Het herziene Middenstandsprogram 3 Oct. Radio-avond Dinsdagavond ONDER DE LOUPE AUTO TEGEN EEN PW Tampico opnieuw bedreigd II RADIOPROGRAMMA Wie het breed heeft Bezoek Mgr. Hopmans Gestook in onze Oost De werkzaamheden in 1932f33 Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans Onbesuisd gereden? BATAKKER MAAKT AMOK Het sociaal-economisch program UIT DE GLASINDUSTRIE Zware buitenlandsche concurrentie Vak-examens EEN GEZIN VERGIFTIGD GELDEN VERDUISTERD MR. DUYS NIET GEROYEERD Het f Al ge mee ne beginselen DR. H. COLIJN TE PARIJS Bisschoppelijk bezoek Het noodweer in Frankrijk Marine-manoeuvres bij Den Helder De „Rond” in Pruisen verboden Wolkbreuk richt groot/Ischade aan te Montpellier Algemeene vergadering van den Ned. R.K. Middenstandsbond fe~ Breda Door brievengaarder met dertig dienstjaen Onze Manne heeft ook kranige jongens MASSA-ONTSLAG BIJ DE „SPHINX” Overstrooming bemoeilijkt ernstig de opruimingswerkzaamheden Een Russische nationaal-socialis- tische beweging MINISTER OUD VOOR DE MICROFOON Schoolkinderen zingen „Indonesia Raja” De discussies over het praeadvies d. Kamerlid trekt van leer tegen de leiding van „Het Volk" Ernstig verkeersongeluk te Eind hoven, waarbij een doode en een zwaargewonde Het verloop van den tweeden dag Na het eten v»n schapenvleesch Eén doode, zes zwaargewonden Vrijdag 29 Sept. 1933 DONDERDAG 28 SEPTEMBER i van t i i I c 4 b 1 c k 1 VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Bij de Sphinx-fabriek te Maastricht werd Dinsdag aan een honderdtal arbeiders ontslag aangezegd. tot oprichting van een diocesane KJJd.V. in zijn diocees. drtjfskwalen als: cadeaustelsel, de ▼erkoopexcessen, concert Concert i t 1 1 BEROMl 'XSTER, 4450 M. 5 50 Concert door het omroeporkest o 1. v. Max Scher- baum 7.40 Vroolilke liederen van Hugo Wolf 8.20 Concert door het omroepor kest 930 Zangrecit&l door Traute Bör- npr. alt. 1< C Mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar M Be- Na de repliek der debaters werden de bespre kingen een oogenblik geschorst ter begroeting van Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda, die de vergadering met een bezoek ver eerde. In zijn begroetlngsrede memoreerde de heer Meyrlng de groote verdiensten van dezen Kerkvorst voor de organisatie van het RK be drijfsleven. MEDAN, 27 Sept. (Aneta) Een onlangs uit het krankzinnigengesticht ontslagen Batakker maakte na afloop van een pachteUjk feest in een kampong in het Baros-Djahesche amok- Hij doodde een persoon en verwondde zes personen zwaar. De dader is voortvluchtig. In Hotel Krasnapolsky werd te Amsterdam Woensdag de JaarUjksche Algemeene Verga dering gehouden van de N. V. Glasfabriek „Leerdam". Vertegenwoordigd waren 8 aandeel houders in totaal uitbrengende 8170 stemmen. Het jaarverslag, alsmede de Balans en Ver lies- en Winstrekening werden zonder opmer kingen goedgekeurd en aan Commissarissen en Directie werd met algemeene stemmen déchar ge verleend. BIJ het sluiten van de vergadering consta teerde de heer Farwerck dat in het algemeen de toestand in de glasindustrie zoodanig is. dat het vrijwel onmogaiUk is oen de buiten- landsche concurrentie met loonende prijzen het hoofd te bieden. NÏW-YORK. 27 September. (V. D.) Utt Tam pico (Mexico) wordt gemeld, dat de rivieren Panuco en Tameso door overvloedigen regen val verder zijn gewassen en de straten der stad opnieuw onder water hebben gezet, zoodat de opruimingswerkzaamheden ernstig worden be moeilijkt. De dooden worden direct verbrand, ten einde ieder gevaar voor verspreiding van besmette lijke ziekten te voorkomen. Naar uit de stad Mexico voorts verluidt, is ook de Westkust van Mexico ernstig door den wervelstorm geteisterd. De stad Ayutla 'staat Guerrero) is geheel verwoest. Hoeveel perso nen om het leven zijn gekomen en hoe groot de materleele schade Is, is nog niet te over zien, daar de verbindingen zijn verbroken. De stad Tehuantepec heeft hulpcolonnes verzocht om de bevolking te evacueeren. daar de rivier Suchiate buiten haar oevers Is getreden. Spreker