Prikkeldraad Middenstandskader bijeen Zelfstandigheid HASSELTS HEILIGE STEDE H Wereld-regent HET BEGINSELPROGRAM OUD BEEVAARTSOORD te WOENSDAG 27 SEPTEMBER BENOEMINGEN In het Aartsbisdom DE RAAD EET DRUIVEN Direct van den boer Rede van den heer Meyring Crisis! POGING TOT INBRAAK Rotterdam Lloyd Rapide AARDAPPELSTEUNWET Aan het Zwarte Water De uitvoering VONNIS BEVESTIGD Het urgentie-program ZIEKTE ONDER DE IEPEN PATERS VAN DEN H. GEEST Een tentoonstelling te Goes 'J DR. COLIJN NAAR GENèVE Het ongeval tijdens de ontgroening De Senaat stelt een uitgebreid onderzoek in Het nieuwe Sted. Gymnasium te Amersfoort, dat Donderdag 28 September in gebruik genomen wordt Vertrouwen op den invloed der Katholieke Staatsparty op de regeering MINISTER VAN STAAT DE GEER ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ NIEUWENHOORN INDISCHE POSTVLUCHTEN De „Pelikaan” vertrekt Op de plek waar vier eeuwen ge leden Gods heiligdom ver woest werd, ryst thans een nieuw omhoog Gevolgen van het Cruis* aardappelbesluit Gewezen verloofde met een mes gestoken Vertrek van missionarissen Het onderzoek niet volledig ft wrocht l de in I In pastorie te Noordwijkerhout nn Kortegolf uitzend ing Eerbied voor het gezag men P. 8. ms. en Dr. vap Radio, Vliegveld Schiphol. de heeft 8.. met wie deze i Hasselts nieuwe H. Stede. Voorzitter der Christelijk* Historische Party? n. Hedenmorgen kwamen te Breda de hoofdbe sturen der Diocesane Middenstandsbonden en der Nationale Vakbonden van den N. R. K. M. met de voorzitters (of hun plaatsvervangers) van alle plaatselijke middenstandsvereenigingen bijeen in de groote zaal van 3en St. Josephs- kring. Uit alle deelen van het land kwamen In den loop van den vroegen ochtend afgevaardig den der Katholieke middenstanders naar het Centrum van Westelijk Brabant om het pro gram van beginselen der organisatie te bespre ken. so- ge. Het weer werkte mee om de crisiszorgen van het voorhoofd eenigszins weg te werken. Opge wekt toog men ter vergadering. Om elf uur opende de voorzitter de heer J o s. E. A. M. Meyring haar met een rede, waar aan wij het volgende ontleenen: De algemeene vergadering van den Ned. R.K. Middenstandsbond bestond vroeger alleen uit de hoofdbesturen Beurden heeft zijn onschatbare jegens den katholieken mldden- 2een nieuwe ,1» De boottrein, aansluiting gevend on het „Indapoera” hetwelk 29 Sept. as. van Marseille vertrekt, zal op Donderdag 28 Sept. as. te 15.40 uur van Den Haag (H. S. M), te 16.12 uur van Beurden, het eerste program op het Congres van Utrecht aan den middenstand werd voor- gelegd. De richtlijnen hiervan hebben wy ge durende 15 jaar gevolgd en voor de daarin vast gelegde verlangens gearbeid en gestreden. Voor een groot deel zijn die Inmiddels verwezenlijkt. In het huidige tijdsbestek, waarin zich schier alle maatschappelijke verhoudingen hebben ge wijzigd, waarin de positie van den middenstand en zijn voortbestaan van zooveel zijden wordt aangevochten en bedreigd, kon het niet anders of richtlijnen, die in vorige .periode als veilig compas golden, moesten onder zulke omstan digheden worden herzien en daaraan aange past. Ik twijfel niet of de b(j uitstek daarvoor ge roepen geleerde praeadviseur, in wlen wjj allen een bijzonder vertrouwen als leidsman stellen, is daarin volkomen geslaagd. Voor het eerst vergadert u onder leiding van een hoofdbestuur, waarin vier vertegenwoordi gers der vakbonden zitting hebben naast de vjjf voorzitters der Diocesane middenstands bonden. Spr. memoreerde daarna het heengaan van den heer Struycken als voorzitter In ver band met de reorganisatie van het bestuur. Spr. dankte ook den heer Notenboom de Bruijn. die zich als voorzitter van den vakraad ver dienstelijk maakte. In de Dinsdag gehouden vergadering van Centrale Haagsche Klesvereeniging der Chr.