Het Duitschland Hitler van Tl door Siderrrmann’i Soft band. 0.20 Llaa I Nlla#on, zang. V. Fiacher a. d. vleugel. 10 40 Deensche operamuziek door het om roeporkest onder leiding van Launy Orön- dahl. 11.25 Dansmuziek door de band van restaurant Ritz onder leiding van Otto Ling ton. j Scherp protest K.L.M. vliegers van O RADIO PROGRAMMA NAAR LAGEREN STEUN BESTRIJDING VAN DE WERKLOOSHEID TEGEN EEN DUITSCHEN PILOOT ZIJN BEZINNING KWIJT GERAAKT DINSDAG 26 SEPTEMBER Woensdag 27 Sept. 1933 De plannen der regeering Angst De moord te Rotterdam Tekort aan rauw vet Minister overweegt maatregelen Wijziging Ziektewet Dr. Colijn te Londen Een nota van wijziging ingediend Besprekingen met MacDonald UITVOER VAN PAARDEN Bezuiniging in Indië Positieregeling Volksraad sled en BURGEMEESTER WENDELAAR HEER TH. ARNOLDUSSEN DE Lid van de Tweede Kamer? WET OP DE MIDDELEN Benoeming Evert van Dijk gaf het voorbeeld De koninklijke auto nageschreeuwd De vergiftiging van den hond Protesten uit het buitenland Geen eigen omroep van de O.S.P. Vier O.S.P.’ers uit Den Haag gearresteerd Het treinongeluk te Vught Duitschland contingeriteert den invoer Het Utrechtsche raadslid overleden BUITENZORG, 25 Sefct. (Aneta). Benoemd tot voorzitter van den Raad van Hoofden van Departementen, dr. B. J. O. Schrleke. *>De verschillende markenproc» dures scheppen voor de voort brengselen van het Ryk een gunstige situatie” Tegen machinist een maand hech tenis voorwaardelijk geëischt Overal waar de K.L.M. zich ver toont, verschijnt met haar een bode van onze natie In een angstpsychose zou Ibelings zyn gewelddaad te Muiden hebben gepleegd In hooger beroep bevestiging van het vonnis geëischt vra- JULES SAUERWEIN en dit stlmjven het vol- Mr. T. J. Verscheur Is. Rauw vet wordt 6 der langer kan voort'duren VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS te Vught remmer A. overige gevolge rauwe BATAVIA, 25 Sept. (Aneta). De Regeering gaat voorlooplg mee met het Initiatiefvoorstel van den Volksraad Inzake de flnancieele posi tieregeling van de leden van den Volksraad (een vast Jaargeld van 2100.hetgeen een bezuiniging van 20.000.beteekent. een verstrekt. uitzendingsrecht organisatie geen muzieK. door Joh. Jong. Bennink. arbeidersbeweging, N V V. -- I - Het „Volk" deelt nadere bijzonderheden mede omtrent de voornemens van de regeering tot verlaging van den werkloozensteun. De plannen omvatten in hoofdzaak een drie tal maatregelen: 1. wil men bü de bepaling van het steunbe drag voortaan wèl voor twee derden in rekening brengen de eerste vijf gulden gezlnsinkomsten van de werkende vrouw met kinderen; 2. zal worden ingetrokken de toeslag voor werkende kinderen van 1 voor het ëerste kind en ƒ0.50 voor elk volgend kind; 3. zal In de gemeenten, waarin zulks nog niet het geval is. het stelsel van dubbel-ultgetrokke- nen worden ingevoerd. Het blad meent voorts met zekerheid te we ten. dat de regeering voornemens is bij het be palen van de percentages, die het rijk bijdraagt in de kosten van de werklooeenzorg van de gemeenten, verlagingen toe te passen, waar dit naar het oordeel van de regeering maar eenlgs- zlns mogelijk Is. Deze percentages zullen bin nenkort worden vastgesteld en men zal dien aangaande dus spoedig zekerheid hebben. Minister-president dr. Colijn heeft Maandag middag een onderhoud gehad met MacDonald In diens kwaliteit van voorzitter der Econo mische Conferentie. De belde staatslieden onderhielden zich twee uren over een mogelük voortzetten van eenige onderdeelen der wereld conferentie en over de besprekingen te Genève, die de volgende maand zullen beginnen. Dr. Colijn heeft zijn intrek genomen in het Hyde Park hotel. Zooals men weet is ten huize van den Mul- derbergschen strandfotograaf het éadaver van den hond in beslag genomen, op vermoeden, dat deze door het eten van vergiftigde paling is gestorven. Een dergelijk schrijven werd ook door den K- L. M-plloot Van Dijk, die nog steeds niet In het vlleger-corps der K L. M is terug gekeerd, tot den voorzitter van den Minister raad, Zijne Excellentie dr. H. Colijn gericht. HU merkt in dit schrüven op. dat de K. L. M. die geregelde diensten met bultenlandsche steden onderhoudt en moederland en