Credietverleening Werkloozen in de groote steden Auto botst tegen locomotief Mist veroorzaakt ongeluk RADIOPROGRAMMA ZATERDAG 30 SEPTEMBER Aan een onbekende Tegen bevoorrechting Twee slachtoffers De dader gearresteerd Kupers stelt vragen Verdachte brand te Rotterdam TOTAAL VERGETEN Nachtelijk vuurgevecht Marine-manoeuvres beëindigd Roetregen op straat Het werkende meisje Daders veroordeeld Aardappelen-steunregeling AARDAPPELEN DUURDER Economische mis drijven Formaliteiten in onze wetgeving In de Goede Week van 1934 Vorming nieuwe telefoondistricten Uniformverbod overtreden? te uit DE GEHUWDE VROUW IN LOONDIENST De technici en de Zuiderzee werken Voorbijgangers werden bijna zoo zwart als negers KATHOLIEKE VROUWEN NAAR ROME De taak der vrouw in de vakbeweging Uitbreiding van het aantal tewerkgesteld en STATIONSINBRAAK TE PURMEREND De leveringsplicht van dc aardappelmeelfabrieken te gebracht door Ernstig ongeval op den onbewaak- ten overweg onder de ge- meente Buurmalsen Restaurant DORRIUS Geen stopzetting der werkverschaffing Eigenaar van een café tevoren bedreigd De steunregeling voor de „dubbel- uitgetrokkenen” zal ook daar voortaan gelden Moordaanslag te Amsterdam Vangst van kooivogels Eén do ode en één gewonde Uiteenzetting van Min. Verschuur Maandag 2 Oct. 1933 Zondag 1 Oct. 1933 8 30 De Karei Nader vernemen wij nog het volgende: E. Kupers 10.20 Dansmuziek. voor werkende 1725 M. 8.50 Concert 9.05 „La Sonnambula”. Een wielrijder A. Kte Mep pel, die een roode’ vlag aan zijn flets had bevestigd, voorzien van de bekende communistische emblemen (sikkel en hamer) werd deswege geverbaliseerd wegens overtreding van het uniformverbod. ROME, 441 M. 8 0S „Qrafln Marltea". operette in drie actes van Kalman. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS De hierbedoelde mededeellng werd ons ver strekt uit een vergadering van burgemeesters in het Oosten van ons land; het verheugt ons. dat de regeerlng een tegenspraak heeft kunnen geven, waarop reeds zeer lang gewacht werd. Op den Morschweg te Lelden heeft zich Don derdagmiddag een wel heel zonderling tafereel afgespeeld. Op dit tijdstip bemerkte het pu bliek op straat, aanvankelijk van elkaar en ver volgens van zichzelf, dat de gelaatskleur van wit grauw en langzamerhand zwart begon te worden. WEENEN 517 MC 8 06 Kamermuziek 10.20 Oramofoonmuzlek. De regeeringscommlssaris voor de credletvar- leening aan de aardappelmeelindustrle heeft, tn aansluiting bij zijn circulaire van 14 Septem ber J.l. en in verband met de wijze, waarop door sommige fabrieken de voorgeschreven vrijstel ling van den leveringsplicht te te niet gedaan, het volgende bepaald: Het te N.Z. Voorburgwal b.h. Spui, A'dam PLATS DU JOUR EN LA CARTE productie- en consumptieprijs te In hooge mate afhankelijk van het heerschend distributie stelsel, waarbij de eischen van de- consumenten een voornamen factor vormen; de onderhavige regeling heeft niet ten doel ten deze regelend op te treden. Overeenkomstig den opzet der regeling kun nen des noodig maatregelen worden genomen om de voor consumptle-aardappèlen gestelde maten te vergrooten. Bij Informatie werd ons medegedeeld, dat de toestand van den logementhouder zeer ernstig geacht moet worden. Het te zeer de vraag of hij in het leven zal kunnen worden behouden. Het bestuur van den Bond van Technische Ambtenaren in Overheid»- en Semi-Overhelds- dienst te Den Haag heeft bij den voorzitter van het comité tot oprichting van een gedenktee- ken op den Afsluitdijk geprotesteerd, dat in het opschrift op het monument de technici verge ten zfjn. Het bestuur spreekt zfjn groote verbazing en ontstemming erover uit, dat blijkens de berich ten in de pers op deze gedenkplaten tot uit drukking zal worden gebracht, dat dit groot- sche nationale werk tot stand is gebracht „door het vernuft en den arbeid van Nederlandsche Ingenieurs, Aannemers -n Werklieden” en ver- 1 zoekt het woord „ingenieurs" te doen vervan gen door de aanduiding „technici”. van de zetel gevestigd ’s-Hertogenbosch, Maastr Gelijktijdig worden de districten ’s-Hertogenbos vens kunnen zf), die In dezen tyd