betreurt, dat de Regeering tot nu toe geen maatregelen heeft genomen om de glasindustrie in Nederland op de been te hou den.' terwijl toch de Invoer uit het buitenland nog even groot is als 2 of 5 jaar geleden en de vermindering van de consumptie geheel ten laste van de Nederlandsche fabrikanten komt. In het gezin van den arbeider B. te Borne (O.) heeft zich een geval van vergiftiging voorgedaan. De vader, drie dochters en een zoon, die werkzaam zijn op de N.V. Stoom spinnerijen en -weverijen S. J. Spanjaard, wer den onder hun werk onwel, zoodat zy, nadat geneeskundige hulp was verlrend. naar hun woning moesten worden vervoerd. Vermoed wordt, dat zU ziek zjjn geworden door het eten van schapenvleesch. In de Woensdagavond in de Galerij te Den Haag gehouden vergadering van de 8.D.A.P.. af- deeling VI Den Haag, zjjn twee moties tegen het Tweede-Kamerlid mr. J. E. W. Duys In behan deling gekomen. In de eerste motie werd voor gesteld mr. Duys als lid van de 8.D.A.P. te royeeren; in de andere werd den heer Duys verzocht zijn Kamerzetel ter beschikking van de party te stellen naar aanleiding van het ver- schynen van zijn brochure en het bekende In terview in ..De Telegraaf". Het resultaat van de debatten, die tot ny twaalven duurden, was dat beide moties werden ingetrokkên. Naar „De Telegraaf” verneemt is de heer Duys in een rede van twee uur scherp van leer ge-, trokken, vooral tegen de hoofdredactie van „Het Volk”, welk blad zl. het land en de party op leugenachtige wyze over deze kwestie heeft in gelicht. De aangelegenheid is nog niet geheel afgehandeld en de debatten zullen vermoedelljk later worden voortgezet. De afdeeling VI nad reeds vroeger een motie van afkeuring tegen mr. Duys aangenomen. Biykbaar onder den Indruk van het betoog van den heer Duys heeft men beide gisteravond behandelde moties ingetrok ken. gemeentebestuur ten stadhuize ontvangen. Ter eere van de gasten gaf de heer Jacq. Maassen, stadsbeiaardier van Breda, een beiaardconcert. De verdere avond werd In gezellig samenzyn doorgebracht in de groote zaXl van „Con cordia”. PADANG. 27 Sept. (Aneta) Een groep kln- derep van de Mulo-school uit Fort-de-Kock trok In optocht naar een sportterrein. BU het passee- ren van veldpolitie zongen zij de .Indonesia Raja". Vervolgens gingen de kinderen naar Sawah- loento, waar voor het huis van den asslstent- resident eveneens de „Indonesia Raja” gezongen werd. Den volgenden morgen trek de groep verder naar Padangpandjang, wtoar eveneens le „Indo nesia Raja" werd gezongen voor het huls van den assistent-resident. Vervolgens keerden de kinderen naar Fort- de-Kock terug. Het Binnenlandsche Bestuur greep In en stel de een onderzoek in, waarna eenlge leerlingen van de school werden verwyderd. SEMARANG, 27 Sept. (Aneta) De late be rechting van de muiters van de „Zeven Provin ciën "vindt crltiek in -De Locomotief” waarby de hoop wordt uitgesproken dat by de vonnissen van den Krygsraad een tevredenheldsbetulging zal worden bekend gemaakt aan drie opvaren den van de „Zeven Provinciën”, die niettegen staande verschillende bedreigingen pertinent bleven weigeren voor de muiters dienst In de machinekamer te doen en den geheelen tijd op gesloten bleven. Naar men ons bericht Is te Eewyk aange houden de brievengaarder en kantoorhouder der P.T.T., aldaar, die ervan verdacht wordt van onder zyn berusting zynde gelden tot een bedrag van 1000 gulden te hebben verduisterd De man. die meer dan dertig dienstjaren heeft, is In het huls van bewaring te Tlel opgesloten In het gebouw „St, Joeephskring” te Breda had Woensdag algemeene vergadering plaats van den Ned. R. K Middenstandsbond onder voorzitterschap van den heer JOS. E. A. M. MEIJRING. Tot groote voldoening van de talrijke aanwezige afgevaardigden woonde ook de oud-voorzitter. de heer C. J. G. 8TRUIJCKEN, thans eere-voorzitter van den bond, de vergadering by. De denkbeelden van een geordend bedrijfs leven, die reeds lang door de Katholieke leer verïoriSgd werden, worden thans overgenomen en gepropageerd door