VAN ALKMAAR DE VICTORIE MARKTEN EENDRACHTIGE FEEST VIERING o 25 SEPTEMBER BEEMSTER ALKMAAR ld BRAND IN EEN RAADSZAAL BURGERLIJKE STAND KROMMENIE Het programma Tuinder vrü gesproken Zondag 15 October I ZEVENHOVEN ZWAAG De wethouder besliste I B. K. VAN DOORNIK f STAATSLOTERIJ Wat is onrechtmatig steun trekken? DE WINKELFEESTWEEK TE SCHAGEN Maar tegen de verordening in MAANDAG Twee pseudo-controleurs 'slaan hun slag GOEDGELOOVIGE TUINDER BEDROGEN ALGEMEENE GEZELLENDAG DISTRICT ALKMAAR Merkwaardige zaak voor den Haarlemechen Politierechter WESTWOUD Oud-burgemeester C. Neefjes t hfet ur, i ur. ie- wanneer ia )r n e r 1 voorwerpen. I i 1 elfder zal begrafenis en 1933 e r f f f O. F. G. PERSOON. Vico-praeses. sn ur es ag 13 ur Nieuw Raadslid In de vacature, ontstaan door het overleden van den heer A. Pijper, 18 thans voorzien door de benoeming van den heer Jb. Kooiman. ar e. van heeft van or a- r. n lie is- Enkele woorden nog over wat op den feestdag te gebeuren staat. Vooreerst zü ten overvloede misschien vermeld, dat het feest dit jaar op 9 October gevierd wordt, daar de 8ste op Zondag valt. Daardoor is bet ook niet mogelük op den vooravond den traditloneelen ommegang met lempions te houden. Nu echter kan men met des te meer ijver zijn krachten op den dag zelf concentreeren. Te 8 uur 's morgens trekken 1000 kinderen, waarbij dit jaar ook leerlingen der middelbare scholen, door de dan al volle straten voor de réveille. Onder leiding van den heer Com. Jon ker worden twee-stemmige liederen gezongen. Van kwart vóór tot kwart over negen geeft het muziekcorps Soli Deo Gloria koraalmuziek van het bordes van t Stadhuis, terwijl van 9 tot 10 het carillon zich doet hooren. Om 10 uur vertrekt van het Oude Ziekenhuis terrein de optocht met versierde fietsen enz. Dan komt het plechtIgste moment van den dag. In optocht gaan bestuur en feestcommissie naar het Victorlebeeld. Hier komt te kwart vóór twaalf H. K. Hoogheid de Prinses. Heel eenvoudig arriveert zij per auto, enkel ver gezeld van mr. baron Baud en een hofdame. Als de prinses heeft plaats genomen zingt een groot gemengd koor onder leiding van Corn. Jonker eénlge liederen, waarna de voorzitter der 8 Octoberver. mr. C. J. de Lange de her denkingsrede houdt. De leden der 8 October ver. hebben bij deze plechtigheid vrijen toe- gnng tot het gereserveerde gedeelte. 's Middags te kwart over twee is In de Groote Kerk een concert, dat ook door de Prinses wordt bijgewoond. Het publiek moet om 2 uur aanwezig zjjn. Een koor zingt onder leiding van Henri Oudahoom, met solistische medewerking van mevr. Cora de Langev. Rijn en den beer P. v. Langen. Na het concert begeeft de Prinses zich naar het Stadhuis om vandaar de historisch-allego- rischen optocht te zien voorbij trekken. Hiermede zijn de offlcieele feestelijkheden af- geloopen. Men heeft gemeend dit jaar gehoor te moeten geven aan veler verzoek, om den avond vrij te laten. Op het Hofplein biedt -Alc- marla Vlctrix", onder leiding van Jac. Jansen, een concert aan, terwijl verschillende caféhou ders voor atrractles zullen zorgen. draden aan kozijnen en muren te bevestigen of rood-witte banieren aan de eerepoorten vast te maken met spijkertjes, die ieder oogenblik tusscben je vingers vandaan glippen. Het onuitputtelijke geduld, dat daarbij door velen aan den dag wordt gelegd, wordt gevoed door de bezielende gedachte om „de" straat zoo mooi mogelijk te maken, liefst een pietsie. en als het half kan, twee pietsies mooier dan een concurreerende straat. Doch dit egoïsme wordt gaarne vergeven. Wij sporen onze stad- genooten, voor zoover zij woonachtig rijn In nog niet versierde straten aan, deze gelegenheid toch niet voorbij te laten gaan. Versierde straten verhoogen niet enkel de feestvreugde, maar ook uit „kaufmannisch” oogpunt zijn zij van niet te onderschatten waarde. ———o o minder op dan de koeten geweest waren èn Van het dp' de' veiling ontvangen geld betas ide de tuinder zijn schulden, waarvoor nog een nieuwe kleine geldleening noodzakelfjk was. Pleiter toonde de kwitanties, op denzelfden dag getee- kend. dat het geld op de veiling ontvangen werd. Verdachte moest met zijn waar wel naar Lelden, omdat zij op de veiling te Alkemade was af gekeurd. Verdachte trok dan toch steun om te kunnen leven en hjj heeft dan ook ■vol komen te goeder trouw gehandeld. Mr. Briët vroeg vrijspraak, eventueel een voorwaardelijke straf. De Officier van Justitie was van meenlng. dat een dergelüke beschouwing niet opgaat. Een ander kan van zijn ontvangsten eerst wel b.v. zjjn gas en waterleiding betalen. Op deze wijze zullen groote moeilijkheden ontstaan, waarvoor spr. waarschuwde. De politierechter, Mr. Raedt, stelde de vraag of de ontvangen gelden van de peulen als in komsten beschouwd moeten worden. De kosten waren gemaakt om den oogst te kunnen krijgen en de oogst heeft minder opgebracht. Volgens dezen rechter kan men niet van verdiensten spreken. De kwitantie geeft daarvoor o.a. een bewijs. De politierechter kon de moeilijkheden van den