ALS DE WINTER KOMT De R.K. Werkgevers bijeen Mr. Duys tegen de Arbeiderspers ATJEHERTNEERGELEGD ACTUEELE PROBLEMEN BESPROKEN MUISJE KRIJGT EEN STAARTJE LEEKEPREEKEN De nood der tuinders Een urgentieprogram Het peil der Arbeiderspers onderzoek Onware voorlichting GEEN POLITIEKE DRIJFVEER De overval op de patrouille Audiëntie NIEUWE RENTEZEGELS Een tweede „help!” roep Voor de Zattere Carmelitessen HET CR1SIS-BOTERMERK Gedeprecieerde marken Ingaande Zondag 1 October COMMUNISTISCHE BLADEN Verantwoording der binnen gekomen giften De K.R.O. weer op de lange golf Na een aanval op de echtgenoote van een sergeant-majoor De A.R.K.W.V. als zoodanig staat onafhankelijk van eenige politieke partij Raad en steun aan wachtgelder^ en werklooze R. K. onder wijzers essen) Sperrmarken De afdeeling 6 van de S.D.A.P. eischt een commissie van Werkgevers en fascisme DE DVCE OP HET „VOLTA”-CONGRES o.: HOMO SAPIENS. d. Tuyn te Heemstede wacht uw Het hulpcomité In uitersten nood. een Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens, bisschep van Roermond, zal a.s. Dinsdag geen audiëntie verleenen. den laatste ervan de arbeiderspers te redigee- ren op zoodanig peil, dat men in de S. D. A. P. alle recht zou hebben verloren, op welke cou rant in ons land ook, zelfs de geringste critlek uit te oefenen. Op 21 September IJ- kwam het dagelijksch bestuur der Algemeene R. K. Werkgevers Ver- eeniging onder voorzitterschap van mr. M- P- L. Steenberghe te ’s Gravenhage bijeen. over welke bijeenkomst ons het volgende communi qué wordt verstrekt. De vergadering hield zich In de eerste plaats bezig met den inhoud van de Troonrede en de Millloenen-nota. Besloten werd in overleg te treden met de drie andere R. K sociale orga nisaties. teneinde een gemeenschappelijk stand punt omtrent de economische politiek te for- muleeren, en daarvoor ten spoedigste een be spreking met de R. K. Kamerfractie aan te vragen- Naar aanleiding van een bericht waarin ver meld stond, dat de diocesane commissie van samenwerking in Limburg tot de conclusie is gekomen, dat het lidmaatschap van de R. K. standsorganisaties onvereenigbaar is met dat van nationaal-socialistische of fascistische ver- eeniglngen of groepeeringen, nam het betuur het volgende standpunt In. Een geheele serie feiten moet daarbij de re vue gepasseerd zijn betreffende de onware en verdraaide berichtgeving en voorlichting, zoo wel tegenover bulten de S. D. A. P. staande te genstanders, als tegenover partljgenooten. die om een of andere reden bij dien hoofdredacteur niet in een goed blaadje staan. In het Staatsblad is opgenotnen een K. B, waarbij de vervaardiging wordt bevolen voor alle loonklassen van rentezegels ten bewijze van de betaling van 4, 9 en 13 premlën. De crislszulvelcentrale deelt mede, dat voor dé week van 1 tot 7 October 1933 de prijs van net crislsbotermerk is vastgesteld op 90 cent per K.O. en die van vervoervergunnlng van bulten- landsche boter op 1.00 per K.O. Daarop heeft in een buitengewoon scherpe en felle rede, die ongeveer twee uur duurde, mr. Duys zich gericht, niet alleen tegen den partij leider, den heer Alborda. dien hij beschuldigde in een besloten vergadering der partij de leden tegen hem te hebben opgejaagd, maar vooral tegen den hoofdredacteur van „Het Volk” den heer Ankersmit. De heer Duys beschuldigde Als lid der commissie van advies Lz. de Be- drjjfsradenwet werd aangewezen dr. I» O- Kor- tenhorst. Besloten werd de actie der tabaksfabrikanten industrie, welke met een verhoogden accijns wordt bedreigd, krachtig te steunen. tuten der vereeniging. Daarin wordt geen enkele voorwaarde gesteld omtrent de aansluiting, of het ver bod van aansluiting der individueele leden de t 2.50; Zoo komen we vanzelf op ons uitgangspunt terug. Uit alle ontvangen antwoorden is ons gebleken, dat de noodzakelijkheid vaiphet be zorgen van een katholieke krant óók en voor al in de gezinnen onzer bedeelden en werkloo zen voor iedereen een uitgemaakte zaak is. Aan goed gemeende raadgevingen hoe dit moet ge beuren, heeft het niet ontbroken. De één stelt voor een organisatie te maken, waarbij een ieder, die nog