andere staatkundige groepen, en er bestaat gevaar dat wanneer de Katholieken niet krachtig aandringen op hun doorvoering, deze andere groepen hen zullen verwezeniy ken. t werk van den middenstandsbond volgen, en dat deze, ook waar het geldt de stoffeiyke belangen zyner leden, by voortduring kunnen rekenen op den steun van het episcopaat. De bisschop pen zullen er naar blijven streven de kath. georganiseerde middenstanders te doen bevoor- deelen door de R.K. instellingen en ook door de overige katholieken, maar zij verwachten dah ook dat deze medewerking ook getoond wordt van de zijde der middenstanders zelf. Met een opwekking tot lief de vol samen we .‘ken van alle katholieken en een herhaalde verze kering van de belangstelling en den steun van de geesteiyke overheid, alsmede een dankwoord tot den voorzitter, sloot Mgr. zyn rede: „Moge onder Gods onmisbaren zegen de kath. midden standsbond in Nederland groeien en bloeien!” Na deze begroeting werden de besprekingen voortgezet met de dupliek van dr. van Beurden. Daarna werd in stemming gebracht het voor stel van den heer Kuiper om de collectieve ver zekering als arbeidsveld van de standsorganl- satie uit het program te schrappen. Met een geringe meerderheid werd dit voor stel verworpen. Ter aaifvulling van het bericht dat de Minis ter van Financiën, Mr. Oud Donderdag 28 dezer van 20 tot 21 uur een radlo-rede zal houden, kunnen wy nog mededeelen, dat Minister Oud den algemeenen financleelen toestand des lands en de vooruitzichten voor de naa'te toekomst op een voor de luisteraars begrypeiyke wyze zal behandelen. De uitzending zal over belde zenders geschieden. De minister zal daartoe ge bruik maken van de studio in het gebouw van het hoofdbestuur van den P.T.T.-dienst te XGravenhage. Naar aanleiding van het hoofdstuk „De Jonge middenstand” drukte rector TIMP ((Haarlem) zyn voldoening er over uit, dat ook dit be langrijke onderwerp In het werk van dr. van Beurden behandeld was en speciaal dat erkend werd dat de jongeren In een eigen, afzonder- lyke organisatie behooren te worden onderge bracht. Een groot voordeel daarvan Is, dat de K.JM.V. ook personen kan omvatten, die niet zoozeer tot den middenstand, doch wel tot de middenklasse behooren, hetgeen van groot so- clAal nut is. Spr. hoopte -dat weldra ook In het bisdom Roermond een diocesane K.JM.V.-bond moge bestaan. Hy dringt aan op de mogeiyk- heid dat jonge middenstanders adspirant-lid kunnen zyn van de vakorganisaties. Dr. VAN BEURDEN verklaarde, de conclusies van rector Timp gaarne over te willen nemen. Wat be treft de organisatie der K.JM.V. in Limburg verklaarde pater P. NIELEN (Heerlen), geeste- lyk adviseur v. d. Ned. R.K.M.B. In het bisdom Roermond dat oprichting van een dlocesanen jeugdbond tot nog toe gestuit was op het be zwaar van het Doorluchtig Episcopaat In ver band met het bestaan der organisatie „Jong Limburg". De heer L A. KOOPS (Roermond), verklaarde nog dat als gevolg van recente be sprekingen binnenkort zal worden overgegaan Men seint ons uit Parys, dat de Minister- President, Dr. H. Coiyn, gistermorgen tegen half twaalf uit Londen op het Paryache. vlieg veld Le Bourget Is aangekomen. HILVERSl’M. 1873 M. VARA 8.00 Gramofoonmuziek \jPRO 10.00 Morgen wijding VARA 10.15 Voordracht door Janny van Oogen 10.30 Orgelspel door Oor Steyn 11.00 ..Onze keuken" door P. Kers Jr. 11 30 Gramofoonmuziek AVRO 12 00 Tijdsein Avro-klok 12 01 Lunchconcert door het ensemble Rent meester 2.15 Gramofoonmuziek. Piano recital door Rate da Ccsta 2.30 G. P. Bronkhorst„Hoe bil gebruik van bloem bollen in de kamer mislukkingen te voor komen?" 3.00 Gramofoonmuziek VARA 4.00 Overschakeling naar den zen der Kootwijk 4.15 Orgelspel door Johan Jong 4.50 Na schooltijd. Een wonderlijk avontuur van Oom Keesje 5.30 Vara- orkest o. 1. v. Hugo de Groot 6.30 Prof, dr. H. Tinbergen: ..Vooruitzichten ten aanzien van de economische crisis" 7.00 Herhaling SOS-berlchten 7.02 Vara-or- kest o. 1. v. Hugo de Groot VPRO 8.00 Cursus, religieuze opbouw. 