ONS BLAD Durende onrust op Cuba I 6 Het nieuws van heden I I s I I HET BELEGERD HOTEL SPAANSCHE KABINET STELT ZICH VOOR DE BAROMETER Bloedige strijd in Havana I Radio-prijsvraag N.C.C. Hedenavond 9.45 uur Huizen op den K. R. O. (1875 Meter) Radio- prijsvraag Nationaal Crisis-comité, ongeveer 1700 prjjzen. JOH. LAU WERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Ontwikkelen en afdrukken VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS n DE AARDBEVINGSRAMP IN DE ABRUZZEN Batista president? E mitrailleurvuur beachoten Officieren geven zich over Diefstal te Moskou Uit voorwerpen Twintig dooden Program der Seyoekei HlNDENBUQ&sfvERJAARDAG G ecapituleerd Het incident Paul-Boncour naar Warschau? BONDSKANSELIER Dr. DOLLFUSS TE GENèVE Academie voor Duitsch recht AARDBEVING IN CALIFORNIË Zal Johnson aftreden? Bondskanselier dr. DoLljues en- fe- van >en „Toestand toont ver- f Z— f 2 85 WERVELSTORM TEISTERT JAMAICA Een gunatig rapport over den economiachen toeatand te Genève Lerroux acht het niet mogelyk met het parlement te regeeren Italiaansche militie, die in het door de aardbeving getroffen gebied de eerste hulp verleende, brengt een gewonde naar het ziekenhuis Habicht’s plannen ontmaskerd De Russische handel op Duitschland Duitsche journalisten verlaten Moskou DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN «en stag tijdens zijn rede in de vergadering van den Volkenbond Hitler persoonlijk naar zyn landgoed te Neudeck I DINSDAG 3 OCTOBER 1933 Cortes spoedig ont bonden een voor het buitenland be at emde collectie kunat- betering” KATH. ILLUSTRATIE-JAARG. INBINDEN VANAF 1.75 (Handwerk) Fa. Jan Kuhne, St. Jacobstraat hoek Fnldsen - Telefoon 184 ZIE DEN REDUCTIE-BON IN DIT Hotel Nazional met artillerie- en ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c, ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag. één 55 cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 van Zaterdag Duitsche stap te- Praag qpUectle door »le< V ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 1 Kabinet-Lerroux stelt zich aan «le Cortes voor. Chaotische toestand in Havana. Wervelstorm teisterd Jamaica. Hei program der Japansche Seyoekei-pauit}. OostenrUksche Nazi’s gearresteerd. Von Hindenburg 86 jaar. den Benoeming in het Aartsbisdom. BLAD D ff Dene marken en Australië. moet ver een zou verdwaalde door Schmitt, Goering,. Stand op Dinsdag 1 nr njn.: 70 Vorigs stand: 7«3 TOKIO, 2 Oct. (VB.). De Seyoekei, de groot ste politieke partij van Japan, heeft Zondag in de prefectuur van Tsoe haar jaariyksch partij congres gehouden. Er werden eenige resoluties aangenomen, waarin wordt geëischt: Het invoermonopolie van fruit en zuidvruchten treedt heden in werking. LOB ANGELES. 2 Oct. Hedenmorgen om 1.10 uur plaatselyken tijd heeft er een hevige aard beving plaats gehad te Los Angeles en Pasa dena in Californlë. Eén persoon is om het leven gekomen en vier zijn er gewond. Twee huizen stortten in. Vele vensters zijn gebroken. BERLIJN, 2 Oct. (V. D.) Het bedrag der door de Sovjet-Unle in Duitschland geplaatste bestellingen is in de maanden Januari tot en met September 1933 tot een vierde gedaald ten opzichte van de overeenkomstige periode m 1932. Het bedraagt thans ongeveer 100.000 M dit 7U1- on- Gunstig economisch rapport te Geneva. De gemeente Gendringen in financieele moei. Hjkheden. irln 5en Do len ran gd- xn- de rot. ster Kit. <ne U J. rolg sen o*- sch - srd itt- •b- :ht len tel aar n- bet loer het te :rs- m- ■bU de sn- m- ie- len. g*n en tact iron NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD KINGSTON, 3 Oct. (Reuter). Jamaica is door een wervelstorm geteisterd. Nadere bijzonderheden ontbreken, doordat de verbindingen verbroken zijn. wensch-telegram van Stahihelm- feet het o.a.: eer veldmaarschalk, als ons sol id u nog lang kunnen verheugen 'leuwe versterking van den Duitschen het joude BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar M«* geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de NV. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem gevangenis be- De president der partij. Soezlkt, elschte In zijn redevoering de revisie der vlootverdragen van Washington en van Londen en voorts de instelling van een verdedigingslinie in en op de eilanden van het Zuidelijke deel van den Stil len Oceaan. Verwachting: Matige, Noord-Westelijke tot Westelijken, later waarschijnlijk weer ruimende wind, betrokken tot zwaar bewolkt, later opklarend. Waarschijnlijk eenige regen, weinig verandering in tem peratuur. Hoogste barom stand7733 te Blackrod Laagste barom stand: 754.8 te Jan Mayen Zon op 7.05 - onder 632 - Licht op 70 V. M. 6.28 n.m. I nuinntiiiiiiHaiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiii LEIPZIG. 3 Oct. (W.B Aan het slot van den Juristendag heeft gisteravond als bekroning van het feest, de proclamatie plaats gehad van de .Academie voor Duitsch recht”, welke geschied de door den Rjjksminister van Justitie, Dr. Frank. Tevoren werden eenige redevoeringen gehou den over het doel van deze instelling, welke een wetenschappelijk centraal bureau moet zijn voor de organisatie en reorganisatie van het Duitsche recht, in den zin der wereldbeschouwing van het nieuwe rijk. Daarna werd de Academie geproclameerd. Zü zal 95 leden tellen, onder wie Hitler’s plaatsver vanger, Rudolf Hess, de ryksministers. Darré, Frick, Goebbels, Guertner, I— verder von Epp. Siebert, Kerri, Popltz, Roehm. Dr. Schacht, Ley alsmede vele rechtsgeleerde professoren en economische deskundigen. GENèVE. 20 Oct. (VD.). In de zitting der Assemblée werd het Nederlandsche voorstel ter behandeling van de Duitsche vluchtelingen kwestie, bü stemonthoudlng van Duitschland. zonder debat verwezen naar de Tweede Com missie, die voor economische kwesties. Von Hindenburg’s koelbloedigheid wordt aar dig weergegeven door de volgende anecdote*: Een buitenlandsch journalist stelde Hinden burg de vraag, of hü met zjjn vele werk niet zenuwachtig werd. Lachend antwoordde Hin denburg: „Wanneer ik eens een beetje zenuw achtig word, dan fluit ik een deuntje!” Daarop vroeg de journalist, of hij dikwijls floot, waar op Hindenburg lachend antwoordde: „Ik heb het nog nooit gedaan”. Eens werd Hindenburg door zijn perschef me degedeeld, dat een voorstander van de doodstraf in de commissie ter voorbereiding van een nieuw wetboek voor strafrecht tegenstander ge worden was, omdat hij een executie had bijge woond. Hierop antwoordde Hindenburg: ..Laat die man ook eens een roofmoord bijwonen”. HAVANNA. 2 Oct (Reuter). Een twintigtal verdedigers van het National Hotel zijn gedood. In de muren van het Hotel zijn vele bressen ge schoten, terwijl door een granaat brand werd gesticht, welke gebluscht werd. Op bevel van kolonel Batista Hero 1* het gebouw drie kwar tier door artillerie gebombardeerd, waaraan door een kanonneerboot werd deelgenomen. De Amerikaansche ambassadeur heeft de vrouwen en officieren in het belegerde hotel medegedeeld, dat slechts Roosevelt machtiging kan geven tot een interventie, waarom zfj ver zocht hadden. Te Havanna is een wapenstilstand van een uur afgekondigd, om Amerikanen en Engelsehen tjjd te geven de gevaarlijke zóne te ontruimen. MOSKOU, 30 Sept. (V.D.). De vertegenwoor digers der Duitsche pers zijn heden uit Moskou vertrokken. De vertegenwoordiger van het Wolf-bureau. Baum, heeft zijn functie neerge legd en blijft als particulier te Moskou. De vertegenwoordigers der Russische per» te Berlijn zijn naar Moskou vertrokken. GENEVE. 