Iets betalen kan, één arme voor j‘“a“ T 1 n c zijn rekening neemt, wien hij zijn uitgelezen krant toestuurt. Een ander stelt voor, dat de abonné’s één cent per week meer betalen en dat daaruit de behoeftlgen een krant kunnen ontvangen. Zoo zijn er tal van voorstellen, die ieder op zich een goed hart verjaden; maar in de practijk op onoverkomelijke moeilijkheden zouden stuiten. Omtrent het doel zelf heerscht zeldzame een stemmigheid van gevoelen. Er zijn Vincentius- conferentles die ons berichten, dat Zjj nog lie ver geen bedeeling in natura zouden geven, dan afzien van het geestelijk voedsel der Roomsche krant, omdat juist de armen dit laatste zoo broodnoodlg hebben. Welnu, laten wij ons dan bezinnen op een goede organisatie. Wanneer we eens zien hoeveel er wekelijks aan onze deuren gebedeld wordt, dan moet het liefdewerk van •Jiet katholieke dagblad in het arme gezin" nog levensvatbaarheid hebben. Onder alles, waar voor nu gevraagd wordt, is er wel het een of ander, dat in dezen tijd van minder waarde is dan het liefdewerk, hetwelk wij hier bedoe len. De eenig juiste methode lijkt’een paro- chleele en in de grootere plaatsen een inter- parochieele organisatie, welke in samenwerking met de St. Vincentiusvereenlging, armbesturen en vakorganisaties, stelselmatig de adressen van bedeelden en werkloozen verzamelt, die onmo gelijk zelf een dagblad kunnen bekostigen. Er zijn gelukkig nog verscheiden Vincentiuiconfe- renties, die de middelen voor dat doel wel be schikbaar hebben. Zjj zullen zeker aan een systematische organisatie willen mee werken, we tend. dat zoodoende haar noodlijdende zuster- conferenties van een groote zorg ontheven wor den. Maar niet alleen voor de allerarmsten, de bedeelden, ook voor de gesteunde werkloozen moet gezorgd worden. De katholieke pers kan juist aan deze gezinnen in deze donkere tijden moreelen steun geven. Het gaat hier niet om groote bedragen; met weinig is veel te bereiken. Na de vele, verstan dige brieven, die wij ontvangen hebben, twij felen wij er niet aan of overal, waar het noo- dig is, zal het Initiatief ter organiseering voor dit uit den nood der tijden geboren liefdewerk genomen worden. WU herinneren de radio-luisteraars er aan. dat ingaande Zondagochtend de K. R. O. weer de beschikking krijgt over de lange 1875 M. golf van Huizen. Kortom het geheele peil der arbeiderspers is door den heer Duys op zoodanige scherpe wijze aan de orde gesteld, dat de afdeellng diep onder den Indruk kwam en met zoo goed als algemeene stemmen besloot een on derzoek naar een en ander in te stellen, waartoe een commissie zal worden aange vraagd bij het partijbestuur der 8. D. A. P. Omtrent de vergadering. Woensdag te ’s-Gra- venhage door de afd. 6 der 8. D. A. P. gehou den, verneemt de „Telegraaf” nog, dat de de batten en de intrekking der beide tegen mr. Duys gerichte moties nog een staartje dreigen te krijgen, dat ver uit gaat boven de zaak van de brochure van mr Duys op zichzelf. Door de beide voorstellers der moties, de een strekkende tot royement, de ander met de be doeling hem van zijn kamerlidmaatschap ver vallen te verklaren, werd een krachtige aanval op het optreden van mr. Duys gedaan, met de motlveerlng dat de heer Duys het partijbelang ernstig had geschaad, zoowel wat den inhoud der brochure betreft, als de wijze, waarop hij die had uitgegeven. Een der voorstellers gaf te kennen dat mr. Duys naar zijn oordeel niet had getoond over voldoende verantwoordelijk heidsgevoel te beschikken, om nog langer een zoo vooraanstaande positie in de 8. D. A. P. te bekleeden. Van iemand, die Ud der Tweede Kamer is, had men z.1. mogen verwachten, dat hij andefs was opgetreden, met welke opmer kingen een deel der vergadering zijn instemming te kennen gaf. KOETARADJA, 39 Sept. (Aneta). Te Bakon- gan werd de sergeant Van Genderen die op den groeten weg met de echtgenoote van den ser geant-majoor De Smit wandelde, door een met een parang gewapenden Atjeher aangevallen. Mevrouw De Smit werd zwaar doch niet levens gevaarlijk gewond. De heer Van Genderen, die ongewapend was, hield den Atjeher aan, hield dezen in bedwang en