- Hist. Unie werd tot afgevaardigde van Den Haag in het hoofdbestuur der C.-H. Unie ge kozen de minister van Staat, jhr. mr. D. J. de Geer, waardoor de weg .geopend wordt jhr. de Geer, die reeds voorzitter der C.-H. Tweede- Kamer-fractie en hoofdredacteur van ..De Ne derlander” is, te benoemen als voorzitter der partij. In de plaats van den Haagschen wethouder, den heer J. R. Snoek Henckemans, die den wensch kenbaar had gemaakt als voorzitter van Centraal Den Haag af te treden, werd gekozen het lid van de Tweede Kamer, de heer H. W. Tilanus. Van het oogenblik af, dat partijwezen en parlementarisme een feit werden en zich ontwikkelden in ons land, waardoor de katholieken na eeuwen van achteruit, setting en onderdrukking zich den weg za gen geopend weder de hun rechtmatig toe komende positie te veroveren, heeft het niet aan pogingen ontbroken, om hen in dienst te stellen van een partij, welke niet de hunne was, noch kon zijn. Te betreuren is, dat niet alle katholieken dit terstond hebben ingezien. En dus kon het geschieden, dat een aan tal van hen zich te nauw verbanden aan de liberalen, of zelfs in de liberale partij opgingen, en anderen geen beter politiek gezelschap meenden te kunnen vinden, dan dat der conservatieven. Zoo sprak men dan soms ook in an deren, dan politleken zin van liberaal- katholieken en pleitte nog in 1883, toen Schaepman zijn .J’roeve van een Program” de wereld inzond, een katholiek schrijver voor het optreden der katholieken als „kern'der conservatieve partij." Gelukkig vond dit woord weinig of geen gehoor. Maar dat het van conservatieve en liberale zijde niet aan pogingen ontbroken heeft, om de eigen gelederen met de hulp van katholieken te versterken, mag bekend heeten. En dit spel herhaalde zich mutatis mu tandis toen later de sociaal-democratie tot een georganiseerde en parlementaire partij uitgroeide. Vooral naar de katholieke arbeiders ging de hevig geprikkelde belangstelling der so- claal-democratische propagandisten uit. Die arbeiders behoorden eigenlijk in 8. D. A. P. thuis zoo heette het en er gihg geen verkiezing voorbij, of de cialistische vogelaar liet zijn zoetste fluit hooren. Het gros onzer arbeiders toonde zich ech ter even verstandig en even principieel, als de overgroote meerderheid onzer geestver- wanten in de overige maatschappelijke groepen. i Zij bleven onveranderlijk trouw aan de 1 eigen banier en de eigen partij. En daardoor werd het mogelijk, dat de katholieke staatspartij tot haar invloed- rijke positie kwam in het Parlement en in de Regeering, en dat geheel katholiek Ne- derland daarvan de vruchten plukte. Het is wellicht niet overbodig aan een en ander eens te herinneren. Eerstens, omdat j van socialistische zijde nog altijd uitnoodi- gend de hanji naar onze arbeiders wordt 1 uitgestoken. Én vervolgens, wijl het geens zins uitgesloten lijkt, dat van den kant der jongste politieke organisaties in ons land dit gebaar, zij ’t dan niet enkel, of speciaal jen aanzi’en der arbeiders, navolging vindt. De katholieken zullen echter ook thans zich-zelf weten te zijn. In hun zelfstandigheid ligt hun kracht. Zij hebbfen geen namen en leuzen, ook geen kleuren en insignes van anderen noo- dig. 1 Laten die anderen hun eigen weg gaan Wij zullen den onzen volgen. Donderdagochtend 28 September zal het K. L. M.