Prikkeldraad O *5 I Zelfstandigheid H Wereld-regent OUD BEEVAARTSOORD DONDERDAG 28 SEPTEMBER De gaslevering Direct van den boér ZIEKTE ONDER DE IEPEN Sociale verzekering POGING TOT INBRAAK HET HOOGOVENBEDRIJF Jaarverslag 19321933 FOTOGRAFEN OP SCHIPHOL VONNIS BEVESTIGD Propaganda en moraal p. s. AARDAPPELSTEUNWET Aan het Zwarte Water De uitvoering DE RIJNSCHEEPVAART Besprekingen te Rotterdam DE RAAD EET DRUIVEN PROF. MR. KIELSTRA 6 October naar Suriname SosseZts nieuwe B. Stede, Het ongeval bij het ontgroenen Een rede van den Pau* met critiek op een N ederlandsch boek Voorzitter der Christelijk- Historiscbe Party? Gewezen verloofde met een mes gestoken MINISTER VAN STAAT DE GEER ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ NIEUWENHOORN Gevolgen van het Crisis- aardappelbesluit Het nieuwe Sted. Gymnasium te Amersfoort, dat heden, Donderdag 28 September in gebruik genomen wordt De Een tentoonstelling te Goes de Het onderzoek niet volledig onderzoek in keh In handen van den rechter-commissaris. groote eenstemmigheid, de booten te Dulsburg- ge tuigden regeling en een te Dins- zaak 1 van dit jaar in de Ba list raat te ’s-Gra de Duitsche dienstbode E. 8., met wie Op de plek waar vier eeuwen ge leden Gods heiligdom ver woest werd, rijst thans een nieuw omhoog De Rotterdamsche Rechtbank heeft dag Interlocutoir vonnis gewezen in de van den 22-jarigen chauffeur H. S., die terecht gestaan heeft terzake van het veroorzaken van dood door schuld. Verd. bestuurde op 19 April een auto, die, komende van Rockanje. ter hoog te van Nieuwenhoorn in het Voomsche Kanaal is gereden, tengevolge waarvan een 58-jarige vrouw en vier kinderen zijn verdronken. Rechtbank besliste, dat het onderzoek volledig is geweest en dat het noodlg is. wordt De niet dat onderzocht of verdachte voor het ver trek uit Rockanje gewaarschuwd is, dat zijn remmen niet in orde waren, alsmede of hij kort voor het ongeluk den auto nog verlaten heeft. De rechtbank stelde voor dit onderzoek de stuk- trad de raadszaal binnen, en torste een groot blad, waarop voor alle raadsleden en bene vens voor de aanwezige verslaggevers, een por tie druiven was geplaatst, De beraadslagingen van de vroede vaderen werden geschorst en men zette zich aan den druiven-maaltyd. Aan zulke raadsvergaderingen is een aan name kant; er volgden onderlinge bespiegelin gen over de nuttigheid van het druiven eten, waarvan werd vastgesteld, dat het oa. goed voor de hersenen is. Maar dat werd niet kwaad bedoeld. Een van de raadsleden vond dat van deze raads-drulveneeteru wel een goede propaganda uit kan gaan voor het druivengebruik in ons land; na den Waterlngschen gemeenteraad kon den wellicht anderen volgen. We geven hier het advies door; het kan zijn nut hebben. In pastorie te Noordwijkerhout w Inbrekers hebben Dinsdagnacht getracht hun slag te slaan in de pastorie der St Josephkerk te Noordwijkerhout. Reeds hadden de heeren een ruit ingedrukt, doch blijkbaar heeft een ijzeren staaf achter het raam verdere pogingen verijdeld. De politie stelt een onderzoek in. De fotowedstrijd Schiphol 1933, dezen zomer uitgeschrgven door de K X. M. in samenwerking met de Gemeente Handelsinrichtingen, is een groot succes geworden. Er is te Schiphol lustig gefotografeerd en de jury had een zware taak bij de toekenning der prijzen. De wedstrijd was in 3 klassen verdeeld, t. w.: Klasse AAmateurs; Klasse BBeroepsfoto grafen; Klasse CBeginners. Hieronder volgt de uitslag: Klasse A: le prijs J. W. Stleneker. Insulinde- weg 99, Amsterdam; 2e pr. H. Groenendijk, Borneostraat 2, Oegstgeest, 3e prijs D. C. van Reysendam, Mient 23. Alkmaar; 4e prijs P. Mun- nik. Insulindeweg 100, Amsterdam; 5e prijs N. J. L. Wilmes Schut, Lekstraat 144, Amsterdam; In verband met de dagbladberichten over het ongeval tijdens de ontgroening van toekomstige nieuwe leden van het Utrechtsch studenten