overzee- sche bezittingen verbindt, een bü uitstek na tionaal karakter behoort te dragen. Het vlieg tuig, zoo schrUft de heer Van DUk. is de afge zant van Nederland, die temidden van vreem de naties getuigt van onze volkskracht. Voor het gerechtshof van Den Bosoh stond Maandag terecht de 49-jarige machinist P. R. te Eindhoven, die door de Bossche rechtbank was vrUgesproken van de tenlastelegging, dat het In den morgen van 4 December 1932 aan zUn schuld treinbotsing waarvan de leden. „Door angst, angst, angst gedreven, is het vreeseUjke gebeurd; de geregelde ver volgingen van de laatste jaren hebben het hare er toe bijgedragen en ik ben mün be zinning kwUt geraakt....” De verdachte, In de veronderstelling, dat het voorsignaal, dat op onveilig stond nog ver anderd zou worden, en dat de remcapaciteit van den trein dien hü reed, te Tilburg ongewU- zlgd was gebleven van de vermindering der beremming was hem geen kennis gegeven reed dat signaal voorbU, zonder de snelheid volgens voorschrift te verminderen. Eerst bü het tweede, ook onveilige voorsein remde hü zoo krachtig, dat de remmen werden geblok keerd en de machine begon te gleden, waarna deze op den laatsten wagen van uit Den Bosch komenden goederentrein reed. VUf wagons werden omgeworpen en de remmer v. d. Heu vel gedood. De verdachte had In zUn 28-jarlgen dlenst- tUd nimmer een ongeval veroorzaakt. Na het verhoor van deskundigen en getuigen, hield de advocaat-generaal, ny. Couvee, het requisitoir, waarin hU verklaarde, den ver dachte schuldig te achten aan de overtreding van een voorschrift, waardoor hü de veilig heid in gevaar bracht. Aan de botsing had hü geen schuld, omdat' deze werd veroorzaakt door voor hem onvoorziene omstandighedende onvoldoende remcapaciteit en bet glüden van den trein. Daar verdachte reeds disciplinair gestraft is, etecht de advocaat-generaal een maand hechtenis voorwaardelljk met een proef tijd van twee Jaren.' Mr. Wltlox bepleitte verdachte's vrijspraak. ROME. 441 M.: 9.36 Zang door Maria Senes. sooraan. 10.10 Gramofoonmuzlek. 10.50 Dansmuziek. Maandagmiddag Is de heer Th. Arnoldussen aan de hem bü het motorongeluk op Zondag te de Bilt overkomen verwondingen overleden De Soc.-Democratische raadsfractie van Utrecht lijdt daarmee een gevoelig verlies. De heer Arnoldussen was een handig debater en had een scberpzinnlgen geest. BU alias was bü echter eerlijk, wat hem ook de sympathie van tegenstanders deed evrwerven. DaarbU voegden zich de gemoedelijkheid en eenvoud van den Brabander, waardoor het prettig was met hem om te gaan. De heer Arnoldussen maakte deel uit van de rechtskundige commissie. BRIS9EL. 509 M.: 12.20 Concert door t kleine orkest van het N. I. R. onder lei ding van P. Leemans. F. Wlgv, viool. 1.30 Concert onder leiding van A. Felle- man 6.20 Concert onder leiding van K. Walpot. 6.60 Concert onder leiding van P. Leemans. 8.20 Concert onder leiding van D Detauw. M. Dambols. cello. KU.lMiBOKO. 1151 M.: 3 20 Gramo foonmuzlek. 3 50 Deensche dansmuziek te wUten was geweest, dat een ontstond, tengevolge r. d. Heuvel Is over- BEROMONSTER. 460 M.: 5.50 Gramofoon muzlek. 7 30 idem. 9.30 Omroepor kest onder leiding van H. Neppacb. Het onderzoek In deze zaak is nog niet ge ëindigd, zoo vertelde de verdediger van Ibelings, mr. dr. Benno J. Stokvis, ons. De ver houding tusschen den fotograaf en zijn vrouw was zeer goed, en mevrouw Ibelings denkt dan ook geen oogenblik aan een poging tot vergif tiging. door haar man gepleegd. De vrouw had aangifte gedaan, omdat zU vermoedde, dat de hond, die zeer gevreesd was in de buurt, door buitenstanders was vergiftigd. Daar komt nog bU. dat Ibelings op den dag van de schietpartij zelf van de paling heeft gegeten. De hond is eenlgen tüd ziek geweest en werd behandeld door den veearts Ter Beek. Ook deze is van oordeel, dat de vergiftiging door buitenstaan ders is gepleegd. Mevrouw I. heeft de overtuiging, dat haar man oorspronkelUk niet is uitgegaan om zijn gewelddaad te plegen. HU had thuis gezegd, dat hU een uurtje naar de raadsvergadering ging. HU had zelfs zün vrouw en zoon verzocht, hem met den auto te komen afhalen, omdat hU in de tram niet met zUn vUanden samen naar Mutderberg