Het Vaticaan de Sovjets en Interview met Van der Lubbe Wat brengt 3 Oct. a.s? P.I.C. protesteert Amerika bouwt verder F M AARDBEVING IN ITALIË Rusland is boos WAN CONCORDAAT GEEN SPRAKE EEN GEZOND NORMAAL MENSCH DE VOLKENBONDSVER GADERING WOENSDAG 27 SEPTEMBER POLEN EN DANZIG ft naar r V. J. Patel ernstig ziek Propaganda en moraal De ramp in Mexico -M- r it Talryke huizen weggespoeld Botter aangevaren Krans gelegd op zijn graf Geen slachtoffert by de Shell Godloozen-propaganda minder fel STAKING BIJ FORDFABRIEKEN TE CHESTER Engelsche werkloozen te Rome Noodweer aan Italiaan- sche Rivièra Tusschen twee onderzeeërs uit Den Helder Een rede van den Paus met critiek op een Nederlandsch boek Vergeefsche Engelsche démarche HET DROEVIG EINDE VAN AGENT BAAS Journalistieke betrekkingen ^verbroken Goede verzorging in de gevangenis Hy is echter schuw en moet met groote vriendelijkheid worden behandeld Het wil zyn reeds vertraagd vlootprogram niet wyzigen r I- ir MINISTER DECKERS OP DE „GELDERLAND” M Vecht lustige stem ming” Moesten de geruchten een voor Rusland gunstigen indruk in Amerika wekken? Fang op weg naar Peking De groote mogendheden niet ge neigd thans principieels ver klaringen af te leggen „Nat.-Soc. propaganda” Tegen Heisig, die in Nederland een onderzoek instelde Van der Lubbe’s ver leden 87 lyken onder de puinen van een ziekenhuis Japansche vliegtuigen pogen den opmarsch te verhinderen v. dï Lubbe r De van Poolsche langszü ige partüproga- Helslg het «5 en dorpen wordt het ergste gevreesd. I- de waren I t l te te >r- 3t 1st rd as Maar nog altijd nichten er ongeveer tachtig procent van de priesters In gevangenschap; de overige twintig procent zijn veelal ouden van dagen, zieken en zwakken, die „zonder gevaar der Lubbe lets had gegeten. Ook van de boter hammen met worst, die op tafel lagen, had Van der Lubbe gegeten. Toen Van der Lubbe daarop zelf In de cel kwam, vroeg dr. Boeder- Men seint ons uit Rome d.d. 26 Sept.: Heden kwam in de Eeuwige Stad de pel grimstocht aan van 500 Engelsche werkloozen. Zf] zullen waarschijnlijk morgen door Z-H. den Paus in audiëntie ontvangen worden. de de Ie le u lur le an Ier t Lm it- On» Romeinsche correspondent seint ons d.d. 26 September: Het gerucht inzake onderhandelden tusschen Sovjet-Rusland en den H. Stoel wordt In offi. cieele Vatlcaansche kringen op de meest vol strekte wijze tegengesproken. Er zijn, helaas, voorloopig geen teekenen, dat de godsdienstvervolging door de Sovjet-regeerlng in scherpte vermindert. (Dit telegram staat natuurlijk in verbinding met het feit, dat te Leipzig door de Dultsche autoriteiten twee. Inmiddels weer vrijgelaten. Russische Journalisten gevangen waren geno men). r- te m n. te te er in dr. Poolsche Jendrze- Senaats- de r- en n te rt te A. id x>. st. in let te en Ike ht >or in CHESTER (Pennsylvanië), 26 Sept. (Reuter) Verscheidene duizenden werklieden bij de Ford-fabrleken zijn heden in staking gegaan, daar zü niet tevreden zijn met de loonen. MILAAN, 26 Sept. (VB.) De Itallaansche Riviera werden Dinsdagochtend vroeg door een met hagelslag en onweer gepaard gaande vree- selük noodweer geteisterd, dat eenige uren aan hield. Bijzonder hevig woedde het noodweer in de omstreken van Savona. Tal van huizen ®jn weggespoeld. Te Borglo Verezzl zijn drie perso nen om het leven gekomen. Te Pietra Ligure zijn de bewoners op verschillende plaatsen door het water geïsoleerd. Dat de positie der Sovjet-regeerlng. zoowel politiek als economisch, zeer zwak te. te geen geheim. De nood doet het land in vele op zichten tot anarchie vervallen. Dat het in deze omstandigheden met naburige en andere Wes- tersche staten verdragen van non-agressle en vriendschap zoekt te sluiten te begrijpelijk. En minstens even