HERFSTCAMPAGNE NATIONAAL CRISIS-COMITE fondsen Het groote gezin de knel Indische pensioen- H. K. H. PRINSES JULIANA OOK VOOR DE K. R. O.-MICROFOON EEN BELANGRIJKE LUISTERWEDSTRIJD in PROGRAMMA VAN DINSDAGAVOND 3 OCTOBER M0N0P0LIEPR0DUCTEN Een nieuwe filmonderneming De eigenlijke studio DE NATIONALE LUISTERWEDSTRIJD DE BROCHURE-DUYS 6 R. K. DRANKBESTRIJDING Crisis en gemeenten Bedevaart naar Heiloo ZUIDERZEEWERKEN STEUNMAATREGELEN HERSTELDE SAMENWERKING Kind verdronken Invoer van fruit en Zuid vruchten Hollywood in Amsterdam Wetsontwerpen inge diend Partijraad der S.D.A.P. stelt een commissie van onderzoek in Tydelyke staking van de uitkeeringen De voortzetting en de werkloosheid POOT AARDAPPELEN NAAR BELGIË Ten behoeve van de riet- en griendcultuur Het verschil tusschen den prijs, waarvoor de Centrodes mogen koopen en verkoopen Nog een noodlijdende DINSDAG 3 OCTOBER 11.— 1 andere De regeering beeft thans, naar „Het Volk" weet te melden den remeentebeetaren doen we ten. dat de kindertoeslag voor werkende kinde ren uit de steunregeling dient te vervallen. Het schijnt ook vaat te staan, dat de gemeen ten plotseling bericht hebben ontvangen, dat zU met ingang van 1 October de gewijzigde steun regeling moeten torpsssen. De commissie werd samengesteld uit de heeren Bonger, Diepenhorst, De Miranda Reinalda en Wel) kamp. Het partijbestuur heeft voor rich en rijn le den, evenals de hoofdredacteur van „Het Volk" de commissie nadrukkeljjk verzocht gebruik te maken van het, In het laatste gedeelte van het besluit genoemde, recht. Maandagmiddag geraakte het tweejarig doch, tertje van de familie Van Woerden, aan den Koppeldijk te Zeist, bjj bet spelen te water. Het kind ja verdronken. L. H. PERQUIN. Voorzitter KJt.O De partijraad van de 8. D. A. P. heeft, naar ..Het Volk" meldt, in zijn Zaterdag gehouden vergadering besloten een commissie te benoe men. ..die met spoed een onderzoek instelt naar de gronden, waarop, in strijd met de In de vo rige Partijraadsvergadering gewekte verwach ting. partijgenoot Dujjs zijn brochure in zake partjjtactiek heeft doen verschijnen en naar de deze verschijning begeleidende omstandigheden en de daarop gevolgde feiten. De commissie heeft het recht kennis te nemen van wat door Duljs ter zake wordt aangevoerd tegen instan ties en personen der PartU en daarover haar oordeel uit te spreken". Indien riet van meer dan een gewas nog aan wezig is, moeten de hoeveelheden van elk Jaar afzonderlijk worden vermeld. Bulten beschou wing kan blijven het riet, hetwelk nog aanwezig doch reeds verkocht is. Toezending in gefrankeerde enveloppe moet geschieden aan den regeeringscommissaris voor de steunverleenlng aan de rietcultuur, Nieuwe Weg 10 te Werkendam. gerst 1. bakkerljafvallen haver In verband met de steunverleenlng aan de griendcultuur, gewas 1933, verzoekt de regee ringscommissaris hem ten spoedigste te willen opgevena. den voorraad bossen witte 8 voets en 5H voets hoepels per 1 October 1933, gemaakt van stokken uit den laatsten oogst; b.<en voor raad bossen witte voets en voets stokken le. 3e. 3e. 4e. 5e. per 1 October 1933. reep, van 39 en 53 stuks per bos, eveneens alleen van den laatsten oogst. Deze opgave moet vóór of op 6 October ia. in het bezit zijn van den regeeringscommissaris voor steunverleenlng aan de griendcultuur. Nieuwe Weg 10, Werkendam. In de opgave moet ook worden opgenomen, hetgeen reeds verkocht, maar nog niet geleverd is. In verband met den steunmaatregel ten be hoeve van de rietcultuur, gewas 1933. verzoekt de regeeringscommissaris hem ten spoedigste, in leder geval vóór 6 October li, een nauwkeurige