STADSNIEUWS M g Ti 7 t t K F Leiden ontzet 2 W erk verschaf fing tiLlK ÊElh i Wee-a vo 1 Ah ■^7 tilt gg: l DINSDAG 3 OCTOBER Stra De F okkebrug-misère HET VE1LIGHEIDSMUSEUM OFFICIEELE Een zilveren jubileum MEDEDEELINGEN Hinderwet Drankwet GRAALNIEUWS ALGEMEENE GEZELLENDAG JULIO BAGHY Personalia C. Dienst der Gemeentewerken H. Mis op het kerkhof Maandbericht September 1933 ALKMAARS OUDSTE PLEKJE Tentoontslling in de - Ambachtsschool Voor Alkmaar en omstreken in werking getreden SANEERFNG IN HET BROOD- BAKKERSBEDRIJF CLUBKAMPIOENSCHAP ALCMARIA NUTSSPAARBANK TE ALKMAAR INSCHRIJVINGEN H ANDELSREGISTER HET „ACTIE-COM1TE” VOOR DEN TUINBOUW GEM. RADIO-DISTRIBUTIE- BEDR1JF De heer D. G overs 25 jaar lid van den Raad I B. en W. vragen voor de door hen gekoesterde plannen een crediet van f 73.960 Nederl. R.K. Bond van Transport* arbeiders „St. Bonifacius” District Alkmaar op Zondag IS October B. Dienst der Plantsoenen a Voorstel tot schadevergoeding aan den aannemer De viering dit jaar in het teeken van Oranje Een grootsch plan A. Grondbedrijf en Sportpark Er is van alles te koop! Uurloon van 38 cent (Hif --Cl Een warm pleidooi voor de ver fraaiing van het Kerkplein- St. Laarensstraat HOE Z.AL ALKMAAKJ OUDSTE, PLE.XJE IN ER UIT ZIEN 7 o van 26 September tot en met 2 October 1933 Woensdag 4 October de Alkmaar, 30 September 1033. (Staatsblad 1031. w. 47«) Alkmaar, 2 October 1933 Friescheweg, HET BESTUUR HOE ZAL ALKMAAR. 3 OUD3TL PLEKJE 1954 I M werd in alle vereenigingen success!' afdeeling opgericht voor de gehuwd reeds in 1872. Evenzoo ontstonden afdeelingen voor de pa- de het winterseizoen komen de volgende werken In aanmerking: -Lijn 1 Hilversum, lun 2 Hulzen, lijn 3 Da* ven try van 1035 tot 24.—, lijn 4 Brussel I van 12.20 tot 19.10, Parijs van 19.10 tot 24.■- Kapelaan en Vice-praeses C. P. O. PERSOON Jr Burg en Weth. van Alkmaar, WENDELAAR. Burgemeester. A. KOELMA. Secretaris. der die De was c wel 6 Bakk: honge extra de A contn ten n Bern den 1 voor hem ker n den 1 De lastig zoo i genot tenen wage: den I boete bocht word rent, werd tie d leeioi f 3000 woon wagenpark Red onzen als ge rechtt is. wa pad 11 ach tel jongrr der h achtei plaats Bastei kanto: waart been 1 ter zo zich 1 niet a rechts slecht E woon 14 A den nog tie-u slopr dlgdi opge De dat abeo: gedli 20 d: tot s daad De had reus: Race hem toen graj wacl de blau zelf om deel In s ER UIT ZIE.M De veel c Vrijda nu oo rechts heer aan h waaro heer bracht voor t het h< ehaull den v - zóu h< leelük een dt werd den h< entege hebbel van 't Ijver, i trad, i heer i avond met e drukk teurs. ten sl en ve nent gelegd overtr Htieve De Alkmaarsche rennersclub Alcmaria hield gisteren een kampioensrit 300 M sprint J. Kemp werd winnaar Hij klopte A. Zuiddam met een banddikte. Derde werd J. Zandvoort, die in zijn serie den sneteteii tüd maakte. Onzerzijds enkel deze opmerking. Hoezeer wij uit aesthetisch oogpunt bovengenoemde oplos sing zouden toejuichen, dient o.i. allereerst re kening te worden gehouden met den toestand der gemeentekas En dan zijn wij er nog niet' zeker van, dat deze een aderlating van ruw geschat een ton zal kunnen dragen. Algemeene vergadering op Woensdag 4 Oct. as., 's avonds om 8 uur. in het gebouw St. Wil li brordus, Oudegracht 130. Gezien, de belangrijke besprekingen, is aller opkomst gewenscht. hoogte zjjn Belsngstel- vereenlging van de j de aanpeemsotq, overeen met net voor- 3 Het maken van een nieuw tracé voor de Zulderhoutlaan. tusscheri den toegangsweg naar het Sportpark en het verlengde van de Hard- draverslaan, met inbegrip van wegverharding en beplanting 4915. 