Heeft U ’n Gelegenheids-Advertentie welke ook in een of meer ANDERE bladen moet werden geplaste*? Ome administratie verleent hiervoor gaarne haar bemiddeling. De prt> van Uwe annonces wordt hierdoor niet in het minst verhoogd. Revolutie op scheepsbouwgebied? Uit Alkmaar FLANELLEN GOEDEREN NORDEMANN DAMES- HOEDEN J. LIND c r. EEN„BUKSEMVAARTUIG" Ik ben Postbode MAANDAG 2 OCTOBER BOUWFONDS Het tractor-ayateem CRISIS-GR AANBESLUIT Gewijzigde artikelen WORMERVEER ZUID-SCHARWOUDE WARMENHUIZEN HET NIEUWE GRAALHUIS Een flinke verbetering NOORDSCH ARW OUDE HERM. De plechtige inwijding Duit ache af weer Belemmering van transporten Merkwaardige vinding van den heer C. J. Stoete te Zand voort Ten behoeve van de vestiging der E. E. Paters Benedictijnen te Egmond Snelheid hooger.dan 1OO K.M. Alkmaar, Ritsevoort 36 1 f 1.95 en f 2.45 Alleen Langestr. 72 Mag ik me voorstellen: REDUCTIEBON till 1<IIUIIIIIIIIIIII<III<III <<<<<<<<<HI Bij overleg van dezen bon geven wy 10% korting op onze vastgestelde prijzen voor het INBINDEN VAN DE KATH. ILLUSTRATIE FA. JAN KUHNE Telef. 184 Binderij Coplëerlnrlchting In- en verkoop van Studieboeken voor e 1 k onderwijs. - Leermiddelen en Schrijfbehoeften voor iedereen. St. Jacobstraat, h. Fnidsen 1.50 TT Ia het Peuk». DE ADMINISTRATIE 12 L n c. gemeente dezer i W. stelden voor, eerst te onderzoeken. I 1 let op het zoolmerk Nadert Fabrikaat. ROBINSON N.V. NIJMEGEN a 4 Ie k o L i. L L a k L k e L »1 0 B. P O O daarvoor speciaal vervaardigde sleeptank was het uitermate verrassend te zien, hoe vlug deze „bllksemboot" op gang was en met welk een snelheid zij zich over het water voortbewoog. Met dat al een vinding, die de bijzondere aan dacht van onze moderne scheepsbouwers ten volle waard is! se op te leiden en op te voeden tot vurige ka tholieke vrouwen. Is dit gelukt, dan behoeft men geen angst te hebben. Want als de vrouw te gewonnen, volgt de man vanzelf. Dankbaar te spr. dat Alkmaar ook waardig te bevonden de zegeningen van deze Congrega tie te ontvangen. Voor de komende Olympiade te Berlijn te een klok gegoten met het opschrift: ,Jch rule die Jugend der Welt”, ik roep de jeugd van de Statuten De ..Staatscourant” bevat de statuten van de „Vrijwillige Burgerwacht Wor- merveer”, alhier. Voetbal Zondag J„ speelde V. I. O. S. II een uitwedstrijd tegen Voorwaarts n. In een spannend partijtje wist V. I. O. 8. met 4—3 te zegevieren. De Junioren klopten de 8. R. C. Jun. met 21. iO n I. 9 9 9 Ziet in de KLEINE ETALAGE in de portiek onze RECLAME AANBIEDING Lustige KAlncr. De koetjuffrouw beweert wel, dat se ’e morgens zelf de boter opF mijn brood smeert, maar ik soa wel 'as willen weten» wie se er dan weer afhaalt. I. L L e t: I. o r, d L k L 0 0 Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente - vergaderde Donderdagavond. Van de R- K. Leesbibliotheek was een ver zoek om subsidie Ingekomen, dat bij de be groeting 1934 zal worden behandeld. Van het Provinciaal Bestuur was een schrij ven ingekomen, waarin wordt medegedeeld, dat de Minister van Blnnenlandsche Zaken niet accoord gaat met de verlaging der jaarwedde van den gemeente-veldwachter, als niet ook de salarissen der andere door de gemeente bezol digde ambtenaren worden verlaagd. B. en W. Totaal vorige opgave 12 250.03. Ingekomen giften van 1—29 September: mej. E. F. M. T. te Sch. ƒ25: Z. Cb. te R. ƒ2.50; mevr. H. te SO. ƒ5; KI. N. te T. ƒ1; mevr. M. te B. ƒ7; mevr. T. de B. 10; N. N. ƒ35; N. N. ƒ35; N. N. f 10; Deken N. N. 35; t-H. te U. 5; H. N. te