officier begrijpen, maar In dit speciale ge val mag niet van wederrechtelijke toeëlgenlng gesproken worden, weshalve spr. tot vrijspraak concludeerde. De Officier maakte zich daarop nogal kwaad en verweet verdachte, dat hij niet onmlddellljk de kwitantie aan den veldwachter gegeven had. Nu alles in scène gezet is en een verdediger is gekomen, verschijnt plotseling zulk een bewijs stuk. Spr. kon verdachte's onschuld niet aan nemen en verklaarde in hooger beroep te zullen gaan. Om dit straatfeest werkelijk te doen slagen, is het noodlg. dat, vooral in de binnenstad, alles versierd en verlicht Is. Welnu, als niet alle teekenen bedriegen, zal dit méér dan anders het geval zjjn. Men heeft in ons blad al gelezen van talrijke buurtvereenlgingen. die aan het werk zijn getogen. Geen wonder; Is er iets pret tigers te bedenken, dan het zélf versleren van de straat? Wanneer met de feestdagen een bewonde rende menschen-massa door de versierde en hel-verllchte straten schuifelt, beseft deze maar heel weinig, wat er. om tot dit resultaat te komen, al is voorafgegaan. Conferenties met alle straatbewoners, loopen met lijsten, overbruggen van „érnstige" mee- ningsverschillen, ontwerpen van plannen enz Maar als dit alles Is gepasseerd, wordeg door allen, met de grootste opgewektheid en'hulp vaardigheid. de handen uit de mouwen gesto ken; wordt het .Jeed" al heel spoedig vergeten en onder gezelligheid en „gijn” de meest ver velende en lastige karweitjes opgeknapt. Ziet ze staan op huishoud trappetjes en ander ge ïmproviseerd laddergereedschap, om de koppige Veroordeeld De G-, alhier, stond voor de zooveelste maal terecht ter zake dat hjj njn kinderen niet op tijd naar school stuurde. Zijn vrouw is blind en een huishoudster zorgt voor de kinderen. Verdachte is werkloos en verklaarde van den steun te leven. Vonnis 6.— of 3 dagen hechtenis. Te De Lier is een tuinder het slachtoffer ge worden van twee handige oplichters. De tuin der had n.l. aan Iemand een partijtje aard appelen verkocht. Toen de man met zijn voer tuig juist het erf had verlaten, werd hij aange houden door twee mannen, die verklaarden con troleurs van de Aardappelcentrale te zijn, en vroegen bij wien de voerman de lading had ge kocht. De voerman, die niet in het bezit was van gelelde-bewijzen. gaf den naam van den tuinder, zekeren M. op, waarheen de „controleurs" zich begaven. o ZU deelden M. mede, dat hU een ernstig straf baar feit had gebaan. doch hü kon dit wel af- koopen. wanneer alsnog f 17:50 voor de vervoer- bewijzen werd betaald. De tuinder deed dit. en was blü, dat hU er zonder bekeuring afkwam. Toen later een onderzoek werd Ingesteld, bleek, dat hier twee oplichters hun slag hadden geslagen. De politie zou nu wel graag de twee „contro leurs" kennen. selfjk drankweer-comlté. dat zich thans met een adres tot den gemeenteraad heeft gewend, waar in tegen deze daad wordt geprotesteerd en be toogt wordt, dat niet de burgemeester maar de Raad een bevoegdheid heeft bet tapverbod in te trekken of bulten werking te stellen. f 25.—; 2e pr., Fa. L. Bolte, f 10.3e pr. J. Jansen, f 230, commisie, de heer A. Brugman. Spr. dankt voor de medewerking, welke hü mocht ondervinden om de uitvoering van de plannen mogelijk te maken. Spr dankt voorts den vertegenwoor diger van de Kamer van Koophandel, de pers en de vertegenwoordigers der plaatselijke ver- eenigingen. De Mlddenstandsvereenigtngen. alhier, ben gemeend, als blijk van waardeering Ondertrouwd: Wouter Beemsterboer en Ell- rabeth van der Goes; Jan Hoekmeljer en Anna de Zwart; Hulbert Koel en Hendrlca Pesser; Pieter Jansen en Clasina Asjes; Barend van Kordenoordt en Jansje Zomerdijk Geboren: Adriana Christina, d. van Petrus Logger en Christina Adams; Marin us. x. van Relnier Schouten en Johanna Denle; Vrouwtje d. van Dirk Groen en Vrouwtje Godün; Marti - nus, z. van Cornells de Haan en Trijntje Mos te rt. Overleden: Jent je Jansje Scheer, wed. Eg bert van Wendel 93 jaar; Maarten de Vries 62 jaar. na loting met J. Buisman. De komst van Cacadorus Jr. werd te ure telegrafisch afgezegd. ZU nog vermeld dat de kerktoren op de Markt die met kleine Phllipslampjes schitterend ver licht was een bijzonder mooi effect maakte. Des Zondags. s Namiddags om 1 uur ving de jubileum- draverü aan; van de 25 paarden waren er 15 opgekomen. Na de tweede omloop bleven er nog over, na dat Pietemel met Roulette eenmaal opnieuw moesten rijden, waarbij Roulette het onderspit moest delven, vier paarden. nJ. Lady Bond. Ra. benhaupst, Pietemel en Wedlooper. Na zeer spannende races wisten zich ten slotte om de prijzen te plaatsen: Lady Bond. Wedlooper. Robenhaupt en Pietemel. Pietemel viel ten slotte af. waarbü Roben haupt slag legde op den 3en prijs van 50.—. Om den len en 2en prijs streden daarna Lady Bond en Wedlooper, waarbü Lady Bond de course won met 250.