corps. stelt de Senatus Veteranorum er prijs op het volgende mede te deelen: De Senatus Veteranorum. belast met het toe zicht over de novlcl, is dadelijk nadat het on geluk had plaats gevonden, overgegaan tot het instellen van een uitgebreid onderzoek naar de juiste toedracht van het voorgevallene. Zoodra uit het onderzoek zal blijken, dat het ongeval het gevolg was van schuld of gebrek aan verantwoordelijkheidsbesef van de daarbij aanwezige corpsleden, zal de Senatus Vetera norum er niet voor terugdeinzen zoodanige strenge maatregelen te nemen, dat soortgelijke herhalingen uitgesloten zullen zijn. Namens het curatorum en hoogleeraren, ver bonden aan het Indologlsch Fonds aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, is Dinsdagavond aan den nleuwbenoetnden gouverneur van Su riname, prof. mr. Kielstra, in restaurant Anje- ma, te ’s Gravenhage, een intieme afscheids maaltijd aangeboden. Zooals men weet was prof. Kielstra buitengewoon hoogleeraar aan de Indologische Faculteit te Utrecht. Prof. Kielstra zal zich 6 October aan boord van de „Crijnssen" inschepen en de reis naar Suriname aanvaarden. 6e prijs M. L. C. van ReyendamGerm, Mient 23, Alkmaar; 7e prijs Th. Volmer, Hoofdweg 297, Amsterdam. Prijs voor bijzonder aardige foto uit serie A: M Donker. IJselstraat 63, Amsterdam. Prijs voor de meest artistieke foto: H. Groe nendijk, Borneostraat 23. Ooegstgeest. Klasse B: le prijs C. B. Oorthuys, Van Boe- sestraat 82, Amsterdam; 2e prijs T. Teunlssen, Warmondstraat 144, Amsterdam. Klase C: le prijs Chr. Altena, C. Kruseman- straat 25, Amsterdam; 2e prijs D. C. Robeer, Papaverweg 19, Hilverum. De foto’s worden as. week tentoongesteld in het passagekantoor der K. L. M. aan het Leid- schepleln. van voor verdere Duitsche havens werd werden uitgestippeld om tot verdere uitbreiding te ge raken. Na een geanimeerde discussie werd met al- gemeene stemmen besloten aan het invoeren van Zondags- en nachtrust vast te houden, met dien, verstande, dat bij de betrokken regee- ringen zal worden aangedrongen op een spoe dige wettelijke regeling te dien opzichte, ter wijl in afwachting daarvan het eigener bewe ging Invoeren door de particulieren met alle oirbare middelen zal worden bevorderd, in de verwachting, dat ook door de reederijen ten slotte het rechtmatige der Zondags- en nacht rust zal worden ingezien en den particulier hierin zal worden tegemoet gekomen. In de Dinsdag te Den Haag gehouden verga dering zijn in de Commissie voor Advies be noemd voor den kleinhandel: voor den Ned. RK Bond van kleinhandelaren de bondsvoorzitter J. G. van Kessel te Haar lem; voor den Neutralen Bond de bondssecre- taris Tj Reitsma te Rotterdam; voor de Auto- rjjdersvereeniging de voorzitter O. Verhoeven te Barendrecht en voor de Amsterdamsche Aard- appelfederatle en den Middenstand de secretaris D. Blom. Voor den groothandel is het land verdeeld in zes dictricten. - Voor Overjjsel, Utrecht en Gelderland nemen zitting de heeren De Jager en Groene boer; voor Brabant en Limburg de heer v. Dimmelen; voor Zeeland de heer Vermue; voor Friesland, Gro ningen en Drente de heer Schultemaker; voor Noord- en Z.-Holland de heer v. Zaaien, terwijl voor de beurtschippers zitting zal nemen de heer Mast. Vrijdag as. zal deze commissie in haar nieuwe samenstelling voor het eerst vergaderen. De Senaat stelt een uitgebreid Gemeenteraadsvergaderingen zijn niet altijd even prettig om bij te wonen. Zooals men die echter dezer dagen in Wateringen heeft ge houden, worden zij echter „aantrekkelijk”. De gemeenteraad had nJ. besloten tot aan koop van een tuin, ten behoeve van weg aanleg. Op dien tuin bevinden zich kassen, en in die kassen natuurlijk druiven. Anders zou men niet In t Westland zjjn. Nadat de raad tot aankop had besloten, deelde de Burgemeester mede dat den leden een proefje zou worden verstrekt van de nieu we gemeentelijke