d. Lubbe speelt stommetje n Interview met Van der Lubbe Wat brengt 3 Oct. a.s? Staking op school P.LC. protesteert Amerika bouwt verder EEN GEZOND NORMAAL MENSCH DE VOLKENBONDSVER GADERING VOOR DE AARDIGHEID" I WOENSDAG 27 SEPTEMBER POLEN EN DANZIG De vader maakt kabaal van Dr. Schuetz geraadpleegd naar Groote schade t<l Saragossa BENOEMINGEN In het Aartsbisdom v. d. Lubbe Talrijke huizen weggespoeld Krans gelegd op zijn graf De ramp in Mexico Botter aangevaren R. K. MIDDENSTAND In het bisdom Haarlem Om vrijwillig land af te staan voor kolonisatie-doeleinden Engelsche werkloozen te Rome Hagelstorm in N.O. Spanje Tusschen twee onderzeeërs uit Den Helder HET DROEVIG EINDE VAN AGENT BAAS MINISTER DECKERS OP DE „GELDERLAND” Suikeraankoop door Rusland Bestelling voor twee millioen roebel in Ned.-lndië Afgewezen vragen Dimitrof Goede verzorging in de gevangenis Het wil zyn reeds vertraagd vlootprogram niet wyzigen Een paar kinderen uit een commu nistisch gezin „leggen het werk neer** 1 Hy is echter schuw en moet met groote vriendelijkheid worden behandeld „Vechtlustige stem ming*9 Beroep op grootgrond bezitters Noodweer aan Italiaan- sche Rivièra Vergeef sche Engelsche démarche Volgens den deskundige, zwygt hy bewust, orrydat hy dit het beste acht „Nat.-Soc. propaganda** 87 lyken onder de puinen van een ziekenhuis Tegen Heisig, die in Nederland een onderzoek instelde Van der Lubbe’s ver leden De groote mogendheden niet ge neigd thans principieele ver klaringen af te leggen - gaat langszij Albert de half één d. Lubbe aan de Bulgaren mede te dee- !1 partij proga- Heislg i F begeleid deskun- Men seint ons uit Rome d.d. 26 Sept.: Heden kwam In de Eeuwige Stad de pel grimstocht aan van 500 Engelsche werkloozen. ZU zullen waarschijnlijk morgen door ZH. den Paus in audiëntie ontvangen worden. ■- d. Lubbe de ver ft en ook heel goed op itwoorden, als hij wilde. Hij acht het geheele optreden van beklaagde een typische en doelbewuste verdedigingshou ding. HIJ wil niet antwoorden, omdat hij dit het beste vindt en ontwijkt bewust de vragen. Op herhaalde vragen van den president blijft V. d. Lubbe zwijgen. MADRID, 26 Sept. (Reutér). BU een h“Vigen hagelstorm, die slechts 10 minuten duurde, liepen 68 personen verwonding op. Verscheidene paarden en andere dieren werden gedood. Van een ziekenhuis werden meer dan 6000 ruilen vernield. Te Barcelona moest het verkeer 10 minuten worden stopgezet. De president vraagt den deskundigen Medlzl- nalrat dr. Schuetz hoe men v. d. Lubbe tot antwoorden zou kunnen krijgen. Het antwoord luidt, dat de eerüge mogelijkheid is: toespreken. Wanneer hij dan nog niet antwoorden wil. dan wil hij niet antwoorden. Dr. Schuetz verklaart er zich van overtuigd, dat handeling zeer goed volgt de vragen sou kunnen ant- MILAAN, 26 Sept. (VD.) De Itallaansche Riviera werden Dinsdagochtend vroeg door een met hagelslag en onweer gepaard gaande vree- seljjk noodweer geteisterd, dat eenlge uren aan hield. Bijzonder hevig woedde het noodweer in de omstreken van Savona. Tal van hulzen zijn weggespoeld. Te Borglo Verezzi zijn drie perso nen om het leven gekomen. Te Pietra Ligure zijn de bewoners op verschillende plaatsen door het water geïsoleerd. BUENOS-AIRES, 26 Sept (Reuter.) De Se naat heeft met algemeene stemmen goedge keurd, dat Argentinië in den Volkenbond zal treden. GENEVE, 26 Sept. Het presidium van Assemblée van den Volkenbond heeft heden uitvoerig het verloop der discussies In het ple num besproken, waarbij de groote mogend heden jaarlijks hun politieke verklaringen af leggen. De Minister van Defensie heeft zich Dins dagavond, vergezeld van zijn adjudant, naar Nleuwediep begeven, ten einde zich daar in te schepen op de „Gelderland” en dan gedurende één dag de tactische oefeningen, die deze week in Nleuwediep