-vliegtuig .Pelikaan” van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De bemanning van dit vliegtuig zal bestaan uit de heeren L. Sillevis (gezagvoerder), J. S. W. van der Feyst (tweede bestuurder), C. van Blanken (werktuigkundige) en H. Dené (radio- telegrafist) De post voor dit vliegtuig moet ulterlijk he denavond te Amsterdam zyn. Inbrekers hebben Dinsdagnacht getracht hun slag te slaan in de pastorie der St Josephkerk te Noordwijkerhout. Reeds hadden de heeren een ruit Ingedrukt, doch blijkbaar heeft een ijzeren staaf achter het raam verdere pogingen verijdeld. De politie stelt een onderzoek In. het kader van middenstand s- Gemeenteraadsvergaderingen zijn niet altijd even prettig om bij te wonen. Zooals men die echter dezer dagen in Wateringen heeft ge houden. worden zij echter „aantrekkelijk". De gemeenteraad had n.l. besloten tot aan koop van een tuin, ten behoeve van weg aanleg. Op dien tuin bevinden zich kassen, en in die kassen natuurlijk druiven. Anders zou men niet In t Westland zijn. Nadat de raad tot aankop had besloten, deelde de Burgemeester mede dat den leden een proefje zou worden verstrekt van de nieu we gemeentelijke aanwinst. De gemeentebcde trad de raadszaal binnen, en torste een. groot blad, waarop voor alle raadsleden en bene vens voor de aanwezige verslaggevers, een por tie druiven was geplaatst. De beraadslagingen van de vroede vaderen werden geschorst en men zette zich aan den drulven-maaltijd. Aan zulke raadsvergaderingen is een aan name kant; er volgden onderlinge bespiegelin gen over de nuttigheid van het druiven eten, waarvan werd vastgesteld, dat het oa. goed voor de hersenen is. Maar dat werd niet kwaad bedoeld. Een van de raadsleden vond dat van deze raads-druiveneeterij wel een goede propaganda uit kan gaan voor het druivengebruik in ons land; na den Waterlngschen gemeenteraad kon den hellicht anderen volgen. We geven hier het advies door; het kan zijn nut hebben. van van op deze vergadering aan dr. mag geven, waar op hij recht heeft. Dan zal zij zeker ook zijn in het welbegrepen belang van onsen katholieken middenstand. Een aflaatbrief van den Utrechtschen bls- schop Jan v. Dlest, in 1328 te Vollenhove ge geven, verwijst In algemeene bewoordingen naar Hasselt, waar ter plaatse der H. Stede telken male wonderen gebeuren en dat een stroom volks deze plaats bezoekt teneinde door gebed en goede werken aan God nun offers aan te bieden. Vanwaar deze plaatselijke Goddelijke bevoor rechting? Weer geven we t woord aan de geschiede nis, welke ons terugvoert naar 1219 met den Marcellus-vloed. Een der verschrikkelijkste ram pen was deze vloed, die ooit ons land heeft be zocht. De stormen volgden elkaar op, sneller dan bliksemflitsen, verwoestend land en stad met mensch en dier. Het opgezweepte water steeg tot ongekende hoogte en spoelde tot om de to rens der kerken. Aardbevingen sc?>e”-<**n *n grond en een groot deel van de om de Zuider zee gelegen landen verzonk in de diepte. Dui zenden kwamen hierbij om het leven. Het volk vroeg zich af, wat de reden kon zijn van deze zware straf des hemels en ziet, de H. Maagd Zelve gaf antwoord op hun 'vraag. Zij verscheen aan een godvruchtige vrouw en openbaarde haar de oorzaak dezer rampen, ge legen in het feit, dat vele helllgscnennl'-sen Haar Goddeiyken Zoon In Zijn H. Sacrament warén aangedaan. Een bepaald geval gaf Maria aan. Zij sprak tot de vrouw: Zie naar den kant der zeel De vrouw voldeed aan dit bevel en zag een ciborie op de golven landwaarts drijven. Dan sprak de H. Maagd: „Zie daar het Li chaam van Mijn Zoon!” Vervolgens gaf Maria den wensch te kennen, dat op de plek der hei ligschennis een kerk gebouwd zou worden, welke men eeren zal als „het graf des Heeren". Deze heiligschennis had zich als volgt toege dragen: Een Fries, kampvechter van beroep, wonend te Hasselt, mishandelde zijn vrouw, telkens als bij dronken was. Om zich daaraan zooveel mo- gelijk te onttrekken, hield de vrouw zich ziek en om haar bedrog niet te laten merken ver zocht zij om de H. Teerspijze. De’ priester bracht de zieke de H. Communie, doch bjj het huls aangekomen, verlangde de dronken Fries, dat de geestelijke met hem een kan bier zotl drinken. De priester weigerde en deelde den dronkaard mede, dat hij Ons