aanwinst. De gemeentebode De land- en tuinbouw- ongevallenwet Aan gemeenten leverde het bedrijf de vol gende hoeveelheden cokesovengas (de tusschen taakjes geplaatste cijfers geven de hoeveelheid van het voorgaande boekjaar aan): Velsen; 5.910.570 M3. (5.890.451) Beverwijk: 2.865.307 M3. (2.762.946) Krommenie: 1.730.100 M3. (1583.400) Wormerveer: 3078 600 M3. (1.928.520) Totaal 12.484577 M3. (12.165.317) Daar de directie herhaaldelijk heeft kunnen constateeren, dat aan de gaslevering een over dreven beteekenls wordt toegekend, acht zij het goed aan het verslag vast te leggen, dat slechts een achtste gedeelte van t cokesoven- gas aan gemeenten wordt geleverd. Daar vooral in Zeeland de iepenziekte danig heeft huisgehouden, heeft het Comité ter bestu- deerlng en bestrijding van de lepenzlekte een tentoonstelling georganiseerd te Goes. Deze tentoonstelling is Dinsdag geopend door den Commissaris der Koningin In de provincie Zeeland, jhr. mr. Quarles van Ufford, die er op wees, welk een voorname plaats de iep in Zee land Inneemt, vooral voor de Industrie. Dezen zomer heeft de ziekte zich weer snel uitgebreid De wt?gen zijn kaal en doodsch. Na de officieele opening heeft prof dr. J. Wes- "terdljk een uiteenzetting gegeven over de iepen ziekte en het tentoongestelde nader toegelicht. Een „aantrekkelijke” vergadering et is een weinig bekende geschiedenis, welke aan deze pelgrimsplaats den oor sprong geeft. Honderden gaan leder jaar naar het kleine plaatsje aan het Zwarte Water, waar nu een nieuw heiligdom Is in gebruik genomen, zooals we vermeld hebben. Zij bidden er, doch weten van het ontstaan weinig of niets. Hoe is de H. Stede van Hasselt ontstaan? Het is een plaats, zooals de geschleienis ver telt, waar vele eeuwen terug God zich in het H. Sacrament verheerlijkte door vele wonderen. Geheiligde grond, ontheiligde grond! Geheiligde grond. geving vol berouw. Doch in hetzelfde jaar, dat de heiligschenner stierf, had in Nederland de Marceiim-vloed plaats en de H. Maagd zou hebben gezegd dat de Fries verdoemd was Zijn berouw was dus slechts schijn geweest, aldus de legende. Onder den bisschopsstaf van Theodorlcus van Munster hadden deze verschijningen van de H. Maagd plaats. Zoo spoedig de Blsschop den wensch der H. Maagd had gehoord, schreef hij een openbare plechtige akte van eereboete uit. Evenwel bleef de bouw der kerk achterwege. Weer werd het land geteisterd door stormen en natuurrampen. Thans echter liet een ver mogende vrouw op de plek der heiligschennis een kapel bouwen, welke In den loop der Jaren duizenden pelgrims tot zich trok. De Kerkelijke Overheid onthield de goed keuring niet en tot ver over de grenzen werd dit genade-oord bekend. De Reformatie kwam. Tijd van nietsoutzi"nd vandalisme in blinden papenhaat. Ook dit Hei ligdom werd niet gespaard, doch na beroofd te zijn van al zijn kunstschatten, grondig vernield en verwoest. De devotie bleef levendig en ook hier ween den de pelgrims in stilte op de pulnhoopen van bun geliefd heiligdom. In 1615, nog later in 1632. 1638 klaagde de Overjjsselsche synode over de geheime bede vaarten, telkenjare gehouden op den 2en Zon dag na Plnksteren. Zoo diep was het geloof in dit oord geworteld en overge'.cverd. dat reMs ruim 100 Jaar na de verwoesting de bedevaart nog werd gehouden, ofschoon men van de ge heiligde plaats met vertrapping van alle gehei ligde en eeuwenoude rechten, een vuilnisbelt en zelfs een galgenberg had gemaakt. Die stille pelgrims, waarvan de Synodes mel den, waren volgens sommigen de z.g. „Han- nekemaaiers", Duitschers en Hooglanders, die leder jaar naar hier kwamen en nog komen om te maaien. Deze hannekemaaiers verdwenen langzamer hand uit de omstreken van Hasselt, doch eenl- gen vestigden zich ter plaatse, aldus een leven dige schakel vormend tusschen oude en nieuwe devotie. Eerst in 1891 komt de Parochie van Hasselt door