3e lezing. Per soonlijk leven. Spr. dr. W. Banning 8.30 Concert 9.00 Cursus: ..Menschen in de zen tijd”. Sprs ds E. D. Spelberg 9.30 Concert 10 00 VriJz. Godsd. Persbureau 10.05 Vaz Dias 10.15 Lezing. ..Het Psalter doot de eeuwen". Spr. C Höweler 10.45 Gramofoonmuziek VARA 11.00 Orgelspel door Cor Stevn 11 30 Gramo foonmuziek 12.00 Tijdsein en sluiting. De tweede dag der tactische oefeningen voor de Marine had .eveneens een vlot verloop. Een vyandeiyke scheepsmacht, bestaande uit Hr. Ms. ..Heemskerck”, „Gelderland”, Banckert" en ,JZ. 5” had opdracht op de kust ter hoogte van ter Heide een landing uit te voeren, teneinde aan den wal eenlge gefingeerde vernielingen aan te richten. De landing werd uitgevoerd door de vereenigde landingsdivisies van „Heemskerck” en „Gelderland", welke schepen voor de kust geankerd waren. Aan de zee- zyde werden deze schepen tegen onderzeeboot- aanvallen beschermd door „Banckert” en „Z5”, die ieder een strook afpatrouilleerden, terwyi een groep vliegtufgen eveneens het zeegebied voor de landingsplaats naar ohderzeebooten af zochten. De le divisie onderzeebooten stond by aan vang deroefening by Schouwenbank en ont ving het bericht van de landing met opdracht den vyand zoo spoedig mogelyk aan te vallen. Aan Hr. Ms. ,K XIV". die zich naby Umuiden bevond, werd order gegeven den vyand op te sporen en aan de le divisie onderzeebooten verkenningsberichten af te geven, by welke taak zy geassisteerd werd door een groep watervliegtuigen. Toen de opdracht van de landing was uit gevoerd, werden de landingsdivisies weder in gescheept en vertrokken de groote schepen onder bescherming der jagers en vliegtuigen naar volle zee, alwaar een gefingeerd rendez vous bevolen was met de vyandeiyke hoofd macht. De uitvoering van de opdracht slaagde vol komen en alhoewel eenlge onderzeebooten den vyand wel vermochten te naderen, slaagden zy er, mede dank zy eenlge ontwykmanoeuvres van het eskader, niet In om tot lanceeren te komen. Wie het breed heeft laat het breed hangen. Een eigenaardig oud gezegde. Een gezegde met een tikje ironie, plus een weinigje vermaan. Als we iemand poenerig zien doen, den grand- seigneur ziet uithangen, dan zeggen we schamper: wie het breed heeft laat het breed hangen. Alsof we willen zeggen: wie werkelijk veel kapitaal bezit kan zich deze statie veroorlo ven; maar het komt er maar op aan of bij u dit vertoon geoorloofd is. Als we pracht en praal zien, dan komt de achterdocht naar voren: is ’t wel echt? En daarom houdt het oude gezegde ook een tikje vermaan inlaten we oppassen niet door praalhanserij het goed vertrouwen in ons aan ‘t wankelen te brengen. Let eens op: altijd zit er ironie in den toon wanneer iemand u toevoegt: „Wie het breed heeft laat het breed hangen." In zyn antwoord op de rede van den voorzit ter wees Z. H. Exc. op de verplichting van alle katholieken, zich aaneen te sluiten In katholieke organisaties. Deze plicht geldt in het byzonder voor de middenstanders. Want wil men resultaat bereiken, dan moet men omgeven zyn door dui zenden geiykvoelende medestanders. De bis schoppen hebben in het byzonder te zoigen voor het geesteiyk heil der geloovlgen. en ook daarom dringen zy by voortduring aan op hun aaneensluiting in Katholieke bonden, omdat dAAr alleen de Kath. beginselen naar voren gebracht kunnen worden. Mgr. Hopmans ver klaarde, dat de bisschoppen met belangstelling BERLIJN. 27 Sept. In Zuid-Frankrijk heeft het noodweer der laatste' dagen zeer groote schade aangericht. By Montpellier is het riviertje Verdason door een wolkbreuk veran derd in een rivier. Het tramwegverkeer is ge stagneerd. Een jong meisje kon slechts door in een boom te klimmen aan den verdrinkings dood ontsnappen. Later werd zy gered, haar moeder Is van schrik overleden. Een huis werd weggespoeld. Zes personen zyn verdronken. Het spoorwegtraject ParysLyonMlddelland- sche Zee is tusschen Sete en Montpellier op twee plaatsen onderbroken. De treinen uit Pa rys en Marseille komen niet verder dan Mont pellier. Het noodweer houdt aan. aan het wederzyds verplicht lidmaatschap moet worden vastgehouden. Is iemand niet In staat de contributie van de vakvereenlging te betalen, dan kan men hem niet meer als mid denstander beschouwen. De heer HAVERMANS vraagt nog eens of er dan geen omschryving Is te geven van het begrip „middenstand”, opdat men kan weten, voor welke ondernemers het w. v. 1. nog geldt. Dr. VAN BEURDEN antwoordt dat een zoo danige omschryving niet op afdoende wyze te geven is. Ll XEMBOl 80. 