B. ƒ10; Rector N. N. ƒ25; N. N. ƒ2 50; Zusters N. N. ƒ50; Rector N. N. ƒ25; N. N. ƒ10; J. 3. te K 10; Sch. te E. 10; F. te E. f 2.50; N. N. /1.25; N. N. ƒ100; De B. te R. 1; Mr. Ch. M. J. W. te 'sH. ƒ10; L. 8. te O. ƒ1; N. N. /2J0; M. W. V. te A. ƒ10; Br. H. I. St. M. ƒ25; Kap. Gemeld wordt: De Bond van Bedrijfsautohouders in Neder land stelde r.eden de Ministers van Buten land- sche zaken en Waterstaat telegrafisch er mede in kennis, dat het Nederlandsche goederenver voer naar Duitschland, o m. het meubeltransport, door de Dultsche autoriteiten volkomen is stop gezet. Van Dultsche zijde beroept men zich daarbij op een nieuwe regeling welke 15 Augustus JJ. is gepubliceerd en welke eerst op 1 December in werking zal treden. In Nederlandsche exporteurskrlngen heerscht groote ontstemming over deze belemmering var. Nederlandsche transporten naar Duitschland. te meer, omdat de Nederlandsche Regeering Dult- schen transport-ondernemers geen enkele belem mering in den weg legt. Het geheele goederen verkeer komt op deze wijze in handen van Duit- sche exporteurs. De B. B. N. verzoekt aan den Minister van Buitenlandsche zaken onmlddellljk te willen in grijpen, eventueel terstond maatregelen te willen treffen, waardoor de Dultsche transportonderne mers In Nederland asm u zelfde beperkende bepalingen zullen worden onderworpen, als waar aan de Nederlanders in Duitschland bloot staan. WW bespaart U zich moeite. WU bonden ons dwz aanbevolen! (Robinson-drager natuurlijk!) welke in de overeenkomst zijn vastgesteld, sterk af. De VOORZITTER betwijfelde het. of er over 1933 wel een uitkeerlng uit het fonds zou vol gen. omdat er geen onderhoud aan den weg te gebeurd. In 1934 kunnen de bijdragen der ge meenten wel hooger zijn. De heer DIJKHUIZEN zei. dat wel degelijk de weg onderhoud noodlg had. Het zou wel veel geld hebben gevorderd. Het voorstel van B. en W. werd hierna zhst. aangenomen. De rekeningen over 1932 van de UchtbedriJven werden vastgesteld. De rekening van het Burg. Armbestuur toont, zei de heer GROEN, wel aan, hoe hoog de nood te. Er te een subsidie van de gemeente ontvan gen van f 3800 Daarom te het batig saldo nog f 941.46. Ten opzichte van de administratie, welke zeer uitvoerig te geworden stelde spr. voor, dat B. en W. bij de begrootlng met een verhooging oer vergoeding voor de armvoogden komen. De werkzaamheden worden niet betaald. Ook deze rekening werd vastgesteld. Bij de gemeenterekening had de heer GROEN de opmerking, dat men aardig achteruit te ge boerd. Het batig saldo te wel f 3247.09, maar onder de ontvangsten staat een bedrag van f 5000. ontvangen van de Llchtbedrijven voor de straat, waartegenover geen uitgaven staan. Spr. stelde voor, deze rekening eveneens goed te keuren. VOORZITTER deelde naar aanleiding van 't door den heer Groen opgemerkte mede, dat slechte een klein gedeelte van de f 5000 is ge bruikt voor het verbeteren van de straat. Het grootste gedeelte te verwerkt in 1933. De gemeenterekening werd voorloop!g vastge steld met een voordeelig saldo voor den gewonen dienst van f 3247.09 en een nadeelig saldo voor den kapltaaldienst van f 11.695.18. 'welk nade lig saldo te gedekt door een geldleening. Hierna sluiting. DAMES NACHTHEMDEN 98. 1.15, 140, 1.75 ook in extra wijd MEISJES NACHTHEMDEN alle maten.- DAMES- HEEREN- en KINDERPY AMA'S nieuwste modellen en dessins. EFFEN FLANEL per el 15. 19. 31 en 25 ct. GESTREEPT FLANEL 13, 17. 19 en 25 ct. HEEREN FLAN El .1 .EN 89, 90. 