aankoop weer in het bezit van den ge- helllgden-onthelligden grond. Nauwelijks is dit geschied, of van alle zijden komen de pelgrims weer toegestroomd. In de vroege stilte als de koude nevel op de landen staat, komen de i.on- derden. in stilte biddend onder urenlangen tocht om in de H. Stede te gaan ontvangen hun God. Hem later volgend in processie, aldus eerherstel gevend aan Zijn veelgesmade Majesteit. Na aankoop van den grond werd de daar staande boerderij ingericht als kapel Innig devoot, stemmig half-dulster, was deze kleine kapel, waar in de oude balken nog hing een geest van bet oude geloofsvuur. Met weemoed zagen de pelgrims echter elk jaar de steeds voortschrijdende verwoesting des tijds. Dit was toch niet de geëigende plaats voor een Goddelijke woonstede. En nu is de nieuwe kerk Zondag in gebruik genomen op de plaats der oude H. Stede, die In de 15e eeuw werd verwoest. Bovendien verrees een nieuwe open bede- vaartkapel, die dienst doel bjj een toevloed van beevaartgangers, zooals Zondag jx Uitslag van den wedstrijd Centrale Haagsche Kiesvereeniglng der Chr.- HASSELTS HEILIGE STEDE Hist. Unie werd tot afgevaardigde van Den Haag In het hoofdbestuur der C.-H. Unie ge- kozen de minister van Staat, jhr. mr. D. J. de Geer, waardoor de weg geopend wordt jhr. de Geer, die reeds voorzitter der C.-H. Tweede- Kamer-fractie en hoofdredacteur van .De Ne derlander” is, te benoemen als voorzitter der partij. In de plaats van den Haagschen wethouder, den heer J. R. Snoek Henckemans. die den wensch kenbaar had gemaakt als voorzitter van Centraal Den Haag af te treden, werd gekozen het lid van de Tweede Kamer, de heer H. W. Tilanus. Verschenen is het verslag van de N V. Kon. Ned. Hoogovens- en Staalfabrieken over bet boekjaar 1932-1933. De financieel# resultaten van het geheele be drijf vertoonen weliswaar een belangrijk kleiner verlies dan in het vorige boekjaar, maar van de afschrijvingen kon toch niets verminderd wor den. Ofschoon de directie overtuigd is, dat de door hen gecalculeerde afschrijvingen zeer ruim zijn, hebben zjj gemeend in hun systeem van afschrijvingen geen verandering te moeten aanbrengen, zoodat het boekjaar moet worden afgesloten met een verlies van 1336 893.69. waarvan 1327.60627 door de afschrijvingen op fabrieken, installaties en woningen werd veroorzaakt. Dit resultaat, hoe weinig bevredigend ook. kon slechts bereikt worden door de grootst mogelijke zuinigheid in acht te nemen. Het verlies over het afgeloopen boekjaar zal moe ten worden overgebracht naar de nieuwe reke ning. waardoor het saldo-verlies van de balans tot 3.667.476.51 stijgt. Wat het bedrijf betreft wordt In het verslag medegedeeld, dat de beide hoogovens 1 en 3 het geheele jaar onafgebroken in bedrijf 'va ren. De totale ruw-ijzerproductle gedurende het verslagjaar bedroeg 232.932 ton (gemiddeld 638 ton per dagi of circa 85 pCt. van de normale productle-capacitelt. De cokes-productie be droeg 256344 ton. Een aflaatbrief van den Utrechtechen bis schop Jan v. Diest, in 1328 te Vollenhove ge geven, verwijst In algemeene bewoordingen naar Hasselt, waar ter plaatse der H. Stede telken male wonderen gebeuren en dst een stroom volks deze plaats bezoekt teneinde door gebed en goede werken aan God nun offers aan te bieden. Vanwaar deze plaatselijke Goddelijke bevoor rechting? Weer geven we t woord aan de geschiede nis. welke ons terugvoert naar 1219 met den Marcellus-vloed Een der verschrikkelijkste ram pen was deze vloed, die ooit ons land heeft be zocht. De stormen volgden elkaar op, sneller dan bliksemflitsen, verwoestend land en stad met mensch en dier. Het opgezweepte water steeg* tot ongekende hoogte en spoelde tot om de to rens der kerken. Aardbevingen -•che"-fen "’en grond en een groot deel van de om de Zuider zee gelegen landen verzonk in de diepte. Dui zenden kwamen hierbij om het leven. Het volk