opgave te willen verstrekken van de aanwezige voorraden riet per 1 October 1933, alsmede van de plaatsen, waar het riet staat en wel voor zoover dit betrekking heeft op: a. matriet; b. ongesorteerde gonbosaen, met vermekllng van diktes Wjj hebben gemeend, met terzijdestelling der belangen van onzen eigen Omroep het zeer bijzondere programma van Dinsdagavond 3 October, dat reeds in onzen Kath. Radio-gids is gepubliceerd, te moeten wijzigen. Door deze wijziging aal het thans mogelijk zijn vla den Hulzen-zender het programma van het Nationaal Crisis-Comité te beluisteren, w.o. de toespraak van H.KJI. Prinses Juliana. Met den meesten aandrang verzoeken wjj onzen luisteraars Dinsdagavond 3 October om 8.10 uur af te stemmen op 1875 M en deel te nemen aan den lulsterwedstrijdHOE WAS DE VACANTIE7 waarover hieronder nadere mededeelingen volgen Wij vertrouwen, dat onze Katholieke luisteraars, gezien de groote nooden. welke het Nat. Crisis-Comité tracht te lenigen, ook thans in liefdadigheid niet zullen achter blijven. Bij dezen betuigen wij ook onzen dank aan de Directies en Redacties der Katholieke dagbladen, door wier welwillende medewerking de publicatie van deze uitzending moge lijk werd. Twee wetsontwerpen rijn Ingediend, n.l. tot le. lijdelijke staking van de jaarlljksche uit keeringen ten laste van de Indische geldmid delen aan de bij de wet van 28 Juli 1938 opge richte pensioenfondsen voor Europeesche en Inlandsche burgerlijke en militaire landsdie naren in Ned.-IndMi; 3e. bultenwerklngstelllng van de wet van 30 December 1905. houdende o. m. vaststelling van de bijdragen aan het Weduwen- en Weezen- fonds van burgerlijke ambtenaren in Ned.- Indlë. Nog slechts eenlge dagen en de katholieke drankbestrijders uit geheel Noord-Holla nd zul len rich opmaken om In grooten getale op te trekken naar Maria's Genadeoord te Heiloo. Reeds nu kan geconstateerd worden, dat er voor deze heerlijke Mariadevotie een groote be langstelling onder de leden van de Mariaver- eenlglngen en Kruisverbonden bestaat. Het be looft een prachtdag te worden. De leiding be rust bij Pater Arts uit het Missiehuis te Drie huis. die de Hoogmis zal opdragen en onder die H. Mis een predikatie zal houden, evenals des namiddags onder het plechtig Sacraments- lof. Pater Kooien uit Alkmaar zal onder de H Kruisweg op den Kruisberg over het Lijden van onzen Verlosser en de waarde daarvan voor ons Liefdewerk, medlteeren. Bjj gunstig weder zullen zoowel de H Kruisweg als de Sacra mentsprocessie in de open lucht plaats hebben. Korten tijd geleden werd besloten tot het stichten van een modern filmbedrijf in de hoofdstad. Thans is aan de Oostzijde van Am sterdam een filmstudio met alles wat daarbij hoort reeds zoover gereed, dat met het maken van de eerste opnamen is aangevan gen. De nieuwe filmindustrie is gelegen aan de Dulvendrechtschekade nabij de brug over de Ringvaart Daar was vroeger gevestigd de chemische fabriek „Oranje”, een drie verdie pingen hoog gebouw met een oppervlakte van 38 x 17 M. Dit gebouw met het daarbij beboe rend terrein werd aangekocht door de N.V. „Citooe”. welker directeur, de heer I. Ble- dermann, het initiatief heeft genomen tot het stichten van de nieuwe filmstudio. Ben half Jaar geleden aoowat spatte het anti-fascistische comité van RBP. en 0.8.P. met ruzie uit elkaar, vooral daar het N-AB. last had van cellenbouw door de OBJ*. Sinds dien tijd zijn de partijtjes elkaar weer genaderd en thans krijgen wU een communiqué, melden de, dat het comité weer is opgericht met De Kadi, als voorritter en Bouwman als secretaris. In het voornemen liggen een congres in No