—; 2e pr. Wedlooper met Om 7 uur ving de offlcieele receptie aan. Hier werd het bestuur gecomplimenteerd door de Schager Mlddenstandsvereenlging, de Hanze, Algemeen Belang. Sparta, Lycurgus, enz. enz., waarbU verschillende bloemstukken werden aan geboden. waarbü door den voorzitter telkens de sprekers werden beantwoord. Door de Schager Harmoniekapel en Winnubst uit Den Helder werden serenades gebracht. Om ruim 8 uur nam de groote eerste klasse specla- liteitenvoorstelling op het kerkplateau een aan vang. Onder leiding van den impressario. den heer Jac. Smits te Haarlem werden de verschil lende nummers van luchtacrobatiek, equilibris ten enz. vlot en kundig uitgevoerd. Hierna ten slotte had om 9.30 de roote taptoe, plaats van Winnnubst en werd nog een rongang gemaakt door de gemeente. Tot zeer laat in den avond bleef het druk en gezellig In Schagens straten en in de verschil lende gelegenheden. Begunstigd door goed weer is deze dag bijzonder goed geslaagd. Zaterdagmiddag des namiddags om 3 uur wa- eollege van B. en W. en vele Raadsleden, de vol ledige wikelweekcommissle. de besturen van de verschillende vereenlglngen, Schager Mldden- standvereeniging, „De Hanze". .Algemeen Be lang', de hoofden van scholen enz. voor de opening van de winkelweek, mede ter gelegen heid van het gouden jubileum der Harddraverij- Vereeniglng „West-Friesland.” Hierbü hield de burgemeester, de heer J. Cor nelissen, een rede, waarin hü oa- zelde: Op zichzelf ware misschien tegen een jaar- lijksche winkelweek alléén evenmin eenig be zwaar als b.v. tegen een jaarbeurs, doch tijden als deze leenen zich alermlnst voor de onver- müdelük daaraan verbonden feestelijkheden. Wjj willen allen echter samen de komende feesten met opgewektheid vieren en trachten tüdelük de zorgen van ons af te zetten. WB Wat nu de winkelweek op zichzelf betreft, deze acrt ik van het allergrootste nut voor een gemeente als Behagen. Ik ben overtuigd, dat de winkeliers ook ditmaal hun u.terste best hebben gedaan, hun zaken zoo mooi mogelük te maken. No memoreerde spr. de voordeelen van Scha- gen als woondaats. Spr. dankt de leden van de wikelweekcom missle, in het büzonder de voorzitter, voor de voorbeeldige wüze, .waarop zü alles geregeld hebben. Het bestuur van de Harddraverij-vereenlging „West-Friel and" wenscht spr. van harte geluk met zijn goudep feest. Moge uw vereeniglng een lang bestaan' gegeven zün. (Applausf. Hierna sprak de voorzitter der Wlnkelweek- Op 15 October roept het districta-senloraat al de gezellen van Alkmaar en omgeving naar de beroemde kaasstad om een grootsche demon stratie te houden. Niet minder dan 11 bü het district Alkmaar aangesloten vereenlglngen zul len haar leden naar deze stad sturen om vooral voor de velen die nog bulten deze schoone be weging staan te getuigen van het heerlüke pro gram. Overweldigend moet vooral voor de jon gemannen, die geen lid der Oezellenvereenlging gemannen, die geen lid der Gezellenvereen. zün, de aanblik van 'n 500 jongemannen zUn, die, zooals zü. levend in dezelfde omstandigheden van den moeilijken dag van heden een hou vast hebben in een program dat hen helpt hun evenwicht te bewaren. Het katholicisme dat als eenig ware godsdienst niet alleen de .Juiste” godsdienstige richting van den jongeman aangeeft maar ook de ware maatschappelüke, beginselen voor zün leven, vindt In de Oezellenvereenlging het doeltreffende paedagogisch instituut deze godsdienstig en maatschappelüke vorming aan de jongeman te geven. De Sint Joeephgezellen- vereeniging is een katholiek maatschappelüke vereeniglng. zooals zü door Kolping Is gesticht en ongerept tot den dag van heden aan zün opeet is trouw gebleven. Met deze vereeniglng heeft baar stichter voor het leven van den jongeman iets noodza- keMjks In het leven geroepen en dat tot den dag van vandaag, omdat hij meVzün stichting niet alleen beschermend optrad vaor het leven van den jongeman, maar vooral en op de eerste plaats omdat Kolping door deze vereeniglng iets zou leeren aan den jongeman, dat in het algemeen door de ouders nimmer aan da kin deren kon worden bügebracht. De Gezellenver- eenlglng sluit haar leden niet op in 'n zaaltje om daar in 'n mist van 'n dikke rookwolk met 'n stel verduimelde kaarten en "n pot bier den avond door te brengen, neen daarvoor is de Gezellenvereenlging niet in het leven geroepen maar juist daartegen! Iemand, die zoo handelt ook desnoods In het verband van zün Gezellenvereeniglng. is geen gezel zooals Adolf Kolping de gezellen wilde hebben. De Ge- zellenvereeniging is een degelük opvoedkundig instituut als een aanvulling op bet gezin, dat door de natuur zelf Is aangegeven als de plaats waar de mensch zich niet alleen voor den mensch maar ook voor God heeft groot te ma ken. Op godsdienstig en maatschappelük ge bied helpt deze vereeniglng de ouders de op voeding van den jongeman voltooien. Ontzaglijk veel zou ik hierover kunnen schrijven, maar hier wil ik slechts even het belang van de Ge zellenvereenlging voor den jongeman in verband met onzen as. demonstratiedag aangeven. On kunde en nog eens onkunde zün de oorzaken dat men geen lid is van deze vereeniglng. Door aansluiting konden velen eigen leven en dat van anderen