riep om hulp. Hierop schoot de Menado- neesche marechaussee Lasut met een klewang te hulp en sloeg met een slag den Atjeher Amlt neer. Zeer waarschijnlijk heeft men hier te doen met een gewonen Atjehaanslag. daar de ver loofde van den dader vorige week was over leden. BATAVIA, 29 Sept. (Aneta) De toedracht van den overval op de politie-patrouille te Muntok is als volgt: Bij de arrestatie van eenige recalcitrante houtdieven in het Tempilangsche, onderafdee- llng Muntok, werd de uit drié man bestaande veldpatrouille door een amokmakenden Inlander bij verrassing aangevallen, met het resultaat, dat een politieman werd gedood, een zwaar en een lichtgewond. Het onderzoek wees uit, dat bij het voor gevallene geen politieke drijfveer In t spel is. De houtdieven en de dader werden gearres teerd. Mgr. Aengenent F. 1000; St. Bavo Parochie. Heemstede, opbrengst collecte 1 102776%; J. W v. d. Z„ Lelden. f 3.50; J. v. Z. Den Haag, f 5; J. J v. H. Den Haag 13; P. R. Den Haag 10.50: J H. J. H.. Voorburg, f 2.50; A. J. K.. Rotterdam, fl; Mevr. W.. Den Haag, f2 50; N N.. f5; A. K Bussum. f 1; J. D.. Amsterdam, f 10; N. N. Leld- schendam f5: N. N„ Antwerpen, 110; L. S„ Delft, f 100; J. P. M.. Brussel, f 25; R. R.. Amsterdam. f2 50; Mej. C. G. Den Haag, f6.50: 8 V.. Rotter dam. f2.50; A. O. v. D.. Hoorn, f 2.50; C. J. V. . Oedenrode f 5; C. v. K„ Zaandam f 1.50; B. Saasveid f 7.50; M. D Riiswltk. f 10; F.. Den Haag, f 2; P. W. d. J.. Tilburg, f 10; Zusters O. L. Vr. ter Nood f 10; Ch. L W. Schevenlngen. f7.50: J. F. A. B.. Amsterdam f 10; G. H B Den Hel der. f3; J. A. Z.. Den Helder, f3; G. S. M. Voor burg. f 10; B. Zoerendonk f 2.50; v. E. Weert f 4; Mej. D. G. L.. Den Haag f 10; M. K. Warmond f2.50; G. C. P. Voorhout fl; A. M R. Veur f5: W. J. Roosendaal f 1: A. J. N.. Amsterdam f 5: J. Th. van B„ Amsterdam t 5; H. F.. Eindho ven f 1; D. 8. v. d. W„ Amsterdam f 1: N. V. Spaarkas. Utrecht f 100: M. K.. Amsterdam, f 2 50: T. N. B.. Den Helder f 2.50: C. en D. A.. Amsterdam f 25; Mevr. H.. Rotterdam f 25; N. C. van 8.. Amsterdam f 2.50; J. J. van H Ze venbergen X 250; Mej. M. B., Amsterdam 1 250; In de Julius Caesar-zaal van het Kapitoól is een congres geopend van electro- technici in dienst der geneeskunde. De burgemeester van Rome, prins Boncam- pagni, spreekt in tegenwoordigheid van Mussolini de openingsrede uit Z. H. Exc. de Biéschop van Haarlem zal de volgende week Dinsdag. Donderdag en Zaterdag géén audiëntie verleenen. bij een bepaalde politieke partij of groe- peering. De A. R- K W. V. als zoodanig staat on afhankelijk van eenige politieke partij en bemoeit zich dan ook niet met politieke partijvorming of verkiezingsactle. De zeer gewaardeerde goede verstandhouding met de R. K. Staatspartij is hiermede aller minst in strijd. Het bestuur besloot ook in de toekomst onvoorwaardelijk het steeds ingenomen standpunt te handhaven. Naar aanleiding van de door de Tweede Ka mer aangenomen wet op de Omzetbelasting werd besloten gegevens te verzamelen omtrent grondstoffen der industrieën, die bi) algemee- nen maatregel van bestuur In de tabel der vrijstellingen dienen te worden opgenomen. De verwachting werd uitgesproken, dat de minister van Financiën bedoelde vrijstellingen op zeer ruime schaal zal toestaan, omdat de administratieve rompslomp verbonden aan het inzenden bij den Inspecteur der accijnzen van een dubbel der bestelorders voor grondstoffen en het registreeren en controleeren dezer ge gevens tot een enorme uitbreiding van het ambtenarencorps zal moeten leiden. Verder zal er bij de regeering op worden aangedrongen maatregelen te nemen teneinde te voorkomen, dat in afwachting van de in voering der wet abnormale hoeveelheden be laste goederen wordeh ingevoerd en de positie van de Nederlandsche industrie opnieuw on- noodig wordt verzwaard. Het ontwerp Indische Tarief^et zal naar het oordeel der vergadering ertoe lelden, dat aan den export vanuit de Westersche landen opnieuw een zware slag zal worden toege bracht, doordat het hooge waarderecht den voorsprong der goedkoopere Japansche goede ren belangrijk zal vergrooten. Van alle zijden komen bij