vember en oen Amsterdamache betooging In FXiomhMg- Hlerblj treft men aan 10 teekenlngen van personen en 10 teekeningen van vacantle-verbUJven. Op 3 October 's avonds tusschen 9.45 en 10.15 uur zal U via de micro foon door de geteekende personen verteld worden van hetgeen zQ in hun vacantie beleefden, welke 10 vertellingen door de 10 afgebeelde vacantleverblljven worden geïllustreerd. Op briefkaarten van het Nat. Crlsls-Cmlté, welke aan alle post kantoren verkrijgbaar zijn, moet nu door de luisteraars woeden aangegeven: lo- in welke volgorde de hierbij afgebeelde personen gesproken hebben; 3o. over welk vacantie-verbljjf elke spreker (spreekster) heeft verteld. Derhalve, als persoon no. 5 het eerst spreekt en uit zijn vertelling blijkt, dat hU in vacantie-verblljf P Is geweest, dan schrijft U op uw crisls-briefkaart 5 F en zoo verder onder elkaar. Zoo krfjgt U onder elkaar de 10 nummers, waarmede de hierbij afgebeelde personen genummerd zijn, doch In de volgorde, waarin de omroeper hen heeft laten vertellen en naast deze nummers de letter van de afbeelding, waarover zij verteld hebben. De oplossingen moeten uitsluitend worden Ingezonden op de briefkaarten van het Nat. Crisis-Comité, waarop aan postzegels buiten het gewone porto en den toeslag van 3 cent minstens 35 cent moet zijn bijgeplakt. Daar echter de volle waarde van alle bjjge- plakte postzegels door het Hoofdbestuur der Posterijen aan het Nat. Crisis-Comité in contanten zal worden uitgekeerd, worden de luisteraars beleefd verzocht het minimum van 25 cent zooveel mogelijk te verhoogen. De kans op een prijs Is echter voor eiken Inzender even groot. Inwoners van Den Haag kunnen gebruik maken van de crisis-briefkaarten voor stadsgebrulk. Deze koeten 3 cent 2 cent toeslag. Inzenders van alle andere plaatsen des lands moeten de crisis-briefkaarten gebruiken van 5 cent 3 cent toeslag. Aan dezen wedstrijd kunnen alle luisteraars mededoen en alle leden van het gezin mogen hun oplossing Inzenden. Oplossingen in te zenden tot ulterljjk 11 October middernacht (poststempel) aan het Nat. Crisis-Comité, Kneuterdijk 30, Den Haag. Als hoofdprijs is door de N.V. Nederlandsche Ford fabrieken beschikbaar gesteld een Ford luxe auto naar keuze van den winnaar uit een der standaardmodeUen. Onder de oplossing kan men reeds vermelden, welk model Ford luxe auto men het mooiste vindt. In totaal worden er 1500 prijzen beschikbaar gesteld, waaronder: 1 staande Hall-klok, 1 zilveren Theeservies, 1 Radiotoestel, 1 Stof zuiger, Regepjassen, Etsen, Boeken, 1 complete Keukeninrichtlng, Meubelen, 8 Fietsen, luxe kisten met 50 Sigaren etc. etc. Wanneer er echter meer goede oplossingen dan prijzen zijn, wordt er geloot. De trekking der prijzen zal dan geschieden ten overstaan van notaris W. C. J. J. Baron van Voorst tot Voorst. Bijzonderheden over den uitslag der trekking zullen worden bekend gemaakt In den Katholieken Radio-gids van 21 October ia. Men denke dus bij het Inzenden van zijn oplossing vooral aan de volgende voorwaarden: de oplossing moet worden geschreven op een briefkaart van bet Nat. Crisis-Comité, welke aan alle postkantoren verkrijgbaar te. op de crisis-briefkaart moet aan de adreszijde voor minstens 35 cent, maar liefst voor meer, aan postzegels worden bijgeplakt. de oplossingen moeten geadresseerd werden als volgt: Nationaal Crisis-Comité, Kneuterdijk 20, DEN HAAG, oplossingen uiterlljk in te zenden tot 11 October middernacht (poststempel). onder de oplossing vermelde men naam en adres In drukletters. zullen worden ten aanzien van de voortzetting der Zuiderzeewerken, met name van de Indij king van