I Uitkeering uit het gemeentefonds Vreeselijk ongeluk Minder rundvee Croupiers staken Steun roggetelers RADIOPROGRAMMA TEGEN VERMINDERING MAANDAG 2 OCTOBER Dinsdag 3 Oct. 1933 Roddelen Inbreuk op wettelijke aanspraak Drie auto’s vernield Elders heropening? Bezuiniging in Indië Werkwyze I Erkenning van de S.-U. billijkheid DOOR TREIN GEGREPEN Lagere uitkeeringen DE GEVAARLIJKE MIST Motorrijder het slachtoffer Vleesch voor steunbehoevenden Tweede Zesdaagsche AUTO TE WATER PATROUILLE OVERVALLEN neer- de 200.000 stuks VALSCHE RIJWIELPLAATJES ERNSTIGE AANVARING GEEN VERGOEDING MEER Op het kanaal GentTerneuzen ONDER SNELTRAM GERAAKT Bode zwaar gewond a Steunverleening in groote steden Een nieuwe crisis-centrale kan than» haar arbeid gaan beginnen Oude regeling buiten werking Vier jeugdige werkloozen gearresteerd Gewapende Atjeher geschoten DE MOORD IN DEN GROOTEN IJPOLDER De bestuurder bevrijd, doch later overleden Gecompliceerd ongeval tengevolge van den mist SLACHTOFFERS VAN DE MOBILISATIE Tegen ontwrichting der markt r n ra De regeling van de „dubbel- uitgetrokkenen” Voornamelijk Nederlandsche koppel» Bijziende jongeman door wegge worpen speer ernstig aan het hoofd gewond j Chauffeur ran een vrachtauto ongedeerd Voor betere partyen kan een hoogeren prys worden bedongen De Straperlo-speelgelegenheid te Noordwyk aan Zee gesloten Opsporing van „Arie” verzócht Zevenhonderd man van den Pand huisdienst op straat Vragen van het Tweede Kamerlid Wynkoop Urker visschers moeten naar de werkverschaffing Recht en Aandrang van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten op de Tweede Kamer i-x 4* X <K 7.50 1 die wegens steunmaatregelen j d Oramotoon- a 1 toestand O D. Wijnkoop 9 s dieren tot waarde zullen rectle dit Jaar zal bestaan uit den bekende»» I fi i Overigens zullen de dieren, welke voor uit voer of consumptie ongeschikt zijn, dienen te worden verwerkt in de destructie-Inrichtingen vroeger aangesloten vrijelijk rogge a gunning) en wi den zaai op hun bedrijven hebben ontvangen en den voer de vergunning betaalden toeslag betaalden het betaalde bedrag weer terug ont vangen. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIT NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS 28 te hi al hi Daarbij komt ten aanzien van den door de re geerlng vooi*gestelden maatregel eener vermin dering van de algemeene uitkeering uit het ge meentefonds over het jaar 1934/’35 deze hoogst bezwarende omstandigheid, dat de begrootlng van gemeenten, waarin voor de vermindering tot K gedeelte dekking'moet worden gevonden, over het algemeen haar beslag reeds heeft ge kregen. De bodewagen, bestuurd door den 23-Jarigen Van der Weerd, uit Zeist, reed Zaterdagmid dag omstreeks half vijf op den Utrechtsche De politie te Krommenie heeft de hand we ten te leggen op een vieral Jeugdige werkloo zen, die Zich schuldig hadden gemaakt aan het maken van valsche rjjwielplaatjes, welke dan werden verkocht voor één gulden per stuk. Alle vier zijn ingerekend en worden op trans port naar Haarlem gesteld. Acht de regeerlng het ten slotte niet tevens een beteekenisvollen stap In het belang van den strijd tegen het Internationaal bestaande en in dit jaar zeker niet kleiner geworden oorlogs gevaar, en reeds daarom dringend geboden, om tot normale betrekkingen met ds 8. U. te ko men? De Straperlo-speelgelegenheld in het Palace hotel te Nqprdwijk aan Zee tS Zaterdagmiddag plotseling gesloten tengevolge van een conflict tusschen den directeur den heer Straus eener- zjjds en de gezamenlijke croupiers anderzijds. dat had- maar toch, cii te in de dc Ui fa ki te J» Naar de .Vlkskr.” verneemt, heeft het be stuur van het RK. Werkliedenverbond in ver band met deze kwestie de besturen der Volks bonden er. Werkliedenvereeniglngen der vier groote gemeenten opgeroepen tot een confe rentie op heden middag. JOe Standaard” verneemt nog, dat met ingang van 1 October verschillende „excessen” uit de steunregeling warden af gesneden, b.v. ten aan- «ien van de eerste 5 gulden uit de bijverdienste van de vrouw. Deze zullen voortaan vallen on der het bedrag, waarvan 3/3 door Maatschap pelijk Hulpbetoon kan worden ingehouden. Volgens dat blad zullen de steunnormen ge durende het J.A winterhalfjaar niet worden verminderd. o het Rijk en van de gemeenten he re sti sc ee hi lu m sc m n< al be be R 81 E 81 1 h VI Is Zaterdagmorgen wilde de 20-jarige chauffeur Van t S. uit Lunteren een onbewaakten over weg nabij Barneveld passeeren, toen juist een trein uit Nljkerk naderde. Een botsing was niet meer te vermijden. De chauffeur werd uit zjjn wagen geslingerd, doch kwam gelukkig met den schrik vrij. De vrachtauto was van voren zwaar beschadigd. te: Ni in op zi< N< va ht da gr oo va bo ui to I lie na te: aa ve M ee de fo st< VS bo R< ge lei de va v I d V d v e E In het Staatsblad is opgenomen een Kon. Besluit, waarbij uit overweging, dat het met het oog op den toestand van 's lands financiën en daarbij lettende op de sedert ingetreden daling van den levens- en den loonstandaard wenschelijk is over te gaan tot herziening van de bepalingen van het KB. van 13 Januari 1932, verminde ringen worden aangebracht in de geldelijke uitkeeringen aan de zg. mobilisatie-slacht- offers. De Vereenlglng van Nederlandsche gemeen ten heeft in een zeer uitvoerig adres aan de Tweede Kamer haar standpunt uiteengezet ten aanzien van het wetsontwerp tot vermindering van de uitkeering uit het gemeentefonds. Wij ontleenen daaraan het volgende: BRUSSEL, 509 M. 13.30 Concert door het kleine orkest van het N.I.R. oJ.v. P. Leemans 130 Oramofoonmuzlek 2 10 Oramofoonmuzlek 5.20 Concer door het LUXEMBOURG, 1191 M. 7.50 Bel gische avondconcert voor plano en orkest 8.40 Orkestconcert 9.20 Kamermuziek 9.40 Orkestconcert 10.50 Dansmuziek. Radlo-orkest o.l.v. Franz André 6.35 Pianorecital 6.50 Concert door het kleine orkoest van het N.I.R. o.l.v. P. Leemans 8.30 Concert door het Radlo-orkest oJ.v. Franz André 9 20 Oramofoonmuzlek. BERLUN, 419 M. 730 Orahmsconcert 9.25 Concert door bet omroeporkest oJ.v. Göhler. Zaterdagnacht omstreeks 12 uur heeft op t kanaal Gent-Temeuzen een aanvaring plaats gehad. Het 2000 ton groote Engelsche stoom schip .Dryburgh” op weg van Antwerpen naar Gent Is nabij het Nederlandsche plaatsje Drie kwart in aanvaring gekomen met het 300 ton groote Engelsche stoomschip „Todnes.” De „Tot- nes,” die op weg wasjan Gent naar Terneuzen is teruggekeerd naar Gent om aldaar te dokken. Verdere bijzonderheden ontbreken nog. Ziet de regeerlng in, dat ook economisch en met het oog op een zoo goed mogeljjk handels- verdrag, dus tot het aanknoopen van nieuwe en het zoo hoog mogelijk opvoeren van be staande handels-betrekklngen, de vaste grond slag van een offideele diplomatieke verhouding tot de 8. U. een noodzakelijk vereischte, tevens in het directe belang van breede lagen der Ne derlandsche bevolking in industrie, landbouw, veeteelt, visscherlj, scheepvaart en handel moet Worden genoemd? Indien deze vragen onverhoopt in ontken- nenden zin mochten worden beantwoord, wat zijn dan de motieven voor deze negatieve hou ding der regeerlng? Indien de genoemde vragen in bevestigenden zin worden beantwoord, wat heeft de regee- ring dan reeds gedaan of laten doen, of is zij bezig te doen, en wat is zij verder van plan te doen, om deze noodzakelijkheid werkelijk heid te doen worden? Nog enkele weken en het startschot voor de 8 In een buitengewoon Politieblad verzoekt de commissaris van politie 8e sectie, waarnemende de 10e sectie te Amsterdam, namens den offi cier van justitie, aldaar, opsporing, aanhouding en voorgeleiding aan het bureau Mamlxstraat 148 te Amsterdam van een onbekend persoon, vermoedelijk genaamd Arie. Signalement: ongeveer 1.65 M. lang, geset postuur; gekleed als werkman, grijze regenjas en Jockeypet, vermoedelijk op klompen, schiet vermoedelijk