1.19, 1.40 DAMES FLANELLEN 48 80 «1.15 KINDER FLANELLEN in alle maten stelden voor, alsnog die verlaging onder dezelf de voorwaarden te doen plaats hebben. Het komt voor de ambtenaren op een zeer klein be dragje neer. Het kleedinggeld en de rijwieltoe- lage wilde spr. handhaven. Het verschilt bijna niets. Het voorstel van B. en W. werd aangeno- men. Van de 8t. Josephgezellenvereenlging was het verslag van de resultaten der R. K. Werkloo- zenzorg Ingekomen In totaal waren 1402 bezoe ken afgelegd in 64 dagen. De totale kosten wa ren t 173.78. Gevraagd werd, rekening houden de met het besluit der gemeente Oudkarspel, die elke subsidie afwees, alsnog een gedeelte van de subsidie te willen verleenen. Verder deelde het bestuur dezer vereenlging mede, dat het voornemen bestaat, dezen winter de werkloozenzorg weer ter hand te nemen, daarvoor werd eer». subsidie gevraagd van f 90. B. en W. apprecleeren het werk der veree nlging wel, doch willen een afwachtendc hou ding aannemen en eerst onderzoeken, hoe groot het bezoek uit deze gemeente te geweest Later zullen dan voorstellen komen. Aldus werd besloten. Vervolgens was de bekende Twutfver- wegkwestie aan de beurt. Van Ged. Staten was een schrijven ingeko- men, waarin wordt medegedeeld, dat men na de conferentie te Haarlem een overeenkomst heeft opgemaakt. Men te van het principe uit gegaan. dat noch de overdrager, noch de over nemer van deze overdracht schade mag lijden, waarom te bepaald, dat het risico van een eventueel vervallen van het aanvullend wegen plan niet door het Hoogheemraadschap, maar door de gemeenten moet worden gedragen. Bij verschil van meening van partijen beslist het college van Ged. Staten. Dit in verband met bet artikel, waarbij het Hoogheemraadschap kan voorstellen, dat de weg met een meter wordt verbreed, waardoor de bijdrage van f 700 op f 900 komt. B. en W stelden voor, geen overeenkomst te sluiten volgens het concept, doch het geno men besluit te handhaven. Van de gemeente Oudkarspel was een schrij ven aanwezig, in verband met deze zaak. Oud karspel had Ged. Staten geschreven, dat het niet met het voorstel accoord gaat en zich niet met het concept-beslult vereenlgt. De VOORZITTER memoreerde het verloop der conferentie te Haarlem. Het schrijven, dat voor het eerste voorstel doorging, was niet eens een voorstel. Het was gewoon een mededeeling van den ingenieur. De heer GROEN zelde. dat het een groot ver schil maakt, hoe het wordt berekend met de bij drage uit het Wegenfonds en had tegen de voorwaarden bezwaar. Het kwam spr. vreemd voor, dat men het aanneemt tegen een jaarlijk- -sche vergoeding van f 700 die ten eeuwige dage doorgaat. Spr. keurde de dwangmaatregelen, Ons wekeiyksch koopje HEEREN ONDERPAK BORSTROK EN PANTALON Borstrok: lange mouwen, dubbele borst. Pantalon: lange pijpen VOORZITTER antwoordde, dat een telegram van den minister te ontvangen waarin wordt medegedeeld, dat de regeling van verleden jaar weer te goedgekeurd. Het uurloon te gesteld op f 0.25, regenverlet f 020 per uur. Officieus heeft voorzitter vernomen, dat de werkloozen in het vervolg 8 uur moeten slikken. Dft zal onmogelijk gaan. Daarvoor zullen maatregelen moeten wor den getroffen. De heer KWADIJK had nog klachten over het nieuwe urinoir. Naar aanleiding daarvan besloot men, een lichtpunt te doen aanbrengen. goed te geweest. Er te nu veel meer gebouwd dan door de gemeente. Spr. weeswp de vele werkverschafflngsobjecten welke er nog zijn zooals weg door het Geestmerambacht, het bag geren en de aa. kanalisatie. Voor bouwen zal