1191 M. 7 50 Neder landsche avond; symphonle 8.35 Vocaal concert: liederen van Schubert 9.20 Vioolconcert door Jan Dörner 10.15 Heruitzending van het concert uit de Woensdagmiddag om kwart voor vyf Is te Eindhoven op den driesprong Geldropsche weg— VoorterwegSt. Jorisstraat een ernstig ver keersongeluk gebeurd, dat aan den 19-jarlgen P. van Grootel uit Geldrop het leven heeft ge kost. Een met levensmiddelen zwaar geladen vracht auto van den grossier F. Haas uit Geldrop, welke op dat tydstlp met woeste vaart kwam aanry- den. Is by het Indraaien in de St. Jorisstraat den trottoir opgevlogen en tegen den pul van het café H Driessen terechtgekomen De deur van het café werd geheel Ingedrukt, terwyi de auto kantelde.' Van Grootel, die naast den be stuurder gezeten was, viel uit de cabine en kwam onder den omgeslagen auto terecht. H11 bleek een ernstige schedelbreuk te hebben bekomen en Is enkele oogenbllkken na het ongeluk over leden. De bestuurder J. Maas uit Geldrop werd ern stig gewond aan borst en hoofd en Is naar het St. Joseph Ziekenhuis overgebracht. BERLIJN, 27 Sept. (VB.) Op grond van par. 1 der verordening van den Rykspresident ter bescherming van Volk en Staat van 28 Februari 1933 te zamen met par. 14 van de PVG heeft de geheime staatspolitie de Rus sische nationaal-soclallstlsche beweging .Rond voor het land Pruisen verboden en ontbon den. De „Rond” werd in aansluiting op de na tionale revolutie in Dultschland door Russi sche emigranten in het leven geroepen en in den beginne met veel sympathie In het Duit- sche openbare leven ontvangen. Het Is de leiding van de „Rond” evenwel niet gelukt de beweging uit te bouwen in na- tionaal-socialistischen zin en verder te voeren. Geconstateerd is. dat mettertyd In de „Rond”- beweglng in toenemende mate elementen zijn binnengedrongen, die noch volgens den bloede Russen, noch naar den géést natlonaal-socia- llsten waren en die in de „Rond" hebben ge tracht in bet belang van zekere opdrachtge vers verdraaide of onjuiste berichten te ver spreiden en ongewenschte bultenlaudseh-poil- tleke doeleinden na te streven. Uit hoofde van de staatsveiligheid moest der- i halve de „Rond” zelfs met waardeerlng voor den oorspronkeiyk goeden wil van de stich ters der beweging worden verboden en ont bonden. de ▼oor de leden niet geheel nieuw te. A*n de gedachten wisseling over het praead vies ontleenen wU het volgende: Brasserie du Pöle Nord door het orkest o. 1. v. Paul von Béky. BRVSSEL/’5O9 M. 12.20 Gramofoon muziek 1.30 idem 5.20 Concert door het omroep-symphonie-orkest o. 1. v. Ar thur Meulemans 8.20 Populair concert door het radio-orkest o 1. v. Karei Wal pot. KALVNDBORG. 1154 M. 8 30 Havdn- concert door solisten 10.50 Populair concert door het Venetlaansch trio 11.20 Dansmuziek. BERLIJN. 41» M. 8.55 Populair con cert. HAMBI RG. 372 M. 1.34 Gramofoon muziek 230 idem 6.20 Gevarieerd programma 8.20 Vocaal concert door het NoraRkoor o. 1. v. Gerhard Gregor. LANGEXBERG. 472 M. 12.20 Populair concert 1.50 idem 5.20 Gramofoon muziek 5.50 Gevarieerd programma. DA VENTRY, 1554 M. 12.20 Orgelstéel door O. H. Peasgood 12.50 B.B.C.-dans- ‘orkest o. 1. v. Henry Hall 8.20 Prome nadeconcert in Queen's Hall door het B. B.C.-symphonieorkest o. 1. v. Sit. Henry Wood 1030 Dansmuziek. PARUS (Elfel), 1416 M. 8.50 Concert 9.20 idem o. 1. v. Ed. Flament. PARIJS (Radio). 1724 M. 12.50 Ora- mofoonmuziek 8.20 idem 9.50 idem. MILAAN. 331 M. 8 00 Gramofoon muziek 835 idem .JOJO idem. ROME. 441 M. 8.50 „La Somnam- bula”, opera van Vellini WEENEN, 517 M. 7.20 SolUtenconcert 8.50 Operaconcert door het omroep orkest o. 1. v Max Schönheer 1045 Populaire muziek door de Four Funny Fellows. HUIZEN. 