links, die verdacht wordt van moord, gepleegd in den nacht van 37 op September 1933, In den Grooten IJpolder Amsterdam. alen van de uitkeering uit het gemeente fonds in 1936 dreigt, onaanvaardbaar ach ten, een beroep op dezen toestand, om een vermtadeHng van de fondseanultkeering reeds in het uitkeeringsjaar 1934/1935 toe te passen, moeten wij te meer nog afwijzen. Het adres vestigt de aandacht op enkele fac toren, welke in dezen tijd de financieele posi- De Ned. Graancentrale deelt mede, dat in verband met den door den Minister van Eco nomische Zaken vastgestelde denaturatiebijslag van 3.50 per 100 K.G. ?n de monopoliewlnst van anderhalve gulden per 100 K.G., welke op rogge wordt gelegd, wordt verwacht, dat zeer zeker nleta onder een prijs van zeven en een halven gulden per 100 K.G. zal moeten worden verkocht en dat vaak voor betere par tijen een hoogere prijs zal kunnen worden be dongen. KOETARADJA, 30 Sept. (Aneta). Een patrouilleerende brigade werd- tijdens de rust, 15 K M boven Djeuram, door den ge wapende Atjeher Slsoe aangevallen. Nadat hij gesommeerd was halt te houden en de wapens weg te werpen, viel hij onmiddellijk aan, waarop hj) werd neergeschoten. Verdere bijzonderheden ontbreken. trale heeft de Minister van Economische Za ken de oude roggesteunregellng met Ingang van dien datum bulten werking gesteld, omdat de uit hoofde van die regeling steuntrekkende landbouwers thans in de gelegenheid zijn ge steld onder de nieuwe regeling een verhoogden prijs voor hun roge te ontvangen. Het is van groot belang, dat de handelaren, die tot 30 September 1933 steunrogge hebben gelcocht, niet nalaten de leverlngsbriefjes, wel ke in hun bezit zijn over tot 30 September 1933 geleverde rogge, uiterlijk op genoemden datum aan de gewestelijke Roggeorganisatie in te zen den, waarbij dan tevens dient te worden opge geven welke partijen reeds gekocht zijn en. in den loop van de week van 2 tot 8 October zul len worden af geleverd. Mede in verband met het communiqué hetwelk deze week terzake is uitgegeven, wordt den vroeger enkenden rogge telers zoowel als den niet erkenden telers er ernstig op gewezen, bij den verkoopsprijs met het bovenstaande rekening te houden. Aangezien alle bepalingen van de oude rog gesteunregellng komen te vervallen is het den telers .weer geoorloofd te koopen (dus zonder ver- i zij, die reeds rogge voor Aan een aantal Urker visschers, die tot nu toe vergoeding ontvingen ingevolge de Zuider- zeesteunwet, is Zaterdagmiddag meegedeeld, dat deze uitkeering voortaan zal ophouden. In plaats daarvan zullen ze Maandag reeds naar de werkverschaffing te Giethoorn moeten ver trekken. Daar zoodanige maatregelen, als in het ont werp voorgesteld worden, grijpen in het finan cieele bestel van gemeenten, hebben wij ons evenzeer rekenschap te geven van den zeer ern- stigen toestand, waarin onder den druk der aanhoudende crisis ook de gemeente-flnan- ciën zich bevinden. Terwijl honderdtwintlg ge meenten reeds In een noodlijdende positie zijn gekomen, dreigt een verder belangrijk deel der gemeenten te verzinken In een noodtoestand, waaruit zij uit eigen kracht geen redding zul len kunnen vinden. Donderdag heeft onde- de gemeente Boskoop een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een vertegenwoordiger van de N. V. Hetaiondiche Textiel-Mij., de heer J. A. Muit, wonende te Hilversum, reed, naar de „.LeldSche Crt.” meldt, met vrij groote snelheid door een bocht in den weg, waardoor hij tegen een boom opbotste, met het gevolg, dat de auto omgekeerd te wa ter geraakte. Personeel van de aangrenzende kweekerü verleende hulp en slaagde er in den bestuurder, welke ernstig gewond en bewuste loos was, uit zijn benarde positie te bevrijden. Door toepassing van kunstn^atlge ademhaling ’wist men de levensgeesten weder op te wek ken. De inmiddels ontboden geneesheer consta teerde een schedelfractuur. Het slachtoffer klaagde voorts over