mee ter bede- 1 geheven. De Rome-rels, georganiseerd door den R. K. Vrouwenbond in Nederland, waarvan reeds eer der is melding gemaakt, zal plaats hebben in de Goede Week van 1934. Het hoofddoel der reis is natuurlijk: het ver dienen van den jubileum-aflaat in de Basilieken: St. Pieter, St Paulus buiten de muren, Maria Maggiore en St. Jan van Lateranen; doch te- Met Ingang van 1 November as. wordt een viertal nieuwe telefoondistricten gevormd, waar- te resp. te Eindhoven, kcht en Venlo, bestaande ingenleurs- Jh en Maastricht op- 2.20 door 4 20 7.50 sopraan 9.25 Concert door ---1- v. Sir Godfrey 10.50 Epiloog. De aandacht viel al spoedig aldus vertelt „Het Volk” op den hoogen fabrieksschoorsteen van een daar gevestigde conservenfabriek, waar uit een dikke zwarte rook puilde, die over de hoofden van het zich op straat bevindend pu bliek streek en die als oorzaak van het onheil werd onderkend. De roetregen was zoo hevig, dat de menschen die er door getroffen werden dat waren er niet zoo weinig zich zoo spoedig mogelijk naar huls begaven, niet alleen om zich gron dig te wasschen, maar ook om zich van andere kleeren te voorzien, daar alles met een dun laagje roet was overdekt. 8.35 Idem In den nacht van 19 op 20 November van het vorige jaar pleegden vier Amsterdammer» een Inbraak in het station te Purmerend. Het viertal was met een auto het perron opgereden. had een deur geforceerd en was bezig de brandkast naar buiten te brengen, toen zU gestoord^" werden in hun werkzaamheden en overhaast moesten vluchten, met achterlating van auto en brandkast. Later werden de vier mannen gearresteerd. Een van hen werd echter bulten vervolging gesteld en deze fungeerde als hoofdgetuige tegen de drie anderen. De rechtbank te Haarlem veroordeelde twee hunner wegens poging tot diefstal tot drie jaar, de derde wegens medeplichtigheid tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van vijf maan den voorarrest. De verdachten hielden ook voor het Gerechts hof te Amsterdam, waar de zaak in hooger be roep werd behandeld, hun onschuld vol. Wel gaven zjj toe. in Purmerend te zijn geweest in dien nacht. Het Hof wees gister arrest, twee der verdachten werden tot drie jaar veroor deeld, de derde tot anderhalf Jaar gevangenis straf. Voor ieder der verdachten sullen ze» maanden voorarrest in mindering worden ge bracht. Het O. M had bevestiging gerequi- reerd. Vrijdagnacht omstreeks half twee hoor de de nachtwacht van Muiden een hevigen slag en een geschuif en een geknars van wielen. Het geluid kwam uit de richting van den nieu wen Rijksweg. Hij ging er naar toe en zag op den berm langs den weg het lijk van een man liggen. Even verder vond hy een vernield rjjwleL Aan den anderen kant van den weg lag een luxe-auto in de sloot; de bestuurder van den wagen, dfe er was uitgekropen, was ernstig aan hoofd en bee- nen gewond. Dr. Niekerk uit Muiden, die spoedig ter plaat se was. constateerde den dood van den wielrij der. die bleek te zijn de 34-jarige J. Verschure uit Muiderberg. Waarschijnlijk heeft hy met zyn rywiel in verband met den mist op den weg ge reden inplaats van op het rijwielpad. De bestuurder van den auto, de heer R. A. uit Bussum. werd naar zyn woning overge bracht. Hy was zóó overstuur, dat hy tot he denmorgen vroeg nog geen verklaring kon al- leggen over het ongeval. Het iyk van het slachtoffer te naar het Ujken- hujsje te Muiden overgebracht. WEENEN. 517 M. 7 05 Weenech 8ym- phonle-orkest o. 1. v. Spörr 10.25 Popu lair concert door het omroeporkest o. 1. v. Holzer. WARSCHAU 1411 M. 7 05 Gramofoon muzlek 8 20 concert Omroepeympho- nleorkest 11.25 Dansmuziek. BEROMONSTER 460 M. 7.35 Oramo foonmuzlek. 8.20 Concert door het om roeporkest onder leiding van E. Gilbert. 