4. Uitvoering van verschillende plantsoenwer- ken als verbeteren van grasmatten, zuivering van beplantingen, bijwerken van rasterwerken, ophoogen en beplanten terrein Houtvaart. be planting terrein Wognumsche buurt, beplanting terrein nabij gymnasium en nabij de Vondel school. geraamd op 35315. Dl 5T. LAUSLNJJTS SlHANDHAArO ZOOALS ZW NU 15. ME.T UITbkllOINa VAN gtT OtBOUW OER M.M. LtVlNJVlkl. M» Allernaar krijgt daardoor bij de monumentale Groote Kerk stedeschoon uit de middeleeuwen een begrenzing van het kerkplein met een schilderachtigen hoek: Politiebureau met poort gebouw, 't Hooge Huys en de winkels der firma’s Haytema, Ter Burg en Wester. Een nieuw politiebureau is hoog noodig: gelegenheid is er nu, om aan Alkmaarders en de vele vreemdelingen, die Alkmaar bezoeken, te toonen, dat onze oude stad naast den kunst en schoonheidszin van de middeleeuwen ook een uitstekenden modernen stede bouw ként, die ontlat goede kunst nu eenmaal altijd goad is zich uitstekend by elkaar aanpast. ■et is ons bekend, dat die bebouwing van het Kerkplein een hartewensch is van onzen burge meester. Moge de' Alkmaarsche regeerders tot dezen bouw eendrachtig besluiten, niet alleen, omdat een nieuw politiebureau noodzakelijk, ‘n aanpassende bebouwing hooglijk gewenscht. werkverruiming uiterst nuttig is, maar ook, om dat de vervulling van den besten wensch van onzen scheidenden burgemeester voor hem een zeer groote voldoening zal zijn. tot uitvoering van dé diverse werken in werk verschaffing II. te bepalen dat bü deze werken het uur loon 38 cent bedraagtbovendien wordt een huurbjjslag uitgekeerd van 2.3 van hetgeen de huur meer bedraagt dan 3.per week, met dien verstande, dat de bijslag niet meer dan 150 per week bedraagt. Er zal zooveel mogelijk in accoord worden ge werkt. met dien verstande, dat er geen onder aanneming mag plaats hebben en dat wordt ge werkt tegen zoodanig loon, dat bü flink werken gemiddeld 38 cent per uur kan worden yerdlend. Overigens gelden ongeveer dezelfde bepalingen als in vorige jaren. III. Aan Burgemeester en Wethouders voor de uitvoering van de onder I genoemde werken de benoodigde credieten toe te staan tot een bedrag van 73 960 IV. Burgemeester en Wethouders te machti gen. in de lijst van werken sub I. en in de be palingen sub II. de wijzigingen aan te brengen, die nodig mochten zlin voor de verkrijging van Rijks- en provinciaal subsidie in de kosten van die werken; V. de hiervoor genoemde uitgaven voor zoo veel noodig te zijner tijd nader te regelen bü suppletoire begrooting. waarbü tevens kan wor den beslist, hoe de bedragen over de verschil-" lende takken van dienst moeten worden ver deeld. Voor het te Utrecht gehouden examen van den R. K Schoolraad voor het diploma Be- waarschool-onderwüzeres slaagden onze plaats- genooten de dames H. P. Husken, L. J. Pronk en Th. J. M Roeleveld. /z'- Noord-Holland te geven en dat in onze stad een Comité van Aanbeveling kon worden verkregen, waarvan de samenstelling is als volgt: Mr. W. C. Wendelaar. burgemeester, eere- voorzitter; mr. A. Koelma. secretaris der ge meente; dr. J. Hemelrük. rector van het Gym nasium; drs. M. van der Weijst. directeur R K. Lyceum; C Chr. Dun. insp. Lager Onderwijs in de Inspectie Den Helder; E. Rahder. inspec teur Lager Onderwijs in de inspectie Alkmaar; mr. D. Basten, kantonrechter; O. Tjatema. di recteur Rükskweekschool voor Onderwijzers; dr J. Post ma. directeur Gemeentelüke Handels- school; J. H. de Groot, directeur Gemeentel. Handelsavondschool: Ed. P. Rengs, pastoor en deken: L. C. Biesta. pastoor; <te W. D. M. Baar. Ned. Herv. predikant; ds J. Deetman, Ned. Herv. predikant; ds. F. Kuiper, Doops gezind predikant; ds. -H. Makklnk, Evang. Luth. predikant: S. W, Arntz, voorz. Kamer van Koophandel voor Hollands Noorderkwartier; D. J. Scheffel. secretaris dezer Kamer; M. E. Emmerllng. voorzitter Kamer van Koophandel voor West-Friesland te Heiloo; W. Voorthuysen, voorzitter Volksuniversiteit; C. Ch. Walraven, commissaris van politie; N. J. M. Dresch. bi bliothecaris Museum-Bibliotheekmr. W. Stap, advocaat; J. W. Bouwmeester, directeur van het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor; N An- driesma, chef-redacteur Noord-Hollandsch