vroeg zich af, wat de reden kon zijn van deze zware straf des hemels en ziet, de H. Maagd Zelve gaf antwoord op hun vraag. ZJj verscheen aan een godvruchtige vrouw en openbaarde haar de oorzaak dezer rampen, ge legen In het feit, dat vele heiligschennissen Haar Goddeljjken Zoon In Zijn H. Sacrament waren aangedaan. Een bepaald geval gaf Maria aan. Zij sprak tot de vrouw: Zie naar den kant der zee! De vrouw voldeed aan dit bevel en zag een ciborie op de golven landwaarts drijven. Dan sprak de H, Maagd: ..Zie daar het Li chaam van Mijn Zoon!" Vervolgens gaf Maria den wensch te kennen, dat op de plek der hei ligschennis een kerk gebouwd zou worden, welke men eeren zal als ..het graf des Heeren". Deze heiligschennis had zich als volgt toege dragen: Een Fries, kampvechter van beroep, wonend te Hasselt, mishandelde zijn vrouw, telkens als hjj dronken was. Om zich daaraan zooveel mo gelijk te onttrekken, hield de vrouw zich ziek en om haar bedrog niet te laten merken ver zocht zij om de H. Teerspijze. De priester bracht de zieke de H. Communie doch bij het huis aangekomen, verlangde de dronken Fries, dat de geestelijke met hem een kan bier zou drinken. De priester weigerde en deelde den dronkaard mede, dat hij Ons Heer bij zich had. De woes teling ontstak daarop zoo in woede, dat hij de bierkan tegen de ciborie sloeg, waardoor de H.H. Hosties op den grond vielen Buren, die waren gekomen om de vermeende zieke te troosten, zagen boven iedere H. Hostie een sterretje flikkeren. De Fries werd door de Kerkel Overheid ge dagvaard, in den ban gedaan, doch trok zich nergens wat van aan. Op herhaald aandringen gaf hij eindelijk toe en om boete te doen vertrok hij ter kruisvaart. 'Hjj sneuvelde bjj een veldslag, volgens zjjn om- nze minister-president Is een levens krachtig man van internationaal postuur. Iemand, die wel voor wereld-regent in de wieg gelegd kon zjjn, evenals de schrijver dezer bescheiden regelen wel eens in de kool terecht kon zjjn gekomen om mllllonnalr te worden, wat hem tot op heden nog steeds niet lukte. Na een afmattende, maar eervolle loopbaan in Nederlandsch-Indlë kwam hij over golven van olie naar Nederland gevaren en werd hjj hier de groote. later in den tijd, dat ons volkj zich zwak en hulpbehoevend was gaan voelen) zelfs de sterke man. De hem toegeschreven kracht wrocht een wondertje bij de Jongste verkiezingen: de anti- revolutlonnaire party won er twee zetels bij. Velen in den lande zullen er over verheugd geweest zijn, dat de van den Hemel afgebeden sterke man nu zijn kracht eens zou kunnen toonen en ons in onze zwakheid en hulpbe hoevendheid te hulp komen. Met een klein tikje teleurstelling moeten wij echter erkennen, dat onze minister-presi dent tot op heden nog geen gelegenheid te baat nam om het arme Nederland zjjn wel doende kracht te doen gevoelen. Hoe dat zoo gekomen is? Wij vreezen. dat de heer Oolijn te groot *s voor Nederland, of Nederland te klein voor hem: in de hoogste internationale politieke re gionen voelt hij zich in z"n element; nauwe lijks was hjj benoemd tot minister-president of hij verdween voor zes weken naar Londen om daar ter Ekonomlsche Conferentie een heel belangrijke functie te vervullen en wjj hebben ons wel eens bezorgd afgevraagd, of hij nog wel tijd zou kunnen vinden, óók de directe regeering van het in nood geraakte vaderland waar te nemen, zjjn aandeel te leveren in de troonrede, in de mlllioenennota Afijn, 't is in orde gekomen. Of niet, zooals men maar bekijkt. Maar nu lezen wij, dat de heer Colijn ons wéér gaat verlaten, hij had te Londen reeds een bespreking met Mac Donald en zal met bekwamen spoed weer naar Genève vertrekken om daar de mislukte Ekonomlsche Conferen tie te helpen voortzetten. Om daar natuurlijk met de beste bedoe lingen, of liever; tegen zjjn bedoelingen in de conferentie óók te helpen mislukken? Wij waren zoo