8.30 Mozartconcert. DAVENTRY, 1554 M. 12.50 Ccllorecl- tal 1.20 Concert door het Midland Stu- dlo-orkeet o. 1. v. Frank Cantell Oramofoonmuzlek 3.20 Concert het Gherson Parkington-Kwlntet Pianorecital 6.05 Kamermuziek Jo Vincent, sopraan het stedelilk orkest o. 1. By de Algemeene Landsdrukkerij te versche nen de door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek samengestelde publicatie ..Crimlneele-, Gevangente- en Kinderwettenstatistiek over 1931”. De cyfers betreffende de economische mte- dryven geven den Indruk, dat de economische criminaliteit in 1931 zich tn stijgende hjn be woog ten opzichte van 1930, maar vergeleken met de jaren vóór 1930 zyn de vermeerderin gen grootendeels van niet veel beteekenls. Al leen de gequallficeerde diefstal geeft cyfers, die vergeleken met een reeks vroegere jaren. werke lijk ongunstig zyn (relatief cyfer 1931 13,6, 1930 10J). Het vraagstuk van de beschikbaarstelling tegen lagen prys van aardappelen ten behoeve van groote en behoeftige gezinnen, alsmede voor werkloozen en arbeiders, by de werkver schaffing te werk gesteld, heeft de aandacht der< regeerlng. Ten einde zich te overtuigen of het geen ge zichtsbedrog was, begon men eens te vegen met het gevolg, dat ook de handen zwart wer den en dat ook de gezichten er niet mooier op werden. Het bleef echter niet by gezicht en handen, ook de kleeren werden van wit grijs en daarna zwarter en zwarter. Er liepen op dit tydstlp hiér vele moeders, die kinderen uit school gehaald hadden, welke witte hoedjes droegen, die ook al zonderlinge neiging kregen totaal van kleur te veranderen. Met witte overhemden, kortom alles wat smet, teloos blank was, gebeurde hetzelfde. In het verslag der Tweede Kamer 'óver het wetsontwerp tot wijziging van art. 530 van het Wetboek v. Strafvordering, spreekt de vaste commissie voor privaat en strafrecht de hoop uit, dat de regeerlng zich zal blijven beijveren, formaliteiten van geen of zeer weinig nut, spe ciaal die, welke voor het Rijk of anderen kos ten medebrengen, uit onze wetgeving te doen ^rwyderen. Vrydagnacht had de laatste der tactische oefeningen van de marine plaats. Een Neder landsche scheepsmacht, bestaande uit Hr. M’. Heemskerck, Gelderland, Banckert en Z 5 had opdracht om na het invallen der duisternis uit een der zeegaten uit te breken naar de Noord zee. Een vyandeiyke onderzeeboot-divisie lag by IJmuiden met opdracht om uitloopende Ne derlandsche schepen aan te vallen. Een der booten (Hr. Ms. K XIV) was vooruitgescho ven naar de Haaksgronden met de order om uitloopende schepen te verkennen en vast te houden. Om tien uur in den avond werden de Neder landsche jagers vooruitgestuurd om het zeegat en voorliggend zeegebied van onderzeebooten »e zuiveren, een uur later gevolgd door de groote achepen. Toen deze laatste buiten kwamen en geen ondei zeebooten waren ontdekt, werd on der bescherming der jagers in Z.-Westelyke richting zee ingestoomd. Aanvankeiyk liet het zich aanzien, dat de onderzeebooten hun doel niet zouden vinden, to$n te ongeveer één uur in den nacht kort na* elkaar twee onderzee- bootaanvallen plaats hadden. De eerste boot wérd even voor zy de torpedo kon afvuren door Hr. Ms. Banckert ontdekt en door geschutvuur In den grond geboord, maar de tweede slaagde erin een torpedo te lanceeren op Hr. Ms. Heems kerck. Met deze aanvallen was de oefening ge ëindigd en keerden de schepen naar Den Hel der terug. Het soc.-dem. Tweede Kamerlid E. Kupers heeft de volgende vragen aan den minister van Sociale Zaken gericht: vaart gaan de kerkeiyke plechtigheden van Witte Donderdag, Goede Vrijdag. Paaschzater- dag en Paschen in vollen luister meemaken. Daarnaast staan op het program mooie auto tochten. bezoeken aan de H. Trap, Forum Ro- manum, Collteeum, Pincio. Pantheon, Engelen burcht enz. enz. en een audiëntie by Z. H. den Paus. Tevens kunnen degenen, die hierin belang stellen, de openingsvergadering meemaken van het Congres der Internationale Unie van R. K. Vrouwenbonden, dat in de Paaschweek zal ge houden worden en waarvan de officieele ope ning plaats heeft op Paasch maandag. HAMBURG. 372 M. 12 20 Populair concert door het kleine Noragorkest o. 1. v. Gerhard Maasz 3.25 Programma Berlijn 7.00 Kamermuziek 8.20 Pro gramma van Berlijn. LANGENBERG, 472 M. 9.50 WUdinga- uurtje 11.05 Programma van Berlijn -3-25 Programma van Hamburg. PARIJS (Radio). 