begrijpelijk zou het zijn, zoo de regeering de rellgleuse vervolgingen, die aan de stoffelijke ellende de zedeljjke nog toevoegt, zou opgeven. Hü bevestigde allereerst, dat er van onderhandelingen of voeling- name geenerlei sprake is. De ge ruchten daaromtrent kunnen wel licht aldus verklaard worden, dat do Sovjet op deze wijze de publieke opinie in Amerika gunstig tracht te beïnvloeden met bet oog op de er kenning, die zjj tegen 1 October a-s. hoopt te erlangen. het heeft Nederlandsch begeleid deskun- BUENOS-AIRE8, 26 Sept. (Reuter.) De Se naat heeft met algemeene stemmen goedge keurd. dat Argentinië in den Volkenbond zal treden. De Minister van Defensie heeft zich Dins dagavond. vergezeld van zijn adjudant, naar Nieuwediep begeven, ten einde zich daar in te schepen op de „Gelderland” en dan gedurende één dag de tactische oefeningen, die deze '-eek in Nieuwediep worden gehouden, mede te ken. Naar aanleiding van de opening van de Volkenbondsvergadering schrijft een groot deel van de Parfjsche pers, dat te Genève een vecht lustige stemming heerscht. Vooral de aan wezigheid van den Duitschen Rijksmlnister voor propaganda, dr. Göbbels, wordt druk be sproken. hoewel men de mogelijkheid laat dóór schemeren dat de afwezigheid van den Fran- schen minister-president Daladier aanleiding voor hem zou kunnen zijn, naar Duitschland terug te keeren zonder het woord te nemen. Tusschen den Poolschen minister van Buiten- landsche Zaken. Freiherr v. Neurath en den Rijksmlnister voor de propaganda dr. Goebbels, heeft Dinsdagmiddag een bijeenkomst plaats gevonden, welke de gelegenheid bood openlijk te spreken over Duitsch-Poolsche kwesties. Voorts heeft in den loop van den middag de Zwitsersche bondsraad Motta de leider van het departement van bultenlandsche aangele genheden, den beiden Duitschen ministers een bezoek gebracht Bü die gelegenheid te het tot een vriendschappelijke gedachtenwisseling ge komen over de augemeen-polltieke en de han gende Duitsch-Zwitsersche aangelegenheden. Laat in den middag hebben de Itallaansche onderstaatssecretaris van bultenlandsche zaken Suvlch, en de kabinetschef van Mussolini, ba ron Aloisl, een bezoek gebracht aan den Duit schen minister van Bultenlandsche Zaken Verondersteld wordt, dat het hierbij in hoofd zaak Is gegaan om de voortzetting der laatste ontwapen Ingsbeepreklngen. ROME, 36 Sept. (Per telefoon). Naar aan leiding van de geruchten omtrent onderhan delingen tusschen het Vaticaan en Rusland, die wij reeds gisteren tegenspraken, had onze Romeinsche correspondent nog een onderhoud met een persoonlijkheid van bijzondere be voegdheid inzake de aangelegenheden van de H. Kerk in Rusland. MOSKOU. 26 Sept. (VB.). De Russische offi- cieele instanties verklaren, dat het bericht In zake het hervatten van diplomatieke betrek kingen tusschen Moskou en het Vaticaan door tusschenkomst van Italië niet in overeenstem ming is met de feiten. waar hy ontvangen, de De verkiezing voor den Volkenbondsraad zal Maandag as. plaats vinden. De juridische commissie komt dezer dagen bijeen. Het Nederlandsche voorstel tot behandeling van de vluchtellngenkwestle zal besproken wor den in een der volgende zittingen van het pre sidium. Er schijnt den laatsten tijd een nieuw plan te zün opgedoken, n.L om de vluchtelingen kwestie in het geheel niet binnen het kader van den Volkenbond te behandelen, doch deze kwestie over te laten aan een directe bespre king tusschen Duitschland. Denemarken, Ne derland. België, Frankrijk. Tsjecho-Slowaklje en Polen. Algemeen wordt verklaard dat het slechts gaat om een technische kwestie, n.l. het onderbrengen en het verzorgen der vluchte lingen. In Internationale kringen te Genève schat men het totaal aantal Joodsche vluchte lingen uit 