pijn in de borst. De patiënt werd van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien en naar het St. Ellsa- bethgestfcht te Lelden vervoerd, waar hjj Vrij dag is overleden. BATAVIA, 30 Sept. (Aneta.) Glrieren vond tusschen den Directeur van het Departement van Financiën en het Hoofd van den Pand huisdienst een bespreking plaats over de be zuiniging bij de Pandhuizen. Als gevolg van deze conferentie zal aan de Regeerlng wotden voorgesteld in Augustus 1934 19 pandhuizen tijdelijk te gjuiten, hetgeen me debrengt dat ruim 700 man personeel in den loop van 1934 moet afvloeien. De heer Straus zal de speelgelegenheld te Noordwjjk aan Zee niet heropenen. Hij heeft echter het plan weldra een Straperlo in de buurt van Wassenaar te gaan exploiteeren. Daar het seizoen voorbij is, werd de speel gelegenheld bijna uitsluitend bezocht door per sonen uit de omgeving van f*x>rdwljk aan Zee, zooals Den Haag,-Lelden enz. Velen hadden Zaterdag een vergeefsche reis gemaakt. Aan de cassa werd medegedeeld dat wegens een storing In de electrlsche leiding de speelgelegenheld ge sloten was. De heer Straus deelde ons mede, dat hij Vrijdag drie croupiers had ontslagen, omdat zij zj. minder juist waren opgetreden tegenover het publiek. De andere croupiers hadden zich solidair verklaard met hun collega’s en den heer Straus meegedeeld, dat zij wenschten dat hij het ontslag introk. De heer Straus wilde hierop niet ingaan en ontsloeg ook de rest van de croupiers Volgens de croupiers was het geschil ontstaan doordat onder het publiek een meenlngsverschll over een uit te keeren winst was gerezen. De croupiers hadden dit geschil opgelost, doch vol gens den directeur op een onjuiste manier. Toen later de heer Straus weigerde de drie ontslagen croupiers weer in zijn dienst terug te nemen, had de rest uit eigener beweging bet bijltje erbij neergelegd. De door de regeerlng voorgestelde verminde ring van de algemeene uitkeering uit het ge meentefonds tast de constructie der financieele verhouding tusschen 't Rijk en gemeenten, zoo als deze In 1929 als een organisch verbonden geheel van uitkeeringen uit algemeene midde len én nauwkeurig af gebakende bevoegdheden tot plaataeltJke belastingheffing tot stand is gekomen, aan. Niet alleen maakt de door de regeerlng voor gestelde maatregel eener korting op de alge meene uitkeering uit het gemeentefonds Inbreuk op een wetteljjke aanspraak, waarop gemeenten zich na den afstand, welken zij hebben moeten doen van haar bevoegdheid tot heffing van een eigen inkomstenbelasting, nu met meer recht dan onder rigueur der wet van 1897 mogen be roepen. De aantasting van een der samenstel lende deelen van de wettelijke constructie be- teekent ook het losrukken van een welbewust gelegd verband tusschen uitkeeringen aan ge meenten en dus een denatureeren van de Fi- nancleele-verhoudingswet 1929. De verwachting eener sterk gedaalde opbrengst der middelen van het 'gemeentefonds in het uitkeeringsjaar 1936/’37 kan geenszins een mo tief zijn voor de toepassing eener korting in de nog komende, aan dat nieuwe uitkeeringstjjd- yak voorafgaande jaren. Het is dus ten eenenmale met de historie en strekking der Financleele-verhoudingswet 1929 in strijd het aldus te stellen, als zou aan de ge meenten slechts toekomen een algemeene uit keering, gelijk aan de opbrengst van bepaalde middelen 1. c. de gemeentefonds- en de vermo gensbelasting. In verband met de inkrimping van den rund veestapel komt ons nog ter oore, dat men zich voorlooplg op het standpunt heeft gesteld, onze rundveestapel met 300.000 stuks in te krimpen. Dit wil echter geenszins zeggen, dat deze be perking voldoende zal blijken te zjjn. Thans staat reeds vast, dat de Rundveeoentrale tot verder gaande maatregelen zal overgaan, in dien de wenscheljjkheid daarvan mocht blij ken. HUIZEN, 1875 M. 8 uur KRO Morgen- concert 10 uur Oramofoonmuzlek 11 30 Godsd halfuurtje door pastoor L. H. Perquln 13 uur Politieberichten 13.15 Weensch Radloo-octet o.l.T. Ditta Schmet- terllng. 