Dag blad. De directeur van het Veillgheidsmuseum te Amsterdam'deelt ons mede, dat op Donderdag 5 October as. des namiddags te half 4 de Rei zende Tentoonstelling van het Veillgheidsmu seum in de Ambachtsschool te Alkmaar zal worden geopend. De expositie, welke een 'bescheiden uittreksel is van hetgeen in het Veillgheidsmuseum is tentoongesteld, heeft ten doel, belangstellen den in de veiligheid, die niet in de gelegenheid zün het Veiligheidsmuseum zelf te bezoeken, eenigszlns op de hoogte te brengen van eenige belangrijke middelen ter voorkoming van on gevallen in fabriekeff en werkplaatsen en in het huisgezin. De tentoonstelling kan op de uren, waaro)) de school voor de lessen geopend is, bezocht worden. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door den directeur van het Veillgheidsmuseum. Hobbemastraat 22. Amsterdam, telefoon 22060 en dodk den directeur der Ambachtsschool te Alkmaar, telefoon 585. Vrijdag 8 October as. zal het 25 jaar gele den zijn, dat de heer D. Covers gekozen werd tot lid van den Alkmaarschen raad. Ten einde tegemoet te komen aan den wensch van velen om hem op dien dag geluk te wenschee., zal de jubilaris daartoe gelegen heid geven Vrüdagmiddag 4 uur in hotel Proof. Langestraat. Wü vermoeden zoo. dat er dezer dagen nog wel gelegenheid zal zün nader terug te komen op dit heugelijk feest van onzen waardigen raadsnestor. De G. V Is de baanbreker geweest voor andere organisaties! Zij had kunnen zün de eenige Katholieke Sociale vereeniging voor iedereen! Deze vereeniging. die te midden van de vele moellükheden op haar tocht van de maat schappelijke stroom van het leven heeft onder vonden en nog ondervindt, vervolgt gestadig haar weg en wil op 15 October op Zondagmid dag den jongen werkman uit het district Alk maar oproepen voor haar oude en tegelük nieuw program te demonstreeren. Jongemannen uit deze stad en heel ons district, ziet uw ver- eenlgtng als een instituut, dat u niet missen kunt en dat u door aansluiting en beleving van het program steeds sterker moet maken! Zij is gebleken voor u de vereeniging om uw juiste maatschappelüke richting te kunnen bepalen Moge de as. districtsdag hiertoe iets büdra- gen! waarbü de priester enkel thuis hoort in de Kerk en voor de samenleving in zün geheel geenc richtlünen heeft aan te geven en daar een luid protest heeft te laten hooren. waar men han delt niet overeenkomstig het voor Christus ge predikte Evangelie. De Gezellenvereeniging te niet alleen voor de jonge werkers uit den werkmansstand de eerste organisatie geweest in Nederland, maar ook voor de jongeren onder de 17 en 18 jaar, voor de z.g. schoolvrüe jeugd, eveneens voor de ge huwde mannen en zelfs voor dé patroons. Ter wijl de patronaten eerst rondom 1900 ontston den, hadden alle Gezellenvereeniglngen reeds lang te voren haar eigen afdeeling: leerlingen. In A dam reeds in 1870. Waar gaandeweg 'vele gezellen in t huwelijk traden en voor den ge huwden werkman nog geen organisatie bestond 'de R. K Vollcibond ontstond reeds yin 1888), •lük een I. A’dam In het WesUand werd in den winter van 1932 een ..Actie-comité" voor den Land- en Tuinbouw opgericht. De leden van dit comité meenden het nu eens echt met den tuinbouw; zu bedoel den heusch geen politiek; alleen maer, er moest noodig worden gewezen op de nooden en behoef ten waaronder het platteland leed. Het comité hield eenige politiek zeer be wogen vergaderingen, en op een van de eer ste waren zelfs Tweede Kamerleden uitgenoo- digd. Dezen hebben aan het eind der vergadering to enop ondubbelzinnige wüze hun verontwaar diging gelucht over de onbehoorlüke en onbe dachtzame manier, waarop het ..Actie-comité* meende de belangen van de tuinders te moeten dienen. Na drie vergaderingen kwam de politieke aap al uit de mouw, toen de meeste comlteleden stevige faaallen van ..boer Braat’’ bleken te zün. die al deed het comité dan ook niet aan po litiek