het bestuur ge detailleerde klachten binnen over de verscherp te Duitse he concurrentie, door middel van al lerlei soorten gedeprecieerde Marken Herhaal delijk is het Ministerie van Economische Za ken op dezen met den dag onrustbarender wordenden toestand opmerkzaam gemaakt. Betreurd werd dat de regeering tot nu toe van haar bevoegdheden neergelegd In de Clea- rlngwet en de Crisisinvoerwet geen gebruik heeft gemaakt om aan deze dumplng-politlek radicaal een einde te maken. Afgescheiden van de vraag, of het be richt in den vorm, waarin het gepubliceerd werd, de juiste meening der betrokken dio cesane commissie weergeeft, moet worden opgemerkt, dat het Duiten de bevoegdheid van een diocesane organisatie ligt zelf standig over een dergelijk algemeen vraag stuk een oordeel in het openhaar uit te spreken. Wat de zaak zelf betreft werd vastgesteld, dat de eischen voor het lidmaatschap der A. R. K. W. V- zijn neergelegd in de sta- Een humoristische noot schijnt nog geweest te zijn, toen mr. Duys voorlas, hoe in „Het Volk” zelfs onlangs had gestaan, dat Hitler tot de domste lieden van heel Europa gerekéiid mocht worden en mr. Duys bjj zulk een peil van voorlichting de vraag stelde, wat dan wel die groote mlllloenenpartij der Duitsche 8. D. A. P.. moet zijn geweest, wanneer zij door zoo Iemand, volgens de redactie van „Het Volk”, reeds on der den voet kon worden geloopen. Ook de sensatiejournallstlek die ..Het Volk” de laatste jaren op zoo ijverige wijze beoefent, werd onder instemming van een groot deel der aanwezigen op felle wijze gegeeseld. Nader deelt men aan bovengenoemd blad van andere zijde nog mede, dat de grieven die mr. Duys In zijn requisitoir tegen de arbeldersjjers naar voren bracht, ongeveer deze waren, dat van alle groote bladen in Nederland alleen de arbeiderspers het eenige blad was, dat haar lezers een kprten inhoud van zijn brochure ont hield. terw'Jl hij beweerde dat de artikelen, waarin zijn brochure in „Het Volk” werd be sproken ten deele op vervalsching van wat hij geschreven had berustten. Hoofdgrief was ech ter dat men aan de leden opzettelijk, in strijd met de waarheid, had voorgesteld, alsof mr. Duys eerst de burgerlijke pers der tegenstan ders en pas daarna zijn eigen partij zou hebben ingelicht over het verschijnen der brochure; uit gewisselde brieven met het partijbestuur der 3. D. A. P. bewees hij de onwaarheid daarvan. De vergadering was af en toe zeer bewogen en meermalen onder grooten indruk. Op een oogenbllk kon ook mr. Duys zich slechts moei lijk beheerschen, toen hij erop wees, hoe hij, na bijna 25 jaar de 8. D. A. P. in het parlement te hebben vertegenwoordigd, op zulke voorlich ting door zijn eigen partijbladen, waarin zelfs gezegd werd, dat hij de brochure enkel ge schreven had om voor zijn vrouw wat mooie kleeren te kunnen koopen, terwijl hij zooals be kend is geen vergoeding heeft willen aannemen, tallooze moties thuis had gekregen, die op zijn royement aandrongen. Schamper werd tusschen alles door opgemerkt, dat de eenige afdeellng der SJJ-AT. In Nederland, die wel niet zijn roye ment had verzocht, maar wel aandrong op het verlaten van zijn kamerzetel, toevallig die afdee llng was, waar de partijgenoot woont, die hem bij zijn aftreden in de Kamer zou opvolgen. zomersche dagen, waarmee de herfst in I Jie afgeloopen week pronkte, zouden ons -Le'bijna doen vergeten, dat October voor de deur Aaat en dat we langzaam maar zeker den winter tegemoet gaan. In normale tijden zou het een banaliteit zijn zoo iets neer te schrijven; nu, in deze hard nekkige crisisjaren roept het woord winter de gedachte op aan een schaduw op het gelaat van een dokter in het huis van een zieke; we wisten, dat het erg was en nü constateert de medicus een nieuw, bedenkelijk verschijnsel. Ziedaar den indfuk, dien wé over hielden uit de vele brieven, in de laatste weken ontvangen en uit de gesprekken, de laatste dagen ge voerd naar aanleiding van onze beschouwing over, wat- we kort zullen noemen, de Vlncen- tiusabonnementen op de R.K. dagbladen. Het onderwerp zelf dreigt aanvankelijk in een beschouwing over de ellende van dezen