1725 M. 8 05 Gra- mofoonmuziek 12.40 Gewijde muziek 12.50 Oramofoonmuzlek 2.20 Populair concert 5.50 Oramofoonmuzlek 10.05 Populair concert. Naar aanleiding van ons bericht, waarin melding gemaakt wordt van een gerucht, dat de regeerlng voornemens zou zyn om alle werkverschaffingen stop te zetten en de genen, waarvoor zulks noodig te onder een steunregeling te doen vallen, verneemt het Ned. Corr. Bureau ter bevoegder plaatse, dat van een dergelyk voornemen der regee rlng geen sprake is. Integendeel. De minis ter van Sociale zaken is bezig met maatre gelen. waarvan verwacht mag worden, dat in dezen winter het aantal tewerkgestelden uitgebreid zal kunnen worden. De Nederlandsche Aardappel Centrale maakt bekend, dat met Ingang van 1 October geen aanvragen voor elkennlng als Kleinhandelaar kunnen worden ingediend. Alle aanvragen, welke na dien datum worden ingediend aan het adres van de Ned. Aardappel Centrale, Kazernestraat 3. Den Haag, of aan het adres van het Secretariaat van den Bond van Kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit in Nederland, secretarlarte TJ. Reitsma, Lusthofstraat 45. telef. 12335, Rotterdam, kiin- nen niet meer in behandeling worden geno- men. Te Groningen is definitief opgericht een Comité van Actie voor Ontslag van de gehuw de vrouw in loon- en overheidsdienst. Het Co mité te gevormd door personen van verschil lende politieke en kerkeiyke richtingen, ligt in het voornemen deze actie landelyk voeren. PARIJS (Elfel). 1416 M. 1.50 Con cert door het Boedapester orkest o. 1. v. Polgar 8.50 Gramofoonmuzlek. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Bakker betreffende de steunregeling ten be hoeve van verbouwers van consumptie-aard- appelen en betreffende het nemen van maat regelen van regeerlngswege tot beschikbaar stelling van aardappelen tegen lagen prys ten behoeve van groote en behoeftige gezinnen, alsmede voor werkloozen en arbeiders, te werk gesteld by de werkverschaffing, heeft minister Verschuur, minister van Economische Zaken geantwoord, dat by de vaststelling van de steunregeling ten behoeve van verbouwers van aardappelen (oogst 1933) de gedachte heeft voorgezeten, daarmede eenerzijds de belangen van den teler zooveel mogelyk te dienen, an- derzyds den consument niet te zwaar te be lasten. Deze opzet en een soepele toepassing der regeling zullen, naar de minister meent, ontevredenheid voorkomen. Een steunregeling voor een product als aard appelen zal, in verband met het massaal ver bruik daarvan, en in verband met het groot aantal aardappelverbouwers, steeds een uitge breide oontróle vragen met de daaruit nood wendig voortvloeiende tosten. Inmiddels wordt gestreefd den contxóledienst zoo efficient mo gelyk te doen syn. De verhouding tusschen Naar wy vernemen heeft de Minister vgn Sociale Zaken beslotsn, dat voortaan b(j stennverleening de regeling voor de dus genaamde „dabbel-uitgetrokkenen” ook gelden zal voor de gemeenten AMSTER DAM, ROTTERDAM, GRAVENHAGE en UTRECHT, gelfjk z(j reeds langen tyd ook voor de overige gemeenten geldt. Het kwam, naar w(j vernemen, den Mi nister voor, dat er geen reden aanwezig is om de werkloon arbeiders uit de genoem de steden in gunstiger positie te doen ver kassen dan alle overigen. BERLIJN. 419 M. 6 50 Populair con cert 8.30 Gramofoonmuzlek 1.20 Concert door het omroeporkest 8.20 Populair concert. 8.00 Gramofoon- - 10.50 Orkestmu- Gtetermorgen omstreeks- half tien heeft op den onbewaakten overweg onder de gemeente Buurmalsen een ernstig ongeval plaatsgehad Een Jumbo-lpcomotief, nr. 8676, reed van Utrecht naar Den Bosch. Op genoemden over weg had een botsing plaats met een met melk bussen geladen auto van den heer v. d. Water uit Tricht. De auto werd over een afstand van meer dan driehonderd meter meegesleurd en totaal vernield. De stukken vlogen naar f.lle kanten en de melkbussen, gedeelteiyk vernield, werden langs den weg verspreid. Op den melkwagen bevonden zich de 19-Ja- rige D. v. d. Water en diens 22-Jarige zuster Elisabeth v. d. Water. De jongeman werd by de botsing op slag gedood. Zijn zustér werd levensgevaariyk gewond. Zy te per auto naar haar woning te Tricht vervoerd. Daar bleek, dat vervoer naar het ziekenhuis niet