2 Oct. De economische commissie der Volkenbondsvergadering beraadslaagde he denmorgen over het door den Estlandschen ver tegenwoordiger Schmitt uitgebrachte rapport, waarin geconstateerd wordt, dat de economische toestand in verschillende landen sedert eenige maanden verbetering toont en dat de werkloos- heid dalende is. Volgens mededeelingen van de financieele af- deellng van den Volkenbond is de industrieele productie tegenover het vorig jaar toegenomen, en wel in de V. S. met 70 pCt., in Frankrijk 22 pCt., Duitschland 18 pCt., Canada 11 pCt. en Japan 8 pCt. Voor de eerste maal sedert de cri sis is de omvang van den wereldhandel toege nomen, en wel met 10 pCt. tegenover het vo rig jaar. Ten einde de mogelijkheid te scheppen voor een hervatting der Economische Wereldconfe-' rende werd besloten, op de begrooting een cre- diet hiervoor te plaatsen. Het Weeniiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiii ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiHiiiiuiiiiiniiis MADRID, 3 Oct. (Reuter.) Het nieuwe ka binet Lerroux heeft zich gisteren aan de Ka mer voorgesteld. Lerroux begon met op te merken, dat het niet mogelijk zou zijn met deze Kamer te re geeren. De premier sprak tegen, dat hij een man van rechts was en stelde het kabinet voor als een ruime Unksche concentratie. Hij be toogde, dat, indlen iets te wijzigen valt In de vroeger gevoteerde wetten, het parlement zal worden geraadpleegd, maar dat de r-geering in geval van dringende noodzaak by decreet zal handelen. De regeering zal haar best doen aan de verlangens der arbpiders te voldoen maar ZU zal de sociale wetten anders toepassen dan de vorige regeering. De regeering zal alle zorg besteden aan herstel van het gezag en de orde, teneinde den socialen vrede terug te brengen. Tot de socialisten zelde Lerroux: Gij moet niet deelnemen aan de regeering, zelfs niet in de oppositie. De socialistische afgevaardigde Prietip ver klaarde. dat voor de socialisten de ministerieele samenwerking was afgeloopen, onder welke omstandigheden ook. Hjj legde er den nadruk op, dat Lerroux duidelijk zijn bedoeling had te kennen gegeven om den Cortes te ontbinden. Hy diende daarom onmlddellljk een motie van wantrouwen in, waarover later zal worden gestemd. Men heeft den indruk, dat een nieuwe regee- ringscrlsis voor de deur zou staan. Deze crisis, aldus de algemeene opinie, zal dan wel door den staatspresident worden opgelost door ont binding van het parlement. ot nu toe is er nog niet gebleken, dat de Cubanen aan het criterium, dat Ameri kaansche interventie uitsluit, kunnen voldoen. Integendeel. De antl-Amerikaansche gezindheid heeft onder het bestuur van prof. San Martin kans gezien enkele gewelddaden te plegen. Stakingen en schietpartijen bleven aan de wanorde van den dag en in het Na zional te Havana verschansten zich vier a vljfonhder dofftcleren. die den afgetreden de Cespedes trouw bleven en het opperbevel van den tot kolonel gebombardeerden revolution- nairen leider, sergeant Batista, niet wenschten te aanvaarden. Ondanks herhaalde sommaties weigerden de officieren zich over te geven en een geregeld beleg van het hotel begon. Onder- tusschen trachtten de communisten van den gespannen toestand gebruik te maken en een bolsjewistische revolutie te ontketenen, doch hun pogingen mislukten door een krachtdadig Ingrijpen der regeering, waarbij tal van slacht offers vielen. Wat er in het Cubaansche binnenland op het oogenbllk geschiedt, valt alleen op te maken uit het feit, dat tel van Amerikaansche en Engelsche onderdanen naar de op de reede liggende oorlogsbodems vluch ten, want daar de verbindingen met het binnen land totaal verbroken zijn, komen er geen felteiyke berichten los. In de hoofdstad echter ■chynt het beleg van het Hotel Nazional te zijn geëindigd met de capitulatie der officie ren. Na een hevige beschieting, waarbij ook een Amerikaansch onderdaan werd gedood, is «iiiiiiniiiiHiHHiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiniHiiiiiiiiniiiiinmiiiniHMinne IIIIIIIIIIIIHlMlllC PARIJS, 3 Oct. (Reuter.) DDe Geneefsche De Geneefsche correspondent van het „Jour nal” meent te weten, dat de Fransche minister van buitenlandsche zaken, Paul-Boncour. aan den Poolschen minister van buitenlandsche za ken, Beek, het voornemen heeft te kennen ge geven een bezoek aan Warschau te willen bren