tijif be graven te worden, wanneer ge er met een ar menbezoeker over begint. Lezer zeg niet: ik weet het; er wordt veel geleden en het zal nog wel erger worden! Neen, ge weet het niet, wanneer ge niet behoort tot het gilde werkers in het charitatieve leger, wanneer ge niet week in week uit mét den nood van den tijd in aan raking komt. Malaise! We lachen er vaak om. wanneer we In de groote steden de volle restaurants met etende en drinkende menschen zien; wanneer men sich verdringt voor de loketten der bios copen; wanneer de eene dancing na de andere en de een. al luxueuzer dan de ander geopend wordt; wanneer het licht verblindend en over dadig uit de rijke etalages schijnt; wanneer ontelbare luxe auto's en daaronder vele van het laatste model langs de wegen snorren. Malaise? Kom, dat alles kost toch geld! En het is heusch niet een enkele kapitalist, die het geld rollen laat: loterijen, kanssjiel, voet- balterreln en wielerbaan leeren u wel anders. Wie dit zegt constateert allerlei dingen, die niet zijn tegen te spreken. 1 Is waar, dat er nog geld genoeg is en ook, dat In ons land nog van een betrekkelijke levensvlotheid kan ge sproken worden. Alleen, de conclusies: er wordt in Nederland geen gebrek geleden; en: het is bjj ons nog zoo erg niet, die conclusies zijn ten eenenmale onjuist. Wie dat zegt doet gelijk de man, die zich des avonds in zijn huis opsluit, terwijl bulten de storm uit laag hangende wol ken raast. 1 Is behaaglijk warm in zijn ka mer en de electrische lampen verdrijven de duisternis uit alle hoeken. Daar komt Iemand binnen en zegt: *t is donker bulten en grim mig. De gastheer protesteert: neen, 1 is licht en warm! Met onze bemerking, dat er door de leege kassen van vele St. Vlncentiusconferenties een nieuw probleem is ontstaan, njn. dat van de behoefte aan goede dagbladlectuur in de hul zen onzer armen, hebben wij onbedoeld een* droeve enquête losgeslagen. Van alle kanten is men ons komen vertellen en heeft men ons geschreven hoe erg het wel in die hulzen der armen gesteld is. In de volkswijken der groote steden is het aantal van hen, die In normale tijden bedeeld zouden worden meer dan ver dubbeld, soms verdrie- en verviervoudigd. Dan gaat men schiften: wie vroeger nog in aan merking gekomen zou zjjn, wordt thans onher- roepelijk afgevoerd, wanneer er nog maar eeni ge Inkomsten zjjn. Slechts de allerergste ge vallen kunnen behandeld worden en ook het getal van hen is nog te groot. Immers, de hier bedoelde conferenties leven vaak van de eene week in de andere. Men teert op een collecte of een groote gift. Is dat geld op, dan moet de bedeeling noodzakelijk worden ingekrompen. En welke gevallen dan ©verblijven? Een groot gezin, waar een deel van de kinderen overdag bijna naakt in bed moet worden gestopt om het andere deel eenige uren op straat te kun nen laten spelen. Is de tijd om, dan gaan de laatsten naar binnen en geven hun schamele kleeren aan de eersten, die dan enkele uren buitenlucht kunnen genieten. Het gebeurt, dat, terwijl een Vincentiaan bjj een arme op be zoek is, het electrische licht uitgaat. Er is geen geld In den muntmeter, er is ook geen geld in huis. In dien meter zijn al eenige malen cen ten geworpen, die straks voor kwartjes moeten worden ingewisseld. Maar er zijn geen dubbel tjes. laat staan kwartjes; dus wordt de stroom afgesneden en moet men zich in donker be helpen. Er wordt geen gebrek geleden? Vraag het in de gezinnen, waar een vader of oudste zoon met moeite een schraal betaald baantje ge kregen heeft, 's Morgens gaat de .Jrostwinner” met enkel een kop koffie naar zijn werk; *s middags eet hij de aardappelen met vet, het eenige aanwezige voedsel, terwijl de andere acht of tien hongerig toekijken. Eén moet er eten, want die moet werken! Dit is geen overdrijving; de werkelijkheid is niet na te vertellen; ze lijkt ongeloof waardig en heeft den schijn van onkieschheid. De ver halen van het gebrek aan kleeding en dekking, vooral aan onderkleeding, zijn bijna afstootend. En toch zijn ze waar, al te waar, die droeve verhalen, die onze armenbezoekers uit eigen, bittere ervaring meedeelen. Is