Heer by zich had. De woes teling ontstak daarop zoo in woede, dat hy de bierkan tegen de ciborie sloeg, waardoor de H.H. Hosties op den grond vielen Buren, die waren gekomen om de vermeende zieke te troosten, zagen boven iedere H. Hostie een sterretje flikkeren. De Fries werd door de Kerkel Overheid ge dagvaard, in den ban gedaan, doch trok zich nergens wat van aan. Op herhaald aandringen gaf hy elndeiyk toe en om boete te doen vertrok hy ter kruisvaart. I Hy sneuvelde by een veldslag, volgens zyn cm- U hebt in het laatste radlo-kwartier gehoord en u hebt in de Middenstandskrant gelezen, dat het hoofdbestuur meende per 1 September reeds een beknopt jniddenstands-urgentiepro- gram aan de regeering te moeten voorleggen. De behandeling van ons volledig program kon daartoe niet worden afgewacht, wilden wy ty- dlg, vóór de vaststelling der regeeringspolitiek in het nieuwe jaar, onze voornaamste wenschen van dit oogenblik ter kennis van de regeering brengen. Met het uitbrengen van ons urgentieprogram is dus niet bedoeld, dat wy verder geen wen schen hebben, zelfs niet, dat wy verder geen urgente verlangens zouden hebben. De hoofdzaak is, dat onze organisatie duide lijk aan de regeering heeft laten weten, dat er momenteel in den kring van onzen stand een groot aantal nooden levep, waarin spoedige en afdoende voorziening th de hoogste mate noodzakeiyk moet worden geacht. Dit is de beteekening van ons mlddenstands- urgeritieprogram. Het hoofdbestuur begrypt, dat de algemeene vergadering zich misschien zal willen beraden en misschien ook uitspreker over andere pun ten van urgentie, naast of ter nadere uitwer king van het reeds in het urgentie-program vermelde. Het spreekt vanzelf, dat andere punten van urgentie, die in deze vergadering naar voren mochten komen en die nog niet in het urgen tieprogram werden vermeld, alsnog daaraan zullen kunnen worden toegevoegd. Zooals ik u In den aanvang dezer inleldlngs- rede al reeds deed opmerker, draagt het prae- advles over het nieuwe beginsel- en werkpro gram van onzen bond dezelfde onderteekenlng In verband met de dagbladberichten over het ongeval tijdens de ontgroening van toekomstige nieuwe leden van het Utrechtsch studenten corps. stelt de Senatus Veteranorum er prys op het volgende mede te deelen: De Senatus Veteranorum, belast met het toe zicht over de novici, is dadeiyk nadat het on geluk had plaats gevonden, overgegaan tot het Instellen van een uitgebreid onderzoek naar de juiste toedracht van het voorgevallene. %oodra uit het onderzoek zal biyken, dat het öhgeval het gevolg was van schuld of gebrek aan verantwoordelijkheidsbesef van de daarby aanwezige corpsleden, zal de Senatus Vetera norum er niet voor terugdeinzen zoodanige strenge maatregelen te nemen, dat soortgeiyke herhalingen uitgesloten zullen zyn. In de Dinsdag te Den Haag gehouden verga dering zyn in de Commissie voor Advies be noemd voor den kleinhandel: voor den Ned. R.K. Bond van kleinhandelaren de bondsvoorzitter J. G. van Kessel te Haar lem; voor den Neutralen Bond de bondssecre- tarls Tj. Reitsma te Rotterdam; voor de Auto- rydersvereeniging de voorzitter C. Verhoeven te Barendrecht en voor de Amsterdamsche Aard- appelfederatle en den Middenstand de secretaris D. Blom. Voor den groothandel is het land verdeeld in zes dlctrlcten. Voor Overysel, Utrecht en Gelderland nemen zitting de heeren De Jager en Groeneboer; voor Brabant en Limburg de heer v. Dimmelen; voor Zeeland de heer Vermue; voor Friesland, Gro ningen en Drente de heer Schuitemakervoor Noord- en Z.