gen. als antwoord op Beck’s bezoek aan Parijs. Daar de ontwapeningsbesprekingen Paul-Bon cour echter voorloopig nog in beslag nemen, zal het wel minstens nog een maand duren, voordat de minister de reis naar Warschau aanvaardt. k yog altijd duurt de onrust op het suiker- |^k| eiland Cuba voort en blijft het voor de A- Vereenigde Staten van Noord-Amerika een dubbeltje op z’n kant, of zij al dan niet van bet formeele recht tot militaire interventie ge bruik zullen moeten maken. De gewelddadige opruiming van 1 tyrannleke bewind van presi dent Machado en zijn even gehate als machtige politie is slechts t begin geweest van ’n serie troe belen, waarvan het einde voorloopig nog niet te zien is. Vóór Machados opvolger president de Cespedes zich op zijn gemak kon neeraetten in den presidentszetel, moest hij er al weer af stand van doen. De enkele dagen, gedurende welke hü „regeerde 'werden niet enkel door sta kingen en politieke relletjes gekenmerkt, maar ook door een tornado, die de ellende op het door de economische crisis zwaar geteisterde eiland nog vermeerderde. Aan deze tornado droeg de onfortulnlyke president geen schuld en dat hü niet in staat bleek de verhitte gemoederen de.' door de geheime A. B. C. organisatie van sol daten en studenten in beweging gebrachte Cu banen te kalmeeren. was meer te wüten aan zün persoon dan aan zyn daden. De Cespedes was een gematigd man. Nu de aanhangers van Ma chado politiek onschadelük waren gemaakt, wil de hü hen niet aan de bloed- en wraakgierige menigte uitleveren om hen als martelaren in de arena der volkswoede te laten verslinden. Boven diep oriënteerde hü zün politiek in de richting van de Vereenigde Staten, wier vriendschap en moreele steun hem de eenige betrouwbare basis toescheen voor een consolidatie van zün bewind Noch het een noch het ander was naar den zin van de revolutionnalren, die nu eenmaal overal en te allen tüde aan niets zoozeer het land hebben als ahn gematigde figuren. De Cespede.s verliet uit eigen beweging den presidentszetel. vóór hü er gewelddadig vanaf kon worden gegooid. Zün opvolger was prof. Gran San Martin, een der leden van de revolutionnaire junta. De Ame- rikaansche regeering, die al te haastig de regee ring de Cespedes had erkend, bleek leergeld te hebben betaald en besloot ten opzichte van den nieuwen functionaris de kat uit den boom te küken. Zü stationneerde 'n vloot van meer dan veertig oorlogsbodems in «te wateren voor Ha vana ten teek en, dat zü eventueel de Interven- tie-conclusle zou trekken. Indien de Cubanen niet orde op hun eigen zaken zouden weten te stel len en de veiligheid van de Amerikaansche be langen en levens op het eiland zouden weten te waarborgen. Tevens gaf zü den vlootvoogd op dracht naar zün eigen goeddunken en overeen komstig de omstandigheden te handelen. NEUDECK. 2 Oct. (W. B.) Ter gelegenheid van Hindenburg’s 86en verjaardag, heeft Adolf Hit ler zich heden naar het landgoed van den pre sident te Neudeck begeven, om hem persoonlük geluk te wenschen. Het feest draagt volkomen een famllle-karakter. Goering heeft telegrafisch de gelukwenschen doen toekomen van de Prullssche staatsregee- rlng, terwül hü verder een persoonlük schrü- ven tot den Rükspresldent heeft gericht. In het gelul leider Seldte J Moget guJy datenvqgfbe over di verdedigingswil in den geest van soldatendom. kolonel Batista dit laatste bolwerk van de contra-revolutie binnengerukt. Geruchten doen de ronde, dat prof. San Martin als president Is afgetreden en vervangen door Batista. Be vestiging van deze geruchten zal nog moeten worden afgewacht. Hoe weinig lust de Ver eenigde Staten gevoelen met militair geweld op Cuba In te grüpen. blükt wel uit het feit, dat zü het verzoek om interventie gedaan door de vrouwen der belegerde officieren hebben af- gewimpeld. Ook de dood van den Amerikaan- schen onderdaan heeft hun houding niet ver anderd, daar de Amerikaansche regeering dezen beschouwt als het gevolg va ndtens eigen on voorzichtigheid. De Zuid-Amerikaansche sta ten. waarmee Amerika economische toenade ring zoekt, hebben de regeering te Washington duidelük te verstaan gegeven, dat zü het Amerika kwalijk zouden nemen, indien het op Cuba intervenieert. Amerika is dientengevolge bereid veel over zün kant te laten gaan. Hoe veel zal de toekomst moeten leeren. 