1.45 Rustpoos 2 uur Vrouwen uurtje 3 uur Pianorecital door Lenl Oos- terman 3.15 Zang door Agatha Rengers, alt 3.30 Oramofoonmuzlek 3.45 Verv. pianorecital 4 uur Verv. zangvoordracht 4 15 Oramofoonmuzlek 4.30 KRO or kest o.l.v Joh Gerritsen 5 uur Fr van Laan. Katholieken en dierenbescherming 5.20 Verv. Concert 5.50 Oramofoon muzlek 6.20 Verv. concert 6 40 Espe- rantocursus 7 uur Politieberichten 715 Kath. Radio Volksuniversiteit Theolo gie. Pater lector Jos. van Wely O.P. ..Nog wonderen" 7.35 Oramofoonmuzlek 7.45 Mlddenstandakwartlertje 8 uur Oramo foonmuzlek 8.15 Vaz Dlas 8.20 Aan sluiting met de Queens Hall te Londen. BB Symphonleorkest o.l.v. Sir Henry Wood. Dora Labette, sopraan. Roy Henderson, ba riton. Benno Molsewltsch. piano 10.50 Vaz Dias 10.55 Weensch radio Octet o.l.v. Ditta Schmetterllng 12 uur Sluiting. SC Ik oc ei i.»11 v< m Pl 5 Ol d! in ni n Het is niet de bedoeling van den wetgever van 1929 geweest, dat het Rijk ten gevolge van de conjunctuur-gevoeligheld der middelen van het gemeentefonds, „tekorten van tientallen van millioenen in het gemeentefonds zou moe ten gaan bijpassen”; evenminis het diens bedoe ling geweest de regeerlng moge dit evenzeer erkennen dat de uitkeering per inwoner aan gemeenten door dezelfde oorzaak na verloop van eenige jaren met tientallen van millioenen zou dalen tot ongeveer de helft van de in 1929 als redelijk erkende uitkeering. Nadat de centrale landbouworganisaties vol ledige medewerking hebben toegezegd bij de uitvoering van door de Regeerlng te nemen maatregelen ten behoeve zoowel van de in krimping van den Nederlandschen rundvee stapel als van' regelingen door welker toepas sing het door de beperking verkregen even wicht zal moeten bewaard blijven, zal de Crisis Rundveecentrale weldra hare hoofdwerk- zaamheld kunnen aanvangen. Een mooi woord is het niet, maar het zegt duidelijker en tevens afkeu rend wat kwaadspreken is. Het te een van de laagste menschelijke ondeug den, wier kwaadaardigheid ook daar om nog wordt vergroot omdat zij zoo algemeen wordt bedreven. Zit in onverschillig welk gezelschap, jong of oud, beschaafd of onontwik keld en luister naar hetgeen verteld wordt. In negentig van de honderd gevallen gaat er iemand over de tong. Er blijft welhaast geen stuk van heel en moesten we de achterklappers ge- looven, dan ging het over den meest verdorven mensch ter wereld. Verlaat er een het gezelschap, de koppen worden meteen weer by el- kaar gestoken en het begint opnieuw met frisschen moed: ja, ia, den ze altijd wel gedacht, rt dat‘"t zóó erg zijn zou. Wat heb jé toch voor schurkachtige wezens? Inderdaad die zijn er, maar die moeten veeleer gezocht worden onder de sprekenden dan onder de bespro- kenen en ook onder degenen, die wel niet meepraten, maar toch graag luis, teren en niet den moed hebben te zeggen: Schei daar mee uit, laat hem of haar met rust, laat ons over iets anders spreken. Het Rijk heeft zich door heffing van tijde- Ujke opcenten op de hoofdsom der gemeente fonds- en vermogensbelasting voor dit niet voor ziene risico grootendeels schadeloos kunnen stellen. Wij stellen het tegenover uwe vergade ring als een zaak van recht en billijkheid, dat met gelijke strekking ten behoeve van gemeen ten een maatregel worde getroffen om te voor komen dat deze in het volgende vijfjaarlijksch uitkeeringstijdvak van gelijke omstandigheid het slachtoffer worden. Voor de practjjk zou een zoo scherpe val van de fondsenuitkeering noodlottige gevolgen hebben. In leder geval niet Plet van Kempen, die den Voorts deelt het regeerlngsbureau voor de uitvoering van de Tarwewet 1931 nog het vol gende mede: In verband met de op Maandag 2 October 1933 aanvangende werkzaamheden van de af- deeling Binnenland van de Ned. Graanoen- Het Tweede Kamerlid WIJNKOOP heeft aan den minister van Buitenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: Ziet de regeerlng thans, nu zoowel in Europa als in Amerika wederom nieuwe sta ten zich opmaken de ïowjet-Unle te erken nen en Nederland in Europa een der wel- -ilge landen is die nog {een offlcleele betrek- ringen met de 8. U. mderhouden, de nood zakelijkheid in om on verwijld tot volledige erkenning van de Unie der Socialistische Sowjet-Republieken door Nederland over te gaan? Voorts wordt een stelsel overwogen, waar bij het vleesch van een gedeelte ot van alle runderen, welke voor consumptie geschikt zijn, ten goede zal kunnen komen aan desteun- behoevenden in het land. Deze dieren worden geconserveerd om langs anderen weg tot een bestemming te komen; een en ander onder de strenge, voor alle vleesch, hetwelk als men- schelijk voedsel zal hebben te dienen gelden de oontróle. Vrijdagavond is op den Groninger Straatweg onder Leeuwarden in een zwarën mist een mo torrijder in botsing gekomen met een vracht auto, toen deze laatste wilde uitwijken voor een luxe wagen. De motorrijder, de heer Vriezenberg uit Leeu warden werd zoo zwaar gewond, dat hij kort na naar het ziekenhuis te zijn overgebracht overleed. Het motorrijwiel werd geheel ver nield. - weg. tegenover Berkenhove. v. d. W moest den ingang van Berkehove inrijden en kwam daar door op de tramrails te staan. Hij stapte ver volgens uit en ging even aan de voorzijde kijken. Op dat moment kwam de sneltram uit de rich, ting Zeist die met groote kracht tegen den bodewdfV botste, met het gevolg, dat de wagen op zij schoof en de bestuurder terecht kwam onder den baanschulver van de tram, die zestig meter na de botsing stopte. De man werd in zorgwekkenden opgenomen Dr. Bouwman, uit Zeist verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer per ziekenauto naar de Rijkskllnieken te Utrecht is vervoerd; Voor zijn leven wordt gevreesd. De bodewagen werd licht beschadigd. Het voorbalcon van de tram en de ruiten werden Ingedrukt, terwijl de electrlsche rem vernield werd. De politie was direct ter plaatse. Daartoe zal op verschillende, tijdig nader be kend te maken marktplaatsen gelegenheid wor den geboden vee aan de Crisis Rundveecen trale te leveren in de soorten, zooals die voor elke leveripgsgeiegenheid zullen worden ge vraagd. Tengevolge van den mist kwam Zaterdagr gen om tien uur ter hoogte van de Kanaal! by Best een drietal auto's met elkaar in bot sing. De auto van mr. Peeters uit Eindhoven, waar in was gezeten mej. mr. C. van der Bungen, wilde een Limburgschen Lancla-auto passee- rem De wagen kwam daardoor in botsing met een Utrechtschen auto, bestuurd door den heer Van Poorten uit Bllthoven, welke uit de rich ting Best kwam. Beide auto’s botsten tegen elkaar, terwijl de Llmburgsche automobiel, die het ongeluk zag gebeuren, en door krachtig remmen verder onheil wilde voorkomen, ten gevolge van den natten weg slipte en tegen een boom opvloog. De heer mr. P. en mej. C. v. d. D. werden niet ernstig aan gelaat en handen gewond en konden zich, na in het Blnnen-gasthuis te Eindhoven te zijn verbonden, huiswaarts be geven. Verdere persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. De drie vernielde auto’s moesten worden weggesleept. Naar de „Telegraaf” vernam, zal heden fh Den Haag een conferentie worden gehou den tusschen de wethouders voor Maatschap- pelijken Steun van de groote gemeenten Am sterdam. Den Haag en Utrecht, naar aanlei ding van den brief van den minister van Sociale Zaken, dat voortaan bij de steunver leening der regeling voor de „dubbel-uitgetrok- kenen*- dezelfde zal moeten zijn in genoemde gemeenten, als voor de overige plaatsen geldt. In de provinciën zijn commissies van over name, bestaande ulf een veqh°uder en een vee handelaar, Ingesteld, terwijl in leder gewest de Crisis Rundveecentrale wordt vertegenwoordigd door een vertrouwensman, evenals de leden der overnamecommisslën benoemd na reeds gerul- men tijd geleden