den N. O. Zuiderzeepolder; redenen waarom zU er onder deze omstan digheden prijs op stellen te verklaren, dat zl) Indien deze werken worden ter hand geno men bereid zijn hun volle medewerking te verleenen om tot een voor den Staat voordee- Uge en aan een zoo groot mogeltjke werkverrui ming bevorderlijke wijze van uitvoering dezer werken te geraken en Uwe Kamer verzoeken met deze bereidwilligheid bij de ten aanzien van de voortzetting der uitvoering der Zulder- zeewerken te houden beraadslagingen reke ning te willen houden. Het volgende adres te aan de Tweede Kamer gezonden: Geven met eerbied te kennen ondergeteeken- den, allen aannemers van waterbouwkundige werken en geïnteresseerden bij de Maatschappij tot Aanneming van Zuiderzeewerken (M_A.Z.), gevestigd te Anna Paulowna en kantoor hou dende te Bussum; dat naast andere groepen der bevolking thans te ernstige mate door werkloosheid getroffen worden degenen, die bij de uitvoering van groo te waterbouwkundigs werken hun bestaan ple- Eu te vinden; De gemeente Gendringen is bij de samenstel ling der begrooting 1934 gestuit op een tekort van f 80 000 dat op geen enkele manier meer bijdrage van het Rijk aan te vragen van f 80.000 om aldus de begrooting sluitend te ma ken. Maandag is afgekondigd Staatsblad 506. waar in opgenomen Is een Koninklijk Beeslult van 38 September, waarbij de Inwerkingtreding van bet monopolie van den Invoer van: L vijgen, dadels, grape-fruits, meloenen en kanteloepen; 2. frambozen, aardbeien, kersen en bessen; X alle fruit en zuidvruchten in toebereiden doch niet gedroogden vorm; met ingang van heden is bepaald. Vanaf heden zal de Invoer van genoemde pro ducten slechts door de Nederlandsche Groen ten- en Frultcentrale kunnen geschieden. is een gebouw van eveneens 38 x 17 M. met een hoogte van 11 M, dat tegen de oude fa briek, waarvan overigens niet veel meer dan de muren zijn blijven bestaan, is aangebouwd De plannen voor de studio en voor de ver bouwing vsn het voormalige fabrieksgebouw zijn ontworpen door en uitgevoerd onder de dagelljksche leiding van den architect 8. Vleyra. De bouw en verbouwing self geschied den door de aannemersfirma Springveld cn Tromp te Amsterdam. Op zes meter hoogte loopt een galerij langs de wanden der studio voor het opstellen der schijnwerpers en het maken van opnamen op groote afstanden Groote zorg is besteed aan de acoustlek, opdat de geluidsopnamen aan de hoogste elschen zul len voldoen. In bet midden van de groote stu dio bevindt zich een bassin van 6 bij 6 M. voor eventueele water-opnamen en er rijn speciale vloer- en dakconstructies, die allerlei moge lijkheden bieden. De films, welke In het Am- sterdamsc'ne Hollywood zullen worden opge nomen, zullen hier volledig worden bewerkt en afgewerkt. In de groote kelders van het voor malige fabrieksgebouw zijn alle technische in richtingen van het bedrijf ondergebracht: een laboratorium met een automatische fllmont- wikkeltnrichting, de grootste in ons land, die niet minder dan 1800 M. film per uur ontwik kelt en kant en klaar aflevert, de installatie» voor het opwekken van kracht, luchtdruk en stroom, een lampenpark enz. Parterre, op ge lijke hoogte met de eigenlijke nieuwgebouwde studio, vindt men verder alle noodzakeljjke in richtingen van een filmbedrijf: talloose kleed kamers voor de artisten en figuranten, bad kamers, requlsletenruimte, enz. Daarboven zijn gelegen een projectiezaal, een extra-studlo voor de na-synchronisatie <12 bij 12 M.), waarin ook opnamen voor gramofoonplaten zullen worden gedaan, donkere kamers, een groote kantine voor 20 personen met bljbehoorende keuken, de