'Duitschland op 50.000, waarvan 27.000 in Frankrijk en 4000 In Nederland zou den vertoeven. met rust gelaten kunnen worden". In geheel Siberië is niet één priester meer in vrijheid. De H. Stoel, die geen oorlog tegen de Sovjets voert, maar alleen de rechten der Kerk verde digt, zou zeker niets liever willen, dan dat Rus land de zedelijke grondslagen zou aanvaarden, die reeds In 1922 door den H. Stoel op de con ferentie van Genua werden geformuleerd. Deze punten betreffen niet alleen den Ka tholieken, maar ook de andere godsdiensten. nJ. le vrijheid van geweten; 2e vrijheid van eere- dienst en 3e de mogelijkheid van de materleele* voorwaarden voor de uitoefening van den eere- dienst. Hoewel de grondwet van Lenin de gewetens vrijheid belooft, blijkt uit de bovengenoemde cijfers, hoe de practfjk Is. Wat de stoffelijke voorwaarden betreft, men weet, dat niet alleen de priesters, maar ook iedereen, die hen behulpzaam is, van den koster tot de vrouw, die de kerk schoonmaakt, geheel rechteloos is; d.wz. noch levensmiddelenkaar ten, noch logieskaarten, noch arbeidskaarten kunnen worden verkregen en zij zijn dus geheel op aalmoezen aangewezen. Dezer dagen schijnen enkele priesters In vrijheid gesteld te worden en tegen communis ten in Letland uitgeleverd te zullen worden. Maar voor deze priesters oeteekent deze uit wijzing. waardoor zjj uit hun arbeidsgebied worden verdreven, geen rust. BERLIJN, 27 September. (Eigen bericht). Alle Buitsche dagbladcorrespondenten te Mos kou zijn uit Rusland uitgeweken en moeten bin nen drie dagen het land hebben verlaten. Te- gelijkrrtud werden alle Sovjet-Russische cor respondenten, die In Duitschland wertaaam zQn, naar Rusland teruggeroepen. (United Prees) ZD hadden den Indruk, dat hü over iedere tot hem gerichte vraag eerst lang nadenkt voor hij er op antwoordt. De heeren zijn vervolgens naar het huls van bewaring gegaan, waarbij Van der Lubbe zeer levendig de trap opliep In het gebouw, een der modernste strafinrichtin gen. hebben zU allereerst de cel bezichtigd, waar Van der Lubbe als Wklaagde is onder gebracht. Op tafel lag chócoladé, waarvan Van ROME. 36 Sept. Langzamerhand kam men zich een beeld vormen van den omvang van de aardbeving in de Abruzzen. Het ergst getroffen te het Zuidelijk gedeelte van het hoofdgebergte, nJ. de Gran Sasso en de Majellagroep. De rondom de Majellagroep liggende kleine dor pen schijnen grootendeels te zijn verwoest- Uit Lama del Pelignie worden zes dooden en verscheidene gewonden gemeld. Ten Oosten van Sulmona zijn vee! personen gewand. De telefoon- en spoorwegverbinding naar het Oos ten te verbroken. Het stadje Sulmona vertoont een droevlgen aanblik. Geen enkel huis is gespaard gebleven. Honderden rijn totaal onbewoonbaar geworden. Eenige dorpen bij Pescara aan de Adrlatl- sche Zee zijn eveneens door de aardschokken ernstig geteisterd. Het aantal dooden bedraagt thans 15, dat der gewonden ongeveer 120. ROME, 36 Sept. XV-D.) Een overzicht over., de door de aardbeving n de Abruzmn aange richte schade geeft tot resultaat: In de provincie Aquilla zijn 11 gemeenten door de aardbeving getroffen. In de provincie Chleti. die het ergst geteisterd te. zfjn 14 plaatsen door de aardbe ving getroffen. Hierbij zijn 10 dooden gevallen en 150 gewonden. 1500 hulzen zijn beschadigd, waarvan 300 verwoest. In de stad Sulmona be draagt het aantal beschadigde hulzen 2300, waarvan er 300 onbewoonbaar zijn geworden. Veel geringer is de schade In de provincie Pes cara. In totaal zijn, naar men verwacht, niet meer dan 15 personen gedood en 200 gewond. Het ministerie voor openbare werken beeft 100 BOO lire voor de eerste hulp ter beschikking gesteld. GENEVE. 