29« M. NCRV 8.15 schriftlezing en meditatie 9.15 Gramo foonmuziek 10 30 Morgendienst door de. 8. IJbema 11.00 Liederenrecital door Henk Borkent, tenor 12,00. Politiebe richten 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 Middagconcert door het ensemble Van dér Horst 2.00 Verzorging zender 2.30 Lezen van christelijke lectuur 3.00 Or gelspel door L. Blaauw 4.00 Het Hol- landsche harpkwartet 6.00 Gramofoon muziek 6.30 Behandeling van bessen, frambozen en aardbeien door A. J. Herwig 7.00 Politieberichten 7.15 Ned. Chr. Persbureau 7.30 Literair halfuurtje 8.00 Concert door Jan Zwart, orgel en de Kon. Mannenzangvereenlging .Apollo" o. 1. v. F. J. Roeske 9.00 Declamatie door mej. J. van Aken 9.30 Vervolg concert 10.30 Gramofoonmuziek 11.30 Slui ting. HILVERSl’M. WARSCHAU. 1412 M. 5 35 Sollsten- - 6 55 Populair concert 8 20 door het omroeporkest o. 1. v. Fitelberg 9.30 Idem. De heer LOONEN, bestuurslid der afd. Breda vestigde by de behandeling der algemeene be ginselen van het sedelyk-godsdienstig gedeel te de aandacht op het gevaar, geleden in de samenwerking met gelyksoortige niet-katho- lieke vereenigingen, waardoor zou kunnen ge schieden dat deze laatste ook in overwegend katholieke streken de leiding namen. De heer VAN DOORN van Rotterdam oefen de korte kritiek op de vaststelling door het centraal bestuur en niet door de algemeene vergadering. -■> IDr. VAN BEURDEN antwoordde op de eer ste bemerking, dat een voorwaarde, dat by samenwerking met andersdenkenden de katho lieke Bond in katholieke streken de leiding moet hebben, sX niet in een beginselprogram thuis hoort. De heer HAVERMANS (Princenhage) acht het wederzyds verplicht lidmaatschap, zooals dat ia vastgelegd in deze beginselen, in de praktyk niet algemeen doorvoerbaar, wegens de financleele lasten aan dat lidmaatschap verbonden. Welk standpunt zal men moeten innemen tegenover personen die deze lasten niet kunnen dragen? Dr. VAN BEURDEN meende dat in zulke gevallen met betrekking tot de betaling der contributie clementie moet worden betrachte De beer E. LOCKEFEER (Hulst) onderstreept nog eens dat alléén in het alleruiterste geval van de zijde der vakvereenlging kwytschelding van contributie moet worden verleend, en dat Aan het slot der vergadering richtte de heer KOOPS, die intusschen de leiding der ver gadering had overgenomen, eenlge warme woorden van dank en waardeerlng tot dr. van Beurden. Hy hoopte dat bet werk, door den praeadviseur verricht, in den komenden winter vrucht moge dragen in de plaatseiyke afdee- llngen. ’s Avonds werden de afgevaardigden door het Alvorens tot behandeling van de paragrafen van het praeadvies werd overgegaan, stelde de heer KUIPER, voorzitter der afd. Amsterdam, voor, om dezen dag nog niet tot vaststelling van het program over te gaan, daar vele af gevaardigden, gezien den zeer korten tyd die daartoe .beschikbaar was, nog niet voldoende Jkenyis van het zeer omvangryke praeadvies. van de zyde van net hoofdbestuur werd daartegen opgemerkt, dat vaststelling van een program pas later zou plaats hebben, niet door de algemeene verga dering doch door het centraal bestuur: een noodzakeiyke consequentie van den federatie- ven vorm van den Bond- Bovendien is het prae advies gebaseerd op de resultaten van de stu diedagen te Amersfoort, zoodat de materie Nadat de beginselen van dit gedeelte zonder discussie aanvaard waren, uitte de heer KUI PER bezwaren tegen de conclusie, waarin met het onderlinge ook het collectieve verzekerings wezen aan de standsorganlsatie wordt getrok ken. Het lykt spr. niet juist op deze wyze te knibbelen aan de verdienste, soms byverdlenste der eigen middenstanders. o De heer SASSEN (Geertruidenberg) bespreekt de verhouding tot de verbruiks-coöperatleve werkzaamheid van verschillende organisaties. Omdat deze verbrulksvereenlgingen oorzaak worden van een bedekte vyandschap tusschen de standen vraagt spr. op korten