worden gehouden, mede te ma ken. Na de heropening selde de president tot be klaagde: U hebt ons den toestand duidelijker geschilderd als de vorige dagen. Waart u alleen bij de drie branden? BEKLAAGDE: Ja. PRESIDENT: U zelde reeds In het begin, de brandstichting uit eigen Initiatief te hebben ondernomen. Blijkens het daar juist door mij uiteengezette bent u dus van meenlng dat edn wijziging der tegenwoordige toestanden in uw geest slechts met geweld kan geschieden. Wilt u zich hierover uitlaten? v. d. Lubbe houdt het hoofd diep gebogen en zwijgt. Ook op een verdere vraag blijft hij zwij gen. per J. Sluyter en de visschers V. d. Loo en Kroon konden aan boord van O 13 genomen worden, doordat deze door een handige "ma noeuvre vrijwel direct langszij den botter kon komen. Een poging om den botter mee te slee- pen mislukte, omdat deze te veel water maakte. Losgelaten dreef de botter met den stereken eb- stroom snel af en zonk binnen vijf minuten. Voor de opvarenden was het inderdaad een geluk, dat de onderzeeboot zoo snel kon komen. De botter, die In de as van het vaarwater is gezonken, was niet verzekerd. De door den geweldigen wervelstorm voor het grootste deel verwoeste Mexicaansche ha venstad Tampico biedt het beeld van een ruïne De havenwerken zijn gedeeltelijk vernield. Een Dultsch en een Noorsch stoomschip zijn ern stig beschadigd. Tal van schepen zijn op drift geraakt of aan land gedreven. De nlet-vermel- de officleelc gebouwen, de kerken, hotels en particuliere huizen zijn geheel met gewonden gevuld. De opruimingswerkzaamheden worden tengevolge van de groote overstroomlng buiten gewoon bemoeilijkt, aangezien tal van rivier dijken zijn gebroken. Voor de kleine steden en dorpen wordt het ergste gevreesd. De president: Dan kunnen we dus niets be ginnen. Wij moeten den rechtercommissaris vernemen. En protocollen voorlezen, die kwes ties kunnen trouwens nog te berde worden ge bracht als wjj den Rljksdagbrand zelf behande len. Ik wil nu bij dezen brand blijven. De be klaagde heeft o.a. gezegd, toen hem werd ge vraagd, waarom hjj juist het steunbureau in brand had gestoken, dat men groote doelen kan hebben en dat het er niet op aan komt, wan neer er schade ontstaat. Het keizerlijk paleis, beeft v. d. Lubbe gezegd, trok hem vooral aan, omdat het in het centrum en vrij lag. Er zouden dan hooge vlammen ontstaan. Hebt gij daarom het paleis in brand willen steken? v. d. Lubbe geeft ook nu weer absoluut geen antwoord. De verkiezing voor den Volkenbondsraad zal Maandag as. plaats vinden. De juridische commissie komt dezer dagen bijeen. Het Nederlandsche voorstel tot behandeling van de vluchtelingenkwestie zal besproken wor den In een der volgende zittingen van het pre sidium. Er schijnt den laatsten tijd een nieuw plan te zijn opgedoken, nX om de vluchtelingen kwestie in het geheel niet binnen het kader van den Volkenbond te behandelen, doch deze kwestie over te laten aan een directe bespre king tusschen Dultschland, Denemarken, Ne derland, België, Frankrijk, Tsjecho-tyowakije en Polen. Algemeen wordt verklaard dat het slechts gaat om een technische kwestie, nJ. het onderbrengen en het verzorgen der vluchte lingen. In internationale kringen te Genève schat men bet totaal aantal Joodsche vluchte lingen uit Dultschland op 50.000, waarvan 27.000 In Frankrijk en 4000 in Nederland zou den vertoeven. Dinsdagavond Is in het Schulpengat bij Den Helder in de aslijn van het vaarwater ter hoogte van de roode gasboel de motorbotter H. D. 7 door de onderzeeboot. O. 13 aangevaren. Deze onderzeeboot kwam juist van een oefe ning terug en liep in de lichtlijn het Schulpen gat binnen, terwijl een ander marinevaarlulg, de Frisco, het gat uitliep. Zooals later bleek, bevond zich juist voor de Frisco de botter, waarvan de lichten in die