terug wilde reizen. Dat haar man revolvers had, was mevrouw Ibelings on bekend, hU heeft ze gekocht in Kleef, waar hü omdat hü aan suikerziekte leed zoo nu en dan heen ging om een kuur te doen. Naar de meening van den verdediger heeft Ibelings in een angstpsychose gehandeld, het schUnt zoo zeide mr. Stokvis wel vast te staan, dat men het den fotograaf jarenlang lastig heeft gemaakt te Muiderberg. In een brief aan zUn raadsman schreef verd. uit het Huis van Bewaring: Hier volgt het zevende artikel van den bekenden Franschen journalist Jules Sauerwein. Wij hebben met deze publicaties geen ander doel dan ook een andere zijde aan het woord te laten over hetgeen er óp het oogenblik in Duitschland ge schiedt. Het behoeft geen betoog, dat deze artikelen dus uitsluitend beschouwd moeten worden als de neerslag van de persoonlijke in drukken, welke de Fransche publi cist in het Derde Rijk opdeed. p den namiddag van den dertlenden Sep tember deed dr. Goebbels in de troonzaal van het propagandamlnisterie een pathe- achterlatend. deze wagens De O8P, die al een heelen tüd bezig te ook een eigen radio-ultzendingsorganisatie op te richten, heeft thans naar „De Fakkel" meldt, bericht ontvangen, dat de minister van Blnnenlandsche Zaken aan dezen oproep bet geweigerd heeft, omdat de rechtspersoonlUkheid bezit wUl de minister van Justitie goedkeuring statuten geweigerd heeft. Toen de toestand gespannen was en de K. L. M. meende, dat zü In de toekomst niet ze ker zou zün van de voortdurende medewerking dier leden, heeft de K. L. M. met Uwe toe stemming een piloot van vreemde nationaliteit In haar dienst genomen. Het is den leden der Vereeniging gen dagelijksche ergernis om een vreemdeling In het bedrUf werkzaam te zien. De K. L. M. behoort te zUn een bU uitstek na tionale onderneming en uit dien hoofde alleen Nederlanders In haar dienst te hebben. Het vliegfcezen bestrUkt büna de geheele wereld en overal waar de K. L. M. zich vertoont, bij welke gelegenheid zij uit den aard der zaak steeds door de vllegtuigbestuurders vertegen woordigd wordt, verschUnt met haar een bode van onze natie. Het Is nu wel heel vreemd, dat men hiervoor Iemand kiest, die de Nederland- sche nationaliteit mist en het hoeft geen be toog. dat dit In het buitenland een zeer zon derlingen Indruk maakt. Zonder overdrUving kan men wel zeggen, dat de K. L. M. één van de voornaamste middelen is. waarvan voor het Nederlandsche vlagvertoon gebruik wordt ge maakt. De vreemdeling, die In zUn land een vliegtuig ontvangt, beoordeelt de luchtvaart. maatschappU nu eenmaal niet naar de orga nisatie. die ver weg op kantoor zit en zoo on getwijfeld haar aandeel bUdraagt. Onmlddel- lUk tot hem spreekt de vllegtulgbestuurder en hoe beschamend voor ons is het dan niet als deze niet eens Nederlandsen spreekt I De directie der K. L. M heeft zich, toen zü een piloot van vreemde nationaliteit in dienst nam, beroepen op een noodtoestand. Over deze omstandigheden zelf wil de Vereeniging van Verkeersvliegers thans niet spreken: In leder geval waren er toen, evenals nu, voldoende Nederlandsche krachten beschikbaar, die In ca paciteiten zeker niet voor den In dienst ge treden Jongen buitenlander behoeven onder te doen, maar deze werden voorbijgegaan. De Vereeniging is van oordeel, dat het on duldbaar is. dat een buitenlander In een on derneming, die Nederland op offlcleuse wijze voortdurend In den vreemde vertegenwoordigt, een vooraanstaande positie bü dit vlagvertoon zou innemen. Dit te meer, wanneer het eigen volk voldoende bekwame mannen oplevert. De heer E. van DUk, die geen lid der Vereeniging is. wil niet aan den dienst deelnemen, zoolang deze vreemdeling als vllegtulgbestuurder In het bedrUf optreedt. Ook de leden der Nederland sche. Vereeniging van Verkeersvliegers zün van meening. dat deze onwaardige toestand niét langer kan voortduren De Vereeniging ver zoekt derhalve Uwe Excellentie Uw toestem ming in te trekken en aldus onmogelUk te maken, dat buitenlanders In het bü uitstek na tionaal bedrUf der K. L. M In dienst worden genomen of in dienst blüven. Aan de toelichting is ontleend: De middelen voor het dienstjaar 1934 worden geraamd als volgt: Gewone dienst 