straks gelegenheid komen aan den weg van de Spoorstraat naar den nieuwen weg. De heer KWADIJK ging niet met B. en W. mee en was niet overtuigd van zulke hooge kos ten. Wethouder BAKTEN vroeg wat er zou moeten gebeuren met het land dat tusschen den weg kwam. Voor tuinbouw te het niet meer geschikt. De VOORZITTER zelde. dat dit plan niet kan worden overwogen. Eer behoeft nog geen belas- tingverhooglng plaats te vinden. Wijs beleid zal echter zijn, naar deze zaak geen onderzoek in te stellen. Wethouder OOTJER8 sympathiseerde wel met het doel. De kosten van onderzoek zullen echter weggegooid geld zijn, omdat het veel te duur wordt. Het voorstel van B. en W werd hierna aange nomen, met de heeren Kwadijk en Schrijver tegen. Vervolgens was aan de beurt de overdracht van den Twuijverweg. De VOORZITTER herinnerde aan het besluit om f 900 bij te dragen. Door andersluidende be sluiten van omliggende gemeenten te de zaak hangende gebleven. Dezer dagen te een schrijven ingekomen van Ged. Staten over deze over dracht. De meerderheid van B. en W. stelde voor, op dit voorstel in te gaan, maar aanmerking te ma ken op de clausule van een eventueele verhoo ging tot f 900 De minderheid, wethouder OOTJER8, ging van 1 standpunt uit, dat men niet moet zorgen voor de wegen bulten de gemeente. Het voorstel van de meerderheid van B. en W. werd met 5 tégen 2 stemmen, die der hee ren Ootjers en Kwadijk aangenomen. De rekeningen 1932 werden voorloopig vastge steld. De rekening van het gasbedrijf met een voor deelig saldo van f 93534, die van het electrici- teitsbedrijf met een van t 361.41. De rekening van het Burg. Armbestuur sloot met een voordeelig saldo van f 292 35 en werd ook vastgesteld. Zoo ook de gemeenterekening. voor den gewonen dienst sluitend met een voor deelig saldo van f 20858.14, de kapltaaldienst met een nadeelig saldo van f 2481923. De reke ningen werden voorloopig vastgesteld. Bij de rondvraag vroeg de heer KANSEN of de werkloozen niet uit de Wleringermeer konden komen en hier baggeren. Gemeenteraad De raad vergaderde Vrijdagavond. Naar aanleiding der notulen kwam VOOR ZITTER terug op het in de vorige vergadering besprokene van den heer Kwadijk. n.l. de be noeming van den nieuwen correspondent der arbeidsbemiddeling. De heer Kwadijk heeft ge lijk gehad. De benoeming te aan den raad Spr. vroeg of de raad met de benoeming van den heer Oosterlee kon meegaan, waartegen geen bezwaar bleek te bestaan. Van 't bestuur der St. Josephs-gezellenvereenl- „Ik zou niet graag in jouw schoe nen staan" zei eens iemand tegen me. „Man", zei ik, „weet je wel wat je zegt? Ik draag Robinsons!" Als iemand weet wat schoenen waard zijn, dan weet ik h$t, als postbode. Maakt U maar eens een keertje mijn route meel Dan zult U Uw voeten wel voelen! Of U moest óók Robinsons dragen. Ik voor mij, ik voel er geen ver moeidheid in. Dar komt, omdat ze zoo perfect passen en je voet zoo prettig steunen. Ik vind: je kunt wel duurdere, maar geen betere schoenen koopen dan Robinsons. En geen sterkere ook! Als je b.v. die oersolide afwerking van dit Model 18 ziet, die leeren voering, die dubbele zolen, waar van de eerste zool aan de schoen genaaid en de buitenzooi hout- gepend is, dan is f 4.90 (alle heerenmaten) voor zoo'n ijzer sterke hooge schoen spotgoed- 1 koop. En dezelfde schoen met rubberzool (3x sterker dan leer) kost nog maar f 5.50. Blijkens Staatsblad 495. dat heden afgekon- digd te, zijn verschillende artikelen van het Crisis-Graanbeslult 1933 gewijzigd. Artikel 