op h veel hooger peil brengen en konden wü onze krachten tegenover den vijand vermeerderen. Nu zün zü werkeloos en staan ledig langs de weg! Jongemannen, dat de be geestering, waarmede die enkele honderden jongemannen voor hun heerlük program op 15 October zullen getuigen, ook in de harten van u moge overslaan en u doen aansluiten bü hunne gelederen. Voor zeer velen staat vast, dat wanneer zü niet bü ons komen, zü zich bü an dere bewegingen zullen aansluiten en daar mede dan misschien voor eeuwig, maar zeker tüdelük verloren gaan. Het is geen tüd meer dat men alleen kan staan. Groote machten werken In alle landen waarbü de massa als door een geweldigen zuiger wordt opgenomen en gedwongen In een bepaalde richting te denken en te handelen met ten offerbrenging van eigen persoonlUkheid. De macht van den Staat overheerscht heden de macht van den enkeling en de Staat erkent geen andere macht meer boven zich. Jongemannen, moet gü dulden, die door uw doopcel lid geworden züt van de eene ware kerk'van Christus, dat u en al de anderen, de te zamen vormen de Kerk van Christus hier op aarde, gü in alles dienstbaar moet worden gemaakt aan den Staat. Niet de Kerk aan den Staat maar de Staat is aan de eene en ware Kerk van Christus onderworpen. Jongemannen, sluit u aan bü die vereeniglng die u leert uw houding tegenover de nieuwe ideeën van onze Hjd te kunnen bepalen. Ten slotte enkele wenken en wenschen. We willen dan in de eerste plaats onze stadgenooten aansporen de vaderlandsche driekleur van de hulzen te doen wapperen. Dit alleen reeds geeft de stad een feesteljken aanblik. Dan drage eenieder oranje, nationale of stadskleuren. En ten derde iedere werkgever stelle indien zün bedrüf het maar even toelaat zün perso neel In de gelegenheid de feesten en den op tocht te aanschouwen. Als vanzelfsprekend nemen we aan, dat ieder Allernaarder, die zün stad welgezind is. lid is der „8-October Ver.”. Waar zouden anders de middelen vandaan moeten komen, om het feest te vieren? Nog op andere gemakkelüke wijze, kan men het werk der vereenlging steunen, n.l. door het koopen van een programma en een speldje, dat door jonge dames, getooid met de stadskleuren, zal aangeboden worden. Zal hierin iemand achterwege blüven? (Niet officieel» z 5e Klasse. 5e LÜrt Trekking van Maandag 25 Bepteen l Hooge Prijzen 1500.16685 1008.— 10750 1289T 141« 16636 400.— 14214 1462? 15630 200— 17192 100 119 979 1224 3431 6172 9376 10078 10464 10825 19943 13929 15708 16809 17142 18577 18600 20328 Nog betrekkelük onverwachts is Zaterdagmid dag op 82-jarigen leeftüd overleden de heer C. Neefjes, oud burgemeester van West woud. De overledene werd op 18 Januari 1851 te Westwoud geboren. In 't jaar 1888 werd hü gekozen als Jid van den gemeenteraad, waarbü hü z'n vader “opvolgde, door wien circa 30 jaren deze functie was bekleed. Op 6 Januari 1896 zag hü zich benoemd tot burgemeester dezer gemeente als opvolger van burgemeester Jb. Blom. TegelUk werd hü secre taris der gemeente en ambtenaar van den bur- gelüken stand. Na büna 30 jaren Westwouds eerste burger te zjn geweest, kwam op 31 Juli 1925 het tüdstlp, dat hü in plechtige zitting van den raad ontslag nam als hoofd züner dierbare gemeente. De last der jaren. had hem doen be sluiten ontslag te vragen, 't geen hem op de meest eervolle wüze werd verleend. Een zeer büzondere datum in het leven van burgemeester neefjes Is geweest 18 Mei 1914. toen hü vereerd werd met een bezoek van H. M de Koningin en Prins Hendrik, die toen door bur gemeester Neefjes bewoonde boerderij wilden bezichtigen. Van de vele functies, door den overledene be kleed, noemen we. zün voorzitterschap Banne Westwoud. welk ambt hü 29 jaar waargenomen en dat van Hoqfdingeland Drechterland, In welk college hü 25 jaren ze telde. De eenigste functie waaraan de overledene nog jaren lang trouw lid bleef, was die van di recteur van de gemeente-Spaarbank 4 Maart HH8.9t«wde hij zün gouden jubileum als bestuurslid r Zün zwakke grachte .listen bem in latere ja ren niet toe. zün laatste functie te behouden, zoodat hü deze in 1931 ter beschikking stelde van den gemeenteraad. Precies uitgerekend was de familie Neefjes, thans een vol eeuw werkzaam geweest in het belang der gemeente. In 1831 werd de vader van den thans ontsla pene benoemd tot gemeente-ontvanger en daarna tot lid van den gemeenteraad. Zoo zal de naam der familie Neefjes onaf- scheldelük met de geschiedenis van Westwoud verbonden blüven. De laatste jaren waren voor den oud-urgemeester jaren van vredige rust. Nog altijd In het bezit, van een helderen geest, bleef een groote opgewektheid, een kenmerk van ge heel zün leven, hem bü tot In d^Jaat-ste uren. Voor vrienden en bekenden, bleef hü steeds de trouwe, hartelüke man. die belang stelde in alles, en innig wist mee te voelen in wel en wee. Thans Is het einde gekomen, het einde, dat hü in volle berusting heeft afgewacht met groot Godsvertrouwen. Hü ruste in vrede. De plechtige uitvaart Woensdag plaats hebben. Dwars door een waarschuwingsbord. Twee