26 Sept. (Reuter). De vroegere voorzitter van de Indische Wetgevende Verga dering. V. J Patel, ligt ernstig ziek in een zie kenhuis nabij Lyon. BROWNSVILLE (Texas). 26 September. (Reuter). Volgens hier binnengekomen berich ten zijn tijdens den orkaan van Zondagavond alleen in het stadsziekenhuis van Tampico 87 personen door het Instorten der muren om bet leven gekomen. Twee personen-treinen en twee goederen treinen. die tijdens den tornado tusschen Car denas en Tampico reden, zijn sindsdien spoor loos verdwenen. De vraag, of hU medicijnen moest Innemen, heeft Van der Lubbe lachend ontkend. Hij zou die ook heelemaal niet Innemen, verklaarde hü- Soedermann vroeg hem hoe hij zich voelde, wanneer bij gegeten had. of hü zich soms na het eten opvallend opgewekt voelde. Van der Lubbe ontkende djt. Hij eet echter^ tamelijk weinig. Langen tijd heeft hü bijna heelemaal. niet gegeten, nu weer Iets meer. Hij voelt zich echter volkomen gelijk voor of na het eten. Van der Lubbe heeft toen van zijn kant nog eenige vragen tot Soedermann gericht, die een opmerkelijk intelligenten Indruk maakten en die In. goed en ordentelijk Duitsch geformu leerd waren. Op de herhaalde vraag, hoe hij zich lichamelijk voelde, heeft Van der Lubbe ten slotte nogmaals geantwoord: „Ausgezeich- net gut." Degene, de een einde maakt aan dezen godsdienstoorlog zou heden een ware vriend van het Russische volk zijn. Voor alsnog te daarvan echter geen sprake. Hoogstens kan men, blijkbaar tn verband met het streven tot politieke toenadering, sedert twee of drie maanden, in de aanval len van de godloosheid-propaganda een kleine afname constateeren- GENEVE. 26 Sept. Het presidium van de Assemblée van den Volkenbond heeft heden uitvoerig het verloop der discussies in het ple num besproken, waarbij de groote mogend heden jaarlijks hun politieke verklaringen af leggen. te Dinsdag was het één jaar geleden, da* de agent van politie H. Baas, die tengevolge van een moordaanslag op den dag van de opening van de Staten-Generaal. terwijl hü op de Hee- rengracht te Den Haag op post stond, zwaar gewond^Aaa de gevolgen van die verwondingen overleédl Door een inspecteur van politie, alsmede en kele agenten, dienstdoende aan de afdeellng Verkeerswezen, werd Dinsdagmorgen op zijn graf op de Algemeene Begraafplaats een krans gelegd. WASHINGTON. 27 Sept. (Reuter). In een hier gepubliceerde offlcieele verklaring wordt gezegd: In antwoord op het door de Brltsche regeering geuite denkbeeld, dat het op stapel zetten van kruisers, bewapend met tiendulms- kanonnen. grooter dan de reeds bestaande, zou kunnen worden verdaagd gedurende de zitting der ontwapeningsconferentie of althans in af wachting van nieuwe besprekingen ten aan zien van de toekomstige oorlogsschepen, heeft de regeering der Vereenigde Staten te kennen gegeven dat zij het niet mogelijk acht haar reeds vertraagd vlootbouwprogram te wijzigen of het op stapel zetten van reeds geprojec teerde oorlogsschepen welke ook, op te schorten. De desbetreffende stappen van Engelsche zij de waren gedaan bü Norman Davis en waren gebaseerd op de overweging, dat de algeheels uitvoering van het vlootprogram der Vereenig de Staten een noodlottigen invloed zou kun nen hebben op de ontwapening. Hoe een en ander bekend is geworden, wordt niet gemeld. MEXICO. 