd?” Dimitroff moet dit ontkennen. Op een vraag of hü eens een brief geschreven heeft, die niet doorgezonden is, antwoordt hü ontkennend. Verwachtingen van Echener AKRON (Ohio) 23 Sept. (W. B.) t*-büna anderhalven dag aan één stuk onderhandeld te hebben met de leiders der Goodyear Zeppelin- corporatlon verklaarde dr. Eckener te hopen, dat de zeppelindienst tusschen Duitschland en de V. S. reeds in het voorjaar van 1935 kon worden geopend. Voor de noodige geldmiddelen zou hü zich wenden tot de Intern. Zeppelin- transportatlon-cy. o Voor het geval de marineluchtschlphaven Lakehurst hem zou worden geweigerd als voor- loopig eindstation, zou hü waarschünlük bü Washington een luchthaven openen. BERLIJN. 23 Sept. (V.D.) heeft de Rüksmlnlster dr. Goebbels, in Sportpalast een rede gehouden, waarin o. a. het volgende zeide: Dr. Sack: De moeder van beklaag de Torgler is vanmorgen in een zie kenauto naar Leipzig gebracht om te zien hoe haar zoon het maakt. f Ik zou u, mijnheer de president, zeer dankbaar zjjn als u de oude moeder zou toe staan bjj de behandeling van het proces tegenwoordig te zijn. -De president: Ik willig uw ver zoek in. (Torgler begint te weenen). Een correspondent van de „Angriff’- had een onderhoud met den tweeden Openbaren Aan klager. die als zün meening te kennen gaf, dat het proces nog wel eenige weken duren zal. Elk onderdeel zal nauwkeurig worden nagegaan en het proces bepaalt zich dus niet tot de uiterlüke dingen als het feit der brandstichting zelf, maar vooral zal men er zich op toeleggen uit te vlsschen wie Van der Lubbe’s helpers en opdrachtgevers waren. Het deel van het proces, dat te Berlün afspeelt op de plaats van de misdaad, namelük in den Rüksdag. belooft hoogst belangrük te worden. Van der Lubbe wordt in de gevangenis goed verzorgd en te overdag noch 's nachts geboeid. Hü neemt uiterst weinig voedsel tot zich. Dr. Seuffert, de verdediger van V. d. Lubbe wüst er op. dat beklaagde Van der Lubbe van daag een zeer terneergeslagen, volkomen apa- tt) lachen indruk maakt. Hü heeft vernomen, dat hü gedurende de behandeling van het pro ces niets eet of drinkt. Dr Seuffert zou gaarne willen, dat een geneesheer de zitting büwoont om te letten op den gezondheidstoestand van den beklaagde. De president willigt het vierzoek van dr. Seuffert in. Hy zou algemeene inzinking voor wenden, om het proces te doen onderbreken LEIPZIG, 23 Sept. (W. B.) He denmorgen te half tien is het Rjjks- dacproces voortgezet. De president deelt mede, dat hjj thans de andere beklaagden wenscht te verhooren. In de eerste plaats zal er een on derzoek worden ingesteld naar den levensloop van Dimitroff. HANNOVER. 23 Sept. Onder zeer groote be langstelling te hedenavond in het Stadion te Hannover het Congres der Stahlhelmleiders be gonnen. Zeventlg-duizend leiders waren aan wezig, toen Adolf Hitler, bondslelder Seldte, vlce-kanselier Von Papen, de ex-kroonprlns en rüksweermlnlster Von Blomberg verschenen Na een rondgang door het Stadion begaf Hitler zich met de zünen naar de demonstratie tn de koepelzaal van de Stadshal. Daar nam de rüks- kanseüer het woord. In zün rede zei hü o.a.: WU zün getuigen geweest van de grootheid van ons volk, maar ook van zün ondankbaarheid en zün verval. WU zün thans getuigen van HR Duitsche her stel en zullen het zün. als God wil. van de Duit sche vrüheid. Wü weten, dat de opbouw van ons nieuwe leven moeilük te en tüd vergt. Maar alles, wat werkelük groot te op deze wereld, heeft tijd noo- dlg. Dat ons het groote wonder gelukt te. dan ken wü niet in de laatste plaats aan het feit, dat wü ons volk niet slechts hebben gemobili seerd. maar ook •georganiseerd, dat wü dat ge disciplineerde lichaam hebben gevormd dat de nat.-soc. beweging thans te. Ik vind, dat er niets mooiers te in de ontwlkkellngs-geschiednte van het nieuwe Duitschland. dan het feit, dat wü elkaar de hand konden reiken als mannen, die elkander niets anders te geven hadden danTiun wederzüdsche belofte van trouw en kameraad schap. Bondslelder Seldte hield eveneens een geest driftige rede, waarin hü verklaarde, dat het thema van Hannover zal zün: de opbouw en strüd voor een betere en beveiligde toekomst. In warme bewoordingen bracht hü Hitler dank, dat de Stahlhelm door zün werk uit de oppositie tot de innerlüke vrüheid was gebracht. van ook hét bujjenland had 'uiteengezet, hield hü zich uitvoerig bezig met een andere grootsche daad der Duitsche regeering. nj. Duitschland tot een staat te maken. Duitschland