meer wen- scheiyk was. Onmiddeliyk na het ongeval heeft het parket uit Tie] ter plaatse een onderzoek ingesteld. De toestand aan dezen overweg te zeer gevaariyk. omdat de weg eerst parallel met de spooriyr loopt en dan plotseling dwars over den spoor weg gaat. Het uitzicht, dat hier altyd slecht te. ontbrak hedenmorgen nagenoeg geheel tenge volge van den mist. By de botsing werd ook de locomotief be schadigd. Het spoorwegverkeer ondervond ech ter geen vertraging. Ie. De leveringsplicht wordt gereduceerd tot 65 pet zoodat 35 pet. onvoorwaardelyk vry is. Eventueeie contracten of verklaringen, waaroy een fabriek haar aandeelhouders heeft verbon den om het overschot boven de 65 pet. leverings plicht ter beschikking van de fabriek te stellen, moeten worden geannuleerd. 2e. Van het vrije gedeelte wordt een maal loon geheven van minsten 5 ct. per 100 KG. Geen maalloon is verschuldigd voor vrije aard appelen waarvoor reeds overeenkomsten zyn gesloten -óór 29 September 1933. 3e. Het koopen van aardappelen door aan deelhouders is verboden. Het koopen zal uit sluitend geschieden door de betrokken fabrieken tegen een in overleg met den regeeringscom- missaris vast te stellen prijs, welke thans be paald te op zeventig cent per 100 K.G. Vrijdagnacht omstreeks half twee te brand uitgebroken in den kelder van het café ..La Gaité” aan de Diergaardelaan no. 14 te Rot terdam. waarin zich een vergaderzaal bevindt van de nationaal-socialisten. Hoe het vuur te ontstaan is onverklaarbaar, daar de kelder wordt gebruikt voor het bewaren van bier en wyn. Brandbare waren bevinden zich in dezen kelder niet. Zelfs de eigenaar van het café, de heer Vermeulen. Üeeft niets van het uitbre ken van den brand bemerkt. Hy lag reeds ge- ruimen tyd te bed toen de brandweer voor zyn deur verscheen. In korten tyd stond er een verstikkende rook in de kelderruimte, zoodat men by het blus- schingswerk veel moeiiykheden moest overwin nen. De brandweer bestreed het vuur met vier stralen, twee aan de voorzijde en twee aan den achterkant van het perceel. Hoewel er in den kortst mogelijken tyd een groote watermassa in het vuur werd geworpen, duurde het toch tot omstreeks drie uur voordat men het vuur meester was. Niettegenstaande het nachtelyk uur trok de brand groote belangstelling. Onder de velen, die voor het café stonden bevond zich een groot aantal nationaal-socialisten. Niet uitgesloten acht men het, aldus schrijft „De Telegraaf" dat hier kwaadwilligheid in het spel is. Reeds eenige maanden geleden ontving de eigenaar van het café een dreigbrief, waar in hem werd meegedeeld, dat politieke tegen standers den boel in brand zouden steken. Mo gelijk is het dreigement met dezen brand uit gevoerd. De politie stelt hieromtrent een on derzoek in. De brandschade te niet groot, de waterschade daarentegen is aanzieniyk. Voor honderden guldens aan wynen en bier te er bedorven. Naderhand te gebleken dat het vuur vermoe- deiyk in een kleine ruimte aan den achter kant van den kelder, waar eenig hout opge slagen was, ontstaan te. Daar men echter niet heeft kunnen constateeren of er iemand in den kelder geweest te. biyft het een raadsel hoe de brand ontstaan kan zyn. De café-eigenaar deelde mede, dat tydens het blusschen er geen pendels op de romen zaten terwijl hy zeker weet, dat ze er te voren wel op gezeten had den. De hitte was zoo hevig dat de brand weerlieden een gat in den vloer van het café hebben moeten hakken om langs dezen weg het vuur te kunnen bereiken, waarna de brand spoedig gebluscht was. Deze rubrieje lokt veel briefschrij vers. Eigenaardig daarbij is. dat de schrijvers het zoo roerend altijd eens zijn met een of anderen raad en dadelijk o neen, niet zich zelf maar een ander wéten aan te wijzen, die den raad heeft te behartigen. Ook nu weer met hetgeeiiwè schreven onder het hoofdje „Wie het brééd heeftEen zich teekenende „een voudige geloovige" is toch niet zóó eenvoudig of hij (zij?) meent, dat dit nu eens echt iets is voor sommige geestelijken. Teekenend: er wordt door enkelen wel eens graag afgegeven op geeste lijken maar dan anoniem. Hun naam durven zij niet op te geven. En 't zijn altijd wat onbewezen algemeen heden. Als men zulke menschen van nabij leert kennen zijn ’t gewoonlijk personen op wie Christus’ parabel toepasselijk is van balk en splinter. Wanneer er op deze plaats eens iets ter overdenking wordt^ neerge schreven dan denke men niet aller eerst aan een ander maar aan zich zelf. Wien de schoen past die trekke hem aan. MILAAN. 