-Holland de heer v. Zaaien, terwijl voor de beurtschippers zitting zal nemen de heer Mast. Vrydag as. zal deze commissie in haar nieuwe samenstelling voor het eerat vergaderen. Reuter seint ona uit Londen, dat Minister Colyn hedenmorgen ‘per vliegtuig van Croydon naar Genève is vertrokken. Het Haagsche Gerechtshof wees heden arrest in de zaak tegen den huisknecht-chauffeur ,P. J. W„ die door de rechtbank tot drie jaar ge vangenisstraf is veroordeeld terzake, dat hy in Februari van dit jaar in de Balistraat te ’s-Gra- venhage de Duitsche dienstbode E. hy vroeger verkeerng had. met een mes in de borst heeft gestoken, waardoor deze zwaar lichameiyk letsel heeft bekomen. Het Hof bevestigde dit vonnis. Op 20 October zullen naar de Missie vertrek ken uit Rotterdam per sa. „Ubene”: de paters P. v. d. Bol uit Scheveningen; D. Hagenaars uit Amsterdam en C. Laurent Jr. uit Amsterdam. Met hen de Broeders Wilhelmus Eickholt uit Amsterdam en Henrlcus Martens uit Bakel. Allen naar Bagamoyo (Nederl. Ap. Vicariaat, Oost-Afrika). Op 8 November uit Bordeaux naar Conakry (Fr. Guinea, W.-Afrika)de Broeders Bavo Willemsen uit Schiedam (tweede vertrek na een eerste verbiyf van zes jaar aldaat) en Br. Jo hannes Peetere uit Neer (eveneens tweede ver trek; tevoren werkzaam in Belgisch Congo, werd hy nu gevraagd door Mgr.’ Lerouge voor den bouw van zyn kathedraal, waarvan de eer ste steen reeds is gelegd). Byeen derhalve voor de Nederlandsche Pro vincie een vertrek van zes paters en zeven Broeders. Het gezamenlyke aantal nieuwe pa ters, welke de Congregatie van den H. Geest dit jaar naar de Missie zendt, bedraagt 75. Een „aantrekkelijke” vergadering als het eerste beginsel- en werkprogram van den Ned. R K. Middenstandsbond. Dr. Van verdiensten stand nog willen vermeerderen met een nieuwe en veel-omvattende bewerking van het prae- advies, dat hy aanstonds schreef na de op- richting van den Ned. R.K Middenstandsbond over ons beginsel- en werkprogram. Dr. Van Beurden is niet iemand, die met uitvoerige loftuitingen genoegen doet. Ik eindig daarom met het uitspreken slechts dezen wensch, dat de behandeling dit prae-advies c; - - Van Beurden de voldoening Nadere gegevens betreffende de uitzendingen van den telegrafist van de „Pelikaan” met ge combineerde lange en kortegolf Installatie aan boord: De roepletters van het vliegtuig zyn P. H.A. I. P.; de telegrafist zal berichten uitzen den op leder heel en half uur GM.T. (Green wich Mean Time) op 31 Meter golflengte. Amateurs, die de .J’ehkaan” hooren, worden verzocht hiervan schriftelyk mededeellng te Rotterdam (D. P.) en te 17.17 uur van Roosen- doen aan den Vllegdienst der KXM„ afdeeling daal vertrekken. Op 15 September zyn naar de Missie vertrok- ken uit Rotterdam per ss. „Ussukuma" de pa- ’W’ters A. v. Dommelen uit Gemert naar Ap. Vicar. Loenda (Portug. W.-Afrika) en H. de Bruyn uit Wychen naar Ap. Vicariaat Koebango (Port. 1 W-Afrika). Na een verbiyf van eenige weken in Portugal, zullen zy de reis naar hun bestem ming vervolgen. Op 22 September uit Antwerpen per sa. ..Eli sabeth vllle": Pater J. v. d. Heijden naar Apoet. Prefectuur Noord-Katanga (Belgisch Congo), waar hy reeds 13 jaar werkzaam is geweest. Naar dezelfde Missie vertrokken met hem; Br. Isldorus Verstappen uit Horst en Br. Chrysan- tus Smeeman uit Nymegen. Naar de Missie van pater C. Laurent (Pounga, Ap. Vicar. Loango. Fr. W.-Afrika) vertrok mede per zelfde gelegen heid Br. Hermes Ekert uit Helmond. De Rotterdamsche Rechtbank heeft Dins dag Interlocutoir vonnis gewezen in de zaak van den 22-jarigen chauffeur H. 8.. die terecht gestaan heeft terzake van het veroorzaken van dood door schuld. Verd. Bestuurde op 19 April een auto, die, komende van Rockanje. ter hoog te van Nieuwenhoorn in het Voornsche is gereden, tengevolge vrouw en vier kinderen zyn verdronken. Rechtbank besliste, dat het onderzoek volledig is geweest en dat het noodig is, wordt onderzocht of verdachte voor het ver trek uit Rockanje gewaarschuwd is, dat zyn remmen niet in orde waren, alsmede of