463.445.818; Kapitaaldienst ƒ22.475 622; Geheele dienst 485.922.440. Voor het dienstjaar 1933 zün de middelen ge raamd als volgt: Gewone dienst 518.223.483; Kapitaaldienst ƒ22.603.093; Geheele dienst ƒ540.826.575; zoodat, in vergehjklng met 1933 wordt geraamd: voor de gewone middelen ƒ54.776.665 minder, voor de kapltaalmiddelen 127.471 minder, zUnde per reste 544)04.136 minder dan voor 1933. In de Maandag gehouden zitting van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Eerste Kamer Is In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Kos ter, tot lid van deze Kamer benoemd verklaard de heer mr. H. J. Knottenbelt te 's-Graven- hage, thans lid der Tweede Kamer. In verband met deze benoemipg vernemen wü. dat de heer Knottenbelt, die reeds vroeger te kennen had gegeven, dat hü op den duur niet lid van de Tweede Kamer wenschte te blU ven, het lidmaatschap van de Eerste Kamer zal aanvaarden. Opvolger van den beer Knottenbelt in de Tweede Kamer Is de heer W. O. Wendelaar, burgemeester van A Urm aar. De directie van den landbouw deelt mede, dat blUkens telefonisch bericht van den rüksland- bouw-consulent te Berlün de Dultsche regeering besloten heeft den Invoer van koudbloedpaarden te contlngenteeren. Deze contlngenteerlng zal 1 October ajs. In werking treden. Het continent bedraagt voor de periode van 1 October 1933 tot 30 September 1934 70 pCt. van den Invoer In Tie periode 1 Juli 193230 Juni 1933. Voor Nederland beteekent dit een aantal van 1879 stuks. de bedrüfsvereenlglng, 'schikt. Een vrouw, gescheiden van tafel en bed, be hoort 300 dagen na het van kracht worden van het vonnis niet te vallen onder het huldig ar tikel 39 der Wet. Een nieuw lid bevat een voorziening In de leemte, waardoor arbeiders, die tüdelük niet hebben kunnen werken wegens vorst etc., toch kunnen trekken krachtens de wet. Indien herhaling van ziekte na 14 dagen in treedt, moet éénzelfde ziekte worden veronder steld. Een technische wüzlglng verzekert de moeder volle weken na haar bevalling. Een verzekerde vrouw, die vóór haar buwelük zwanger was, zal voortaan niet meer na haar huwelük en na 1 beëindigen der verzekering, op ultkeerlng aanspraak kunnen maken. Den werkgever wordt gelegenheid tot beroep gege ven. Waar gesproken wordt over ongeschiktheid tot werken wegens ziekte, In art. 52, dient dit laatste te worden weggelaten, zoodat beroep op den Centralen Raad niet meer mogelük te. Een redactiewijziging op art. 114 opent de mogelijkheid dé ultkeerlng aan te wenden tot opleiding in een beter passend beroep. De rechtsvordering wegens zlektegeld zal na drie maanden vervallen. In hooger beroep werd heden voor het Haag- sche Gerechtshof behandeld de zaak tegen den 20-Jarlgen Duitschen matroos van de koop vaardij. Hans Rudolf H., die door de Rotter- damsche Rechtbank ter zake van doodslag en diefstal Is veroordeeld tot vüf Jaar gevangente- straf. Door het O. M bü de rechtbank was tegen verdachte twee jaar gevangenisstraf geëischt. Bü Inleidende dagvaarding was aan H. ten laste gelegd, dat hU In den nacht van 17 op 18 September van het vorig jaar In een perceel aan den Schledamschen DUk, de vrouw W. Ehrinkman opzettelijk van het leven heeft be roofd, door haar met zUn handen, al dan niet met behulp van een deken of kussen te wurgen, subs, opzettelük toebrengen van lichamelijk let sel den dood tengevolge hebbende, meer subs, mishandeling met doodelüken afloop. Door den advocaat-generaal. mr. J. A. de Vis ser, waren thans slechts de drie in eerste In stantie gehoorde deskundigen^. J. F. L. Hulst, J. V. Tas en K. Penon gedagvaard. Als tolk trad op de heer Flaunenhaft. Nadat door den president de Inleidende gen waren gesteld, verzocht het O. M. de ver dere behandeling der zaak met gesloten deu ren. Door den advocaat-generaal werd bevesti ging van het vonnis geëischt. De pleidooien werden gehouden door Mr. G. C. A. Oskam en Mr. M. de Groot te Rotterdam. HetsHof zal over 14 dagen arrest wUzen. BERLIJN, 419 M.: 6 05 Susanna Raym. sopraan, zingt liederen van Artur Hart mann, a. d. vleugel de componist. 9 20 Concert ’“door het omroeporkest ondef leiding van Eugen Jochum, Walter Reh- berg, piano. HAMBl RG. 372 M.: 6.40 Concert. 