27 Sept. (Reuter) Onder de puln- hoopen van de verwoeste stad Tampico zijn reeds 500 lijken gevonden, doch men vreest dat nog talrijke lijken onder de verwoeste huizen liggen. De ziekenhuizen zijn overvol. Niet minder dan 20.000 families zijn dakloos. De watervoorraad Is uitgeput, zoodat men het uitbreken van epidemie vreest. In bet district Pontilla zijn eveneens talrijke enetuir hen levens te betreuren, terwijl Miramar is verwoest en gedeeltelijk overstroomd Is. Meer dan dertig personen zijn verdronken door het bezwijken van den dijk in den staat Cardenas. V. D. verneemt nog, dat er te Tamplce geen slachtoffers te betreuren zijn bü het personeel van de bü de Koninklijke SheU-groep aange sloten Petroleum-Mü- „El Aquila", waartoe ook eenige Nederlanders behooren. Omtrent de bezittingen der maatschappij zijn nog geen berichten ontvangen. Verder meldt V. D., dat wegens de over- stroomlng van de Tamezi, welke de meeste stre stesten der stad drie meter onder water heeft gezet, vliegtuigen onmogelijk In de omgeving kunnen landen. De levensmiddelen en andere voorraden, dje de vliegers meevoeren, worden van geringe hoogtee omlaag geworpen. Nochtans wordt nog steeds om nieuwe voor raden eeselnd. ROME, 26 8ept. (Reuter) Door een hevige aardbeving, die het district Sulmo na heeft geteisterd, zijn minstens twaalf personen gedood en 150 gewond. Deze aardbeving was een der hevigste, die Italië gedurende de laatste jaren ge teisterd heeft. per J. Sluyter en de visschers v. d. Loo en Kroon konden aan boord van O 13 genomen worden, doordat deze door een handige ma noeuvre vrijwel direct langszij den botter kon komen. Een poging om den botter mee te stee pen mislukte, omdat deze te veel water maakte. Losgelaten dreef de botter met den sterken eb- stroom snel af en zonk binnen vUf minuten. Voor de opvarenden was het inderdaad een geluk, dat de onderzeeboot zoo snel kon komen. De botter, die In de as van het vaarwater is gezonken, was niet verzekerd. mann hem, of hü hém niet kon onderzoeken. Van der Lubbe was eerst zeer verbaasd, zelfs verschrikt en vroeg: „Waarom eigenlijk?" Soe dermann liet daarop zeggen, dat In de buiten wereld gruwelberichten verspreid werden, vol gens welke hü geslagen, of zelfs langzaam ver giftigd werd. Van der Lubbe heeft daarop slechte gelachen en zich zeer bereidwillig door Dr. Soedermann laten onderzoeken. Het li chaam vertoonde geen sporen van eenlgerlel mishandeling. Er was niets te merken van prikken en ook er geen litteekens van inspuitingen. Dinsdagavond Is In het Schulpengat bü Den Helder In de aslün van het vaarwater ter van de roode gasboel de motorbotter 7 door de onderzeeboot O. 13 aangevaren. Deze onderzeeboot kwam Juist van een oefe ning terug en liep in de lichtlijn het Schulpen- gat binnen, terwül een ander marlnevaartuig, de Frisco, het gat uitliep. Zooals later bleek, bevond zich Juist voor de Frisco de botter, waarvan de lichten In die van de Frisco vielen. Eerst op het laatste oogenbllk toen van ult- wüken bijna geen sprake meer was. kwamen de lichten van den botter „los”. De commandant van de O 13 trachtte nog door het roer ge heel om te gooien een aanvaring te vermijden, doch de schipper van den botter, blijkbaar tn oe war gebracht door de beide schepen voor en achter hem, legde eveneens het roer aan boord. Toen was een aanvaring onvermijdelijk. De O 13 raakte den botter juist achter den voorsteven, waardoor een gat in-den boeg (Uit stond. De drie opvarenden, de eigenaar schip- TOKIO, 26 Sept. (V. D.) Half-offlcleel wordt medegedeeld, dat ondanks de Japansche waar schuwing de troepen van generaal Fang SJen- woe hun opmarsch naar Peking hebben voort gezet. Japansche bombardementsvliegtuigen hebben bommen uitgestrooid om den marsch tegen te gaan. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat Maandag 4000 Chlneesche opstandelingen heb ben geprobeerd bü Tientsin de spoorwegverbin ding met Peking te onderbreken en Tientsin binnen te dringen. Het hoofdkwartier heeft van het Japansche ministerie van Oorlog bevel ont vangen alle maatregelen te treffen om Peking en Tientsin te beschermen. De door den geweldigen wervelstorm voor het grootste deel verwoeste Mexlcaansche ha venstad Tampico biedt het beeld van een ruïne De havenwerken zijn gedeeltelijk vernield. Een Duitsch en een Noorsch stoomschip zün ern stig beschadigd. TaL van schepen zün op drift geraakt of aan land gedreven. De nlet-vemiel- de officieels gebouwen, de kerken, hotels en particuliere hulzen zün geheel met gewonden gevuld. De opruimingswerkzaamheden worden tengevolge van de groote overstroomlng buiten gewoon bemoeilijkt, aangezien tal van rivier dijken zün gebroken. Voor de kleine steden De plenaire zitting, die hedenmiddag zou plaats vinden is uitgesteld tot morgenmiddag. In leidende kringen heeft men den Indruk, dat de opening van de algemeene beschouwingen op moellükheden stuit, omdat geen enkele groote mogendheid geneigd is. bü den tegen- woordlgen moeilüken internationalen toestand principieels verklaringen af te leggen. Het tot nog toe vastgestelde vterkprogram moest der halve gewüzigd worden. minister-president Polen heeft een bezoek aan Danzig gebracht, plechtig werd Van links naar rechts: vertegenwoordiger in Danzig, Papte, de presi dent van den Senaat, Rauschning, de minister-president fewicz en de 2e president Qreizen BERLIJN, 26 Sept. (V. D.) De Telegraphen Union meldt uit Leipzig: Privatdocent dr. Soedermann, van de Juri dische faculteit der universlteit te Stockholm, een voormalig medewerker van het staate- politle-laboratorium te Lyon. heeft tezamen met Johan Luger, een Nederlandsch Jour nalist, gelegenheid gekregen om, door den gerechtelük beëedlgden dige en tolk van Van der Lubbe, advocaat dr. Seuffert, hedenmiddag den beklaagde Van der Lubbe in het huis van bewaring te be zoeken. De belde heeren hebben gelegenheid ge had alles te zien, wat eenlgerlel betrekking heeft op de omstandigheden van Van der Lubbe. Zü hebben hem In den tuin, die voor andere gevangenen niet ter beschik king staat, zien wandelen en hem daar ook gerulmen tüd alleen gesproken en ver schillende vragen tot hem gericht. Van der Lubbe reageerde volkomen op deze vragen, antwoordde uitvoerig en heeft volgens de beschrüvlngen der beide heeren op hen den fhdruk gemaakt, dat het een volstrekt normaal en gezond mensch be treft. die echter schuw en in zich gekeerd is en die eerst met groote vriendelükheld behandeld moet worden voor hü loekomt. K. W. P. meldt uit Rome: Te Rome wordt op het oogenbllk een groot propaganda-congres gehouden. De deelnemers werden door den Paus in een bijzondere au diëntie ontvangen, waaraan vertegenwoordigers van 14 naties deelnamen. De Paus hield een eeer belangrijke toespraak over het zedelüke element, dat elke propaganda moet beheer- schen. De propaganda moet in contact bUjven met de moraal, haar zelfs zoover mogelük ver breiden. De H. Vader wees dan vooral op de propaganda door boeken en tijdschriften. Hier, zoo verklaarde de Paus,onder verwijzing ruiar Zün langdurige ondervinding als bibliotheca ris, wordt de zedelükheid niet in acht genomen, doch veeleer totaal vergeten en verwaarloosd. Hü wilde de aandacht der congressisten vesti gen op de tweevoudige wüze, waarop de zedelük heid bü de propaganda wordt verwaarloosd of gekwetst: op het voorwerp der propaganda zelf en op de wijze, waarop de propaganda ook voor een onschuldig voorwerp wordt gevoerd. Wat het voorwerp der propaganda zelf betreft, zoo zü bekend, dat er voorwerpen bestaan, welker verspreiding een kwaad voor de Individuen, roor het gezin en voor de maatschappü be- teekent. Er zün b.v. boekpn. welke men scherp zou moeten afkeuren en waarvoor toch een büna fantastische eil buitengewoon kostbare reclame wordt gemaakt, welke het voorwerp zelfs nooit rechtvaardigt, maar welke het een enorme verspreiding bezorgt. In dit geval is de propaganda mede schuldig aan het kwaad, dat aan het niet goede voorwerp verbonden is. De H. Vader stelde er prüs op in dit verband spe