kantoren, kluizen voor films, ar chiefruimte enz. Zooals reeds gezegd, zullen ook gramofoon platen worden opgenomen. Dit Is een bedrijf op zich zelf, dat onder technische leiding van den heer W Hartog is ingericht. Met de mo dernste hulpmiddelen automatische hydrau lische persen, de nieuwste ga!vano-plastiek enz. zullen 2000 tot 2500 gramofoonplaten per dag kunnen worden afgeleverd. Bij de electrlsche Installatie, aangelegd door de firma J J. van Soest te Amsterdam, zijn de nieuwste vindingen toegepast. De stroom wordt als hoogspanning <10.000 volt) ontvan gen en in eigen transformatorhulzen in 220 volt veranderd. Evenals bij den bouw van de studia en de verbouwing van het oude fabrieksgebouw heeft men er bij de technische inrichting naar ge streefd zooveel mogelijk Nederlandsch fabri kaat te gebruiken. De gelljkrichters werden vervaardigd door de N.V. „Weco” en de lam pen zijn van de firma Philips. Dat thans reeds na zoo korten tijd met het maken van opnamen kon worden be gonnen, is vooral te danken aan de medewer king die Clnetone heeft mogen ondervinden van alle gemeentelijke bedrijven en Instanties. De Clnetone heeft reeds contracten gesloten voor het maken van vier films in Fransche en Nederlandsche versie. De opnamen van heden geschieden voor een film, getiteld: .Meisjes in Vrijheid", welke film voor Belgische rekening wordt vervaardigd. De buiten-opnamen voor deze film zijn reeds door Clnetone in de Ar dennen gemaakt. Wanneer de binnen-opnamen van „Meisjes in Vrijheid” gereed zijn, beginnen die voor de Nederlandsche film „De Jantjes”. Het secretariaat van den Nederlandschen Algemeenen Keuringsdienst (N.A.K.) deelt naar aanleiding van een onderhoud, dat onder-voor- ritter en secretaris van den N A_K. hebben ge had met een der ambtenaren van het Departe ment van Landbouw te Brussel over de Bel gische maatregelen, betreffende de pootaard- appelen, het navolgende mede: 1. Alleen aan Belgische koopers kan door de Belgische Regeering (contlngenteerlngsdienst. Wetstraat 32, Brussel) een vergunning tot in voer van pootaardappelen worden afgegeven. 2. Deze koopen zullen een bewijs moeten over leggen, dat ze in Nederland reeds een bepaalde hoeveelheid pootaardappelen, oogst 1933, hebben aangekocht. 3. Het Is niet noodlg een certificaat of ver klaring van den N.A.K. over te leggen bij de aanvrage. 4. Er zal voortaan voor iedere zending poot- aardappelen, die naar België uitgevoerd wordt, vanwege den N.AJ;. een z.g. selectieverklaring worden uitgereikt, die aan den Belgischen con- tingenteeringsdienst zal gezonden worden. Deze zullen verkrijgbaar zijn bij de ambtena ren van den Plantenriektenkundigen Dienst, 8.15 Opening door den Voorritter van het Nationaal Crisis-Comité Jhr. 8. van Citters. Ons lied en ons Vaderland (gramofoon). 8.55 Mr. A. J. A. A. Baron van Heemstra, rice-voorritter van het Nat. Crisis-Comité: „Dingen, die voorkomen." Oud-Holland-Potpourri. 9.20 Mr. E. E. Menten, penningmeester van het Nat. Crisis-Comité. Wilhelmus. 930 H K. H. PRINSES JULIANA. Wien Neerlands bloed. 9 45 -10 15 NATIONALE LUISTERWEDSTRIJD. 10.1511.Concert door het B.B.C.-Orkest, oJ.v. Sir Henri Wood: 1. Capriccio espagnol, N. RliAsky Korsakoff; 3. KlavteraoU door Benno Moisewltsch; 3. Marsch ult de opera „Prince Igor”, A. Borodin. Nieuwsberichten van het Persbureau Vaz Dias 11.0512.00 Concert door het Weensch Radio-Octet o.l.v. Ditto Schmetterling. 