7.40 idem. 12.40 Idem. -2.30 Gramofoon muzlek. 4.20 Concert door het Norag- i orkest onder leiding van Gerh. Maaaz 8.20 Concert door werklooze musici te Kiel onder leiding van Hans Dörlng. met me dewerking van Helene Sommerfeld, sopraan 10.50 Dansmuziek door Francesco Scar pa en zUn orkest. LANOENBERG, 472 M.: 12.20 Populair concert. 1.50 Concert onder leiding van prof. dr. Felix Oberborbeck. 5 25 Dans muziek onder leiding van Evsoldt. 9 25 Concert door het orkest van den West- Duitachen omroep onder leiding van Kühn, Walter Schneiderhan, viool en Robert Gro te, cello. 11.05 Kamermuziek. DA VESTRY. 1554 M.! 12 20 Orgelconcert door Quentin Maclean. 1.05 Concert door het Western Studio Orkest onder leiding van Frank Thomas. 3.35 Concert van Bournemouth door het ’Mk orkest on der leiding van Sir an Godfrey. Eda Ker sey. viool. 5.05 Concert door het John Mac. Arthur Kwintet. 8.20 Promenade concert in de Queen’s hal! te Londen, door het BBC-Symphonie-orkest onder leiding van Sir Henry Wood. Bach programma. Jo Vincent, sopraan. Stuart Robertson, bas ba riton. R. Murchle. fluit, H. Samuel, plano- orkest. 10.25 Gramofoonmuziek. 10.50 Roy Fox en zlln band In het Kit Cat Restaurant. PARIJS EIFFEL, 1448 M.: 8.50 Concert onder leiding van E. Flament, Georges Ga bor. piano. PARIJS RADIO, 1724 M.: 8.05 Gramo foonmuzlek. 12.35 idem. 12.50 Orgel concert. 1.25 Gramofoonmuzlek. 7.30 Idem. 8 20 Idem. 9.50 idem. MILAAN. 331 M.: 7.20 Gramofoonmuzlek. 8 00 idem. 8 50 II Plrata, opera in twee bedrijven van Bollinl. WARSCHAU. 1412 M.: 5 35 Sol is ten con cert. Mevr. H. Korf, zang. Msvr 8. Adams- ka. cello. 8.35 Concert door een kamer orkest onder leiding van M Mlerzelewskt. Fug. Unlnska. viool. 8. Snleckowski. hobo en Br Rutkowski, orgel. 10.20 Dansmu ziek. Mr. Stokvis toonde ana nog verschillende bescheiden, waarin een legio aantal data en gevallen waren opgeteekend van gevallen, waar in men den fotograaf zou hebben beleedlgd. HU had hiervan sedert tijden aanteekenlng ge houden. Het vooronderzoek in deze zaak te nog niet geëindigd, de reaultaten van het scheikundig onderzoek zün nog niet vastgesteld. Als Officier in de zaak treedt op mr. D. Rel- llngh. Als rechter-commissarte mr. W. J. Sprejj. WEENEN 617 M.: 6 30 Sollstenconcert. 7.06 Alois Paachernegg-ooncert. Weensch svmphonle-orkest onder leiding van den componist. voor de voortbrengselen ken concurrentie onrni beginnen <ie cliënten' van Duitschland te pro- testeeren. Indien men een synthese maakt van al die elementen, is men verplicht te con^tateeren, dat Dultsqjdand een buitengewoon ernstlgen winter tegemoet gaat. De In uitzicht genomen remedies zün meer van geestelUken dan van economlschen aard. ZU bestaan In harde of fers, zeer harde ontzeggingen en In een disci pline zonder voorbeeld. Daardoor wil men alle bronnen in dienst stellen van het algemeen, om te voorkomen, dat mUlioenen Duitschers niet ten ondergaan. Dit volk heeft reeds zoo vele voorbeelden van uithoudingsvermogen ge geven. dat men van te voren reette kan zeg gen, dat eike krachtsinspanning van dit volk mogelük is, welke ook zal worden gevraagd Over al deze dingen heb ik zeer vrü gespro ken, ook met leiders der nazi’s. ZU geven zich rekenschap van het wantrouwen van het buitenland tegenover Duitschland en zü wenschen, dat dit zal afnemen. Duitschland moet nog veel achterwege la ten om de wereld niet verder te verontrusten. De geest var achterdocht Is geen remedie voor de economische ellende, waaronder dit land meer lüdt dan andere landen. Bü de Tweede Kamer te ingediend een nota van wüzlglng op het ontwerp tot wüzlglng van de Ziektewet. Ojn. wordt daarin voorgesteld, een tegen strijdigheid op te heffen, waardoor een persoon In een zelfde geval én als arbeider èn als werk gever wordt beschouwd. Inlichtingen moeten er door werkgevers en door werknemers betrokken bü een bepaalde bedrjjfsverzekerlng worden terwUl ook een administrateur kan worden aangesteld, die onafhankelük van over ambtenaren be~ De Nederlandsche Vereeniging van Verkeers. vliegers heeft, zooals wU reeds meldden, dezer dagen aan den Minister ran Waterstaat een schrüven gericht, waarin zü het conflict, dat tusschen de K. L. M- en de piloten sinds