3 van dit besluit wordt gelezen als volgt: De invoer van tarwe, rogge, mate, gerst, ha ver, rijst, boekwijt, darie ((ook genaamd kaffer- koren) en mllletzaad te slechte toegestaan aan een door onzen minister aan te wijzen ertete- orga nisa tie. Voorts te blijkens het gewijzigde artikel 7. de arrow root en andere soorten zetmeel, benevens hier uit of uit de in artikel 3 genoemde producten geheel of gedeeltelijk bereid meel, bloem, stijf sel, glucose, dextrine, havermout, gort, grutten, macaroni, vermicelli, biscuit, beschuit, gebak, van passagiers, bemanning, enz. zout, molenafvallen en bakkerij-afvallen slechts, toegestaan aan een door den minister aan te wijzen criste-organteatie. Dit besluit treedt aa. Maandag m werking Vrooljjk wapperde de kleurige Graalvlag op de deftig-stille Oudegracht, toen Zondagmiddag te een uur een groot aantal genoodlgden in het nieuwe gebouw bijeenkwam om getuige te zijn van de plechtige inzegening. Aanwezig waren o.a. de drie pastoors der stad met vele andere geestelijken, de directeur van de Graal, prof. Vollaerte, en namens het hoofdbestuur van de Graal mej. Nittel. Nadat de hoogeerw. deken E. P. Rengs - de mooie en zinrijke wijdingsplechtigheid had ver richt, sprak Z.E. de aanwezigen toe. Op verzoek van Z. H. Excellentie uw bisschop en van uw Graaldlrecteur, aldus deken Rengs heb ik zoo juist Gods zegen over dit huis af gesmeekt. Doch vóór dat nieuwe gunsten mogen afge smeekt worden, te het noodzakelijk Gode dank te brengen. Hier te alle reden tot dankbaarheid voor de groote genade, welke aan ons Alkmaar reeds door bemiddeling van de Graal te ge schonken. Spr. is diep overtuigd van het groote voorrecht, dat dit huls aan de zorgen te toe vertrouwd van de Vrouwen van Nazareth en de door haar verkoeen leidsters. Nog niet zoo lang geleden vroeg men zich overal met groote bezorgdheid af: wat moet er van onze jeugd groeien. En op het meest ang stige oogenbllk komt door de bijzondere leiding der Voorzienigheid als uit de lucht vallen een Congregatie van leeken. die zich gemakkeüjk in de wereld kunnen bewegen, doch met den band van religieuzen: de volmaakte gehoorzaamheid en de eeuwige zuiverheid. En deze Congregatie gaat werken om in ver vulling te brengen den hartewensch van onzen Bisschop. nJ. de opvoeding der schoolvrije, vrou- welijke jeugd. Wat deze Vrouwen beoogen is niet enkel het negatieve, het beschutten der jeugd voor ge varen, maar op de eerste plaats dit positieve doel: de schoolvrije meisjes te verzamelen en Het mag een gelukkig teeken genoemd wor den, dat het Graalhute aan de Emmascraat. dat twee* jaar geleden door Monseigneur Aengenent geopend werd, thans reeds te klein geworden bleek. De Graal heeft momenteel hier ter stede een 300 meisjes, plus een aantal kruiskinderen onder haar hoede en daar bleek het huis aan de Emmastraat onhoudbaar voor. Dat huis kon slechts een 60-tal kinderen op een avond her bergen, terwijl het aantal cursisten zoo was toegenomen, dat er ruimtegebrek ontstond. Het nieuwe Graalhute aan de Oudegracht het voormalige huls van ds. Boeke, kan gevoeg lijk een 200 kinderen tegelijk herbergen, ver deeld over de tien grootere en IZeinere vertrek ken. Bovendien ligt achter het huls een flinke tuin, waarvan het bezit op hoogen prijs gesteld wordt. Wat ons bij ons bezoek aan het nieuwe Graal hute opviel, was dat de kleuren, waarin de ver schillende vertrekken waren uitgevoerd, minder fel waren, hetgeen aan het geheel een rustige sfeer geeft. De vertrekken zjjn alle in