motorrüders uit Mlddelle kwamen in flinke vaar uit den RJperweg naar den Purmerender- weg gereden. Vermoedelük zeer slecht ter plaatse op de hoogte zijndezagen zü het groote rood-wit geschilderde waarschuwingsbord aan de overzüde van den weg niet en reden daar pardoes op in. Het gevolg was, dat alle vier stevig^ planken van dat hek afknapten en de motorrijder en duozitter met een salto" In de .wegsloot terecht kwamen. Zü bekwamen won- der genoeg hoegenaamd geen letaeL De motor werd licht beschadigd. - KerkberlehL In de week zullen de H.H. Missen zün als gewoonlük te 7.30 uur en 8.15 uur. Maandag en Dinsdag blechthooren voor de kinderen van de 4e en 5e klas. Woensdag 7 en 8 uur congregatie. Donderdag om 7 uur Lof. Zaterdag van 49 blechthooren as. Zondag Eucharistische dag. G- V. O. V. V. A. Deze Zondag gehouden wed^trüd eindigde in een 32-overwlnning voor Aanrijding. Zondagmiddag kwam de mo torrijder v. e. in botsing met een luxe auto die van het terrein der Blikfabriek. gelegen aan de Noorder Hoofdstraat, kwam aangere den. De bestuurder van den motor werd er af ge- slingerd cn licht gewond, terwyl de motor ern stig werd beschadigd. Proces-verbaal is opge- maakt. „Hulp in Lüden". De Zaterdag gehouden feestavond van ..Hulp in Lüden”, bü gelegen heid van het 50-jarig bestaan is uitstekend ge slaagd. De heer P. P. Molenaar opende de bijeen komst met een hartelük welkomstwoord en bood den pedel der vereeniglng, den heer P Luijting, een rooktafel aan. Ook het verdere verloop van den avond droeg een gezellig karakter. Hike gedaan om de plaats een feestelijk zien te geven. WU kunnen daavoodr niet dank baar genoeg zün. Maar is het daarom juist gezien, men bU de pakken gaat zitten? Neen, de Schager Middenstand ziet dat zeer terecht anders in. Met de beste wenschen voor het welslagen verklaarde spr. de winkelweek voor geopend. Hierna sprak de heer A. C. Roggeveen, voor zitter der Harddraverijvereenlging ..West'-Fries- Spr. betuigde zijn erkentelükheid en dank aan vereenlglngen en particulieren en sprak er zün verheugenis over uit dat, ondanks de vele ge gadigden dit Jaar ter gelegenheid van het gou den jubileum van de Harddraverij-vereenlging „Wést - Friesland Spr. betuigde zün erkentelijkheid en dank aan Vereenlglngen en particulieren en sprak er zün verheugenis over uit dat ondanks de vele gega digden dit jaar ook ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Harddraverü-vereeni- ging „West-Friesland" de groote prijs van Ne. derland van 1000.hier as. Dinsdag zal wor den verreden. Na nog de goede samenwerking te hebben ge memoreerd met de wikelweekcommissle telken- jare eindigde spr. De heer Ch. Schmalz bracht namens de Ka mer van Koophandel de beste wenschen over voor het slagen van deze winkelweek. Hierna werd aan de aanwezigen wjjn en een sigaar geofreerd. Toen was het moment aange broken dat de kinderoptocht een aan vang nam. Deze bestond uit een zestigtal nummers ver sierde ril- *n voertuigen. De prijzen hiervoor werdend oor de jury, bestaande uit de dames mevr. Convllssen—Houwir. j. mevr. Settels Bollen en mevr. Brouwer—Hoogvorst, toege kend aan: le pr. A. en L. Elkema .maar 1 Strand”; 2e pr. J. en L. Koning. „Terug van den tuin"; 3e pr. Leo Schenk, versierde fiets; 4e pr. D. Tump. De prijzen bestonden uit geldbonnen ter aan koop bü Schager winkeliers. In aansluiting hierop volgden de volksspelen bü de Buurtconunissie in de Molenstraat. De prijzen voor Koppensnellen werden gewon- wonnen door: le pr. A. de Jong Jr.; 2e pr. G. Kos; 3e pr. Doordat een schilder wat onvoorzichtig han delde. ontstond te De Lier in de raadszaal van het gemeentehuis brand. De vlammen sloegen plotseling hoog op, terwül veel rook zich ont wikkelde. Het secretarie-personeel bestreed het vuur met enkele brandbluschapparaten en emmers water, waarmede het gelukte de brand te blus- schen.. De uitgerukte motorspuit behoefde geen dienst te doen. Er werd nogal wat schade aan gericht, die door verzekering wordt gedekt. ter van de afdeellng Alkmaar van den K.R.O. Moge de overledene, die de jaren van ruM. hem na zün levensloopbaan geschonken, heeft opgeofferd aan de belangen van het katholieke en charitatieve leven in Alkmaar, in zün meest breeden omvang, als loon daarvoor spoedig de eeuwige rust in vrede genieten. De plechtige uitvaartdienst heeft aa. Dins dag te 9 uur in de St. Josephkerk alhier plaats. Toen op den gedenkwaardigen Zaterdag 9 September van dit jaar, de kranige Alkmaar- sche delegatie het Stadionveld opmarcheerde om te defUeeren voorbü H. M. de Koningin, speelde de muziek als aardige verrassing het nu reeds 60 jaar oude Alkmaarsche volkslied: „Wie heeft van Alkmaar niet gehoord". Inderdaad, wie heeft van Alkmaar niet ge hoord? En dan bedoelen we niet het Alkmaar van de kaasmarkt, van die leuk-sloffende. mld- deleeuwsche dragers, van klokkenspel, ruitertjes en klaroenblazer, maar het Alkmaar der his torie, het overwinnende, dat moedig den be- 1 lager van zich af sloeg. Overal In ons land. waar het vak „Vaderlandsche