te thans voor de eerste maal in zün geschiedenis een aaneengesloten natie, daarom te de regeering ten aanzien dér werkloosheid er zeker van deze te kunnen wegnemen. Wü begrüpen zeer goed: wanneer wü dit vraagstuk oplossen, dan zün wü niet te ver slaan. Lossen wü het niet op, dan zal ook ons HU werd in 1882 te Radomir in Bulgarije geboren en verbleef tot zün arrestatie in Berlün-Steglite als au teur. De president: U bent reeds ter dood veroordeeld in Bulga rije. Kunt u daarover een en ander vertel len? Beklaagde Dlml troff: Ik heb gehoord, dat ik in Bulgarüe ter dood ben veroordeeld. Nadere inlichtingen heb ik daaromtrent niet Ingewonnen, want het Interesseert me niet. President: Volgens een mededeellng van het Bulgaarsche gezantschap bent u in Januari 1934 tot levenslange tuchthuisstraf veroor deeld, omdat u een opstand had verwekt in Bulgarüe. Bü een tweede vonnis te u ter dood veroordeeld wegens het organiseeren van een bewapenden opstand. Heeft u dan niet langs omwegen naar de vonnissen geïnformeerd? Dimitroff: Ik Interesseer mü absoluut niet voor de veroordeelingen. ZÜ hebben voor mü geen beteekente. Goebbels over den Ryksdagbrand WU hebben in het geheel geen propaganda noodig. De propaganda maken voor ons de Joden en de emigranten. Zü willen rustig te Londen een gerechtelüke comedle opvoeren, doch dit is alles te kinderachtig om ernstig genomen te worden. Hun leugenachtige bewe ringen. dat wü zelf den Rüksdag in brand gestoken hebben, zün te dwaas om geloofd te worden. Ik moet zeggen, dat ik aan de wijs heid van het Joodsche ras begin te twüfelen. Is het verstandig, wanneer de Joden thans sentimenteel door alle landen van Europa schreeuwen om hun eigen nood ten toon te stellen? Dit is zelfs zeer “onverstandig, want hierdoor worden andere landen slechts op het Jodenvraagtuk opmerkzaam gemaakt. Wan neer echter eenmaal het Jodenvraagstuk ter sprake komt, dan te het slechts voor het Jo dendom zelf scliadelük. De Joden zouden goed doen, wanneer zü zich gerulschloos in de ver getelheid zouden terugtrekken. Tenslotte verklaarde Goebbels, dat gezorgd moet worden voor de hongerenden. Wü moe ten de partü versterken, want de partij te de ruggegraat van onzen staat. Daarom zal met ingang van 1 October een propaganda-veld- tocht van nooit gezlenen omvang worden geopend. De leider zelf en zün ministers stel len zich aan het hoofd en wü zullen met kracht tegen elke sabotage optreden. Wie thans za ten. Toen het nationaal-soclalteme aan de regeering, maar aan het Duitsche vólk. Wü moeten üverig waken en overal nagaan, waar een saboteur zit om hem te vernietigen. Voor ons moet de dlgnst aan het voL. een eere- dlenst zün. .BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS» Per kwartaal voor Alkmaar f X— Voor buiten Alkmaar f 2.85 geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem tember van het jaar 1923 tot levenslange tucht huisstraf en daarna als organisator van gewa pende benden. -Tijdens het voorlezen van deze acten maakt Dimitroff herhaalde malen afkeurende opmer kingen, zoodat hü door den president scherp terecht gewezen wordt. Op verzoek van den president geeft Dimi troff een overzicht van den opstand in 1923. Op 9 Juli heeft een^ staatsgreep van officieren plaatsgehad, waarbü de regeering Stambolis- ku ten val gebracht werd en Stambollsku «elf werd vermoord. De spanning heeft zich op 23 September 1923, dus juist tien jaar geleden, ontladen in een algemeenen opstand, welke echter door de troepen van de regeering Zan- koff werd onderdrukt. Met ongeveer duizend opstandige boeren en communisten te hü. Di mitroff, over de Zuid-Slavische grens gegaan. Gedurende eenige weken hadden nog heftige gevechten met benden plaats, naar aanleiding waarvan Dimitroff later ter dood veroordeeld te. Van Zuid-Slavië uit ging Dimitroff naar Weenen, waar hü relaties onderhield met de Oostenrüksche communisten. „Ik draag” aldus verklaarde Dimitroff verder „de moreele verantwoordelübbeld voor de leiding van dezen opstand en ik ben trotsch op dezen heldhaftigen opstand. Ik be treur slechts, dat ik en mjfn party destüds nog geen juiste communisten waren.” Dimitrof verklaart dit met de opmerking, dat hü de belde anderen heeft willen ontzien. Op een vraag van verdachte Popof wordt dan nog eens kort besproken, wanneer Dimi trof kennis heeft gemaakt met de beide an dere Bulgaren. Daarbü blükt, dat Dimitrof niet reeds in Joego Slavic, doch pas in Moskou met hen in contact te gekomen. Aan het V. D.