bij], dat wij in Nederland nu eindelijk ook eens een sterken man kregen, maar wat baat het ons, als de lang verbeide held meer wereld-regent dan minister-president van Nederland schijnt te zijn? 1 Haagsche Gerechtshof wees gisteren arrest in de zaak tegen den hulsknecht-chauffeur P. J. W.. die door de rechtbank tot drie Jaar ge vangenisstraf is veroordeeld terzakte, dat hjj in Fel vei hjj vroeger verkeering had, met een mes in de borst heeft gestoken, waardoor deze zwaar lichamelijk letsel heeft bekomen. Het gof bevestigde dit vonnis. In een Woensdagmiddag in Twee Steden Palace te Den Haag gehouden algemeene vergadering van de Boeren en Tuinders Onder linge, onder voorzitterschap van mr. W. P. M. van der Loo. heeft mr. R. W. Groeneveld, hoofd van de afd. Arbeidersverzekering aan het Ministerie van Sociale Zaken gesproken over de Land- en Tulnbouwongevallenverzekering, zulks in verband met het tienjarig bestaan dier ver zekering. Spreker gaf een schets van de ontwikkeling onzer sociale verzekeringswetgevlng sedert de Invoering der Land- en Tulnbouwongevallen- wet 1922. De eerste sociale verzekeringswet, welke In ons vaderland haar intrede deed, was de Ongevallenwet 1901, - regelende de onge vallenverzekering van de arbeiders in industrie en handel. In 1913 kwam de Invallditeits-, Ziekte- en Ouderdomswet tot stand, doch de uitbreking in 1914 van den wereldoorlog bracht in de uitvoering van de verzekeringswetten van 1913 stagnatie. Bij het optreden in 1918 van het Mlnlsterie- Ruys de Beerenbrouck nam Minister Aalberse. onze eerste Minister van Arbeid, den. draad weder op en zette zich aan den arbeid voor de invoering der in 1913 tot stand gekomen wetten. Bij de behandeling in den Hoogen Raad van Arbeid van een wetsontwerp dat strekte om in de Ziektewet van 1913 eenige wijzigingen te brengen, bleek echter, dat sinds den oorlog zoowel bij de werkgevers als bjj de arbeiders de gedachte tot ontwikkeling was gekomen van uitvoering der sociale verzekering zooveel moge lijk door organen, voortgekomen uit samenwer king tusschen werkgevers en arbeiders. Spr. bedoelde hier het bekende plan-Posthuma- Kupers. Al kon dit plan het niet brengen tot wet. zoo bleken nochtans de denkbeelden, waarop dat plan berustte, vruchtdragend. De eerste openbaring daarvan was het ontwerp tot regeling van de Land- en Tulnbouwongevallen- verzekering. Tot de uitvoering der verzekering werden in de eerste plaats geroepen vereeni- glngen van werkgevers In land- en tuinbouw (Bedrijfsvereenigingen). Als aanvullend ver- zekeringsorgaan werd de Rjjksverzekeringsbank aangewezen. Aldus kwam de Land- en Tunbouwongeval lenwet-1922 tot stand. Minister Aalberse diende aan het einde van zjjn ministerschap een wetsontwerp betreffende ziekte- en ongeval lenverzekering in. waarin de gedachte aan uitvoering der verzekering zooveel mogelijk door de werkgevers en arbeiders zelf, nader werd vervolmaakt. Onder het bewind van Minister Slotemaker de Bruine kwam de „nieuwe rege.- ling van de wettelijke ziekteverzekering in het Staatsblad. Spreker stelde nu de volgende vragen: le. zijn de verwachtingen van de ministers Aalberse en Slotemaker de Bruine omtrent de levens kracht van de nieuw geschapen organisaties vervuld? en 2e. welke sociale voordeelen bezit de nieuwe organisatle-vorm boven dat van uit voering der verzekering door zuiver ambteljjke organen of door Raden van Arbeid? Met betrekking tot de eerste vraag consta teerde spr. dat de overgroote meerderheid der werkgevers in de land- en tuinbouwbedrijven voor de ongevallenverzekering zich bij een be- drijfsvereeniglng hebben aangesloten. Ongeveer 9/10 van het totaal-loon is verzekerd voor reke ning van de B. V. en 1/10 voor rekening van het aanvullende orgaan, de R. V. B. Tot zijn voldoening kon spr. verklaren, dat zonder uit zondering de toegelaten B. V.en haar taak tot volle tevredenheid