331 M. 7.20 Gramofoonmu zlek 8.50 Opera Wally" van Otalanl. Naar wy vernemen zal dezer dagen wyzi ging worden gebracht in de bepalingen tot re geling van de vangst van kooivogels. De wijzigingen zullen behelzen verkorting van den vangtyd, in dier voege, dat het vangen en in het veld bulten openbare wegen en voet paden vervoeren dezer vogels slechts van 16 tot en met 31 October zal zyn toegestaan, terwyi voorts de afmetingen der vangnetten zullen moeten worden gebracht op S M. by 1 M. Om 11.15 uur kwam de logementhouder A. in licht beschonken toestand thuis. Vlak by zyn woning werd hy door een persoon neer geschoten. De kogel drong in zyn rechter oog. In hoogst emstigen toestand werd hy naar het Binnen-Gasthuis overgebracht. De dader wist in de ontstaande drukte, daar op het schot vele menschen kwamen toeioo- pen. te ontkomen. De politie van de Wester- straat was het eerst ter plaatse en stelde da- deiyk in de omgeving een onderzoek in. Later arriveerden van het bureau Raampoort inspec teur Mol en de inspecteer A. Bos van den justitioneelen dienst. Vannacht om drie uur heeft de politie in de omgeving van de Westerstraat een zekeren E. gearresteerd, den pleger van den moord aanslag op den logementhouder in de Boom straat. De man heeft op het politie-bureau bekend den moordaanslag gepleegd te hebben. Hy be weert uit zelfverdediging te hebben gehandeld. De revolver heeft hy na den aanslag weg gegooid. WARSCHAU. 1411 M. 12.05 Svmpho- nleconcert door het omroeporkest o. I. v. J. Ozminskl 2.20 Gramofoonmuzlek 3 40 Populair concert 4.50 Gramofoon muzlek 7.00 idem 6.20 Populair con cert door het omroeporkest o. 1. v. St. Naw rot 10.45 Dansmuziek BEROMt'NSTER. 460 M. 5.20 Populair concert 8.30 Populair programma. Het R. K. Werkliedenverbond dringt er by de besturen van de plaatselijke R. K. Volksbonden en Werkliedenvereenigingen op aan, by de te ondernemen actie voor den as. winter byzon- dere aandacht te wyden aan de organisatie der meisjes, werkzaam op kantoor, atelier, jn win kel en fabriek. Hoewel het aantal dier meisjes aangesloten by de Algemeene Katholieke Meisjesorganisatle in verschillende plaatsen bevredigend te, kan zulks niet worden gezegd van haar lidmaat schap der vakorganisatie. Toch kan moeliyk worden ontkend, dat thans en vooral in den komenden tyd, de positie van de werkende meisjes van groot gewicht kan zyn, zoowel voor haar zelf, als voor de arbei ders in het algemeen. Het te ongerymd te meenen, dat Graal en K. J. V. de taak der vakbeweging kunnen over nemen. Vooral hier geldt: ieder op zyn plaats. Het R. K. W. V. dringt er op aan. in den komenden winter minstens één vergadering te beleggen voor de leden en hunne vrouwen, wier dochters werkzaam zyn op kantoor, winkel, ate lier en fabriek. Zoo mogelyk moeten ook de meisjes zelf worden byeengeroepen. Ook wordt aangeraden de vrouwen van de leden tot een speciaal voor haar belegde verga dering uit te noodlgen. HUIZEN 1875 M. 8.00 NCRV Schrift lezing en meditaties 8.15 Gramofoon muzlek 10.30 Morgendienst door J. Valk 11.00 Lezen van ChrlsteUlke lectuur 11.30 Gramofoonmuzlek. BeethovenproRr. 12.00 Politieberichten 12.15 gramo- ïoonmuziek 12.30 Orgelconcert door Jan Zwart 2.00 Uitzending voor scho len. Drs. H. Schllp. Besmettelijke ziekten en de ziekte van Well 2.35 A. J. Herwig. Beantwoorden van vragen 3.15 Knippen en naaien 3.45 Rustpoos 4 00 Bijbel lezing door Da. P B. Müller. J. H Smit Duyzentkunst, zang. H. Smit Duvzentkunst orgel 5.00 Orgelspel door Luise Lauen roth 600 Ds. G. Verrij „Het 60-Jarig bestaan van het Geur- Wilhelmus van Nassau en te Brielle met een tehuis te Utrecht 6.30 Vragenuurtje 7.00 Po litieberichten 7 15 Ned. Christelijk Persbureau 7.30 Vragenuurtje 8.00 Herdenking van Leidens Ontzet op 3 Oct. 1574 9.00 Gramofoonmuzlek en Vaz Dl as 9.15 Dr. J. H. Landweer. Arts „Ziekte en persoonlijkheid’* 9.45 Con- cert. Dick Weiman, bas-bariton; S. P. Vis ser. orgel 10.30 Gramofoonmuzlek 11.30 Sluiting. HILVERSUM. 