1. Een program voor de tot stand brenging van vriendschappelüke betrekkingen met de na- buurstaten; 2. Vervolmaking der maatregelen voor de landsverdediging ten einde den internationalen toestand het hoofd te kunnen bieden; 3. Industrieele organisaties in verband met den internationalen economlschen oorlog; 4. Aanvaarding van een geheel nieuw systeem voor de credletverschaffing; 5. Hoogere prüzen voor de producten; 6. Grondige reorganisatie van het bestuurs apparaat en van het onderwüs. WEENEN, 2 Oct, (Reuter) Door de on voorzichtigheid van 'n natlonaal-socialistschen koerier, is een aantal Oostenrüksche nationaal- socialististen gearresteerd, terwül een aanklacht wegens hoogverraad Is ingediend tegen een oud- generaal en een journalist. De Naz-koerer, belast met het overbrengen van een aantal belangrijke documenten aan de Nazi-leiders in de grensstreek, ging zonder er verder bü na te denken een café binnen, waar zeer veel Heimwehr-leden büeenzaten. Hü werd als nationaal-sociallst herkend en gearresteerd, terwül zün documenten in beslag genomen wer den. Onder deze papieren bevond zich een plan van Herr Habrcht. den uitgewezen Nazi-leider voor Oostenryk. om ’n inlichtingendienst op te rich ten voor bet verzamelen van mededeelingen over de sterkte der politie en troepen aan de grens. Als leider van dezen inlichtingendienst zou de oud-majoor Hodny optreden en hü zou geholpen worden door een gepensionneerd generaal en ’n journalist. Met het organlseeren van het inlichtingenbu reau werd de N. S. brtgade-leider Hans Glück belast, die reeds "n lüst had opgesteld met na men van natlonaal-socialisten. die in staat wa ren deze inlichtingen te verstrekken. PRAAG, 2 Oct. (V. D.) De Duitsche gezant, dr. Koch, heeft Maandag een onderhoud ge had met den chef van het kabinet van minister Benesj. dr. Krofta. over het incident van Za terdag jl, waarbü Freiherr v. Bibrach van de Duitsche legatie werd gemolesteerd. Dr. Krofta heeft verklaard, dat de bestraf fing van den schuldige, hetgeen door dr. Koen geëischt werd, tot de competentie van de recht bank behoort. HAVANA, 2 Oct. Hedenmorgen om 6 uur be gonnen ernstige gevechten tusschen de In Ho tel Nazional Ingesloten officieren en de solda ten, die het hotel bewaken. De gevechten breid den zich ook over andere deelen der stad uit. Communistische agitatoren organiseerden giste ren onlusten en kondigden de staking af tot ver gelding van den „Bloedigen Vrüdag”. Te Santia go is vandaag de algemeene staking begonnen voor onbepaalden tüd. In het geheel zün bü de gevechten rond Ho tel Nazional drie officieren, vüf soldaten en een Amerikaan gedood. De pogingen, om de officie ren uit het hotel te VQédrüven, zün mislukt. De kazernes zün aangevallen. Voor het regee- ringspaleis is een sterke, met mitrailleurs uit geruste wacht geplaatst. Het gerucht loopt dat president Martin door kolonel Battista vervan gen is, die aan den jongsten opstand deelnam. Amerikaansche matrozen houden zich in klei ne booten langs de kust paraat, om zoo noodlg aan land te gaan. WASHINGTON, 3 Oct. (Reuter.) Johnson heeft heden het ziekenhuis verlaten; hü zaï vandaag Roosevelt een bezoek brengen. Het gerucht gaat, dat Johnson zal aftreden. We*eontw*rpen betreffende tjjdeljjke steking van de ullkeeringen aan Indische pensioen fondsen. Over de gebeurtenissen, voorafgaande aan de capitulatie der officieren in het Hotel National wordt nog het volgende gemeld: Batista beval, dat de officieren het Hotel National moesten verlaten in groepjes van vüf, nadat zü hun wapens hadden afgegeven. Alle officieren werden