geschiedenis wordt onderwezen zal het der leergrage jeugd worden onderwezen: „In 1573 werden de troe pen van Don Frederlk voor het eerst bü Alk maar teruggeslagen”. Natuurlük vinden onse nlet-AIkmaarsche iandgencoten dat heel aardig, 't streelt Je na- tionaal gevoel, te hooren, dat de voorvaderen zulke kranen waren, dat zü de üzeren mannen van Alva’s zoon wisten te doen afdeinzen. Maar dieper zal het bü hen allicht niet gaan. Voor ons Alkmaarders is dat anders, of laten we het voorzichtiger zeggen ..moest" dat an der» zün. Voor ons is het ontzet toch werkelijk nog iets meer, dan het begin van een in ’t al gemeen succesvollen strijd tegen de Spaansche troepen. De overwinning van onze voorvaderen laten we niet vergeten, dat het in Alkmaar voor een niet gering gedeelte de burgerü was, die streed beteekent voor ons: dat de stad door eendrachtig samenwerken van alle inwo ners. gespaard bleef voor plundering en moord, gespaard voor het lot van Naarden en Haarlem. Daarom is het plicht van T geheele nageslacht dezen gloriedag van 't ontzet als *n jaarlijksch 1 hoogfeest te vieren. Gelukkig mogen we constateeren, dat sinds een tiental jaren de herdenking van dit feest in zóóverre algemeen is, dat een belangrüke groep der burgerü, de Katholieke zich niet meer afzüdlg houdt. Natuurlük Is dar niet Ineens gegaan: een 1 mentaliteit van eeuwen wordt maar niet zoo eventjes door een „pacificatie" veranderd. Doch 1 mogen de ouderen tegenover deze feestviering nog ietwat onwennig staan, de jeugd, niet ge handicapt door eenig „verleden", doet van gan- scher harte mee. Spoedig zal dan ook het grootste deel der bur- gerü in den 8sten October niet enkel zien het slot van een lange reeks zomerfeestelükheden, maar in hooger zin ook den dag, waarop alle godsdienstige en politieke geschillen ter zijde dienen te worden geschoven, om in harmonische eenheid de liefde voor onze stad te demon- streeren. Dergelüke gelegenheden zün te zeld zaam. om ze niet met belde handen aan te grijpen (In dit verband ware het te wenschen, dat het deel der burgerü- dat nu nog alleen afzüdlg blijft, zün bezwaren, welke toch enkel maar betreffen de wijze van feestvieren, opzij kon zetten, waarna da. 3 October jnet zecht zou zün het groote. algemeene stadsfeest). Dit jaar zal aan het oude feest nieuwen luister worden bijgezet door de tegenwoordig heid van H. K. H. Prinses Juliana. Al is dit bezoek dan niet officieel. Alkmaar stelt het op hoogen prijs, dat het Vorstelük Huls op deze wüze blijk geeft mede te leven met het groot sche feit uit Alkmaars stadshistorie. AMcn uiDAM. 25 Sept. Ter veemarkt waren aangevoerd: 539 vette koeien, waarvan de prij zen waren: le kwaliteit 56—64 ct_. 2e kwaliteit 47—53 ct.. 3e kwaliteit 3646 ct per KG. slachtgewichL Mindere soorten 2534 ct. per KG. slachtgewicht. 94 Vette Kalverenle kwaliteit 0 480.53, 3e kwal. 0.38—0.46 3e kwal. 0 30—086 per Kg. levend gewicht; 64 Nuchtere kalveren per stuk f 48’ 86 Schapen per stuk 1115; 56 Var kens: yleeschvarkens, wegende van 90110 kg. 0 450.46; Zware varkens 0300 34; Vette var kens 0.400.42 per kg. slachtgewicht: 25 Paar den 5090 per stuk. 7 wagons geslachte runderen uit Denemarken. ALKMAAR. 33 Sept. Boter- en Klerenmarkt Boter, fabriek 0 750 8TA. Eieren, groothandel 3.754.10. Eendeleren 2.75. ALKMAAR. 23 Sept Veemarkt. 10 Paarden 30 00160 00. 18 Melkkoeien 75 00110 00.. 20 nuchtere Slacht kal veren 6.0021 OO. 273 vette Schapen 10.0014 00. Overhoudeni 6 001100. 1 Blgzeug 46.00. 1 Zouter. 15 Schrammen 18 00 31 00. 30 Biggen (10 weken) 9 0013 00. 4 Bok ken en Geiten 1.5000 per atuk. Handel rede lijk ALKMAAR. 25 Sept. Veemarkt. 123 vette Koeien 100.00—230.00. 26 Graskalveren 20.00— 32 00, 10 vette Kalveren 40.00—100 00. idem per KG. 0 701 00. 35 nuchtere Slachtkalveren 6001800. 3 vette Schapen, 395 vette Varkens zware per KG 0.34—039 Handel matig. OudewATER. 35 Sept Kaasmarkt. Aan- 6 0018 00, 395 vette Varkens zware per K.G. 0340.39. Handel matig. ALKMAAS. 33 8e.pt NV. Eelervelllng voor Noord-Holl. Noorderkwartier Aanvoer 140.000 klpeleren: 56-58 3.804.00 58 00 3 80—4.10. 60- 62 S.BO4 40. 62-64 4 004 70. kleine 40-50 330— 3.50. 14000 Eendeleren 3.00330. AVENHORN. 23 Sept Coóp. Land- en Tuln- houw- en Marktvereen Avenhorn en Omstreken. 15000 KG Roode kool 1 003 30 per 100 KG. 7500 KG. Gele kool 100130 per 100 KG. 1000 stuks Groene of Putjeskool o 903 60 per 100 stuks. 35000 K.O. Uiengroote maat 1 903.20. gewone maat 1703 00. drielingen 0 80100, nep 2.60—630 per 100 KG 190000 stuks groote Bleten 3_507 50. 35000 kleine Bleten 3.00330 P^r 1000 stuks. 4000 manden Augurken van 6 K G grof 0.57—0 66. basterd 0 50 stek 0 06 0 10. bommen 0.1» per mand van 6 K.O. 1350 zak Slaboonen van 15 K G Dubbele z dr. 030— 1.20 per zak. 50000 KG Wortelen: Flakkee. ver beterde 2303 60 per 100 K G. BROEK OP LANGENDIJK. 