op een vergadering geducht zün mond roerde met goedvinden van het comité Het wordt nu weer wrinter en de tuinders krij gen tüd om te vergaderen. En nu verschünt in Loosdulnen weer eens een „Actie-comité" dat vermoedelük ook „niets met politiek te maken zal hebben.” Het comité had voor zün eerste vergadering al een „urgentie-program” klaar, waarvan iedere tuinder kon smullen. Er ontbrak nu werkelük niets aan; eigenlük nog alleen maar de verklaring, dat men onver- wüld de crisis door de Regeering wenscht opge heven te zien. De oude leuzen omtrent de sociale lasten, de steunregeling, slappe houding van die en - van gene, waren er rijk in vertegenwoordigd. Aan crltiek in de vergadering geen gebrek. Een ex-comitélld uit het Westland, dat zich twee jaar geleden aardig in de politieke kaart liet kuken. verzekerde dat ..het Westland zich achter het Loosdulnsche comité stelde.” Het WestJand zal dan echter heel klein blijken te zün. gezien het feit dat het voormalige „Actie comitégeenerlel succes heeft mogen boeken. Natuurlük zal dit nieuwe comité betuigen dat zü niet aan de politiek denkt maar alleen de belangen van den tuinbouw op het oog heeft. Doch dan dient de vraag gesteld: ..Waartoe dit comité?” Daarnevens zün de erkende Tulnbouw-organl- satles die op beter wüze dan het ..Actie-comité de belangen van den tuinbouw behartigen? Daameven zün de erkende Tuinbouw-organi saties die toch zeker wel het uiterste voor den tuinbouw trachten te volbrengen. Wat denkt nu een dergehjk ..Actie-comité’ voor nut te kunnen doen? De tuinbouw heeft aan een dergelük „Actie comité” allerminst behoefte. Dochboer Braat mist zijn zeteL Wie weet? Burg en Weth. van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeesle- A. KOELMA, Secretaris. Katholiek Alkmaar moet op de van den algemeenen Gezellendag! ling voor en medeleven met deze en jongemannenbeweging moet één vruchten zün van zulk een dag. Welk een ver eeniging is beter in staat dan de Gezellenver- eeniging om te getuigen van een beproefd en ook nog voor deze tüden geschikt katholiek sociaal program? De groote maatschappelüke ideeën en richtlünen van Ti christelüke samen leving, neergelegd door Paus Leo XIII in Rerum Novarum en door Paus Pius XI in Quadrage- simo Anno, waren bekend aan en werden neer gelegd door Kolping in het program van zün in het jaar 1846 in Duitschland gestichte Ge zellenvereeniging. Vóór 1868 bestond in Neder land geen enkele Kath. Soc. organisatie noch voor jongeren, noch voor ouderen. De drang naar .rich vereenigen" werd hier en daar reeds gevoeld! Tegelükertüd en zonder het van elkaar te weten, groepeeren rich de jongeren uit den werkmansstand te Adam en Bergen op Zoom en evenals te Elberfeld vroegen deze één pries ter om richting en leiding. Hieruit moet toch wel duidelük zün voor den jongeman van he den. dat hü ook op den dag van vandaag geen maatschappelijk stelsel mag aanhangen, wasr- bü het werkterrein van de Kerk beperkt wordt binnen de grenzen van het gebouw, waar Zon dags de geloovlgen te samen komen en dat daarbuiten alles door de Staat kan worden ge daan; opvoeding door den Staat, jeugdbewe ging door den Staat, zelfbepallngsrecht van zedelüke normen van de samenleving enz. en In den loop der maand September werd op de spaarbankboekjes Ingelegd 164 046.14 en terugbetaald 148.118 60, derhalve meer inge legd dan terugbetaald 15.927 54. Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal, bü den aan vang van dit jaar 3.370571B7, be draagt thans 3 477 235 63 Het aantal in den loop van September nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 113. Ingetrokken werden 55 boekjes. Het aantal in omloop zünde boekjes bü den aanvang van dit jaar 9758, be draagt thank 10.110. Van dit aantal behooren 7537 aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 1812 aan personen elders woonachtig en 961 aan school spa arders. Onder de in September uitgereikte 113 nieuwe boekjes zün begrepen 9 boekjes voor jongge borenen top deze boekjes plaatst de Spaarbank een eersten inleg van f 1. De lediging in den loop der maand Septem ber van 275 spaarbusjes leverde een bedrag lan 3643.51 aan kleine besparingen op In het tüdvak van 1 Januari30 September werden 2656 busjes ter lediging aangeboden, waarbü bleek dat in totaal 3653929 was bespaard. Ingekomen te een verzoek van de wed. J. H. Smitde Graaf, alhier, om een verlof B verlof voor den verkoop uitsluitend van alcohol vrijen drank voor gebruik ter plaatse van ver koop in het perceel Lombardsteeg nr. 17. Binnen twee weken na dagteekenlng dezer kan een ieder schriftelük bezwaren tegen he* verleenen van dit verlof indienen. De herdenking van Leiden’s ontzet staat dit jaar in het teeken van Oranje. Niet alleen is da optocht voor het grootste gedeelte gewijd aan de betrekkingen, die in den loop der jaren hadden bestaan tusschen Oranje en Léiden, ook de taptoe was dit jaar bijzonder groot en de stoet was büzonder levendig en geestdriftig. Dit jaar had ook een kranslegging plaats bü het 3 October-monument op de Jan van Houtkade. welke plechtigheid door een dujC zend koppige menigte werd gadegeslagen Daar na trok de stoet naar het v. d. Werf-park, waar voor het standbeeld van Pieter Adriaans*, v. d. Werf de gebruikelüke indrukwekkende, plechtigheden plaats hadden. Het muziekcorps van de Koloniale Reserve uit Nümegen blies de taptoe Ook hier was de belangstelling overweldigend. Met monument was verlicht en tüdens de plechtigheid werd tusschen de hoo rnen van het park bengaalsch vuur getaand. De morgen van den eigenlüken dag bracht de gebruikelüke feestelükheden. Op stras* heerschte intusschén een levendige drukte, waar van de vele straatkunstenaars gebruik maakten om hun kunsten te vertoonen. Zü maakten goede zaken. Om twee uur begon het middagfeest. ditmaal beslaande ir. een grooten historischen, allego- rtechen optocht, volgens het plan van den -ge- meente-archlvaris, dr. mr J. W. Verbürgt en voorstellende belangrijke gebeurtenissen en personen uit de geschiedenis van Leiden, waar bü speciaal het licht viel op de nauwe betrek king die er steeds heeft bestaan tusschen Oranje en Leiden. De optocht geleek veel op een bonte revue van allerlei belangrijke gebeurtenissen uit Leiden’s historie. De costuums uit de verschillende tijd perken gaven aan het geheel een fleurig cachet en de artistieke verzorging door den heer Jan de Quack liet niets te wenschen over. De belang stelling was enorm. Het feest wordt vanavond voortgezet met wr- schillende vermakelükheden Een groot luister rijk vuurwerk op het Schuttersveld zal de feeste lijkheden besluiten. Bij besluit van 29 September 1933 is aan de N. V. American Petroleum Company. 's-Gra- venhage. vergunning verleend tot het oprichten van een oodergrondsche benzine-bewaarplaats met aftapinrlchting vóer en ten behoeve van het personeel Metiusstraat nr. 1. alhier. troons. n.l. voor de leden, die zich door vek- vaardigheid. dank zü de vorming in de veree niging, wisten op te werken tot een s-lfstan- dlge «naatschappelijke positie. Dit verklaart, dat de oudste vereenigingen heden ten dage nog. naast een afdeeling Gezellen, een afdee ling leerlingen, gehuwden en patroons hebben. De krutekinderen. die zich vóór Zondag heb ben opgegeven voor Bergen, worden morgen middag om 1.15 uur aan het Graalhuis ver wacht. In de maand October zullen de turr.lessen ’n half uur later beginnen, dus van 1%8'4 uur en van 8%—9% uur, alle andere clubs be ginnen om 8 uur. De Graalleden van de St. Laurentius- paro chie kunnen hedenavond na het Lof nog op haar club komen, Graalhuis, Oudegracht 283. Dat er een groot aantal maatregelen genomen is tegen de eventueele overtreders, blükt wel hieruit, dat ate een broodbakker beneden den gestelden prijs verkoopt en er mee doorgaat, hü op de zwarte lust wordt geplaatst en dan van geen der meelfabrieken