van de Frisco vielen. Eerst op het laatste oogenblik toen van uit wijken bijna geen sprake meer was, kwamen de lichten van den botter „los". De commandant van de O 13 trachtte nog door het roer ge heel om te gooien een aanvaring te vermijden, doch de schipper van den botter, blijkbaar in oe war gebracht door de beide schepen voor en achter hem, legde eveneens het roer aan boord. Toen was een aanvaring onvermijdelijk. De O 13 raakte den botter juist achter den voorsteven, waardoor een gat in den boeg ont stond. De drie opvarenden, de eigenaar schip- Volkenbondsvergadering schrijft een groot deel van de Parijsche pers, dat te Genève een vecht lustige stemming heerscht. Vooral de aan wezigheid van den Dultschen Rjjksmlnlster voor propaganda, dr. Göbbels, wordt druk be sproken, hoewel men de mogelijkheid laat dóór schemeren dat de afwezigheid van den Fran- schen minister-president Daladier aanleiding voor hem zou kunnen zijn,, naar Dultschland terug te keeren zonder het woord te nemen. Tusschen den Poolschen minister van Buiten landsche Zaken, Freiherr v. Neurath en den RUksminister voor de propaganda dr. Goebbels, heeft Dinsdagmiddag een bijeenkomst plaats gevonden, welke de gelegenheid bood openlijk te spreken over Dultsch-Poolsche kwesties. Voorts heeft in den loop van den middag de Zwitsersche bondsraad Motta de leider van het departement- van buitenlandsche aangele genheden, den beiden Dultschen ministers een bezoek gebracht. SBU die gelegenheid is het tot een vriendschappelijke gedachtenwisseling ge komen over de augemeen-politieke en de han gende Dultsch-Zwitsersche aangelegenheden. Laat in den middag hebben de Itallaansche onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken Suvich, en de kabinetschef van Mussolini, ba ron Alois!, een bezoek gebracht aan den Duit- schen minister van Buitenlandsche Zaken. Verondersteld wordt, dat het hierbij in hoofd zaak is gegaan om de voortzetting der laatste ontwapenings besprekingen. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft aan den Zeereerw. Heer J. N. A. Rijnboute op zijn verzoek om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend als pastoor van Doornenburg, en heeft benoemd tot pastoor te Doornenburg den Zeereerw. Heer O. W. M. Wiegerink, en tot pastoor te Zuidhorn den Zeereerw. Heer A. W. van Rossum. De vraag, of hij medicijnen moest innemen, heeft Van der Lubbe lachend ontkend. Hij zou die ook heelemaal niet innemen, verklaarde bij. Soedermann vroeg hem hoe hij zich voelde, wanneer hij gegeten had. of hij zich soms na het eten opvallend opgewekt voelde. Van der Lubbe ontkende dit. Hij eet echter tamelijk weinig. Langen tijd heeft hij bijna heelemaal niet gegeten, nu weer iets meer. Hij voelt zich echter volkomen gelijk voor of na het eten. Van der Lubbe heeft toen van zijn kant nog eenlge vragen tot Soedermann gericht, die een opmerkelijk Intelligenten Indruk maakten en die In goed en ordentelijk Dultsch geformu leerd waren. Op de herhaalde vraag, hoe hij zich lichamelijk voelde, heeft Van der Lubbe ten slotte nogmaals geantwoord: „Ausgezeich- net gut,” De plenaire zitting, die hedenmiddag zou plaats vinden is uitgesteld tot morgenmiddag. In leidende kringen heeft men den Indruk, dat de opening van de algemeene beschouwingen op moeilijkheden stuit, omdat geen enkele groote mogendheid geneigd is, bij den tegen- woordigen moeilijken internationalen toestand princlpleele verklaringen af te leggen. Het tot nog toe vastgestelde werkprogram moest der halve gewijzigd worden. Woensdagmorgen werden zij echter weer naar school gezonden maar zij werden nu ge weigerd. Daar men vreesde, dat de communis ten iets in het schild voerden, waren des mor gens eenlge politiemannen bij de school aanwe zig, doch alles verliep rustig. Vrijdagmorgen za ten de