verrichten. Hetzelfde mag worden gezegd met betrekking tot de Bedrijfs vereenigingen. welke de wettelijke ziekteverzeke ring uit voeren. Ook de tweede vraag beantwoordde spr. be vestigend, in dien zin dat de leiding van de B. V. grootere bekendheid met den aard van het bedrijf bezit en dat zij de eischen, die het bedrijf aan den arbeider stelt, beter kent dan een wettelijk orgaan. Aangezien voorts de B. V. in den regel ondernemingen bevat, waarin een zelfde of een aanverwant bedrijf wordt uitge oefend, is het mogelijk geworden voor den ar beider meer te doen dan het wettelijk mini mum. Dit komt speciaal uit bij de Ziekteverzeke ring. Hoe de ontwikkeling onzer sociale verzekering verder zal zijn, waagde spr. niet te voorspel len, doch er zijn teekenen, die er op wijzen, dat in den geest van het tot nu toe gevolgde systeem zal worden voortgegaan. Van het oogenblik af, dat partijwezen en parlementarisme een feit werden en zich ontwikkelden In ons land, waardoor de katholieken na eeuwen van achteruit zetting en onderdrukking zich den weg za gen geopend weder de hun rechtmatig toe komende positie te veroveren, heeft het niet aan pogingen ontbroken, om hen In dienst te stellen van een partij, welke niet de hunne was, noch kon zijn. Te betreuren Is, dat niet alle katholieken dit terstond hebben ingezien. En dus kon het geschieden, dat een aan tal van hen zich te nauw verbonden aan de liberalen, of zelfs in de liberale partij opgingen, en anderen geen beter politiek gezelschap meenden te kunnen vinden, dan dat der conservatieven. Zoo sprak men dan soms ook in an deren, dan politieken zin van liberaal- katholieken en pleitte nog in 1883, toen Qchaepman zijn „Proeve van een Program” de wereld Inzond, een katholiek schrijver voor hét optreden der katholieken als Jcem der conservatieve partij.” Gelukkig vond dit woord weinig of geen gehoor. Maar dat het van conservatieve en liberale zijde niet aan pogingen ontbroken beeft, om de eigen gelederen met de hulp van katholieken te versterken, mag bekend beeten. En dit spel herhaalde zich mutatie mu tandis toen later de sociaal-democratie tot een georganiseerde en parlementaire partij uitgroeide. Vooral naar de katholieke arbeiders ging de hevig geprikkelde belangstelling der so- ciaal-democratische propagandisten uit. Die arbeiders behoorden eigenlijk in S. D. A. P. thuis zoo heette het en er ging geen verkiezing voorbij, of de so cialistische vogelaar liet zijn zoetste ge. fluit hooren. Het gros onzer arbeiders toonde zich ech ter even verstandig en even principieel, als de overgroote meerderheid onzer geestver wanten in de overige maatschappelijke groepen. Zij bleven on veranderlijk trouw aan de eigen banier en de eigen partij. En daardoor werd het mogelijk, dat de katholieke staatspartij tot haar invloed rijke positie kwam in het Parlement en in de Regeering, en dat geheel katholiek Ne derland daarvan de vruchten plukte. Het is wellicht niet overbodig aan een en ander eens te herinneren. Eerstens, omdat van socialistische zijde nog altijd ultnoodl- gend de hand naar onze arbeiders wordt uitgestoken. En vervolgens, wijl het geens zins uitgesloten lijkt, dat van den kant der jongste politieke organisaties in ons land dit gebaar, zij *t dan niet enkel, of speciaal ten aanzien der arbeiders, navolging vindt. De katholieken zullen echter ook thans zlch-zelf weten te zijn. In bun zelfstandigheid ligt hun kracht. Zij hebben geen namen en leuzen, ook geen kleuren en insignes van anderen noo- dlg. Laten die anderen hun eigen weg gaan Wij zullen den onzen volgen. Ingevolge het Crisis-aardappelenbeslult is het vervoeren van consumptieaardappelen slechts toegestaan tot een hoeveelheid van tien K.G Voor grootere hoeveelheden is een schriftelijke vergunning noodlg. Tengevolge van dezen maatregel Is de toe stand In en om Zwolle veel gaan gelijken op dien van