hy kort voor het ongeluk den auto nog verlaten heeft. De rechtbank stelde voor dit onderzoek de stuk ken in handen van den rechter-cnramiMWria nze minister-president is een levens- I jkrachtig man van -internationaal postuur. Iemand, die wel voor wereld-regent in de wieg gelegd kon zyn, evenals de schryver dezer bescheiden regelen wel eens in de kool terecht kon zyn gekomen om mllllonnalr te worden, wat hem tot op beden nog steeds niet lukte. Na een afmattende, maar eervolle loopbaan In Nederlandsch-Indiö kwam hy over golven van olie naar Nederland gevaren en werd hy hier de groote, later in den tyd, dat ons volk zich zwak en hulpbehoevend was gaan voelen) zelfs de sterke man. De hem toegeschreven kracht wrocht een wondertje by de Jongste verkiezingen: de anti- revolutlonnalre party won er twee zetels by. Velen in den lande zullen er over verheugd geweest zyn, dat de van den Hemel afgebeden sterke man nu zyn kracht eens zou kunnen toonen en ons in onze zwakheid en hulpbe hoevendheid te hulp komen. Met een klein tikje teleurstelling moeten wU echter erkennen, dat onze minister-presi dent tot op heden nog geen gelegenheid te baat nam om bet arme Nederland zyn wel doende kracht te doen gevoelen. Hoe dat zoo gekomen is? Wy treezen, dat de heer Colyn te groot ?s voor Nederland, of Nederland te klein voor hem: in de hoogste internationale politieke re gionen voelt hy zich in z’n element; nauwe lijks was hy benoemd tot minister-president of hy kerdween voor zes weken naar Londen om daar ter Ekonomlsche Conferentie een heel belangryke functie te vervullen en wy hebben ons wel eens bezorgd afgevraagd, of hy nog wel tyd zou kunnen vinden, óók de directe regeering van het in nood geraakte vaderland waar te nemen, zyn aandeel te leveren in de troonrede, in de mUlloenennota Afyn, ’t is in orde gekomen. Of niet, zooals men maar bekykt. Maar nu lezen wy, dat de heer Colyn ons wéér gaat verlaten. hy had te Londen reeds een bespreking met Mac Donald en zal met bekwamen spoed weer naar Genève vertrekken om daar de mislukte Ekonomlsche Conferen tie te helpen voortzetten. Om daar natuuriyk met de beste bedoe lingen, of lievertegen zyn bedoelingen ip de conferentie óók te helpen mislukken? wy waren zoo biy, dat wy in Nederland nu elndeiyk ook eens een sterken man kregen, maar wat beat het ons, als de lang verbeide held meer wereld-regent dan minister-president van Nederland schynt te zyn? der Diocesane standsbonfien en der nationale vakbonden. By de statutenwyziging, die dit jaar is tot stand gebraefit. zyn ook de voorzitters der plaatseiyke middenstandsvereenigingen in den lande, of hun plaatsvervangers, In de algemeene vergadering opgenomen. Dit college vormt zoodoende naast het Con gres een representatief gezelschap, dat ik zou willen noemen het kader van onze katholieke bewegkng. Het hoofdbestuur heeft gemeend deze verga dering te moeten benutten voor de definitieve behandeling van ons nieuwe beginsel- en werk program, dat hierna in een vergadering van ons nieuw Centraal Bestuur formeel zal moeten worden vastgesteld. Het is u bekend, dat in 1917 door Daar vooral in Zeeland de iepenziekte danig heeft huisgehouden, heeft het Comité ter Béstu- deeflng en bestryding van de lepenziekte een tentoonstelling georganiseerd te Goes. Deze tentoonstelling is Dinsdag geopend door den Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. Quarles van Ufford. die er op wees, welk een voorname plaats de lep in Zee land Inneemt, vooral voor de industrie. Dezen zomer heeft de ziekte zich weer snel uitgebreid. De w*egen zyn kaal en doodscji. Na de offideele opening hééft prof dr. J. Wes- terdyk een uiteenzetting gegeven over de lepen ziekte en het tentoongestelde nader toegelicht. Ingevolge het Crisis-aardappelenbesluit is het vervoeren van