kinderen reeds in de bank, doch ook thans werden zjj weer uit school gezonden en Vrijdagmiddag vroeg een ander zusje of haar beide zusjes nu weer op school mochten komen. De heer Huber voegde haar toe: „Daar heb jij niets mee te maken.” waarop het antwoord luidde: .Dan staak ik ook." Ook dit meisje werd dus uit school gezonden en voor straf moest zjj Zaterdagmorgen op school komen. Dit meisje had n.l. het privilege, dat zij Zater dagsmorgens thuis mocht blijven om haar grootvader te helpen. Het bedoelde kind was Zaterdagmorgen op tijd aanwezig. Maandag morgen zijn alle drie kinderen weer op de school toegelaten, waarmede dit Incident voor- loopig als afgedaan wordt beschouwd. Volgens de moeder zou deze daad uit de kin deren zelf zijn voortgekomen en hadden de ouders de meisjes hiertoe niet aangezet. De verbittering bij de kinderen zou zijn ontstaan omdat nu vanwege de school geen klompen en schoeisel meer worden verstrekt, hetgeen vroe ger wel het geval was. Ook zou het hoofd der school hiertoe aan leiding hebben gegeven, terwijl men tevens wil de doen voorkomen, alsof meer kinderen aan de staking hadden deelgenomen, doch uit het werk dat allen gelijktijdig gereed hadden bleek wel, dat dit niet het geval was. Bij het verder onderzoek bleek, dat het hoofd der school aan deze kwestie niet de minste schuld heeft. Daarentegen is algemeen bet oor deel, dat de ouders de kinderen tQt deze daad, waarvan de bedoeling was "n algeheele school staking uit te lokken, hebben aangezet. Dat is op een mislukking ultgeloopen en iedereen was zeer ontstemd over de eigenaardige opvatting van den arbeider v. d. B., die nog wel secretaris-lld is van de oudercommissie, een commissie, welke tot taak heeft een betere ver standhouding tusschen leeraren en leerlingen en ouders te bevorderen. Dinsdag was het één jaar geleden, dat de agent van politie H. Baas, die tengevolge van een moordaanslag op den dag van de opening van de Staten-Generaal, terwijl hjj op de Hee- rengracht te Den Haag op poet stond, zwaar gewond, aan de gevolgen van die verwondingen overleed. Door een Inspecteur van politie, alsmede en kele agenten, dienstdoende aan de afdeeling Verkeerswezen, werd Dinsdagmorgen op zijn graf op de Algemeene Begraafplaats een krans gelegd. ZU hadden den Indruk, dat hjj over iedere tot hem gerichte vraag eerst lang nadenkt voor hij er op antwoordt. De heeren zijn vervolgens naar het huls van bewaring gegaan, waarbij Van der Lubbe zeer levendig de trap opliep. In het gebouw, een der modernste strafinrichtin gen. hebben zij allereerst de cel bezichtigd, waar Van der Lubbe als beklaagde is onder- De Najaars-Oentrale Raad van den R. K. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem zal dit jaar in Den Haag worden gehouden op Woensdag 8 November. Voordien organiseert de Bond nog een tweetal bestuurdersdagen. waar aan de orde zal worden gesteld het Urgentie-, Beginsel, en Werkpro gram van den Ned. R. K. Middenstandsbond. Tot deze bestuurdersdagen zullen worden ult- genoodigd de dagelUksche bestuursleden (of hun plaatsvervangers) en de geestelijke adviseurs der afdeelingen van den Bond. Voor de afdeelingen in Noord-Holland zal de bestuurdersdag worden gehouden op Donderdag 19 Oct. as. in het Retraitenhuls te Bergen; voor de afdeelingen in Zuid-Holland en Zee land op Dinsdag 24 October in het Retraiten- huis te NoordwljkerhouL bezwarend materiaal op te sporen, heeft dus zelf geconstrueerd. Zijn verslag is alleen een stuk nationaal-soclallstische ganda. De heer Jacobus DE VINK, die eveneens ge hoord is, noemt de verklaringen van gelogen. Ondergeteekende heeft niets van dien aard verklaard. Het staat absoluut vast voor mij, dat Van der Lubbe wel bedankt had als lid der CPH en geen vertegenwoordiger van de CPH heeft die aanteekeningen („dagboek”) weggehaald. Dat dagboek is trouwens gepubliceerd in het „Roodboek”, uitgegeven door het v. d. Lubbe- Comité”. In verband met deze verklaringen hebben wij ons gewend tot de politie te Lelden met het verzoek ons hieromtrent inlichtingen te willen verstrekken. Een rechercheur van de po litic te Leiden is namelijk bij de verhooren door den Dultschen commissaris Heisig aan wezig geweest, zoodat deze kan vaststellen of de hierboven afgedrukte verklaringen in overeen stemming met de waarheid zijn. De commissaris van politie te Lelden deelde ons echter mede ons omtrent deze verhooren geen inlichtingen te kunnen verstrekken. President: Hij heeft vroeger verklaard, dat hij het tegenwoordige systeem bestrijdt en hij daar om de publieke gebouwen koos, die het in ge bruik heeft. De president geeft dan den Tolk op dracht in het kort den loop van het verhoor van Jen. Popof zegt daarop, dat hjj er niets mede te maken heeft. Hij heeft v. d. Lubbe nooit van zijn leven gezien. Tanef sluit zich daarbij aan. v. d. Lubbe zinkt hoe langer hoe meer in elkaar, zoodat zijn hoofd op zijn borst hangt. Dimitrof verklaart: Wanneer v. d. Lubbe normaal is wat de Duitsche professoren willen beweren dan is er maar één hypo these mogelijk.... De president onderbreekt. Dimitrof mag al leen over het verhoor van v. d. Lubbe spreken. Dimitrof: Er Is maar één hypothese mogelijk, dat v. d. Lubbe een groote misdaad heeft be gaan tegenover het proletariaat en onder den last van dit bewustzijn zwijgt. Ik vraag aan dezen man: heeft hU ooit vroeger mijn naam gehoord? De president: U bent niet van deze brand stichting beschuldigd. Deze vraag komt hier dus niet te pas. Ik wijs haar van de hand. Dimitrof: Waarom zegt v. d. Lubbe nu eens neen, dan weer ja. en soms ja-neen? PRESIDENT: Ik wijs deze vraag van de hand. De president richt vervolgens tot v. d. Lubbe de vraag, waarom hij niet geantwoord heeft, doch deze blijft zwijgen. DIMITROF: Ik heb een tweede vraag: Heeft V. d. Lubbe de protocollen persoonlijk doorge lezen en onderteekend? PRESIDENT: Deze vraag wijs ik van de hand DIMITROF: Een derde vraag: Heeft v-d. Lubbe met iemand persoonlijk over deze drie branden gesproken? PRESIDENT Wat moet deze vraag bette kenen? DIMITROF: Of hjj met iemand afspraken daaromtrent heeft gemaakt PRESIDENT: Deze vraag wijs ik van de hand Ik heb v. d. Lubbe herhaalde malen uitdruk kelijk ondervraagd en hij heeft daarop terstond geantwoord, dat hij het voor de aardigheid beeft gedaan. DIMITROF: Een laatste vraag. Waarom heeft v. d. Lubbe deze ontzaglijke misdaad te gen de arbeidersklasse en tegen het commu nisme begaan en met wien? PRESIDENT: Deze beide vragen wjjs ik van de hand Ik laat geenverdere vragen van u De beide heeren hebben gelegenheid ge had alle* te zien, wat eenigerlel betrekking heeft op de omstandigheden van Van der Lubbe. ZU hebben hem in den tuin, die voor andere gevangenen niet ter beschik king staat, zien wandelen en hem daar ook gerulmen tijd alleen gesproken en ver schillende vragen tot hem gericht. Van der Lubbe reageerde volkomen op deze vragen, antwoordde uitvoerig en heeft volgens de beschrijvingen der beide heeren op hen den Indruk gemaakt, dat het een volstrekt normaal en gezond mensch be treft, die echter schuw en in zich gekeerd is en die eerst met groote vriendelükheid behandeld moet worden voor hij loskomt. Op den Oranje-Dlnsdag hebben enkele meis jes van den werkloozen bouwvakarbeider H. V. d.. B. te Beets, behoorende tot de communis- tlsche partU, getracht een schoolstaking te pro- clameeren. De belde meisjes zün dien dag van school gezonden, doch ellten morgen werden zU weer door hun ouders naar school gestuurd. Hier werden zjj echter niet toegelaten. Omtrent de toedracht dezer zaak deelde de heer U. J. Hu ber, hoofd van de openbare