ge- ruimen tüd hangende te. nader toelicht vooral de kwestie van het nog steeds in dienst zün van den Duitschen piloot Silbersteln uit voerig bespreekt. WU ontleenen aan gende: Zaterdagmiddag heeft zich te Voorburg een onverkwikkelüke geschiedenis afgespeeld. De O.8.P. uit Den Haag bracht Zaterdag middag een bezoek aan deze gemeente met een tweetal zg. boycotwagens. Nu wilde het, dat deze wagens op de Laan van Nieuw Oost-Indlë een auto ontmoetten waarin enkele leden van de koninklüke fami lie waren gezeten. Beweerd wordt, aldus „Het Volk", dat een der O.S.P.ers den konlnklüken auto heeft na geschreeuwd. De politie vond hierin aanleiding een vier tal OJ3.P.-ers mee naar het bureau te nemen en aan een verhoor te onderwerpen. Na eenlgen tüd werden zü echter allen weer losgelaten. Na de aanhoudingen hebben de overige OJS.P.-ers het hazenpad gekozen, de boycot wagens In handen der politie Een gemeentewerkman bracht naar het politiebureau. De burgemeester heeft In het gebeurde aan leiding gevonden om voor Zaterdagavond alle verdere colportage te verbieden. Het gebeurde trok begrijpelijkerwijs veel be langstelling van de züde van het publiek. ttech en solemneel beroep op het geheele Duit- sche volk, om het aan te vuren tot den strüd tegen werkloosheid, honger en koude. Deze ce remonie was er een van groot formaat. Op elke trede van de groote, prachtige trap, die leidde naar de eerste verdieping van het oude paleis op de Wilhelmplata stonden 8.A.- en 8.8.-man nen ate eerewacht, onbeweeglijk als caryatiden Hitler verscheen. HU stak haastig de Wilhelm- strasse over. De Rükskanselarü ligt namelük net aan den overkant. En trad het paleis binnen. Alle ministers waren aanwezig, zelfs de heer Von Papen, wiens acltlviteit grooter wordt naar mate zün functies vager en vager worden. Goebbels was als aitüd vurig en enthousiast. Maar wil men naar waarheid zün program sa- v menvatten, dan bestaat het méér daarin, dat hü de geheele Dultsche natie wli verplichten tot solidariteit met degenen, die geen arbeid heb ben dan dat hü zich bezighoudt met de werk- loozen zelf. „Wü zün er In geslaagd zeide de propa- gandamlnlster. „om het cüfer der Individuen, die zuchten onder de ziekte van den tüd. te verminderen met twee mlllloen. Dat te het re sultaat van onze gigantische krachtsinspanning." HU ontvouwde een plan van sociale organi saties. Loterijen zullen worden gehouden. Ko len en brood zullen voor lagen prijs te krügen zün. In één woord: een actief socialisme zal heel het volk omvatten. Het te niet te verwonderen, dat er vlam mende aansporingen noodlg zün om een actie van sulk een omvang In beweging te brengen. Het probleem der werkloosheid kan alleen op gelost worden door ongewone middelen. Duitsch land kan zich niet de weelde veroorloven mll- lloenen te betalen aan het niets doen van mU lioenen Individuen. ZUn financiën schieten te kort. En dan komt er nog bü, dat het van po litiek oogpunt uit zeer onvoorzichtig zou zün, om zoovele niets te doen hebbende en onte vreden menschen maar In de straten te laten loopen. Wat heeft men tot dusver gedaan en welke zün de beginselen, waarvan het natlonaal- sociallsme uitgaat bü zün taaie pogingen, om de plaag der werkloosheid te overwinnen? Ik heb een antwoord trachten te krügen door een onderzoek In te steUen in de betreffende mi nisteries en door conferenties met Industrieelen. Ik heb overal gevraagd: hoe is het mogelük geweest, dat u het getal der steuntrekkers van zes tot vier mUlloen hebt kunnen terugbrengen? WU hebben nog, zoo antwoordde men mü, In heel het land verontrustend hooge werk- loosencüfers. Maar we hebben op de eerste plaats geprofiteerd van een zekere opleving, die zich bü ons overal doet gevoelen. Dat kan wat de zaken betreft uitgedrukt worden met een verbetering van acht percent. Ten tweede is er met de komst van het nieu we régime nieuw vertrouwen ontstaan bü de ondernemers. Zü zün begonnen hun gebouwen te herstellen en zich beter te outilleeren. En dit heeft ook weer werk gegeven aan een aantal werkloozen. Ook moet men rekening houden met de ongeveer 360.000 vrijwilligers bü den ^Arbeltsdlenst’’. Dan te er het systeem van de „Landhelfer”, dat zün lieden, die op