meel meer kan betrekken, dus geheel wordt uitgesloten. Daar bij komt nog de hooge boete, welke hü in dit geval heeft te betalen om weer van die zwarte lijst geschrapt te kunnen worden. De volgende plaatsen zün bü de Alkmaar sche saneering aangesloten: Oud-CarspeL Noord- I Broek op Langendük. Pancras. Koedük. Oudorp. Ooterleek. Rusten burg, Ursem. Schermerhorn, Stompetoren. Zul- dervaart. Omval. Groot-Schermer. Driehuizen, Bergen. Bergen aan Zee. Schoort. Egmond aan Zee. Egmond aan den Hoef. Rinnegom. Egmond Binnen. Heiloo. Limmen. Uitgeest. Akersloot. Julio Baghy, een Hongaarsch schrijver van oorspronkclüke Esperantowerken, Ud van de Esperanto-Akademie, komt in Zaandam. Pur- merend. Hoorn, Alkmaar en Beverwük een cur sus geven volgens het systeem van den Hon- gaarschen geestelüke Andreo Cseh. Is Andreo Cseh iemand van wondere gaven, die zün talenten op buitengewone wüze weet te gebruiken, hetzelfde kan gezegd worden van Julia Baghy. De eerste te de „uitvinder” van de .methode”, van het steeds terugkeerende .Jeest”, om met den hoofdinspecteur van het Lager Onderwijs in Den Haag, den heer A. Rienks te spreken, de tweede is de man van de praktijk, geschoold door jarenlange ondervin ding. doorkneed in de geheimen van wereldtaal en Cseh-methode. Dertien weken duren zün lessen, één avond in de week. In dien rijd komen de deelnemers zoover, dat zü niet enkel de spraakkunst ken nen. welke overigens zeer eenvoudig is, maar bovendien in staat zün eenvoudige gesprekken te voeren, vlot en vloeiend in zuiver Esperanto. Het hoofd schudden en volstaan met een ▼erklaring van niet mogelük. daarmede is de scepticus er niet! De openbare proefles op 8 October a-s. stelt elk in de gelegenheid zelve een idee te vormep over de werkwüze van Julio Baghy. Zün komst in Noord-Holland zal een expe riment zijn, een experiment althans voor hen die den eenvoudigen. sympathieken Hongaar nog niet kennen. Want voor wie hem kent te er geen sprake meer van experimenteeren. Voor ben te zün komst een uitbreiding van zun groote successen elders. De oorsprong van de Cseh-methode. die o.a. bestaat in het uitsluitend gebruiken van Es peranto, van den beginne af aan, en in het uit schakelen van alle leerboeken, ligt in Bibiu (Hermannstadt) in Transsylvanlë. De cursus daar in 1920 gehouden, voor een gehoor .dat Uit de meest verschillende nationaliteiten be stond, moest gegeven worden op een büzondere wüze, een eigen manier, die zou uitgroeien tot een machtig hulpmiddel in de verbreiding der internationale taal. Want dat is het geworden buiten twijfel. In talrüke landen vierde de methode van Andreo Cseh sindsdien triomfen. In Amerika Duitschland. Estland. Hongarije. Zweden. Ook reeds in eigen land. Het gemeente-bqstuur van Arnhem, vol waardeering voor de cursussen in die stad gehouden, stelde een schitterend bui ten, ..Preslkhaaf aan den Velperweg. ter be schikking van het Internacia Cseh-Instituto de Esperanto Een wereld van waardeering ligt in deze bestuursdaad opgesloten. Overal wint Esperanto terrein, tn tailtenland, in eigen land, in eigen stad De vereenigingen groeien snel. Maar nog steeds niet snel genoeg. Het stemt dan ook dankbaar dat JuUo Baghy bereid oevonden werd een aerie cursussen in 5. Het afgraven van de kaden langs den Scher- rnerweg en den Friescheweg, geraamd op 3600 6. Het verlagen van bermen langs wegen en vaarten, geraamd op 7 Het verbeteren van het door het uitvoeren van bestratingen, geraama op 2000 8. Het uitmalen en grondig schoonmaken en uitdiepen v. d. sloot rondom het Centr. Zieken huis. geraamd op6000 9. Het uitbaggeren van grachten, singels en vaarten, geraamd op10000. 