het nu nog een banaliteit, wanneer wij zeggen: straks komt de winter? Wanneer al die ellende nu al^ met het mooie, rijke seizoen ge leden wordt, wat zal het dan aanstonds in het kille en vochtige, ta het koude en gure jaargetijde zijn? Geloofsgenooten, laten wij er ons op voorbereiden, dat er in de komende maanden veel, heel veel zal gegeven moeten worden. Maar niet op de oude manier, zooals we altijd hebben gedaan. Volgens de oude methode doet een eerwaarde bedelaar op den preekstoel of een roerende circulaire of het be zoek van een liefdadige kennis ons even op schrikken en we sussen ons opgejaagd geweten met het geven van een aalmoes. Dat zal !n den komenden winter niet gaan. Buitengewone tijden vragen bijzondere middelen. We zullen ons dagelijksch leven moeten inventariseeren. Velen, de meesten, moeten toch bezuinigen, omdat de geheele levensstandaard nu eenmaal Voor enkele weken heeft het H. B. der St. Augustlnusvereeniglng voor R. K. Onderwij- zers(essen) in het Bisdom Haarlem een com missie ingesteld „tot Raad en Steun aan Wacht gelders en werklooze Collega’s”. Doel van deze commissie is: de belangen van collega’s op wachtgeld of zonder betrekking, zooveel in haar vermogen is. te behartigen. Alvorens met haar eigenlijke taak te kunnen beginnen, dient de Commissie op de hoogte té zijn van allé R. K. wachtgelders en werk looze onderwijzers (essen), in het Bisdom Haar lem woonachtig, of wier ouders hier hun domi cilie hebben. Zij verzoekt daarom allen, die de akte L. O. bezitten, en nog geen vaste aanstelling hebben, zich vóór 10 October te willen opgeven aan de secretaresse der Commissie: mej. J. C. Bol land, Oosterpark 67, Amsterdam-Oost. Bedoeld worden: zoowel Religieuzen als Lee- ken.* georganlseerden en ongeorganiseerden, hetzij opgeleid aan een Bijzondere- of een Openbare Onderwijs-inrichting; allen dus, die in t bezit zijn van de akte, en óf geen betrek king hebben, óf een tijdelijke betrekking be kleeden, óf noodgedwongen een betrekking bul ten het onderwijs hebben aanvaard. Opgave van naam, voornamen (voluit) en volledig adres is voldoende. Aangezien het sou kunnen voorkomen, dat werklooze collega’s niet In staat zijn een abon nement op een dagblad te betalen, doet de Commissie een dringend beroep op allen, die bekend zijn met werklooze onderwiizers(essen), dezen mededeeling te doen van hetgeen hier boven wordt verzocht. Voor t verkrijgen der namen van wacht gelders en van hen, die wellicht binnenkort op wachtgeld kunnen komen, zal de Commissie zich via haar correspondenten tot de heeren Hoofden van Scholen wenden. Dus: de opgaven der R. K. werklooze collega’s worden spoedig, rechtstreeks en uitsluitend ver wacht aan het adres der secretaresse. Namens de Commissie: 3. TH. KLOOSTERMAN, Haarlem. voorzitter. J. O. BOLLAND, secretaresse, Oosterpark 67, Amsterdam-Ooit. W. L„ Delft f 2.50; Mevr, de J„ Den Haag f5; A. Z Groningen f 1; L. van W Roermond f 250; N. N., Lelden f 25; H. O„ Blokker f 5; Th. P. J. E„ Naaldwijk f 250; H. L. v. d. H.. Saaaenhelm f 5; K 8., Gouda f 10; H. de G.. Eindhoven f 10; 5 Th’ H - Nilmegen f 1; A. R„ Vught f 2.50; J. A H.. Amsterdam t 2.50; A. P. J. H., Amsterdam f 15; A. W. van T.. Helmond f 250; Mej. M. C. de V.. Rotterdam t 2.50; J. W. 5.. Utrecht f 2 50; L. H., Den Haag f 10; F. L.. Amsterdam f 2.50; A. A. W. 8.. Voorburg f 1: G. J. M. R.. Roosendaal f 3; F. G. J. M. van 8. C„ Amsterdam f 2 50; J H Delden f 5; Mej. C. K.. Driehuis f 5; Wed. W M. H K Den Haag f 2.50; W. Z.. Lelden f 1; J. P. van G.. Kerkdrlel f 5; J. Th. 8.. Delft f 10; B. J M M Hoorn f 5; B. P. J. L.. Den Haag f 1; J. C. 8., Bergen op Zoom f 2.50; H. M., Alkmaar t 15; J. W. J. M. de J.. Hilversum f 5; A. U. Haarlem f 2.50; P. C. Th. d. L„ Rotterdam f 10; J. E„ Akersloot f 1; H. Z., Bergen op Zoom f 1; P. N. Z.. Den Haag f 1.50; T. W. t. B., Schipluiden 1; C. J. J. H., Rotter dam f 5; J. A. B Amsterdam f 1; D. G. H. L„ Amsterdam f 25; J. B A. G.. VlUmen f 1; A. B. P.. Den Haag f 1; W E L. W., Delden f 10; A. Z^. Haarlem f 2 50; Mej. v. d. H., Nijmegen f 1; Mevr. B. C. M. E Amsterdam f 1; E. B., Hilver sum f 5; Mevr. v. d. W.. Den