lagere school te Beets, in wiens klasse het gebeurde voorviel, aan de „Telegraaf” het volgende mede: gebracht. Op tafel lag chocolade, waarvan Van der Lubbe iets had gegeten. Ook van de boter hammen met worst, die op tafel lagen, had Van der Lubbe gegeten. Toen’ Van der Lubbe daarop zelf In de cel kwam, vroeg dr. Soeder mann hem, of hU hem niet kon onderzoeken. Van der Lubbe was eerst zeer verbaasd, zelfs verschrikt en vroeg: „Waarom eigenlUk?” Soe dermann liet daarop zeggen, dat in de buiten wereld gruwelberichten verspreid werden, vol gens welke hU geslagen, of zelfs langzaam ver giftigd werd. Van der Lubbe heeft daarop slechts gelachen en zich zeer bereidwillig door Dr. Soedermann laten onderzoeken. Het li chaam vertoonde geen sporen van eenigerlel mishandeling. Er was niets te merken van prikken en ook waren er geen Utteekens van inspuitingen. Van welingelichte zUde deelt men aan „Het Handelsblad” mede, dat de Russische Regee- ring een commissie, welke in Nederland werk zaam is, opdracht heeft gegeven tot het koo- pen van suiker uit Ned.-Indlë, voor een totaal van twee millioen goudroebel. De minister-president van Polen heeft een bezoek aan Damig gebracht, waar hij plechtig werd, ontvangen. Van links naar rechts: de Poolsche vertegenwoordiger in Danzig, Papée, de presi dent van den Senaat, dr. Rauschning, de Poolsche minister-president Jendrze- fewicz en de 2e Senaats- president Greizen BROWNSVILLE (Texas). 26 September. (Reuter). Volgons hier binnengekomen berich ten zUn tUdens den orkaan van Zondagavond alleen in het stadsziekenhuis van Tampico 87 personen door het instorten der muren om bet leven gekomen. Twee personen-treinen en twee goederen treinen, die tijdens den tornado tusschen Car denas en Tampico reden, zijn sindsdien spoor loos verdwenen. toe, omdat Ik van meenlng ben, dat u slechts vragen stelt, die of reeds beantwoord zijfvof niets met de zaak te maken hebben. DIMITROF: Ik heb een voorste! aan U. Terwijl de senaat de zaai verlaat, roept hij nog eens: ik heb een voorstel te doen. Na kort in raadkamer geweest te zijn, ver kondigt de_j>resldent het volgende besluit: „Verdere vragen van Dimitrof worden niet meer toegelaten, omdat hij het recht van vra gen heeft misbruikt en de vragen slechts hgeft gesteld, om communistische agitatie te maken.” De president voegt er aan toe: Met U, Dimitrof, hebben we niets meer te doen Ais U vragen of iets dergelijks te doen hebt, wendt U zich tot uw verdediger DIMITROF roept; ik protesteer, en zitten. Op een vraag van Dr. Sack zegt de president, dat hij morgen vroeg den rechter-commissaris zal verhooren. De zitting wordt verdaagd tot Woensdag morgen. MUNSTER, 26 Sept. (W.B.) De leider van den boerenstand in Westfalen, Albert Koet, heeft een schrijven gepubliceerd, waarin hij een- beroep doet op de grootgrondbezitters, de kerken en kloosters, om vrijwillig land af te staan voor kolonisatie-doeleinden. Ook wendt hy zich tot degenen, die groote stukken land bezitten zonder deze zelf te explolteeren. WASHINGTON, 27 Sept. (Reuter). In een i hier gepubliceerde offlcieele verklaring wordt gezegd: In antwoord op het door de Britsche regeering geulte denkbeeld, dat het op stapaj zetten van kruisers, bewapend met tienduims- kanonnen. grooter dan de reeds bestaande, zou kunnen worden verdaagd gedurende de zitting der ontwapeningsconferentie of althans in af wachting van nieuwe besprekingen ten aan zien van de toekomstige oorlogsschepen, heeft de regeering der Vereenigde Staten te kennen gegeven dat zij het niet mogelijk acht baar reeds vertraagd vlootbouwprogram te wijzigen of het op stapel zetten van reeds geprojec teerde oorlogsschepen welke ook, op te schorten. De desbetreffende stappen van Engelsche zij de waren gedaan bj) Norman Davis en waren gebaseerd op de