ciaal te wüzen op een bepaald boek, dat in de Nederlandsche taal is verschenen. Als het, zoo zeide Z. H„ in de oorspronkelüke taal was ge bleven de taal van een weliswaar groot, maar wat oppervlakte betreft toch klein land" dan was het kwaad begrensd gebleven. Men vertaalde het boek evenwel in andere talen, waarbij met de vertaling in het Duitech werd begonnen. Er werden fabelachtige oplage- cüfers bereikt, welke de buKengewoon bekla- genswaafdige inhoud van het boek nooit had verdiend. De Paus citeerde vervolgens de uit spraak van een Dultsche persoonlijkheid, die noch priester, noch 'katholiek is, en die zeer treffend heeft verklaard, „dat de titel van het boek Tiet volkomen Huweiük" beter veranderd zou kunnen worden “in het „Verloopen Huwe lijk". f Tot besluit van Zün toespraak citeerde Paus Dante en vooral Alessandro Manzonl. Van den laatste haalde Hü als büzonder treffend bet woord aan: „Nooit een woord zeg gen dat den laster büval betuigt en de deugd bespot.” Men kan niet beter met eenvoudiger en Juister woorden de plichten der propaganda omschrüven. De heer P. J. ALBADA te Lelden doet ons een uitvoerig eommentaar toekomen op de ver klaringen van den Dultsche politiebeambte Hei sig, afgelegd te Leipzig, betreffende het onder zoek dat hü naar Van der Lubbe’s verleden In Nederland instelde. Albada zegt o.a.: De bedoeling is blijkbaar om te suggereeren. dat uit mijn verklaringen zou voortvloeien, dat v. d. Lubbe waarschünlük alleen bulten de par- tü gezet zou zün om hem voor een terroristi sche daad te gebruiken, zonder dat de partü daarvoor de verantwoording zou hoeven te dragen. Persoonlijk heb ik geen reden om de CPH een dienst te bewijzen. Desondanks wil ik toch deze berichten ultdrukkelük tegenspreken. Ik heb tegen Heisig ultdrukkelük verklaard, dat v. d. Lubbe al sinds een paar jaar geen lid van de CPH meer was. Ook heb ik gezegd, dat de redenen van v. d. Lubbe’s uittreden mü niet bekend waren, maar tegelük dat hü laatste jaren op alle principleele punten CPH fel bestreden heeft en door de CPH-ers voor fascist werd uitgescholden. Wat betreft het „geschikt object”, Heisig stuurde er op aan. dat ik verklaren zou. dat v. d. Lubbe een goede bekende van vooraan staande CPH-ers zou zün; hü noemde o. a. Wynkoop en De Visser ik heb gezegd, dat dit vrijwel uitgesloten moest zün. omdat v. d. Lubbe al een paar jaar uit de partü was. en tüdens zün lidmaatschap alleen voor het vuile werk, de straatpropaganda, gebruikt werd, waarbü hü moeilük met kamerleden in aanra king kon zün gekomen. Misschien dat Heisig’s uitlating hiervan de vertaling is. Heisig, die de opdracht had om in Holland dit bezwarend materiaal op te sporen, heeft dus zelf geconstrueerd. Zün verslag is alleen een stuk natlonaal-soclallstlsche ganda. De heer Jacobus DE VINK, die eveneens ge hoord is, noemt de verklaringen van gelogen. Ondergeteekende heeft niets van dien aard verklaard. Het staat absoluut vast voor mü. dat Van der Lubbe wel bedankt had als lid der CPH en geen vertegenwoordiger van de CPH heeft die aanteekeningen („dagboek”) weggehaald. Dat dagboek is trouwens gepubliceerd in „Roodboek”, uitgegeven door het v. d. Lubbe- Comité”. In verband met deze verklaringen hebben wü ons gewend tot de politie te Leiden met het verzoek ons hieromtrent inlichtingen te willen verstrekken. Een rechercheur van de po litie te Leiden is namelijk bü de verhoeren door den Duitschen commissaris Heisig aan wezig geweest, zoodat deze kan vaststellen of de hierboven af gedrukte verklaringen in overeen stemming met de waarheid zün. De commissaris van politie te Leiden deelde ons echter mede ons omtrent deze verhooren geen inlichtingen te kunnen verstrekken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 17