consumptieaardappelen slechts toegestaan tot een hoeveelheid van tien K.G Voor grootere hoeveelheden is een schrifteiyke vergunning nobdig. Tengevolge van dezen maatregel is de toe stand in en om Zwolle veel gaan geiyken op dien van den oorlogstyd. By honderdtallen trekken de Zwollenaren er op uit, naar de aardappelverbouwers in de buurt, om telkenmale met tien K.G. aardappe len terug te keeren. Het is voorgekomen, dat een familie van zes personen ieder tien K.G. aardappelen by zich had, dus byna een mud. Dit levert een besparing op van enkele guldens. Het is begrypeiyk, dat de aardappelhande laars in Zwolle onder deze omstandigheden eerder verlies lyden dan winst maken. Er is echter niet veel tegen te doen. De politie te Zwolle heeft Maandag verschei dene wegen om Zwolle afgezet en leder aange houden, waarvan vermoed werd, dat zy in het bezit waren van aardappelen. Er waren tien tallen van hamsteraars, maar slechts een enkele had meer by zich dan de toegestane tien K.G. Wel een heel ongewild gevolg van het Crlsis- aardappel besluit. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft aan den Zeereerw. Heer J. N. A. Rynboutt op zyn verzoek om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend als pastoor van Doornenburg, en heeft benoemd tot pastoor te Doornenburg den Zeereerw. Heer G. W. M. Wiegerink, en tot pastoor te Zuidhorn den Zeereerw. Heer A. W. van Rossum. Het zyn ernstige omstandigheden, waaronder de Ned. R. K. Middenstandsbond thans by- eenkomt. Zonder op het Congres te willen vooruitloo- pen, wekte spr. de besturen der Diocesane Bon den en der landelyke vakbonden nog eens op zoo nauwgezet tnogeiyk uitvoering te geven aan het Wederzyds Verplicht Lidmaatschap van Stands- en Vakorganisatie, om daarna de by- zondere aandacht te vragen voor het Santos fonds en tenslotte voor de onlangs tot stand ge komen uitbreiding van het Bureau van den N. R. K. M. met een economische en een com- mercieele (reclame-) afdeeling. Het ligt in de bedoeling binnenkort nog eens op byzondere wyze voorlichting te geven om trent de taak dezer twee nieuwe afdeelingen. geving vol berouw. Doch in hetzelfde jaar, dat de heiligschenner stierf, had in Nederland de Marcellus-vloed plaats en de H. Maagd zou hebben gezegd, dat de Fries verdoemd was Zyn berouw was dus slechts schyn geweest, aldus de legende. Onder den bisschopsstaf van Theodorlcus van Munster hadden deze verschyningen van de H. Maagd plaats. Zoo spoedig de Bisschop den wensch der H. Maagd ha3 gehoord, schreef hy een openbare plechtige akte van eereboete uit. Evenwel bleef de bouw der kerk achterwege. Weer werd het land geteisterd door stormen en natuurrampen. Thans echter liet een ver mogende vrouw op de plek der, heiligschennis een kapel bouwen, welke in den loop der jaren duizenden pelgrims tot zich trok. De Kerkeiyke Overheid onthield de goed keuring niet en tot ver over de grenzen werd dit genade-oord bekend. De Reformatie kwam. Tijd van nletsontzi*nd vandalisme in blinden papenhaat. Ook dit Hei ligdom werd niet gespaard, doch na beroofd te zyn van al zyn kunstschatten, grondig vernield en verwoest. De devotie bleef levendig en ook hier ween den de pelgrims in stilte op de pulnhoopen van hun geliefd heiligdom. In 1615. nog later in 1632. 