1. Marche Lorraine. L. Ganne; 3. It’s You Bazaf- Waller; 3. In der blauen Nacht, Ch. Loubé; 4. In elnem kleinen Café in Hernals, Leopold!; 5. Chicago. Fred. Fisher; 6. Prlntos de Fuego, Estebarezz; 7. Primavera, Canaro; 8. Platuo blond, Keyes; 9. Stormy Weather, Koehler; 10. Immer wenn Ich glUckllch bln, Martini; 11. Volkalieder Walzet potp B. Egg; 13. Don't be ate in the morning. Leclerq-Mendoza; 13. No more love, Friend-Lombards; 14. Reizend, F. Hollander; 15 Eine romantische Liebe, B. Peters; 18. Finale. <11.15 Precisie tijdsein). H ET Nationaal Crisis-Comité maakt bekend, dat het programma van den radlo-avond op Dinsdag 1 October IA ter inleiding van de nationale inzamellngsweek van het N.C.C., over de beide radio-zendera zal geschieden. De tegemoetkomende houding van de belde radio-omroepen (A VRO en KR.O.) heeft het mogelijk gemaakt, dat ondanks een aan vankelijk misverstond, deze uitzending een zuiver nationaal karakter kan dragen. De K R O. heeft hiervoor zijn programma op een on gelegen tijdstip ingrijpend moeten wijzigen. Het Nationaal Crisis-Comité wenscht hiervoor zijn bijzondere waardeering en erkentelijkheid Jegens den Katholieken Radlo-Omroep uit te spreken. De Minister van Economische Zaken heeft voorts het volgende bepaald: Het verschil tusschen den prijs, waarvoor de Groenten- en Frultcentrale hare monopolle- producten zal mogen koopen en verkoopen, zal met Ingang van den 3en October 1933 bedragen voor: 1. fruit en zuidvruchten, bewerkt of onbe werkt, verwerkt of onverwerkt: le. Sinaasappelen: in kisten of kratten ƒ0.02 per K.G. bruto; op andere wijze ingevoerd ƒ0 03 per K.G. bruto; 2e. mandarijnen, citroenen, on verpakte appelen en onverpakte peren 0.02 per K.G. bruto; 3e. verpakte appelen en ver pakte peren 0.04 per K.G. bruto; 4e. bananen ƒ0:03 per K.G. netto; 5e. pruimen, perziken, druiven, abrikozen, frambozen, aardbeien, ker sen en bessen 0.075 per K.G. bruto; 6e. ge droogde appelen, gedroogde peren, gedroogde pruimen, gedroogde abrikozen, gedroogde per ziken, al dan niet gemengd met vruchten of andere producten ƒ0.08 per K.G. bruto: 7e. ananas, versch en in blik 075 per K.G. netto; 8. vljfen, dadels, grape-fruits, meloenen en kanteloepen, zoowel versch als gedroogd. /0.02 per K.G. bruto; 9e. alle toebereide fruit en zuidvruchten, anders dan gedroogd: in verpak king tm. 13 K.G. 0.10 per K.G. netto' in ver pakking boven 13 K.G. tm. 5 K.G. 0.05 per K.G. netto; In verpakking boven 5 K.G. 0.04 per K.G. netto. H. Verscbe groenten: I. witte, 2. savoye, 3. roode koot fl^~ pw 100 KXJ. netto; 4. bloemkool ƒ2.— per 100 K.G. bruto; 5. sla 2.per 100 K.G. bruto; 6. toma ten ƒ4.— per 100 K.G. bruto; 7. uien, sjalotten en knoflook ƒ1.— per 100 K.G. bruto; X peen per 100 K.G. bruto; 9. sprultkooi ƒ2.— per 100 K.G. bruto; 10. doperwten, capucUnera, snij- en princesseboonen en andere dergelijke peulvruchten in de peul 2.per 100 K.G. bruto; H. doperwten, capucljners, snij- en prin- cesseboonen en andere dergelljke peulvruchten gepeld ƒ4.— per 100 K.G. bruto; 12. asperges ƒ5.— per 100 K.G. bruto; 13. witlof ƒ4.— per 100 K.G. bruto; 14. augurken, komkommers, paddenstoelen, kapperse, prei en alle groenten 1.per 100 K.G. bruto. ITT Gedroogde groenten, andere dan erwten en boonen, 10.— per 100 K.G. netto. IV. Ingemaakte groenten, al dan niet gemengd met andere producten: le. doperwten, capucljners, snij- en princesse boonen en andere peulvruchten, al dan niet in de peul, in verpakking: tm. 13 K.G. 0.10 per K.G. netto; 13 tot 5 K.G. f OM per K.G. netto boven 5 K.G. 0.03 per K.G. netto; 2e. asperges tm. 13 K.G. ƒ0.03 per K.G. netto; boven 13 K.G. ƒ0.10 per K.G. netto; 3e. tomatenpuree, alle verpeJckingen 0.15 per K.G. netto, 4e. zuurkool ƒ0.02 per K.G. netto; 5e. augurken, komkommers, paddenstoelen, kappers, prei en elke andere groenten 0.05 