naar de gebracht, waar zü zullen blüven, totdat sloten is wat met hen moet gebeuren. De diplomaten van de Latünsch-Amerikaan- sche staten zün büeengekomen op de Chi- leensche Ambassade te Havana om te beraad slagen. Het geheele corps diplomatique heeft beslo ten een geheime vergadering te beleggen om te bestudeeren, welke maatregelen genomen moe ten worden. Toen een gedeelte "van de officieren het Ho tel National verlaten had, begon het gepeupel te plunderen. De soldaten van Batista schoten toen in de lucht om de massa te verspreiden. De officieren in het hotel dachten toen, dat de schoten op hen waren gericht en heropen den het vuur, zoodat de strüd weer van voren aï aan begon. De officieren, die opnieuw begonnen te vu ren werden gedwongen zich over te geven en zün doodgeschoten. De duisternis viel in en de schietpartüen in de stad namen steeds meer in omvang en hevigheid toe. Er wordt gemeld, dat soldaten zün slaags ge raakt met communistische studenten. Overal in de stad hoort men geweervuur. Snelle auto's razen door de straten. HAVANA, 3 October (Reuter) Naar schatting zün bü de belegering van^het Hotel National 75 personen gedood en honderden gewond. Onder de dioden bevinden zich onge veer 40 soldaten en tien officieren. De overige zün studenten. Vele voetgangers werden kogels getroffen. GENEVE 2 Oct. (W. B.) De Assemblée koos vanmiddag in plaats van de aftredende leden van den Volkenbondsraad Guatemala. Noorwe gen en Ierland de landen: Argentinië, HELSINGFORS, 2 Oct. (Reuter). Volgens be richten uit Moskou zün drie vooraanstaande Russische ambtenaren gearresteerd, in verband met het verdwenen van twee prachtige hals snoeren. die eens het eigendom zün geweest van Catharina de Oroote van Rusland, en van een waardevolle Rubens. Deze kunstvoorwerpen werden met andere juweelen, schilderijen en beeldhouwwerk uit de musea van Leningrad en Moskou per trein ver voerd naar het buitenland, om daar verkocht te worden. Aan de Poolsche grens werd de r*T" 2."* de Russische autoriteiten gecontroleerd die tot hals- GENEVE. 2 Oct. In de politieke commissie van de Volkenbomlsvergadering Is Maandag ook beraadslaagd over de Joodsche emigratie naar Palestina. De kwestie werd door alle staten slechts behandeld als een Internationaal, niet als een zuiver Duitsch probleem. Men was het er algemeen over eens, dat de Immigratie in Palestina ook verder moet word^p bevorderd. De Engelsche vertegenwoordiger wees er op. dat de ruimte in Voor-Azië beperkt was. Ove rigens werd ook van Duitsche zyde de geregelde samenwerking met de Joodsche immigratie- autoriteiten voortgezet. De Fransche senator Beranger beval eveneens een voorzichtige be handeling van dit Joodsche probleem aan. De Poolsche vertegenwoordiger wees op het büzondere belang van Polen bü de Joodsche emigratie naar Palestina; de Poolsche regee ring wenscht een verregaande bevordering van Joodsche emigratie door den Volkenbond en door de Engelsche mandaatsregeering. De Duitsche gezant Von Keiler legde een korte verklaring af, waarin hü er os. op wees, dat de kwestie in hoeverre de Volkenbond be voegd is de aangelegenheid der Joodsche vluch- tellngen te behandelen, eerst in de economische commissie van de Volkenbondsvergadering in behandeling zal worden genomen op grond van het Nederlandsche voorstel. HAVANA, 2 Oct. (Reuter). Na afloop van den wapenstilstand werd het bombar dement op Hotel Nazional hervat. Enkele minuten later werd de witte vlag ge- heschen. Even tevoren hadden de officieren boodschap gezonden, waarin zü klaarden niet te zullen capituleeren. Men hun lüken onder de pulnhoopen van het hotel vinden. Ondanks het hüschen van de witte vlag duurt het bombardement, ofschoon in minder hevige mate, voort. hun ontzetting bemerkten dat de beide snoeren en de Rubens verdwenen waren Men heeft vastgesteld, dat de diefstal hebben plaats gehad In Moskou. fr. 1 '7^ i 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 11