gepleegd overleg met den ge- organiseerden landbouw. De bedoeling is ook aldus het contact tusschen de Crisis Rundvee centrale en de veehouders te vergemakkelijken. De aangeboden dieren zullen door de over name commissies worden Ingedeeld in verschil lende kwaliteitsklassen, voor welke voor iedere leveringsgelegenheld prijzen naar levend ge wicht op grond van klassewaardeering worden vastgesteld. Deze worden tijdig te voren be kend gemaakt evenals de soorten vee, welke geleverd kunnen worden. Na overname ge schiedt de betaling naar levend gewicht, op grond van klassewaardeering en basisprijs. De ovemamecommissie merkt de overgeno men dieren en houdt toezicht op de weging, waarbij zooveel mogelijk de provinciale verte genwoordiger aanwezig is. Na afloop der weging ontvangt de leveran cier een leveringsbon, waarop alle noodige ge gevens omtrent het overgenomen dier worden vermeld. Deze bon wordt onderteekend door 'dengene, die het rund heeft geleverd en na mens de Crisis Rundveecentrale door den ver tegenwoordiger of een der leden van de over- namecommissle. Levert een handelaar, dan moet de naam van den veehouder van wien hij be trok, worden vermeld. Na ontvangst en weging worden de dieren onderverdeeld naar de bestemmingsplaatsen waarheen ze gezonden zullen worden. Het ligt Ir de bedoeling te trachten, zooveel mogelijk dieren, welke daarvoor geschikt zijn en voor zoover daar vraag naar is. levend uit te voeren naar het buitenland op gelijke wijze als tot dusver reeds meer is geschied. Van de te dien opzichte genomen maatrege len is sinds eenlgen tijd de uitwerking reeds merkbaar. tweede Amsterdamsche zesdaagsche zal worden gelost. Een veertlen-tal koppels zal wederom den l strijd aanbinden om de overwinning en in bet I P. A.I -gebouw te Amsterdam zullen duizenden I toeschouwers meeleven met het sensationeels I spektakel Jat zich voor hun oogen zal afspelen. Wel willen wf een tip van den sluier, welke om deze zesdaagsche nog hangt, oplichten en dan volgt allereerst de mededeeling dat de Di- I rectle dit jaar zal bestaan uit den bekenden wielrenner Grolms, die ook dit jaar de technl- I sche verzorging van het geheel voor zijn rek»* ning zal nemen, daar de heer Hollander et van heeft afgezien en een ander persoon zjjn plaats zal Innemen. Naar wij uit buitenlandsche bron tevens ver- I nemen zal het „veld” voornamelijk uit Ned®f" 1 landsche koppels bestaan, wat In dezen U|d waarin de leuze voor „Nederlandsch Fabri- kaat” alom ten toon klinkt, geen slecht idee IA Wie wij kunnen verwachten? L.------ - grooten vijver is overgestoken en naar Amerika is vertrokken, waar hij een groot aantal con tracten moet voldoen. Maar zeer zeker Pijnen burg en Braspennlnx, Wals, Van Hout, Van Ongeacht, op welke wijze de over te nemen dieren tot waarde zullen worden gebracht, dient voor alles het vleesch van dit vee buiten de normale binnenlandsche consumptievleesch- markt ce worden gehouden ter voorkoming van ontwrichting van die markt. tie van palen: lo. Het belastinggebied vgn het Rijk is zoo al niet feitelijk, dan toch wettelljk onbegrensd. Hiertegenover steekt het wettelijk begrensde belastinggebied der gemeenten wel zeer in haar nadeel af. 2o. Het gebied, waarop bezuiniging mogelijk is, is bij de gemeenten beperkter dan bij het Rijk. 3o. Het Rijk is in staat zijn voornaamste cri- sis-uitgaven, t.w. die wegens steunmaatregelen voor den landbouw, door de instelling van een Landbouwcrisisfonds, gevoed door speciale hef fingen, te financieren buiten bezwaar van den gewonen dienst der begrootlng. Den gemeenten wordt als regel ten eisch gesteld haar uit de crisis voortvloeiende uitgaven zooals voor werk- loozenzorg in den meest uitgebreiden zin, uit de gewone middelen te bekostigen. Tenslotte levert het adres in een uitvoerige beschouwing critiek op de wijze, waarop het onderwerp de vermindering wil doen plaats grijpen, waarna de adressante de Kamer ver zoekt haar aandacht te willen schenken aan de geopperde bezwaren. DAVENTRY, 1554 M. 13.30 Orgelcon cert 12.50 Conocert door het Paramount Astorlaorkest o.l.v. Anton 150 Concert door het Midland Studio Orkest 7.40 concert door het Radio Militair orkest 10.20 Orgelrecltal. 