groote en kleine boerderijen en landgoederen büstand ver- leenen. ZU worden eenvoudig daarheen gezon den en worden gekozen uit arbeiders der ste den, die ook eenig benul hebben van landarbeid. Deze methode te vooral toegepast op boerde rijen en landgoederen onder de twintig hectaren. De eigenaar krügt een ondersteuning, de „Land- helfer" krijgt kost en inwoning plus wat geld, niet veel, zoo ongeveer 25 Mark In de maand. Maar nu moet u er aan denken, dat de gemid delde ondersteuning der werkloosheid 47 mark bedraagt per maand. Kost en inwoning plus 25 Mark beteekenen dus een verbetering. Voorts heeft de regeering bü een wet van Juli 1933 een milliard beschikbaar gesteld, om de werklooos- heid te doen afnemen. Groote werken zullen worden uitgevoerd. Vooral worden publieke gebouwen geres taureerd, wordt er grondwerk uitgevoerd en wordt woeste grond In cultuur gebracht. In Oost-Pruteen zün 70.000 menschen bü deze wer- ken betrokken. Hun leven te hard. Een warme maaltüd per dag, zwaar werken en 25 mark per maand. Moreel heeft dit aan het werk zet ten een uitstekenden invloed vooral voor men schen, die jaren lang niets hebben gedaan. En tenslotte probeert men van alles. De normale werkmarkt te hier en daar ook williger geworden en door gevarieerde combinaties heeft men met een zekere virtuositeit ook arbeid geschapen. Ik heb geconstateerd, dat er bü de betrokken autoriteiten maar een gematigd enthousiasme heerscht. Ik heb hun twee hoofdvragen voor gelegd: Ten eerste te de hoogte var» het loon gestegen of gedaald en ten tweede zün er bü de genoemde werken niet een groot aantal, die in den winter niet kunnen worden doorgevoerd? De antwoorden, die Ik gekregen heb, waren niet erg bemoedigend. Vooraoover men het kan overzien te tengevolge van de belastingen en de hooge premie voor de verschillende verze keringen de hoogte van het loon achteruit gegaan, zoodat het duldelük te, dat de loonen Mn die twee mlllloen aan het werk gezetten of wel drukken op de subsidie van den staat of zün genomen uit de vermindering der overige loonen. In den laatsten tüd heeft men in de Duit- sche kranten voortdurend kunnen lezen van de Jacht op dubbelverdleners en Op degenen, die men .JSchwarzarbelter” noemt. Een dubbelver- dlener te iemand, die, niet tevreden met zün Joon, nog ander werk bulten zün gewone doet. Zwarte arbeiders” zün zü, die niet tevreden zün met hun werkloozenondersteuning en daar om nog een of ander baantje uitoefenen. De betrokken autoriteiten zün maar matig over de maatregelen tegen deze delinquenten te spreken. Het resultaat is trouwens mager en de vervol ging der delinquenten te zeer hard. Wat het ophouden van verschillende werken In den winter betreft, heb ik In ervaring ge- bracht, dat de „Landhelfer” en al de geïmpro- vteeerde grondwerkers waarachünlük hun ar men over elkaar kunnen slaan. Harde maan den zün op komst. Verschillende industrieën, vooral In Saksen, hebben geprofiteerd van de nazi-beweging door het vervaardigen van uni- tormkleedlng en laarzen. In den omtrek van Berlün te er eenige activiteit in de fabrieken te bespeuren. Maar de arbeiders, die weer worden aangesteld, verdienen veel minder dan ▼oor den oorlog, 50 mark per maand. De regeering helpt hier en daar, vooral de me taalindustrie door het opgeven van wapen- ieverantles. Maar ik geloof niet, 0at daardoor het verlies wordt goed gemaakt, dat geleden wordt door de boycotactie, die voornamelük van Rusland uitgaat. Ook de uitzichten voor den handel zün som ber. Verschillende vreemde mogendheden be trekken minder waren uit Duitschland, om hun eigen Industrie In dezen crlstetüd te steunen. Frankrük bijvoorbeeld behoort tot de beste cllënteele van Duitschland. Maar het heeft door contlngenteerlng van al'erlel slag het quan tum, dat het uit Duitschland betrok, met 75 procent verminderd. Niettegenstaande alle bui- tenlandsche moeilijkheden -handhaafde zich de handel door de vergemakkelüking van het be talen. Dat wil zeggen, dat iedere kooper van boven de 10.000 mark het recht had meer dan 50 pet. aan zün betalingen in gebloqueerde van verschillende soort te be'eggen, In mar ken, die gemiddeld 30 pet. minder kosten aan de gewone Rüksmarken. Dit was In werkelük- held een premie op den uitvoer, tengevolge waarvan de maandelüksche uitvoerbalans, of schoon zeer gedaald, toch nog aitüd actief bleef met ongeveer 25 mlllloen mark. Deze procedures brengen een bevoorrechte situatie van het Rijk en ma- elük. Tegen dit alles HVIZEN. ïf»6 M.: 8.00 NCRV.: Bchriftle- zing en meditatie. 