25 September 1750 K. G. Aardappelen: Blauwe Eigenheimers f 2 00; Beveland 2.10—2.40; 2600 K. G Wortelen 2.503; 20.000 K.G. Roode kool 1180: 2100 KG. Gele kool 1—13; 75000 K G. Vroege Witte kool 0 40—1.25; 13 000 K.G. üien: Gele Uien 190 —2.10: Gele Drielingen 80—90; Gele Nep 2.80— 290; 1200 K.G. Slaboonen 28: 11900 K G. Bie ten 0.60—2.00; 10.600 Bloemkool 230—9.40; 2e soort 751.60. BLOKKER, 32 Sept ..Op Hxx>p van Zegen" Bloemkool I 760—9.10. ld. U Komkommers 1 40—3.00. Meloenen 160021 00. Spinazie 10 00, Sla 1.40. Slaboonen 8.506 40 Sntlboonen A.O6—0.00. Wortelen 2 00 l°3O—13 00 Merode 8.00—O 30. Jac. .W81°’ Srmgaard 8.1090 Durandeau 7 9010.70. Druiven 23.0038 00, Vlctorlaprul- jjlen 32.0035.00. Witte Kwets-prulmen 5.00 8 zi?,l^™en»’eren 6 40—8 40. Br Cla.rgeau 14 00 r.^°2’,„Clapp“ William 8 00—13 10, Conselller S Wtlllam 8.0012.10. Gieee Wildeman 7 5010 00. rOratlool 4.705 80. Calvll 730 14.10. Bonne Louise 34 0029.C0, Sinjeur d’Es peren 18.0031.00, Br. Hardy 33 0026 00 Confe rence 10 00—18 00. Elza 10.001330 BOVENKARSPEL (Station). 28 Sept. De Tuln- Uien: grof 0.70—0.90. groote gele 035 100. drielingen 0 40. nep 1351 45 per baal aan- ?tS,r 'LB2-baal Bloemkool I 3 00—10.30. Idem II 1.50— 4.00, idem III 1.502.40 per 100 stuks. aan voer 65800 stuks. Roode kool 1.00190 per 100 K G., aanvoer 27300 K O. Gele kool 1.00 1.30 per 100 KG. aanvoer 14600 K.G. Witte kool 0 401 35 per 100 K.G. aanvoer 16000 KG Sla boonen: enkele 030—0 65. idem dubbele 0.30— 030 per 15 K.G aanvoer 471 zak. Bleten, kleine 0.600.80 per 1000 stuks, aanvoer 4400 stuks HOORN. 23 Sept. Veemarkt. 1 Zeug 80.00. 21 Schrammen 14 0023.00. 149 Biggen 7 0015 00. 534 Schapen 9 0016.00. 5 Paarden 150 00336 00. Handel vlug. NOORD6CHARWOUDE. 25 Sept. Aangevoerd werden1500 Kg. aardappelengroote Schot- sche muizen 0.90, duken 1.00, 1200 Kg. spercie- boonen 290—8.30. 6800 Kg uien: gele nep 2.80 tot 2.90. drielingen 1130. uien 130, grove uien 2.10, 4800 Kg kroten 0.80—1. 21000 Kg. gewone witte kool 1251 30. PURMEREND. 33 Sept. Augurken per 6 K.G.i grof I 0 62. Idem II 0 56. basterd I 0.48. Idem II 0 38. stek 0 080.10. bommen 0.19. HEM (Zulder-Kogge). 33 Sept Bloemkool I 390750. Idem II 130—360. Slaboonen 3.00 630. Snllboonen 4.0013 00. Sla 0.501.10, Me loenen 9 0018 00. Druiven 21 0028.00. Prui men 6 0030.00. Gratlool 4 606.00. Maagdenne ren 5 80800, Bonne Louise 16 0033 00. Triumph 18.0031.00. Zoete Appelen 4307.50, Schelllnkhouters 7.0018 00. Transparant 800 18 00. Tomaten 2.103 30. Augurken 12018 00, Tomaten: A 3.00. B 4.10. C 2 80 WESTLAND. 23 Sept. Mlddtlprlls v. d. Westl. veilingen. Druiven 0.18O«3 Snllboonen 0 06 0 10 per KG. Tomaten: A 0 2»0 85. B 0 400.63. C 0 35—0 30. CC 0.25 per bak. Meloenen 0.03 0 30 per stuk WARMKNHUIZEN. 23 Sept Heden besteedde men voor: Gele Nep 2 202 80. Idem Drielingen 0 80. Idem Uien 1803 00. Idem ld groote 3 00. Slsboonen 3 30—8 50. Peen 3 602.90, idem kleine 1 10. Roode kool 1.001.40. Witte kool 125130. Eigenheimers 3 10—3 40 per 100 KG. ZWAAG. 32 Sept. ..Bangert en O." Toma ten: A 3.00. B 4 10. C 2 80. CC 2.00, Slaboonen 2 00^—7 50. Snlfboonen 3 00—1800 Vlctoriaprui- men 31.0025 00. Druiven 19.00—48 00, Noten 110015.10. Spinazie 4.00890. Postelein 3.00— 5.00. Roode kool 1.00130. Gele kool 1.00 3 10. Sprultkool 3.008.00. Uien 1603 70,. Augurken 3 00—17 00. Keewlck 4 00800. Zoete Idem 4.000 40. Nova 6 109.80. Gratlool 4 80 530 per 100 K.G. Bloemkool 4.3010.00. Sla 0.501.40. Wortelen 3 464 40. Perziken 140 12 00. Meloenen 7 0033 00. Bonne Louise 20 00 39.00. William 8.0016.90. Maagdenperen 6.80 10.30. Hardy 15 0037 00. Soldat 12 0015.60. Amalie 14.0031.00. Trlumf 16.0061.00. Gieze 8 009 40. Sinjeur 12 0030 00 BROEK OP LANGENDIJK. 23 Sept 2200 KG Tomaten: A 3.003.10. B 2 303 60. C 3.00. CC 2.00. 1400 K.G. AardappelenBlauwe Eigenhei mers 2 30. Bevelanders 3.10. blauwe aardappelen 3.00. 6000 K.G. Wortelen 230—3.80. 53000 K.O. Roode kool 1.00330. 33000 KG Gele kool 1 OO 1.10. 68000 K.O. Vroege Witte kool 0.40—130. 35000 K.O Uien: Oele Uien 1803.10. Gele Drielingen 0.80190. Oele Nep 3.803.90. 3500 stuks Bloemkool: le soort 3 70—8.10. 3e soort 0 75130. 1200 KjG Slaboonen 3.206.40. 8000 K.O Bleten 0.60130 900 K.O. Rammenas 1.60. BODEGRAVEN. 21 Sept Eierenveiling. B P K. V. Aanvoer 8304 stuks. Klpeleren. wit 3 804.10. bruin 4.00430. kulkeneleren 2303.00. eend eleren 2303.30 per 100 stuks. Kippen 0.40 0.50 per stuk. Gisteren Is na een kortstondige ziekte In den ouderdom van 67 jaar te zünen huize te Alk maar overleden de heer P. K. van Doornik, die sedert e enachttal jaren in Alkmaar een voor aanstaande plaats innam in het charitatieve leven. De heer van Doornik was voorheen hoofd eener school te Amsterdam en kwam na zün pensioneering in Aykmaar wonen, waar hü al spoedig van verschillende vereenlgingen be stuurslid werd. Hü was o.m. vlce-voorzitter van den büzonderen raad der St. Vincentius-vereenl ging. bestuurslid van den Armenraad, secretaris van de schoolvereeniging „St. Joaeph”. en pen ningmeester van de St. Joeeph-paröchle. van de Alkmaarsche afdeeling ..Liefdewerk Oud Papier”, van de Kinderbescherming, van de St. Joeephs- gezellenvereeniging en secretaris-penningmees- Het is niet de eerste maal, dat