296 M.: 8.00 VARA Gra_ mofoonmuziek 10.00 VPRO Morgen wijding 10.15 VARA „Liefde” (Guv de Maupassant), voor te dragen door Wil-- lem van Capellen 10.30 De Noten krakers oJ.v. Daaf Wins 11.00 De Spookcel (Karei Capek). voor te dragen door Willem van Capellen 11.15 De Notenkrakers o.l.v. E>aaf Wins 12 00 VARA-Klein-Orkest o.l.v. H. de Groot 2.00 Rustpoos 2.30 De Flierefluiters o. 1. v. Jan v. d. Horst. 3.30 „De win terjas” Een schets van Nicolaj Gogal. be werkt door Frank van Duin, voor te dragen door Rollen Nuan 4.00 Pianorecital door Nel Eitjes 4.30 Na Schooltijd. Jennv van Oogen vertélt 5.00 Oramofoonmuzlek 5.30 Orgelspel door Joh. Jong 6.00 Zen- derverwissellng. 6.02 De Notenkrakers oi.v. Daaf Wins 6.30 Muzikaal babbeltje door P. Tiggers 7.10 VARA-Orkest o.l.v. H. de Groot 8.00 Herhaling van de SOS- berlchten 8.02 Persbureau Vaz Dlas 8.15 VARA-Orkest o.l v H. de Groot 9 00 Frans Nlenhuys draagt voor o9.20 De Flierefluiters o.l.v. J. v.tl. Horst. Albert de Boov, zang 10.10 BBC-Symphonle- orkest ol.v. Sir Henry Wood speelt in the Queer’s Hall te Londen 10.50 Orgelspel door Cor Steyn 11.15 Gramofoonmuzlek 12.00 Sluiting. LUXEMBURG 1191 M. 7.50 Italiaan- sche Avond: symphonic van Mendelssohn. 8.40 Italiaansch orkestconcert, 9.20 Italiaansch yocaalconcert met orkest. 10.20 orkestconcert. BRUSSEL. 509 M. 220 Gramofoonmuzlek 1.30 concert door het kleine orkest o.l.v. P. Leemans 5.20 concert door het omroepsvmphonieorkest o.l.v. Jean Kumps 6.35 kamermuziek. 7.05 concert door het kleine orkest van het N. I. R. oJ.v. P. Leemans 8.55 Gramofoonmuzlek 9.40 Populair concert door het Radio-orkest o.l.v. Franz André. KALl’NDBORO 1153 M. 12 20 Strijk orkest o.l.v. Harald Andersen 3.20 Om roeporkest-o.l.v. Emil Reesen 8.50 Deen- sche muziek door het omroepsymphonie- orkest oJ.v. Launy Gröndahl 10.35 Gramofoonmuzlek BERLIJN 419 M. HAMBURG 372 M. 11 50 Concert door een svmphonleorkest van werklooze mu sici o.l.v. Otto Ebel von Sosen. 12.50 Vervolg concert 1.40 populair concert door het kleine Noragorkest o.l.v. Gerhard Maasz 2.30 Gramofoonmuzlek 4.20 Concert 8.20 Concert door het Stedeltjk Orkest van Bremen 10.55 Populair con cert door een orkest van werklooze mu sici te Kiel o. 1. v. Hans Dörlng. LANGENBERW 472 M. 12 20 Populair concert door het orkest van den Duitschen omroep oJ.v. Kühn 420 Concert. DAVENTRY T554 M. 12 20 Orgelconcert 1.05 Concert door het Western Studio- orkest o.l.v Frank Thomas 1.50 Gramo- foonmuziek 4-20 sonate-recital 4.50 Concert door het Schotsche Studio-orkest o.l.v. Guy Daines 8 20 Promenadeconcert in de Queens Hall te Londen 10.25 Dans muziek. PARIJS EIFEL 1446 M. o.l.v. E. Flament. PARIJS R. 1725 M. 12.20 Gramofoon muzlek. 7.40 Gramofoonmuzlek. 8.20 pianorecital 9.05 kamermuziek 9.50 Vervolg concert. MILAAN 331 muziek ziek. ROME, 441 M.: 8.20 Gramofoonmuzlek. T a Qnnnam hilla" Is de minister bereid mede te deelen. of de minister met de besturen der gemeenten Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht besprekingen heeft gevoerd of doen voe ren over veranderin gen In de geldende bepalingen der steun regelingen voor werk loozen? Indien deze vraag bevestigend wordt be antwoord. te de mi nister dan ook bereid mede te deelen, waar in deze veranderingen zullen bestaan Is het met name juist, dat plannen bestaan welke er toe zullen leiden: a dat niet langer de eerste vyf gulden In komsten van de gehuwde vrouw met kinderen bulten beschouwing blyven by de berekening van het steunbedrag; b dat ‘het stelsel van dubbel-ultgetrokke- nen ook voor de vier genoemde gemeenten zal worden ingevoerd; c dat de extra-toeslagen kinderen zullen vervallen? Is de minister niet van meening. dat in dezen tyd. waarin de pryzen der noodzakelijke levensbehoeften, mede ten gevolge van ver schillende regeeringsmaatregeien, sterk stygen. vermindering van de