Haag f 5; E. H., Amsterdam f 3; F. B., Heerlen f 10; J. N., Vpor- burg f 5; Ph. G. H. J.. Amsterdam f 2.50; N. C. J. v. d. W.. Den Haag f 10; J V. A. v. d. D., Nij megen f 10; J. M. van 8-, Haarlem f 5; P. C. F.. Oosterhout f 10; A. B. 8.. Amsterdam f 5; Wed. K. van W.. Nijmegen f 10; J. G. A. M. D., Am sterdam f 2.50. J. C. F. B.. Rotterdam f 1; J. v. d. L., Eist f 10; J. G. L.. Amsterdam f 1; J. M. A. B.. Amsterdam f 40; F. de W._ Heerlen f 10; P. van L., Eindhoven f 2.50; Mej. van D.. Abcou- f 2.50; L. H. C. van 8.. Alkmaar f 1; J. E.. Amsterdam f 25; Mevr. P.. Den Haag f 2.40; Mej. Th. B Schiedam f 2.50; N. N f 500; Mej. H. G., Den Haag f 1.25; A. van L.. Eindhoven f 5; L. v. B. . Arnhem f 2.50; T. T.^Elndhoven f 10; T. K., Spierdijk f 1.50; M W. Vlanen f 1; C. J. v. d. V., Haarlem f 10; H. L. T.. Schiedam f 20; Mevr A. J. M P Den Haag f 2.50; J. N A. G.. Amsterdam f 100; G. L., Castrlcum f 2.50; v. D.. Dordrecht f 2.50; K. B.. Nijmegen f 50; P. C. P. de L., Asten f 10; J. C. B.. Rotterdam f 10; G. B„ Amsterdam 2.05; J. Th. P.. Amsterdam f 35; N Amsterdam f 2.50; C. W.. Medemblik f 1; Mej. M. R.. Hillegersberg f 10; J. Z.. Lisse f 1; C. van M Maasland f 5: J. H. N., Loenersloot f 1; Mevr. G. W. G.. Leiden f 3.50; C. J. v. V.. Lel den f 2; Th. H.. Hillegom f 5; Gebr. G.. Groote- broek f 2.50; C. W.. Breda f 5; H K.. Nuth f 1; A.. Amsterdam f 2; N. van 8.. Amstelveen f 12.50; M. H. van E.. Best f 3.50; Mevr, van K.. Valkenburg f2: H. V., Vinkeveen f 10; Mej. J. W._ Rotterdam f 5: G. D. M. B.. Alkmaar f 0.50; G. 8 Gulpen f5; R. K. Weeshuis Steenbergen f 2; Th. K-. Alphen a. d. Rijn f 10: J. P.. Den Haag f 2; P. J. K.. Bergevk f 5; P. 8.. Boekel f0.50; H 8., Eindhoven f 2 50; C. G.. BinnenwU- zend f 1; P. A V.. Rotterdam f 10; P. L. B.. Am sterdam f 5: M. E. J. W Alkmaar f 1; E. P. R., Alkmaar f 10; J. 8-, Hillegom f 5; G. van O.. Utrecht f 1; Dr. D. B.. Bergen op Zoom f 1; J. H. B Beverwijk f 5: C. M. M.. Rotterdam f 5; Dr G. W M H Eindhoven f 10. C F M.. Lei den f 2.50: w L. 8. K.. Denekamo f 2.50; J. H. 8.. Leiden f 2.50: A. C. H.. Rotterdam f 1; B. L., Den Haag f 1: Th. J F.. Breda f 5: B A. J. v. d. 8 Rijswijk f 2.50: Dr R. H., Rolduc f 2.50: J- de G.. Bilthoven f 1; C. A. de K.. Vijfhuizen f 1; Spaarbank St. Jos. Gee.. Amsterdam I f 25: N. N„ Amsterdam f 10: Zusters Dominicanessen. Den Helder f 25: R. K.. Gymnasium. Venrav f 25: H. J. G.. Amsterdam f 2.50: W. O. J. d. B., Amster- dam f 1: K W. G. J. S Amsterdam f 10; A. B.. Amsterdam f 5.Totaal f 4.313.46%. Bovenstaande bijdragen in dank ontvangen. J. M. VAN DER TUYN. Pastoor te Heemstede. Gironummer 180484. omlaag moet. Welnu, wanneer zoo de balan sen worden opgemaakt, zullen er duizenden tot de bevinding komen, dat er nog heel én heel veel in hun leven is, wat in den strikten zin van het woord luxe genoemd kan worden. Vergelijk uw leven van thans met dat van den dlstributietijd, met dat van de jaren 1917—1918. Wat moesten wé toen missen en we leefden toch? Welnu, neem een zeker percentage van dien overvloed en bestem het voor de armen; doe het niet in eens, dan doet ge het ver keerd, maar doe het periodiek, per week, des noods per maand. Zóó alleen zullen wij als christenen den aanstaanden bangen winter door komen! Neen, wjj konden niet verwachten, dat alle Katholieken van Nederland onmiddellijk op on zen eersten noodkreet ter hulp zouden snellen. Zoovelen hebben onzen hulproep nog niet ge lezen, anderen hebben wel gelezen, maar de ernst van het feit drong nog niet diep genoeg door, weer anderen waren terstond van plan een aalmoes te zenden, maar stelden uit en vergaten. 