frtesche en sprekende kleuren gehouden, terwijl de meu belen in dezelfde tinten gebracht zijn. Enkele vertrekken kunnen 40 tot 50 kinderen bevatten. In alle vertrekken hebben licht en lucht vrijen toegang en alles ziet er huiselijk en gezellig uit. Het kan niet anders, of de Graalmeisjes zul len zich in dit nieuwe home volkomen thuis voelen. WU wenschen de Alkmaarsche Oraal In haar nieuwe huis veel succes toe. om uit het water te voorschijn te komende, langs den eveneens schuin geconstrueerden achtersteven weer den tunnel te bereiken. Het merkwaardige van dit systeem te. dat het vaartuig zich een weg door de golven baant op een wijze, die te vergelijken te met het rijden van een tractor over den weg. Bjj het in beweging brengen van den rond- gaanden ketting ontstaat een enorme weer stand tegen den druk van het water op den voorkant van het schip, met als gevolg een ge weldige stuwkracht, welke zooals gezegd het vaartuig dadelijk op snelheid brengt. Naar de heer Stoete mededeelde, kunnen op deze wijze groote schepen worden gebouwd welker snelheid tot ver over de honderd kilometer kan worden opgevoerd. Vergelijkt men de voortbeweging met die van een schip, dat met de capaciteit, waarover zijn motoren of machines beschikken, een bepaalde snelheid bereiken kan, dan zal dit nieuwe prin cipe bij aanwending van dezelfde capaciteit aan het schip een veel grootere snelheid geven. Zulks te louter een gevolg van het feit, dat de kracht der machine-lnstallaltie economischer en productiever gemaakt wordt. Zoo zal men ook mag men den uitvinder gelooven race booten kunnen bouwen, welker snelheid die van het racemonster van Gar Wood verre in de schaduw stelt! Het principe maakt het tevens mogeHjk, dat de vaartuigen, die met dit schoepensysteem worden ultgeruzt, gemakkelijk geremd kunnen worden; het in tegenovergestelde richting wer ken van de schoepen levert nJ-, door een bij zóndere constructie geen moeilijkheden op Zeeschepen worden verder van een afzonder lijken .neus” voorzien, welke het water ais t ware breekt om de Ingaande schoepen niet te hinderen. De proefnemingen op het droge, welke de heer Stoete ter verduidelijking van zijn ideeën met het proefmodel demonstreerde in het in wendige van het vaartuig waren daartoe twee kleine electromotoren aangebracht, die met de voortbewegingsconstructie verbonden waren gaven een duidelijk beeld van de werking der kettingen en schoepen. Bij de demonstratie van het vaartuig in een De heer Stoete heeft sindsdien niet stilge zeten; aan de hand van hetgeen hij, in logi- schen gedachtengang, op het papier in schrift en teekenlng had vastgelegd, te hij er in ge slaagd van zijn „bllksemvaartuig" een proef model te construeeren. dat hij tijdens het be zoek. dat een' verslaggever van het Persbureau Vaz Dias te zijnen huize gebracht heeft, op het droge en in het natte element heeft gedemon streerd. Het vaartuig, daf wellicht de kiemen van een revolutie in den scheepsbouw in zich draagt, wijkt >n zijn bouw aanmerkelijk af van de be staande typen. Wat voorts het rekbare begrip „vaartuig” betreft, zij er op gewezen, dat dc vinding van den heer Stoete. naar hij verzekert, kan worden toegepast voor binnenschepen met voortstuwrlngsvermogen. racebooten. zeeschepen ongeacht hun afmetingen en wat dies meer zij. Invoer van aardappelmeel, sagoT tapioca. Het schip bestaat uit twee gedeelten; het onderste gedeelte, waarin bijv, bli groote vracht of passagiersschepen de laadruim ten alsook de machlneinstallatle kunnen