overweging, gat de algeheele uitvoering van het vlootprogram der Vereenig de Staten een noodlottlgen Invloed zou kun nen hebben op de ontwapening. Hoe een en ander bekend is geworden, wordt niet gemeld. Het was Dinsdagmiddag 19 September jX nadat de heer Huber een les over natuurlijke historie mondeling had behandeld en hierover een résumé zou geven, dat het 12-jarig doch tertje van den arbeider v. d. B., tijdens het dlctée uitriep: „Ik protesteer tegen de ver slechtering van het onderwijs en staak daarom tien minuten.” Zjj legde haar pen neer, welk voorbeeld door haar 13-jarig zusje. Klaasje, werd gevolgd. De 12-jarige Janny werd onmiddellijk uit de school gezonden en toen de heer Huber aan Klaasje vroeg waarom zij niet schreef, ant woordde deze: „De tien minuten zijn nog niet om”. Ook dit meisje werd direct weggezonden. Woensdagmorgen zonden de ouders de kinde ren weer naar school, waar zij ook werden toe gelaten; om kwart over twaalf moesten zij ech ter school blijven om het werk, dat Dinsdag verzaakt was, af te maken. Met die twee meis jes waren dien middag nog andere kinderen op school, die om andere redenen moesten nablij ven. Om halféén kwam v. d. B. op school en begon kabaal te maken. De heer Huber gelastte hem de school te verlaten, doch v. d. B. vatte post In de deuropening en riep: „Het 13 hier een fascistische school en ik eisch dat de kinderen onmiddellijk mee gaan om te eten.” Hij nam hierbij een eenigszins dreigen Je hou ding aan en onder pressie heeft de heer Huber de kinderen laten gaan. Hij deelde aan V. <L B. mede, dat de kinderen nu in drie dagen niet op school mochten komen. Naar aanleiding van de opening van de De heer P. J. ALBADA te Lelden doet ons een uitvoerig commentaar toekomen op de ver klaringen van den Duitsche politiebeambte Hei sig, afgelegd te Leipzig, betreffende het onder zoek dat hij naar Van der Lubbe’s verleden in Nederland instelde. Albada zegt o.a.: De bedoeling is blijkbaar om te suggereeren, dat uit mijn verklaringen zou voortvloeien, dat v. d. Lubbe waarschijnlijk alleen buiten de par tij gezet zou zijn om hem voor een terroristi sche daad te gebruiken, zonder dat de partij daarvoor de verantwoording zou hoeven te dragen. Persoonlijk heb ik geen reden om de CPH een dienst te bewijzen. Desondanks wil ik toch deze berichten uitdrukkelijk tegenspreken. Ik heb tegen Helsig uitdrukkelijk verklaard, dat v. d. Lubbe al sinds een paar jaar geen lid van de CPH meer was. Ook heb ik gezegd, dat de redenen van v, d. Lubbe’s uittreden mU niet bekend waren, maar tegelijk dat hij de laatste jaren op alle princlpleele punten de CPH fel bestreden heeft en door de CPH-ers voor fascist werd uitgescholden. Wat betreft het „geschikt object”, Helsig stuurde er op aan, dat ik verklaren zou, dat v. d. Lubbe een goede bekende van vooraan staande CPH-ers zou zjjn; hij noemde o. a. Wijnkoop en De Visser ik heb gezegd, dat dit vrijwel uitgesloten moest zijn, omdat v. d. Lubbe al een paar jaar uit de partij was. en tijdens zijn lidmaatschap alleen voor het vuile werk, de jtraatpropaganda, gebruikt werd, waarbij hjj moeilijk met kamerleden in aanra king kon zijn gekomen. Misschien dat Heisig’s uitlating hiervan de vertaling is. Heisig, die de opdracht had om in Holland dit BERLIJN. 26 Sept. (V.D.) De Telegraphen Union meldt uit Itelprig: PrivatdotaQt dr. Soedermann, van de Juri dische fieultèt der unlversiteit te Stockholm, een voormalig medewerker van het staats- polltie-laboratorium te Lyon, heeft tezamen met Johan Luger, een Nederlandsch jour nalist, gelegenheid gekregen om, door den gerechtelijk beëedigden dige en tolk van Van der Lubbe, advocaat dr. Seuffert, hedenmiddag den beklaagde Van der Lubbe in bet huls van bewaring te be zoeken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5