1638 klaagde de Overjjsselsche synode over de geheime bede vaarten, telkenjare gehouden op den 2en Zon dag na Pinksteren. Zoo diep was het geloof in dit oord geworteld en overgeleverd, dat zelfs ruim 100 jaar na de verwoesting de bedevaart nog werd gehouden, ofschoon men van de ge heiligde plaats met vertrapping van alle gehei ligde en eeuwenoude rechten, een vuilnisbelt en zelfs een galgenberg had gemaakt. Die stille pelgrims, waarvan de Synodes mel den, waren volgens sommigen de z.g. „Han- nekemaaiers”, Dultschers en Hooglanders, die teder jaar haar hier kwamen en nog komen om te maaien. Deze hannekemaaiers verdwenen langzamer hand uit de omstreken van Hasselt, doch eeni- gen vestigden zich ter plaatse, aldus een leven dige schakel vormend tusschen oude en nieuwe devotie. Eerst In 1891 komt de Parochie van Hasselt door aankoop weer in het bezit van den ge- heUlgden-onthelllgden grond. Nauweiyks is dit geschied, of van alle zijden komen de pelgrims weer toegestroomd. In de vroege stilte als de koude nevel op de landen staat, komen de hon derden. in stilte biddend onder urenlangen tocht om in de H. Stede te gaan ontvangen hun God. Hem later volgend in processie, aldus eerherstel gevend aan Zyn veelgesmade Majesteit. Na aankoop van den grond werd de daar staande boerdery Ingericht als kapel Innig devoot, stemmig half-dulster, was deze kleine kapel, waar in de oüde balken nog hing een geest van het oude geloofsvuur. Met weemoed zagen de pelgrims echter elk Jaar de steeds voortschrydende verwoesting des tyds. Dit was toch niet de geëigende plaats voor een Goddeiyke woonstede. En nu is de nieuwe kerk Zondag in gebruik genomen op de plaats der oude H. Stede, die in de 15e eeuw werd verwoest. Bovendien verrees een nieuwe open bede- vaartkapel, die dienst doet by een toevloed van beevaartgangers, zooals Zondag JL De algemeene vergadering van vandaag is byeengeroepen om by de behandeling van ons program en aan de hand van de conclusies van het prae-advies in hun volle breedte de nooden en de behoeften tot uiting te laten komen, die in dezen tyd leven in den midden stand. Moge dit gebeuren in organlsatorlschen opbouwenden geest. Ik breng dezen wensch in het byzonder naar voren, omdat we alleen weten, wat er momen teel leeft in den middenstand en hoe het gist en broeit. Men moge al niet in allen deele voldaan zyn over het beleid der regeering ten opzichte van den middenstand. Men moge betreuren, dat in de Troonrede niet aan meer vraagpunten van ons urgentie-program is tegemoet gekomen, toch diene men zich rekenschap te geven, dat in diezelfde Troonrede aan verschillende onzer desiderata wordt tegemoet gekomen. Nochtans blyven dringende wenschen ter vervulling over. En op deze zal mét meer na druk nog dan voorheen dienen gewezen; daar by In het oog houdend de eerbiediging, die wy als Katholiek verschuldigd zyn aan het wettig gezag en dat wy als volbloed Nederlanders Wenschen hoog te houden. Wanneer wy naast leden der Katholieke stands- en vakorganisatie trouwe leden blyven der Katholieke Staatsparty, dan mógen wy ioilgetwyfeld ook van onze politieke party en hare afgevaardigden met hun invloed op de regeering steun verwachten, indien de vervul ling eenigszins mogelyk is. Het partybestuur vraagt vertrouwen en medewerking. De mid denstand wil het die geven, overtuigd, dat het partybestuur voldoende voortvarendheid bezit om ook in de huidige buitengewone tijdsom standigheden In het belang van den midden stand te handelen waar noodig is. Zoo moge deze vergadering voor onze bewe ging en voor de hoogere belangen van onzen stand de beteekenis krijgen, die het hoofdbe stuur er van verwacht. et is een weinig bekende geschiedenis, welke aan deze pelgrimsplaats den oor sprong geeft. Honderden gaan ieder Jaar naar het kleine plaatsje aan het Zwarte Water, waar nu een nieuw heiligdom is in gebruik genomen, zooals we vermeld hebben, zy bidden er, doch weten van het ontstaan weinig of niets. Hoe is de H. Stede van Hasselt ontstaan? Het is een plaats, zooals de geschiedenis ver telt, waar vele «uwen terug God zich in het H. Sacrament vWheeriykte door vele wonderen. Geheiligde gr<md, ontheiligde grond! Geheiligde grond. Kanaal waarvan een 58-jarige De niet dat Rechtbank besliste, dat het

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 15