10.35 Lew Stone en *jn band. PARIJS, EIFFEL. 1446 M. 8 50 Blijspel „ün chappeau de pallle d’Itallen”. PARIJS, RADIO» 1725 M. 8.05 Oramo foonmuzlek 13.20 Oramofoonmuzlek 7 40 Oramofoonmuzlek 8.20 Symphonle- concert oJ.v. Bigot. MILAAN, 331 M. 8 uur muziek 9.05 Concert. ROME, 441 M. 9.05 Concert WEENEN. 517 M. 5.45 Solistenconcert 7.20 Populair concert 8.50 Euro- peesch concert 11.15 Dtelsmuzlek. WARSCHAU. 1411 M. 6.40 Populair concert 8 35 Framofoonmuzlek 11.10 Dansmuziek. BEROMUNSTER 460 M. 735 Populafr concert 1030 Roemeensche volksmuziek.» KALUNDBORG. 1153 M. 13.30 Strijk orkest 320 Mogens Hansen’s orkest 9.10 Omroeporkest o.l.v. Emll Reesen 10.35 Omroeporkest oJ.v. Emll Reesen 11.20 Dansmuziek HAMBURG, 378 M. 11.20 Oramofoonl muziek 11.50 Populair concert 1.40 Populair concert door het kleine Norag- orkest 3.30 Oramofoonmuzlek 4.20 Concert 10.40 Concert door het Norag- orkest. LANGENBERG. 472 M. 12.20 Populair concert door het kleine orkest van Munster -1.55 Populair concert 4.30 Sollsten- .concert 11 uur Orkest van den West- Dultschen omroep oJ.v. Buschkotter 11.20 Populaire en dansmuziek door het orkest. Vrijdagavond heeft op het sportterrein van de voetbal- en athletiekvereeniging „Alphia” aan de Nieuwe Sloot te Alphen aan den Rijn, bij* het houden van athletlek-oefeningen, een erstig ongeval plaats gehad. Eenige leden waren zich aan het oefenen in het speerwerpen, toen een der deelnemers, de ongeveer 24-jarige Boutshoorn, die eenigszins bijziende is, een met volle kracht door een an deren deelnemer weggeworpen speer tegen het hoofd kreeg. De speer drong hem opzij tegen het rechteroog in het hoofd, ging langs den schedeMen kwam er achter het oor weer uit. Boutshoorn had nog de tegenwoordigheid van geest, de speer zelf weer uit het hoofd te trek ken. Op advies van den onmiddellljk ontboden ge neesheer is hij in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Lelden overgebracht. HILVERSUM, 296 M. 8 uur AVRO Oramofoonmuzlek 9 uur Concert door de Octophonlkers 10 uur Morgenwijding 10.15 Oramofoonmuzlek»10.30 Piano recital door Betsy van Praag 11 uur Kook- en bakpraatje door mevr. R. Lot- gerlng-Hlllebrand. .JKoffle-schoteltJes" 11.30 Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. 1.30 Oramofoonmuzlek 3.15 Rustpoos 230 Claveclmbel-recltal door Erwln Bodky 3 uur Voordracht door Mies Emeis-Van Buren 3.30 Gramofoonmuzlek 4 uur Zang door Ré Koster, sopraan. Egbert Veen aan de vleugel. 430 Radlo-klndereang o.l.v. Jacob Hamel 5 uur Voor kleinere kinderen. Mevr. Ant. van Dijk 5.30 Gra mofoonmuzlek 6 uur De Octopiionlkera 630 RVU prof. Hulb Luns ,JJe Kunst in Spanje" 7 uur AVRO De Octophonl kers 7.10 Praatje door Fred Fry. De >s. cursussen 7.20 De Octophonlkers 7.30 Mevr. Ida de Leeuw van Rees. Mantel- patroon 7.45 De Octophonlkers 8 uur Vaz Dlas 8 05 Progr. ten bate van het nat. crisiscomité. 10.45 Vaz Dlas. gra mofoonmuzlek 13 uur Sluiting. ei* xji oapuiuuuA, w tsus, v g Hoek, Klaas van Nek Jr., en vele anderen, ter- wijl van buitenlanders Broccardo en Gulmbre- I tière, Charlier en Deneef, thans niet aan el- kaar gekoppeld, doch met nieuwe maten. Schoen. Buschen. Hagen, Goebel, Huertgen c— goede kans maken. Mocht het waar zjjn dat slechts 4 buiten landsche koppels worden genomen, uit ieder land een. Jan zal ook daarin nog een sterke selectie moeten plaats vinden. In ieder geval, dé belangstelling is weer gaande, de spanning stijgt, de tribunes binnekort in aanbouw en Amsterdam bereid» zich voor op de tweede zesdaagsche, waarvan waarschijnlijk het succes niet minder groot zijn dan dat van vorig jaar.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6