1 Kost ook meer dan geld, wat wij vragen, het kost ook moeite, een giroblllet, een postwissel te zenden. Daarom ten tweede ma le: Och. helpt toch! Waarlijk, het geldt hier een heel bijzonder geval, een heel bijzonderen noodtoestand voor religieuzen, in welken Katholiek Nederland moet bijspringen. De arme zusters Carmelitessen, met haar schitterend, onmisbaar liefdewerk der onver zorgde kinderen in Amsterdam, door het fail lissement van een bank voor 1% ton gedupeerd, onschuldig er In gevlogen, zouden huis en be schermelingen moeten verlaten, zelve failliet verklaard??.... Ja, maar dat kunnen wij toch niet dulden! Wij kunnen helpen, als wü willen als al len die nog een guldentje of rijksdaaldertje of een tientje kunnen missen het opzenden dan zijn wij er! Toe doet het! Vandaag nog! Konden wjj u perso ’•ik spreken, konden wij een zuster bij u aan huls zenden.... gij zoudt zeker geven! t Gaat alleen nog om de moeite van opzenden. Welnu, dat offertje van gemak zucht erbij en uw dubbel offer dwingt uw En gelbewaarder met dubbel krijt te schrijven, het geen de Groote God u schuldig zal zijn misschien om uw faillissement Ir Eeuwigheid te bezweren. Pastoor gaven. Op de vragen van het Tweede Kamerlid WESTERMAN betreffende maatregelen van regeeringswege tegen verspreiding van een speciaal nummer van het dagblad ..De Tribune” heeft minister VAN SCHAIK, minister van Justitie geantwoord dat van het drukken van bijzondere oplage van het dagblad „De Tribune", met het oog op 19 September ju. den minister niets bekend was geworden. Wel was reeds eenigen tijd vóór 19 September 1933 te zijner kennis gekomen, dat van communisti sche zijde het voornemen bestond, in verband met dezen datum, over te gaan tot versprei ding van bladen, waarin o a beleedlgende uitin gen over den voorzitter van den ministerraad .voorkwamen- Naar aanleiding daarvan is door den ministar het noodlge gedaan, opdat de verspreiding dezer bladen zou worden verhin derd en eventueel tot Inbeslagneming daarvan zou worden overgegaan. Voor zoover de minister heeft kunnen na gaan. zijn de dienovereenkomstig genomen maatregelen doeltreffend gebleken. Uitgaande van een voorlooplg comité, be staande uit 15 kweekers, leden van de Coöp. Groentenveiling „Loosduinen en Omstreken en de Loosdulnsche Groentenveillng, Is Don derdagavond onder voorzitterschap van den heer W. J. van Kampen (Voorburg) te Loos duinen een vergadering gehouden ter bespre king van den noodtoestand in den tuinbouw. Behandeld werd het volgende urgentiepro gram: 1. De houding van de regeering ta v de tuin derij f a. Achterstelling van de tuinders bij de beleggers in buitenlandsche waarden; b. In voerrechten en Nederlands slappe houding; c. De steun aan den tuinbouw onvoldoende; d. De teelt-1934 zonder garantiestelling voor de pro ductiekosten onverantwoordelijk; Stopzet ting van executies. 3. Herstel van het evenwicht door verlaging van vaste en sociale lasten: a. Loslaten van den gouden standaard of tij delijke verlaging van den rentelast;; b. Af schaffing van rentezegels. zijnde privé-hefflng (bllllifker omslag van de sociale lasten); c. Tij de lijke ontheffing van ziekte- en ongevallen verzekering. ■3. Credlet-instellingen: a. Moeilijke situatie tot credlet-opnameb. Rjjkscrediet op langen termijn noodzakelijk. 4. Afzet van het product: a. Veel actievere handelspolitiek; b. Zware belastingheffing op busgroenten. 5. Centraal Bureau van Veilingen In Neder land; a. Functie Regeerings-commlssaris en Voorzitter Centraal Bureau van Veilingen!- In Nederland kunnen niet samengaan; b. Te wei nig contact met de tuinders; Slappe houding t.o.v. veel problemen. 6. Vervoer productenIngrijpende spoor- vrachtverlaging noodzakelijk. 7. Verkiezing Comité van Actie. De groote zal was gevuld met meer dan 350 - tuinders uit Loosduinen. De Westlandsche tuinbouw was vertegenwoordigd door belang hebbenden uit ’s Gravenzande. Poeldijk, Mon ster, Honselersdijk, Naaldwijk, De Lier en Wa teringen. terwijl eveneens uit Rotterdam, Delft, Berkel-Rodenrijs en Pijnacker de vakgenooten verschenen waren. De voorzitter wees op den ernst der tijden. Kostelijke producten worden „ooorgedraaid”, de tuinbouw staat aan den rand van den af grond. HU lichtte vervolgens het programma nader toe. waarbij hij zelde te vreezen, dat de toestand nog eras tiger wordt. Nadat vele aanwezigen grieven en wenschen naar voren baoden gebracht, werd besk ten de volgende week Donderdag opnieuw bijeen te komen om definitief te bepalen, op welke wijze het best de belangen van den tuinbouw behar tigd kunnen worden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5