10. Het schoonmaken van riolen, geraamd op f 6500 Voor allen, die den toestand hebb: gekend van het leelüke hoekje LangestiaatChoor- straat en nu bü het voorbügaan het schitterende plan opmerkt, zal zeker een oplossing als bügaande teekening aangeeft, toejuichen. Van zeer geachte zijde schrüft men ons: Naar wü vernemen, heeft de directie - NoordhoUandsche Levensverzekering Mü haar zetel heeft in 't Hooge Huys, aan den ar chitect Kropholler opdracht gegeven voor de Stichting van een administratiegebouw achter 1 Hooge Huya aan de SL Laurensstraat. Dit gebouw zal een oppervlakte hebben van ongeveer 300 M2., terwül met den bouw hope- pelük deze maand begonnen zal worden: een mooi stukje werkverschaffing. Door dezen bouw komt weer naar voren het vraagstuk van den bouw van een nieuw politie bureau. Immers, tegenover 't Hooge Huys heeft de ge meente een braak terrein liggen, waarop het nieuw? bureau zou kunnen verrijzen. Genoemde architect Kgppholler heeft reeds een tweetal ja ren geleden de plannen gemaakt van een poli tiebureau met poortbouw over de SL Laurens straat,waarbü toen opgenomen was een garage voor motorrüwielen en politie-brandspuit achter *t Hooge Huys. Waar de brandweerkazerne nu tegenover de St. Laurensstraat kwam, te de garage overbodig wat voor de gemeente een belangrijke bezuini ging beteekent. Nu te de as. bouw van het administratiege bouw zoodanig Ingericht, dat het poortgebouw mogelük blüft. Hierbü laten wü een afdeeling volgen van de St. Laurensstraat met het te bouwen admini stratiegebouw. HIT IN ISH ONT WOBPt M HHNTJt IN p OO »T G E. BOUW (OlMPOLlTitBUR.) TEGENOVER, ot GROOTE. KtRK De werkloosheid in deze gemeente te nog wei nig afgenomen in den loop van dit jaar en naar alle waarschünlükheld zal het werkloosheids- cüfer in den as. winter wel booger worden dan in het afgeloopen winterseizoen, toen het een abnormale hoogte heeft bereikt. Teneinde een beeld te geven van de schommelingen in hét werkloosheidscüfer in den laatsten tüd. laten wü hieronder volgen de aantallen werkloozen. die aan de arbeidsbeurs alhier als zoodanig wnren ingeschreven op den laatsten Zaterdag van iedere maand, beginnende met 30 Juli 1932: Juli 811; Aug 865; Sept 882; Oct 957; Nov 1018: Dec 1122: Jan. 1205; Febr. 1076; Maart 986; April 856; Mei 882; Juni 839; Juli 887; Aug. 874. In bovenvermelde cüfers zün de aantallen ge- deeltelük werkloozen niet begrepen. De werkverschaffing zal derhalve voor het as. winterseizoen niet gemist kunnen worden. Eenerzüds is dit noodig om althans een aantal werkloozen te onttrekken aan den demorali seerenden Invloed van het gedwongen nietsdoen, anderzüds zullen die werkloozen door middel van de werkverschaffing voor de gemeenschip nut tig werk kunnen verrichten. Uitvoering van wer ken in werkverschaffing voorkomt, dat alle werkloozen op ondersteuning door de gemeente lüke instelling voor maatschapeplulr hulpbetoon zouden zün aangewezen. Wanneer subsidie van Rijk en Provincie ten behoeve van de werkver schaffing wordt verkregen, wordt de gemeente daarenboven aanmerkelijk ontlast in de kosten van de werkloosheidszorg 1 Voor uitvoering tn werkverschaffing geduren- De aandacht van onze lezers wordt er op gevestigd, dat Woensdagmorgen as. om 9 uur op het kerkhof .E. Barbara” een H. Mis zal worden opgedragen. 1. Het ophoogen van volkstuinen aan den Friescheweg, geraamd op f 1630 2. Het herstellen der grasbaan in het Sport park. geraamd op 1000. Men schrijft ons: De broodbakkersbonden en meelfabrikanten in Nederland hebben een contract afgesloten, om voor de broodbakkerü de saneering in te voeren. Zü zullen onderling trachten hun bedrüf ge zond te maken; de geldende broodprijs voor Alkmaar blüft gehandhaafd, echter zonder eenige korting of toegift. Aan deze objecten voor werkverschaffing zouden B en W. althans wanneer daarvoor sub sidie wordt verleendrdoor Rük en Provincie, nog enkele grootere werken willen toevoegen, om. de bebosschlng van het terrein nabü dén Berger- weg. dat onlangs van den heer D. Blnnewüzend is aangekocht, waarbij ongeveer 130 werkloozen gedurende een vol jaar tewerkgesteld zouden kunnen worden. In afwachting van de daaromtrent te nemen beslissing