8.15 Gramofoonmu zlek. 10.30 Morgendienst door Ds, J. A. Schep. 11.00 Orgelspel door S. P. Vis ser 12 00 Politieberichten. 12 15 Gra- mofoonmuziek. 12.30 Middagcorcert door het ensemble *v. d. Horst. 2.00 Phohi- programma. Eerste uitzending naar Ned- Indië door de Ned. Chr. Radio-Omroep- vereeniging. Sprekers: Z. Exc. A. W. F. Idenburg, Mr A. v. d. Deure, Dr. Alb. C. Kruyt. Afgewisseld door het N.C.R.V. Klein Orkest. 3.00 Concert. 5.00 Kln- deruurtle door mej. G Inswelsen. 6.00 Ltfindbouwhalfuurtle door B. J. Cramer. 6.30 Ondlfrwilsfonds voor de Binnenvaart. 7.00 Politieberichten. 7.15 Het Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Crnn-muziek. -8.00 Bijzonder Gramofoonplatenconcert. 9.00 J. A. Gerritsen: ..Het Hollandsche Zilverwerk en zUn keurteekens 9.30 Het Christelijk Radiokoor onder leiding van Jan Couveé. 10.30 Gramofoonmuzlek. o. m. Vioolconcert van Beethoven. 11.30 Sluiting. HILVERSUM. 1875 M.: 8 00 VARA: Gra mofoonmuzlek. 10.00 VPRO.: Morgen wijding. 10.15 V A R A.-uitzending voor de arbeiders In de continubedrijven. Frans Nienhuis draagt voor. VARA-Kleln-or- kest onder leiding van H. de Groot. 12.00 Gramofoonmuzlek12.45 VARA- Kleinorkest onder leiding van H. de Groot. 12.45 De Flierefluiters onder leiding v. Ray Forest. 1.15 VARA-Klein-orkest on der leiding van H. de Groot. 1.45 De Flierefluiters onder leiding van Rav Forest. 2 15 Gramofoonmuzlek. 2.30 Orgel spel door Cor Stevn. 3.00 Voor de kin deren met medewerking van het VARA- tooneel onder leiding, van W. van Caoel- len. Mevr. B. GlerumLe Geu, zang. Rut ger Schoute, piano. Oom Henk vragen uur. 5 30 De Notenkrakers onder lei ding van Daaf Wins. 5 55 Gramofoon muzlek. -— 6 00 Orgel saxofoon-slagwerk ug. Jan Mulder en Relnier 7.00 Actueel allerlei uit de te verzorgen door het 7.15 De Flierefluiters onder lei ding van Rav Forest met medewerking van Esther Ephraim, zang. 7.45 Gramo foonmuzlek. 7.58 Herh SOS-berichten. 8.00 A. B Kleerekoper spreekt..Wij willen ons zelf zijn en blijven” (Een ko ninklijk woord). 8.30 VARA-orkest on der leiding van H. de Groot, met mede werking van Herman Levtltensdorff. viool. 9.30 Vaz Dl as en Varia. 9 45 Tum- mers en Angela Tosneröva zingen liedjes. 10 00 VARA-orkest onder leiding van H. de Groot 10 45 Tummers en An gela Tosneröva. 11.00 Gramofoonmuzlek. 12.00 Sluiting. LUXEMBURG. 1191 M.: 7 50 Luxemburg- sche avond: Klnderconcert. 8.40 Con cert 9 20 Vocaalconcert door Nicolas Schuh. 1.50 Orkestconcert. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Van der Sluis betreffende het nemen van maatregelen van Regeeringswege tot verkrüg- baarstelling In vol doende mate en tegen billüken prijs van rauw rund- en var kensvet, heeft Minis ter Verschuur, Minister van Econo mische Zaken, geant woord, dat door het prijsregelend optreden ten aanzien van de vetten, ten waarvan de vetten naar verhouding het meest goedkoop zün. Inder daad een groote vraag naar rauw vet ontstaan thans voor doeleinden gebruikt, waarvoor* men vroeger juist gesmolten vet bezigde. De Minister overweegt maatregelen ter voor koming van een tekort aan rauw vet voor den consument. De ergste angst is de angst voor het onbekende.... de angst van het kind om vóór de groote menschen alléén op een bovenkamer te moeten gaan slapen. De angst voor hetgeen er niet is. De angst voor een bepaald gevaar, voor onweer, een muis, een dief is definieerbaar en daarom be perkt. De angst voor het onverklaar bare gien weet niet vanwaar, men weet niet hoe, wanneer, men weet niet wdt die angst is zenuwsloo- pend en funest. De grooten kennen soms die angst voor het onbekende van den dood... waar het geloovige kind den hemel weet en de hel. We moeten ons ze kerheid verschaffen over het hierna maals en onze angst wegvagen door zekerheid in een gerust gemoed. Rust zoeken in God.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 18