steunbedragen, welke het gevolg zou zyn van de hieboven bedoelde maat regelen. ten zeerste ongewenscht te, vooral met het oog op den langen duur der werkloosheid? Is de minister bereid mede te deelen, of over deze voornemens het advies te Ingewonnen van de Contact-Commtesie uit de Vakcen- tralen? -..Zoo niet, te de minister dan bereid dit advies alsnog In te winnen? Is de minister in elk geva. bereid te wachten met invoering van eventueeie maatregelen, tot dat de in aanmerking komende gemeente-be- sturen en de Staten-Generaal de gelegenheid hebben gehad, hun oordeel hierover kenbaar te maken? Vrydagavond te de Jordaan te Amsterdam in rep en roer gebracht door een moord aanslag in de Boomstraat. Te ongeveer kwart over elf te de logementhouder A. op eenigen afstand van zyn logement. Boomstraat 36. door een onbekend gebleven dader met een revolver neergeschoten. Van alle kanten stroomde op het hoeren van het schot publiek toe, doch de daderxwist door met zyn vuurwapeij te dreigen de menschen óp een afstand te houden en al dus te ontkomen. De politie van de bureaux Westerstraat en Raampoort werd gewaarschuwd en kwam spoedig ter plaatse. De logementhouder te ernstig gewond naar een der gasthuizen vervoerd. Naar wy Vernemen heeft iemand uit het pu bliek den dader herkend. Nog lang bleven de omwonenden in groepjes het gebeurde bespre ken. HUIZEN. 1875 M. NCRV 8.30 Mor genwijding door ds. J. Groeneweg KRO 9.30 Morgenconcert 10.30 Hoogmis uit de St. Lambertuskerk te Hengelo (O.) 12.00 Gramofoonmuzlek 12.15 Kro- orkest o. 1. v. Marlnus van *t Woud 2 00 Godsdienstonderricht rvoor ouderen door D. Bont 2.30 De Koninklijke Harmonie te ’s-Hertogenbosch o. 1. v. Joh. Wierts 3.00 Gramofoonmuzlek^ 4.00 Ziekenlof uit Bloemendaal NCRV 5.00 Gewijde muziek door het Jeruzalem-Kerkkoor o. I. ’ v. W. van Laar 5 50 Kerkdienst uit de Geref. Kerk (HV) Parkkerk. Amsterdam KRO 7.45 Sportpraatje v. d R.K.F 7.50 Rector B. H. de Groot: ..De puber en de vrije jeugdvormlng” 8.15 De Kro- Boys o. 1. v. P. Lustenhouwer 9.00 Vaz Dias 9.05 Concert d<K>r het Kro-orkeet o. 1. v._ Joh. Gerritsen 10.40 Epiloog door h^t klein-koor o. L v. Jos. H. Plek kers 311.00 Sluiting. HILVERSUM. 296 M. VARA Postduivenberichten en voetbalmededee- llngen 8.32 Tuinbouwhalfuurtje door 8. 8. Lantlnga: „Kamperfoelie” 9.00 Or gelspel door Joh. Jong 9.20 Gramofoon muzlek 9.40 To v. d. Sluis zin^t met orgelbegeleiding van Joh. Jong VPRO 10.30 Kerkdienst uit .den Ned. Prot. Bond te Bussum AVRO 12.00 Lunchconcert door dé Octophonikers. afgewisseld door gramofoonmuzlek 1.15 Causerie door ir. F. A. Brandt 1.30 Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep 2.00 Boekenhalfuurtje door dr. P. H. Ritter Jr.: „Jaren van beslissing” van Oswald Spengler 2.30 Omroepor kest o. 1. v. Nico Tréêp, afgewisseld door gramofoonmuzlek 4.00 Gramofoonmu- ziek 4.45 Sportuitslagen van Vaz Dias VARA xö.OO Kinderuurtje. Op het booze eiland 6.00 Vara-orkest o. 1. v. Hugo de Groot 6.50 Uitzending voor den alg. bond van Handels- en Kantoorbedienden 7.10 Vara-orkest o. 1. v. H. de Groot AVRO 8.00 Vaz Dias 8.15 Concert door het omroeporkest o, 1. v. Nico Treep. Her bert Ernst Groh. tenor 9.20 W. Vogt: „De gestalte van een juichkreet” 9.30 Ra dlotooneelop voering „De Vlucht” door John Galsworthy, leiding Kommer Kleyn 10.00 Cabaret-progiamma (gr.pl.) II. 00 De Octophonikers-12.00 Sluiting. LUXEMBOURG. 1191 M. 7.50 Engel- cche 3vond; symphonleconcert 8.40 Öe- kestconcert 10.20 Operettemuziek: „Dol- larprknses”. BRUSSEL. 509 M. 10 20 Concert door het klein-orkest van het N. I. R. o. 1. v. P. Leemans 11.20 Gramofoonmuzlek 12.20 Populair concert door het radio- orkest o. 1. v. Karei Walpot 1.30 Con cert o. 1. v. André Felleman 2.00 Ver volg concert 5.20 Dansmuziek 6.35 Gramofoonmuzlek 8.20 Populair con cert door het Radio-orkest o. 1. Walpot. KALl’NDBORG, 1153 M. 12.20 Gramo foonmuzlek 3.45 Omroepsvmphonie orkest o. 1. v. Nikolai Malko 8.20 Dan sen uit de 17e eeuw door het omroep- kamerorkest o. 1. v. Mahler 10.20 Johan Strauss-concert 11.05 Dansmuziek.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6