-verslag ontleenen wü nog, dat Dimitrof verklaarde op het internationale an- tl-oorlogscongres te Amsterdam verschillende Europeesche persoonlükheden voor de Bulgaar sche zaak te hebben gewonnen, o. w. Henry Barbusse en Romain Rolland. Wü. na „tonaal-socialisten, hebben van aanvang af nagelaten beloften te doen, hebben ons steeds op een langdurige periode ingesteld. Zelfs vóór de verkiezingen op 5 Maart van dit Jaar hebben wü steeds weer betoogd: vier Jaar is het minimum, dat wü noodig hebben om het resultaat van onzen arbeid te kunnen vaststellen. Ik geloof thans niet, dat daarvoor zoovel tüd noodig zal zün. doch ik heb de overtuiging, dat zooais politieke zuiveringsactie schieden. ook de economische ons productieleven sneller zal allen thans mogelk achten. De brand tn den Rüksdag was voor ons het teeken, dat thans niet meer getreuzeld mocht worden, dat men thans met Useren vuist moest ingrüpen om dit gevaar te onderdruk ken en dat wü. wanneer wü dit niet deden, niet verdienden de opdracht van het volk uit te voeren, dat wü ook niet verdienden aan het bewind te blüven. L~” regiem niet van langen duur zün. Daarom hebben wü ons zooveel mogelük met dit vraag stuk bezig gehouden. Voor den aanstaanden winter zal de regee ring grootsche maatregelen tot hulpverleening organiseeren Niemand zal koude of honger behoeven te lüden. Goebbels verklaarde verder dat hü geloof de. dat het op deze wüze zal gelukken het laatste groote vraagstuk op te lassen. n.l. hoe Duitschland weer in de wereldpolitiek kan worden ingeschakeld. Ik weet wellicht beter dan iemand anders, dat onze toestand op bui- tenlandsch politiek gebied nu en dan zeer bedreigd geweest te. Dat was ook te verwach ten. oen het nationaal-socialisme aan de macht kwam, beteekende dit een stoot voor het geheele wereld-liberalisme. Dat de wereld het niet zoo begreep, was zeer natuurlük, In het büzonder omdat de ons regeerlngen nimmer nagelaten buitenland verkeerd over ons in te lichten en het voor te houden, dat wü een bende revol- verhelden. zedenmlsdadigers enz. daren. Het te natuurlük thans moeilük het buitenland een andere meening bü te brengen. WU kun nen slechts overtuigen door onzen zakelüken arbeid. Veiwachting; Matige ZaM-Weatdtjke of Noordelijke wind; zwaar bewolkt tot betrokken. WaarschünlUk regenbuien en iets kouder. Verdere vooruftajehten: Weinig ver- De Openbare Aanklager Parsisius: Uit de ac ten blükt dat Van der Lubbe, nadat hem mede gedeeld was dat hü te Leipzig te recht uou staan, gezegd heeft: „Dat te fün. Ik zal een vlammende politieke rede houden". Tot heden is er van die vlammende rede nog niet veel te recht gekomen. Hetetg beaamt dat de beklaagde deze woorden inderdaad gezegd heeft. Op een vraag van den President of Van der Lubbe zich in dien zin geult heeft, blüft deze langen tüd zwijgen. Ten slotte zegt hü zacht: ..Neen!” Dan wordt het verhoor voortgezet van be klaagde Dlmltroff. Dimtrof verklaarde van Januari tot Juli 1929 in verschllende Russische sanatoria te bebben vertoefd in-verband met een longziekte. De president tracht dan vast te stellen, of Dimitrof te Berlün in het geheel geen aan sluiting heeft gehad bü Duitsche communisten. Verdachte antwoordt, dat hü een geheele reeks Duitsche communisten te Moskou heeft leeren kennen, toen deze aan internationale congres sen deelnamen. Hü beeft echter maar zelden, misschien twee keer, met Duitsche communis ten over Bulgaarsche kwesties gesproken. De president: Bü uw arrestatie zün bü V telefoonadressen gevonden Een daarvan met omgezette cüfers, betrof den communist Stacker. Verdachte: Dat te een vergissing. De president verwüst dan naar een telefoon nummer in een boekje van Dimitrof, dat in be slag te genomen, en dat op naam van Illnell luidt. Als men dit nummer omdraait, krügt men dat van de Russische handelsvertegenwoor- dlging. „Wist u dat niet, verdachte? Dimitrof: Neen. Op desbetreffende vragen van den procureur- generaal bevestigt Dimitrof, dat hü Ud van het executieve comité van de internationale com munistische partü was Met de Roode Hulpor ganisatie in Berlün zou hü geen relaties beb ben onderhouden. Op de vraag van den President hoe lang hü met de beide andere Bulgaarsche verdachten bekend te. zegt Dimitrof, dat hü hen. evenals vele andere partügenooten. kent sedert zü hun vaderland hebben verlaten. Van tüd tot tüd heeft hü hen. na November 1932, in Berlün ontmoet. De president wüst hem op de tegenspraak

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 1