zouden B en W.. wanneer het Rük bereid is subsidie te verleenen. een begin willen maken met de werkverschaffing met de tien hiervoor genoemde werken. Ter toelichting van deze werken merken B en W nog het volgende op: Het stuk tracé van de Zulderhoutlaan tus schen den toegangsweg naar het Sportpark en het verlengde van de Harddraverslaan te thans 44 M breed en levert voor het verkeer gevaren op Beoogd wordt den weg tot 7 M te verbroe den en hem eenigszlns Noordwaarts te verleg gen, waardoor hü beter zal aansluiten aan het Oostelük gedeelte van de Zulderhoutlaan. Door het afgraven van kaden langs den Scher- merweg en den Friescheweg zal het mogelük zün deze beide wegen te verbroeden. De totale kosten van de tien hiervoor genoem de werken bedragen bü uitvoering in werkver schaffing 73960.waarin begrepen 50450 éan arbeidsioonen. met totaal 2254 arbeidsweken Ten aanzien van de loonen en arbeidsvoor waarden zouden B en W in overweging willen geven de door den toenma llgen Minister van Binnenlandsche Zaken bü brief d.d. 19 October 1932 gestelde bepalingen voor de verleenlng van RÜkssubsldie. waarmede de Raad zich op 27 October 1932 heeft veroenigd. te handhaven wanneer de Minister dit ate voorwaarde mocht stellen voor de toekenning van RÜkssubsldie Zün wüzigingen noodig. dan zou het aanbeveling verdienen, wanneer het College spoedshalve werd gemachtigd, die wüzigingen aan te brengen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, on der voorbehoud, dat het Rük subsidie verleent: I. Burgemeester en Wethouders te machtigen Nieuwe zaken; P Wardenaar, Loet E 191, Schagen. graan- en meelhandel. Wüziging: P. Kuiper. Züpe. 'Petten M 59. aannemer. Zaak omgezet in een vennootschap onder firma. Onlangs werd in handen van B en W. om advies gesteld het verzoek van D. Woud, aan nemer te Wormerveer om wegens het maken van een nieuwen onderbouw voor de Bokkebrug over de Kaarsemakersgracht in de Kanaalkade met bükomende werken aan hem uit te betalen den geheelen ondhoudstermün. alsmede aan hem te voldoen zlin rekening voor herstelwerkzaam heden aan den kaaimuur en de daartoe be- hoorende gebreken, buiten het bestek staande, ten bedrage van 4800 18 subsidiair te besluiten tot het benoemen van een Raadscommissie of het aanwijzen van onpartüdige deskundigen teneinde na onderzoek het bedrag te bepalen, dat naar recht en billijlcheid ta dezer zake aan hem toekomt Intusschén is nog een nader adres d.d. 14 Augustus j.l. van Woud ingekomen, waarin hü op een spoedige afdoening dezer aangelegenheid aandringt. In overeenstemming met het advies van de Commisise van bijnand voor openbare werken hebben B. en W. de meening ingewonnen van dr L. R Wentholt. hoofdingenieur van den Rükswaterstaat te Zutphen en lid van den Raad van Arbitrage voor de Bouwbedrüven in Nederland. Dr. Wentholt komt tot de conclusie, dat aan den aannemer Woud een zeker bedrag als ver goeding toekomt in verband met de schade, welke hü tüdens de uitvoering var» het werk heeft ondervonden tengevolge van onvoorziene omstandigheden en dat aan Woud alsnog be hoort te worden betaald bet restant van de aannemingssom B. en W. hebben daarom den heer Woud voor gesteld een regeling met de gemeente te tref fen. De aannemer Woud te eventueel bereid aan öe gemeente finale kwüting te verleenen. wan neer zü hem betaalt f 3500.— als schadevergoe ding en 400.45. welk laatste bedrag is inge houden op het restant »s Beide bedragen stemnren over stel van dr. Wentholt. Burgemee«er en Wethouders stellen voor: a. aan D. Woud te Wormer als aannemer van den onderhouw van de Bokkebrug tegen finale kwüting een bedrag van f 3900 45 uit te betalen ter zake van de door hem bü de uit voering van dit werk geleden schade en als restant van de aanneemsom; b deze uitgave nader te rqegelen bü supple- toire begrooting. en Zuid-Scharwoude, Heer-Hugowaard. St.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 12