een onrecht matig steuntrekker voor den Haarlemschen rechter komt. Verschillende zaken zltn dien aangaande reeds geëindigd met een zware ge vangenisstraf. Ook Vrijdag verscheen weer een overtreder, een tuinier uit Oude Wetering. Oogenschünlük leek de kwestie eenvoudig, de man verdiende ongeveer 35.door den verkoop van peultjes uit eigen tuin, verzuimde deze ontvangsten op te geven aan den ambtenaar voor de werkloos- heidzorg en trok rustig het steungeld door. Wegens oplichting moest hü zich nu te Haar lem verantwoorden. De Officier van Justitie hield een scherp requisitoir en gaf aks zijn overtuiging te kennen, dat door vele steuntrek ker» sommen en sommen gestolen werden. WH men alle gevallen aan het licht brengen, dan is een ontzaggelüke contróle noodlg. De mede werking van de werkgevers kon op dit gebied wel iets beter zün. Onrechtmatige steuntrekkers moeten er van doordrongen zün. dat zü hun mede-slachtoffers van de crisis ernstig schade aandoen, omdat de schatkist reeds in een cllen- dlgen toestand verkeert. Bü ministerieele cir culaire is verzocht zware straffen te eischen voor dergelüke de likten. Verdachte heeft wel degelük opeettelük steun getrokken. Hü heeft zün peultjes opeettelük te Lelden geveild, om dat hü dit veiliger achtte. Het door hem ge- teekende ondersteuningsfonnuller heeft hü op- aettelük valsch Ingevuld. Spr. elschte Tier maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. W. Briët, te Haarlem, hield een zeer merkwaardig pleidooi. Pleiter kan zich zeer opwinden, wanneer hU van on rechtmatige steuntrekkers leest. Met eenlge terughoudendheid informeerde hü dan ook on der welke ^omstandigheden verdachte tot zün daad kwam. En spoedig bleek hem, dat opzet tot wederrechtelüke bevoordeellng geheel ont breekt. Verdachte bezat een lapje grond, waar op hü o.a. peulen teelde, waarvoor materiaal noodlg was en geleend geld. Het gewas bracht mtad--*----r -- heb. voor al hetgeen de Tarddraverij-vereenlging tijdens de vele jaren van haar bestaan, voor de bur gerij van Schagen heeft gedaan, mede te moe ten werken om de komende dagen in alle op zichten te doen slagen. Het houden van een winkelweek met de daar aan verbonden attracties werd als het beste middel beschouwd. Ook de buurtcommissies hebben al het moge- “f aan. Nog erger dan een wethouder, die zich niet aan de wet houdt, is een burgemeester die zich aan wet en verordening niet stoort, aldus achrüft men ons uit Zaandam. Wül een dergelüke overheidspersoon aan de boorden van de Zaan wordt aangetroffen, dient vooraf gemeld dat het niet Burgemeester ter Laan is wien zulk een vergrüp wordt aange wreven. maar zün plaatsvervanger. Gedurende de kermis wordt sedert de laatste Jaren te Zaandam een tapverbod uitgevaardigd, waaraan trouw de hand wordt gehouden en dat blükens de offlcieele rapporten goed werkt- Nu wil het ook weer sedert de laatste jaren. dat op Woensdag in de kermlsweek een groote draverü op de korte baan wordt gehouden. Maar ook daarvoor geldt natuurlük het tap verbod. Als slot van zoo'n draversdag wordt na afloop de prüsuldeellng gehouden in een der grootste cafés waar een groot aantal bewonderaars van de hippische sport van hun belangstelling blük geven. Daar heerscht dan een feestelüke stem ming en bü sommigen komt het verlangen wel eens op naar een „hartversterkingetje", waar tegen de plichtgetrouwe kellners met het oog op het tapverbod bezwaar moeten maken. Zoo was het ook op den laatsten draveradag, toen ten slotte op „vereerend verlangen" de loco- burgemeester. die tevens voorzitter der harddra- verüvereeniglng is aan alle scrupules een einde maakte door aan het bedienend personeel het verlof te geven In dit speciale geval sterken drank te serveeren. Dit meende de loco-burgemeester bü afwezig heid van het hoofd der gemeente wel te kunnen doen. En zoo geachiedde het, dat weldra de bladen met het Schiedamsche vocht in de zaal werden rondgedragen. Doch nu komt de straf voor de overtreding. Het geval is ter oore gekomen aan het plaat- W. Band; 4e pr. A. Dorpen. De prijzen bestonden uit luxe Voor het touwtrekken voor dames: le pr. mej. J. Pool. 2e pr. mevr. Splerdük. 3e pr. mej. H. Dokter, 4e pr. mej. Groot. 5e pr. mej. Koenis, 6e pr. mevr. MolenaarMiddelbeek. Deze prijzen waren evens kunstvoorwerpen. Om half 8 werd de feestverlichting in de Mo lenstraat ontstoken door mevr. Cornelissen Hou wing. Des avonds om 8 uur precies begon de groote fakkel- en lamploen-optocht. welke schitterend geslaagd mag heeten. Het geheel gaf een schit terend gezicht. Bij de hierop volgende voort gezet te volksspe len. mastklimmen op de Nieuwe Laagzüde, wer den de prijzen, eveens kunstvoorwerpen, toege kend aan: J. Warboer, L. Koomen, L. v. d. Belt, W Band, L. Schoort H. Limmen, J. Flapper, C. v. Leeuwen, A. Sleutel en C. Smit. Tegelijkertijd werd er er een Zaterdags vonk- markt gehouden voor alleen Schager kooplie. den en standwerkers. De prijzen hiervoor wa ren: le pr.. de Huishoudschool,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 3