worden aangebracht, en het bovenste gedeelte voor de accomodatle Beide deelen zijn van elkander gescheiden door een tunnel. Door dezen tunnel loopt ter weers zijden, gedreven door de machines van het schip, een van schoepen voorzienen ketting in voorwaartsche richting. De ketting te zonder einde, d wz hij verlaat het schip aan den voorsteven, die speciaal schuin te geconstrueerd, en loopt venolgens laags dazen steven in J. U. te B. ƒ25; J. B. C. M. 8. te R. ƒ4; P. O. te B. ƒ5; J. B. te A. ƒ100; G. v. d. A. te A. ƒ500; Dr. L. B. te A. ƒ1000; W. R. te A. ƒ500; A. N. te A. ƒ50: Not. B. O. te A. ƒ100; Dr. A. C. R. V. te A 75; Dr. A. A. J. H. M. te A. 25; J. J. W te A. 50; Mr. T. te A 150. Totaal: 1527028. Giften voor dit doel worden aangenomen bij de St. Paulus-Abdij te Oosterhout (N.-B.l, Gironummer 39167 en ten kantore van de Fir ma Theodoor GlUSsen, Nieuwe Doelenstraat —14 te Amsterdam, Gironummer 28485. Een Zandvoortenaar. de heer C. J. Stoete. heeft kortgeleden octrooi aangevraagd voor de constructie en exploitatie van een vaartuig, dat in plaats van door een schroef zal worden voortbewogen met behulp van een door Lem uitgevonden constructie. De Uitvinder stelt daarbij voorop dat dit vaartuig vlugger op gang zal zijn en veel grooter snelheid zal kunnen bereiken dan de scheepsbouwers van de huidige generatie zich in bun stoutste dreomen hebben durven voorstellen. Het principe, dat aan deze vinding ten grondslag ligt en waarvan de heer Stoete mede deeling heeft gedaan aan het Departement van Defensie, komt in het kort hierop neer, dat de groote weerstand van het water, welke vooral door snelvarende schepen overwonnen moet worden, alsmede het slipverlles der voortstu- wingswerktuigen belangrijk wordt gereduceerd. De chef van het bureau Scheepsbouw van de IVde afdeellng A, van het Departement van Defensie, Ir. G. t Hooft, zegt daarin woordelijk „dat de beginselen, waarop de vinding be rust. volkomen gezond zijn en de mogelijkheid om hiernaar een onder gunstige omstandigheden practisch bruikbaar apparaat te vervaardigen, geenszins uitgesloten moet worden geacht". wereld. Deze roep is echter niet nieuw. Reeds de Goddelijke Kindervriend van Nazareth beeft de kleinen tot Zich laten "komen, en zijn roep gefluisterd in de ocren der Vrouwen van Na zareth. Aan ons is bet dezen roep te verstaan en er naar te handelen. Van de gelegenheid, dat zoovele katholieken bijeen zijn, wil spr. pro- fiteeren door te wijzen op enkele misver standen, die er nog heerschen. Zoo wil hij met den meesten nadruk protesteeren tegen den las ter, als zouden niet alle pastoors de Graal even sympathiek gezind zijn. Het tegendeel is waar, de drie pastoor hebben gezamenlijk bet uiter ste gedaan om dit huls de Oraal te kunnen aanbieden. Het uitspelen van de eene parochie tegen de andere mist lederen grond. Aan alle aanwezigen en aan alle ouders in de stad vraagt de eerw. spreker tenslotte hun hartelljke medewerking, hun gebed, hun sym pathie, maar vooral tiet afstaan hunner kin deren. Zoo ergens, dan is hier voor het z.g. ar gument ,Jk voel er niet voer”, geen plaats. Als trouwe en gehoorzame kinderen hebben wij den wil van onzen Bisschop te doen, om de Vrouwen van Nazareth in haar zegenrijken arbeid te steunen. Namens de Alkmaarsche geestelijken verklaart spr. dat zij God onophoudelijk zullen bidden, dat dit mooie werk moge groeien, zoodat over een jaar of tien een tweede huis als dit noo- dig zal zijn. De Bisschoppelijke directeur van de Graal, de zeereerw. professor