den oorlogstijd. BU honderdtallen trekken de Zwollenaren er op uit, naar de aardappelverbouwers In de buurt, om telkenmale met tien K.G. aardappe len terug te keeren. Het is voorgekomen, dat een familie van zes personen leder tien K.G. aardappelen bij zich had. dus bijna een mud. Dit levert een besparing op van enkele guldens. Het Is begrijpelijk, dat de aardappelhande laars in Zwolle onder deze omstandigheden eerder verlies lijden dan winst maken. Er Is echter niet veel tegen te doen. De politie te Zwolle heeft Maandag verschei dene wegen om Zwolle af gezet en leder aange houden, waarvan vermoed werd, dat zij In het bezit jwaren van aardappelen. Er waren tien tallen van hamsteraars. maar slechts een enkele had meer bij zich dan de toegestane tien K.G. Wel een heel ongewild gevolg van het Crisis aardappel besluit. Dezer dagen vergaderden de besturen der Nederlandsche en Duitsche vereenigingen van sleepbootelgenaren in Gebouw „Suisse” te Rotterdam, ter bespreking van den toestand in de Rijnsleepvaart en de gezamenlijk te treffen maatregelen ter verbetering daarvan. De besprekingen hadden een vlot verloop en De Ruhrort grondig besproken en nieuwe lijnen K. W. P. meldt uit Rome: Te Rome wordt op het oogenblik een groot propaganda-congres gehouden. De deelnemers werden door den Paus in een bijzondere au diëntie ontvangen, waaraan vertegenwoordigers van 14 naties deelnamen. De Paus hield een zeer belangrijke toespraak over het zedelijke element, dat elke propaganda moet beheer- schen. De propaganda moet in contact blijven met de moraal, haar zelfs zoover mogelijk ver breiden. De H. Vader wees dan vooral op de propaganda door boeken en tijdschriften. Hier, zoo verklaarde de Paus, onder verwijzing naar Zijn langdurige ondervinding als bibliotheca ris, wordt de zedelijkheid niet In acht genomen, doch veeleer totaal vergeten en verwaarloosd. Hjj wilde de aandacht der congressisten vesti gen op de tweevoudige wijze, waarop de zedelijk heid bjj de propaganda wordt verwaarloosd of gekwetst: op het voorwerp der propaganda zeM en op de wijze, waarop de propaganda ook voor een onschuldig voorwerp wordt gevoerd. Wat het voorwerp der propaganda zeM betreft, zoo zjj bekend, dat er voorwerpen bestaan, welker verspreiding een kwaad voor de Individuen, voor het gezin en voor de maatschappij be- teekent. Er zijn b.v. boeken, welke men scherp zou moeten afkeuren en waarvoor toch een bijna fantastische en buitengewoon kostbare reclame wordt gemaakt, welke het voorwerp zelfs nooit rechtvaardigt, maar welke het een enorme verspreiding bezorgt. In dit geval Is de propaganda mede schuldig aan het kwaad, dat aan het niet goede voorwerp verbonden Is. De H. Vader stelde er prijs op in dit verband spe ciaal te wijzen op een bepaald boek, dat in de Nederlandsche taal Is verschenen. Als het, zoo zeide Z. H., in de oorspronkelijke taal was ge bleven de taal van een weliswaar groot, maar wat oppervlakte betreft toch klein land dan was het kwaad begrensd gebleven. Men vertaalde het boek evenwel in andere talen, waarbij met de vertaling In het Duitsch werd begonnen. Er werden fabelachtige oplage cijfers bereikt, welke de buitengewoon bekla- genswaardlge Inhoud van het boek nooit had verdiend. De Paus citeerde vervolgens de uit spraak van een Duitsche persoonlijkheid, die noch priester, noch katholiek Is, en die zeer treffend heeft verklaard, dat de titel van het boek ..Het volkomen Huwelijk” beter veranderd zou kunnen warden in het „Verloopen Huwe lijk". Tot besluit van Zijn toespraak citeerde de Paus Dante en vooral Alessandro ManzonL Van den laatste haalde HU als bijzonder treffend het woord aan: ..Nooit een woord zeg gen dat den laster bUval betuigt en de deugd bespot.” Men kan niet beter met eenvoudiger en juister woorden de plichten der propaganda omschrU ven.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5