per K.G. netto. Y. Aardappelen 135 per 100 K.G. netto. Ten aanzien van het sub 1 genoemde wets ontwerp merkt de minister van Koloniën op. dat de bedoelde fondsen In 1918 zijn opgertent om daaruit de pensioenen te bekostigen van hen, die op of na 1 Januari 1917 In dienst ge treden zijn van het land. Tevens moeten ech ter, zoolang er nog gepenslonneerde landsdie naren zullen zijn, die vóór den genoemden datum In dienst zijn getreden, hetgeen tot om streeks 1973 het geval zal zijn, de bedragen der aan dezen uit te betalen pensioenen Jaarlijks ten laste van den gewonen dienst der Indische begrooting worden gebracht. Het bedrag, dat aldus rechtstreeks ten laste van de Indische begrooting aan pensioenen wordt betaald, heeft thans ongeveer zijn maximum bereikt <op ie Indische begrooting voor 1933 is daarvoor 53.230 000 uitgetrokken) De uitkeeringen aan de pensioenfondsen vergen bovendien nog f 20340000. Deze uitgaven zullen steeds hooger worden. De wettelljke uitkeeringen aan de pensioen fondsen kunnen niet langer uit de gewone mid delen worden bestreden Deze landsbijdragen moeten ook lijdelijk gestaakt worden. De door de pensioenfondsen uit te betalen pensioenen aan de ten laste der fondsen ge penslonneerde, na 1 Januari 1917 in dienst ge treden landsdienaren, kunnen voorshands be streden worden uit de renten van de reeds aanwezige iondskapitalen. Aangezien de toekomst op elk gebied nog uitermate onzeker is, komt het raadzaam voor, de stopzetting der uitkeeringen als crisismaat regel voorloopig slechts te beperken tot 1933 en 1934. Ten aanzien van het onder sub 2 genoemde wetsontwerp merkt de minister op, dat de Jaar lljksche bedrage aan dit fonds bedraagt 400.000, hetgeen indertijd was bepaald om het fonds in evenwicht te brengen. Veilig kan worden aangenomen, dat. wanneer de thans in het fondsreglement voorgeschreven bijdra gen der deelgenooten gehandhaafd blijven, net beoogde evenwicht zal zijn bereikt. Die wet heeft dat uitgewerkt, zoodat zij buiten werking kan worden gesteld. Met deze belde voorstellen heeft de Volks raad zich vereenlgd. rogge (niet (gedenatureerd) 1.—; rijst molenafvallen ƒ1.—; haver ƒ3. (gedenatureerd) ƒ3.haver mout (niet gedenatureerd) ƒ8.haver kort ƒ8.—; gort ƒ3.gortmout ƒ3.grot- mout (gedenatureerd) ƒ2.darl of kaffir- koom f 1.milletzaad 1.mout van gerst f 1M; boekweit 1.boekweltgrutten /X macaroni 130; vermicelli f 130; biscuit 130; koekjes 130; koek en banket 130; ontbijt koek ƒ4.gebak ƒ130; beschuit ƒ130: glu cose ƒ430; tarwebloem 136; semolina of gries meel 135; tarwevoermeel (gedenatureerd) 1.spelt 1.bak- en puddingpoeders 135; gerstemeel (gedenatureerd) 1.gerste- bloem (gedenatureerd) 1.honden- en kat tenbrood 1.maïsmeel 1.verpakte pro ducten, vervaardigd uit granen 635; rijstemeel 1.malsveekoeken 1.aardappelmeel ƒ330; arrowroot /330; tapioca 330; sago ƒ330; tapioca-voermeel (gedenatureerd) 1. alle soorten stijfsel 4.dextrine 430; plant aardige lijm ƒ430. De Minister van Economische Zaken beeft met ingang van 2 October 1933 het volgende bepaald: Het verschil tusschen den prijs, waarvoor de Tjjdellj'ee Graancentrale haar monopoliepro- ducten zal mogen koopen, en dien, waarvoor zü ze zal mogen verkoopen, bedraagt voor de volgende producten de daarachter vermelde som per 100 Kilogram: tarwe (gedenatureerd) ƒ1.—rogge (niet gedenatureerd) ƒ5.—; rogge (gedenatureerd) f 130; mals 1.rijst 1. ƒ1— havermout (niet en r- m f- ite dat het vraagstuk op welke wijze deze zoo bl) uitstek nationale tak van volksbestaan zich zai kunnen handhaven in hooge mate samenhangt

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5