Vollaerts, brengt den hoog eerw. deken hartelijk dank. Niet enkel, omdat deze hier de inzegening heeft willen verrichten, maar ook voor zijn groote medewerking bij de totstandkoming van dtt werk. Niet minder dankbaar is spr. voor de sympathieke woorden hier tot de Vrouwen van Nazareth gericht. Spr. wil hier openlijk verklaren, dat die lof verdiend ia. Toen hij -onlangs door den Bisschop tot directeur werd benoemd, was hij reeds na korte kennismaking verbaasd over den grooten geest van gehoorzaamheid welke haar bezielt. Van af het eerste oogenbllk. dat Mgr. hem het directeurschap opdroeg, heeft spr. de grootste medewerking ondervonden en ervaren, dat deze Congregatie haar hoogste ideaal vindt in de volle Onderwerping aan het Kerkelijk gezag. Spr. dankt voor de belangstelling en mede werking. en hoopt, dat allen gezamenlijk ach ter den Bisschop staande, als één man zullen werken om diens hoog ideaal te verwezenlijken. Hierna werd door de genoodlgden het nieuwe huis bezichtigd. In den middag maakten zeer vele ouders en belangstellenden van de gelegenheid gebruik om het nieuwe Graalhuis te bewonderen. ging te Langendük was het verslag aanwezig van de door deze vereenlging gehouden recreatie voor R. K. Werkloozen. Totaal zijn er 1402 be zoeken geweest, terwijl het f 173.78 heeft ge kost. B. en W. stelden voor, eerst te onderzoeken, hoeveel bezoek er uit deze gemeente is geweest en daarna het subsidie in een volgende verga dering te bepalen. De Raad ging hiermee ac coord. Het Prov. bestuur berichtte, dat de Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen heeft medegedeeld, dat het raadsbesluit van 16 April 1932. waarbij besloten werd tót de stich ting van een gymnastieklokaal door de bepa ling van art. 8 van de wet van 4 Augustus 1933 is vervallen, n verband daarmee werd het Col lege van B. en W ultgenoodlgd te bevorderen, dat een nieuw besluit wordt genomen en aan den Minister wordt opgezonden ter goedkeuring. Het lokaal zal zoowel voor openbaar als voor bijzonder onderwijs moeten dienen. Of het nieu we raadsbesluit zal worden goedgekeurd hangt af van de beschikking op het beroep, ingesteld door het bestuur van de Parochie van den H. Johannes den Dooper tegen het besluit van den raad, waarbij medewerking tot de stichting van een gymnastieklokaal by de R. K. Jongensschool wederom is geweigerd. B. en W. stelden voor, op het verzoek van Ged. Staten in te gaan en een nieuw besluit te nemen, welk voorstel werd aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, die der heeren Schrijver en Duijves. Aan de orde was vervolgens het uitbreldlngB- plan-Kwadjjk. In de vorige vergadering had het raadslid de heer A. KWADIJK voorgestcld, een onderzoek naar de kosten in te stellen van het maken van een weg van de Oosterstraat naar het dorp, uit het oogpunt van werkverschaffing. De sloot tus schen de Hofstraat en de Langenstraat zou dan moeten worden gedempt. De bouwgelegenheid zou hierdoor ook aanmerkelijk worden verbeterd. De VOORZITTER had namens B. en W. het volgende prae-advles. B. en W. geven den raad in overweging, geen onderzoek naar de kosten te doen instellen, daar deze veel te hoog zullen worden, waardoor het werk onuitvoerbaar wordt. Als werkverschaffingsobject zal het te duur ko men. Het zou wel een aanmerkelijke verfraai ing der gemeente beteekenen als de Qpsterstraat niet doodloópt. Het bouwen heeft men indertijd aan het particulier initiatief overgelaten, wat

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 3