termyn een overleg tusschen de standsorganisaties waarby wordt gegarandeerd dat leder op eigen terrein zal biyven. Onder grooten byval van de ver gadering vraagt hy een positiever uitspraak in het prae-advles. De heer VAN DOÖRN sluit zich aan by de bezwaren van den heer Kuiper tegen de ver- zekerlngsclaukulë. Dëtt heeft tengevolge dat personen alleen om materleele voordeelen te verkrygen lid worden van den Bond. Voorts zou hy in het prae-advles willen zien opgeno men dat inkoopcoöperaties niet mogen handel dryven in artikelen die niet tot haar vak be hooren. Ook binnen het kader van den mid denstand moeten de groepen van eikaars ter rein afblyven. Nog zou spr. de verplichting van rekenplichtige besturen, religieuze gemeen schappen enz. om eventueele werken en leve ranties aan georganiseerde katholieken op te dragen, met meer kracht willen zien uit ge drukt. De heer OOSTERMEIJER (Almelo) zou by conflicten van bedryfsbelangen van vakgroe pen onderling de bemiddeling van de stands- organisatie verplicht willen stellen. De heer JARDINIER (Roermond) wyst er op, dat het afbetalingsstelsel voor middenstan ders zonder meer veroordeeld kan worden. Waar het geen verbruiksgoederen betreft, kan het voordeel zyn. Nadat van 1 uur tot half drie gepauzeerd was, kreeg terstond dr. VAN BEURDEN het woord ter beantwoording van de voor de pauze geopperde bezwaren. Wat betreft de collectieve verzekering erkende spr. van harte, dat het noodlg is dat ieder die eenige sociale functie uitoefent, zich daarby - beperkt tot zyn eigen terrein. Doch thans leven wy nog in een liberale maatschappy, waarin de middenstand alle mid delen die hem ten dienste staan in den stryd om zyn bestaan, dient aan te grypen. In dit licht bezien, vooral waar het verzekeringswezen nog niet tot een afzonderiyke sociale functie is uitgegroeid, meent spr. de collectieve verze kering nog niet aan den middenstand te mogen ontzeggen. Dit was zeker geen ideaal oplossing, en spr. hoopte en vertrouwde dan ook dat de Bond op de regeering aandrang zou uitoefenen tot een publiekrechteUjke organisatie van het bedryfsleven. Dezelfde opmerkingen konden gelden tegen over de bezwaren van den heer Sassen tegen de verbruikscoöperatie. In een geordende maat schappy zou haar verhouding tot den midden stand van overheidswege geregeld zyn. By de bespreking van de soclaal-economische teak der vakorganisaties wydde de heer KEM- KES (Arnhem) een woord van lof en dank aan den samensteller van het praeadvies. Spr. wilde echter in het praeadvies opgenomen zien de wenscheiykheid van de instelling van examen- eischen en diploma's. By ordening der maat schappy naar beroepsstanden zou een der- geiyke instelling toch noodzakelyk worden en nu reeds achtte spr. haar van belang om den yver by het volgen van vakcursussen te ver- hoogen en het vaststellen van salarisnormen te vergemakkeiyken. De heer VAN DOORN betoogde hierna, naar aanleiding van de zinsneden, in het praeadvies gewijd aan de inköopcoöperatie, dat de groot handel niet beschouwd kan worden als een zelfstandige sociale groep, doch althans ten deele nog als middenstand moet worden aan gemerkt. Nogmaals drong spr. er op aan. dat inkoopcoöperaties zich houden op eigen terrein. De heer OOSTERMEIJER drong aan op een diepere bestudeering en meerdere publicatie van de mlnisterieêle plannen betreffende orga nisatie van het bedryfsleven door het bedryfs- radenstelsel. Antwoordende, sloot Dr. VAN BEURDEN zich geheel aan by de uiteenzettingen van den heer Kemkens. betreffende exameneischen. Hy zal zyn praeadvies in dien zin aanvullen. Het al- dan niet lid zyn van grossiers vsn de middenstandsorganisaties moest volgens spr. Individueel beoordeeld worden. Intusschen wenschte Mgr. Hopmans de ver gadering te verlaten. Nadat hy aan de ver gaderden zyn bisschoppeiyken zegen had ge geven, vertrok ZH. Exc., terwijl de aanwezigen „Aan U o Koning der eeuwen” zongen. Het geheele soclaal-polltieke gedeelte het praeadvies behalve de wetteiyke be scherming van het kleinbedryf, die Donderdag in den breede behandeld zal worden werd vervolgens zonder discussie aanvaard. Slechts legde de heer OOSTERMEIJER nog even den nadruk op de beteekenls der Kamers van Koophandel voor de organisatie en de middenstand als bedryfschap en verklaarde hy zich tegen verplichte Inschryvlng van alle, ook de kleinste bandelszaken, in het handels- register. Dr. VAN BEURDEN antwoordde, dat nog niet voorzien kon worden, welke organi saties een rol zullen spelen In de toekomstige ordening der maatschappy. De heer KUIPER noemde nog eenlge pun ten. waarover hy gaarne ook eenlge gezichts punten in het praeadvies had aangetroffen. Zoo het pachtvraagstuk en de onteigenings wet, met name de vergoeding, toe te kennen aan den huurder by opzegging van een huur contract of by onteigening. Dr. VAN BEU R- DEN verklaarde zich bereid alsnog deze pun ten te overwegen en zyn praeadvies in dien zin aan te vullen. Na de openingsrede van den voorzitter werd door mr. J. VAN HELLEN BERG HUBAR. di recteur van het Bureau van den N. R. K. M aangeboden het in druk verschenen verslag over de werkzaamheden van den Ned. R. K. Midden standsbond sinds het vo rige congres in Septem ber 1931 te Venlo. Het verslag opent met een overzicht van de groote lynen, die in de periode September 1931 September 1933 de actie van den N. R. K. Voorzitter Jos. E. A. hebben beheerscht. M. Meyring handeld worden: de be vordering der publiek- rechteiyke bedryfsorganisatie; de vernieuwing van het beginsel- en werkprogram van de R. K. middenstandsorganisatie; het streven naar wetteiyke bescherming van het kleinbedryf en naar wetteiyke pensioenverzekering voor kleine zelfstandigen; de bevordering van modern be- dryfsbeheer en economische samenwerking onder den katholieken middenstand, waarby de stichting der econoftilsche en commercieels afdeelingen aan het Bureau van den N. R K. M. wordt gememoreerd. In de volgende paragraaf worden de crisls- zorgen der organisatie oelicht: de verdediging der positie van den Handeldrljvenden midden stand In verband met het prysverloop; de be veiliging der middenstandsbelangen in ver band met de verschillende crisis-maatregelen der regeering; de werkzaamheid van de crisis commissie uit den Raad van Overleg der vier Katholieke standsorganisaties; de werkzaam heden in verband met de ontwerpen Weelde- verteringsbelastlng en Omzetbelasting en met de Staatscommissie Lambooy inzake steun in natura. f De arbeid der organisatie en de stand van zaken ten aanzien van de verschillende be- het UK- de euvelen in het afbeta lingswezen. de neven- arbeid door ambtena ren, de verkoop van tabaksfabrikaten be neden banderolleprijs en de gebrekkige ge- rechteiyke inning van kleine vorderingen, passeeren vervolgens de revue. De paragraaf „Mid denstand. wetgever en Regeering” sluit met een krachtlgen aan drang tot betere Inrichting en-of outillage van het Bureau Middenstand aan het Departe ment voor Economische Zaken. Het verslag besluit met paragrafen, gewyd aan het Bureau van den N. R. K. M„ de po sitie der aangesloten bonden in stands- en vak-organlsatle, de instellingen en periodieken en de vertegenwoordigingen der organisatie- Terstond na aanbieding van het verslag werd overgegaan tot behandeling van het door ons reeds besproken praeadvies van dr. J: van Beurden, omtrent een herzien beginsel- en werkprogram van den bond. Volstrekte verplichting van rekenplichtige besturen enz. om zich by leveranties e.d. slechts tot katholiek georganiseerden te wenden zou het gevaar van een monopolie in zich kunnen bergen. Daarom houdt spr. vast aan de woorden „by voorkeur" in zyn praeadvies. Met de meentngen van den heer Jardlnler over het afbetallngsstelsel voor productieve goe deren kan spr. zich geheel vereenlgen. Tot slot keerde spr. zich nog even met kracht tegen de uitoefening van bedryven door reli gieuze gemeenschappen en katholieke instellin gen met het oogmerk van winst, ook al wordt deze winst voor liefdadige doeleinden aange wend.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 16